توصیه های کاشت مو

نحوه درمان دلمه های بعد از کاشت مو

درمان دلمه های بعد از کاشت مو چگونه است؟

4.7
(97)

مواجهه با عوارض جانبی بعد از انجام عمل کاشت موی طبیعی اجتناب ناپذیر است. از شایع ترین عوارض جانبی روش های کاشت مو، ظاهر شدن دلمه هایی روی پوست سر است که برای بیماران بسیار ناخوشایند است. در ادامه ، در مورد این دلیل ایجاد و نحوه درمان این عارضه را توضیح می دهیم.

دلمه های بعد از کاشت مو

همان طور که اشاره شد، به وجود آمدن دلمه بعد از کاشت مو یکی از متداول ترین عوارض بعد از کاشت مو است. بعد از ایجاد برش های لازم برای کاشت مو در پوست سر، بافت آن ناحیه شروع به ترشح مواد منعقد کننده ی خون می کند. این فرآیند به ترمیم زخم کمک می کند. در واقع دلمه ها پوسته ی زخم هایی هستند که اطراف هر کدام از پیوند های انجام شده شکل می گیرد. این عارضه کاملا طبیعی است و معمولا از روز دوم ظاهر می شود.

زمان بهبود دلمه های بعد از کاشت مو

دلمه ها در روز دوم یا سوم بعد از کاشت مو به وجود می آیند، اما بلافاصله از بین نمی روند. زیرا بسیار محکم به پوست چسبیده اند. معمولا این دلمه ها تا چند روز در بخش های گیرنده ی پیوند و پیشانی وجود دارند و سپس خود به خود از بین می روند. اگر مراقبت های بعد از کاشت مو را کامل رعایت کنید، این دلمه ها بدون هیچ مشکلی طی چند روز بهبود می یابند. در غیر این صورت ممکن است بیمار در این نواحی دچار عفونت شود و به درمان و مراقبت های ویژه نیاز پیدا کند. دلمه ها باید به روش مناسب درمان شوند تا اثری روی پوست بیمار باقی نماند.

روز سوم بعد از کاشت مو

توصیه هایی برای درمان دلمه های بعد از کاشت مو

دلمه ها چند روز بعد با رعایت مدل شستشوی بعد از کاشت مو خود به خود بهبود می یابند. اما اگر گسترش پیدا کردند یا در نواحی پیوند شده خون ریزی مشاهده کردید، در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید. زیرا بی توجهی به درمان این عارضه ممکن است باعث عفونت شود. عفونت به فولیکول های کاشته شده آسیب می رساند و از رشد مو در آن ها اختلال ایجاد می کند. همچنین ممکن است باعث ریزش فولیکول های پیوند شده شود.

 • مرطوب نگه داشتن پوست سر بعد از کاشت مو

مرطوب نگه داشتن پوست سر تا ده روز به روند بهبودی دلمه ها کمک می کند. استفاده از این مرطوب کننده ها باعث می شود که جراحت و دلمه ها سریع تر ترمیم شوند. می توانید از اسپری آب، روغن ، سرم و فوم های مرطوب کننده استفاده کنید. محل مورد نظر را طی شبانه روز چندین بار اسپری کنید و مرطوب نگه دارید.

استفاده از آنتی بیوتیک از عفونت و بستن دلمه ها بعد از کاشت مو جلوگیری می کند.

 •  استفاده از ژل آلوئه ورا

ژل آلوئه ورا خاصیت ضد التهابی و ترمیم کنندگی بالایی دارد. اگر مطمئن هستید که به ژل آلوئه ورا حساسیت ندارید نوع خالص آن را تهیه کرده و روی دلمه ها بمالید. این ژل به ترمیم پوست کمک کرده و التهاب دلمه ها را کاهش می دهد. پس از مدتی دلمه ها می ریزند و از بین می روند.

 • رعایت بهداشت و شست و شوی مرتب با استفاده از شامپو های مخصوص

ممکن است شستن سر با وجود دلمه ها برایتان کار بسیار سختی باشد، اما برای جلوگیری از عفونت بعد از کاشت مو حتما باید محل جراحی را تمیز نگه دارید. اگر نمی دانید چطور این کار را انجام دهید، به کلینیک مراجعه کرده و با نظارت و کمک کادر درمان به شستشوی سرتان اقدام کنید.

اگر قصد دارید خودتان در خانه سرتان را بشویید، مقداری شامپو بچه را با مقداری آب ترکیب کنید سپس بدون اینکه به بخش های گیرنده و دلمه ها دست بزنید، سرتان را به آرامی بشویید. مراقب باشید که به هیچ وجه ناخن هایتان به دلمه ها برخورد نکند. استفاده از دوش و فشار آب زیاد به فولیکول ها آسیب می رساند. بنابراین توصیه می شود به جای دوش از ظرف آب برای آب کشی استفاده کنید. برای خشک کردن سرتان از حوله استفاده نکنید. اجازه دهید هوای آزاد رطوبت اضافی سرتان را بگیرد.

حداقل تا نه روز پس از جراحی کاشت مو، به این روش سر خود را بشویید.

از روز دهم به بعد می توانید از شامپوهای دارویی مخصوص استفاده کنید. همچنین می توانید برای از بین بردن زخم های بعد از کاشت مو دو ساعت قبل از حمام به سر خود روغن بمالید. تا چهار الی پنج  روز از روغن استفاده کنید. پوست سر شما و فولیکول های آن می توانند پانزده روز پس از کاشت خود را با PH شامپوهای معمولی سازگار کنند.

رفته رفته با بهتر شدن دلمه ها، می توانید زخم های خشک شده و پوسته ها را با سر انگشتان خود از روی پوست بردارید.

دو هفته بعد از کاشت مو به روش FIT

 • کمپرس سرد و ماساژ ناحیه پیشانی

کمپرس سرد مویرگ های کوچک خونی را منقبض کرده و جریان خون در بافت را کاهش می دهد و به این ترتیب به بهبود دلمه ها کمک می کند. کمپرس سرد را مستقیما روی بخش های پیوند شده قرار ندهید. چون به پیوندهای کاشته شده آسیب می رساند.  بلکه باید آن را روی پیشانی و چشم هایتان قرار دهید. توجه داشته باشید که نباید بیش از حد این کار را انجام دهید.

 • پرهیز از مصرف رقیق کننده های خون

برخی از مواد غذایی یا داروها باعث رقیق شدن خون می شوند. مثل کافئین، الکل، غذاهای پر از ادویه، سیر و برخی مولتی ویتامین ها و آسپرین. هر چه خون رقیق تر شود، خونریزی بیشتر خواهد شد. در این شرایط زخم های بزرگتری ایجاد می شوند و بافت پوست به مدت زمان بیشتری برای بهبودی نیاز خواهد داشت.

قبل از انجام کاشت مو، داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین نباید مصرف شوند. اگر به دلیل بیماری ناچار به مصرف روزانه ی آسپرین یا سایر رقیق کننده های خون هستید، باید حتما پزشک خود را در جریان بگذارید تا در صورت لزوم مصرف این داروها را قطع کنید.

یک الی دو هفته بعد از کاشت مو از داروهایی مثل آسپیین و ایبوپروفن استفاده نکنید. زیرا این داروها رقیق کننده ی خون هستند. تیلنول می تواند جایگزین مناسبی برای این مسکن های سردرد باشد.

با گذشت زمان زخم و دلمه ها بهبود می یابند و احتمال خونریزی کم تر می شود. 

 • پرهیز از فعالیت های ورزشی سنگین

حداقل به مدت ده روز فعالیت های بدنی سنگین انجام ندهید. فعالیت های ورزشی سنگین و تعریق، فشار خون را افزایش می دهند. در نتیجه خونریزی افزایش یافته و دلمه ها بیشتر می شوند. به این ترتیب مدت زمان بهبودی نیز طولانی تر می شود. گاهی ممکن است دلمه ها بترکند و منجر به ایجاد لخته خون و عفونت شود.

 • موقعیت سر هنگام خواب

با استفاده از دو بالش زیر گردن خود، سر را بالا نگه دارید . بالا نگه داشتن سر مخصوصا هنگام خواب به بهبود وضعیت دلمه ها کمک می کند. زیرا از آسیب و تماس با دلمه ها جلوگیری می شود.

 • درمان به وسیله ی دارو

استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند از بروز عفونت و بستن دلمه  بعد از کاشت مو جلوگیری کند. داروهای ضد التهابی نیز علاوه بر تسکین درد ، می توانند تاثیر مثبتی بر دلمه ها داشته باشند. همچنین ممکن است پزشک متخصص داروهای مخصوصی برای کاهش و یا بهبود دلمه های روی سر برایتان تجویز کند که باید بلافاصله بعد از کاشت مو مصرف بشوند.

داروهای استروئیدی مثل کنالوگ، مدرول و تریامسینولون نیز موثر هستند. استفاده استروئیدها حتما باید با مشورت پزشک باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.7 / 5. تعداد رای ها 97

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

این مطلب را هم بخوانید
بهترین فصل کاشت مو
نمایش بیشتر

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫64 دیدگاه ها

 1. سلام خسته نباشی من ۱۴روز کاشت انجام دادم روسرم روغن زیتون زدم و اروم ماساژ دادم ودلمه ها دارن در میان بعضی هاشون با مو هست یجور موی سیاه انگار سوخته مشکلی پیش نمیاد که

 2. سلام
  بعد از کاشت چطور میشه تشخیص داد که موی ریخته ساقه مو هست یا اینکه گرافت کامل بوده و از ریشه ریخته؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر از ریشه ریزش داشته باشد اصولا با خونریزی همراه است.

 3. عرض سلام خدمت شما
  زحمتی نیست تمام مواردی که باید بلافاصله بعدازکاشت مو انجام دهیم چه مواردی هست؟؟؟

 4. سلام .من حدود 9 ماهی هست که کاشت مو انجام دادم .هنوز موهای من پر تراکم نشده ایا احتمال دارد پر تراکم شود

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر ، بعد از ماه نهم تا ماه دوازدهم شما شاهد ۸۰ درصد تراکم موی کاشته شده خود هستید.
   سعی کنید از کاشت مو توقع موی طبیعی نداشته باشید.

 5. با سلام و وقت بخیر خدمت شما
  من یه نوجوان ۱۹ ساله هستم مو هام یه مدت ریزش بسیار شدید داشت ولی به کمک مزوتراپی (۶جلسه) و قرص ها ریزشم بسیار کم شده حتی از میزان طبیعی ک ۵۰ الی ۱۰۰ هم هست کمتر می باشد با این حال به علت ریزش شدید قسمت هایی از گیج گاهی هر دو طرف و قسمتی از وسط دقیقا خط رویش مو خالی شده می خواستم بدونم می تونم کاشت انجام بدم چون به شدت اعتماد به نفسم پایین اومده

 6. سلام
  وقتتون بخیر
  ۱۵ روز از کاشت مو میگذرد و زخم های ناحیه برداشت کاملا خوب شده، ولی در این قسمت خارش خیلی شدیدی دارم و احساس میکنم یه ذره ورم دارد.چکار کنم؟
  ممنونم

  1. با سلام و وقت بخیر

   مقاله سایت در مورد خارش بعد از کاشت مو را مطالعه فرمایید.

 7. سلام
  وقتتون بخیر
  من ۱۲ روز هست که مو کاشتم، در ناحیه برداشت احساس خارش خیلی شدیدی دارم، زخم ها ی آن کلا خوب شده ولی یه حالت قارچ مانند در بعضی از قسمت ها وجود داره که باعث خارش شدید میشه، ممنون میشم راهنمایی کنید که چکار کنم.

  1. با سلام و وقت بخیر

   مقاله خارش بعد از کاشت مو سایت را مطالعه فرمایید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   تا روز ۱۲ یا ۱۴ بعد از کاشت مو امکان ریزش مو با ریشه وجود دارد.

 8. سلام بنده ده روز از زمان کاشت مو میگذره و امروز بعد از حموم و خیس خوردن کامل موهای سرم دلمه های روی موهامو به آرامی با انگشت جدا کردم اما تعداد زیادی مو جدا شد که به نظر میرسید از ساقه بود ایا این امر طبیعیه و مشکلی برای موهام به وجود نمیاد؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بعد از ۱۰ روز خیلی زود برای این کار اقدام کردید.

 9. از کاشت موی من ۷۶ روز گذشته جلوی سرم دو عدد دلمه زده بود که بعداز مدتی خوب شد ولی متاسفانه اثرش رو سرم مونده الانم که موهای کاشته شده کمی رشد کرده ولی اطراف اثرات دلمه ها کم پشته و کمی قرمز ایا موهاش رشد میکنه

 10. سلام من بعد ازکاشت وسواس شدیدی نسبت به دلمه های اطراف موپیداکردم درروزششم دلمه هاروبادست کم کم کندم وباعث تمیزشدنش شدم.بعدیکسال که موهام رشدکاملش بدیت اورد.دقیقا همون قسمتهایی که بادست کندم دچارتراکم بسیارکم شدکه مجبورشدم دوباره کاشت انجام بدم.دوستان به هیچ وجه گرافتای کاشته شده رودستکاری نکنید

 11. سلام بنده یازده روز از زمان کاشت مو م میگذره و امروز بعد از حموم و خیس خوردن کامل موهای سرم دلمه های روی موهامو ب آرامی با انگشت جدا کردم اما مویی با ریشه از سرم جدا نشد و فقط ب تعداد اندک موهایی جدا شد ک از ریشه نبود و ساقه مو بود ایا این امر طبیعیه و مشکلی برای موهام به وجود نمیاد؟

 12. سلام برادر ما بعد از هشت روز خشکی های بعد زخم سرشو کم کم با دستش ریخته
  ولی موهاش کاملا جوش خورده جای زخمی نیست
  مشکلی پیش میاد واسش چون دست زده؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   نمیشه دقیق گفت احتمال آسیب رساندن به گرافت های مو وجود دارد.

 13. سلام من حدود 9 ماه کاشت مو انجام دادم تا ماه 8 موهام خیلی خوب رشد کرد و تراکم گرفت ولی ماه نهم 50 درصد موهام ریخت آیا امکانش هست دوباره در بیاد و اینکه علتش میتونه چی باشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر بعد از ماه ششم مویی که دچار ریزش شود دیگر رشد نخواهد کرد. با پزشک خود در تماس باشید.

 14. سلام وقتتون بخیر
  ۱۴ روز از کاشتم میگذره تا روز دوازدهم فقط با اسپری و سرم شستشو سرمو تمیز میکردم و موقع حمام رفتن هم با ظرف جداگانه آب روی سرم میریختم . دیروز برای اولین بار رفتم زیر دوش با فشار ملایم که تعداد زیادی دلمه ها ریخت بعضیاش با مو و بعضیاشونم بدون مو بودن .امروزم سرمو شستم و خیلی آروم با نوک انگشتام روی دلمه ها کشیدم که تعداد زیادی از دلمه ها اومد پایین همراه با مو ..آیا این امر طبیعیه ؟ روش شستشوی من ایرادی نداره؟ ممنون از سایت خوبتون

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهتر بود با ماساژ ملایم دلمه ها را جدا میکردین. اما در کل دو هفته بعد از کاشت مو امکان ریزش مو همراه با ریشه بسیار کم است.

 15. سلام امکان آرایشگاه رفتن و کچل کردن موهای کاشته شده بعد از دو ماه هست؟چون یه شکل نامنظم و کوتاه بلندی شده

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر تا ماه ششم مجاز به انجام این کار نیستید.

 16. سلام.بهترین روش دلمه ها بعد از کاشت جهت جلوگیری از کندن ریشه ها به چه صورتی است؟ ممنون میشم مختصر توضیح بفرمایید.

  1. سلام و وقت بخیر

   طبق دستور العمل شستشو باید با کف و ماساژ بسیار نرم از هفته دوم بعد از کاشت مو دلمه ها رو از سرتون جدا کنید. با شستشوی مداوم به راحتی دلمه ها جدا میشن خیلی نگران جدا شدن ریشه ها بعد از هفته دوم نباشید ولی جانب احتیاط رو هم رعایت کنید.

 17. سلام خسته نباشید
  من به علت خارش مو سر ۸ روز بعد کاشت سرم کامل شستم جهت تمیز نمودن دلمه که کامل تمیز شد آیا گفته شده ۱۰ روز بعد کاشت برای من مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  1. سلام. من ۶ روز پیش کاشت مو انجام دادم. اولا درد زیادی در پشت سر دارم که نمیذاره شبها بخوابم و از نظر ظاهری هیچ عفونت یا التهاب خاصی هم دیده نمیشه.پیشنهادتون چیه
   موضوع بعد لکه سیاه رنگی به اندازه ۳*3 سانتیمتری که به صورت خون مردگی قسمت جلو سرم که کاشت شده هست، جای نگرانی است؟ البته هیچ دردی نداره

 18. با سلام‌و احترام
  ۱۰ روز کاشت مو انجام دادم و دلمه ها خشک شده و از سرم جدا شده ولی به موهام چسبیده ،چجوری میتونم این پوسته خای دلمه رو از بین ببرم

 19. سلام .خسته نباشی. بعد از یک هفته با دست کشیدن اروم روی دلمه ها اونا رو در می آوردم بعضی هاش با مو در می اومد البته بدون ریشه فقط ساقه بود . با این کار ضرر زدم به خودم آیا …..

 20. سلام خسته نباشین
  یه هفته است کاشت مو کردم
  اما دلمه ای تو سر من نیس فقط همون موقع عمل بود اونم حین عمل پاک میکردن
  آخه من هر کی رو که کاشت کرده دیدم این دلمه ها رو بعد عمل دارن
  به نظرتون زیادی حساسم
  همش دلهره دارم نکنه کاشت من رشد نکنه

 21. ببخشید من خانم هستم و ۹ روزه که کاشت مو انجام دادم قسمت جلو ی سرم رو من از کی میتونم روسزی سر کنم؟ ایا با طلق میتونم روسری بپوشم یا هد؟ لطفا کمکم کنید چون خیلی برام سخته تا الان بیرون نرفتم از خونه.ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   ار ابتدا با یک روسری که به موهای کاشته گیر نمی کند می توانید بیرون بروید. معمولا خانمها یک روسری از جنس براق و ساتن سر می کنند و بعد روی آن چادر یا روسری و مقنعه دیگری سر می کنند.

 22. سلام
  من بعد از ۷ روز از کاشتم یه سری رگه رگه بزرگ توی جلوی سدم و ناحیه کاشت میبینم انگار ک پوستم جا باز کرده برای رفعش باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. عرض ادب و احترام

   بعد از دو هفته که دلمه های خون بریزد این چسبندگی دلمه ها حل می‌شود. به دستورات شستن مو عمل کنید.

  2. سلام بنده حدود یک هفته بعد از کاشت مو بصورت اتفاقی کلاهی که سرم بود به دلمه بعضی موها گیر کرد و یکی دو تار مو همراه با دلمه ها جدا شد . آیا دیگه رشد نمیکنن؟؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   اگر با ریشه جدا شده باشه خیر. البته فکر نمیکنم ۱ یا ۲ عدد تار مو ارزش داشته باشه بهش فکر کنین. قبلا هزاران تار مو از دست دادین این ۲ تا هم روش.

  4. سلام وقت تون بخیر من دوماه میشه کاشت مو انجام‌ دادم بعد از یک هفته ب ریختن شروع کرده هالا قد شده ریزش خیلی مو های کاشت شده تو سرم‌ مونده کدوم عوارض نکرده

 23. سلام توروخدا جواب بدین دارم دیوونه میشم. چهارده روز از کاشتم میگذره و بخاطر خارش شدید سراز حمام دلمه های روی سرمو با ناخن خیلی آرام از سرم جدا کردم. توی هر دلمه ای چندتا مو بود و ریشه ای شبیه گرافت نداشتن. ریشه های خشک و تیره ای داشتن. الان که رفتم جلو ایینه دیدم کمی محل هایی که با ناخن ارام دلمه ها رو کندم پوست سرم قرمز شده.ایا موهایی که کاشتم دراومدن؟؟ یا چی…

  1. عرض ادب و احترام

   اگر موها با ریشه جدا نشده باشند که مشکلی نیست اما بهتر است حتما بصورت حضوری به پزشک خودتون مراجعه فرمایید.

   پیروز باشید

 24. سلام
  ممنون از سایت خوبتون
  خواستم بپرسم این موهایی که به دلمه ها چسبیده و گاها با دلمه ها کنده میشه از ریشه درمیاد یا اینکه ریشش باقی میمونه؟
  حدود ۱۱ روز هست که کاشت انجام دادم وبعد این مدت شاهدش بودم
  لطفا راهنمایی کنید

  1. عرض ادب و احترام

   موهای جدا شده از سر اصولا بدون ریشه و فقط با ساقه جدا می شوند، اما اگر زردی ته ساقه باعث نگرانی می شود از آن ها عکس گرفته و برای پزشک خود ارسال کنید تا با تشخیص ایشان مشخص شود همراه با ریشه هستند یا خیر.

   پیروز باشید

 25. سلام ۵ روز پیش کاشت مو انجام دادم،بخشی از محل کاشت پر رنگ و مانند خون مردگی هست.رفع می‌شود ؟
  سایر جاها دلمه ها کم کم در حال ریختن است اما این قسمت فعلا تغییری نکرده

  1. عرض ادب و احترام

   جای هیچ نگرانی نیست خودشون بعد از ریختن دلمه های خون از بین می‌رود. توصیه های بعد از کاشت مو رو به دقت رعایت کنین تا دلمه های خون زودتر رفع شوند.

   پیروز باشید

 26. با سلام و احترام
  آلان نزدیک 3 ماه مو کاشتم ولی دلمه های زیادی به سرم چسپیده که با ناخن هم کنده نمی شود
  اگه بگید چکار کنم ممنون میشم

  1. با سلام عرض ادب

   می‌توانید روغن زیتون شب بزنید و صبح با شامپو بشورید. با پزشکتان در جهت عوض کردن شامپو تماس بگیرید.

   پیروز باشید

 27. سلام من بعد دوز از کاشت مو نزدیکی داشتم واحساس کردم فشاری به گرافیت ها می ایند به حدی که کنده بشن
  به نظرتون نگران بشم؟

  1. با سلام و احترام

   اگر شریک جنسی یا خود شما توسط دست گرافت ها را خارج نکرده باشید یا سر شما به جایی مالیده نشده باشد، خیر جای نگرانی نیست.

   پیروز باشید

 28. سلام و خسته نباشید.
  درمان دلمه های بعد از کاشت ابرو هم مثل کاشت مو هست ؟ یا فرق داره ؟

 29. سلام و وقت بخیر
  میشه دلمه را با دست بکنیم ؟ یعنی کندن دلمه ها بعد از کاشت مو با دست یا با ماساژ مشکلی نداره ؟

  1. با سلام و احترام

   خیر نباید با دست و ماساژ باعث کنده شدن دلمه ها بشید. دلمه های بعد از کاشت مو باید فقط توسط آب گرم و دوش گرفتن برطرف بشن.

   پیروز باشید

  2. سلام و عرض ادب
   بنده به روش ترکیبی کاشت انجام دادم الان دو هفته میگذره از روز هفتم موهای کاشته شده شروع به ریزش کردن ولی دلمه ها هنوز هستن . میتونم با ماساژ دادن دلمه ها رو پاک کنم؟ و اینکه این ریزش مو طبیعیه؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   نحوه شستشوی موی سر را کامل انجام دهید تا دلمه ها ریزش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره آنلاین (واتس اپ)