کاشت مو

کاشت مو بدون جراحی و درد و خونریزی

5
(6)

موضوع کاشت مو سرشار از باورهای غلط است. برخی معتقدند که در کاشت مو تکه‌های پوست بریده شده و به سر پیوند زده می‌شوند. برخی هم تصاویر ناخوشایند عوارض کاشت مو را دیده و از آن وحشت دارند. برخی هم با کمی جست‌وجو در اینترنت و منابع دیگر، متوجه می‌شوند که کاشت مو نوعی عمل جراحی است و با تصور خونریزی، بستری شدن، زخم، درد و بخیه، عطای کاشت را به لقایش بخشیده و دیگر فکرش را هم نمی‌کنند.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد کاشت مو بدون جراحی و درد و خونریزی صحبت کنیم و تا حد ممکن ترس شما را از موثرترین درمان طاسی کم کنیم.

کاشت مو بدون جراحی چیست؟

کاشت مو یا پیوند مو موثرترین روش درمان طاسی و ریزش مو است. در کاشت مو، واحدهای سازنده‌ی مو، یعنی فولیکول‌ها، از ناحیه‌ای از بدن برداشت و در ناحیه‌ دچار ریزش و طاسی کاشته می‌شوند. به همین جهت کاشت مو تنها درمان دائمی طاسی است. چون ارگان‌های سازنده‌ی مو بعد از قرار گرفتن در جای جدید، مانند سابق به تولید و پرورش موها ادامه می‌دهند.

موهای کاشته شده، مشابه موهای طبیعی هستند و رشد می‌کنند. شما هم می‌توانید مانند موهای عادی با آن‌ها رفتار کنید. آن‌ها را رنگ بزنید، حالت بدهید و سشوار بکشید. در کنار همه‌ی این‌ها، موهای جدید شما به طاسی نیز مقاوم هستند. در اکثر افرادی که دچار طاسی و ریزش مو هستند، نواحی پشت سر و گیج‌گاهی هنوز پر از موهایی با ضخامت مناسب است. در حالی که موهای نواحی دیگر نازک شده و ریخته‌اند. موهای پشت سر و ناحیه‌ی گیج‌گاهی به صورت ژنتیکی و از لحاظ ساختار سلولی، نسبت به ریزش مقاوم هستند. به همین دلیل موهای جدید کیفیت بهتری از موهای سابق شما خواهند داشت.

آیا کاشت مو نوعی عمل جراحی است؟

بله، کاشت مو در کل یک عمل جراحی محسوب می‌شود. اما بیشتر روش‌های کاشت مو بسیار کم‌تهاجمی هستند. در حدی که از آن‌ها به عنوان کاشت مو بدون جراحی یاد می‌شود. به طور کلی روش‌های کاشت مو را می‌توانیم به دو دسته تقسیم کنیم:

  1. روش‌های جراحی: روش FUT و روش ترکیبی
  2. روش‌های بدون جراحی: روش FIT و سایر روش‌های بر پایه‌ی آن یعنی SUT، Micro FIT و BHT

کاشت مو با جراحی

روش FUT قدیمی‌ترین روش کاشت موی مدرن بوده و بیش از ۲۰ سال است که در اقصی نقاط دنیا انجام می‌شود. به روش FUT، کاشت موی نواری هم می‌گویند. چرا که برای استخراج فولیکول‌ها، پوست به شکل نواری از ناحیه‌ی پشت سر برداشت می‌شود.

فولیکول‌های مو در لایه‌ی میانی پوست قرار دارند. لذا برای برداشت نواری پوست به طوری که حاوی فولیکول‌ها باشد، باید برش نسبتاً عمیقی ایجاد کنیم. برشی که با خونریزی همراه است و نیاز به بخیه دارد. در زمان جراحی چون تحت بی‌حسی هستید، دردی احساس نخواهید کرد. اما بعد از آن، احتمال کمی درد و ناراحتی وجود دارد.

بعد از برداشت نوار، کادر درمانی در زیر میکروسکوپ گرافت‌ها را استخراج و آماده‌سازی می‌کند. سپس جراح در ناحیه‌ی پذیرنده یا گیرنده، سوراخ‌هایی با قطر کمتر از یک میلی‌متر ایجاد کرده و گرافت‌ها را درون آن‌ها قرار می‌دهد.

کاشت مو بدون جراحی

بعد از ابداع روش FUT، جراحان به دنبال روشی بودند که بتوان کاشت مو و کاشت ریش و سبیل را با تهاجم کمتر، بدون درد و بدون خونریزی انجام داد. در نهایت تکنیکی ابداع شد که در جهان با نام FUE و در ایران با نام FIT شناخته می‌شود. روش FIT یا FUE به معنی استخراج واحدهای فولیکولی (فولیکولار یونیت) است.

روش‌های FIT و FUT در مرحله‌ی کاشت یکسان و در مرحله‌ی برداشت متفاوت هستند. در روش FIT برای برداشت فولیکول‌ها، جراح به کمک ابزاری به نام پانچ، سوراخ‌هایی کوچکتر از یک میلی‌متر در ناحیه‌ی بانک مو ایجاد و به کمک انبرک کوچکی، فولیکول را استخراج می‌کند.

روش FIT در واقع کاشت مو بدون جراحی و درد و خونریزی است. چرا؟ به دلایل زیر:

  • همه‌ی برش‌ها کوچکتر از یک میلی‌متر هستند.
  • نیازی به بخیه نیست.
  • خونریزی حداکثر در حد یک قطره است.
  • بعد از کاشت مو احساس درد یا ناراحتی در سر وجود نخواهد داشت یا بسیار کم خواهد بود.
  • دوران ریکاوری یا بهبودی در حد چند روز و بسیار آسان‌تر است.
  • احتمال بروز عوارضی مانند ایجاد اسکار، عفونت یا موارد مشابه بسیار کم است.

کلینیک خانه سفید از قدیمی ترین کلینیک های کاشت مو بدون جراحی به روش FIT و SUT در ایران بوده و با بیش از 15 سال سابقه در این زمینه دارد. خانه سفید با تکیه بر دانش روز علم پرشکی و تبحر بی نظیر متخصصین کاشت موی خود افتخار دارد کاشت مو به روش FIT را با ضمانت نامه کتبی ارائه دهد.

سایر روش‌های کاشت مو

به جز روش‌های FIT و FUT، چند روش دیگر برای کاشت مو وجود دارد که شامل روش‌های SUT، Micro FIT، BHT و روش ترکیبی هستند. به جز روش ترکیبی، باقی روش‌ها کاشت مو بدون جراحی محسوب می‌شوند. چون تمام آن‌ها بر پایه‌ی روش FIT هستند؛ یعنی استخراج گرافت‌ها با تکنیک استخراج واحدهای فولیکولی انجام می‌شود.

در روش ترکیبی برای استخراج گرافت‌ها به طور همزمان از روش FUT و FIT استفاده می‌شود. برای همین می‌توان این روش کاشت مو را نیز جراحی تهاجمی به حساب آورد.

در ادامه ویژگی‌های روش‌های کاشت مو را در یک جدول برای شما خلاصه کرده‌ایم تا مقایسه‌ی این روش‌ها برای شما ساده‌تر باشد. تمام ویژگی‌های روش FIT برای روش‌های SUT، BHT و Micro FIT نیز صدق می‌کند. تفاوت این سه روش با FIT در بخش بعدی این مقاله بررسی شده است.

کاشت مو بدون جراحی با روش‌های نوین

روش‌های SUT، Micro FIT و BHT هر سه کاشت مو بدون جراحی محسوب می‌شوند؛ زیرا تکنیک برداشت گرافت‌ها مشابه روش FIT است. این روش‌ها نسبت به FIT و FUT جدیدتر بوده، موارد بهینه‌تر و موثرتر هستند.

کاشت مو به روش SUT

روش SUT دقیقاً همان روش FIT است که در آن به جای استفاده از انبرک، برای استخراج فولیکول‌ها از دستگاهی به نام SAFER استفاده می‌شود که به مکنده یا ساکشن مجهز است. در روش SUT سرعت کار نسبت به FIT بالاتر و احتمال آسیب دیدن فولیکول‌ها نیز کمتر است. می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی اختصاصی روش SUT، اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

کاشت مو به روش BHT

در روش BHT از موهای بدن (ریش یا تنه) برای کاشت مو استفاده می‌شود. این روش معمولاً به عنوان کار تکمیلی برای کسانی که بانک موی ضعیفی دارند استفاده می‌شود. می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی اختصاصی روش BHT و کاشت مو از ریش، اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

کاشت مو به روش Micro FIT یا MFIT

روش Micro FIT جدیدترین و شاید موثرترین روش کاشت مو بدون جراحی محسوب می‌شود. از مزیت‌های این روش، کیفیت بیشتر گرافت‌ها و افزایش احتمال موفقیت کاشت مو است. می‌توانید با مراجعه به صفحه‌ی اختصاصی روش Micro FIT، اطلاعات بیشتری دریافت کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 6

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا