جراحی زیبایی

اثرات و مدت زمان باقی ماندن نتایج ابدومینوپلاستی

آیا بعد از انجام ابدومینوپلاستی چاقی باز می گردد ؟

4.9
(36)

بسیاری از افراد این تصور اشتباه را دارند که ابدومینوپلاستی روشی برای کاهش وزن است، در حالی که در واقع اینطور نیست. در ابتدا باید به این موضوع توجه کرد که ابدومینوپلاستی از جمله جراحی های زیبایی می باشد که هدف از انجام آن درمان چاقی نیست.

به طور کلی ابدومینوپلاستی برای از بین بردن چربی های سرسخت شکمی و پوست اضافی در افرادی که اضافه وزن زیادی ندارند یا چاقی در آن ها موضعی و محدود به ناحیه ی شکم می باشد، طراحی شده است. پس این جراحی روشی برای کاهش وزن نیست.

ابدومینوپلاستی به دلایل زیبایی شناسی انجام شده و باعث می شود فرد احساس زیبایی و راحتی نسبت به اندام و پوست خود داشته باشد. البته باید در نظر داشت که از بین بردن و جدا کردن مقدار کمی چربی و پوست اضافی ممکن است باعث شود فرد بعد از عمل چند کلیوگرم وزن از دست دهد، اما این مقدار قابل توجه نیست.

علاوه بر این، افرادی که دارای اضافه وزن هستند و ابدومینوپلاستی انجام می دهند، نتایج خوبی از این عمل نخواهند گرفت، زیرا چربی های اضافی همچنان بعد از جراحی در بدن وجود خواهند داشت. به همین دلیل در اکثر مراکز جراحی پلاستیک، لازم است فرد متقاضی انجام این جراحی دارای شاخص توده بدنی مناسبی باشد تا اطمینان حاصل شود که انجام ابدومینوپلاستی نتایج روشن و خوبی خواهد داشت.

نتایج ابدومینوپلاستی

آیا بعد از انجام ابدومینوپلاستی چاقی باز می گردد ؟

پاسخ این پرسش بسیار ساده است: اگر وزن خود را حفظ کنید، خیر.

در ابدومینوپلاستی پوست اضافی و چربی خارج می شوند و بافت باقیمانده در بدن مانند دیگر بافت ها طبیعی عمل می کند، یعنی افزایش و کاهش وزن باعث چاقی و لاغری خواهد شد.

سلولهای چربی که در طی جراحی برداشته می شوند از بدن جدا شده و از بین می روند، اما سلولهای چربی باقیمانده مثل قبل عمل می کنند و اگر کالری مصرفی شما خیلی زیاد باشد، چربی اضافی در این سلول ها تجمع پیدا می کند. در واقع افزایش وزن بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مانند قبل از عمل، نتیجه ی رژیم غذایی و ورزش است. البته بازگشت چاقی بعد از عمل تنها مختص ابدومینوپلاستی نیست و حتی بعد از جراحی لیپوساکشن نیز امکان پذیر است.

بنابراین باید سعی کنید با ورزش و تغذیه ی مناسب به وزن ایده آل خود رسیده و آن را حفظ کنید چرا که بهترین راه برای حفظ سلامت طولانی مدت بدن همین است.

چرا اشتهای من بعد از ابدومینوپلاستی زیاد می شود ؟

یک مطالعه ی جدید بر روی افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اند نشان داده است افرادی که چربی بیشتری از بدن آن ها در حین عمل جراحی ابدومینوپلاستی و یا لیپوساکشن حذف شده است بعد از عمل همچنان به کاهش وزن خود ادامه دادند. در توجیه این اتفاق، اعتقاد بر این است که بافت چربی حاوی هورمونی است که می تواند باعث افزایش اشتها شود و با حذف این بافت، افراد اغلب احساس گرسنگی کم تری نسبت به گذشته می کنند.

بنابراین هرچه بافت چربی بیشتری از بین برود احتمال افزایش وزن کمتر است. از طرف دیگر این احتمال وجود دارد که نوسانات قابل توجه وزن باعث شود پوست شکم بعد از ابدومینوپلاستی خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد و دوباره ایجاد بیرون زدگی کند. همچنین افزایش وزن قابل توجه بعد از جراحی می تواند باعث شود سلول های چربی باقی مانده بسیار بزرگ تر شوند و حتی بدن را وادار به تولید سلول های چربی جدید کند.

به همین دلیل است که برای اطمینان از اینکه ابدومینوپلاستی نتایج ماندگار و دراز مدت خواهد داشت، ضروری است که هنگام جراحی وزن پایدار و مناسب داشته باشید.

بارداری بعد از ابدومینوپلاستی نیز می تواند بر روی ناحیه تحت درمان اثرات منفی بگذارد و باعث آسیب بیشتر به ماهیچه های معده و شکم شود. قبل از انجام ابدومینوپلاستی اگر خانم هستید بهتر است صبر کنید تا فرزندان خود را به دنیا بیاورید و سپس با وزنی پایدار، پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش مداوم و عدم استعمال سیگار به سراغ این جراحی بروید و از ماندگاری نتایج آن بر بدن خود مطمئن باشید.

نتایج بعد از ابدومینوپلاستی

ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

به خاطر داشته باشید ماهیچه ها بیشتر از بافت چربی وزن دارند، بنابراین اگر شما تمرینات وزنی زیادی انجام می دهید تمرکز خود را بر روی خوردن غذا های مغذی و سوزاندن کالری بگذارید. مقدار زیادی فیبر و پروتئین مصرف کنید تا وزنتان متعادل بماند. به طور مثال می توانید سی دقیقه طناب زنی، دوچرخه سواری یا دویدن را به کارهای روزمره خود اضافه کنید تا چربی های اضافی را از بین ببرید.

برداشتن چربی اضافی شکم در جراحی ابدومینوپلاستی به تناسب اندام کمک می کند، با این حال بافت چربی باقی مانده، به عادت های غذایی شما پاسخ می دهد. به طور مثال اگر عادت های غذایی خوبی را دنبال کنید، سلول های چربی بزرگ نمی شوند(هایپرتروفی ایجاد نمی شود). از طرف دیگر اگر در مورد رژیم غذایی خود بی احتیاط باشید و میزان کالری دریافتی شما بیش از اندازه باشد دچار اضافه وزن خواهید شد، چرا که رفتار سلول های چربی بسیار ساده است، به این صورت که هرچه کالری بیشتری مصرف کنید و کمتر آن را بسوزانید، این سلول ها بزرگ تر و بیشتر خواهند شد.

اگر اکنون درباره ی چگونگی حفظ نتایج جراحی خود تردید دارید، نگران نباشید. هیچ استراتژی خاصی وجود ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که میزان کالری مصرفی خود را بشمارید و سعی کنید به وزن ایده آل خود برسید. اگر بعد از عمل نیز نزدیک به وزن ایده آل خود باقی بمانید، دیگرهیچ نگرانی ای نخواهید داشت.

ابدومینوپلاستی نمی تواند از افزایش وزن در آینده جلوگیری کند

اگر به دلیل از بین بردن اثرات بعد از بارداری بر روی شکم و یا کاهش وزن زیاد، اقدام به انجام ابدومینوپلاستی می کنید باید بدانید این عمل می تواند یک راه عالی برای بازگرداندن بدن به فرم اولیه ی خود باشد.

در این صورت زمانی که وزن شما به پایداری رسیده باشد، ابدومینوپلاستی انجام می شود و نتایج بسیار خوبی نیز در پی خواهد داشت. بنابراین قبل از مراجعه به پزشک برای انجام این عمل، اطمینان حاصل کنید که سبک زندگی سالمی دارید و برنامه ای برای بارداری در آینده ندارید، در این صورت بهترین نتیجه را از انجام ابدومینوپلاستی بدست می آورید.

نتایج ابدومینوپلاستی
نتایج ابدومینوپلاستی

اگر بعد از ابدومینوپلاستی دچار اضافه وزن شدیم، چه کنیم ؟

ممکن است بعد از جراحی ابدومینوپلاستی دچار اضافه وزن شوید و به دنبال روش های خارج کردن چربی مانند لیپوساکشن باشید. در ابتدا باید بدانید چند دلیل برای توضیح این اتفاق وجود دارد؛ ازجمله:

  1. اولین و مهمترین دلیل روش زندگی شما است. قبل از هر عمل جراحی زیبایی، یک جراح پلاستیک با تجربه در مورد اهمیت تغییرات سبک زندگی بعد از جراحی به بیماران خود مشاوره می دهد. غذاهای پرکالری و سبک زندگی بی تحرک همیشه به سلامتی آسیب می رسانند. به همین دلیل ادامه دادن این سبک زندگی افزایش وزن را در پی خواهد داشت.
  2. دلیل دیگر هورمون های موثر بر وزن شما است. با گذر از مراحل مختلف زندگی، هورمون های شما نیز دچار تغییر می شوند. اگر به هر دلیلی هورمون ها نامتوازن شوند، وزن می تواند به طرز چشمگیری تحت تاثیر قرار گیرد. این مشکلات وقتی به وجود می آیند که با وجود ورزش و رژیم متعادل، هنوز هم وزنتان در حال افزایش باشد. برخی از اختلالات تیروئید، انسولین، استروژن و سایر هورمون ها در چنین مواردی باید بررسی شوند.
  3. یکی دیگر از عوامل افزایش وزن بعد از ابدومینوپلاستی ممکن است استرس باشد. استرس نه تنها شما را به خوردن غذای بیشتر تحریک می کند، بلکه برای بدن نیز ذاتا بد است. استرس می تواند چرخه هورمونی شما را به هم بریزد تا همانطور که در بحث فوق ذکر شد، باعث اضافه وزن شود. مدیریت استرس از راه های مختلفی از قبیل ورزش، مدیتیشن و یا استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک ممکن است.

علاوه بر این، گاهی اوقات افراد ممکن است افزایش مایعات بافتی در بدن بعد از عمل را با افزایش چربی اشتباه بگیرند. این مورد که یکی از عوارض معمول این جراحی می باشد به این صورت است که مایعات در اطراف ناحیه ی تحت عمل جمع شده و باعث تورم می شوند. این اتفاق ممکن است باعث شود که حتی در مناطق دیگر مانند دست و پا نیز احساس تورم کنید و به اشتباه فکر کنید دچار اضافه وزن شده اید. این مایعات به محض بهبودی بعد از عمل جراحی خود به خود و به تدریج برطرف می شوند، بنابراین جای نگرانی نیست.

به طور کلی به خاطر داشته باشید که انگیزه اصلی از انجام ابدومینوپلاستی فقط از بین بردن چربی نیست بلکه هدف این است که پوست شل شده ی شکم را که بعد از تغییرات وزنی ایجاد شده است از بین ببرید. اگر اضافه وزن دارید و قصد دارید تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار بگیرید زیرا فکر می کنید باعث لاغرتر شدن شما خواهد شد، اشتباه می کنید. ابدومینوپلاستی به تناسب اندام شما کمک می کند اما باعث نمی شود فرم کلی بدنتان تغییر کند و از چاقی رها شوید. اما اگر بعد از جراحی دچار تغییر وزن شدید، نا امید نشوید و روی تغییر رژیم غذایی و ورزش متمرکز شوید تا بتوانید اندام ایده آل خود را بسازید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.9 / 5. تعداد رای ها 36

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا