مقالات توصیه و مراقبت‌های کاشت مو

ورم سر بعد از کاشت مو | راه های جلوگیری و درمان

()

ریزش مو تجربه ای ناخوشایند است که ممکن است برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد. عوامل وراثتی، سبک زندگی غلط، تغذیه نادرست و مشکلات هورمونی، از مهم ترین دلایل ریزش مو هستند. از دست دادن حجم زیادی از موها، علاوه بر اینکه ظاهر ناپسندی برای موها ایجاد می کند، می توانند باعث کاهش اعتماد به نفس شما شود. اما نگران نباشید، جدیدترین روش های کاشت مو به کمک شما آمده اند تا با درمان قطعی ریزش مو، شما را در رسیدن به ظاهری زیبا یاری کنند.

امروزه کاشت مو به کمک برترین تجهیزات پزشکی انجام می شود، از این رو، این جراحی دارای بیشترین اثربخشی و کمترین عوارض جانبی است. با وجود اینکه در اغلب موارد کاشت مو بدون خطر است، اما ممکن است این روش درمانی مانند هر جراحی دیگری با عارضه همراه باشد. ورم بعد از کاشت مو، یکی از عوارضی است که ممکن است بعد از جراحی آن را تجربه کنند. به همین دلیل، در این بخش از وبلاگ کلینیک خانه سفید به سوالات رایج شما درباره این نوع تورم و نحوه درمان آن خواهیم پرداخت.

ورم بعد از کاشت مو چیست ؟

بعد از انجام کاشت مو ممکن است مقداری تورم در نواحی پوست سر، پیشانی و اطراف چشم ها تجربه کنید. اما نگران نباشید، زیرا ورم بعد از کاشت مو امری طبیعی است و بسیاری از مراجعین ممکن است آن را تجربه کنند. درمان تورم بعد از پیوند مو کار سختی نیست و به راحتی با رعایت دستورالعمل ها می توانید تورم را کاهش دهید. حتی در برخی شرایط می توانید با اقدامات پیشگیرانه احتمال بروز این عارضه را کاهش دهید.

تورم بعد از کاشت مو عموما بلافاصله بعد از جراحی ظاهر می شود و ممکن است در نواحی مختلف صورت ایجاد شود. در صورتی که بعد از جراحی مراقبت های بعد از کاشت مو را به دقت دنبال کنید، دوره بهبودی شما کوتاه تر می شود و تورم براحتی درمان می شود.

ورم بعد از کاشت مو

دلایل ایجاد تورم بعد از کاشت مو

بعد از انجام هر نوع جراحی، بروز عوارض جانبی قابل پیش بینی است. کاشت مو نیز نوعی جراحی است که با وجود بی خطر بودن، عاری از عارضه نیست. ورم بعد از کاشت مو یکی از عوارض کاشت مو است که در واکنش به تغییرات ناشی از این عمل ایجاد می شود. در حین عمل کاشت مو، شکاف هایی روی سر ایجاد می شود و فولیکول ها در این شکاف ها پیوند می خورند.

سیستم ایمنی بدن در واکنش به ایجاد این جراحت ها و جابجاشدن فولیکول ها، به شکل تورم واکنش نشان می دهد. بنابراین ورم بعد از پیوند مو امری طبیعی است و اصلا نگران کننده نیست.  رایج ترین دلایل ایجاد تورم بعد از کاشت مو عبارتند از :

تزریق سرم حین جراحی

برای پیوند فولیکول ها لازم است محل مورد نظر از فضای کافی برخوردار باشد تا پیازهای مو براحتی در این شکاف قرار بگیرند. بنابراین، در حین جراحی کاشت مو، بعد از تزریق بی حسی موضعی، مقداری سرم به پوست سر تزریق می شود. این سرم باعث ایجاد فاصله در این شکاف شده و کمک می کند فولیکول ها براحتی پیوند زده شوند. بعد از اتمام جراحی به دلیل اینکه سرم نمی تواند از بدن خارج شود ورم بعد از کاشت مو اتفاق می افتد.

در ابتدا بعد از بلند شدن از تختخواب، به دلیل حرکت این سرم، مقداری تورم در پوست سر ایجاد می شود. سرم به دلیل تاثیر جاذبه زمین به طرف پایین حرکت می کند و ممکن است باعث ایجاد تورم در نواحی چشم ها شود. از این رو توصیه ما این است که در روزهای ابتدایی بعد از عمل، سر خود را به سمت پایین خم نکنید تا احتمال بروز تورم در صورت کاهش پیدا کند.

میزان تورم بسته به مقدار سرم تزریق شده متفاوت است. هرچقدر سرم بیشتری حین جراحی به پوست تزریق شود، گستردگی و بزرگی تورم بیشتر خواهد شد.

فرایند جراحی کاشت مو

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد ورم بعد از کاشت مو، ماهیت جراحی کاشت مو است. زیرا در حین این عمل، سوراخ ها و برش های کوچکی روی پوست سر ایجاد می شود. این شکاف های ایجاد شده باعث باز شدن پوست سر می شوند و نوعی زخم محسوب می شوند. از آنجایی که تعداد این برش ها در حین جراحی زیاد است، بدن برای ترمیم و بازسازی تلاش می کند تا دوره بهبودی سریع تر اتفاق بیفتد و به شکل تورم به این تغیرات پاسخ می دهد.

تاثیر داروهای بی حسی

داروهایی که برای بی حسی در حین عمل به پوست تزریق می شوند، ممکن است منجر به بروز تورم شوند. میزان تورم بعد از جراحی بسته به مقدار داروهای تزریق شده متغیر است. از طرفی عوامل آلرژیک نیز در بروز تورم نقش دارند. زیرا در صورتی که به ترکیبات موجود در داروهای بی حسی آلرژی داشته باشید، بدن به صورت تورم به این آلرژی واکنش نشان می دهد.

راهکارهای جلوگیری از ایجاد تورم شدید

با وجود اینکه بروز عوارض جانبی همچون تورم در برخی شرایط اجتناب ناپذیر است، اما می توان با اقدامات پیشگیرانه احتمال بروز تورم را کاهش داد. مهم ترین توصیه های مراقبتی برای پیشگیری و درمان تورم به شرح زیر است :

 • بلافاصله بعد از جراحی به منزل رفته و در رختخواب استراحت کنید. بهتر است تا 5 روز بعد از کاشت مو از ایستادن به مدت طولانی پرهیز کنید.
 • بعد از انجام جراحی، هنگام خواب و استراحت، سر را در زاویه 45 درجه قرار دهید. قرار دادن دو بالشت زیر سر می تواند کمک کند تا سر در ارتفاع بلاتری نسبت به بدن قرار بگیرد و تورم کاهش پیدا کند.
 • در روزهای اول بعد از عمل، از خم کردن سر به طرف پایین اجتناب کنید.
 • از مصرف غذاهای تند و شور و غذاهای پرچرب بعد از کاشت مو پرهیز کنید.
 • مصرف مایعات و بخصوص آب را بعد از عمل پیوند مو افزایش دهید. مصرف مایعات به دفع شدن تورم از طریق ادرار کمک خواهد کرد.
 • به مدت 2 هفته بعد از جراحی از انجام ورزش و سایر فعالیت های سنگین خودداری کنید. همچنین  طی این مدت از فعالیت جنسی و سایر فعالیت های مشابه اجتناب کنید.
 • داروهایی که پزشک برای درمان تورم و التهاب تجویز کره است را طبق دستورالعمل مصرف کنید.
 • یک هفته بعد از کاشت مو از مصرف داروهای مانند ایبوپروفن، آسپیرین و سایر داروهای رقیق کننده خون اجتناب کنید. زیرا این نوع داروها از طریق رقیق کردن خون، باعث افزایش سرعت خونرسانی به پوست سر شده و تورم را افزایش می دهند.

تورم سر بعد از کاشت مو

راه‌هایی برای کاهش ورم بعد از کاشت مو

یکی از بهترین توصیهٔ پزشکان متخصص کاشت مو این است که در ۷ روز اول، روی صندلی‌های راحتی بخوابید یا به نحوی روی تخت بخوابید که سرتان افقی قرار نگیرد. این کار تاثیر فراوانی در پیشگیری از ورم در ناحیهٔ پیشانی و چشم‌ها خواهد داشت.

خواب در حالت لم دادن به نحوی که بین حالت نشسته و خوابیده باشید، علاوه بر این که سر شما را بالا نگه می‌دارد، از چرخیدن حین خواب به روی شکم یا پهلو‌ها و کشیدن سر روی بالش جلوگیری می‌کند. بهترین انتخاب شما برای یک خواب آسوده و کاهش ورم بعد از کاشت مو، مبل‌های ریکلاینر یا ریلکسی هستند.

اگر می‌توانید یک مبل ریلکسی خریداری کنید یا از کسی قرض بگیرید. اگر هم نمی‌توانید، بالشی روی دستهٔ مبل راحتی خود قرار دهید تا سرتان بالا بیاید و از غلت زدن‌های احتمالی در طول شب جلوگیری شود. هر روش دیگری که اتخاذ می‌کنید، سر باید نسبت به بدن در حالت ۴۵ درجه قرار بگیرد.

داروهایتان را مصرف کنید.

بسته به نیاز، پزشک برای کاهش ورم بعد از کاشت مو ، داروهایی برایتان تجویز خواهد کرد. این داروها عملی ضد التهابی داشته و ساختاری استروئیدی (کورتونی) دارند. در نظر داشته باشید مصرف داروهایی مانند آسپرین و ایبوپروفن که در واقع داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی هستند، باعث رقیق شدن خون و افزایش التهاب می‌شوند.

از فعالیت‌های بدنی سنگین دوری کنید.

فعالیت‌های جسمانی سنگین می‌توانند باعث افزایش التهاب شوند. همچنین امکان آسیب به محل‌های ملتهب وجود دارد که می‌تواند منجر به عفونت بعد از کاشت مو یا لخته‌های خونی شود. حداقل تا یک هفته پس از کاشت مو از ورزش‌های سنگین دوری کنید. تا دو هفته بعد از عمل نیز از وزنه زدن‌های سنگین خودداری کنید.

آب فراوان بنوشید.

نوشیدن آب فراوان در کاهش ورم بعد از کاشت مو نقش موثری دارد. به طور کلی هم نوشیدن آب فواید بسیاری برای سلامت عمومی بدن، به ویژه سلامت پوست دارد. پس تا می‌توانید آب بنوشید.

آناناس بخورید.

برای پیشگیری از ورم بعد از کاشت مو ، آناناس بهترین دوست شماست. مصرف آناناس تازه یا به صورت کمپوت بسیار توصیه می‌شود. این میوه حاوی یک مادهٔ طبیعی ضد التهابی است که می‌تواند به شکل چشمگیری از التهاب و ورم چشم‌ها و پیشانی شما جلوگیری کند. پیشنهاد می‌شود که بعد از کاشت مو، صبح‌ها و عصرها کمی آناناس بخورید.

کمپرس سرد

همه ما از تاثیر کمپرس سرد یا یخ گذاشتن روی ورم‌ها مطلع هستیم. اما برای کاهش ورم بعد از کاشت مو ، باید در محل گذاشتن یخ دقت بفرمایید. هیچ‌گاه یخ را به صورت مستقیم روی محل کاشت قرار ندهید، زیرا می‌تواند میزان موفقیت کاشت را کاهش دهد. کمپرس سرد را کمی بالاتر از ابروها روی پیشانی خود قرار دهید.

درمان ورم بعد از کاشت مو
بهبود سر بعد از خوابیدن ورم پس از کاشت مو

چند نکته کوتاه در مورد ورم بعد از کاشت مو

 • اگر با وجود رعایت تمامی نکات بالا باز هم دچار ورم شدید، به سرعت از کمپرس سرد استفاده کنید. هرچه زود روی محل ورم یخ بگذارید، تاثیر ضد ورم آن بیشتر است. بازهم تاکید می‌کنیم که روی محل پیوند یخ نگذارید.
 • اگر آناناس دوست ندارید و هیچ جورِ نمی‌توانید با این میوهٔ خوشمزه کنار بیایید، در صورتی که یک لیوان آب بیشتر بخورید، اجازه دارید از آناناس صرف نظر کنید.
 • حمام آفتاب و سونا بخار را تا سه هفته بعد از کاشت فراموش کنید.
 • سعی کنید یک هفته مرخصی بگیرید و بعد از کاشت در منزل استراحت کنید.
 • سعی کنید تا دو هفته بعد از کاشت، از سشوار کشیدن موهای خود، به ویژه سشوار گرم، پرهیز کنید.
 • بعد از انجام عمل کاشت مو، بطری آب خود را پر کنید، روی راحتی مورد علاقه‌تان لم داده (دراز نکشید)، تلویزیون را روشن کنید و بگذارید تا پیوندهای کوچک معجزه‌آسای ما محل‌هایی که مدت‌ها خالی از مو بوده را پر کنند.

پاسخ به پرسش های متداول شما

در صورتی که شما نیز برای درمان ورم بعد از کاشت مو راهکاری دارید، می توانید تجربیات خود را در بخش نظرات با مخاطبان ما در میان بگذارید.

تورم بعد از کاشت مو در کدام نواحی رخ می دهد ؟

ناحیه ای که دچار ورم بعد از کاشت مو می شود، در درجه اول پوست سر است. اما با بلند شدن و حرکت کردن بعد از جراحی، مایعات زیر پوست به سایر نواحی حرکت کرده و باعث ایجاد تورم می شود. از آنجایی که نمی شود این مایعات را براحتی از پوست خارج کرد، آن ها به سمت پایین حرکت کرده و باعث تورم در نواحی پیشانی، چشم ها و حتی گردن می شوند. اما لازم به ذکر است که این تورم کاملا طبیعی است و بصورت موقت ایجاد می شود.

چه زمانی تورم از بین می رود ؟

زمان از بین رفتن تورم برای افراد مختلف متفاوت است. اما با رعایت دستورالعمل های پزشک این تورم ظرف ۳ تا ۵ روز بعد از جراحی از بین خواهد رفت. در صورتی که ورم نواحی مختلف بعد از گذشت این مدت بهبود نیافت و علائم شدیدتری همچون تب و درد را تجربه کردید، حتما بلافاصله به کلینیک کاشت مو مراجعه کنید.

ماندگاری ورم بعد از کاشت مو چقدر است ؟

این موضوع در افراد مختلف متفاوت است. مثلاً در مورد آقایان، ورم معمولاً چند روزی دیده شده و بعد رو به بهبودی می‌گذارد. از آنجایی که تورم حالت طبیعی قسمت بالایی صورت را بهم می‌زند، باید برای کاهش آن اقداماتی انجام دهید و مراقب باشید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫41 دیدگاه ها

 1. با سلام، 43سالمه، بیش از پنج سال از پیوند کلیه ام گذشته است، چند ساله که قرص فیناستراید یک میلی‌گرم و محلول ماینوکسیدیل پنج درصد مصرف میکنم، میخواهم قرص فیناستراید را قطع کنم، آیا با مصرف ماینوکسیدیل تنها میتوانم ریزش موهایم را قطع کنم چون فیناستراید را شش ماه قطع کردم موهای جلو سرم دوباره تنک شدند و باز فیناستراید را می‌خورم بعد از دو ماه دوباره موهایم خوب شده، در ضمن سمت چپ ناحیه کیجگاهیم کمتر مو دارد لطفاً راهنمایی کنید، با تشکر

  1. سلام، برای ورم ناحیه دور چشم چه کاری باید انجام بدم؟ کمپرسور یخ روی این ناحیه نزارم؟

 2. سلام. من 4روزه که عمل کردم پشت سرم قسمت هایی ک برداشت شده به شدت ورم و دردناک هست
  طبیعیه؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله طبیعی است. مراقبت های بعد از کاشت مو را طبق دستور پزشک خود انجام دهید تا بهبودی کامل.

 3. سلام.من الان ۴ روزه از کاشت مو میگذره
  ورم ابتدا از چشمام و گونه و لپ شروع کرد الان نزدیک گردنم هست دو روزی هم هست پوست سرم کش اومده ترک افتاده و فاصله بین موها افتاده ک نگرانم کرده.آیا این طبیعیه؟

 4. سلام خسته نباشید آیا ورم پیشانی بعد از 4 هفته طبیعی هست؟ (مقداری بین ابرو ها شدید نیست)
  خیلی نگرانم تشکر از جوابگویی

 5. سلام خسته نباشید
  من امروز روز دومیه که کاشت مو انجام دادم
  میخواستم بدونم چه مدت و چند دقیقه هر روز کمپرس یخ استفاده کنم؟

 6. سلام من دیروز کاشتم تموم شده و باند سرم رو که باز کرده میبینم پیشانیم ورم کرده طوری که احساس میکنم یک مایع هستش چون یکم حرکت میکنه و درد نداره
  بالای ابروهام چسب کاغذی زدم بنظرتون مفید میتونه باشه بالای چشام نریزه و چشمام پوف کرده نشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   نه اون چسب کار مفیدی براتون انجام نمیده. مقاله همین سایت رو مطالعه بفرمایید راهکارهای کامل برای برطرف کردن ورم ارائه شده است.

  2. بسیار بسیار ممنونم سفالکسین ۵۰۰ و اناهیل رو خوردم اگر اسماشونو درست بگم و کمپرسور یخ واقعا از دیشب معجزه کرده???⚘❤

 7. سلام وقت بخیر ،
  من ۳روزه کاشت انجام دادم و روز اول ورم گیجگاه بود و الان زیر چشمها ورم و زیر چونه روی گردنم ورم کرده ، و از طرفی دکترم گفته جز پیشانی همه جا کمپرس گرم بزارم لطفا راهنمایی کنید ممنون

 8. سلام وقت بخیر من ۳روزه کاشت داشتم و ورم بغل گیجگاه ب سمت زیر چشم اومده و قسمتی از ریز چانه ورم دارم ایا ورم میره ، و دکترم میگ باید کمپرسور گرم بزارم ایا مشکلی نداره ،یا باید کمپریسور سرد بزارم

 9. ورم من هم دقیقا همون توی عکسه.درسته افراد،متفاوتن اما معمولا بعد از چن روز ورم میخوابه؟
  ممنون

 10. باعرض سلام ببخشيد من حدود يك ماه پيش كاشت مو داشتم بعد از كاشت ورم داشتم و بعد از دو هفته كاملا خوب شدم و الان بعد از يك ماه دوباره پيشانيم ورم كرده و سطح سرم جوش چركي زده آيا طبيعي هستش ممنون

 11. سلام من کاشت مو انجام دادم یعد از ۱۵ روز جای بخیه پشت سرم تورم داره البته یه قسمت کوچیک علت خاصی داره

 12. سلام قربان میگم من کاشت که انجام دادم بعدش که تموم شد دوتا گوشم کیپ کرده بسته شده هیچی نمیشنوم الان دیگه ۳ روز ازعملم گذشته ورم دارم و گوشام هم اصلا نمیشنونه ب نظرتون چکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   به پزشک ENT مراجعه کنید. (نام عامیانه متخصص گوش،حلق و بینی)

 13. سلام ببخشید من پدرم تقریبا ۳ روز هست که از کاشت موهایش میگذرد اما یکسره ورم میکند و حتی امروز یکس از چشمانش انقدری باد کرده که خدا میدونه قرمز هم شده لطفا یک راه حلی بگین لطفا

 14. درود و سلام به تیم محترم خانه سفید
  پوست سر بنده به شدت چرب است به نحوی که با دقت قطره های ریز چربی روی پوست نمایان است آیا این امر تا روز 5ام بعد از کاشت که امکان شستشوی ملایم سر وجود دارد مشکلی برای موهای کاشته شده ایجاد نخواهد کرد ؟
  لطفاً بهترین دارو و غذایی که بعد از کاشت مو تاثیر بسزایی در رشد مجدد دارد را معرفی فرمایید.
  ممنون

 15. سلام
  من ۳ هفته پیش کاشت مو انجام دادم
  بعد از چند روز ورم سرم خوابید اما الان دوباره پیشونی من متورم شده و کم کم به سمت پایین اومده طوری که الان ابروها و بین چشمام پف کرده. وقتی سرمو تکون میدم ناحیه متورم حس مایع داره. آیا این همون بی حس کنندست یا علت چیز دیگست؟ چیکار بیاید بکنم؟

 16. سلام من روز سوم کاشت ، صورتم ورم زیادی پیدا کرد ، دکتر گفت روی پیشانی یخ بزار ولی اطراف چشمت که ورم کرده کمپرس گرم استفاده کن.

 17. سلام وقت بخیر من دوروزهست کاشت انجام دادم آیاپیاده روی کمکی به ورم صورت می‌کنه به نظرشماپیاده روی مفیدهست یامضر؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر کمکی نمی کند. با کمپرس سرد و مصرف داروها ورم خود بخود کم می شود.

 18. باسلام ودرود بیکران ضمن تشکر ازپاسخ گوی شما، چن روزی هستش کاشت مو انجام دادم قبلش قرص های ترک اعتیاد B2استفاده میکردم به صورت خیلی کم والانم هم استفاده میکنم وقتی خیلی بهم فشار بیاد میخواستم بدونم باعث لطمه زدن به کاشت موم میشه یانه لطفا راهنمای کنین که چکار کنم.باسپاس بیکران اززحمت های شما.

 19. باسلام واحترام فراوان.
  مدت سه هفته است که کاشت مو داشتم،باوجود مصرف مایعات فراوان پیشانی و زیر چشمم هنوز متورم هستند، دارویی هم استفاده نمیکنم،محل کاشت هر از گاهی درد وسوزش دارد،لطفآ راهنمایی بفرمایید.سپاس از مساعدت شما.

 20. بعد از کاشت مو در قسمت ورتکس دچار ورم و چین خوردگی پوست سر شدم و بعد از 3ماه هنوز این تورم وجود دارد

  1. با سلام و وقت بخیر

   سه ماه بعد ار کاشت تورم و التهاب عادی نیست به پزشکتان مراجعه کنید.

 21. ورمی که روی سر هسش منظورم‌این‌جای کاشت هس این‌همیشه این شکل میمونه یا پوست سر نثل قبل برمیگرده ممنون این منو خیلی فکرمو مشغول کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا