دانشنامه ریزش مو

رابطه ریزش مو با بیماری ها

()

یکی از نیازهای ضروری بدن و علی الخصوص سلامت مو تغذیه سالم و کافی است. اگر شخصی رژیم غذایی خاصی را شروع می کند و ورودی بدن را نسبت به مواد مورد نیاز کاهش می دهد، باید زیر نظر متخصص و شخص خبره ای قرار بگیرد. بسیاری از موارد مشاهده شده که اشخاص غیر متخصص تحت عنوان متخصص تغذیه اقدام به انجام این امور می کنند. گاهی اوقات نیز به تقلید از نزدیکان و آشنایان از یک رژیم پیروی می کنند که مناسب شخص نیست. بر این اساس رژیم های غذایی باید استاندارد و منضبط باشند.

کمبود پروتئین عامل اصلی ریزش مو در تغذیه نامناسب

حداقل نیازهای مو سه عنصر هستند؛ در ریز مغذی ها؛ آهن و روی و به صورت کلی پروتئین بسیار مهم است.

مو از پروتئین ساخته شده و عمده وزن مو را پروتئین شامل می شود. بنابراین پروتئین به مقدار لازم باید مصرف شود. حتی افرادی هم که رژیم نمی گیرند و بیشتر افرادی که در طبقات پایین اجتماع هستند به دلیل محدودیت های غذایی، و حتی در طبقه مرفهین، مخصوصا نسل جوان که به مصرف فست فود و مواد غذایی کم ارزش روی آورده اند مسئله کمبود این مواد مورد نیاز مشاهده می شود.

بنابراین با یک رژیم غذایی مناسب که آهن، روی و پروتئین مورد نیاز بدن تامین شود می توان از بروز این مشکل جلوگیری کرد.

یکی دیگر از عوامل ریزش مو نیز تغییر فازهای مو می باشد.

موهای ما همیشه و پیوسته در حال سازندگی نیستند، و گاهی استراحت می کنند که برخی عوامل از جمله تغذیه باعث می شود درصد موهایی که در وضعیت استراحت هستند بیشتر شود. تغذیه نامناسب که می تواند در قالب رژیم های سختگیرانه باشد و یا ممکن است شخص دچار وضعیت خاصی مانند وضعیت های روحی مختلف شده باشد، باعث می شود که تغذیه از حالت مناسب و مورد نیاز خارج شود.

شروع ریزش مو بدلیل مسائل تغذیه ای از 6 هفته تا 16 هفته متغیر است، که بصورت میانگین 3 الی 4 ماه می باشد. البته این ریزش الزاما از موهای سر نیست و ممکن است از موهای کل بدن باشد، که شامل موهای ریش، ابرو، مژه و سایر موهای بدن می باشد.

پس با تغذیه مناسب و رساندن مواد مورد نیاز بدن از ریزش موهای خود جلوگیری کنید. برای مطالعه کامل عوامل ریزش مو به صفحه اختصاصی این مطلب مراجعه فرمایید.

بیماری های خود ایمنی چیست؟ و چرا باعث ریزش مو می شود؟

زمانی که سیستم ایمنی بدن با بدن درگیر می شود ممکن است باعث ریزش مو بصورت سکه ای شود. در این مدل ریزش مو ریشه مو تخریب نمی شود و امید به برگشت و رشد موها وجود دارد. این بیماری بصورت موقت باعث می شود که ریشه مو، ساقه ی مو را تولید نکند که اغلب بصورت محدود و ناحیه های کوچک به قطر 2 الی 3 سانت می باشد. پس از مدتی دوباره رشد موها شروع می شود. البته ممکن است مدت این بازگشت طولانی شده که نیاز به درمان دارویی می باشد. جای نگرانی نیست زیرا با استفاده از داروهای موجود درمان خواهد شد.

ریزش مو در اثر بیماری های خود ایمنی از مهمترین عوامل ریزش مو در کودکان می باشد.

شوره سر چیست؟ و راه های درمان آن؟

رایج ترین شوره سر در یک محدوده سنی است که معمولا بعد از سن بلوغ تا سن 40 سالگی می باشد، که پوست بدن و سر چرب می باشد. یک نوع مخمر وجود دارد که روی پوست رشد می کند که باعث شوره و در موارد شدید دچار قرمزی و خارش شده و حتی باعث ایجاد ضایعه های چرکی به شکل جوش که در پوست سر، در مردان در قسمت های مو دار صورت و هم برای مردان و هم زنان در ابروها، در مواردی در گوش و پشت گوش، قسمت میانی قفسه سینه و در پشت بین دو کتف که مثل اگزما مشاهده می شود.

درمان شوره سر چیست ؟
درمان شوره سر چیست ؟

انواع درمان های مختلف برای این مشکل وجود دارد که می توان به شامپوهای مختلف، لوسیون ها و داروهای خوراکی اشاره کرد.

شپش چیست؟ و راه های درمان آن؟

شپش یک انگل است که می تواند با تماسی که از طریق پوست سر دارد منتقل کننده بیماری هایی باشد. می دانید که این انگل از قدیم در میان مردم موجود بوده و هست که حتی در جوامع پیشرفته و مدعی سطح بالای بهداشت هم بسیاری از مردم مبتلا به این انگل هستند. طبق آمار موجود در کشور کانادا حدود 13 درصد، در چین 14 درصد و در اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا هم مردم مبتلا به این بیماری هستند. در کشور عزیزمان ایران این آلودگی بسیار کمتر از نقاط دیگر دنیاست. که اخیرا در اثر غفلتی که به علت از یاد رفتن این موضوع شکل گرفته دوباره این انگل مبتلایان زیادی پیدا کرده است. این غفلت بصورت یک پیک و یک بازه زمانی بصورت مواج می باشد که نرخ آن بصورت هر چندسال یکبار رشد دارد.

راه درمان شپش سر
راه درمان شپش سر

البته جای نگرانی وجود ندارد. این انگل از انسان به انسان منتقل می شود و وابسته به انسان است که در اثر تماس های صمیمی و نزدیک بودن به فرد مبتلا انتقال می یابد. برای درمان شامپوها و داروهای زیادی وجود دارد که با مصرف درست آن ها به سادگی انگل ها از بین خواهند رفت.

برای تسریع در درمان و یا حتی پیشگیری نیز می بایست وسایلی که در تماس با موها و سر شما هستند را شسته و اتو بزنید و وسایلی که قابل شستشو نیستند را ضد عفونی کنید. کار چندان دشواری هم نیست و به سادگی می توانید سلامت موی خود را تضمین کنید.

آیا سندروم تخمدان پلی کیستیک تاثیری در ریزش مو دارد؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک در خانم ها باعث اختلالات هورمونی می شود. افزایش هورمون های مردانه در خانمها باعث کاهش ضخامت موهای سر مخصوصا در قسمت جلوی سر می باشد، که می تواند همراه با افزایش موهای زائد در صورت و قسمت های دیگر بدن باشد.این اختلال می تواند باعث نامنظمی سیکل ماهانه نیز شود و از جمله موارد دیگر مثل جوش های صورت در سنی که پیش بینی نمی شود.البته اختلالات هورمونی در افراد مختلف بصورت های متفاوتی خود را نشان می دهد،که در بعضی افراد این عوارض بصورت ریزش مو و یا ضخیم شدن موهای بدن نمایان می شود.گاه ممکن است شخص همه این موارد را یکجا دارا باشد که دلالت بیشتر بر این اختلال می باشد.

برای درمان این اختلال باید افزایش هورمون ها کنترل شود که باعث جلوگیری از ریزش مو خواهد شد و یا درمان های دیگری که با مراجعه به پزشک متخصص میسر می شود.

کم پشتی ریش ها راه درمان دارد؟

بعضی از آقایان هستند که موهای صورت یا همان ریش آن ها ضعیف بوده و یا اصلا رشدی نداشته است. اگر شما ریش هایتان کم پشت و ضعیف باشد می توان با استفاده از ماینوکسیدیل آنها را تقویت کرد و وضعیت ریش هایتان بهتر از قبل شود. اما اگر موها اصلا وجود نداشته باشند می توان از روش کاشت ریش استفاده نمود.

بیماری صدف چیست؟ تاثیر آن بر پوست و راه های درمان آن چیست؟

در این بیماری پوست قرمز رنگ شده و روی آن پوسته های سفیدرنگ شبیه صدف در قسمت های مختلف بدن ایجاد می شود، شایع ترین قسمت ها پوست سر، آرنج ها و زانوها هستند که البته در تمام بدن هم می تواند ایجاد شود. این بیماری از استعداد ژنتیکی،برخی داروها،آفتاب و عوامل دیگر مثل ضربه که باعث صدمه می شود. حدود 2 درصد از مردم دنیا به این بیماری مبتلا هستند ، در کشورهای اسکاندیناوی این نرخ به 6 درصد نیز می رسد.

استرس و هیجان در درمان یا تشدید این بیماری بسیار موثر است، به این صورت که مشاهده شده با کنترل هیجانات بدون دارو هم روند درمان بیمار شکل گرفته است.از محرک های این بیماری می توان به برخی عفونت های ناشی از سرما خوردگی اشاره کرد که باعث تشدید و یا حتی بروز بیماری می شود.

برای درمان نیز می توان از درمان های موضعی بهره برد، که با پیشرفت علم روش های بسیاری هستند که می توان حتی نگرشی که این بیماری درمان قطعی ندارد را پشت سر گذاشته و به بهبود رسید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا