ریزش مو

دلایل بروز موخوره و راه های پیشگیری از آن

آیا درمان قطعی و همیشگی برای موخوره وجود دارد؟

راهنمای مطالعه

4.7
(115)

فرقی نمی‌کند که مرد باشید یا زن. حتما در طول زندگی خود برای یک بار هم که شده با پدیده‌ای به نام موخوره مواجه شده‌اید. پدیده‌ای که در آن انتهای موها دو شاخه شده یا شکاف برداشته و اگر خیلی زود چاره‌ای برای آن اندیشیده نشود، همه موهای شما را درگیر خواهد کرد.

معمولا افراد مختلف در اولین برخورد با موخوره به فکر کوتاه کردن موهای خود می‌افتند. این راهکار گرچه کاربردی است و شما را برای مدتی از شر موخوره‌ها راحت می‌کند همیشگی نیست. چرا که اگر به درستی از موهای خود مراقبت نکنید، دوباره شاهد ایجاد موخوره‌ها خواهید بود؛ بنابراین اگر اکنون با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنید یا به دنبال شیوه‌ای برای جلوگیری از بروز آن هستید تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

موخوره چیست؟

موخوره عارضه‌ای است که در اثر آسیب‌های فیزیکی به ساقه مو اتفاق می‌افتد. این مشکل معمولا به صورت چند شاخه شدن انتهای موها یا بروز شکاف طولی در آن‌ها رخ می‌دهد. در واقع مجموعه عواملی که به موها آسیب رسانده و باعث خشکی یا شکنندگی آن می‌شوند، در نهایت باعث بروز موخوره در موها خواهند شد.

اصلی‌ترین دلایل بروز موخوره چیست؟

موخوره علل متعددی دارد که در این میان می توان به برس زدن های خشن و ممتد موها اشاره کرد. برخی عادت دارند روزانه چندبار موهای خود را با برس یا شانه های پلاستیکی یا فلزی شانه بزنند. ضربه زدن های مکرر به مو موجب شکنندگی آن ها و در نتیجه، موخوره می شود. از طرف دیگر، استفاده از شانه های پلاستیکی به دلیل ایجاد الکتریسیته ی ساکن زمینه را برای اصطکاک موها و افزایش ضربه پذیری آن ها و ایجاد موخوره تسهیل نی کند. بنابراین، بهتر است از شانه های چوبی و دندانه درشت برای شانه کردن موها استفاده کنید.

از علل دیگر بروز موخوره، استفاده ی بیش از حد از سشوار گرم است. سعی کنید حداقل استفاده از سشوار را داشته باشید. خشک کردن سریع موها پس از استحمام توسط سشوار داغ موجب خشک شدن سریع موها و ترک خوردن فولیکول مو می شود.پس هم فاصله ی کافی سشوار با موها را حفظ کنید، و هم از باد گرم و نه داغ سشوار استفاده  کنید. یادتان باشد که بهترین راه برای خشک کردن موها، حوله پیچ کردن آن و اجازه دادن به موها برای خشک شدن طبیعی است. نور آفتاب و تماس زیاد با گرد و غبار نیز از دیگر علل آسیب دیدن کوتیکول موهاست.

اگر می خواهید در فضای آزاد آب تنی کنید، از کلاه شنا برای محافظت موها از نور خورشید و باد استفاده کنید.همان طور که اشعه ی فرابنفش خورشید برای پوست زیان بخش است، برای موها نیز آزارده است و موجب خشکی بیش از حد و آسیب رسانی به کوتیکول مو می شود.به همین منظور برخی کرم های محافظت کننده ی مو، حاوی مواد ضد آفتاب هستند و برای استفاده هنگام شنا در فضای آزاد و زیر نور خورشید مفیدند.

علت پدیدار شدن موخوره

 • برس زدن مداوم موها

استفاده از شانه‌های پلاستیکی یا برس‌های فلزی برای شانه زدن موها از دلایل اصلی بروز موخوره است. محکم شانه زدن موها باعث ایجاد آسیب در موها و شکستن ساقه آن‌ها شده و در نهایت موخوره را ایجاد می‌کند. شانه‌های پلاستیک با ایجاد الکتریسیته ساکن در موها باعث ایجاد اصطکاک در آن‌ها شده و بروز موخوره را تسریع می‌کند. برس‌های فلزی نیز با ضربه زدن به موها باعث ایجاد این عارضه می‌شوند. البته توجه کنید که منظور ما این نیست که نباید موهای خود را شانه بزنید. بلکه منظور این است که شانه‌های پلاستیکی و برس‌های فلزی را با شانه‌های چوبی دندانه درشت جایگزین کنید. چرا که این شانه‌ها با موهای شما دوست بوده و آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌کنند.

شانه چوبی

 • کشیدگی بیش از حد موها در زمان بستن یا بستن موها در یک حالت مشخص

اگر در شیوه بستن موهای خود تنوع ندارید، باید منتظر بروز زودهنگام موخوره باشید. کسانی که موهای خود را همیشه به صورت گوجه‌ای یا دم اسبی می‌بندند، باید خیلی زودتر از دیگران منتظر ایجاد موخوره باشند. چرا که این موضوع باعث شکنندگی موها شده و فرایند ایجاد آسیب در آن‌ها را تسریع می‌کند. هر نوعی از بستن موها که باعث کشیدگی آن‌ها شود، می‌تواند امکان بروز موخوره را تشدید کند‌. به علاوه بستن یا جمع کردن موهای خیس نیز از دیگر عوامل بروز موخوره در موهای شما است.

سفت بستن موها

 • سشوار کردن مداوم موها

بسیاری از افراد پس از استحمام برای خشک کردن موهای خود از باد داغ سشوار استفاده می‌کنند. این موضوع اگرچه سرعت خشک شدن موها را بیشتر می‌کند اما باعث ایجاد آسیب در فولیکول‌های آن نیز می‌شود. در نتیجه استفاده مداوم و طولانی از سشوار موهای شما رطوبت طبیعی خود را از دست داده و خشک خواهند شد. در نتیجه موخوره ایجاد شده و حالت موهای شما را خراب می‌کند. بهتر است استفاده از سشوار را به حداقل رسانده و اگر مجبور به استفاده از آن هستید، سشوار را در نزدیکی موهای خود نگیرید. باد گرم را جایگزین باد داغ کنید و حتی‌الامکان موها را به طور کامل خشک نکنید.

سشوار کشیدن موها

 • اتوکشیدن موها

همانند سشوار کردن، اتوکشیدن نیز می‌تواند باعث خشکی موها و ایجاد موخوره شود البته آسیب اتوکشیدن از سشوار کردن بیشتر است. چرا که موها علاوه بر گرم شدن به مدت طولانی و با درجه حرارت بالا همزمان کشیده هم می‌شوند. در نتیجه ساقه مو آسیب دیده و موها شکننده می‌شوند. برخی از محلول‌های حفاظتی از موها در برابر گرمای اتو محافظت می‌کند اما بهترین راه‌حل به حداقل رساندن استفاده از آن است.

اتوکشیدن موها

 

 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید و آلودگی‌های محیطی

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید و گرد و غبار می‌تواند به موهای شما آسیب برساند. اشعه فرابنفش خورشید برای موها نیز ضرر داشته و باعث ایجاد آسیب در آن‌ها و بروز عوارضی همچون موخوره می‌شود؛ بنابراین در زمان کار کردن یا شنا در فضای باز بهتر است موها را با استفاده از کلاه بپوشانید.

همچنین می‌توانید از مواد محافظ مو استفاده کنید که حاوی ترکیبات ضد آفتاب بوده و از موها در برابر اشعه فرابنفش محافظت می‌کنند. علاوه بر آن گرد و غبار و آلودگی هوا نیز می‌تواند به موها آسیب برساند. بنابراین اگر بر اساس ضروریات شغلتان باید همواره در معرض گرد و غبار یا آلودگی‌های مشابه قرار دارید با استفاده از پوشش‌های محافظ از موهای خود مراقبت کرده و موها را همواره تمیز نگه دارید.

موخوره

 

 • مش و رنگ کردن موها

رنگ‌های شیمیایی معمولا آسیب زیادی به ساقه موها رسانده و آن‌ها را خشک می‌کنند؛ بنابراین شرایط برای بروز موخوره مساعد شده و آسیب موها آغاز می‌شود. باید توجه داشته باشید که استفاده از دکلره یا مش کردن موها آسیب بیشتری به موهای شما خواهد رساند؛ بنابراین حتی‌الامکان از رنگ کردن مداوم موها با رنگ‌های شیمیایی خودداری کرده و به کوتیکول‌های آسیب دیده اجازه ترمیم بدهید.

رنگ کردن موها

برای از بین بردن موخوره چه باید کرد؟

نکته‌ای که باید همواره مدنظر داشته باشید این است که بخشی از موها که دچار موخوره شده قابل درمان نبوده و باید حتما آن‌ها را کوتاه کرد. چرا که شکستگی‌های ایجاد شده در موها قابل ترمیم نیست. پس از این کار تنها کاری که باید بکنید جلوگیری از ایجاد دوباره موخوره و مراقبت صحیح از موها است. برای جلوگیری از بروز موخوره باید موارد زیر را رعایت کنید.

 • به موهای خود آسیب نزنید.

اتوکشی و استفاده از سشوار را به حداقل رسانده و برای مدتی نیز موهای خود را مش و رنگ نکنید. این قبیل کارها آسیب‌های زیادی به موهای شما می‌رساند که جبران آن‌ کار بسیار دشواری است؛ بنابراین بهتر است حداقل برای مدتی استفاده از این موارد را محدود کنید تا اثرات آن را ببینید. پس از آن با مشاهده نتایج خودتان به صورت خودکار استفاده از سشوار، اتو و رنگ کردن موها را به حداقل می‌رسانید.

توجه کنید که حتما سشوار را با فاصله از موها بگیرید و اگر نمی‌توانید فاصله را کنترل کنید، از سری متمرکز کننده آن استفاده کنید. اگر از عاشقان موهای رنگی رنگی هستید، حتما موهای خود را پس از رنگ کوتاه کنید. این موضوع باعث حفظ سلامت و کاهش احتمال ایجاد موخوره خواهد شد.

نحوه خشک کردن موها پس از حمام بسیار اهمیت دارد. اگر موهای خود را با حوله خشک می‌کنید، باید مراقب گره خوردگی آن‌ها باشید. البته این در صورتی است که شما موهای خود را در حوله پیچیده و آن‌ها را بپیچانید. اگر حوله را بدون پیچاندن موها دور آن‌ها بیندازید، دیگر موها گره نخورده و آسیب نخواهند دید. همچنین اجازه دهید که موهای خیس شما به طور کامل خشک شده و سپس آن‌ها را شانه کنید. در زمانی که قصد آب‌کشی نرم‌کننده‌های مو را دارید، موها را با شانه‌ای دندانه درشت شانه بزنید تا مجبور نشوید برای باز کردن گره‌ها به موهایتان آسیب برسانید.

 • شیوه‌های متنوعی را برای بستن موهایتان ابداع کنید.

همه کش‌هایی را که باعث کشیدگی بیش از حد موها شده یا در آن‌ها گره می‌خورند، دور ریخته و آن‌ها را با کش‌هایی نرم و مناسب جایگزین کنید. توجه کنید که شما قرار نیست همیشه موهای خود را به یک شیوه و در یک جهت ببندید. اگر دوست ندارید موهای زیبایتان با موخوره آسیب ببیند، شیوه‌های دیگری برای بستن موها یاد گرفته و از آن‌ها استفاده کنید. تعویض زاویه بستن نیز می‌تواند باعث از بین رفتن فشار بر روی یک نقطه شده و آسیب موها را کمتر کند. هر چند وقت یک بار نیز موهای کوتاه را امتحان کنید. این کار باعث از بین بردن موخوره‌ها و جلوگیری از بروز دوباره آن‌ها می‌شود.

 • از روغن‌های طبیعی استفاده کنید.

بهترین کار برای مراقبت از موها در برابر موخوره جلوگیری از خشک شدن آن‌ها است. روغن‌های طبیعی نظیر روغن آرگان می‌توانند تاثیر زیادی در حفظ سلامتی و خوش حالت کردن موها داشته باشند؛ بنابراین استفاده از آن‌ها را برای مراقبت از موهای خود جدی بگیرید. البته ممکن است روغن آرگان در دسترس شما نبوده یا هزینه‌های آن بالا باشد. در این مورد می‌توانید از دیگر روغن‌های طبیعی نظیر روغن بادام برای چرب کردن ساقه موها استفاده کنید. توجه کنید که این روغن‌ها را تنها باید برای مراقبت از ساقه موها استفاده کنید و برای تقویت ریشه مو از روغن‌های طبیعی دیگری بهره ببرید.

 • از قرص‌ها یا داروهای تقویت‌کننده استفاده کنید.

ممکن است پزشک درمان دارویی را برای شما مناسب تشخیص دهد. در این مورد معمولا قرص‌های بایوتین یا آمپول‌های بیوتین تجویز می‌شود. دوز این داروها و مدت زمان استفاده از آن‌ها بنا به میزان موخوره و شدت آسیب در موها متفاوت است. این قرص‌ها به تقویت ساقه موها کمک کرده و از خشکی بیش از حد و بروز آسیب در آن‌ها جلوگیری می‌کنند. علاوه بر این ممکن است پزشکان برخی از ترمیم‌کننده‌های ساقه مو را تجویز کند که باعث رطوبت رسانی به موها خواهد شد.

 • از شامپوهای مناسب حاوی مواد تقویت‌کننده استفاده کنید.

شما باید جنس موهای خود را شناخته و شامپوی متناسب با آن را خریداری کنید. این موضوع باعث می‌شود که موهای شما آسیب کمتری دیده و خوش حالت تر شوند. علاوه بر این شامپوی مورد استفاده باید حاوی مواد مرطوب‌کننده نظیر گلیسیرین، روغن بادام، روغن آرگان و… نیز باشد تا به بهبود شرایط موها و حفظ سلامت آن‌ها کمک کند.

 • شیوه ی صحیحِ شست‌وشوی موها را بیاموزید.

بسیاری از افراد معمولا برای شست‌وشوی ساقه موها زمان بیشتری را صرف می‌کنند. این در حالی است که ریشه موها بیشتر کثیف و چرب شده و نیاز به شست‌وشو و ماساژ بیشتری دارد؛ بنابراین باید شست و شوی موهای خود را از این بخش آغاز کرده و برای تمیز کردن ساقه‌های مو زمان کمتری بگذارید. چرا که ساقه‌ها معمولا خشک‌تر بوده و شست‌وشوی مداوم آن‌ها باعث تشدید خشکی و بروز موخوره می‌شود.

توجه کنید که شست‌وشوی مداوم موها با استفاده از شامپو نیز می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند. شامپو هرچند که با توجه به نوع موهای شما انتخاب شده باشد، نهایتا موها را خشک خواهد کرد؛ بنابراین اگر تعداد دفعات شست‌وشوی موها با شامپو را افزایش دهید در نهایت صاحب موهایی خشک و گره خورده خواهید بود. موهایی که باز کردن گره‌های آن‌ها باعث ایجاد آسیب و شکنندگی در آن‌ها شده و در نهایت آن‌ها را به موخوره مبتلا می‌کند.

توجه کنید که تعداد دفعات شست‌وشوی موها بسته به نوع موها متفاوت است. به عنوان مثال افرادی که دارای موهای چرب هستند، بهتر است هرروز موهای خود را با شامپو شست‌وشو دهند. افرادی که موهای خشکی دارند نیاز به دو یا سه بار شامپو زدن در هفته دارند و برای افراد صاحب موهای خشک تنها یک بار در هفته کافی است. ضمن اینکه افرادی که موهای خود را رنگ کرده‌اند باید از شامپوهای مخصوص رنگ کرده استفاده کرده و دستورالعمل همان شامپوها را رعایت کنند.

نکته دیگر اینکه اگر در زمان استحمام موهای شما گره خورده یا به هم پیچیده‌اند باید به آرامی و با صبر و حوصله گره‌ها را باز کنید. برای راحتی کار می‌توانید از شانه‌های دندانه درشت استفاده کنید و سپس بدون نیاز به دست کشیدن لای موها آن‌ها را آب‌کشی کنید.

 • استفاده از محصولات مراقبتی مو را جدی بگیرید.

توجه کنید که مراقبت از موها به معنای شست‌وشوی مداوم آن‌ها نیست. این کار حتی می‌تواند به موهای شما آسیب برساند. شما باید موهای خود را در زمان‌های مناسب و با استفاده از شامپوهای سازگار با نوع موهایتان شست‌وشو داده و پس از آن از محصولات مراقبتی موها نظیر سرم مو استفاده کنید. سرم مو معمولا حاوی روغن‌های گیاهی بوده و از ایجاد موخوره یا آسیب‌های دیگر در موهای شما جلوگیری می‌کند.

 • شانه زدن مو نیز آدابی دارد.

اگر شانه کردن موهای خود را از ریشه آغاز کرده و به سمت ساقه‌ها حرکت می‌کنید سخت در اشتباه هستید. چرا که این کار باعث تجمع گره‌ها در انتها و ایجاد آسیب در موهای شما خواهد شد. بهترین روش برای شانه زدن موها شانه زدن از انتها و سپس بالا رفتن به سمت ریشه آن‌ها است. همچنین در طول شانه زدن موها از اسپری‌های نرم‌کننده استفاده کنید تا ضمن راحت‌تر کردن فرایند شانه‌زنی و حفظ سلامت آن‌ها رطوبت موهای شما را حفظ کرده و به تقویت آن‌ها نیز کمک کند.

سوالات متداول

 • آیا می‌توان بدون کوتاه کردن موها موخوره را از بین برد؟

خیر، موهایی که شکسته‌اند یا شکاف برداشته‌اند به هیچ وجه قابل ترمیم نیستند. شما باید برای جلوگیری از پیشروی موخوره موهایتان را کوتاه کرده و پس از آن از روش‌های گفته شده در این مطلب استفاده کنید تا مجددا به موخوره مبتلا نگردید.

 • چه عواملی باعث تشدید موخوره می‌شود؟

اگر موهایتان دچار موخوره شده و کاری برای مقابله با آن انجام نمی‌دهید، باید منتظر تشدید آن‌ها باشید. همچنین تداوم استفاده از سشوار و اتو مو، قرار گرفتن در معرض نور خورشید بدون محافظ، استفاده از شامپوی نامناسب و شست‌وشوی نادرست موها و… همگی از عوامل ایجاد آسیب در موها هستند.

 • آیا درمان قطعی و همیشگی برای موخوره وجود دارد؟

خیر، هیچ کس نمی‌تواند ادعا کند که درمانی همیشگی و قطعی برای ریشه‌کن کردن موخوره پیدا کرده است. شما تنها می‌توانید با رعایت موارد گفته شده از بروز موخوره جلوگیری کنید. هر زمان که مراقبت از مو را متوقف کردید، باید مجددا منتظر بروز موخوره باشید.

 • معمولا چه کسانی دچار موخوره می‌شوند؟

افراد صاحب موهای خشک معمولا بیشترین امکان ابتلا به موخوره را دارند. این افراد باید با استفاده از مواد تقویت‌کننده مو چربی و رطوبت آن را حفظ کرده و جلوی ایجاد موخوره در آن‌ها را بگیرند.

 • برای درمان موخوره باید به چه مراکزی مراجعه کرد؟

مراکز تخصصی پوست و مو دارای پزشکان متخصصی هستند که می‌توانند به سؤال‌های شما در این خصوص پاسخ داده و راهکارهای مناسبی برای جلوگیری از بروز موخوره در موها به شما ارائه دهند.

بسیاری از زنانی که به آرایش مداوم موها و رنگ کردن آن ها می پردازند، دچار مشکلی به نام موخوره می شوند و از متخصصان پوست و مو کمک می خواهند.

ایجاد شکاف طولی در مسیر موها یا چند شاخه شدن انتهای آزاد موها، موخوره یا تریکوپتیلوزیس نام دارد. این عارضه ناشی از تجمع آسیب های مکانیکی یا شیمیایی وارد شده بر مو است که به خشکی و شکنندگی ساقه ی مو و در نهایت، شکافته شدن انتهای آن منجر می شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.7 / 5. تعداد رای ها 115

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا