ریزش مو

PRP (پی آر پی) چیست؟

4.5
(281)

علم پزشکی به سرعت در حال پیشرفت است. آرام آرام روش‌های درمانی تهاجمی، جای خود را به روش‌های بسیار کم تهاجمی‌تر می‌دهند. پی آر پی یکی از روش‌های درمانی کم‌تهاجمی است که امروزه استفاده‌های زیادی در سرتا سر دنیا دارد.

این روش درمانی که در ایران با نام پلاکت درمانی نیز شناخته می‌شود، برای درمان ریزش مو، بهبود رشد موها بعد از کاشت مو، آسیب دیدگی‌های ورزشی و بیماری‌های التهابی کاربرد دارد. پی آر پی معمولاً با استفاده از سرنگ و به صورت تزریقی انجام می‌شود.

در این مقاله می‌خواهیم ببینیم که این روش درمانی چیست، چگونه عمل می‌کند و چه استفاده‌هایی دارد. پیش از این که به سراغ اصل مطلب برویم، باید بدانید که روش پی آر پی بسیار جدید بوده و هنوز تحقیقات چندانی روی آن صورت نگرفته است. اما اثرگذاری و ایمنی بالای این درمان، پزشکان زیادی را مجاب به استفاده از آن کرده است.

خدمات PRP به دلیل عدم تایید وزارت بهداشت ایران و خطراتی که دارد در کلینیک خانه سفید تهران انجام نمی شود و این مقاله صرفا جهت آشنایی شما عزیزان نگارش شده است.

PRP (پی آر پی) چیست؟

پی آر پی نامی اختصاری از درمان با «پلاسمای غنی از پلاکت» یا «Platelet-Rich Plasma» است. برای این که بتوانیم درمان PRP را توضیح بدهیم، اول باید بدانید که پلاسما و پلاکت چه هستند.

خون بدن از دو بخش کلی تشکیل شده است:

 • هماتوکریت: این بخش شامل سلول‌های خونی مانند گلبول‌های سفید، قرمز و پلاکت‌ها است.
 • پلاسما: بخش زمینه‌ای و مایع خون که شامل آب و مواد محلول در آن مانند پروتئین‌ها، مواد معدنی، مواد غذایی و … است.

برای درمان پی آر پی، ابتدا مقداری خون از بازوی شما گرفته می‌شود. این مقدار تقریباً برابر با خونی است که برای آزمایش خون در آزمایشگاه از شما دریافت می‌شود؛ یعنی حدود ۱۰ تا ۲۰ میلی‌لیتر. نمونه‌ی خون شما درون دستگاهی به نام سانتریفیوژ قرار می‌گیرد. در این دستگاه با چرخش سریع و بر اساس نیروی گریز از مرکز، بخش‌های مختلف خون جدا می‌شوند.

در نهایت محلولی به دست می‌آید که غنی از پلاکت‌های خونی است. احتمالاً با نقش اصلی پلاکت‌ها که لخته کردن خون و جلوگیری از خونریزی است، آشنا هستید. علاوه بر این، پلاکت‌ها نقش بسیار مهمی در فرآیند بهبودی و ترمیم آسیب‌های بافتی دارند.

بعد از جداسازی و آماده‌سازی محلول PRP، آن را به پوست شما تزریق می‌کنند. با ورود محلول به ناحیه‌ی دچار مشکل، فاکتورهای رشد از پلاکت‌ها آزاد می‌شوند. این فاکتورها سه عملکرد مهم انجام می‌دهند:

 • باعث تحریک تشکیل کلاژن می‌شوند. پروتئین کلاژن به نوعی سیمان بافت‌های شما است.
 • باعث تشکیل عروق خونی جدید می‌شوند.
 • باعث ساماندهی و تقسیم‌ سلول‌ها می‌شوند.

استفاده‌های پی آر پی

پلاکت درمانی یا PRP استفاده‌های بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

رشد مو

پزشکان از تزریق پی آر پی به پوست سر برای کاهش التهاب پوست و توقف ریزش مو استفاده می‌کنند. یکی از راه‌های درمانی ریزش مو با الگوی زنانه یا آلوپسی آندروژنی در خانم‌ها، تزریق PRP است که باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می‌شود. البته این روش برای درمان این بیماری تاثیر تایید شده قطعی ندارد.

نکته : برای درمان ریزش موی ارثی آقایان نتایج PRP قطعی و کاملا اثبات شده نیست.

کاشت مو

در کاشت مو، پی آر پی به صورت تزریق یا اسپری برای ناحیه‌ی گیرنده‌ی مو استفاده می‌شود. به این ترتیب فرآیند جای‌گیری گرافت‌‌ها در پوست سر با سرعت بیشتری انجام شده و زخم‌های کوچک ناحیه‌ی گیرنده نیز زودتر بهبود می‌یابد. همچنین اگر احتمال ایجاد اسکار برای بیمار وجود داشته باشد، پی آر پی تا حد خوبی این خطر را برطرف می‌کند.

اگر رشد موهای شما بعد از کاشت مو ضعیف باشد، می‌توان از PRP برای بهبود آن استفاده کرد.

prp در کاشت مو
prp در کاشت مو

ترمیم بافتی

استفاده‌های دیگر پلاکت درمانی برای ترمیم بافت‌ها و تسریع بهبودی آسیب‌ها است. این شیوه‌ی درمانی برای آسیب دیدگی‌های تاندون، رباط و عضلات کاربرد دارد.

کاهش التهاب

در برخی از بیماری‌های مزمن مانند استئوآرتریت، التهاب‌هایی در مفاصل ایجاد می‌شود. تزریق پی آر پی برای کاهش این التهابات استفاده می‌شود.

بهبود وضعیت پوستی

یکی دیگر از کاربردهای پلاکت درمانی که اخیراً طرفداران زیادی پیدا کرده، درمان بیماری‌های پوستی و جوان‌سازی پوست است. از این روش می‌توان برای درمان خطوط، چین‌ها، خشکی، زخم‌های خفیف، ترک پوستی و … استفاده کرد.

توصیه های قبل، حین و بعد از پی آر پی

آماده شدن برای درمان

 • دو روز پیش از درمان مقدار زیادی آب و مایعات بنوشید تا بدن و پوست شما کاملاً پرآب و هیدراته شود.
 • یک یا دو هفته پیش از دریافت درمان، چربی کمتری بخورید و میزان مصرف کافئین را نیز کاهش دهید.
 • اگر دارو یا مکملی مصرف می‌کنید، حتماً راجع به مصرف آن‌ها پیش از PRP با پزشک مشورت کنید. برخی از مکمل‌ها باعث افزایش خطر کبودی می‌شوند و نباید ۲ تا ۳ هفته پیش از درمان مصرف کنید.

حین درمان پی آر پی

درمان PRP از زمان دریافت نمونه‌ی خون تا پایان تزریقات، حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیق طول می‌کشد. برای برخی از بیماران که تزریق آزاردهنده یا دردناک است، بی‌حسی موضعی تزریق می شود تا از این جهت نگرانی نداشته باشند. محلول به کمک سرنگ به پوست یا محل مورد نظر تزریق می‌شود. برای درمان‌های مرتبط با کاشت مو، می‌توان در صورت نیاز، محلول را روی ناحیه گیرنده یا دهنده اسپری کرد.

بعد از درمان

 • تا چهار ساعت پس از درمان، پوست خود را لمس نکنید. صبر کنید تا محل‌های تزریق بهبود یابند.
 • مراقب انتقال آلودگی‌ها از طریق باد، گرد و خاک و دستان نشسته باشد.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از تزریق، از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده نکنید.
 • از قرار دادن کمپرس سرد یا گرم روی محل درمان خودداری کنید.
 • برای خوابیدن، چند بالش زیر سر خود قرار دهید یا به صورت نیمه خوابیده قرار بگیرید. سعی کنید محل درمان بالا قرار بگیرد و تماسی با بالشت نداشته باشد.
 • تا یک ماه پس از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید.
 • ممکن است پوست شما تا یک هفته بعد از درمان کمی حساس باشد.
 • در صورت کبودی یا قرمزی برای دریافت درمان لازم با پزشک خود مشورت کنید.

عوارض جانبی PRP

چون در درمان پی آر پی از پلاکت‌های خودتان استفاده می‌شود، معمولاً شاهد بروز عوارض جانبی نیستیم. مواردی نظیر ایجاد حساسیت، درد یا خونریزی در محل‌های تزریق از عوارض محتمل این درمان هستند که البته نادر اند. بیشتر افرادی که PRP انجام می‌دهند، می‌توانند بلافاصله بعد از درمان، به انجام کارهای روزمره‌ی خود مشغول شوند.

چه کسانی نباید پی آر پی دریافت کنند؟

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، حتماً پیش از دریافت پی آر پی، تمامی بیماری‌ها و داروهایی که مصرف می‌کنید را به پزشک معالج اطلاع دهید. بسیاری از متخصصان معتقدند که افراد زیر نباید از درمان پی آر پی برای ریزش مو استفاده کنند:

 • افرادی که داروهای رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنند.
 • کسانی که به طور سنگین دخانیات مصرف می‌کنند.
 • کسانی که سابقه‌ی اعتیاد به مواد مخدر یا الکل دارند.

همچنین اگر دچار بیماری‌های زیر هستید، ممکن است این درمان برای شما مناسب نباشد:

 • سرطان
 • بیماری‌های مزمن کبد
 • بیماری‌های مزمن پوستی
 • تعداد کم پلاکت‌های خونی
 • بیماری‌های تیروئیدی

تکرار تزریقات PRP

بسته به علت دریافت درمان، تکرار تزریقات پی آر پی نیز متفاوت است. معمولاً دو یا سه بار درمان به فواصل ۶ هفته انجام می‌شود. البته ممکن است برای مشاهده‌ی بهتر نتایج درمان، تا ۵ بار تزریق نیاز باشد. اگر درمان پی آر پی روی شما نتایج خوبی داشته باشد، انجام دو تزریق سالیانه به شما توصیه خواهد شد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.5 / 5. تعداد رای ها 281

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

86 دیدگاه

 1. با سلام،
  من بعد از مراجعه به پزشک، مشکل ریزش موی مردانه برام تشخیص داده شد که پیشنهاد PRP هم دادند.
  بعد از انجام PRP، بعد دو روز، ریزش موم تقریبا ده برابر شده، سرم هم هنوز ورم و درد داره، می خواستم بپرسم از خدمتتون که آیا این طبیعی هست؟
  با تشکر

  1. سلام و وقت بخیر

   همانطور که در متن اشاره شده است PRP درمان ریزش موی ارثی نیست. شما ابتدا باید علت ریزش موی خودتون رو جویا میشدین بعد برای PRP اقدام میکردین. ریزش موی شدید بعد از پی آر پی به هیچ وجه طبیعی نیست.

  2. باسلام
   ریزش موی ارثی داشتم 2 ماه پیش کاشت مو انجام دادم کلینیکی که کاشت رو انجام دادم اصرار به prp دارند.آیا انجام prp تاثیری در بهتر شدن کاشت دارد؟
   ممنون از لطف شما

  3. سلام و وقت بخیر

   PRP هیچ تاثیری در کنترل ریزش موی ارثی ندارد، اما ممکن است موجب تقویت موی کاشته شده و رشد بهتر آن ها شود. این مسئله بصورت علمی و برای همه افراد اثبات نشده است.

 2. سلام خسته نباشید ی سوال داشتم میخاستم ببینم prpرو میگه جایگزین قرص فیناستراید وماینوکسیدیل کرد؟الان یکساله دارم ماینوکسیدیل وفیناسترایدمصرف میکنم والان موهام خیلی کمپشت شده وتاثیری نمیبینم فقط۵ماه اول ریزشم قعط شد همین و دوباره شروع شد.میخام اگه امکانش هست دیگه قرص و محلولو استفاده نکنم چون دیدم یجا نوشته بود prpمیتونه جایگزین داروهای ضد ریزش باشه.هرموقع میرم ب دکترم میگم میگه باید این دوتارو استفاده کنم حتی برام prpهم نوشته ومیگه باید همراه prpمصرف کنم ک من امیدی ب این دوتا ندارم ومیخام یچی دیگه جایگزین کنم من ۱۸سالمه وهنوز کامل سرم خالی نشده.ممنون مسشم اگه جوابمو بدید چون دیگه خسته شدم از مصرف کردن این دوتا

  1. با سلام و وقت بخیر

   PRP جایگزین نیست. و استفاده مکرر از ماینوکسیدیل و فیناستراید هم توصیه نمی شود. ریزش موی ارثی به هر حال موجب ریزش موی شما خواهد شد و بهتر است با این موضوع کنار بیاید و در آینده برای کاشت مو اقدام کنید.

 3. سلام
  من خانم ٣٧ ای هستم که برای ریزش موی هورمونی تحت درمان بود و متاسفانه در این دوره به کرونا هم مبتلا شدم و ریزش موهام شدیدتر شد. میخواستم بدونم آیا روش prp برای رشد مجدد موها به من می تونه کمکی بکنه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   تجویز PRP فقط با معاینه حضوری توسط پزشک متخصص انجام می شود.

  2. سلام خسته نباشید،من ۱۸ سالمه و به دلیل درماتیک سبوره موی سرم ریخته ولی نه خیلی زیاد و الان ی مدتی هست که خوب شده با استفاده از دارو هایی که دکتر تجویز کرده بود
   ولی الان موی سرم خیلی سست و بی ریشه شده خیلی ساده با ی دست کشیدن آروم در میاد میخوام بدونم که prp میتونه تاثیری توی این روند داشته باشه و جلوی سستی مو و رویشش مجدد داشته باشه بعد داخل خانواده هم کسی با موی کم پشت نیست،با تشکر

 4. سلام مزوتراپی با ک‌کتل های درمانی باعث قطع ریزش مو و رشد مجدد موها میشه؟؟

 5. سلام وقت بخیر
  مدت ٢٠ رو می شود که به روش fue کاشت موی انجام داده ام ، داکتر معالجم برایم توصیه کرده که ۴ جلسه پی ارپی را در یک ماه یعنی در ماه اول انجام دهم سوال من این است که انجام ۴ جلسه پی ار پی در یک ماه ضرر دارد یا خیر؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   انجام مزوتراپی و PRP اصولا از ماه سوم به بعد توصیه شده اما ضروری نیست.

 6. سلام
  بنده مشکل بزرگی که دارم چربی بیش از حد موهام هست طوری که بعد از ۵-۶ ساعت از استحمام مجدد کف سر چرب میشه و همین چربی باعث ریزش موهام شده
  آیا prp می‌تونه باعث درمان شود ؟

 7. با سلام
  بنده ورزشکار حرفه ای هستم در رشته پرورش اندام
  مقدار کمی عضله سینه ام پاره شده
  روز های اول مقداری درد داشت الان حدود ۴۰ روز هستش که این اتفاق افتاده و بخاطر ترسم که تاندون عضله سینم پاره نشه تمرین نکردم و عکس MRI هم انداختم پارگی تاندون نبوده و مقداری از عضله سینه ام که به سرشانه وصل میشه پاره شده
  میخواستم بدونم ایا با انجام PRP میشه باز عضله ام درست بشه و این مقداری که پاره سده باز ترمیم بشه و اینم بگم تو ظاهر سینم در حالت ریلکسی مشکلی نیست فقط در انقباض کردن شدید یکم جم میشه

 8. سلام بنده جوان ۱۹ساله هستم که دوار ریزش مو هستم والان مغز سرم معلومه و خط موهام هم عقب رفته دکتر اول حدود سه ماه برای من بیوتین تجویز کردم و اثری نداشت بعد برام فیناستراید تجویز کردند والان. حدود چهل روزه میخورم ولی تاثیر خاصی مشاهده نکردم بنظرتون دوباره پیش دکتر قبلیم برم یا برم پیش دکتر دیگه ای واینکه پی آرپی و یا مزو کمکم میکنه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   برای نتیجه گیری از تاثیر داروی فیناستراید حداقل دوره ۳ ماه را باید تکمیل کنید. بهتر است صبوری کنید و در صورتی که نتیجه آن مشاهده نشد نسبت به تعویض پزشک و راهکارهای درمانی دیگر اقدام کنید.

 9. سلام. میشه منو راهنمایی کنید.
  دختر ۲۰ ساله هستم و از ۸ سال پیش که عادت ماهانه هام شروع شد موهام شروع ب کم پشت شدن شد.و الان کف سرم دیده میشه و از این بابت عذاب میکشم.
  من تالاسمی مینورم. و ازمایش دادم هیچ مشکل دیگ ای ندارم. هورمون هام مشکلی ندارن و تیرویید هم ندارم.
  ویتامین های بدنم هم درسته ولی هرچی محلول و روغن استفاده کردم جواب نداد.
  کاشت مو هم نمیتونم بانک ندارم.
  چ روشی برای رویش مجدد مو برام موثره؟ پی ار پی یا مزو. ؟؟ مرسی ازتون

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توضیحات که دادید به نظر که ریزش ارثی دارید که پی آر پی و مزو در این مورد اثر تایید شده ندارد. به متخصص مراجعه کنید شاید با داروهای آنتی آندروژن بتوان اوضاع را بهتر کرد.

 10. سلام احمدی هستم ۲۴ساله من ۲ سال است که ریش مو دارم برای من چی توصیه ا دارین محترم پیاز استفاده کردم داکتر رفتم نتیجه نگرفتم

 11. سلام
  خانم ۳۶ ساله هستم که موهای من مادرزادی کم‌پشت و نازک بودند ولی چندسالی هست که در ریشه‌ی موهام احساس خارش و درد زیاد و احساس کشیده شدن می‌کنم که خیلی اذیت‌کننده ست و فقط وقتی حمام میرم فقط تا چند ساعت این درد التیام پیدا میکنه و هرررر روز مجبورم موهامو بشورم؛ و روز به روز ساقه‌ی موهام خشک‌ تر و شکننده تر میشه و پوست سرم چرب تر میشه به صورتی‌که تازگی‌ها زیر پوست سرم گاهی جوش های دردناک هم میزنه، و‌ ریزش موی شدید گرفتم که روز به روز داره بیشتر میشه، نقریبا دکتری نمونده که نرفته باشم اما هیچکس سردرنمیاره دلیل این درد ریشه‌ی موهام چیه، و بارها آزمایش دادم که همگی گفتند دلیل ریزش موهام هورمونی یا تیروئیدی یا کمبود ویتامین یا زینک‌ یا بیوتین نیست! حتی حجامت سر هم انجام دادم ولی تاثیری نداره هیچی و خیلی خسته شدم از این وضعیت… میخواستم ببینم پی آر پی به کاهش این التهاب و بهبود ریزش مو یا کمی ضخیم‌تر شدن تار موهام میتونه کمکی کنه یا نه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه مشکل شما تشخیص داده نشده است از تست پی آر پی حتما خودداری کنید. به هیچ وجه برای بیماران خاص پی آر پی توصیه نمی شود.

  2. سلام نخیر خانم من تداوی پی آر پی انجام دادم واس ضخیم شدن مو تأثیری نداره اما برای ریزش مو خوبه تا مدتی بعدأ مو دوباره می‌ریزه جوش و خارش مو بکلی از بین میره من دوسال قبل انجام دادم در کل راضیم

  3. سلام، به پزشک طب سنتی مراجعه کنید ، احتمالا کم خون هستین و گردش خونتون پایینه به همین دلیل خون به کف سر نمیرسه و باعث درد ریشه مو میشه

 12. باسلام. من ۳۸ سالم است و کم کاری تیروئید شدید دارم. قبلا موهای پرپشتی داشتم ولی از ۱۹ سالگی شروع به ریزش کرد والان حجم موهام تقریبا ۱/۴ سابق هست. آیا پی ار پی برای رشد مجدد موهای من تاثیری دارد؟

 13. سلام. ببخشید پی آر پی و مزو تراپی برای پیشگیری یا درمان سفیدی موی زودرس میتونه مفید باشه؟

 14. باسلام
  ریزش موی ارثی داشتم شش ماه پیش کاشت مو انجام دادم الان تقریبا هفتاد الی هشتاد درصد از موها رشد داشتند.کلینیکی که کاشت رو انجام دادم اصرار به یک جلسه prp دارند.آیا انجام prp تاثیری در بهتر شدن کاشت دارد؟ضمنا موهای رشد کرده ضعیف نیستند و خوب هست.آقا چهل ساله.ممنون از لطف شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   تاثیر پی آر پی روی موی کاشته شده استناد علمی ندارد.

 15. سلام …ببخشید من دو ماهه عمل کاشت مو انجام دادم که الان موهام هنوز تو فصل ریزش بعد کاشت هستش…اگه از ژل گیاه آلوورا استفاده کنم تو محل کاشت ایرادی داره؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 16. سلام ، من از محلول ماینکسیدیل استفاده میکنم میخواستم ببینم میتونم prp هم انجام بدم .؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مشکلی برای انجام PRP نیست اما بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا لزوم انجام آنرا بررسی کند.

 17. سلام من خانمی ۳۰ ساله هستم قبلا موهای پرپشتی داشتم تقریبا از سن ۲۰سالگی به بعد ریزش مو گرفتم بطوری که الان یک سوم موهام باقی مونده مخصوصا جلو موهام خالی شده ، دوبار مراجعه کردم به دکتر یه شامپوی ضد ریزش و یه تونیک ضد ریزش پالمینکس اویدرم به مدت ۴ ماه استفاده کردم . ریزشم توی مدت زمانی که استفاده میکردم فقط کمتر شده بود. آیا با پی آر پی امکانش هست موهای جلو ی سرم دوباره رویش داشته باشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   پی آر پی و مزوتراپی می تواند در این زمینه کمک حال باشد اما قطعی نیست.

 18. سلام من 18 سالمه و ریزش موی ارثی دارم طوری که وسط خیلی ریزش پیدا کرده و بقیه موهای سرمم سست شده
  خواستم بدونم چه درمانی قبل از کاشت مو بهتر که انجام بدم که حداقل جلوی ریزش بیشتر اینو بگیره
  تنها قرص هرویتم مصرف میکنم ولی تاثیر نداشته

 19. سلام من یک دختر ۳۵ ساله هستم حدود ۲ ماهه که موهای من شدیدا شروع به ریزش کرده، بطوریکه باهر بار شانه کردن بالای ۳۰۰ تار مو رو از دست میدم، یک ماه پیش به پزشک مراجعه کردم و دکتر گفتن که ریشه های موهات کلا از کف سرت بیرونتر آمده، توی آزمایش معلوم شد که ویتامین دی ۳، بدنم خیلی کم هست، قرص نوشتن به اسم فولیکوژن، و سنتلا تی اس تی، دو تا ترکیبی برای برای بعد از حمام که یکی مختص کاسه سره و یکی کناره های سر، یه اسپری ماینکسیدیل بیوکاپیل، ویه شامپو برای موهای آسیب دیده، یک جلسه مزوتراپی و یک جلسه هم پی آرپی انجام دادم، ولی توی این یک ماه هیچ تاثیری نداشته و ریزش موهام همچنان ادامه داره، چه راهکارهای دیگه ای برای من پیشنهاد میکنید چون واقعا موهای سرم به کمتر از یک سوم رسیده.

  1. عرض ادب و احترام

   جلسات مزوتراپی حداقل باید ۶ بار تکرار شود. صبور باشید و دوره درمان خود را تکمیل کنید. اگر نیاز به مشاوره با پزشک متخصص در زمینه ریزش مو داشتید با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ در تماس باشید.

 20. سلام خسته نباشید ببخشید من در اثر چاقی و لاغری و بلوغ استریا روی پوست بدنم افتاد و بیشتر بازو و سینه هام خیلی ازارم میده پی ار پی میتونه جوابگو باشه که از بین برن اگه نه شما چ روشی رو پیشنهاد میکنید
  باتشکر

 21. سلام اگه باعث رشد مجدد موهای ریخته شده نمیشه دقیقا ب چ دردی میخوره؟؟ مثلا تو چند تا سایت ک رفتم زده بود باعث رشد مجدد موهای ریخته شده میشه اما برای کسایی که موهاشون کم پشته یا طاسیشون کم هس خیلی خوبه باعث رشد مجدد میشه یعنی دروغه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی هورمونی باشد باعث رشد مجدد مو نمی شود.

 22. با سلام من مادرم 4 ساله سکته مغزی کرده زالو درمانی وحجامت وفزیوتراپی انجام دادم خیلی کم بهتر شده حالا بردم دکتر میگه باید prp انجام بدهد ایا برای درمان سکته مغزی فایده دارد

  1. عرض ادب و احترام

   دوست عزیز پزشکان کلینیک خانه سفید فقط در زمینه پوست و مو تخصص دارند. لذا در این زمینه کمک و راهنمایی نمی تونن بهتون انجام بدن.

 23. سلام و عرض ادب
  بنده 34 سال سن دارم،به طور ارثی و بدلیل ضعف چشم، کمی گودی زیرچشم دارم، آیا prp توصیه میشه ؟ دوام prp برای جوانسازی پوست چه مدته؟ ممنون از پاسخگویی شما.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر برای درمان سیاهی باید از روش های تزریق ژل، فیلر یا کربوکسی تراپی استفاده کنید.

 24. سلام بنده الان یک ساله دارم قرص فینستراید و محلول مخصوص ریزش مو مصرف میکنم خاستم بدونم اگه بخام قرص هارو کنار بزارم prpرو میتونم جایگزین کنم؟؟؟؟

  1. سلام. ببخشید شما که یک ساله دارید این دارو ها رو استفاده می کنید، نتیجه ای هم مشاهده کردید؟

 25. سلام . من موهام نسبت به قبل کم حجم شده خواستم بدونم آیا اگه prp انجام بدم آیا باعث رشد مجدد موهام میشه و اینکه باعث میشه ریزش موهام قطع یا کم بشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد رشد مجدد موها خیر. اما در مورد قطع ریزش ممکن است مفید واقع شود. اما بصورت علمی ثابت نشده است.

 26. سلام من ۲۰ ساله هستم .رژیم سنگینی گرفتم و ۴۸ کیلو وزن کم کردم.الان ۶ ماه است که ریزش مو دارم.دکتر هم رفتم و به من قرص های فولیکوژن و region diet و فینپسیا رو برای مصرف معرفی کرده اند و من با وجود مصرف این قرص ها هنوز رویش مویی رو حس نمیکنم.خواستم نظر شما رو بدونم برای درمان. لازم به ذکر است که متاسفانه پدر و مادرم نیز حجم موی کمی دارند.

 27. سلام .من تاتو ابروهام رو پاک کردم وگوشت اضافه کلوئید بزرگی بالای ابروم شد پی آر پی به من پیشنهاد دادند نظرتون چیه؟؟؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   بهترین راه درمان تزریق داخل جلدی تریامسینولون و لیزر PDL است برای پی ار پی اویدنس کافی نیست.

 28. سلام اگر کسی مواد مخدر از نوع تریاک مصرف کند و پی ار پی انجام دهد چه مشکلی برایش پیش میآید
  ممنون از پاسخ شما

  1. سلام من میخواستم پی ار پی انجام بدم ولی سیگار مصرف میکنم والکل اما الکل به صورت درسال یکی دوبار الان میشه عمل پی ارپی انجام بدم

 29. سلام خسته نباشید من برای رشد مو میخواستم از پی آر پی استفاده کنم صددرصد تاثیر داره؟

  1. درود
   من ۲۰ سالمه
   همیشه موهام کم‌پشت بوده و نازک
   چندسال پیش عمل کردم کیست تخمدان رو برداشتم
   و هنوز مشکلات هرمونی دارم، سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
   پریود نمیشم، چهار ماهه قرص پروژسترون مصرف کردم برای پریود شدن.. بعد دو ماه حس کردم خیلی ریزش مو دارم و همینطور بود.. موهامو از ته زدم به امید این که رشد بهترشونو ببینم امّا احساس میکنم بدتر شده.. چه راهی رو پیشنهاد میکنید.. جوش سر هم دارم و احساس سوزش.. واقعاً عذاب‌اوره دیدن سرم.. مخصوصا جلوی سرم که کاملا موها ریخته و خیلی کم میشه سفیدی رو ندید..

  2. سلام ، من ۳۰ سالمه و از نوجوونی تنبلی تخمدان داشتم که
   تا حالا خیلی دکتر رفتم ، انواع قرصهای ضدبارداری مثل ld,HD, دیان خوردم، قرصای متفورمین و فیناسترایدم و اسپیرونولاکتونم خوردم ولی تاثیری نداشته برام
   الان پریودیم منظمه ولی به شدت ریزش مو دارم ،جلوی سرم خالی شده کاملا

   چه روش درمانی رو بجز داروی خوراکی پیشنهاد میدین ؟؟
   آیا پی آر یا مزوتراپی میتونه موثر باشه ؟

 30. سلام و عرض ادب
  ۳۳ ساله هستم.جهت رفع چروک صورت پی آر پی مفید هستش؟
  آیا کاشت مو برای خانمی که ریزش موی ارثی داره مفید هستش؟و چه زمانی باید انجام بشه؟
  ممنون میشم پاسخ بدید.مرسی

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله، مفیدی است ولی با توجه به هزینه و ماندگاری کم قابل توصیه نیست.
   بله، از سی و پنج سال به بالا بهترین زمان است.

  2. سلام صورتم جای جوش داره گودشده جای جوش پی ارپی میتونه رفع کنه؟

 31. با درود فراوان
  مادر من آرتروز شدید زانو داره و بخاطر گرفتگی رگهای قلبیش دکتر اجازه بیهوشی وعمل جراحی رو به ایشون نمیده. ایشون مشکل تیروئید پر کار هم داره. آیا میتونه از روش prp استفاده کنه؟

 32. باسلام و احترام
  برادر من در اثر گزیدگی حیوان، لب پایینش دچار ترومای شدید شده و قسمتی از لب جداشده ک پیدا نشد، الان PRP انجام شده ولی به فاصله ۵ روز گفتم یه PRP دیگه باید انجام بشه، می‌خوام بدونم ایا مفید هست این کار؟
  متشکرم

 33. سلام وقت بخیر برای افرادی ک ب صورت ارثی ریزش داشتند و کمی خالی شده است تاثیر دارد؟

  1. عرض ادب و احترام

   طبق نظر آکادمی آمریکا برای ریزش موی ارثی نه تاثیر درمانی دارد نه پیشگیری.

   پیروز باشید

 34. سلام .من مشکل زانو دارم که بعد از چند مراجعه به پزشک به من گفته شد که روش پی آر پی استفاده کنم .میخواهم بدانم هزینه این روش برای زانوهای من چقدر میشود.با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد این مسئله توصیه میکنم به روماتولوژیست مراجعه نمایید.

   پیروز باشید

 35. سلام خسته نباشید
  خواستم بدون که جدیدترین متد آیا سوپر fue هستش ؟؟

  1. با عرض سلام وادب واحترام
   میخواستم ببینم پسرم که ۱۷ ساله اس میشه براش PRP انجام بده البته ریزش موی اون ارثی هستش ولی نه توی این سن کم ،بلکه بالای ۲۴ سال ریزششون در خانواده شروع شده
   در ضمن براشون مهمه که برای prp مجبور به کچل کردن نباشه

  2. عرض ادب و احترام

   برای این عمل نیازی به تراشیدن مو نیست ولی طبق نظر امریکن آکادمی PRPتاثیری چه درمانی و چه پیشگیری در ریزش موی ارثی ندارد.

   پیروز باشید

  3. سلام ببخشید این درمان ی آر پی برای پوست سری که شوره و پوسته پوسته شده و حتی این پوسته ها چسبیده به سر است که منافذ پوست رو بسته ومانع رشد مو شده جواب میده

  4. با سلام و وقت بخیر

   بطور قطعی نمیتوان گفت جوابدهی ندارد. امکان دارد مشکل را حل کند.

  5. عرض ادب و احترام

   بله، اگر در متن مقاله هم توجه کنید ذکر شده که پی آر پی اثر تاییده شده ندارد. راهکار جایگزین را پزشک کلینیک برای دوست عزیزی که درخواست مشاوره داشتن ارائه دادن.

  6. عرض ادب و احترام

   بله، اگر در متن مقاله هم توجه کنید ذکر شده که پی آر پی اثر تاییده شده ندارد. راهکار جایگزین را پزشک کلینیک برای دوست عزیزی که درخواست مشاوره داشتن ارائه دادن.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا