کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503

کاشت مو ؛ روش ها، معایب، مزایا و هزینه

کاشت مو ؛ معایب ، مزایا و هزینه

کاشت مو ؛ روش ها، معایب، مزایا و هزینه

کاشت مو ، کاشت موی طبیعی ، پیوند مو , روش های کاشت مو , هزینه کاشت مو , بهترین روش کاشت مو

اولین و مهم ترین فاکتور در برقراری ارتباطات اجتماعی ظاهر و چهره هر فرد می باشد. داشتن موهایی پرپشت و خوش حالت، پر رنگ ترین عامل زیبایی در چهره افراد است. اما در واقع داشتن موهای خوش حالت و پرپشت به سه عامل وراثت، هورمون و سن بستگی زیادی دارد. از بین رفتن زیبایی و پرپشتی موها در برخی از افراد به دلیل مشکلات هورمونی است و در برخی افراد عوامل ارثی باعث به وجود آمدن این مورد می شود. متاسفانه آمار ریزش مو در افراد جامعه هر روزه به خاطر عوامل متعدد دیگری نیز در حال افزایش است، لذا باید به دنبال راه حل قطعی با نتیجه ای ثابت و بلند مدت برای حل این معضل بود.

اما به طور حتم پس از ریزش موها تنها راه درمان آن کاشت مو می باشد.  در سال‌های اخیر عمل کاشت مو یا پیوند مو با جدیدترین متدها به‌خصوص در کشورمان ایران، پیشرفت‌های علمی و عملی فراوانی داشته و نتیجه‌ی کار در اکثر موارد برای افراد راضی‌کننده است. با ما همراه باشید تا در مورد عمل کاشت مو، روش‌های مختلف کاشت مو، مراقبت‌ها و مزایا و معایب این عمل برای شما بگوییم.

کاشت مو چیست؟

کاشت مو، یک پدیده بسیار مورد توجه در حوزه بهداشت و درمان می باشد که با ورود خود به جامعه پزشکی، تقریبا بیشتر دغدغه های مرتبط با ریزش مو و کم پشتی موها را از بین برد. کاشت مو برای اولین بار در سال 1939 فقط به عنوان یک نظریه از سوی پزشکی اهل کشور ژاپن مطرح شد. در سال 1959 تلاش های بسیار زیاد یک پزشک آلمانی بالاخره به مرحله عمل رسید. کاشت مو روشی است که امروزه می‌توان از آن به عنوان یکی از پرطرفدارترین محورهای درمانی در میان مراجعین یاد کرد.

کاشت مو روشی است برای بازگرداندن موهای از دست رفته انسان اما نمی توان همیشه به عنوان بهترین و یا تنها راه برگشت موهای از دست رفته آن را انتخاب کرد. در مقاله زیر به صورت کامل کلیه موارد مورد نیاز شما در مورد کاشت مو را بررسی می کنیم. برای انجام کاشت مو مراحلی نیاز است و الزاماتی وجود دارد که بدون در نظر گرفتن آن ها انجام کاشت مو موفقیت کاملی را همراه ندارد.

کاشت مو در قسمت‌های مختلف مثل موی سر، ابرو و ریش می‌توان انجام داد. اگر عمل کاشت مو به درستی انجام شود، موهای کاشته شده به طور طبیعی و خوش فرم رشد می کنند. موهای کاشته شده کاملا طبیعی و دائمی می باشند، به راحتی میتوانید آن ها را حالت دهید ، سشوار بکشید و استخر برودید. احتیاج به مراقبت ویژه ای ندارند و به هیچ عنوان نمی ریزند.

ذکر این نکته ضروری است که طبق بخشنامه‌ی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، متخصصان واجد شرايط برای انجام کاشت مو، متخصصان پوست، جراحان پلاستيک و جراحان سر و گردن هستند که دانش کافی در زمينه‌ی بيماری‌های پوستی و مو را دارند.

کارتون ریزش مو

 کاندید مناسب کاشت مو

 • همه مردانی که الگوی طاسی مردانه دارند و دچار ریزش موی ارثی یا هورمونی شده اند.
 • همه زنانی که دچار ریزش مو شده اند.
 • همه افرادی که بخشی از موهای سر، ابرو یا ریش خود را به واسطه آسیب دیدگی یا سوختگی از دست داده باشند.

 اما کاشت مو برای گزینه های زیر مناسب نیست:

 • زنانی که ریزش موی سرتاسری در پوست سر خود داشته باشند.
 • افرادی که به اندازه کافی مو در بخش اهدا کننده ( بانک مو ) ندارند یا به اصطلاح بانک موی ضعیفی دارند.
 • افرادی که پس از آسیب یا جراحی دچار زخم های کلوئیدی (زخم ضخیم، فیبری) می شوند.
 • افرادی که ریزش موی ناشی از داروهایی مانند شیمی درمانی باشد.

سن مناسب کاشت مو

کاشت مو در هر سنی مناسب نیست، سن مناسب کاشت مو اصولا بالای 25 سال می باشد. معمولا برای آقایان در سنین بین 18 تا 25 سالگی عمل کاشت مو انجام نمی شود. در برخی از موارد خاص با نظر پزشک متخصص کاشت مو برای این افراد انجام می شود. اگر کاشت مو برای افراد زیر سن 25 سال با درخواست خود فرد انجام شود و خط رویش موی جدیدی که پرتر از خط رویش موی فعلی آن هاست ایجاد شود، شاید باعث رضایت فرد متقاضی شود، اما متاسفانه به دلیل امکان ریزش موهای سایر نواحی حالت بسیار زشتی در آینده خواهد گرفت. لذا جهت انجام کاشت مو بهتر از بعد از سن 25 یا حتی بهتر بعد از 27 سال انجام شود.

سن مناسب کاشت مو

انواع روش های کاشت مو | معایب و مزایا

اگر تصمیم گرفته اید که کاشت مو داشته باشید، تصمیمی بسیار جدی گرفته اید که نباید با عجله و بدون فکر انجام شود. برنامه ریزی برای روش کاشت شاید یکی از مهمترین اهداف شما باشد. موفقیت یا شکست روش انتخابی از سوی شما و پزشک متخصص برای سال ها زندگی شما را تحت تاثیر می گذارد و حتی به طور بالقوه بر زندگی روزمره شما موثر است.

 واقعیت امر این است که به هیچ وجه نمی توان گفت کدام روش کاشت مو برای همه افراد مناسب و بهترین روش کاشت مو است. لذا هر فرد با توجه به میزان بانک مو، تحمل درد و خونریزی و عوامل دیگر باید مورد معاینه پزشک متخصص قرار گیرد تا با نظر وی بهترین و مناسب ترین روش برای وی انتخاب شود. در زیر به توضیح مختصری در مورد انواع روش های کاشت مو بسنده کرده ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش ها می توانید از صفحه اختصاصی هر روش بازدید نمایید.

کاشت مو به روش FUT

روش کاشت موی FUT تقریبا اولین روش کاشت موی دنیا می باشد. کل مراحل کاشت مو در این روش طی یک روز انجام می شود. حتی در مواردی که سطح طاسی افراد بسیار زیاد است مدت زمان انجام کاشت مو به روش FUT از یک روز تجاوز نمی کند. در این روش ابتدا یک نوار باریک از ناحیه بانک مو به عرض 1 سانتی متر جدا می شود، سپس برای پوشش محل برداشت، پوست سر را کشیده و بخیه میزنند. پس از حدود دو هفته برای کشیدن بخیه باید به کلینیک مراجعه شود.

در مرحله بعد با استفاده از کاتر مخصوص قسمتی که از ناحیه بانک مو جدا شده است به قسمت های کوچک تر تقسیم می شود و گرافت های مو از هم جدا می شوند. در مرحله بعد گرافت های جدا شده در ناحیه گیرنده مو کاشته می شوند. در این روش چگالی ناحیه اهدا کننده مو بسیار حائز اهمیت خواهد بود چرا که مانند روش FIT – که در زیر توضیح می دهیم – امکان برداشت گرافت ها بصورت تک تک وجود نخواهد داشت.

مزایای کاشت مو به روش FUT

کاشت مو به روش FIT در طی سالیان طولانی و طبق تجربه نشان داده است که :

 • گرافت ها با سرعت بیشتری برداشت و کاشته می شوند، لذا درصد خشک شدن گرافت ها کمتر است؛
 • تکنسین ها می توانند با استفاده از میکروسکوپ ها برای تجزیه نوار اهدا کننده بافت مو، واحدهای فولیکولی را راحت تر شناسایی و برداشت کنند؛
 • درصد آسیب رسیدن به گرافت ها کمتر است؛
 • کیفیت گرافت ها در این روش بیشتر است؛
 • مدت زمان انجام عمل کمتر می باشد؛
 • گرافت ها ساختار و بافت بهتری دارند؛
 • کل مراحل کاشت مو فقط در 1 روز انجام می شود؛
 • هزینه انجام این عمل کمتر است.
حتما بخوانید
معایب ، مزایا و هزینه کاشت مو به روش HRT

کاشت مو به روش FUT

معایب کاشت مو به روش FUT

 1. جای زخم یا اسکار در محل برداشت نوار اهدا کننده برای همیشه روی سر شما باقی خواهد ماند.
 2. برای جلوگیری از عفونت در ناحیه جراحی شده مصرف آنتی بیوتیک ها ضرروی می باشد.
 3. خونریزی شما در این روش چندیدن برابر روش های دیگر خواهد بود.

کاشت مو به روش FIT

در روش FUT معایبی وجود داشت که باعث شد متخصصین کاشت مو بعد از کسب تجربه های فراوان روش نوینی برای برداشت گرافت های مو ابداع کنند. در روش جدید گرافت های مو به جای برش عرضی بصورت تک تک از پشت سر جدا می شوند. به همین دلیل این تکنیک FUE نام گرفت. این روش تحولی بزرگ در زمینه کاشت مو بود.

روش کاشت موی FUE کاملترین روش کاشت مو در دنیا می باشد، که در ایران به روش FIT مشهور شده است. از زمان معرفی روش FIT تاکنون سهم زیادی از کاشت موی جهانی را به خود اختصاص داده است و برای اولین بار به جای تمرکز روی مسائل متفرقه بر روی نحوه برداشت مو از قسمت اهدا کننده تمرکز و در همین راستا پیشرفت نموده است.

این روش که جایگزین روش قدیمی FUT شد، به جای برداشت خطی مو از پشت سر، که با اسکار و خط بخیه مادام العمر همراه بود گرافت های مو (هر گرافت شامل 2 تا 6 تار مو می باشد) به وسیله “هولدر” یا “پانچ” با ظرافت و دقت خاصی از ناحیه اهدا کننده مو برداشته شده و در نواحی کم مو یا بی مو کاشته می شود .

کاشت مو به روش FUE یا همان FIT یک روش بدون درد و بیهوشی (با بی حسی موضعی) و با خونریزی بسیار کم (جراحتی اتفاق نمی افتد) است. از آنجایی که فرآیند انتقال مو بصورت تک تک صورت می پذیرد امکان کاشت مو در نواحی کم وسعت مانند ریش، سبیل، ابرو و مژه نیز امکان پذیر است .

مقایسه روش های FIT و FUT در کاشت مو
مقایسه روش های FIT و FUT در کاشت مو

مزایای کاشت مو به روش FIT

 1. درد بسیار کم
 2. خونریزی جزئی
 3. خط رویش کاملا طبیعی (در صورت اصولی کار شدن)
 4. امکان برداشت تا 3000 گرافت در یک جلسه
 5. محل برداشت مو در حد یک نقطه بوده و جای زخمی باقی نخواهد ماند.

معایب کاشت مو به روش FIT

 1. هزینه بیشتر
 2. اگر نظارت متخصص پوست و مو حین عمل وجود نداشته باشد امکان آسیب دیدن ریشه مو وجود دارد.
 3. مدت زمان انجام آن حداقل 2 روز می باشد.

افرادی که تمایلی به انجام عمل جراحی برای کاشت مو ندارند، اشخاصی که طاسی سر گسترده ندارند و نیز کسانی که تراکم موها‌یشان در ناحیه‌ی پیوند اندک است، با این روش راحت‌تر به خواسته‌شان می‌رسند.

نکته : کاملترین و بهترین روش کاشت مو حال حاضر جهان و ایران همین روش FIT می باشد.

کاشت مو به روش BHT

داشتن بانک موی مناسب (قسمت اهدا کننده مو) تقریبا مهمترین رکن یک کاشت موی موفق می باشد. در واقع افرادی که قصد انجام کاشت مو دارند، باید مقدار موی مناسبی در ناحیه اهدا کننده خود داشته باشند تا بتوان از آن قسمت فولیکول های مو را برداشت کرد و در نواحی مورد نظر کاشت.

در بعضی افراد بانک موی آن ها در ناحیه پشت سر بسیار اندک می باشد یا موی ضعیفی در آن ناحیه رشد کرده است. اگر این میزان مو بسیار اندک باشد توصیه ما عدم اقدام به کاشت مو می باشد. اما اگر مقدار موی آن ها به اندازه ای هست که بتوان با برداشت از سایر نواحی بدن کمبود را جبران کرد باید از روش نوین برداشت مو از بدن استفاده کنند. در این مواقع برای پر کردن موها و رسیدن به تعداد تار موی ممکن از سایر نقاط بدن مانند نواحی اطراف قفسه سینه ، کتف ، ران و کمر با ابزاری مخصوص گرافت های مو را برداشت می کنند  و آن ها را لا به لای موهای کاشته شده می کارند .

کاشت مو به روش BHT یا برداشت مو از بدن در واقع روش جدید یا مجزایی نیست. انجام این روش دقیقا همانند روش FIT می باشد با این تفاوت که تعدادی از گرافت ها که حداکثر تعداد 500 گرافت می باشد از ناحیه مناسبی از بدن برداشت می شود. در این روش به هیچ وجه از ناحیه هایی که به زیبایی انسان مربوط می شود، (مانند موی ریش) به دلیل امکان به جا ماندن جای اسکار و یا زخم گرافت اهدا کننده برداشت نمی شود. کاشت مو به روش BHT یکی از روش هایی است که نیاز به دقت و ظرافت دارد زیرا فقط در مواقع ضروری از این روش کاشت مو استفاده می کنند و هنر برداشت آن به دلیل اینکه زیاد مورد استفاده قرار نمیگیرد در اختیار متخصصین محدودی می باشد.

کاشت مو به روش BHT
کاشت مو به روش BHT

این روش مناسب افرادی است که در ناحیه سینه و پشت بدن دارای موی فراوانی باشند و همچنین بانک موی سر آن ها ضعیف باشد.

روش BHT یک روش کمتر شناخته شده است، زیرا موفقیت عمل در صورتی که از موی پشت سر استفاده نشود با پیچیدگی های زیادی روبرو می شود. ترکیبات مو در آن ناحیه از بدن، سازگاری فولیکولی، مشخصات هورمونی موی آن ناحیه و بسیاری از عوامل دیگر در این زمینه نقش دارند. حتی ممکن است مقدار پروتئین مورد نیاز موی برداشت شده با مقدار تامین پروتئین در ناحیه پوست سر متفاوت باشد و رشدی ناهماهنگ را در آن قسمت ایجاد کند. حتی ممکن است پیوند مو انجام نشود و مویی در ناحیه کاشته شده رشد نکند. ایجاد پیوند بین مو و بافت پوست فرایندی بسیار پیچیده است.

روش BHT فقط برای موی سر بکار نمی رود و در بسیاری موارد که موی صورت ریزش کرده و یا نازک شده است و یا در اثر سوختگی و بیماری از صورت ریخته است نیز قابل استفاده است. از نظر بانک مو هم باید گفت سینه بدترین بانک برای پیوند است و در بهترین حالت بیش از 500 گرافت را نمی شود از سینه به سر یا صورت پیوند زد. روش برداشت مو از بدن به همان روش FUE یا FIT است، ولی منبع مورد استفاده در واقع منبعی غیر از موی سر است.

موهای بدن گاهی تا 60% در فاز استراحت است و این کار را در مورد پیوند مو ایجاد مشکل می کند و احتمال ریزش موی کاشته شده را بیشتر می کند. در این میان موهای ریش در فاز استراحت نیست و سازگاری بیشتری هم برای کاشت در سر دارد و سرعت رشد خوبی هم دارند که حتی گاهی از موی خود سر بیشتر است. اما به دلیل ایجاد اسکار در ناحیه صورت از این ناحیه برداشت انجام نمی شود.

بطور کلی از هر 4 نفر که از بانک موی بدن برای کاشت مو در سر استفاده کرده اند فقط یک نفر رضایت دارد. این روش یک روش فراگیر و عالی برای همه نیست ولی برای افرادی که بانک موی سر ندارند شاید یک گزینه جایگزین باشد.

کاشت مو به روش ترکیبی

روش ترکیبی ادغام روش های FUT و FIT می باشد. لذا کلیه معایب و مزایای روش های FUT و FIT را همزمان شامل می شود. این روش فقط مناسب افرادی است که احتیاج به تعداد بسیار زیادی گرافت مو برای پوشاندن ناحیه طاس سر خود دارند. در روش کاشت موی ترکیبی ابتدا با روش FUT حجم بی موی سر پوشانده می شود و سپس توسط روش FIT به تراکم موی کاشته شده اضافه می شود.

این روش می تواند کمبودهایی را که در استفاده از روش های FIT و FUT به طور جداگانه برای طاسی های وسیع وجود دارد جبران نماید. به طور مثال برای طاسی های وسیع که نیاز به 4000 تا 5000 گرافت دارند ، امکان برداشت یک نوار پهن و بلند از پشت سر برای استفاده از روش FUT وجود ندارد و همچنین اگر بخواهیم از روش FIT استفاده نماییم برداشتن این تعداد گرافت ممکن است عوارضی برای بیمار داشته باشد، لذا با ترکیب دو روش FIT و FUT می توانیم تا 5000 گرافت مو را به سر بیمار پیوند بزنیم .

حتما بخوانید
تفاوت روش کاشت مو FIT و FUT

ما در روش کاشت موی ترکیبی طی یک روز عمل پیوند و کاشت مو را انجام می دهیم، روش FUT صبح تا ظهر انجام می شود و بعد از استراحت و صرف ناهار مرحله دوم FIT انجام می شود .

از مزایای کاشت یکروزه این است که فقط یکبار بی حسی به بیمار تزریق میگردد و تعداد گرافت مورد نیاز مو را در همان جلسه برداشت می شود. بر عکس روش های قدیمی که روند کاشت چند روز طول می کشد و این امر باعث خستگی بیمار و گرفتن وقت میشد، در روش ترکیبی یکروزه عمل کاشت انجام می شود و کاشت دراسرع وقت با بالاترین تراکم و طبیعی ترین خط رویش انجام می گردد .

کاشت مو به روش های غیر استاندارد و تایید نشده

همان طور که در بالا توضیح داده شد برخی روش های غیر استاندارد کاشت مو هم توسط برخی افراد بوجود آمده است. این روش ها با نام های عجیب نه تنها پشتوانه علمی درستی ندارند، حتی باعث سردرگمی متقاضیان این عمل زیبایی می شود.

در مورد روش های FCI و DHT که هیچ پایه و اساسی وجود ندارد. اما روش های HRT و کاشت موی SUT که به شدت مورد توجه عموم هم قرار گرفته است را باهم مرور می کنیم.

کاشت مو به روش MFIT – کاشت مو بدون تراشیدن موی سر

روش میکرو اف آی تی ( Micro FIT ) یا به اصطلاح MFIT یا UFIT جدیدترین روش کاشت موی حال حاضر دنیاست که در واقع از همان روش FIT برای کاشت مو استفاده می شود. در این روش کاشت مو بسیاری از مشکلات موجود در روش FIT حل شده و حتی امکان کاشت مو بدون تراشیدن سر هم در این روش مهیا شده است . توضیحاتی که برای این روش داده شده است دقیقا مانند روش FIT است و فقط برای برداشت گرافت های مو ما بسیار ظریف و دقیق عمل می کنیم.

در واقع روش همان روش FIT است فقط ابزارهای دقیق تر و ظریف تری که به مرور زمان ظهور پیدا کرده اند باعث شده روش FIT ظریف تر و دقیق تر انجام شود. روش FIT انقلابی در کاشت مو بود و همانطور که می دانید موفقیت عمل به دقت و مکانیزم برداشت بسیار وابسته است. در نتیجه هرچه گرافت ها ظریف تر و دقیق تر برداشت شوند کاشت موی بهتری حاصل خواهد شد.

پس روش MFIT فقط به پیشرفت این تکنیک ناب کاشت مو اشاره دارد. میکرو اف آی تی در واقع تکنولوژی جدید روش FIT است که باعث رویش طبیعی تر و مطابق با خط رویش استاندارد مو ایجاد می کند. در این روش نوین بیشتر خطاهای انسانی ناشی از خستگی و بی دقتی جراح کنترل شده است و ضمات اجرای بالاتری دارد.

کاشت مو به روش الیاف مصنوعی یا HRT

این روش که در کشورهای پیشرفته دنیا کاملا منسوخ شده است از اولین روش های ابداع شده کاشت مو می باشد. در روش ترمیم موی HRT کاشت موی طبیعی انجام نمی شود و از الیاف مصنوعی که شباهت زیادی به موی طبیعی دارد، برای پر کردن نواحی بدون موی سر استفاده می شود. در واقع چیزی شبیه به کلاه گیس را زیر پوست سر شما کار گذاشته اند.

در روش HRT موی مصنوعی همانند موی سر شما کنار موهای شما قرار میگیرد و با کلاه گیس هیچ تفاوتی ندارد. ارتباط دادن این روش ها با روش های استاندارد و تایید شده کاشت مو FIT و FUT کار درستی نیست. کاشت مو یک رشته تخصصی پزشکی محسوب می شود که در آن فولیکول های زنده مو از یک ناحیه سر که مقاومت در برابر ریزش مو دارند به ناحیه بدون مو انتقال می یابند.

انجام این نوع برطرف کردن طاسی سر فقط برای افرادی مناسب است که به هیچ وجه امکان انجام کاشت موی طبیعی و زنده را ندارند، اما اگر بانک موی شما توسط پزشک مناسب تشخیص داده شود بهتر است اقدام به کاشت موی طبیعی کنید.

از معایب این روش هزینه بسیار بالای آن را می توان نام برد. همچنین کسانی که اقدام به انجام این عمل می کنند ظاهر موهای آن ها مصنوعی خواهد بود. خطر عفونت در محل کاشت بسیار بالاست و زیر موهای کاشته شده طبیعی است. نیازمند ترمیم مداوم است و حتی امکان کوتاهی و تغییر رنگ و مدل مو در این روش وجود ندارد.

کاشت مو به روش Punch Graft

این روش که در گذشته منسوخ شده در اغلب کشورهای جهان انجام میشد. در این روش به جای کاشت تک فولیکولی کاشت دسته ای انجام میشد. ظاهر موها در این روش به دلیل عدم کنترل کافی روی کاشت موها کاملا غیر طبیعی بود و به همین دلیل مورد توجه عموم قرار نگرفت.

کاشت مو به روش Scalp Reduction

در روش اسکالپ ریداکشن یا کاهش پوست سر، همان‌طور که از نامش پیداست با کاهش وسعت پوست سر انجام می‌شود. در حقیقت در این روش با برش جراحی از پوست سر کم می‌شود و به این ترتیب وسعت منطقه‌ی کم‌مو کاهش پیدا می‌کند و در پایان قسمت برش‌داده‌شده بخیه می‌شود.

بهترین روش کاشت مو

با کمی جستجو در صفحات وب با انواع و اقسام روش های کاشت مو مواجه می شوید. از روش های استاندارد کاشت مو ( FIT و FUT ) گرفته تا انواع اسامی روش های غیر استاندارد و عجیب و غریبی که برخی کلینیک های کاشت مو بوجود آورده اند. متاسفانه برخی افراد بدون توجه به اصول اخلاقی پزشکان جهت کسب منافع بیشتر دست به انجام هر کاری می زنند. از کپی و جعل اسامی روش های کاشت مو تا ایجاد مزاحمت برای کلینیک های معتبر و صاحب نام این حیطه.

مختصر و مفید تنها دور روش کاشت مو وجود دارد : کاشت مو به روش FIT و کاشت مو به روش FUT . اما روش های ترکیبی و BHT و همچنین SUT یا کاشت مو با ربات هم از روش های استاندارد کاشت مو می باشند، که در واقع همان روش های ذکر شده بالا می باشد که به توضیح آن ها نیز می پردازیم.

در مورد بهترین روش کاشت مو حتما باید با پزشک متخصص پوست و مو که دارای تجربه کافی در زمینه کاشت مو باشد مشورت کنید. پزشک متخصص بعد از معاینه و بررسی کامل کلیه موارد اعم از میزان بانک موی شما، سن شما، شلی و سفتی پوست سر شما و ترجیح شما، روش مناسب کاشت موی شما را انتخاب می کند. توصیه ما به شما تبعیت از فردی است که نه تنها تحصیلات کامل در این رشته را دارد، بلکه با توجه به تجربه بالای ایشان می تواند بهترین کمک را به شما برساند.

هزینه کاشت مو

مهمترین مسئله در انجام هر کاری قیمت انجام آن است. کاشت مو هم از این قاعده مستثنی نیست. هزینه تقریبی کاشت مو در ایران بین 4 تا 7 میلیون تومان می باشد. این هزینه به نسبت تعداد گرافت مورد نیاز شما متغیر است.

محاسبه هزینه کاشت مو فقط با تعداد گرافت قابل محاسبه می باشد و تنها عامل تاثیر گذار روی قیمت کاشت مو به جز تعداد گرافت روش انجام کاشت مو می باشد. روش کاشت مو FIT اصولا مقداری گران تر از روش کاشت موی FUT می باشد.

توصیه های قبل از عمل کاشت مو

 1. اگر تصمیم قطعی برای کاشت مو گرفتیه اید باید نکاتی را قبل از اقدام به کاشت مو رعایت کنید که برخی از آنان را به اختصار بیان میکنیم »
 2. یک ماه قبل از اقدام به کاشت مو از مصرف سیگار ، قلیان و سایر مواد مخدر و مشروبات الکلی دوری کنید.
 3. از مصرف ویتامین E و آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون 10 روز قبل از عمل دوری کنید.
 4. برنامه ریزی خود برای مسافرت جهت کاشت مو را تنظیم کنید به طوری که شب قبل از عمل خواب کافی داشته باشید.
 5. اگر داروی خاصی مصرف میکنید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

برای آگاهی کامل از توصیه های قبل از کاشت مو به این صفحه مراجعه فرمایید : توصیه های قبل از کاشت مو

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"کاشت مو ؛ روش ها، معایب، مزایا و هزینه"

 1. سيد حسين داعي نژاد

  اكثر جاهاي سرم و همينطور منطقه وسط سر من تا حدودي كم مو شده اما خالي نه، منتها در قسمت جلوي پيشاني مقداري عقب نشيني دارم ،
  ١- امكان پرپشت شدن و بازگشت موهاي جلوي پيشاني وجود داره؟
  ٢- اگر به دليل اينكه طاسي رخ نداده كاشت در وسط سر توصيه نميشه، امكان كاشت فقط در منطقه محدود جلوي پيشاني همراه با PRP جهت تقويت مو امكان پذير هست؟

 2. هدیه

  هزینه کاشت مو در شیراز و اصفهان با هزینه تقریبی کاشت مو در تهران فرقی داره؟؟

  • با سلام و احترام

   خیر هزینه کاشت مو در شهرهای مختلف ایران در صورت کیفیت برابر تفاوتی نخواهد داشت . اما آنچه کلینیک های کاشت مو را از هم متمایز می کند تجربه جراح و تیم پزشکی کاشت مو آن هاست نه هزینه کاشت مو.

   پیروز باشید.

 3. احمدرضا

  ممنون از توضیحات جامعتون ؛ فقط اینکه من الان گیج شدم دقیقا بهترین روش برای کاشت مو کدومه ؟

  • سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز در واقع هیچ روشی را نمیتوان صرفا به عنوان بهترین روش کاشت مو انتخاب کرد. اما بعد از معاینه پزشک میتوان بهترین روش کاشت موی شما را برای بهترین نتیجه ممکن تعیین کرد. اما در کل بهترین روش کاشت موی حال حاضر جهان کاشت مو به روش MFIT یا میکرو اف آی تی می باشد.

   پیروز باشید.

 4. ارسلان

  میخواستم بدونم امکان کاشت ریش در صورت ، منظورم ریش و سبیل ، وجود داره ؟؟

  • عرض ادب و احترام

   بله دوست عزیز . ما به دو روش FUT و FIT کاشت ریش انجام میدهیم. در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتر در این مورد دارید از منوی خدمات ما در پایین صفحه بخش کاشت ریش را انتخاب کنید. برای دریافت هزینه تقریبی هم میتوانید به شماره ۰۹۳۵۶۶۶۵۲۱۳ عکس از پشت سر و صورت خود ارسال کنید تا در اسرع وقت هزینه تقریبی کاشت ریش شما اعلام گردد.

   پیروز باشید

 5. امیررضا

  داروهایی که یک سری از سایت ها مثل ۵۰۴۰ و نیوشا و ‌‌‌… تبلیغ میکنند و مدعی هستند که ریزش مو رو درمان میکنند چقد واقعیت داره؟؟

  • با سلام و احترام

   هیچ کدام از داروهای وب سایت های ذکر شده مورد تایید ما نمی باشند. این داروها فقط برای کسب درآمد می باشند و حتی در مواردی سبب آسیب جدی به موهای افراد نیز شده اند . هیچ دارویی را نباید بدون تجویز پزشک متخصص مصرف کرد.

   پیروز باشید.

 6. مهدی

  سلام ببخشید میخواستم بدونم بهترین روش کاشت مو در ایران کدوم روش است

  • عرض ادب و احترام

   بهترین روش کاشت مو با توجه به تشخیص پزشک معالج شما برای شما تعیین خواهد شد. اینکه یک روش را به عنوان بهترین روش کاشت مو معرفی کرد کار درستی نیست. شاید پوست سر شما اجازه کاشت مو به روش ترکیبی یا FUT را نداد در این صورت نمیتوان گفت بهترین روش کاشت مو ترکیبی است. اما به طور کلی بهترین روش از هر نظر برای اکثر متقاضیان کاشت مو ، روش میکرو FIT است که جدیدترین روش کاشت موی حال حاضر ایران می باشد.

   برای دریافت اطلاعات کامل در مورد کاشت مو به روش میکرو FIT صفحه مربوط به این روش از منوی کاشت مو مراجه فرمایید.

   با تشکر

 7. فیروز

  برداشت مو از بدن نتیجه خوبی میده ؟؟

  • سلام و وقت بخیر

   نتیجه برداشت مو از بدن یا کاشت مو به روش BHT به میزان قوی بودن گرافت های بدن شما بستگی دارد. این امر بعد از معاینه و تشخیص پزشک مشخص خواهد شد.

   با تشکر

 8. شنبه

  آيا در محل كاشت موها اثر اسكار و اثر زخم سوراخ ها باقی میمونه ؟

  • با سلام و احترام

   اگر کاشت مو به روش FUT انجام دهید جای اسکار برای همیشه پشت سر شما باقی می می ماند که اگر جراح با تجربه ای داشته باشید با تبحر می تواند آن ناحیه را با کاشت مو پوشش دهد. در روش FIT جای اسکار بسیار ریز و غیر قابل رویت می باشد. اما در روش میکرو FIT هیچ جای اسکاری باقی نمی ماند.

   موفق باشید و پیروز

 9. محمد دانشور

  وقت بخیر ممنون بابت مطالب مفید داخل سایتتون ، شما داخل شیراز شعبه ندارین ؟

 10. ایمان

  تمامی روش هایی که توضیح داده شد رو شما انجام میدین ؟

 11. شادمهر

  برای کاشت مو باید موی سر کوتاه بشه ؟ و اینکه آیا روی سر بصورت خون بسته قرار میگیرد و این حالت تا چند روز باقی میماند؟

  • با سلام و احترام

   خیر . با روش های FUT ، MICRO FIT و روش مدرن آرتاس می توان بدون کوتاهی مو کاشت . دلمه ها حداکثر بعد از دو هفته از روی سر کاملا پاک می شوند.

   پیروز باشید

 12. farzad

  خسته نباشید جلوی سر من به علت خوردن قمه شکسته شده و موهای اون قسمت دیگه رشد نکرده ، خواستم بدونم میشه اونجا رو مو کاشت ؟

 13. علی

  سلام.ببخشد من عمل قلب کردم وارفارین مصرف میگنم.وبا دکتر متخص خودم مشورت کروم گفتن که دوز مصرف وارفارین را کم کنم نف قطع میتونم کاشت مو انجام بدم نظر شما چیه

  • با سلام و احترام

   شما قبل از انجام عمل باید از دکتر متخصص قلب کسب اجازه کتبی کنید و حداقل ۲ روز قبل از کاشت مو مصرف داروی وارفارین را قطع نمایید.

   پیروز باشید

 14. حامد

  سلام وقت بخیر . آخر شهریور برج ۶ مو کاشتم به روش fue مقداری از موهای کاشته شده ریخته و خیلی دیر شروع به رویش کرده و مقداری از موها حالت فر و ناهمگون رویش کرده آیا این امر طبیعی هست و دکتر به من محلول ماین اکسیدین رو تجویز نکرده من میتونم برای بهبود رشد موهای تازه کاشته شده از این محلول استفاده کنم تا روش سریعتری را دنبال کنم . ممنون از کمک شما

 15. خسرو

  بعد از کاشت مو اطرافیان متوجه میشن که ما کاشت مو انجام دادیم ؟

  • با سلام و احترام

   افرادی که شما را بدون مو دیده اند باید متوجه کاشت موی شما شوند و این کیفیت و تاثیر کاشت موی شما را ثابت می کند. اما افرادی که برای اولین بار شما را بعد از کاشت مو ملاقات می کنند اگر کاشت موی موفقی داشته باشید به هیچ متوجه کاشت موی شما نمی شوند. در روش میکرو FIT تراکم و خط رویش و بهبودی آنقدر بالاست که حتی اطرافیان نزدیک شما هم متوجه کاشت مو نمی شوند.

   پیروز باشید

 16. محمد بیات

  اكثر جاهاي سرم و همينطور منطقه وسط سر من تا حدودي كم مو شده اما خالي نه، منتها در قسمت جلوي پيشاني مقداري عقب نشيني دارم ،
  ١- امكان پرپشت شدن و بازگشت موهاي جلوي پيشاني وجود داره؟
  ٢- اگر به دليل اينكه طاسي رخ نداده كاشت در وسط سر توصيه نميشه، امكان كاشت فقط در منطقه محدود جلوي پيشاني همراه با PRP جهت تقويت مو امكان پذير هست؟

  • با سلام و احترام

   بله امکان کاشت مو در نواحی جلوی سر و شقیقه ها وجود دارد. برای تشخیص درست و جهت رزرو وقت مشاوره رایگان کاشت مو با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ یا ۰۲۱۸۸۶۵۴۳۷۰ تماس بگیرید. همچنین جهت ارسال عکس از طریق فضای مجازی با شماره ٠٩١٠٩٩٤٧٢٤٦ در تماس باشید.

   همچنین PRP را فقط با مشاوره پزشک و تشخیص ایشان انجام دهید.
   با تشکر

 17. مهران اهرامی

  از صمیم قلب آرزو میکنم که همینی که میگید باشید، معمولا قبل کاشت مو همه مهربونن و وعده میدن ولی بعد کاشت متوجه میشی وعده ها با عمل یکی نبوده و هزینه های بعد عمل مثل تزریق و… به مراتب زیاد و کمر شکن میشن در حدی که اگر مورد قبلا اطلاع داده میشد احتمال انصراف وجود داشت

  • با سلام و احترام

   بعد از جراحی کاشت مو به هیچ عنوان به تزریق PRP یا مزوتراپی و یا هرگونه تزریق دیگری احتیاج ندارید مگر با تشخیص پزشک در موارد نادر.

   پیروز باشید.

 18. معدنزاده

  سلام

  آقای دکتر من موهام تا یک سال ونیم خیلی خوب بود. ولی یک شوک عصبی بهم وارد شد بد موهام ریزش پیدا کرد و الان کف سرم مشخصه و همین مورد تو روحیم تاثیر منفی گذاشته. چون هر کس میبینه سوال میکنه چرا موهات کم پشت شده ولی بانک مو خوبی دارم بعد تار موهام هم ضعیف شده . آیا با درمان خوب میشه یا باید کاشت انجام بدم؟

  ممنون میشم کمک کنید.

  • با سلام و احترام

   جناب معدنزاده برای تشخیص نوع ریزش مو و نحوه درمان شما باید آزمایشات مد نظر پزشک متخصص پوست و مو را انجام دهید و بعد از بررسی نتایج پزشک می تواند بهترین راه درمان ریزش موی شما را برایتان تجویز کند. این راه ممکن است کاشت مو باشد و ممکن است استفاده از داروهای مورد تایید وزارت بهداشت . به هر حال برای نتیجه بهتر باید وقت مشاوره گرفته و با یک پزشک با تجربه و متخصص مشورت کنید.

   پیروز باشید.

 19. چابکی

  سلام
  من جلو وبالای سرم تقریبا دو سوم موهام رفته میخام بدونم هزینه دقیقش چقدر میشه ؟
  آیا موهای کاشته شده برای موهای که ارثی و ژنتیکی ریختن تاثیری داره بعدا دوباره میریزه یا اینکه صددر صد باقی میمونه?
  و اگه جوابتون بله هست آیا ضمانتی برای مشتری دارین

  • با سلام و احترام

   با سلام و احترام

   هزینه کاشت مو به میزان وسعت ریزش موی شما بستگی دارد. برای تعیین هزینه دقیق کاشت مو باید از سه ناحیه روبرو ، بالا و پشت سر خود عکس بگیرید و از طریق تلگرام یا واتس آپ برای ما ارسال کنین. سپس بعد از بررسی پزشک هزینه کاشت مو به شما اطلاع داده می شود.

   کاشت مو با برداشت مو از ناحیه بانک مو انجام می شود، موهای این ناحیه در مقابل ریزش موی ارثی مقاوم هستند لذا بعد از کاشت هم دچار ریزش نخواهند شد. اما ممکن است موهای اطراف موهای کاشته شده که از قبل وجود داشته اند به مرور زمان دچار ریزش شوند که تصور برخی این است که موهای کاشته شده ریزش کرده اند.

   بله بعد از کاشت مو ضمانت نامه کتبی تقدیم می شود.
   شماره جهت ارسال عکس : ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱

   پیروز باشید

 20. Antonio

  سلام وقت بخیر
  کلینیک شما ترکیه هم شعبه داره؟

  • عرض ادب و احترام

   خیر دوست عزیز ما در هیچ کجای ایران و کشورهای دیگر شعبه ای نداریم. اگر مایل به کاشت مو در ایران هستین ما شرایط اقامت رایگان شما را در ایران فراهم خواهیم کرد.

   پیروز باشید

 21. امیر نوروزی

  سلام
  مصرف قرص فشارخون در کاشت مو به روش جدید micro fit تاثیرگذار هست؟
  و چون گفتین در micro fit از وسایل یک بار مصرف استفاده میشه دیگه آزمایش های قبل کاشت مو لازم نیست ؟؟

  • با سلام و احترام

   مصرف قرص فشارخون تاثیری در نتیجه کاشت مو شما ندارد. قطع مصرف هم قبل از کاشت مو نیاز نیست.
   آزمایشات قبل از کاشت مو تحت هر شرایطی باید انجام بشه و ربطی به وسایل مورد استفاده ندارد. آزمایشات برای مشخص شدن وضعیت متقاضی است. و بیمارهای واگیردار مانند ایدز و هپاتیت.

   پیروز باشید.

دیدگاه خود را بنویسید