بیماری ها

شپش سر چیست | علائم، جلوگیری، درمان فوری

()

در دوران قدیم که بهداشت پوست و مو بسیار ضعیف بود و افراد مدت زیادی به حمام نمی‌رفتند، شپش سر یکی از رایج‌ترین مشکلات بود. به دلیل وجود این موجودات ریز در لابه‌لای موها که از خون سر تغذیه می‌کنند، خارش بسیاری در پوست سر ایجاد خواهد شد.

همچنین اگر به کف سر نگاه شود دانه‌های سفیدرنگی شبیه به شوره سر دیده می‌شود که به‌راحتی از روی آن جدا نمی‌شوند. این دانه‌ها همان شپش هستند که می‌توانند به سلامت پوست سر افراد و موهای آن‌ها آسیب‌های جدی وارد کنند و باید هرچه سریع‌تر نسبت به درمان آن‌ها اقدام شود.

در دنیای امروز احتمال اینکه سروکله شپش‌ها در پوست سر افراد پیدا شود بسیار کمتر است؛ اما این موضوع به این معنا نیست که امروز همه افراد در برابر این مشکل مصون شده‌اند. این موجودات ریز حتی در بهداشتی‌ترین شرایط هم می‌توانند بر روی پوست سر پیدا شوند و لزوما در نتیجه عدم رعایت بهداشت متولد نخواهند شد.

این حشرات کوچک ممکن است از طریق استفاده از ملحفه آلوده یا استفاده از شانه مشترک آلوده در آرایشگاه‌ها از فردی به فرد دیگر منتقل شود. نکته اینجاست که اگر یکی از اعضای خانواده دچار شپش سر شود، سایر افراد نیز خیلی زود با این موضوع درگیر خواهند شد.

درمان شپش سر را می‌توان از طریق روش‌های خانگی انجام داد یا از داروهای مختلف برای این کار استفاده کرد؛ در حال حاضر مشاهده شده است که بعضی از انواع این حشرات در برابر درمان‌های بدون نسخه مقاوم شده‌اند و برای از بین بردن آن‌ها باید به سراغ داروهای جدیدتری رفت.

در این مطلب در خصوص انواع راهکارهای درمان شپش سر و دلایل ایجاد آن توضیحاتی را ارائه می‌دهیم تا در صورت مشاهده نشانه‌های ابتلا به آن بتوانید هرچه سریع‌تر از راهکاری موثر برای درمان استفاده کنید.

شپش چگونه موجودی است ؟

شپش‌ها حشراتی بسیار ریز با طول 1.6 میلی‌متر و بدون بال هستند که محل زندگی و تغذیه آن‌ها پوست سر است. این حشرات از خون پوست سر تغذیه می‌کنند و مادامی‌که بر روی سر قرار داشته باشند بین 2 تا 4 هفته عمر می‌کنند. شپش‌ها در صورت تغذیه مناسب خیلی زود شروع به تخم‌گذاری و تکثیر می‌کنند و گسترش می‌یابند.

تخم این موجودات از طریق ماده چسبناکی که از بدن مادر ترشح می‌شود به کف سر می‌چسبد و جدا کردن آن بسیار دشوار است. این تخم‌ها بسیار شبیه به شوره سر هستند و به همین دلیل تشخیص آن‌ها مشکل است؛ تنها تفاوت آن‌ها با شوره در این است که شوره به‌راحتی از پوست سر جدا می‌شود اما تخم‌ها این ویژگی را ندارند. حشرات بالغ نیز بسیار ریز و معمولا به رنگ موها هستند و به همین دلیل پیدا کردن آن‌ها در میان موها کاری مشکل خواهد بود.

درصورتی‌که شپش‌ها از پوست سر جدا شوند و منبع تغذیه‌ای نداشته باشند بعد از 2 روز از بین می‌روند. هر فردی به دلیل استفاده از وسایل آلوده یا تماس با افراد دارای شپش سر می‌تواند دچار این مشکل شود؛ اما بروز آن در کودکان 3 تا 14 سال شایع‌تر است و معمولا از طریق آن‌ها در خانواده منتشر می‌شود.

شپش روی مو

راه‌های انتقال و علائم شپش سر

شپش سر بال ندارد و نمی‌تواند با پرش از شخصی به شخص دیگر منتقل شود؛ به همین دلیل تنها راه انتقال آن تماس با شخص آلوده یا استفاده از وسایل اوست. حوله، شانه و برس، لباس یا ملحفه آلوده از مواردی است که سایرین را در معرض ابتلا به این مشکل قرار می‌دهد.

با توجه به این موضوع استفاده از وسایل شخصی حتی در میان اعضای خانواده بسیار اهمیت دارد. البته قرار گرفتن لباس‌ها و ملحفه‌های آلوده در کنار سایر لباس‌ها برای شستشو نیز ممکن است باعث انتقال این حشره به سایرین شود.

شپش سر معمولا تا زمانی که شدت نگرفته علائمی ندارد و اگر فرد دچار شوره سر باشد حضور آن اصلا احساس نخواهد شد؛ اما افرادی که دچار این مشکل نیستند با بررسی پوست سر خود و مشاهده نقطه‌های ریز و سفید چسبنده می‌توانند متوجه وجود تخم‌های شپش بر روی سر خود بشوند. در زمان شدت گرفتن شپش سر علائم زیر خود را نشان می‌دهند که باید هرچه سریع‌تر به آن رسیدگی شده و برای درمان اقدام شود.

 • خارش شدید پوست سر،
 • احساس حرکت چیزی بر روی پوست سر،
 • وجود برجستگی‌های قرمز و ملتهب بر روی پوست سر،
 • مشاهده حشرات بالغ بر روی پوست سر،
 • زخم و خراشیدگی پوست و احساس سوزش در آن،
 • دیدن دانه‌هایی شبیه به شوره سر که به ریشه موها چسبیده‌اند و جدا کردن آن‌ها چندان آسان نیست.

توجه داشته باشید که اگر چند نفر از اعضای خانواده یا هم‌خانه‌های شما چنین علائمی داشته باشند به معنای انتقال شپش سر به آن‌هاست و همه آن‌ها باید هرچه سریع‌تر درمان را شروع کنند.

دلایل ابتلا به شپش سر

شپش‌ها لزوما به دلیل عدم رعایت بهداشت یا شستشوی نامناسب سر ایجاد نمی‌شوند و همه افراد حتی کسانی که به بهداشت موی سر خود اهمیت بسیار زیادی می‌دهند می‌توانند با این مشکل مواجه شوند. اصلی‌ترین دلیل ابتلا به شپش سر تماس با فرد آلوده است؛ با توجه به این موضوع شپش‌ها می‌توانند به دو صورت مستقیم یا غیرمستقیم به پوست سر افراد منتقل شوند.

در روش انتقال مستقیم سر افراد باید در نزدیکی یکدیگر قرار گرفته باشد؛ چراکه شپش‌ها قابلیت پرواز یا پرش ندارند اما می‌توانند بر روی تارهای مو بخزند و از شخصی به شخص دیگر منتقل شوند. البته تماس مستقیم با فرد آلوده در میهمانی‌ها، محل کار، مدرسه یا در طول فعالیت‌های ورزشی نیز می‌تواند باعث انتقال این حشره شود.

پوشیدن لباس‌های آلوده شخص مبتلا مانند روسری، کلاه، کت، اکسسوری‌های مو و استفاده از شانه، برس و حوله آلوده نیز می‌تواند باعث انتقال شپش سر شود. استفاده از هدفون مشترک یکی دیگر از راه‌های انتقال این حشره ریز و موذی است. در کنار این‌ها خوابیدن بر روی تخت و کاناپه‌ای که قبلا شخص آلوده بر روی آن‌ها خوابیده است و استفاده از بالش و ملحفه او می‌تواند باعث انتقال شپش سر شود.

در روش انتقال مستقیم احتمال انتقال بسیار کمتر است اما غیرممکن نیست. قرار گرفتن لباس‌های فرد آلوده در کنار سایر لباس‌ها بر روی رخت‌آویز می‌تواند از دلایل انتقال شپش باشد. با توجه به این موضوع معمولا در مهدکودک‌ها یا محیط‌های کار که لباس‌های افراد بر روی یک چوب لباسی قرار می‌گیرد احتمال انتقال این حشره به سایر افراد بیشتر است.

خارش سر به علت شپش

راهکارهای جلوگیری از شپش سر

قبل از آنکه به فکر درمان شپش سر بیفتید، بهتر است از وقوع آن جلوگیری کنید. صرف رعایت بهداشت نمی‌تواند راهکاری برای درمان شپش سر باشد و بهتر است تماس‌های خود را با افراد آلوده حتی کسانی که آن‌ها را می‌شناسید محدودتر کنید. به‌کارگیری راهکارهای زیر می‌تواند به جلوگیری از ایجاد شپش سر کمک کند.

 • جدا کردن وسایل شخصی خود مانند برس، شانه، حوله، تل و گیره سر، کلاه، شال، روسری و… از سایر اعضای خانواده،
 • استفاده از وسایل شخصی در زمان مراجعه به آرایشگاه‌ها،
 • جدا کردن لباس‌ها از لباس‌های دیگران در مکان‌های عمومی مانند رستوران‌ها، استخرها و…
 • استفاده از ملحفه تمیز و مطمئن بر روی تشک تخت و بالش در زمان اقامت در هتل، مسافرخانه یا سایر مکان‌های عمومی و شستشوی ملحفه بعد از استفاده
 • عدم خوابیدن روی کاناپه یا تختی که به نظافت آن مطمئن نیستید.
 • عدم استفاده از کلاه محافظ دیگران در زمان دوچرخه‌سواری یا ورزش.

عدم توجه به علائم ابتلا به شپش سر و دیر اقدام کردن برای درمان آن می‌تواند باعث ایجاد عفونت‌های پوستی و بروز بیماری‌های عفونی شود. در کودکان حضور طولانی‌مدت شپش بر روی سر باعث ایجاد زخم‌های گسترده بر روی سر و درنهایت عفونی شدن آن‌ها و بروز مشکلات شدیدتر می‌شود.

بیماری تیفوس یکی از خطرناک‌ترین این عفونت‌هاست که از طریق شپش‌های آلوده ایجاد می‌شود. علاوه بر این ریزش موهای سر، تغییر رنگ پوست و عفونی شدن ساقه موها و تخریب آن‌ها از دیگر عوارض عدم درمان شپش سر است.

راهکارهای درمان خانگی شپش سر

با توجه به اینکه شپش سر مشکلی جهانی است و از قدیم وجود داشته است، راهکارهای زیادی برای درمان آن در خانه وجود دارد. این راهکارها می‌توانند باعث از بین رفتن حشرات بالغ و در بعضی موارد تخم‌ها شوند. توجه کنید که اگر بر روی پوست سر زخم مشاهده می‌کنید یا خارش سر بسیار شدید است بهتر است به سراغ راهکارهای دارویی بروید که اثرگذاری بیشتر و سریع‌تری دارند.

قبل از شروع درمان بهتر است موهای خود یا فرزندتان را تا حد امکان کوتاه کنید تا بتوانید خراشیدگی یا زخم موجود در سر را تشخیص دهید و حشرات را بر روی سر پیدا کنید. ضمن اینکه کوتاهی مو احتمال انتقال شپش به سایر افراد را کاهش می‌دهد. در ادامه می‌توانید از راهکارهای زیر برای از بین بردن این حشرات موذی استفاده کنید.

شانه زدن موها با شانه ضد شپش (شانه نیت)

شانه‌های ضد شپش، شانه‌های فلزی دندانه ریزی هستند که می‌توانند تخم‌های شپش را به‌طور کامل از پوست سر جدا کنند. استفاده از این روش معمولا در مراحل ابتدایی که هنوز تعداد شپش‌های بالغ زیاد نشده است کاربردی خواهد بود؛ اما در زمان گسترش شپش‌ها نیز برای جلوگیری از تکثیر آن‌ها استفاده می‌شود. در زمان شانه زدن موها با این شانه‌ها باید آن‌ها را به‌صورت دسته‌ای جدا کنید و شانه را در نزدیکی کف سر بکشید تا تخم‌های چسبیده به انتهای ساقه جدا شوند. برای بهتر دیده شدن تخم‌ها می‌توانید از چراغ‌های ذره‌بینی کوچک هم استفاده کنید.

شانه ضد شپش

استفاده از سس مایونز

سس مایونز نقش خفه‌کننده شپش‌های سر را دارد و یک قاتل واقعی برای آن‌هاست. برای استفاده از این قاتل حرفه‌ای مراحل زیر را دنبال کنید.

 • موهایتان را به مقدار مناسبی سس مایونز آغشته کنید و مطمئن شوید که همه قسمت‌های کف سر و موها را پوشش داده‌اید.
 • با استفاده از کلاه حمام یا پلاستیک موها را بپوشانید و بر روی آن نیز یک روسری یا حوله به سر کنید.
 • بعد از گذشت 5 تا 6 ساعت موها را با استفاده از شامپو کامل بشویید.
 • بعد از شستشو سرتان را با استفاده از باد گرم سشوار خشک کنید تا افزایش حرارت نیز باعث از بین رفتن این حشرات موذی شود.
 • درنهایت با استفاده از شانه ضد شپش تخم‌ها و شپش‌های مرده را از پوست سر جدا کنید.

استفاده از این ماسک برای مدت دو ماه و یک‌بار در هفته توصیه می‌شود.

ماسک مو سس مایونز

روغن درخت چای

روغن درخت چای علاوه بر از بین بردن شپش‌های سر به کاهش خارش و التهاب کف سر هم کمک می‌کند؛ بنابراین می‌تواند یک ماده تسکین‌دهنده بسیار خوب در زمان درمان شپش سر هم به شمار آید. برای استفاده از روغن درخت چای باید آن را با شامپوی خود مخلوط کرده و به‌صورت زیر استفاده کنید.

 • در هر 30 گرم شامپو 3 تا 5 قطره روغن بریزید و موهایتان را با استفاده از آن بشویید.
 • بعد از خشک شدن موها آن‌ها را با شانه نیت شانه کنید.

از این روغن در هر بار حمام و حداقل دو ماه استفاده کنید. به یاد داشته باشید که روغن درخت چای ماده‌ای بسیار قوی است و استفاده زیاد از آن می‌تواند به پوست سر شما آسیب بزند. پس هرگز بیشتر از مقدار گفته شده و به تعداد دفعات مکرر مثلا هرروز از این روغن استفاده نکنید. اگر هر روز دوش می‌گیرید هفته‌ای دو بار این روغن را با شامپوی خود ترکیب کنید و به موها بمالید.

ترکیب روغن درخت چای، روغن زیتون و روغن اکالیپتوس نیز برای درمان شپش بسیار موثر است. پوست سرتان را به این ترکیب آغشته کنید و بعد از 20 تا 3 دقیقه آن را با شامپو و آب ولرم بشویید. استفاده از این ترکیب 2 بار در هفته و برای مدت 2 ماه توصیه می‌شود.

روغن درخت چای

معجزه ای به نام سرکه

استفاده از سرکه انگور و سیب از موثرترین راهکارهای درمان خانگی شپش سر است. شما باید پوست سر فرد مبتلا و موهای او را به‌طور کامل به سرکه آغشته کنید و بعد از 20 دقیقه آن‌ها را بشویید. بعد از شستشو می‌توانید بر روی برس یا شانه کمی روغن نارگیل اسپری کنید تا شپش‌های مرده راحت‌تر از پوست سر جدا و خارج شوند. به‌منظور افزایش اثرگذاری اسید استیک موجود در سرکه می‌توانید آن را با روغن معدنی با نسبت مساوی ترکیب کنید و سپس مراحل زیر را انجام دهید.

 • مخلوط را به کف سر و موهایتان بمالید و آن‌ها را با کلاه حمام بپوشانید.
 • یک شب تا صبح صبر کنید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید.
 • بعد از آبکشی موها سرکه را با مقدار مساوی آب رقیق کرده و بر روی کف سر و موهایتان اسپری کنید.
 • بعد از 10 دقیقه مجددا موها را بدون استفاده از شامپو بشویید.

برای اینکه درمان شپش سر با سرکه کاملا اثرگذار باشد از این ماسک به مدت 2 ماه 2 یا 3 بار در هفته استفاده کنید. بعد از هر بار شستشوی موها آن‌ها را با شانه نیت شانه بزنید تا شپش‌های مرده و تخم‌های حل شده در سرکه از پوست سر جدا شوند.

