عطر اصلی یا تقلبی

چگونه عطر اورجینال بخریم؟

دسته بندی : اخبار

خلق عطر، فرایندی پرهزینه است که دانش خاص و تلاش بسیاری را می‌طلبد. به عنوان مثال، عطر محبوب خود را در نظر بگیرید؛ این عطر در فرایندی پیچیده از خلق و ترکیب رایحه‌های مختلف تا تولد انبوه و بسته بندی، راهی بسیار طولانی را پشت سر گذاشته است تا به دست شما برسد. عطری که هر روز در حال استفاده از آن هستید و از رایحه‌های دلپذیر آن لذت می‌برید، پیش از آنکه به دست شما برسد، از عطرساز گرفته تا تولید کننده بطری و تست‌های شیمیایی دست به دست می‌شود تا محصولی باکیفیت، اصیل و قابل اعتماد را در اختیار شما بگذارد.

تولید عطر در کمپانی‌های مطرح عطرسازی، مشمول قوانین و کنترل‌های بسیار سختگیرانه‌ای هستند. این پروسه مهم، دقیقا همان تفاوت اصلی میان عطرهای اورجینال و تقلبی است که به شما هشدار می‌دهد هنگام خرید عطر حتما اصل بودن آن را درنظر بگیرید.

انواع عطرهای تقلبی را بشناسید

محصولاتی که در صنعت زیبایی و عطر تولید می‌شوند، یکی از بزرگترین گردش‌های مالی دنیا را به خود اختصاص می‌دهند. همین امر زمینه‌ساز ورود تولیدکنندگان محصولات تقلبی و قاچاق در این صنعت شده است. این تولید کنندگان غیر قانونی، علاوه براینکه زمینه فساد مالی و قاچاق را فراهم می‌کنند، باعث ضررهای مالی بزرگ به کمپانی‌های بزرگ و اصیل تولید عطر می‌شوند و سلامت مردم را نیز به خطر می‌اندازند.

اما جالب است بدانید که همین تولیدات تقلبی نیز از درجه بندی‌های متفاوتی از نظر کیفیت برخوردارند. به این صورت که هرچه از نظر کیفیت تولید و بسته بندی به محصولات اورجینال شبیه‌تر باشند، در رتبه بندی بهتری قرار می‌گیرند. دراین میان، محصولات تقلبی های‌ کپی که CLASS A نیز نامیده می‌شوند، بیشترین شباهت به محصولات اورجینال را به خود اختصاص می‌دهند. پس از های کپی‌ها، محصولات CLASS B و CLASS C قرار می‌گیرند که به ترتیب از کیفیت کمتری برخوردارند و قیمت پایین‌تری نیز دارند.

این محصولات با قیمتی به صرفه‌تر، کالاهایی به اصطلاح باکیفیت را در بازار خاکستری پخش می‌کنند. اما نکته مهمی که وجود دارد این است که کالای تقلبی، تقلبی است و نمی‌تواند جایگزین حس اعتمادی باشد که که محصولات اصل به شما می‌دهند. با این‌حال فرقی نمی‌کند عطرهای تقلبی چقدر باکیفیت تولید شده باشند، این محصولا همیشه قابل تشخیص هستند، حتی اگر در دسته های کپی‌ها و گرید A قرار گرفته باشند!

عطر تقلبی

با این چند ترفند، عطرهای تقلبی را تشخیص دهید

در این قسمت از مقاله به شرح ویژگی‌ها و ترفندهایی می‌پردازیم که هنگام خرید عطر زنانه یا خرید عطر مردانه محبوبتان، به راحتی اصل یا تقلبی بودن آنها را تشخیص دهید.

قبل از خرید، عطر مورد نظرتان را بررسی کنید

 • قبل از اینکه بخواهید عطر مورد نظرتان را بخرید، به وبسایت برند تولید کننده آن مراجعه کنید. برندهای معتبر معمولا ویژگی‌های شاخص محصولات خود را با مشتریان به اشتراک می‌گذارند. این امر می‌تواند برای خرید محصولات اورجینال به شما کمک کند.
 • با مراجعه به وبسایت‌های مختلف، در نظرسنجی محصولات شرکت و از تجربیات افراد دیگر برای تشخیص اورجینال بودن عطر مورد نظرتان استفاده کنید.

بررسی بسته بندی عطرها با نگاه دقیق‌

در همان نگاه اول، معمولا می‌توان عطر تقلبی و اصلی را به لطف کیفیت بسته بندی آنها تشخیص داد. بسته بندی عطر، نقش بسیار مهمی در محافظت از عطر ایفا می‌کند. تولید کنندگان عطرهای اورجینال معمولا از مواد اولیه باکیفیتی برای بسته بندی محصولاتشان استفاده می‌کنند. بنابراین برای اطمینان از اورجینال بودن عطر، قبل از هرکاری جعبه آن را به دقت بررسی کنید:

 • متن پشت جعبه را به خوبی بررسی ببینید. وجود غلط‌های املایی و گرامری و یا وجود اطلاعات نامناسب می‌تواند نشان دهنده تقلبی بودن عطر باشند.
 • کیفیت مقوای به کار برده شده در ساخت جعبه عطر یکی از شاخصه‌های تشخیص اصل بودن عطر هاست. اگر بسته بندی عطر دچار ضربه، چین خوردگی، پارگی یا خط و خش شده بود احتمالا تقلبی است؛ چرا که جعبه‌های ساخته شده از مواد اولیه نازک و سست اغلب تقلبی هستند و برندهای اصلی، از محصولات بسیار باکیفیتی برای بسته بندی و محافظت از محصولاتشان استفاده می‌کنند.
 • بسته بندی عطرهای اورجینال، در فرایند باربری و انبار دچار مشکل نمی‌شوند و معمولا سالم و بدون خدشه در سراسر دنیا به مشتریان عرضه می‌شوند.
 • وجود چسب و نوار اضافی در اطراف بطری عطر یکی از نشانه‌های تقلبی بودن عطر است. جعبه عطر اورجینال نباید هیچ‌گونه چسب اضافی یا آشفتگی داشته باشد.
 • بارکد درج شده روی بسته بندی عطر را حتما بررسی کنید. در عطرهای اصل، این بارکد در قسمت زیرین جعبه عطر و روی شیشه عطر به صورت لیزری حک می‌شود. اگر بارکد روی جعبه با شیشه عطر مغایرت داشت، می‌توانید از تقلبی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

تفاوت بطری عطر تقلبی با اصلی

بطری عطر حرف های مهمی برای گفتن دارد

کیفیت بطری عطر را می‌توان یکی از ویژگی‌های مهم تفاوت بین عطرهای فیک و اورجینال دانست. بطری عطرهای اصل، معمولا از جنس کریستال ساخته می‌شوند و یا از شیشه‌های بسیار مرغوبی برای تولید آنها استفاده می‌شود.

 • عطرهای تقلبی معمول از شیشه‌هایی با کیفیت پایین یا پلاستیکی برای تولید عطر استفاده می‌کنند. این شیشه‌ها ناهمواری‌های زیادی دارند و معمولا کدر، ضخیم و بدون ظرافت هستند. شما می‌توانید با چند بار لمس کردن سطح بطری عطر، به راحتی متوجه این ناهمواری‌ها شوید.
 • درپوش عطر در محصولات اورجینال، کاملا محکم تولید می‌شوند و به خوبی روی شیشه عطر قرار می‌گیرند. اما در محصولات تقلبی، درپوش عطر معمولا شل است و به خوبی رو بطری عطر قرار نمی‌گیرد.
 • افشانه عطرهای اورجینال، معمولا فلزی هستند و یا اگر پلاستیکی باشند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردارند. اگر افشانه عطر پلاستیکی بود و یا به راحتی از سر عطر جدا شد، عطر شما احتمالا تقلبی است. با مقایسه و کنار هم قرار دادن دو عطر تقلبی و اورجینال  این نکته کاملا مشخص است.
 • به لوله عطر توجه کنید! در عطرهای اورجینال، لوله عطر به دو صورت تولید می‌شود. این لوله یا بسیار شفاف است یا به رنگ مایع عطر طراحی شده است. در هر دو صورت تشخیص لوله عطر در بطری عطرهای اورجینال کار دشواری است و به سختی دیده می‌شود. در حالی که در عطرهای تقلبی، از پلاستیک‌های بی‌کیفیتی برای تولید لوله عطر استفاده می‌شود و لوله عطر در همان نگاه اول در میانه بطری قابل تشخیص است و هیچ هماهنگی با رنگ مایع عطر ندارد.

تفاوت های قابل ملاحظه در  رنگ مایع عطرها

رنگ عطرها، نتیجه ترکیبات به کار رفته در آنهاست و می‌توان گفت که هیچ عطر تقلبی نمی‌تواند طیف رنگی تولید کند که دقیقا مشابه عطر اصلی باشد. بنابراین قبل از خرید عطر، به رنگ آن توجه نمایید تا بتوانید اصل بودن آن را تشخیص دهید.

عطرها را بو کنید

مهم‌ترین شاخص تشخیص عطرهای اورجینال و تقلبی، بوی آنها است. اما مراقب باشید! زیرا یک عطر تقلبی می‌تواند بینی شما را در دقایق اول به راحتی فریب دهد. عطرهای تقلبی اغلب در تولید و ترکیب نت بالایی عطر دقت بیشتری به خرج می‌دهند و این همان نکته‌ای است که می‌تواند شما را گمراه کند.

توصیه می‌شود عطر را زمانی تست کنید که قبل از آن بسته بندی، بارکد و بطری عطر را بررسی کرده باشید. هنگامی که تمام جنبه‌های ظاهری عطر را به طور کامل آنالیز کردید، مقداری از آن را روی پوست دستتان بمالید و به تغییر بوی آن در طول روز توجه کنید؛ اگر عطر مورد نظر اورجینال باشد، باید در طول روز متوجه تغییر بو و تبدیل نت‌ها به یکدیگر بشوید. عطرهای تقلبی تنها برای چند ساعت می‌توانند نت بالای خود را حفظ کنند و بعد از آن کاملا محو می‌شوند.

بنابر هرم بویایی، بینی ما بعد از استشمام نت‌های بالایی عطر، به راحتی دچار اشتباه می‌شود و نمی‌تواند تفاوت میان بوها را از هم تفکیک کند. برای اینکه هنگام خرید عطر دچار این فریب نشوید، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • پس از اینکه برای نخستین بار عطر را تست کردید، بعد از چند دقیقه صبر کردن، مقداری پودر یا دانه قهوه را بو کنید. این کار باعث خنثی شدن رایحه‌های باقی مانده از عطر در سیستم بویایی شما می‌شود.
 •  سپس یکبار دیگر عطر را تست کنید.
 • در دفعه دوم تست عطر، بعد از گذشت حدود نیم ساعت نت‌های ابتدایی عطر تبخیر می‌شوند و ترکیبات نت پایه خودنمایی می‌کنند.
 • حالا می‌توانید تفاوت عطر اصل و فیک را به خوبی درک کنید.
 • نت پایه عطرهای اورجینال، ترکیبات بسیار پیچیده و گران قیمتی دارند و با اطمینان زیادی می‌توان گفت که تولید کنندگان محصولات تقلبی توان تامین هزینه و دستیابی به فرمولاسیون کامل عطرهای اورجینال را ندارند.

تفاوت ترکیبات طبیعی و مصنوعی

عطرهای معتبر در طراحی و تولید نت‌های مختلف عطر، از ترکیب محصولات طبیعی و مصنوعی استفاده می‌کنند. استفاده از مواد طبیعی و خالص در ترکیبات عطر و عصاره گیری اصولی آنها، کار بسیار دشواری است و هزینه زیادی در بر دارد.

به همین دلیل تولید کنندگان محصولات تقلبی نمی‌توانند از ترکیبات طبیعی برای تولید محصولاتشان استفاده کنند. از این رو می‌توان گفت که عطرهای تقلبی کاملا مصنوعی اند و فاقد پیچیدگی‌ عطرهای اورجینال در نت‌های مختلف هستند. بنابراین اگر اندکی با دنیای عطر و ترکیب رایحه‌ها آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌توانید ترکیبات مصنوعی محصولات تقلبی را تشخیص دهید.

به طول عمر عطر توجه کنید

شاید عطرهای تقلبی در ابتدا بویی مشابه عطرهای اورجینال داشته باشند و بتوانند ما را فریب دهد، اما بعد از مدتی متوجه تغییر بوی آنها خواهید شد. عطرهای اورجینال از نظر ماندگاری و پخش بو، تفاوت بسیار چشمگیری با نمونه‌های تقلبی خود دارند.

بطری‌های باز شده عطرهای اورجینال از 6 تا 18 ماه همان رایحه اولیه و قدرت پخش بو را حفظ می‌کنند. دراین‌باره عطرهای مرکباتی معمولا پایداری در حدود 6 ماه و عطرهای گلی و آروماتیکی پایداری بیش از 18 ماه را از خود نشان می‌دهند؛ اما عطرهای تقلبی و فیک تنها در عرض چند هفته یا چند ماه ماندگاری و بوی اولیه خود را از دست می‌دهند.

قیمت‌های پایین، همیشه بوی خوشی ندارند!

تخفیف‌های خیره کننده 60 و 70 درصدی برای کالاهای مورد علاقه‌مان، همیشه وسوسه کننده هستند و گاهی مقاومت ما را می‌شکنند و در نهایت تسلیم این تخفیفات فریبنده می‌شویم. اما برای خرید محصولی همچون عطر، مراقب این تخفیفات باشید. اگر قیمت پیشنهادی عطر نسبت به قیمت اولیه عطری که به دنبال آن هستید خیلی پایین‌تر باشد، در واقع می‌توان آن را به عنوان سرنخی برای تقلبی بودن عطر درنظر گرفت.

البته که پیش می‌آید برخی از برندها و فروشگاه‌های معتبر، محصولات اورجینال را با تخفیف ویژه یا قیمتی پایین‌تر از معمول، در ایام خاصی از سال عرضه می‌کنند. اما وقتی این پیشنهادها و تخفیفات را از فروشگاه های ناشناس دریافت می‌کنید، یا اینکه تخفیف تفاوت زیادی با قیمت اصلی دارد و یا در تمام طول سال پابرجا هستند، توصیه می‌شود مراقب باشید و احتیاط‌های لازم را برای خرید این محصولات پیش بگیرید.

تفاوت عطر اصلی با عطر تقلبی

عطر دلخواه‌تان را از مراکز معتبر بخرید

یکی از مهم‌ترین اقداماتی که می‌توانید برای خرید عطرهای اصل و اورجینال انجام دهید، خرید از فروشگاه‌های معتبر است. فرقی نمی‌کند می‌خواهید حضوری خرید کنید یا آنلاین؛ آنچه مهم است مرکز خرید انتخابی شماست.

 • در وهله اول، توصیه می‌شود برای خرید عطر مور نظرتان به وبسایت اصلی خود برندها و یا نمایندگی آنها مراجعه کنید.
 • برای خرید آنلاین عطرهای اورجینال، به سراغ وبسایت‌هایی بروید که نماد تجاری معتبر دارند. این وبسایت‌ها برخلاف آنلاین‌شاپ‌های اینستاگرامی، توسط اتاق بازرگانی و مراجع قضایی کنترل می‌شوند و موظف به عرضه محصولات اورجینال هستند.
 • اگر قصد دارید عطر مورد نظرتان را حضوری خریداری کنید، توصیه می‌شود به فروشگاه‌های معتبر و زنجیره‌ی سر بزنید. این مراکز معمولا ضمانت خرید دارند و عرضه کننده انواع عطر و محصولات آرایشی اورجینال هستند.

عوارض استفاده از عطر تقلبی

 • در تولید عطرهای تقلبی از مواد شیمیایی نامعلومی استفاده می‌شود. برخورد این مواد با پوست شما، می‌تواند باعث بروز بثورات پوستی، التهاب و مشکلات خاص روی پوست شود.
 • ترکیبات شیمیایی به کار رفته در محصولات تقلبی، ممکن است باعث تحریک سیستم ایمنی و ایجاد واکنش‌های آلرژیک و بیماری‌های جانبی کلیوی، کبدی و… شود.
 • مواد شیمیایی همچون اتیل استات، لینالول و بنزآلدهید به طور معمول کاربرد گسترده‌ای در تولید عطرهای تقلبی دارند. استشمام طولانی مدت این مواد در طول روز، به تدریج می‌تواند زمینه ساز اختلالات ریوی و مشکلات تنفسی باشد.
تاریخ انتشار : 1401-02-26
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام