کاشت مو

آیا مزوتراپی و پی آر پی بعد از کاشت مو در رشد موها موثر است ؟

()

ریزش مو می تواند دلایل متعددی مانند کمبود ویتامین ها، کم خونی، استرس، مسائل ژنتیکی، ارثی و یا هورمونی داشته باشد. اما نکته مهمی که در مورد ریزش مو به هر دلیلی وجود دارد، مراجعه هر چه سریع تر به پزشک متخصص، یافتن دلیل و شروع درمان است؛ چرا که سرعت عمل شما در موفقیت درمان بسیار موثر است.

بسته به زمان مراجعه شما به پزشک، علل ریزش مو، سن، سابقه درمان ریزش مو، وضعیت سلامتی و سابقه بیماری و … روش های درمانی متفاوتی از سوی پزشک به شما پیشنهاد می گردد. از جمله روش های جدید و کارآمد درمان ریزش مو، روش های مزوتراپی مو و PRP هستند. این دو روش برای درمان ریزش مو در بسیاری از بیماران مفید هستند و گاهی تاثیرات شگرفی دارند. اما اگر شما به علت مراجعه دیر هنگام به پزشک یا عدم دریافت درمان های مناسب در مراجعات قبلی به پزشکان و یا ریزش موی شدید، موهای زیادی را از دست داده باشید؛ لاجرم استفاده از روش کاشت مو به شما توصیه می گردد. گاهی نیز ترکیبی از کاشت مو، مزوتراپی و PRP و یا روش های دیگر به منظور دریافت بهترین نتیجه در کوتاه ترین زمان به شما پیشنهاد می گردد.

در این مطلب سعی داریم به طور جامع به بررسی مزوتراپی و PRP پس از کاشت مو بپردازیم و نتایج این روش های درمانی را مورد تحلیل قرار دهیم.

کاشت مو چیست ؟

کاشت مو روشی است که در آن فولیکول های سالم مو از قسمت بانک مو برداشت می شوند و به ناحیه کم مو یا طاس سر انتقال می یابند. موهای کاشته شده مانند سایر موهای سالم می مانند و دیگر دچار ریزش و طاسی نمی شوند. با این حال طی پروسه کاشت مو، پس از حدودا دو هفته موهای کاشته شده می ریزند و پس از دو ماه مجددا رشد می کنند. همچنین برای مشاهده نتیجه نهایی نیاز است حداقل 6 ماه صبر کنید.

عاملی که رشد سالم و درست فولیکول ها یا گرافت های تازه کاشته شده در ناحیه دریافت کننده را ضمانت می کند، گردش خون زیر پوست سر است. در حقیقت با گردش خون، اکسیژن و سایر مواد مغذی به فولیکول ها رسیده و همین موضوع عامل تقویت آنها خواهد بود. بنابراین برای رشد بهتر فولیکول ها لازم است به هر نحوی که می شود؛ مواد مغذی، ویتامین ها، املاح و سایر مواد لازم برای فولیکول ها را فراهم نماییم.

از جمله روش هایی که می توان به فولیکول ها مواد مغذی را انتقال داد، تغذیه مناسب، مصرف مکمل ها، دوری از سیگار و مواد مخدر، نوشیدن آب کافی و … است. در کنار این روش ها که بیشتر وابسته به سبک زندگی شما و مراقبت های پس از کاشت مو است، انجام روش های درمانی مانند مزوتراپی و PRP نیز می توانند بسیار کمک کننده باشند.

کاشت موی طبیعی

مزوتراپی چیست ؟

مزوتراپی به مجموعه ای از درمان های تزریقی گفته می شود که با اهداف مختلف و به نقاط مختلف بدن تزریق می شود. در روش مزوتراپی انواع آمینواسیدها، ویتامین ها، مواد معدنی مانند روی، مس، فسفر، منیزیم، مواد اتساع دهنده عروق، مواد کنترل کننده چربی پوست، سیلیکون، لیدوکائین، پروکائین، داروهای هورمونی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید، کلسی تونین و … به لایه میانی پوست سر یا همان درم و با استفاده از سرنگ های بسیار ظریف تزریق می شود. البته بسته به نیاز بیمار مواد تشکیل دهنده مزوتراپی می توانند کم و زیاد شوند.

به طور کلی ورود این مواد مغذی به لایه میانی پوست سر که محل قرارگیری فولیکول ها یا گرافت هاست، باعث رشد و تقویت هر چه بیشتر موها می شود. به همین دلیل است که برخی پزشکان معتقدند که استفاده از مزوتراپی قبل و پس از کاشت مو می تواند به روند رشد فولیکول ها کمک بسیاری کند.

فواید مزوتراپی پس از کاشت مو

در فرآیند کاشت مو، فولیکول های سالمی که از نقاط پرپشت سر به نقاط کم پشت انتقال داده می شوند، نیازمند خون رسانی هستند. هر چقدر جریان خون حاوی اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به فولیکول ها انتقال داده شود، فولیکول های کاشته شده بهتر رشد می کنند. به همین دلیل است که برخی پزشکان انجام مزوتراپی پس از کاشت مو را به افراد توصیه می کنند.

در حقیقت در کنار مزوتراپی استفاده از داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید هم ممکن است برای بیمار تجویز شود؛ با این حال برخی از بیماران نسبت به این داروها بازخورد مثبتی ندارند و در نتیجه پزشک ممکن است از روش های تقویت موی جایگزین مانند مزوتراپی مو استفاده کند. هدف دیگری که با انجام مزوتراپی از کاشت مو می توان متصور شد، کمک به بهبود زخم هاست. در واقع مزوتراپی با توجه به مواد بکار گرفته شده در آن، می تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد.

فواید مزوتراپی پس از کاشت مو را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • پیشگیری از ریزش موها،
 • ضخیم شدن تارهای مو،
 • افزایش سرعت رشد موها،
 • افزایش تراکم و پرپشتی موها،
 • بهبود و التیام سریع تر زخم ها.

البته مزوتراپی قبل و بلافاصله بعد از کاشت مو نیز می تواند با توصیه پزشک انجام شود. هدف از مزوتراپی قبل از کاشت مو، بهبود خون رسانی به پوست سر است. مزوتراپی بلافاصله پس از کاشت مو نیز با هدف رفع ادم یا ورم ممکن است صورت گیرد.

مزوتراپی بعد از پیوند مو

زمان مزوتراپی پس از کاشت مو

برای انجام مزوتراپی پس از کاشت مو، بهتر است اجازه داده شود که ابتدا تورم و التهاب حاصل از فرآیند کاشت مو به طور کامل برطرف گردد. به همین دلیل بهترین زمان برای انجام مزوتراپی، ۳ ماه پس از عمل کاشت مو است. هر چند با توجه به اینکه دوره نقاهت افراد پس از کاشت مو متفاوت است و شرایط هر فرد نیز فرق دارد، تعیین زمان دقیق تزریق مزوتراپی به عهده پزشک شما است. برخی پزشکان زمان مناسب مزوتراپی را ۲ هفته پس از کاشت مو می دانند.

تعداد جلسات مزوتراپی بعد از کاشت مو

معمولا پزشکان ۳ تا ۶ جلسه مزوتراپی را پس از کاشت مو پیشنهاد می کنند. با این حال در صورت ضعیف بودن گرافت های کاشته شده، ممکن است جلسات بیشتری توسط پزشک توصیه شود. هر جلسه مزوتراپی نیز در زمانی حدودا 30 الی 40 دقیقه ای انجام می شود.

پی آر پی چیست ؟

PRP یک روش کم تهاجمی است که با نام پلاکت درمانی نیز شناخته می شود. در این روش 10 الی 20 میلی لیتر خون از بدن شما خارج و درون سانتریفیوژ قرار می گیرد و در نهایت پلاسمای خون که غنی از پلاکت است استخراج می شود. پس از استخراج پلاکت ها، این مواد به پوست سر شما تزریق می شوند و فاکتورهای رشد از پلاکت ها آزاد می شوند.

هدف از انجام PRP، توقف ریزش مو و کاهش التهابات پوست است. در حقیقت محلول تزریق شده به پوست سر باعث افزایش ضخامت و تراکم موها می شود. این روش شبیه به مزوتراپی است با این تفاوت که در مزوتراپی، به جای استخراج پلاسمای خون از کوکتل هایی که مخصوص مزو هستند استفاده می شود.

فواید PRP بعد از کاشت مو

اهمیت PRP پس از کاشت مو به دلیل کمک به فرآیند جای گیری و رشد فولیکول ها یا گرافت های تازه کاشته شده می باشد. در حقیقت PRP به قرارگیری سریع تر گرافت ها در پوست سر و بهبود زخم ها و همچنین بهبود جای زخم ها و اسکارها کمک می کند. PRP با افزایش روند خون رسانی به فولیکول ها باعث تغذیه بهتر و رشد سریع تر آنها خواهد شد.

prp در کاشت مو
prp در کاشت مو

زمان و تعداد جلسات PRP پس از کاشت مو

معمولا پزشکان در سه بازه زمانی مختلف پس از کاشت مو، PRP را توصیه می کنند:

 • دو هفته پس از کاشت مو : همانطور که در جریان هستید موهای کاشته شده پس از دو هفته دچار ریزش می شوند و بعد از این ریزش مجددا رشد می کنند. در صورتی که در این مرحله، PRP تزریق شود درصد موهای ریخته شده کاهش می یابد.
 • دو الی شش ماه پس از کاشت مو : در این بازه زمانی فولیکول ها به خواب می روند. هر چقدر زمان به خواب رفتن فولیکول ها افزایش یابد، احتمال ریزش آنها نیز بیشتر می شود. بنابراین تزریق PRP می تواند این مرحله را کوتاه کرده و باعث افزایش زنده ماندن فولیکول ها شود.
 • یک الی سه سال پس از کاشت مو : پس از گذشت زمان ممکن است دلایلی مانند کمبود مواد مغذی و خون رسانی به موهای جدید باعث ریزش و تضعیف آنها شود. PRP می تواند مانع تصعیف فولیکول های مو شود و مواد مغذی لازم و ضروری موجود در پلاسمای خون را به موها برساند.

همچنین هر جلسه PRP حدود 2 ساعت به طول خواهد انجامید و فرد پس از آن بدون هیچ مشکل خاصی می تواند به فعالیت های روزمره برگردد.

در نهایت توصیه ما به شما عزیزان این است که مراقبت های تجویز شده پس از کاشت مو توسط پزشک متخصص خود را جدی بگیرید؛ زیرا این مراقبت ها تاثیرات بسیاری بر موفقیت کاشت مو خواهند داشت.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫2 دیدگاه ها

 1. باسلام:بنده درحدود۴ماه ونیم ازکاشت ،و۶جلسه مزوتراپی ام گذشته،درضمت سیگارهم میکشم،ولی تنها موهای مشاهده شده،برایم،که دراین مدت که رویش کرده،ازموهای قبل وشاید۱۰درصدکاشته شده باشند،ولی برایم ،خیلی خسته کننده شده،بنظرشمادرماه ۵ویاشش،امیدی هست که رشدموهای کاشته،وحتی سرعت بلندشدن تغییرکند.تشکرفراوان

  1. سلام و وقت بخیر

   اصلا نگران نباشید. بهترین زمان برای نتیجه گیری از کاشت مو بعد از ماه نهم و تا ماه دوازدهم بعد از کاشت مو است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا