دانشنامه تزریق بوتاکس

ماندگاری برندهای بوتاکس مسپورت و دیسپورت چقدر است ؟

()

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای زیبایی در دنیای امروز داشتن پوستی صاف و سالم بدون هرگونه چین و چروک است. به همین دلیل افراد در سنین مختلف به دنبال شیوه‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها پوست خود را صاف‌تر کرده و زمان بروز اولین نشانه‌های پیری را که همان چین و چروک‌های صورت است تا حد امکان به تاخیر بیندازند. یکی از جدیدترین و پرکاربردترین این شیوه‌ها تزریق بوتاکس است که با شیوه‌های متفاوتی انجام می‌شود. در این مقاله به بررسی بوتاکس دیسپورت و مسپورت می‌پردازیم و به طور خاص زمان ماندگاری آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بوتاکس چیست ؟

تزریق بوتاکس یکی از پرطرفدارترین روش ­های برطرف کردن چین و چروک­ ها و جلوگیری از ایجاد آن ­هاست. این روش زیبایی که می ­توان آن را محبوب ­ترین آن ها در بین افراد در نظر گرفت، بدون نیاز به جراحی و توسط پزشک متخصص انجام می ­شود. بوتاکس ماده ­ای است، تهیه شده از سّم باکتری کلستریدیوم که آن را سم بوتولینوم (Botulinum toxin) می­ نامند. این سم پس از تزریق به زیر پوست منجر به فلج موقت و بی ­حرکتی عضلات آن قسمت از بدن می ­شود و همین موضوع از ایجاد چین و چروک­ در آن ناحیه جلوگیری می­ کند.

بوتاکس برای موارد مختلفی کاربرد دارد که از جمله­ ی آن­ ها می ­توان به از بین بردن خط اخم، بوتاکس برای درمان چروک دور چشم، از بین بردن چین­ های پیشانی و لیفت ابرو اشاره کرد. تزریق بوتاکس همچنین کاربردهای درمانی نیز دارد و علاوه بر استفاده در جهت زیبایی، برای موارد درمانی هم مورد استفاده قرار می­ گیرد. کمک به درمان سردردهای مزمن و کاهش میزان تعریق برای افرادی که تعریق بیش از حد در برخی نواحی بدن دارند را می­توان از جمله کاربردهای درمانی بوتاکس در نظر گرفت.

بوتاکس دیسپورت چیست؟

بوتاکس دیسپورت یکی از معروف‌ترین مارک‌های بوتاکس خارجی است که استفاده از آن در کشور ما بسیار رایج است. این بوتاکس ازنظر شرایط نگهداری و ترکیبات کمی با دیگر انواع بوتاکس متفاوت است. به‌ عنوان‌ مثال دمای نگهداری آن بین 2 تا 8 درجه بوده و به شکل پودری عرضه می‌شود. همچنین این نوع بوتاکس حاوی لاکتوز است. بنابراین استفاده از آن برای افرادی که به شیر آلرژی دارند ممنوع است. با توجه به اینکه این نوع بوتاکس از کشورهای خارجی وارد می‌شود، قیمت بالایی دارد اما نسبت به دیگر نمونه‌های خارجی نظیر آلرگان قیمت آن مناسب‌تر است.

برند دیسپورت

بوتاکس مسپورت چیست؟

این نوع بوتاکس یک محصول کاملا ایرانی است که شباهت‌های زیادی با بوتاکس دیسپورت دارد. در میان انواع بوتاکس ایرانی موجود در ایران این نوع بوتاکس به دلیل ماندگاری بالاتر و عوارض کمتر طرفداران بیشتری دارد و استفاده از آن توسط بیشتر پزشکان متخصص نیز توصیه می‌شود. این نوع بوتاکس از نظر کیفیت و کارایی کاملا با نمونه‌های خارجی قابل رقابت بوده و به دلیل اینکه در داخل کشورمان تولید می‌شود دارای قیمت کمتری است.

بوتاکس دیسپورت و مسپورت چه تفاوت‌هایی دارند؟

با اینکه که بوتاکس دیسپورت و مسپورت شباهت‌های زیادی با یکدیگر دارند، اما تفاوت‌هاییآن ها بیشتر است. البته باید بدانید که تفاوت این دو بوتاکس در ترکیبات سازنده یا نحوه عملکرد نیست. این ویژگی‌ها تقریبا در همه انواع بوتاکس یکسان بوده و تفاوت‌های چندانی بین آن ها نیست. ساده‌ترین تفاوت این دو نوع بوتاکس در کشور سازنده است. بوتاکس دیسپورت در انواع انگلیسی و چینی وجود دارد اما تنها نوع انگلیسی آن مورد تایید پزشکان متخصص است. در مقابل بوتاکس مسپورت به طور کامل در داخل کشور تولید می‌شود و نمونه خارجی ندارد.

اصلی‌ترین تفاوت این دو نوع بوتاکس را می‌توان در سرعت عملکرد آن‌ها یافت. بوتاکس دیسپورت برای اینکه جذب شده و چهره شما را به حالت طبیعی دربیاورد حداکثر به یک روز نیاز دارد. اما در بوتاکس مسپورت این زمان به 3 تا 10 روز افزایش می‌یابد.

محل تزریق نیز یکی از تفاوت‌های این دو نوع بوتاکس است. بوتاکس دیسپورت معمولا در ناحیه پیشانی، میان ابروها و کنار چشم‌ها برای از بین بردن چین و چروک‌های ناحیه بالای صورت استفاده می‌شود. درحالی‌که از بوتاکس مسپورت می‌توان برای از بین بردن چین و چروک همه نواحی صورت نظیر خط لبخند، افتادگی لب‌ها و… نیز استفاده کرد.

تفاوت دیگری که می‌توان در این دو نوع بوتاکس مشاهده کرد در عوارض جانبی آن‌ها است. البته این دو نوع بوتاکس از کم‌عارضه‌ترین انواع بوتاکس هستند اما تا مدتی پس از تزریق ممکن است حالتی نظیر سردرد و سرگیجه را در شما ایجاد کنند. از آنجایی‌ که از بوتاکس دیسپورت بیشتر برای برطرف کردن خطوط اخم و چین‌های پیشانی استفاده می‌شود، عوارض آن شامل سردرد، گلودرد، تورم و درد در محل تزریق و عفونت‌های خفیف تنفسی است. برای بوتاکس مسپورت این علائم شامل کبودی در ناحیه تزریق، سرگیجه، افتادگی پلک‌ها، ضعف عضلانی و مشکل در تنفس و بینایی است. فراموش نکنید که در صورت تداوم علائم تا بیش از 48 ساعت پس از تزریق حتما به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

یکی دیگر از تفاوت‌های بوتاکس دیسپورت و مسپورت مقدار تزریق شده است. بوتاکس دیسپورت نسبت به بوتاکس معمولی دوز تزریق بالاتری دارد اما دوز آن نسبت به بوتاکس مسپورت کمتر است. البته دوز تزریق به عمق چین و چروک در محل تزریق وابسته است اما باید توجه کنید که برای چین و چروک مشابه دوز دیسپورت موردنیاز کمتر از مسپورت است.

مسپورت

ماندگاری بوتاکس به چه عواملی وابسته است؟

طبیعتا بوتاکس یک درمان همیشگی نیست و هر از چند گاهی نیاز به تمدید و تزریق مجدد وجود دارد. این زمان می‌تواند بین 3 تا 6 یا 7 ماه متفاوت باشد. به جز مارک بوتاکس مورد استفاده، ماندگاری آن به عوامل متعدد دیگری وابسته است که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

سن افراد

بدون شک فردی که پا به سنین میان‌سالی و پیری گذاشته است، باید در فاصله‌های کوتاه‌تری تمدید بوتاکس را انجام دهد. چراکه افزایش سن باعث کاهش خاصیت انعطاف‌پذیری و ضعف عضلات می‌شود. همچنین با افزایش سن چین و چروک‌ها به صورت طبیعی افزایش پیدا می‌کنند و بنابراین اثرات بوتاکس در مدت کوتاهی از بین می‌رود.

ساختار صورت

اینکه صورت شما چقدر استخوانی و چقدر گوشتی است می‌تواند بر ماندگاری بوتاکس اثرگذار باشد. به طور معمول چین و چروک در افراد با صورت‌های چاق‌تر بیش از افراد با چهره‌های استخوانی ایجاد خواهد شد. بنابراین زمان ماندگاری بوتاکس نیز در این افراد کوتاه‌تر خواهد بود.

حالات چهره

میزان ماندگاری بوتاکس بستگی زیادی به حالت‌های چهره شما دارد. اگر زیاد اخم می‌کنید یا می‌خندید، باید زودتر از دیگر افراد اقدام به تمدید بوتاکس خط اخم یا لبخند بکنید. همچنین افرادی که با چهره خود خیلی باز می‌کنند و پیش از بروز احساسات از زبانشان می‌توان آن را در چهره‌شان خواند، خطوط عمیق‌تری در چهره داشته و بنابراین زودتر به تمدید بوتاکس نیاز پیدا می‌کنند.

مصرف سیگار و قلیان

نیکوتین موجود در سیگار و قلیان می‌تواند به عضلات شما آسیب رسانده و آن‌ها را ضعیف کند. بنابراین اگر سیگاری هستید و پس از تزریق بوتاکس هم آن را ترک نکرده‌اید، نباید انتظار زیادی از ماندگاری بوتاکس داشته باشید.

تزریق بوتاکس دیصپورت

نوع پوست

بسته به اینکه پوست شما چرب یا خشک است، استعداد ایجاد چین و چروک در آن متفاوت است. افرادی که پوست خیلی خشک یا خیلی چرب دارند، در صورتیکه برای به تعادل رساندن سطح رطوبت و چربی پوستشان کاری نکنند، باید در فاصله‌های کوتاه‌تری تزریق بوتاکس را انجام دهند.

میزان مراقبت از پوست

اگر از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمی‌کنید، روش‌های موجود برای تقویت سیستم ایمنی پوست را امتحان نکرده‌اید و آن‌چنان که باید به پوست خود اهمیت نمی‌دهید، باید فواصل تمدید بوتاکس را کوتاه‌تر کنید. چراکه ساعات طولانی قرار گرفتن در معرض اشعه فرابنفش خورشید، استفاده از کرم‌های نامرغوب و توجه نکردن به سلامت پوست می‌تواند آسیب زیادی به عضله‌های چهره وارد کرده و چین و چروک را بیشتر کند.

سبک زندگی

رژیم غذایی و ورزش تاثیر زیادی در حفظ سلامت پوست و جلوگیری از بروز چین و چروک در آن دارد. درصورتی‌که مدام در خال مصرف غذاهای چرب و فست فودی هستید یا به طور مرتب ورزش نمی‌کنید، میزان ماندگاری بوتاکس در شما کاهش خواهد یافت و خیلی زودتر از دوستان ورزشکارتان باید مجددا به کلینیک تزریق بوتاکس مراجعه کنید.

ژنتیک یا بیماری

درصورتی‌که به صورت ژنتیکی مستعد چین و چروک باشید، تعداد دفعات بیشتر باید برای تمدید بوتاکس مراجعه کنید. چراکه بوتاکس نمی‌تواند با ویژگی‌های طبیعی بدن شما مبارزه کند. همچنین اگر به بیماری خاصی مبتلا هستید، داروهای مورد استفاده یا نوع بیماری می‌تواند باعث کاهش ماندگاری بوتاکس برای شما شود.

نمونه تزریق بوتاکس خط خنده

بررسی میزان ماندگاری بوتاکس مسپورت و دیسپورت

حال سوال اصلی اینجا است که بوتاکس مسپورت و دیسپورت ازنظر میزان ماندگاری چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ ماندگاری بوتاکس دیسپورت کمی بیشتر از نمونه داخلی آن است است. چراکه این نوع بوتاکس بر اساس جدیدترین متد روز دنیا ساخته‌شده و تحقیقات بسیاری بر روی نوع ترکیبات و دوز هریک از آن‌ها شده است.

بر اساس گزارش‌های موجود میزان ماندگاری بوتاکس دیسپورت بین ۴ تا ۷ ماه است. البته عواملی که در بخش قبل ذکر کردیم تاثیر زیادی در این زمان دارد اما این مدت برای اکثر مراجعه‌کنندگان با شرایط متفاوت صدق می‌کند. لازم به ذکر است که در مواردی ماندگاری بوتاکس دیسپورت تا ۹ ماه هم گزارش شده است.

بوتاکس مسپورت از زمان ماندگاری کمتری برخوردار است. این موضوع احتمالا به دلیل این است که روش تولید ماده این بوتاکس نسبت به روش‌های استفاده شده در کشورهای اروپایی متفاوت بوده و متخصصان داخلی هنوز به ترکیب قوی تری برای مسپورت نرسیده‌اند. با این حال زمان ماندگاری ۳ تا ۶ ماه برای بوتاکس مسپورت نسبت به دیگر مارک‌های بوتاکس بسیار خوب است.

نکته مهم :

ازآنجایی‌که ماده اصلی سازنده همه انواع بوتاکس بوتولنیم است، استفاده از این شیوه درمانی ممکن است حساسیت‌هایی در شما ایجاد کند. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به تزریق، درباره ممنوعیت‌های تزریق بوتاکس با پزشک خود صحبت کنید. بوتاکس دیسپورت و مسپورت دو نوع پرکاربرد بوتاکس در کشورمان هستند که تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیاری دارند. ما در این مقاله درباره تفاوت‌ها و زمان ماندگاری هریک از آن‌ها صحبت کردیم اما فراموش نکنید که زمان ماندگاری همه چیز نیست و پیش از تصمیم‌گیری درباره تزریق هرکدام باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا شما هم تجربه تزریق بوتاکس مسپورت یا دیسپورت را داشته‌اید؟ بر اساس تجربه شما استفاده از کدام‌یک از آن‌ها بهتر است؟ در زیر همین پست تجربیات و سوالاتتان را با ما به اشتراک بگذارید. تیم متخصص ما در اسرع وقت به همه سوالات شما پاسخ خواهند داد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫5 دیدگاه ها

 1. سلام من بوتاکس کردم بهم گفتن کره ای ولی مطمن نیستم دکتر گفته حتما 3ماه یکبار باید تکرارشود میخواستم ببینم ازاینکه سه ماه یکبار است این بوتاکس خوب هست یا نه
  سنم 32 سال هست

  1. سلام و وقت بخیر

   زمان تمدید بوتاکس به میزان چین و چروک های شما و عمق آن ها بستگی دارد. هرچه عمیق تر و بیشتر باشد مدت زمان تمدیدهای اول کوتاه تر است.

 2. سلام خسته نباشید من ایرانی رو تزریق کردم ۴ روز ولی اصلا اثری نداشته و مثل قبل میتونم اخم کنم

 3. با سلام و سپاس از اطلاعاتی که قرار دادید. من از هر دو نوع بوتاکس استفاده کرده ام. پوستم بسیار خشک و حساس است. دیسگورت هیچ عارضه ای برای من نداشت. اما تزریق مسپورت باعث تورم زیر چشم شد و ابروهای من نا متقارن شدند. و تا مدتها این مشکل وجود داشت. سوالی که دارم :یک عدد آمپول بوتاکس برای چند مرحله استفاده می شود (یا برای چند نفر می توان استفاده کرد؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بستگی میزان تزریق نهایت برای ۳ نفر اما معمولا برای دو نفر تزریق می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا