کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503
جایگزین ماینوکسیدیل

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

5
(9)

ماینوکسیدیل یکی از داروهای ریزش مو بوده که مصرف آن حتی اگر بهترین ماینوکسیدیل موجود در بازار هم باشد می تواند با عوارض و معایبی همراه باشد. روش های جایگزینی که می توانند نتیجه بسیار مطلوب تری را نیز حاصل نمایند را می توان جایگزین استفاده از ماینوکسیدیل نمود. همه افراد می توانند با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، رشد مجدد موهای خود را شاهد باشند.

تاثیر ماینوکسیدیل بر ریزش مو

در ابتدا بهتر است به صورت اجمالی به معرفی داروی ماینوکسیدیل پرداخته شود و پس از آن در مورد تاثیرات آن نیز اشاره ای خواهد شد. ماینوکسیدیل در سال های قبل به عنوان دارویی در بازار موجود بوده که برای کاهش فشار خون بالا کاربرد داشته، اما با گذشت زمان نشانه هایی از رویش مو به عنوان عوارض در مصرف کنندگان مشاهده شده است. با تحقیقات بیشتر بر روی مصرف کنندگان قرص ماینوکسیدیل متوجه شده اند که این دارو می تواند در درمان ریزش مو نیز تاثیر گذار باشد.

محلول این دارو به برای مصرف موضعی جهت درمان ریزش مو نیز به بازار عرضه شده است. افرادی که با ریزش مو مواجه بوده، از این محصول استفاده می نمایند. اما چیزی که باعث شده تا مصرف این دارو در سال های اخیر کمتر شود، عوارض و معایب آن می باشند. همه افرادی که از این دارو استفاده می کنند، بهتر است با عوارض و معایب ماینوکسیدیل آشنایی پیدا نموده، تا بتوانند درباره استفاده از این محصول تصمیم صحیحی را اتخاذ نمایند. زیرا جایگزین های بسیار مناسبی برای این دارو در سال های اخیر معرفی شده است.

عوارض ماینوکسیدیل

 • بروز التهاب و خارش : استفاده از محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو عوارض و معایبی را به همراه دارد. یکی از رایج ترین نمونه از این معایب، بروز التهاب و خارش می باشد. التهاب و خارش در پوست سر می تواند در صورتی که برای طولانی مدت ایجاد شود، بسیار آزار دهنده باشد.
 • پوسته ریزی یا شوره سر یکی دیگر از مواردی است که ممکن است با مصرف داروی ماینوکسیدیل در پوست سر خود مشاهده نمایید. پوسته ریزی به خودی خود می تواند باعث بروز مشکلات دیگری از جمله خارش نیز بشود. درمان پوسته ریزی نیاز به شامپو های گران قیمت دارد و هزینه های درمان را افزایش دهد.
 • ایجاد حساسیت های پوستی یکی دیگر از معایب استفاده از ماینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش مو می باشد. افرادی که خود دارای پوست حساس بوده، بهتر است از این دارو برای درمان ریزش مو استفاده نکنند.
 • هزینه بالای درمان : یکی دیگر از معایبی که می توان برای مصرف داروی ماینوکسیدیل نام برد، استفاده طولانی مدت از این دارو می باشد. صرف هزینه های بسیار بالا برای درمان ریزش مو در طولانی مدت شاید بتواند از جمله معایب این داروی محبوب باشد. این موضوع باعث می شود که این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.
 • شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو : از دیگر معایب استفاده از ماینوکسیدیل می توان به شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو اشاره نمود. افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، نمی توانند مصرف آن را قطع کنند. زیرا ریزش مو مجدد با شدت بیشتری آغاز می شود.
حتما بخوانید
مراقبت های بعد از کاشت مو SUT ، MFIT ، FUT ، ARTAS

در هر روز محلول ماینوکسیدیل باید دو مرتبه مورد استفاده قرار بگیرد، این کار در کوتاه مدت مشکل به نظر نمی رسد، اما در طولانی مدت چنین کاری طاقت فرسا بوده و اغلب افراد نمی توانند برای طولانی مدت استفاده از این دارو را ادامه بدهند.

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

کاشت مو

بدون شک یکی از بهترین روش هایی که می تواند جایگزین استفاده از ماینوکسیدیل شود، کاشت مو می باشد. کاشت مو یک روش جراحی برای درمان ریزش مو به شمار می رود که از بخشی که دارای موی کافی بوده و موهای این قسمت در مقابل ریزش مو مقاوم هستند، به بخش کم پشت یا طاس ریشه موها منتقل می شود.

پس از کاشت مو نیاز است تا مراقبت هایی انجام گیرد، مثلا بهتر است که برای چند روز نور مستقیم آفتاب به قسمتی از سر که مو در آن کاشته شده، نتابد. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت شود، شستشوی سر با شامپو مخصوص کاشت مو حداقل پس از دو روز می باشد.

برای کاشت مو روش های بسیار متفاوتی وجود داشته، که معمولا متخصصان این امر بهترین مشاوران برای انتخاب روش مناسب جهت کاشت مو می باشند. بهتر است قبل از اقدام به کاشت مو با متخصصان مختلفی مشورت نموده تا بهترین روش برای کاشت موهای خود را انتخاب نموده و از مزایای آن بهره مند شد.

کاشت مو بهترین راه بازگشت موهای از دست رفته می باشد
کاشت مو بهترین راه بازگشت موهای از دست رفته می باشد

از انواع روش های کاشت مو می توان به روش هایی همچون FUT، FIT، SUT و ترکیبیاشاره نمود. هر کدام از روش های کاشت مو دارای مزایا و معایبی بوده، که ممکن است هر کدام برای مواردی مناسب بوده و برای برخی موارد نیز نامناسب باشند.

کاشت مو معمولا مانند هر روش دیگری ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد، اما معمولا این عوارض جزئی و زودگذر می باشند. بهترین جایگزین ماینوکسیدیل برای ریزش مو، می تواند کاشت مو باشد. در دنیا کاشت مو هر روزه با استقبال بیشتری مواجه می شود. زیرا نتایجی که از آن حاصل می شود، بسیار رضایت بخش می باشند.

برای دریافت وقت مشاوره ریزش مو و کاشت مو با پزشک متخصص پوست و مو کلینیک خانه سفید از طریق شماره های 02154503 و 09122252731 اقدام فرمایید.

لیزر تراپی مو

یکی از مدرن ترین و جدید ترین روش های درمان ریزش مو لیزر تراپی می باشد. در این روش همان طور که از نام آن پیداست از اشعه لیزر استفاده می شود. با استفاده از لیزر می توان جریان خون را در پوست سر بیشتر نمود، در نتیجه تغذیه ریشه مو به خوبی انجام می شود. این موضوع کمک می کند تا موها سریع تر رشد نمایند.

حتما بخوانید
نحوه شستن موها و شامپو مناسب بعد از کاشت مو

ریشه موهایی که قبلا ریخته شده نیز برای رشد مجدد تحریک می شود. با توجه به اینکه در این روش نیاز به جراحی خاصی وجود نداشته، افراد زیادی از آن استقبال می نمایند. لیزر درمانی علاوه بر رویش موهای ریخته شده، می تواند به ترمیم موهای آسیب دیده نیز کمک فراوانی کند. بدین ترتیب افرادی که به دلیل استفاده زیاد از سشوار یا سایر وسایلی که با حرارت موها را حالت داده، همچنین رنگ کردن بیش از حد موها با نازک شدن تارهای مو مواجه بوده، می توانند از این روش بیشترین بهره را ببرند.

این روش درمانی در جلساتی کوتاه مدت در حدود نیم ساعته انجام شده و هیچ گونه مشکلی در هنگام انجام آن برای افراد به وجود نمی آید.

مزوتراپی مو

مزوتراپی یکی از روش هایی است که از آن برای درمان ریزش موی مردانه و زنانه می توان استفاده نمود. در این روش موادی که برای رشد مو مناسب است از طریق یک سوزن مخصوص به عمق یک میلیمتری پوست سر تزریق می شود. تاثیرگذاری این روش بسیار مناسب است.

داروهای مورد استفاده در این روش پس از بررسی های دقیق شرایط بیمار به صورت اختصاصی انتخاب می شود. این موضوع باعث شده تا استفاده از این روش با نتایج بسیار مناسبی همراه باشد. مزوتراپی هم در توقف ریزش مو و هم در سرعت بخشیدن به رشد مو تاثیرات بسیار مطلوبی دارد.

پی آر پی

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت را می توان یکی از طبیعی ترین روش های درمان ریزش مو نامید. پی آر پی معمولا با استفاده از سلول های بنیادی کمک می کند تا ریزش مو قطع شده و رشد مجدد موها آغاز شود.

روش پی آر پی معمولا نیازی به جراحی خاصی نداشته، در نتیجه کمک می کند تا به راحتی از ریزش مو جلوگیری نموده و رشد مجدد موها آغاز شود. زمانی که برای این کار نیاز است کمتر از دو ساعت می باشد. بدین ترتیب در مدت زمانی کوتاه همراه با نتایجی بسیار مناسب قابل انجام است.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 9

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو"

 1. محمد

  با سلام
  من بیست روز است که کاشت مو در جلوی سرم انجام دادم و دکتر برای پشت سرم که کمی کم پشت تر هست داروی ماینوکسیدیل تجویز کرده…… با توجه به مطالب شما که نوشتید که با قطع ان دوباره ریزش مو بیشتر خواهد شد ایا مصرف رو شروع کنم یا خیر ؟؟🙏

 2. علي

  سلام، من يك سال هست كه ماينوكسيديل ميزنم، تاثير بسيار عالي در رشد مجدد موهاي ريخته شده داشت، ولي چند وقته دوباره ريزش موهام شديد شده و انگار اثرش رو از دست داده!؟ چكار ميشه كرد؟!

  • عرض ادب و احترام

   متاسفانه با کم شدن داروی ماینوکسیدیل شرکت های تولید کننده ماینوکسیدیل ۵٪ را استاندارد نمی سازند ماینوکسیدیل را عوض کنید اگر مسئله ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

   پیروز باشید

 3. .

  سلام میشه به جای ماینوکسیدیل از ماسک های گیاهی استفاده کرد ؟ و یه سوال دیگه که قرص فیناستاروید عقیم میکنه؟

  • عرض ادب و احترام

   پاسخ پرزسش اول در مورد جایگزین ماینوکسیدیل خیر هست.
   فیناستراید روی اسپرم سازی هیچ تاثیری ندارد، لذا عقیم کننده نیست اما روی قوای جنسی اثر میگذارد، یعنی ممکن است سرد مزاجی را همراه باشد.

   پیروز باشید

 4. علی

  سلام میخواستم ببینم ماینوکسیدیل چقدر طول میکشه تا جواب بده من شیش ماهیه میزنم یکم دراومده جاهایی که ریخته شده زیاد به چشم نمیاد ولی تا حدودی ریزشمو کم و کمتر کرده میخواستم ببینم ادامه بدم به مصرف یا قطعش کنم اگه قطع کنم کل موهام نریزه ؟

 5. بابک

  سلام من چند روز از ماینوکسیدیل استفاده کردم ولی صورتم ورم کرد ناچاراً قطعش کردم آیا راهی است که از عوارض آن جلوگیری شود.

 6. Rno

  با سلام
  با وجود مصرف ماینوکسیدیل ببیش از ۳ هفته مو های من هنوز دچار ریزش است ایا باید مصرف را قطع کرد یا ادامه داد تا اثرات ان معلوم شود

 7. Ramin

  سلام میخواستم بدونم میشه مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کرد و بجاش از سرم اریکه استفاده کرد؟

 8. وحید

  سلام ماینوکسیدیل باید به طور مداوم استفاده بشه البته از فوم ماینوکسیدیل پاورهر استفاده کنید بهتره چون خارش پوست سر اصلا وجود نداره و جذب بهتری داره

 9. مسعود

  سلام آیا کس که ریزش موی الوپسی دارد هم میتواند کاشت مو داشته باشد

 10. محمد صدری

  با سلام. از حدود ۱۵ سال پیش موهای من شروع به ریزش کرد. قرص ها و دارو های مختلفی نیز مصرف کردم تا متوقف بشه ولی در نهایت متوقف نشد. ۲ سال پیش دکتری داروساز محلولی داد بهم که موهام خیلی خوب مجددا رشد کرد و خیلی رضایت بخش بود ولی بعد از چند ماه مجددا شروع به ریزش کرد. الان تصمیم گرفتم کاشت مو انجام بدم در این زمینه می خواستم مشاوره بگیرم…

 11. مهران همدانی

  سلام خواستم ببینم از ماینوکسیدیل به طور مداوم استفاده کنیم تا هرچند مدت دوباره به همین حالت پرمو میمونه یا با ماینوکسیدیل هم امکان ریزش هست؟

  • با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل ریزش موی شما را کندتر میکنه اما رویش مجدد یا توقف کامل ریزش رو کاری از دستش برنمیاد.

   پیروز باشید

 12. محمد راد

  درود بر شما
  وقت بخیر
  من حدود ۱ سال و نیم هست که از روگین (ماینوکسیدیل) استفاده میکنم و ۶ ماه هم از قرص فیناستراید و میخوام که اگر بشه با روش FIT برای من کاشت مو انجام بشه.
  میخواستم بدونم که این مدت استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید در انجام کاشت مو اشکالی ایجاد میکنه یا نه چون دیگه نمیخوام از این دو محصول استفاده کنم (۳ روز که استفاده از این دو رو متوقف کردم).

  • با سلام و احترام

   شروع مصرف و قطع مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید باید با نظر پزشک متخصص انجام بشه و شما نباید خودسرانه شروع به مصرف آن و یا نسبت به قطع آن اقدام کنین.
   در مورد کاشت مو هم مشکلی ایجاد نمیکند خیر شما می توانید کاشت مو داشته باشید.

   پیروز باشید

دیدگاه خود را بنویسید