کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503
موهای کاشته شده کی رشد می کند ؟

نحوه رشد مو بعد از کاشت مو چگونه است ؟

4
(20)

رشد موها بعد از کاشت مو : پیوند مو یا کاشت مو ازنوع عمل هایی است که نمی توان نتیجه کامل آن را پس از مدت کوتاهی مشاهده نمود. زیرا پروسه رشد موهای کاشته شده بسیار طولانی می باشد. کسانی که عمل پیوند مو انجام می دهند، باید روند رشد موها را طبق اصول طبیعی مو طی نمایند. مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو احتیاج به صبر و زمان دارد.

رشد موها بعد از کاشت مو

یکی از مهم ترین موضوعاتی که افراد پس از کاشت مو به آن فکر می کنند و تبدیل به دغدغه ذهنی آنها می شود، زمان و چگونگی رشد موهای کاشته شده می باشد. این موضوع باعث شده تا نحوه رشد موها پس از عمل پیوند مو از اهمیت بسیار زیادی برخوردار باشد.

رشد مو بعد از کاشت می تواند به عوامل بسیار مختلفی وابسته باشد، از جمله این عوامل می تواند روش کاشت مو، ژنتیک و … باشد. با توجه به اهمیت موها در زیبایی هر انسان، این موضوع که موهای کاشته شده چه مدت طول می کشد تا رشد کنند نیز حائز اهمیت می باشد.

در هنگام کاشت مو از پشت سر انسان به عنوان بانک مو استفاده می شود. در این عمل زیبایی فولیکول های مو از پشت سر با استفاده از متد و روشی خاص جدا شده و به قسمت های کم مو منتقل می شوند. این عمل انتقال اگر به خوبی انجام شود، رشد موهای کاشته شده حالت طبیعی خود را در پی خواهد گرفت، این موضوع به کیفیت روش کاشت مو و تخصص پزشک نیز بستگی دارد.

دوره رشد مو چگونه است؟

رشد مو در سر انسان ها دارای دوره های مختلفی می باشد. از این رو نیاز است تا ابتدا با دوره های مختلف رشد مو آشنایی پیدا کنیم.

 • یکی از دوره های رشد مو آناژن یا Anagen می باشد. در این دوره رشد مو فعال می باشد. این دوره در همه افراد و برای همه موها یکسان نیست. دوره آناژن برای هر کدام از موها معمولا از 1.5 الی 7 سال ادامه دارد. اما متوسط این دوره 3 سال می باشد. 85 درصد از موهای هر انسانی در مرحله رشد فعال یا آناژن می باشند.
 • دوره بعدی رشد مو کاتاژن Catagen می باشد. کاتاژن را می توان دوره ریختن موها و رشد جایگزین برای آنها نامید. 1 درصد از کل موهای هر انسانی در دوره کاتاژن به سر می برند. یعنی همیشه یک درصد از موها در حال ریزش و از طرفی رشد جایگزین برای آنها در حال انجام می باشد. معمولا این دوره 3 هفته به طول می انجامد.
 • دوره بعدی که می توان معرفی نمود، Telogen یا تلوژن می باشد. این دوره قبل از آناژن برای موها اتفاق می افتد. معمولا 14 درصد از فولیکول های مو در این حالت قرار دارند. این دوره تا 3 ماه طول می کشد.
حتما بخوانید
تغذیه بعد از کاشت مو

مدت زمان رشد موها بعد از کاشت مو

دوره مربوط به رشد موهای کاشته شده معمولا یک پروسه نسبتا طولانی مدت است. ما باید بدانیم که در هر دوره زمانی بعد از کاشت چه مرحله ای از رشد موهای کاشته شده باید اجرایی شود تا بتوانیم مراقبت های لازم را انجام دهیم. اینگونه می توان رشد موها را در بهترین شرایط ممکن و در زمان درست شاهد باشیم.

معمولا موهای کاشته شده باید توسط خود فرد و در صورت نیاز توسط پزشک متخصص بازرسی شوند تا از صحت عمل پیوند مو اطمینان کامل پیدا نمود. در ادامه این مقاله با تفکیک زمانی می توان از نحوه نگهداری و میزان رشد موهای کاشته شده مطلع شد.

هفته اول بعد از کاشت مو

هفته اول یکی از مهمترین زمان ها برای مراقبت های پس از عمل پیوند مو می باشد. زیرا در این مقطع ممکن است در محل های اهدا کننده یا بانک مو دچار ورم شده، که معمولا طبیعی می باشد. در صورت مشاهده هر نوع قرمزی و یا ورم در قسمت بانک مو خونسردی خود را حفظ نمایید، زیرا این مورد برای افراد زیادی بعد از کاشت مو پیش می آید و مشکل خاصی به جود نخواهد آورد.

هفته دوم بعد از کاشت مو

در هفته دوم ورم و قرمزی که هفته نخست ایجاد شده بود، به مرور کمتر شده تا به طور کامل از بین برود. در صورتی که در این دوره زمانی در سر خود پوسته مشاهده نمودید، جای هیچ گونه نگرانی نبوده و می توان با شست و شو درست و مناسب این پوسته خشک شده را برطرف نمود.

 دقت داشته باشید که داروهای تجویز شده بعد از کاشت مو توسط پزشک را در این زمان باید با دقت مصرف نموده تا بتوان بهترین نتیجه را از عمل کاشت مو به دست آورد.

هرگونه سهل انگاری در مصرف داروها می تواند باعث بروز مشکلاتی در آینده شود. از این رو مصرف صحیح دارو ها اهمیت بسیار بالایی دارد.

داروهای بعد از کاشت مو
داروهای بعد از کاشت مو

هفته سوم بعد از کاشت مو

ممکن است موهای کاشته شده در هفته سوم شروع به ریزش کند و این موضوع تا پایان ماه اول ادامه داشته باشد. فرآیند ریزش موهای کاشته شده نیز در این بازه زمانی امری کاملا طبیعی بوده و نیازی به هیچ گونه نگرانی بابت موها نمی باشد.

 این ریزش به این علت است که فولیکول های مو وارد فاز شوک می شود و این شوک منجر به ریزش موها می شود. در اینجا تنها تارهای مو ریخته شده و فولیکول مو سالم می باشد. در این مرحله دوباره شاهد رشد این موها خواهیم بود.

در هفته سوم پس از کاشت این احتمال وجود دارد که  شکل ظاهری موها مانند قبل از عمل کاشت مو شود. این دوره خواب موها نام دارد و قبل از شروع به رشد مجدد رخ میدهد. زمان شروع و پایان این دوره برای افراد مختلف، متفاوت می باشد.

حتما بخوانید
روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

ماه دوم تا چهارم بعد از کاشت مو

در این بازه زمانی اغلب موهایی که توسط پزشک کاشته شده، رشد خود را آغاز کرده اند. البته هنوز هم ممکن است موها کم پشت بوده و به تراکم دلخواه نرسیده باشند.

بانک مو یا همان ناحیه اهدا کننده نیز به طور کامل در این  دوره ترمیم شده و هیچ گونه قرمزی و یا مشکلات دیگری در این قسمت مشاهده نمی شود.

ماه پنجم تا نهم بعد از کاشت مو

از ماه پنجم رشد موهای کاشته شده بیشتر شده و می توان حتی برای کوتاه کردن موها نیز اقدام نمود. هنوز هم احساس کم پشتی در موها مشاهده می شود. اما با نزدیک شدن به اواخر این دوره موها رشد بیشتری داشته و ضخیم تر از قبل می شوند. پوست سر نیز در این دوره به حالت طبیعی و اولیه خود باز می گردد.

بنابراین پس از ماه ششم می توان شاهد انعطاف پذیری بیشتر پوست سر نیز بود.

سال اول بعد از کاشت مو

با گذشت یک سال از عمل پیوند مو می توان رشد موهای کاشته شده را در اغلب نواحی سر شاهد بود. اغلب موها از پوست سر خارج شده و تراکم موها به حد قابل قبولی رسیده است.

اگر موج یا فر در موها مشاهده شود نیز امری طبیعی بوده و این حالت با گذشت زمان از بین می رود.

معمولا با پایان سال اول بسیاری از مشکلاتی که ممکن است پس از کاشت مو در سر و یا موها مشاهده شود از بین می روند. با رسیدن به پایان سال اول، خیال افراد از رشد طبیعی موهای کاشته شده تا حدودی راحت می شود.

یکسال بعد از کاشت مو
یکسال بعد از کاشت مو

سال دوم بعد از کاشت مو

اغلب افراد لحظه شماری می کنند تا ظاهر نهایی موهای خود پس از کاشت را مشاهده نمایند. در سال دوم پس از کاشت مو می توان این موضوع را به راحتی مشاهده نمود.

پس از دو سال موهای کاشته شده رشد کاملا طبیعی خود را آغاز نموده و به تراکم بسیار مناسبی خواهند رسید. ضخامت موهای کاشته شده در سال دوم بیشتر از سال اول می باشد. در سال دوم میزان حجم موها بیشتر شده و همچنین شاهد رشد و تراکم بیشتر موهای کاشته شده نیز خواهید بود.

به طور کلی میتوان گفت بهترین زمان برای مشاهده نتیجه نهایی کاشت مو، سال دوم پس از عمل کاشت مو می باشد.

 

جهت دریافت مشاوره رایگان و تخصصی قبل از اقدام به کاشت مو با شماره های ما تماس حاصل فرمایید : 02154503  – 09122252731

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4 / 5. تعداد رای ها 20

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"نحوه رشد مو بعد از کاشت مو چگونه است ؟"

 1. ارش

  سلام
  میخواستم بپرسم ایا تعداد ۱۷۵۰۰ تار مو واسه کاشت کافیه یا نه

  • عرض ادب و احترام

   تعداد تار مو واحد مناسبی برای شمارش موهای کاشته شده نیست. واحد شمارش تعداد گرافت می باشد که در بهترین حالت می توان حداکثر ۵۰۰۰ گرافت برداشت و کاشت کرد.

 2. كمال

  با عرض سلام و احترام خستنه باشيد
  ايا بعد از يك ماه و نيم هر روز دوسه بار اب پاشي روي سر ضرر دارد يانه؟

 3. محمد

  سلام
  من چهارماه پیش کاشت FIT داشتم. خودم مو داشتم ولی کم پشت بودند. الان بعد از گذشت چهار ماه تقریبا همونقدر مو روی سرم هست که پیش از کاشت وجود داشت. ممکنه که موهای خودم (اونهایی که قبل از کاشت داشتم) هنوز کامل در نیومده باشن؟؟؟

  • عرض ادب و احترام

   بهترین زمان برای اعلام نتیجه کاشت مو حداقل یکسال بعد از کاشت مو است، تا ماهه ششم حتی ریزش و رشد موهای کاشته شده تثبیت نشده است.

   پیروز باشید

 4. علی

  سلام
  با عرض خسته نباشید من دو‌ماهه کاشت مو انجام دادم و‌پوست سرم چرب هست
  در این مدت چندین بار اتفاق افتاده که وقتی دستمو توی موها میکشم مویی میاد تو دستم که تهش یه چیزی مثل ریشه ی مو هست.ایا این مو از ریشه در اومده یا چربی سر هست که چسبیده به مو؟؟
  هرروز هم با شامپو بچه حمام میکنم

 5. مهران ولیزاده

  سلام من حدود ۲ ماه کاشت کردم و موهام ریخته و کرکیه فعلا چن روز پیش فوتسال رفتم و چن بار باسر توپ ضربه زدم بنظرتون مشکلی داره؟

 6. محمد رضا

  سلام. آیا کاشت مو به موهای طبیعی خود فرد آسیبی می‌رسونه؟ برای من که موهام کم پشت هستن آیا کاشت مو سبب آسیب به موهای طبیعی خودم نمیشه؟

 7. محسن

  سلام وقتتون بخیر آیا راسته ک موهای فرق سر ک کاشته شدن دیرتر رشد میکنن ب علت خونرسانی کمتر؟؟من پنج ماه و تیمه ک موهامو کاشتم.بعد پنج ماه حدودا سی و پنج درصد بهتر شده بالای سرم..ب نظرتون طبیعیه و جای نگرانس نیست؟؟چون هنوز بالای سرم خالیه

 8. مهران ولیزاده

  سلام نطرتون راجب استفاده از شامپو اکوفان چیه؟؟ماینوکسیدیل استفاده کنیم وبعد جوشهای بعداز کاشت طبیعیه و خارشهای پوست سر…ممنونم از پاسخگویتون

  • عرض ادب و احترام

   ما در مورد برندهای شامپو نمی تونیم نظری بدیم و برای مارک خاصی تبلیغ نمیکنیم.
   بعد از کاشت تعدادی جوش در ناحیه پیشانی میزند که خودش بعد از سه چهار هفته از بین می‌رود.

   پیروز باشید

 9. حامد

  با سلام ۴ ماه و دو هفته از کاشت موی من گذشته سه سری که حموم رفتم محل کاشت مو رو شستم چهار پنج تا تار مو دستم میاد نگرانم دوره ریزش موی کاشته شده رو سپری کرده بودم
  ایا طبیعی هست؟

 10. رضایی

  یه سوالی که من دارم اینه که گفته شده تا یک ماه ریزش ها ادامه دارن ولی من الان حدود پنجاه و پنج روزه کاشت انجام دادم و هنوز ریزش دارم البته خیلی کم شده ولی ریزش هست . آیا طبیعی است؟

  • عرض ادب و احترام

   ریزش موهای کاشته شده ممکن است تا ماه پنجم بعد از کاشت هم ادامه داشته باشد؛ اصولا از اول ماه ششم موهای کاشته شده دیگه نمیریزن.

   پیروز باشید

 11. محمد

  سلام و خسته نباشید
  موهای من بعد از کاشت مو خیلی خوب رشد کرده بودند و خیلی
  ضخیم تر شده بودند ولی در ماه نهم شروع به ریزش کردند و الان حدودا یکسال و پنج ماه از زمان کاشت میگذرد و موهام کم پشت شده و و با وجود مصرف ویتامین ها ، ریزش همچنان ادامه دارد . لطفا راهنمایی بفرمایید . سپاس از لطفتان !

  • عرض ادب و احترام

   موهای کاشته شده اصولا در ماه نهم دیگه دچار ریزش نمیشن، به احتمال زیاد موهای طبیعی خود شماست که سیکل طبیعی ریزش مو رو دارن. موهای کاشت شده نباید بعد از این مدت کوتاه ریزش داشته باشند موهای خودتان پروسه ریزش مو ادامه دارد برای آن باید از فیناستراید یا ماینوکسیدیل استفاده کنید.

   پیروز باشید

 12. میثم

  سلام اگر ریزش مو بخاطر مسائل هورمونی مخصوصا دی هیدرو تستسترون باشه آیا بعد از کاشت مو این هورمون نمیتونه موهای کاشته شده رو تحت تاثیر قرار بده

  • عرض ادب و احترام

   شرط آن وجود گیرنده DHT می‌باشد که در موهای بانک مو نیست، در نتیجه این هورمون روی موهای کاشته شده تاثیر نخواهد گذاشت.

   پیروز باشید

 13. امید

  سلام من کاشت مو رو در موسسه خودتون انجام دادم و الان‌ تو هفته چهارم هستم ولی همه موهای کاشته شده من نریخته این جای نگرانی نداره؟

  • عرض ادب و احترام

   خیر ، ریزش مو بعد از کاشت یک فرض حتمی نیست و در همه افراد اتفاق نمیفته. اگر هم دچار ریزش بشه مشکلی نیست و باز از ریشه رشد میکنن.

   پیروز باشید

 14. هادی

  سلام،خسته نباشید ، وقتتون بخیر
  سوال من اینه بعد از کاشت مو به روش Fit چندماه دقیقا طول میکشه تا همه ی موهای کاشته شده کامل رشد کنن و همه شون یکدست بشن و نتیجه نهایی رو ببینیم؟
  ممنون

دیدگاه خود را بنویسید