دانشنامه کاشت مو

کاشت مو به روش FIT | مراحل، مزایا، عوارض و هزینه

()

مو به‌عنوان یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی افراد محسوب می‌شود، اما گاهی این موهبت الهی در اثر بیماری، تغییرات هورمونی، استرس، کمبود مواد معدنی، وراثت و…. شروع به ریزش شدید می‌کند. در این مواقع اگر فوراً به داد موهایتان نرسید، ممکن است بسیاری از تارهای موی خود را برای همیشه از دست دهید.

معمولاً اگر ریزش مو منجر به طاسی یا کم پشتی موی سر شود، پزشک بعد از بررسی کامل و انجام آزمایشات گوناگون ممکن است کاشت مو را پیشنهاد کند. یکی از متداول‌ترین و محبوب‌ترین روش‌های کاشت مو، کاشت مو به روش FIT است. در ادامه قصد داریم تا شما را با این روش مؤثر معجزه‌آسای درمانی بیشتر آشنا کنید.

کاشت مو به روش FIT چیست ؟

در کاشت مو به روش FIT که یکی از بهترین روش های کاشت مو طبیعی هم می باشد، از یک پانچ گرد کوچک برای استخراج واحدهای فولیکولی مو از یک ناحیه با رشد موهای متراکم به یک منطقه بدون مو استفاده می شود. هر واحد که گرافت مو نام دارد شامل یک تا چهار مو است.

اگر چه مخفف “FIT” به طور رایج برای استخراج واحد فولیکولی شناخته شده است، دستورالعمل های صادر شده در مارس 2018 از انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو (ISHRS) توصیه کرد که این روش به نام “برش واحد فولیکولی” تغییر نام داده شود.

کاشت موی FIT مؤثرترین و بهترین روش ترمیم موهای ازدست‌رفته برای افرادی است که هنوز دچار طاسی گسترده نشده‌اند. این روش نتیجه‌بخش در بین افراد بسیار پرطرف‌دار است و علاوه بر قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه خود از متداول‌ترین روش‌های کاشت مو است.

روش FIT به FUE هم مشهور است، این دو نام با یکدیگر تفاوتی ندارند و پروسه انجام هر دو یکسان است. کاشت مو به این روش بیشتر برای افرادی که موهای کم پشتی دارند توصیه می‌شود. افرادی که طاسی گسترده دارند، بهتر است با نظر پزشک از روش‌های دیگری مانند کاشت مو به روش سوپر ترکیبی استفاده کنند.

جالب است بدانید که در این روش هرگز جای زخم پشت سر داوطلب باقی نمی‌ماند؛ زیرا هر گرافت به‌صورت مجزا از ناحیه پرتراکم استخراج می‌شود.

نمونه کاشت مو به روش FIT

کاندید مناسب کاشت مو به روش FIT

همان‌طور که گفته شد کاشت مو به روش FIT برای همه افراد پیشنهاد نمی‌شود. این روش برای افرادی که در مراحل اولیه ریزش مو هستند، بسیار مؤثر است. در ادامه کاندیدای مناسب کاشت مو به روش FIT را به شما خواهیم گفت.

 • افرادی که پوست سر آنها خاصیت کشسانی کمتری دارند، می‌توانند از این روش به‌عنوان یک راهکار جایگزین برای کاشت مو به روش FUT استفاده کنند.
 • افرادی که با وجود ریزش مو، بانک موی مناسبی در پشت سر و اطراف دارند.
 • طاسی و ریزش مو خفیف تا متوسط می‌تواند به کمک این روش ترمیم شود.
 • افرادی که سن بلوغ را گذرانده باشند و سن آنها حدود 25 الی 55 سال باشد، کاندید خوبی برای روش FIT هستند.
 • افرادی که به دنبال یک روش دائمی و غیرتهاجمی برای افزایش تراکم موهای خود هستند.
 • FIT برای آن دسته از افرادی که تمایل به کوتاه نگه داشتن موهای خود در پشت سر را دارند، گزینه خوبی است.
 • از این روش در کاشت ابرو و کاشت ریش و سبیل هم استفاه می شود.

مراحل کاشت مو به روش FIT

FIT یک روش کاشت مو با حداقل میزان تهاجمی بودن است که دوره ی بهبود بسیاری کوتاه و نتایجی عالی دارد. همه متقاضیان کاشت مو به صورت مجزا در جلسات مشاوره ی پزشکی تحت آزمایش و بررسی قرار می گیرند. روش درمانی پیشنهادی (دارویی و یا جراحی) بر اساس میزان ریزش مو تعیین می شود. مراحل کاشت مو به روش FIT به صورت خلاصه به شرح زیر است :

 • مراجعه ی بیمار به مراکز درمانی،
 • عکس برداری،
 • طراحی نواحی اهداکننده و دریافت کننده،
 • استخراج واحد های فولیکولی از نواحی اهداکننده،
 • آماده سازی واحدهای فولیکولی،
 • نگه داری واحد های فولیکولی،
 • استراحت،
 • کاشت واحدهای فولیکولی،
 • دوره بعد از کاشت مو و رعایت توصیه های بعد از کاشت.

مراحل کاشت مو به روش FIT

انتخاب یک کلینیک معتبر و قابل‌اعتماد

انتخاب یک پزشک باتجربه و بهترین کلینیک کاشت مو اولین و مهمترین قدم برای کاشت مو است. تجربه و مهارت پزشک در بیشتر مواقع در نتیجه نهایی کاشت تأثیرگذار است؛ بنابراین اگر قصد دارید یک عمل موفقیت‌آمیز و بدون عارضه را انجام دهید، حتماً به این نکته توجه فرمایید.

شما می‌توانید پس از مشاوره و ویزیت مشکل خود را ارزیابی نمایید و باتوجه‌به نظر پزشک برای کاشت مو اقدام کنید. پزشک موظف است تا کلیه جزئیات کاشت و نحوه انتقال فولیکول موی پیوندی یا گرافت را به شما شرح دهد و نظرتان را بپرسد.

عکس برداری

عکس برداری از قسمت های مشخص شده ای از سر به منظور ثبت در پرونده و تحلیل نتایج حاصل شده انجام می شود. یک مجموعه عکس شامل تمامی مراحل درمان، در اختیار هر فرد قرار خواهد گرفت. این عکس ها توسط کارکنان مرکز درمانی و با دوربینی حرفه ای گرفته می شوند.

طراحی خط رویش مو 

طراحی خط رویش مو به صورت توافقی با بیمار و با رعایت حد متعارف پارامترهای مربوطه صورت می گیرد. دکتر نواحی اهداکننده و دریافت کننده را نشان می دهد؛ به این معنا که یک طرح اولیه با ماژیک های مخصوص کشیده و محدوده ی نواحی اهدا کننده و دریافت کننده را مشخص می کند. ناحیه ی دریافت کننده، با نگه داشتن موهای روی آن، تعیین می شود اما ممکن است بخشی از ناحیه ی اهداکننده یا تمامش تراشیده شود.

طراحی خط رویش مو

تزریق بی حسی موضعی

در این مرحله پزشک به کمک داروهای بی‌حسی موضعی نظیر لیدوکائین سعی می‌کند درد را برای زیباجو به حداقل برساند. حتی در مواقعی مراجعه‌کننده هرگز دردی را تجربه نخواهد کرد!

استخراج واحدهای فولیکولی (گرافت مو)

ناحیه ی اهداکننده یا بانک مو منطقه ای است که موهای لازم برای کاشته شدن را به ناحیه ی دچار طاسی اهدا می کند. ناحیه ای که موها از آن برداشت می شود، دچار ریزش موی ارثی نمی شوند، بنابراین موهای کاشته شده از دست نخواهند رفت. پزشک و جراح کاشت مو بهترین ناحیه برای برداشتن مو در هر فرد را به گونه ای که هیچ گونه جراحتی وارد نشود، تعیین می کنند.

در کاشت مو به روش FIT پزشک متخصص واحدهای فولیکولی به کمک ابزار استاندارد را بادقت و ماهرانه از محل خارج می‌کند. سپس فولیکول ها با توجه به تعداد تار موهایی که دارند در ظرف های مخصوص در دمای کم، قرار می گیرند. یک شمارنده در کنار بیمار، تعداد واحدهای فولیکولی را می شمارد تا او را در جریان روند جراحی قرار دهد.

استخراج به کمک ابزارهای جراحی میلی متری به نام «پانچ» انجام می شود. این ابزارها لبه های تیز دارند و اندازه ی استوانه شان بین ۰/۷۵ تا ۰/۹۰ میلی متر متغییر است، که با توجه به ضخامت موی هر بیمار تعیین می شود. پس از جدا ساختن واحد های فولیکولی با «پانچ مخصوص»، آن ها را به کمک انبرک های مخصوص جراحی با دقت از پوست سر خارج می کنند.

تعداد واحدهای فولیکولی استخراج شده در یک جلسه، بسته به تراکم موی بیمار، حدود ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ واحد فولیکولی است که متناظر با حدود ۴۰۰۰ تا ۸۰۰۰ تار مو است. این مقدار می تواند بسته به تراکم موجود در ناحیه ی اهداکننده متفاوت باشد.

در پایان استخراج، از آنجا که تعداد واحدهای فولیکولی مشخص است، با ضرب کردن آن در تعداد موهای موجود در هر گرافت می تواند تعداد تقریبی تار موهای کاشته شده را محاسبه کرد.

جداسازی واحدهای فولیکولی

فیلم مرحله برداشت گرافت ها به روش FIT


آماده سازی و نگهداری واحدهای فولیکولی

در این مرحله از کاشت مو،  پزشک فولیکول‌های استخراج شده را در محلول‌های نگهدارنده مخصوص، قرار می‌دهد تا از نابودی آنها جلوگیری کند. بعدازاین فولیکول‌ها باید روی شیت یا نوار کاغذی چیده و مرتب شوند. این کار به افزایش سرعت و کیفیت پیوند مو کمک زیادی می‌کند.

تیم جراحی به کمک عینک های ذره بینی شروع به آماده سازی واحدهای فولیکولی و چراغ های LED (استفاده از چراغ LED به منظور حفظ دمای مناسب است) می کند. آماده سازی و نگه داری مناسب واحدهای فولیکولی، عامل اصلی موفقیت آمیز بودن کاشت مو است.

نگه داری مناسب از واحدهای فولیکولی برای بقای فولیکول های مو در مدتی که خارج از بدن هستند، بسیار مهم است. واحدهای فولیکولی باید هیدراته (آب دار) و در دمای ایده آل، در ظرف هایی که در درمای پایین آماده سازی شده اند بمانند تا زمان کاشت فولیکول ها فرا برسد.

آماده سازی گرافت ها

استراحت

به طور متوسط، روند کاشت مو ۵ تا ۷ ساعت زمان می برد که به سه بخش استخراج، استراحت و کاشت تقسیم  می شود. زمانی که روند استخراج پایان یافت، بیمار فرصتی نیم ساعته برای استراحت و صرف یک وعده ی غذایی سبک دارد.

کاشت گرافت‌ها

بعد از مرحله آماده‌سازی و برش ناحیه گیرنده، نوبت به کاشت گرافت‌ها می‌رسد. تک پیوندها باید کاملاً حرفه‌ای در منطقه موردنظر قرار بگیرند. سرعت و دقت دو فاکتور مهم این روش هستند. زاویه و جهت رشد موها بسته به برش‌های ایجاد شده توسط متخصص متغیر است. اما به‌طورکلی این برش زدن ماهرانه پزشک است که نتیجه طبیعی و بدون نقص را ایجاد می‌کند.

کاشت گرافت ها

خوشبختانه این روش طی یک جلسه قابل انجام است. در مرحله آخر پزشک توصیه‌های مراقبتی بعد از کاشت مو را به مراجعه‌کننده شرح می‌دهد و در صورت نیاز دارو تجویز می‌نماید.

تفاوت کاشت مو به روش FIT و FUT چیست ؟

یکی از سؤالات رایجی که برای مراجعه‎ کنندگان مطرح می‌شود، این است که کاشت مو به روش FUT بهتر است یا FIT (FUE)؟ در پاسخ به این سؤال با کلینیک خانه سفید همراه باشید.

می‌توان گفت هر دو روش نام‌برده هم برای بانوان و هم آقایان مؤثر هستند، اما قبل از هر چیز پزشک باید شرایط را دقیق تر بسنجد و بررسی‌های لازم را انجام دهد، به‌عبارت‌دیگر شرایط خاص روش خاص خود را می‌طلبد.

پزشک در بیشتر مواقع بر اساس اهداف و انتظارات، میزان ریزش و تراکم موردنظر متقاضی کاشت مو، طرح نهایی کاشت مو را مشخص می‌کند. در این صورت روش مناسب کاشت مو برای مراجعه‌کننده مشخص می‌شود و او می‌تواند بهترین نتیجه را دریافت کند.

روش FUT

روش FUT یا نواری معمولاً زمانی توصیه می‌شود که هدف افراد افزایش حداکثری تراکم مو است. این روش بیشتر به افرادی که دچار ریزش مو شدید و طاسی گسترده در ناحیه تاج سر هستند، پیشنهاد می‌شود.

در روش نواری فولیکول‌های مو به عرض 1.5 الی 2 سانتی‌متر و طول 20 الی 25 سانتی‌متر از قسمت پشت سر استخراج شده و پس از آماده‌سازی و مرتب شدن به قسمت طاس و کم مو منتقل می‌شوند.

در این روش به دلیل کاشت نواری احتمال خونریزی و باقی‌ماندن جای زخم وجود دارد و پزشک باید بعد از اتمام کار منطقه شکاف خورده را بخیه بزند. دوره نقاهت و بهبود در این روش به نسبت روش FIT طولانی تر است.

روش FIT

کاشت مو به روش FIT یا FUE به افرادی پیشنهاد می‌شود که دارای ریزش موی کمتری هستند و طاسی‌های خفیف‌تری دارند. مثلاً اگر فردی خط رویش موهایش عقب‌رفته باشد، باید از این روش جهت ترمیم موهای خود استفاده کند. در این روش فولیکول‌های مو به‌صورت انفرادی و جداگانه از بانک مو استخراج شده و در محل موردنظر کاشته می‌شوند.

نتیجه کاشت مو در این روش طبیعی تر و عوارض جانبی  ناشی از گرافت مو کمتر است. در این روش سر نیازی به بخیه ندارد و زمان بهبود و دوره نقاهت نیز کوتاه‌تر است.

نمونه کاشت مو به روش FIT

روند ریزش و رشد مو در روش FIT چگونه است ؟

چند روز بعد از کاشت مو به روش FIT موهای کاشت شده تا حدودی رشد می‌کنند؛ اما 6 الی 9 هفته پس از آن به‌صورت کاملاً طبیعی، موها شروع به ریزش خواهند کرد. این موضوع نگران‌کننده نیست و  به “شوک ریزش مو” معروف است.

در این مرحله که بسیار شبیه مرحله کاتاژن رشد مو است، تنها ساقه موی مراجعه‌کننده شروع به ریزش می‌کند و فولیکول‌ها هیچ‌گونه آسیبی نمی‌بینند. شوک ریزشی مو تا 3 هفته ادامه دارد و پس از آن مو مجدد رشد خود را آغاز می‌کند. موهای این مرحله ضخیم‌تر و قوی تر هستند و به‌راحتی می‌توان آنها را شانه کرد و شست، ظرف مدت کوتاهی میزان تراکم موها افزایش خواهد یافت.

نتایج کاشت مو به روش FIT

روش کاشت مو FIT از روش‌هایی است که هر مراجعه‌کننده‌ای آن را به‌عنوان یک کاشت موی ماندگار و نتیجه‌بخش می‌شناسد. اما این روش کاشت مو برای همه‌ی متقاضیان نتیجه‌بخش نخواهد بود، به‌عبارت‌دیگر هر متقاضی باید بر اساس شرایط و توصیه‌های پزشک خود، روش اف آی تی را برگزیند.

همچنین افرادی که برای کاشت مو به کلینیک‌های مجهز و معتبر مراجعه نمی‌کنند یا مشکل ریزش موی خود را جدی نگرفته‌اند و یا بعد از کاشت مو نکات مراقبتی را به‌خوبی رعایت نمی‌کنند، نمی‌توانند نتیجه خوبی از این راه به دست آورند.

نتایج کاشت مو به روش FIT کاملا طبیعی و مانند موهای خود فرد می باشد. در صورت ایجاد تراکم طبیعی حتی ممکن است اطرافیان فرد متوجه کاشت موی شما نشوند.

نمونه کاشت مو به روش FIT

مزایای کاشت مو به روش FIT

 • در کاشت مو به روش FIT رویش موها تا 95 درصد خواهد بود.
 • این روش در کمترین زمان ممکن می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.
 • در این روش دوره نقاهت و بهبود بسیار کم است و فرد طی 5 الی 6 روز می‌تواند به فعالیت‌های روزانه خود بپردازد.
 • روش FIT بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود.
 • در پایان کاشت، برخلاف روش FUT شما هرگز شاهد جای زخم و اسکار در بانک موی خود نخواهید بود.
 • روش کاشت FIT با کمترین میزان درد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام می‌شود.
 • میزان خونریزی در طول فرایند کاشت و کبودی بعد از آن بسیار جزئی و کم است.

توصیه‌های قبل از کاشت مو به روش FIT

برای آنکه کاشت مو به روش FIT نتایج بسیار خوبی را برای مراجعه‌کننده به همراه داشته باشد، لازم است تا یک سری نکات مهم قبل از شروع جلسه کاشت رعایت شود. این نکات می‌تواند در روند بهبود و کاهش عوارض ناشی از کاشت تأثیرات خوبی بگذارد و به فرد در رسیدن به نتیجه مطلوب کمک کند. از جمله مهم‌ترین نکات و توصیه‌های قبل از کاشت مو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • به‌منظور بهبود سریع زخم‌ها و جلوگیری از خونریزی گسترده در هنگام کاشت، یک الی دو هفته قبل از انجام کاشت مو هرگز مشروبات الکلی، سیگار، دخانیات استفاده نکنید.
 • در مورد مصرف هرگونه دارو و قرصی که استفاده می‌کنید با پزشک خود مشورت کنید.
 • از مصرف انواع داروی رقیق‌کننده خون، داروی ضد ریزش مو، داروی ضدالتهاب خودداری کنید.
 • در صورت مصرف هرگونه مکمل غذایی، گیاهی و یا ویتامین، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.
 • قبل از کاشت حداقل یک جلسه با پزشک خود مشورت کنید تا از نظر شرایط بالینی و… بررسی شوید.
 • اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید و با به داروی خاصی حساسیت دارید، حتماً موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 • هنگام انتخاب کلینیک و پزشک مربوطه نهایت دقت خود را به کار ببرید تا نتیجه دلخواه را به دست آورید. در این راستا می‌توانید از تجربیات مراجعه‌کنندگان دیگر استفاده کنید.
 • هرگز سه روز قبل کاشت، موها را کوتاه، رنگ، دکلره یا کراتین نکنید.
 • به توصیه پزشک گاهی لازم است کل موهای سر را از ته بتراشید؛ بنابراین در جلسات مشاوره حتماً درباره نحوه کاشت و مراحل آن سؤال کنید.
 • توصیه می‌شود قبل از کاشت، موهای خود را با شوینده مناسب خوب بشویید تا تمیز و پاکیزه شود.

نمونه کاشت مو به روش FIT

مراقبت های بعد از کاشت مو به روش FIT

در کاشت مو به روش FIT بعد از انجام مراحل کاشت به‌منظور حفظ و مراقبت از فولیکول‌های پیوندی باید نکات و توصیه‌های مهمی را رعایت نمود. در ادامه چند مورد از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از کاشت مو را به شما عزیزان شرح خواهیم داد :

 • تمامی داروهای تجویز شده توسط پزشک را سر موقع استفاده کنید و از آنها غافل نشوید.
 • تا حداقل ده روز از رابطه جنسی بپرهیزید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگینی مثل وزنه‌برداری و بدنسازی خودداری کنید؛ زیرا این فعالیت‌ها همگی منجر به افزایش گردش خون در ناحیه کاشت شده و در نهایت عوارضی مثل عفونت و خونریزی بعد از کاشت مو را به دنبال خواهند داشت.
 • منطقه کاشت شده را ماساژ ندهید، سر خود را نخارانید و به دلمه های ایجاد شده بعد از کاشت مو دست نزنید.
 • از شامپوی مناسب کاشت مو برای شستشوی سر خود استفاده کنید.
 • در طول مدت نقاهت به‌خوبی استراحت کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. خوردن مواد غذایی نظیر مرغ، گوشت قرمز، موز، آووکادو، برنج، آجیل، تخم‌مرغ، توت، اسفناج، هویج و… به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر بهبود پیدا کنید.
 • از هفته ­ی سوم تا ششم، 80% موهای کاشت شده شروع به ریزش می­ کنند. این مسئله کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. در این مدت او باید آرام و خونسرد باشد، زیرا با اینکه موهای کاشته شده ریزش پیدا کرده­ اند، فولیکول­ ها (ریشه ­ها) در جای خود باقی­ مانده ­اند. بنابراین موهای محکم ­تر و قوی ­تری شروع به رشد می­ کنند.
 • از ماه ششم، بیمار متوجه تغییرات ناگهانی در رشد مو می ­شود. این رشد تا ماه دوازدهم، به آهستگی و به صورت تصاعدی ادامه می­ یابد و نتیجه ­اش در تقریباً 100% موهای کاشته ­شده، مشهود است.

موهای کاشته شده فاقد کد ژنتیکی طاسی هستند، بنابراین دچار ریزش نمی ­شوند. از همین رو، این نتایج دائمی خواهند بود.

معایب و عوارض کاشت مو به روش FIT

معایب کاشت مو به روش FIT نسبت به سایر روش های کاشت مو عبارت است از :

 • هزینه بر،
 • روش وقت گیر،
 • ممکن است برای مناطق بزرگ طاسی مناسب نباشد.

هر روش درمانی دارای عوارض خاص خود است، با رعایت نکات قبل و بعد و همچنین سپردن کار به یک فرد حرفه‌ای و متخصص می‌توان عوارض را کاهش داد. امروزه یکی از مهم‌ترین دلایل محبوب شدن روش پیوند مو FIT میان زیباجویان درد کم، دوره نقاهت کوتاه و عوارض جانبی بسیار خفیف آن است.

کاشت مو نیازمند تجربه، مهارت و ابزار دقیق است؛ بنابراین اگر برای انجام آن به کلینیک‌های نامعتبر مراجعه کنید و یا کار را به دست یک پزشک بی‌تجربه بسپارید، نباید انتظار نتیجه فوق‌العاده را داشته باشید.

از جمله عوارض کاشت مو می‌توان به تورم و التهاب پیشانی، ایجاد دلمه‌های کوچک، ایجاد زخم، اسکار و بروز عفونت اشاره کرد. تمامی این عوارض در اثر مراجعه به کلینیک‌های نامعتبر و پزشکان غیرحرفه‌ای و همچنین عدم رعایت نکات مهم گفته شده ایجاد می‌شوند.

کاشت مو به روش FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT

هزینه کاشت مو به روش FIT همانند دیگر روش‌ها به عوامل زیادی بستگی دارد. تمامی این عوامل در تعیین قیمت نهایی مؤثر هستند و هزینه‌ها هیچ‌وقت واحد نیستند.

هزینه کاشت مو در این روش به میزان ریزش مو، تعداد تراکم مد نظر شما، مهارت پزشک، تجهیزات کلینیک، دستمزد تیم جراحی، و کیفیت بانک مو وابسته است.

شما مراجعه‌کنندگان گرامی می‌توانید برای اطلاع از هزینه پیوند مو FIT با مشاوران کلینیک پوست و موی خانه سفید تماس بگیرید تا به‌صورت کاملاً رایگان راهنمایی شوید.

در این کلینیک معتبر کلیه خدمات زیبایی نظیر کاشت مو به روش FIT با کیفیت و دقت بسیار بالایی توسط بهترین و مجرب‌ترین کادر پزشکی انجام می‌شود. در کلینیک خانه سفید ضمانت نامه کتبی با مهر پزشک جهت اطمینان خاطر شما ارائه می شود.

 • ۰۲۱-۵۴۵۰۳ (خط ویژه)
 • ۰۲۱-۸۸۸۷۰۴۸۰ (خط مستقیم)
 • ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ (مشاوره و ارسال عکس)

کاشت مو به روشFIT، در واقع نوعی روشی درمانی و زیبایی است. اما هزینه‌های ناشی از آن هرگز تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد. اما اگر فرد در اثر سوانحی مثل سوختگی، حوادث و یا تصادف نیاز به کاشت مو داشته باشد، شرایط تغییر می‌کند.

آیا کاشت مو برای افرادی که به فشارخون و دیابت مبتلا هستند، امکان‌پذیر است؟

این موضوع را پزشک تعیین می‌کند، اما مادامی که بیماری تحت کنترل باشد، مشکلی پیش نخواهد آمد.

بعد از کاشت مو از کی می‌توان به زندگی عادی بازگشت؟

پس از 5 روز شما می‌توانید به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید؛ بنابراین هیچ مشکل خاصی جهت انجام کارهای روزمره وجود ندارد.

نحوه محاسبه هزینه کاشت مو چگونه است؟

هزینه تقریبی کاشت مو بسته به روش مناسب، کلینیک، دستمزد پزشک، شرایط بیمار و…. تغییر می‌کند. شما می‌توانید عکس سه ناحیه روبرو، بالا و پشت سر خود به کلینیک خانه سفید ارسال کنید و از هزینه کاشت موی خود مطلع شوید.

در کاشت مو به روش FIT هر جلسه می‌توان چند تار مو کاشت؟

باتوجه‌به رشد علم و تکنولوژی امروزه در کلینیک‌ خانه سفید تا ۱۴۰۰۰ تار مو در هر جلسه می‌توان کاشت. مدت‌زمان کاشت نیز معمولاً بین 6 تا 8 ساعت تخمین زده می‌شود، البته این زمان بستگی به تعداد تارهای کاشته شده دارد.

از چه سنی می‌توان برای کاشت مو اقدام کرد؟

کاشت مو محدودیت سنی خاصی ندارد، اما اغلب پزشکان معتقدند که این روش درمانی و زیبایی به دلیل تکمیل فرایند بلوغ برای افراد بالای ۲۷ سال بهتر جواب می‌دهد.

چه عواملی سبب نتیجه‌بخش شدن کاشت مو می‌شود؟

تجربه نشان داده است که حدود 90 درصد پیوندهای کاشته شده اگر به دست پزشکان باتجربه انجام شود، موفقیت‌آمیز و دائمی خواهند بود. اما مهمترین مسئله رعایت صحیح و با دقت مراقبت های بعد از کاشت مو است.

آیا می‌توان از زیربغل یا ناحیه تناسلی فولیکول مو استخراج کرد؟

خیر؛ فولیکول‌های نواحی مثل زیربغل برای کاشت مناسب نیستند؛ لذا بانک مو باید از نواحی پشت سر و کناره آن و در صورت صلاحدید پزشک از ناحیه زیر ریش آقایان انتخاب شود.

آیا محدودیتی برای استفاده از روش FIT برای آقایان و بانوان وجود دارد؟

خیر؛ هر فردی می‌تواند از این روش استفاده کند، اما بهتر است قبل از هر اقدامی یک جلسه با پزشک خود مشورت کنید و از او راهنمایی بگیرید.

آیا بعد از کاشت مو حتماً باید هرچند وقت مزوتراپی انجام داد؟

این مسئله کاملاً به وضعیت موهای شما و نظر پزشک بستگی دارد؛ اما مزوتراپی بعد از کاشت مو معمولا از ماه دوم به بعد انجام می شود.

آیا پی آر پی تأثیری در روند موهای کاشته شده دارد؟

بله، از ماه دوم به بعد برای تقویت موهای کاشته شده می توان از پی آر پی به عنوان یک درمان مکمل استفاده کرد.

آیا عرق کردن سر در نتیجه کاشت اثرات منفی می‌گذارد؟

 بله، روزهای اول کاشت مو بسیار حساس است. دو هفته اول نیازمند مراقبت های ویژه می باشد. لذا از هرگونه فعالیت که موجب عرق کردن پوست سر و ایجاد سوزش و عفونت بعد از کاشت مو شود باید پرهیز کنید.

آیا کاشت مو دردناک است؟

این مورد بستگی به آستانه تحمل درد هر شخص دارد. در روش کاشت مو به روش FIT، پزشک اغلب برای راحتی و آرامش بیشتر مراجعه‌کننده قرص مسکن تجویز می‌کند. این روش درمانی برخلاف تصور بسیار درد کمی دارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫55 دیدگاه ها

 1. باسلام دکترم گفته بعدازدوماه حتما بایدبمدت یک سال مزوتراپی کنی ایابنظرشما تاثیرداره یابخاطرپولش میگه

 2. سلام خسته نباشین
  نزدیک 7 ماه کاشت ب روش fitانجام دادم ولی موهام بد از کاشت خیلی نازک و بیجون شده و از شروع عمل تا الان قرص زینک و هرویت استفاده میکنم ازمایش هم دادم مشکل تیرویید و کم خونی و استرس هم ندارم سنم هم 31 سال لطف میکنین راهنمایی کنین برای رفع نازکی و سست شدن مو ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   میتونین با نظر پزشک خود دوره مزوتراپی مو را انجام دهید.

 3. خسته نباشین 30سال سن دارم و حدود 7ماه کاشت ب روش fit انجام دادم موهام نازک و کم پشت شده همون قسمت ک کا‌شت کردم ازمایش کامل هم دادم مشکلی نداشتم تنها اسنرس هم برای همین نازک شدن و کم حجم شدنه میخاستم راهنمایی کنین ک دارویی چیزی هست برای برگشت ب حالت عادی و ضخیم شدن موها و فوم ماینوکسیدین اگر استفاده کنم خطراتش چی هست و میشه ترکش کرد بدون ریزش بعد یا خیر ممنون میشم راهنمایی کنین

 4. سلام خدمت همکاران کلینیک خانه سفید
  ممنون بابت توجه شما
  نقریبا 2 ماه کاشت کردم الان هیچ نشانه ای از مو نیست؟ این موها ار پوست سر درمیان؟محل کاشت کامل بدون مو شده
  سوال بعدی اینکه عرق کردن سر ضرری برای موها داره؟
  موفق و سربلند باشید

  1. سلام و وقت بخیر

   عرق کردن ضرر ندارد اما به هر حال از حالت عادی بهداشت سر خودتون رو بیشتر رعایت کنید. و تا ابتدای ماه ششم نگران نباشید رشد موهای کاشته شده را فقط بعد از ماه نهم باید مورد قضاوت قرار دهید.

 5. خسته نباشین 5 ماه و 7 روز از کاشتم ب روش fit میگذره و تمام دستورات و داروهای بد کاشت و رعایت و انجام دادم خیلی پرپشت و خوب بودالان جدود 1 هفتس سرم ب طرز عجیبی کم پشت شده حتی خیلی بیشتر از قبل از کاشت این روند طبیعیه؟!؟!

  1. با سلام و وقت بخیر

   تا ابتدای ماه ششم مشکلی نیست. برای دیدن بهترین نتیجه کاشت مو باید ۹ تا ۱۲ ماه صبوری کنید.

 6. سلام ببخشيد تو روش FIT بانك مو تا چه ميزان اسيب ميبينه؟!
  چون اكثرا سايتا معايب روش FIT رو اسيب زدن به بانك مو ميگن ، و ايا مجدد جاهاي برداشت شده بانك مو همراه با رويش مو هست؟!

  1. با سلام و وقت بخیر

   در روش FIT اگر طبق دستورات پزشکی از هر شش گرافت یک گرافت برداشت شود نه تنها بانک مو آسیب نمی بیند بلکه تا سه بار طبق کتاب و مستندات پزشکی می توان برداشت کرد و کاشت. مشکل آن است در بعضی جاها که بنده مشخصا شهر شیراز را می توانم عرض کنم بانک مو را بطرز فجیعی خالی می کنند که بعد از یک سال باید بانک افراد را نیز کاشت!

 7. اصولا چند هفته یا ماه بعد از کاشت مو به روش فیت باید پی ار پی انجام داد؟ اصلا نیازی هست یا خیر. چون من میخوام موهایی که کاشتم پر پشت دربیاد

  1. با سلام و وقت بخیر

   PRP تاثیری در روند رشد موهای کاشته شده ندارد.

 8. سلام و خسته نباشید.
  بنده حدودا دوماه هست که کاشت مو به روش fit انجام دادم. میخواستم بدونم واسه اینکه موهایی که کاشتیم زودتر و پرپشت تر در بیان چه باید کرد؟ عده ای میگن باید پی ارپی یا مزوتراپی انجام بدی و عده ای میگن تا شش ما خودش کامل درمیاد ونیازی به این کارا نیست. قرص و دارو برام نوشته دکتر که اونا را فعلا مصرف میکنم. ولی شنیدم یه عده کاشت موهاشون خوب نشده و یا بعد چند ماه درنیومده موهاشون. به خاطر همون نگرانم و سوال پرسیدم. ضمن اینکه تاالان کاملا از قسمتی که کاشت انجام دادم مراقبت کرده ام. ممنون میشم منو راهنمایی کنید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   نه پی آر پی و نه مزوتراپی در ماه های اول کمکی به شما نخواهد کرد. بهتر است صبور باشید و بهترین حالت کاشت مو را بعد از ماه ۹ مشاهده خواهید کرد.

 9. سلام ، من میخواام از بدن و صورتم مو برادارید و اصلا نمیخام از پشت سرم بردارید ، امکانش هست

  1. عرض ادب و احترام

   خیر امکان اینکه فقط از بدن و ناحیه ریش برداشت انجام بشه نیست. تعداد موی این ناحیه زیاد نیست و مهمتر از آن کیفیت فولیکول های موی این نواحی بالا نیست.

 10. سلام من دوامه كاشت كردم به روش fit بعد دكتر م گفت بعد از ٢ هفته دلمهاي سرمو ماساژ بدم داخل حمام تا بريزد بعد از ٢٥ روز موهاي كاشت شده ريخت دكتر گفت هروقت حمام ميري ماساژ بده به ارامي محل كاشتو ذي اين ماساژ بعد از٣٠ روز ريخت الان بعد از يك ماه يكمي از موها بيشتر رشد نكرده ميخواستم بدونم موها كي رشد ميكنند

  1. عرض ادب و احترام

   موهای دائمی شما حداکثر از ماه ششم شروع به رشد می‌کند تا آن موقع هنوز امکان ریزش و رویش دارند.

   پیروز باشید

 11. سلام خسته نباشین
  من همسرم موهاشو ب روش فیت کاشت انجام داده .البته خودش مو داشته امابرخی نقاطش موهاش پرزی بوده ک پیش متخصص برده و گفته ب روش فیت ک جراحی هم نداشته انجام داده .موهای ک کاشته شدش داره میریزه کم کم .میخواستم بدونم اگه موهای اصلیش بخواد ب همراه موهای کاشته شده بریزه ،موهای اصلیش دوباره رشد میکنه ؟

 12. سلام این روش فیت ک گفتین واس خانم ها هم انجام میشه یا فقط اقایون؟؟؟؟؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   تفاوتی ندارد، هم برای آقایان و هم برای خانم ها استفاده می شود.

   پیروز باشید

 13. سلام خسته نباشید من ب مدت دوهفته هست که کاشت fit انجام دادم بعد دوستم ب شوخی با سیلی به محل بانک موم ضربه آیی وارد کرد آیا برای موهای کاشت شده ضرری نداره مرسی اگه راهنمایی کنید.

  1. با سلام خواستم بدونم سوزن یا دارویی هست که به بانک موهایی که برداشت شده تزریق کرد که بانک مو دوباره رشد و پر بشود و بعد دوباره ازش استفاده کرد؟

 14. من حدود 10سال پیش کاشت مو انجام دادم خیلی کم پشت کاشت انجام شده بعدش یه مشکل بزرگتر اینکه خط برداشت پشت سرم هم معلوم هستش به نظر شما مشکل من چطوری برطرف میشه راهنمایی میخواستم از شما با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   باید دید که آیا مناسب کاشت مجدد به روش ترکیبی هستید؟ در این روش اسکار قبلی برداشت می‌شود و از بانک مو به روش FIT و FUT مو برداشت شده و کاشت می‌شود.

   پیروز باشید

 15. سلام بنده تقریبا ۶۰ درصد موهام ریخته میخوام بدونم در ناحیه کاشت موهایی که هست بعد کاشت مجدد رشد دارندممنون

  1. عرض ادب و احترام

   بله موهای طبیعی شما در کنار موهای کاشته شده رشد خواهند کرد، اما ممکن است بعد از کاشت آن ها هم همراه با موهای کاشته شده ریزش کرده و از نو شروع به رشد هماهنگ کنند. جای هیچ نگرانی نیست.

   پیروز باشید

 16. سلام من دوهفته پیش کاشت مو به روش FIT داشتم خط تقارن خوبی نداره موهام نیاز به ترمیم داره ایا ترمیم دوباره اسیبی به موهای کاشته شده نمیزنه باعث ریزش موهای کاشته شده نمیشه

  1. با سلام و احترام

   خیر. اگر به صورت درست انجام بشه ترمیم مجدد آسیبی به موهای کاشته شده نمیزنه.

   پیروز باشید

  1. با سلام و احترام

   تفاوت کاشت مو FIT با کاشت مو SUT فقط در نحوه برداشت گرافت های از ناحیه بانک مو میباشد. در روش SUT برداشت گرافت بوسیله دستگاه SAFER انجام می شود. اما در روش FIT برداشت گرافت ها بوسیله هولدرهای دستی انجام می شود. در نحوه کاشت گرافت ها هیچ تفاوتی وجود ندارد.

   پیروز باشید

 17. سلام و خسته نباشید
  در روش کاشت مو fit آیا بعد از برداشت مو از پشت سر نواحی برداشت شده مجددا موها شروع به رشد میکنند؟؟تکلیف اون منطقه که موهاش برداشت شده چیه؟ چون انگار پیاز موهاش برداشته میشه

  1. با سلام و احترام

   بازگشت موها در ناحیه بانک مو در افراد مختلف متفاوت است، ممکن است تا 30 درصد ترمیم شود اما در بیشتر افراد گرافت های برداشته شده ترمیم نمی شود.
   برای برداشت جراح کاشت مو به صورت پراکنده گرافت ها را برداشت می کند که ناحیه بانک مو دچار کچلی نشود.

   پیروز باشید

 18. کاشت مو به روش fit چند جلسه زمان میبره؟ (چون راه من دوره) و اینکه من روی سرم چنتا غده چربی دارم. یکیش چون بزرگ بود برداشتم ولی بقیه هست و جراح اونارو نمیگیره.در کاشت مو به روش fit مزاحمت به وجود نمیاره؟

  1. عرض ادب و احترام

   کاشت مو به روش FIT نهایت 2 روز طول میکشه . در مورد کیست سر شما باید معاینه بشید و در برخی موارد حتما باید کیست درمان بشه و بعد اقدام به کاشت مو کنین.

   پیروز باشید

 19. باسلام و وقت بخیر
  چند سوال داشتم
  ایا برای انجام کاشت مو مراجعه ی قبلی لازمه ؟مثلا برای بررسی موها و مصرف قرص یا مکمل و برنامه و رژیم خاصی؟
  ایا بخاطر مسایل کاری ، میشه روز کاشت رو خود بیمار انتخاب کنه؟روز تعطیل هم کاشت انجام میشه؟
  چون ما از شهرستان می اییم کل پروسه ی ورود ما به کلینیک تا خروجمون چقد زمان میبره؟
  و اینکه اگر الان درخواست کاشت مو بکنیم چن روز بعد بهمون نوبت میرسه؟؟؟
  ممنون میشم پاسخ بدین چون خیلی ضروریه برام

  1. با سلام و احترام

   عرض ادب بهتره مشاوره حضوری قبل از کاشت مو داشته باشید اما ضروری نیست. چون روز کاشت مو به هر حال پزشک متخصص پوست و مو حتما مشاوره تخصصی با شما خواهد داشت و اگر کاندید مناسب کاشت مو نباشید از کاشت موی شما جلوگیری خواهد کرد.
   روز کاشت مو کامل با هماهنگی شما تنظیم میشه ولی در روزهای تعطیل اصولا کاشت انجام نمیشه. برای راحتی عزیزانی که از شهرستان تشریف میارن کلینیک خانه سفید تمهیدات خاصی مانند محل اقامت در نزدیک ترین محل به کلینیک بصورت رایگان در نظر گرفته است.
   نوبت کاشت مو اصولا در سریع ترین زمان ممکن داده خواهد شد.

   پیروز باشید

 20. در دو سال اخیر خیلی ریزش مو بنده شدت گرفت که با مراجعه به پزشک مو ، با مصرف شامپو الپسین و هر تونیک ویشی و قرص فینپشیا
  ریزش استپ خورد ولی رویش نداشت و با توجه به مبلغ هزینه دارو
  بعد شش ماه مصرف رو قطع کردم، بعد قطع دارو ریزش خیلی از قبل شدید تر شد که بعد مدتی متوجه شدم موهام خیلی کم شد
  که در شش ماه اخیر با مصرف داروهای خوراکی و مالیدنی روزی دوبار ،و شامپو بچه فیروز. و حجامت سر به فاصله یک ماه به تعداد سه بار و روزی یک بار ماساژ سر با روغن سیاهدانه – و مدت یک ماه هم میباشد که روزی یک عدد زمان ناهار قرص اکوفان مصرف مینمایم که ریزش در حال حاضر به روزی ۳ یا ۴ عدد در روزی یک بار که حمام میروم مشاهده میشود ولی رویشی مشاهده نشد . سر انجام گفتم با مشاوره با شما به یک نتیجه برسم که ایا الان زمانی مناسبی برای کاشت است و یا یک راه حل دیگری پیشنهاد دارید.
  با تشکر

  1. با سلام و احترام

   قطع مصرف داروهای ضد ریزش مو جهت مشاهده میزان ریزش مو قبل از کاشت مو ضروری است. اگر ریزش موی شما متوقف شده است می توانید جهت کاشت مو اقدام فرمایید. بهتر است برای کسب اطلاعات کامل و بررسی بهتر از پزشک مشاور پوست و مو با تجربه استفاده کنید.

   پیروز باشید

 21. سلام. من با چنتا مشاور صحبت کردم قبلا و گفتن که بذارم تا ریزش موهام کامل بشه ک وقتی مو کاشتم دیگه نریزه. الانم تقریبا ریزش موهام کمتر شده. میخوام بدونم این روش fit ک توضیح دادین صد در صد جواب میده؟ ضمانت هم دارین؟ مثلا اگه راضی نباشم و خوب درنیاد چی؟ یه هزینه الکی دادم؟

  1. سلام و عرض ادب

   کاشت مو به روش FIT در کلینیک خانه سفید دارای ضمانت نامه کتبی است و در صورت عدم رضایت بعد از کاشت مو مجددا برای شما کاشت مو بدون هزینه مجدد انجام می شود. برای دریافت وقت مشاوره می توانید با شماره 02188870480 تماس گرفته و وقت مشاوره خود را تنظیم نمایید.

 22. محل سوراخ های برداشت مو در روش FIT بدون جاگذاشتن اسکار و زخم هست ؟

  1. با سلام و احترام

   بله در روش FIT و خصوصا کاشت مو به روش میکرو FIT هیچگونه جای زخم و اسکاری در محل برداشت مو ایجاد نمی شود.

   پیروز باشید

 23. سلام وقتتون بخیر – برداشت گرافت ها با دست انجام میشه تو روش FIT ؟ اینجوری دقتش کم نیست ؟ امکان آسیب دیدن فولیکول های مو زیاد میشه انگار ؟

  1. عرض ادب و احترام

   در همه روش های کاشت مو برداشت مو توسط دست و انسان انجام می شود. تبلیغات در زمینه کاشت مو توسط ربات در ایران کاملا دروغ می باشد. حتی در روش SUT هم برداشت توسط انسان و دست انسان اما با هولدرهای برقی انجام می شود. در مورد دقت برداشت هم به جز کاشت مو به روش آرتاس که در ایران وجود ندارد همه روش ها با دقت بالای جراح کاشت مو برداشن فولیکول مو انجام می شود.

   پیروز باشید.

  2. باسلام دکترم گفته بعدازدوماه حتما بایدبمدت یک سال مزوتراپی کنی ایابنظرشما تاثیرداره یابخاطرپولش میگه

 24. با سلام و عرض ادب. من مدتی پیش کاشت مو به روش اف یو تی داشتم ولی راضی نیستم. از یکسری کلینیک مشاوره گرفتم میگن امکان کاشت به این روشی که شما فیلم گذاشتین اف ای تی وجود نداره و بانک موم قابل استفاده نیست. نظر شما هم همینه؟ یعنی هیچکاریش نمیشه کرد؟

  1. عرض ادب و احترام

   اصولا بعد از کاشت مو به روش FUT امکان یک بار کاشت به روش FIT حداقل مقدور می باشد. اما نظر همکاران ما محترم می باشد. برای تشخیص باید از سر خود و سه ناحیه روبرو ، بالا و پشت سر عکس ارسال کنین تا نتیجه برای شما مشخص شود.

   پیروز باشید

 25. شما در نواحی گیج گاهی هم کاشت مو انجام میدیدن ؟؟ با همین روش اف آی تی ؟؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله . ما در نواحی گیجگاهی هم با مهارت بالا کاشت مو انجام می دهیم.

   پیروز باشید.

 26. با سلام میخواستم ببینم موهای کاشته شده بعد از چند ماه باید بریزن و بعد دوباره دربیان؟
  همه موهای کاشته شده میریزن و دوباره درمیان یا بخشیش میریزه؟

  1. عرض ادب

   ریزش موها بعد از کاشت برای همه افراد یکی نیست. برخی افراد نسبت به کاشت مو واکنش نشان داده و موهای آنها وارد فاز شوک می شود و دچار ریزش می شود. بعد از این موها با از ریشه رشد کرده و بصورت طبیعی بلند می شوند.

   هفته سوم بعد از کاشت مو :
   در این زمان موهای کاشته شده بصورت تدریجی شروع به ریزش مجدد میکنند و تا پایان ماه اول بصورت کامل میریزند. جای هیچ نگرانی نیست چرا که این یک مرحله کاملا طبیعی از فرآیند کاشت مو می باشد.

   دلیل ریزش موها در این مدت شوک وارد شده به فولیکول موها می باشد. در واقع تارهای مو از پیاز مو ( فولیکول مو ) جدا شده و میریزند، اما خود فولیکول مو سالم و در آینده تار موی جدید از آن رشد خواهد کرد. این کی چرخه طبیعی رشد موها می باشد که هر روزه شاهد آن هستیم اما با نسبت بسیار پایین تر.

   فولیکول‌های مو در چرخه طبیعی رشد خود، وارد فاز استراحت می‌شوند. طول فاز استراحت موها قبل از آنکه شروع به رشد مجدد کنند، می‌تواند بسیار متفاوت باشد. در این مرحله مقدار موهایی که روی سر وجود دارد، دقیقاً مشابه با زمان قبل از انجام عمل است و افراد می‌توانند با همان وضعیت ظاهری که قبل از عمل داشته‌اند در انظار ظاهر شوند. در این زمان افراد می‌توانند موهای خود را هر طور که مایلند حالت بدهند یا رنگ کنند.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا