دانشنامه ریزش مو

درمان ریزش مو ژنتیکی یا ارثی مردان و انواع الگوی طاسی مردانه

چگونه می توانم الگوی طاسی مردانه را تشخیص دهم؟

()

با اینکه تعداد بیماری هایی که بر ریزش موی مردان تاثیر می گذارد زیاد است، اما شایع ترین آن ها الگوی طاسی مردان ( Male Pattern Baldness ) می باشد. دیگر اسامی این بیماری عبارتند از: طاسی آندروژنی و ریزش موی ژنتیکی. ما در این صفحه در درجه اول بر این بیماری متمرکز خواهیم شد، اما به بیماری های ریزش مو با گسترش کمتری نیز اشاره خواهیم کرد که می تواند بر شما تاثیر گذار باشد.

الگوی طاسی مردانه یا ریزش موی ژنتیکی چیست؟

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است که می تواند از هر دو طرف درخت ژنتیکی خانواده به ارث برسد. بنابر این اگر پدر شما موهای کاملا ضخیم داشته باشد، فکر نکنید که مطمئنا ایمن هستید. این یک بیماری ناشی از یک محصول جانبی تستسترون به نام دی هیدروتستوسترون یا DHT است.DHT به فولیکول های مو متصل می شود و باعث می شود که در طول زمان کوتاه شوند. این نوع ریزش مو باعث می شود که موها نازک و نازک تر شوند تا اینکه برخی از مردان قسمت جلویی سرشان کاملا طاس می شود.

الگوی طاسی مردانه یک بیماری ژنتیکی است

چگونه بدانم که موی من می ریزد؟

این یک سوال بسیار خوب است و اگر چه پاسخ ممکن است به نظر آشکار باشد. بسیاری از مردان ریزش مو خود را شناسایی نمی کنند، تا این که پیشرفت نسبتا زیادی داشته باشد. این دقیقا زمانی است که برای رسیدن به بهبودی کامل دیر است. دلیل اینکه مردان ریزش مو خود را شناسایی نمی کنند، معمولا یک انکار ساده یا به این دلیل است که روند بسیار کند است و یا چیزی است که آن ها به سادگی متوجه آن نمی شوند. بسیاری از مردان در جایی که هیچ دلیلی برای نگرانی ندارند، در مورد ریزش مو نگران هستند.

بهترین راه ها برای دانستن اینکه آیا ریزش مو دارید عبارتند از:

• توجه به نازک شدن موها یا عقب رفت خط موی خودتان؛
• افراد دیگر به شما اطلاع می دهند که موهایتان را از دست می دهید (ممکن است خودتان متوجه نشوید)؛
• موهای بی اندازه بر روی بالش، کف حمام، فاضلاب و یا در دستانتان در هنگام آراستن موها.

چگونه می توانم ریزش مو ارثی را تشخیص دهم؟

در واقع، شناسایی الگوی طاسی مردانه، حتی برای کسی که تجربه بالینی ندارد، آسان است. زیرا فقط بر موهای بالای پوست سر – نه اطراف پوست – تاثیر می گذارد و سبب ایجاد الگوی ریزش موی نعل اسبی می شود. تعدادی الگوی رایج ریزش مو مانند عقب رفتن خط مو، نازک شدن تاج یا گسترش نازک شدن عمومی در قسمت بالای سر وجود دارد. الگوی طاسی مردانه هرگز بر روی دو طرف سر یا پشت مو تاثیر نمی گذارد.

درمان الگوی طاسی مردانه

برای درمان الگوی طاسی مردانه، داروهای اثبات شده بالینی، لیزرتراپی و جراحی کاشت مو وجود دارد. همچنین محصولات متعددی وجود دارد که هیچ کارآیی بالینی ندارند، که همزمان هم وقت و پول شما را هدر می دهند، هم ریزش موی شما را متوقف نمی سازند.

قبل از تصمیم گیری درباره نحوه درمان ریزش موی خود، تحقیق لازم را انجام دهید. همیشه یک راه حل برای شما وجود دارد، چه یک راه حل پزشکی، جراحی، یا ترکیبی از این دو باشد، مگر اینکه شما تمام یا بیشتر موهای خود را از دست داده باشید. راهنمای جامع درمان ریزش موی ما، شما را از همه ی موثرترین گزینه های موجود برای درمان ریزش مو مطلع می سازد و نیز نگاه عمیقی به شما از محصولاتی می دهد که ممکن است ارزش استفاده نداشته باشد.

اگر به دنبال درمان نباشم، در نهایت طاس خواهم شد؟

این بستگی به تعدادی از عوامل دارد. البته اگر بیماری ریزش موی موقت دارید (که در مردان غیرعادی است)، پاسخ ممکن است خیر باشد.

با فرض این که، بیماری شما، الگوی طاسی مردانه است، میزان ریزش نهایی موی شما واقعا بستگی دارد. کسانی که مبتلا به الگوی طاسی مردانه زودرس یا تهاجمی هستند، احتمال بیشتری دارند که موهایشان را به طور وسیع یا سریع تر از دست بدهند، که ممکن است در سنین جوانی باعث طاس شدن شود. ما مردانی را می بینیم که در 18 سالگی (یا گاهی اوقات زودتر) موهایشان را از دست می دهند.

البته این مردان به احتمال زیاد آنهایی خواهند بود که در نهایت، گاهی اوقات در سن بسیار جوانی (اواسط دهه 20) طاس می شوند؛ در حالی که بعضی از مردان فقط در اواسط تا اواخر دهه 20 و یا حتی بعد از آن نشانه هایی از نازک شدن را می بینند. این مردان بسیار کمتر احتمال دارد که طاسی نهایی را تجربه کنند و ممکن است تا زمان رسیدن به سن پیری، فقط موهای نازک داشته باشند.

بنابراین ساده ترین راه برای فهمیدن اینکه آیا در نهایت تمام موهای خود را از دست خواهید داد یا نه، توجه داشتن به زمان شروع ریزش مو و تهاجمی بودن و سرعت نازک شدن مو می باشد. استفاده از ترکیب مناسب درمان های اثبات شده بالینی باید حداقل ریزش مو را متوقف کند، اما معمولا میزان رشد دوباره و یا ضخیم شدن مو را افزایش می دهد، چه این رشد دوباره متوسط یا متراکم باشد.

بهترین زمان برای یافتن راه حلی برای ریزش مو چه زمانی است؟

ما توصیه می کنیم که به محض فهمیدن افزایش میزان ریزش مو، باید از یک متخصص راهنمایی بگیرید. الگوی طاسی مردانه یک بیماری مزمن است که اگر اقداماتی انجام نشود، پیشرفت خواهد کرد. هرچه موهای بیشتری بریزد، شانس موهای شما برای بهبود کامل کمتر است، به همین دلیل است که متخصصان بلگراویا همیشه توصیه می کنند قبل از پیشرفت بیماری، از یک دوره درمان استفاده کنید.

آیا ممکن است با درمان تمام موهای من دوباره رشد کنند؟

افراد مختلف به درمان به طور متفاوتی پاسخ خواهند داد. برای کسانی که از یک برنامه رشد مو مطلوب استفاده می کنند، بسیاری از مردان به سطح قابل توجهی از رشد دوباره مو می رسند. در مرکز پوست و مو خانه سفید، ما مردان مبتلا به ریزش شدید مو (تقریبا طاس) را دیده ایم که به طور معجزه آسایی تقریبا همه موهای خود را بازیافته اند، در حالی که بعضی از مردان ممکن است فقط درجات متوسطی از رشد دوباره را با ترکیبات درمانی مشابه ببینند. با این حال، هر سطح پاسخ به درمان، حتی تثبیت ریزش مو بدون هیچ گونه افزایش تراکم باید به عنوان موفقیت دیده شود، زیرا احتمال دارد که بدون درمان موها با سرعت بیشتری بریزد.

نتیاج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد
نتیاج ممکن است در افراد مختلف متفاوت باشد

الگوهای ریزش مو

سه نوع الگوی طاسی مردانه وجود دارد. ما کاملا مطمئن هستیم که یکی از این ها شباهت به الگوی شما خواهد داشت. در زیر خلاصه ای از هر یک را پیدا خواهید کرد.

پسرفت خط مو

یکی از رایج ترین الگوهای ریزش مو، پسرفت خط مو است که به عنوان “Widow’s Peak’” نیز شناخته می شود. این جایی است که مو در هر دو طرف پیشانی ریخته است، و معمولا یک قله مثلثی در وسط باقی مانده است. برای برخی از مردان اینجا ممکن است تنها منطقه ریزش مو باشد، اما بقیه ممکن است نازک شدن را در تاج نیز تجربه کنند.

برای افراد مبتلا به شکل های تهاجمی تر الگوی طاسی مردانه، خط مو بیشتر و بیشتر پسرفت خواهد کرد تا اینکه یا به تاج برسد (که ممکن است آن هم در حال طاسی باشد)، یا منجر به ناحیه طاس بزرگ در بالا یا جلوی سر می شود.

پسرفت خط مو

نازک شدن تاج یا فرق سر

بعضی از مردان نازک شدن را در پشت بالای سر – به نام “تاج” یا ” فرق سر” تجربه می کنند. این مسئله می تواند دوباره با پسرفت خط موی دائمی همزمان شود، اما گاهی اوقات مردان تنها یکی از این دو را دارند. ریزش مو در تاج معمولا با نازک شدن شروع می شود تا پوست سر ظاهر شود و پس از آن یک نقطه طاسی ممکن است ظاهر شود. این نقطه طاسی ممکن است تا زمانی پیشرفت کند که به خط موی در حال ریزش برسد و یا یک ناحیه مشخص از طاسی در بالای سر ایجاد کند. با این حال، گستردگی یا الگو از شخصی به شخص دیگر متفاوت است، اما ریزش مو یا طاسی در ناحیه تاج بسیار رایج است.

نازک شدن تاج یا فرق سر

نازک شدن عمومی

الگوی کمتر رایج ریزش مو، نازک شدن کلی است که به طور یکنواخت در پوست بالای سر گسترش می یابد. مردان مبتلا به این الگو از ریزش موها متوجه عقب رفت مشخص خط مو و یا نازک شدن تاج نخواهند شد و در موارد نازک شدن کلی، شروع ریزش مو ممکن است کمتر واضح بوده و شناسایی آن طول بکشد.

خوشبختانه، مانند سایر الگوهای ریزش موی مردانه، می توان با موفقیت از این نوع نازک شدن جلوگیری و در بسیاری از موارد آن را معکوس نمود. مانند سایر الگوهای الگوی طاسی مردانه، نازک شدن کلی بر روی پشت و کنار سر پوست تاثیر نمی گذارد و اگر ریزش مو را در این مناطق تجربه می کنید، ناشی از بیماری دیگری است.

https://www.belgraviacentre.com/wp-content/uploads/2014/08/General-Thinning1.jpg

مقیاس نوروود

مقیاس نوروود مرجع بصری خوبی برای پیشرفت الگوی طاسی مردانه است. این مقیاس نشان دهنده پیشرفت ریزش مو در خط مو و نازک شدن تاج موهاست. تصویر سمت راست یک نسخه برشی را نشان می دهد.

مقیاس ریزش موی نوروود
مقیاس ریزش موی نوروود

دیگر بیماری های ریزش موی مردان

در حالی که الگوی طاسی مردانه شایع ترین شکل ریزش مو است که در طولانی مدت بر مردان تاثیر می گذارد، برخی علل احتمالی دیگر برای ریزش مو در مردان وجود دارد.

اگر هیچ کدام از موارد فوق مطابق با مشکل شما نبود، لطفا نگاهی به سایر بیماری های ریزش مو در زیر بیندازید تا ببینید آیا هر یک از شرایط توصیف شده، شباهتی به مشکل شما دارد یا نه.

ریزش مو در مردان مسئله ای است که بسیاری از آقایان، چه میانسال، چه جوان، با آن درگیر هستند و بخاطر درمان های متعدد و هزینه های آن، پیشگیری کردن بهتر از درمان است.

ریزش مو و کم پشت شدن موها به علت تغییرات منفی که در ظاهر ایجاد می کند، باعث کاهش اعتماد بنفس در پسران جوان و آقایان میانسالی که با آن دست و پنجه نرم می کنند شده است. همیشه ریزش مو دلیلی بر بیماری فرد نیست و شاید بتوان با رعایت چند نکته ساده آن را از بین برد.

طاسی منطقه ای

طاسی منطقه ای یک بیماری است که می تواند در هر زمانی از زندگی بین تولد و سالخوردگی روی دهد. این بیماری باعث ایجاد لکه های طاسی ناگهانی می شود که می تواند از لکه های کوچک به اندازه لوبیا تا تکه های بزرگ تر به اندازه توپ تنیس باشد. شکل های شدید تر طاسی عبارتند از طاسی کامل یا طاسی جهانی که باعث از دست دادن کل مو در سر (Totalis) یا ریزش مو در کل بدن (Universalis) می شود. هر دو مورد آخر بسیار نادر هستند.

تاثیر کمبود پروتئین بر ریزش مو

شاید شما بنابر دلایلی مانند؛ لاغری، روی به رژیم های سختگیرانه ی غذایی آورده اید تا بتوانید از وزن خود بکاهید. اما در حقیقت شما با پیروی از این رژیم های نادرست غذایی ممکن است به بدنتان ضررهای جبران ناپذیری وارد کنید. مو، تشکیل شده از پروتئین می باشد و بیشتر وزن مو را همین پروتئینی شامل می شود که شما با رژیم گرفتن مانع از ورود آن به اندازه کافی به بدن خود شده اید و این یعنی آسیب مستقیم به موهایتان. زمانی که بدن با این حالت کمبود مواد مغذی و پروتئین قرار بگیرد قسمت های مختلف بدن را در اولویت بندی قرارداده و موهایتان قطعا در اولویت نخواهند بود که نتیجه ای بجز ریزش مو نخواهد داشت.

 با تغذیه مناسب و پرهیز از خوردن خوراکی هایی  با ارزش غذایی پایین و البته اجتناب از رژیم های سختگیرانه و غیر اصولی غذایی که اکثرا توسط افراد غیر متخصص در این زمینه تجویز شده و یا حتی از آشنایان و بستگان مورد تقلید قرار گرفته، سلامت بدن خود و بطور ویژه سلامت موهایتان را تضمین کنید.

مصرف سیگار

همه ما از آثار مخرب مصرف سیگار مطلع هستیم. یکی از بدترین عوارض مصرف سیگار ریزش مو می باشد. مصرف روزانه 20 نخ سیگار شدت ریزش مو را افزایش داده و طاسی مو را تا حد زیادی شدت می بخشد.

تاثیر سیگار بر مو:

 • اثرگذاری بر مويرگ هاي ريز تغذيه كننده فوليكول مو
 •  آسيب DNA فوليكول مو
 •  عدم تعادل آنزيمي موثر در بازسازي بافت مو و تأثير بر روند سيكل رشد مو
 • اثر گذاری بر روی راديكالهاي آزاد اكسيژن در ايجاد التهاب ناحيه اطراف فوليكول مو
 • اثر‌ بر فعاليت آنزيمي هورموني كه با كاهش استروژن (هايپواستروژن) مرتبط است
 • جذب مقدار کمتری از ویتامین ها و مواد مغذی

با ترک سیگار از این آسیب ها جلوگیری کرده و مانع ریزش موهایتان شوید.

مصرف سیگار از عوامل مهم ریزش مو می باشد

مصرف دارو

داروها برای درمان یک بیماری و مشکل مورد استفاده قرار می گیرند و باعث التیام یک بیماری می شوند ولی از طرف دیگر عوارضی را به همراه دارند. نمی توان دارویی یافت که کاملا بدون عوارض باشد.
در این بین داروهایی وجود دارند که یکی از عوارض آن ها ریزش مو می باشد. این داروها را می توان اینگونه نام برد؛ داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد انعقاد خون و حتی ویتامین A که معمولا بصورت مکمل برای درمان آکنه تجویز می شود. استروئیدها نیز در این دسته قرار می گیرند.

بیماری ها

ممکن است انسان دچار یک بیماری یا یک وضعیت خاص جسمی شود که در اثر آن موها شروع به ریزش کنند. همچنین ممکن است بدن در این وضعیت ها کمتر مواد مغذی را بر حسب نیاز هر قسمت در بدن پخش  کند که موجب ضعیف و نازک شدن موها می شود.

پسوریازیس از بیماری های خود ایمنی می باشد که غیر مسری و بیماری مزمن پوستی است. این بیماری بر اثر تولید سریع سلول های پوستی باعث پوسته پوسته شدن سطح پوست می شود. التهاب و قرمزی پوست از نشانه های بیماری پسوریازیس می باشد.

بیماری پسوریازیس

پسوریازیس از بیماری های التهابی است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. این بیماری باعث ریزش مو می شود. برای در مان این بیماری پمادها و کرم های موضعی وجود دارد که برای کاهش علائم پسوریازیس می توان از آنها استفاده کرد. البته داروهای خوراکی و تزریقی نیز برای این بیماری وجود دارد ولی به علت عوارض شدیدی که دارند معمولا از تجویز آن ها برای بلند مدت خودداری می شود. یکی دیگر از راه های مقابله با این بیماری نور درمانی یا لایت تراپی می باشد. نور ماورا بنفش یا نور طبیعی خورشید باعث از بین رفتن گلبول های سفید خون که باعث رشد سریع سلول های پوستی شده اند، می شود.

با کمی تغییر سبک زندگی نیز می توان با این بیماری مقابله کرد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش وزن : کاهش وزن می تواند به کاهش شدت میزان این بیماری کمک کند. و حتی اگر در کنترل این بیماری تاثیر چندانی نداشته باشد اما برای سلامت بدنتان مفید است.
 • امگا 3 : بجای استفاده از چربی های اشباع شده در محصولات حیوانی از قبیل گوشت و لبنیات، اسیدهای چرب امگا3 را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • اجتناب از مواد غذایی التهاب آور : گوشت قرمز، شکر تصفیه شده، مواد غذایی فراوری شده، لبنیات و الکل از جمله خوراکی هایی هستند که بهتر است از خوردن آن ها پرهیز کنید.
 • کم کردن استرس و فشارهای عصبی نیز می تواند در کنترل این بیماری موثر باشد.

عفونت ها

عفونت نیز یکی دیگر از عوامل مهم ریزش مو در مردان است. عفونت هایی که فولیکول مو را در بر می گیرند و باعث آسیب جدی و ریزش مو می شوند. عفونت های قارچی پوستی که در قسمت پوست سر ایجاد می شوند. یک سری از بیماری های مقاربتی نیز باعث ایجاد عفونت  و در نتیجه شکنندگی موها می شوند.
با مراقبت و رعایت بهداشت و همچنین استفاده از داروهای ضد قارچ و ضد عفونت می توان از این مشکل رها شد.

استرس

عصبانیت و استرس می توانند در لحظه و یا حتی در دراز مدت مشکلاتی را پدید آورند. یکی از این مشکلات ریزش مو است. استرس زیاد باعث می شود که فولیکول های مو در وضعیت استراحت فرو رفته و باعث ریزش آنان شود یا واکنش خود ایمنی بدن ناشی از استرس باعث آسیب به موها شود. در هنگام عصبانیت بعضی افراد عادت به کندن موهای سر و صورت خود دارند که این امر بی اراده و ناخودآگاه می باشد.

با تسلط بر اعصاب و ایجاد آرامش برای خود در برابر این خطرات ایمن شوید.

متوقف کردن روند نزولی موها

برای غلبه بر روند کم پشت شدن موها جلوگیری از نازک شدن موها مهم است زیرا برای ضخیم کردن موها تقریبا درمان ثابتی وجود ندارد پس بهتر است جلوی این روند را گرفته و آن را بهبود بخشید. درمان های طبیعی معمولا بهترین درمان برای هرگونه مشکل می باشند که این درمان ها بی شمارند اما شناخت بهترین و موثر ترین آن ها می تواند امر بهبودی موهایتان را سرعت بخشد.

خوراکی های موثر

خوردن غذاهای مناسب می تواند تفاوت چشمگیری را در جلوگیری از نازک شدن موها رقم بزند.
بهتر است با نگاهی بر خوردنی هایتان و تمرکز بر رعایت خوراکی های مناسب و افزایش میزان مصرف مواد مغذی از جمله پروتئین، آهن، امگا3 و ویتامینC  در یک بازه زمانی چند ماهه تغییرات بر موهایتان را مشاهده خواهید کرد. ویتامین هایی نیز برای پر پشت کردن مو وجود دارند که مصرف آن ها بسیار به بهبود موها کمک می کند.

نوشیدن آب

باید این را بدانید که یک چهارم مولکول های مو از آب تشکیل شده. از نوشیدن آب به اندازه غافل نشوید. میزان توصیه شده برای مصرف آب در روز 8 لیوان می باشد اما مصرف بیشتر آن هم می تواند ثمربخش باشد.

ورزش ضامن سلامتی

ورزش مناسب زمینه سلامت شما را فراهم می کند.گردش خون مناسب به وسیله ی ورزش میسر می شود و گردش خون نقش مهمی را در سلامت موها ایفا می کند و سلامت موهای شما می تواند با گردش خون نامناسب در بدن به خطر بیفتد.

پرهیز از مصرف الکل

یکی از مواد معدنی موثر بر رشد و سلامت موها زینک می باشد. مصرف الکل مانع جذب این ماده معدنی مورد نیاز موی شما می شود و اگر به فکر سلامت موی خود هستید بهتر است از الکل دوری کنید.

تاثیر مخرب مشروبات الکی بر جذب زینک و در نتیجه ریزش مو
تاثیر مخرب مشروبات الکی بر جذب زینک و در نتیجه ریزش مو

سشوار و ابزارهای حرارتی

سشوار و ابزارهای حرارتی دوست موهای شما نیستند. اگر نمی خواهید به مهمانی یا قرار مهمی بروید که آراسته و مرتب بودن موهایتان مهم است، بعد از استحمام بگذارید موهایتان بطور طبیعی خشک شوند. استفاده از سشوار، اتوی مو تاثیرات منفی بسیاری بر روی موهایتان دارد و بهتر است در استفاده از آن ها تجدید نظر کنید.

مراقبت از موها

برای مراقبت از موها باید کمی حوصله بخرج دهید. رعایت مواردی که در بالا گفته شد و همچنین با استفاده از شامپوهای مناسب می توانید اوضاع را بهتر از قبل کنید. اگر موارد بیان شده کمکی به موهایتان نکرد اکنون باید به سراغ درمان قطعی ریزش مو، یعنی کاشت مو بروید.

 

منبع : The Belgravia Center

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫150 دیدگاه ها

 1. سلام.من به مدت دو سال از قرص فینسترایدبه همراه قرص های مثل زینک و… استفاده کردم توصیه ام اینکه استفاده نکنید

 2. سلام ، من خواستم تجربم رو با دوستان به اشتراک بزارم.
  من 23 سالمه و تقریبا دو سالی هست شقیقه سمت چپم شروع کرد به ریختن و اروم اروم رفت عقب و خب به نظرم عادیه چون ارثیه ولی الان یه مدت به شدت موهام میریزه علتش استفاده از دارو های بدنسازی مخصوصا کراتین دوستان به هیچ عنوان از داروهای بدنسازی استفاده نکنین مخصوصا کسایی که مستعد ریزش مو هستن یعنی موهاتون رو کاملا از بین میبره چون به شدت تحریک کننده هورمون دی هیدروتستسرونه و واقعا دیگه خیلی سخت میشه جلوشو گرفت.

  من قبلا مزوتراپی هم کردم ، مزوتراپی برای کسایی خوبه که ریزش موی ناشی از کمبود ویتامین و مواد معدنی دارن نه برای کسایی که ریزششون ارثی و هورمونیه .

  داروهای فینستراید و ماینوکسیدل های یه نوع داروهای هورمونی محسوب میشن شما با این دوتا میتونین از کف دستتونم مو در بیارین ولی وقتی قطع کنین دوبرابر قبل میریزه در نتیجه درمان موقت محسوب میشن .

  بهترین درمان اینه موهاتون با یه ماساژوری چیزی یا با نوک انگشتاتون ماساژ بدین تا خون رسانیه خوبی بشه ، بعدش توی تغذیتون دقت کنین نوشابه و فست فود ، دخانیات ، الکل و بقیه موارد باعث ریزش مو میشن .

  سعی کنین موهاتون با اب خیلی گرم نشورین ، هر شش ماه هم شامپوتونو عوض کنین .
  از سشوار و اتو موهم کم استفاده کنین .

  به شخصه هر درمانی که فکرشو کنین سمتش رفتم ولی واقعیت امر اینه برای ریزش موی ارثی درمان قطعی وجود نداره باید صبر کرد تا ریخت دوباره کاشت به امید روزی که درمان قطعیش کشف بشه.

  1. در تکمیل حرف های آقای صدرا من 5 سال مداوم ماینوکسیدیل و فیناسترایداستفاده میکردم که انصافا توی سه سال اول موهام عالی بود و با اینکه 40 سالمه خیلی پرپشت بود اما یکی از عوارض ماینوکسیدیل اینه که در مصرف طولانی مدت فشار خون رو بالا میبره و اینکه بعد چند سال دیگه زیاد جواب نمیده و موها بد حالت میشن و رنگشون عوض میشه. مصرف زیاد فیناستراید هم باعث ایجاد عوارض جدی برای پروستات و کم کاری یا کوچیک شدنش میشه. من بعد 5 سال مصرف فیناستراید و ماینوکسیدیل یک سال و نیم این داروهارو قطع کردم و دو ماه پیش مو کاشتم.

  2. سلام آقای دکتر خسته نباشید بنده 25سالم کرونا گرفتم بعد دوماه از بهبودی دچار ریزش مو شدم الان یک سال ریزش دارم و موهام خیلی کم پشت شده موهام به صورت یک دست کم پشت خیلی از لحاظ روحی دارم اذیت میشم, چند روز پیش رفتم دکتر بهم گفت برای چند وقت(موقت) از ماینوکسیدیل استفاده کنم بنظرتون ماینوکسیدیل جواب میده
   ممنون میشم جواب بدین

  3. آفرین ، واقعاً عالی بود تموم حرفات، فقط با استفاده از انواع مولتی ویتامین ها فقط مو ضخیم میشه ، چاره ریزش فقط کاشت مو، حتی شده ۲ یا ۳ بار

  1. گیاه نخل اره ای و داروهایی که با اون درست میشن (قرص رینفولتیل) برای ریزش موی ارثی و هورمونی خوبن. در اصل مشابه طبیعی قرص فیناستراید هستن با عوارض کمتر

 3. باسلام و خسته نباشی . جوانی ۲۰ ساله هستم مشکل مو ریزشم از ۱۷ سالگی شروع شد که با غرض های فیناستراید کم شد پارسال اقدام به مزوتراپی (۴) جلسه کردم ولی نتیجه نگرفتم با توجه که من طاسی ارثی دارم میتونمprp کنم و مانوکسیدین ریزش رو و طاسی رو به چند سال عقب تر مثلاً ۲۸ سالگی کچل شم، یا اصلا درمان کنم

  1. ما که از دار دنیا هیچی نداریم خدا ناموسا یه لطفی کن این مو رو از ما نگیر

  2. من هم مثل تو رفیق زندگی بدون موه هایم برام جهنم هست…《 خدا جان نوکرتم موهای سره ام را ازمن بیچار نگیره》

 4. با سلام من ریزش مو دارم در ناحیه وسط سر ۲۲سالمه و قبل از مصرف ماینوکسیدیل داخل حمام موگیر پر مو میشد و خیس خیس دست به موهام میکشیدم بالای ۸تا میریخت اما ۳ماهی هست ماینوکسیدیل استفاده میکنم ریزشم خیلی کم شده حدودا ۲ تار مو در حالتی ک پوست سرم چربه و موهای ریزی مشاهده میکنم بخاطر ماینوکسیدیل اما موهامو که از ته زدم فهمیدم الگوی کم پشتی از خط رویش سرم کشیده شده به پشت سرم ختم شده دقیقا مث پدرم که طاس هستش دقیقا مثل شکل شماره ۳ مقیاس نوروود اما پشت سرم دایره کوچیکی باز شده وقتی که موهام بلنده اصلا دیده نمیشه ولی وقتی کوتاهه خیلی واضحع من میخاستم ببینم با فیناستراید میتونم الان که تقریبا حجم زیادی از مو روی سرم هست (موهای بالا سرم حدودا تراکمشون به اندازه ۷۰درصده موهای بغل سرمه) در اندازه یکسان برسم به اون موهای کلفت قدیم. همچنین که فیناستراید با ماینوکسیدیل قراره با هم مصرف کنم من میترسم دکتر بیاد با یه سری شامپو باعث بشه که موهام یمدت درمان میکنه خوب بشه بعد ک سنم رسید ۲۵سال مثل پسر عموم طاس شم بیاد فیناستراید تجویز کنه که دیگه مویی نیس که بخاد بلاک کننده DHT مث فیناستراید تجویز کنه.

 5. سلام . اگه فیناستراید تاثیر خوبی در موها داشته باشد تا چه مدت میتوان مصرف کرد؟ فرضا میشه تا ۲۰ سال مصرف کرد؟ و اینکه در مصرف دراز مدت موها به فیناستراید عادت نمیکندد و ریزش ارثی شروع نمیشود؟

  1. میشه مصرف کرد اما متاسفانه تو این مدت پروستات ات رو از دست میدی…. عوارض بی مویی خیلی بهتر از مشکلات پروستاته

 6. سلام دکتر خسته نباشی من ریزش موی کل سر دارم یعنی جلو عقب و بغل و بالای سر همه جا مخصوصا ریزش موی دو طرف سر یعنی بقل گوش ها و پشت گردن و لا به لای موهام مو هایی هستن که ماهی نیم سانت هم رشد نمیکنن آزمایش دادم ولی مشکل ویتامین و تیروئید نداشتم بنظرتون مشکل من چیه
  ریزش ابرو و سیبیل و کل بدن هم دارم

 7. سلام دکتر خسته نباشید من ۱۹ سالمه و سه سالی هست که ریزش مو دارم ریزشم از کل موهای سرم هست و مخصوصا دو طرف سرم یعنی اطراف گوشم و موهای پشت گردنم ریزش موم از خط رویش جلو و عقب و اطرف سرم هست آزمایش دادم مشکل ویتامین و تیروئید نداشتم بنظرتون ریزش موی من برای چیه
  ابرو ها و سیبیل و موهای کل بدنم هم زیاد میریزه با تشکر

 8. سلام خسته نباشید.
  من 19 سالمه و به تشخیص دکتر ریزش مو الگوی مردانه دارم و برام مزوتراپی پیشنهاد کردن، ایا میتونه جلوی ریزش مو و شوره رو بگیره?
  و اینکه بعد از اتمام مزوتراپی ریزش بدتر نمیشه؟
  ریزش من ارثی هست
  نظرتون در مورد مزوتراپی چیه؟

 9. سلام ببخشید من ۲۴ سالمه ریزش مواز قسمت جلو سر دارم پوست سرم پیدا هست قرص هیرویت مصرف میکنم یه مدت هم ریزش قطع میشه هم موهای ریخته شده برمیگرده قطع میکنم دوباره ریزش برمیگرده مشکل چیه

 10. من ریزش مو داشتم رفتم دکتر محلول ماینوکسیدیل داد ی سالی زدم ریزشش خوب شده بود دوباره شروع کرده باز رفتم دکتر فیناستراید بم داده (ریزش موم ارثیه ).

 11. سلام لطفا جواب بدهید
  من ۱۷سالمه و ریزش مو ندارم و موهام پر پشته ولی دو طرف سرم از ۱۴سالگی بالا رفته به طوری که در سمت چپ حدود ۳،۵سانت و در سمت راست ۲،۵سانت خط موم عقب رفته
  پدرم موهاش کاملا پر پشته خانواده مادریم کسیو نداریم که کچل باشه ،فقط یه عمو دارم که کچله
  میخوام بدونم این خط مو طبیعیه؟یا دچار ریزش موی ارثی هستم و ممکنه که بیشتر بشه ؟
  لطفا اگر میبینید جواب بدید ممنون میشم

  1. سلام داداش احتمالا ارثی هست چون تمام اطلاعات ارثی در دی ان ای ذخیره میشود و شما این ژن خانوادگی رو دارید.

 12. سلام
  من تاج سرم موهاش نازک شده و کف سر معلوم شده
  میخواستم ببینم چجوری میتونم موهای ریخته شده رو برگردونم
  ۲۵ سالمه
  ارثی و هورمونی هس مشکلم چون پشت و بقل موهام اینجور نیس

 13. من ۱۷ سالمه ریزش موی ارثی داشتم کف سرم مشخص بود ۲ ماه ماینوکسیدیل استفاده کردم موهام به حالت اول برگشت و کاملا پر شد

 14. سلام پسری ۱۷ ساله هستم که از ۱۰ سالگی ورزش های روزانه ۴ ساعت می کردم و کم کم احساس ریزش مو کردم تا الان که مو هام خیلی ریزش پیدا کرده و خارش داره برای همون هم باشگاه رو ترک کردم ولی باز ریزش داره دایی های من هم ریزش مو داشتند و طاس اند الان هم کنکور دارم و خیلی استرسیم نمی دونم چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید ممنون از سایت خوب شما

 15. سلام من 18 سالمه و موهای جلو سرم و وسط سرم داره ریزش میکنه و هی نازک و نازکتر میشه فک کنم ریزش موم ارثیه چون بابام تاسه آیا هیچ درمان قطعی یا جلوگیری از ریزش موی ارثی وجود داره؟ یا اخرش بالاخره میریزه؟

 16. سلام خدمت ادمین محترم خانه سفید
  زیاد مزاحم اوقاتتون نمیشم فقط اینکه ریزش مو بر اثر کمبود ویتامین برای پسر ۱۹ساله قابل بازگشت هست یا خیر،خیلی نگرانم
  سپاسگذارم،با آرزوی موفقیت❤

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر به تشخیص پزشک کمبود ویتامین عامل ریزش مو باشد با دوره مزوتراپی مو درمان شده و موهای از دست رفته باز خواهد گشت.

 17. سلام وقت بخیر
  من چند ماهی میشه که موهام شروع کرده به ریختن ،ریزششم اینجوریه که یه قسمت از سرم خارش میگیریم و وقتی میکشم یکی دو تا میریزه .ریزش هم به صورت کلیه یعنی کل سر تنک شده .
  معمولا در طول روز هم استرس زیاد میگیرم به نظرتون به دلیله استرسه یا ارثیه

 18. باسلام سی وپنج سالمه ازهجده سالگی ریزش مودارم وبیش ازبیست باربه پزشک مراجعه وهمگی به ریزش ارثی اتفاق نظردارند فرق سرم تقریبا پوستش پیداست جلوی سرم خیلی خلوته سوالی که دارم ازخدمتتون اینکه بنده برنامه نویسم ووقتی کارتحلیلی وفکری انجام میدم فرق سرم وجلوی سرم بشدت خارش وسوزش میگیره وریزشم شدید میشه آیا کارتحلیلی ارتباطی باریزش موداره؟ میتونم کاشت انجام بدم ضمن اینکه ریزشم ادامه داره وخط رویش هی عقب میره وفرق سرم طاسی بزرگتردایره واربخودش میگیره

  1. سلام من۱۸ سالم هست موها خارش داره وریزش از وسط سرم وکنار ها رو دارم پدرم هم موهاش ریخته به خاطر خارش سرم موهام رو میزنم ولی هم زمان با خارش موهام می‌ریزند میخواستم ببینم چیکار کنم یکی دوباره هم دکتر رفتم چند تا شامپو دادن درمان خاصی نکردم

 19. سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و از ۱۳سالگی موهام شروع کرد به ریختن مثل پدرم و الان که ۱۷ سالم شده خیلی ناجور ریخته و هر دکتری رفتم بهم میگن ماینوکسیدیل بزن یا فیناستراید مصرف کن یا زینک پلاس بخور یا مولتی ویتامین و انواع نسخه هارو دادن میخواستم بدونم یعنی واقعا هیچ راهی دیگه نیس که دوباره موهامو برگردونم؟!

  1. نه نیس کابنوکسیدیل از همه جواب تره منم مسکل تورو دارم ماینوکسیدیل دو سالهدمیزنم دیگه نمیریزه فقط خیلی زجرم میده

  2. دکترا با دادن ماینوکسیدیل اونم قبل 18 سال بخاطر پول دارن جنایت میکنن. تاسف داره

 20. باسلام من 17 سالمه فعلا ریزش مویی تو خودم نمیبینم البته گاها وقتی موهامو شونه میکنم یا تو حمام به سرم شامپو میزنم کف دستم چند تار مو میبینم اما اونقدری شدید نیست طوری که در ظاهر مشکلی نداره. اما پدرم و عمو هام همگی سرشون طاس شدهو معمولا از 20 سالگی این اتفاق برای همشون افتاده .پدر خودمم سیگاری بودن و زیاد سیگار میکشیدن. من خودم فقط مشروبات الکلی و هر از گاهی قلیان میکشم.
  آیا به صورت ارثی من هم دچار ریزش مو در آینده نزدیک میشم؟ راهی هست جلوگیری کرد؟ چون هنوز مثل بقیه دچارش نشدم. با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   مزوتراپی درمان ریزش موی ارثی نیست، اما با توجه به اینکه می تواند موجب تقویت موهای سر شود برای جلوگیری از ریزش زیاد و تقویت موها استفاده و تجویز می شود.

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ دارویی نباید بدون تجویز مصرف شود.

  2. سلام
   خسته نباشید
   پدر و پدربزرگ من ریزش مو داشتن و الان وسط موهشون خالی هست و من نگرانه این هستم که به صورت ارثی من هم در آینده به اون شکل ریزش داشته باشم
   و الان یکم ریزش مو دارم اما خیلی کم هست آیا میشه جلوگیری کرد؟؟؟
   اگر به دکتر مراجعه کنم آیا دارویی برای پیشگیری از ریزش موی موروثی وجود داره؟

 21. سلام
  من 40سالمه ریزش موی ارثی از طرف خاندواده پدری در فامیل زیاد داریم(پدر؛برادر،عمو و…) ولی من موهای خوبیتا5ماه پیش داشتم یعنی تقربیا مطمئن بودم دچار طاسی نمیشم ولی اخیرا رژیم غذایی گرفتم ودر طول3ماه حدود 15کیلو وزن کم کردم وحدود یک سوم حجم موهامو از دست دادم آیا این قطعا به خاطر رژیمه یا طاسی ارثی هم دراین سن شدت گرفته واگر ماله رژیم آیا قابل درمان وبازگشت هست
  ممنون

 22. سلام.
  پسری هستم ۳۸ ساله و مجرد که بدلیل دوری از خانواده تغذیه بسیار بدی دارم. موهای پشت و دو طرف سرم خوبه اما از بالای پیشانی شروع کرده به ریزش شدید، طوریکه موهای وسط سرم خیلی نازک و عجیب کم پشت شده. به توصيه دکتر داروخانه بسته ۳۰ تایی هرویت خریدم و میخوام شروع کنم. برای تقویت اثر این کپسول چه چیز دیگه ای استفاده کنم؟ ضمنا سیستم ايمني بشدت ضعیفی دارم و خیلی آدم استرسی هستم. سپاس

 23. درود
  ميخواستم بدونم آيا الگوي ريزش مو هم ارثي هست؟يعني اگر پدر بنده از شقيقه ريزش مو داشته من هم به همان شكل ريزش خواهم داشت يا ممكن از متفاوت باشد

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه ممکن است ریزش ارثی از سمت مادر باشد خیر الگوی ریزش منطبق با الگوی مشاهده شده شما در سمت پدری ممکن است نباشد.

  2. بله متوجه ام اما اگر فقط از سمت پدر ريزش مو وجود داشته باشد به همانگونه ريزش خواهيم داشت يا ممكن است الگوي آن متفاوت باشد؟
   در مجموع سوالم اين است نحوه ريزش مو و محل آن هم به ارث برده مي شود يا ممكن است متفاوت باشد

  3. ممکن است دقیقا مثل الگوی قبلی باشد و ممکن است متفاوت.

 24. سلام من ۲۴ سالمه موهام روز ب روز نازک تر میشن و سفیدی سرم داره مشخص میشه خیلی هزینه کردم خیلی دارو استفاده کردم ولی متاسفانه هر دکتری ک رفتم اصلا ب این موضوع توجه نمیکنند فقط ی سری دارو که همه ما ها اسمشون رو میدونیم تجویز میکنند

  ممنون میشم اگه بتونید کمکم کنید

 25. با عرض سلام من ۲۴سالمه ریزش مو رو از ۲۲سالگی تجربه کردم و شروع آن در زمانی بود که باشگاه بدنسازی میرفتم شروع شد پیش چند متخصص رفتم ولی نتوانستم تشخیص بدهند که ارثی است یا نه به دلیل این که هم از خانواده پدری و هم مادری کچل نداریم و ریزش مو هم مانند عکس ریزش موی عمومی هست که از دوسال پیش هیچ تعقیری نکرده توی این دوسال ویتامین heir with استفاده میکردم ولی وقتی قطع میشد دوباره شروع به ریزش میکرد ریزش هم فقط موی کف سر نیست پشت سر و موهای صورت و دست هم ریزش دارد میخواستم بپرسم آیا درمانی وجود دارد و یا من کچل میشوم یا نه؟با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   هر مشکلی راه حلی دارد. اما برای تجویز راه حل مناسب بهتر است نزد پزشک متخصص مجرب رفته و بعد از انجام آزمایشات مدنظر ایشان و دیدن نتایج نسبت به درمان اقدام کنید.

  2. سلام وقت بخیر ممنون میشم یک متخصص خوب و مجرب معرفی کنید با تشکر

 26. سلام
  مصرف کپسول hair vit در قطع ریزش مو و رویش مو تاثیر دارد؟؟ و ایا به مردانی که شکل ریزش موهاشون شبیه عکس شماره ۳ هست میتواند کمک کننده باشد ؟؟
  ممنون

 27. سلام من ۱۷سالمه چند ماهی است از طرف پیشانی ریزش مو دارم امروز پیش دکتر متخصص پوست رفتم گفتش دچار ریزش موی مردانه شدین

 28. سلام خسته نباشید ببخشید من طاسی سر نعل اسبی دارم فرق سرم معلوم ایاکاشت موسر انجام بدم درمان میشم و هزینه کاشت موسر چقدره وایا ماینوکسیدل 2درصد مصرف کنم طاسی سرم درمان میشود باتشکرازشما

 29. سلام،
  من 23 سالمه و حس میکنم ریزش موی ارثی دارم،
  از ناحیه شقیقه،
  بنظرتون خوردن قرص سائو پالمتو تاثیری دارد؟
  اشکال نداره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ درمانی برای ریزش موی ارثی وجود ندارد. فقط بعد از ۲۷ سالگی با اقدام برای کاشت مو در صورت توقف ریزش مو می توانید زیبایی از دست رفته با بازگردانید.

  2. سلام من ۱۷سالمه ریزش مو دارم یعنی یک سال شاید بیشتر باشه و ارث هم دارم ارث طاسی
   بدش به پزشک مراجعه کردم به من محلول ماینوکسیدیل داد با قرص فولیکوژن من اینا رو چند دوره استفاده کردم حقیقتا موهام به حالت اول برگشتن زمانی قطع کردم باز مجدد ریزش پیدا کردن دوباره دارم استفاده میکنم

   ولی دکتری که رفتم میگه موهات کاملا خوب شده ولی میترسم ریزش پیدا کنه
   از نظر من باید چیکار کنم

 30. سلام من 32 سالمه وشاید نزدیک ب ده ساله موهام میریزه والان دیگه تقریبا کم پشت و نازک شده دو بارم دکتر رفتم ک یک سری ویتامین و قرص فیناستراید تجویز کردن ک بعد چند ماه استفاده فهمیدم ریسک بزرگیه چون میگن عوارض بدی داره موهامم زود چرب میشه الان باید چکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   شما هیچ ارزشی برای تجویز پزشک قائل نبودید الان توقع دارید ما چه کمکی به شما کنیم ؟
   تنها راه درمان گوش دادن به تجویز پزشک متخصص و بعد از کند شدن روند ریزش و توقف آن اقدام برای کاشت مو می باشد.

 31. با سلام و عرض ادب میخاستم بدونم دارویی هست ک ریزش مورو بطور کامل قطع کنه یااینک ممکنه بعد قطع دوره درمان دوباره ریزش مو شروع بشه؟؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ دارویی برای قطع کامل ریزش موی ارثی وجود ندارد.

 32. سلام خسته نباشید ببخشید ایا مصرف ماینوکسیدل 2درصد برای درمان طاسی سر خوب است وایاکسی که قصد داشته باشدچندماه اینده کاشته مو انجام دهد مشکلی برای کاشت مویش نیست باتشکر

 33. سلام عرض ادب ایا اب پیاز میتواند در درمان طاسی سر و رویش مجدد موهای ریخته شده مفیدباشد مرسی ممنون

  1. با عرض سلام خسته نباشید خدمت شما و تشکر از اینکه به سوالات پاسخ می دهید ….متاسفانه من وقتی قرص زینک پلاس مصرف می کنم ریزش موهام بیشتر میشه دلیلش چی می تونه باشه

  2. با سلام و وقت بخیر

   زینک برای درمان ریزش مو را پزشک برای شما تجویز کرده یا خودسرانه مصرف می کنید ؟

 34. سلام، من یه مدتی ریزش مو داشتم به طوری هر وقت یه دسته موهام رو می کشیدم سه چهار عدد تار مو ازش در می اومد، ولی از وقتی سشوار کشیدن رو گذاشتم کنار و با حوله و پارچه خشکشون می کنم و شامپو ویتامین و پلاس پروتئینه می زنم ، وقتی موهامو مثل قبل می کشم ، دیگه تار مویی از دسته مو هام جدا نمی شه، پدرم هم موهاش قبلا کم تراکم بود الان پر تر شده.

 35. سلام من 36سالمه ریزش مو ارثی دارم بیشترپشت سر وسط سرم هست موهای نازکی جلو سرم وبالای سرهست ولی بغلهای سرم مودارد وسط سرم دچارطاسی شده پوست سرم مشخصه ایا کاشت مو انجام بدم مشکلم حل میشود کاشت مو به چه روشی انجام میشه ایاجراحی میشود وبعدازکاشت باید دارو مخصوصی استفادشود مرسی ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص صحیح خواهشمند است با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ از طریق واتس اپ در تماس باشید.

  2. سلام من ریزش مو ندارم شاید میانگین روزانه ۵ تار باشه یا کمتر پلی خیلی حس بدی دارم احساس میکنم در آینده ی نزدیک کچل میشم ۱۸ سالمه پدرمم کول نیست ولی من خیلی حس بدی دارم چون وسط سرم موهاش کم پشته و جلوی سرم پرپشت مثلا تفاوت خیلی زیادی توش هست وقتی تو آینه میبینم احساس میکنم از وسط سر کچل میشم دلیلش چیه؟؟

 36. سلام واتساب دارید عکسم رو بفرستم ببینم خط رویش رفته عقب یا نه ؟موهام داره میریزهریانه ؟شمارتونو بذارید ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ از طریق واتس اپ در ارتباط باشید.

 37. با سبام آیا شما دستگاه شانه لیزری هیرمکس که تاییدیه fda رو داره تایید میکنید؟ باهاش کار کردین؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله لیزر هیرمکس تاثیر خوبی برای بهبود سیستم گردش خون در پوست سر دارد و موجب تقویت موها می شود.

 38. سلام خسته نباشید خواهش میکنم وقت بزارید و سوال من رو بررسی کنید.ممنون میشم.بنده از ۲۱ سالگی موهام نازک شده بود و خیلی خارش داشتم که باید هر روز میرفتم حمام و شوره میزد و بسیار چربه موهام. الان ۲۴ سالمه یک سالی هس روزی ۱۰۰تا میریزه بالای سرم تقریبا خالی شده و کم پشت به صورت یکنواخت و الگوی نعل اسبی نیست. دکتر گفتن ارثی هس ریزشت اما هیچکسسس تو اقوام کچل نداریم و ازمایش نوشتن که dht من کاملا نرمال بودش و فقط زینک کم بود و اهن و دکتر باز گفتن به استفاده از ماینوکسیدیل و فیناید ادامه بده. خواستم از شما بپرسم ایا ریزش من ارثی است با این تفاسیر یا خیر؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله نوع ریزش موی شما ارثی است. مدل ریزش فقط الگوی نعل اسبی نیست و مدل های مختلفی برای ریزش موی ارثی وجود دارد.

 39. سلام قرص زینک پلاس و روغن رزماری در درمان ریزش مو ارثی تاثیر داره ؟وایا باعث کلفتی تار مو میشه؟

 40. سلام. از مهر‌ماه 98 که درسم رو شروع کردم موهام به صورت خیلی کم میریخت تا اواخر بهمن ماه ریزش موهام خیلی زیاد شد… یعنی موهامو دست میکشیدم حداقل 6 تار مو کف دستم بود ..
  ریزش موی من ارثی هست چون از طرف‌ پدری مخصوصا پدر خودم ناحیه وسط سر خالی و ناحیه تاج مو معمولی بود و از طرف مادری هم افرادی هستن که ریزش مو دارند و تاس شدند
  طی تحقیقاتی که کردم و از چند پزشک پرسیدم محلول اویدرم برای ریزش مو ارثی رو گرفتم استفاده کردم. تو ماه های اول بیشتر موهام میریخت و استرس کچل شدن خیلی داشتم. استرس رو گذاشتم‌ کنار موهام رشد کرد و بلند شد و درحالت بلندی انگار موهام پرپشته ولی وقتی کوتاه کردم ناحیه وسط سرم کم‌ پشتیش خیلی مشخص شد و رفته رفته دارم به الگوی کچلی پدرم نزدیگ‌ میشم
  میدونستم یه روزی کچل میشم ولی نه به این زودی..
  .
  کِی اقدام به کاشت مو کنم؟
  آیا مواد غذایی برای کنترل ریزش مو موئثر است؟

  1. عرض ادب و احترام

   برای کاشت حداقل سن باید ۲۷ تا ۳۰ سال باشد. همچنین ریزش موی شما متوقف شده باشد.
   تغذیه مناسب قطعا موجب بدن سالم تر و در نتیجه موی بهتری می شود.

 41. سلام وقت من در خانواده پدری کسی طاسی الگو نداره
  ولی در خانواده مادری دایی هام دارند ، احتمال وارثت از سمت خانواده مادری هست؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   احتمال از دو سمت پدر و مادر وجود دارد.

 42. سلام من بیست و هشت سال دارم از بیست سالگی ریزش مو داشتم ولی الان کمتر شده و حجم موهام، خوبه ،
  فقط اینکه در گذشته ریزش داشتم در انتها موها یک سفیدی وجود داشت ولی الان که گاهی ریزش دارم اون انتها سفید در موها نیست علتش چیه ممنون؟

 43. سلام
  ۱۷سالمه و هیچ مشکل بدنی ندارم ولی نمیدونم چرا موهام یه هو نازک سراسری و کم پشت سراسر ی شدن مخصوصا از جلوی سر و پشت سر
  آیا احتمال طاسی ارثی هست
  از طرف مادری کسی طاس نیست ولی از پدری عموهام
  باتشکر لطفاً کمکم کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به مدل ریزش مویی که فرمودین احتمال ریزش موی ارثی است.

 44. فرق ریزش مو هورمونی و ارثی که میگید چیست؟ من در اقوام هم سمت مادری و پدری فرد طاس نداربم ، فقط خودم متاسفانه شدید خود ارضایی مبکردم این میتونه باعث تغییر سطح هورمون ها بشه و منجر به ریزش مو در مقاله همین سایت هم خوندم که گفته بود خودارضایی باعث ریزش مو میشه ،، یعنی امکان داره ریزش من برای اون باشه؟؟؟ ممنون.

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش هورمون و ارثی یک معنی دارد . خود ارضایی علت مستقیم ریزش مو نیست اما غیر مستقیم بر آن تاثیر می گذارد. تا پنج نسل قبلی چه از پدری و یا مادری می توانند ریزش ارثی را به شما منتقل کرده باشند.

 45. سلام وقت بخیر همسر بنده از شانزده سالگی به گفته خودش ریزش مو داشته تا تقریبا بیست و پنج سالگی در حال حاضر که بیست و نه سال دارند ریزش مو شدید ندارند و ریزش عادی است ، و فقط کمی شقیقه ها عقب رفته و حجم کلی موهاش خوبه و قابل شانه کردن است آیا به نظرتون احتمال داره طاس گسترده بشن در آینده با توجه به سنش شنیدم کسانی که طاس کامل میشن معمولا تا بیست و پنج سالگی اکثر موها خودشونرو از دست میدن

  1. با سلام و وقت بخیر

   سن ریزش مو در همه افراد یکسان نیست. با توجه به اینکه با گذشت چندین سال بخش زیادی از موها از دست نرفته احتمال ریزش کامل کم می باشد. اما قطعی نیست.

 46. سلام من 16 سالمه جلو وسط موهام کم پشت شده شوره هم داشت رفتم یه دکتر متخصص شوره تقریبا از بین رفته گفت ریزش موهات ژنتیکی کاری نمیشه کرد! میخاستم بدونم یعنی هیچ درمانی نداره واقعا؟ لطفا زود جواب بدین

  1. با سلام و وقت بخیر

   پزشک متخصص شوره ؟
   بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.
   راهکارهای درمانی نزد ایشان است.

 47. سلام من ۱۸ سالمه پیشونیم خیلی بلنده ترس دارم که در اینده کچل شم بنظرتدن میشم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   به نظر شما ما ندیده و معاینه نکرده می تونیم تشخیص بدیم ؟

 48. سلام
  من22سالمه.
  قسمت شقیقه نازک و خالی شدن ولی بقیه جاها پره(البته احتمال میدم پشت سرم هم ختای بشه چوم حجمش کم شده)
  باتوجه به این ک مصرف داروی (فیناستراید و یا ماینوکسیدیل) اثرات موقت دارن بهتر نیست صبر کنم تا زمان کاشت برسه؟
  چون زمان قطع این دارو ها با کلی عوارض که در طول درمان داره بازم همون موها ک نگه داشته شده میریزن…..

  1. با سلام و وقت بخیر

   مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید فقط در صورتی که شما قصد کنترل ریزش را داشته باشید ضروری است در غیر اینصورت اجباری به مصرف این داروها نیست.

 49. با سلام من ۲۱ سالمه
  جلوی سرم کمی ریخته و کف سرم هم یه کمی معلومه این الگوی طاسی مردونه هست درمان میشود

  1. سلام
   من ۳۷ سالمه…و از سمت شقیقه موهام کم پشت شده و به اصلاح گوشه های مو رفته بالا به شکل مثلت و از ناحیه فرق سر سمت چپ موهام کم پشت شده و کف سرم مشخص شده ولی مو هنوز داره
   بنظر شما علت ریزش ارثی میتونه باشه یا استرسی یا کمبود ویتامین و اینا؟؟
   و مناسبترین روش برای قطع کم پشت شدن و رویش مجدد لطفا بفرمایید
   و از نظر تشابه با عکس ها بیشتر شبیه ۳ هستم

 50. سلام خسته نباشین من 16سالمه ریزش موی عجیبی دارم بعضیا میگن درس خوندن تاثیر زیادی داره هیچ تاثیری داره بنظرتون ؟؟ بعدشم آیا داروها واقعا میتونن ریزش ارثیو کم کنن؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر، فکر میکنم قصد دارن شما درس نخونی ازتون جلو بزنن که اینارو بهتون میگن. درس خواندن هیچ تاثیری در روند ریزش موی شما ندارد.
   فیناستراید و ماینوکسیدیل میتوانند روند ریزش موی شما را کنترل کنند اما هیچ کمکی به بازگشت موی از دست رفته یا توقف کامل ریزش موی ارثی نخواهند کرد.

 51. سلام من17سالمه و در ناحیه فرق سر موهام رشد کمتر نسبت به بقیه جا ها داره و به شکل دایره رشد میکن دلیل آن چیست

 52. سلام خسته نباشید من مو های بلندی دارم بعضی از افراد میگن موهاتو کوتاه کن چون چند سال بعد میریزه ایا حقیقت داره یا نه ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   دلیل اصلی ریزش مو در زمان بلندی موها رعایت نکردن بهداشت موهاست. بلندی مو به خودی خود عامل ریزش مو نمی باشد.

 53. سلام خسته نباشید..من موهام از 12 سالگی شروع کرد به ریختن بعدش تو سن 14 سالگی به پزشک مراجعه کردم و دوباره موهام پرپشت شد ولی الان دوباره تو قسمت تاج و جلوی سرم یکم خالی شده مخصوصا سمت راست جلوی سرم لطفا راهنمایی کنید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهترین راهنمایی مراجعه مجدد به پزشک متخصص هست. احتمال زیاد ریزش موی ارثی دارید.

  2. سلام من 18 سالمه. از خیلی ها پرسیدم که آیا با تیغ زدن موها تاثیری در پرپشتی موهام داره یا نه همه هم بهم گفتن که هیچ تاثیری نداره ولی وقتی که یکم از جلوی موهامو با تیغ میزنم بعد چند روز شروع میبینم که موهای جدیدی رشد کردن لطفا راهنمایی کنید

  3. با سلام و وقت بخیر

   دقیقا تراشیدن موها تاثیری ندارد. مویی که به نظر شما در حال رشد هست همان موی طبیعی شماست که در سیکل ریزش و رشد می باشد. مویی که در اثر ریزش موی ارثی و یا هورمونی ریخته شده با تراشیدن بازگشت نخواهد کرد.

 54. سلام و وقت بخیر
  من از ۱۹ سالگی سمت گوشه های پیشونیم شروع کرد به ریزش خیلی کم آروم بود روندش ولی من سریع متوجه شدم و دکتر رفتم ماینوکسیدیل داد ولی به طور منظم مصرف نداشتم
  تابستون ۲۱ سالم پر میشه الان چند وقتیه فیناستراید میخورم و مابنوکسیدیل میزنم ولی ماینوکسیدیل فقط ریزشمو زیاد میکنه در ضمن من همونطور که گفتید طرفین و پشت سرم عادی و قسمت تاج سر هم عادی و پره فقط گوشه پیشونیم کم شده میخواستم بدونم از چه سنی میشه کاشت و درمان و ادامه بدم چون هیچ تاثیری نداشته برام تا به الان

 55. سلام
  بنده 19 سالمه و الگوی ریزش موهام شبیه هیچکدوم از اینا نیستش ، موهای من از فرق وسط سرم شروع ب ریزش کرده،نمیدونم دلیلش چیه،اگرچه من دارم از فیناستراید برای رفع ریزش استفاده میکنم،من وسط سرم ریزش زیادی داره

  1. با سلام و وقت بخیر

   مدل ریزش موی شما ارثی است.
   برای کنترل ریزش مو به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 56. سلام
  من ۳۴ سالمه . من الگوی widow’s peak هستم. الان تقریبا ۸ تا ۱۰ سال ریش مو تدریجی در شقیقه ها و فرق سر دارم . در گذر زمان الباقی جلو و بالای سر کمتر و نازکتر میشه . پوست سر پیشانی و جلو و بالای سر فوق العاده چربی دارم .
  لطفا شامپو و دارو طبی یا داروی گیاهی که بصورت ماساژ استفاده کنم رو تجویز میفرمایید.
  چه زمانی برای ترمیم و کاشت اقدام کنم ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. عرض ادب و احترام

   در حقیقت یکی از الگو های ریزش موی ارثی است. آنچه شما توصیف کرده اید بهترین زمان کاشت مو برای شما بعد از 35 سالگی است. تجویز پزشکی فقط ماینوکسیدیل و فیناستراید است که موجب تعویق ریزش مو تا زمانی که مصرف میکنید می شود.

  2. سلام من 17سالمه وقتی دستم موهامو مرطب میکنم چند تار مو میاد تو دستم بدن سازی کارمیکنم مکمل های ال ارژنین کلسم منیزم زینک و مولتی ویتامین مینرال ویتامین های بیوتین و ب۶ ویتامینc مصرف میکنم هر بار دستمو با موهام مرطب میکنم نزدیک به 7تارمو میاد تو دستم رفتم دکتر چون ژینوکوماستی داشتم دکتر برام تستسترون انیتات نوشن تزریق کنم

  3. با سلام و وقت بخیر

   مصرف مکمل های بدنسازی تاثیر زیادی در ریزش موی افراد دارد. بهتر است از مصرف مکمل ها خودداری کنید.

 57. باسلام موهای من از ۱۷ سالگی در کل سر و کل بدن و ابرو و مژه میریزه دلیلش چی میتونه باشه؟ مولتی ویتامین و هرچی ماده معدنی و ماده آلی که لازم بوده مصرف کردم ولی هیچی

  1. با سلام و عرض ادب

   برای تشخیص علت اصلی حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از انجام معاینات و آزمایشات لازم نسبت به درمان اقدام فرمایید. امکان تشخیص اینترنتی وجود ندارد.

 58. با سلام,ببخشد من از 15 سالگی موی سرم میریزه و با بعضی از محلول های شیمیایی و گیاهی کمی جلوگیری کردم الانم 22 سالمه به پزشک مراجعه کردم گفتن ارثی هستش ولی تو این چند سال هیچ یک از الگو هارو مشاهده نکردم چه در خط ریزش مو چه در فرق سر و چه در قسمت شقیقه ,فقط کف سرم کم پشت میشه و موهام نازکو کم جون میشن سوالم اینه که این میتونه علت دیگه ای داشته باشه یا فقط ارثیه؟

  1. عرض ادب و احترام

   احتمال اینکه ریزش موی ارثی باشد بسیار بالاست، اما به هر حال با مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو می توانید از دلیل اصلی ریزش موی خود با خبر شده و نسبت به درمان احتمالی اقدام کنید.

   پیروز باشید

 59. سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  ریزش موی من ارثی است و تا به امروز فقط جلوی موها شبیه حالت شماره iii در الگوی طاسی شماره 3 است.
  پشت سر پرپشت.
  هزینه انجام کاشت مو در نواحی ریخته شده و اولین زمان مشاوره می خواستم.

  1. عرض ادب و احترام

   برای دریافت هزینه کاشت مو از طریق تلگرام یا واتس اپ به شماره 09122252731 از سه ناحیه روبرو، بالا و پشت سرتون عکس گرفته و ارسال نمایید تا قیمت کاشت مو شما تعیین گردد.

   پیروز باشید

  2. سلام خسته نباشید
   الگوی ریزش من طوریکه موهای دور سرم کامل هست ینی خط رویش موهام نریخته ولی وسط سرم خالی شده این نوع الگو به چه دلیل میتونه باشه

  3. با سلام و وقت بخیر

   مدل ریزش موی شما یکی از الگوی های ریزش موی ارثی می باشد.

 60. با سلام. منظور از الگوی طاسی مردانه همون ریزش موی ارثیه؟؟

  1. سلام خسته نباشید من سربازم و استرس خیلی زیادی دارم چند روز پیش فهمیدم موهای بالا سرم کم پشت و نازک شدن موهای خیلی پر پشتی داشتم که نمیریخت تا چند ماه پیش به یکباره اینطور شد ارثی هم نیست رفتم دکتر آزمایش تیروئید خون و ویتامین دی نوشت و چنتا دارو داد سرم شوره داشت رفتم دکتر گفت قارچ فرصت طلبه به نظرتون چیکار کنم آیا موهام دوباره در میان؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   استرس خود از عوامل ریزش مو می باشد. اگر ریزش مو بر اثر عوامل هورمونی و ارثی نباشد پس از درمان قارچ سر با چند جلسه مزوتراپی مو امید زیادی به بازگشت موهای شما می باشد.

  3. سلام خسته نباشین من 20 سالمه احساس میکنم موهام بیش از حد معمول میریزه اینو اطرافیانم بهم گفتن. استرسی هم ندارم کلا آدم استرسی ای نیستم و اینکه ارثی هم نیست چون هم خونواده پدرم هم مادرم موهای پرپشتی دارن.
   بنظرتون مستعد طاسی هستم یا خیر؟!
   (موهام شوره زیادی دلرن)

  4. با سلام و وقت بخیر

   بیش از حد معمول یعنی چقدر ؟ چه تعداد تار مو در روز از دست میدهید و اینکه آیا احساس کم پشتی در موهای خود دارید یا خیر‌؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا