ریزش مو

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

4.1
(50)

ماینوکسیدیل یکی از داروهای ریزش مو بوده که مصرف آن حتی اگر بهترین ماینوکسیدیل موجود در بازار هم باشد می تواند با عوارض و معایبی همراه باشد. روش های جایگزینی که می توانند نتیجه بسیار مطلوب تری را نیز حاصل نمایند را می توان جایگزین استفاده از ماینوکسیدیل نمود. همه افراد می توانند با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، رشد مجدد موهای خود را شاهد باشند.

تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش مو

در ابتدا بهتر است به صورت اجمالی به معرفی داروی ماینوکسیدیل پرداخته شود و پس از آن در مورد تاثیرات آن نیز اشاره ای خواهد شد. ماینوکسیدیل در سال های قبل به عنوان دارویی در بازار موجود بوده که برای کاهش فشار خون بالا کاربرد داشته، اما با گذشت زمان نشانه هایی از رویش مو به عنوان عوارض در مصرف کنندگان مشاهده شده است. با تحقیقات بیشتر بر روی مصرف کنندگان قرص ماینوکسیدیل متوجه شده اند که این دارو می تواند در درمان ریزش مو نیز تاثیر گذار باشد.

محلول این دارو به برای مصرف موضعی جهت درمان ریزش مو نیز به بازار عرضه شده است. افرادی که با ریزش مو مواجه بوده، از این محصول استفاده می نمایند. اما چیزی که باعث شده تا مصرف این دارو در سال های اخیر کمتر شود، عوارض و معایب آن می باشند. همه افرادی که از این دارو استفاده می کنند، بهتر است با عوارض و معایب ماینوکسیدیل آشنایی پیدا نموده، تا بتوانند درباره استفاده از این محصول تصمیم صحیحی را اتخاذ نمایند. زیرا جایگزین های بسیار مناسبی برای این دارو در سال های اخیر معرفی شده است.

عوارض ماینوکسیدیل

 • بروز التهاب و خارش : استفاده از محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو عوارض و معایبی را به همراه دارد. یکی از رایج ترین نمونه از این معایب، بروز التهاب و خارش می باشد. التهاب و خارش در پوست سر می تواند در صورتی که برای طولانی مدت ایجاد شود، بسیار آزار دهنده باشد.
 • پوسته ریزی یا شوره سر یکی دیگر از مواردی است که ممکن است با مصرف داروی ماینوکسیدیل در پوست سر خود مشاهده نمایید. پوسته ریزی به خودی خود می تواند باعث بروز مشکلات دیگری از جمله خارش نیز بشود. درمان پوسته ریزی نیاز به شامپو های گران قیمت دارد و هزینه های درمان را افزایش دهد.
 • ایجاد حساسیت های پوستی یکی دیگر از معایب استفاده از ماینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش مو می باشد. افرادی که خود دارای پوست حساس بوده، بهتر است از این دارو برای درمان ریزش مو استفاده نکنند.
 • هزینه بالای درمان : یکی دیگر از معایبی که می توان برای مصرف داروی ماینوکسیدیل نام برد، استفاده طولانی مدت از این دارو می باشد. صرف هزینه های بسیار بالا برای درمان ریزش مو در طولانی مدت شاید بتواند از جمله معایب این داروی محبوب باشد. این موضوع باعث می شود که این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.
 • شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو : از دیگر معایب استفاده از ماینوکسیدیل می توان به شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو اشاره نمود. افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، نمی توانند مصرف آن را قطع کنند. زیرا ریزش مو مجدد با شدت بیشتری آغاز می شود.

در هر روز محلول ماینوکسیدیل باید دو مرتبه مورد استفاده قرار بگیرد، این کار در کوتاه مدت مشکل به نظر نمی رسد، اما در طولانی مدت چنین کاری طاقت فرسا بوده و اغلب افراد نمی توانند برای طولانی مدت استفاده از این دارو را ادامه بدهند.

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

کاشت مو

بدون شک یکی از بهترین روش هایی که می تواند جایگزین استفاده از ماینوکسیدیل شود، کاشت مو می باشد. کاشت مو یک روش جراحی برای درمان ریزش مو به شمار می رود که از بخشی که دارای موی کافی بوده و موهای این قسمت در مقابل ریزش مو مقاوم هستند، به بخش کم پشت یا طاس ریشه موها منتقل می شود.

پس از کاشت مو نیاز است تا مراقبت هایی انجام گیرد، مثلا بهتر است که برای چند روز نور مستقیم آفتاب به قسمتی از سر که مو در آن کاشته شده، نتابد. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت شود، شستشوی سر با شامپو مخصوص کاشت مو حداقل پس از دو روز می باشد.

برای کاشت مو روش های بسیار متفاوتی وجود داشته، که معمولا متخصصان این امر بهترین مشاوران برای انتخاب روش مناسب جهت کاشت مو می باشند. بهتر است قبل از اقدام به کاشت مو با متخصصان مختلفی مشورت نموده تا بهترین روش برای کاشت موهای خود را انتخاب نموده و از مزایای آن بهره مند شد.

کاشت مو بهترین راه بازگشت موهای از دست رفته می باشد
کاشت مو بهترین راه بازگشت موهای از دست رفته می باشد

از انواع روش های کاشت مو می توان به روش هایی همچون FUT، FIT، SUT و ترکیبیاشاره نمود. هر کدام از روش های کاشت مو دارای مزایا و معایبی بوده، که ممکن است هر کدام برای مواردی مناسب بوده و برای برخی موارد نیز نامناسب باشند.

کاشت مو معمولا مانند هر روش دیگری ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد، اما معمولا این عوارض جزئی و زودگذر می باشند. بهترین جایگزین ماینوکسیدیل برای ریزش مو، می تواند کاشت مو باشد. در دنیا کاشت مو هر روزه با استقبال بیشتری مواجه می شود. زیرا نتایجی که از آن حاصل می شود، بسیار رضایت بخش می باشند.

برای دریافت وقت مشاوره ریزش مو و کاشت مو با پزشک متخصص پوست و مو کلینیک خانه سفید از طریق شماره های 02154503 و 09122252731 اقدام فرمایید.

لیزر تراپی مو

یکی از مدرن ترین و جدید ترین روش های درمان ریزش مو لیزر تراپی می باشد. در این روش همان طور که از نام آن پیداست از اشعه لیزر استفاده می شود. با استفاده از لیزر می توان جریان خون را در پوست سر بیشتر نمود، در نتیجه تغذیه ریشه مو به خوبی انجام می شود. این موضوع کمک می کند تا موها سریع تر رشد نمایند.

ریشه موهایی که قبلا ریخته شده نیز برای رشد مجدد تحریک می شود. با توجه به اینکه در این روش نیاز به جراحی خاصی وجود نداشته، افراد زیادی از آن استقبال می نمایند. لیزر درمانی علاوه بر رویش موهای ریخته شده، می تواند به ترمیم موهای آسیب دیده نیز کمک فراوانی کند. بدین ترتیب افرادی که به دلیل استفاده زیاد از سشوار یا سایر وسایلی که با حرارت موها را حالت داده، همچنین رنگ کردن بیش از حد موها با نازک شدن تارهای مو مواجه بوده، می توانند از این روش بیشترین بهره را ببرند.

این روش درمانی در جلساتی کوتاه مدت در حدود نیم ساعته انجام شده و هیچ گونه مشکلی در هنگام انجام آن برای افراد به وجود نمی آید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یکی از روش هایی است که از آن برای درمان ریزش موی مردانه و زنانه می توان استفاده نمود. در این روش موادی که برای رشد مو مناسب است از طریق یک سوزن مخصوص به عمق یک میلیمتری پوست سر تزریق می شود. تاثیرگذاری این روش بسیار مناسب است.

داروهای مورد استفاده در این روش پس از بررسی های دقیق شرایط بیمار به صورت اختصاصی انتخاب می شود. این موضوع باعث شده تا استفاده از این روش با نتایج بسیار مناسبی همراه باشد. مزوتراپی هم در توقف ریزش مو و هم در سرعت بخشیدن به رشد مو تاثیرات بسیار مطلوبی دارد.

پی آر پی

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت را می توان یکی از طبیعی ترین روش های درمان ریزش مو نامید. پی آر پی معمولا با استفاده از سلول های بنیادی کمک می کند تا ریزش مو قطع شده و رشد مجدد موها آغاز شود.

روش پی آر پی معمولا نیازی به جراحی خاصی نداشته، در نتیجه کمک می کند تا به راحتی از ریزش مو جلوگیری نموده و رشد مجدد موها آغاز شود. زمانی که برای این کار نیاز است کمتر از دو ساعت می باشد. بدین ترتیب در مدت زمانی کوتاه همراه با نتایجی بسیار مناسب قابل انجام است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.1 / 5. تعداد رای ها 50

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

این مطلب را هم بخوانید
راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫162 دیدگاه ها

 1. سلام محلول هیدرتونیک سریتا مثل فیناستراید و ماینوکسیدیل بعد قطع موهارو میریزه
  وموهارو رشد میده

 2. سلام من سه روزه محلول دارو ترکیبی ماینوکسیدیل ودو تا اسمشم یادمم نیس دکتر نوشته موهام شدید میریزه ینی اینا تاثیر داره تو عرض یه ماه؟

 3. سلام دوستان من بعد از رفتن به دکتر و بررسی در اینترنت به صورت مدارم و خوندن نظر ها می خوام با شما به اشتراک بزارم نتایج بررسیمو :

  من تقریبا 2 سال ریزش مو دارم و ی کارای اشتباهم کردم که الان پشیمونم البته شاید استقاده هم نمیکردم تاثیرری نداشت نمیدونم البته

  کلا برای ریزش مو کلا بحت ها به ماینوکسیدیل و فینستراید ختم میشه که که برای آقایانی مثل بنده که در دهع 20 سالگی هستن و ریزش مو دارند استفاده میشه و برای آدمای کاملا کچل اصلا قایده نداره ولی جای ناراخت کننده داستان اینه که ماینوکسیدیل در اکثر کامنتا رویش موقث 6 ماه به صورت چشم گیر و بی تاثیری اون میشه (مثل مواد مخدر میمونه اول عالی ولی بعدش دیگه بعت لذت نمیده و بدتر سیستم بدنتو بهم میریزه (البته من معتاد نیستم :) ))

  فینستراید هم که کلا آقایان استفاده کنن به نظرم ولی نتیحه شبیه بع مایندکسیدیل خواهد داشت (موارد کمی مشاهده کردم در مورد ریزش مجدد ) ولی بیشتر از لحاظ جنسی تحت تاثیر قرار گرفتن.

  و مادرم حرف قشنگی میزنه مبگه ما قبلنا با کاسه تشت خودمونو میشیتیم و الان ثابت شده بهترین راه شستشوی سر همون کاسه تشت به صورت نشته میباشد (به دلیل اینکه شما در حالت ایستاده منافظ باز میشن و خون رسانی قطع و مو ها وارد شک میشن + حرکات خشن مو)

  و برای درمان ریزش مو تصمیم گرفتم از تونیک ها استفاده کنم ترجیحا سریتا + قرص hair vit که پایشون گیاهی هستن (امید به شفا)

  البته دکتر نهایی خداست و همه چیزو باید ازون خواست امید وارم هیچکی از جهره خودش ناراضی نباشه و اعتماد به نفس کافی داشته باشین برا منم دعا کنید موهام کمی بهتر بشه و اعتماد بع نفسمم کمی تقویت

  مممنون متنو خوندی و باید بگم اسم داروهایی که گفتم اصلا جنبه تبلیغاتی نداره و بررسی خودم تو دی جی کلا و … متناسب با موعای خودم بده (کم پشت + نازک)

 4. ایا کسی که درماتیت دارد میتواند همزمان که داروهای مربوط به درماتیت مصرف میکند ماینوکسیدیل استفاده کند؟

 5. بهترین نظر
  با سلام من قبلا ماینوکسیدیل ۵ درصد با قرص فیناستراید استفاده کردم خارش شدید به دلیل الکل در سر ایجاد میکنه و هیچ کس نمی تونه تا اخر عمر استفاده کنه نهایتا قطع میکنه . بعد همان قسمت بعد از ۵ الی ۸ سال کاملا تاس میشه. فقط استرس و تقویت مو از لحاظ مواد غذایی باید مدنظر باشه.

 6. خیلی خوبه که مرگ وجود داره
  اینقدر سر ریزش موهام عصبی شدم که میگم چقدر خوبه زودتر بمیرم دیگه راحت بشم .
  حداقلش اونجا این مسخره بازیارو نداریم

  1. دقیقا منم همین حس رو دارم. البته دو ماه هست که اسپیرونولاکتون میخورم موهام نمیریزه ولی چه فایده که کچل کچل شدم

 7. سلام
  من ماینوکسیدیل ۲ درصد استفاده میکردم..
  اگر دوزشو به ۵ درصد افزایش بدم عوارضی داره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   هر نوع تغییر در داروهای مصرفی باید با نظر پزشک باشد.

 8. اول از ماینوکسیدیل استفاده کن. از فیناستراید هم استفاده کن.
  ماینوکسیدیل فقط باعث گشاد شدن مویرگ های پوست سر شده و باعث میشه ریشه مو بهتر تغذیه بشه.
  شما میتونید از روغن های مثل روغن کرچک استفاده کنید که مثل ماینوکسیدیل باعث افزایش گردش خون و تغذیه مو با انواع مواد مغذی میشه.

  1. عرض ادب و احترام

   اگر پزشک متخصص پوست و مو اطلاعات ندارد حتما شما جناب آقای نامداری با ۲۴ سال سن اطلاعات کاملی دارید ؟

  2. چرا دروغ به مردم میگید ؟
   پی آر پی پلاسمای خون خوده شخص که سانتریفیوژ میشه و دوباره تزریق میشه که تاثیر زیادی نداره یعنی خیلی بزرگ نمایی شده
   سلول بنیادی؟!!😅🤣

   فقط فکر خالی کردن جیب مردم هستین

  3. عرض ادب و احترام

   با محمدرضا رفتی با حمیدرضا اومدی ؟
   حداقل ایمیلت رو عوض میکردی نفهمیم خودتی.
   خسته نباشی پسرم.

  4. سلام ماینوکسیدیل عوارض زیادی داره خودم امتحان کردم دور چشمام سیاه شدن حس تورم سمت راست چشمم داشتم انگار بدن میخواد اون چشم پس بزنه حس بی حسی…اون یکی از علایم داشتم کلا روز حس خستگی…وغیره تو سایت های ایرانی اطلاعات غلط میدن سایت های خارجی معتبر رو بخونید

  5. با سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز این حس میهن پرستی شما ما را تحت تاثیر قرار داد.
   عوارض داروها در همه افراد یکسان نیست. اینکه شما حتی کوچکترین و ساده ترین مسائل پزشکی را در آن اطلاعاتی ندارید دلیل نمیشه زحمت پزشکان و دوستانی که در وب سایت های پزشکی مقالات علمی گردآوری کرده و با خلوص نیست پاسخ مراجعین وب سایت ها را می دهند زیر سوال ببرید.

   کمی وجدان داشته باشیم.

  1. با سلام
   من میخوام از تونیک تقویت کننده مو استفاده کنم آیا با قطع آن ریزش مو پیدا میکنم؟؟؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   تونیک های تقویت کننده مورد تایید پزشک متخصص نیست.

  3. با عرض سلام و احترام
   من دوسالی از ماینوکسیدیل استفاده میکردم که باعث کاهش ریزش شد…ولی مدتی قطع کردم و مجدد که شروع به استفاده کردم ریزشم بیشتر هم میشه و انگار هیچ اثری نداره…دلیلش چیه؟ممکنه که با توجه به استفاده مکرر بعد از مدتی دارو بی اثر شود؟

 9. باسلام و‌خسته نباشید.من ریزش موی شدید داشتم به نحوی که وسط سرم کلا خالی شده بود رفتم‌دکتر گفت پی آر پی و مزو انجام بدی ۷۰درصد موهات برمیگرده.۸جلسه مزو و ۸جلسه پی آر پی انجام دادم ولی کوچکترین تاثیری نداشت. آخر هم مجبور شدم کاشت مو انجام دادم. از اونطرفم دکتر قبل از مزو و پی آرپی تضمین داد بود وسه ونیم پول داده بودم ودبعد اینکه کاشت رو‌انجام دادگفت که۴میلیون دیگه هم باید بدی.

  1. با سلام و وقت بخیر

   به هیچ وجه تاثیر مزوتراپی و پی آر پی برای ریزش موی ارثی تایید نشده است.

 10. سلام 3 سوال داشتم
  1 بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل که مو ها شروع به ریزش میکنه این ریزش قطع میشه یا ادامه داره؟
  2 با چه دارویی میشه موهایی که با ماینوکسیدیل ضخیم شده و نریخته رو تثبیت کرد؟
  3 برای کف سر چرب چه دارویی رو پیشنهاد میکنین؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   1 – اول با سرعت بیشتری است بعد ریزش با سرعت همیشگی و قبلی ادامه می یابد.
   2 – دارویی با مستندات علمیبرای درخواست شما وجود ندارد.
   3 – شامپوهای کتوکونازول. سلنیوم سولفید. زینک پیریتیون و سیکلو پیروکس.

 11. سلام
  من ریزش مو داشتم و دکتر ماینوکسیدیل تجویز کرد. یکسال و نیم مصرف کردم. الان 5ماهه که مصرفش رو قطع کردم و 3ماهه که ریزش موی شدید دارم البته داروهای گیاهی جایگزین استفاده میکنم و جاهای خالی سرم موهای ریز درآورده ولی ریزش همچنان زیاده. میخواستم بپرسم این ریزش بعد از قطع ماینوکسیدیل معمولا چندماه طول میکشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بسته به شرایط فرد ممکن است بین ۲ تا ۴ ماه ادامه دار باشد و پس از آن ریزش مو به سرعت ماقبل از مصرف ماینوکسیدیل برمیگردد.

 12. من رفتم دکتر پوست و مو برام ماینوکسیدیل فینستراید زینک کتوکونازول تجویز کرد من که نمیدونستم اینا چیه همه رو خریدم که مصرف کنم دویست سی صد پولش شد اومدم در موردشون تحقیق کردم حالا منصرف شدم میخوام بریزم دور ارزشش رو نداره که به خاطر چند لاخ مو سلامتی ام رو نابود کنم

 13. ریزش مو هیچ راهی نداره فقط باید استرس رو کاهش داد و شبکاری رو کم کرد بقیه کارایی که میگن همش الکیه و فایده نداره همه دکترا اکثرا کچل هستن مخصوصا دکترای پوست و مو تو اگر طبیب بودی سر کل خود دوا نمودی

 14. من سه سال ریزش موی شدید دارم هر کاری هم کردم مثل پی ار پی … و نتیجه نداشت رفتم پیش دکتر فاضل توی مشهد به من طی دو مرحله ویزیت مدلهای مختلف ماینوکسیدیل با قرص نورکرین داد و الان شش ماهه که مصرف مداوم دارم و تاثیری هم در کنترل ریزش نداشتم و الان هم که شرایط کروناست و خانم دکتر تشریف ندارند که ببینم چه گلی با این خاکی که توی سر من ریخت درست کنم ،استفادش اصلاحات مجاز نیست و هرکسی تجویز کنه جنایت کرده از نظر من

 15. سلام و عرض ادب
  من دوماهی هست که ریزش مو شدید پیدا کردم دکتر رفتم ماینوکسیدیل تجویز کردن و ۳جلسه prp…
  میخواستم ببینم بعد از قطع کردن ماینوکسیدیل ریزش مو از قبل شدید تر میشه!؟!؟
  یعنی مثلا الان روزی ۵۰۰ تار مو میریزه ماینوکسیدیل بزنم جلوی ریزش بند بیاد بعد وقتی دارو قطع کنم میشه روزی ۱۰۰۰تا!؟!؟
  (هنوز از دارو استفاده نکردم)

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله ریزش موی شدیدتری بعد از قطع ماینوکسیدیل خواهید داشت.

  2. سلام ..من از امشب شروع به زدن ماینوکسیدیل کردم… ولی هرچقد ک میزنم حس میکنم کافی نیست و ب کل سرم نمیرسه… باید کف سر خیسه خیس بشه یعنی؟؟دقیقا برای کل سر چ مقداری باید باشه

  3. با سلام و وقت بخیر

   در این حد که رطوبت به پوست سر شما برسد کافیست. حدود ۲۰ قطره به طور متوسط.

 16. با عرض سلام. من بانک موی خوبی در قسمت پشت سر دارم، ولی تمایل دارم که در قسمت جلو سر و فرق سر با استفاده از موهای بدن یا پا یا سینه کاشت مو انجام بدهم و میدانم که آین موها رشد مثل موهای سر ندارند برای من فقط وجود مو با تراکم قابل قبول کافیه، آیا این عمل کاشت مو قابل انجام است.؟
  متشکرم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر برداشت از ناحیه بانک موی پشت سر مهم است. مقدار موهای زیر ریش و بدن به اندازه ای نیست که کامل پاسخگوی کاشت موی شما باشد. همچنین گرافت های این نواحی ضعیف تر هستند و ممکن است کاشت موی مناسبی ایجاد نشود.

 17. با سلام خسته نباشید من ۳ روز هست که مصرف ماینوکسیدیل ۵% شروع کردم و حالا از مصرفش پشیمون شدم میخواستم ببینم اگه قعطش کنم مشکلی برای موهام پیش نمیاد اینو بگم که خودسرانه شروع به استفاده این محصول کردم
  باتشکر.

  1. با سلام و وقت بخیر

   هم شروع مصرف اشتباه بوده و هم قطع آن اشتباه است. بهتر است سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و با مشورت ایشان تصمیم بگیرید که چه کاری برای شما بهتر است.

 18. سلام وقت بخیر من قبلا از محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده میکردم موهای سرم کاملا خوب شده بود بعد شش ماه قطع کردم موهای سرم ریخت الان دوباره مصرف میکنم ولی انگار اثری نداره چیکار میتونم انجام بدم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   به مصرف ادامه بدید تا روند درمان تکمیل شود. قطع مجدد و مصرف مجدد تاثیر بدی می گذارد.

 19. سلام خسته نباشید ببخشید من 4ساله ماینوکسیدیل 5درصد استفاده میکنم ولی چون گفتن 5درصد به مرور فشارخون میاره وموی زاید واینا الان رفته رفته بانظرپزشک کمش کردم وچون شدید ریزش داشتم الان باز شروع کردم روزی دوبار ماینوکسیدیل2درصد استفاده میکنم خواستم ببینم دیگه ریزش موهام کنترل میشه یاباید همون5درصدوشروع کنم

 20. فقط قطع ناگهانی مصرف ماینوکسیدیل باعث ریزش بیشتر میشه
  یا اینکه اگر میزان دوز مصرفی و دفعات استفاده از اون به تدریج کم بشه بازهم ریزش شدیدتر میشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   کم شد دوز مصرفی با نظر پزشک معالج تاثیر چندانی در ریزش مو ندارد، اما قطع مصرف حتی بعد از کم کردن تدریجی ریزش مو را تشدید می کند.

 21. سلام، من مدت زمان زیادیه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم، میتونم الآن مصرف رو قطع کنم و به جاش از روغن رزماری استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر هیچ ماده دارویی و طبیعی جایگزین مایندوکسیدیل نمی شود.

  2. سلام من مدتیست از فوم ماینوکسیدیل استفاده میکردم و خوب جواب گرفته بودم تا اینکه از محلول ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده کردم که باعث ریزش موها و خارش و پوست ریزی سرم شد در صورتی که به محلول 2درصد کمتر حساسیت دارم میتوانم از محلول 2درصد استفاده کنم و باعث ریزش موهایم نمیشود؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر بهتر است همان ۲ درصد را استفاده کنید.

 22. سلام میشود همزمان با مصرف ماینوکسیدیل از روغن رزماری یک روز درمیون استفاده کرد یا تداخل دارند؟

 23. سلام مگه شما نمیگید ماینوکسیدیل باعث رشد مو نمی‌شه ،فقط از ریزش بیشتر موها جلوگیری میکنه،پس چرا بعضی افراد که پیام میدن میگن مو در ناحیه پیشانی درآوردیم،یا یه سریا میگن موی زاید تو صورتمون در آوردیم.!
  یعنی ممکنه با مصرف ماینوکسیدیل در ناحیه مثلا سر،موی زائد در صورت دربیاریم؟یا اینکه ریزش ناگهانی و نا خواسته ی آن روی صورت باعث رشد موی زائد در صورت میشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   با مصرف ماینوکسیدیل در واقع موی جدید رشد نکرده، موی کرکی و نازک آن منطقه تقویت شده و رشد کرده که موجب میشه احساس رشد موی جدید داشته باشید.

  2. سلام ببخشید من تقریبالزآذرسال 95 ماینوکسیدیل5درصداستفاده میکردم ولی چون دیگه تاثیری نداشت ودکتر دیگه ای که رفتم گفتن عوارضش زیاده باید کم کم قطع کنی بعد محلول سریتا واوی درم ومزوتراپی انجام دادم تا ماینوکسیدیل به دلیل مصرف کمترش عوارض زیادی نداشته باشه ولی چون هبچ کدوم نتونستن جلوی ریزشمو بگیرن شروع کردم به مصرف ماینوکسیدیل 2درصدالان بازم شدیدا ریزش دارم فیلرموهم تزریق کردم ولی زیاد نتیجه ندیدم اگه ماینوکسیدیل 2روادامه بدم ریزشم کنترل میشه یانه ؟

 24. سلام وقت بخیر
  من ب تازگی محلول ماینوکسیدیل رو خریداری کردم اما با توجه ب اینکه شما گفتید بعد از قطع مصرف ریزش شدیدتر میشه نسبت ب مصرفش دودل هستم آیا استفاده و بعد کم کردن مصرف ماینوکسیدیل ب صورت تدریجی باز هم با تشدید ریزش روبرو هستم یا فقط موهایی ک بخاطر ماینوکسیدیل رشد کردن ریزش میکنن؟؟؟
  در کل این محلول رو استفاده کنم یا نه چون موهای کم پشتی دارم و بیست سالمه؟؟؟؟

 25. سلام، من تازه مو کاشتم،و بین دارو های تجویز شده، محلول ماینوکسیدل هم وجود داره که طبق دستور نوشته شده از یه ماه بعداز کاشت تا 6ماه ادامه بدم، ولی من قبل از کاشت از این محلول استفاده کردم و تاثیر خوبی هم برام نداشته، بنظرتون میتونم استفاوه نکنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری نیست.

 26. سلام
  وقت بخیر من هجده سالمه و ریش و سبیل کم پشت دارم مشکلی نداره از این دارو استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   استفاده از داروی درمانی فقط با تجویز پزشک مجاز می باشد.

 27. سلام دکتر ببخشید من مریضی تریکو تیلو مانیا دارم حدود دو ماه هست که دیگه دست نمیزنم و موهام شروع به رشد کردن و خیلی خوب رشد میکنن یه ماه هست که از ماینوکسیدل استفاده میکنم به نظر شما از این محلول استفاده کنم یا نه .

  1. با سلام و وقت بخیر

   بلی استفاده کنید. می تواند کمک کند. شکل نهایی تقریبا یک سال بعد از اینکه دیگه دست نمیزنید خواهید دید.

 28. سلام
  من دو سال ماینوکسیدیل دو درصد استفاده کردم ….و اینکه دوماه هست ریزش موهام برگشته رفتم دکتر ماینوکسیدیل پنج درصد تجویز کرد. سوال من اینه موی زائد در نمیارم پنج درصد استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   احتمال ضخیم شدن موهای کرکی شما بالاست.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر مانند ماینوکسیدیل نیست.

 29. وقت بخیر.من کاشت مو انجام دادم . دقیقا 7 ماه شده و خیلی راضی هستم.پزشکم گفت دوماه اول پس از کاشت ماینوگسیدیل 2 درصد استفاده کن.و بعد از ان تا پایان ماه 6 ماینوکسیدیل 5 درصد( هر دو روزی دو مرتبه.هر سری 20 قطره)و بصورت پلکانی کم کن. ریزشم کاملا قطع شده بود..الان روزی دو مرتبه و 10 قطره میزنم تا قطع کنم.اما ریزشم شدیدا زیاد شده.چی کار کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اصولا بعد از ماه ششم ریزش مو غیر طبیعی است. بهتر است به پزشک خود مراجعه فرمایید.

 30. سلام وقت بخیر ، میشه همزمان محلول ماینوکسیدیل و نلاپروژست رو باهم استفاده کرد؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله مشکلی نیست میتونین همزمان استفاده کنین.

 31. با سلام و درود فراوان
  ممنون میشم پاسخ کامل بدید
  داروی فیناستراید در استفاده طولانی مدت باعث بوجود امدن سرطان ها یا به اختصار سرطان پروستات میشه؟
  و سوال بعدی عوارض استفاده طولانی مدتش چی هست؟ چون من زیر نظر دکتر دارم استفاده میکنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر عوارض این چنینی هنوز برای این دارو ثبت نشده است.

 32. سلام
  من یک‌ماهی ماینوکسیدیل ۵٪مصرف کردم برای پر پشت شدن ریزش در بعضی نقاط اما روی پیشانی و گونه و گوشم موهای کرکی و نازک در اومده ایا مصرف رو اروم اروم قطع کنم این مو های اضافی میریزن یا نه؟
  و اینکه اگه از محلول ۲٪استفاده کنم بهتر میشن یا خیر؟

 33. سلام
  من بعلت مصرف قرص پردنیزولون چندین ساله که ریزش شدید مو گرفتم و متاسفانه این اواخر هیچ موئی هم بجای موهای ریخته شده درنمیاد و از اونجائیکه علیرغم آزمایشات متعدد و عدم پاسخ به داروها و سایر روشهای درمانی راه دیگه ای نمونده ، شما چه پیشنهادی دارین؟ یعنی میشه با قرص فینستراید جلوشو گرفت یا خامها نمیتونن از این قرص استفاده کنن؟

  1. ســـلاملکم، یــاسینم 22 ساله، مصرف کننده دارو هســتم از 18 سالگی تا امروز، تجاربمــو در اختیارتــون میــزارم … این دارو اوایلش رشد قابل توجــهی داره، رمز این دارو استفاده بیشتر از 1 ســاله، حتمنم با فیناستراید و فینایید مصـــرف شه بــهتر است، اما عین یه باتلاق پر از مواد چسبندس که بعد از 2 ماه مصرف بهتــون میچسبه و نمیتــونید از خودتون بکنیدش مگه اینکه هزینش رو بدید و اون ریزش موی حتی بیشتر از قبــله، پس حتما با دکتر مشورت کنید من از 5 درصد شروع کردم و الان رو 15 درصدم … عوارض چندانی نداره، کمی خارش پشت سر و کمی شوره که اوایل بود و الان برطرف شده … این دارو ســـینوسیه تاثیرش، حتی مواقعی هم بود تو این مدت که رشد من متوقف شد و ریزش بیشتر، اما در کل بهتره تا 30 سالگــی مصرف کنید و بعــد به فکــره کاشت بیوفتید چون تــو سنــای ما اصلا کاشت پیشنهاد نمیشــه …

 34. سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه و وزنم ۷۴ کیلو هست دکتر بر اساس وزنم بهم گفته که فینستراید ۵ هر شب به هم راه اسپیرو ۲۵ صب و شب بخورم موهام بر اثر وراثت کلا ریخته ومیشه گفت ۳۰ درصد مونده و کف سرم پیداست ، برای مصرف هر شب فینستراید۵ استرس دارم ایا مشکلی داره ؟ و اینکه ایشون برام محلولی رو دادن ساخت که ماینوکسیدیل و یک سری دارو های دیگه دار که دیگه حساسیت نداشته باشم با مصرف ماینوکسیدیل ، فقط میترسم با این دارو یه وقت همین موهای هم که مونده بریزه ؟

  1. سارگل عزیز کاش میتونستم از نزدیک ببینمت و باهات همدردی بکنم
   حالت رو واقعا درک میکنم و بقیه واقعا نمیتونن درک کنن
   از ۱۳ سالگی تا الان که ۲۶ سالمه انواع و اقسام روش ها (محلول های ترکیبی تجویزی،پی آر پی،مزوتراپی،داروهای هورمونی،ماینوکسیدیل)و هیچکدوم تاثیر نداشت و نمیدونم الان دوباره ماینوکسیدیل مصرف کنم یا نه با توجه به تجویز دکتر با توجه به این همه نظر منفی بدتر ازهمه چند وقت یکبار وضعیت موهام بهتر میشه باز میریزه واقعا در کنار مشکلات زندگی روحیه مو کامل از دست دادم و فکر اینکه تا چند وقت دیگه کامل مویی نمیمونه داره دیوونه ام میکنه هرچی ورزش های روتینم رو میکنم ، مدیتیشن میکنم اما تاثیری نداره

 35. سلام.استفاده از محلول ضد ریزش سریتا که حاوی آمینکسیل هست،بعد از قطع محلول باعث ریزش شدید تر نمیشود؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   قطعا موجب ریزش شدیدتر خواهد شد.

 36. سلام من حدود5الی 6ماهه ازماینوکسیدیل استفاده میکنم اوایل ریزش موکنترل کردولی الان مدتیه ریزش موهام شروع شده وقرص زینگ وبیوتین هم مصرف میکنم حالا چیکارکنم ایامیشه مصرف ماینوکسیدیل قطع کنم وایاعوارضی برای موهام نداره

  1. با سلام و وقت بخیر

   قطع ماینوکسیدیل برای مدتی سرعت ریزش مو را افزایش می دهد. جهت بررسی دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 37. سلام من ۳ ماه از ماینوکسیدیل استفاده کردم الان ۳ ماه هست از این دارو استفاده نمیکنم و نمیخوام دوباره شروع به استفاده کنم اما بعد از قطع دارو ریزش شدیدی گرفتم الان میخوام بدونم فقط موهایی که با مصرف ماینوکسیدیل رشد کرده اند میریزند یا کلا موهام ریزش میکنه و این ریزش چه مدت ادامه داره آیا احتمال داره کچل بشم ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ماینوکسیدیل باعث ریزش مو نیست. مدتی که جلوی ریزش را گرفته بود و سیر متعادل ریزش مو ادامه پیدا میکند به ژن و ارث شما بستگی دارد.

  2. سلام وقتتون بخیر من ۲۷ سالمه الان ۳ سال ریزش مو دارم کامل کم پشت شده اون ده روز دارم استفاده میکنم از شامپو موقع شستن ریزش دارم آیا بعد از مدتی جلو گیری میکنه از ریزش مو ممنون میشم پاسخ بدین

  3. بهترین راه درمان طلایی همون ترانسپلنت یا کاشتن مو هست که بهتره در سن بالاتر از سی و پنج سال که الگوی طاسی به حد مشخص و معینی رسیده ، انجام بشه ، باز هم تاکید میکنم که در این سن باید طاسی تا مقدار زیادی بحد قابل پیش بینی رسیده باشه البته بعقیده من در سنین پایین‌تر مثلا بیست و پنج سالگی هم میتوان این پروسه را انجام داد ولی باید خیلی محتاط بود مثلا خط رویش را بالاتر در نظر گرفت یا از کاشت مو در ناحیه ورتکس تا جایی که امکان دارد پرهیز نمود چونکه ذخایر محدود هست برای ترانسپلنت در آینده ، بهر حال باید خیلی کنسروات بود. ماینوکسیدیل در این سنین میتواند در کسانیکه موهای ورتکس یا فرق سر ریزش کرده همراه با پروپشیا شروع شود . یه نکته که در مورد مینوکسیدیل باید توجه شود وجود الکل پروپیلن گلیکول در آن هست که بشدت روی پوست سر ، اثرات واکنشی ایجاد می‌کنه از جمله فولیکولیت و بدتر شدن درماتیت سبوره. خود التهاب فولیکل میتواند موجب ریزش مو بشه . مینوکسیدیل ، باعث افزایش ضخامت مو بشه و تعداد زیادی از موها با هم وارد فاز آناژن بشن. مینو کسیدیل را میتوان طی دوره ای قبل از کاشت مو و بعد آنهم استفاده کرد . که بحث در این مورد زیاد هست و عده ای این را زیر سوال برده اند

 38. سلام خسته نباشید!
  من ۱۷ سالمه و ژنتیکی هیچ کس هم از طرف خانواده مادری هم از طرف پدری اصطلاحا (کوسه) نداریم و من ناحیه چونه و سیبیلم بگی نگی پر شده ولی خط ریشم دریغ از یدونه ریش (موی کلفت) ندارن ولی موهای کوچیک نازک که تو عکس دیده میشه دارم ولی اصلا ریزشی نداشتم.خواستم بدونم میشه من از مایندوکسیدیل استفاده کنم و اگر استفاده کنم باید همیشگی کنم دارورو و نمیتونم قطع کنم؟
  بعد من استمنا (خود ارضایی) میکردم و گذاشتم کنار بنظرتون استفاده کنم از این دارو یا خیر ولی نمیخوام همیشگیش کنم.

  1. سلام
   مصرف فیناستراید ۱ به طور مداوم چه عوارضی میتونه داشته باشه؟

 39. سلام من حدود شش ماهه از محلول ماینوکسیدل استفاده میکنم سه چهار ماه اول تاثیرش مثبت بود ولی اخیراً باریزش مواجه شدم لطفاً راهنمایی کنید…

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به شواهد محلول برای شما موثر نبوده است. به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 40. سلام ببخشید خواستم بپرسم ایا ماینوکسیدیل برای رشد ریش هم تاثیر گذار هست؟ و اگر ثاثیر دارد ایا ممکن است بعد از قطع دارو ریش های رشد شده بریزه؟

  1. با سلام و عرض ادب

   ماینوکسیدیل موجب رشد مو نمی شود. فقط ریزش بیشتر موها جلوگیری می کند. بعد از قطه مصرف ماینوکسیدیل سرعت ریزش موها بیشتر می شود.

  2. سلام و خسته نباشید
   من با مراجعه به متخصص پوست ومو برای حل مشکل ریزش مو هام دوتا دارو تجویز کرد فیناستراید و ماینوکسیدیل۵٪ که بعداز استفاده از این داروها اینقد رویش موهام زیاد شد که رشد مو به قسمت پیشانی م رسید بعداز ۳ماه استفاده یواش یواش صبحا که از خواب پا میشدم می دیدم که چشمام پف شدیدی کردن تا حدی که چشمام مسه ژاپنی ها میشد.خونوادم ترسیدن و فکر کردن درد بی درمون پیدا کردم و دیگه اجازه استفاده از این داذو رو ندادن به پزشک پوست و مو مرتجعه کردم و گفت حساسیت به قطره ماینوکسیدیل داری نزن منم ازونموقع نزدم و یواش یواش موهای سرم شروع به ریزش کرد و النم خداشکر بد نیست کچل نشدم فقط ولی باز این مدلی خیلی بهتره.

 41. با سلام و عرض خسته نباشید.

  بنده به تجویز دکتر حدودا ۵ ساله که روزانه دوبار ماینوکسیدیل و یکدونه قرص فیناستراید مصرف میکنم.

  سوال بنده این هست که آیا مصرف ماینوکسیدیل در دراز مدت باعث بروز مشکلات فشار خون نمی شود و بهتر نیست مصرف اونو به یکبار در روز کاهش بدم؟

  متشکرم.

  1. با سلام و احترام

   در تجویز ماینوکسیدیل الان اینچنین است که سه ماه روزی دوبار و از اول ماه چهارم روزب یک بار ترجیحا شب ها مصرف می شود. یعنی نیازی نیست دوبار در روز مصرف کنید . مضاف بر اینکه جذب سیستمیک از روی بقدری است که در فشار خون اثری نمی گذارد.

  2. سلام باتوجه ب مصرف ۵ ساله آیا نتیجه هم دیدین ؟ منظورم اینه ریزش مو قطع شده ؟ و باعث رویش مجدد شده؟چون من همیشه چندماه بعد از مصرف ولش میکنم.

  3. قرص فیناستراید عقیم میکنه و باعث شلی دایمی نعوظ میشه توی اینتزنت سرچ کن قرص فیناستراید استاد ضیایی ببین چی میگه

  4. بجای فیناستراید قرص نخل اره (ساوپالمتو) استفاده کنید خواص فیناستراید را دارد و باعص اختلال در نعوظ و کاهش قدرت جنسی نمیشود

 42. سلام ببخشید میخواستم ببینم اگر ماینوکسیدیل استفاده کنم جاهای جوشی که کندم ریش درمیاد؟؟

 43. سلام من ۳سال پیش کاشت مو انجام دادم موهام کم پشت هست از ماینوکسیدل یک هفته استفاده میکنم صورتم متورم شده خودش خوب میشه یامصرف دارو متوقف کنم

 44. سلام،وقت بخیر،من چند وقتی هست از ماینوکسیدیل و فیناستراید1 استفاده میکنم،اوایل مصرف تاثیری نمیدیدم ولی بعد 6 ماه خیلی عالی ج داد،هم پرپشت تر شدن و هم ریزشش به روزی دو سه تا دونه رسید،ولی متاسفانه دو ماهی هست ک دویاره به حالت قبل استفاده برگشته و موهام ریزش داره،لطفا راهنماییم کنید،ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   در صورتی که مصرف ماینوکسیدیل روند ریزش مو را نسبت به قبل از مصرف تغییری نداده باشد، استفاده از آن الزامی ندارد.

 45. با سلام
  ۱) آیا روش پی آر پی، هم موجب توقف ریزش مو می شود و هم باعث رشد مجدد موهای ریخته شده؟ ۲) آیا تنها یک بار استفاده از این روش برای تمام عمر کافی است و یا اینکه باید هر از گاهی تکرار شود؟ ۳) ماندگاری این روش دائمی است؟ (به نوعی تکرار پرسش ۲ است) سپاس گزارم

  1. عرض ادب و احترام

   PRP صرفا جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موهای موجود می باشد. هیچ ماده جادویی باعث رشد موی جدید و بازگشت موهای از دست رفته تاکنون کشف نشده است. باید توجه داشته باشید هر دوره درمان با تکرار و تجویز پزشک موثر خواهد بود.

   پیروز باشید

 46. سلام
  بنده پوست صورتم و بدنم شروع به جوش زدن و موهای سرم هم شروع به ریزش شدید کرد،به دکتر مراجعه کردم بعد از کلی آزمایش دکتر پوست بهم ویتامین روی و سی و راکوتان و یه محلول دست ساز که حاوی ماینوکسیدیل،اسپیرونولاکتون و یک سری چیزهای دیگست داد،دکتر غدد هم گفت هورمون تستوسترون آزاد و پرولاکتینت بخاطر فولیکولهای موجود در تخمدان بالا رفته،که قرص ضد بارداری و اسپیرونولاکتون رو دادن ،سه ماهه دارم قرص های هورمونی رو میخورم ولی محلول رو ۱ماهه شروع کردم اما ریزش موهام هیچ تغییری نکرده بلکه از فرق سر تا گوش راستم کف سرم پیدا شده و موها با کوچیکترین دستی که بهش میکشم میریزه و سمت چپ سرمم همین اتفاق داره براش میفته،توی این مدت حجم کل موهام هم گم شده ،موهای من صاف بود ولی جلوی سرم موهام موج دار و مجعد و وز شده در صورتی موهام رنگ نداره،بعضی از تارهای موهام زیر دستم حالت زبر و ناهموار پیدا کرده،چکار میتونم بکنم برای موهام؟آیا prp درست میکنه موهامو؟اون حجم از مو برای خودم شوک آوره که چیزیش نمونده و طی این چند روز کف سرمم پیدا شده،لطفا میشه راهکار بدین به من

 47. درود
  اینهمه توو سایتای مختلف نوشتن ریزش ناشی از DHT قابله درمانه
  پس چرا هیچ راه حله أساسی ای براش مطرح نشده؟! آیا واقعا درمانی براش هست؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر راه حل درمانی قطعی ندارد. سایت هایی که مطالب غیر علمی و پزشکی می نویسن متاسفانه مثل قارچ در حال رشد کردن هستن.

 48. باسلام
  من حدود سه ماه از ماینوکسیدیل استفاده کردم که ریزش مو قطع شد مو های جدید در منطقه ریزش رشد کرد
  الان دو هفته اس احساس درد درد در قفسه سینه و شوره و خارش در ناحیه تزریق ماینوکسدیل دارم
  آیا ماینوکسدیل راقطع کنم یا ادامه بدهم؟

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل را تزریق نکردید. ماینوکسیدیل تزریقی نیست. درد قفسه سینه از عوارض ماینوکسیدیل می باشد..
   چنانچه قرمزی خارش و شوره ایجاد کرد باید قطع کنید. که البته ممکن تا مدتی ریزش موی شما تشدید شود.

 49. سلام
  من مدت زیادیه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم (مطابق دستور، دو بار در روز)
  اما میخوام از روغن رزماری هم استفاده کنم، مثلا وسط روز چند قطره روی سرم ماساژ بدم. به نظر شما استفاده همزمان ماینوکسیدیل و رزماری امکان داره؟ عوارض نداره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   عوارضی ندارد خیر.
   احتیاجی به مصرف دوبار در روز نداری. بهتر است آن را به یکبار در روز کاهش دهید.

  2. باسلام
   اگر ماینوکسیدیل رو بصورت کرم بروی صورت قرار بدیم موجب ریش در اوردن میشه یا خیر
   ١٨. سالمه و هنوز ریش در نیاوردم
   ممنون

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر ، مصرف ماینوکسیدیل دارای عوارض می باشد و بدون تجویز پزشک به هیچ وجه استفاده نکنید.

  4. سلام خسته نباشید ببخشید من 4ساله ماینوکسیدیل 5درصد استفاده میکنم ولی چون گفتن 5درصد به مرور فشارخون میاره وموی زاید واینا الان رفته رفته بانظرپزشک کمش کردم وچون شدید ریزش داشتم الان باز شروع کردم روزی دوبار ماینوکسیدیل2درصد استفاده میکنم خواستم ببینم دیگه ریزش موهام کنترل میشه یاباید همون5درصدوشروع کنم

 50. سلام
  نزدیک به چند ماهی هست با دستور پزشک قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل برای ریزش موهام استفاده میکردم تاثیر خیلی خوبی داشت اما حساسیتم شروع شد التهاب چشم و صورت قرص و محلولو قطع کردم دوباره ریزشم زیاد شده میخواستم بپرسم که داروی جایگزینی نداره و یا با دوز پایینتر که بتونم دوباره شروع کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   علت مواد موجود در محلول است جایگزین ندارد و در این حالت بهتر است مصرف نکنید. فیناستراید را می توانید ادامه دهید.

 51. سلام و عرضه خسته نباشید.من حدود دوساله از ماینوکسیدیل 5 و فیناستراید 1 ، به طور همزمان استفاده میکنم.میخواستم بدونم میشه مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کرد وفقط از فیناستراید استفاده کرد یا خیر.ممنون.

  1. عرض ادب و احترام

   هر موقع بخواهید می توانید قطع کنید فقط توجه داشته باشید تمام موهایی که تحت تاثیر ماینوکسیدیل روی سرتون هستند میریزند یعنی با یک ریزش موی 20تا30 درصدی باید حساب کنید.

 52. با سلام
  من حدود ۴ سال هست که از محلول ماینوکسیدیل ۲درصد برای کاهش ریزش مو استفاده میکنم میخواستم بدونم میتونم مصرفش رو با استفاده از داروهای گیاهی ریزش مو قطع کنم؟ چون تا یک ماه دیگه قصد باردار شدن دارم و میترسم ماینوکسیدیل مصرف کنم و از طرفی با وجود مصرف طولانی مدت محلول ماینوکسیدیل باز هم ریزش شدید مو رو تجربه میکنم، لطفا منو راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل عوارض جانبی شدیدی ندارد. مگر اینکه به آن حساسیت داشته باشید.
   توجه کنید که قطع آن موجب سرعت یافتن ریزش مو می شود .

 53. سلام ببخشید من دختر هستم ۲۸ سالمه ماینوکسیدیل ۵ میزنم صورتم موهای ضخیم درآورده و ناراحتم میشه ماینوکسیدیلمو بکنم ۲ درصد؟ ریزش مو رو بیشتر نمیکنه؟؟ واینکه اگه دیگه نزنم موهای زائدم رفع میشه؟ ممنون میشم جواب بدید چون به پزشک خودم اصلا اعتماد ندارم

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ماینوکسیدیل موجب رشد موهای زاید شده باشد با قطع آن موهای زاید از بین نمی روند. می توانید ۲%بکنید تفاوت زیادی نخواهد کرد.

 54. با سلام من چند ساله که الگو ریزش مردانه دارم و برخی از مناطق جلویی سرم کم پشت شده و در حال سفید شدن ولی موهای کرکی زیادی دارم و ۱۹ سالمه میخواستم ببینم بخش هایی که ریزش داشتن میشه کاشت زد
  واینکه راهی هست موهایی که بر اثر استفاده از ماینوکسیدیل در اومدن و تثبیت کرد که بعد قطع دارو مو ها ریزش پیدا نکنن
  باتشکر

  1. با سلام و احترام

   جهت کاشت مو باید روند ریزش مو متوقف یا به شدت کند شده باشد. تقریبا بعد از ۲۷ سالگی یا ۳۰ سالکی می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.
   خیر متاسفانه برای مشکلی که مطرح کردین راهی وجود ندارد.

 55. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از شما . طی دوسال گذشتاه تاکنون هر شش ماه یکبار بویژه در ماه های نیمه دوم سال در چند نقطه از ریش های صورم ریزش پیدا کرده و به صورت سکه ایی ریخته .

 56. عرض سلام، با توجه به مسئله ریزش شدیدتر مو درصورت قطع مصرف ماینوکسیدیل، اگرکه بخوام مصرف ماینوکسیدیل رو متوقف و از روشهای درمانی جایگزین مثل prp و لیزردرمانی و… استفاده کنم، آیا باز موهام خواهد ریخت؟

  1. با سلام و احترام

   قطع مصرف مایندوکسیدیل موجب ریزش مو بیشتر می شود. در مورد روش های جایگزین باید پزشک شما نظر دهد.

 57. وقتتون بخیر..من دختری ٢٣ساله هستم و بدلیل ریزش موی اندروژنیک، دکترم محلول ماینوکسیدیل ٢٪؜ رو برام تجویز کرد. الان بیشتر از ۴ساله که من این دارو رو مصرف میکنم و نتیجه چندانی هم ندیدم میخواستم بدونم میتونم این دارو رو قطع کنم چون چندساله طول کشیده واقعا ازار دهنده شده چیزی هست که بتونم جاگزینش کنم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر متاسفانه جایگزین ندارد و قطع مصرف هم موجب ریزش موی شدیدتر می شود.

 58. با سلام
  من بیست روز است که کاشت مو در جلوی سرم انجام دادم و دکتر برای پشت سرم که کمی کم پشت تر هست داروی ماینوکسیدیل تجویز کرده…… با توجه به مطالب شما که نوشتید که با قطع ان دوباره ریزش مو بیشتر خواهد شد ایا مصرف رو شروع کنم یا خیر ؟؟????

 59. سلام، من یک سال هست که ماینوکسیدیل میزنم، تاثیر بسیار عالی در رشد مجدد موهای ریخته شده داشت، ولی چند وقته دوباره ریزش موهام شدید شده و انگار اثرش رو از دست داده!؟ چکار میشه کرد؟!

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه با کم شدن داروی ماینوکسیدیل شرکت های تولید کننده ماینوکسیدیل ۵٪ را استاندارد نمی سازند ماینوکسیدیل را عوض کنید اگر مسئله ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

   پیروز باشید

 60. سلام میشه به جای ماینوکسیدیل از ماسک های گیاهی استفاده کرد ؟ و یه سوال دیگه که قرص فیناستاروید عقیم میکنه؟

  1. عرض ادب و احترام

   پاسخ پرزسش اول در مورد جایگزین ماینوکسیدیل خیر هست.
   فیناستراید روی اسپرم سازی هیچ تاثیری ندارد، لذا عقیم کننده نیست اما روی قوای جنسی اثر میگذارد، یعنی ممکن است سرد مزاجی را همراه باشد.

   پیروز باشید

 61. سلام میخواستم ببینم ماینوکسیدیل چقدر طول میکشه تا جواب بده من شیش ماهیه میزنم یکم دراومده جاهایی که ریخته شده زیاد به چشم نمیاد ولی تا حدودی ریزشمو کم و کمتر کرده میخواستم ببینم ادامه بدم به مصرف یا قطعش کنم اگه قطع کنم کل موهام نریزه ؟

  1. عرض ادب و احترام

   در صورت قطع مصرف ریزش مو شدت بیشتری خواهد گرفت. در هر صورت بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پیروزباشید

 62. سلام من چند روز از ماینوکسیدیل استفاده کردم ولی صورتم ورم کرد ناچاراً قطعش کردم آیا راهی است که از عوارض آن جلوگیری شود.

 63. یک بار محلول ماینوکسیدیل رو استفاده کردم سرم با التهاب و خارش روبرو شد و الان کاشت انجام دادم و به پزشک مربوط حساسیت سرم رو به ماینوکسیدیل گفتم و محلول تینولا رو تجویز کرد.آیا میتونم یا توصیه میکنید که دوباره محض آزمایش محلول ماینوکسیدیل و استفاده کنم؟؟

 64. با سلام
  با وجود مصرف ماینوکسیدیل ببیش از ۳ هفته مو های من هنوز دچار ریزش است ایا باید مصرف را قطع کرد یا ادامه داد تا اثرات ان معلوم شود

  1. عرض ادب و احترام

   نه قطع ناگهانی موجب ریزش شدیدتر خواهد شد. برای دریافت نتیجه بهتر مصرف دارو را ادامه بدین.

   پیروز باشید

 65. سلام میخواستم بدونم میشه مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کرد و بجاش از سرم اریکه استفاده کرد؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر سرم اریکه جایگزین مناسبی برای ماینوکسیدیل نمی باشد.

   پیروز باشید

  2. سلام خدمت زحمت کشان سایت
   من نزدیک 9سال ماینوکسیدیل استفاده میکنم راضی هستم ..ایا میشه روزی یک بار استفاده کنم؟آیا ماینوکسیدیل ترکیبی دست ساز میتونید معرفی کنید؟
   با تشکر

  3. با سلام و وقت بخیر

   ماینوکسیدیل دست ساز وجود ندارد. بهتر است از برندهای معتبر شرکتی استفاده کنید.
   مشکلی نیست روزی یکبار مالیده بشه.

 66. سلام ماینوکسیدیل باید به طور مداوم استفاده بشه البته از فوم ماینوکسیدیل پاورهر استفاده کنید بهتره چون خارش پوست سر اصلا وجود نداره و جذب بهتری داره

 67. سلام آیا کس که ریزش موی الوپسی دارد هم میتواند کاشت مو داشته باشد

  1. عرض ادب و احترام

   آلوپسی به معنی ریزش مو هست، اگر منظور شما ریزش موی سکه ای است، خیر نمیتوان کاشت مو برای شما انجام داد.

   پیروز باشید

 68. با سلام. از حدود 15 سال پیش موهای من شروع به ریزش کرد. قرص ها و دارو های مختلفی نیز مصرف کردم تا متوقف بشه ولی در نهایت متوقف نشد. 2 سال پیش دکتری داروساز محلولی داد بهم که موهام خیلی خوب مجددا رشد کرد و خیلی رضایت بخش بود ولی بعد از چند ماه مجددا شروع به ریزش کرد. الان تصمیم گرفتم کاشت مو انجام بدم در این زمینه می خواستم مشاوره بگیرم…

 69. سلام خواستم ببینم از ماینوکسیدیل به طور مداوم استفاده کنیم تا هرچند مدت دوباره به همین حالت پرمو میمونه یا با ماینوکسیدیل هم امکان ریزش هست؟

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل ریزش موی شما را کندتر میکنه اما رویش مجدد یا توقف کامل ریزش رو کاری از دستش برنمیاد.

   پیروز باشید

 70. درود بر شما
  وقت بخیر
  من حدود 1 سال و نیم هست که از روگین (ماینوکسیدیل) استفاده میکنم و 6 ماه هم از قرص فیناستراید و میخوام که اگر بشه با روش FIT برای من کاشت مو انجام بشه.
  میخواستم بدونم که این مدت استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید در انجام کاشت مو اشکالی ایجاد میکنه یا نه چون دیگه نمیخوام از این دو محصول استفاده کنم (3 روز که استفاده از این دو رو متوقف کردم).

  1. با سلام و احترام

   شروع مصرف و قطع مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید باید با نظر پزشک متخصص انجام بشه و شما نباید خودسرانه شروع به مصرف آن و یا نسبت به قطع آن اقدام کنین.
   در مورد کاشت مو هم مشکلی ایجاد نمیکند خیر شما می توانید کاشت مو داشته باشید.

   پیروز باشید

  2. درود بر شما. خواستم دلیل اینکه باید فیناستراید و ماینوکسیدیل رو قبل و بعد از عمل کاشت برای مدت کوتاهی قطع کرد بدونم. ممنون

  3. عرض ادب و احترام

   تا موهایی که بدلیل این داروها هستند بریزند و بشود مقدار بیشتری از سطح طاسی را پر کرد. البته برای کسانی که می خواهند این داروها را ادامه دهند می توان همزمان کاشت مو را انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره آنلاین (واتس اپ)