توصیه های کاشت مو

مراحل رشد مو بعد از کاشت مو چگونه است ؟

()

پیوند مو یا کاشت مو از نوع عمل هایی است که نمی توان نتیجه کامل آن را پس از مدت کوتاهی مشاهده نمود، زیرا پروسه رشد موهای کاشته شده نسبتا طولانی می باشد. کسانی که عمل پیوند مو انجام می دهند، باید روند رشد موها را طبق اصول طبیعی مو طی نمایند. مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو احتیاج به صبر و زمان دارد.

رشد موها بعد از کاشت مو

یکی از مهم ترین موضوعاتی که افراد پس از کاشت مو به آن فکر می کنند و تبدیل به دغدغه ذهنی آنها می شود، زمان و چگونگی رشد موهای کاشته شده می باشد. این موضوع باعث شده تا نحوه رشد موها پس از عمل پیوند مو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.

رشد مو بعد از کاشت می تواند به عوامل بسیار مختلفی وابسته باشد، از جمله این عوامل می تواند روش کاشت مو، ژنتیک و … باشد. با توجه به اهمیت موها در زیبایی هر انسان، این موضوع که موهای کاشته شده چه مدت طول می کشد تا رشد کنند نیز حائز اهمیت می باشد.

در هنگام کاشت مو از پشت سر انسان به عنوان بانک مو استفاده می شود. در این عمل زیبایی فولیکول های مو از پشت سر با استفاده از متد و روشی خاص جدا شده و به قسمت های کم مو منتقل می شوند. این عمل انتقال اگر به خوبی انجام شود، رشد موهای کاشته شده حالت طبیعی خود را در پی خواهد گرفت، این موضوع به کیفیت روش کاشت مو و تخصص پزشک نیز بستگی دارد.

دوره رشد مو چگونه است ؟

رشد مو در سر انسان ها دارای دوره های مختلفی می باشد. از این رو نیاز است تا ابتدا با دوره های مختلف رشد مو آشنایی پیدا کنیم.

 • یکی از دوره های رشد مو آناژن یا Anagen می باشد. در این دوره رشد مو فعال می باشد. این دوره در همه افراد و برای همه موها یکسان نیست. دوره آناژن برای هر کدام از موها معمولا از 1.5 الی 7 سال ادامه دارد. اما متوسط این دوره 3 سال می باشد. 85 درصد از موهای هر انسانی در مرحله رشد فعال یا آناژن می باشند.
 • دوره بعدی رشد مو کاتاژن Catagen می باشد. کاتاژن را می توان دوره ریختن موها و رشد جایگزین برای آنها نامید. 1 درصد از کل موهای هر انسانی در دوره کاتاژن به سر می برند. یعنی همیشه یک درصد از موها در حال ریزش و از طرفی رشد جایگزین برای آنها در حال انجام می باشد. معمولا این دوره 3 هفته به طول می انجامد.
 • دوره بعدی که می توان معرفی نمود، Telogen یا تلوژن می باشد. این دوره قبل از آناژن برای موها اتفاق می افتد. معمولا 14 درصد از فولیکول های مو در این حالت قرار دارند. این دوره تا 3 ماه طول می کشد.

مدت زمان رشد موها بعد از کاشت مو

دوره مربوط به رشد موهای کاشته شده معمولا یک پروسه نسبتا طولانی مدت است. ما باید بدانیم که در هر دوره زمانی بعد از کاشت چه مرحله ای از رشد موهای کاشته شده باید اجرایی شود تا بتوانیم مراقبت های لازم را انجام دهیم. اینگونه می توان رشد موها را در بهترین شرایط ممکن و در زمان درست شاهد باشیم.

معمولا موهای کاشته شده باید توسط خود فرد و در صورت نیاز توسط پزشک متخصص بازرسی شوند تا از صحت عمل پیوند مو اطمینان کامل پیدا نمود. در ادامه این مقاله با تفکیک زمانی می توان از نحوه نگهداری و میزان رشد موهای کاشته شده مطلع شد.

هفته اول بعد از کاشت مو

هفته اول بعد از ترمیم مو مهمترین زمان برای مراقبت های پس از کاشت مو می باشد. زیرا در این مقطع ممکن است در محل های اهدا کننده یا بانک مو دچار ورم شده، که معمولا طبیعی می باشد. در صورت مشاهده هر نوع قرمزی و یا ورم در قسمت بانک مو خونسردی خود را حفظ نمایید، زیرا این مورد برای افراد زیادی بعد از کاشت مو پیش می آید و مشکل خاصی به جود نخواهد آورد.

