داروها

ماینوکسیدیل | عوارض، مزایا، روش مصرف و جایگزین آن

()

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید محلولی که امروز برای کاهش موضعی ریزش مو استفاده می‌شود، روزگاری قرصی خوراکی برای درمان فشار خون بالا بود. در گذشته و حتی امروز قرص ماینوکسیدیل به عنوان یکی از داروهای فشار تجویز می‌شد.

یکی از اصلی‌ترین عوارض این دارو پرمویی بود. مسئله‌ای که توجه پزشکان را جلب کرده و در نهایت پای آن را به داروهای پوست و مو باز کرد. در حال حاضر داروی ماینوکسیدیل به‌صورت محلول موضعی و به‌منظور کاهش ریزش مو استفاده می‌شود. در ادامه این مطلب نگاهی دقیق به این دارو انداخته و همه‌چیز را درباره آن توضیح خواهیم داد.

انواع داروی ماینوکسیدیل

این دارو به دو شکل فوم و محلول در دسترس است. استفاده از فوم ماینوکسیدیل برای افرادی که طاسی کامل داشته یا موهای خود را تراشیده‌اند مناسب‌تر است، چراکه شکل محلول دارو روی سر آن‌ها باقی نمانده و سر می‌خورد. به‌علاوه فوم ماینوکسیدیل حساسیت کمتری ایجاد می‌کند و بنابراین عوارض کمتری نسبت به محلول آن خواهد داشت.

برای افرادی که ریزش موی سکه‌ای یا موضعی دارند، استفاده از شکل محلول مناسب است. زیرا در این مدل ریزش مو فوم ماینوکسیدیل به مقدار کافی به کف سر نرسیده و دارو به درستی جذب نمی‌شود.

این دارو در دو نوع 2 و 5 درصد عرضه می‌شود. نوع 2 درصد را می‌توان برای درمان ریزش مو در ریش و سبیل آقایان و موهای بانوان استفاده کرد. نوع 5 درصد آن نیز معمولا برای آقایان تجویز شده و برای درمان ریزش موهای شدیدتر استفاده می‌شود. به همراه این محلول لوله اسپری مخصوصی عرضه می‌شود که با استفاده از آن می‌توان دارو را روی موها ریخت.

6-piperidin-1-ylpyrimidine-2,4-diamine 3-oxide IUPAC ID
 C9H15N5O Formula
38304-91-5 CAS ID
209.251 g/mol Molar mass
351.7 °C Boiling point
Water Soluble in

مزایای ماینوکسیدیل

استفاده از این محلول برای کسانی که از ریزش موهای خود ناراضی بوده و نمی‌توانند برای کاشت مو هزینه کنند، بسیار مناسب است. با استفاده از داروی ماینوکسیدیل رشد موها تقویت شده و در مراحل ابتدایی درمان در محل‌های خالی شده می‌توان موهای باریک و نرمی را مشاهده کرد. این موها به مرور زمان تیره‌تر و محکم‌تر شده و در نهایت شما را صاحب موهایی یکدست و زیبا خواهد کرد. بنابراین می‌توان ماینوکسیدیل را درمانی مناسب برای ریزش موضعی موها دانست.

این محلول درمانی مناسب برای آقایانی است که در سنین کم ریزش مو پیدا کرده و موهای نازکی دارند. معمولا علت اصلی ریزش موها در سنین پایین، عوامل ارثی است. بنابراین می‌توان گفت که ماینوکسیدیل درمانی مناسب برای ریزش موی ناشی از ارث است. به‌علاوه این محلول دارویی در دسترس است که شما می‌توانید حتی بدون نیاز به نسخه آن را از داروخانه تهیه کنید. البته توصیه می‌کنیم که مصرف این دارو را حتما با مشورت پزشک آغاز کنید. پس از آن می‌توانید بدون نیاز به تجدید نسخه این دارو را خریداری کنید.

فرمول ماینوکسیدیل

عوارض ماینوکسیدیل

عوارض این دارو معمولا کم است و در صورت استفاده درست و رعایت دستور پزشک، ایجاد نخواهند شد. اما در مواردی ممکن است دارو باعث ایجاد حساسیت شده و پوست سر را قرمز و ملتهب کند. این قرمزی و التهاب ممکن است با سوزش و خارش نیز همراه باشد. درصورتی‌که هریک از این عوارض را مشاهده کردید، حتما درباره دوز و نوع داروی مصرفی با پزشک مشورت کنید. علاوه بر این استفاده طولانی مدت از دارو می‌تواند باعث نازک شدن پوست سر و بروز برخی مشکلات شود.

به‌علاوه ممکن است در حین استفاده محلول بر روی محل‌هایی که موردنظر فرد نیستند ریخته و باعث رشد موها در این نواحی شود. این موهای ناخواسته کمی آزاردهنده هستند و ممکن است باعث ایجاد نارضایتی در شخص مصرف‌کننده شوند. یکی از مهم‌ترین عوارض این محلول شروع مجدد ریزش موها پس از قطع مصرف است. داروی ماینوکسیدیل از جمله داروهایی است که اثرات ماندگاری ندارد. بنابراین فرقی نمی‌کند که فرد برای مدتی طولانی از آن استفاده کرده باشد یا مدت کوتاهی از شروع مصرف دارو گذشته باشد، درهرحال مدتی پس از قطع مصرف ریزش موها مجددا شروع می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود که استفاده از این دارو در دراز مدت گران تمام شود.

در بعضی افراد ممکن است مصرف دارو باعث ایجاد سردرد شود. همچنین مصرف نادرست این دارو می‌تواند روی هورمون‌های جنسی افراد اثرات منفی بگذارد. بنابراین قبل از مصرف حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. علاوه بر این‌ها در مواردی نادر عوارضی نظیر احساس درد در قفسه سینه، افت فشار خون، افزایش ناگهانی وزن، تغییر در ضربان قلب و ورم دست‌ها و پاها نیز مشاهده شده است.

 • بروز التهاب و خارش : استفاده از محلول ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو عوارض و معایبی را به همراه دارد. یکی از رایج ترین نمونه از این معایب، بروز التهاب و خارش می باشد. التهاب و خارش در پوست سر می تواند در صورتی که برای طولانی مدت ایجاد شود، بسیار آزار دهنده باشد.
 • پوسته ریزی یا شوره سر یکی دیگر از مواردی است که ممکن است با مصرف داروی ماینوکسیدیل در پوست سر خود مشاهده نمایید. پوسته ریزی به خودی خود می تواند باعث بروز مشکلات دیگری از جمله خارش نیز بشود. درمان پوسته ریزی نیاز به شامپو های گران قیمت دارد و هزینه های درمان را افزایش دهد.
 • ایجاد حساسیت های پوستی یکی دیگر از معایب استفاده از ماینوکسیدیل برای جلوگیری از ریزش مو می باشد. افرادی که خود دارای پوست حساس بوده، بهتر است از این دارو برای درمان ریزش مو استفاده نکنند.
 • هزینه بالای درمان : یکی دیگر از معایبی که می توان برای مصرف داروی ماینوکسیدیل نام برد، استفاده طولانی مدت از این دارو می باشد. صرف هزینه های بسیار بالا برای درمان ریزش مو در طولانی مدت شاید بتواند از جمله معایب این داروی محبوب باشد. این موضوع باعث می شود که این روش از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نباشد.
 • شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو : از دیگر معایب استفاده از ماینوکسیدیل می توان به شروع مجدد ریزش مو پس از قطع مصرف دارو اشاره نمود. افرادی که از این دارو استفاده می نمایند، نمی توانند مصرف آن را قطع کنند. زیرا ریزش مو مجدد با شدت بیشتری آغاز می شود.

در هر روز محلول ماینوکسیدیل باید دو مرتبه مورد استفاده قرار بگیرد، این کار در کوتاه مدت مشکل به نظر نمی رسد، اما در طولانی مدت چنین کاری طاقت فرسا بوده و اغلب افراد نمی توانند برای طولانی مدت استفاده از این دارو را ادامه بدهند.

ماینوکسیدیل روی میز

موارد مصرف و نحوه اثرگذاری دارو

ازآنجایی‌که ماینوکسیدیل دارویی برای درمان موضعی ریزش موها است، استفاده از آن برای درمان ریزش سکه‌ای موها بسیار شایع است. این دارو را می‌توان به عنوان تقویت‌کننده موهای کرکی و ضعیف نیز استفاده کرد. البته باید توجه داشته باشید که این دارو نمی‌تواند درمان قطعی و کاملی برای جلوگیری از ریزش موها یا رشد مجدد آن‌ها باشد. اثرات این دارو دائمی نیست و به محض قطع محلول ریزش موها مجددا شروع می‌شود.

یکی از مواردی که می‌تواند در اثرگذاری دارو موثر باشد، شروع به موقع مصرف آن است. پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف این دارو بلافاصله پس از مشاهده ریزش موها آغاز شود نه زمانی که کار از کار گذشته و به‌راحتی می‌توان اثرات ریزش مو را در او مشاهده کرد. معمولا نشانه‌های بهبودی پس از مصرف داروی ماینوکسیدیل 4 تا 6 ماه پس از آغاز مصرف قابل مشاهده خواهند بود. این دارو ممکن است در بعضی افراد باعث درمان کامل ریزش شود و در بعضی دیگر تنها مقدار آن را کاهش دهد.

از این دارو می‌توان برای تقویت موهای ریش‌ها و سبیل آقایان نیز استفاده کرد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف ماینوکسیدیل بر روی موهای صورت نیز به اندازه موهای سر اثرگذار خواهد بود. البته باید توجه داشته باشید که این دارو تنها در محل‌هایی که پیاز موها سالم بوده و آسیبی ندیده باشد، رشد موها را بالا خواهد برد. بنابراین نمی‌توان از آن برای برگرداندن موهای محل زخم یا سوختگی استفاده کرد. برای رشد مجدد مو در این محل‌ها معمولا از روش کاشت مو و پیوند فولیکول استفاده می‌شود.

شیوه مصرف

در هفته‌های ابتدایی ممکن است مصرف داروی ماینوکسیدیل باعث ناامیدی افراد شود. چراکه این دارو در 2 تا 8 هفته اول ریزش موها را افزایش خواهد داد. اما اگر فرد ناامید نشده و مصرف دارو را ادامه دهد، پس از این مدت می‌تواند نتایج مصرف دارو را مشاهده کند. بسته به نوع موها، ضخامت و میزان ریزش آن‌ها، از انواع مختلفی از داروی ماینوکسیدیل استفاده می‌شود.

برای اینکه ماینوکسیدیل به‌خوبی روی موهای فرد اثر بگذارد، باید قبل از مصرف موها را به طور کامل تمیز کرده و روزانه دو بار از آن استفاده کرد. صبح‌ها پس از بیدار شدن و شب‌ها قبل از خواب مقدار مناسبی از دارو (معمولا 15 قطره یا یک سی‌سی) را به موهای خود بمالید. بهتر است دارو را روی نوک انگشتان ریخته و با استفاده از انگشتان آن را به طور کامل روی کف سر پخش کنید. توجه کنید که دارو باید با کف سر تماس داشته باشد. بنابراین حتما موهای خود را کنار زده و مطمئن شوید که ماینوکسیدیل به پوست سر رسیده است. پس از اتمام کار نیازی به بستن یا پانسمان سر نیست. تنها باید اجازه دهید که پوست سر به طور کامل خشک شود.

شما می‌توانید یک ساعت پس از استفاده از دارو موها را به طور کامل بشویید یا به حمام و استخر بروید. چراکه دارو برای جذب کامل به یک ساعت زمان نیاز دارد. دقت کنید که محلول نباید بر روی قسمت‌هایی که نیازی به درمان ندارند، بریزد. درصورتی‌که این اتفاق افتاد، حتما پس از اتمام کار این محل‌ها را پاک کنید. در نهایت پس از اتمام کار حتما دست‌های خود را با آب و صابون بشویید. حتما پس از مصرف محلول درب بسته آن را محکم ببندید و آن را در محلی به دور از نور و رطوبت و البته دسترس کودکان نگهدارید. این دارو باید در دمای اتاق نگهداری شود.

داروی ماینوکسیدیل

توصیه های بعد از مصرف

 • هرگز دست‌های شسته نشده خود را به چشم‌ها، دهان یا بینی خود نزنید.
 • ترجیحا تا زمان خشک شدن کامل دارو نخوابید.
 • هرگز از سشوار یا روش‌های دیگر برای سرعت بخشیدن به فرایند خشک شدن دارو استفاده نکنید و سر را نبندید و اجازه دهید دارو در معرض هوا خشک شود.
 • تا زمان جذب کامل دارو از شست‌وشوی موها خودداری کنید.
 • اگر پس از مصرف دارو قصد بیرون رفتن دارید، حتما از کلاه استفاده کنید.
 • در صورت فراموشی مصرف دارو، دوز بعدی را دو برابر نکنید.
 • مصرف دارو را به‌صورت خودسرانه آغاز نکرده و آن را با تصمیم خودتان قطع نکنید.
 • ازآنجایی‌که داروی ماینوکسیدیل ممکن است حساسیت‌زا باشد، از توصیه آن به دیگران خودداری کرده و خودتان نیز آن را بدون توصیه پزشک مصرف نکنید.
 • این دارو مصرف خوراکی نداشته و به‌صورت موضعی مصرف می‌شود.
 • از این دارو برای درمان ریزش ابروها و مژه‌ها استفاده نکنید.
 • در زمان مصرف دارو مراقب تماس آن با چشم‌ها، دهان و بینی باشید.
 • این دارو نیازی به پانسمان یا بانداژ ندارد.

این شایعات را نشنیده بگیرید

 • مصرف ماینوکسیدیل باعث کاهش میل جنسی می‌شود.

هیچ‌یک از تحقیقات انجام شده بر روی این دارو، نتایجی دال بر کاهش میل جنسی نداشته‌اند. بنابراین نمی‌توان به‌طورقطع گفت که این دارو بر روی میل جنسی اثرگذار است. این دارو باعث تغییراتی در هورمون‌های فرد می‌شود اما این موضوع به این معنا نیست که حتما میل جنسی او را کاهش خواهد داد.

 • در دوره مصرف ماینوکسیدیل نمی‌توان موها را رنگ کرد.

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که در دوره مصرف این دارو نمی‌توانند موهای خود را رنگ کنند. اما این‌طور نیست! تاکنون دلیل علمی مبنی بر اثرات منفی رنگ مو بر روی موهای تحت درمان با ماینوکسیدیل کشف نشده است. بنابراین فرد می‌تواند بدون نگرانی موهای خود را رنگ کند. تنها باید توجه کند که پس از رنگ کردن موها، کف سر را به خوبی شست‌وشو دهد.

 • در دوره مصرف ماینوکسیدیل نمی‌توان از ژل، تافت و دیگر مواد حالت‌دهنده استفاده کرد.

دوره مصرف این دارو مادام‌العمر است. بنابراین این موضوع به این معنا است که شما هیچ‌گاه نمی‌توانید از این مواد استفاده کنید. واقعا این‌طور نیست. مصرف این مواد به شرط آن که قبل از استفاده از دارو به طور کامل شسته شوند، هیچ تداخلی با دارو نداشته و مشکلی برای موهای شما ایجاد نخواهد کرد.

روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

معمولا یکی از اصلی‌ترین دلایلی که افراد درمان با ماینوکسیدیل را قبول نکرده یا قطع می‌کنند، نیاز به استفاده مادام‌العمر آن است. فرد باید روزانه و هرروز دو بار از این دارو استفاده کند. این موضوع در درازمدت ممکن است آزاردهنده باشد. به همین دلیل افراد به دنبال روش‌های جایگزین با طول درمان کوتاه‌تر و اثرات ماندگارتر می‌روند. یکی از روش‌های جایگزین کاشت موها است. کاشت مو روش‌های مختلفی داشته و هزینه‌های نسبتا بالایی هم دارد. اما اثرات آن برای مدتی طولانی باقی می‌مانند و نسبت به مصرف ماینوکسیدیل عوارض کمتری دارد.

لیزر درمانی یکی از روش‌های بدون جراحی با اثرگذاری طولانی مدت است. این روش با تقویت ریشه موها به رشد مجدد آن‌ها کمک کرده و موهای آسیب‌دیده را نیز ترمیم می‌کند. مزوتراپی و PRP نیز از روش‌های مناسب برای جایگزینی مصرف ماینوکسیدیل هستند. این روش‌ها معمولا اثرات طولانی مدتی داشته و تاثیر زیادی در بهبود ریزش موها و رشد مجدد آن‌ها خواهند داشت.

کاشت مو

بدون شک یکی از بهترین روش هایی که می تواند جایگزین استفاده از ماینوکسیدیل شود، کاشت مو می باشد. کاشت مو یک روش جراحی برای درمان ریزش مو به شمار می رود که از بخشی که دارای موی کافی بوده و موهای این قسمت در مقابل ریزش مو مقاوم هستند، به بخش کم پشت یا طاس ریشه موها منتقل می شود.

پس از کاشت مو نیاز است تا مراقبت هایی انجام گیرد، مثلا بهتر است که برای چند روز نور مستقیم آفتاب به قسمتی از سر که مو در آن کاشته شده، نتابد. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت شود، شستشوی سر با شامپو مخصوص کاشت مو حداقل پس از دو روز می باشد.

برای کاشت مو روش های بسیار متفاوتی وجود داشته، که معمولا متخصصان این امر بهترین مشاوران برای انتخاب روش مناسب جهت کاشت مو می باشند. بهتر است قبل از اقدام به کاشت مو با متخصصان مختلفی مشورت نموده تا بهترین روش برای کاشت موهای خود را انتخاب نموده و از مزایای آن بهره مند شد.

از انواع روش های کاشت مو می توان به روش هایی همچون FUT، FIT، SUT و ترکیبیاشاره نمود. هر کدام از روش های کاشت مو دارای مزایا و معایبی بوده، که ممکن است هر کدام برای مواردی مناسب بوده و برای برخی موارد نیز نامناسب باشند.

کاشت مو معمولا مانند هر روش دیگری ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد، اما معمولا این عوارض جزئی و زودگذر می باشند. بهترین جایگزین ماینوکسیدیل برای ریزش مو، می تواند کاشت مو باشد. در دنیا کاشت مو هر روزه با استقبال بیشتری مواجه می شود. زیرا نتایجی که از آن حاصل می شود، بسیار رضایت بخش می باشند.

نمونه کاشت مو در خانه سفید

لیزر تراپی مو

یکی از مدرن ترین و جدید ترین روش های درمان ریزش مو لیزر تراپی می باشد. در این روش همان طور که از نام آن پیداست از اشعه لیزر استفاده می شود. با استفاده از لیزر می توان جریان خون را در پوست سر بیشتر نمود، در نتیجه تغذیه ریشه مو به خوبی انجام می شود. این موضوع کمک می کند تا موها سریع تر رشد نمایند.

ریشه موهایی که قبلا ریخته شده نیز برای رشد مجدد تحریک می شود. با توجه به اینکه در این روش نیاز به جراحی خاصی وجود نداشته، افراد زیادی از آن استقبال می نمایند. لیزر درمانی علاوه بر رویش موهای ریخته شده، می تواند به ترمیم موهای آسیب دیده نیز کمک فراوانی کند. بدین ترتیب افرادی که به دلیل استفاده زیاد از سشوار یا سایر وسایلی که با حرارت موها را حالت داده، همچنین رنگ کردن بیش از حد موها با نازک شدن تارهای مو مواجه بوده، می توانند از این روش بیشترین بهره را ببرند.

این روش درمانی در جلساتی کوتاه مدت در حدود نیم ساعته انجام شده و هیچ گونه مشکلی در هنگام انجام آن برای افراد به وجود نمی آید.

تقویت مو بعد از کاشت با لیزر درمانی

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو یکی از روش هایی است که از آن برای درمان ریزش موی مردانه و زنانه می توان استفاده نمود. در این روش موادی که برای رشد مو مناسب است از طریق یک سوزن مخصوص به عمق یک میلیمتری پوست سر تزریق می شود. تاثیرگذاری این روش بسیار مناسب است.

داروهای مورد استفاده در این روش پس از بررسی های دقیق شرایط بیمار به صورت اختصاصی انتخاب می شود. این موضوع باعث شده تا استفاده از این روش با نتایج بسیار مناسبی همراه باشد. مزوتراپی هم در توقف ریزش مو و هم در سرعت بخشیدن به رشد مو تاثیرات بسیار مطلوبی دارد.

افزایش تراکم مو با مزوتراپی مو

پی آر پی

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت را می توان یکی از طبیعی ترین روش های درمان ریزش مو نامید. پی آر پی معمولا با استفاده از سلول های بنیادی کمک می کند تا ریزش مو قطع شده و رشد مجدد موها آغاز شود.

روش پی آر پی معمولا نیازی به جراحی خاصی نداشته، در نتیجه کمک می کند تا به راحتی از ریزش مو جلوگیری نموده و رشد مجدد موها آغاز شود. زمانی که برای این کار نیاز است کمتر از دو ساعت می باشد. بدین ترتیب در مدت زمانی کوتاه همراه با نتایجی بسیار مناسب قابل انجام است.

پرسش های پر تکرار

در این بخش از نوشتار پاسخ پرسش های پر تکرار شما بصورت کامل توسط پزشک متخصص پوست و موی کلینیک خانه سفید داده شده است. خواهشمند است ضمن مطالعه دقیق پرسش و پاسخ های این بخش و مطالعه بخش نظرات اگر باز مسئله مبهمی در مورد ریزش موی خود داشتید در بخش نظرات سایت پرسیده تا به تکمیل این بخش و  این نوشتار کمک کرده باشید. همچنین پرسش شما ممکن است سوال بقیه هموطنان عزیز باشد و با دریافت پاسخ در این صفحه هم در وقت شما عزیزان صرفه جویی می شود هم ما توانسته ایم کمکی هرچند اندک به هموطنان عزیز خود کرده باشیم.

چه کسانی نباید از داروی ماینوکسیدیل استفاده کنند ؟

از آنجایی‌که یکی از عوارض داروی ماینوکسیدیل تغییرات هورمونی است، استفاده از آن برای خانم‌های باردار و شیرده ممنوع است. به‌علاوه این دارو می‌تواند بر روی جنین تاثیرات منفی بگذارد و اثرات آن از طریق شیر مادر به جنین منتقل شود. پزشکان استفاده از این دارو را برای افراد زیر 18 سال و بالای 65 سال نیز مناسب نمی‌دانند.

علاوه بر این افراد مبتلا به بیماری‌های پوستی، اگزما، بیماری‌های قلبی و زخم در کف سر بهتر است از روش دیگری برای درمان ریزش موهای خود استفاده کنند. این دارو می‌تواند باعث افت فشار خون شوند. بنابراین افرادی که دارای فشار خون پایینی هستند، نباید از آن استفاده کنند. مصرف داروی ماینوکسیدیل برای کسانی که مدتی طولانی درگیر ریزش مو هستند و بخش زیادی از موهای خود را از دست داده‌اند نیز مناسب نیست.

آیا بلافاصله پس از قطع مصرف ریزش موها آغاز خواهد شد ؟

خیر. معمولا مدتی پس از قطع مصرف ریزش مجدد موها دوباره شروع می‌شود. بنابراین اگر یک روز مصرف دارو فراموش شود یا به هر دلیلی فرد چند روزی نتواند از آن استفاده کند، جای نگرانی نیست. فرد می‌تواند پس از دسترسی مجدد به دارو مصرف آن را از سر گرفته و نگران از بین رفتن نتایج نیز نباشد.

پس از کاشت مو می‌توان از این دارو استفاده کرد ؟

استفاده از این دارو پس از کاشت موها از نظر پزشکی ممنوعیتی ندارد اما ضروری نیست. در بعضی موارد ممکن است پزشک برای تکمیل فرایند درمان ماینوکسیدیل را به عنوان یکی از داورهای تقویتی بعد از کاشت مو نیز تجویز کند. البته فرد نباید بلافاصله پس از کاشت موها مصرف این دارو را آغاز کند. معمولا یک هفته پس از کاشت، زمانی که زخم‌ها به طور کامل خوب شدند، می‌توان درمان با این دارو را ادامه داد.

استفاده از محلول ماینوکسیدیل بهتر از فوم آن است ؟

نمی‌توان پاسخ این سوال را به‌طور قطعی داد. در بعضی افراد فوم بهتر از محلول پاسخ می‌دهد و در بعضی دیگر این‌طور نیست. معمولا اثرگذاری هر دو نوع یکسان بوده و تفاوت چندانی ندارد. معمولا استفاده از فوم برای افرادی که موهای کمتری دارند راحت‌تر است. به‌علاوه فوم حساسیت کمتری در افراد ایجاد می‌کند. افرادی که موهای پرپشت‌تری دارند، بهتر است از محلول استفاده کنند تا دارو راحت‌تر روی کف سر آن‌ها قرار گیرد.

آیا زنان نمی‌توانند از محلول 5 درصد استفاده کنند ؟

داروی ماینوکسیدیل 5 درصد قوی‌ترین دوز موجود از این دارو است. این دارو معمولا برای درمان ریزش موهای مردان استفاده می‌شود. زیرا مردان موهای ضخیم‌تری داشته و ریزش موهای آن‌ها عمیق‌تر است. البته این به این معنا نیست که زنان نمی‌توانند از این محلول استفاده کنند. بلکه ممکن است با تشخیص پزشک، این دوز دارو برای خانم‌های نیز مناسب باشد.

مصرف ماینوکسیدیل مردان برای خانم‌های باردار مضر خواهد بود ؟

یکی از نگرانی‌های خانم‌های باردار این است که اگر همسر آن‌ها در مدت بارداری از این دارو استفاده کند، استنشاق یا دست زدن به آن برای جنین آن‌ها مشکل‌آفرین باشد. نتایج تحقیقات نشان داده است که مصرف این دارو برای خود خانم‌های باردار ممنوع است. اما استنشاق یا دست زدن به آن نمی‌تواند خطری را متوجه جنین کند. البته برای اینکه خیال شما از این بابت راحت باشد، ترجیحا در این مدت از قرار گرفتن در نزدیکی این دارو و دست زدن به آن خودداری کنید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

‫428 دیدگاه ها

 1. سلام یه قسمت کوچیک از موی سر دختر دوساله ام سوخته دکتر واسش ماینوکسیدیل تجویز کرده دوسه روزه که استفاده میکردم پوست سرش ملتهب شده بود امروز نزدم یکم بهتر شده بنظرتون مصرف رو قطع کنم

 2. دوستان من استفاده کردم جوابم گرفتم.
  از داروخانه 3 بسته 5 درصد ایرانی بخرید صب و شب با فاصله 12 ساعت باید حتما حتما حتما استفاده کنید
  نیازی نیس با دستتون روی صورتتون ماساژ بدید فقط خوب همه جای صورتتون بزنید
  وقتی زدید تا 3 و 4 ساعت بعدش اصلا دست به صورت نزنید و نشورید.
  نا امید نشید تا 2 دو بسته مصرف نکنید خبری از ریش نیس.
  من بعد از اینکه 2 بسته تموم کردم ریشم کامل در اومد.
  اگ سریع قطع کنید شروع میکنه به ریزش بخاطر همین
  1 بسته اخر رو باید روزای زوج صب و شب بزنید
  روزای فرد شب ها روغن اکالیپتوس و زیتون غیر خوراکی بخرید کف دستتون 2 و 3 قطره از اکالیپتوس و 7 و 8 قطره زیتون بریزید ترکیب کنید
  بزنید به ریش هاتون تا یکی دو ساعت بعد بشورید.
  اینم بگم این مدت مولتی ویتامین خارجی خوب خریدم و مصرف میکردم.
  مصرف ماینوکسیدیل به مرور کم‌کم کنید. یهویی اصلا قطع نکنید.
  یه نکته ام بگم اگ از لحاظ ژنتیک کم ریش باشید اصلا تاثیر نمیذاره
  موفق باشید.

  1. باسلام،آیا برای رویش ابرو هم مناسبه وتاثیرداره؟!

  2. داداش من الان ۳ ماه دارم استفاده میکنم ۱۷ سالمه و هیچکس تو خوانواده مشگل ریشو ندارع فقط من یکم عجله کردم خاستم زود تر ریشم دراد ریشمم کامل شده
   الان قطع کنم ریشم میریزه؟ چیکار باید بکنم

 3. من ۳۲ سال سن دارم. حدود ۴ سال پیش موهای سرم رو زدم و از فیناستراید و ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده کردم جوری موهام در اومد احساس میکردم از زمانی که بچه بودم بهتر در اومده.موهای سرم انقد سیاه شده بود که هرکی منو میدید میگفت رنگ مو زدی ب خدا. حتی یک تار مو هم نمیریخت. متاسفانه ی مشکلی که فیناستراید داره این هست که وقتی استفاده نمیکنی بعد چند ماه دوباره موها شروع ب ریختن میکنه. من الان تقریبا بعد ۵ سال رفتم پی ار پی انجام دادم و دوباره ماینوکسیدیل خریدم و الان ده روز هست که استفاده میکنم همراه با فیناستراید و مکمل اکتی من. اگه جواب گرفتم بازم همینجا بهتون میگم. فکر کنم پی ار پی خیلی خوب باشه چون ی زخمی روی سرم بود که خوب نمی شد ولی خدا شاهده تا پی ار پی انجام دادم اون زخم بعد ۳ روز خوب شد. میخوام ۳ جلسه پی ار پی انجام بدم بعدش ۳ جلسه هم مزوتراپی امیدوارم جواب بده.

  1. سلام به دوستان عزیز و خانه سفید
   راستش من ریزش مو بعد کرونا گرفتم و موهام خیلی کم پشت شده دکتر ماینوکسیدیل 5درصد داد الان یک ماه مصرف میکنم فعلا هیچ نتیجه ای نگرفتم سوال اینه چندماه باید مصرف کرد تا به نتیجه رسید؟

  2. سلام داداش خسته نباشی چه مدت استفاده کردی از فیناستراید و ماینوکسیدیل که نتیجه گرفتی منظورم چندماه از استفاده گذشت متوجه شدی موهات پرپشت شده

  3. دوستان میشه راهنمایی کنید نزدیک به سه هفته میشه دارم از ماینوکسیدیل5درصد پاک دارو و فیناستراید1 استفاده میکنم که ریزش موهام خیلی بیشتر شده الان ادامه بدم یا قط کنم خواهش راهنمایی کنید ممنون میشم♥️

  4. فیناستراید عوارض داره و پی ار پی هم منسوخ شده و خیلی از دکترا ردش میکنم

 4. سلام و عرض ادب خدمت خانه سفید
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  بنده کرونا گرفتم تقریبا2ماه بعد بهبود دچار ریزش مو شدم الان یازده ماه که ریزش دارم و موهام یک دست کم پشت شده 3روز پیش رفتم دکتر بهم گفت ریزش موهات بابت کروناست برای موقت از ماینوکسیدیل5درصد استفاده کنم.
  بنظرتون استفاده کنم که موهام دوباره پرپشت بشه ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام دوست عزیز
   چه مدت از ماینوکسیدیل استفاده کردی موهات پرپشت شد؟

 5. سلام
  وقت بخیر؛
  دوستان ایا استفاده از ماینوکسیدیل در دراز مدت باعث سفیدی مو میشه؟
  یه سوال دیگه این که مصرف این دارو مادامالعمر هست یا پس از گذراندن اوج دوره ریزش (حدود بعد سی سالگی) میشه کم‌کم مصرفشو کم کرد؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. لطفا همه کسانی که ریزش مو دارند برن دنبال ویتامینهای مورد نیاز مو که با تحقیق در گوگل راه حلش رو بهتون میگه

  2. من قبلا فین پشیا استفاده میکردم ولی عوارضش زیاد بود مشگل هورمونیو نعوظ پیدا کردم میل جنسیمو کم کرد.الان از ماینوکسیدیل استفاده میکنم.رک و کامل بگم.جواب میگیرید حتما.هر روز باید بزنید.تا دو ماه اول ریزش موتون بیشتر میشه بعد قط میشه.عوارضش کمتر از چیزای دیگس.موهاتون ضخیم میشه.باید صبر داشته باشین خیلیا مصرف کردن ماه اول بیخیال شدن

 6. عزیزانی که بد این محصول رو میگن و ازش ناراضی هستن باید بگم که یکی از اصلی ترین دلایل کم شدن اثر ماینوکسیدیل اینه که شرکت ها دیگه اونو به کیفیت قبل نمیسازن من خودم از ماینوکسیدیل یه شرکتی رو استفاده کردم برای یک ماه و تو همین یک ماه ریزشمو کلا قطع کرد و محلول تموم شد خواستم دوباره تهیه کنم که گفتن شزکتش دیگه تولید نمیکنه و مجبور شدم از شرکت دیگه ای تهیه کنم و به قدری کیفیت این ماینو افتضاح بود که دیگه داشت کچلم میکرد و کلا انداختمش دور حالا دلیل اینکه شرکت ها کیفیت ماینو هارو اوردن پایین تحریمه یا چی ولی اگه میتونید این محلول رو دست ساز و از جای معتبر تهیه کنیدو شک نکنید نتیجه میگیرید شما تو سایت های دیگه اگه نگاه کنید تایپیک های مال سال های ۹۸ به قبل میبینید که همه از استفاده ی این محصول فوق العاده راضین چون کیفیت ماینو ها اون زمان خیلی عالی بوده اونایی هم که غر میزنن که باید تا اخر عمر مصرف کرد دوست عزیز زمان استفاده از ماینو و شستن دست ها کلا سرجمع یک دقبقه میشه شما اگه روزی یک دقیقه نمیتونی واسه موهات وقت بزازی پس بزار همون کچل بمونی درضمن اینم بگم عمده نتیجه ی این محصول همراه با قرص فیناستراید حاصل میشه

  1. درود بر شما ، من حدود 10 ساله ماینوکسیدیل استفاده میکنم والان همه داداشام طاس شدن ولی من موهام تقریبا کامله ، عوارض ملینوکسیدیل برا من یکم پر مویی صورت بوده و اینکه برای من عوارض جنسی نداشته ، اما یه سال هم فینستراید خوردم خیلی مزخرف بود ، کلا میل جنسیمو داشت صفر میکرد ، تاثیرشو رو موهام احساس نکردم و تجربه من این بود اگر کسی حوصله مابنوکسیدیل رو داشته باشه به جز عوارض کمی ک گفتم خیلی کم خطره نسبت به فینستراید

  2. سلام دوست عزیز ماینوکسیدل دست ساز از کجا پیدا کنم من از پاک دارو استفاده کردم سه ماه اول خوب جواب داد الان 7ماهه استفاده میکنم ریزش موهام اصلا قطع نمیشه رویشمم اصلا ندارم میشه راهنمایی کنین ممنون میشم

  3. از داروخانه پاک آریان تهران بخرید…دست سازه و عالیه…من خریدم

  4. سلام دوست عزیز… حرفاتون کاملا درسته … منم ده ساله دارم از مایتو استفاده میکنم و تا چند ماه قبل راضی بودم تا اینکه چندماه پیش برای خریداری ماینو به داروخانه مراجعه کردم و این سری شکل و رنگ قوطی یا کارتنش کاملا متفاوت با قبل بود و رنگ کارتنش قهوه ای رنگ بود !! تعجب کردم و این موضوع به مسئول داروخانه گفتم و اونا گفتن که فقط کارتنش تغییر کرده !! الان سه ماهه که دارم ازش استفاده میکنم ولی متاسفانه اصلا کیفیت نداره و ریزش موهام شدید شده جوری که تو ده سال پیش تجربه نکرده بودم …. واله دیگه نمی‌دونم چیکار کنم

  5. سلام کاملا درسته .. منم با این معضل روبرو شدم و نمی‌دونم چیکار کنم

  6. ببخشید شما افزایش وزن نداشتید؟ اخه نوشتن بیشتر سایتا ممکنه باعث افزایش وزن شه

 7. سلام خواهشا منو راهنمایی کنید . من تخمدان پلی کیستیک دارم و یک ساله تحت نظر پزشک ولی مشکلم برطرف نشده اما ماهانه پریود هامو دارم . یک ساله اسپیرونولاکتون ۲۵ مصرف میکردم . الان چند وقتیه ریزش موهام بسیار شدید شده جوری که موهای دو طرف شقیقه هام ریخته . دکتر پوست و مو مراجعه کردم برام اسپیرونولاکتون ۱۰۰ و ماینوکسیدیل ۵ درصد برام تجویز کردن . از ماینوکسیدیل فقط دو بار استفاده کردم . اینجا دیدم گفتین ماینوکسیدیل ۵ اصلا مناسب خانوما نیست و در کل بعد قطع ماینوکسیدیل ریزش دو چندان میشه … چاره چیه ؟ ماینوکسیدیل مصرف نکنم ؟ میخوام سه چهار روز یه بار مصرفش کنم …

  1. قرص اسپیرونولاکتون هم در صورتیکه قصد بارداری داسته باشین از سه ماه قبلش باید قطع کنید چون عوارض بدی داره برای جنین و همینطور ماینوکسیدیل هورمونها رو تحت تاثیر قرار می‌دهد.
   خود من این مشکل رو ندارم ریزش موهام ارثیه این دو دارو رو که قطع کردم موهام به طرز وحشتناکی داره می ریزه ولی فعلا نمیخام استفاده کنم

  2. من دارم از قطره بهاره که گیاهیه استفاده میکنم بعد دو هفته استفاده اثرات درمانیش شروع میشه. تا دو ماه باید استفاده کرد عوارضی هم نداره شما هم میتونید امتحان کنید انشاله که موثر باشه

 8. من پسرم از هیجده سالی ریزش مو شدیدی گرفت چند جا دکتر بردیم محلول های فرانسوی و قرصای گرون تجویز کردن که تاثیری نداشت بعد بردیمش دکتر عمومی گفت ریزش موهاش ارثیه براش ماینوکسیدیل ۵درصد نوشت البته آدرس یه داروخونه تو شهرمونو داد که به صورت دستساز هست و شرکتی نیست پسرم یکسال مصرف کرد اوایل ناامید بود ولی الان یکسال گذشت و خداروشکر ریزش قطع شد الانمدیگه هر شب نمیزنه یک شب درمیون میزنه هرسری تموم میکنه دوباره سفارش میده براش درست میکنن

 9. سلام حرفای من حاصل دو سال استفاده مدام و سروقت این دارویه،به قرآن آقایون خانما این دارو رو قطع کنین چندین برابر قبل مصرف دارو ریزش میگیرین طوری که روح و‌روانتون بهم میریزه،این دارو خیانت در حق مریضاست،بزنی تا آخر عمرت باید بزنی،بعد مصرفم قطعش کنی و دیگه نزنی هم ده برابر موهات ریزش میگیره،من ریزشم کم بود و بخاطر حساسیت زیادم به ریزش مو استفاده کردم اما بعد اینکه قطعش کردم روزگارم سیاه شده و چاره ای جز پشیمونی نیست،نزنید نزنید نزیند بخدا بدبخت میشین

  1. من چندماه مرتب استفاده کردم بعد چندهفته قطع کردم واقعا جلوی سرم به شدت کم پشت شده چون فقط هم دراین محل میزدم نمیدونستم? یعنی اصلا درست نمیشه؟؟

  2. فقط یکم زمان میبره به حالت اولیه برگرده وگرنه باعث ربزش نمیشه بعد قطع دارو اگه ۲۰ سالم بزنی دوباره میریزه پس بهتره کلا استفاده نکیند

 10. سلام خدمت دوستان . خواستم بگم دوست عزیز اگه ریزش مو داری جولو سرت خالی کرده خودتو اذیت نکن تنها راهش کاشت مو است من انجام دادم الان دیگه هیچ دغدغه ایی ندارم به شما هم پیشنهاد میکنم فقط مو بکارید

  1. سلام .تقریبا دوماه دارم محلول مانیو کسیدل۵٪استفاده میکنم متوجه شد م پوست سرم زخم کرده خارش قرمزی پوست خارش و سوزش پوست سر و بدن اصلا راضی نیستم

  2. سلام وقتتون بخیر

   من خانوم هستم و اشتباها ۵ درصد زدم یه دور
   الان موهای صورتم یه شدت زیاد شده،و قطع کردم

   خواهش میکنم کمک کنید چیکار کنم اثرش بره ،من اصلا مو نداشتم

 11. من از این محلول استفاده میکنم.تو ایران تهیه نکردم.متاسفانه برای داروخانه های ایران یا فیک هستن و یا خیلی خیلی گرون تر.
  راضی بودم.خارش پوست هر از گاهی میگرفتم.یک مدت ریزش وحشتناک شد اما به مرور خوب شد.
  در کنارش آمپول بیوتین و بپانتین مارک بایر و قرص و شامپو فیتو هم استفاده میکردم.

  1. سلام من از محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد اسفتاده کردم حالان دوسالی میشه الحمدلله خوب نتیجه داده مارک پاک دارو

 12. در مورد ماینوکسیدیل اگه باباتون ریش کامل داره یعنی فولیکول مو دارین از ماینوکسیدل ۵ درصد استفاده کنین ریشتون در میاد و نمیریزه اگه تا یه ماه استفاده کردی در نیومدیعنی فولیکولشو نداری و تنها راهش کاشته

  1. سلام، بعد از یک ماه دیگ استفاده نکنیم؟ با تیغ بزنیم؟

 13. من برا پر پشت شدن ریش استفاده میکنم
  اگه استفاده کنم ریش هام نمیریزه یا مشکلی پیش نمیاد

  1. سلام احمد جان دقیقا مشکلی پیش نیومده پس بر روی برخی از افراد این طوری است

 14. سلام و خسته نباشید،جون هرکسی که دوست دارید یکی جواب بده من ۱۷ سالمه میخوام برای پرپشت کردن ریشهام بخرم لطفاً بگید بعد از مصرف ریشهام میریزه یا نه؟؟؟

  1. داداش من ماینوکسیدیل جنکسان رو سال قبل ۱۳۹۹ به قیمت ۵۰۰ ت خریدم برای پرپشت شدن ریش!
   اولا که با چنین دستور مصرف به ۲۰ روز نرسید که تموم شد ! در حالیکه باید حداقل ۴ تا ۶ ماه مصرف بشه !
   قیمت بالای اون یعنی برای ۲۰ روز ۵۰۰ ت (اونم ۵۰۰ ت پارسال) به مدت ۶ماه که نیاز به توضیح نداره / منتها این تمام ماجرا نیست بدبختیه دیگش اینه که من کل داروخانه های تهران رو زیرو رو کردم پیدا نکردم که نکردم ، منتها یکی از داروخانه ها گفت ما کلا۳تا خریدیم هر وقت رسید دستمون بهت زنگ میزنیم که بیای بگیری ، که تا به من زنگ بزنن ۲ماه طول کشید !!! حالا فکر کن بعد ۲۰ روز داروت تموم میشه و بلافاصله باید تهیه کنی و ادامه بدی !!! که خب اگه پولشو داشته باشی هم نمیتونی پیداش کنی!!!
   لامصب مثل بنزین میمونه یعنی اگه درش رو ۱ دقیقه بعد ببندی یک بیستمش میپره !!!! خخخخ
   بعد از اون از دیحی کالا فومش رو گرفتم که ایرانی بود / شما فکر کن جنکسان آمریکایی تاثیر نداشت دیگه چه برسه به ایرانیش!
   چندتا راهکار بهت میگم خیلی تاثیر داره
   اول اینکه به هیچ عنوان با تیغ اصلاح نکن و فقط با ماشین ؛بعد از چند ماه نتیجش رو میبینی
   دوم اینکه دم مرغ یه زائده چربی ماننده /نیم کیلو از مرغ فروشی ها بگیر (پارسال که مرغ زیر ۲۰ ت بود اون قسمتش رو کیلو ۳۵ بهم داد ! دور ریز هم هست البته / بریزشون تو یه شیشه و درش رو ببند (شبشه خالی سس مایونز) و بذارش تو یه قابلمه و نصف قابلمه رو آب بریز بذار روی گاز : بعد نیم ساعت روغن اون چربی ها که در اومد رو صاف کن و هر شب به صورتت بزن که معجزه میکنه / فقط یه ایرادی داره که روغن بوی زوخم میده اگه بتونی تحمل کنی عالیه
   سوم هم که خیلی خیلی موثره بیضه گوسفند هستش که باید اونو چرخ کنی و شبا رو صورتت بزنی / اونم سختیه خودشو داره منتها تضمینی جواب میگیری

  2. اره نزن تازه ١٧سالته ريشاتو ك اصلاح كني كم كم درست ميشه

  3. سلام،شما یکم سنت بیشتر بشه خودش در میاد،عجله نکن

 15. سلام ببخشید من ۲۰ سالمه تقریبا از ۱۷ سالگیم ریزش مو دارم تا الانم کاری نکردم ریزش مو ارثی دارم نمیدونم چیکار کنم
  منتظر بمونم برای کاشت مو یا اینکه میتونم ماینوکسیدیل استفاده کنم ؟
  اگر از مزو تراپی کنم چند جلسه باید برم؟

 16. سلام دکتر ریزش موی منو ارثی هورمونی تشخیص دادن وگفتن فقط موهای جلوی سرم ریخته ولی ممکنه ولی ممکنه درآینده موهای پشت سرهم بریزه وبرام ماینوکسیدیل تجویز کردن الان من فقط به اون قسمت که موهاش ریخته محلول بزنم یا کل بالای سرمو بزنم؟؟

 17. سلام، من 20 ساله هستم و ریش های صورتم خیلی خیلی کم رشد کردن، میتونم از این دارو برای تقویت و رشد ریش های صورتم استفاده کنم؟؟
  کدام نوع را بهتره استفاده کنم؟ دوز استفاده از دارو چه مقدار باشه؟

  1. داداش به نظر من شما ماینوکسیدیل استفاده نکنی
   بهتره چون موهات ارثی نیست احتمالش زیاده با مزو برگرده
   اگه از ماینوکسیدیل استفاده کنی باید تا اخر عمرت استفاده کنی چون موهات وراثتی نیست از روشای دیگه استفاده کن

 18. سلام من مزوتراپی انجام دادم ۶ جلسه ب همراه ماینوکسیدیل و فیناستراید و الان ۷ ماه گذشته ریزشم هم دو تا س برابر بیشتر شده دلیلش چیه؟حالا ک تاثیر نداره میتونم مصرف محلول و قرصو کنار بذارم؟؟

  1. سلام شما چکار کردید پصرفشو قطع کردید برای منم بدتر شده

 19. با سلام وخسته نباشید
  من در آستانه ۳۱ سالگی هستم،و موهای سرم کم پشت شده،سوالی که داشتم اینه که دوتا برادر بزرگتر دارم که قبل از سن ۳۰ سالگی الگوی ریزششون مشخص شد یکیشون کامل طاس شد و یکی دیگه هم جلوی سرش طالس شده و بالای سرش و بانک موی خوبی داره و الان ۳۷ سالشه،حالا با توجه به اینکه از سن ۳۰ دارم عبور میکنم آیامیشه امیدوار باشم که الگوی سرم شکل گرفته؟ چون ژنتیک برادرهام قبل ۳۰ سالگی الگوی سرشون شکل گرفت
  لطفا پاسخ بدین؛ممنونم

 20. سلاام وقت بخیر میخام بدونم ایا مانیکسیدل باعث پف کردن چشم میشع؟من خودم ب موهام نمیزنم مادرم میزن و دستش ب چشمام اصلا نمیخوره ولی صبح ک بیدار میشم حدود ۳ روز چشمام بشدت پف میکن و تا بحال این مدل نبوده

 21. سلام. آیا ماینوکسیدیل رو میشه روی مژه ها و ابرو هم استفاده کرد؟ شنیدم بعد اتمام درمان با این محلول، باز همه موها میریزن. اگه اینطوره کلا استفاده نکنم

  1. سلام یه روغن رزماری بخر ابزن به ابرو هات خیلی تاثیر داره واسه پر شدن ابرو…

  2. نه دوست عزیز این دارو برای رشدابروومژه توسعه نشده وعوارض داره

 22. سلام وقتتون بخیر من رفتم دکتر بهم محلول تقویت کننده دئودراگ داده ولی هنوز استفاده نکردم چون دیدم توی ترکیباتش ماینوکسیدال هست .دکترم گفت یه ماه استفاده کنم به نظرتون این محلول هم در صورت قطعش ریزش بیشتر میشه؟

  1. سلام خسته نباشید
   ابروهای من ریزش ندارن و فقط کم پشت هستند.
   میتونم از این دارو استفاده کنم؟

  2. سلام خسته نباشید من ۳ ماهه ماینکسیدل استفاده میکنم میخواستم بدونم اگه بزارم کنار راهی هست که ریزش موهام برنگرده و بیشتر نشه

 23. خیلی عجیبه تا همین ۶ ماه پیش موهای پری داشتم ۳۵ سالمه. اما ۲ هفته بعد بهبود کرونا احساس کردم موهام خالی شده. و در ناحیه تاج سر موهام ضعیف شده و کمی خالی.
  دو تا سوال دارم
  ۱.از کجا بدونم این عوارض کروناس یا نه ارثی هست با توجه به سنم که ۳۵ سال هست و موهتی پری داشتم.هر چند عمو و دایی و پدر تاس هستن.
  ۲ بشدت در این ۶ ماه دچار افسردگی استرس هستم و غمگین و دیگه به چیزی غیر مو نمیتونم فکر کنم .احساس میکنم دیوونه شدم . دلم به کار نمیره. تورو خدا یکی بگه برای ادامه زندگی و خلاص شدن از فکر دائمی به مو چکار باید بکنم. میترسم خودکشی کنم .

  1. بعد از کرونا طبیعی هستش ریزش مو و مجددا رشد میکنه البته با توجه به سابقه خانوادگی‌بهتره مراجعه کنید پزشک تا معاینه هم بشید و پترن ریزش رو بررسی کنن چون ممکنه ریزش موی اندروژنیک( ارثی) و ریزش ناشی از کووید اوورلپ داشته باشن و بهتره بجای‌نگرانی‌ مراجعه کنید به پزشک چون خود استرس روانی هم باعث افزایش ریزش میشه

  2. سلام عزیز وقتت بخیر
   اولا که مردها بعد 30سالگی موهاشون به مرور به نازکی وریزش می‌ره 90درصدشون حال عوامل ژنتیک ووراثت هم خیلی دخیل هستش و اینکه استرس خیلی تشدید می‌کنه این قضیه رو تنها پیشنهادی که میتونم بدم اینکه شاد باش و استرس به خودت نده و تنها به چیزهای خوب فک کن و ماینوکسیدیل 5درصد استفاده کن ولی باید همیشه استفاده کنی چون باقطعش دوباره ریزش میاد سراغت واینکه من خودم آخرین مرحله رو بهت پیشنهاد کردم اوایلش ریزشت تشدید و زیاد میشه تا 40روز اما بعد موهات ضخیم و ریزش کاسته میشه

  3. چقدر مثله منی.من بیست و دو سالمه مادر زادی کم مو بودم اما نه به قدری ک کفه سرم پیدا باشه سه ماهه پیش کرونا گرفتم الان دیگه از جاهای دیگه سرم تقویت کنم تا جاهای خالی پیدا نباشه البته به عکسای قبلنم ک نگاه میکنم در ظاهر تغیری نکرده اما نمیدونم این از افسردگی کروناس حساس شدم یا نه. از چهره ی ادما فقط موهاشونو میبینم و غصه میخورم این چه تقدیریه تو اوجه جوونی

  4. سلام این عوارض کروناس منم همین طور شدم بعد مدتی یواش یواش دوباره برمیگرده.از روغن مار استفاده کن روغن مار اصل.

  5. سلام، افسردگی معمولا ریزش مو میاره. اما بعد از رفع افسردگی موهات درمیاد نگران نباش. من خودم یه مدت افسرده بودم و تو خونه بودم. موهام به شدت ریخت. بعد رفتم دکتر آزمایش ازم گرفت گفت چون زیاد خونه بودی و آفتاب ندیدی کمبود ویتامین دی داری . بعدش که رفتم سرکار و افسردگیم رفع شد موهام برگشت حالت عادی

  6. خیلی ها بعد کرونا ریزش مو گرفتن آمپول بیوتن و بپانتن برای تقویت مو و کاهش استرس و افسردگی خوبه این دو تا آمپول رو به مدت ۶ هفته هر هفته از هر کدوم یکی بزنید البته پزشک برید و بنویسه خیلی بهتره

  7. دلیلش کرونتست تا چند ماه بعدش ریزش دارید
   بیوتین و بپنتن یک دوره کامل بزنین تاثیر زیادی داره

  8. سلام ۳۵ سال والا سن کمی نیست که از موهاتون لذت بردین من باید چی بگم توی ۲۱ سالگی، با دارو ودرمانهای نادرست دکتر کامبیز ماهوتی(تو رشت) بی وجدان منو کاملا کچل کرد.

 24. سلام خسته نباشید. من ریزش مو داشتم و ب پزشک مراجعه کردم اینو نوشت.

  موهام ک اولش مثلا دست ب سرم میبردم 5 10 تا میومد الان 8 برابر بیشتر میریزه! این قطره لامصب بدترم کرد تو دو هفته اول استفاده کردم بعد انداختم دور

  راهی هست حداقل سرعتش مثل اولاش باشه ؟ جبرانش هست ؟

  1. تا ۴ هفته اولش ریزش بیشتر میشه ولی بعدش کم‌کم موهات رشد میکنه و زخیم میشه

  2. متاسفانه با مراجعه به دکتر وگرفتن ماینوکسیدیل فقط ریزش مو سرعت بیشتری میگیره. بی انصافیه همچین محلولی رو دسترس مردم میزارن، جرمش از مواد مخدر بدتره

  3. باید استفاده میکردی هفته های اول بعضی افراد ریزششون بیشتر میشه بعد رشد میکنه

  4. خب خودش نوشته اول ریزش بیشتر میشه بعد رشد شروع میشه

 25. سلام خسته نباشید من ۱۹ سالمه من ریزش موی ارثی دارم دکتر رفتم برام محلول موضعی ماینوکسیدیل با یه داروی قرصی دیگه نوشت من دیگه چند وقتی میشه موهام ریزشش قطع شده خواستم بدونم حتما باید از این محلول استفاده کنم یا میشه استفاده نکنم چون دیگه موهام ریزش نداره اخه ترس من ازاستفاده این محلول بخاطر ریزشی هست که بعد از مصرف میگیرم میترسم موهام بدتر بشه میشه لطفا جوابم رو بدید
  ممنون

  1. سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی شما کنترل شده است احتیاجی به مصرف این دارو ندارید.

  2. چیه اسم قرصه ؟؟ منم ۲۰ سالمه مث سگ موهام میریزه بد بختم کرده دارم کول میشم

  3. سلام ببخشید اسم اون قرص که دکتر تجویز کرده رو میدونید … با تشکر

  4. سلام داداش
   یه سوال؟
   ایا موهای جدیدی دراومد یا فقط قطع شد؟

  5. اینو دیگه همه میدونن ماینوکسیدیل رو هرگز نمیشه قطع کرد، درعجبم پزشکا میگن بعد کنترل شدن ریزش مو میشه قطع کرد. بعد قطعش فقط باید موهاتون رو یه مدت ماشین بزنین. تا ریزش بعد ماینوکسیدیل کمتر باشه

  6. سلام کاشت ما انجام دادم ۱ ماهه دکتر گفتن ماینکسیدل تا ۱ سال بزنی چکار کنم؟

 26. سلام خسته نباشید
  من ماینوکسیدیل 5درصد پاکدارو استفاده میکنم ،موهام چربه،که منجر به نتیجه خوبی نشده ،جایگزین این مارک چی استفاده کنم بهتره

  1. سلام. اگه میتونید و براتون ممکنه، روزی دو بار سر خودتون رو بشویید و بعد از خشک کردن از محلول استفاده کنید. منم موهام چربه. ولی اینوری نتیجه خوبی گرفتم

 27. من مانوکسیدن۵درصدپرفکت هیراستفاده میکنم باقرص بیوتین هلث۱۰۰۰۰ ۱ سالی میشه اماتاثییرچندانی نداره ۲باردکتررفتم نتیجه نگرفتم جلویه موهام بیشترخالی شده خیلی رواعصابه ازمایشم دادم هورمونی تروعیدولی هیچکودوم علایمونداشتم واقعانمفهمم مشکل چیه

  1. سلام من پستوریازیس دارم آیا این ماینوکسیدیل خوبه برای من یا بد ترش میکنه

 28. سلام وقت بخیر
  میخاستم بدونم ک من ک فقط فرق سرم ریزش دارم اگه از ماینوکسیدیل استفاده کنم برای فرق سر تاثیری به جلوی موهام نداره؟اخه جلوی مو ریزش نداره اگه قطع کنم جلوی موهام ریزش نمیکنه؟؟؟

 29. سلام من 7 ماه از این محصول استفاده می کنم خواستم بدونم هنوز باید روزی 2 بار مصرف کنم یا روزی یکبار کافیه؟ ممنون

 30. سلام وقتتان بخیر
  من کم خونی دارم، و به پزشک مراجعه کردم ماینوکسیدل را داد ، اما من وقتی نظرات را خواندم زیاد راضی نبودند امیدی هست موهایی که با کم خونی ریخته اند توی دو ماه رشدی داشته باشند ؟
  خواهش میکنم کمک کنید

  1. سلام
   به نظر من مشکل شما دلیلش فقرآهنه که خودش دلیل ریزش موهست

  2. سلام برای رویش ریش و سبیل از محلول 5درصد میشه استفاده کرد؟
   نحوی مصرف هم بگید بی زحمت؟

  3. سلام و وقت بخیر

   برای مصرف این دارو حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. از مصرف خودسرانه و بدون تجویز دوری کنید.

  4. سلام .وضعیت موهای من خیلی خوب بود ،بعد یه مدت استرس کم پشت شد. وقتی ماینوکسیدیل زدم از اولشم بهتر شد.

 31. آقا خواهش میکنم به 1490 زنگ بزنید و از پاک دارو طرح شکایت کنید. بعد از یکسال استفاده از همین محصول که تقریبا بدک نبود دو تا قوطی ای که اخیرا گرفتم رو الان دو ماهه دارم مصرف میکنم و تمام موهای کرکی که داشتم از بین رفته و حجم موهام به شدت کم شده. من همیشه با مصرف ماینوکسیدیل روی شقیقه هام که قبلا مو نداشت موهای ریز درمیاد و اون موها هی با تیغ میزنم اگه دوباره دراومد یعنی ماینوکسیدیلی که مصرف میکنم خوبه اما این دفعه که با تیغ زدمشون اصلا در نیومد نتیجه میگیریم که این دو تا قوطی آخری که دارم استفاده میکنم تقلبیه دیگه. برچسب اصالت رو هم پیامک زدم محصول اصل بود اما فقط الکل داشت. خواهش میکنم اطلاع بدید به 1490 تا دیگه الکل دست ملت ندن.

  1. سلام خانه سفید ،
   من درماتیت سبورئیک دارم و سرم شوره داره ،
   توی مقاله گفته بودید بهتره اول این موضوع رفع بشه بعد ماینوکسیدیل استفاده کنیم ،
   من میتونم التهاب و شوره سرم رو کنترل کنم ولی اگه مصرف دارو ها یا شامپو رو قطع کنم دوباره برمیگرده .
   مشکلی نداره در حین مصرف ماینوکسیدیل ، از لوسیون کلوبتازول و بتامتازون که برای التهاب سر استفاده میشه و یا شامپو هایی مثل کتوکونازول استفاده کنم ؟!

  2. بده به داروخانه برات بسازن، ماينوكسيديل هاي پاك دارو جديدا انگار هيچي جز الكل نداره،منم نتيجه خوبي نگرفتم

  3. من هم همينطور ١ ساله استفاده ميكنم تا ٢ ماه پيش همه چيز خوب بود ولى ٢ ماهه سرم هم به شدت ميخاره و ريزش موهام به طرز وحشتناكى زياد شده

  4. منم ۱ساله استفاده میکنم اما جدیدا یه ۲ماهی که گرفتم افتضاحه ریزش موی شدید گرفتم موهام خیلی کم پشت شدن

  5. سلام
   بله منم همین حس رو دارن که تقلبی شدن نسبت به قبل

  6. دقيقا من هم مشكل شمارو دارم لطفا همه پيگيرى كنيم موهايى كه يكسال و نيم با ماينوكسيديل حفظ كردم توى ٣ ماه اخير ريخت زنگ بزنيد بازرسى غذا و دارو

  7. لطفا از محصول پاک دارو استفاده نکنید هرکی استفاده کرده مسکل پیدا کرده و اثر خوبی هم نداره

  8. سلام دقیقا منم دارم یکسال دارو استفاده میکنم دکترم گفته نباید این قطره ماینوکسیدل ۵درصد و قطع کنی از شرکت پاک دارو استفاده میکردم کل موهام تو سه دوره قطره جدید ک گرفتم باز ریخته خارش شدید داره موقع استفاده و التهاب خدا ازشون نگذره من یکسال با زور تونستم موهام و بهتر کنم معلوم نیست چی تو این قطره ریزش مو ریختن ک کل موهام موقع استفاده ریخته کم حجم شده بازباید ب کجا شکایت کنیم

  9. سلام آیا میشه قرص فینسترایدرو پودر کرد و در محلول ماینوکسیدیل ریخت وبه فرق سر زد؟برای خانمها خوردن قرص فینستراید خوب نیست

 32. سلام من ۱۸ سالمه برای پرپشت شدن ریش هام ماینوکسیدیل ۲درصد خریدم میخواستم بدونم مشکلی برای ریش هام بوجود نمیاد؟؟
  چون شما اینجا گفتین ریزش رو بیشتر میکنه چون ریش های من ریزش نداره فقط برای پرپشت و ضخیم شدنش میخوام مصرف کنم

 33. سلام. من دو ساله ماینوکسیدیل ۵درصد مصرف می کنم. الان خسته شدم و تصمیم دارم مو بکارم. باید چه مدت صبر کنم تا موهام بریزه و وضعیت ریزش استیبل بشه؟

  1. بعد دو تا چهار ماه مثل قبل زمان مصرف میشه

  2. سلام بادکترتون مشورت کنیدتایواش یواش بزاریدکنار

 34. سلام من الان سه روز میشه که ماینوکسیدیل استفاده میکنم و دو تا سوال داشتم:
  ۱-تا ۴۵ دقیقه بعد از استفاده خارش دارم ولی بعدش رفع میشه،آیا مشکلی داره؟

  ۲-وقتی استفاده میکنم تار موهام خشک میشه و توی همون حالت میمونه انگار که تافت زده باشم،این طبیعیه؟راهی نداره؟

  1. نبایدد بزنی به موهات من موهامو با کش میبندم بعد فقط جلوی سرم به ریشه هاش میزنم هیچ مشکلی ندارم

 35. سلام وقتتون بخیر دختر ۲۱ ساله ای هستم
  من محلول الوپکسی ( که در ترکیباتش ماینوکسیدل ۵٪ داشت)یک سالی استفاده میکردم همراه با مزوتراپی مو و بعد از قطعش خیلی ریزش موهام شدید شده و الان کف سرم کاملا مشخصه باوجود اینکه همچنان مزوتراپی و پی ارپی میکنم میخواستم بدونم بعد از گذشت یک سال همچنان ریزش طبیعیه و برای قطع ریزش پیشنهادتون چیه ؟!
  و اینکه من پسوریازیس هم دارم
  الان هم محلول ضد ریزش پرمین سریتا رو استفاده میکنم که داخل ترکیباتش ( امینکسیل )داره ایا بعد از قطعش دچار ریزش میشم باز؟! و باید چیکار کنم ?باید قطع کنم خب اخرش?

  1. باسلام
   دختری هستم ۲۵ ساله
   بخاطر تجویز اشتباه یک دکتر بی سواد برام زاندوکس تحویز کرد وبعداز دوسال تقریبا دکترم عوض کردم گفت اصلا نیازی به این نسخه نداشتی والان موهات معتاد هستن،باید کم کم دوز کم وقطع کنیم،فعلاتزدیک هفت ماهه که ماینوکسیدیل برام تجویز کردن ولی هنوز ریزش مو دارم بنظرتون واقعا این دارو قابل ترکه؟؟؟و بعد از ترک اون موهایی که از دست دادم دوباره حایگزین میشن؟
   ـچون موهام قبل از دارو خیلی پرپشت ومقاوم بودن تا الان که نمیتونم حتی ببندمشون وراحت شونه بکشم

   لطفا جواب حقیقی بدین..?

 36. سلام خسته نباشین . من یه دو ماهی از ماینوکسیدیل استفاده میکردم بعدش تصمیم گرفتم بجاش از تونیک پرومین سریتا استفاده کنم و یه دو ماهی هست دارم استفاده میکنم . میخواستم بدونم ایا برای من که ریزش ارسی دارم خوبه این کارم؟ و این که این تونیک چه عوارضی داره ؟ باعث سرطان پروستات نمیشه؟ خیلی ممنون بابت پاسخگوییتون 25 سالمه

 37. سلام
  وقت بخیر
  من 18 سالم هست و ریش هام کامل نشده و بیشتر حالت کرکی دارن ولی اینطور نیست که خالی باشه یا ریخته باشن
  خواستم بدونم با استفاده از ماینوکسیدیل ضخیم تر میشه؟
  و اینکه اگه بعد از کامل شدن مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کنم ممکنه که اون ریش هایی که در اومده بریزه؟

 38. سلام وقتتون بخیر بنده ۳۰ سالمه حدود ۷ ساله پیش جوش های کیسی صورتم میزد البته نه اون جوشهای خیلی بد جور دوتا جوش کیستی بود کع من اشتباهی که کردم اونو با سوزن سوراخ کردم که الان جای جوش چال شده به اندازه همون جای جوش کیستی چال شده به مرور زمان هم چالیش بیشتر شد که دکتر میگفت بخاطر جوش بوده که به اطراف صورت فشار میاره چال میشه حالا برای درمانش میگن که باید لیز و میکرودرم کرد گفتم ببینم بجز لیز درمانی داره مثله دارو یا کرم ایا کرم سیکالیفت برای ترمیم جای جوش خوبه یا داروی هست که نزاره بیشتر بشه شنیدم میگن کرم مرطوب کننده ژل شستشو کرم ضد افتاب خوبه ایا شما تایید میکنید واقعا این داروها جلو گیری میگنه از بیشتر شدنش الانم فعلا دارم از کرم نوروا ضد جوش ۳در۱ استفاده میکنم الانم کلا شاید ۵ یا ۷تا جوش داشته باشه صورتم یدونه جوش ریز کیستی هم دارم اندازه عدسه که خالیش میکنم پر میشه باز چکاپ کامل هم دادم ازمایش تستوسترون هم دادم مشکلی نداشتم میخواستم قرص راکوتان بخورم که دیدم خیلی عوارض داره میگن که شامل جوشهای من نمیشه چون زیاد نیست گفتم برای درمانش یا برای اینکه بیشتر نشه چه داروی استفاده کنم ممنون میشم کمکم کنید تشکر

  1. سلام منم یه مدتی استفاده میکردم و جواب نداد و متوجه شدم که قبل از مصرف باید موهاتو بسوری ، من نمیشستن و همونجوری میزدم

 39. سلام وقتتون بخیر من حدود ۳ سال پیش مو کاشتم الان موهای کاشته شدم داره میریزه یک جلسه پی ار پی کردم گه دکتر گفت باید ۳ جلسه بیای که من دیگع نرفتم بعد یک سال ۴ جلسه مزوتراپی کردم ماهی یک جلسه میرفتم یکی از دوستام ۵ جلسه رفت ماهی یک جلسه جواب داد اما برای خودم مزوتراپی رفتم متاستفانه جواب نگرفتم بعد من توسن ۲۷ سالگی مو کاشتم الان ۲۹ سالمه زمانی که مو کاشتم ریزش مو داشتم جلو سرمو پرتراکم کاشتم که داره میریزه میخواستم بدونم ایا مزوتراپی فایدی داره یا پی ار پی بعصی ها میگن پی ار پی بهتره تا مزوتراپی بعد برای جلو گیری از ریزش موهام چه کاری باید کنم ؟ ایا بیماری درماتیک تاثیری در ریزش مو داره ؟ قرص هیرویت خوبه مصرف کنم یا خیر ممنون میشم راهنمایم کنید تشکر

 40. سلام وقتتون بخیر ببخشید من ۲ سال پیش مو کاشتم اما متاستفانه الان موهای کاشته شدم داره میریزه بعضی ها میگن روش کاشت اشتباه بوده که من همزمان با دوستم رفتم کاشتم که ایشون موهاشو داره اما ماله من داره میریزه ۴ جلسه مزوتراپی مو رفتم ماهی یک جلسه میرفتم که از دکتر پرسیدم گفت ماهی یکبار هم تاثیر داره یکی از دوستام ۵ جلسه ماهی یک جلسه رفت جواب داد اما متاستفانه من از مزوتراپی هم نتیجه نگرفتم حالا حرفه من اینکه من کاشته مو که انجام دادم کاشته موی که میگن نمیریزه داره میریزه الان موهام ایا دیگه مزوتراپی تاثیری داره این که کاشت مو بود ریخت ۴ جلسه هم رفتم تاثیری نداشت توی این ۴ جلسه کمتر میشد موهام الان ۷ ماه هست که گذشته از ۴ جلسه ی که رفتم کمتر هم شده ایا واقعا دیگه تاثیری برای من داره نداره مزوتراپی چون میگن مزوتراپی برای کسای که مو نکاشتن موهای خودشون کم شده خوبه نه کسی که مو کاشته بعد میخوام با مزوتراپی نتیجه بگیره خیلی باعث دغ دغه ی فکریم شده ممنون میشم راهنمایم کنید باز وسوسه میشم که مزوتراپی انجام بدم فقط بزرگی کنید خوب راهنمایم کنید ممنون از زحماتتون

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه ما از روش کاشت و نحوه انجام آن، میزان برداشت و محل کاشت و برداشت مو و مهم تر از آن ها نحوه مراقبت های بعد از کاشت موی شما هیچ اطلاعی نداریم نمی توان پاسخ دقیق به پرسش شما داد.
   اما به هر حال مزوتراپی فقط از ماه سوم تا ماه دوازدهم تاثیر گذار است.
   همچنین ممکن است ریزش موی شما از موی کاشته شده نبوده و بخاطر عدم رعایت زمان مناسب کاشت مو ( توقف ریزش مو در سن مناسب ) موی اطراف موهای کاشته شده دچار ریزش شده باشد که در آن صورت مزوتراپی هیچ کمکی به شما نخواهد کرد.

  2. سلام ممنون بابته راهنمایتون خیلی محبت کردید من بعد از کاشت مو مراقبت های مو رو مو به مو انجام دادم قرص های ویتامین شامپو دقیقا طبق دستورات کلینیک کاشت مو انجام دادم تا دو سال خوب بود بعد دوسال به مرور زمان موهام کم شد بعد من جلوی سرم خالی بود پرتراکم کاشتم پشت سرمو برش دادن الان ۲۹ سالمه تو سن ۲۷ سالگی کاشتم بله متاستفانه ریزش مو رو داشتم قبل از کاشت مو الان ۳۰ درصد از موهای کاشته شدم ریخته و مطمعنم که موهای کاشته شدم ریخته چون من پرتراکم کاشتم پس شما میفرمایید که مزوتراپی هیچ تاثیری نداره ؟ ایا راهی هست برای جلو گیری از ریزش موهای کاشته شده قرص هیرویت ایا خوبه استفاده کنم ؟ و ایا بیماری درماتیک پوست سر تاثیری بر ریزش موهای کاشته شده داره یا خیر خیلی محبت میکنید جواب این سوالمم بدید خیلی فکرو ریخته بهم ممنون از این همه محبتتون

 41. سلام مو هایی که چند هفته اول به واسطه ماینوکسیدیل میریزن دوباره در میان یا نه اگ نیان ک ماینو نصف موهارو میریزونه پس چ فایده داره!!!

 42. سلام من از محلول دست ساز داروخانه استفاده میکنم ک ماینوکسیدیل و الکل داره الان 25 روزه ک استفاده میکنم ریزش موهام شدید شده و قطع نشده هنوز میخواستم بدونم طبیعیه و تا کی ادامه داره؟

 43. من طبق نظر پزشک متخصص حدود ۴،۵ ماه فوم ماینوکسیدل ۵ درصد دو بار در روز و شامپو ماینوکسیدول ۳ بار در هفته استفاده کردم،ابتدا مشکلی نبود و ریزش موهام تقریبا قطع شده بود، بعد پوست سرم شروع به خارش کرد که فوم ماینوکسیدول رو قطع کردم و فقط شامپو استفاده کردم، که تا حدود ۳ ماه مثل قبل تقریبا ریزشی نداشتم،اما دوباره شاهد ریزش هستم و پوست سرم میخاره، آیا شامپو دلیل خارش میتونه باشه؟ یا باقطع مصرف شامپو به مدت یه ماه میتونم دلیل خارش رو بفهمم. ایا این قطع کردن شامپو باعث ریزش شدید میشه؟

 44. سلام خسته نباشید من حدود3سال ماینوکسیدیل 5درصد استفاده کردم بعد 4ماه پیش کاشت انجام دادم حدود 1ماه مصرفشو قطع کردم الان سه ماهه که 2درصدشو استفاده میکنم ایا باعث ریزش میشه

 45. سلام
  من دچار ریزش موی ارثی هستم و دکتر ماینوکسیدل دئو دراگ 100میل تجویز کرده و سابقه بیماری آریتمی خوش خیم قلبی دارم از دکتر هم پرسیدم گفتن جذب سیستماتیک داره ولی نه در اون حد مشکلی پیش بیاره خواستم قبل از مصرف نظر شما رو هم بپرسم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 46. با سلام
  بنده از ماینوکسیدیل دست ساز داروخانه استفاده میکردم ؛ مدتی خوب بود ولی بعد بی کیفیت شد
  تصمیم گرفتم که از ماینوکسیدیل شرکتی پاک دارو استفاده کنم که بعد از استفاده فهمیدم که این محلول چرب هستش
  ماینوکسیدیل دست ساز که استفاده میکردم مثل یک مایع فرار بود و خیلی خوب بود
  بنده مو هام چرب هستش و احساس میکنم محلول ماینوکسیدیل چرب اثر سو برای مو های من داره
  آیا این درسته؟ یعنی ماینوکسیدیل چرب ممکنه برعکس باعث ریزش مو های چرب بشه؟

  1. من ۷ ماه مدام دارم استفاده میکنم هیچ هیچ تاثیری نداشته همش دروغه که این اشغالو قالب کنن به مردم اگه ریز موی ارثی دارید ماینواکسیدیل هیچ تاثیری نداره

 47. سلام من وقتی ماینوکسیدیل زدم زیر چشمم سیاه شد. ادامه بدم یا قطع کنم؟ اولین بار خوب بود دومین بار اینطور شد

  1. با سلام و خسته نباشید
   من اوایل برای ریزش مو با تجویز پزشک ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده میکردم و جواب هم گرفتم ولی بعد از مدتی موهام به حالت قبل برگشت و حتی ریزش خیلی شدیدتر و همراه با پوسته شدن پوست سر شد. با مشورت پزشک دارو رو تغییر دادم ولی نتیجه‌ای نگرفتم. بعد از دو سال هم پوسته سر همچنان باقی مونده و هر شامپوی ضدشوره‌ای هم که مصرف میکنم کاملا برطرف نمیشه و با استفاده دوباره ماینوکسیدیل (چه فوم چه محلول، ۲ درصد یا ۵ درصد) پوسته سرم بیشتر میشه و این موضوع خیلی من رو آزار میده مخصوصا اینکه همراه پوسته ریزی، ریزش موهامم بیشتر شده. خواستم بدونم راهی هست در کنار مصرف ماینوکسیدیل پوسته ریزی هم رفع بشه ؟! ممنون میشم ازتون جواب بدین متاسفانه به دلیل وضعیت کرونا شرایط مراجعه به دکتر فراهم نیست.

  2. با سلام و وقت بخیر

   تنها راه دوست عزیز مراجعه به پزشک هست. بدون معاینه و مشاهده آزمایشات مد نظر پزشک هر نوع تجویزی اشتباه هست. کرونا را بهانه نکنین برای عدم مراجعه به پزشک.

  3. من یکبار تقریبا ۵ محلول استفاده کردم فوق العاده خوب بود اما قطعش کردم و ب روز اول برگشتم اما دوباره گرفتم بزنم ببینید این دارو مناسب جوانان ۲۰ تا ۳۰ نیست چون نمیتونن ۳۰ سال استفاده مکرر کنن افراد ۴۰ و ۴۵ ساله میتونن توی ۱۰ سال و ۱۲ سال بزنن ضمن اینکه بعد پرشدن مو بعد ۳ ماه دیگه روزی دوبارم نمیخاد روزی یکبار بزنید ک قطع نشه اون موقع تو سن ۵۵ و ۶۰ اگر قطعشم کنی دیگه برای ی ۶۰ ساله کچلی اهمیتی نداره

   اما جوان ۲۰ ساله ک نمیتونه ۳۰ سال و ۴۰ سال استفاده کنه

   توصیه دیگم مصرف کم اون هست مثلا میگن ۷ پاف شما ۴ تا و ۵ تا بزن چون بدن ب دوز عادت میکنه دوز کمتر شاید نهایتا ۲۰ روز دیرتر عمل کنه اما بهتره

   من گفتم یکبار کامل نتیجه گرفتم اما کلا قطعش کردم این بار هر دفعه دو سه تا میخرم ک داشته باشم و بعد پر شدن هم مقدار رو کمتر میکنم ولی قطع نمی کنم چون نیاز ب رویش ندارم فقط حفظ بشه

 48. سلام من ۳ساله داروی ماینوکسیدل ۵درصد استفاده میکنم الان میخوام اقدام به بارداری کنیم ایا تاثیر بر نطفه من داره ؟ لازمه قطعش کنم بعد اقدام به بچه داری کنم ؟
  ممنون میشم جواب بدید

 49. سلام من دچار ریزش موی سکه ای شدم پزشک کورتون تزریق میکرد درمیومد دوباره می ریخت اباد مژه سر همه جا را درگیر کرده بود و ریشها الان ۶ ماهه به ریشها ماینوکسیدیل ۵درصد میزنم خوب بوده یه بار چند روزی نامنظم زدم دوباره ریخت و وقتی زدم باز دراومد الان فقط شبها میزنم میخواستم ببینم همینجوری ادامه بدم؟؟درضمن موها نمیریزه این مریضی فقط به شدت بور ونازک میشه دلیلشم مشخص نیس.

  1. برادر منم تو ریش ریزش سکه ای داشتم تزریق کردم دارو زدم اینا فایده نداره تو فقط هر روز یا یک روز در میان ریشاتو با تیغ بزن

  2. سلام منم الان ی ساله ریشم سکه ای ریخته دیگ تقریبا زیر فکم و دوطرف چیزی نمونده.دکتر مونوکسیدیل5درصد داد.فایده ای داره؟

 50. عرض سلام و ادب
  خواستم بدونم مصرف ماینوکسیدیل همراه روغن آرگان تداخل دارویی نداره؟
  و اینکه آیا به تدریج کمتر قطعش کنم، مصرف پیلفود کمپلکس انجام روغن تراپی و ماسک تراپی میتونه جایگزین خوبی باشه واسش و ریزش مجدد رخ نده؟

 51. سلام و خسته نباشید
  من به مدت سه هفته تقریبا ماینوکسیدیل 5 درصد رو برای مو و ابرو استفاده کردم
  بخاطر پوست پوسته شدن قطعش کردم
  اوایل ریزش شدید موی سر گرفتم با تونیک و قرصای تقویتی جلوشو گرفتم اما بعد از سه ماه بازم ریزش دارم
  و الان بعد از سه ماه ابروهام ریزش گرفتم حتی موهای زاعد صورتم ک تو اون مدت زیاد شده بود الان خیلی راحت میکنه و ریخته
  ایا ممکنه این ریزش ابرو بعد سه ماه بخاطر ماینوکسیدیل باشه چون ازمایشم دادم مشکل خاصی نداشتم از لحاظ تیرویید و کم خونی
  ممنون میشم جوابم بدین ?

 52. سلام خسته نباشید من ۲۳ سالمه و موهام مقداری کم پشت شده بود که رفتم دکتر فیناستراید ۵میلی گرم تجویز کردن
  الان حدود ۴ ماهه استفاده میکنم و ریزش تقریبا صفر شده و موهام پرپشت تر .میخاستم بدونم که اگه دوز دارو به ۱ میلی گرم تغییر بدم مشکلی پیش میاد؟آیا امکان داره که دوباره موهام بریزه؟

  1. اگر بچه دار شدن براتون مهمه هرگز از فیناستراید 5 استفاده نکنید ؛خطر عقیم شدن وجود داره
   مخصوصا که سنتون 23 سال هست ریسک این موضوع خیلی بالاتر میره
   فقط از فیناستراید 1 میلی گرم استفاده کنید.

  2. سلام واقعا با اون دارو موهاتون پر پشت شدن؟
   میشه اسم دقیق دارو رو بنویسید؟

  3. فیناستراید ۱ ، اینو با خیال راحت استفاده کنید خیلی تاثیر خوبی داره.

  4. سلام من طاسی کامل جولو سر داشتم حدود 45 روز فینستراید 5 استفاده کردم عالی شد هر کس میدید فکر میکرد مو کاشتم . سر 2.5ماه موهامو کوتاه کردم . مراحل تاثیر گذاریش اینجوریه اول موهای خاکی رنگ کرکی شکل در میاری اونا میریزه بعد موی سیاه کاملا شبیه موی اولت در میاری . بعد 3 ماه قطع دارو کاملا ریخت از اولم بیشتر ریخت . من در کنارش ولتی میتامین درموبولا و قرص زینک . صابون 12 گیاه . لوسیون رزماری و شامپو کافیین استفاده میکردم . روزی یک بار شستشو میدادم . چند تا نکته : اگر طاسی کامل دارید یهو مو در میارید حس خوبی نداره برعکس اون چیزی که فکر میکنید تو آینه خودتونو نمیشناسین و باعث میشه از نظر روحی حس خوبی نداشته باشید . دو فینستراید یکم حس حال عجیب میده . من زود عصبانی میشدم . قوای جنسیم متغییر میشه یه روز خیلی سردی یه روز خیلی گرم از تعادل در میاد . این تجربه شخصی من بود انشالله کمکتون کنه .

  5. بهترین کاری که میتونی بکنی تا اخر عمرت از ماینوکسیدیل استفاده کن کنارشم از قرصای بیوتین و زینک استفاده کن

  6. دوست عزیز دوز یک میلیگرم برای قطع ریزش مو هست دوزه پنج میلیگرم برای پروستات استفاده میشه درضمن داروی فینی رو بیشتر از سع ماه استفاده نکنید که باعث عوارض جبران ناپذیری مثل نعوض وشهوت جنسی و ژینیکوماستی میشه که من به شخصه با هردوتاش دستو پنجه نرم میکنم وبرای ریزش مو هاتون از فینی یک میلیگرم استفاده کنین

  1. با سلام و وقت بخیر

   نظرات تکراری یا مطالبی که شرح آن در مقاله صفحه وجود داشته باشه تایید و پاسخ داده نمی شود.

  2. با سلام و وقت بخیر

   احتمال زیاد سوال تکراری بوده.

  3. سلام
   ایا ماینوکسیدیل موضعی ۵ درصد که برای ریزش موی سر استفاده میشود باعث ایجاد یا عود بیماری لیکن پلان میشود.چون من سابقه بیماری ایکن پلان دارم و الان که حدودا ۸ ماهی میشه ماینوکسیدیل استفاده میکنم احساس میکنم که بیماریم داره برمیگرده.

  4. هزینه هر جلسه پی ار پی و مزوتراپی در کلینیک شما چقدر هست ؟

  5. سلام و وقت بخیر

   PRP در خانه سفید انجام نمی شود. اما مزوتراپی با توجه به نوع کوکتل قیمت متفاوتی داره برای دریافت قیمت به شماره واتس اپ ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ پیام بفرستین.

  6. سلام خسته نباشید.من الان یکساله که روزی دو بار از ماینوکسیدیل ۲ درصد بصورت مرتب استفاده می کنم .ولی بازم ریزش مو دارم.بعصی وقتها کم و بعضی وقتها مثل الان زیاده.الان چکار باید بکنم؟

 53. سلام
  از نظر من اگر سنتون کمه برید از برگ صدر اسیاب شده و جفت بلوط استفاده کنید
  جفت رو اندازه یک قاشق برنج خوری بریزی داخل یه ظرف یه لیوان اب هم بریزی داخلش بزاری رو گاز تا بجوشه بعد بزارید سرد بشه اب رو از صافی رد کنید بعد به اندازه موهاتون صدر بردارید با اب جفت قاطی کنید مثل حنا که با اب قاطی میشه بعد بمالید به سرتون
  هفته ای دوبار مطمین مطمین باشید که موهاتون برمیگرده
  فقط از رنگ و اینا در زمان استفاده ای مواد استفاده نکنید
  ان شالله که موهاتون پرپشت بشه
  و درمورد ماینوکسیدل هم بگم چرندی بیش نیست

 54. با سلام و عرض ادب خدمت تیم خوب خانه سفید از شما خواهشمندم یکی از کارشناس های مجربتون من را راهنمایی کنند :
  بنده در تاریخ 10 مهر 99 کاشت مو انجام دادم و پس از ده روز یعنی از روز 20 مهر ، روزی دو بار = یکبار بین ساعت 10-13 و یکبار در ساعت 19-22 به صورت اسپری ماینوکسیدیل 5% پاک دارو میزنم به نحوی که تقریبا هر 10 روز یک اسپری 60ml تمام میشود. حال با توجه به تورم و سیاهی که در زیر چشمم ایجاد شده و پس از انجام آزمایشات روتین مشکلی مشاهده نگردید از شما خواهشمندم به راهنمایی فرمایید به چه شکلی ماینوکسیدیل 5% را کم و یا قطع کنم که مشکل ریزش مو شایع بع از قطع مصرف ، ایجاد نگردد.
  تشکر از شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   این مورد خاص باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص بررسی و معاینه شود.

  2. با سلام و خسته نباشید
   بنده یک سال پیش ماینوکسیدیل استفاده میکردم خیلی موثر بود رشد موهام دوبرابر شد ولی بعد گذشت چند وقت صبح ها که از خواب بیدار میشدم چشمهام اونقد پف میکرد ک نمیتونسم جایی رو ببینم رفتم پیش متخصص گفت دوز کمترش رو بزن اون روهم زدم ولی باز همون اتفاق افتاد مجبور شدم از قطره پالمینکس جایگزین استفاده کنم ک اونقدر اثر بخشی نداره بنظر شما راهی هست از ماینوکسیدیل استفاده کنم ولی چشمام پف نکنه یا ی داروی مکمل باشه ک باعث بشه چشمام پفش بخوابه؟؟؟؟ ممنون میشم پاسخ بدید؟؟

 55. سلام مجدد مرسی از جوابتون
  فقط میگم این ریزش تا کی ادامه داره الان دو هفته ای هست میزنم امروزم بعد سه روز استفاده نکردن امروز زدم رفتم دوش گرفتم خیلی ریخت چیزی حدود 70تا تار این غیر طبیعی نیست؟؟و اینکه تا کی تثبیت میشه این ریزش؟؟

 56. سلام خسته نباشید
  من بیست سالمع و دو هفتع ماینووکسیدل رو زدم موهام خیلی بد ریخت الانم چن روزیه نمیزنم مشکلی نداره؟؟کاشت مو از زیر ریش میشه؟؟؟اگ کسی بخاد بکاره ماینوکسیدل رو مصرف کنه نکنه چ راهیی بهتره؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   باید در نظر داشته باشید استفاده از ماینوکسیدیل بدون تجویز پزشک ممنوع است و فقط در صورت تشخیص پزشک متخصص و مجرب می توانید اقدام به استفاده از داروهای ضد ریزش مو کنید.
   ابتدای مصرف ماینوکسیدیل ممکن است ریزش مو تشدید و سپس تثبیت می شود. قطع مصرف ماینوکسیدیل ممکن است ریزش موی شما را مجدد تشدید کرده و تا ۳ ماه این ریزش ادامه داشته باشد.
   امکان کاشت مو از ریش به سر هست اما در صورتی که بانک موی پشت سر شما هم مقدار کافی مو برای برداشت داشته باشد.

  2. سلام من ماینوکسیدیل استفاده میکنم ولی روی سرم خارش نداره یا التهاب هیچ عوارضی نداره ولی چند نفر گفتن برای کبد عوارض شدید داره ایا راسته یا فقط عوارضش رو پوسته

 57. سلام
  دکتر برام ماینودوکسیل ۲ درصد نوشته …باتوجه به پیام هایی که خوندم اینجا‌..اگر شروع کنیم بعد حتی کم کم با دستور پزشک قطع کنیم ریزش بیشتر از قبل میشه پس تا اخر عمر باید مصرف شه؟ پس اصلا چرا استفاده بشه؟ من الان دو دل شدم

  1. باید تا اخر عمرت استفاده کنی چون اگه قطع کنی موهات خیلی بیشتر از قبل شروع به ریزش میکنه

 58. عرض سلام و احترام
  من 2 ماه گ کذشته قسمت خط رویش سرم کاشت مو انجام انجام دادم ولی بعد از این مدت هروقت ماینوکسیدل 5 درصد استفاده میکنم سرم دچار خارش شدید و قرمزی و التهاب میشه که مجبور میشم قطع کنم
  بنظرتون راهکارش چیه و باید چیکار کنم؟

 59. سلام عرض ادب بنده ریزش ارثی مو دارم و آزمایش چکاپ و تیروئید هم دادم مشکلی ندارم..۵ ماهه مدام ماینوکسیدیل مصرف میکنم هر شب اوایل ریزشم شدیدتر شده بود ولی با نزدیک شدن به ۵ماه موهام هم ذخیم شده هم رشد طولیش خوب شده اپا ریزش کماکان همچنان هست چرا،

  1. سلام من بهترین جنس مو و حالت مو را داشته ام ۳۳ سال سن دارم و توی دوماه به صورت غیر منتظره موهام خالی شدن
   و اینم بگم من دو سالی فشار عصبی و استرس بالایی بخاطر یکسری مشکلات رو بوده ۲۰ روزی هم هست از داروی ماینوکسیدیل دارم استفاده میکنم ولی به تازگی فهمیدم قطع بشه ریزش شدیدتر میشه
   ازتون خواهش دارم راهنمایی بهتری بکنید چیکار کنیم این اتفاق نی افته
   آیا تراشیدن مو در یکسال کمک میکنه موها پر پشت بشه

 60. سلام محلول هیدرتونیک سریتا مثل فیناستراید و ماینوکسیدیل بعد قطع موهارو میریزه
  وموهارو رشد میده

 61. سلام من قبلا موهام ریزش پیدا کرده بود رفتم پیش دکتر
  متخصص بهم قرص فیناستراید ۱ و محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد رو تجویز کرد تقریبا ۸ ماه ماینوکسیدیل رو‌مصرف کردم و موهام ضخیم و پر شده بود بعد که مصرفش رو قطع کردم خیلی فجیع موهام شروع ب ریزش کرد و نصبتا سرم خالی شد تقریبا یکسال مصرف نکردم دیگه .الان ۱ ماهه که مو کاشتم و دکتر برام فیناستراید ۱ و ماینوکسیدیل نوشته باز میترسم بعد اون مدت مصرف ماینوکسیدیل رو‌قطع کنم همین موهایی رو هم که کاشتم از دست بدم . به نظر شما بعد قطع دارو موهای کاشته شده میریزه یا نه . اصلا الان که کاشت انجام دادم ماینوکسیدیل رو‌مصرف کنم یا نه ؟ لطفا راهنمایی کنید ممنون

 62. سلام وقتتون بخیر
  مدت یکسال است دارو ماینوکسیدل به همراه اسپرونولاکتون ۲۵ مصرف کرده دارو تقویتی بیوتین و ویتامین Eمصرف کردم و بسیار خوب جواب گرفتم و نازکی موهام از بین رفته متاسفانه چند ماهی ریزش مو دار به شدت قبل مصرف نیست به پزشک مراجعه کردم گفت تراکم موهام خوبه و دارو ادامه بدم سوالی که دارم‌اینه که دارو ماینوکسیدل جز اون دسته دارو هاست که پس مدت زمان مصرف باید دوزمصرفش بالا بره و اینکه ریزش مو اللنم میتونه بخاطر قطع اسپرونولاکتون باشه

 63. سلام من چند ماهیه از ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده میکنم قبلا استفاده میکردم و بعد از تاثیر دیگ از دارو استفاده نمیکردم و الان ۲۰ سالمه و حدود۵ ماهه از ماینوکسیدیل استفاده میکنم
  ریزشی ندارم و موهام ضخیم شده
  ولی مشکل من اینه که با موهای کرکی رو گوش و موهای زیر چشم (بالای ریش) که کم کم دارن سیاه رنگ میشن چیکار کنم؟

 64. سلام حسن هستم اگه بیش از شش ماهه که ماینوکسیدیل استفاده میکنین و در اوایل ریزش موهای شما قطع شده بود و الان دوباره شاهد ریزش هستین .باید بگم که بعضی از شرکت ها ماینوکسیدیل بی کیفیت میسازن و دلیل ریزش همینه. بهترین نوع ماینوکسیدیل اون ماینوکسیدیلی هست که دو ساعت بعد از استفاده روی سرتون خشک میشه و سفیدک میزنه. من از ماینوکسیدیل پنج درصد شرکت سپیداج استفاده میکنم.

 65. سلام و عرض ادب
  من ریزش موی زیادی ندارم ولی برای پیشگیری میخام از ماینوکسیدیل ۵ دصد استفاده کنم
  ایا استفاده از اون برای موهای طبیعی ک ریزش نداشته عوارض داره
  یا بعد از قطع مصرف موهای طبیعی هم دچار ریزش میش یا فقط قسمتی ک قبلا کم مو بوده ؟
  ممنون از اطلاعاتتون اگر ممکنه پاسخ رو برام ایمیل هم بکنید

 66. سلام و عرض ادب و احترام من چند سوال دارم
  ۱:من خود ارضایی میکنم و دچار ریزش مو شدم بعد رفتم دکتر محلول ماینوکسیدل تجویز کرد حدود سه ماه استفاده کردم البته دکتر گفت که سه ماه استفاده کن بعد از اون دوباره رفتم دکتر بارم محلول ماینوکسیدل با شامپو کتو کونازول و گفت شش ماه استفاده کن آیا ریزش مو من از علت خود ارضایی است ؟
  ۲:اگر از علت خود ارضایی است میشه با ترک خود ارضایی مشکل ریز مو هام متوقف بشه و میتونم استفاده از محلول ماینوکسیدل رو ترک کنم

 67. سلام وقت بخیر.دختر و 27 ساله.از 13 سالگی در حال درمان بی نتیجه ریزش مو به علت مشکلات هورمونی هستم.اخیرا چون ریزش خیلی بیشتر شد دکتر غدد قرص اسپیرونولاکتون و ضدبارداری تجویز کرد
  همزمان مصرف ماینوکسیدیل 2% رو هم شروع کروم بعد از دوماه و نیم به دلیل عوارض خیلی شدید قرص رو قطع کردم اما صورتم پر از جوش های ریز و چند جوش درشت شده از عوارض ماینوکسیدیل یا اسپیرونولاکتونه؟ضدبارداری رو هم قطع کردم

  1. با سلام و وقت بخیر

   این مورد باید بررسی بشه اما به نظر قرصهای آنتی اندروژن را که قطع کردید این عوارض را دارد ولی بعدا دوباره عادی می شود ربطی به ماینوکسیدیل ندارد.

 68. سلام و وقت بخیر
  با دستور پزشک به مدت یکماه ماینوکسیدیل مصرف کردم و در طی اون مدت ریزش موهام شدیدتر شد و حالت وز پیدا کردند همراه با خارش شدید سر و قرمزی پوست و جوش . بعد از یکماه مصرف رو قطع کردم اما همچنان ریزش مو ادامه داره و سایر عوارض مثل خارش و… کمتر شدند.
  میخواستم بدونم با استفاده از انواع ماسک های مو و مکمل ها میتونم جلوی ریزش زیاد موهام رو بگیرم تا این دوره که میگید ریزش موها شدیدتر از قبل هست بگذره و ریزش موهام به حالا عادی برگرده؟

 69. وقت به خیر
  من ماینوکسیدیل دست ساز ۳ درصد استفاده می کنم اما این محلول جدیدی که خریدم بعد از چند روز تکه های سفید رنگ درشت توش دیدم…انگار اصلا این پودر حل نشده…خواشتم ببینم مشکل از کجاست و آیا تاثیر خودشو می ذاره؟ چون می ترسم توی غلظت و در نتیجه روند درمانش مشکل ایجاد کنه

 70. وقت به خیر
  من از محلول دست ساز ۳ درصد ماینوکسیدیل استفاده می کنم. از یه داروخونه ای که خود پزشکم معرفی کرد که گرفتم یک محلول شفاف بود و بعد از اینکه تموم شد از یک داروخونه ی دیگه گرفتم…دو سه روز بعد از خرید این محلول جدید دیدم تکه های سفیدرنگی مثل دستمال کاغذی توش وجود داره و در ضمن از نظر جنسش هم با قبلی انگار فرق داره…(چون روی سرم می فهمم)…حالا این محلول به خاطر پودر بی کیفیته؟ و سوال اصلیم اینه که حالا اگر بخوام ازش استفاده کنم اشکال نداره؟ یعنی تاثیرشو از ۳ درصد کم نمی کنه؟ چون می ترسم به خاطر کمبود غلظت ماینوکسیدیل، روند درمانییش با اختلال مواجه بشه
  ممنون میشم اگر جواب بدین

 71. سلام من سه روزه محلول دارو ترکیبی ماینوکسیدیل ودو تا اسمشم یادمم نیس دکتر نوشته موهام شدید میریزه ینی اینا تاثیر داره تو عرض یه ماه؟

 72. سلام دوستان من بعد از رفتن به دکتر و بررسی در اینترنت به صورت مدارم و خوندن نظر ها می خوام با شما به اشتراک بزارم نتایج بررسیمو :

  من تقریبا 2 سال ریزش مو دارم و ی کارای اشتباهم کردم که الان پشیمونم البته شاید استقاده هم نمیکردم تاثیرری نداشت نمیدونم البته

  کلا برای ریزش مو کلا بحت ها به ماینوکسیدیل و فینستراید ختم میشه که که برای آقایانی مثل بنده که در دهع 20 سالگی هستن و ریزش مو دارند استفاده میشه و برای آدمای کاملا کچل اصلا قایده نداره ولی جای ناراخت کننده داستان اینه که ماینوکسیدیل در اکثر کامنتا رویش موقث 6 ماه به صورت چشم گیر و بی تاثیری اون میشه (مثل مواد مخدر میمونه اول عالی ولی بعدش دیگه بعت لذت نمیده و بدتر سیستم بدنتو بهم میریزه (البته من معتاد نیستم :) ))

  فینستراید هم که کلا آقایان استفاده کنن به نظرم ولی نتیحه شبیه بع مایندکسیدیل خواهد داشت (موارد کمی مشاهده کردم در مورد ریزش مجدد ) ولی بیشتر از لحاظ جنسی تحت تاثیر قرار گرفتن.

  و مادرم حرف قشنگی میزنه مبگه ما قبلنا با کاسه تشت خودمونو میشیتیم و الان ثابت شده بهترین راه شستشوی سر همون کاسه تشت به صورت نشته میباشد (به دلیل اینکه شما در حالت ایستاده منافظ باز میشن و خون رسانی قطع و مو ها وارد شک میشن + حرکات خشن مو)

  و برای درمان ریزش مو تصمیم گرفتم از تونیک ها استفاده کنم ترجیحا سریتا + قرص hair vit که پایشون گیاهی هستن (امید به شفا)

  البته دکتر نهایی خداست و همه چیزو باید ازون خواست امید وارم هیچکی از جهره خودش ناراضی نباشه و اعتماد به نفس کافی داشته باشین برا منم دعا کنید موهام کمی بهتر بشه و اعتماد بع نفسمم کمی تقویت

  مممنون متنو خوندی و باید بگم اسم داروهایی که گفتم اصلا جنبه تبلیغاتی نداره و بررسی خودم تو دی جی کلا و … متناسب با موعای خودم بده (کم پشت + نازک)

  1. کمتر چرت و پرت بگو پسرم، برو با همون مادرت از کاسه تشت استفاده کن فکر کنم برات بهتر باشه

  2. منم مشابه این نظرو از یه پزشک شنیدم! به نظر من فشار زیاد دوشها که یه جورایی آب رو با فشار به سمت سر پرتاب میکنن بی تاثیر نیست! حداقل با تشت از فاصله نزدیک آب رو روی سر میریختن!
   من یه مدتیه دارم از داروی گیاهی به نام قطره بهاره استفاده میکنم که شکر خدا دارم اثرش رو میبینم ‌تو نت جستجو کنید میاد هیچ عوارضی هم نداره بین ۲ تا ۳ ماه مصرف بشه کافیه‌ قطع کردنش هم آسیبی وارد نمیکنه

 73. سلام
  من یک ماهی هست ماینوکسیدل مصرف میکنم فقط یه نگرانی دارم چون من عمل لازیک انجام دادم رو چشمم ،آیا امکان ضعیف شدن چشمم هست؟خواهشا راهنمایی بفرمایید چون برام مهمه اگه چشمم ضعیف بشه ترجیح میدم استفاده نکنم از محلول

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر تاثیری در بینایی شما ندارد با این حال این مورد باید با پزشک متخصص چشم در میان گذاشته شود.

 74. ایا کسی که درماتیت دارد میتواند همزمان که داروهای مربوط به درماتیت مصرف میکند ماینوکسیدیل استفاده کند؟

 75. بهترین نظر
  با سلام من قبلا ماینوکسیدیل ۵ درصد با قرص فیناستراید استفاده کردم خارش شدید به دلیل الکل در سر ایجاد میکنه و هیچ کس نمی تونه تا اخر عمر استفاده کنه نهایتا قطع میکنه . بعد همان قسمت بعد از ۵ الی ۸ سال کاملا تاس میشه. فقط استرس و تقویت مو از لحاظ مواد غذایی باید مدنظر باشه.

  1. سلام و عرض ادب و احترام من چند سوال دارم
   ۱:من خود ارضایی میکنم و دچار ریزش مو شدم بعد رفتم دکتر محلول ماینوکسیدل تجویز کرد حدود سه ماه استفاده کردم البته دکتر گفت که سه ماه استفاده کن بعد از اون دوباره رفتم دکتر بارم محلول ماینوکسیدل با شامپو کتو کونازول و گفت شش ماه استفاده کن آیا ریزش مو من از علت خود ارضایی است ؟
   ۲:اگر از علت خود ارضایی است میشه با ترک خود ارضایی مشکل ریزش مو هام متوقف بشه و میتونم استفاده از محلول ماینوکسیدل رو ترک کنم

  2. ریزش موی مردانه برمیگرده به dht, دی هیدرو تستسترون. این هرمون یکی از مشتقات تستسترون هست. و فعالیتش دقیقا روی سر هست که نمیذاره خون و مواد مغذی به ریشه مو برسه. اگه دقت کرده باشید. اونایی که کچل هستن یا ریزش مو دارن، سرشون عرق میکنه و خارش داره.
   همین طوری که گفتم این هرمون وابسته به تستسترون هست که هر بار تستسترون تولید میشه این هرمون هم ازش گرفته میشه.
   حالا اگه شما زیاد خود ارضایی کنید یا زیاد رابطه جنسی داشته باشید، این هرمون (dht) بیشتر تولید میشه و ریزش موهاتون بیشتر میشه. البته اینم بگم که بدن خودش به صورت طبیعی مقداری تستسترون تولید میکنه که این مقدار ربطی به خودارضایی و رابطه جنسی نداره.

  3. سلان واقعا شما استفاده کردید تاثیر داره؟
   لطفا دخترم ریزش مو داره نگرانم کرده

 76. خیلی خوبه که مرگ وجود داره
  اینقدر سر ریزش موهام عصبی شدم که میگم چقدر خوبه زودتر بمیرم دیگه راحت بشم .
  حداقلش اونجا این مسخره بازیارو نداریم

  1. دقیقا منم همین حس رو دارم. البته دو ماه هست که اسپیرونولاکتون میخورم موهام نمیریزه ولی چه فایده که کچل کچل شدم

  2. سلام واقعا عالیه ک مرگ هست و واقعا یکی باید پاسخگوی این بی عدالتی باشه!شاید اونایی ک موهاشون مشکل نداره خیلی ساده ازش رد شن بگن چیه مگه عادیه دیگ ولی انقد مهمه ک حتی فکرشم نمیشه کرد!

  3. خخخ واقعا خوبه ها، من هم واقعا دچار ضعف عصبی شدم به خصوص وقتی دیگران هی میخوان بهت یادآوری کنن موهات ضعیفه! بابا به خدا میدونم کاری ازم ساخته نیست

 77. با سلام و خسته نباشید

  من ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده میکنم
  میخواستم بدونم آیا پس از گذشت چهار ساعت از طول مصرف دارو حتما سر رو باید شست؟
  من سه روز یکبار حموم میرم چون جنس موهام خیلی خیلی خشکه و موهام نباید زیاد خیس شه. و هیچ حالت دهنده ای یا ماده ی دیگه ای بجز ماینوکسیدیل طی این سه روز به موهام نمیزنم. آیا ماینوکسیدیل سه روز روی سر بمونه ضرر داره؟

 78. سلام
  من ماینوکسیدیل ۲ درصد استفاده میکردم..
  اگر دوزشو به ۵ درصد افزایش بدم عوارضی داره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   هر نوع تغییر در داروهای مصرفی باید با نظر پزشک باشد.

 79. سلام وقت بخیر
  من جلوی موهام کم پشت شده بود. رفتم دکتر و ماینوکسیدیل تجویز کرد.
  منم ۶ ماه استفاده کردم و نتیجه خوبی هم گرفتم. ولی الان ۶ ماهه که مصرفشو قطع کردم و موهام مثل قبل شده شایدم کمتر.
  میخاستم ببینم اگر بخام دوباره مصرف کنم و دیگه قطعش نکنم مشکلی به و جود نمیاد و نتیجه میده ؟
  ممنون

 80. سلام، برای ریزش موی آندروژنیک در سن 35 سالگی برای موهای چرب، علاوه بر فیناستراید مصرف ماینوکسیدیل بهتر است یا آمینکسیل؟ کلا آمینکسیل اصلا مورد تایید هست براش هزینه کنیم یا فقط جنبه تجاری داره و تفاوتش با ماینوکسا خیلی زیاده؟

 81. سلام
  من 7 سال هست که ماینوکسیدیل استفاده می کنم. تا بکسال و نیم پیش از محلول 7 درصد استفاده می کردم و بعد از اون تا الان از 5 درصد استفاده می کنم و در این مدت هیچ عارضه ای نداشتم. اما الان مدتی هست که خارش سر پیدا کردم و پوست سر خارش دارد و بیشتر شب ها این اتفاق می افتد و حتی بعضی شبها که خواب هستم توی خواب شروع می کند به خارش. یک هفته است که استعمال ماینوکسیدیل را قطع کردم اما همچنان خارش ادامه دارد.
  آیا این خارش مربوط به ماینوکسیدیل است یا چیز دیگر؟
  اگر مربوط به ماینوکسیدیل هست چه کار کنم و اگر نیست چه کارکنم؟
  از کجا بفهمم مربوط به ماینوکسیدیل هست یا مورد دیگر
  باتشکر

  1. سلام و وقت بخیر

   یک هفته کافی نیست مدت زمانی حدود ۳ تا ۴ هفته قطع شود و اگر هنوز خارش وجود داشته باشد معلوم می شود که از ماینوکسیدیل نیست.

  2. شاید شپش دارید یا شوره و خشکی پوست پیدا کردید، خیلی دلایل زیادی میتونه داشته باشه.
   یه کمی سرکه سیب بزنید به موهاتون شاید متوجه علتش شدید.
   با ۷سال مصرف ماینوکسیدیل موهاتون پرپشت شدن؟

 82. سلام، من طی دومرحله درمان بعد از مصرف ماینوکسیدیل وفیناسترایدو مکملها، موهای سرم کاملا پر شد ولی به دلایلی نتونستم ادامه بدم و موهام کامل ریخت ویعنی 2دوره موهام پرشد و دوباره ریخت واز روز اول بد تر شد و الان دوباره ب دکتر مراجعه کردم بعد از 3 ماه استفاده کردن مرتب از داروها متأسفانه هیچ تأثیری نداره باید چیکار کنم احساس میکنم که دیگه جواب نمیده لطفا راهنمایی کنین

  1. با سلام و وقت بخیر

   موی از دست رفته با مصرف ماینوکسیدیل برنمیگرده اما بهتر است با نظر پزشک خود به مصرف ماینوکسیدیل ادامه دهید.

 83. اول از ماینوکسیدیل استفاده کن. از فیناستراید هم استفاده کن.
  ماینوکسیدیل فقط باعث گشاد شدن مویرگ های پوست سر شده و باعث میشه ریشه مو بهتر تغذیه بشه.
  شما میتونید از روغن های مثل روغن کرچک استفاده کنید که مثل ماینوکسیدیل باعث افزایش گردش خون و تغذیه مو با انواع مواد مغذی میشه.

 84. سلام ایا واقعیت دارد که مصرف قرص فیناستراید ۱ میلی گرم باعث عقیم شدن میشود

  1. عرض ادب و احترام

   اگر پزشک متخصص پوست و مو اطلاعات ندارد حتما شما جناب آقای نامداری با ۲۴ سال سن اطلاعات کاملی دارید ؟

  2. چرا دروغ به مردم میگید ؟
   پی آر پی پلاسمای خون خوده شخص که سانتریفیوژ میشه و دوباره تزریق میشه که تاثیر زیادی نداره یعنی خیلی بزرگ نمایی شده
   سلول بنیادی؟!!??

   فقط فکر خالی کردن جیب مردم هستین

  3. عرض ادب و احترام

   با محمدرضا رفتی با حمیدرضا اومدی ؟
   حداقل ایمیلت رو عوض میکردی نفهمیم خودتی.
   خسته نباشی پسرم.

  4. سلام ماینوکسیدیل عوارض زیادی داره خودم امتحان کردم دور چشمام سیاه شدن حس تورم سمت راست چشمم داشتم انگار بدن میخواد اون چشم پس بزنه حس بی حسی…اون یکی از علایم داشتم کلا روز حس خستگی…وغیره تو سایت های ایرانی اطلاعات غلط میدن سایت های خارجی معتبر رو بخونید

  5. با سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز این حس میهن پرستی شما ما را تحت تاثیر قرار داد.
   عوارض داروها در همه افراد یکسان نیست. اینکه شما حتی کوچکترین و ساده ترین مسائل پزشکی را در آن اطلاعاتی ندارید دلیل نمیشه زحمت پزشکان و دوستانی که در وب سایت های پزشکی مقالات علمی گردآوری کرده و با خلوص نیت پاسخ مراجعین وب سایت ها را می دهند زیر سوال ببرید.

   کمی وجدان داشته باشیم.

 85. برای سنین نوجوانی ( ۱۸ ، ۱۹ سال ) این دارو تاثیری برای رویش ریش دارد ؟
  اگر دارد بعد از قطع استفاده ی دارو رویش هم قطع می شود یا خیر ؟
  و اینکه در کل تاثیر منفی ندارد ؟

 86. باسلام و احترام
  من سی سالمه و دو سالی هست که دچار ریزش محسوس مو هستم. پارسال ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده کردم و نزدیک به شش ماه استفاده کردم اما تاثیری نداشت و ریزش موهام بیشتر شد. سوالم اینه که آیا راه دیگری برای حل مشکل مشکل ریزش و رویش مجدد موهام وجود داره یا کاشت مو چی؟ ضمن تشکر از شما ممنون میشم اگه در ایمیلم پاسخ بدین.

  1. با سلام و وقت بخیر

   تاثیر ماینوکسیدیل در برخی مواقع تازه از ماه ششم آغاز می شود.

 87. سلام من ۲۰ روز مو کاشتم الان ۶ روز هست ماینوکسیدل استفاده کردم پوست سرم قرمز شده موهام خارش میده الان قطعش کردم موهای کاشته شده ریزش پیدا نمیکند تو را خدا جواب بدید

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر مشکلی نیست. احتمال زیاد به ماینوکسیدیل حساسیت دارید و بهتره مصرف نکنید.
   مصرف ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو اجباری نیست.

  1. با سلام
   من میخوام از تونیک تقویت کننده مو استفاده کنم آیا با قطع آن ریزش مو پیدا میکنم؟؟؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   تونیک های تقویت کننده مورد تایید پزشک متخصص نیست.

  3. با عرض سلام و احترام
   من دوسالی از ماینوکسیدیل استفاده میکردم که باعث کاهش ریزش شد…ولی مدتی قطع کردم و مجدد که شروع به استفاده کردم ریزشم بیشتر هم میشه و انگار هیچ اثری نداره…دلیلش چیه؟ممکنه که با توجه به استفاده مکرر بعد از مدتی دارو بی اثر شود؟

 88. باسلام و‌خسته نباشید.من ریزش موی شدید داشتم به نحوی که وسط سرم کلا خالی شده بود رفتم‌دکتر گفت پی آر پی و مزو انجام بدی ۷۰درصد موهات برمیگرده.۸جلسه مزو و ۸جلسه پی آر پی انجام دادم ولی کوچکترین تاثیری نداشت. آخر هم مجبور شدم کاشت مو انجام دادم. از اونطرفم دکتر قبل از مزو و پی آرپی تضمین داد بود وسه ونیم پول داده بودم ودبعد اینکه کاشت رو‌انجام دادگفت که۴میلیون دیگه هم باید بدی.

  1. با سلام و وقت بخیر

   به هیچ وجه تاثیر مزوتراپی و پی آر پی برای ریزش موی ارثی تایید نشده است.

  2. ببخشید از کجا مطمءن شیم ارثی هس یا نه من دکترم گفت داییت کچله گفتم دوتا از شیش تاداییم اره کچلن گفت پس ارثیه بهم ماینوکسیدیل داد

 89. سلام دوستان ، من از ماینوکسیدیل پنج درصد استفاده کردم کمی حساسیت ایجاد شد مثل پوسته پوسته شدن پژشک گفت دو درصد بزن فعلا اگر باز حساسیت ایجاد شد قطع کن و آمینکسیدیل استفاده کن که انگار اونم ماینوکسیدیل ۱٫۵ درصد داره آیا الان پنج درصد رو با دو‌درصد عوض کنم ریزش پیدا نمیکنم

 90. سلام من۲۰ سالمه تقریبا ۱ ساله از ماینوکسیدیل استفاده میکنم بخاطر ریش
  ولی وقتی قطع میکنم بعد از ۱ ماه میریزه،بجز ماینوکسیدیل چی استفاده کنم که ریش دربیارم؟

 91. سلام وقتتون بخیر
  یک ماه هست که کاشت مو انجام دادم و پزشک فقط قرص هیرویت و ویتامین سی تجویز کرده و ماینوکسیدیل تجویز نکرده، با توجه به اینکه پس از قطع ماینوکسیدیل، احتمال ریزش چند برابر میشه نظرتون در مورد ویتومکس به جای ماینوکسیدیل چیست؟
  آیا استفاده از ویتومکس کارایی دارد؟
  از پاسخگویی شما متشکرم.

  1. با سلام و وقت بخیر

   هیچ دارویی جایگزین ماینوکسیدیل نیست.
   بنابر نظر پزشک خود می توانید بعد از هفته چهام نسبت به مصرف ماینوکسیدیل به مدت ۳ تا ۶ ماه اقدام کنید.

 92. ببخشید اگر قرص بیوتینی زینک تاثیر داشته باشه باید تا چه مدت بخورم آلن تقریبا۲ ماه میخوام تاثیر چندانی نداشته میشه توضیح کلی بدین ممنون میشم

 93. سلام ببخشید میگم قرص زینک اپوویتال حاوی بیوتین هم در توقف ریزش تاثیر داره یا قرص بیوتینی زینک مثلا؟

 94. سلام
  آیا مصرف ماینوکسیدیل برای موهای کاشته شده ضرر داره؟ منظورم اینه اگه بعدا قطعش کنم باعث ریزششون میشه؟ یه قسمتی از سرم رو کاشت انجام دادم میخوام فقط برای اون ناحیه استفاده کنم و به باقی موهام نزنم…

 95. سلام خسته نباشین من ۱۷ سالمه و ریزش موی کمی دارم ولی جلو موهام نازک شدن و بغل سرم خالی‌ تورو خدا کمکم کنید

 96. سلام 3 سوال داشتم
  1 بعد از قطع مصرف ماینوکسیدیل که مو ها شروع به ریزش میکنه این ریزش قطع میشه یا ادامه داره؟
  2 با چه دارویی میشه موهایی که با ماینوکسیدیل ضخیم شده و نریخته رو تثبیت کرد؟
  3 برای کف سر چرب چه دارویی رو پیشنهاد میکنین؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   1 – اول با سرعت بیشتری است بعد ریزش با سرعت همیشگی و قبلی ادامه می یابد.
   2 – دارویی با مستندات علمیبرای درخواست شما وجود ندارد.
   3 – شامپوهای کتوکونازول. سلنیوم سولفید. زینک پیریتیون و سیکلو پیروکس.

  2. من ۲۳ سالمه و چند سالیه که ریزش مو دارم و اخیرا شدیدتر شده علتشم ارثی نیست. دکتر تشخیص داد کف سر چرب و شوره دارم که محلول دست ساز حاوی ماینوکسیدیل ۵٪ و پروژسترون و کتوکونازول نوشت با یه شامپو ضد شوره و تاکید کرد تا حداقل ۲ سال مداوم استفاده کنم و به مرور با کم کردن دوز محلول اون رو قطع کنم آیا در این صورت هم باز موهای رشد کرده میریزه؟

 97. سلام
  من ریزش مو داشتم و دکتر ماینوکسیدیل تجویز کرد. یکسال و نیم مصرف کردم. الان 5ماهه که مصرفش رو قطع کردم و 3ماهه که ریزش موی شدید دارم البته داروهای گیاهی جایگزین استفاده میکنم و جاهای خالی سرم موهای ریز درآورده ولی ریزش همچنان زیاده. میخواستم بپرسم این ریزش بعد از قطع ماینوکسیدیل معمولا چندماه طول میکشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بسته به شرایط فرد ممکن است بین ۲ تا ۴ ماه ادامه دار باشد و پس از آن ریزش مو به سرعت ماقبل از مصرف ماینوکسیدیل برمیگردد.

  2. با عرض سلام و احترام
   من دوسالی از ماینوکسیدیل استفاده میکردم که باعث کاهش ریزش شد…ولی مدتی قطع کردم و مجدد که شروع به استفاده کردم ریزشم بیشتر هم میشه و انگار هیچ اثری نداره…دلیلش چیه؟ممکنه که با توجه به استفاده مکرر بعد از مدتی دارو بی اثر شود؟

  3. سلام و وقت بخیر

   اصولا قطع مصرف موجب ریزش می شود. البته در نظر داشته باشید تاثیر ماینوکسیدیل روی همه افراد یکسان نیست و ممکن است روی فردی پاسخگو نباشد.

 98. من رفتم دکتر پوست و مو برام ماینوکسیدیل فینستراید زینک کتوکونازول تجویز کرد من که نمیدونستم اینا چیه همه رو خریدم که مصرف کنم دویست سی صد پولش شد اومدم در موردشون تحقیق کردم حالا منصرف شدم میخوام بریزم دور ارزشش رو نداره که به خاطر چند لاخ مو سلامتی ام رو نابود کنم

 99. ریزش مو هیچ راهی نداره فقط باید استرس رو کاهش داد و شبکاری رو کم کرد بقیه کارایی که میگن همش الکیه و فایده نداره همه دکترا اکثرا کچل هستن مخصوصا دکترای پوست و مو تو اگر طبیب بودی سر کل خود دوا نمودی

 100. من سه سال ریزش موی شدید دارم هر کاری هم کردم مثل پی ار پی … و نتیجه نداشت رفتم پیش دکتر فاضل توی مشهد به من طی دو مرحله ویزیت مدلهای مختلف ماینوکسیدیل با قرص نورکرین داد و الان شش ماهه که مصرف مداوم دارم و تاثیری هم در کنترل ریزش نداشتم و الان هم که شرایط کروناست و خانم دکتر تشریف ندارند که ببینم چه گلی با این خاکی که توی سر من ریخت درست کنم ،استفادش اصلاحات مجاز نیست و هرکسی تجویز کنه جنایت کرده از نظر من

 101. سلام و عرض ادب
  من دوماهی هست که ریزش مو شدید پیدا کردم دکتر رفتم ماینوکسیدیل تجویز کردن و ۳جلسه prp…
  میخواستم ببینم بعد از قطع کردن ماینوکسیدیل ریزش مو از قبل شدید تر میشه!؟!؟
  یعنی مثلا الان روزی ۵۰۰ تار مو میریزه ماینوکسیدیل بزنم جلوی ریزش بند بیاد بعد وقتی دارو قطع کنم میشه روزی ۱۰۰۰تا!؟!؟
  (هنوز از دارو استفاده نکردم)

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله ریزش موی شدیدتری بعد از قطع ماینوکسیدیل خواهید داشت.

  2. سلام ..من از امشب شروع به زدن ماینوکسیدیل کردم… ولی هرچقد ک میزنم حس میکنم کافی نیست و ب کل سرم نمیرسه… باید کف سر خیسه خیس بشه یعنی؟؟دقیقا برای کل سر چ مقداری باید باشه

  3. با سلام و وقت بخیر

   در این حد که رطوبت به پوست سر شما برسد کافیست. حدود ۲۰ قطره به طور متوسط.

  4. وقت بخیر . من چند ساله ریزش مو دارم دوستان اول ببینید طبعتون گرمه یا سرد اگر گرمه میتونه بخاطر همین ریزش مو بده سعی کنید طبعتون رو متعادل کنید . ماینوکسیدیل ایرانی اکثرا تقلبی شده من چن ماه زدم موهام بیشتر ریخت . بنظرم فقط ماینوکسیدیل دئودراگ یا دست ساز بگیرید از داروخانه ها بزنید جواب میده

 102. سلام مصرف هم زمان تونیک کراستم اویدرم و ترکیب ساختنی ماینوکسیدیل و فیناستراید . مشکلی ندارد یا میشه تونیک کراستم رو یه شب در میون استفاده کرد.

 103. با عرض سلام. من بانک موی خوبی در قسمت پشت سر دارم، ولی تمایل دارم که در قسمت جلو سر و فرق سر با استفاده از موهای بدن یا پا یا سینه کاشت مو انجام بدهم و میدانم که آین موها رشد مثل موهای سر ندارند برای من فقط وجود مو با تراکم قابل قبول کافیه، آیا این عمل کاشت مو قابل انجام است.؟
  متشکرم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر برداشت از ناحیه بانک موی پشت سر مهم است. مقدار موهای زیر ریش و بدن به اندازه ای نیست که کامل پاسخگوی کاشت موی شما باشد. همچنین گرافت های این نواحی ضعیف تر هستند و ممکن است کاشت موی مناسبی ایجاد نشود.

 104. با سلام خسته نباشید من ۳ روز هست که مصرف ماینوکسیدیل ۵% شروع کردم و حالا از مصرفش پشیمون شدم میخواستم ببینم اگه قعطش کنم مشکلی برای موهام پیش نمیاد اینو بگم که خودسرانه شروع به استفاده این محصول کردم
  باتشکر.

  1. با سلام و وقت بخیر

   هم شروع مصرف اشتباه بوده و هم قطع آن اشتباه است. بهتر است سریعا به پزشک متخصص مراجعه کنید و با مشورت ایشان تصمیم بگیرید که چه کاری برای شما بهتر است.

 105. سلام وقت بخیر من قبلا از محلول ماینوکسیدیل و قرص فیناستراید استفاده میکردم موهای سرم کاملا خوب شده بود بعد شش ماه قطع کردم موهای سرم ریخت الان دوباره مصرف میکنم ولی انگار اثری نداره چیکار میتونم انجام بدم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   به مصرف ادامه بدید تا روند درمان تکمیل شود. قطع مجدد و مصرف مجدد تاثیر بدی می گذارد.

 106. سلام
  من تقریبا چهار ماه فیناستراید مصرف میکردم بدون مصرف ماینوکسیدیل تقریبا ریزش موهام قطع شد
  الان دیگ مصرشو قطع کردم اگه بخوام برا جلوگیری دوباره ریزش رزماری بزنم جواب میده؟
  بعد اگه رزماریو قطع کنم مثل ماینوکسیدیل دوباره شدید تر میریزه موهام یا رزماری این ویژگیو نداره؟

 107. سلام خسته نباشید ببخشید من 4ساله ماینوکسیدیل 5درصد استفاده میکنم ولی چون گفتن 5درصد به مرور فشارخون میاره وموی زاید واینا الان رفته رفته بانظرپزشک کمش کردم وچون شدید ریزش داشتم الان باز شروع کردم روزی دوبار ماینوکسیدیل2درصد استفاده میکنم خواستم ببینم دیگه ریزش موهام کنترل میشه یاباید همون5درصدوشروع کنم

 108. فقط قطع ناگهانی مصرف ماینوکسیدیل باعث ریزش بیشتر میشه
  یا اینکه اگر میزان دوز مصرفی و دفعات استفاده از اون به تدریج کم بشه بازهم ریزش شدیدتر میشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   کم شد دوز مصرفی با نظر پزشک معالج تاثیر چندانی در ریزش مو ندارد، اما قطع مصرف حتی بعد از کم کردن تدریجی ریزش مو را تشدید می کند.

  2. با سلام و عرض خسته نباشید
   سوالی داشتم و ممنون میشم پاسخ بفرمایید،
   بنده 37 سالمه 9 ماه هستش کاشت مو انجام دادم، چهار ماه بعد از کاشت مزوتراپی کردم، و حدود ده روز پیش پی آر پی،
   پزشکم برام ماینوکسیدیل 2% و بعد از اتمام ماینوکسیدیل 5% – آمپولهای دکسپانتنول500 و بیوتیکسین 5 از هر 10 رو و چها نوبت-ای زاویت400 و سوزین تجویز کرده،
   بنظر شما آیا مصرف این داروها ضروریست؟
   ممنون

 109. سلام، من مدت زمان زیادیه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم، میتونم الآن مصرف رو قطع کنم و به جاش از روغن رزماری استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر هیچ ماده دارویی و طبیعی جایگزین مایندوکسیدیل نمی شود.

  2. سلام من مدتیست از فوم ماینوکسیدیل استفاده میکردم و خوب جواب گرفته بودم تا اینکه از محلول ماینوکسیدیل 5 درصد استفاده کردم که باعث ریزش موها و خارش و پوست ریزی سرم شد در صورتی که به محلول 2درصد کمتر حساسیت دارم میتوانم از محلول 2درصد استفاده کنم و باعث ریزش موهایم نمیشود؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر بهتر است همان ۲ درصد را استفاده کنید.

 110. سلام میشود همزمان با مصرف ماینوکسیدیل از روغن رزماری یک روز درمیون استفاده کرد یا تداخل دارند؟

 111. سلام مگه شما نمیگید ماینوکسیدیل باعث رشد مو نمی‌شه ،فقط از ریزش بیشتر موها جلوگیری میکنه،پس چرا بعضی افراد که پیام میدن میگن مو در ناحیه پیشانی درآوردیم،یا یه سریا میگن موی زايد تو صورتمون در آوردیم.!
  یعنی ممکنه با مصرف ماینوکسیدیل در ناحیه مثلا سر،موی زائد در صورت دربیاریم؟یا اینکه ریزش ناگهانی و نا خواسته ی آن روی صورت باعث رشد موی زائد در صورت میشه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   با مصرف ماینوکسیدیل در واقع موی جدید رشد نکرده، موی کرکی و نازک آن منطقه تقویت شده و رشد کرده که موجب میشه احساس رشد موی جدید داشته باشید.

  2. سلام ببخشید من تقریبالزآذرسال 95 ماینوکسیدیل5درصداستفاده میکردم ولی چون دیگه تاثیری نداشت ودکتر دیگه ای که رفتم گفتن عوارضش زیاده باید کم کم قطع کنی بعد محلول سریتا واوی درم ومزوتراپی انجام دادم تا ماینوکسیدیل به دلیل مصرف کمترش عوارض زیادی نداشته باشه ولی چون هبچ کدوم نتونستن جلوی ریزشمو بگیرن شروع کردم به مصرف ماینوکسیدیل 2درصدالان بازم شدیدا ریزش دارم فیلرموهم تزریق کردم ولی زیاد نتیجه ندیدم اگه ماینوکسیدیل 2روادامه بدم ریزشم کنترل میشه یانه ؟

 112. سلام وقت بخیر
  من ب تازگی محلول ماینوکسیدیل رو خریداری کردم اما با توجه ب اینکه شما گفتید بعد از قطع مصرف ریزش شدیدتر میشه نسبت ب مصرفش دودل هستم آیا استفاده و بعد کم کردن مصرف ماینوکسیدیل ب صورت تدریجی باز هم با تشدید ریزش روبرو هستم یا فقط موهایی ک بخاطر ماینوکسیدیل رشد کردن ریزش میکنن؟؟؟
  در کل این محلول رو استفاده کنم یا نه چون موهای کم پشتی دارم و بیست سالمه؟؟؟؟

 113. سلام، من تازه مو کاشتم،و بین دارو های تجویز شده، محلول ماینوکسیدل هم وجود داره که طبق دستور نوشته شده از یه ماه بعداز کاشت تا 6ماه ادامه بدم، ولی من قبل از کاشت از این محلول استفاده کردم و تاثیر خوبی هم برام نداشته، بنظرتون میتونم استفاوه نکنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   استفاده از ماینوکسیدیل بعد از کاشت مو ضروری نیست.

 114. سلام
  وقت بخیر من هجده سالمه و ریش و سبیل کم پشت دارم مشکلی نداره از این دارو استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   استفاده از داروی درمانی فقط با تجویز پزشک مجاز می باشد.

 115. سلام دکتر ببخشید من مریضی تریکو تیلو مانیا دارم حدود دو ماه هست که دیگه دست نمیزنم و موهام شروع به رشد کردن و خیلی خوب رشد میکنن یه ماه هست که از ماینوکسیدل استفاده میکنم به نظر شما از این محلول استفاده کنم یا نه .

  1. با سلام و وقت بخیر

   بلی استفاده کنید. می تواند کمک کند. شکل نهایی تقریبا یک سال بعد از اینکه دیگه دست نمیزنید خواهید دید.

 116. سلام
  من دو سال ماینوکسیدیل دو درصد استفاده کردم ….و اینکه دوماه هست ریزش موهام برگشته رفتم دکتر ماینوکسیدیل پنج درصد تجویز کرد. سوال من اینه موی زائد در نمیارم پنج درصد استفاده کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   احتمال ضخیم شدن موهای کرکی شما بالاست.

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر مانند ماینوکسیدیل نیست.

 117. وقت بخیر.من کاشت مو انجام دادم . دقیقا 7 ماه شده و خیلی راضی هستم.پزشکم گفت دوماه اول پس از کاشت ماینوگسیدیل 2 درصد استفاده کن.و بعد از ان تا پایان ماه 6 ماینوکسیدیل 5 درصد( هر دو روزی دو مرتبه.هر سری 20 قطره)و بصورت پلکانی کم کن. ریزشم کاملا قطع شده بود..الان روزی دو مرتبه و 10 قطره میزنم تا قطع کنم.اما ریزشم شدیدا زیاد شده.چی کار کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اصولا بعد از ماه ششم ریزش مو غیر طبیعی است. بهتر است به پزشک خود مراجعه فرمایید.

 118. سلام وقت بخیر ، میشه همزمان محلول ماینوکسیدیل و نلاپروژست رو باهم استفاده کرد؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله مشکلی نیست میتونین همزمان استفاده کنین.

 119. با سلام و درود فراوان
  ممنون میشم پاسخ کامل بدید
  داروی فیناستراید در استفاده طولانی مدت باعث بوجود امدن سرطان ها یا به اختصار سرطان پروستات میشه؟
  و سوال بعدی عوارض استفاده طولانی مدتش چی هست؟ چون من زیر نظر دکتر دارم استفاده میکنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر عوارض این چنینی هنوز برای این دارو ثبت نشده است.

 120. سلام
  من یک‌ماهی ماینوکسیدیل ۵٪مصرف کردم برای پر پشت شدن ریزش در بعضی نقاط اما روی پیشانی و گونه و گوشم موهای کرکی و نازک در اومده ایا مصرف رو اروم اروم قطع کنم این مو های اضافی میریزن یا نه؟
  و اینکه اگه از محلول ۲٪استفاده کنم بهتر میشن یا خیر؟

 121. سلام
  من بعلت مصرف قرص پردنیزولون چندین ساله که ریزش شدید مو گرفتم و متاسفانه این اواخر هیچ موئی هم بجای موهای ریخته شده درنمیاد و از اونجائیکه علیرغم آزمایشات متعدد و عدم پاسخ به داروها و سایر روشهای درمانی راه دیگه ای نمونده ، شما چه پیشنهادی دارین؟ یعنی میشه با قرص فینستراید جلوشو گرفت یا خامها نمیتونن از این قرص استفاده کنن؟

  1. ســـلاملکم، یــاسینم 22 ساله، مصرف کننده دارو هســتم از 18 سالگی تا امروز، تجاربمــو در اختیارتــون میــزارم … این دارو اوایلش رشد قابل توجــهی داره، رمز این دارو استفاده بیشتر از 1 ســاله، حتمنم با فیناستراید و فینایید مصـــرف شه بــهتر است، اما عین یه باتلاق پر از مواد چسبندس که بعد از 2 ماه مصرف بهتــون میچسبه و نمیتــونید از خودتون بکنیدش مگه اینکه هزینش رو بدید و اون ریزش موی حتی بیشتر از قبــله، پس حتما با دکتر مشورت کنید من از 5 درصد شروع کردم و الان رو 15 درصدم … عوارض چندانی نداره، کمی خارش پشت سر و کمی شوره که اوایل بود و الان برطرف شده … این دارو ســـینوسیه تاثیرش، حتی مواقعی هم بود تو این مدت که رشد من متوقف شد و ریزش بیشتر، اما در کل بهتره تا 30 سالگــی مصرف کنید و بعــد به فکــره کاشت بیوفتید چون تــو سنــای ما اصلا کاشت پیشنهاد نمیشــه …

 122. سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه و وزنم ۷۴ کیلو هست دکتر بر اساس وزنم بهم گفته که فینستراید ۵ هر شب به هم راه اسپیرو ۲۵ صب و شب بخورم موهام بر اثر وراثت کلا ریخته ومیشه گفت ۳۰ درصد مونده و کف سرم پیداست ، برای مصرف هر شب فینستراید۵ استرس دارم ایا مشکلی داره ؟ و اینکه ایشون برام محلولی رو دادن ساخت که ماینوکسیدیل و یک سری دارو های دیگه دار که دیگه حساسیت نداشته باشم با مصرف ماینوکسیدیل ، فقط میترسم با این دارو یه وقت همین موهای هم که مونده بریزه ؟

  1. سارگل عزیز کاش میتونستم از نزدیک ببینمت و باهات همدردی بکنم
   حالت رو واقعا درک میکنم و بقیه واقعا نمیتونن درک کنن
   از ۱۳ سالگی تا الان که ۲۶ سالمه انواع و اقسام روش ها (محلول های ترکیبی تجویزی،پی آر پی،مزوتراپی،داروهای هورمونی،ماینوکسیدیل)و هیچکدوم تاثیر نداشت و نمیدونم الان دوباره ماینوکسیدیل مصرف کنم یا نه با توجه به تجویز دکتر با توجه به این همه نظر منفی بدتر ازهمه چند وقت یکبار وضعیت موهام بهتر میشه باز میریزه واقعا در کنار مشکلات زندگی روحیه مو کامل از دست دادم و فکر اینکه تا چند وقت دیگه کامل مویی نمیمونه داره دیوونه ام میکنه هرچی ورزش های روتینم رو میکنم ، مدیتیشن میکنم اما تاثیری نداره

  2. سلام من شنیدم و یکی از دوستامو دیدم با قرص فینستراید موهاش کم پشت شده و دوباره رویش مو پیدا کرده به نظر شما این قرص جوابگو هست

 123. سلام.استفاده از محلول ضد ريزش سريتا كه حاوي آمینکسیل هست،بعد از قطع محلول باعث ريزش شديد تر نميشود؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   قطعا موجب ریزش شدیدتر خواهد شد.

 124. سلام من حدود5الی 6ماهه ازماینوکسیدیل استفاده میکنم اوایل ریزش موکنترل کردولی الان مدتیه ریزش موهام شروع شده وقرص زینگ وبیوتین هم مصرف میکنم حالا چیکارکنم ایامیشه مصرف ماینوکسیدیل قطع کنم وایاعوارضی برای موهام نداره

  1. با سلام و وقت بخیر

   قطع ماینوکسیدیل برای مدتی سرعت ریزش مو را افزایش می دهد. جهت بررسی دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 125. سلام من ۳ ماه از ماینوکسیدیل استفاده کردم الان ۳ ماه هست از این دارو استفاده نمیکنم و نمیخوام دوباره شروع به استفاده کنم اما بعد از قطع دارو ریزش شدیدی گرفتم الان میخوام بدونم فقط موهایی که با مصرف ماینوکسیدیل رشد کرده اند میریزند یا کلا موهام ریزش میکنه و این ریزش چه مدت ادامه داره آیا احتمال داره کچل بشم ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ماینوکسیدیل باعث ریزش مو نیست. مدتی که جلوی ریزش را گرفته بود و سیر متعادل ریزش مو ادامه پیدا میکند به ژن و ارث شما بستگی دارد.

  2. سلام من حدود۶ماهی هست از تونیکt2سریتا استفاده میکردم الان حدود ۲۰ روزه از ماینوکسیدل۵درصد استفاده کردم به توصیه پزشک ولی متاسفانه تو این ۲۰ روز استفاده از ماینوکسیدل۵درصد هم ریزش موهام بیشتر شد وهم از نظر هورمون جنسی به مشکل خوردم میخواستم بدونم اگه دوباره مصرف تونیکt2سریتا روادامه بدم وماینوکسیدل رو کنار بگذارم مشکلی برام پیش نمیاد وار طرفی این موهام که تواین بیست روز مصرف ماینوکسیدل ریخت آیا دوباره رشد میکنن

  3. سلام وقتتون بخیر من ۲۷ سالمه الان ۳ سال ریزش مو دارم کامل کم پشت شده اون ده روز دارم استفاده میکنم از شامپو موقع شستن ریزش دارم آیا بعد از مدتی جلو گیری میکنه از ریزش مو ممنون میشم پاسخ بدین

  4. بهترین راه درمان طلایی همون ترانسپلنت یا کاشتن مو هست که بهتره در سن بالاتر از سی و پنج سال که الگوی طاسی به حد مشخص و معینی رسیده ، انجام بشه ، باز هم تاکید میکنم که در این سن باید طاسی تا مقدار زیادی بحد قابل پیش بینی رسیده باشه البته بعقیده من در سنین پایین‌تر مثلا بیست و پنج سالگی هم میتوان این پروسه را انجام داد ولی باید خیلی محتاط بود مثلا خط رویش را بالاتر در نظر گرفت یا از کاشت مو در ناحیه ورتکس تا جایی که امکان دارد پرهیز نمود چونکه ذخایر محدود هست برای ترانسپلنت در آینده ، بهر حال باید خیلی کنسروات بود. ماینوکسیدیل در این سنین میتواند در کسانیکه موهای ورتکس یا فرق سر ریزش کرده همراه با پروپشیا شروع شود . یه نکته که در مورد مینوکسیدیل باید توجه شود وجود الکل پروپیلن گلیکول در آن هست که بشدت روی پوست سر ، اثرات واکنشی ایجاد می‌کنه از جمله فولیکولیت و بدتر شدن درماتیت سبوره. خود التهاب فولیکل میتواند موجب ریزش مو بشه . مینوکسیدیل ، باعث افزایش ضخامت مو بشه و تعداد زیادی از موها با هم وارد فاز آناژن بشن. مینو کسیدیل را میتوان طی دوره ای قبل از کاشت مو و بعد آنهم استفاده کرد . که بحث در این مورد زیاد هست و عده ای این را زیر سوال برده اند

 126. سلام خسته نباشید!
  من ۱۷ سالمه و ژنتیکی هیچ کس هم از طرف خانواده مادری هم از طرف پدری اصطلاحا (کوسه) نداریم و من ناحیه چونه و سیبیلم بگی نگی پر شده ولی خط ریشم دریغ از یدونه ریش (موی کلفت) ندارن ولی موهای کوچیک نازک که تو عکس دیده میشه دارم ولی اصلا ریزشی نداشتم.خواستم بدونم میشه من از مایندوکسیدیل استفاده کنم و اگر استفاده کنم باید همیشگی کنم دارورو و نمیتونم قطع کنم؟
  بعد من استمنا (خود ارضایی) میکردم و گذاشتم کنار بنظرتون استفاده کنم از این دارو یا خیر ولی نمیخوام همیشگیش کنم.

  1. سلام
   مصرف فیناستراید ۱ به طور مداوم چه عوارضی میتونه داشته باشه؟

 127. سلام من حدود شش ماهه از محلول ماینوکسیدل استفاده میکنم سه چهار ماه اول تاثیرش مثبت بود ولی اخیراً باریزش مواجه شدم لطفاً راهنمایی کنید…

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به شواهد محلول برای شما موثر نبوده است. به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 128. سلام ببخشید خواستم بپرسم ایا ماینوکسیدیل برای رشد ریش هم تاثیر گذار هست؟ و اگر ثاثیر دارد ایا ممکن است بعد از قطع دارو ریش های رشد شده بریزه؟

  1. با سلام و عرض ادب

   ماینوکسیدیل موجب رشد مو نمی شود. فقط ریزش بیشتر موها جلوگیری می کند. بعد از قطه مصرف ماینوکسیدیل سرعت ریزش موها بیشتر می شود.

  2. سلام و خسته نباشید
   من با مراجعه به متخصص پوست ومو برای حل مشکل ریزش مو هام دوتا دارو تجویز کرد فیناستراید و ماینوکسیدیل۵٪ که بعداز استفاده از این داروها اینقد رویش موهام زیاد شد که رشد مو به قسمت پیشانی م رسید بعداز ۳ماه استفاده یواش یواش صبحا که از خواب پا میشدم می دیدم که چشمام پف شدیدی کردن تا حدی که چشمام مسه ژاپنی ها میشد.خونوادم ترسیدن و فکر کردن درد بی درمون پیدا کردم و دیگه اجازه استفاده از این داذو رو ندادن به پزشک پوست و مو مرتجعه کردم و گفت حساسیت به قطره ماینوکسیدیل داری نزن منم ازونموقع نزدم و یواش یواش موهای سرم شروع به ریزش کرد و النم خداشکر بد نیست کچل نشدم فقط ولی باز این مدلی خیلی بهتره.

 129. با سلام و عرض خسته نباشید.

  بنده به تجویز دکتر حدودا ۵ ساله که روزانه دوبار ماینوکسیدیل و یکدونه قرص فیناستراید مصرف میکنم.

  سوال بنده این هست که آیا مصرف ماینوکسیدیل در دراز مدت باعث بروز مشکلات فشار خون نمی شود و بهتر نیست مصرف اونو به یکبار در روز کاهش بدم؟

  متشکرم.

  1. با سلام و احترام

   در تجویز ماینوکسیدیل الان اینچنین است که سه ماه روزی دوبار و از اول ماه چهارم روزب یک بار ترجیحا شب ها مصرف می شود. یعنی نیازی نیست دوبار در روز مصرف کنید . مضاف بر اینکه جذب سیستمیک از روی بقدری است که در فشار خون اثری نمی گذارد.

  2. سلام باتوجه ب مصرف ۵ ساله آیا نتیجه هم دیدین ؟ منظورم اینه ریزش مو قطع شده ؟ و باعث رویش مجدد شده؟چون من همیشه چندماه بعد از مصرف ولش میکنم.

  3. قرص فیناستراید عقیم میکنه و باعث شلی دایمی نعوظ میشه توی اینتزنت سرچ کن قرص فیناستراید استاد ضیایی ببین چی میگه

  4. بجای فیناستراید قرص نخل اره (ساوپالمتو) استفاده کنید خواص فیناستراید را دارد و باعص اختلال در نعوظ و کاهش قدرت جنسی نمیشود

 130. سلام ببخشید میخواستم ببینم اگر ماینوکسیدیل استفاده کنم جاهای جوشی که کندم ریش درمیاد؟؟

 131. سلام من ۳سال پیش کاشت مو انجام دادم موهام کم پشت هست از ماینوکسیدل یک هفته استفاده میکنم صورتم متورم شده خودش خوب میشه یامصرف دارو متوقف کنم

 132. سلام،وقت بخیر،من چند وقتی هست از ماینوکسیدیل و فیناستراید1 استفاده میکنم،اوایل مصرف تاثیری نمیدیدم ولی بعد 6 ماه خیلی عالی ج داد،هم پرپشت تر شدن و هم ریزشش به روزی دو سه تا دونه رسید،ولی متاسفانه دو ماهی هست ک دویاره به حالت قبل استفاده برگشته و موهام ریزش داره،لطفا راهنماییم کنید،ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   در صورتی که مصرف ماینوکسیدیل روند ریزش مو را نسبت به قبل از مصرف تغییری نداده باشد، استفاده از آن الزامی ندارد.

 133. با سلام
  ۱) آیا روش پی آر پی، هم موجب توقف ریزش مو می شود و هم باعث رشد مجدد موهای ریخته شده؟ ۲) آیا تنها یک بار استفاده از این روش برای تمام عمر کافی است و یا اینکه باید هر از گاهی تکرار شود؟ ۳) ماندگاری این روش دائمی است؟ (به نوعی تکرار پرسش ۲ است) سپاس گزارم

  1. عرض ادب و احترام

   PRP صرفا جهت جلوگیری از ریزش مو و تقویت موهای موجود می باشد. هیچ ماده جادویی باعث رشد موی جدید و بازگشت موهای از دست رفته تاکنون کشف نشده است. باید توجه داشته باشید هر دوره درمان با تکرار و تجویز پزشک موثر خواهد بود.

   پیروز باشید

 134. سلام
  بنده پوست صورتم و بدنم شروع به جوش زدن و موهای سرم هم شروع به ریزش شدید کرد،به دکتر مراجعه کردم بعد از کلی آزمایش دکتر پوست بهم ویتامین روی و سی و راکوتان و یه محلول دست ساز که حاوی ماینوکسیدیل،اسپیرونولاکتون و یک سری چیزهای دیگست داد،دکتر غدد هم گفت هورمون تستوسترون آزاد و پرولاکتینت بخاطر فولیکولهای موجود در تخمدان بالا رفته،که قرص ضد بارداری و اسپیرونولاکتون رو دادن ،سه ماهه دارم قرص های هورمونی رو میخورم ولی محلول رو ۱ماهه شروع کردم اما ریزش موهام هیچ تغییری نکرده بلکه از فرق سر تا گوش راستم کف سرم پیدا شده و موها با کوچیکترین دستی که بهش میکشم میریزه و سمت چپ سرمم همین اتفاق داره براش میفته،توی این مدت حجم کل موهام هم گم شده ،موهای من صاف بود ولی جلوی سرم موهام موج دار و مجعد و وز شده در صورتی موهام رنگ نداره،بعضی از تارهای موهام زیر دستم حالت زبر و ناهموار پیدا کرده،چکار میتونم بکنم برای موهام؟آیا prp درست میکنه موهامو؟اون حجم از مو برای خودم شوک آوره که چیزیش نمونده و طی این چند روز کف سرمم پیدا شده،لطفا میشه راهکار بدین به من

 135. درود
  اينهمه توو سايتاي مختلف نوشتن ريزش ناشي از DHT قابله درمانه
  پس چرا هيچ راه حله أساسي اي براش مطرح نشده؟! آيا واقعا درماني براش هست؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر راه حل درمانی قطعی ندارد. سایت هایی که مطالب غیر علمی و پزشکی می نویسن متاسفانه مثل قارچ در حال رشد کردن هستن.

 136. باسلام
  من حدود سه ماه از ماینوکسیدیل استفاده کردم که ریزش مو قطع شد مو های جدید در منطقه ریزش رشد کرد
  الان دو هفته اس احساس درد درد در قفسه سینه و شوره و خارش در ناحیه تزریق ماینوکسدیل دارم
  آیا ماینوکسدیل راقطع کنم یا ادامه بدهم؟

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل را تزریق نکردید. ماینوکسیدیل تزریقی نیست. درد قفسه سینه از عوارض ماینوکسیدیل می باشد..
   چنانچه قرمزی خارش و شوره ایجاد کرد باید قطع کنید. که البته ممکن تا مدتی ریزش موی شما تشدید شود.

  2. سلام لطفا در مورد اینکه برای استفاده ریش و سبیل استفاده بشه چجوریه یه توضیح بدین ممنونم

 137. سلام
  من مدت زیادیه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم (مطابق دستور، دو بار در روز)
  اما میخوام از روغن رزماری هم استفاده کنم، مثلا وسط روز چند قطره روی سرم ماساژ بدم. به نظر شما استفاده همزمان ماینوکسیدیل و رزماری امکان داره؟ عوارض نداره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   عوارضی ندارد خیر.
   احتیاجی به مصرف دوبار در روز نداری. بهتر است آن را به یکبار در روز کاهش دهید.

  2. باسلام
   اگر ماينوكسيديل رو بصورت كرم بروي صورت قرار بديم موجب ريش در اوردن ميشه يا خير
   ١٨. سالمه و هنوز ريش در نياوردم
   ممنون

  3. با سلام و وقت بخیر

   خیر ، مصرف ماینوکسیدیل دارای عوارض می باشد و بدون تجویز پزشک به هیچ وجه استفاده نکنید.

  4. سلام خسته نباشید ببخشید من 4ساله ماینوکسیدیل 5درصد استفاده میکنم ولی چون گفتن 5درصد به مرور فشارخون میاره وموی زاید واینا الان رفته رفته بانظرپزشک کمش کردم وچون شدید ریزش داشتم الان باز شروع کردم روزی دوبار ماینوکسیدیل2درصد استفاده میکنم خواستم ببینم دیگه ریزش موهام کنترل میشه یاباید همون5درصدوشروع کنم

 138. سلام
  نزدیک به چند ماهی هست با دستور پزشک قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل برای ریزش موهام استفاده میکردم تاثیر خیلی خوبی داشت اما حساسیتم شروع شد التهاب چشم و صورت قرص و محلولو قطع کردم دوباره ریزشم زیاد شده میخواستم بپرسم که داروی جایگزینی نداره و یا با دوز پایینتر که بتونم دوباره شروع کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   علت مواد موجود در محلول است جایگزین ندارد و در این حالت بهتر است مصرف نکنید. فیناستراید را می توانید ادامه دهید.

 139. سلام و عرضه خسته نباشید.من حدود دوساله از ماینوکسیدیل 5 و فیناستراید 1 ، به طور همزمان استفاده میکنم.میخواستم بدونم میشه مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کرد وفقط از فیناستراید استفاده کرد یا خیر.ممنون.

  1. عرض ادب و احترام

   هر موقع بخواهید می توانید قطع کنید فقط توجه داشته باشید تمام موهایی که تحت تاثیر ماینوکسیدیل روی سرتون هستند میریزند یعنی با یک ریزش موی 20تا30 درصدی باید حساب کنید.

 140. با سلام
  من حدود ۴ سال هست که از محلول ماینوکسیدیل ۲درصد برای کاهش ریزش مو استفاده میکنم میخواستم بدونم میتونم مصرفش رو با استفاده از داروهای گیاهی ریزش مو قطع کنم؟ چون تا یک ماه دیگه قصد باردار شدن دارم و میترسم ماینوکسیدیل مصرف کنم و از طرفی با وجود مصرف طولانی مدت محلول ماینوکسیدیل باز هم ریزش شدید مو رو تجربه میکنم، لطفا منو راهنمایی کنید سپاسگزارم

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل عوارض جانبی شدیدی ندارد. مگر اینکه به آن حساسیت داشته باشید.
   توجه کنید که قطع آن موجب سرعت یافتن ریزش مو می شود .

 141. سلام ببخشید من دختر هستم ۲۸ سالمه ماینوکسیدیل ۵ میزنم صورتم موهای ضخیم درآورده و ناراحتم میشه ماینوکسیدیلمو بکنم ۲ درصد؟ ریزش مو رو بیشتر نمیکنه؟؟ واینکه اگه دیگه نزنم موهای زائدم رفع میشه؟ ممنون میشم جواب بدید چون به پزشک خودم اصلا اعتماد ندارم

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ماینوکسیدیل موجب رشد موهای زاید شده باشد با قطع آن موهای زاید از بین نمی روند. می توانید ۲%بکنید تفاوت زیادی نخواهد کرد.

  2. میشه بگید در آخر چکار کردین؟
   مصرف رو قطع کردین یا دو درصد زدین؟
   دو درصد هم باعث رویش موی زائد شد؟

 142. با سلام من چند ساله که الگو ریزش مردانه دارم و برخی از مناطق جلویی سرم کم پشت شده و در حال سفید شدن ولی موهای کرکی زیادی دارم و ۱۹ سالمه میخواستم ببینم بخش هایی که ریزش داشتن میشه کاشت زد
  واینکه راهی هست موهایی که بر اثر استفاده از ماینوکسیدیل در اومدن و تثبیت کرد که بعد قطع دارو مو ها ریزش پیدا نکنن
  باتشکر

  1. با سلام و احترام

   جهت کاشت مو باید روند ریزش مو متوقف یا به شدت کند شده باشد. تقریبا بعد از ۲۷ سالگی یا ۳۰ سالکی می توانید برای کاشت مو اقدام کنید.
   خیر متاسفانه برای مشکلی که مطرح کردین راهی وجود ندارد.

 143. با سلام و احترام
  ضمن تشکر از شما . طی دوسال گذشتاه تاکنون هر شش ماه یکبار بویژه در ماه های نیمه دوم سال در چند نقطه از ریش های صورم ریزش پیدا کرده و به صورت سکه ایی ریخته .

 144. عرض سلام، با توجه به مسئله ریزش شدیدتر مو درصورت قطع مصرف ماینوکسیدیل، اگرکه بخوام مصرف ماینوکسیدیل رو متوقف و از روشهای درمانی جایگزین مثل prp و لیزردرمانی و… استفاده کنم، آیا باز موهام خواهد ریخت؟

  1. با سلام و احترام

   قطع مصرف مایندوکسیدیل موجب ریزش مو بیشتر می شود. در مورد روش های جایگزین باید پزشک شما نظر دهد.

 145. وقتتون بخير..من دختري ٢٣ساله هستم و بدليل ريزش موي اندروژنيك، دكترم محلول ماينوكسيديل ٢٪؜ رو برام تجويز كرد. الان بيشتر از ٤ساله كه من اين دارو رو مصرف ميكنم و نتيجه چنداني هم نديدم ميخواستم بدونم ميتونم اين دارو رو قطع كنم چون چندساله طول كشيده واقعا ازار دهنده شده چيزي هست كه بتونم جاگزينش كنم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر متاسفانه جایگزین ندارد و قطع مصرف هم موجب ریزش موی شدیدتر می شود.

  2. سلام من 39 سالمه هیچ گونه ریزش مو نداشتم ولی بمدت دو ماه از قرص کلومیفن سیترات استفاده کردم موهام بعد اون شروع به ریزش کرده الان 8 ماهه موهام اصلا چرب نمیشد بعد اون هر روز باید موهامو بشورم بنظرتون بعد یه مدت برمیگرده به حالت اول
   ریزش مو ارثی نیست که اگه بود تا حالا باید ریزش داشت ولی بعد مصرف قرصا شروع شد
   خواهشمندم راهنماییم کنین

 146. با سلام
  من بیست روز است که کاشت مو در جلوی سرم انجام دادم و دکتر برای پشت سرم که کمی کم پشت تر هست داروی ماینوکسیدیل تجویز کرده…… با توجه به مطالب شما که نوشتید که با قطع ان دوباره ریزش مو بیشتر خواهد شد ایا مصرف رو شروع کنم یا خیر ؟؟????

 147. سلام، من يك سال هست كه ماينوكسيديل ميزنم، تاثير بسيار عالي در رشد مجدد موهاي ريخته شده داشت، ولي چند وقته دوباره ريزش موهام شديد شده و انگار اثرش رو از دست داده!؟ چكار ميشه كرد؟!

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه با کم شدن داروی ماینوکسیدیل شرکت های تولید کننده ماینوکسیدیل ۵٪ را استاندارد نمی سازند ماینوکسیدیل را عوض کنید اگر مسئله ادامه داشت به پزشک مراجعه کنید.

   پیروز باشید

  2. سلام وقت بخیر پس از 6 ماه مصرف ماینوکسیدیل موهای زائد صورتم رشد کرده بعد از قطع ماینوکسیدیل باتوجه به صحبت با پزشک ایا موهای زائد خواهند رفت؟ و اگر میروند چه مدت طول خواهد کشید .
   با تشکر

  3. سلام خسته نباشید مطالبو ک خوندم متوجه شدم با قطع ماینوکسیدیل دوباره دچار ریزش مو میشود خب چ دلیلی واسه مصرف هست ک دوباره قطع بشه که میریزه فایده نداره فقط دردسر سازه و عوارضش

 148. سلام میشه به جای ماینوکسیدیل از ماسک های گیاهی استفاده کرد ؟ و یه سوال دیگه که قرص فیناستاروید عقیم میکنه؟

  1. عرض ادب و احترام

   پاسخ پرزسش اول در مورد جایگزین ماینوکسیدیل خیر هست.
   فیناستراید روی اسپرم سازی هیچ تاثیری ندارد، لذا عقیم کننده نیست اما روی قوای جنسی اثر میگذارد، یعنی ممکن است سرد مزاجی را همراه باشد.

   پیروز باشید

 149. سلام میخواستم ببینم ماینوکسیدیل چقدر طول میکشه تا جواب بده من شیش ماهیه میزنم یکم دراومده جاهایی که ریخته شده زیاد به چشم نمیاد ولی تا حدودی ریزشمو کم و کمتر کرده میخواستم ببینم ادامه بدم به مصرف یا قطعش کنم اگه قطع کنم کل موهام نریزه ؟

  1. عرض ادب و احترام

   در صورت قطع مصرف ریزش مو شدت بیشتری خواهد گرفت. در هر صورت بهتر است با پزشک معالج خود مشورت کنید.

   پیروزباشید

 150. سلام من چند روز از ماینوکسیدیل استفاده کردم ولی صورتم ورم کرد ناچاراً قطعش کردم آیا راهی است که از عوارض آن جلوگیری شود.

 151. یک بار محلول ماینوکسیدیل رو استفاده کردم سرم با التهاب و خارش روبرو شد و الان کاشت انجام دادم و به پزشک مربوط حساسیت سرم رو به ماینوکسیدیل گفتم و محلول تینولا رو تجویز کرد.آیا میتونم یا توصیه میکنید که دوباره محض آزمایش محلول ماینوکسیدیل و استفاده کنم؟؟

 152. با سلام
  با وجود مصرف ماینوکسیدیل ببیش از ۳ هفته مو های من هنوز دچار ریزش است ایا باید مصرف را قطع کرد یا ادامه داد تا اثرات ان معلوم شود

  1. عرض ادب و احترام

   نه قطع ناگهانی موجب ریزش شدیدتر خواهد شد. برای دریافت نتیجه بهتر مصرف دارو را ادامه بدین.

   پیروز باشید

 153. سلام میخواستم بدونم میشه مصرف ماینوکسیدیل رو قطع کرد و بجاش از سرم اریکه استفاده کرد؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر سرم اریکه جایگزین مناسبی برای ماینوکسیدیل نمی باشد.

   پیروز باشید

  2. سلام خدمت زحمت کشان سایت
   من نزدیک 9سال ماینوکسیدیل استفاده میکنم راضی هستم ..ایا میشه روزی یک بار استفاده کنم؟آیا ماینوکسیدیل ترکیبی دست ساز میتونید معرفی کنید؟
   با تشکر

  3. با سلام و وقت بخیر

   ماینوکسیدیل دست ساز وجود ندارد. بهتر است از برندهای معتبر شرکتی استفاده کنید.
   مشکلی نیست روزی یکبار مالیده بشه.

  4. سلام جناب
   دکتر برای ریزش موهای بنده ماینوکسیدیل با دوتا چیز دیگه تجویز کرده که ترکیبی هستن و باید ساخته بشن. شما هم از داروی ترکیبی استفاده میکنید؟
   ممنون میشم پاسخ بدید

 154. سلام ماینوکسیدیل باید به طور مداوم استفاده بشه البته از فوم ماینوکسیدیل پاورهر استفاده کنید بهتره چون خارش پوست سر اصلا وجود نداره و جذب بهتری داره

 155. سلام آیا کس که ریزش موی الوپسی دارد هم میتواند کاشت مو داشته باشد

  1. عرض ادب و احترام

   آلوپسی به معنی ریزش مو هست، اگر منظور شما ریزش موی سکه ای است، خیر نمیتوان کاشت مو برای شما انجام داد.

   پیروز باشید

  2. با سلام من دو ماه ماینوکسیدیل مصرف کردم و الان چند ماهه که از محلول استفاده نمیکنم و از موی که مصرف رو قطع کردم احساس تنگی نفس بن شدن گردنم را احساس میکنم

   کسب می‌تونه کمکم کنه

 156. با سلام. از حدود 15 سال پیش موهای من شروع به ریزش کرد. قرص ها و دارو های مختلفی نیز مصرف کردم تا متوقف بشه ولی در نهایت متوقف نشد. 2 سال پیش دکتری داروساز محلولی داد بهم که موهام خیلی خوب مجددا رشد کرد و خیلی رضایت بخش بود ولی بعد از چند ماه مجددا شروع به ریزش کرد. الان تصمیم گرفتم کاشت مو انجام بدم در این زمینه می خواستم مشاوره بگیرم…

 157. سلام خواستم ببینم از ماینوکسیدیل به طور مداوم استفاده کنیم تا هرچند مدت دوباره به همین حالت پرمو میمونه یا با ماینوکسیدیل هم امکان ریزش هست؟

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل ریزش موی شما را کندتر میکنه اما رویش مجدد یا توقف کامل ریزش رو کاری از دستش برنمیاد.

   پیروز باشید

 158. درود بر شما
  وقت بخیر
  من حدود 1 سال و نیم هست که از روگین (ماینوکسیدیل) استفاده میکنم و 6 ماه هم از قرص فیناستراید و میخوام که اگر بشه با روش FIT برای من کاشت مو انجام بشه.
  میخواستم بدونم که این مدت استفاده از ماینوکسیدیل و فیناستراید در انجام کاشت مو اشکالی ایجاد میکنه یا نه چون دیگه نمیخوام از این دو محصول استفاده کنم (3 روز که استفاده از این دو رو متوقف کردم).

  1. با سلام و احترام

   شروع مصرف و قطع مصرف ماینوکسیدیل و فیناستراید باید با نظر پزشک متخصص انجام بشه و شما نباید خودسرانه شروع به مصرف آن و یا نسبت به قطع آن اقدام کنین.
   در مورد کاشت مو هم مشکلی ایجاد نمیکند خیر شما می توانید کاشت مو داشته باشید.

   پیروز باشید

  2. درود بر شما. خواستم دلیل اینکه باید فیناستراید و ماینوکسیدیل رو قبل و بعد از عمل کاشت برای مدت کوتاهی قطع کرد بدونم. ممنون

  3. عرض ادب و احترام

   تا موهایی که بدلیل این داروها هستند بریزند و بشود مقدار بیشتری از سطح طاسی را پر کرد. البته برای کسانی که می خواهند این داروها را ادامه دهند می توان همزمان کاشت مو را انجام داد.

  4. سلام من دچار ریزش موی سکه ای شدم پزشک کورتون تزریق میکرد درمیومد دوباره می ریخت اباد مژه سر همه جا را درگیر کرده بود و ریشها الان ۶ ماهه به ریشها ماینوکسیدیل ۵درصد میزنم خوب بوده یه بار چند روزی نامنظم زدم دوباره ریخت و وقتی زدم باز دراومد الان فقط شبها میزنم میخواستم ببینم همینجوری ادامه بدم؟؟درضمن موها نمیریزه این مریضی فقط به شدت بور ونازک میشه دلیلشم مشخص نیس.ء

  5. سلام
   من ۳ ماه و دو هفتس ماینوکسیدیل میزنم موهای جلوم ریختن من ۲۳ سالمه ماینوکسیدیلم فقط با قطره چکان ۶ قطره جلوی سرم مینداختم ریزشم قطع نشده ۳ بارم مارکشو عوض کردم

  6. سلام من دو ماه از این محلول ماینوکسیدیل برای رویش ریش و سبیل استفاده کردم خوب بود و رویش خوبی داشته ایا اگه قطعش کنم ریزش پیدا میکنن یا کمتر میشن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا