آیا کاشت مو در محل سوختگی سر امکان پذیر است؟

دسته بندی : دانشنامه کاشت مو

ممکن است این موضوع ذهن بسیاری از شما متقاضیان کاشت مو را درگیر کرده باشد که آیا می توانید در نواحی سر و صورت که دچار سوختگی شده است کاشت مو انجام دهید یا خیر؟ پاسخ متخصصین کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید به این موضوع یعنی کاشت مو در سوختگی سر مثبت است. اگر پوست شما دچار سوختگی شده است و جای اسکار براثر سوختگی روی پوستتان می باشد، این موضوع مانع انجام کاشت موی شما نیست.

ما امروز سعی توضیح بیشتر پیرامون این موضوع داریم. در ابتدا انواع سوختگی ها را به صورت مختصر شرح میدهیم و سپس به بررسی کاشت مو در محل سوختگی میپردازیم.

انواع سوختگی

سوختگی پوست به دو دسته با ضخامت نسبی و تمام ضخامت تقسیم می شود.

 • ضخامت نسبی : در سوختگی با ضخامت نسبی به بافت های زیرین پوست آسیبی وارد نمی شود. و فقط اپیدرم فوقانی درگیر می شود. سوختگی درجه یک و درجه دو از نوع ضخامت نسبی است.
 • تمام ضخامت : در سوختگی های تمام ضخامت به لایه‌های زیرین پوست آسیب می‌ رسد. سوختگی درجه سه از نوع سوختگی تمام ضخامت است.

سوختگی نوع 1

سوختگی نوع 1 خفیف ترین نوع سوختگی است. زمانی که پوست شما براثر سوختگی دچار تغییر رنگ و قرمزی بشود، ولی تاول نزند و سوزش نداشته باشد سوختگی شما نوع 1 است. در این نوع سوختگی فقط لایه خارجی پوست درگیر می شود.

سوختگی نوع 2

شدت این سوختگی متوسط است و همراه با تاول، سوزش و درد می باشد. مشخصه این سوختگی درد بسیار شدید آن است. وقتی دچار سوختگی نوع 2 می شوید باید مراقبت های لازم را در انجام دهید زیرا ممکن است زخم شما عفونت کند.

سوختگی نوع 3

در این نوع سوختگی تمام اپیدرم پوست تخریب می شود و در مواقعی که شدت سوختگی خیلی زیاد باشد، بافت های زیر پوست نیز دچار آسیب می شوند. در این نوع سوختگی چون عصب قسمت سوخته شده از بین رفته است فرد احساس درد نمی کند. اما خیلی زود و در صورت دیدن شواهد سوختگی باید به پزشک مراجعه کند.

راه های از بین بردن اسکار

روش های متعدد جراحی برای برداشتن بافت اسکار وجود دارد. اسکارهای بزرگ پوست با انجام جراحی کوچک می شوند و کمتر دیده می شوند، اما انجام جراحی روی اسکار های کوچک باعث ازبین رفتن کامل اسکار می شود. روش دیگری که که برای از بین بردن اسکارها استفاده می شود، مخفی کردن آن ها با استفاده از کاشت مو در نواحی دچار سوختگی است. در بعضی مواقع که قسمت اسکار بزرگ است ابتدا با جراحی آن را کوچک می کنند سپس روی آن ناحیه مو می کارند تا کمتر دیده شود.

کاشت مو در پوست دارای اسکار چگونه است؟

کاشت مو در نواحی از پوست که دارای اسکار هستند نیاز به دقت و زمان بیشتری دارد. بافت های اسکار دارای عروق خونی نیستند، به همین خاطر امکان جواب دادن پوست سوخته شده به کاشت مو نسبت به نواحی سالم پوست کمتر است. اگر می خواهید در نواحی اسکار خود کاشت مو انجام دهید، باید بدانید کاشت مو شما در یک جلسه تمام نمی شود و آن تراکم مورد نظر را نمی دهد بلکه کاشت مو را باید حداقل در دو جلسه انجام دهید تا نتیجه دلخواه را کسب کنید.

در نواحی اسکار بافت های سفت زیادی وجود دارد که این موضوع باعث می شود موهای کاشته شده در جهت دلخواه شما رشد نکند. عمق جایگذاری کاشت گرافت های مو در نواحی اسکار باید از نواحی دیگر بیشتر باشد تا ریشه آن ها به عروق خونی برسد. بهتر است نواحی اسکاری که روی آن مو کاشته شده است بعد از عمل کاشت مو گرم و مربوط نگه داشته شوند، زیرا خون رسانی در آن قسمت ها ضعیف است.

تاریخ انتشار : 1396-01-01
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
 • زهرا غلامی
  1399-09-15

  سلام
  من در دوران نوزادی سرم سوخته
  الان ۲۷سالمه
  امکان کاشت مو بصورت موفقیت امیز وجود داره؟؟

  • خانه سفید
   1399-09-16

   با سلام و وقت بخیر

   برای تشخیص این مورد با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ کلینیک خانه سفید از طریق واتس اپ و ارسال عکس ناحیه سوخته اقدام نمایید.

 • علی حبیب زاده
  1398-12-20

  باعرض سلام وخسته نباشی 23سالمه
  موقعی که حدودا 4ساله بودم یه تیکه از موی سرم ریزش شدیدی داشت .یه زنی به مامانم گفته یه دونه باتری کنترل تلویزیون،بکوب تااینکه کاملا خورده بشه بعد رو قسمتی که ریزش شدیدی داره ، بزار.بعدازاینکه مامانم رو آن تیکه (باتری خورده شده ) گذاشت موی سرم سوخت(تیکه) ورم کرده وخون ازش در میادوالان خدارو شکر خوب شده و ولی تعدادی موی کمی مونده و سفت شده .سال98آن تیکه کاشتمش و7الی8ماه از کاشتش گذشت ولی حس میکنم رشد نکرد.
  هرکاری برای رشد این قسمت موی ریخته شده ،میکنم .آیا راهی برای درمانش وجود دارد؟

  • خانه سفید
   1399-01-24

   عرض ادب و احترام

   این ناحیه اسکار است امکان گرفتن موی کاشته شده کمتر است با توجه به وسعت آن می توان آنرا جراحی کرد.

  • Morteza
   1399-02-23

   سلام.آیا کاشت مو در قسمتی که قارچ باعث ریزش اون شده امکان پذیره؟با کاشت مو کاملا درست میشه طوری که مشخص نباشه؟

   • خانه سفید
    1399-04-07

    با سلام و وقت بخیر

    اگر عفونت قارچی باعث ایجاد اسکار شده باشد، متاسفانه امکان گرفتن کاشت کم می شود و نمی توان ضمانت داد که ان با کاشت مو پوشانده می شود. اما این بدین معنی نیست که اصلا امکان ندارد.

 • جاوید
  1398-03-01

  سلام آیا برای محل سوختگی سر در دوران کودکی که الان 45 سال دارم می توان مو کاشت ؟

  • خانه سفید
   1398-03-07

   با سلام و احترام

   بله امکان کاشت مو برای نواحی سوختگی هم وجود دارد.

   پیروز باشید

+مشاهده بیشتر