سرکه سیب

استفاده از آب پیاز

با توجه به اینکه پیاز سرشار از گوگرد است می‌تواند شپش‌ها را به طرز موثری از بین ببرد. نکته مهم این است که اگر پوست سرتان در اثر وجود شپش زخم یا خراشیده شده است بهتر است از این روش استفاده نکنید؛ چراکه این ماده باعث ایجاد سوزش بسیار زیادی در پوست سر خواهد شد. برای استفاده از آب پیاز مراحل زیر را دنبال کنید.

 • با توجه به حجم موها 4 یا 5 پیاز متوسط را در مخلوط‌کن بریزید تا کاملا خمیری شوند.
 • با قرار دادن خمیر در صافی و فشردن آن آب پیاز را استخراج کنید و پوست سرتان را چنددقیقه‌ای با آن ماساژ دهید.
 • سرتان را با کلاه حمام یا روسری بپوشانید و اجازه دهید که حدود 2 ساعت بگذرد.
 • بعد از آن موها را با شامپو بشویید و با استفاده از باد گرم سشوار خشک کنید.
 • درنهایت شانه زدن موها با شانه نیت فراموش نشود.

برای اینکه آب پیاز تاثیر مناسبی بر روی شپش سر بگذارد باید مراحل بالا را در سه روز متوالی تکرار کنید. البته لازم است که تا دو ماه هفته‌ای یک‌بار و هر بار سه روز متوالی این کار را انجام دهید تا شپش‌ها به‌طور کامل ریشه‌کن شوند.

ماسک آب پیاز

استفاده از روغن نارگیل

علاوه بر اینکه ترکیب روغن نارگیل و سرکه یک داروی مطمئن برای درمان شپش سر محسوب می‌شود، خود این روغن به‌صورت جداگانه نیز با ایفای نقش یک خفه‌کننده قدرتمند این موجودات ریز را از بین می‌برد. برای استفاده از این ماده باید ماسک زیر را تهیه کنید و آن را به مدت 5 روز هرروز بر روی پوست سر بمالید.

 • سه قاشق غذاخوری روغن نارگیل را مقدار کمی کافور ترکیب کنید و آن را بر روی همه قسمت‌های کف سر بمالید.
 • چنددقیقه‌ای کف سر را با استفاده از این مخلوط ماساژ دهید.
 • سرتان را با استفاده از حوله یا کلاه حمام بپوشانید و اجازه دهید که ماسک شب تا صبح روی سرتان بماند.
 • سپس آن را با استفاده از شامپو خوب بشویید و بگذارید که موها در دمای محیط خشک شوند.
 • درنهایت موها را با استفاده از شانه ضد شپش شانه بزنید.

روغن نارگیل

راهکارهای درمان بدون نسخه شپش سر

اگر به داروخانه مراجعه و تقاضای دارو برای درمان شپش سر کنید بعضی داروهای بدون نسخه به شما داده می‌شود. جهش ژنتیکی در شپش‌ها باعث شده است که این حشرات در برابر تعدادی از این داروها مقاوم شوند و به این سادگی‌ها از بین نروند؛ اما در بیشتر موارد هنوز هم می‌توان به درمان‌های بدون نسخه اطمینان کرد. این داروها اغلب از ترکیبات گیاهی ساخته شده‌اند و به همین دلیل کمتر خطر تداخل دارویی ایجاد می‌کنند؛ اما اگر داروهای خاصی مصرف می‌کنید یا به بیماری خاصی مبتلا هستید حتما با پزشک در خصوص مصرف آن‌ها مشورت کنید.

داروهای بر پایه پیرترین

ترکیب شیمیایی این داروها از گل داوودی استخراج شده و معمولا برای درمان شپش سر کودکان استفاده می‌شوند. این ترکیبات به شپش‌های زنده و بالغ حمله می‌کنند؛ البته تعدادی از انواع شپش‌ها در برابر این دارو مقاوم شده‌اند. این محصول ساختاری شبیه به شامپو دارد و باید به موهای خشک مالیده شود.

بعد از گذشت 10 دقیقه موهایتان را خیس کنید و آن‌قدر ماساژ دهید تا کف کنند. سپس آن‌ها را با شانه نیت شانه کنید. این شامپو ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شود؛ به همین دلیل قبل از استفاده باید تست حساسیت را انجام دهید.

داروهای بر پایه پرمترین

پرمترین نسخه مصنوعی پیرترین‌هاست که به شپش‌های زنده حمله می‌کند. قبل از استفاده از آن‌ها باید موی سر را با استفاده از شامپو و بدون نرم‌کننده شستشو دهید و آن را به سرکه سفید آغشته کنید و مجددا بشویید. این دارو به شکل لوسیون در بازار وجود دارد که بعد از شستشو با شامپو باید آن را به موها آغشته کنید.

این لوسیون در عموم به نام شامپوی ضد شپش یا شامپوی پرمترین نیز شناخته می‌شود. درصورتی‌که بعد از استفاده از این لوسیون همچنان شپش‌های زنده روی سر خود مشاهده کردید درمان را یک هفته بعد تکرار کنید.

درمان به روش شرینک رپ

این شیوه درمان با استفاده از یک محلول غیرسمی با نام تجاری ستافیل انجام می‌شود که پاک‌کننده ملایم پوست است. این درمان را می‌توان برای از بین بردن شپش‌های زنده استفاده کرد. نتایج آزمایش‌ها نشان داده است که بیماران بعد از 6 ماه استفاده از این روش کاملا درمان شده‌اند.

در این شیوه درمانی باید موهای خشک خود را به محلول آغشته کنید و سپس به‌طور کامل با آب بشویید. بعد از شستشوی موها استفاده از سشوار و شانه نیت بسیار کمک‌کننده است. این روش درمانی را می‌توان برای کودکان نیز به کار گرفت اما بهتر است در این خصوص با پزشک متخصص مشورت کنید.

درمان شپش سر

راهکارهای درمان شپش سر با نسخه پزشک

اگر شدت خارش پوست سرتان بسیار زیاد شده است و زخم‌هایی هرچند ریز در آن مشاهده می‌کنید بهتر است درمان‌های خانگی و بدون نسخه را فراموش کرده و به یک کلینیک پوست و مو مراجعه کنید. پزشک متخصص با بررسی دقیق پوست سر و موهای شما بهترین داروها را به شما پیشنهاد می‌دهد تا در زمان کوتاه‌تری و بدون گسترش آسیب از شر شپش‌ها خلاص شوید. توجه کنید که اگر قبلا راهکار دیگری را برای درمان امتحان کرده‌اید حتما به پزشک اطلاع دهید و درصورتی‌که داروی خاصی مصرف می‌کنید یا مبتلا به بیماری هستید که پزشک را مطلع کنید.

اسپینوزاد

این دارو را می‌توان برای افراد بالای 4 سال استفاده کرد. نتایج آزمایش‌ها و تجربیات عملی استفاده از این دارو نشان می‌دهد که شپش سر در بیشتر افراد بعد از گذشت 14 روز به‌طور کامل درمان شده است. این دارو دارای حالت مایع است و برای استفاده از آن باید ریشه و ساقه مو و پوست سر را به‌طور کامل به آن آغشته کنید. بعد از گذشت 10 دقیقه موهایتان را با شامپو بشویید و با استفاده از شانه ضد شپش شانه بزنید. در زمان استفاده از این مایع مراقب چشمانتان باشید. همچنین در افراد با پوست‌های حساس هم می‌تواند باعث ایجاد سوزش پوست شود.

آیورمکتین

این دارو از باکتری‌های موجود در خاک به دست آمده است و برای نوزادان بالای 6 ماه و افراد بالغ کاملا مناسب است. با توجه به اینکه آیورمکتین برای کودکان و نوزادان استفاده می‌شود استفاده از آن بدون نسخه پزشک متخصص ممنوع است و حتما باید تحت نظر پزشک به کار برده شود. در نتایج آزمایش‌ها سه‌چهارم بیماران 2 هفته بعد از درمان بدون نیاز به شانه ضد شپش به‌طور کامل درمان شدند. این لوسیون را باید به پوست و موی خشک خود بمالید و بعد از 10 دقیقه آبکشی کنید.

داروی ایورمکتین

لوسیون بنزیل الکل

این لوسیون بر روی دستگاه تنفسی شپش تاثیر می‌گذارد و با فلج کردن آن این حشرات را خفه می‌کند؛ با توجه به این موضوع نمی‌توان آن را درمانی برای از بین بردن تخم شپش دانست. این دارو را می‌توان برای بیماران بالای شش ماه استفاده کرد و ممکن است باعث تحریک پوست و چشم شود. برای استفاده از این لوسیون پوست سر و موی خشک را به آن آغشته کرده و بعد از 10 دقیقه با آب بشویید. استفاده از شانه ضد شپش برای جدا کردن تخم‌ها و شپش‌های مرده توصیه می‌شود. درمان با این روش باید حداقل دو بار و برای تعداد دفعات بیشتر با مشورت پزشک انجام شود.

لوسیون مالاتیون

این لوسیون با نام تجاری اوید وارد بازار شده است و علاوه بر شپش‌های زنده می‌تواند تخم‌های آن‌ها را نیز از بین ببرد. توجه داشته باشید که این ماده قابل اشتعال است و در زمان استفاده از آن نباید موها را گرم کنید یا بسته‌بندی آن را در معرض نور خورشید قرار دهید. علاوه بر این استفاده از این دارو برای کودکان زیر 6 سال توصیه نمی‌شود. برای استفاده از این لوسیون نیازی به خیس کردن موها ندارید.

موهای خشک را به آن آغشته کنید و بدون شستشو اجازه دهید که در معرض هوا کاملا خشک شود. در مدتی که موهایتان به لوسیون آغشته است (حدود 8 تا 12 ساعت طول می‌کشد تا به‌طور کامل خشک شود) در نزدیکی اجاق گاز، بخاری یا وسایل گرمایشی قرار نگیرید. همچنین هرگز از سشوار استفاده کنید. بعد از گذشت این مدت موهایتان را با شانه نیت شانه کنید و آن‌ها در سینک (نه زیر دوش) کاملا بشویید. در صورت مشاهده شپش‌های زنده درمان را بعد از 7 تا 9 روز تکرار کنید.

دستگاه از بین برنده شپش

این دستگاه معمولا در کلینیک‌های پوست و مو به کار می‌رود و با حرارتی که تولید می‌کند شپش‌های زنده و تخم‌های آن‌ها را خشک خواهد کرد. تجربه نشان داده است که با استفاده از این دستگاه تخم‌های شپش تا حدود 98 درصد و شپش‌های زنده نیز تا 80 درصد از بین رفته‌اند. درمان با این دستگاه بی‌خطر است؛ اما باید توسط افراد حرفه‌ای و مسلط انجام شود تا آسیبی به پوست شما نرساند.

دستگاه شپش گیر

شامپوی لیندان (Lindalice)

این دارو نوعی سم عصبی است که برای از بین بردن شپش‌های زنده و تخم‌های آن‌ها استفاده می‌شود. استفاده بیش‌ازحد از این دارو و مصرف بدون نسخه آن ممکن است باعث ایجاد سرطان شود؛ به همین دلیل پزشکان بسیار بااحتیاط آن را برای افراد تجویز می‌کنند. همچنین استفاده بی‌رویه از آن می‌تواند باعث ایجاد تشنج و حتی مرگ افراد شود. با توجه به این موضوع مصرف آن برای کودکان، سالمندان و افراد زیر 50 کیلوگرم مناسب نیست و تنها در مواردی تجویز می‌شود که هیچ‌کدام از روش‌های درمانی تاثیر نداشته‌اند و شپش‌ها همچنان به قوت خود باقی هستند.

شامپوی لیندان لیندا لایس

چگونه وجود شپش را در پوست سر خود یا کودکم تشخیص دهم؟

بر اساس تحقیقات آکادمی پزشکی اطفال آمریکا (American Academy of Pediatrics) شناسایی پوره یا شفیره زنده و شپش بالغ بر روی نشان‌دهنده حضور این حشره موذی بر روی سر شماست. به‌منظور تشخیص شپش سر موهای مرطوب کودک یا خودتان را با شانه دندانه‌دار ضد شپش شانه بزنید و به‌دقت آن را بررسی کنید. اگر شپش زنده‌ای پیدا نکردید چند ساعت بعد یا در طول روزهای متوالی این کار را انجام دهید.

اگر با این روش متوجه وجود شپش نشدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید؛ پزشکان نوری به سر می‌تابانند که شپش‌ها را آبی می‌کند. توجه داشته باشید که حضور شپش در سر نشان‌دهنده این نیست که شما باید به فکر درمان آن باشید. درواقع نزدیک بودن شپش‌های زنده به پوست سر چیزی است که باید نگران آن باشید. شپش‌هایی که در فاصله بیشتر از 6 میلی‌متر از پوست سر قرار دارند احتمالا مرده یا خالی هستند. درصورتی‌که پزشک در تشخیص زنده بودن شپش‌ها شک داشته باشد آن‌ها را زیر میکروسکوپ بررسی می‌کند. نبود شپش زنده نشان‌دهنده نبود آلودگی جدید است و شپش‌های موجود بر روی سر احتمالا باقیمانده از آلودگی‌های قبلی هستند که با شانه‌های ضد شپش می‌توانید آن‌ها را از سر خود جدا کنید.

کدام موارد ممکن است با آلودگی شپش اشتباه گرفته شود؟

تخم‌های شپش بسیار شبیه به شوره سر هستند و این موضوع افراد را به اشتباه می‌اندازد. برای تشخیص آن باید سعی کنید ذره سفیدرنگ را از پوست جدا کنید. اگر حالتی چسبناک داشت و به‌سختی جدا شد پس با یک تخم شپش طرف هستید.

 • تخم‌های مرده یا خالی باقیمانده از آلودگی‌های قبلی
 • تکه‌های موی جدا شده و مرده
 • بافت زخم بر روی پوست سر
 • باقی ماندن خاک یا گردوغبار در کف سر
 • اثرات باقی‌مانده از محصولات مراقبت از مو
 • حشرات کوچک دیگری که ممکن است در اثر آلودگی پوست کف سر یا رفتن به محیط‌هایی مانند باغ‌ها و جنگل‌ها وارد موها شده باشند.

برای جلوگیری از بازگشت شپش سر چه باید کرد؟

ممکن است شما شپش سر را درمان کنید اما به دلیل مراقبت نادرست بعد از درمان دوباره به این آلودگی دچار شوید. در این موارد باید علت ایجاد شپش را پیدا کرده و راهکارهای زیر را به کار ببندید تا شپش‌ها به‌طور کامل از بین بروند:

 • درصورتی‌که همه اعضای خانواده درمان شده‌اند و تنها یکی از آن‌ها هنوز شپش فعال دارد وسایل او را از سایرین جدا کرده و ملحفه‌ها، تشک و بالش او را هرروز بشویید و در آفتاب قرار دهید. همچنین دیگر اعضای خانواده و حیوانات خانگی را نیز از او دور نگه‌دارید.
 • بلافاصله بعد از پیدا کردن شپش در سر خود یا یکی از اعضای خانواده همه ملحفه‌ها و لباس‌های استفاده شده در 2 روز قبل را با آب خیلی گرم بشویید و آن‌ها را در آفتاب پهن کنید.
 • وسایل غیرقابل شستشو را به مدت 2 هفته در کیسه ضد هوا قرار دهید تا شپش‌های زنده در اثر نبود اکسیژن از بین بروند.
 • کیسه جاروبرقی‌تان را تعویض کنید و کیسه قبلی را دور بیندازید.
 • برس مو، شانه، تل و گیره‌های سر را در آب داغ خیس کنید و در صورت امکان آن‌ها را دور بیندازید.
 • حتما به فرزندتان تذکر دهید که از تماس نزدیک با سایر دوستانشان خودداری کنند. لباس‌های خود را به آن‌ها غرض ندهند و از لمس موهای آن‌ها خودداری کنند.
 • مدتی بعد از تکمیل درمان هر 3 یا 4 روز موهای خود و همه اعضای خانواده را چک کنید تا مطمئن شوید که شپش‌ها برنگشته‌اند.

چه زمانی برای درمان شپش سر به پزشک مراجعه کنیم؟

اولین قدم در درمان شپش سر این است که مطمئن شوید به شپش آلوده شده‌اید. به همین دلیل لازم است که قبل از شروع هر درمانی برای تشخیص این موضوع نزد پزشک بروید. بعد از آن می‌توانید درمان‌های خانگی را شروع کنید. اگر بعد از یک یا دو هفته خارش سر بیشتر شد یا تعداد شپش‌های زنده‌ای که در پوست سرتان می‌بینید افزایش یافت به پزشک مراجعه کنید تا از داورهای جدیدتری که شپش‌ها هنوز نسبت به آن مقاوم نشده‌اند استفاده شود.

توجه داشته باشید که خاراندن پوست سر می‌تواند باعث خراشیده یا زخم شدن آن شود که احتمال عفونت باکتریایی را افزایش می‌دهد. نکته دیگر اینکه اگر در غدد لنفاوی خود احساس التهاب داشتید یا دانه‌های ریز و قرمز بر روی پوستتان مشاهده کردید یا شاهد پوسته‌پوسته شدن آن بودید بدون فوت وقت به پزشک مراجعه کنید. این موارد می‌تواند ناشی از ایجاد زخم‌های عفونی در پوست سر یا حساسیت به داروهای از بین برنده شپش باشند.

آیا وجود شپش سر عاملی نگران‌کننده است ؟

خیر. شپش‌ها به‌خودی‌خود عامل خطرناکی نیستند و اگر به‌موقع درمان شوند هیچ مشکلی برای سلامت شما ایجاد نخواهند کرد. وجود شپش زمانی نگران‌کننده است که خارش سر بسیار شدید شده باشد و زخم‌های عفونی در پوست کف سر به وجود آمده باشند. البته در این موارد نیز می‌توان ظرف مدت چند هفته یا نهایتا چند ماه با استفاده از داروهای قوی شپش‌ها را ریشه‌کن کرد و سپس به درمان زخم‌های ایجاد شده پرداخت.

بهترین روش برای درمان شپش سر کدام است ؟

معمولا توصیه می‌شود که به استفاده از یک روش برای درمان شپش سر اکتفا نکنید و چند روش مختلف را با هم به کار بگیرید. با توجه به این موضوع استفاده از درمان‌های خانگی در کنار درمان‌های دارویی بسیار موثر خواهد بود. توجه داشته باشید که نباید به‌صورت خودسرانه چند داروی درمان شپش سر را همزمان با هم استفاده کنید؛ چراکه این موضوع می‌تواند باعث ایجاد تداخل دارویی و بروز مشکلات بیشتر شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫402 دیدگاه ها

 1. سلام دوستان اگه میخواید ششم های توی سرتان کم بشه شونه بزنید همین شونه عادی من خودم میزنم همشون میوفن و شونه شپش هم بخرید عالیه

 2. سلام.۸ماهه درگیرم.همه کارهایی که اینجادیدم ودیگران گفتن انجام دادم ،دکترهم مراجعه کردم فایده ای نداشته به تراشیدن موفکرمیکنم چون دیگه خسته شدم.به نطرمن برطرف شدن این مشکل،به شانس ربط داره.تاحالا ۴میلیون هزینه کردم حتی شامپودی فنوترین ومحلولشم که خیلی گرونه ودستگاه شپش گیرهم تهیه کردم فایده ای نداشته.هیچ امیدی ندارم وزندگیمومختل کرده این حشره موذی??

 3. سلام دوستان من یک ماه بود شپش گرفتم هرکاری کردم نرفت سس مایونز هم زدم از بین نرفت تا اینکه رفتم دکتر و گفت کرم نیکسامل را استفاده کن
  برید حمام موهایتان را تمیز. بشویید کمی خشکش کنید با لباسی چیزی وقتی در حدی ک نمدار شد خشک کردید کرم را روی تمام پوست سر بزنید به موها همه جا تاکید میکنم همه جا بعد از ده دقیقه موهاتون رو اب بکشید شپش ها میمیرند و تخم هایشان هم میمیرند
  بعد از اینه باز شپش زنده توی سرتون دید باز هم کرم را استفاده کنید دیگه خبری از شپش نیست
  با یکی دوبار یا حداقل سه بار استفاده شپش ها میرند من خودم هم نتیجه گرفتم
  خیلی خوبه جالب اینجاست که داروخانه ها فقط شامپو لیندان را میدهند اون ها هم راجب این کرم اطلاع ندارند و میگند داروش فقط این شامپو ولی داروش کرم نیکسامل هست فوق العاده است
  من باز هم میزنم ماهی یک بار شما هم بزنید
  بدون خطر هم هست و به پوست شما اسیبی نمیزنه
  درضمن لباس هایتان و هر چیزی که با سرتون ارتباط داره رو با اب داغ بشورید
  کرم را تک تک اعضای خانواده هم استفاده کنند تا دیگه خبری از شپش در خانواده نباشه
  این روش هارا تک تک اعضای خانواده انجام دهند
  به من اعتماد کنید و این کرم رو حتما حتما حتما استفاده کنید واقعا فوق العاده است
  امیدوارم اوکی بشید

  1. بهترین کاراستفاده ازقطره کیمیا هست

   بایک بارزدن تخمهاشون هم ازبین میره
   عالی هست عالی

  2. سلام من فقد دوتا شپش جلوی سرم دیدم و سریع برشون داشتم ولی هر چقد چک کردم خبری از رشک و شپش دیگه ای نبود چیکار کنم

 4. دلیل اصلی شپش چیزی نیست جز حیوانات خانگی
  من هزار بار تلاش کردم از بین بره باز برگشت تا رفتم پیش دکتر احمدی متخصص پوست و دلیل اصلی اون چیزی نبود جز گربه تو خونه.
  مجبور شدیم گربه رو براش سرپرست پیدا کردیم.

  1. سلام لطفن لطفن من را کمک کنید تقریبا چهار میشه که من را شپش خیلی زده بدلیل آنوقت فهمیدم رشک های سرم خیلی زیاد شده خیلی مثل که تو سرم آرد پاش دادم موهایم بلند هم است نمی خام قیچی بزنم یک راه نشانم بدین که رشک های سرم پاک بشه ترو خدا??????????

  2. دخترم ازدانش اموزاش شپش گرفته الان داریم امتحان میکنیم ببینیم کدوم جواب میده

 5. سلام تروخدا کمکم کنید من الان سه تا دونه شپش تو موهام دیدم خیلی میترسم ??? موهام خیل بلنده و پره فردا مبخام تا روی شونم کوتاهشون کنم و ریر اب داغ لگیرمو همون جا ه تند تند شونه کنم لنظرتون مبشه ؟؟؟؟؟????

  1. محلول دایمتیکون میخرین با ی بار استفاده از سر دخترم کلا رفتن البته بعدش تخم هاشو باید از موهاتون جدا کنن و هربار بعد حموم با سشوار خشک کنین و بارونه مخصوص شونه کنین

  2. سلام نترس شپش زنده با دارو از بین میره رشک یاهمون تخم شپش با شونه مخصوص خارج کن رنگ مو هم چون شمیایی کلا شپش ونابود می کنه بعد از کارهای بالا یعنی زدن شامپو ضد شپش وگرفتن تخم ها موهات و رنگ کن

  3. دخترم ازدانش اموزاش شپش گرفته الان داریم امتحان میکنیم ببینیم کدوم جواب میده

  4. مرسی ازتون من فعلا تو سرم تخم شپش هست با درمانایی که دادید حتما تخم شپش سرم کاملا از بین میره ممنون ازتون

 6. سلام من 13سالمه چهار سالی میشه به شپش سر مبتلا شدم خیلی خجالت میکشم به کسی چیزی نگفتم ولی نمی دونم چیکار کنم ایا راهی وجود داره که برای همیشه تا ابد از شرشون خلاص شم

  1. سلام. سرتو کچل کن. اگه همون چهار سال پیش اینکار رو می کردی الان موهات دراومده بود

 7. سلام دوستان بهترین روش این است که برید عطاری بگید سم شپش میخوام بهتون میده و یک نفر باید باشه که روی خط های مو بریزد و بعد از سه ساعت برید حمام و موهایتان صاف کنید شپش ها توی..سرتان پاک می شود

 8. من دختر خالم شپش گرفته بود اون روزی که آمد خونه ما نزدیک من زیاد نشد یه روز بد من تو حموم داشتم به سرم دست میزدم بین ناخونام یه مورچه یا شاید شپش دیدم من نمی دونم شپش بوده یا مورچه بد از حموم سرم شونه زدم سرم نگاه کردم اما چیزی نبود اگر شپش داشته باشم باید چکار کنم؟؟؟

  1. خب اطلاعی ندارم اما سعی کن نخارونی زخمارو احتمالش کمه عفونت بشه اما غیر ممکن هم نیست و اینکه بزرگتر میشه زخم این خوب نیست

  2. سلام ببخشید،دخترم دوماهه شپش گرفته دایمتیکن زدم اثر نکرد الان پماد نیکسامل دوهفته میزنم رسک عزبین رفته ولی شپش میبینم چحار کنم

 9. دوستان بهترین راهکار برا ازبین بردن شپش سس مایونز هست و سرکه .سس و مثل رنگ که روسر میذارید به موها بمالید بعد مشما رو موهاتون بکشید بعد باروسری سرتون و ببندید شب بخوابید تا صبح هرچی شپش تو سرتون هست خفه میشه بعد صبح برید حموم موهارو بشورید وبا اون شونه مخصوص شونه کنید بعد که اومدید با حوصله همه موهاتونو اتو کنید تاکید میکنم با حوصله تیکه تیکه موهارو اتو کنید که جای جا نمونه تا تخمای باقیمانده هم که همون رشک هستن ازبین بره این اتو کشیدن مو رو تا دوسه روز ادامه میدید نابود میشه این حشره موذی خونخوار . درضمن خودتون نمیتونید موهای خودتونو کامل اتو کنید از کسی کمک بگیرید
  حرارت بالایی لازمه برا ازبین بردن شپش وتنها راهی که میشه این حرارت رو به موها رسوند همین اتو کردن موهست .لباسا و ملحفه رو میشه تو اب جوش انداخت اما برا موی سرفقط از اتو میشه استفاده کرد .با این کار قول میدم صد در صد درمان بشید همون طور که من و دخترم درمان شدیم

  1. سلام من پسرم فقط اگه ادم موهاشو از ته بزنه یعنی مثل پوست دست وونموقع چی

  2. سلام ازبین بردن شپش کارسختی نیست ازبین بردن تخمش چه راهکاری داره حتی تحمهای پوک چه بایدکرد

 10. من یه دخترکوچیک دارم همیشه موهاشو کنترل میکنم اما متاسفانه تمام فامیلی که شپش دارند به هیچ وجه کنترل نمی‌کنند و بیچاره دخترم رو هربار با هربهانه ای قانع میکنم که سرش رو کنترل کنم وتا تموم میشه دوباره روز از نو روزی ازنو. هرچقدر هم که بهشون گوشزد میکنم گوششون بدهکار نیست اونا به بودن شپش تو زندگیشون عادت کردن مجبوریم بسوزیم وبسازیم و من کاری جز کنترل هرروزه موهای دخترم ندارم.

  1. احسنت همیشه بایدجانب احتیاط رعایت بشه نمیدونم این ادمای شپشوچجوری شب میخابن

 11. من گرفتم خیلی سختی کشیدم تمام لباس هامو با آب جوش میشستم سم شپش خریدم برای تشک و پتو و برای موهام دوتا شامپو گرفتم سرکه زدم حتی سم هم به موهام زدم طی یکماه ازبین رفته ولی همچنان به درمان ادامه میدهم برای اینکه برای همیشه نابود بشود

 12. موی منم شپش داره دو تا شامپو رو تمام کردم ولی بازم نرفت موهاشپش ها رو سرم پارتی بگیرن انقد سر مو خوردن وقتی میخوارونم میسوزه با کدوم نجیته ی خوبی گرفتید منم استفاده کنم

  1. سس مایونز دوروز بزار بمونه بهد دوسه بار با شامپو ضد شپش که با سرکه قاطی کردی بشور بعد شامپو ضد شپش بعدم پاکیزگی خونه ای خوب نشدی بیا به من فحش بده

 13. سلام من سرم شپش دارد راهکار خانگی میخوام چکار کنم تا کلا از بین برود ایا روش های بالا ضرری نمیرساند؟؟؟؟

  1. سلام خوبین من سه سال پیش شپش گرفتم و موهام رو تا ته زدم بعد یک سال دوباره برگشت خیلی کارا کردم بره ولی اصلا نرف فک میکنم فصل داره چون من زمستونا هیچ شپشی ت سرم نیست نمیدونم چجوریه تابستون میان خدا لعنتشون کنه جیگرم خونه ی راه حل خوب بهم بدین لطفا??

  2. سلام‌باحناازبین‌میره‌شب‌سرتونوحناکنیدبذاریدتاصبح‌باشه‌صبح‌بشوریدنتیجه‌میده‌چندبارانجام‌بدید

 14. سلام من یه بار شپش گرفتم خیلی طول کشید ولی به زور درمانش کردم و تازگی ها داشت خیالم راحت می شد که فهمیدم دوباره شپش گرفتم دارم واقعا دیوونه میشم دیگه واقعا نمی تونم دوباره این هم مدت رو تحمل کنم به نظرتون کدوم راه مطمئن تر هست و ضرری ندارد و زود تر شپش رو از بین می بره

  1. اول مکانی که هستی رو تمیز و عاری از شپش کن تا دوباره نگیری ….

  2. بهترین روش این است که بروی عطاری سم شپش (مو) یدهد

  3. سلام من هم دختر۶سالم سرش شپش داشته همه کارکردم فقط العا تخمهای شپش توموهاش هستش چه کارکنم ازبین بره موهای دختربزرگم هم همینطوره بچه ۶ساله نمزاره سس مایونزازشب تاصبح روی سرش باشه توراخداراهنمایی کنین ممنون

  4. فقط روغن شپش بهترین روش ک توی دوشب رو مو گذاشته میشه و ماساژ داده میشه یک ساعت بعد هم تا صبح میمونه و صبح هم با شامپو ساده شسته میشه و با شونه مخصوص شونه میشه و برای همیشه دیگه از دستش راحت میشین فقط تو دو شب و همین تمام .

 15. سلام دوستان ، موهای منو خواهرمم متاسفانه شپش داره ،خاستم بدونم قیمت شامپو یلدا با شانه ضد شپش چند هست؟

 16. منم شپش دارم ولی خجالت میکشم به کسی بگم چیکار کنم حالا دارم دیوونه میشم

  1. عزیزان اگه میخاین شپش نگیرین هرموقه حموم میرین بعد ازین که حموم کردین دو دقیقه کلتون زیرشیر اب داغ بگیرین که اگه بهتون منتقل شده باشه فوری ازبین بره

  2. سلام اول برید شامپو لیندان بگیرید بعد بزارید پنج دیقه بمونه شامپو خود شپش رو میبره ولی تخم هاشو نه بعد یه محلولی هست به نام محلول پرمالید محلول رو باید با یه شامپو گیاهی قاطی کنید و بزنید سرتون بعد دیگه درست میشه

  3. خجالت نداره منم شپش زدم ازیک لعنتی دیگه گرفتم تازه اومده دیووونه شدم اگه پیش گیری نشه رو صورتت میادپایین

 17. من شپش گرفتم دیر فهمیدم بعد ۲ یا ۳ روز بعدش کلا موهایم رو تیغ زدم یعنی الان ممکنه که بازم شپش روی سرم باشه

 18. سلام من هفته پیش احساس کردم که شپش گرفتم بادقت که به موهایم نگاه کردم دیدم .بله تخم های شپش به موهایم چسبیده است البته تعدادش خیلی کم بود.ولی برای اینکه بیشترنشودسه یاچهارقاشق اسپندیک استکان سرخالی سرکه وکمی آب قاطی کردم به مدت پنج دقیقه یاکمترگذاشتم تاجوش آمدبعدبه موهایم آروم آرام زدم وماساژدادم بعدازنیم ساعت باشونه مخصوص شانه کردم درحمام.وبعدزیردوش آب داغ دوباره شانه زدم بعد که بیرون آمدم باسشوارداغ موهامو سشوارزدم الان به امیدخداتموم شده شماهم امتحان کنیدانشاالله که جواب میده .ولی بایکبارنمیتونیدجواب بگیریدحتمااگه تعدادش زیادبودبه مدت یک هفته هرروز این کاروبکنید.یاعلی.

  1. عالی بود من ششم رو با استفاده از سایت شما درمان کردم واقعن عالی هستین

  1. من شپش گرفتم دیر فهمیدم بعد ۲ یا ۳ روز بعدش کلا موهایم رو تیغ زدم یعنی الان ممکنه که بازم شپش روی سرم باشه

  2. سلام کن زیاد ازاین مرض بدم میاد وبعضی هامبتلا شدن چکار کنم من نشوم لطفآرهنمایی کنید

  3. من هم الان موهایم شپش گرفته ولی خداراشکر سرعت متوجه شدیم
   و بسیار کم
   اما خب دارم از روش های خانگی استفاده میکنم تا ریشه کَن بشه.

   برای کسایی که شپش دارن میخواستم چند راه حل بگم
   اول پتو و بالشتی را که شب خوابیدین را در افتاب بزارین و در صورت امکان بشویید ( ترجیح میدم بعد از اینکه شپش از بین رفت بشویید و تا اون موقع در افتاب فقط یگذارید)

   و بعد به حمام بروید و ابتدا با پودر دستی (تاید) سر خود را بشویید.

   و بعد با اب اسفند یعنی اسفند را بجوشانید و ابش را روی سرتون بریزید
   و حداقل تا یک دقیقه سر خود را نشویید بعد از ان بشویید .
   موهای خود را با سشوار خشک کنید

   تقریبا هر روز اینکار را کنید تا از شرش راحت بشین.

  1. حدود چهار قاشق اسفند با آب بزارید بجوشه. چند بار صافش کنید بریزید رو سر روش پلاستیک بکشید روش هم روسری بزارید۲۰دقیقه بمونه بعد با آب خالی بشورید
   سر رو تلخ می‌کنه.
   بعد هم اتو مو بکشید.

  2. شامپو سریتا رو از داروخونه تهیه کن بزن عالیه واقعا هم برا تخمش هم خود شپش

  3. سلام من چنر روز پیش متوجه شدم سرم رشک داره رفتم یه شامپوی لیندان گرفتم بعد از استفاده سرمو باسشوار خوب خشک کردم بعدش به موهام کلی رغن زیتون وسرکه زدم وحسابی باشونه مخصوص شپش از داروخانه بگیرین عالیه شونه زدم یه کاسه آب جوش هم کنارم بود شونه رو به آبجوش میزدم تمیزش میکردم دوساعت زمان گذاشتم بعد شستم وسشوار کشیدم اینکار سه بار باحوصله انجام بدین هرچی باشه منظورم شانه زدن وسشوار کشیدنه شامپو یبار زدم

  4. سلام بهترین روش مبارزه به غیر رعایت نظافت وسایل خواب و لباس و حمام و شانه کردن به موقع . استفاده از یک شامپوی ضد شپش خوب برای کشتن شپش زنده و همچنین استفاده از شانه ضد شپش لیندا نیت به مدت ده روز برای بیرون کشیدن تخم هاست که قطعی شپش از بین میره. من این شانه را از دیجی کالا خریدم و بسیار موثر بود.

 19. سلام بچه شپش با اسفند وسرکه وآویشن هم بزنید وروی گاز چند دقیقه بجوشونید روی سرتون شب تا صبح می‌گذارید روش پلاستیک وپارچه محکم می‌بندید سوره نبا هم روی مولد بخونید صبح داخل حمام قبل ازخیس کردن با شانه دنده ریز یک ساعت شانه می‌زنید تا کامل تخم ها جدا بشه بعد ازاین همه آشغال هارو داخل پلاستیک میریزید داخل بیابون چون اسفند داخلش بعد با آب داغ زیرآب دوباره شانه بزنید بعدازآن باسشوار داغ خشک میکنید این کارهمه اعضای خانواده انجام بدید ریشه کن بشه تمام روبالشتی هارو ملاحظه ها و وسری هاروبا آب داغ بشورید وبقیه لباس هارو داخل پاکت مشکی به مدت سه روز استفاده نکنید ان شاءالله ریشه کن می‌شوند یاعلی

  1. سلام کسی میتونه جواب منو بده من شپش گرفتم والن شش ماهی هست که دارم تحمل میکنم یکماه پیش رفتم دکتر و یک شامپو داد استفاده کردم ولی جواب نداد یعنی از اول هم بدتر شدم دوباره رفتم الان دکتر و قرص بهم داده و دارم استفاده میکنه و دکتر بهم گفت رشک هات از بین نمیره باید دانه دانه موهامو با قیچی بردارم البته تارهایی که روش رشک چسبیده شما چه راه حلی دارید که برای رشک و ….. جواب بده

  1. سلام گلم عزیزم سم به ریشه ی مو نزن به ساقه ی مو بزن بعد ۱۰ دقیقه برو حموم بیا بعد موهاتو سشوار بگیر بعد با شونه دندون ریز شونه کن بعد اتو بزن بعد وقتی رفتی حموم شامپو شپش بزن بعد موهاتو بباف از وسایل شخضی دیگران استفاده نکن وقتیم نیری آراشگاه حوله با بورس تو ببر

  2. سلام وقتی سم میزدم به مو هام یکم بهتر میشد اما زیاد زدم بعد حمام رفتم لای صورتم میسوزه

  3. سلام اسم خمیر مایع که میگید چیه میشه بیزحمت کمکمون کنید

 20. سلام
  درمان قطعی شپش سر با گل ختمی
  گل ختمی سفید رو داخل آب بریزید و بجوشانید بعد از اینکه چندتا قل زد صاف کنید و مثل شامپو موهاتون رو باهاش بشورید.با دو تا سه بار استفاده کامل از بین میرن

  1. ترکیب سرکه سفید و سرکه سیب و آبلیمو رو بریزید روی موی سر و شانه کنید و با پلاستیک ببندید و بعد از نیم ساعت حمام کنید و صابون و شامپو بزنید ، همه شپش ها از بین رفتن

 21. ممنون میشم کمکم کنید من بار ۲ ومی هست که میگیرم همه جور شامپو زدم نمیره چیکار کنم خسته شدم بخدا

  1. سلام عزیزم منم همینطور از سال ۱۴۰۰ گرفتم تا الان تورو خدا کمکم کنین ممنون میشم از خدا هر چی میخواد بده بهتون کمکم کنین?????????❤❤❤❤

  2. سلام والا دخترمن شپش زد وچنتا شامپو واینا زدم فقط پرمنگنات خوبش کردبایکبار راحتم کرد ازلوازم بهداشتی فروشها بخرید وبااحتیاط مصرف کنید

  3. سلام بهترین کار این هست که برید پیش پزشک خانوادتون قشنگ راهنمایی می‌کنه
   ولی شامپوی لیندان هم عالیه

  4. شونه رو به تینر فوری بزن بعدش موهاتو شونه کن .نیم ساعت بشین تو هوای ازاد که بوی تینر اذیتت نکنه.البته تینر فوری معمولی استفاده کن نه از قوی ترش
   بر نداری مثل اب بریزی رو سرت
   یا اسپری کن به موهات بعد شونه بزن
   بعد نیم ساعت یا 20دقیقه بشور.
   هم شپش هم رشک ونابود میکنه
   برای نتیجه بهتر یکی دوبار بزنی ریشه کن میشه.
   من با یک بار نتیجه گرفتم.
   بازم تاکید میکنم بااحتیاط انجام بده

 22. ترو خدااا کمکم کنید من ۱ بار شپش گرفتم چندتا شامپو زدم از حمام میومدم موهامو خیس خیس اتو میکردم که بسوزه شپش ها ولی الان تقریبا ۴ ماه میگذره که بازم گرفتم چیکار کنم هیچ راهی فایده نداره

  1. هر روز موها رو چک کنید و مویی که تخم ها بهش چسبیده رو از مو هاتون جدا کنید.بعد سرکه بزنید و بعد از بیست دقیقه حمام کنید. بعد از حمام اتو کنید. یک هفته به طور مداوم این کار رو انجام بدید. کاملا از بین می روند

  2. سلام ..نگران نباشید ..دختر منم گرفته بود دو سال پیش ..موهای خییلی پر و بلندی داشت ولی من یک هفتگی با روش های خونگی درمانش کرد ..سه شب پشت سر هم سس مایونز بمالید روی سرتون و پلاستیک روش تا تقریبا ده ساعت ..فردا برید حمام بشورید سشوار بکشید ..سس مایونز همه ی شپش های زنده رو خفه میکنه ..کار بعدی که باید انجام بدید اینه که تا سه روز هر روز کل موهاتون رو به سرکه سیب آغشته کنید مثل رنگ کردن مو با فرچه لایه به لایه روی مو سرکه بزنید بگذارید یک ساعت روی موها بمونه پلاستیک هم بکشید روی موهاتون این روش باعث میشه تمام تخم و رشک های مونده رو موهاتون نرم بشه و به راحتی از روی موهاتون جدا بشه .اسفند رو هم آسیاب کنید به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید داخل حمام بزارید روی موهاتون ۴۵ دقیقه بمونه عالیه…یه نکته بعد از انجام دادن اینکارها حتما یک نفر باید تخمها رو از سرتون جدا کنه ..من خودم با این سه روش یک هفتگی موهای دخترم رو درمان گردم ..حتما لباسهاتون رو بندازید داخل آب جوش ..پتوهای هم بندازید توی تراس زیر آفتاب ..هر روز هم جاروبرقی بکشید که انشاالله از شرشون خلاص بشید ..

  3. سلام گلم این هایی که میگم واقعی هستش منم گرفته بودم شما اسفند رو بریزین تو دستگاهی ک گردو رو میکس میکنین اسفند رو میکس کنین بعد آب بریزین تو ی قوری اسفند میکس شده هم بریزین این ی یک ربع بجوش بر دارین وقتی ک سرد شد بریرین داخل م‌وهاتون بشورین ۱ساعت باید بمونه بعد بشورین تا چند هفته این کارو کنین اگ خوب نشد شامپو شپش بخرین بزنین .و هروز نگاه کنین موهاتونو این ک گفتم واقعی

 23. سلام دوستان منم چند سال پیش سرم شوش داشت و خدارو صد هزار مرتبه شکر رفع شد . ابهتره که موهاتون رو کوتاه کنید . من هر وقت می رفتم حموم سعی می کردم با شونه دنده ریز و ناخون و دستام شپش ها رو از سرم در بیارم شاید یک ساعت و نین و دو ساعت طول می کشید و تند تند حموم می رفتم ، سشوار و اتو مو ( در کل حرارت ) خیلی خیلی تاثیر گذاره و باعث از بین رفتن شپش ها می شه و اگر کسی رو دارید بهش بگید که رشک ها رو براتون دربیاره . این کارها رو مدام و با فاصله کم انجام دهید .
  یادتون نره ملافه هاتون رو عوض کنید و ندارین دیگران از وسایل شخصیتتون استفاده کنند .

  1. اکثرا گفتن شونه کنین آخه چقدر شونه کنیم از بس شونه کردیم موهامون ریخت حس می کنم بهترین راه کچل کردن و استفاده از دارو هستش

 24. سلام بهترین راه برای خلاصی ازشر شپش اینه که تمام اعضای خانواده به مدت ۲۰روزیک درمیان سرکه رابه موها اسپری کرده بعدازیک ساعت به حمام رفته وموهارا باتایددستی به مدت ده دقیقه شسته آبکشی کرده و مقداری نرم کننده رقیق کرده راروی موها ریخته وباشانه دندانه ریز موهاراشانه کرده و دوباره موهاراطوری آبکشی کنید که هیچ نرم کننده ای توی موهاباقی نماند راهیه که خیلیا انجام دادن و نتیجه گرفتن

 25. سلام وقت بخیر
  کوتاه کردن مو اصلا فایده ندارد من خواهرم پارسال کل مو هاشو از ته زد اما باز چند روزه که شپش گرفته امروزم خودم متوجه شدم گرفتم:(
  همه درمانی که بگید امتحان کردیم
  سرکه ، حنا ، وازلین ، سیب ، شامپو های متفاوت ، شانه زدن مداوم ، فرو بردن سر در آب به مدت زیاد ، نمی‌دونم چیکار کنم دیگه هر سال بهار میگیریم لطفاً یک راه درمانی قوی و فوری بگید ممنون میشم

  1. سلام حتما از شامپوی ضد شپش استفاده کنید بعد تمام رشکهارو از سرتون جدا کنید و لباسهاتون و ملافه لحاف و تشک…بشورید

  2. با سلام خدمت دوست عزیز موهاتو رنگ کن خیلی تاثیر گذاره من امتحان کردم دیگه شپش مو ندارم

  3. عزیزم بهترین کار اینه من برای دخترم انجام دادم کلا ریشه کن شد با خواهرت تو برای اون اونم برای تو موهاتون رو حسابی با نمک و روغن جامد چرب کنید بعد از داروخونه ی شونه هست دندونش خیلی ریزه شونه کنید موهای همدیگرو تخمها رو میاره بیرون یک هفته هر روز این کارو انجام بدین بعدش هم چک کنید چیزی نمونه اگر بود با دست بکش در بیاد بعدم بنداز دور تو خونه نه بعد دیگ تمومه شک نکن گلم

  4. سلام ، یه رنگ مو بزارین ، شرش کنده میشه ، حالا برای کودکان ضرر داره ، برای بزرگسال فقط رنگ مو ، شپش رو ریشه کن می کنه

 26. دوستان جز حنا هیچ چیز دیگری اثر نداره گذاشتن دوبار حنا ب مدت ۵ الی ۶ ساعت شپش هارو خفه میکنه تخم هاشم از بین میبره فقط رو مو میمونه ک اونم روغن بزنید با شونه مخصوص شونه کنید حله تجربه شخصی

  1. حالا شپش تو سر باشع چی میشه مگ ؟منم دارم اما فقط ترس اون حیوونه چندش بدم میاد دارم درمان میکنم وگرنه نمیخاره زیاد

 27. سلام.
  به سرتون سس مایونز بزنید کیسه بکشید رو سرتون شب تا صبح باشه بعد سرتون با آب داغ بشورید و با شانه دندانه ریز حسابی شانه بزنید. دو روزه خوب میشه

 28. سلام من یبار شپش گرفتم ولی حنا گذاشتم رفت اما احتمالا چندتا دیگه هم مونده بود چونکه بازم سرم میخاره شپش بالغ زیاد دارم مخصوصا اونجایی که موهامو میبندم دیگه دارم دیوونه میشم هر راهی رفتم فایده نکرد لطفا توروخدا به راهکار بدید

  1. ببین من چند روز پیش فهمیدم شپش دارم رفتم دکتر دارو گرفتم خیلی کم فایده داشت ولی با روغن زیتون مدام سرمو چرب کردم و موهام بلند بودن کوتاه کردم و با شانه دندان ریز شانه کردم همشون از سرم اومدن بیرون وبعدش هم با رنگ مو کامل از بین میرن و دست آخر حتما تمام وسایلی مثل لباس هات و وسایل شخصی و رو بالشتی و رو تختی و … رو با اب داغ میشوری و تا ۴۸ ساعت ازشون استفاده نمیکنید کاملا از بین میرن مطمئن باش و شک نکن

  2. سلام گلم استفاده از سس مایونز خیلی تاثیر داره واسه بالغاشون وهم تخماشون ب کل موهات بزن روش پلاستیک بکش و روی پلاستیک روسری سرت کن بزار شب تا صبح باشه شپش ها خفه میشه صبح برو حموم بعد سشوار بکش و با دنده ریز شونه کن و نازه هاشونو دربیار

 29. سلام ببخشید من این ۲ روزه که احساس میکنم شپش تو سرمه و موهام خیلی میخارن میخواستم بگم اگه میشه یه راه فوری برای از بین بردن شپش موهام غیر از کچل کردن بهم بگید

  1. ُسلام من دخترم وخانم سرشونزده بود رفتم داروخانه یه اسپری زد شپش و زد تخم شپش که یه دونه شونه پلاستیکی داره گرفتم مو های سر شون را کردم به ۲۰ قسمت از پشت گردن و یکی یکی اسپری زدم وبا شونه ریزه که داخل اسپری بود از ریشه مو کشیدم به پایین مو هر بار که کشیدم یه ظرف پر کردم آب گرم هر بار که کشیدم شونه رو با مسواک تمیز کردم هر قسمت یه با اسپری یه بار روغن زیتون این کار رو که کردید برید حمام یه بارم با نرم کننده انجام بدید روزی دو بار برید حمام با نرم کننده انجام بدید عالی

  2. برید یه شامپویی هست اسپری مانند و روغنی Lsقیمتشم۱۰۰هزارتومنه با یه بار زدن همه چی تمام میشه هم شپشا هم تخم هاشون

  3. سلام فقط گذاشتن حنا دوبار بذاری کافیه هر بار ب مدت ۶ ساعت اینا بمونه بعدش برا تخم های موندش هم هر روز روغن بزنید با شانه مخصوص شپش شانه کنید مابقی کارا هیچ تاثیری نداره )تجربه شخصی(

  4. اصلا با کوتا کردن مو حل نمیشه من گرفتم رفتم دارو خونه شامپو مخصوصش رو گرفتم با شونه دندان ریز بعد هر روز همون میرفتم اول شامپو معمولی میزدم بعد با حوله مخصوص خوشک میکردم و اون جلو مو هام که خودم میدیدم اول از این شونه معمولی ها میزدم که گره هاش باز شه باد باشونه دندان ریز تخم های شپش هارو میگرفتم و پشت سرم رو میدادم مامانم با شونه دندان ریز تمیز کنه و از اون موقعه تا حالا اصلا نیومدن و شپش ها هم چون شامپو ضد شپش زدم شپش ها بی حال میشدن و می مردن امتحان کن خوب میشی

 30. دوستان توجه کنید که بعداز اینک تو حمام موهاتونو شستین و نرم کننده زدین و شروع کردین به شونه زدن حتما ی ظرف اب کنارتون بزارین هربار شونه میزنین شونه رو داخل ظرف اب بزنید ک شپش ها از شونه جدابشن وباز مجددا شونه بزنین اینطوری بهتره جواب میگیرین و تقریبا هیچ شپشی نمیمونه و فقط رشک شپش میمونه و اگ یکی باشه براتون شونه بزنه خیلی بهتره

  1. بله دقیقا و اینکه با آب داغ بشورن و سعی کنن مدام سشوار و اتو بزنن . رشک ها رو هم سعی کنن یکی از اعضای خانواده ( بهتره ) یا خودشون با حوصله و زمان زیاد دونه دونه جدا کنن ، البته ندارن رشک ها به جایی بچسبه

  2. سلام ببخشید من موهام خیلی بلند و پره و چند ساله دارم ازشون مراقبت مبکنم ولی الان متاسفانه شپش گرفتم چکار کنم

 31. سلام…من همه داروها ضد شپش رو استفاده کردم حتی مورچه کش کوپکس که خیلی قوی هست اصلأ جواب نداد… سوسک کش وحشرات خزنده کش بنام شهاب قرمز رنگ رو گرفتم دوتا پاف زدم روی شپش جهت امتحان که اثر میکنه یانه.زیر یه دیقه شپش و منهدم کرد اصلا تکون نخورد ودرجا مرد …گفتم که این تجربه مو در اختیار همه قرار بدم

  1. سلام ببخشید یعنی از این اسپری های بزرگ ک پشه میکشه گرفتین بوی بدی هم میده تاثیر داره ؟؟؟

  2. دکلره کنید عالی تمیز میکنه من چهار سال پیش کردم تمیز شد الان باز دارم اما بخاطر حاملگیم نمیتونم دکلره کنم

 32. سلام. موهاتون رو خیس کنین بعد نمک بزنین ب موهاتون با روسری و نایلون موهاتون رو ببندین. بزارین شب تاصب بمونه بعد بشورین.دوسه بار این کاررو بکنین حله هم تخم ها میمیرن هم شبش ها.

  1. سلام.نمک و بندازیم تو ای بزنیم ب سرمون یا نمک خشک رو تنها بزنیم.لطفن ج بدبد.

 33. چندبار از شامپو لیندا و اسپری زد شپش و نفت و سرکه استفاده کردم ولی از بین نمیرن دارم دیوونه میشمممم?

  1. سلام لطفا یه راهی بجز کچل کردن مو بهم بگین هرکار کردم شپش های سرم نرفت دیوونه شدمممممم

  2. سلام
   ببخشید راهی برای خلاصی شپش موهاتون پیدا کردید
   لطفا ج بدهید

  3. سلام شما میتونین از شامپو نایلیس استفاده کن به همراه شانه کیپ که داره سریع از بین می‌بره

  4. منم دارم دیوونه میشم دیگ نمیدونم چیکار کنم همش دارم تو حموم با نرم کننده مو شونه میکنم نمیدونم چرا نمیرن زندگی ندارم دیگ ی راهکار بدین تروخدا واقعا قطعی درمان کنه???

  5. بایدتخم هاشم بادست جداکنی لایه به لایه باشونه دم دار هرروزبایدچک کنی

  6. سلام برو داروخونه بهت داروشو میده اسم دارشم اینه شامپو ضد رشک یا شپش من ازم رشک داره دارو رو که زدم خوب بود

 34. با سلام وارض ادب

  من چند سال است که شپش در سرم وجود دارد و از بین نمیرود
  وموهای بزرگی دارم
  وباید چه کاری را انجام بدهم ‌تا از بین برود

  1. سلام فقط گذاشتن حنا دوبار بذاری کافیه هر بار ب مدت ۶ ساعت اینا بمونه بعدش برا تخم های موندش هم هر روز روغن بزنید با شانه مخصوص شپش شانه کنید مابقی کارا هیچ تاثیری نداره )تجربه شخصی(

  2. خب مشخصه اول باید موهاتو کوتاه کنی منم تازه گرفتم خیلی موهام بلند بود مجبور شدم کوتاه کنم باید روزی یه بار حموم بری که اونا زیاد نشن بعد بری داروخونه دارو بگیری طبق دستورایی که میده به موهات بزنی سوم اینکه پیپاف یا همون حشره کش هم جواب میده

  3. سلام عزیزم من خواهر کوچیکم موهاش خیلی بلند بود رفت پیش سگ همسایه شپش گرفت
   اصلا نگران نباش اونقدی سخت نیست اول سرتو با الکل یا حنا زیر دوش اب داغ بشور بعد با سشوار داغ خشک کن ی کاسه اب بذار جلوت تک تک همه رو درار بنداز تو اب اخر سر ابو بریز بره اصلا هم از این شامپو هایی ک میگن استفاده نکن شیمیایی هست و سرطان زا
   قسم میخورم خواهر تا یک ماه دونه دونه تو سرش پیدا میشد ولی بعد از یکماه یک دونه هم نبود تو سرش
   امیدوارم کمکت کرده باشم عزیزم

  4. سعی کن موهاتوکوتاه کنی سس ماینزبزن بعدپنج ساعت بروحموم خوب بسکربعدباسانه مخثوص شونه کن چمدروزادامه بدع نتیجه میگیری

 35. با سلام وارض ادب

  من چند سال است که شپش در سرم وجود دارد و از بین نمیرود
  وموهای بزرگی دارم
  وباید چه کاری را انجام بدهم ‌تا از بین برود

  1. سه قاشق بزگ اسفند با یه لیوان اب بزار یه ربع تا بیس دقیقه بجوشه بعد ابو صاف کن بزن به کل موهات بعد نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه بسور واین کارو دوسه بار تو هفته تکرار کن

 36. علاوه بر تخم اسپند حتما باید روسری و ملحفه ها رو داخل مشما گذاشته و شب تا صبح در فریزر قرار دهید

  1. من حدود یک ماه هست که دچار این حشره کوفتی شدم موهام هم خیلی بلنده همه و به دلایلی نمیتونم کوتاه کنم
   از شامپو لیندان هم استفاده کردم چنددفعه ولی هیچ تاثیری نداشت

 37. سلام دوستان برای درمان شپش یک راه خیلی خوب اینه که پنج قاشق غذا خوری تخم اسپند(سبنج) را پودر کرده در دو لیوان اب بجوشانید بعد صاف کرده و روی موها اسپری کنید و سر رو توی پلاستیک خوب بپوشانید
  سه تا چهار ساعت بماند و بعد بشویید این کار رو یک هفته هر روز تکرار کنید

  1. سلام من دچار شپش بودم و هنوزم هستم من درمان های زیادی رو مرور کردم اکسیدان و تختم مرغ و نفت و گازوئیل ولی هیجکدوم فایده ای نداشت که نداشت من تک تک راهکار های سنتی و دارویی رو روی سرم و خواهرام اجرا کردیم ولی فایده نداشت ولی یه راهکار پیدا کردم که واقعا جواب داد اول یه روغن زیتون میگیرید میزنید سرتون البته موقع شب بعد تو حموم یا حالا… هی شونه میکنید بعد سرتونو با نایلونی چیزی میبندید و شبو میخوابید صبح بلند میشید میرید حموم بازم هی شونه میکنید بعد با شامپوی ساده سرتونو میشورید بعد هم نرم کننده لطیفه میزنید سرتون و خیس میکنید سرتونو فقط سرتونو نشوریدا فقط بخیسونید بعد حسابی تا پای جون شونه بزنید بعد که احساس کردید که چیزی نمیاد سرتونو ابکشی کنید و تمام حداقل 3 بار در هفته اینکارو کنید تا سرتون پاک شه منم الان خیلی از سرم پاک شده همچنین خواهرام ولی شونتون دندونه ریز باشه و اینکه بالش و روسریتون رو اتو کنید با دمای داغ و چیزای دیگه مثل شونتونو با اب داغ حسابی بعداز هر پاکسازی میکنید بشورید

   بنظرم این بیشتر از محلول ها و چیز های درمانی دیگه جواب میده

 38. سلام دکتر من شپش گرفتم چی کار کنم که از بین بره لطفاً جواب بدید ممنون من این دو سه ماهه گرفتم این دفعه دوممه که میگیرم الانم پاک نمیشه

  1. کچل کن برع به بقیه هم بگو الانم فصل بهار مفید برای موهات و اندامت عالی میشه همه چیت???

  2. عزیزم روزی دوبارموهاتوباشونه فلزی شونه بزن تایکماه.اونم داخل دستشویی یاحمام ولباستم دربیارکه نریزه رولباست.روبالش وروسری که میپوشی بعدهرباراستفاده بشور.قطعا جواب میگیری.دخترمن بااین روش پاک شدموهاش.البته اگرکسی توخونتون شپش داره بایداینا روانجام بده وگرنه بازم شما دچارشپش میشید

  1. نه اصلا این راه کار جواب نمیده‌ من الان نزدیک به دو سال هست که دچار شپش شدم و همیشه هم با نرم کننده موهام‌ رو شونه میکنم ولی فایده‌ای نداشته لطفا اگه راه‌کار مناسبی دارید که جواب گرفتید به منم‌ معرفی کنید

  2. اره من هم این کار را کردم از بین رفته ولی دوباره دارم نمی‌دونم سیگار کنم مو هام هم خیلی بلند

 39. باید سرتو با نفت بشوری ولی شچماتو باز نکن کور میشی نفت بزن بعد تو حموم زیر آب بشور ۴بار شامپوبزن خوب بشور لباسات هم بشور با حوله پتو…… رو هم بشور اینجوری نیازی به کوتاه کردن شامپو شانه مخصوص …. نیست من خودم هم همین کارو کردم ۱۲سالمه

 40. سلام
  من و مامانم و دوتا خواهرم تقریبا 1 سال میشه دچار این مشکل شدیم ، گفتن که آب جوشیده شده اسپند خوبه ، امتحان کردیم 2روز خارشکم میشه بعد دوباره شروع میشه خیلی تند تند حمام میریم ولی فایده ای نداره موهامونم کوتاه کردیم تا گردن ولی تاثیری نداشت از سرکه استفاده نکردیم چون میگفتن باعث میشه سر بسوزه و سر شوره میزنه، از حنا هم استفاه کردیم تاثیر آن چنانی نداشت ، اگه راهکاری دارید برای ذرمان فوری لطفا بگید ممنون میشم.

  1. سلام من میرم حمام و حدود۱ ساعت با نرم کننده سر و شانه های ذاره ریز میکشم روی سرم این کار خیلی عالیه من از شامپوشپش،سرکه،سس مایونز،کوتاه مردن مو و.. استفاده کردم اما هیچ فایده ای نداشت برید این کار رو بکنید.??

  2. حشره کش وخزنده کش بنام شهاب قرمز رنگ درجا شپش و میکشه روی تمام سر وپوست سر اسپری کنید وبعداز یک دقیقه موها وسرو سه بار با صابون و آخر با شامپو بشویید

  3. راهش اینه به صورت مداوم و با فواصل زمانی کوتاه با حوصله و زمان کافی ( یک ساعتو و نیم تا دو ساعت ) موهاتو نرم کنند بزنی بشینی با شونه دنده ریز و ناخن هر دو با هم ( مرحله اول با دنده ریز بعدش با ناخن که ببینی چیزی مونده یا نه ، اینجوری که تندتند با ناخن دو انگشتت و دستات یه دسته کوچیک از موهات رو هی از بالا به پایین بکش ببین چیزی میزی حشره ی ریزی میاد ازش بیرون یا نه اگه اومد دوباره از اول با شونه و نرم کننده شونه کن و هی مراحل رو تکرار کن تا جایی که برای خودت مطمعن بشی که حشره ها رفتن ) بیفتی به جون موهات اینم اضافه کنم که یه کلیپس یا کش مو بر دار و سعی کن با دسته های کم موهاتو شونه بزنی یهو همرو با هم شونه نزن . هر وقت کار دسته قبلی تموم شد بعد دوباره برو سراغ دسته بعدی ، بعدش با ابد داغ موهات و شونه رو بشور و سعی کن هر دفعه شپش هایی که اومده رو ناخن و شونه ات رو با آب پاک کنی . خوبه که قبل از حمام هم از مایونز استفاده کنی و با کیسه بپوشونی سرتو . بعد حمام هم با سشوار و اتو مو از ریشه با حرارت زیاد موهات سشوار و اتو بزن . اگر کسی هم داری ( بهتره ) یا خودت بعد حمام دوباره با حوصله و زمان کافی بشینید رشک ها رو در بیارین . تاکید می کنم با فواصل کم و زمان کافی این کارو انجام بدین . نگین خسته شدم بعد کار و با کیفیت انجام ندین
   خیلی بهتره موهاتون رو کوتاه کنید . هر چه مو کوتاه تر تاثیر و کار آسون تر
   از وسایل شخصی تون نذارید کسی استفاده کنه و شما هم از وسایل دیگران همین طور
   از مایونر و روغن هایی که باعث خفه کردن شپش می شه خوبه استفاده کنید ولی حتما راه های بالا رو استفاده کنید فقط یک راهو نرید
   تاکید می کنم تاکید می کنم چند بار تاکید می کنم با فواصل زمانی کم و با حوصله انجام بدین و وقت روش بذارین
   اگر شونه دنده ریز ندارین حتما بخرید در انجام کار تنبلی نکنید .
   حرارت خیلی تاثیر داره . آب داغ و سشوار و اتو مو فراموش نشه ، اگه اتو مو ندارید اشکال نداره با سشوار قشنگ سشوار بکشید
   انگیزه تون رو از دست ندیدن
   براتون دعا می کنم هر چه زود تر از دست شپش خلاص شین

  4. من شپش گرفتم فقط از داروی کاملات استفاد کردم رفتن اگه سه روز بزنی دیگه کاملا میرن

 41. بچه هاااااا منه بدبخت با دوستام خونه ی مادربزرگ من بودیم پسر خاله‌ی الدنگ من شپش داشت همشم به من میچسبد منه بدبخت شپش گرفتم بچه هاااااا لطفاً مواظب خودتون باشید خیلی بدهههههه الانم چند روزییس که از سرکه سفید وامروز هم میخوام برای چند روز بعد از سس مایونز استفاده کنم البته قبلشم با دختر خاله ام میزنم بچه هاااااااااااااااا مواااااااااظبببببب خوووووووووودتون بااااااااااااااششششییییددد من کلا از پسر خاله ی الدنگم هیچ خیری نبردم(^_-):-*بچه ها از شامپو آنتی نیلا نیت هم استفاده نکنید??????چون من استفاده کردم بدبخت شدم الان کمتر شده چون سرکه زدم ?????????????باتشکر که خوندید????✌️

  1. سلام من موهام کوتاه تا پایین گردنمه ولی امروز متوجه شدم شپش دارم قبلا هم شپش گرفته بودم ولی از بین رفتن الان من نمیخوام مامانم بفهمه خودم چیکار کنم کامل از بین برن شپشا زیاد نیستن کمن

  2. سلام پسرا اینجوری هستن موهاتو کوتاه نکن نگران هم نباش شامپو یا چیز دیگه ای لازم نیست فقط چشاتو ببند و با نفت سرتو بشور زیر آب حموم ۳تا ۴بار شامپو بزن بیا تموم خوندی بگو ممنون ?منم دخترم بدون منم الان خلاص شدم از این عیدی ببین برو برو بشور راحت شو به پسرخاله الدنگ تم اینو بگو

  3. من یک بار مبتلا شدم،دو سه بار موهام رو کاملا به وازلین آغشته کردم و نصف روز صبر کردم و بعد شستم .خدارو شکر جواب داد

  1. نه عزیز دلم. کل این صفحه رو بخون همش درباره از بین بردن شپش هستش دیگه. مشخصه که شامپوهای معمولی و زیاد دوش گرفتن و حمام رفتن از بین نمی‌بره شپش سر رو. راه حلش اول استفاده از شامپوهای مخصوص از بین بردن شپش برای کل خانواده و شستن وسائل که با سر در تماس هستش و با دست برداشتن تخم شپش که به مو می‌چسبند هستش.

  1. سلام فقط تنها راهی که برای همیشه خلاص میشید ولی باید حتما دوره درمان کامل بشه اولش یه شامپو لیندالیس میگیرد طبق دستور که روش نوشته استفاده میکنید بعد موهارو خشک میکنید وشانه میزنیددبعدش از محلول دایمیتکون دایلیس 4 درصد استفاده میکنید وبه مدت 24 ساعت میزارید روی تمام سر بمونه بعد مرتب شانه میکنید ومیشویید اول با شامپو بعد با نرم کننده روزی چندباز موهاتون رو شانه کنید وبعد از 7 روز دوباره تکرار میکنید تا 3 ماه تا دوره درمان کامل بشه

 42. سلام
  من تو فاصله دو سال دچار شپش شدم. پس چیزایی که میگم تجربه شخصیم هستش. ماها سه تا خواهرم هستیم.
  اول از همه اصلا نترسین. مضطرب نشین و اینکه خجالت نکشین. من دو سال قبل که دچارش شدم خیلی روحیه ام نابود شد. به شدت از خودم خجالت میکشیدم. از موهام خیلی بدم میومد. ولی میشه با ممارست این بیماری رو رفع کرد.
  اول از همه که متوجه شدین تمام اعضای خانواده باید باهم اقدام کنین به درمان چون یکی از اعضا گرفتار شده باشه قطعا بقیه هم درگیر شدن. خط اول درمانی شامپو پرمنتین هستش که به فاصله دو هفته باید مصرف بشه. همه اعضا باید استفاده کنن. تو خود بسته بندی نحوه مصرف نوشته شده.بعد شروع کنین به شستن شال ها روسری ها رو تختی رو بالشی پتو ها لباس ها. همه چیز هایی که با سر و با موها در تماس هستش. میتونین برای بعضی از البسه یا پتو ها از اسپری ضد شپش نلا استفاده کنین و یا اینکه دو سه روز تو کیسه دربسته بزارین بمونه و بعد تو آفتاب پهن کنین. هرشب قبل از خواب بالش خودتونو اتو کنین لباس خودتونو شال و روسری رو قبل از بیرون رفتن اتو کنین حتما. یقه لباساتون.

  بین دو هفته درمان با پرمنتین میتونین از درمان با سرکه استفاده کنین کل موهاتونو همه اعضای خانواده به مدت یه ساعت تا دو ساعت به سرکه آغشته کنین و با پلاستیک بپوشونین. چیز مهم دیگه اینکه اعضای خانواده شروع کنن به گشتن لابه لای موهای سر و تار به تار موها تا تخم یا رشک شپش رو با دست بردارن و از تار مو جدا کنن. بعضی تخم ها خیلی ریز هستش که با شامپو و شونه مخصوص از بین نمیره هر روز اینکار رو انجام بدین. اگه شامپو پرمتین جواب نداد از شامپو روغنی ضد شپش نلا استفاده کنین منتهی شامپو گرونی هستش و اونم باید طی دو هفته استفاده بشه. اگه باز هم تخم دیده شد و خارش داشتین از شامپو لیندان استفاده کنین شامپو لیندان فقط باید یکبار مصرف بشه و به هیج وجه تا چندین ماه نباید دوباره مورد مصرف قرار بگیره.
  سرکه یک تا دوساعته و برداشتن هر روزه تخم ها و رشک با دست و اتو کشیدن وسائل قبل تماس مجدد با موها تنها راهی هشتش که بهبود حاصل میشه. کوتاهی راه حل مناسبی نیستش

  1. نرم کننده بزنید بعد شونه کنید بعد از دوسه بار از بین میره

 43. لطفااااا تورا به خدا یه راه کار بدون کوتاه کردن مو به من پیشنهاد بدین من الان ۲ـ۳سالی میشه شپش گرفتم به تعداد ۹بار موهامو کوتاه کردم فایده ای نداشت از بس موهام را کوتاه کردن دیگه رشد نمی کنه?????????????تورا به مولا علی هرکی راه کار بدون کوتاه کردن بلده بگهههههههههههه خانواده هرکاری بگی کردن فایده ای نداره همین الان موهام میخارهههه

  1. سلام،هم ازمحلول گیاهی سارینا استفاده کنید ازعطاری بگیرین، خوب موهاتون رو خیس کنید وتخم شپش بااین محلول پوچ میشه هم شپش میریزه، شانه فلزی زریله هم بخرین وخیلی زیاد شانه کنید تا هم شپش ها بریزه و هم تخم های پوچ شده کم کم ازموهاتون خارج بشه،ضمنا شپش ها باشستشوی موی سر بطور مداوم از سر خارج میشن

  2. پیف پاف بزن یا پیاز رو ابش رو بگیر بزن نرم کننده بزن شونه کن ریشه کن میشه
   رنگمو هم کلا میبرشون

  3. سس مایونز ،سرکه ،نفت ،اب اسفند جوشیده استفاده کن ،هرکدوم جدا جدا ،بعد با شامپو شون آبی بشورید

  4. عزیزم فقط نفت بزن و بعد نیم ساعت بشور و شونه ضد شپش استفاده کن

  5. فقط و فقط با سشوار گرم کاملا خشکشون کن
   روی موهای بلند تو خونه‌ی ما جواب داده

  6. یه روشی میگم که منوتاآخرعمردعاکنین فقط بایدانجامش بدی یه ساعت قبل رفتن به حموم روغن نباتی روکامل بمال رومواهت یه ساعت بمونه بعدباشانه ریزدانه مرتب شونه بزن همه شپشاخفه میشن این کاروبه مدت یه ماه هفته ای دوبارانجام بده کل خانواده مابااین روش درمان شدن .من برده بودم دختر۶سالم سلمونی کچل بزنه موهاشودیدحیفش اومداینکاروگفت کردم عالی بودعالی…بعدازاینکه ازحموم دراومدسرم کریستال بزن موهاتوبازشونه کن یادت باشه شپش توموهای چرب نمیفته سعی کن موهاتون ب نگه داری تمیزنشورش.

  7. کچل‌کن‌‌ونا‌امید‌نباش‌خدابزرگه‌موهات‌زود‌بلندمیشه‌

  8. سس مایونز بزن به سرت سه شب بد ک زدی با سلفن و کلاه و روسری سرتو ببند یه شب بزار بمونه صبح برو حموم با شونه شپش از داروخونه ک گرفتی سرتو بده یه نفر تیکه تیکه شونه کنه تا سه شب ادامه بده میره چیزی نیست ک بخوای ناراحت بشی

 44. سلام ببخشید من این چند روزی هست که شپش های سرم
  رفتن اماا ین دومین بار که میان من چکار کنم
  لطفا بگید?من خیلی ناراحتم
  من دخترم گرفتیم این چند روز لطفا جواب بدین چکار کنم?

  1. سلام ،، آرامش و توکل به خدا داشته باشید،، شکر خدا من و دختر و پسرم به تازگی خوب شدیم،،، برای سرعت بهبودی،، موهاتون رو کوتاه کنید،،من حدود ۱۴روز شبها هنگام خواب سرکه می گذاشتم،، بچه ها بی طاقت هستند ،،انها روز یکساعت سرکه را می گذاشتند،، بعد در حمام با شانه مخصوص،، شانه می کردم،، شاید صد تا صد تا از سر دخترم بیرون می امد،،، با حوله کوچک خشک می کردم و ملافه رو متکایی و حوله ها ،، و لباس ها را هر روز می جوشاندم،، لباس پشمی ها را هم با درمین( مخصوص از بین بردن شپش )اسپری می کردم,, بعد با روغن نارگیل یا هر روغن دیگری چرب می کردیم،،بعد موهای دختر و پسرم را چک می کردم تا اگر تخم شپش هست ،، قیچی کرده و در نایلون گذاشته و ان را می بستم و دور می انداختم. لباسهای محدودی را برای استفاده دم دست می گذاشتم ،، و پتوهاو لباسها روزهای اول را هم قرنطینه کردم. تا چهار هفته
   به لطف خدا الان خوبیم و درمان شدیم،،

 45. سلام…
  من موهام تقریبا تا گردنمه و خیلی حجم نداره و خیلی خالیه…
  تقریبا ۱ هفتست خارش سر دارم…
  امروز یدونه شپش بالغ دیدم ولی از تخم و رشک خبری نیست…
  بهترین راه حل چیه؟

  1. سلام بر همه ،، اول کوتاهی مو،، بعد شامپوه دایمتیکون که هفته ای یکبار در دو هفته زده بشه،(، یعنی دوبار ) سرکه را در شیشه پاک کن بریزید که راحتر بتوانید استفاده کنید،، من هر شب تا صبح روی سرم بود به مدت ۱۴روز، سرکه معجزه می‌کنه چون اسید داره،، بعد که صبح خواستید سر را بشویید ،،قبلش با شانه مخصوص شپش سر را شانه کنید،،بعد با یک شامپوی معمولی بشویید،بعد با شامپوه گیاهی به نام صمغ مخصوص شپش است و باید ۵دقیقه در سر بماند.. بعد از حمام حوله کوچکی بردارید که جوشاندن و شستشوی آن آسان باشد. من لباسها و حوله های خودم و بچه هام را تا دو هفته می جوشاندم،، بعد از حمام سرتون را با روغن نارگیل یا زیتون حتما چرب کنید،، زیرا در موی چرب شپش نمی تواند بماند،،رو متکاها هم هر روز حداقل تا ده روز جوشانده شود،،، سرکه عااالی ،، بچه های من از بچه های دوستم گرفتند آنها هنوز درمان نشدند پس از سه ماه ،، ولی اخیرا داره سرکه استفاده می‌کنه و راضیه،،، طلب خیر برای همگی

  2. سلام نه من خودم هر روز حموم میرم ولی باز هم شپش داخل سرم بود

 46. سلام
  من موهام خیلی بلنده و یه هفته آیی میشه که متوجه شدم خیلی غصه خوردم روم نمیشه برم مهمونی اینا میترسم کسی ببینه بعدا بگه مثل حسنی دیر دیر می‌ره حموم که شپش گرفته ?سرکه هم زدم بعد۲ ساعت رفتم حموم خوب شستم ولی اثر نداشت هی زیاد تر میشه من نمی‌دونم چیکارش کنم!!

  1. سلام،منم مثل شما موهام بلند بود نمیدونم ازکجا مبتلا به شپش ورشک شد خوشبختانه به محض اینکه متوجه شدم درمان شروع کردم اولا حمام برین خوب شامپو یاصابون بزنین وهی باانگشتهاتون سرتونو ناخن ناخن کنین تا شپش ها خارج بشن زیاد اینکارو بکن،البته موهاتم کوتاه کن،بعد از محلول گیاهی سارینا که واقعا عالی بود استفاده کردم البته یلدا هم هست ولی من سارینا استفاده کردم عالی بود خوب بااین محلول موهاتو خیس کن وباانگشهات ناخن ناخن کن تا به پوست سرت برسه،تا دوروز باشه رو سرت،بعد با شانه معمولی سرتو شانه کن وبعد با شانه زریله که فلزی ست ومخصوص شپش و رشک هست شانه کن روزی چند بار شانه بزن من دوتا قوطی محلول استفاده کردم خدارو هم شپش نیست هم رشکها پوچ شدن، شانه زریله اصلی شو بخرین، درضمن سعی کن ان شاا که خوب شدی حداقل هفته یه بار بااین شانه، شانه کنی، ازداروخانه هم تقویت کننده مو بگیر، منکه گرفتم چون شپشها کمی سرمو کچل کردن ان شاا که موهام دربیان، وشمام درمان بشی

  2. بایدکوتاه کنی ورابطه باهمه دوستات روقطع کنی فقط تومجازی باهم حرف بزنید وهیچ وقت باکسی که نمیشناسی درارطباط نباش شاید اون شپش داشته باشه ووقتی موهات بلندشدهرروزبروحموم ونروبیرون بجزواسه تفریح باخانواده چون اگه بری بادوستات خوش بگزرونی شایدازیکیشون شپش بگیری

  3. سلام دوست عزیز سس مایونز به موهات بزن چندساعت موی سرتان رابپوشانید بعد با شانه مخصوص به کمک یکی ازافراد خانواده موهایت راشانه بزنن بعدحمام کن

  4. تو اینو میگی لطفااااا تورا به خدا یه راه کار بدون کوتاه کردن مو به من پیشنهاد بدین من الان ۲ـ۳سالی میشه شپش گرفتم به تعداد ۹بار موهامو کوتاه کردم فایده ای نداشت از بس موهام را کوتاه کردن دیگه رشد نمی کنه?????????????تورا به مولا علی هرکی راه کار بدون کوتاه کردن بلده بگههههههههههههه

  5. سلام عزیزان من یه راهکارساده میگم برای درمان قطعی شپش برین برام دعاکنین دخترم توآمادگی موهاش شپش افتادبه هردری زدم سرکه ،سس مایونزشامپوپرمترین ،لیندون طوری شده بودکه همه لباساشو باآبجوش میجوشوندم یه نفربهم گفت قبل رفتن به حمام روغن نباتی روبمال سرش یه ساعت بمونه بعدببرحموم باشانه ریزدانه شونش کن من اینکارو مدت یک ماه هرهفته انجام دادم خیلی راهکارموثری بودبه طوری که ازمدرسش دعوتم کردن ازم خواستن راهشوتوضیح بدم …بعدهرکسی منومیدیدازم تشکرمیکرد.

 47. بنظرم اولین راه شانه زدن با شانه مخصوص شپش هست که توحمام این کار وبکنیم که دونه های شپش روخونه نریزه.وبعد شامپو شپش استفاده بشه.وبعد لباسها با آب جوش شسته بشه مخصوصا کلاه وروسری.کمد ورختخوابها جاروبرقی کشیده بشه.واین موارد مرتب تکرار بشه .من که نتیجه گرفتم

  1. باداروی خشک مگسم میشه ازبین برد محلول روتوآب پاش مخلوط کن شب بزن به موهات جوری که به کف سرت برسه صبح بروحموم خوب موهاتوبشور

 48. سلام خسته نباشید دخترم 5سالشع امشب چندتا تخم شپش از سرش گرفتم بنظرتون شپش زنده هم داره منو دختر دیگم که دوسالشه بنظرتون شپش گرفته سرمون خیلی نگرانم بخاطر کرونا هم نمیتونم دکترببرم چکار کنم توروخدا راهنماییم کنید .دخترم خارش سر نداره ولی سرخودم میخاره

  1. سلام
   من خودم ودخترم سرمون شپش داشت اما زود فهمیدیم در حد دو سه تا شپش دیدیم اما زود شانه ضد شپش لیندا نت گرفتم روزی دو بار خوب موهامون رو شانه زدم فقط دو هفته مرتب شانه زدم دیگه الحمدالله اثری از شپش ورشک نیست من کاملا از این شونه راضیم به نظر من خیللللللی عالیه

  2. سلام احتمال اینکه شما هم داشته باشید، زیاد هست. وقتی تخم شپش هست پس خودش هم هست. از سرکه و جوشانده اسپند استفاده کنید. و در حمام با شانه ریز موهاتون رو صاف کنید. اگر شپش داشته باشید احتمال زیاد داخل شانه دیده میشود.
   از سدر استفاده کنید و بعد از سدر موهاتون رو شانه کنید. تنها راه نابودی تخم ها، جدا کردن انها از ساقه مو هست.
   معمولا در جلو و اطراف گوش تخم ها بیشتر هستند
   ان شاالله که به زودی رفع بشه

  3. سلام صددرصد سر فرزند شما شپش داره که تخم گذاشته. سرکه رو نیم ساعت رو سرتون بزارید و بعدش شونه کنید و بعد بشورید بعد هر روز با شانه مخصوص شپش شانه کنید اگر دیدید دیگه چیزی نمی افته هر ۴یا ۵ روز یه بار شونه کنید
   شونه خیلی تاثیر گذار هست

  1. سلام وقت بخیر الان ۶ماهه دخترم ۴سالش ویه دخترم۱۷ساله شپش سر دارن ازمحلول دایمتیکون دو سری وشامپو پرومترین ۳ سری استفاده کردم ولی هنوز تموم نشدن بنطرتون چ دارویی استفاده کنم؟

  2. منم الان شش ماهه شپش دارم و هر کاری میکنم نمیره باید چی کار کنم؟؟؟

   یه بار فروردین۱۴۰۰/۱/۵ گرفتم
   یه بار۱۳۹۹/۱۱/۲۹ گرفتم
   یه بارم۱۴۰۰/۶/۱۰گرفتم
   هر کاری میکنم نمیدونم چرا نمیره
   بگیر چی کار کنم حتی شونه خریدم اما اثری نکرد.

  3. بایدکوتاه کنی ورابطه باهمه دوستات روقطع کنی فقط تومجازی باهم حرف بزنید وهیچ وقت باکسی که نمیشناسی درارطباط نباش شاید اون شپش داشته باشه ووقتی موهات بلندشدهرروزبروحموم ونروبیرون بجزواسه تفریح باخانواده چون اگه بری بادوستات خوش بگزرونی شایدازیکیشون شپش بگیری

  4. باید سرتو با نفت بشوری ولی شچماتو باز نکن کور میشی نفت بزن بعد تو حموم زیر آب بشور ۴بار شامپوبزن خوب بشور لباسات هم بشور با حوله پتو…… رو هم بشور اینجوری نیازی به کوتاه کردن شامپو شانه مخصوص …. نیست من خودم هم همین کارو کردم ۱۲سالمه

  5. سلام من تو تبریز تو یه پزشک مو رفتم چند سالی بود که من و دخترم شپش داشتیم دست اون پزشک درد نکنه واقعا عالی بود دست شون درد نکنه

 49. سلام
  من مبتلا به شپش شده بودم
  برای درمان از شامپو پرمترین و لیندان هم استفاده کردم که خوب نشدم
  سه روز هر روز سس مایونز به کل سرم و موهام زدم و با کلاه نایلونی به مدت هفت تا هشت ساعت پوشوندم و بعد با مخلوط سه چهارم (سه قسمت آب یک قسمت سرکه)موهام رو شستم تو حمام با شانه ضد شپشی که توی جعبه لیندان بود موهام رو شونه می کردم
  و بعد به موهام شامپو زدم و بعد با نرم کننده هم موهام رو می شستم
  و به مدت حدود یک هفته از شانه ی فلزی ضد شپش استفاده کردم
  جوشوندن ملحفه ها و روبالشتی و پتو ها رو فراموش نکنین
  البته من از اسپری پرمترین برای پتوم هم استفاده کردم
  و شکر خدا کاملا خوب شدم
  و یه نکته ای ک مهمه بدونید این هست که شپش به شدت رشد موهای سر رو افزایش میده و به خاطر خون رسانی بیشتر به سر باعث بهتر شدن موها می شه (پس اگه شپش گرفتین خیلی هم ناراحت نباشین این مشکل ربطی به رعایت بهداشت نداره)

  1. جالب بودپس من یه چندتایی شپش برای سرخانمم توسالگردازدواجمون هدیه بگیرم چون رشدموهای سرش کامل متوقف شده نظرتون چیه جدی میگم

 50. دخترم چندروزه شپش زده هرچی نگاه کردم سرشوفقط رشک دیدم دوروزنگاه نکردم بعدش16تاازتوسرش کشتم نمیدونم ازکجااومدن شامپوازداروخونه گرفتم تاثیرنداره چکارکنم؟

 51. سلام من یه دختر ۱۸ ماهه دارم که یه دونه شپش کف سرش پیداکردم چند روز بعد روی ساقه موهاش دانه های چسبناک ی که چسبیده بودن رو موهاش بود ، همه رو از موهاش درآوردم و هیچ چیز دیگه ای توموهاش نمونده ، احتمال داره دوباره برگردن

  1. سلام من ودخترم چند دفعه دچار این شپش شدیم هرکار میکنم تمام نمیشه یک مدت خوب میشه دوباره شروع میشه برای چی است نمیدانم

 52. سلام
  من الان19 سالمه وختی 14 سالم بود شپش گرفتم اونم خیلی شدید دیگ موهامو از ته زدم کچل کردم همونجا قطع شد.تو یسال همون قدری شدن ک قبلن بودن. همین پیشنهادو میکنم. بجا اینک وختتونو تلف کنید موهاتونو از ته بزنید و مراقبت کنید که ایشالا دیگ نگیرید.
  اگ هم نمیتونید کل موهاتونو بزنید حداقل بغل هارو کامل کچل کنید و جلوی سر مو داشته باشه ک حجالت نکشید.اینطوری حجم موهامو کم میشه و خیلی راحت میتونید شپش ها رو از سر جدا کنید و با شونه شانه بزنید.

 53. سلام این شانه ضد شپش که میگین فلزیه از کجا باید تهیه کرد ممنون میشم بگید

  1. سلام
   تقریبا 8ماه میشه که سرم شپش کرده موهام چرب است کنار های گوشم وپشت سرم زیاد داره زیاد پوستک داره موهام زیاد خارش داره؟ زیاد شانه کردم دوا زدم اثر نکرده درباره زیاد شده؟

 54. سلام من شپش گرفتم چند ماهی هست
  شامپو زدم وهمه کارهارو کردم ولی ازبین نرفت لطفا راهکار بدین ممنون

  1. فقط سرکه بزنید، تعدادشو خیلی کم میکنه، یه قطره ام هست از عطاری بگیر به ۷ نقطه سر بزن
   تخم شپش میکشه

  2. سلام باید یه نفر تخم هاشو از ساقه موهاتون جدا کنه. اینکار باید هر روز صورت بگیره. بجای شامپو از سدر استفاده کنید و بعد از اون موهاتون رو با شانه ریز،شانه بزنید

  3. سلام من باردارم و متوجه شدم شپش دارم. واز هیچ دارویی نمیتونم استفاده کنم چون شیمیایی و خیلی نگرانم چیکار باید بکنم

  4. اسم قطره ایستکرین هست ولی هیچ فایده ندارن انگار نه انکار

  5. فقط استفاده از حنا بقیه کارا و شامپوها هیچ اثری ندارن حنا میذارید ۵ الی ۶ ساعت رو سر بمونه شپش هارو خفه میکنه برا تخم هاشم روغن بزنید موهاتون و با شانه مخصوص شانه کنید همین

 55. سلام دختر من دچار شپش شده ا
  ایا حنا و رنگ مو سبب رفع شپش میگردد
  گرما چطور از بین میبره مثلا اتو مو داغ بزاریم

  1. سلام حنا بدردنمیخوره فقط رنگ مو تاثیر گذاره درجا همه رو میکشه چون ترکیبی از مواد شیمیایی هستش

  2. اصلا فایده نداره بنظرم فقط اون دستگاه ک میگن ۹۸درصد از بین میبره تاثیر داره

  3. اون خانمی که میگفت بارداره از محلول گیاهی لنا استفاده کن. داروخونه ها دارن

  4. اینها تاثیر زیادی ندارن. من موهامو دکلره کردم ولی بازم کلی تخم شپش به موهام داشتم.

 56. سلام ما خانوادگی شپش گرفتیم موهای من و خواهرم بلنده و موهای بقیه کوتاه دو هفته است که متوجه شدیم عطاری دارو داد رفتم داروخونه گفتند از دارو های عطاری استفاده نکنم ، از داروخونه شامپو دادن ولی باز سرمون خارش داره چیکار کنم ممنون میشم کمکم کنید

  1. موهاتو کوتاه کن بعد سرکه بزن مرتب حنا بزن ی شب تا صبح بمونه

  2. منم گرفتم سس مایونز مثل رنگ بمالید وبزارید پنج شش ساعت بمونه وبعد برین حمام بشورین واز سرکه میشه استفاده کرد واسپندرو بزارین بجوشه ابشو بریزین سرتون بعد از ده دقیقهابکشیش کنین

  3. سلام، فقط ازمحلول گیاهی سارینا از عطاری استفاده کنید،شانه زریله فلزی مخصوص شیش و رشک هم استفاده کنید زیاد، سرتونو بامحلول خیس کنیدو دو روز روسرتون باشه بعد باشانه معمولی شانه وبعدش شانه فلزی زریله استفاده کنید شپش ها باشانه خارج میشن مواظب باشین داخل خونه نریزه داخل حمام اینکارهارو بکنین وحمام رو تمیز کنیدکه بقیه دچار نشن، محلول باعث میشه که تخم شپش که رشک هست پوچ بشن و به مرور باشانه زریله خارج میشن،رشک پوچ بشه دیگه شپشی تولید نمیشه، زیاد با صابون و شامپو هم سرتونو بشورین وناخن ناخن کنید تا اگه شپشی هست خارج بشه مطمئن باشید درمان میشه،

 57. سلام من ودخترم چند ماهیه به شپش ورشک مبتلا شده ایم دکتر رفتیم شامپو لیندا داد و هر کاری گفتند کردیم از سرکه سیب وسرکه سفید حتی اسفند جوشانده واب پیاز هم استفاده کردیم با حشرهکشی که برای انسان مضر نیست موهامو خیس می کردم وبا پودر لباسشویی هم موهامو شستم ولی افاقه نکرده ممنون میشم راهنماییم کنید.

  1. داخل شامپوتون سرکه بریزید_یه داروهای مخصوص هم عطاری ها دارن اون رو هم تهیه کنید _با هر بار حمام رفتن شونه هاتون رو بشورین _روبالشی هاتون رو بشورین_ نگران نباشید به زودی مشکلتون حل میشه ما خانوادگی شپش گرفتیم با اون دارو و همین کارا که گفتم مشکلمون حل شد

  2. اسفند رو پودر کن با یه لیوان آب جوش ۱۵ دقیقه بمونه از صافی رد کن بزن روی سرت ۴۵ دقیقه بمونه بعد برو و دوش بگیر هفته ایی یک یا دو بار انجام بده زود خوب میشی

  3. سلام یه شامپو گیاهی هست ک عطاری ها دارن من زدم برا پسرم حتما تخماشونم از بین برد

  4. حتما باید روگیر بالش و متکا و شال و روسری و کلاه هم ضدعفونی بشه

 58. و اینکه من موهام خیلیی بلنده تا پایین تر از زانوم هستش و اینکه من خیلییی رعایت میکنم هروز حموم ولی باز میگن به خاطر اینکه موهات بلنده باید کوتاه کنی ولی من کامل رعایت میکنم مقنعه فرد آلوده رو پوشیدم ک به وجود اومدن اشکال نداره موهامو کوتاه نکنم از دکتر پرسیدم گف مشکلی نداره ولی دردسرش واسه خودتون بیشتره پس مشکلی نیست ک موهامو کوتاه نکنم ؟؟

 59. من دیروز متوجه شدم که شپش توی سرم هستش رفتم پیش دکتر داروی پرومترین 1 درصد واسم تجویز کردن امروز استفاده کردم و خارش سرم کمتر شده اگ از این دارو استفاده کنم تا چه زمانی ممکنه ک از بین برن ایا با دوبار یا سه بار مصرف از بین میره ؟؟ولی خب شپش زنده نیستن و فقط رشک هست شپش زنده یکی یا دوتا بود

  1. سلام من الان دو ماه شپش دارم خواهرم پيش دبستاني ميره مو هاشون اونجا بازه شپش گرفت به من و مامانم داد هر دو سال دارم شپش ميگرم ولي بدون اينكه شاپو مصرف كنم يا برم دكتر پوست مو پدر مادرم از سرم ميگرفتن و بعد دو سه هفته ميرفت تا حالا سه بار گرفتم اما الانم همين كارو ميكنيم نميره از سرمون شاپو ضد شپش زديم راه هاي خونگي رفتيم اسپره ضد شپش اسپره حشره كش زديم اما نرفت حتي سرمون هم حساس شده شوره هم ميزنه دكتر پوست و مو نرفتيم بايظ بريم؟

 60. سلام من ودخترم هردوشپش داریم ازانواع شامپوهای ضدشپش استفاده کردیم ولی فایده نداره توروخدارهانماییم کنیدخیلی ناراحتم

  1. دکلره کنی موهاشو همون روز سریعععع از بین میره من یه بار دو سه سال پیش گرفتم هر کاری کردم نرفت از اسفند و سس و شامپوش گرفته زدم نرفت دکلره زدم رفت ولی دوباره متاسفانه دوباره گرفتم

  2. سلام
   من خودم ودخترم سرمون شپش داشت اما زود فهمیدیم در حد دو سه تا شپش دیدیم اما زود شانه ضد شپش لیندا نت گرفتم روزی دو بار خوب موهامون رو شانه زدم فقط دو هفته مرتب شانه زدم دیگه الحمدالله اثری از شپش ورشک نیست من کاملا از این شونه راضیم به نظر من خیللللللی عالیه

  3. تو را خدا یه راه حلبگین تو را خدا من دیگه هسته شدم میدونی چند بار موهام رو کوتاه کردم دیگه دارم دیوووونه میشمممممم?

  4. سلام،دوستان اولین کار این که موهاتونو کوتاه کنید،وبعد روزی ۳تا۴ بار با سرکه شسته بشه،از مادر بزرگم شنیده بودم که با پودر دستی یا همون تایید بشویید کاملا از بین میره فقط روزی چند بار شسته شود،انشاالله که جواب میده ،لباس وملحفه ها هم باید تمیز شسته بشه

 61. سلام من چند مدتی هست که به این بیماری مبتلا شدم بعضی وقتا خیلی کم و بعضی وقتا بسیار زیاد من قبلش گرفت بودم یک بار که سوس مایونز زدم از بین رفت ولی الان حجمش خیلی بیشتر نمیدونم چیکار کنم

 62. سلام ۱۶ سالمه حدود یک ماهی میشه یرم خارش داشت به مادرمم گفتم‌نگاه کرد اما متوجه نشد الان فهمیدم شپش دارم دلی نمیدونم چیکار کنم حمام هم زیاد میرفتم تقریبا یک روز درمیون حمام بودم و موهام رو هم با اب داغ میشستم ولی بازم مبتلا شدم

  1. ربطی به نظافت نداره،بربن دکتر شامپو بگیرین و سدکه بزارین هفته ای دوشب سه شب، دارو رو بزتید بمونه شونه کنید، بشوزین خشک کنید،اتوی مو بزنید هردز ،هروز تو ایینه چک کنید، رشک ها رو بگردین تا پیدا کردین قیچی کنید بندازین پلاستیک رشک هارو زود ببرین از خونه بیرون، لباس ها مو ملافه حاتون هروز عوض کنید تو لباسشویی با دمای ۶۰ درجه بشوزین و اتو کنید ، لز اسپری درمین برای فرش و مبل و چیزایی که استفاده میکنید بزنید.اگر شرایط استفاده از دارو ندارین شامپو لطیفه بزنید و لیز میشن رشک ها سر میخورن، از وازلین و روغن بچه هم میتونید استفاده کنید، چندبار که شامپو زدین ، سرکه یا سس یا روغن زیتون بزارین چون جلوی خشکی و پوسته پوسته شدن سر رو میگیره، از کارای مهم دیگه عینک و ماسک و هندزفری و استفاده کردین زود تمیزش کنید، خودرو هاتونم اسپری بزنید، شامپو پرمترین رو هم میتونید ابپاش بریزین و اسپری کنید به رخت خواب هاتون، هردز هروز هروز همه جارو جارو برقی بکشید.

 63. سلام من دخترم ۹ساله دو سه هفته است موهای سرش شپش داره خودم هم ازش گرفتم شامپو نلا آنتی نیت استفاده کردیم کم شد ولی الان دوباره زیاد شده هر بار شانه میزنم ۵تا۶ تا شپش زنده از موهاش میاد بیرون موهاشم بلند باید موهاشو حتما کوتاه کنم یانه همین جوری هم تمیز میشه هر کارم بگین کردم سرکه زدم حنا کردم روغن بادام تلخ وروغن زیتون زدم آب پیاز هم زدم بازم اثری نداشته الان باید چکارکنم

  1. سلام،اگه میخان کوتاه نکینین باید صبر و حوصله داشته باشید،ولی برا آسونی کار بهتره کوتاه کنین،سرشو اول با پودر شست و شوی لباس بشورین،به با شوار گرم خشک کنین،بعد بشینین یکی یکی تخم های باقی مونده رو جدا کنین،بعد یکبار دیگه هم تکرار کنین،این تجربه شخصیمه،خدارو شکر برا من رفع شد

  2. عزیزم اسفند پودر کن با آبجوش بزن
   بزار ی ساعت باشه پلاستیک سر کن خفه میشن‌
   بعد با برس سر ریز برو حمام با سرکه سرتو شونه کن با آب گرم بشور

  3. سلام
   من خودم ودخترم سرمون شپش داشت اما زود فهمیدیم در حد دو سه تا شپش دیدیم اما زود شانه ضد شپش لیندا نت گرفتم روزی دو بار خوب موهامون رو شانه زدم فقط دو هفته مرتب شانه زدم دیگه الحمدالله اثری از شپش ورشک نیست من کاملا از این شونه راضیم به نظر من خیللللللی عالیه

  4. موهاشو کوتاه کوتاه کن. بعد با روغن نارگیل خوب چرب کن. موها رو به قسمت های خیلی کوچک تقسیم بندی کن بعد چند بار با شونه دندونه ریز شونه کن. با دقت نگاه کن هر تخم شپشی که دیدی با ناخن هات بکش بیرون. اینکار زمانبر هست ولی خیلی تاثیرگذاره

  5. من از آنتی نیلانیت استفاده کردم بدتر شد من هم حنا سرکه همه رو استفاده کردم امشب میخوام از سس مایونز استفاده کنم☹️☹️

 64. سلام خسته نباشید با استفاده از این روش تخم ها هم کشته میشوند؟
  و چجوری تخم هارا کامل جدا کنیم ؟

  1. سلام قطره ایو رو پیل حرف نداره… فقط نیم ساعت طول می‌کشه و تمام

  2. ببخشید من ۲،۳ماهیه به شپش مبتلا شدم
   هرکاری کردم نرفتن
   خیلی ناراحتم بگید چیکارکنم ؟
   سرکه ، شونه کردن مو با شونه مخصوص، اسپند و …….

  3. سلام خوبی چرا ناراحتی شپش داری خوب اینکه ناراحتی نداره هر کی شپش داره باید مو هایش رو کوتاه کند من خودم ۱۳سالمه و مو هام از کمر بلند تر بود،اما مو هایش رو کوتاه کردم هر کی مو هایش رو کوتاه کنه ،موهاش کلفت میشه ،راحت میشه تو حمام ،همش مو هایش نمیره اگه دختر تون مو هایش رو کوتاه نمیکنه باید نسیحت کنه

 65. سلام خسته نباشید ببخشید من ۳ سال پیش برای اولین بار شپش گرفتم الان هم که مدرسه ها حضوری شده دوباره گرفتم و سرم پر از دانه و تا جای شانه هام و گردنم دانه قرمز زده و هم میخواره هم میسوزه

 66. سلام میتونید
  از سرکه سفید استفاده کنید من استفاده کردم
  خیلی خوب بود
  ومیتونید از سس مایونز هم استفاده کنید این هم خوب هست

  1. سلام ببخشید رنگ گزاشتن تاثیر داره ک شپش رو از بین ببره؟

 67. سلام میشه بگین چه شامپویی برای رفع شپش باید استفاده بشه و شانه زد شپش رو از کجا میشه تهیه کرد؟ و قیمتش رو هم اگه میدونیید لطفا بگید?

  1. سلام با یک روغن مثل زیتون یا نارگیل یا بادام تلخموهاتونو چرب کنید به طوری که روغن بچکه بعد با شانه مخصوص بکشین تو موهاتون فقط حوصله میخواد بعد هم با سرکه سیب بشوید بعد هم حمام کنید به طور کامل نابود میشن در ضمن از اسپری ضد شپش برا ملحفه ها و لباس ها استفاده کنید

  2. سلام
   من خودم ودخترم سرمون شپش داشت اما زود فهمیدیم در حد دو سه تا شپش دیدیم اما زود شانه ضد شپش لیندا نت گرفتم روزی دو بار خوب موهامون رو شانه زدم فقط دو هفته مرتب شانه زدم دیگه الحمدالله اثری از شپش ورشک نیست من کاملا از این شونه راضیم به نظر من خیللللللی عالیه شانه رو از داروخونه باید بگیرین

  1. سلام و وقت بخیر

   در صورتی که با درمان های خانگی برطرف نشد حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

  2. سلام خسته نباشید من یک ماهی هست که خارش سر دارم و تخم های شپش توی سرم هست ولی خود شپش نیست تخم ها هم مردن اما هر کاری میکنم پاک نمیشن چیکار کنم؟ممنون میشم جواب بدید?

  3. موهاشو کچل کنید، هیچ داروی شیمیایی به سر بجه نزنید، خودتونم دکتر پوست برین و جدی و مصمم باشین تا از بین برن

  4. سلام من ۱۶ستلمه تو موهام ۲ ۳تا شپش دیدم ولی نمیخام موهامو کوتاه کنم خیلی میترسم باید چیکار کنم ؟

 68. اعضای خانوادم به شپش مبتلا شدن منم از شونه اونا استفاده کردم چندشب پیشا ولی علائمی ندارم امکانش هست منم مبتلا شده باشم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله امکانش بسیار بالاس

  2. سلام پشت سرم خیلی خارش میده. امکان داره شپش گرفته باشم

 69. سلام فقط شامپوی لایس فری و محلول ال اس عالیه ده روز همه رو از بین میبره . دختر من ۴ ماه درگیر بود همه روشها و حتی شامپوها گرون قیمت امتحان کردم ولی فقط اون دوتا جواب داد.

  1. ما بچه بودیم هفتگی میرفتبم حمام
   همش تو خاک و خل
   شپش نگرفتیم

  2. سلام ۱۶ سالمه حدود یک ماهی میشه یرم خارش داشت به مادرمم گفتم‌نگاه کرد اما متوجه نشد الان فهمیدم شپش دارم دلی نمیدونم چیکار کنم

 70. سلام من ۱۴ سالمه از بچگی هم اصلا شپش نگرفتم خیلی هم مامانم مواظبه هر روز میرم حمام اما امروز متوجه شدم از سرم خون میاد بعد که مامانم نگاه کرد دید چند جوش زد سرم چند دونه سفید هم بود مدرسه مون هم یک ماه حضوری شد اما نزدیک کسی نبودم صندلی ها هم تکی !
  البته ی دوستم چند وقت سرش زیاد دونه های سفید داره بهش میگی میگه شوره س چیزی نیس..?‍♀️
  حالا من چیکار کنم ??.؟

 71. باشامپو نرم کننده سه دفعه در یک هفته ماساژبدید و ده دقیقه بعد با شانه شپش بکشید خواهید دید که چه راحت از شر انها خلاص میشوید من امتحان کردم ونتیجه عالی داشت حتما امتحان کنید

  1. سلام.من سرم شپش گرفته.تاحالا دوبارازشامپوضدشپش لیندان استفاده کردم ولی هیچ فایده ای نداشته.بایدچ کارکنم؟

  1. فقط موهاتون رو کوتای کنید
   خیلی سریع از بین میره
   مطمئن باشید

  2. سلام میتونین دواگری بزنین از دام پزشک بگیرین سه برابرش اب بریزین بعد بزنین عالیه به صورتتون نزنید به بچه ها زیر شش سال نزنید خطر ناکه ولی موئثره

 72. سلام من دخترم ۱۱سالش هست و ۵ ماهی که با شپش در گیریم با تایت شامپو شپش سم اسفند روغن چند بار شستم بعد دونه دونه رشک ها رو جدا کردم ولی دوباره هست موهاشم بلنده نمیزاره کوتاه کنم.

  1. حتما موهاشو کوتاه کنید خیلی تاثیرداره، از سس مایونز و روغن درخت چای همونطور که تو سایت گفته شده استفاده کنید خیلی موثر هستش با سرکه سیب موهاشونو با شونه مخصوص شونه کنید هرروز موهاشو چک کنید و جداکنید یه چن هفته مکرر اینکاراروانجام بدید حتما از بین میرن..

  2. موهاشو با مقداری آب استخر ماساژ بدید چون کلر داره سریعا خوب میشه

  3. هیچ درمانی برای شپش وجود ندارد!!!! گول ایم تبلیغات سایت ها رو‌نخورید!!! همش دروغه!!!
   هیچ کدام موثر نیستن
   فقط پولتونو هدر میدین و سلامتی فرزندتون ب خطر میفته!!!
   تنها و تنها راه از بین رفتن شپش، تراشیدن کامل موی سر هست و تمام!!!!

 73. من قبلا شپش داشتم و الانم دوباره شپش گرفتم بدبختیه بخدا?
  الان دارم از سرکه استفاده می کنم چکار کنم دیگه نگیرم؟

  1. سلام خسته نباشید من باردارم موهام شپش زده اصلا نمیدونم ازکجا اومده توسرم خیلی نگرانم باید چکار کنم

  2. حنا بزارید. سدر بزارید بشورید با حنا و سدر

   و با پودر نطافت سنتی که بو هم میده
   نوره هم بهش میگن .رقیق درست کنید
   فقط چند ثانیه روی سر باشه ۵ ثانیه بعد بشورید ریشه کن میشه

 74. سلام
  دختر۱۳ ساله من چند ماهی میشه موهاش درگیر شپش شده ، شامپو هم اثری نکرد ، مجبورم هر روز موهاشو کنترل کنم و اگه دیدم قیچی میکنم ولی نمیشه ، لطفا راهنماییم کنین بگین چه
  کار کنم ، خیلی اعصابمونو خورد کرده ?

 75. سلام من خواهرم پیش وبستانی میره 6 سالس هست و توی مدرسه ای که میره کاپشن ها پیش همدیگه هستن و امروز که از مدرسه اومد مامانم گفت که خانم معلمش گفته خواهرم شپش داره و گفته که به یک مرکز بهداشت مراجعه کنه و شامپو و شانه مخصوص بگیره البته برای کل خانواده چون ممکنه به ماهم سرایت پیدا کرده باشه من چند ماهی هست که شوره سر دارم ولی حالا شک دارم گه نکنه شپش بوده باشه بنظرتون چه کار کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   مراجعه به پزشک متخصص بهترین کاری هست که میتونین انجام بدین.

  2. سلام خسته نباشید من دختر خاله ام شپش گرفته همه کار هم کردیم فقط با شامپو های شما پاک شده ممنون

 76. سلام وقت بخیر
  چند وقت پیش دخترم مشکوک به شپش سر بود، با شونه ضد شپش که شونه زدیم یکی دوتا شپش از سرش پیدا کردیم. موهاشو چک کردیم برای تخم شپش چیزی نبود، ولی یه سری نقاط خیلی خیلی ریز سیاهرنگ توی سرش پیدا کردیم.

 77. سلام من 15سالمه چند ماهه درگیر شپش شدم چندبارهم از شامپو لیندان قرمز استفادا کردم و نمیدونستم که این اثر رو داره تویه شهر ما امکان مراجعه به پزشک و متخصص وجود نداره از دوای مورچه هم استفاده کردم بازهم فایده نداشت الان تعداد رشک ها ی توی سرم خیلی کمترن ولی بازم هستن… خود شپش هارو با شونه پلاستیکی خارج کردم ولی رشک های زنده دارم میشه بهم راهکار بدید لطفا واقعا به کمکتون نیاز دارم

  1. از شانه ضد شپش فلزی استفاده کن
   بعد از حمام نرم کننده به موهات بزن
   سس مایونز رو سه روز بزار رو موهات هر دفعه هشت ساعت باشه سرت رو با نایلون بپوشون بعدش با مخلوط سه به یک آب و سرکه سرت رو بشور
   اگه میتونی از اتو مو هم استفاده کن ک تخم شپش رو از بین ببره

  2. سلام من دو ساله درگیر شپش هستم واقعا خسته شده بودم همه راهکاری رو امتحان کردم و فقط با ضد شپش یلدا نتیجه گرفتم کاملا گیاهیه بوشم خوبه واقعا محشره وقتی ک استفاده کردم فردا صبش روی شونه هام شپش مرده بود و رشکهامم همه ضعیف و پوچ شده بودن

  3. فقط باروغن بادام تلخ به مقدارزیادچرب کن هم موهات تقویت میشن هم اونها خفه میشن روزی دوبار ویک بارهم شستشو

 78. سلام
  خواهر ۹ ساله ام سرش خیلی میخاره و یه چیزای سفیدی روی سرش است مامانم نگاش کرد گفت شپش است چیکار کنم

  1. سلام و وقت بخیر

   در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 79. سلام وقتتون با سرکه اسپند …تلف نکنید فقط شامپو از داروخانه بگیرید یه بار بزنید تموم میشه

 80. سلام.دختر ۴سال ونیم دارم که شپش سر گرفته بدون کوتاهی موهاش میشه شپشهاش سرشاز بین بره؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   در این مورد حتما باید پزشک متخصص بعد از بررسی و معاینه نظر بدن.

 81. سلام وقتتون بخیر
  دختر ۱۲ ساله چندین ماهه که درگیر شد هست و از اسب انتقال پیدا کرده می‌خوام ببینم
  با دستگاه لیزر هم میشه شپش و از بین برد؟
  من شنیدم با لیزر انجام میدم
  اما برای این سن نمیدونم ضرری داره یا نه
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. سلام عزیزم

   اگر منظورتون لیزر موهای زائد هست، خیر.

  2. نه اصلا ربطی ندارد .اسپندوسرکه بذاربجوشه ازصافی رد کن بزن به موهات بذاریم ساعت بمونه بعدبروحموم بدون اینکه موهاتوبشوری باشونه مخصوص شپش شونه کن زیاد.بعدزیردوش داغ دوباره شونه کن بعدبیابیرون باسشوارداغ خشک کن حتما جواب میگیری گلم

 82. سلام من نه خارش دارم و نه چیز سفیدی توی سرم هست و فقط چند تا برآمدگی روی سرم هست ک مثل جوش میشه بگید چیه؟

  1. سلام و وقت بخیر

   احتمال زیاد مبتلا به جوش کف سر شدین. بهتره حتما به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 83. سلام خسته نباشید من شنیدم روغن نارگیل باعث درمان میشه. واقعا از بین میبره شپش هارو؟

  1. سلام و عرض ادب

   بله خود شپش رو از بین میبره اما ممکنه تخم های شپش در سر شما باقی بماند.

  2. برای از بین رفتن تخم شپش و خود شپش باید از شانه فلزی مخصوص شپش استفاده کرد.هر روز شانه بزنید تا ۱۰ روز

  3. سلامن‌چند‌ماهه‌که‌شپش‌گرفتم‌شامپو‌شپش‌هم‌زدم‌همه‌کاری‌کردم‌ولی‌بازم
   هستش‌تروخدا‌بگین‌چیکارکنم

 84. سلام لباس هاو کش مو و تل و شانه و… میتونین با آب داغ و پودر لباسشویی بشورین و هر کدوم که قابل شستشو نیست یا آب داغ خرابش میکنه رو داخل کیسه زباله بزارین سرش رو محکم ببندین یه جای تاریک تا یه هفته بمونه و فرش و مبل رو هم تمیز جارو برقی بکشین. به امید خدا که رفع میشه.

  1. سلام ممنون از مطلب عالی تون
   چندروز طول میکشه تا شپش جدید سر از تخم دربیاره؟

  2. سلام و عرض ادب

   تخم‌های شپش سر در حرارت کمتر از ۳۲درجه سانتی گراد باز نمی‌شود در شرایط مناسب تخم‌ها بعد از ۷ تا ۱۰ روز باز می‌شود.

 85. سلام من دو بار به فاصله یه ماه چیزی شبیه به شپش کف سرم مشاهده کردم ولی همون یه دونه بود نه چیز سفید دیگری نه خود شپش آیا شپش است؟

  1. سلام و وقت بخیر

   احتمال اینکه شپش بوده باشه خیلی کم هست. اما بازم احتیاط شرط عقل است و حتما با پزشک در ارتباط باشید.

  2. بهترین روش که هم شپش هاراازبین می بردوهم تخم شپش رابایک بارزدن قطره (کیمیا) هست
   عالی
   عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا