کاشت ریش

کاشت ریش و سبیل | مراحل، روش ها و هزینه

پزشک : دکتر حسام نهاوندی متخصص پوست و مو
بسیاری از مردان ایرانی به داشتن ریش و سبیل پرپشت علاقه دارند.  چرا که در کشور ما به خاطر شرایط فرهنگی و زمینه‌های دینی، داشتن ریش و سبیل از جلوه‌های زیبایی صورت مردان محسوب می‌شود. موهای صورت همانند موهای سر، موهبتی خدادادی هستند که برخی از ما از آن بهره مند نیستیم. اما خبر خوب این است که با کاشت ریش و سبیل تقریباً همه می‌توانند ریش و سبیل پرپشت و زیبا داشته باشند.

در این بخش می‌خواهیم تمام موضوعات و جنبه‌های مربوط به کاشت ریش و سبیل را بررسی کنیم. از کاندیدای مناسب برای کاشت گرفته تا عوارض کاشت ریش و مراقبت‌های پس از آن. اما پیش از این که به سراغ اصل مطلب برویم، باید ببینیم که علت ریزش مو در ناحیه ریش و سبیل یا طاسی‌های ناحیه‌ای در برخی از مردان چیست.

عوارض عوارض متوسط
ماندگاری ماندگاری بیش از ۲۰ سال
دوره نقاهت دوره نقاهت ۱۵ روز
هزینه هزینه ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان
نوع بی‌هوشی نوع بی‌هوشی بی‌حسی موضعی
پزشک معالج پزشک معالج متخصص پوست و مو

علت ریزش مو در ناحیه ریش

مشکلات ریش و سبیل در آقایان به سه شکل کلی مشاهده می‌شود:

 • در بیشتر آقایان بخش‌هایی از صورت (مثل لپ‌ها) فاقد ریش است ولی بخش‌های دیگر تراکم خوبی دارند مثلاً چانه پر از مو است.
 • برخی از آقایان ریش و سبیل کامل دارند ولی با تراکم کم و موهای ضعیف. این افراد عموماً نمی‌توانند ریش و سبیل خود را بلند کنند.
 • تعداد کمی از آقایان به طور کلی ریش و سبیل ندارند که می‌تواند علل ژنتیکی، مادرزادی یا اکتسابی داشته باشد.

این مشکلات را می‌توانیم با کاشت ریش و سبیل برطرف کنیم، البته اگر کاندیدای خوبی برای این روش باشید.

اما علت ضعف‌های موجود در موهای ریش و سبیل چیست؟ واقعیت این است که برای کم‌پشت بودن ریش و سبیل شما علل محتمل زیادی وجود دارد. خوب است این علل را بشناسید ولی روش درمان همه‌ی این‌ها تقریباً یکی است: کاشت ریش و سبیل. در ادامه چند مورد از دلایل مهم‌تر را بررسی کرده‌ایم:

۱) عوامل ژنتیکی

عوامل ارثی یا ژنتیکی احتمالاً مهم‌ترین دلایل کم‌پشت بودن ریش و سبیل هستند. اگر پدر و پدربزرگ شما ریش پرپشت و سبیل ضخیمی داشته‌اند، احتمالاً برای شما نیز چنین خواهد شد. اگر هم که شرایط برعکس این بوده، به احتمال زیاد ریش و سبیل پرپشتی نخواهید داشت. البته وضعیت ریش و سبیل در خانواده‌ی مادری هم مهم است.

وقتی می‌گوییم یک چیزی ارثی یا ژنتیکی است، یعنی دارویی وجود ندارد که بتواند شرایط را عوض کند. در حال حاضر کاشت ریش و سبیل تنها چاره‌ای است که داریم. داروها، لوسیون‌ها، سرم‌ها، مزوتراپی و سایر روش‌ها نمی‌توانند همچون معجزه‌ای الهی، باعث رشد ریش و سبیل شما بشوند! پس فریب تبلیغات دروغین و ادعاهای توخالی را نخورید.

۲) هورمون‌ها

هورمون‌ها می‌توانند یکی از عوامل کم‌پشتی ریش و سبیل باشند. هورمونی که روی رشد موهای ریش و سبیل تاثیر حیاتی دارد، تستسترون است. یکی از هورمون‌های جنسی بدن که به هورمون جنسی مردانه نیز معروف است. البته خانم‌ها نیز این هورمون را می‌سازند، ولی مقدار ترشح آن در آقایان بیشتر است.

تولید و ترشح هورمون تستسترون در دوران بلوغ آقایان زیاد می‌شود. حتماً دیده و تجربه کرده‌اید که ریش و سبیل پسران در سن بلوغ به تدریج پرپشت‌تر می‌شود. برخی از متقاضیان کاشت ریش و سبیل کسانی هستند که بدنشان تستسترون کمتری تولید می‌کند.

تستسترون در پوست به هورمون DHT یا دی هیدرو تستسترون تبدیل می‌شود. DHT همان اثرات تستسترون را روی فولکیول‌ها می‌گذارد ولی چون یک هورمون موضعی است و مدت زیادی در بافت می‌ماند و اثرات بیشتری نسبت به تستسترون روی موها می‌گذارد. در پوست ما آنزیمی به نام ۵ آلفا ردوکتاز (۵AR) وجود دارد که تستسترون را به DHT تبدیل می‌کند. از داروهای مهار کننده‌ی این آنزیم (مثل فیناستراید) برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه استفاده می‌شود.

DHT در کسانی که ریزش موی ارثی (آلوپسی آندروژنی) دارند، باعث ریزش موهای سر و افزایش موها در سایر نقاط بدن می‌شود. برای همین اگر آنزیم ۵AR کم باشد یا به هر دلیل دیگری تولیدات DHT کاهش یابد، موهای سر پشت‌تر و موهای صورت کمتر می‌شوند. برخی از متقاضیان کاشت ریش و سبیل کسانی هستند که آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز کمتری در بدن خود دارند.

۳) آسیب‌ها و بیماری‌ها

برخی آسیب‌ها به پوست و بیماری‌های پوستی می‌توانند باعث طاسی موقت یا دائم در نواحی ریش و سبیل شوند. برخی از این موارد عبارت‌اند از:

 • زخم و اسکار،
 • جای بخیه،
 • شکستگی،
 • عمل‌های جراحی مثل جراحی ترمیم شکاف کام،
 • سوختگی‌ها،
 • فولیکولیت (التهاب فولیکول‌ها).

۴) سبک زندگی

همه ما می‌دانیم که باید خواب کافی داشته باشیم، غذاهای سالم بخوریم، ورزش کنیم و از میزان استرس خود بکاهیم. این موارد برای سلامت عمومی بدن شما و همچنین رشد ریش و سبیل شما مهم هستند. در مورد رژیم غذایی، ویتامین‌های بیوتین و نیاسین می‌توانند روی رشد ریش و سبیل و موهای سر موثر باشند. این ویتامین‌ها در خوراکی‌هایی مانند تخم مرغ، آووکادو، شیر، ماهی و تخم آفتابگردان یافت می‌شوند و خوب است که در رژیم غذایی شما باشند.

کاشت ریش چیست

کاشت مو یا پیوند مو به روشی گفته می‌شود که در آن فولیکول‌ها از ناحیه‌ای از بدن به ناحیه‌ای دیگر منتقل می‌شوند. فولیکول‌ها ارگان‌های کوچکی در پوست هستند که مو می‌سازند.

مثلاً در کاشت موی سر، فولیکول‌ها را از پشت سر، از ریش یا از سینه برداشت می‌کنیم و در جلوی سر و محل‌های دچار ریزش مو می‌کاریم. در کاشت ریش و سبیل نیز همین کار را می‌کنیم. فولیکول‌ها را از پشت سر (بانک مو) برداشت می‌کنیم و در صورت (ناحیه‌ی گیرنده) پیوند می‌زنیم.

کاشت موی طبیعی در هرجای بدن که باشد، یک مزیت درخشان دارد: این فولیکول است که در ناحیه‌ی گیرنده کاشته می‌شود، نه یک تار موی طبیعی یا مصنوعی. یعنی در سال‌های بعد از کاشت، موهای کاشته شده رشد می‌کنند، می‌توانید کوتاهشان کنید یا مدل‌های مختلف ریش و سبیل را امتحان کنید. همچنین چون از فولیکول‌های مقاوم به ریزش برای کاشت استفاده می‌کنیم، نواحی کاشته شده معمولاً تا آخر عمر دچار ریزش مو نمی‌شوند.

کاشت ریش و سیبیل

کاندید مناسب

تمام مردانی که می‌خواهند ریش و سبیل طبیعی و پرپشتی داشته باشند، می‌توانند ریش و سبیل بکارند. این که شما کاندیدای مناسبی برای این روش هستید، در جلسه مشاوره به طور کامل بررسی خواهد شد.

کاندیدای مناسب برای کاشت ریش و سبیل عبارت‌اند از:

 • آقایانی که وضعیت سلامت عمومی مطلوبی دارند.
 • کسانی که ریش و سبیل کمی پشتی دارند، بخش‌هایی از ریش یا سبیل‌شان دچار طاسی شده یا به طور مادرزادی ریش و سبیل ندارند.
 • کسانی که از کاشت موی صورت انتظارات صحیحی دارند و با محدودیت‌ها و عوارض این روش درمانی آشنا هستند.

مزایا و معایب

داشتن ریش و سبیل پرپشت مزایای زیادی از نظر زیبایی دارد. به علاوه شرایط فرهنگی و اجتماعی در کشور ما و سایر کشورهای خاورمیانه به این شکل است که گذاشتن ریش (یا حداقل توانایی بلند کردن ریش و سبیل) برای مردان مهم است. به هر حال واقعیت این است که در همه جای دنیا، مردان با ریش و سبیل پرپشت، مردانه‌تر به نظر می‌رسند.

 • تنها درمان واقعی. کاشت مو تنها روش درمانی دائم و موثر برای درمان ریزش مو در نواحی مختلف بدن از جمله صورت و سر است.
 • نرخ موفقیت بالا. بین ۷۰ تا ۱۰۰ درصد گرافت‌ها با موفقیت در پوست سالم کاشته می‌شوند. این نرخ برای پوست‌های آسیب دیده بین ۴۰ تا ۷۰ درصد است.
 • بدون درد و جراحی. کاشت مو در هر جای بدن،‌ بدون درد، خونریزی و نیاز به بخیه است. البته روش‌هایی داریم که تهاجمی‌ترند و در ادامه توضیح خواهیم داد.
 • ریکاوری سریع. روش‌های امروزی کاشت مو کم‌تهاجمی و کم‌دردسر هستند. قرمزی، التهاب و تورم صورت از جمله عوارض طبیعی کاشت هستند که طی چند روز برطرف می‌شوند. تقریباً از روز دوم می‌توانید به کارهای روزانه خود بپردازید، هرچند بهتر است چند روزی مرخصی بگیرید.
 • ریش و سبیل‌تان رشد می‌کنند. همانطور که اشاره کردیم، موهای کاشته شده رشد می‌کنند و شما می‌توانید به مدل دلخواه‌تان آن‌ها را بتراشید.

معایب

 • کاهش ذخایر بانک مو. مناسب‌ترین فولیکول‌ها برای کاشت در صورت و سر، فولیکول‌های موجود در پشت سر هستند. اگر از این فولیکول‌ها برای کاشت ریش استفاده کنیم، شاید در آینده فولیکول‌ کافی برا کاشت موی سر نداشته باشیم.
 • ریش‌تان ۳ هفته بعد از کاشت می‌ریزد. نگران نباشید و نترسید! این اتفاق یکی از رخدادهای طبیعی بعد از کاشت ریش است. خیلی زود فولیکول‌های کاشته شده تار موی جدیدی می‌سازند و جای خالی موهای ریخته شده پر می‌شود.

ریش پرپشت مردانه

روش‌های درمان

کاشت مو در ناحیه‌ی صورت را می‌توانیم با استفاده از روش‌ FUT، روش FIT و سایر روش‌های بر پایه‌ی روش FIT انجام بدهیم. هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند و باید ببینیم که با توجه به شرایط شما، کدام مناسب‌تر بوده و نتایج بهتری را حاصل می‌کند.

تفاوت روش‌های مختلف کاشت مو در دو چیز است: اول شیوه‌ی برداشت فولیکول‌ها و دوم ابزارهایی که استفاده می‌شود.

شیوه‌ی برداشت فولیکول‌ها

دو شیوه‌ی کلی برای برداشت فولیکول‌ها از بانک مو وجود دارد:

 • برداشت نواری : این شیوه در روش FUT استفاده می‌شود. در برداشت نواری، پوست را به شکل نواری باریک برش زده و برداشت می‌کنیم. سپس پوست بالا و پایین ناحیه‌ی برش را به هم بخیه می‌زنیم. این شیوه با ایجاد زخم و خونریزی همراه است.
 • برداشت واحدهای فولیکولی : این شیوه در سایر روش‌های کاشت مو استفاده می‌شود و در آن هر فولیکول به طور مجزا و با استفاده از ابزارهای ظریف، از پوست خارج می‌شود. این شیوه زخمی روی پوست ایجاد نمی‌کند، خونریزی ندارد و نیازی به بخیه هم نیست. روش استخراج واحدهای فولیکولی با حداقل تهاجم انجام شده و به روش بدون جراحی مشهور است.

ابزارها و دستگاه‌ها

ابزارها و دستگاه‌های مختلف کاشت مو بیشتر در مرحله‌ی برداشت به کمک ما می‌آیند. در روش‌هایی که از برداشت واحدهای فولیکولی استفاده می‌شود، می‌توانیم استخراج فولیکول‌ها به شکل دستی یا اتوماتیک انجام بدهیم. این اصلی‌ترین وجه تفاوت بین روش‌های کم‌تهاجمی کاشت مو است.

 • روش FUE : استفاده از پانچ و انبرک‌های دستی برای برداشت فولیکول‌ها
 • روش SUT : استفاده از پانچ ماشینی و سیستم ساکشن برای برداشت فولکیول‌ها
 • روش Micro FIT : استفاده از پانچ ماشینی با قابلیت تغییر سایز و سیستم ساکشن برای برداشت فولیکول‌ها.

بهترین روش کاشت ریش و سبیل

هر کدام از روش‌های کاشت مو مزایا و معایب خاص خود را دارند. بهترین روش کاشت را در جلسه مشاوره با همفکری شما تعیین خواهیم کرد. به طور کلی ترجیح ما این است که از یکی از روش‌های کم‌تهاجمی کاشت مو استفاده کنیم. چون روش FUT ریکاوری سخت‌تر و عوارض بیشتری دارد.

مراحل عمل

کاشت مو در صورت از پنج مرحله‌ی طراحی خط رویش، بی‌حس کردن، برداشت، آماده‌سازی و کاشت تشکیل شده است.

طراحی خط رویش

ابتدا باید ببینیم که برای رسیدن به تراکم دلخواه شما، به چند گرافت نیاز داریم. برای این کار روی صورت شما چند مثلث یا مستطیل فرضی رسم می‌کنیم و تعداد موهای موجود در آن‌ها را می‌شماریم. به این ترتیب می‌توانیم محاسبه کنیم که برای رسیدن به تراکم مد نظر شما، به چند گرافت نیاز داریم.

در مرحله‌ی بعد باید بانک مو را بررسی کنیم. موهایی که برای کاشت ریش و سبیل انتخاب می‌شوند، باید دو ویژگی داشته باشند:

 • تا حد امکان ضخیم‌ باشند چون موهای ریش و سبیل معمولاً ضخیم‌تر از موهای سر است
 • واحدهای فولیکولی موجود در سر، بین یک تا چهار تار مو دارند ولی واحد‌های فولیکولی ریش و سبیل، یک یا دو تار مو دارند. پس باید سعی کنیم در زمان برداشت گرافت‌ها، آن‌هایی را انتخاب کنیم که یک یا دو تار مو داشته باشند.

با در نظر داشتن این دو ویژگی، باید بهترین محل برای برداشت گرافت‌ها را در بانک مو مشخص کنیم.

بی‌حسی موضعی

 برای مراحل استخراج و کاشت فولیکول‌ها نیازی به بی‌هوشی عمومی نیست و هردو مرحله‌ را می‌توانیم با بی‌حسی موضعی انجام دهیم. داروی بی‌حسی موضعی به صورت تزریقی در بانک مو و در مراحل بعد به نواحی گیرنده (ریش و سبیل) تزریق می‌شود.

برداشت فولیکول‌ها از بانک مو

چگونگی انجام مرحله‌ی برداشت به روش کاشت ریش و سبیل بستگی دارد. در صورتی که از روش FUT استفاده شود، برشی در پشت سر ایجاد شده و پوست به همراه فوکلیکول‌هایش به شکل نواری برداشت می‌شود.

اگر از روش FIT یا سایر روش‌های کم‌تهاجمی استفاده شود، فولیکول‌ها به شکل واحدی یا دانه دانه استخراج می‌شوند. در این روش‌ها با استفاده از ابزاری به اسم پانچ، سوراخی در پوست ایجاد کرده و فولیکول را از بافت‌های مجاور جدا می‌کنیم. سوراخ ایجاد شده حداکثر یک میلی‌متر ضخامت دارد. برای همین خونریزی نخواهید داشت و نیازی هم به بخیه زدن نیست.

آماده‌سازی گرافت‌ها

مرحله‌ی آماده‌سازی گرافت‌های در کاشت ریش و سبیل نیاز به دقت و ظرافت زیادی دارد. کادر درمانی در این مرحله باید با استفاده از میکروسکوپ، واحدهای فولیکولی حاوی یک یا دو تار مو را آماده کنند. بیشتر اوقات وقتی یک واحد فولیکولی را از بانک مو استخراج می‌کنیم، کمی بافت پوستی اضافی در اطرافش وجود دارد. در کاشت موهای صورت این بافت اضافی باید با وسواس بیشتری نسبت به کاشت موی سر حذف بشود.

کاشت گرافت‌ها

خط بالایی ریش را باید به نحوی بکاریم که شبیه به ریش طبیعی باشد. یعنی از گرافت‌های تک مویی استفاده کنیم و گرافت‌ها را به صورت پراکنده در پوست قرار دهیم. برای سایر نقاط تلاش می‌کنیم تا حداکثر تراکم را ایجاد کنیم. جهت قرار گیری فولیکول‌ها در پوست مهم است. مثلاً نباید خواب موهای ریش به سمت بالا باشد.

کاشت گرافت‌ها در روش FUT و سایر روش‌های کاشت ریش و سبیل از لحاظ تکنیکی تفاوتی ندارند. یعنی در همه‌ی روش‌ها به کمک پانچ سوراخ‌هایی در پوست ایجاد کرده و گرافت‌ها درون آن‌ها قرار می‌دهیم.

در روش‌های جدیدتر مثل micro FIT می‌توانیم از پانچ‌هایی با اندازه‌های مختلف استفاده کنیم. مثلاً از پانچ‌های ۰.۵ تا ۰.۷ میلی‌متری برای گرافت‌های تک مویی و از پانچ‌های ۰.۷ تا ۰.۸ میلی‌متری برای گرافت‌های دو تار مویی استفاده می‌کنیم. وقتی دستمان در انتخاب ضخامت پانچ باز باشد، نتایج کاشت ریش و سبیل طبیعی‌تر خواهد بود.

۷ روز بعد از کاشت ریش

توصیه و مراقبت ها

توصیه‌هایی که در ادامه مطرح کرده‌ایم، برای رسیدن به نتایج ایده‌آل کاشت موی صورت و پیشگیری از عوارض جانبی ضروری هستند.

 • از ۱۰ روز قبل از جلسه‌ی کاشت مو، داروهای حاوی آسپرین مصرف نکنید. در مورد مصرف داروهای رقیق کننده خون یا داروها ضد انعقادی، با پزشک خود مشورت کنید.
 • حداقل از ۳ روز قبل از جلسه‌ی کاشت مو، نوشیدنی‌های الکلی و داروهای ضد التهابی (مثل ایبوپروفن یا ژلوفن) مصرف نکنید.
 • مصرف ویتامین C به مدت یک هفته قبل از جلسه کاشت مو می‌تواند سرعت ترمیم التیام پوستی را بیشتر کند.
 • در روز مراجعه به کلینیک، نوشیدنی‌های کافئین دار (قهوه، چای، نوشابه و انرژی‌زا) مصرف نکنید. کافئین می‌تواند خونریزی را افزایش بدهد.
 • اگر داروی فیناستراید مصرف می‌کنید، از یک روز قبل از کاشت ریش و سبیل مصرف آن را متوقف کرده و تا ۶ ماه بعد از کاشت از مصرف آن پرهیز کنید.

مراقبت های بعد از عمل

کاشت ریش و سبیل دوره‌ی نقاهت دشواری ندارد. بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی، معمولاً جایی از سر یا صورت‌تان پانسمان نمی‌شود و ممکن است فقط از آنتی‌بیوتیک موضعی به شکل کرم یا لوسیون برای پوشش نواحی گیرنده و بانک مو استفاده کنیم.

مراقبت‌های بعد از کاشت ریش، شامل موارد زیر است:

 • روز بعد از کاشت باید صورت خود را با محلول ضدعفونی کننده مخصوص بشویید.
 • در روز دوم باید صورت خود را با آب سرد و صابون مایع با pH ملایم بشویید.
 • معمولاً بعد از سه روز تمام زخم‌های کوچک خوب می‌شوند.
 • یک روز، چهار ماه و شش ماه بعد از کاشت ریش و سبیل باید برای چکاپ به کلینیک مراجعه کنید. زمان مراجعاتِ پیگیری را با شما هماهنگ می‌کنیم.
 • ممکن است برای پیشگیری از عفونت‌ها، به شما آنتی بیوتیک خوراکی بدهیم. حتماً داروهای تجویز شده را در زمان مناسب و به طور کامل مصرف کنید.
 • ورم صورت بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از کاشت به حداکثر خود می‌رسد و ظرف ۲ تا ۴ روز بعد می‌خوابد.
 • ۳ ماه بعد از کاشت، موهای کاشته شده می‌ریزند و کمی طول می‌کشد تا موهای جدید جوانه بزنند. حدود ۱ سال باید صبر کنید تا نتایج نهایی کاشت ریش و سبیل را مشاهده کنید ولی نتایج اولیه از ۴ تا ۶ ماه بعد از کاشت قابل مشاهده هستند.

عوارض

روش‌های امروزی کاشت ریش و سبیل کم‌تهاجمی، ایمن و کم‌عارضه هستند. بیشتر عوارض جانبی کاشت مو طبیعی و موقت هستند. عوارض طبیعی و موقت کاشت ریش شامل موارد زیر هستند:

 • خارش و التهاب،
 • ورم نواحی گیرنده،
 • حساسیت صورت و بانک مو نسبت به لمس،
 • قرمزی پوست صورت و بانک مو،
 • بی‌حسی پوست صورت و بانک مو،
 • تشکیل شدن و ریختن دلمه‌ها یا لخته‌های خون ریز.

مشاهده‌ی این عوارض در دوره‌ی نقاهت، طبیعی است ولی باید روز به روز بهتر شده و در عرض چند روز ناپدید شوند. اگر قرمزی، تورم یا کبودی ماندگار شود، یعنی احتمالاً مشکلی وجود دارد و باید با پزشک خود تماس بگیرید. حدود ۲ تا ۳ هفته بعد از کاشت ریش و سبیل، موهای ناحیه‌ی گیرنده می‌ریزد. این اتفاق هم طبیعی و موقت است. خیلی زود موی جدیدی از فولیکول‌ها جوانه زده و رشد می‌کند.

نتایج کاشت ریش

نتایج و دستاوردها

به عنوان متقاضی کاشت موی صورت باید بدانید که محدودیت‌های این روش چیست و چقدر نزدیک به چیزی است که در ذهن دارید و می‌خواهید به آن دست یابید.

تعداد جلسه کاشت

هدف ما این است که در یک جلسه درمانی به بالاترین تراکم ممکن که پوست صورت شما اجازه می‌دهد، برسیم. معمولاً در یک جلسه می‌توانیم سبیل و ریش ناحیه‌ی چانه را به طور کامل بکاریم. ولی ممکن است برای کاشت کامل ریش، بیش از یک جلسه نیاز باشد. در مورد کسانی که به دلیل زخم و آسیب‌های پوستی دچار طاسی ریش و سبیل شده‌اند، داستان کمی متفاوت است. برای رسیدن به تراکم بالا در این افراد ممکن است به ۲ یا حتی ۳ جلسه درمانی نیاز باشد.

تراکم

این که در کاشت موی صورت به چه تراکمی برسیم، به خودتان بستگی دارد. هر تراکمی را که شما درخواست کنید و پوست صورت‌تان اجازه دهد، هدف ما خواهد بود. معمولاً بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ واحد فولیکولی (گرافت) برای کاشت سبیل کفایت می‌کند. برای کاشت سبیل و ریش ناحیه‌ی چانه، به ۵۰۰ تا ۶۰۰ گرافت نیاز داریم. کاشت کامل ریش و سبیل، ممکن است به ۲۵۰۰ گرافت یا بیشتر نیاز داشته باشد.

جهت رشد موها

باید بدانید که پوست صورت نرم‌تر و نازک‌تر از پوست سر است. با وجود این که ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که فولیکول‌ها در جهت درستی در پوست قرار بگیرند، ممکن است جهت رشد تعدادی از موها در جریان دوره‌ی ریکاوری تغییر کند. در مجموع شکل رشد موهای ریش و سبیل در سال اول بعد از کاشت ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. ولی در سال دوم و سوم ظاهر ریش و سبیل بهبود یافته و طبیعی می‌شود.

ضخامت مو

موی ریش و سبیل معمولاً ضخیم‌تر از موهای سر است. واحد‌های فولیکولی موجود در صورت، یک یا دو تار مو دارند ولی بیشتر واحدهای فولیکولی موجود در پوست سر، سه یا چهار تار مو دارند. برای کاشت ریش و سبیل از موهای موجود در پشت سر استفاده می‌کنیم که ضخیم‌ترین موها را دارد و سعی می‌کنیم فولیکول‌های تک یا دو مویی را برداشت کنیم. با تمام این تلاش‌ها ممکن است موهای ریش و سبیل چندان ضخیم نباشند. البته به مرور زمان فولیکول های مو با بافت جدید خود هماهنگ می شوند و ضخامت بیشتری می گیرند.

هزینه

کلینیک تخصصی پوست و موی خانه سفید، سال‌هاست که به طور تخصصی در زمینه‌ی کاشت مو سر، کاشت ابرو و کاشت ریش و سبیل فعالیت می‌کند. موارد زیر از جمله برتری‌های این مرکز هستند:

 • استفاده از پیشرفته‌ترین لوازم و دستگاه‌های کاشت مو،
 • انجام کاشت به روش‌های FUT، FIT، SUT، BHT، micro FIT و …
 • بهره گیری از حاذق‌ترین و ماهرترین متخصصان کاشت مو در ایران،
 • بهره گیری از کادر درمانی مجرب،
 • ارائه‌ی ضمانت نامه‌ی کتبی کاشت موی سر و صورت.

هزینه کاشت ریش در کلینیک خانه سفید بین ۱۰ تا ۱۵ میلیون است که به میزان تراکم کنونی، تراکم هدف و روش کاشت مو بستگی دارد.

قبل و بعد از عمل

مشاهده قبل و بعد عمل های کلینیک سفید

درخواست مشاوره

دریافت مشاوره تخصصی با پزشک مجرب همیشه پیشنهاد جذاب و مورد قبول مراجعین کلینیک خانه سفید بوده است. پیدا کردن راه حلی مناسب برای از بین بردن مشکلات شما، همراه با انتخاب بهترین روش درمان از مواردی است که در جلسه مشاوره تخصصی در مورد آن صحبت می شود. متخصصین کلینیک خانه سفید در طول هفته و در ساعات کاری آماده ویزیت مراجعین محترم می باشند. همچنین شما می توانید سوالات خود را با ارسال درخواست مشاوره بصورت آنلاین پرسیده و بهترین پاسخ را از پزشک مد نظر خود دریافت نمایید.

.

"*" زمینه های مورد نیاز را نشان می دهد

نام و نام خانودگی*
سوالات متداول
 • آیا کاشت ریش درد دارد ؟

  تنها مرحله‌ای که ممکن است کمی درد داشته باشد، مرحله‌ی تزریق داروی بی‌حسی به صورت است. سایر مراحل بدون درد و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شوند. قدرت التیام پوست صورت بسیار بالاست و آسیب‌های جزئی ایجاد شده در مرحله‌ی کاشت گرافت‌ها به سرعت ترمیم می‌شود، حتی سریع‌تر از پوست سر. معمولاً تا سه یا چهار روز بعد از کاشت ریش و سبیل، پوست کاملاً ترمیم می‌شود.

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
 • سید جعفر
  1401-09-16

  سلام
  من صورتم بسیار کم ریش داره
  ارثی نیست چون کسی در اقوام ندیدم با این مشکل
  مشکل هورمونی هم نیست (آزمایش)
  صورتم پر از موهای نازک است بصورتی که اگر آن ها ضخیم می شدند ریش بسیار خوبی داشتم
  30 ساله هستم ولی موهای صورتم مثل نوجوان ها است
  به نظر شما من با وجود این موهای نازک امکان کاشت ریش دارم؟

 • محمد مرشدی
  1400-11-17

  سلام من چون مصرف مواد داشتم از 17سالگی اصلا ریشم‌در نیامده فقط در چانه ام ریش دارم الان 24سالمه و ترک کردم میتونم ریش بزارم یا نه ممنون میشم به سوالم جواب بدید

  • خانه سفید
   1400-11-17

   سلام و وقت بخیر

   بله امکان کاشت ریش وجود دارد.

 • میلاد
  1400-10-21

  سلام من ریشم خوبه پرپشته ولی دوس دارم زیرلبم همش موباشه یعنی اصلا صورتم معلوم نباشه وقتی ریش میزارم فقط دوطرف لب زیریم خالیه میخوام بکارم چقدر هزینشه واحتمالا چقدرمو لازم داره ازبانک موپشت سربردارید

  • خانه سفید
   1400-11-17

   سلام و وقت بخیر

   با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

 • محمد
  1400-10-20

  سلام
  بنده 45سالمه و ریش و سبیل کم پشتی دارم یه جاهایی هم اصلاً ریش درنیومد ارثی هست، اطلاعاتی درمورد کاشت ریش و سبیل میخواستم، اولاً هزینه و بعد برداشت از پشت سر که به دلیل عصبی پشت سرم سکه ای ریخته و دراومده ولی خیلی نازک شده آیا امکان برداشت هست؟ بعد ریشم موی سفید هم داره اگر از پشت سر برداریم و مو سیاه باشه مشکلی پیش نمیاد؟ ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • خانه سفید
   1400-11-17

   سلام و وقت بخیر

   اطلاعات کامل در مورد نحوه کاشت و عوارض و مزایا در همین صفحه شرح داده شده است. اطلاعات درباره هزینه و نحوه رزرو وقت درمان فقط از طریق واتس اپ و شماره 09122252731 ارسال می شود.

 • مسیح
  1400-07-26

  با سلام.
  من در ناحیه ی گردن ریش پر پشتی دارم ولی در صورت کم هست تراکمش. ایا امکان استفاده از تمامی مو های گردن و زیر چانه برای پر کردن ریش صورت استفاده کرد؟

  • خانه سفید
   1400-07-26

   سلام و وقت بخیر

   بانک موی مناسب برای کاشت ریش و سبیل فقط ناحیه کناره گوش و پشت سر می باشد. برای کاشت ریش از هیچ کجا بجز این ناحیه امکان برداشت نیست، چراکه ماندگاری در صورت ندارند.

 • Reza
  1400-07-23

  سلام.. من حدود 25 روز پیش کاشت ریش انجام دادم. متاسفانه دیشب مقداری از قسمت ی از ناحیه کاشته شده را با ناخن خراش دادم عین خواب و موها جدا شدن از سطح صورتم.. ایا دوباره رشد میکنن؟

  • خانه سفید
   1400-11-17

   سلام و وقت بخیر

   بعد از ۲۵ روز فقط ساقه مو احتمال جدایی دارد. پس نگران نباشید.

 • رضا
  1400-05-25

  باسلام من ریشم خوبه فقط روی دوتا لپم ی کم تراکمش کمه و مشخصه خواستم بدونم‌تقریبا هزینش چقدر درمیاد واسه کاشت

  • خانه سفید
   1400-11-17

   سلام و وقت بخیر

   برای دریافت هزینه فقط با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ واتس اپ در ارتباط باشید.

 • طاها قادری
  1400-02-08

  باسلام میخواستم بدونم موهای کاشته شده درصورت سفیدمیشن یانه چون بابعقیه ریشام بایدهم خونی داسته باشن ممنون میشم جواب بدین

 • Mohammad
  1399-11-24

  با سلام
  فرمودین که برای کاشت موی ریش از منطقه بانک مو در سر استفاده میشه
  الان سوال بنده اینه که وقتی فولیکول مو از پشت سر خارج شد و به عنوان ریش روی صورت استفاده شد، جای اون فولیکول رو سر خالی میمونه؟ یا فولیکول جدیدی تولید میشه و جاشو میگیره؟
  اگر خالی میمونه، با توجه به اون تراکمی که تو متن گفتین(۵۰۰ تا ۲۵۰۰) این باعث نمیشه محل برداشتن موها از روی سر خالی و کم پشت تر به نظر برسه؟

  • خانه سفید
   1399-12-22

   با سلام و وقت بخیر

   جایگزینی موها فقط موهای تلوژن صورت می‌پذیرد و این فقط ۱۵ تا۳۰ درصد این موها را شامل می‌شود .
   قسمت پشت سر با در آوردن حدودا یک ششم تا یک پنجم موها خالی نمی شود.

 • امیر
  1399-09-19

  سلام شما در پاسخ ها نوشته اید تا قبل ۲۵ سالگی کاشت ریش انجام نمیشود.دلیلش چیه؟ من ۲۰سالمه و درناحیه چانه و پایینی صورتم مو داره ولی درناحیه لپ مو درنیومده و احتمالا دلیل هورمونی دارد همچنین پوستم قرمز میشه و طبق سوالاتی که کردم با صبر کردن حل نمیشه و در نمیاد…یعنی الان من نمتونم تو این سن اصلا کاشت انجام بدم؟ چرا باید الکی ۵سال منتطر بمونم و این وضعو تحمل کنم

  • خانه سفید
   1399-12-22

   سلام و وقت بخیر

   صبر کردن در جهت این است که ریش مردان حدودا تا سی سالگی تکمیل می شود یعنی تاسی سالگی هنوز امکان پر شدن دارد. ولی اگر کسی خواست زودتر هم کاشته می شود و مانعی ندارد.

 • محسن
  1399-05-01

  سلام وقتتون بخیر
  به دلیل سوختگی
  کاشت ۵۰تا تارمو سبیل +۵۰تار مو ریش چقدر هزینه دارد؟

 • احمد
  1399-04-30

  سلام آیا برای کاشت ریش می‌توان از از بانک مو به جای پشت سر و سینه از ناحیه اطراف آلت تناسلی استفاده کرد؟

  • خانه سفید
   1399-04-31

   با سلام و وقت بخیر

   خیر امکان برداشت از آن ناحیه نیست.

 • رضا
  1399-04-29

  سلام. من همه جای صورتم پره فقط بالای چانه ام(زیر لب پایینی) مو نداره اصلا…میشه هزینه ی تقریبیشو بگین مرسی

  • خانه سفید
   1399-04-29

   سلام و عرض ادب

   برای تعیین هزینه باید با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ در تماس باشید. عکس از صورت و پشت سر خودتون ارسال کنید تا هزینه برای شما ارسال شود.

 • علی
  1399-04-21

  تو سن 23 سالگی ایا اقدام به کاشت میتوان کرد؟؟

  • خانه سفید
   1399-04-23

   با سلام و وقت بخیر

   خیر، تحت شرایط خاص و با تایید پزشک در بعضی از موارد امکان کاشت هست.

 • پویا
  1399-04-09

  با عرض سلام و احترام
  من 26 سالمه و موهای ریش و سیبیلم خیلی نازک هست و این که رشد خیلی کمی دارند اما رشد موهای سر و بدنم خیلی زیاد هستند میخواستم بپرسم که درمانی برای پرپشت شدن هست یا خیر؟

  • خانه سفید
   1399-04-11

   با سلام و وقت بخیر

   این از ارث شماست با دارو درست نمی شود.

 • مهدی حسینی
  1399-02-18

  سلام ببخشید میخواستم ادرس کلینیک خانه سفید کجاست؟ و توی سن ۲۰ سالگی میشه کاشت ریش انجام داد؟

  • خانه سفید
   1399-02-18

   با سلام و وقت بخیر

   آدرس کلینیک : تهران ، بلوار افریقا خیابان دستگردی غربی ، پلاک ۳۲۱

   خیر در سن ۲۰ سالگی کاشت ریش انجام نمیشه.

 • mehdi
  1399-01-22

  سلام من ۱۷ سال سن دارم و کلا کم مو هستم یعنی کلا ریش و سیبیل در نیوردم تا این سن و میخوام اقدام به کاشت بکنم میخواستم بدونم که داخل این سن مشکلی نداره؟
  و این که زمانی که کاشت کردی بعد چند رو جای جراحی به صورت کل میره که کسی متوجه نشه؟

  • خانه سفید
   1399-01-28

   با سلام و احترام

   خیر بهتر است در این سن کاشت ریش انجام نشود و حداقل تا ۲۵ یا ۲۷ سالگی صبوری کنید.
   منظور شما جای برداشت مو می باشد یا جای کاشت آن ها ؟

 • امیر
  1399-01-22

  سلام و ارز ادب
  کاشت ریش برای همیشه ماندگار است یا بد از چند سال شروع به ریزش میکند؟
  و این که ایا افرادی که دچار ریش مو در ناحیه سر هستند کاشت ریش در این ریزش مو تاثیری دارد یا خیر؟

  • خانه سفید
   1399-01-28

   با سلام و وقت بخیر
   بله کاشت ریش دائمی است و حداقل تا ۲۰ سال برای شما ماندگار است.
   ریزش موی سر ربطی به ریش ها ندارد و می توانید کاشت ریش انجام دهید.

 • محمد آزد
  1399-01-09

  سلام ممنون میشم پاسخ بدید..با میزوتراپی میتونم ریشم رو دربیارم‌..کلا صورتم بدون مو هست ولی احساس میکنم ریشه هایی ریز وجود داره..کلا میزوتراپی میتونه جواب گو باشه؟ ممنون

  • خانه سفید
   1399-01-09

   عرض ادب و احترام

   مزوتراپی جهت کنترل ریزش مو است نه درمان و معجزه ایجاد مو.

 • محمد
  1399-01-01

  بادرود
  ایا امکان کاشت مو و ریش بصورت همزمان میباشد؟

  • خانه سفید
   1399-01-09

   عرض ادب و احترام

   بله امکانش وجود داره، بهتر است یک روز فاصله باشد.

 • سعید
  1398-11-23

  سلام قیمت کاشت ریش چقدره حدودا

  • خانه سفید
   1398-11-28

   عرض ادب و احترام

   هزینه تقریبی بین ۵ تا ۷ میلیون هست. برای دریافت هزینه دقیق با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ تماس حاصل فرمایید.

   پیروز باشید

 • امید
  1398-11-01

  سلام ایا جای برداشت مو پشت سرمیمونه؟؟بعد جای کاشت ریش تو صورت میمونه یا نه؟

  • خانه سفید
   1399-01-28

   با سلام و احترام

   جای برداشت مو به تکنیک برداشت مو بستگی دارد. اگر FUT باشد بله جای خط بخیه می ماند که با هنر جراح میتوان در آینده روی آن ها مو کاشت و با موی بلند اثری از آن نیست. اما جای برداشت به روش های غیرجراحی خیلی ریز و تقریبا غیرقابل مشاهده است. مخصوصا با موی بلند.
   خیر جای کاشت ریش در صورت نمی ماند.

 • ...
  1398-10-25

  درود
  “چه زمانی من می توانم شاهد رشد موهای جدید باشم؟
  در چند هفتۀ اول پس از پیوند ریش، اغلب موهای تازه کاشت شده می ریزند. سپس موها وارد یک مرحله آزمایشی می شوند. موی جدید حدود 12-6 هفته بعد شروع به رشد می کنند. شش ماه بعد حدود 2-1 سانتی متر بلند خواهند شد، اما بلندتر شدن موها تا 12 ماه پس از کاشت طول می کشد. حدود 12-9 ماه برای بلوغ موها زمان لازم است تا شما نتایج کاشت را مشاهده کنید.”

  آیا بعد از بلوغ کامل مو ه که حدودا یک سال است، می توانم بدون ترس از ریزش سبیل و ریشم را بلند بگذارم؟
  آیا بعد از یک سال باز هم احتیاج به مراقبت خاصی نسبت به افرادی که ریش و سبیل طبیعی دارند است؟
  آیا بعد از یک سال می توانم بدون نگرانی هایی مثل: استفاده کردن از شامپو یا کرمی خاص، همانند افراد طبیعی با آنها زندگی کنم؟
  دلم می خواهد بعد از یک سال همانند افرادی که ریش و سبیل طبیعی دارند بشوم؟ یعنی بجز اصلاح کردن آنها، با آنها کار دیگری نداشته باشم. آیا این اتفاق می افتد؟

  سپاس

  • خانه سفید
   1398-12-23

   عرض ادب و احترام

   پاسخ شما با شماره تیکت ۶۵۲۶ ارسال گردید.

 • Ali
  1398-10-02

  سلام
  من بعد از دوماه کاشت ریش ندانسته با ریش تراش خیلی اروم فقط سر مو ها را کوتاه کردم الان 4 ماه شده و خیلی کم پشت شدن ایا به خاطر اصلاح با ماشین است؟

  • خانه سفید
   1398-10-02

   عرض ادب و احترام

   بله احتمال اینکه در زمان اصلاح ریش شما کشیده شده و باعث کم پشتی شما شده است.

   پیروز باشید

 • فرشاد کاظمی
  1397-09-28

  با سلام و احترام خدمت شما

  احتراماً به استحضار میرسانم اینجانب مایل به ترمیم (پرپشت کردن و یا بالا آوردن خط رویش) ریش و سیبیل به روش FIT و یا درصورت امکان BHT (حفظ بانک مو و برداشت از ناحیه سینه ) اقدام کنم.

  با توجه به اینکه حجم ریش و سبیل مناسب و نسبتا خوبی دارم و هیچ گونه ریزشی در صورت یا اسکار ندارم ولی باز مایلم حجم یا خط رویش این ناحیه بهتر شود.

  ارادتمند شما

  • خانه سفید
   1397-09-28

   با سلام و احترام

   جهت رزرو وقت مشاوره رایگان کاشت مو با شماره 02154503 یا 02188870480 تماس بگیرید. همچنین جهت ارسال عکس از طریق فضای مجازی با شماره ٠٩١٠٩٩٤٧٢٤٦ در تماس باشید.

   با تشکر

 • احسان
  1397-09-25

  فقط از موی سر میشه برای کاشت ریشی استفاده کرد ؟

  • خانه سفید
   1397-09-27

   با سلام و احترام

   بله بهترین موی مناسب کاشت ریزش موی ناحیه بانک موی پشت سر شماست.

   پیروز باشید.

 • مهیار
  1397-09-03

  سلام ببخشید چند روز بعد از کاشت ریش میشه ریش ها رو تراشید ؟؟

  • خانه سفید
   1397-09-27

   عرض ادب و احترام

   به هیچ وجه تا قبل از ماه ششم بعد از کاشت ریش نمیتوان از تیغ یا ریش تراش برای کوتاه کردن یا تراشیدن ریش استفاده کرد. این کار سبب آسیب جدی به ریشه موهای کاشته شده می شود. اگر بلندی ریش باعث ناراحتی شما می شود باید با قیچی آن ها را کوتاه نمایید.

   پیروز باشید.

 • میثم ایوبی
  1397-08-26

  بسمه تعالی
  با سلام و احترام
  جسارتا قصد کاشت ریش دارم
  و میخواستم اگه ممکنه به سوالاتم جواب بدید:
  1. چقدر بعداز کاشت امکان تراشیدن ریش وجود داره؟
  2. آیا ممکنه با دو هفته مرخصی اطرافیان متوجه کاشت ریش نشوند؟(باتوجه به اینکه جای کاشت موی سر خیلی مشخصه)
  3.میزان تراکم؟
  4.هزینه کاشت ریش؟
  5.نحوه نوبت دهی برای کاشت ریش؟
  6.چند درصد کاشت ریش توسط شما ضمانت می شود؟
  باتشکر فراوان

  • خانه سفید
   1397-10-04

   با سلام و احترام

   جناب ایوبی تا 6 ماه بعد از کاشت ریش امکان تراشیدن ریش با ماشین ریش تراش و تیغ وجود ندارد. حداقل زمان برای برگشت به شرایط عادی صورت شما 1 ماه می باشد . اما شما دقیقا 2 روز بعد از کاشت ریش می توانید به فعالیت های عادی و روزانه خود ادامه دهید. اما توصیه های مهم بعد از کاشت ریش را باید حتما در نظر داشته باشید. تراکم کاشت ریش به دلخواه شما انجام می شود. هر تراکمی که پوست صورت شما اجازه دهد امکان کاشت دارد. هزینه کاشت ریش بین 4 تا 6 میلیون تومان می باشد. و برای دریافت وقت مشاوره و نوبت دهی با شماره 09109947246 از طریق واتس آپ یا تلگرام در تماس باشید. همچنین ضمانت نامه کتبی جهت کاشت ریش به شما داده می شود.

   پیروز باشید

 • فرشاد کاظمی
  1397-08-26

  با سلام و احترام خدمت شما
  احتراماً به استحضار میرسانم اینجانب مایل به ترمیم (پرپشت کردن و یا بالا آوردن خط رویش) ریش و سیبیل به روش FIT و یا درصورت امکان BHT (حفظ بانک مو و برداشت از ناحیه سینه ) اقدام کنم.
  با توجه به اینکه حجم ریش و سبیل مناسب و نسبتا خوبی دارم و هیچ گونه ریزشی در صورت یا اسکار ندارم ولی باز مایلم حجم یا خط رویش این ناحیه بهتر شود.
  ارادتمند شما/
  فرشاد کاظمی

 • Alireza
  1399-06-04

  درود
  تو نظرات یکی گفته بود 23 سالشه و میخواد ریش بزاره شما پاسخ دادین ک نمیشه میشه بگین چرا ؟!..
  من هم ۲۳ سالمه و ارثی موهای ناحیه صورتم خیلی کم … اگه این سن واسه کاشت مناسب نیست شما دارو یا راه حل دیگه ای دارین ؟ ممنون میشم جواب بدین

 • Pooya
  1399-08-21

  سلام آیا ماینوکسدیل ۵ درصد جواب می ده

 • خانه سفید
  1399-06-05

  با سلام و وقت بخیر

  در علم پزشکی موهای ریش در سن سی سالگی کامل می شود و راه حل آن صبر کردن است. دارو و درمان ندارد.

 • اميرحسين رستمی
  1399-12-23

  سلام و عرض ادب بنده 25 سال دارم و ریش و سیبیل کم پشتی دارم ایا تا 30 سالگی احتمال پرپشت شدن را دارد یا خیر ؟
  باتشکر

 • خانه سفید
  1399-12-23

  با سلام و وقت بخیر

  ریش و سبیل تا سن ۳۰ سالگی احتمال پر پشت شدن دارد.

+مشاهده بیشتر