جراحی زیبایی

مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

()

جراحی ابدومینوپلاستی در بیمارستان تحت بیهوشی کامل انجام ‌می شود و بسته به نوع آن تا پنج ساعت طول می کشد. به این صورت که ابدومینوپلاستی جزئی معمولا یک تا دو ساعت و ابدومینوپلاستی کامل دو تا پنج ساعت به درازا می انجامد. بعد از مرخصی از بیمارستان و رفتن به خانه لازم است فردی همراه شما باشد.

در خانه نیز باید اطمینان حاصل کنید که برای چند روز اول شخصی در کنارتان می ماند چرا که تحرک شما محدود و کم خواهد بود و نیاز به مراقبت خواهید داشت.

توصیه های بعد از جراحی زیبایی شکم

در روزهای ابتدایی، شکم متورم شده و احساس درد خواهید داشت که این عارضه طبیعی است. برای کاهش تورم در این ناحیه و حمایت از شکم در چند هفته ی اول باید از گن های بعد از عمل جراحی استفاده کنید تا تورم به حداقل رسیده و پوست شکم به ماهیچه زیرین آن جوش بخورد.

به طور کلی بهبودی بعد از عمل از فرد به فرد متفاوت است و به عوامل زیر بستگی دارد :

 • نوع ابدومینوپلاستی
 • سن
 • سلامت عمومی
 • نحوه ی عمل به توصیه های پزشک و انجام مراقبت های بعد از جراحی

اگر از لحاظ جسمی در وضعیت متناسبی هستید، زمان بهبودی شما کوتاه تر خواهد بود. برخی از افراد پس از حدود دو هفته قادر به بازگشت به فعالیت‌های روزمره می‌باشند، درحالی‌که این روند برای برخی ممکن است سه تا چهار هفته به طول بیانجامد.

توصیه های زیر در بهبود سریع تر به شما کمک می کنند

گنی را که بعد از عمل به دستور پزشک باید از آن استفاده کنید، هر روز و به مدت چند هفته بپوشید و تنها هنگام شست و شو و به طور موقت آن را در بیاورید.

به دلیل ماهیت این عمل جراحی، ممکن است مستقیم ایستادن برای چند هفته بعد از عمل دشوار باشد. ضروری است که حرکت دادن ناحیه ی تحت عمل خود را محدود کنید تا از ایجاد کشیدگی در شکم جلوگیری کنید. در طول سه هفته اول بهبودی، هیچ تلاشی برای کشیدن بدن یا صاف ایستادن انجام ندهید. با گذشت زمان عضلات نرم‌تر شده و به‌تدریج می‌توانید به حالت اول برگردید.

برای شش هفته ی اول بعد از ابدومینوپلاستی نیز باید هنگام حرکت و راه رفتن مراقب باشید. همچنین برای جلوگیری از بازگشایی زخم باید از حرکاتی که به محل زخم فشار وارد می کنند مانند خم شدن سریع، خودداری کنید.

لوله های تخلیه ی مایعات یا درین ها

در پایان عمل، بسته به نظر پزشک دو لوله ی باریک به نام درین جهت تخلیه ی خون آبه‌ها و مایعات میان بافتی اضافی ای که در شکم به وجود می‌آیند در زیرپوست قرار داده می‌شوند. این لوله ‌ها که انتهای آن ها بیرون از بدن قرار می‌گیرد به دو مخزن کوچک پلاستیکی متصل هستند. مایعات اضافی طی روزهای بعد از عمل از زیرپوست خارج شده و درون این مخزن ها می ریزند و هنگامی‌ که بیش تر از نصف مخزن پرشده باشد، باید تخلیه گردند.

رنگ مایع خارج ‌شده بلافاصله بعد از جراحی قرمز روشن است اما در روز های پس ‌از آن کم ‌رنگ ‌تر می‌شود. این لوله ها حدودا یک هفته در محل باقی‌مانده و بعد از آن که میزان خونابه ‌های تخلیه شده کم تر و کم تر شد، توسط پزشک یا پرستار خارج می‌گردند.

تخلیه ی این لوله ها از مایعات یکی از کارهایی است که در طی روز های بعد از عمل به طور مرتب باید انجام دهید. تعداد دفعات خالی کردن این لوله ها از مایعات اهمیت دارد و باید آن را ثبت کرده و به پزشک اطلاع دهید، این کار به پزشک کمک می‌کند که زمان خارج کردن درین ها را بهتر تشخیص دهد.

توصیه های بعد از جراحی زیبایی شکم

باید توجه داشته باشید که تا زمانی که لوله ها خارج نشده‌ اند نمی‌توانید استحمام کنید.

رژیم غذایی و تغذیه ی بعد از عمل

در روزهای بعد از جراحی مقدار زیادی آب بنوشید تا سموم را از بدن خود خارج کرده و تورم را کاهش دهید. رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سالم و کم نمک نگه دارید. برای کاهش ورم معده و درد وعده‌های غذایی سبک بخورید. در صورت لزوم، غذا را به‌اندازه قطعات کوچک خرد کنید تا جویدن و هضم آن آسان‌تر شود.

برای جلوگیری از یبوست بعد از عمل جراحی تا آن جا که ممکن است از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید، زیرا برخی از داروهای ضد درد و مسکن می توانند فعالیت روده ها را کندتر کنند. پزشک در صورت نیاز برای شما دارویی تجویز خواهد کرد تا فعالیت سیستم گوارش شما بهبود یابد.

 • مکمل های ویتامین A و ویتامین C مصرف کنید.
 • برای تقویت ایمنی و افزایش میزان آنتی اکسیدانت های بدن چای سبز بنوشید.
 • یک مکمل پروبیوتیک مصرف کنید.

البته به یاد داشته باشید قبل از مصرف هر کدام از داروها یا دم نوش های گیاهی که در بالا به آن ها اشاره شد با پزشک خود در این باره مشورت کنید. پزشک ممکن است برای کاهش درد و جلوگیری از ایجاد عفونت برای شما مسکن و آنتی بیوتیک نیز تجویز کند که در این صورت نسبت به مصرف مرتب آن ها توجه داشته باشید.

سیگار و الکل بعد از جراحی ابدومینوپلاستی

بعد از ابدومینوپلاستی حداقل به مدت سه ماه سیگار کشیدن، استفاده از دخانیات و نوشیدن الکل را ترک کنید. زیرا الکل و سیگار بر روی بهبودی تاثیر منفی می گذارند.

همچنین در چند روز اول بعد از عمل از مصرف کافئین و نوشابه‌های گازدار اجتناب کنید. مصرف محصولات لبنی نیز در روز های اول پس از عمل می‌تواند معده شمارا ناراحت کند، بنابراین در روز های ابتدایی بعد از جراحی استفاده از لبنیات را هم به حداقل برسانید.

حرکت، خواب و استحمام

در ابتدا بعد از جراحی، شکم شما متورم و کبود شده و احساس درد خواهید داشت، بنابراین باید چند روز اول را در خانه استراحت کنید. در صورت لزوم مسکن مصرف کنید.

بهتر است هنگام خواب زانو هایتان خمیده باشند و بدنتان حالت نیمه نشسته داشته باشد تا به شکمتان فشاری وارد نشود. پزشک همچنین به شما توصیه می کند که چند روز اول در خانه قدم بزنید تا گردش خون سالم داشته باشید و از ایجاد لخته های خون جلوگیری کنید.

خوابیدن بعد از ابدومینوپلاستی

بعد از خارج کردن لوله های درین برای حمام کردن می توانید پانسمان های رویی خود را جدا کنید. البته پانسمان زیرین که شامل نوارهای استری هستند و مستقیما بر روی محل برش ها قرار گرفته اند باید در محل خود باقی بمانند. از آن جایی که نوار های استری ضد آب هستند هنگام حمام کردن مشکلی ایجاد نمی کنند.

بعد از حمام نیز باید این محل را با یک دستمال تمیز خشک کنید و تا زمانی که پزشک به شما اجازه دهد این نوار ها را نکنید. بعد از جدا کردن این نوار نیز پزشک نحوه مراقبت از محل برش و تمیز کردن آن را که معمولا تنها  با آب و صابون انجام می شود برای شما شرح می دهد. او معمولا به شما توصیه خواهد کرد که به مدت یک هفته بعد از جدا کردن نوار های استری محل برش را همچنان با گاز های استریل پانسمان کنید.

بازگشت به فعالیت های روزانه

اینکه هر فرد چه زمانی می تواند به فعالیت های عادی خود بازگردد متفاوت خواهد بود. با این حال معمولا بازگشت کامل به کارهای عادی بیش از دو ماه طول نمی کشد. البته لازم است در مورد زمان بازگشت مجدد به کار با جراح خود صحبت کنید. به طور کلی زمان های زیر را برای از سرگیری فعالیت های متفاوت پیشنهاد می شود:

 • حداکثر دو تا سه هفته بعد از عمل برای کارهایی مانند آشپزی، رانندگی و خرید
 • حدود دو تا چهار هفته بعد از عمل برای بازگشت به محل کار

به خاطر داشته باشید که حتی اگر بعد از دو هفته به محل کار خود برگردید بدن شما همچنان در حالت نقاهت و بهبودی قرار دارد و این به آن معنا است که کار سنگین، اضافه کاری، تا دیر وقت بیدار ماندن و انجام تمرینات شدید ورزشی همچنان باید به تعویق بیافتند.

توصیه های تکمیلی

رعایت نکات ساده ی زیر به شما کمک می کند تا زمان نقاهت و دوره ی بهبودی شما کوتاه تر و راحت تر باشد:

 • محل جراحی را تمیز و خشک نگهدارید.
 • روزانه بانداژ را عوض کنید.
 • آنتی بیوتیک های تجویز شده توسط پزشک را به موقع مصرف کنید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین و همینطور بلند کردن کودکان کوچک خودداری کنید.
 • به طور موقت ورزش شدید و انجام حرکات سنگین را متوقف کنید.
 • از کرم های موضعی در محل برش جراحی استفاده کنید.

نکات هشدار دهنده

توجه داشته باشید در صورت بروز هر یک از موارد زیر فورا با پزشک خود تماس بگیرید:

 1. تب بیش از 38.5 درجه ی سانتی‌گراد
 2. درد زیادی که با مصرف قرص مسکن برطرف نشود
 3. تورم بسیار زیاد شکم
 4. خون ریزی قابل توجه از محل بخیه ها پس از هفتاد و دو ساعت بعد از عمل

البته به طور کلی بعد از جراحی مرتبا باید پزشک خود را ملاقات کنید تا از توصیه ها و مراقبت های لازم آگاه شوید.

بهبودی نسبتا کامل بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی زمان بر است اما در طول این مدت با رعایت دستورالعمل های لازم و حفظ روحیه ی خود، دوران نقاهت را به بهترین شکل سپری خواهید کرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا