ریزش مو

مزوتراپی مو : راهنمای کامل تاثیرات، عوارض و مراحل درمانی

درمان موثر ریزش مو با تزریق مواد مورد نیاز پوست سر در سریع ترین زمان ممکن

4.6
(176)

ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلات پوست و مو در دنیا است. دلایل این مشکل متنوع هستند. گاهی از مسائل ژنتیکی نشأت می‌گیرند و گاهی هم ناشی از بیماری‌ها و اختلالات مختلف‌اند. متاسفانه هنوز اطلاعات چندانی در مورد مکانیسم دقیق ریزش مو نداریم؛ برای همین دلیل داروهای موجود برای همه‌ی افراد موثر نیستند. درمان روتین ریزش مو استفاده از ماینوکسیدیل موضعی و داروی خوراکی فیناستراید است. این دو برای نیمی از مصرف‌کنندگان تا حد خوبی موثرند و در نیمی دیگر، تاثیر چندانی ندارند.

جهت دریافت وقت برای مزوتراپی مو در بهترین مرکز پوست و مو تهران با شماره های ۰۲۱۵۴۵۰۳ و ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ تماس حاصل فرمایید.

مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید (البته با بیشینه‌‌ای قدیمی) است که می‌تواند همراه با دیگر درمان‌های ریزش مو یا به تنهایی استفاده شده و تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم هر آنچه که لازم است در مورد مزوتراپی بدانید را بررسی کنیم.

در انتهای این مطلب می‌توانید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

 • مزوتراپی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟
 • مزوتراپی مو چگونه باعث درمان آلوپسی می‌شود؟
 • کدام شکل‌های آلوپسی با مزوتراپی قابل درمان‌اند؟
 • کاندیدای مناسب این روش درمانی چه کسانی هستند؟
 • فرآیند درمانی چه مراحلی دارد؟
 • تعداد جلسات مزوتراپی و هزینه‌های درمانی چگونه است؟
 • مزوتراپی چقدر موثر است و چه زمانی نتایج مشاهده می‌شوند؟
 • عوارض و خطرات مزوتراپی چه هستند؟

مزوتراپی مو ، معایب و مزایا

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به طیف وسیعی از درمان‌های تزریقی با حداقل تهاجم گفته می‌شود که کاربردهای بسیاری دارند. مثلاً مزوتراپی مو که در این مقاله می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، یکی از کاربردهای این روش درمانی است که باعث توقف ریزش مو و تحریک رشد موها می‌شود. در مزوتراپی، ترکیبی از مواد مختلف تقویتی به درون پوست تزریق می‌شود. این مواد شامل عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، فاکتورهای رشد و دیگر عواملی هستند که می‌توانند به درمان آلوپسی (ریزش مو یا طاسی) کمک کنند.

معنی عبارت «مزوتراپی»

به مزوتراپی مو در کشورهای خارجی «Mesohair» یا «Mesoplasty» هم گفته می‌شود. پس اگر این عبارات را شنیدید، بدانید که منظور همان مزوتراپی مو است. مزوتراپی از دو واژه‌ی «مزو» به معنی میانی و «تراپی» به معنی درمان تشکیل شده است.

منظور از «مزو» چیست؟

معنی اصلی واژه‌ی‌ «مزو» یا «Meso» به سلول‌های بنیادی دوران جنینی باز می‌گردد. زمانی که هنوز بدن انسان شکل نگرفته و جنین در حد چند هزار سلول است، سه لایه‌ی از سلول‌های بنیادی شکل می‌گیرند. اکتودرم، مزودرم و اندودرم نام این سه لایه است که هرکدام بعداً بخش‌های مختلف بدن را می‌سازند. مثلاً در مورد پوست، سلول‌های بنیادی اکتودرمی، سطح بیرونی پوست (۵ لایه اول پوست) یا اپی‌درم را می‌سازند و سلول‌های بنیادی مزودرمی، درم یا لایه‌ی میانی پوست را تشکیل می‌دهند. پس در مزوتراپی، هدف ما تزریق دارو به لایه‌ی میانی پوست یا همان درم است که توسط سلول‌های بنیادی مزودرمی ساخته شده است.

در برخی از متون گفته می‌شود که منظور از «مزو» همان معنی میانی است. چون درم لایه‌ی میانی پوست است و در مزوتراپی مورد هدف قرار می‌گیرد، نام مزوتراپی بر این روش گذاشته شده است. از لحاظ علمی، تعریف قبلی صحیح‌تر است؛ اما عبارت مزوتراپی در هر صورت یک معنی می‌دهند: درمان لایه‌ی میانی پوست

درم یا لایه‌ی میانی پوست

پوست بدن ما از سه لایه‌ی کلی تشکیل شده است:

 • اپی‌درم (روپوست)
 • درم (لایه‌ی میانی)
 • هیپودرم (زیر پوست)
کاربرد مزوتراپی مو
کاربرد مزوتراپی مو

بخشی از پوست که ما می‌بینیم، همان لایه‌ی اپی‌درم است که کمتر از یک میلی‌متر ضخامت داشته و سطح آن با سلول‌های مرده پوشیده شده است. سلول‌های اپی‌درم مدام در حال تقسیم‌اند و جایگزین سلول‌های مرده‌ای می‌شوند که به تدریج از روی پوست ما می‌ریزند.

درم یا لایه‌ی میانی، از بافت پیوندی تشکیل شده که شامل رشته‌های کلاژن، رشته‌های الاستین و هیالورونیک اسید است. این بخش باعث انعطاف‌ پذیری پوست شده و حاوی انواع و اقسام ساختارهای مهم پوستی است. یکی از این ساختارها، فولیکول مو است. فولیکول شامل ۲۰ نوع سلول مختلف است که یک یا چند پیاز مو را در بر می‌گیرد. پیاز مو هم محلی است که تارهای موی ما ساخته می‌شوند، رشد می‌کنند و از سطح پوست بیرون می‌آیند. بخشی از تار مو که ما می‌بینیم، ساقه‌ی مو نام دارد.

در مزوتراپی مو با استفاده از سرنگ، داروها و ترکیبات خاصی به لایه‌ی درم تزریق می‌شود. چون پیاز مو در این لایه قرار دارد و اگر بخواهیم به شکلی موثر ترکیبات ترمیم‌کننده را به آن برسانیم، باید آن‌ها را مستقیماً به این لایه بفرستیم. داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل معمولاً نمی‌توانند به خوبی از اپی درم عبور کنند؛ لذا تاثیر کمتری نسبت به مزوتراپی مو دارند.

تاریخچه مزوتراپی مو

اولین اشاره به مزوتراپی مو در متون پزشکی برای درمان ریزش مو، به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد. پزشک فرانسوی به نام آمبروز پاره که طبیب دربار پادشاهی فرانسه بود، در مورد درمان ریزش مو این گونه می‌نویسد:

اگر ریزش مو ناشی از عدم تغذیه‌ی مناسب بود؛ باید توسط پارچه‌ای تمیز، برگ انجیر یا پیاز خام مالیده شود. سپس باید به محل دچار طاسی سوزن زد و رویش را با محلولی از عصاره‌ها مالید.

در سال ۱۹۵۲، پزشک فرانسوی دیگری به نام میچل پیستور برای اولین بار مزوتراپی را به شکل امروزی معرفی کرد. پیستور برای درمان بیماری آسم از تزریق وریدی داروی پروکائین استفاده می‌کرد. او بعد از مدتی مشاهده کرد که ریزش موی برخی از بیماران بهبود یافته است. پس از آن پیستور در مورد تزریقات زیر جلدی پروکائین مطالعات زیادی انجام داد تا در نهایت در سال ۱۹۷۶، نام روش درمانی ابداعی خود را «مزوتراپی» گذاشت. روش ابداعی میچل پیستور در ۵۰ سال گذشته مورد اقبال بسیاری از پزشکان و متقاضیان روش‌های جوانسازی و زیباسازی پوست قرار گرفته‌ است.

کاربردهای درمانی مزوتراپی

مزوتراپی نوعی تزریق زیرجلدی یا زیرپوستی است که بسته به نوع داروها و مواد استفاده شده در آن می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. از جمله کاربردهای مزوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چربی‌های موضعی
 • درمان چربی پلک و لیپوم
 • جلوگیری از ریزش مو و درمان آلوپسی
 • جوانسازی پوست (برطرف کردن چین و چروک‌ها، سفت کردن پوست و لیفت)
 • درمان لک‌های پوستی
 • اصلاح انحناهای سطحی (کانتور) بدن
 • برطرف کردن جای زخم و اسکار

مزوتراپی در خانه سفید

درمان آلوپسی با مزوتراپی مو

درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه ؟

مهم‌ترین کاربرد مزوتراپی مو ، درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه می دانند اما در واقع هیچ نتایج ثابت شده ای در این موضوع وجود ندارد. با وجود نبود نتایج ثابت شده در مورد درمان ریزش موی ارثی اما به هر حال توسط برخی پزشکان تجویز می شود.

از مزوتراپی می‌توان به عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، همزمان با سایر روش‌های درمانی ریزش مو استفاده کرد. بیشتر متقاضیان مزوتراپی افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده می‌کنند و می‌خواهند نتایج بهتری بگیرند. البته مزوتراپی مو به تنهایی هم می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو داشته باشد.

در گذشته به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، آلوپسی آندروژنی می‌گفتند؛ چون دانشمندان تصور می‌کردند که هورمون‌های آندروژنی (مانند تستسترون) علت این شکل ریزش مو هستند. امروزه می‌دانیم که علاوه بر هورمون‌ها، عوامل ژنتیکی و محیطی هم می‌توانند تاثیر چشمگیری بر آلوپسی آندروژنی داشته باشند. به همین دلیل داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید که عملکرد اصلی‌شان مهار هورمون‌های آندروژنی است، برای تمام افراد جواب نمی‌دهند. تنها در ۴۰ تا ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگانِ این دو دارو، بهبود وضعیت موها مشاهده می‌شود. حال این اثر می‌تواند به شکل قطع ریزش مو، افزایش رشد موها یا بهبود کیفیت و ضخامت‌ تارهای مو باشد.

چرا برای درصد زیادی از افراد، ماینوکسیدیل و فیناستراید درمان موثری نیست؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، دلایل اصلی ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند. صرفاً می‌دانیم که عوامل ارثی و هورمون‌های آندروژنی تاثیر زیادی بر این شکل ریزش مو دارند. استرس، کمبود مواد مغذی، کمبود سایر هورمون‌های بدن، اختلالات ناشناخته‌ی خونرسانی و بسیاری عوامل دیگر هم بر آلوپسی آندروژنی موثرند. به همین دلیل ماینوکسیدیل و فیناستراید نمی‌توانند همواره درمان‌های موثری باشند.

اگر ماینوکسیدیل و فیناستراید موثر نبودند، چه باید کرد؟

در این صورت باید به سراغ روش‌های درمانی دیگر بروید. مصرف مکمل‌های ویتامینی، روش PRP، میکرونیدلینگ، نوردرمانی و در نهایت یکی از بهترین روش‌های درمانی یعنی مزوتراپی مو می‌توانند تاثیر چشمگیری در بهبود وضعیت ریزش موی شما داشته باشند.

کاندیدای مناسب مزوتراپی مو

به جز آلوپسی آندروژنی، انواع دیگری از ریزش مو هم وجود دارد که از مزوتراپی مو می‌توان برای درمان آن‌ها استفاده کرد. اگر به هر یک از انواع آلوپسی‌های زیر مبتلا هستید، مزوتراپی روش درمانی مناسبی برای شماست.

 • تلوژن افلوویوم و ریزش موی ناشی از استرس: این دو اختلال معمولاً زمانی رخ می‌دهند که بدن شما دچار استرس فیزیکی یا روانی می‌شود. مزوتراپی مو درمان بسیار خوبی برای این دو شکل ریزش مو است. مثلاً ریزش موی بعد از بارداری که به دلیل تلوژن افلوویوم رخ می‌دهد، به شکلی موثر با مزوتراپی قابل درمان است.
 • مشکلات ساقه‌ی مو: اگر ساقه‌ی موی شما به دلایلی آسیب دیده است، مزوتراپی برای شما مفید است. یکی از اثرات این روش، افزایش رشد موها و همچنین حفظ سلامت فولیکول‌های مو است.
 • آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی سکه‌ای): مزوتراپی در برخی از افرادی که از آلوپسی آره‌آتا رنج می‌برند، بسیار موثر است. اگر ریزش موی سکه‌ای دارید و شرایطتان حاد نیست، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای مزوتراپی مو هستید.
 • کاهش سرعت رشد: اگر به هر دلیلی سرعت رشد موهای شما کم شده، مزوتراپی مو می‌تواند درمان موثری باشد.

مزوتراپی مو

مزوتراپی برای چه کسانی جواب نمی‌دهد؟

 • افرادی که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای (مثل سفلیس) رنج می‌برند.
 • افرادی که به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و … دچار هستند.
 • اگر علت ریزش مو مصرف داروهایی خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی باشد، باید بعد از اتمام دوره‌ی درمان برای مزوتراپی اقدام کنید.
 • در مردان بالای ۴۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند، نتایج کمتری مشاهده می شود.
 • خانم‌های بالای ۶۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند.
 • کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی، جنس موی خوبی ندارند.
 • خانم‌های باردار

اثرات و فواید مزوتراپی مو

مزوتراپی برلایه‌های مختلف پوستی مانند اپی‌درم، لایه میانی و بافت پیوندی و همچنین سیستم گردش خون، سیستم ایمنی و سیستم عصبی-حسی ناحیه‌ی تزریق اثر می‌گذارد. برای بسیاری از انواع آلوپسی، مزوتراپی مو درمانی موثر و اثبات شده است. اثرات مزوتراپی را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • بهبود خونرسانی – در فرمول بسیاری از محلول‌های مزوتراپی، داروهای اتساع دهنده‌ی عروق وجود دارد که موجب افزایش گردش خون بافتی می‌شود.
 • غذارسانی به بافت پوست و فولیکول‌ها – در ترکیب داروی تزریقی مزوتراپی از انواع ویتامین‌ها، آمینواسیدها و مواد معدنی استفاده می‌شود.
 • جلوگیری از فرآیند تحلیل رفتن فولیکول‌ها – باعث افزایش قدرت و بهبود حالت موها می‌شود.
 • تنظیم ترشح چربی پوست – داروهای به کار رفته در مزوتراپی ترشح غدد سباسه را کنترل می‌کنند.
 • بهبود اثرات سایر روش‌های درمانی – از مزوتراپی می‌توان به عنوان روش درمانی مکمل برای درمان‌های ریزش مو، تزریقات استروئیدها، مراقبت‌های عمومی مو و … استفاده کرد.
 • مفید برای بهبود نتایج کاشت مو – از مزوتراپی می‌توان در سه حالت استفاده کرد:
  • قبل از کاشت: برای بهبود خونرسانی به پوست سر
  • بلافاصله بعد از کاشت: برای درمان ادم یا ورم
  • مدتی بعد از کاشت: برای التیام بهتر زخم‌ها و همچنین تقویت گرافت‌ها

مزوتراپی مو

دیگر مزایای مزوتراپی

 • روشی موثر برای درمان ریزش مو بدون نیاز به جراحی
 • بهبودی سریع، بدون داشتن دوره‌ی ریکاوری یا نقاهت
 • تقریباً بدون درد و بدون نیاز به بی‌هوشی
 • عوارض جانبی و خطرات بسیار محدود
 • هزینه‌ی مناسب و منطقی
 • بدون نیاز به مراقبت‌های خاص
 • مناسب برای درمان ریزش مو، رفع مشکلات سر مانند چربی و شوره و ترمیم موهای آسیب دیده

مواد تشکیل دهنده‌ی محلول تزریقی

به داروی ترکیبی که در مزوتراپی به دورن پوست تزریق می‌شود، کاکتیل یا کوکتل می‌گویند. برای تهیه‌ی این محلول از انواع و اقسام مواد مختلف استفاده می‌شود که هر کدام تاثیرات مفیدی بر پوست و فولیکول‌های مو می‌گذارند. در ادامه برخی از این موارد را معرفی کرده‌ایم. ترکیب کوکتل مزوتراپی مو به شرایط و وضعیت موهای شما بستگی دارد و توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. فهرستی که در ادامه می‌خوانید صرفاً جهت آشنایی بیشتر شما با این روش درمانی نوشته شده است.

 • داروهای اتساع دهنده‌ی عروق: این دست داروها بسیار ایمن بوده و باعث افزایش خونرسانی به ناحیه‌ی درمان می‌شوند. داروهایی مانند بوفلومدیل، پنتوک‌سیفیلین و میانوکسیدیل در این گروه جای می‌گیرند.
 • ویتامین‌ها: محلول‌های مزوتراپی مو معمولاً شامل انواع ویتامین‌ها هستند. ویتامین‌های پراستفاده عبارت‌اند از:
  • ویتامین B5: نقش موثری در فرآیند تولید انرژی سلولی دارد و باعث افزایش تقسیم سلولی و بهبود بافت پوستی می‌شود.
  • ویتامین H (بیوتین): اثری مشابه ویتامین B5 دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند باعث ریزش مو و پوسته پوسته شدن پوست شود. بیوتین باعث تنظیم ترشح غدد سباسه (چربی) هم می‌شود.
  • ویتامین C: این ویتامین آنتی‌اکسیدانی بسیار مفید است و باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود.
  • ویتامین A: باعث بهبود دارو رسانی به بافت‌های پوستی و همچنین کلاژن سازی می‌شود.
 • مواد معدنی: این ریزمغذی‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت و رشد موهای ما دارند. برخی از مواد معدنی موجود در محلول‌های مزوتراپی شامل مس، روی (زینک)، سلنیوم، فسفر، منیزیم و … است.
 • داروهای مغذی: سیلیکون یکی از این مواد است که به طور طبیعی و به فراوانی در تارهای موی ما وجود دارد. در سنین بالا، موها دچار کمبود سیلیکون شده و گفته می‌شود که این اتفاق یکی از دلایل ریزش مو است.
 • داروهای بی‌حسی موضعی: مانند لیدوکائین یا پروکائین. گفته می‌شود که پروکائین با این که یک داروی بی‌حسی و ضد التهابی است، تاثیر زیادی بر جلوگیری از ریزش مو دارد. به همین خاطر در بیشتر محلول‌های مزوتراپی استفاده می‌شود.
 • داروهای هورمونی: گفتیم که یکی از عوامل موثر بر ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه، هورمون‌های آندروژنی هستند. برای همین گاهی در محلول مزوتراپی مو از مهارکننده‌های این هورمون‌ها مانند فیناستراید یا سیپروترون استات استفاده می‌شود.
 • کلسی‌تونین: این ماده یکی از هورمون‌های طبیعی بدن ماست و باعث بهبود خونرسانی به بافت‌ها می‌شود. همچنین در تغذیه فولیکول‌ها و بافت پوستی نقش دارد.
 • آمنیواسیدها

مزوتراپی مو در کلینیک خانه سفید

آیا همه‌ی موادی که گفتیم در مزوتراپی استفاده می‌شوند؟

خیر. محلول‌های مزوتراپی بسته به علت استفاده، شرایط شما و همچنین جنسیت متقاضی، تنظیم می‌شوند. مثلاً یکی از پرمصرف‌ترین ترکیب‌ها شامل لیدوکائین، بوفلومدیل (داروی گشاد کننده عروق)، سیلیکون و مولتی‌ویتامین‌ها است. انتخاب مواد تشکیل دهنده و درصد هرکدام در محلول مزوتراپی مو برعهده‌ی پزشک قرار دارد.

مراحل مزوتراپی مو

آماده شدن برای درمان

 • شب قبل یا صبح روز مراجعه به کلینیک موهای خود را بشویید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. همچنین اگر از داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقب مو، مواد حالت دهنده و موارد این چینی تا حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید. (این توصیه را تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی نیز رعایت کنید)
 • برای مزوتراپی مو برخلاف دیگر بخش‌های بدن، نیازی به ضد عفونی کردن پوست سر نیست. اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشته باشد، از الکل ۷۰ درصد یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه‌ استفاده می‌شود.

در جلسه درمانی

تزریقات مزوتراپی با استفاده از سوزنی مشابه با سوزن انسولین و به صورت دستی یا با استفاده از دستگاهی به نام «مزوگان» صورت می‌گیرد. این که تزریقات به شکلی دستی انجام شوند یا با استفاده از مزوگان، به انتخاب پزشک بستگی دارد و هردو تکنیک‌های خوبی هستند.

دارو رسانی و تغذیه

سوزن تا حدود ۱ میلی‌متر به درون پوست نفوذ کرده و محلول درمانی را مستقیماً به درون لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌کند. در مورد محلول یا کوکتل مزوتراپی مو هم صحبت کردیم که حاوی آمینواسیدها، ویتامین‌ها، ماینوکسیدیل، داروهای مهارکننده‌ی هورمون‌های آندروژنی و فاکتورهای رشد مختلف است. این مواد باعث افزایش قدرت موها و جان گرفتن دوباره‌ی فولیکول‌ها می‌شوند.

ریز آسیب‌های مفید

اتفاق دیگری که در مزوتراپی رخ می‌دهد و اثرات درمانی فوق‌العاده‌ای دارد، زخم‌های بسیار کوچکی است که توسط سوزن ایجاد می‌شود. این آسیب‌های بسیار جزئی باعث می‌شود که فرآیندهای ترمیمی پوست به کار بیفتد. در طی این فرآیند، فاکتورهای رشد و ترمیمی بسیاری در فضای بافتی آزاد می‌شوند. رگ‌های خونی جدیدی شکل می‌گیرد و کلاژن سازی تحریک می‌شود. به علاوه سلول‌های بنیادی بسیاری به سمت ناحیه‌ی تزریق روانه می‌شوند. همه‌ی این رخدادها باعث بهبود کیفیت مو و تحریک رشد موها می‌شود. پس آسیب‌های جزئی سوزن مزوتراپی مو، بخش مهمی از درمان را رقم می‌زند.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی از ماینوکسیدیل، داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید و دوش نگیرید. از روز سوم می‌توانید حمام بروید. در هفته‌ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید. این موارد می‌توانند باعث کبودی شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌اید. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

مزایای مزوتراپی چیست ؟

نتایج مزوتراپی

 • در ۹۰ درصد از مراجعین بعد از ۴ جلسه‌ی درمانی ریزش مو متوقف می‌شود. اگر به خاطر بیاورید گفتیم که فیناستراید و ماینوکسیدیل تنها در نیمی از مصرف کنندگان باعث قطع ریزش مو می‌شوند.
 • بعد از ۳ جلسه شاهد کاهش ترشح چربی اضافه در پوست سر هستیم. به این ترتیب نیاز کمتری به شامپو کردن سر خود خواهید داشت.
 • بعد از ۳ ماه شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهید شد.
 • معمولاً مزوتراپی برای مراجعین جوان‌تر، موثرتر است.

تعداد جلسات مزوتراپی مو

تعداد جلسات و برنامه‌ی درمانی کاملاً به شرایط شما بستگی دارد. تعداد جلسات بین ۸ تا ۱۵ جلسه متغیر است. مثلاً یکی از برنامه‌های درمانی به این صورت است که یک بار در هفته برای ۱ ماه، سپس ۲ هفته یکبار برای یک ماه دیگر و در نهایت ماهی یکبار در ۲ ماه بعدی مزوتراپی می‌شوید. در این حالت به طور کلی ۸ جلسه‌ی درمانی دریافت می‌کنید.

هزینه مزوتراپی مو

هزینه‌ی مزوتراپی مو در کلینیک خانه سفید بین ۲۷۰ هزار تومان (مزوتراپی درماهیل با فرمول انگلیس ساخت کره) تا ۶۸۰ هزار تومان (رویتاکر فرانسوی) است. قیمت تمام شده به تعداد جلسات درمانی، دوز داروی تزریقی، ترکیب محلول مزوتراپی و مواردی از این دست بستگی دارد. در جلسه‌ی مشاوره تمامی نکات مهم برای شما توضیح داده خواهد شد و پزشک با معاینه‌ی پوست سر شما، تعداد جلسات، تزریق‌ها و هزینه‌ی دقیق را به شما اعلام می‌کند.

مقایسه قیمت رویتاکر با درماهیل

عوارض و خطرات مزوتراپی

مزوتراپی مو معمولاً باعث هیچگونه دردی نمی‌شود. اگر از سوزن می‌ترسید، می‌توان از دستگاه‌های بدون سوزن برای تزریقات استفاده کرد که البته تاثیر کم‌تری دارند. درون محلول مزوتراپی از داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ اما اگر آستانه درد شما بسیار پایین باشد، می‌توان از داروهای بی‌حسی دیگر هم استفاده کرد.

گاهی پوست سر دچار التهاب شده و ناحیه‌ی تحت درمان به محلول مزوتراپی واکنش نشان می‌دهد. این عوارض نادر هستند و معمولاً خیلی زود برطرف می‌شوند. در صورت نیاز، پزشک ترکیب محلول مزوتراپی را تغییر خواهد داد که دیگر دچار این واکنش منفی نشوید.

در مورد مزوتراپی مو تا کنون شاهد عوارض عمومی یا سیستمیک و آسیب خفیف یا حاد نبوده‌ایم. به طور کلی مزوتراپی مو یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌های درمان ریزش مو است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 176

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

این مطلب را هم بخوانید
بهترین داروهای درمان ریزش مو چیست ؟

نوشته های مشابه

198 دیدگاه

 1. سلام من ریزش مو دارم و دکتر رفتم گفت که ارثی هست و به من قرص و شامپو و لوسیون داد سوالم این بود که لوسیون رو باید چطور استفاده کنم فقط در جایی که موهام از دست رفته بزنم یا در تمامی قسمت های سر ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اصولا پزشک نحوه مصرف لوسیون تجویزی خودشون رو اعلام می کنند. بهتر است با پزشک معالج خود در تماس باشید.

 2. سلام من یک هفته پیش مزوتراپی انجام دادم الان جاهای تزریق باد کرده سفت شده و شدیدا میخاره
  علتش چی میشه باشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   بعد از یک هفته طبیعی نیست. با پزشک خود در تماس باشید.

 3. سلام من ریزش زیاد ندارم ولی از بچگی موهام نازک هستن میخواستم ببینم مزوتراپی باعث ضخیم شدنشون میشه؟چند جلسه کافیه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ممکن است باعث پرپشت شدن شود اما این مسئله و تعداد جلسات آن فقط با تشخیص پزشک متخصص روشن می شود.

 4. با سلام ، یک سال پیش بنده دچار افسردگی شدید شدم و البته فقط دچار کم پشتی مو و بعد از مراجعه به روانپزشک و درمان شدم ، موهام برگشتن به حالت اول ولی دوباره بعد از سه ماه به دلیل استفاده از داروهایی نظیر کلوناز و کلونیدین و ..‌. موهام طی یکی ، دوماه نصف شدن ، و رفتم دکتر متخصص مو ، بهم گفتن به خاطر شوره خیلی زیاده ، چون آدم عصبی و مضطربی هستم اما بعد استفاده از شامپو ضد شوره ، شوره تقریبا به یک سوم کاهش یافت ولی موهام بدتر کم پشت تر شدن، الان به نظرتون علت ریزش موهام به چه خاطر هست و الآنم چون دوباره دچار افسردگی شدم و استرس هم دارم آیا به همین خاطر رویش مجدد مو ندارم یا دلیل دیگه ای دارد و آیا مزوتراپی جواب میدهد برای من یا خیر ، ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   شوره عامل ریزش موی نیست. ممکن هست مزوتراپی جهت تقویت ریزش مو به شما کمک کند اما مهمترین عامل همان استرس است که باید در از بین بردن آن تلاش کنید.

 5. سلام من ۳ جلسه مزوتراپی انجام دادم تا قبل این از مکمل و ماینوکسیدیل و فینپشیا استفاده میکردم الان ریزش مو زیادی پیدا کردم ایا امکان داره بخاطره مزوتراپی باشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر مصرف ماینوکسیدیل و فیناپشیا رو قطع کردین ریزش موی شما بابت همین مسئله است. مزوتراپی مو جایگزین ماینوکسیدیل نیست.

 6. سلام آیا مزو برای موهایی که با کلاه گذاشتن زیاد ریخته خوبه من دوساله موهام خیلی طاس شده بود مجبور شدم کلاه بزارم موهای پشت سرم خیلی کم پشت شده

  1. با سلام و وقت بخیر

   کلاه گذاشتن موجب ریزش مو نمی شود. مزوتراپی کلا برای تقویت موها می باشد و ممکن است در کنترل ریزش مو و بازگشت موی از دست رفته موثر باشد اما در مورد ریزش موی ارثی و هورمونی این مسئله قطعیت ندارد.

 7. سلام. ممنون از مطالب مفیدتون. من دچار ریزش موی هورمونی هستم ( افزایش تستسترون). زیر نظر دکتر غدد هستم و اسپیرونولاکتون و سیپروترون استات و هیرویت مصرف میکنم. در کنار این قرص ها مزوتراپی هم میتونه برای من مفید باشه؟ و ایا باعث رویش مجدد مو میشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   استناد علمی مبنی بر تاثیر مثبت مزوتراپی برای ریزش موی هورمونی وجود ندارد. هرچند مضر هم نیست.

 8. سلام آقای دکتر من از سن ۱۴سالگی جلوی سرم خالی شده فکر میکنم ارثی باشه چون مادرم هم موهای خیلی کم پشتی دارن برای من که خانوم هستم کاشت مو پیشنهاد میکنید؟؟؟؟

  1. سلام. من دکتر نیستم ولی منم همین مشکل رو داشتم و دارم و فکر میکردم بخاطر وزن زیاد موهامه. یک ماه پیش ازمایش هورمونی دادم. هورمونم تنظیم نیست. الان دارو مصرف میکنم و دو جلسه هم تا الان مزوتراپی رفتم

 9. سلام وقت بخیر
  ریزش موی من پشت سره و جلوسرمم چند ماه شروع شده ایا مزوتراپی‌میتونه کمک‌کنه؟یا باعث برگشت موهای از دست رفته بشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی هورمونی نباشد بله موثر است.

 10. سلام
  جلوی سر من ریزش داره و موهام همینطوری داره عقب میره و پیشونیم بلندتر میشه آیا مزوتراپی تاثیر داره در رشد دوباره موهای جلوی سرم و روی پیشانی م

  1. با سلام و وقت بخیر

   قطعا میتونه به تقویت موهای شما کمک کنه. اما اگر ریزش موی شما هورمونی باشد امیدی به بازگشت موهای از دست رفته نیست.

 11. سلام …با عرض ادب و احترام…
  بنده دو سال دیالیز میشم و به موهام کمپشت شده باتوجه به اینکه ویتامین ها توسط دستگاه دیالیز جذب میشود احتمالا کمبود ویتامین دلیلشه ولی به نظر شما پی ار پی مناسبه برای درمان یا مزوتراپی واینکه به نظرتون مواد مزوتراپی یا پی ار پی توسط دیالیز جذب نمیشود ک تاثیر آن از بین رود …لطفا راهنمایی کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ کدام اثرات نارسایی کلیه و در نتیجه دیالیز را در بدن شما از بین نمی برد. از پزشک متخصص خود و مسئول متسقیم دیالیز باید بپرسید که دیالیز چه موادی را در بدن شما تحت تاثیر قرار می دهد. این موارد در تخصص پزشک متخصص پوست و مو نمی باشد.

 12. ریزش مویی که در اثر درماتیت باشه بازگشت طبیعی داره یا باید درمان خاصی انجام بشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   درماتیت عامل اصلی ریزش مو نیست.

  2. سلام
   من دچار ریزش موی ارثی مدل مردانه شده ام اما جلوی و وسط سر من موهای ریز وجود دارد آیا با مزو تراپی این موها رنگ میگیرد و بلند می شود؟

  3. عرض ادب و احترام

   مزوتراپی در ریزش موی ارثی تاثیر تایید شده ای ندارد.

 13. سلام خوبین؟ وقتتون بخیر
  من موهام به شدت میریخت دکتر بهم گفتن به علت بالا بودن هورمون مردانه در بدنم هست و بهم اسپیرو لاکتون دادن که بهم نساخت بعد بهم روکین دادن که تا ۲ ۳ ماه خوب بود ولی باز شروع به ریزش کرده.الان میخوام باردار شم به نظرتون اگر مزوتراپی کنم ریزشش بهتر نمیشه؟ چون واقعا نگرانم و موهام به شدت کم شدن.
  یعنی اون موهایی که ریخته دیگه در نمیاد😭

  1. با سلام و وقت بخیر

   مویی که در اثر ریزش هورمونی از دست رفته باشد برگشت پذیر نیست. مزوتراپی تاثیر تایید شده ای در ریزش موی هورمونی ندارد اما می توانید آن را امتحان کنید.

 14. سلام خسته نباشید
  من دو هفتس که کاشت انجام دادم ، قسمت جلو و پشت سرم رو کاشت کردم اما قسمت میانی سرم رو که کم پشت شده رو کاشت نکردن و دلیلشم این بود که گفتن باید کامل بریزه که بشه کاشت انجام داد ، سوالم این بود که این قسمت میانی سرم رو میشه مزوتراپی کنم ؟ به ضخامتشون کمک میکنه؟ و اینکه اگه میشه چه مدت دیگه میتونم مزوتراپی کنم؟ چون الان دوهفتس از کاشت جلو و پشت سرم میگذره

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر مزوتراپی کمکی به افزایش تراکم کاشت موی شما نمی کند.

 15. سلام خسته نباشین؛ من ۲۳سالمه کلا از بچکی موهام کم پشت بوده مخصوصا فرق سرم از طرفی پیشونیم بلنده ولی موهای ریز و ضعیفی از پیشونیم درمیان اگه مزوتراپی کنم موهام پرشت میشن

  1. با سلام و وقت بخیر

   ممکن است کمک کند اما تایید علمی مبنی بر درمان و کمک به این مدل ریزش مو ندارد.

  2. سلام من رفته بودم ارایشگاه با یه وسیله موهاما نازک کرد چی کار کنم

  3. با سلام و وقت بخیر

   صبوری کنید در رشد مجدد موها مشکل حل می شود. به هیچ وجه موهای خودتون رو اینطور آسیب وارد نکنید.

 16. سلام من ده سال پیش موهام و فر شش ماهه کردم و تمام ریشه موهام سوخت بعدش موهای سرم نصف شدن ….چهار سال پیش هم رنگ شون کردم بعد چند روز تمام مو های سرم چسبیدن به هم مجبور شدم کوتاهشون کنم و باز هم موهام کمتر شدن …میدونم خیلی اشتباه کردم ..الان موهام خیلی کم و نازکه ..به نظرتون من باید چی کار کنم ..ایا مزو تراپی میتونه به رشد مو های از دست رفته کمک کنه

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر دوره درمان را کامل کنید بله می تواند تاثیرگذار باشد.

 17. سلام وقتتون به خیر من حدود چندسالی میشه که موهام کم پشت شده از وسط سر ن از بغل یا پشت بعد دوسال پیش رژیم گرفتم و این ریزش بیشتر شد از این روش های خانگی گیاهی استفاده کردم هیج فایده ایی نداشت مثل روغن کرچک و نارگیل…اینا بعد چندماه پیش رفتم پیش دکتر متخصص ایشون گفت باید آزمایش بدی ممکنه ویتامین خاصی از بدنت کم شده باشه بهم دارو هم داد حدود۵۰۰ هزینه دارو شامپو اینا شد ولی تاثیری نداشت توی خانواده مادری و پدری هم خانوم ها نشده این مشکل داشته باشن اما پدرم و عمو هام طاسی رو دارن ممکنه که مشکل من ارثی باشع؟؟یعنی مزو تاثیری ندارع؟؟باید کاشت انجام بدم؟فقط۲۱ سالمه واقعا دارم کلافه میشم وسط سرم خالی شده پوست سرم پیداست کاشت میگن تا۲۷ سالگی نمیشه یعنی همینجوری باید باشه؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   اگر ریزش موی ارثی داشته باشید بهتر است تا توقف کامل ریزش مو یا کند شدن روند ریزش مو صبوری کنید. برای کنترل ریزش مو از روش های عجیب و غریب و داروهای تبلیغاتی چرت و پرت پخش شده در فضای مجازی استفاده نکنید. بهتر است برای کنترل ریزش مو و شروع روند درمانی به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

   نظر ما در مورد تاثیر مزوتراپی بر ریزش مو هم اعلام شده.

 18. سلام من ۲۲ سالمه و تا چهارسال قبل موهای خیلی خوبی داشتم اما یهو شروع به ریزش کرد اما بعد شش ماه دوباره درست شد البته مثل حالت اولیه اش نشد ولی الان مجددا شروع به ریزش کرده ایا مزوتراپی موثره؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   علت ریزش موی شما مشخص شد ؟ اگر ریزش هورمونی نباشد که این طور به نظر نمی آید مزوتراپی می تواند به تقویت موی شما کمک کند.

 19. سلام
  من ۳۰ سالمه دوهفتس عمل کاشت مو ترکیبی انجام دادم.بهم گفتن که موهات ضعیفه و باید مزوتراپی انجام بدی.میخواستم ببینم که ایا مزوتراپی نیاز هست؟و این که اگر نیاز هست چند وقت بعد از کاشت مو و در چند جلسه باید انجام بشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر بعد از کاشت مو مزوتراپی نیاز نیست.

 20. سلام
  ببخشید من 20 سالمه و نه تو فامیل پدری و نه مادری هیچکسی دچار کم پشتی مو نیست و همه موهای پرپشتی دارن ولی من چند وقته متوجه شدم که موهای جلوی سرم کم پشت شدن و با عکسای قبلا مقایسه میکردم قشنگ نصف موهام انگار رفته به نظرتون این روش جواب میده؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   نبود مثال و نمونه ریزش مو در اطرافیان شما دلیل بر ارثی نبودن ریزش مو نیست. ممکن است ژن پنهان فقط در شما فعال شده باشد.
   اگر ریزش مو ارثی نباشد مزوتراپی موثر است. در برخی موارد دیده شده برای ریزش موی ارثی نیز پاسخگو بوده اما استناد علمی ندارد.

 21. با سلام من پسری 22ساله هستم وحدودا 7 ماه از روغن بادام شرین بعد از سشوار کشیدن استفاده می کردم و حالا دچار ریزش مو شدم 4ماهه استفاده نمیکنم ولی بازم موهام میریزه البته با قسمت سفیدش موهام خیلی کم پشت شده با مزو میشه موهام مثل سابق بشه لطفا راهنمایی بفرماید. ممنون

 22. با سلام خدمت شما
  من 36 سالمه تقریبا حدود سه سالی است که حس می کردم مو هام ریزش داره الان موهام کم پشت شده و در مرکز سرم تقریبا رشد مو ها کم شده و مشخصه که کم پشت شدن فکر می کنم بیشتر اثرات استرس وفشار کار باشه خواستم بدونم برای من مزو تراپی خوبه و تاثیر داره توضیح بدین لطفا.

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به مدل ریزش موی شما که ارثی به نظر می آید، مزوتراپی نمی تواند کمک ثابت شده ای به شما کند. بهتر است از کاشت مو کمک بگیرید.

 23. سلام وقت بخیر
  من وقت مزوتراپی برام بی حسی میزنه ولی بازم خیلی درد دارم که نمیتونم تحمل کنم باید چکار کنم

  1. داروهای آرام بخش با دوز پایین مثل آپوآلپراز مصرف کن

 24. با سلام من سه سال تنها ماینوکسیدل استفاده میکنم و خیلی خوبم تا سه ماه پیش جواب داد اما از اون‌موقع هم ریزش باز زیاد شده و‌هم پوست سرم خییلی پوسته پوسته میشه الان تو‌دوراهی موندم ترکش کنم کلا حالا کوتاه مدت یا دائم …و یا ی مدت کوتاه ترک کنم برم مزون تراپی ممنون میشم جواب بدین

  1. با سلام و وقت بخیر

   باید به متخصص مراجعه کنید.
   امکان دارد که پوست سر شما بعد ار این مدت به مواد ماینوکسیدیل حساس شده باشد که در این صورت باید کامل قطع کنید و مزوتراپی مو در شرایط التهابی نیز توصیه نمی شود.

 25. من موهام رو سفت می بستم بعد از مدتی پیشونیم ریزش کرد البته الان دیگه سفت نمی بندم ولی هنوز هم ریزش مو دارم. من 40 ساله هستم میخوام موهای پیشانیم به حالت قبل برگرده آیا مزوتراپی برای موهای پیشانی من موثر هست؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مزوتراپی مو کمک شایانی به درمان تریکو تیلومانی نمی کند. بهترین راه بازگشت موهای از دست رفته در این مورد کاشت مو می باشد.

 26. سلام و خسته نباشید
  من 24 سالمه و تقریبا دو سالی میشه که ریزش موهام افزایش پیدا کرده ، شما گفتید افرادی که ریزش موهاشون ارثی و یا هورمونی باشه این درمان براشون چندان تاثیری نداره میتونم بپرسم چه راه درمانی شما پیشنهاد میکنید که واقعا تاثیر داشته باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   برای درمان ریزش موی هورمونی و ارثی مزوتراپی مو تایید نشده است. امکان دارد در برخی افراد پاسخگو باشد اما قطعی نیست. تقریبا تنها راه بازگشت موهای از دست رفته بوسیله ریزش موی هورمونی و ارثی فقط کاشت مو می باشد.

  2. سلام وقت بخیر
   من یه اقای ۲۲ ساله هستم موهای بدی ندارم ولی دو ساله حدودا مقداری کم پشت شده و از سمت دایی هام احتمالا ارث بردم ولی از طرف پدر و خانواده پدری موهای پرپشتی دارن شما تو پیامای بالا فرمودید اگه زمینه ارثی دارید مزوتراپی تاثیری نداره و باید منتظر باشیم مو کاملا ریزشش انجام بشه چجوری متوجه میشه شد که ریزش مو کامل شده و زمان درمانش رسیده؟محدوده سنی خاصی هست؟بعد سوال اخر اینکه الان نمیشه مو که یه مقدار کم پشت شده کاشت تا بعدا ریزش مو آشکار نشه تو فرد و یجورایی پیشگیری کرد؟

  3. عرض ادب و احترام

   اصولا بعد از سی سالگی روند ریزش مو کند می شود البته در برخی افراد تا ۳۵ سالگی هم ادامه دارد.
   اگر روند ریزش مو کند شده باشد قبل از سن مناسب کاشت مو هم می توانید کاشت مو انجام دهید.

   مزوتراپی ممکن است تاثیرگذار باشد اما تایید علمی و ثابت شده ای ندارد.

 27. سلام خسته نباشید
  من 23 سالمه مو های فرق سرم کم پشت شده و موها خیلی زود به زود چرب میشه .دارو زینک و مکمل خوردم ریزشش کم شده . چربی موکف سرم فک کنم باعث شده موهام ضعیف بشن.مجبورم زود به زود برم حموم. میخواستم بگم مزوترابی جواب میده تو این مورد من.یا کاشت مو فقط جواب میده؟ اگر بخوام کاشت مو کنم سن مناسبش کی هست ؟ چون من عکس موهامو دادم به یه متخصص مو بهم گفتن کاشت مو زوده و باید موهاتون تقویت بشه با مزوترابی و PRP اینجور چیزی.

  1. با سلام و وقت بخیر

   تاثیر مزوتراپی برای ریزش موی ارثی اثبات نشده است. اما می توان به عنوان درمان مکمل و تقویت موها از آن استفاده کرد.
   همچنین برای کاشت مو حداقل تا سن ۲۷ سالگی صبور باشید.

 28. سلام . بعد از کاشت برای تراکم بهتر موها و نتیجه بهتر چکار کنیم؟ چون یه سری ها بعد کاشت نتیجه دلخواه را نمیگیرن و حجم کمی از موهاشون رشد میکنه. ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   دستورات در این مختصر نمی گنجد.
   باید مواظب باشید که ضربه نخورد و سایر موارد کاملا در مقالات وب سایت دسته توصیه های بعد از کاشت مو آورده شده است.

 29. با سلام ۶هفته پیش کاشت دومرحله ای انجام دادم الان تقریبا همه موهام ریخته طبیعیه؟
  کلینیک تجویز کرده۴جلسه دوهفته درمیان مزو برم آیا نیازه انجام بدم
  ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   خیر تا ماه ششم بعد از کاشت مو امکان ریزش مو وجود دارد و این کاملا طبیعی است. احتیاجی به درمان های اضافه ندارید.

 30. سلام
  من‌موهامو کراتینه کردم و حدود ۴ ماه بعدش ریزش شدید گرفتم و شدیدتر هم شد الان در ماه ششم بعد از کراتینه هستم و ب شدت موهام میریزه از ریشه و کم‌پشت شده. ایا مزوتراپی باعث کاهش ریزش و توقف ریزش میشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله میتونه به رشد و جلوگیری از ریزش موی شما کمک کند.

 31. با سلام
  بنده 29 سالمه موهام کمی کم پشت شده در یکی دو سال اخیر حس میکنم بدلیل استرس و تغذیه نامناسب بوده
  مدل موهای من همیشه به این صورت بوده ک از وسط فرق میکنم ب اصطلاح مدل سوسکی
  و بیشترین کم پشتی رو از همین ناحیه ک موهام فرق میکنم تا وسط سرم هست
  قرص هیرویت مصرف میکنم الان
  قبلا هم یک ماهی اکوفان مصرف کردم نمیدونم هنوز شاید نتیجه نگرفتم
  من میخوام قسمتهایی ک عرض کردم پر بشه ایا با مزوتراپی امکانش هست موهای کم پشت شده پر بشه و برگرده
  ریزش هم الان ک هیرویت میخورم فکر نمیکنم داشته باشم
  ممنون میشم جواب بدین

  1. عرض ادب و احترام

   بله امکان پرپشت شدن و بازگشت موی از دست رفته ( اگر عامل هورمونی یا ارثی نداشته باشد ) وجود دارد.

 32. سلام نزدیک هشت سال یه تیکه از موهام کم پشت ریزش مو هم ندارم یه دفعه اون یک تیکه کم پشت رنگش عوض شد بعد از یه ما ه کنده شد ازاون موقع کم پشت شد دکتر هم رفتم قرص فیناستراید با ماینوکسیدیل تجویز کرد جواب نداد مزوتراپی انجام بدم جواب میده؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   تشخیص اینکه مزوتراپی مو برای شما مناسب است یا خیر فقط بصورت حضوری امکان پذیر است. بهتر است مجدد به پزشک متخصص و مجرب مراجعه فرمایید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   بعد از ۲ هفته منعی وجود ندارد.

 33. باسلام مجدد. پس ینی اینکه میگن انجام PRP دوهفته الی دوماه بعد از کاشت باعث پرپشت شدن مو و تحرک فولیکولها برای رشد میشه که تو سایتها هم نوشته دلیل علمی نداره و فقط هزینه الکیه؟

  1. عرض ادب و احترام

   بله کاملا غیر علمی و تبلیغاتی است.

 34. سلام و وقت بخیر. من حدود دوماه از کاشت موهام میگذره . میخواستم بدونم برای رشد موهایی که کاشتم باید PRP انجام بدم یا مزوتراپی و یا اینکه فقط اگر داروهامو مصرف کنم کفایت میکنه و نیازی به مزوتراپی و PRP نیست. ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ کدام از روش های ذکر شده کمک اثبات شده به موهای کاشته شده شما تا قبل از ماه دوازدهم نمی کند. بعد از سال اول کاشت مو مزوتراپی مو بنابر تشخیص پزشک میتونه به رشد بهتر موی شما کمک کند.

  2. سلام،بنده به تازگی کاشت انجام دادم و ۲۴ سالم هستش
   میخاستم بپرسم چند وقت باید از کاشتم بگذره و مزوتراپی انجام بدم؟
   Prp چطور؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   مزوتراپی و پی آر پی بعد از کاشت مو تاثیر چندانی ندارد. مخصوصا در مورد ریزش موی ارثی.

  4. عذر میخام ،متوجه نشدم
   ینی کلا نیازی به مزوتراپی نیستش؟
   مثلا دو سه ماه بعد از کاشت

  5. با سلام من پسری 22ساله هستم حدودا 7ماه از روغن بادام شرین بعد از سشوار کشیدن استفاده می کردم واز روز سوم که استفاده کردم ریزش مو پیدا کردم حالا چهار ماهه استفاده نمیکنم ولی موهام بازم داره با قسمت سفیدش میریزه آیا مزومیشه درمانش کرد ودوباره مثل اولش بشه لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

  6. با سلام و وقت بخیر

   استفاده از روغن بادام دلیل ریزش موی شما نیست. بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید تا دلیل اصلی ریزش موی شما مشخص شود.

 35. با سلام
  مزوتراپی برای کسانی که بیماری درماتیت سبورییک دارن هم تجویز میشه ؟ و تاثیری هم داره اگر بشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   تجویز میشه اما تاثیر کمتری دارد. برخی پزشکان هم بخاطر احتمال تشدید بیماری تجویز نمی کنند.

 36. سلام و وقت بخیر
  آیا PRP بعد از کاشت مو ضروریست چون بعضی کلینیک ها مینویسن بعضی ها میگن نیازی نیست. ممنون میشم توضیح بدین. و اینکه هزینه اش چقدره

  1. سلام و وقت بخیر

   خیر PRP تاثیری روی موهای کاشته شده نداره. هرچند تاثیرش روی سایر موارد هم فرد به فرد متفاوت و اثبات نشده است.

  2. با سلام
   بنده برای درمان ریزش مو به دکتر مراجعه کردم و ایشان برای من ۸ جلسه مزوتراپی (برای درمان ریزش و تقویت مو) در سه ماه تجویز کردند. حال با گذشت ۳ جلسه در یک ماه، ریزش موهای بنده شدیدتر و موهای من نسبت به یکماه پیش خیلی کم پشت تر شده… نگران هستم… آیا این روند طبیعی بوده یا خیر؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر طبیعی نیست. به پزشک خود اطلاع دهید.

 37. با عرض ادب واحترام من الان 20سالمه پنج سال پیش که ریزش مو داشتم پیش متخصص رفتم قرص فیناستراید ومحللول ماینوکسیدل برام تجویز کرد که تا حدود زیادی موثر بود اما الان موهای سرم کم پشت شده
  اما ریزش سرم در روز به چهل تارمو نمیرسه وفکر میکنم ریزش موهام عادیست به نظر شما دلیلش چی میتونه باشه ضمنا کم پشتی موهام تو این پاییز وزمستون شدت گرفت به نظرتون مزوتراپی برای من خوبه یانه با تشکر از شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به تجویز پزشک شما به نظر ریزش موی ارثی و هورمونی باشد. مزوتراپی تاثیر اثبات شده ای برای درمان ریزش موی هورمونی نشان نداده است. اما برای سایر دلایل ریزش مو موثر می باشد.

 38. سلام من ۳۷ سالمه و تقریبا ۷۰ درصد از موی سرم رو کاملا از دست دادم و طاس شدم
  آیا این روش برای من هم کار سازه یا خیر و این که چند جلسه برای من جواب میده
  خواهش میکنم پاسخ بدید

  1. با سلام و احترام

   با توجه به اینکه به احتمال زیاد ریزش موی شما ارثی می باشد، مزوتراپی تاثیر اثبات شده ای جهت درمان ندارد.

  2. سلام. من 32سالمه . قسمت شقیقه های سرم کمی خالی شده (فقط شقیقه ها) و همینطور موهام داره سفید میشه و نازک آیا این روش مزو تراپی موثر ؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه الگوی ریزش موی شما ارثی می باشد مزوتراپی کمک شایانی به رشد مجدد موها نخواهد کرد.

 39. سلام وقت بخیر
  من ٢٨ سالمه از بعد عید مو های بنده شروع به شوره دادن شدید شده بطوری که بعد شستن موهام باز شوره داره و بعد چند روز همراه با خارش و ریزش به دکتر متخصص مراجعه کردم یه شامپو و ویتامین دادن گفتن از استرس هستش برای هفته بعد مزوتراپی تجویز کردن خواستم بدونم تاثیر بر مو های بنده خواهد داشت یانه ؟؟
  ممنون

  1. سلام
   من۳جلسه مزوتراپی انجام دادم و الان ریزش مو شدید گرفتم.و اثری از رشد مو نمیبینم.دکترم میگه طبیعیه.این درسته؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   باید ۳ ماه صبوری کنید اگر نتیجه نداد باز با پزشک خود مشورت کنید.

  3. سلام خسته نباشید
   تا چندوقت بعد از مزوتراپی مو میتونیم کراتینه ، دتوکس و بوتاکس و کلاژن سازی و فیلرسازی مو انجام بدیم؟

 40. سلام خسته نباشید
  من دو سال که جابه جایی داشتم و اومدم تهران .توی این مدت موهام به شدت میریزه .خودم فکر میکنم مال جابه جایی باشه .طوری که پارسال ریزش سکه ای هم داشتم.همه ی ازمایشارو دادم .فقط ویتامین دی و آهنم پایین بود .که الان قرص مصرف میکنم.چند ماهی م هست که قرص ریجن دایت مصرف کردم .یه مدت هیلی کم ریزش قطع شد .ولی دوباره موهام ریزش زیادی داره .و تارهای موهامم نازک شده .به نظرتون مزو تراپی انجام بدم ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مزوتراپی میتونه کمک کننده باشه. به هر حال حتما با پزشک متخصص بصورت حضوری مشورت کنید.

 41. سلام من چند جا خوندم که مزوتراپی برای ریزش ارثی هم جواب میده و اینکه باعث رشد مجدد مو در ناحیه هایی که ریخته هم تا حدی میشه
  میشه یه توضیحی بدید چون من گیج شدم

  1. عرض ادب و احترام

   مطلب اثبات شده ای وجود ندارد. از نظر علمی شانس زیادی وجود ندارد.

 42. باسلام واحترام
  من ۱۹ سالمه
  سندرم تخمدان پلی کیستیک دارم و ازنظر ژنتیکی هم یکی از بستگان نزدیکم کم مو و مثل من سندرم تخمدان پلی کیستیک دارد . قرص اسپیرونولاکتون ، دیان ، فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل را به مدت ۵ سال بطور متناوب استفاده کردم . ۶ ماه هست که کلا هیچ دارویی مصرف نمی کنم و بشدت ریزش مو دارم و کلا از مصرف دارو خسته شدم شما برای من چه پیشنهادی دارید . سپاسگزارم از راهنمایی های شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   دوباره دیان را مصرف کنید. متاسفانه تاکنون برای این بیماری درمان خاصی ارائه نشده است.

 43. با سلام. ۳۴ سال سن دارم و دچار سندروم پلی کیستیک که باعث افزایش اندوژن در بدن زنان میشه
  جلو و بالای موهای سرم کم پشت شده و نازک. میخوام بدونم مزوتراپی برای مشکل من تاثیر گذار هست؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر، تایید علمی مبنی بر تاثیر مزوتراپی در این مورد وجود ندارد.

 44. سلام.من ۲۸سالمه.تقریبا ۷ساله فیناستراید۱درصد مصرف میکنم.و خیلی خوب بوده برای ریزش موهام.میخام حالا فیناستراید بصورت خوراکی رو قطع کنم.ایا با تزریق فیناستراید و ویتامین به سر از طریق مزوتراپی میتواند جایگزین مصرف خوراکی فیناستراید باشه.

  1. با سلام و احترام

   خیر، تحقیقات تا به امروز این مسئله را تایید نکرده است در حال حاضر محلول فیناستراید ۰٫۱ درصدبرای مالیدن بیشترین جواب دهی را داشته است.

 45. سلام حدود دوسال هست که در اثر استرس دچار لیکن پلان مویی شدم و تحت درمان با کلوبتازول و متاتروکسات هستم.در این دو سال ریزش موهام حالت نوسانی داشته یه مدت بسیار زیاد و یه مدت کم میشه اما به طور کلی ریزش موهام زیاد هست و حجم موهام کم شده با دکترم مشورت کردم تا مزوتراپی رو شروع کنم تا ریزش موهام کمتر شه آیا تاثیری داره و تا چه مدت ماندگار هست؟

  1. عرض ادب و احترام

   لیکن پلان جزو بیماری های خود ایمنی است و علت آن مشخص نیست ولی در اثر استرس تشدید می شود.
   مزوتراپی در این جهت درمانی نیست ولی شاید وضعیت موها را تا حدی بهتر کند و این ماندگاری بستگی به جواب بدن شما دارد.

 46. سلام من حدود ۳ ماه تریپل تراپی کردم که گفتند خیلی جدیدتر و بهتر از مزوتراپی ورجوابدهیش هم زوده ولی ریزش موهام بیشتر شده روزی حدود ۴۰۰ تار مو می ریزه و جای سوزن هاش هنوز دردناکه می خواستم بدونم این حجم از ریزش مو طبیعی هست و تا کی باید صبر کنم و این موهایی که می ریزه دوباره در میاد یا نه ؟
  در ضمن من چهل سالمه ممنونم از پاسخ گوییتان

 47. سلام، بنده ۳ ماه تحت نظر پزشک رژیم گرفتم و ب شدت موهایم آسیب دیده،ریزش شدید مو،و در حال حاضر کم پشت شدن موهامو میبینم،مدام مولتی ویتامین و آمپول بیوتین استفاده میکنم،ولی تا الان هیچ تاثیر نداشته،
  آیا مزوتراپی برای وضعیت من مناسب است؟و باعث رشد مجدد موهایم میشود؟
  با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   به احتمال خیلی زیاد مزوتراپی مو میتونه برای رشد مجدد موهای از دست داده شما با توجه به دلیلی که برای ریزش آن اعلام کردین تاثیر گذار باشه.

 48. سلام . من 23 سالمه شقیقه هام یه خورده ای خالی شده .البته ارثی هست . کلا پدرم و عموهام اینجوری هست . امروز مراجعه کردم به دکتر گفت باید مزوتراپی انجام بدم . به نظرتون این خالی شدن رو کنترل میکنه ؟

 49. سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم بعد تمام شدن دوره‌ی درمان (۸تا۱۵ جلسه) احتیاج به تمدید و یا ترمیم هست؟ و اگر احتیاجی هست برای چه مدت بعد از اتمام دوره
  با تشکر

 50. سلام من ۳۵ سالمه موهام قبلا زیاد اتو کشیدم ژل زدم موهام نازک شده کدر هست ریزش مو ندارم ولی موهام خیلی نازک شده کم پشت دیده میشه آیا مزو رو موهای من جواب میده موهای منو ضخیم میکنه باعث میشه موهای ریز و نازک سرم. تقویت و بلند شه ممنونم. کیا

 51. باسلام وخسته نباشید
  بنده بعد از یک رژیم خودسرانه و خیلی سخت دچار ریزش موی شدید شدم طوری که ۶۰ درصد از تراکم موهام کم شدبعد از مراجعه به متخصص مو ایشون علاوه بر مکمل های تقویتی فیناستراید نیز تجویز کردن الان بعد گذشت ۷ ماه از درمانم موهای نواحی بالا ی سرم ریزش غیرعادی ندارند ولی موهای اطراف گوشم شدیدا دچار ریزش شدن میخواستم بودنم آیا مزوتراپی برای من مناسب است؟

 52. سلام من 23 سال دارم و ریزش موی شدید دارم من از محلول ماینکسیدیل استفاده میکنم و دو روز یک بار تخم مرغ به سرم میزنم آیا تاثیر داره؟ومزوتوراپی آیا مو هایی که ریخته رو درصد کمی میتونه باعث رویش مجدد بشه؟

 53. سلام. من ۳۱ سالمه. یک سالی هست دچار ریزش شدم. دکتر رفتم گفتش هورمونی هست. البته باید بگم که تستسترون من نو رنج بود وقتی آزمایش دادم. دکتر گفت با مزوتراپی درست میشه. لطفا راهنمایی کنید برم مزوتراپی یا نه

 54. سلام وقتتون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم مزوتراپی با ۵ جلسه تاثیری داره و کلا چند جلسه باید انجام بشه من حدود دوسال پیش مو کاشتم حالا موهای کاشته شده داره شروع میکنه به ریزش گفتم ببینم تاثیری داره جلو گیری از ریزشش بعد اینکه هر جلسه ماهی یکبار بیام اشکالی نداره تاثیر خودشو داره یا خیر ممنون میشم راهنمایم کنید جواب بدید

 55. سلام و خسته نباشی
  همسر من مدتی هست که توی صورتش ریزش موهای صورتش ب صورت سکه‌ای دیدم
  روز ب روز داره زیاد تر و بزرگتر میشه دکتر رفتیم زینک و ویتامین داد و ماینوکسیدیل اما کارساز نبود
  گفتن سیر بزنید زدیم باز کارساز نبود
  مزوتراپی جواب میده؟

 56. سلام من 48 سلام موهام رشدش خیلی کمه از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نمیکنم از داروهای مختلفی برای تقویت و رشد موهام استفاده کردم ولی رشد موهام خیلی خیلی کم .الان یه چند وقتیه موهام رو با گلِ سرشورمی شورم موهام خیلی نرم شده ولی تاثیری تو رشدموهام نواره
  .من قبلا موهام خیلی بلندبود ولی بعد از زایمان موهام کم شد خیلی دوستدارم دوباره موهام مثل قبل زیمانم بلند بشه
  به نطر شمامزوتراپی مو تاثیر داره لطفا هر چیزی برای رشد موهام لازم راهنمایی کنید
  ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   بعد از زایمان و در دوران شیردهی ریزش مو و کم شدن تراکم موها عادیست. در سنین بالاتر هم موها دچار ریزش بیشتری می شوند. در کل برای اینکه تشخیص داد مزوتراپی مناسب شما هست یا خیر حتما باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شوید. مزوتراپی برای همه علل ریزش مو در افراد مناسب نیست.

 57. باسلام و عرض ادب
  بنده ۲۹ سال دارم موهای لخت البته کمی چرب و پر و خوش حالتی دارم البته در طی یک سال اخیر کم پشت شده حس میکنم ب دلیل استرس و ناراحتی ک از ماجرایی برام پیش امد کرد بسیار غصه خوردم ب مدت زیادی
  مدل موی من اینجوره ک از وسط فرق میکنم از اولش همین مدل داشته و جالبه بیشترین کم پشتی الان از همین ناحیه خط فرق تا وسط سرم و تاج سرم کمی کم پشت شده
  ب هیچ عنوان ارثی هم نباید باشه خواستم بدونم مزوتراپی ایا باعث بازگشت و پرپشتی اون قسمتهای کم پشت شده میشه یا فقط باعث قطع ریزش و تقویت موهایی ک هستن میشه
  ریزش مو هم فکر نمیکنم داشته باشم شاید طبیعی باشه حین حمام سی عدد مثلا
  ممنون میشم کاملا توضیح بدید والله خیلی برام سواله ببینم روشی هست موهام پرپشت بسه مثل قبل
  اینم بگم موهام اصلا اونجور کم پشت زیاد نیس خوبه اما خب کم شده

  1. عرض ادب و احترام

   تشخیص پزشکی توسط پزشک متخصص حضوری و پس از معاینه و بررسی موارد مورد نظر ایشان گذاشته می شود.
   مزوتراپی در مواردی که استرس روحی و یا جسمی باشد میتواند کمک کند و تقویت کند ولی اگر ارث شما باشد ویا علت دیگری داشته باشد مفید نیست.

 58. سلام من 24 سالمه،موهای خیلی پرپشت و عالی داشتم که طی یک دوره دو ساله شدیداً ریزش پیدا کرد و الان قسمتی از مرکز سرم خالی شده، با روغن های گیاهی جلوی ریزش رو گرفتم ، اما برای رشد مجدد مو مزوتراپی جواب میده ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. عرض ادب و احترام

   خیر مزوتراپی فقط جهت تقویت مو و درمان ریزش مو موثر است و موجب رشد مجدد موهای از دست رفته نمی شود.

 59. سلام من 36 سالمه و ی چند سالی هست که دچار ریزش مو شدم، و تقریبا از ناحیه بالای سر ی مقداری از موهامو از دست دادم، خواستم ببینم مزوتراپی میتونه برای من دمان خوبی باشه یا نه

 60. سلام خسته نباشین من ریزش موی شدید دارم ولی مادرم موهام خیلی زیاده و پدرم وسط موهاش خالیه دور مو داره موهام به شدت ریزش داره مزوتراپی درمان موثری هست برای من یا نه؟

 61. سلام من موهای لختو خوبی دارم هیچ وقت یه تار نو هم ریزش نداشتم حدود 7 8 ماه هستش که که 2 3 روز بعد حموم ریزش کم در حد 20 تا 30 تا رو تجربه مسکنم میخواستم بدونم با مزو حل میشهه؟ بعدش بلند کردن مو باعث ضعف ریشه میشه؟ یا فرقی نداره؟ قرص بیوتین با شامپو ساپو زینکو تازه شروع کردم❤

  1. عرض ادب و احترام

   ریزش تعداد مویی که اعلام کردین کاملا عادی است، به هیچ وجه سرخود اقدام به درمان نکنین.

   پیروز باشید

 62. سلام ،خسته نباشین،من الان ۴جلسه هست که مزوتراپی انجام دادم.جلسه اول و دوم ریزش موهام نصف شد ولی حلسه سوم و چهارم ریزش موهام بیشتر شد.دکترم که میگفت جلسات اول ممکنه ریزش موهات بیشتر بشه ولی بعدا ریزش موهات کمتر میشه،ولی نمیدونم مال من چرا برعکس شده.لطفا راهنماییم کنین

  1. عرض ادب و احترام

   مزوتراپی در مورد شما جواب مناسبی نداشته است باید حدود سه ماه صبر کنید اگر این قضیه ادامه پیدا کرد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 63. سلام ممنون از زحمات شما
  موی سر بنده ریخته . ارثی هم نیست و مشکلات دیگه هم بررسی کردم بحرحال هم ریخت و اینکه صبح از کف سرم مثل قطره روی برگها چربی میزن بیرون اما یه کم رسیدگی کردم الان پرز زده و حتی تعدادی مو درومده
  خلاصه اینکه بفرمایید مزوتراپی برای من جواب میده یا ن
  سپاس فراوان دارم

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد اینکه ریزش موی شما ارثی نباشد خیلی موافق نیستیم. اگر هم ریزش ارثی باشد مزوتراپی نتیجه تاثیرگذار اثبات شده ای برای شما ندارد.

 64. سلام من 26 سال سن دارم متاسفانه پوست سرم قارچ سبوره گرفته و ریزش مو دارم. میشه مزوتراپی کرد با این مریضی یانمیشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   درماتیت سبورویه قارچ نیست و علت ریزش موی شما نیست. مزوتراپی تاثیری در بهبودی درماتیت سبوره و ریزش موی شما ندارد و البته تداخلی هم با آن ندارد.

 65. سلام..من ۲۱ سالمه و ریزش موی ارثی دارم آیا درمان قطعی برای ریزش موی ارثی وجود داره؟ به غیر از کاشت مو

 66. سلام من یه قسمت از جلوی موهام به علت کشیدن زیاد در نوجوانی ریخته آیا مزوتراپی میتونه مشکل من رو حل کنه و دوباره اون قسمت مو دربیاد؟؟؟ کلا هم موهای قوی و پرپشتی دارم فقط مشکل جلوی سرمه

  1. با سلام و عرض ادب

   متاسفانه تریکوتیلومانی درمان ندارد و دوباره درست نمی شود تنهابا کاشت مو میتوان آن را بهتر کرد.

 67. سلام و خسته نباشد
  من 26 سال دارم ومتاهل حدودا از 20 سالگی موهام شروع به کم پشت شدن وریزش شده است ایا مزو تراپی برای من جواب میدهد؟
  ممنون از شما

  1. عرض ادب و احترام

   با توجه به اینکه امکان ریزش موی شما ارثی باشد زیاد است، لذا مزوتراپی نتیجه اثبات شده ای جهت درمان آن ندارد. بهتر است بعد از متوقف شدن ریزش مو برای کاشت مو اقدام کنید.

 68. با سلام بنده برای ریزش دکتر رفتم گفتن هورمونی هست قرص فیناستراید دادند و محلول ماینوکسیدل گفتن دو سه ماه بعد بیا خواستی مزو تراپی رو انجام بدیم سوال بنده اینه اصلا ریزش هورمونی با چی جواب میده مزو تراپی یا لیزرتراپی یا prp یا اصلا راهی جز کاشت نداره خواهش میکنم اگه راهنمایی بکنید

 69. سلام با عرض خسته نباشید من ۱۶ سالمه ریزش موی شدیدس دارم جلوی سرم کم پشت شده میتونم از این محصول استفاده کنم

  1. عرض ادب و احترام

   اگر ریزش موی شما ارثی باشد خیر فایده ای ندارد . بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص و مجرب پوست ومو از راهنمایی بهتر برای کنترل و درمان ریزش موی خود بهره ببرید.

 70. سلام
  من طاسی جلوی سر ارثی دارم.و۴۰سالمه.مزوتراپی موهای ریز قسمت نزدیک طاسی را برام بلندتر میکنه؟

 71. سلام خسته نباشید
  من نمی دونستم باردارم و مزو تراپی انجام دادم
  چه خطری ممکنه جنین رو تهدید کنه ؟!
  آیا ممکنه باعث نقص عضو یا عقب موندگی ذهنی جنین بشه؟!

 72. سلام خسته نباشید من 18 سال دارم و دچار ریزش موی شدید و احتمالا ارثی شدم میخواستم بدونم مزوتراپی برای من جواب میده؟

 73. سلام و خسته نباشید.
  در۱۸سالگی قرص راکوتان مصرف میکردم و مدتی پس از قطع ان ریزش مو پیدا کردم و حالا هم که۲۱سالم شده ریزش مو ادامه داره و سرم کم پشت شده و اصلا هم ارثی نیست ریزش مو در خانواده ام.یبارم زیر نظر پزشک ۴۰۰تومن شامپو و قرص و محلول گرفتم در طول درمان ریزش کم شد اما پس از پایان دوره داروها ریزش باز شروع شد.به نظر شما مزوتراپی جواب میده؟!و اینکه شما کدوم مارک رو پیشنهاد میکنید!؟

  1. عرض ادب و احترام

   اینکه در زمان مصرف رواکوتان ریزش مو باشد خوب می‌توان بحث کرد ولی بعد از قطع آن دچار ریزش مو شویم از لحاظ علمی مستنداتی ندارد اینکه شما کسی را با سر کم پشت نمیشناسید دلیل این نیست که ریزش موی ارثی ندارید برعکس با توجه به توضیحات شما بنظر می اید که ریزش موی ارثی دارید و این مسئله ایست که باید پزشک متخصص تعیین کند و بس در این مورد مزوتراپی موثر نیست مضاف بر اینکه برای هیچ برندی تبلیغ نمی کنیم.

   پیروز باشید

 74. سلام.من تا بحال 4 مرحله مزوتراپی در طی 1 ماه انجام دادم ولی هنوز جواب نگرفتم،یعنی موهام هنوز ضعیف هستن و چربیه سرم رو دارم…23 سال سن دارم، این یعنی دیگه از مزو نتیجه ای نخواهم گرفت؟

  1. عرض ادب و احترام

   اولا جواب گرفتن در موضوع مو یک پروسه سه ماهه است، در ثانی مگر با مزو به شما قول داده اند موهایتان از حالت ضعف و نازکی در می آید؟
   با مزو می‌توان در ابتدا از ریزش بیش از حد موها جلوگیری کرد و سپس شاید تعداد موها را افزایش داد.

   پیروز باشید

 75. س خسته نباشی من خانمی ۲۱ساله هستم من مدتی بود متوجه ریختن موهام بصورت سکه ایی شدم اما بعد از مدتی همه ی قسمتها بیشتر شد والان پشت سرم کاملا ریخته من بچه هم شر میدم من هیچگونه بیماری ندارم قرص های ضد بارداری هم مصرف نمیکنم خواهش میکنم کمکم کنید

  1. عرض ادب و احترام

   در ابتدا حتما باید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. امروزه دارویی با نام
   Tofacitinib وجود دارد که تا حد زیادی این مسئله را حل می‌کند.

 76. سلام وقت بخیر موهای سر همسرم به دلیل استفاده از داروی دپاکین ریخته تقریبا ۸ ساله و همچنان از این دارو استفاده میکنه خواستم ببینم مزو عوارضی نداره و اینکه جواب میده ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   والپروات سدیم معروف است که باعث ریزش موست . اولین کار تعویض این دارو توسط نورولوژیست است سپس کارهای تقویتی از جمله مزوتراپی می‌باشد.

 77. سلام من کاشت مو رو حدود ۳ روزه انجام دادم موقع کاشت هم مزو تزریق کردن به نظرتون خوبه یا بد؟
  و اینکه دوباره مزوتراپی بکنم یا نه.چه وقت؟
  ممنون بابت وقتی که میزارید

 78. با سلام من یه ماه بعد کاشتم با دستور پزشک مزوتراپی انجام دادم خواستم ببینم به موهای کاشت شده آسیب می رسونه؟با تشکر.

  1. سلام وقت بخیر
   برای درد کمتر می تونیم از پماد لیدوکایین استفاده کنیم،( یعنی یه لایه نازک به پوست سر بزنیم) تا کمتر درد رو احساس کنیم

  2. با سلام و وقت بخیر

   منظور شما هنگام تزریق مزوتراپی در سر هست ؟

 79. سلام
  من ۳۲ سال دارم و‌موهام ریزش زیادی داره و‌قسمت بالای سرم کم پشت شده البته کناره هاش
  ایا روش مزوتراپی روی سرم جواب میده؟

 80. سلام آیا حقیقت داره در این داروها دوزی از کورتون وجود داره و اینکه اگر قط بشه ریزش دوباره شروع میشه؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر این مطلب صحیح نیست، اگر باشد در جزو لیست داروهای شامل نوشته می‌شود.

   پیروز باشید

 81. سلام.زمان مناسب مزوتراپی بعد از کاشت مو چه موقع هست؟
  اصلا بعد از کاشت مو مزوتراپی توصیه میشه؟

  1. عرض ادب و احترام

   از دو سه ماه بعد از کاشت مو می توانید مزوتراپی انجام دهید. اما توجه داشته باشید که توصیه علمی ندارد.

   پیروز باشید

  2. سلام خسته نباشید من ۲۰ ساله هستم و چهار ساله که ریزش گرفتم اولین ریزشی که گرفتم در ۱۶ سالگی بود بعد از اینکه شانه ی کثیف استفاده کردم سرم خارش گرف و ریزش سرم کم کم شروع شد پیش دکتر رفتم ولی تاثیرش تا چن ماه بود باز سال بعد همون موقع ریزش با خارش سر داشتم اخرین باری که برای مشکلات داخلیم آزمایش کامل دادم ویتامین dبدنم کم بود و الان قرص مصرف میکنم اویل ریزش جوری بود که پوست سرم نمایان نبود ولی این دوسال اخیر خیلی موهام کمپشت شده و کم قوه نمیدونم ریزشم ارثیه یانه ایا ریزش ارثی برای خانوم ها هم هست یانه؟و اینکه من خیلی هم استرسی و عصبیم ایا مزوتراپی برای من جوابگو هست؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است ابتدا با روانشناس مشورت کنید تا استرس و عصبیت خود را درمان کرده سپس با تشخیص پزشک متخصص نسبت به درمان ریزش مو اقدام کنید.

 82. سلام و خسته نباشید خدمت شما

  سلام من 2 سالی میشه که از قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل استفاده میکنم قصد بارداری دارم و میخوام کلا دیگه از این داروها استفاده نکنم و موهامو لیزرتراپی کنم به نظر شما اگه محلول ماینوکسیدیل رو قطع کنم و روش لیزر رو امتحان کنم موهام دوباره در اثر قطع محلول بریزه؟

  1. عرض ادب و احترام

   قرص فیناستراید به زنان در سن باروری تجویز نمی‌شود در اثر قطع داروها ریزش موی شما سرعت می‌گیرد روش لیزر کم توان برای رشد مو قابل اطمینان نیست در مورد بارداری با دکتر غدد یا زنان مشورت کنید.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا