کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

  • 2731 225 0912
  • 021-54503
مراقبت های بعد از کاشت مو

مراقبت های بعد از کاشت مو SUT ، MFIT ، FUT ، ARTAS

بعد از جراحی کاشت مو لازم است تا مراقبت هایی انجام شود تا حداکثر نتیجه حاصل شود. این مراقبت ها شامل همه روش های کاشت مو می شود. در این صفحه تمامی توصیه هایی که باید بعد از جراحی کاشت مو انجام دهید برای شما بصورت کامل شرح داده ایم.

مراقبت از منطقه پیوند خورده

در زمان جراحی، پوست سر شما کاملا از خون و دلمه های بعد از کاشت مو پاک شده است، اما بعد از عمل، دلمه ها دوباره تشکیل می شوند. باید هنگام تمیز کردن محل پیوند در طی ده روز بعد از عمل جراحی مراقبت هایی انجام شود، زیرا در این دوره، مکانیسم های ترمیمی بدن شما، گرافت ها را به طور محکمی در محلشان نگه می دارند. با این حال، مراقبت مناسب از منطقه گیرنده، پوسته پوسته شدن را کم می کند و باعث می شود محل پیوند خیلی به چشم نیاید و روند بهبودی سریع تر انجام گیرد.

روز اول بعد از کاشت مو

هنگامی که شما بعد از عمل به خانه (یا هتل خود) می رسید، دستمال روی سرتان و کلاه جراحی خود را بردارید، اما سر بندتان را نه. لطفا در رختخواب بمانید و بقیه روز را استراحت کنید، زیرا داروهایی که در طی عمل به شما داده می شود، باعث می شود احساس خستگی و خواب آلودگی کنید.

صبح بعد از کاشت مو، باندتان را باز کنید و به راحتی دوش آب گرم بگیرید.

اجازه دهید آب دوش به آرامی در محل پیوند جریان یابد. می توانید بخشی از جریان آب را با دست خود مسدود کنید تا آب به طور مستقیم و با فشار با پوست سرتان تماس پیدا نکند. موهای پشت سرتان را نیز بالا بگیرید تا آب بر روی ناحیه ی اهدا کننده نیز جریان یابد.

جديدا شامپوهاي مخصوص كاشت مو به صورت فوم در داروخانه ها موجود مي باشند.

مقدار کمی از شامپو مناسب کاشت مو  را، با فشار شامپو به مقدار لازم روي سر قرار داده و سپس با كاسه يا اسفنج ويا حتي دوش دستي با فشار خيلي كم آب را به دفعات به روي ناحيه كاشت شده بريزيد. اين كار را مي توانيد تكرار كنيد. دوش گرفتن و شستشوی ملایم را سه بار مجزا در روز بعد از جراحی انجام دهید (به عنوان مثال صبح، عصر و شب).

حمام بعد از کاشت مو
حمام بعد از کاشت مو

روز دوم بعد از کاشت مو

 دو بار در روز دوش بگیرید و شامپو بزنید و این کار را به مدت 7 روز ادامه دهید. اگر پوست سر بیش از حد خشک شود، باید در روز چهارم شامپو را عوض کنید و از شامپو بچه استفاده کنید و 10 روز باقیمانده را با استفاده از شامپو بچه ادامه دهید. پس از 10 روز و یا پس از اتمام شامپویی که ما به شما داده ایم، می توانید از شامپوی نرمال خود استفاده کنید.

اگر پیوند ها بیش از حد خیس شوند، ممکن است متورم شوند و از روی سطح پوست بیرون بیایند و بلافاصله پس از دوش گرفتن به صورت برآمدگی های سفید ظاهر شوند. این مشکلی است که بیشتر احتمال دارد در چند روز اول پس از عمل با آن مواجه شوید. این امر برای گرافت ها مضر نیست، اما نشان دهنده ی این است که شما بیش از حد سرتان را خیس می کنید. به محض اینکه پوست سر خود را خشک کنید، آنها ناپدید خواهند شد.

هنگام شامپو کردن یا شستشوی منطقه پیوندشده مهم است که برای 10 روز اول بعد از جراحی، به آرامی رفتار کنید. محل را نسابید، نَکَنید، و نخارانید، زیرا این کارها ممکن است گرافت را از بین ببرد. از روز دهم به بعد با ملايمت ميتوانيد از نوك انگشت خودتان به صورت رفت و برگشت بر روی منطقه كاشت استفاده كنيد تا پوسته هاي چسبيده به سر به آرامي هنگام شستشو كنده شوند حتي از روز ١٤ ميتوانين كف دستتان را روي منطقه كاشت بكشيد و به جدا شدن پوسته ها كمك كنيد .

از یک تا چهار هفته پس از عمل شما می توانید انتظار داشته باشید که برخی از موهای پیوند شده شروع به ریختن کنند. این یک فرآیند عادی است و نباید نگران آن باشید. فولیکولهای سالم مو ده روز پس از عمل کاملا محکم هستند و نمی توانند از جا کنده شوند. اگر در این زمان هنوز هم پوسته ریزی وجود داشته باشد، می توانید در حمام آنها را لایه برداری كنید. ابتدا، پوسته ها را زیر آب مستقیم دوس بخیسانید و سپس با استفاده از شامپوی معمولی، آنها را تمیز کنید. اگر این کار هم صورت نگیرد، در نهایت، پوسته ها خودشان به طور طبیعی می ریزند.

ریزش مو بعد از کاشت مو

لطفا توجه داشته باشید که هنگامی که موها ریخته می شوند، ممکن است یک پوسته در بالا و یک پیاز در پایین داشته باشند. به یاد داشته باشید که پیاز ریشه نیست (قسمت رشد فولیکول مو). این طبیعی است که مو، پیاز و پوسته مرتبط با آن بریزد و و به معنی از بین رفتن گرافت مو نیست. اگر گرافت واقعا از بین برود (چیزی که ممکن است چند روز اول بعد از عمل رخ دهد)، خونریزی در محل پیوند از دست رفته رخ خواهد داد. بنابراین، اگر خونریزی مشاهده نمی کنید، نگران نباشید.

حتما بخوانید
درمان شوره سر بعد از کاشت مو

تا  10 روز بعد از عمل، از شامپو تار (شامپو تیره رنگ دارویی که برای پسوریازیس استفاده می شود) در ناحیه پیوند استفاده نکنید، زیرا ممکن است با رشد گرافت ها تداخل داشته باشد.

مراقبت از ناحیه اهداکننده (و قسمت های پیوندزده نشده ی پوست سر)

صبح بعد از جراحی، باند خود را بردارید و با آب گرم دوش بگیرید. با استفاده از شامپویی که ما به شما می دهیم، منطقه اهدا کننده را به آرامی با دست خود شستشو دهید. جریان آب مستقیم حمام می تواند به ناحیه پشت سر شما ضربه بزند. اگر این برای شما ناراحت کننده است، فشار آب را کم کنید و یا بخشی از مسیر آب را با دست خود مسدود کنید.

هدف این است که پوسته ها از ناحیه اهدا کننده خیس بخورند تا این ناحیه به خوبی التیام یابد، و پوسته ریزی در ناحیه پیوند زده نشده از بین برود. این کار ممکن است در حمام 15 دقیقه یا بیشتر طول بکشد. شما با استفاده از جریان مستقیم آب یا با مالیدن یا شستن آرام ناحیه به آن آسیب نمی رسانید.

بعد از حمام، ناحیه را به آرامی خشک کنید. یک لایه نازک ژل پترولاتوم (وازلین) را به آهستگی روی کل ناحیه اهدا کننده بمالید. شما باید یک جعبه ی  44 x  از پدهای Telfa و یک رول نوار کاغذی خریداری کنید. پترولاتوم باید در طول روز چندین بار به ناحیه اهدا کننده اعمال شود تا ناحیه چرب بماند و از خشک شدن آن جلوگیری شود. شما باید استفاده از پترولاتوم را 7 روز ادامه دهید. پس از استفاده از آن، استفاده از پماد لازم نیست.

در هنگام خواب، پس از اعمال پماد، پدهای تلفا را روی ناحیه اهدا کننده قرار دهید و لبه ها را با نوار کاغذی سفت کنید. لازم نیست دقیقا روی محل قرار داده شود. هدف این است که پماد روی بالش مالیده نشود. ممکن است بخواهید از نوار استفاده کنید تا قبل از قرار دادن پدها روی پوستتان، آنها را به هم متصل کنید تا شکل یک نواربلند به خود بگیرند.

اگر در هر زمانی خونریزی در هر منطقه ای وجود داشت، نگران نباشید. با یک پارچه خشک و تمیز فشار مستقیم وارد کنید تا خونریزی متوقف شود. این اتفاق ممکن است چند دقیقه طول بکشد. اگر هرگونه مشکل یا سوالی داشتید، لطفا با ما تماس بگیرید. شماره های تماس ما : 02154503 – 02188664370 و 09122252731 می باشد.

شما می توانید موهای خود را با سشوار موی گرم (نه داغ) خشک کنید. برای هفته اول نباید از اسپری مو استفاده شود.

سشوار بعد از کاشت مو
سشوار بعد از کاشت مو

داروهای بعد از کاشت مو که ممکن است نیاز داشته باشید

داروهای خواب: ممکن است به شما قرص های Valium 5mg  (به طور کلی به عنوان دیازپام شناخته می شود) یا Xanax 0.5mg (آلپرازولام) داده شود که به خوابتان کمک می کند. اگر قرص ها خیلی قوی هستند و روز بعد خیلی خسته می شوید، می توانید نصف قرص ها را مصرف کنید. اگر آنها برایتان خواب آور نیستند، می توانید هنگام خواب دوعدد از آنها را مصرف کنید.

پس از مصرف Valium یا Xanax رانندگی نکنید. در صورت مصرف داروهای خواب آور، مسکن یا درمان سکسه، الکل مصرف نکنید.

قرصهای مسکن: اگر بعد از عمل خود احساس ناراحتی داشته باشید، می توانید از داروهایی نظیر استامينوفن كدئین، ژلوفن و حتی در موارد شدید تر از شياف ديكلوفناك استفاده کنید.

کورتیزون: ممکن است به شما کورتیزون خوراکی برای کم کردن تورم پس از پیوند مو داده شود. این دارو نباید توسط بیماران دیابتی مصرف شود. یک عارضه نادر ازبین رفتن (نکروز آسپتیک) مفصل ران از مصرف کورتیکواستروئیدها گزارش شده است.

درمان سکسکه بعد از کاشت مو

نوشیدنی های گازدار (مانند آبجو، کوکا، پپسی یا هر نوع سودا) را همان روز و روز بعد از عمل خود مصرف نکنید، زیرا این امر باعث افزایش بروز سکسکه در دوره بهبود می شود. اگر سکسکه رخ دهد و به سرعت حل نشود، با تلفن یک داروخانه محلی تماس بگیرید تا برایتان کلروپرمازین 25 میلی گرم (تورازین) تجویز کند. وقتی دارو را گرفتید، دو کلروپرمازین مصرف کنید و سپس تا زمانی که سکسکه متوقف شود هر چهار ساعت یک قرص مصرف کنید. والیوم و تورازین را در یک زمان مصرف نکنید و رانندگی نکنید، زیرا ممکن است شما را خواب آلود کند.

درمان خارش بعد از کاشت مو

ممکن است بعد از عملتان خارش هایی را در ناحیه پیوند شده یا در ناحیه اهدا کننده تجربه کنید. به طور کلی، خارش بخشی از روند بهبود است و نباید باعث نگرانی شود. یک علت دیگر آن ممکن است ناشی از خشکی باشد. همچنین ممکن است هنگام رشد موهای جدید، خارش نیز تجربه کنید. اگر خارش برای شما آزاردهنده است، پماد هیدروکورتیزون ٪1 در تیوب های 30 گرمی را خریداری کنید (باید به شکل پماد باشد، نه به شکل کرم).

می توانید این پماد را به صورت موضعی در مناطقی که خارش دارند، در صورت لزوم، تا چهار بار در روز استفاده کنید. همچنین این امکان وجود دارد که شما شامپوی زیادی استفاده می کنید یا زمان بیش از حد طولانی را صرف شامپو زدن می کنید که این امر باعث خشکی پوست سرتان می شود. اگر احساس می کنید این عامل مهمی است، لطفا شامپو زدنات را کاهش دهید. پوست سر را نخارانید زیرا ممکن است گرافت ها را از بین ببرد.

استفاده از ماینوکسیدیل (Rogaine) بعد از کاشت مو

ماینوکسیدیل ممکن است موجب تحریک شدید پوست سر شود. اگر پس از کاشت مو این اتفاق بیفتد، می تواند با رشد مو مداخله کند. اگر می خواهید پس از عمل راگین استفاده کنید، باید حداقل یک هفته پس از عمل صبر کنید. اگر نشانه ای از قرمزی، التهاب، خارش، یا سوزش رخ دهد، دارو را متوقف کنید و با کلینیک ما تماس بگیرید.

درمان ورم بعد از کاشت مو

اگر تورم قابل توجه باشد، معمولا در روزهای 2 تا 5 بعد از عمل رخ می دهد. تورم معمولا از خط مو شروع می شود و به دلیل جاذبه، به تدریج به پایین پیشانی حرکت می کند و به پل بینی و اطراف چشم ها می رسد. گاهی اوقات، ممکن است پلک ها به مدت کوتاهی از تورم بسته شوند. گاهی اوقات تورم بسیار شدید است، اما همیشه پس از چند روز از بین می رود و به درمان خاصی نیاز ندارد. این موضوع نباید علت نگرانی باشد.

حتما بخوانید
نحوه رشد مو بعد از کاشت مو چگونه است ؟
تورم بعد از کاشت مو
تورم بعد از کاشت مو

اگر علاقمند هستید، می توانید کمپرس سرد را در ناحیه ای که تورم دارد قرار دهید، اما دقت کنید که روی محل کاشت قرار نگیرد. به مدت 3 شب اول پس از عمل، هنگام خواب سر خود را در زاویه 45 درجه بگذارید؛ این کار ممکن است به جلوگیری از تورم کمک کند. شما می توانید از یک صندلی راحت یا 3-4 بالش استفاده کنید. اگر تورم با قرمزی، درد، حساسیت، تب و یا لرز همراه باشد، ممکن است نشان دهنده ی عفونت باشد. اگر هرکدام از این علائم رخ داد، لطفا با کلینیک خانه سفید تماس بگیرید.

خون ریزی بعد از کاشت مو

قبل از ترک کلینیک، تمام خونریزی کنترل خواهد شد. به ندرت ممکن است خونریزی بعد از عمل رخ دهد. اگر خونریزی اتفاق افتاد، روی منطقه را به طور ثابت و مستمری فشار دهید. ما استفاده از یک حوله لوله شده و تمیز را پیشنهاد می دهیم که سر خود را بر روی آن بگذارید. فشار مداوم برای مدت 20 دقیقه ادامه دهید. اگر خونریزی متوقف نشود، با شماره های کلینیک تماس بگیرید و دستورالعمل های داده شده را دنبال کنید. اگر نتوانستید با ما ارتباط برقرار کنید، به نزدیکترین اورژانس یا کلینیک اضطراری بروید و این دستورالعمل ها را به پزشک وظیفه نشان دهید.

گرافت های از دست رفته یا کَنده شده

اینکه چندین گرافت پس از عمل از دست برود غیرمعمول نیست. نگران نباشید، انتظار این اتفاق می رود. اگر یک پیوند از بین برود اما خونریزی نکند، بخش رشد فولیکول از دست نرفته است و بنابراین نباید نگران کننده باشد.

فعالیت ها، الکل و محدودیت های دیگر

روز بعد از پیوند مویتان آرام باشید. ممکن است از آرام بخش هایی که روز عمل جراحی به شما داده شده است خسته شده باشید. در صورت امکان، این روز را در منزل یا در یک مکان راحت صرف کنید و تمرکز خود را بر روی دوش گرفتن به طور صحیح و طبق دستورالعمل های پس از عمل بگذارید.

روز دوم بعد از عمل، می توانید فعالیت های روزانه خود مثل ورزش ملایم را انجام دهید. تا سه روز پس از عمل، از مقاربت جنسی و نوشیدن الکل خودداری کنید. برای 10 روز اول، شما باید از هر گونه فعالیتی که باعث مالش یا فشار مستقیم روی پوست شما می شود اجتناب کنید. بعد از 10 روز، می توانید فعالیت های روزمره خود را از جمله شنا و ورزش آغاز کنید.

سیگار کشیدن بعد از کاشت مو

سیگار کشیدن عمدتا به دلیل محتوای نیکوتین آن باعث انقباض عروق خونی و کاهش جریان خون به پوست سر می شود. مونوکسیدکربن موجود در دود سیگار، ظرفیت اکسیژن خون را کاهش می دهد. این عوامل ممکن است پس از یک پیوند مو موجب التیام ضعیف زخم شود و احتمال عفونت زخم و ایجاد شکاف را افزایش دهد. همچنین سیگار کشیدن ممکن است با رشد ضعیف موها در ارتباط باشد.

اثرات زیان آور سیگار کشیدن به خصوص در افراد سیگاری مزمن با اجتناب از آن به آرامی از بین می روند، به طوری که افراد سیگاری که حتی از هفته ها یا حتی ماه ها سیگار را متوقف کرده اند در معرض خطر التیام ضعیف زخم قرار می دهد. اگر چه دقیقا مشخص نیست که فرد چه مدت قبل و بعد از عمل باید از مصرف سیگار اجتناب کند، توصیه مشترک این است که از یک هفته قبل از عمل تا دو هفته پس از عمل، از مصرف سیگار اجتناب شود.

تاثیر نور خورشید بر موهای کاشته شده

لطفا برای یک ماه از تماس محافظت نشده با نور آفتاب اجتناب کنید. وقتی می خواهید از منزل خارج شوید کلاه بپوشید. پس از 10 روز شما می توانید از کرم ضد آفتاب قوی با SPF 30+ استفاده کنید. اجازه ندهید که پوست سرتان در معرض آفتاب سوختگی یا تابش بیش از حد خورشید قرار گیرید. این کار ممکن است برای بقیه افراد خوب باشد، اما نه برای کسانی که پیوند مو داشته اند.

درمان بی حسی بعد از کاشت مو

احساس بی حسی، سوزن سوزن شدن یا احساسات مشابه آن ممکن است به طور موقت روی پوست شما ایجاد شود. اینها نتیجه برداشتن انتهای عصبهای کوچک پوست در طی برداشت پیوند های اهدا کننده و ایجاد  محل دریافت کننده می باشند. این بی حسی عموما طی چند هفته تا چند ماه طول می کشد تا پایانه عصب ها دوباره رشد کنند.

استفاده از رنگ مو و لوازم آرایشی

موهای خود را به مدت 4 هفته پس از عمل رنگ نکنید. از داروهای پوشاننده آرایشی (مانند Toppik) حداقل 7 روز بعد از عمل استفاده نکنید. هنگام استفاده از عوامل پوشاننده آرایشی و یا هنگام شستشوی آنها از روز 8 تا روز 10 (که در آن زمان گرافت ها ثابت هستند) بسیار ملایم عمل کنید.

 

یادداشتی برای پزشک اورژانس

اگر این بیمار به درمان اضطراری نیاز دارد، لطفا تا زمانی ارتباط حاصل کردن با یک پزشک از مرکز پزشکی خانه سفید موارد زیر را دنبال کنید. پانسمان را با دقت بردارید. خونریزی تقریبا همیشه در ناحیه اهدا کننده (ناحیه پس سری) اتفاق می افتد. اگر فشار مستقیم نتواند خونریزی را متوقف کند، بخیه می تواند برای کنترل هر نقطه خاص خونریزی استفاده شود. لطفا بیمار را راهنمایی کنید تا در اسرع وقت با کلینیک خانه سفید تماس بگیرد تا بتواند دستورات پیگیری را انجام دهد.

مراقبت های بعد از کاشت مو SUT ، MFIT ، FUT ، ARTAS
Best Score 5 Avg 5 (100%) Votes 21

اشتراک گذاری :

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of