نکته بسیار مهم : اکثر موهایی که بعد از هفته اول کاشت مو دچار ریزش می شوند فقط ساقه مو می باشند. فولیکول های مو در زیر پوست توسط بافت پوست محکم شده و احتمال ریزش مو همراه ریشه بسیار کم می شود. فولیکول های مو در زیر پوست توسط پوست عروق جمع می شوند و 4-5 روز بعد از عمل بی خطر هستند. عمیق ترین قسمت ساقه مو از شکل فولیکول های آنها تقلید کرده و مانند یک نقطه است. به همین دلیل است که مردم آن را برای یک فولیکول اشتباه می گیرند. واقعیت این است که با شروع ریختن 4-5 روز پس از عمل ، ریشه مو (فولیکول) ایمن باقی می ماند.

ریزش ساقه مو بعد از کاشت مو
ریزش ساقه مو بعد از کاشت مو

 

هفته دوم بعد از کاشت مو

در هفته دوم ورم و قرمزی که هفته نخست ایجاد شده بود، به مرور کمتر شده تا به طور کامل از بین برود. در صورتی که در این دوره زمانی در سر خود پوسته مشاهده نمودید، جای هیچ گونه نگرانی نبوده و می توان با شست و شو درست و مناسب این پوسته خشک شده را برطرف نمود.

 دقت داشته باشید که داروهای تجویز شده بعد از کاشت مو توسط پزشک را در این زمان باید با دقت مصرف نموده تا بتوان بهترین نتیجه را از عمل کاشت مو به دست آورد.

هرگونه سهل انگاری در مصرف داروها می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده شود. از این رو مصرف صحیح دارو ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

نحوه رشد موها در ۱۴ روز اول بعد از کاشت مو
نحوه رشد موها در ۱۴ روز اول بعد از کاشت مو

هفته سوم بعد از کاشت مو

ممکن است موهای کاشته شده در هفته سوم شروع به ریزش کند و این موضوع تا پایان ماه اول ادامه داشته باشد. فرآیند ریزش موهای کاشته شده نیز در این بازه زمانی امری کاملا طبیعی بوده و نیازی به هیچ گونه نگرانی بابت موها نمی باشد.

 این ریزش به این علت است که فولیکول های مو وارد فاز شوک می شود و این شوک منجر به ریزش موها می شود. در اینجا تنها تارهای مو ریخته شده و فولیکول مو سالم می باشد. در این مرحله دوباره شاهد رشد این موها خواهیم بود.

در هفته سوم پس از کاشت این احتمال وجود دارد که  شکل ظاهری موها مانند قبل از عمل کاشت مو شود. این دوره خواب موها نام دارد و قبل از شروع به رشد مجدد رخ میدهد. زمان شروع و پایان این دوره برای افراد مختلف، متفاوت می باشد.

ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو

در این بازه زمانی اغلب موهایی که توسط پزشک کاشته شده، رشد خود را آغاز کرده اند. البته هنوز هم ممکن است موها کم پشت بوده و به تراکم دلخواه نرسیده باشند. بانک مو یا همان ناحیه اهدا کننده نیز به طور کامل در این  دوره ترمیم شده و هیچ گونه قرمزی و یا مشکلات دیگری در این قسمت مشاهده نمی شود.

رشد موها بعد از کاشت مو به روش
نحوه رشد موها بعد از کاشت مو به روش Micro FIT

ماه پنجم تا نهم بعد از کاشت مو

از ماه پنجم رشد موهای کاشته شده بیشتر شده و می توان حتی برای کوتاه کردن موها نیز اقدام نمود. هنوز هم احساس کم پشتی در موها مشاهده می شود. اما با نزدیک شدن به اواخر این دوره موها رشد بیشتری داشته و ضخیم تر از قبل می شوند. پوست سر نیز در این دوره به حالت طبیعی و اولیه خود باز می گردد.

بنابراین پس از ماه ششم می توان شاهد انعطاف پذیری بیشتر پوست سر نیز بود.

نحوه رشد موها بعد از کاشت مو به روش Micro FIT
نحوه رشد موها ( ماه چهارم تا ششم ) بعد از کاشت مو به روش Micro FIT

سال اول بعد از کاشت مو

با گذشت یک سال از عمل پیوند مو می توان رشد موهای کاشته شده را در اغلب نواحی سر شاهد بود. اغلب موها از پوست سر خارج شده و تراکم موها به حد قابل قبولی رسیده است. اگر موج یا فر در موها مشاهده شود نیز امری طبیعی بوده و این حالت با گذشت زمان از بین می رود.

معمولا با پایان سال اول بسیاری از مشکلاتی که ممکن است پس از کاشت مو در سر و یا موها مشاهده شود از بین می روند. با رسیدن به پایان سال اول، خیال افراد از رشد طبیعی موهای کاشته شده تا حدودی راحت می شود.

نحوه رشد موها ( ماه هفتم تا دوازدهم ) بعد از کاشت مو به روش Micro FIT
نحوه رشد موها ( ماه هفتم تا دوازدهم ) بعد از کاشت مو به روش Micro FIT

سال دوم بعد از کاشت مو

اغلب افراد لحظه شماری می کنند تا ظاهر نهایی موهای خود پس از کاشت را مشاهده نمایند. در سال دوم پس از کاشت مو می توان این موضوع را به راحتی مشاهده نمود.

پس از دو سال موهای کاشته شده رشد کاملا طبیعی خود را آغاز نموده و به تراکم بسیار مناسبی خواهند رسید. ضخامت موهای کاشته شده در سال دوم بیشتر از سال اول می باشد. در سال دوم میزان حجم موها بیشتر شده و همچنین شاهد رشد و تراکم بیشتر موهای کاشته شده نیز خواهید بود.

به طور کلی میتوان گفت بهترین زمان برای مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو، سال اول پس از عمل کاشت مو می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

Document

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫234 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشید موهایی ک از پشت سر برداشت شده ولی ی جاهایی در اومده ی جایی در نیوده
  آیا جاهایی ک در نیوده در میاد باز ؟؟؟

  1. سلام ببخشید. من دو مرحله کاشت مو انجام دادم کاشت اول از پیشانی تا وسط سرم انجام دادم 4 ماه بعد برای ادامه از وسط سر تا پشت سر کاشت انجام دادم الان 1 سال نیم میگذره ولی نمیدونم چرا پس سرم و رشت خیلی کمی کرده میشه راهنمایی کنید

 2. سلوم خسته نباشید توخدا جواب منو بدید خیلی نگرانم ۵ماهو ۱۵ روزه که از کاشتم داره میگزره ولی موقع شستن موهام میریزه شاید در حدود ۲۰ تای ته موها هم انگار پیاز چه شم باهاشه سفیده لطفا راهنماییم کنید خیلی استرس دارم

  1. نترس ریشه که بعد از ۵ ماه در نمیاد. ریزش طبیعی موهاست

 3. سلام وقت بخیر
  من یک سال سه ماه کاشت انجام دادم بخاطر هرویت و زینک و جلسه های مزوتراپی و فینستراید و ماینوکسدیل موهام از ماه ۷ تا یک سال خیلی پر شد و درجه یک ولی بعد از گذشت یک سال موهام ریزش و خیلی کم پشت شده البته تمام داروها ذکر شده دورش تموم شدن میشه راهنمایی کنین نگرانم

  1. سلام و وقت بخیر

   روش کاشت مو و میزان گرافتی که کاشته شده همچنین محل برداشت مو رو میتونین بگین ؟

  2. شما بیشتر بخاطر مصرف فیناستراید موهاتون رشد کرده و بعد از قطع دارو دوباره ریزش کرده

 4. با سلام و خداقوت به تیم عزیز و بینظیر خانه سفید
  بنده ۵روز دیگه میشه ۶ماهه که کاشت مو انجام دادم اولش که یک سمت محل کاشت نسبط به سمت دیگه کم تراکمتر و خالیتره و خیلی داره اذیتم میکنه این مورد چندبارم با پزشکم صحبت کردم گفتن تا ۶ماه تحمل کن ولی الان همونطوری باقی مونده… داروهایی که استفاده میکنم هیرویت و یونی زینک هستن و شامپو تونیک بعداز کاشت هم استفاده میکنم بنظر شما دارویی که میدونید میتونه کمک کنه برای رشد و تقویت لطفا لطف بفرمایید معرفی کنید بهم و بنظر شما اون قسمتهایه خالی پر میشن تا کی باید صبر کنم؟؟؟
  مرسی از پاسخگویی و لطفی که به ما دارین موفق و سلامت باشید

از پزشک خانه سفید بپرسید یا نظرتان را بگذارید.

پاسخ شما در اسرع وقت (در صورت تکراری نبودن سوال) ارسال می شود.

دکمه بازگشت به بالا