هزینه جراحی گوش برجسته (اتوپلاستی) در سال ۱۴۰۲

پزشک : دکتر مهیار کیافر فوق تخصص جراحی پلاستیک دسته بندی : دانشنامه جراحی زیبایی
هزینه جراحی گوش برجسته

گوش ها در حالت طبیعی، حدودا دو سانتی متر از سر فاصله دارند و اگر این فاصله بیشتر شود، گوش ها حالت برجسته و بیرون زده پیدا می کنند و ممکن است ظاهر نامناسبی را ایجاد کنند.

بیرون زدگی گوش ها می تواند یک نقص مادرزادی باشد و یا در پی آسیب های وارده به گوش ایجاد شود و با این که تاثیری بر روی شنوایی نمی گذارد، اما می تواند مشکلات اجتماعی را به همراه داشته باشد و اعتماد به نفس افراد را پایین بیاورد. افراد بزرگسال و کودکانی که با چنین مشکلی روبرو هستند، می توانند از مزایای روش های جراحی از جمله جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی بهره مند شوند. معمولا زمانی که صحبت از جراحی می شوند، بحث هزینه ها به میان می آید و افراد می خواهند بدلنند که چه بودجه ای را باید کنار بگذارند.

اگر شما هم قصد جراحی اتوپلاستی برای خودتان یا کودک‌تان را دارید، در ادامه همراه ما باشید تا به بررسی کامل هزینه اتوپلاستی بپردازیم.

اتوپلاستی چیست ؟

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی، از جمله روش های جراحی است که با هدف اصلاح ناهنجاری های موجود در ساختار گوش انجام می شود. برخی کودکان هنگام تولد، گوش های بزرگ، برجسته یا گاها افتاده ای دارند و یا ممکن است میزان غضروف گوش شان کم باشد، اما گاهی پیش می آید که این قبیل مشکلات، بعدها و در پی آسیب های وارده به گوش ایجاد شود. والدینی که احساس می کنند، گوش های کودک شان حالت طبیعی و نرمال ندارد و یا افراد بزرگسالی که از زیبایی ظاهری گوش های خود ناراضی هستند، می توانند با مشورت پزشک برای انجام جراحی اقدام کنند.

اتوپلاستی با این هدف انجام می شود که گوش ها به سمت سر نزدیک تر شوند که می تواند با اقداماتی مانند تغییر فرم یا برداشت غضروف، به منظور کشیده شدن گوش ها به سمت داخل و رفع بیرون زدگی همراه باشد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که اقدامات جراحی تنها بر روی قسمت خارجی گوش انجام می شود و هیچ گونه تاثیری بر روی شنوایی نخواهد گذاشت.

جهت انجام اتوپلاستی، ابتدا برشی بر روی پشت گوش، محل اتصال گوش به سر، زده می شود تا امکان اعمال تغییرات بر روی غضروف برای جراح فراهم گردد. در نهایت و بعد از تغییر فرم غضروف، با استفاده از بخیه های دائمی، گوش مجدد در ناحیه اتصال به سر قرار خواهد گرفت. خوش بختانه، بخیه ها و اسکارها نیز به خوبی در ناحیه پشت گوش پنهان می شوند و نگرانی از این بابت وجود نخواهد داشت.

نمونه جراحی زیبایی گوش

عوامل موثر بر هزینه اتوپلاستی

از جمله عوامل موثر در هزینه نهایی اتوپلاستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دستمزد جراح : دستمزد جراح یکی از مهم ترین عوامل تهیین کننده هزینه جراحی است. اتوپلاستی، از جمله روش های جراحی پیچیده ای است که به تخصص و مهارت پزشک نیاز دارد. به همین خاطر، افرادی که خواهان انجام این روش هستند، حتما باید در انتخاب پزشک خود دقت کنند. هر چه تخصص و مهارت جراحی که قرار است اتوپلاستی را انجام دهد، بیشتر باشد، هزینه نهایی جراحی بیشتر خواهد شد.
  • هزینه کلینیک و تجهیزات آن : از دیگر عوامل موثر بر هزینه نهایی جراحی می توان به هزینه کلینیک و تجهیزات عمل اشاره کرد، از آن جایی که جراحی گوش از جمله جراحی های پیچیده است، به ابزارهای خاصی نیاز دارد. پس، به هر چه مرکز جراحی مجهز به تکنولوژی ها و ابزارهای به روزتری باشد، هزینه جراحی نیز بیشتر خواهد شد.
  • هزینه بیهوشی و اتاق عمل : جراحی اتوپلاستی عمدتا تحت بیهوشی عمومی انجام می شود که خود هزینه بالایی دارد و از آن جایی که این کار به تخصص و مهارت نیاز دارد، بخشی از هزینه ها به متخصص بیهوشی و مواد بیهوشی تعلق می گیرد.
  • آزمایشات قبل و بعد از جراحی : نیاز است قبل و بعد از اتوپلاستی، یکی سری معاینات و آزمایش ها مانند آزمایش خون انجام شود تا از ایمن بودن انجام این روش جراحی و هم چنین حاصل شدن نتایح ایده آل، اطمینان حاصل شود. هزینه های بعد از جراحی نیز می تواند شامل مواردی مانند داروها یا پانسمان باشد که بر هزینه نهایی اتوپلاستی تاثیر می گذارند.

اتوپلاستی

هزینه اتوپلاستی در کلینیک خانه سفید

هزینه اتوپلاستی از فردی به فرد دیگر متفاوت است و از آن جایی که عوامل و پارامترهای مختلفی در تعیین هزینه نهایی دخیل هستند، نمی توان قیمت دقیق و قطعی را اعلام کرد. به همین خاطر، توصیه ما این است که با شرکت در جلسات مشاوره قبل از جراحی، علاوه بر کسب اطلاعات دقیق در خصوص مزایا و روش اتوپلاستی، می توانید از هزینه این روش جراحی نیز مطلع شود.

بسیاری از افراد برای این که هزینه کمتری را بابت جراحی اتوپلاستی پرداخت کنند، ترجیح می دهند یک مرکز دولتی را انتخاب کنند. اما نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که اتوپلاستی، روش بسیار پیچیده ای است و به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد و انجام این جراحی در مراکز نامعتبر و توسط پزشک غیر حرفه ای می تواند عوارض جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد و از آن جایی که عدم رفع ایرادات، نیازمند جراحی ترمیمی و ثانویه می شود، قطعا هزینه دوباره ای باید پرداخته شود. پس توصیه ما این است که با انتخاب پزشک باتجربه و کلینیک معتبر، با پرداخت یک بار هزینه، از موفق آمیز بودن نتایج جراحی اطمینان حاصل نمایید.

تاریخ انتشار : 1401-01-10
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
سوالات متداول
  • آیا بیمه هزینه اتوپلاستی را پرداخت می کند ؟

    در صورتی که هدف از جراحی اتوپلاستی رفع ناهنجاری های ساختاری گوش و مشکلات مادرزادی باشد و به نوعی درمانی محسوب شود، بخشی از هزینه های جراحی توسط شرکت بیمه پرداخت خواهد شد، اما اگر جراحی زیبایی اتوپلاستی انجام شود، تحت پوشش بیمه قرار نخواهد گرفت.

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام