بواسیر

همه چیز در مورد بواسیر (هموروئید)

دسته بندی : اخبار

هموروئید وریدهای بزرگ و متورم (که واریس نیز نامیده می شود) در اطراف قسمت بیرونی مقعد یا در قسمت پایین رکتوم هستند. رکتوم آخرین قسمت روده است و به مقعد منتهی می شود. همه افراد در این ناحیه دارای بافت هموروئیدی هستند که از عروق خونی، بافت همبند و مقداری ماهیچه تشکیل شده است. این «بالشتک‌ها» همیشه بزرگ یا متسع نمی‌شوند، اما با افزایش سن، این پدیده شایع‌تر می‌شود.

بواسیر می تواند به روش های مختلفی ایجاد شود، که معمولاً با زور زدن برای اجابت مزاج در ارتباط است. بلند کردن اجسام سنگین، همراه با سایر فعالیت هایی که ممکن است باعث زور زدن شود، می تواند منجر به هموروئید شود. افزایش فشار در دوران بارداری و اضافه وزن از دیگر عوامل موثر هستند. بواسیر ممکن است در صورت عود کردن، دردناک و به خصوص آزاردهنده باشد، اما خطرناک یا تهدید کننده زندگی نیست و علائم معمولاً ظرف چند روز از بین می روند. راه‌های موثر زیادی برای درمان این بیماری وجود دارد. در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

انواع هموروئید

 • بواسیر داخلی :  این هموروئیدها در داخل راست روده (بخشی از روده بزرگ که به مقعد منتهی می شود) ایجاد می شوند و معمولاً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. هموروئید داخلی معمولاً درد ندارد، اما اغلب خونریزی می کند. در برخی موارد، بواسیر داخلی ممکن است از طریق مقعد بیرون بزند و دیده شود، این پدیده به پرولاپس معروف است. هنگامی که این اتفاق می افتد، آنها معمولاً خود به خود به داخل راست روده بر می گردند.
 • هموروئید خارجی : این هموروئیدها در زیر پوست اطراف قسمت خارجی مقعد ایجاد می شوند. اینها ناراحت‌کننده‌ترین هموروئیدها هستند و می‌توانند خارش یا درد و یا برآمدگی داشته باشند. هنگامی که یک لخته خون در یک هموروئید خارجی تشکیل می شود، به آن هموروئید ترومبوزه می گویند که می تواند منجر به درد شدید و مداوم شود. گاهی اوقات لخته ها خود به خود حل می شوند، اما اگر حل نشد، پزشک می تواند لخته را از بین ببرد.

علائم و نشانه ها

دیدن خون در کاسه توالت بعد از اجابت مزاج بدون شک نگران کننده است، اما یکی از علائم اصلی هموروئید است. علائم دیگر عبارتند از:

 • خون قرمز روشن روی دستمال توالت یا مدفوع بعد از اجابت مزاج
 • خارش در ناحیه مقعد
 • درد در ناحیه مقعد به خصوص هنگام نشستن
 • درد در هنگام اجابت مزاج
 • یک یا چند توده سخت و دردناک در اطراف مقعد

اگر هر یک از این علائم هموروئید را تجربه کردید، از فشار دادن بیش از حد، مالش یا تمیز کردن اطراف مقعد خودداری کنید، که می‌تواند تحریک و خارش را بدتر کند و حتی می‌تواند منجر به خونریزی شود. علاوه بر این، به جای پاک کردن، سعی کنید آن ناحیه را خشک کنید.

بواسیر چیست

علل و عوامل خطر

تصور می‌شود شرایط و عادت‌های متعددی باعث ایجاد هموروئید می‌شوند:

 • یبوست مزمن یا اسهال
 • زور زدن بیش از حد در هنگام اجابت مزاج
 • نشستن طولانی مدت روی توالت
 • زور زدن، یبوست و نشستن طولانی‌مدت همگی می‌توانند بر جریان خون در آن ناحیه تأثیر بگذارند.

عواملی که خطر ابتلا به هموروئید را افزایش می دهد:

 • کمبود فیبر در رژیم غذایی.
 • چاقی، اضافه وزن می تواند بر بافت هموروئیدی فشار وارد کند.
 • افزایش سن، با افزایش سن، بافت همبند در راست روده و مقعد ضعیف‌تر می‌شود و به طور بالقوه منجر به هموروئیدهای برآمده می‌شود.
 • بارداری: با رشد جنین و فشار آوردن به شکم، وریدهای راست روده و مقعد ممکن است بزرگ شوند. این مشکل معمولا پس از زایمان برطرف می شود.

هموروئید و بارداری

بواسیر در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه سوم، شایع است. زمانی که رحم بزرگ شده و به لگن و وریدهای نزدیک مقعد و راست روده فشار وارد می کند. افزایش سطح هورمون پروژسترون در دوران بارداری نیز می تواند به ایجاد هموروئید کمک کند. پروژسترون دیواره وریدها را شل می کند و احتمال تورم آنها را افزایش می دهد. برخی از زنان برای اولین بار در دوران بارداری دچار هموروئید می شوند. اما اگر قبلاً هموروئید داشته اید، احتمال اینکه در دوران بارداری دوباره به آن مبتلا شوید بیشتر است. خوشبختانه، بواسیر معمولاً برای سلامتی مادر یا جنین مضر نیست.

بواسیر درمان

درمان هموروئید

خوشبختانه اکثر بواسیرها بسته به نوع هموروئید و شدت علائم در خانه یا با روش های ساده پزشکی در مطب قابل درمان هستند.

درمان بواسیر در خانه

مهمترین راهکار درمان بواسیر در خانه پیشگیری از یبوست است.  تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی، به ویژه مصرف فیبر بیشتر، ممکن است به کاهش علائم هموروئید کمک کند. مکمل های فیبر مانند متاموسیل  (پسیلیوم) و نرم کننده های مدفوع مانند سیتروسل ( متیل سلولز )، می توانند به جلوگیری از یبوست کمک کنند. اما از ملین ها که می توانند باعث اسهال و تشدید علائم هموروئید شوند، خودداری کنید. برای کاهش ناراحتی ناشی از هموروئید، می توانید موارد زیر را در خانه رعایت کنید :

 •  ناحیه مقعد را در آب گرم قرار دهید. نشستن در آب گرم میتواند به کاهش درد این ناحیه و افزایش سرعت بهبودی کمک کند.
 • از کیسه یخ استفاده کنید. سرما میتواند درد را کاهش دهد.
 • از زور زدن در هنگام اجابت مزاج خودداری کنید.
 • مقعد خود را به درستی تمیز کنید و بعد از هر بار اجابت مزاج آن را تمیز نگه دارید.
 • برای کاهش تورم و جلوگیری از تشکیل بواسیر به جای سطوح سخت، روی سطوح بالشتکی بنشینید.
 • در صورت نیاز، مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن، استامینوفن (تیلنول) یا آسپرین مصرف کنید.
 • کرم ها، پمادها یا پدهای بدون نسخه حاوی  هیدروکورتیزون  یا فندق جادوگر را امتحان کنید.

رابربند

بستن باند لاستیکی، یکی از روش های درمان هموروئید است که در ایالات متحده انجام می‌شود، پزشک یک نوار لاستیکی کوچک را در اطراف پایه هموروئید قرار می‌دهد و جریان خون هموروئید را قطع می‌کند. بواسیر معمولاً در عرض یک هفته کوچک می‌شود و از بین میرود. اکثر بیماران از درد شدید تا چندین هفته شکایت دارند.

اسکلروتراپی

یکی دیگر از روشها اسکلروتراپی است که در آن یک ماده شیمیایی به بواسیر تزریق می‌شود که باعث تشکیل بافت اسکار شده و هموروئید را کوچک می‌کند. اسکلروتراپی ممکن است موثر واقع نشود، و یا باعث مجدد بیماری گردد.

لیزر بواسیر

استفاده از لیزر و انعقاد مادون قرمز، بهترین روش برای درمان این بیماری است، که در آن یک پرتو شدید نور مادون قرمز باعث تشکیل بافت اسکار شده و جریان خون را در این توده قطع کرده و هموروئید را کوچک می کند. لیزر روش نوین درمان بواسیر است، این عمل سرپایی در کلینیک و بدون نیاز به بیهوشی انجام میشود. مزایا و برتری های مختلف این درمان در مقایسه با دیگر روشها، مثل اینکه بدون درد و خونریزی است، باعث شده تا بیماران زیادی متقاضی انجام آن باشند.

عوامل مختلفی در تعیین هزینه لیزر هموروئید نقش دارند. به طور مثال نوع بواسیر (داخلی و خارجی)، درجه بواسیر، محل قرارگیری هموروئید، نوع لیزر و شهری که درمان را در انجام میدهید، در تعیین هزینه درمان اثر گذار هستند. بنابراین نمی توان یک قیمت مشخص را برای همه افراد تعیین کرد. برای تعیین هزینه باید بیمار توسط پزشک معاینه و یا به صورت آنلاین (از طریق واتساپ) نوع و درجه هموروئید تشخیص داده شود.

هزینه عمل بواسیر با لیزر در مقایسه با روشهای جراحی سنتی بسیار کمتر خواهد بود. لیزر نه تنها مطمئن ترین و بهترین روش برای درمان این بیماری است، بلکه با انجام لیزر هزینه های مربوط به بستری در بیمارستان، داروی بیهوشی، دوران نقاهت و … حذف می شوند.

عمل بواسیر

هموروئیدکتومی

اگر یک هموروئید خارجی بزرگ، هموروئید داخلی و خارجی، یا هموروئید داخلی پرولاپس دارید (از طریق مقعد بیرون زده است)، ممکن است یک عمل جراحی به نام هموروئیدکتومی ضروری باشد، اگرچه تعداد کمی از بیماران به این روش نیاز دارند.

در طول هموروئیدکتومی، هموروئید و بافت اطراف آن از طریق یک برش کوچک برداشته می‌شود که معمولاً بعد از آن با بخیه بسته می‌شود. این روش در اتاق عمل با بیهوشی موضعی یا عمومی یا بلوک نخاعی که نیمه پایینی بدن را بی‌حس می‌کند، انجام می‌شود. این روش در 95 درصد موارد موفقیت آمیز است، اگرچه بیماران ممکن است درد بعد از عمل را تجربه کنند.

تاریخ انتشار : 1401-08-09
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
سوالات متداول
 • بواسیر چگونه تشخیص داده می شود؟

  پزشک از شما می خواهد که علائم خود را شرح دهید و سابقه پزشکی را بررسی می کند. همچنین ممکن است به دنبال تحریک پوست، توده یا تورم، هموروئید خارجی، هموروئید داخلی افتادگی، تگ های پوستی (پوست اضافی باقی مانده در هنگام جذب لخته خون در یک هموروئید ترومبوز شده توسط بدن) و شکاف های مقعدی (پارگی های کوچک در مقعد باشند. می تواند منجر به خارش و خونریزی شود) باشد.

  پزشک ممکن است وجود خون در مدفوع و یا توده عضلانی مقعد را بررسی کند  و برای تشخیص هموروئید داخلی یک معاینه رکتوم انجام دهد. این کار در مطب پزشک با یک انگشت دستکش دار و روغن کاری شده انجام می‌شود.

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام