کاشت مو

PRP (پی آر پی) چیست؟

4.6
(53)

علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است. آرام آرام روش‌های درمانی تهاجمی، جای خود را به روش‌های بسیار کم تهاجمی‌تر می‌دهند. پی آر پی یکی از روش‌های درمانی کم‌تهاجمی است که امروزه استفاده‌های زیادی در سرتا سر دنیا دارد.

این روش درمانی که در ایران با نام پلاکت درمانی نیز شناخته می‌شود، برای درمان ریزش مو، بهبود رشد موها بعد از کاشت مو، آسیب دیدگی‌های ورزشی و بیماری‌های التهابی کاربرد دارد. پی آر پی معمولاً با استفاده از سرنگ و به صورت تزریقی انجام می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که این روش درمانی چیست، چگونه عمل می‌کند و چه استفاده‌هایی دارد. پیش از این که به سراغ اصل مطلب برویم، باید بدانید که روش پی آر پی بسیار جدید بوده و هنوز تحقیقات چندانی روی آن صورت نگرفته است. اما اثرگذاری و ایمنی بالای این درمان، پزشکان زیادی را مجاب به استفاده از آن کرده است.

PRP (پی آر پی) چیست؟

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

 • هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.
 • پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر. نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت‌ها که لخته کردن خون و جلوگیری از خونریزی است، آشنا هستید. علاوه بر این، پلاکت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

 • باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
 • باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
 • باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

استفاده‌های پی آر پی

پلاکت درمانی یا PRP استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

رشد مو

پزشکان از تزریق پی آر پی به پوست سر برای کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها، تزریق PRP است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود.

کاشت مو

در کاشت مو، پی آر پی به صورت تزریق یا اسپری برای ناحیه‌ی گیرنده‌ی مو استفاده می‌شود. به این ترتیب فرآیند جای‌گیری گرافت‌‌ها در پوست سر با سرعت بیشتری انجام شده و زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده نیز زودتر بهبود می‌یابد. همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی آر پی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند.

اگر رشد موهای شما بعد از کاشت مو ضعیف باشد، می‌توان از PRP برای بهبود آن استفاده کرد.

prp در کاشت مو
prp در کاشت مو

ترمیم بافتی

استفاده‌های دیگر پلاکت درمانی برای ترمیم بافت‌ها و تسریع بهبودی آسیب‌ها است. این شیوه‌ی درمانی برای آسیب دیدگی‌های تاندون، رباط و عضلات کاربرد دارد.

کاهش التهاب

در برخی از بیماری‌های مزمن مانند استئوآرتریت، التهاب‌هایی در مفاصل ایجاد می‌شود. تزریق پی آر پی برای کاهش این التهابات استفاده می‌شود.

بهبود وضعیت پوستی

یکی دیگر از کاربردهای پلاکت درمانی که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده، درمان بیماری‌های پوستی و جوان‌سازی پوست است. از این روش می‌توان برای درمان خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و … استفاده کرد.

توصیه های قبل، حین و بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

 • دو روز پیش از درمان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدن و پوست شما کاملاً پرآب و هیدراته شود.
 • یک یا دو هفته پیش از دریافت درمان، چربی کمتری بخورید و میزان مصرف کافئین را نیز کاهش دهید.
 • اگر دارو یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً راجع به مصرف آن‌ها پیش از PRP با پزشک مشورت کنید. برخی از مکمل‌ها باعث افزایش خطر کبودی می‌شوند و نباید ۲ تا ۳ هفته پیش از درمان مصرف کنید.

حین درمان پی آر پی

درمان PRP از زمان دریافت نمونه‌ی خون تا پایان تزریقات، حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیق طول می‌کشد. برای برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان

 • تا چهار ساعت پس از درمان، پوست خود را لمس نکنید. صبر کنید تا محل‌های تزریق بهبود یابند.
 • مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد، گرد و خاک و دستان نشسته باشد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.
 • برای خوابیدن، چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.
 • تا یک ماه پس از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.
 • در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی PRP

چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود، معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت، درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند، می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، حتماً پیش از دریافت پی آر پی، تمامی بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج اطلاع دهید. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیر نباید از درمان پی آر پی برای ریزش مو استفاده کنند:

 • افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند.
 • کسانی که به طور سنگین دخانیات مصرف می‌کنند.
 • کسانی که سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.

همچنین اگر دچار بیماری‌های زیر هستید، ممکن است این درمان برای شما مناسب نباشد:

 • سرطان
 • بیماری‌های مزمن کبد
 • بیماری‌های مزمن پوستی
 • تعداد کم پلاکت‌های خونی
 • بیماری‌های تیروئیدی

تکرار تزریقات PRP

بسته به علت دریافت درمان، تکرار تزریقات پی آر پی نیز متفاوت است. معمولاً دو یا سه بار درمان به فواصل ۶ هفته انجام می‌شود. البته ممکن است برای مشاهده‌ی بهتر نتایج درمان، تا ۵ بار تزریق نیاز باشد. اگر درمان پی آر پی روی شما نتایج خوبی داشته باشد، انجام دو تزریق سالیانه به شما توصیه خواهد شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 53

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

این مطلب را هم بخوانید
کاشت مو ایران فیت راهی برای درمان طاسی مردانه

نوشته های مشابه

51 دیدگاه

 1. سلام
  خانم ۳۶ ساله هستم که موهای من مادرزادی کم‌پشت و نازک بودند ولی چندسالی هست که در ریشه‌ی موهام احساس خارش و درد زیاد و احساس کشیده شدن می‌کنم که خیلی اذیت‌کننده ست و فقط وقتی حمام میرم فقط تا چند ساعت این درد التیام پیدا میکنه و هرررر روز مجبورم موهامو بشورم؛ و روز به روز ساقه‌ی موهام خشک‌ تر و شکننده تر میشه و پوست سرم چرب تر میشه به صورتی‌که تازگی‌ها زیر پوست سرم گاهی جوش های دردناک هم میزنه، و‌ ریزش موی شدید گرفتم که روز به روز داره بیشتر میشه، نقریبا دکتری نمونده که نرفته باشم اما هیچکس سردرنمیاره دلیل این درد ریشه‌ی موهام چیه، و بارها آزمایش دادم که همگی گفتند دلیل ریزش موهام هورمونی یا تیروئیدی یا کمبود ویتامین یا زینک‌ یا بیوتین نیست! حتی حجامت سر هم انجام دادم ولی تاثیری نداره هیچی و خیلی خسته شدم از این وضعیت… میخواستم ببینم پی آر پی به کاهش این التهاب و بهبود ریزش مو یا کمی ضخیم‌تر شدن تار موهام میتونه کمکی کنه یا نه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه مشکل شما تشخیص داده نشده است از تست پی آر پی حتما خودداری کنید. به هیچ وجه برای بیماران خاص پی آر پی توصیه نمی شود.

  2. سلام نخیر خانم من تداوی پی آر پی انجام دادم واس ضخیم شدن مو تأثیری نداره اما برای ریزش مو خوبه تا مدتی بعدأ مو دوباره می‌ریزه جوش و خارش مو بکلی از بین میره من دوسال قبل انجام دادم در کل راضیم

 2. باسلام
  ریزش موی ارثی داشتم شش ماه پیش کاشت مو انجام دادم الان تقریبا هفتاد الی هشتاد درصد از موها رشد داشتند.کلینیکی که کاشت رو انجام دادم اصرار به یک جلسه prp دارند.آیا انجام prp تاثیری در بهتر شدن کاشت دارد؟ضمنا موهای رشد کرده ضعیف نیستند و خوب هست.آقا چهل ساله.ممنون از لطف شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   تاثیر پی آر پی روی موی کاشته شده استناد علمی ندارد.

 3. سلام …ببخشید من دو ماهه عمل کاشت مو انجام دادم که الان موهام هنوز تو فصل ریزش بعد کاشت هستش…اگه از ژل گیاه آلوورا استفاده کنم تو محل کاشت ایرادی داره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 4. سلام من خانمی ۳۰ ساله هستم قبلا موهای پرپشتی داشتم تقریبا از سن ۲۰سالگی به بعد ریزش مو گرفتم بطوری که الان یک سوم موهام باقی مونده مخصوصا جلو موهام خالی شده ، دوبار مراجعه کردم به دکتر یه شامپوی ضد ریزش و یه تونیک ضد ریزش پالمینکس اویدرم به مدت ۴ ماه استفاده کردم . ریزشم توی مدت زمانی که استفاده میکردم فقط کمتر شده بود. آیا با پی آر پی امکانش هست موهای جلو ی سرم دوباره رویش داشته باشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   پی آر پی و مزوتراپی می تواند در این زمینه کمک حال باشد اما قطعی نیست.

 5. سلام من یک دختر ۳۵ ساله هستم حدود ۲ ماهه که موهای من شدیدا شروع به ریزش کرده، بطوریکه باهر بار شانه کردن بالای ۳۰۰ تار مو رو از دست میدم، یک ماه پیش به پزشک مراجعه کردم و دکتر گفتن که ریشه های موهات کلا از کف سرت بیرونتر آمده، توی آزمایش معلوم شد که ویتامین دی ۳، بدنم خیلی کم هست، قرص نوشتن به اسم فولیکوژن، و سنتلا تی اس تی، دو تا ترکیبی برای برای بعد از حمام که یکی مختص کاسه سره و یکی کناره های سر، یه اسپری ماینکسیدیل بیوکاپیل، ویه شامپو برای موهای آسیب دیده، یک جلسه مزوتراپی و یک جلسه هم پی آرپی انجام دادم، ولی توی این یک ماه هیچ تاثیری نداشته و ریزش موهام همچنان ادامه داره، چه راهکارهای دیگه ای برای من پیشنهاد میکنید چون واقعا موهای سرم به کمتر از یک سوم رسیده.

  1. عرض ادب و احترام

   جلسات مزوتراپی حداقل باید ۶ بار تکرار شود. صبور باشید و دوره درمان خود را تکمیل کنید. اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص در زمینه ریزش مو داشتید با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ در تماس باشید.

 6. سلام خسته نباشید ببخشید من در اثر چاقی و لاغری و بلوغ استریا روی پوست بدنم افتاد و بیشتر بازو و سینه هام خیلی ازارم میده پی ار پی میتونه جوابگو باشه که از بین برن اگه نه شما چ روشی رو پیشنهاد میکنید
  باتشکر

 7. سلام اگه باعث رشد مجدد موهای ریخته شده نمیشه دقیقا ب چ دردی میخوره؟؟ مثلا تو چند تا سایت ک رفتم زده بود باعث رشد مجدد موهای ریخته شده میشه اما برای کسایی که موهاشون کم پشته یا طاسیشون کم هس خیلی خوبه باعث رشد مجدد میشه یعنی دروغه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی هورمونی باشد باعث رشد مجدد مو نمی شود.

 8. با سلام من مادرم 4 ساله سکته مغزی کرده زالو درمانی وحجامت وفزیوتراپی انجام دادم خیلی کم بهتر شده حالا بردم دکتر میگه باید prp انجام بدهد ایا برای درمان سکته مغزی فایده دارد

  1. عرض ادب و احترام

   دوست عزیز پزشکان کلینیک خانه سفید فقط در زمینه پوست و مو تخصص دارند. لذا در این زمینه کمک و راهنمایی نمی تونن بهتون انجام بدن.

 9. سلام و عرض ادب
  بنده 34 سال سن دارم،به طور ارثی و بدلیل ضعف چشم، کمی گودی زیرچشم دارم، آیا prp توصیه میشه ؟ دوام prp برای جوانسازی پوست چه مدته؟ ممنون از پاسخگویی شما.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر برای درمان سیاهی باید از روش های تزریق ژل، فیلر یا کربوکسی تراپی استفاده کنید.

 10. سلام بنده الان یک ساله دارم قرص فینستراید و محلول مخصوص ریزش مو مصرف میکنم خاستم بدونم اگه بخام قرص هارو کنار بزارم prpرو میتونم جایگزین کنم؟؟؟؟

  1. سلام. ببخشید شما که یک ساله دارید این دارو ها رو استفاده می کنید، نتیجه ای هم مشاهده کردید؟

 11. سلام . من موهام نسبت به قبل کم حجم شده خواستم بدونم آیا اگه prp انجام بدم آیا باعث رشد مجدد موهام میشه و اینکه باعث میشه ریزش موهام قطع یا کم بشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد رشد مجدد موها خیر. اما در مورد قطع ریزش ممکن است مفید واقع شود. اما بصورت علمی ثابت نشده است.

 12. سلام من ۲۰ ساله هستم .رژیم سنگینی گرفتم و ۴۸ کیلو وزن کم کردم.الان ۶ ماه است که ریزش مو دارم.دکتر هم رفتم و به من قرص های فولیکوژن و region diet و فینپسیا رو برای مصرف معرفی کرده اند و من با وجود مصرف این قرص ها هنوز رویش مویی رو حس نمیکنم.خواستم نظر شما رو بدونم برای درمان. لازم به ذکر است که متاسفانه پدر و مادرم نیز حجم موی کمی دارند.

 13. سلام .من تاتو ابروهام رو پاک کردم وگوشت اضافه کلوئید بزرگی بالای ابروم شد پی آر پی به من پیشنهاد دادند نظرتون چیه؟؟؟؟؟

 14. سلام اگر کسی مواد مخدر از نوع تریاک مصرف کند و پی ار پی انجام دهد چه مشکلی برایش پیش میآید
  ممنون از پاسخ شما

 15. سلام خسته نباشید من برای رشد مو میخواستم از پی آر پی استفاده کنم صددرصد تاثیر داره؟

  1. درود
   من ۲۰ سالمه
   همیشه موهام کم‌پشت بوده و نازک
   چندسال پیش عمل کردم کیست تخمدان رو برداشتم
   و هنوز مشکلات هرمونی دارم، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
   پریود نمیشم، چهار ماهه قرص پروژسترون مصرف کردم برای پریود شدن.. بعد دو ماه حس کردم خیلی ریزش مو دارم و همینطور بود.. موهامو از ته زدم به امید این که رشد بهترشونو ببینم امّا احساس میکنم بدتر شده.. چه راهی رو پیشنهاد میکنید.. جوش سر هم دارم و احساس سوزش.. واقعاً عذاب‌اوره دیدن سرم.. مخصوصا جلوی سرم که کاملا موها ریخته و خیلی کم میشه سفیدی رو ندید..

 16. سلام و عرض ادب
  ۳۳ ساله هستم.جهت رفع چروک صورت پی آر پی مفید هستش؟
  آیا کاشت مو برای خانمی که ریزش موی ارثی داره مفید هستش؟و چه زمانی باید انجام بشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.مرسی

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله، مفیدی است ولی با توجه به هزینه و ماندگاری کم قابل توصیه نیست.
   بله، از سی و پنج سال به بالا بهترین زمان است.

 17. با درود فراوان
  مادر من آرتروز شدید زانو داره و بخاطر گرفتگی رگهای قلبیش دکتر اجازه بیهوشی وعمل جراحی رو به ایشون نمیده. ایشون مشکل تیروئید پر کار هم داره. آیا میتونه از روش prp استفاده کنه؟

 18. باسلام و احترام
  برادر من در اثر گزیدگی حیوان، لب پایینش دچار ترومای شدید شده و قسمتی از لب جداشده ک پیدا نشد، الان PRP انجام شده ولی به فاصله ۵ روز گفتم یه PRP دیگه باید انجام بشه، می‌خوام بدونم ایا مفید هست این کار؟
  متشکرم

 19. سلام وقت بخیر برای افرادی ک ب صورت ارثی ریزش داشتند و کمی خالی شده است تاثیر دارد؟

  1. عرض ادب و احترام

   طبق نظر آکادمی آمریکا برای ریزش موی ارثی نه تاثیر درمانی دارد نه پیشگیری.

   پیروز باشید

 20. سلام .من مشکل زانو دارم که بعد از چند مراجعه به پزشک به من گفته شد که روش پی آر پی استفاده کنم .میخواهم بدانم هزینه این روش برای زانوهای من چقدر میشود.با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد این مسئله توصیه میکنم به روماتولوژیست مراجعه نمایید.

   پیروز باشید

 21. سلام خسته نباشید
  خواستم بدون که جدیدترین متد آیا سوپر fue هستش ؟؟

  1. با عرض سلام وادب واحترام
   میخواستم ببینم پسرم که ۱۷ ساله اس میشه براش PRP انجام بده البته ریزش موی اون ارثی هستش ولی نه توی این سن کم ،بلکه بالای ۲۴ سال ریزششون در خانواده شروع شده
   در ضمن براشون مهمه که برای prp مجبور به کچل کردن نباشه

  2. عرض ادب و احترام

   برای این عمل نیازی به تراشیدن مو نیست ولی طبق نظر امریکن آکادمی PRPتاثیری چه درمانی و چه پیشگیری در ریزش موی ارثی ندارد.

   پیروز باشید

  3. سلام ببخشید این درمان ی آر پی برای پوست سری که شوره و پوسته پوسته شده و حتی این پوسته ها چسبیده به سر است که منافذ پوست رو بسته ومانع رشد مو شده جواب میده

  4. با سلام و وقت بخیر

   بطور قطعی نمیتوان گفت جوابدهی ندارد. امکان دارد مشکل را حل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا