کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503
مزوتراپی مو چیست ؟

مزوتراپی مو : راهنمای کامل تاثیرات، عوارض و مراحل درمانی

4.7
(39)

ریزش مو یکی از شایع‌ترین مشکلات پوست و مو در دنیا است. دلایل این مشکل متنوع هستند. گاهی از مسائل ژنتیکی نشأت می‌گیرند و گاهی هم ناشی از بیماری‌ها و اختلالات مختلف‌اند. متاسفانه هنوز اطلاعات چندانی در مورد مکانیسم دقیق ریزش مو نداریم؛ برای همین دلیل داروهای موجود برای همه‌ی افراد موثر نیستند. درمان روتین ریزش مو استفاده از ماینوکسیدیل موضعی و داروی خوراکی فیناستراید است. این دو برای نیمی از مصرف‌کنندگان تا حد خوبی موثرند و در نیمی دیگر، تاثیر چندانی ندارند.

جهت دریافت وقت برای مزوتراپی مو در بهترین مرکز پوست و مو تهران با شماره های ۰۲۱۵۴۵۰۳ و ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ تماس حاصل فرمایید.

مزوتراپی مو یکی از روش‌های درمانی نسبتاً جدید (البته با بیشینه‌‌ای قدیمی) است که می‌تواند همراه با دیگر درمان‌های ریزش مو یا به تنهایی استفاده شده و تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم هر آنچه که لازم است در مورد مزوتراپی بدانید را بررسی کنیم.

در انتهای این مطلب می‌توانید به سوالات زیر پاسخ بدهید:

 • مزوتراپی چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟
 • مزوتراپی مو چگونه باعث درمان آلوپسی می‌شود؟
 • کدام شکل‌های آلوپسی با مزوتراپی قابل درمان‌اند؟
 • کاندیدای مناسب این روش درمانی چه کسانی هستند؟
 • فرآیند درمانی چه مراحلی دارد؟
 • تعداد جلسات مزوتراپی و هزینه‌های درمانی چگونه است؟
 • مزوتراپی چقدر موثر است و چه زمانی نتایج مشاهده می‌شوند؟
 • عوارض و خطرات مزوتراپی چه هستند؟

مزوتراپی مو ، معایب و مزایا

مزوتراپی چیست؟

مزوتراپی به طیف وسیعی از درمان‌های تزریقی با حداقل تهاجم گفته می‌شود که کاربردهای بسیاری دارند. مثلاً مزوتراپی مو که در این مقاله می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم، یکی از کاربردهای این روش درمانی است که باعث توقف ریزش مو و تحریک رشد موها می‌شود. در مزوتراپی، ترکیبی از مواد مختلف تقویتی به درون پوست تزریق می‌شود. این مواد شامل عصاره‌های گیاهی، داروهای مختلف، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها، هورمون‌ها، فاکتورهای رشد و دیگر عواملی هستند که می‌توانند به درمان آلوپسی (ریزش مو یا طاسی) کمک کنند.

معنی عبارت «مزوتراپی»

به مزوتراپی مو در کشورهای خارجی «Mesohair» یا «Mesoplasty» هم گفته می‌شود. پس اگر این عبارات را شنیدید، بدانید که منظور همان مزوتراپی مو است. مزوتراپی از دو واژه‌ی «مزو» به معنی میانی و «تراپی» به معنی درمان تشکیل شده است.

منظور از «مزو» چیست؟

معنی اصلی واژه‌ی‌ «مزو» یا «Meso» به سلول‌های بنیادی دوران جنینی باز می‌گردد. زمانی که هنوز بدن انسان شکل نگرفته و جنین در حد چند هزار سلول است، سه لایه‌ی از سلول‌های بنیادی شکل می‌گیرند. اکتودرم، مزودرم و اندودرم نام این سه لایه است که هرکدام بعداً بخش‌های مختلف بدن را می‌سازند. مثلاً در مورد پوست، سلول‌های بنیادی اکتودرمی، سطح بیرونی پوست (5 لایه اول پوست) یا اپی‌درم را می‌سازند و سلول‌های بنیادی مزودرمی، درم یا لایه‌ی میانی پوست را تشکیل می‌دهند. پس در مزوتراپی، هدف ما تزریق دارو به لایه‌ی میانی پوست یا همان درم است که توسط سلول‌های بنیادی مزودرمی ساخته شده است.

در برخی از متون گفته می‌شود که منظور از «مزو» همان معنی میانی است. چون درم لایه‌ی میانی پوست است و در مزوتراپی مورد هدف قرار می‌گیرد، نام مزوتراپی بر این روش گذاشته شده است. از لحاظ علمی، تعریف قبلی صحیح‌تر است؛ اما عبارت مزوتراپی در هر صورت یک معنی می‌دهند: درمان لایه‌ی میانی پوست

درم یا لایه‌ی میانی پوست

پوست بدن ما از سه لایه‌ی کلی تشکیل شده است:

 • اپی‌درم (روپوست)
 • درم (لایه‌ی میانی)
 • هیپودرم (زیر پوست)
کاربرد مزوتراپی مو
کاربرد مزوتراپی مو

بخشی از پوست که ما می‌بینیم، همان لایه‌ی اپی‌درم است که کمتر از یک میلی‌متر ضخامت داشته و سطح آن با سلول‌های مرده پوشیده شده است. سلول‌های اپی‌درم مدام در حال تقسیم‌اند و جایگزین سلول‌های مرده‌ای می‌شوند که به تدریج از روی پوست ما می‌ریزند.

درم یا لایه‌ی میانی، از بافت پیوندی تشکیل شده که شامل رشته‌های کلاژن، رشته‌های الاستین و هیالورونیک اسید است. این بخش باعث انعطاف‌ پذیری پوست شده و حاوی انواع و اقسام ساختارهای مهم پوستی است. یکی از این ساختارها، فولیکول مو است. فولیکول شامل ۲۰ نوع سلول مختلف است که یک یا چند پیاز مو را در بر می‌گیرد. پیاز مو هم محلی است که تارهای موی ما ساخته می‌شوند، رشد می‌کنند و از سطح پوست بیرون می‌آیند. بخشی از تار مو که ما می‌بینیم، ساقه‌ی مو نام دارد.

در مزوتراپی مو با استفاده از سرنگ، داروها و ترکیبات خاصی به لایه‌ی درم تزریق می‌شود. چون پیاز مو در این لایه قرار دارد و اگر بخواهیم به شکلی موثر ترکیبات ترمیم‌کننده را به آن برسانیم، باید آن‌ها را مستقیماً به این لایه بفرستیم. داروهای موضعی مانند ماینوکسیدیل معمولاً نمی‌توانند به خوبی از اپی درم عبور کنند؛ لذا تاثیر کمتری نسبت به مزوتراپی مو دارند.

تاریخچه مزوتراپی مو

اولین اشاره به مزوتراپی مو در متون پزشکی برای درمان ریزش مو، به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد. پزشک فرانسوی به نام آمبروز پاره که طبیب دربار پادشاهی فرانسه بود، در مورد درمان ریزش مو این گونه می‌نویسد:

اگر ریزش مو ناشی از عدم تغذیه‌ی مناسب بود؛ باید توسط پارچه‌ای تمیز، برگ انجیر یا پیاز خام مالیده شود. سپس باید به محل دچار طاسی سوزن زد و رویش را با محلولی از عصاره‌ها مالید.

در سال ۱۹۵۲، پزشک فرانسوی دیگری به نام میچل پیستور برای اولین بار مزوتراپی را به شکل امروزی معرفی کرد. پیستور برای درمان بیماری آسم از تزریق وریدی داروی پروکائین استفاده می‌کرد. او بعد از مدتی مشاهده کرد که ریزش موی برخی از بیماران بهبود یافته است. پس از آن پیستور در مورد تزریقات زیر جلدی پروکائین مطالعات زیادی انجام داد تا در نهایت در سال ۱۹۷۶، نام روش درمانی ابداعی خود را «مزوتراپی» گذاشت. روش ابداعی میچل پیستور در ۵۰ سال گذشته مورد اقبال بسیاری از پزشکان و متقاضیان روش‌های جوانسازی و زیباسازی پوست قرار گرفته‌ است.

کاربردهای درمانی مزوتراپی

مزوتراپی نوعی تزریق زیرجلدی یا زیرپوستی است که بسته به نوع داروها و مواد استفاده شده در آن می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد. از جمله کاربردهای مزوتراپی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان سلولیت
 • از بین بردن چربی‌های موضعی
 • درمان چربی پلک و لیپوم
 • جلوگیری از ریزش مو و درمان آلوپسی
 • جوانسازی پوست (برطرف کردن چین و چروک‌ها، سفت کردن پوست و لیفت)
 • درمان لک‌های پوستی
 • اصلاح انحناهای سطحی (کانتور) بدن
 • برطرف کردن جای زخم و اسکار

مزوتراپی در خانه سفید

درمان آلوپسی با مزوتراپی مو

درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه

مهم‌ترین کاربرد مزوتراپی مو ، درمان ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه است. از مزوتراپی می‌توان به عنوان درمان پیشتیبان یا مکمل، همزمان با سایر روش‌های درمانی ریزش مو استفاده کرد. بیشتر متقاضیان مزوتراپی افرادی هستند که از دو داروی مهم ریزش مو، یعنی مایندوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده می‌کنند و می‌خواهند نتایج بهتری بگیرند. البته مزوتراپی مو به تنهایی هم می‌تواند نقش موثری در جلوگیری از ریزش مو و بهبود کیفیت مو داشته باشد.

حتما بخوانید
مقایسه ساده روش های مختلف کاشت مو

در گذشته به ریزش مو با الگوی مردانه یا زنانه، آلوپسی آندروژنی می‌گفتند؛ چون دانشمندان تصور می‌کردند که هورمون‌های آندروژنی (مانند تستسترون) علت این شکل ریزش مو هستند. امروزه می‌دانیم که علاوه بر هورمون‌ها، عوامل ژنتیکی و محیطی هم می‌توانند تاثیر چشمگیری بر آلوپسی آندروژنی داشته باشند. به همین دلیل داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید که عملکرد اصلی‌شان مهار هورمون‌های آندروژنی است، برای تمام افراد جواب نمی‌دهند. تنها در ۴۰ تا ۶۰ درصد از مصرف‌کنندگانِ این دو دارو، بهبود وضعیت موها مشاهده می‌شود. حال این اثر می‌تواند به شکل قطع ریزش مو، افزایش رشد موها یا بهبود کیفیت و ضخامت‌ تارهای مو باشد.

چرا برای درصد زیادی از افراد، ماینوکسیدیل و فیناستراید درمان موثری نیست؟

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، دلایل اصلی ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند. صرفاً می‌دانیم که عوامل ارثی و هورمون‌های آندروژنی تاثیر زیادی بر این شکل ریزش مو دارند. استرس، کمبود مواد مغذی، کمبود سایر هورمون‌های بدن، اختلالات ناشناخته‌ی خونرسانی و بسیاری عوامل دیگر هم بر آلوپسی آندروژنی موثرند. به همین دلیل ماینوکسیدیل و فیناستراید نمی‌توانند همواره درمان‌های موثری باشند.

اگر ماینوکسیدیل و فیناستراید موثر نبودند، چه باید کرد؟

در این صورت باید به سراغ روش‌های درمانی دیگر بروید. مصرف مکمل‌های ویتامینی، روش PRP، میکرونیدلینگ، نوردرمانی و در نهایت یکی از بهترین روش‌های درمانی یعنی مزوتراپی مو می‌توانند تاثیر چشمگیری در بهبود وضعیت ریزش موی شما داشته باشند.

کاندیدای مناسب مزوتراپی مو

به جز آلوپسی آندروژنی، انواع دیگری از ریزش مو هم وجود دارد که از مزوتراپی مو می‌توان برای درمان آن‌ها استفاده کرد. اگر به هر یک از انواع آلوپسی‌های زیر مبتلا هستید، مزوتراپی روش درمانی مناسبی برای شماست.

 • تلوژن افلوویوم و ریزش موی ناشی از استرس: این دو اختلال معمولاً زمانی رخ می‌دهند که بدن شما دچار استرس فیزیکی یا روانی می‌شود. مزوتراپی مو درمان بسیار خوبی برای این دو شکل ریزش مو است. مثلاً ریزش موی بعد از بارداری که به دلیل تلوژن افلوویوم رخ می‌دهد، به شکلی موثر با مزوتراپی قابل درمان است.
 • مشکلات ساقه‌ی مو: اگر ساقه‌ی موی شما به دلایلی آسیب دیده است، مزوتراپی برای شما مفید است. یکی از اثرات این روش، افزایش رشد موها و همچنین حفظ سلامت فولیکول‌های مو است.
 • آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی سکه‌ای): مزوتراپی در برخی از افرادی که از آلوپسی آره‌آتا رنج می‌برند، بسیار موثر است. اگر ریزش موی سکه‌ای دارید و شرایطتان حاد نیست، احتمالاً کاندیدای مناسبی برای مزوتراپی مو هستید.
 • کاهش سرعت رشد: اگر به هر دلیلی سرعت رشد موهای شما کم شده، مزوتراپی مو می‌تواند درمان موثری باشد.

مزوتراپی مو

مزوتراپی برای چه کسانی جواب نمی‌دهد؟

 • افرادی که از ریزش موی ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای (مثل سفلیس) رنج می‌برند.
 • افرادی که به بیماری‌های دیابت، هپاتیت، هموفیلی، ایدز و … دچار هستند.
 • اگر علت ریزش مو مصرف داروهایی خاص مانند داروهای شیمی‌درمانی باشد، باید بعد از اتمام دوره‌ی درمان برای مزوتراپی اقدام کنید.
 • در مردان بالای ۴۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند، نتایج کمتری مشاهده می شود.
 • خانم‌های بالای ۶۰ سال یا افرادی که از طاسی‌های آندروژنی شدید رنج می‌برند.
 • کسانی که به دلیل مشکلات ژنتیکی، جنس موی خوبی ندارند.
 • خانم‌های باردار

اثرات و فواید مزوتراپی مو

مزوتراپی برلایه‌های مختلف پوستی مانند اپی‌درم، لایه میانی و بافت پیوندی و همچنین سیستم گردش خون، سیستم ایمنی و سیستم عصبی-حسی ناحیه‌ی تزریق اثر می‌گذارد. برای بسیاری از انواع آلوپسی، مزوتراپی مو درمانی موثر و اثبات شده است. اثرات مزوتراپی را می‌توان در فهرست زیر خلاصه کرد:

 • بهبود خونرسانی – در فرمول بسیاری از محلول‌های مزوتراپی، داروهای اتساع دهنده‌ی عروق وجود دارد که موجب افزایش گردش خون بافتی می‌شود.
 • غذارسانی به بافت پوست و فولیکول‌ها – در ترکیب داروی تزریقی مزوتراپی از انواع ویتامین‌ها، آمینواسیدها و مواد معدنی استفاده می‌شود.
 • جلوگیری از فرآیند تحلیل رفتن فولیکول‌ها – باعث افزایش قدرت و بهبود حالت موها می‌شود.
 • تنظیم ترشح چربی پوست – داروهای به کار رفته در مزوتراپی ترشح غدد سباسه را کنترل می‌کنند.
 • بهبود اثرات سایر روش‌های درمانی – از مزوتراپی می‌توان به عنوان روش درمانی مکمل برای درمان‌های ریزش مو، تزریقات استروئیدها، مراقبت‌های عمومی مو و … استفاده کرد.
 • مفید برای بهبود نتایج کاشت مو – از مزوتراپی می‌توان در سه حالت استفاده کرد:
  • قبل از کاشت: برای بهبود خونرسانی به پوست سر
  • بلافاصله بعد از کاشت: برای درمان ادم یا ورم
  • مدتی بعد از کاشت: برای التیام بهتر زخم‌ها و همچنین تقویت گرافت‌ها

مزوتراپی مو

دیگر مزایای مزوتراپی

 • روشی موثر برای درمان ریزش مو بدون نیاز به جراحی
 • بهبودی سریع، بدون داشتن دوره‌ی ریکاوری یا نقاهت
 • تقریباً بدون درد و بدون نیاز به بی‌هوشی
 • عوارض جانبی و خطرات بسیار محدود
 • هزینه‌ی مناسب و منطقی
 • بدون نیاز به مراقبت‌های خاص
 • مناسب برای درمان ریزش مو، رفع مشکلات سر مانند چربی و شوره و ترمیم موهای آسیب دیده

مواد تشکیل دهنده‌ی محلول تزریقی

به داروی ترکیبی که در مزوتراپی به دورن پوست تزریق می‌شود، کاکتیل یا کوکتل می‌گویند. برای تهیه‌ی این محلول از انواع و اقسام مواد مختلف استفاده می‌شود که هر کدام تاثیرات مفیدی بر پوست و فولیکول‌های مو می‌گذارند. در ادامه برخی از این موارد را معرفی کرده‌ایم. ترکیب کوکتل مزوتراپی مو به شرایط و وضعیت موهای شما بستگی دارد و توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود. فهرستی که در ادامه می‌خوانید صرفاً جهت آشنایی بیشتر شما با این روش درمانی نوشته شده است.

 • داروهای اتساع دهنده‌ی عروق: این دست داروها بسیار ایمن بوده و باعث افزایش خونرسانی به ناحیه‌ی درمان می‌شوند. داروهایی مانند بوفلومدیل، پنتوک‌سیفیلین و میانوکسیدیل در این گروه جای می‌گیرند.
 • ویتامین‌ها: محلول‌های مزوتراپی مو معمولاً شامل انواع ویتامین‌ها هستند. ویتامین‌های پراستفاده عبارت‌اند از:
  • ویتامین B5: نقش موثری در فرآیند تولید انرژی سلولی دارد و باعث افزایش تقسیم سلولی و بهبود بافت پوستی می‌شود.
  • ویتامین H (بیوتین): اثری مشابه ویتامین B5 دارد. کمبود این ویتامین می‌تواند باعث ریزش مو و پوسته پوسته شدن پوست شود. بیوتین باعث تنظیم ترشح غدد سباسه (چربی) هم می‌شود.
  • ویتامین C: این ویتامین آنتی‌اکسیدانی بسیار مفید است و باعث تحریک تولید کلاژن می‌شود.
  • ویتامین A: باعث بهبود دارو رسانی به بافت‌های پوستی و همچنین کلاژن سازی می‌شود.
 • مواد معدنی: این ریزمغذی‌ها نقش بسیار مهمی در سلامت و رشد موهای ما دارند. برخی از مواد معدنی موجود در محلول‌های مزوتراپی شامل مس، روی (زینک)، سلنیوم، فسفر، منیزیم و … است.
 • داروهای مغذی: سیلیکون یکی از این مواد است که به طور طبیعی و به فراوانی در تارهای موی ما وجود دارد. در سنین بالا، موها دچار کمبود سیلیکون شده و گفته می‌شود که این اتفاق یکی از دلایل ریزش مو است.
 • داروهای بی‌حسی موضعی: مانند لیدوکائین یا پروکائین. گفته می‌شود که پروکائین با این که یک داروی بی‌حسی و ضد التهابی است، تاثیر زیادی بر جلوگیری از ریزش مو دارد. به همین خاطر در بیشتر محلول‌های مزوتراپی استفاده می‌شود.
 • داروهای هورمونی: گفتیم که یکی از عوامل موثر بر ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه، هورمون‌های آندروژنی هستند. برای همین گاهی در محلول مزوتراپی مو از مهارکننده‌های این هورمون‌ها مانند فیناستراید یا سیپروترون استات استفاده می‌شود.
 • کلسی‌تونین: این ماده یکی از هورمون‌های طبیعی بدن ماست و باعث بهبود خونرسانی به بافت‌ها می‌شود. همچنین در تغذیه فولیکول‌ها و بافت پوستی نقش دارد.
 • آمنیواسیدها

مزوتراپی مو در کلینیک خانه سفید

آیا همه‌ی موادی که گفتیم در مزوتراپی استفاده می‌شوند؟

خیر. محلول‌های مزوتراپی بسته به علت استفاده، شرایط شما و همچنین جنسیت متقاضی، تنظیم می‌شوند. مثلاً یکی از پرمصرف‌ترین ترکیب‌ها شامل لیدوکائین، بوفلومدیل (داروی گشاد کننده عروق)، سیلیکون و مولتی‌ویتامین‌ها است. انتخاب مواد تشکیل دهنده و درصد هرکدام در محلول مزوتراپی مو برعهده‌ی پزشک قرار دارد.

حتما بخوانید
کاشت ریش و سبیل | مراحل، روش ها و هزینه

مراحل مزوتراپی مو

آماده شدن برای درمان

 • شب قبل یا صبح روز مراجعه به کلینیک موهای خود را بشویید.
 • چند روز قبل از مزوتراپی داروهایی مانند آسپرین و داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن مصرف نکنید. همچنین اگر از داروهای ضد انعقادی یا رقیق‌کننده‌ی خون استفاده می‌کنید، حتماً در مورد مصرف آن‌ها پیش از جلسه‌ی درمانی با پزشک مشورت کنید.
 • از مواد تقویت‌ کننده، داروهای مراقب مو، مواد حالت دهنده و موارد این چینی تا حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان استفاده نکنید. (این توصیه را تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی نیز رعایت کنید)
 • برای مزوتراپی مو برخلاف دیگر بخش‌های بدن، نیازی به ضد عفونی کردن پوست سر نیست. اگر بر روی پوست زخم یا عفونتی وجود داشته باشد، از الکل ۷۰ درصد یا بتادین برای ضد عفونی کردن ناحیه‌ استفاده می‌شود.

در جلسه درمانی

تزریقات مزوتراپی با استفاده از سوزنی مشابه با سوزن انسولین و به صورت دستی یا با استفاده از دستگاهی به نام «مزوگان» صورت می‌گیرد. این که تزریقات به شکلی دستی انجام شوند یا با استفاده از مزوگان، به انتخاب پزشک بستگی دارد و هردو تکنیک‌های خوبی هستند.

دارو رسانی و تغذیه

سوزن تا حدود ۱ میلی‌متر به درون پوست نفوذ کرده و محلول درمانی را مستقیماً به درون لایه‌ی میانی پوست تزریق می‌کند. در مورد محلول یا کوکتل مزوتراپی مو هم صحبت کردیم که حاوی آمینواسیدها، ویتامین‌ها، ماینوکسیدیل، داروهای مهارکننده‌ی هورمون‌های آندروژنی و فاکتورهای رشد مختلف است. این مواد باعث افزایش قدرت موها و جان گرفتن دوباره‌ی فولیکول‌ها می‌شوند.

ریز آسیب‌های مفید

اتفاق دیگری که در مزوتراپی رخ می‌دهد و اثرات درمانی فوق‌العاده‌ای دارد، زخم‌های بسیار کوچکی است که توسط سوزن ایجاد می‌شود. این آسیب‌های بسیار جزئی باعث می‌شود که فرآیندهای ترمیمی پوست به کار بیفتد. در طی این فرآیند، فاکتورهای رشد و ترمیمی بسیاری در فضای بافتی آزاد می‌شوند. رگ‌های خونی جدیدی شکل می‌گیرد و کلاژن سازی تحریک می‌شود. به علاوه سلول‌های بنیادی بسیاری به سمت ناحیه‌ی تزریق روانه می‌شوند. همه‌ی این رخدادها باعث بهبود کیفیت مو و تحریک رشد موها می‌شود. پس آسیب‌های جزئی سوزن مزوتراپی مو ، بخش مهمی از درمان را رقم می‌زند.

مراقبت‌های بعد از مزوتراپی مو

 • تا ۲۴ ساعت بعد از جلسه‌ی درمانی از ماینوکسیدیل، داروهای تقویت مو، مواد آرایشی و حالت دهنده‌ها استفاده نکنید.
 • تا ۸ ساعت بعد از مزوتراپی سر خود را نشویید و دوش نگیرید. از روز سوم می‌توانید حمام بروید. در هفته‌ی اول بیش از ۱۵ دقیقه در حمام نمانید و از آب گرم استفاده نکنید. این موارد می‌توانند باعث کبودی شوند.
 • تا دو روز بعد از جلسه‌ی درمانی ورزش نکنید. ورزش باعث تعریق و خروج محلول مزوتراپی از پوست می‌شود.
 • آب و مایعات فراوان بنوشید.
 • اگر در پوست خود برآمدگی‌هایی مشاهده کردید، احتمالاً به این معنی است که نسبت به محلول مزوتراپی حساسیت داشته‌اید. در این صورت با کلینیک تماس بگیرید.
 • تا ۲۴ ساعت از مصرف داروهای ضد التهابی (مثل آسپیرین و ایبوپروفن) و ویتامین E خودداری کنید. مصرف استامینوفن بلامانع است.

مزایای مزوتراپی چیست ؟

نتایج مزوتراپی

 • در ۹۰ درصد از مراجعین بعد از ۴ جلسه‌ی درمانی ریزش مو متوقف می‌شود. اگر به خاطر بیاورید گفتیم که فیناستراید و ماینوکسیدیل تنها در نیمی از مصرف کنندگان باعث قطع ریزش مو می‌شوند.
 • بعد از ۳ جلسه شاهد کاهش ترشح چربی اضافه در پوست سر هستیم. به این ترتیب نیاز کمتری به شامپو کردن سر خود خواهید داشت.
 • بعد از ۳ ماه شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهید شد.
 • معمولاً مزوتراپی برای مراجعین جوان‌تر، موثرتر است.

تعداد جلسات مزوتراپی

تعداد جلسات و برنامه‌ی درمانی کاملاً به شرایط شما بستگی دارد. تعداد جلسات بین ۸ تا ۱۵ جلسه متغیر است. مثلاً یکی از برنامه‌های درمانی به این صورت است که یک بار در هفته برای ۱ ماه، سپس ۲ هفته یکبار برای یک ماه دیگر و در نهایت ماهی یکبار در ۲ ماه بعدی مزوتراپی می‌شوید. در این حالت به طور کلی ۸ جلسه‌ی درمانی دریافت می‌کنید.

هزینه مزوتراپی

هزینه‌ی مزوتراپی مو در کلینیک خانه سفید بین 250 هزار تومان تا 450 هزار تومان است. قیمت تمام شده به تعداد جلسات درمانی، دوز داروی تزریقی، ترکیب محلول مزوتراپی و مواردی از این دست بستگی دارد. در جلسه‌ی مشاوره تمامی نکات مهم برای شما توضیح داده خواهد شد و پزشک با معاینه‌ی پوست سر شما، تعداد جلسات، تزریق‌ها و هزینه‌ی دقیق را به شما اعلام می‌کند.

عوارض و خطرات مزوتراپی

مزوتراپی مو معمولاً باعث هیچگونه دردی نمی‌شود. اگر از سوزن می‌ترسید، می‌توان از دستگاه‌های بدون سوزن برای تزریقات استفاده کرد که البته تاثیر کم‌تری دارند. درون محلول مزوتراپی از داروی بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود؛ اما اگر آستانه درد شما بسیار پایین باشد، می‌توان از داروهای بی‌حسی دیگر هم استفاده کرد.

گاهی پوست سر دچار التهاب شده و ناحیه‌ی تحت درمان به محلول مزوتراپی واکنش نشان می‌دهد. این عوارض نادر هستند و معمولاً خیلی زود برطرف می‌شوند. در صورت نیاز، پزشک ترکیب محلول مزوتراپی را تغییر خواهد داد که دیگر دچار این واکنش منفی نشوید.

در مورد مزوتراپی مو تا کنون شاهد عوارض عمومی یا سیستمیک و آسیب خفیف یا حاد نبوده‌ایم. به طور کلی مزوتراپی مو یکی از موثرترین و ایمن‌ترین روش‌های درمان ریزش مو است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.7 / 5. تعداد رای ها 39

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"مزوتراپی مو : راهنمای کامل تاثیرات، عوارض و مراحل درمانی"

 1. Amirhosein

  سلام وقتتون بخیر میخواستم بدونم بعد تمام شدن دوره‌ی درمان (۸تا۱۵ جلسه) احتیاج به تمدید و یا ترمیم هست؟ و اگر احتیاجی هست برای چه مدت بعد از اتمام دوره
  با تشکر

 2. کیا.

  سلام من ۳۵ سالمه موهام قبلا زیاد اتو کشیدم ژل زدم موهام نازک شده کدر هست ریزش مو ندارم ولی موهام خیلی نازک شده کم پشت دیده میشه آیا مزو رو موهای من جواب میده موهای منو ضخیم میکنه باعث میشه موهای ریز و نازک سرم. تقویت و بلند شه ممنونم. کیا

 3. آرش

  باسلام وخسته نباشید
  بنده بعد از یک رژیم خودسرانه و خیلی سخت دچار ریزش موی شدید شدم طوری که ۶۰ درصد از تراکم موهام کم شدبعد از مراجعه به متخصص مو ایشون علاوه بر مکمل های تقویتی فیناستراید نیز تجویز کردن الان بعد گذشت ۷ ماه از درمانم موهای نواحی بالا ی سرم ریزش غیرعادی ندارند ولی موهای اطراف گوشم شدیدا دچار ریزش شدن میخواستم بودنم آیا مزوتراپی برای من مناسب است؟

 4. POIUYA

  سلام من ۲۳ سال دارم و ریزش موی شدید دارم من از محلول ماینکسیدیل استفاده میکنم و دو روز یک بار تخم مرغ به سرم میزنم آیا تاثیر داره؟ومزوتوراپی آیا مو هایی که ریخته رو درصد کمی میتونه باعث رویش مجدد بشه؟

 5. محسن

  سلام. من ۳۱ سالمه. یک سالی هست دچار ریزش شدم. دکتر رفتم گفتش هورمونی هست. البته باید بگم که تستسترون من نو رنج بود وقتی آزمایش دادم. دکتر گفت با مزوتراپی درست میشه. لطفا راهنمایی کنید برم مزوتراپی یا نه

 6. یاسر

  سلام وقتتون بخیر ببخشید میخواستم بپرسم مزوتراپی با ۵ جلسه تاثیری داره و کلا چند جلسه باید انجام بشه من حدود دوسال پیش مو کاشتم حالا موهای کاشته شده داره شروع میکنه به ریزش گفتم ببینم تاثیری داره جلو گیری از ریزشش بعد اینکه هر جلسه ماهی یکبار بیام اشکالی نداره تاثیر خودشو داره یا خیر ممنون میشم راهنمایم کنید جواب بدید

 7. Zz

  سلام و خسته نباشی
  همسر من مدتی هست که توی صورتش ریزش موهای صورتش ب صورت سکه‌ای دیدم
  روز ب روز داره زیاد تر و بزرگتر میشه دکتر رفتیم زینک و ویتامین داد و ماینوکسیدیل اما کارساز نبود
  گفتن سیر بزنید زدیم باز کارساز نبود
  مزوتراپی جواب میده؟

 8. بهرامی

  سلام من ۴۸ سلام موهام رشدش خیلی کمه از رنگ و مواد شیمیایی استفاده نمیکنم از داروهای مختلفی برای تقویت و رشد موهام استفاده کردم ولی رشد موهام خیلی خیلی کم .الان یه چند وقتیه موهام رو با گلِ سرشورمی شورم موهام خیلی نرم شده ولی تاثیری تو رشدموهام نواره
  .من قبلا موهام خیلی بلندبود ولی بعد از زایمان موهام کم شد خیلی دوستدارم دوباره موهام مثل قبل زیمانم بلند بشه
  به نطر شمامزوتراپی مو تاثیر داره لطفا هر چیزی برای رشد موهام لازم راهنمایی کنید
  ممنون

  • عرض ادب و احترام

   بعد از زایمان و در دوران شیردهی ریزش مو و کم شدن تراکم موها عادیست. در سنین بالاتر هم موها دچار ریزش بیشتری می شوند. در کل برای اینکه تشخیص داد مزوتراپی مناسب شما هست یا خیر حتما باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص پوست و مو معاینه شوید. مزوتراپی برای همه علل ریزش مو در افراد مناسب نیست.

 9. زاگرس نشین

  باسلام و عرض ادب
  بنده ۲۹ سال دارم موهای لخت البته کمی چرب و پر و خوش حالتی دارم البته در طی یک سال اخیر کم پشت شده حس میکنم ب دلیل استرس و ناراحتی ک از ماجرایی برام پیش امد کرد بسیار غصه خوردم ب مدت زیادی
  مدل موی من اینجوره ک از وسط فرق میکنم از اولش همین مدل داشته و جالبه بیشترین کم پشتی الان از همین ناحیه خط فرق تا وسط سرم و تاج سرم کمی کم پشت شده
  ب هیچ عنوان ارثی هم نباید باشه خواستم بدونم مزوتراپی ایا باعث بازگشت و پرپشتی اون قسمتهای کم پشت شده میشه یا فقط باعث قطع ریزش و تقویت موهایی ک هستن میشه
  ریزش مو هم فکر نمیکنم داشته باشم شاید طبیعی باشه حین حمام سی عدد مثلا
  ممنون میشم کاملا توضیح بدید والله خیلی برام سواله ببینم روشی هست موهام پرپشت بسه مثل قبل
  اینم بگم موهام اصلا اونجور کم پشت زیاد نیس خوبه اما خب کم شده

  • عرض ادب و احترام

   تشخیص پزشکی توسط پزشک متخصص حضوری و پس از معاینه و بررسی موارد مورد نظر ایشان گذاشته می شود.
   مزوتراپی در مواردی که استرس روحی و یا جسمی باشد میتواند کمک کند و تقویت کند ولی اگر ارث شما باشد ویا علت دیگری داشته باشد مفید نیست.

 10. محسن

  سلام من ۲۴ سالمه،موهای خیلی پرپشت و عالی داشتم که طی یک دوره دو ساله شدیداً ریزش پیدا کرد و الان قسمتی از مرکز سرم خالی شده، با روغن های گیاهی جلوی ریزش رو گرفتم ، اما برای رشد مجدد مو مزوتراپی جواب میده ؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

 11. سمانه

  سلام خسته نباشين من ريزش موي شديد دارم ولي مادرم موهام خيلي زياده و پدرم وسط موهاش خاليه دور مو داره موهام به شدت ريزش داره مزوتراپي درمان موثري هست براي من يا نه؟

 12. سید محمد

  سلام من موهای لختو خوبی دارم هیچ وقت یه تار نو هم ریزش نداشتم حدود ۷ ۸ ماه هستش که که ۲ ۳ روز بعد حموم ریزش کم در حد ۲۰ تا ۳۰ تا رو تجربه مسکنم میخواستم بدونم با مزو حل میشهه؟ بعدش بلند کردن مو باعث ضعف ریشه میشه؟ یا فرقی نداره؟ قرص بیوتین با شامپو ساپو زینکو تازه شروع کردم❤

 13. الي

  سلام ،خسته نباشين،من الان ٤جلسه هست كه مزوتراپي انجام دادم.جلسه اول و دوم ريزش موهام نصف شد ولي حلسه سوم و چهارم ريزش موهام بيشتر شد.دكترم كه ميگفت جلسات اول ممكنه ريزش موهات بيشتر بشه ولي بعدا ريزش موهات كمتر ميشه،ولي نميدونم مال من چرا برعكس شده.لطفا راهنماييم كنين

  • عرض ادب و احترام

   مزوتراپی در مورد شما جواب مناسبی نداشته است باید حدود سه ماه صبر کنید اگر این قضیه ادامه پیدا کرد باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 14. كامران

  سلام ممنون از زحمات شما
  موي سر بنده ريخته . ارثي هم نيست و مشكلات ديگه هم بررسي كردم بحرحال هم ريخت و اينكه صبح از كف سرم مثل قطره روي برگها چربي ميزن بيرون اما يه كم رسيدگي كردم الان پرز زده و حتي تعدادي مو درومده
  خلاصه اينكه بفرماييد مزوتراپي براي من جواب ميده يا ن
  سپاس فراوان دارم

  • عرض ادب و احترام

   در مورد اینکه ریزش موی شما ارثی نباشد خیلی موافق نیستیم. اگر هم ریزش ارثی باشد مزوتراپی نتیجه مثبتی برای شما ندارد.

 15. احسان

  سلام من ۲۶ سال سن دارم متاسفانه پوست سرم قارچ سبوره گرفته و ریزش مو دارم. میشه مزوتراپی کرد با این مریضی یانمیشه؟؟

  • عرض ادب و احترام

   درماتیت سبورویه قارچ نیست و علت ریزش موی شما نیست. مزوتراپی تاثیری در بهبودی درماتیت سبوره و ریزش موی شما ندارد و البته تداخلی هم با آن ندارد.

 16. اسما

  ببخشید من دیابت وابسته به انسولین دارم میتونم مزوتراپی انجام بدم

 17. جواد

  سلام.. هزینه دوره کامل مزوتراپی چقد میشه؟

 18. کیوان

  سلام..من ۲۱ سالمه و ریزش موی ارثی دارم آیا درمان قطعی برای ریزش موی ارثی وجود داره؟ به غیر از کاشت مو

 19. بهنام

  سلام و خسته نباشد
  من ۲۶ سال دارم ومتاهل حدودا از ۲۰ سالگی موهام شروع به کم پشت شدن وریزش شده است ایا مزو تراپی برای من جواب میدهد؟
  ممنون از شما

  • عرض ادب و احترام

   با توجه به اینکه امکان ریزش موی شما ارثی باشد زیاد است، لذا مزوتراپی نتیجه ای جهت درمان آن ندارد. بهتر است بعد از متوقف شدن ریزش مو برای کاشت مو اقدام کنید.

 20. مهدی

  سلام با عرض خسته نباشید من ۱۶ سالمه ریزش موی شدیدس دارم جلوی سرم کم پشت شده میتونم از این محصول استفاده کنم

  • عرض ادب و احترام

   اگر ریزش موی شما ارثی باشد خیر فایده ای ندارد . بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص و مجرب پوست ومو از راهنمایی بهتر برای کنترل و درمان ریزش موی خود بهره ببرید.

 21. roza

  سلام خسته نباشید
  من نمی دونستم باردارم و مزو تراپی انجام دادم
  چه خطری ممکنه جنین رو تهدید کنه ؟!
  آیا ممکنه باعث نقص عضو یا عقب موندگی ذهنی جنین بشه؟!

 22. رضا

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال دارم و دچار ریزش موی شدید و احتمالا ارثی شدم میخواستم بدونم مزوتراپی برای من جواب میده؟

 23. حسین

  سلام و خسته نباشید.
  در۱۸سالگی قرص راکوتان مصرف میکردم و مدتی پس از قطع ان ریزش مو پیدا کردم و حالا هم که۲۱سالم شده ریزش مو ادامه داره و سرم کم پشت شده و اصلا هم ارثی نیست ریزش مو در خانواده ام.یبارم زیر نظر پزشک ۴۰۰تومن شامپو و قرص و محلول گرفتم در طول درمان ریزش کم شد اما پس از پایان دوره داروها ریزش باز شروع شد.به نظر شما مزوتراپی جواب میده؟!و اینکه شما کدوم مارک رو پیشنهاد میکنید!؟

  • عرض ادب و احترام

   اینکه در زمان مصرف رواکوتان ریزش مو باشد خوب می‌توان بحث کرد ولی بعد از قطع آن دچار ریزش مو شویم از لحاظ علمی مستنداتی ندارد اینکه شما کسی را با سر کم پشت نمیشناسید دلیل این نیست که ریزش موی ارثی ندارید برعکس با توجه به توضیحات شما بنظر می اید که ریزش موی ارثی دارید و این مسئله ایست که باید پزشک متخصص تعیین کند و بس در این مورد مزوتراپی موثر نیست مضاف بر اینکه برای هیچ برندی تبلیغ نمی کنیم.

   پیروز باشید

 24. میلاد

  سلام.من تا بحال ۴ مرحله مزوتراپی در طی ۱ ماه انجام دادم ولی هنوز جواب نگرفتم،یعنی موهام هنوز ضعیف هستن و چربیه سرم رو دارم…۲۳ سال سن دارم، این یعنی دیگه از مزو نتیجه ای نخواهم گرفت؟

  • عرض ادب و احترام

   اولا جواب گرفتن در موضوع مو یک پروسه سه ماهه است، در ثانی مگر با مزو به شما قول داده اند موهایتان از حالت ضعف و نازکی در می آید؟
   با مزو می‌توان در ابتدا از ریزش بیش از حد موها جلوگیری کرد و سپس شاید تعداد موها را افزایش داد.

   پیروز باشید

 25. فرناز داوودی

  س خسته نباشی من خانمی ۲۱ساله هستم من مدتی بود متوجه ریختن موهام بصورت سکه ایی شدم اما بعد از مدتی همه ی قسمتها بیشتر شد والان پشت سرم کاملا ریخته من بچه هم شر میدم من هیچگونه بیماری ندارم قرص های ضد بارداری هم مصرف نمیکنم خواهش میکنم کمکم کنید

  • عرض ادب و احترام

   در ابتدا حتما باید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. امروزه دارویی با نام
   Tofacitinib وجود دارد که تا حد زیادی این مسئله را حل می‌کند.

 26. مهدی

  سلام من کاشت مو رو حدود ۳ روزه انجام دادم موقع کاشت هم مزو تزریق کردن به نظرتون خوبه یا بد؟
  و اینکه دوباره مزوتراپی بکنم یا نه.چه وقت؟
  ممنون بابت وقتی که میزارید

 27. سعید

  با سلام من یه ماه بعد کاشتم با دستور پزشک مزوتراپی انجام دادم خواستم ببینم به موهای کاشت شده آسیب می رسونه؟با تشکر.

 28. هیوا

  سلام
  من ۳۲ سال دارم و‌موهام ریزش زیادی داره و‌قسمت بالای سرم کم پشت شده البته کناره هاش
  ایا روش مزوتراپی روی سرم جواب میده؟

 29. رضا

  سلام آیا حقیقت داره در این داروها دوزی از کورتون وجود داره و اینکه اگر قط بشه ریزش دوباره شروع میشه؟

 30. رسول سلیمی

  سلام.زمان مناسب مزوتراپی بعد از کاشت مو چه موقع هست؟
  اصلا بعد از کاشت مو مزوتراپی توصیه میشه؟

 31. معصومه

  سلام و خسته نباشید خدمت شما

  سلام من ۲ سالی میشه که از قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل استفاده میکنم قصد بارداری دارم و میخوام کلا دیگه از این داروها استفاده نکنم و موهامو لیزرتراپی کنم به نظر شما اگه محلول ماینوکسیدیل رو قطع کنم و روش لیزر رو امتحان کنم موهام دوباره در اثر قطع محلول بریزه؟

  • عرض ادب و احترام

   قرص فیناستراید به زنان در سن باروری تجویز نمی‌شود در اثر قطع داروها ریزش موی شما سرعت می‌گیرد روش لیزر کم توان برای رشد مو قابل اطمینان نیست در مورد بارداری با دکتر غدد یا زنان مشورت کنید.

   پیروز باشید

دیدگاه خود را بنویسید