پاکسازی پوست

انواع ماسک خانگی صورت متناسب با هر نوع مشکل پوستی

بهترین زمان برای استفاده از ماسک صورت چه زمانی است؟

5
(10)

آیا شما هم با مشکلات پوستی همچون آکنه ، پوست چرب ، چین و چروک یا لک های ناشی از پیری مواجه اید و به دنبال راهی برای برطرف کردن آن ها هستید؟

داشتن پوست شفاف و بی عیب و نقص مستلزم داشتن یک روتین مراقبتی متناسب با نوع پوست شما است که شامل پاکسازی، لایه برداری و مرطوب سازی است. استفاده از ماسک های صورت به عنوان یک روتین مراقبتی می تواند تا حد زیادی به حفظ طراوت و شادابی پوست شما کمک کند. در این مقاله بهترین انواع ماسک صورت را به شما معرفی خواهیم کرد که استفاده از آن ها نقش موثری در حفظ طراوت و شادابی پوست شما خواهند داشت و به راحتی می توانید آن ها را در خانه تهیه کنید. با استفاده از موادی مانند آووکادو، بلغور جو دوسر، عسل، زردچوبه یا موز می توانید ماسک صورت خود را تهیه کنید.

انواع ماسک صورت متناسب با نوع مشکل پوستی

استفاده مرتب از ماسک های صورت می تواند :

 1. پوست شما را تا حد قابل قبولی رطوبت رسانی کند.
 2. به دلیل داشتن مواد مغذی و ویتامین، منافذ پوست را به طور عمیق تمیز می کند و لایه خارجی مرده را از بین
  می برد
 3. ماسک های صورت می توانند پوست را تمیز ، سفت ، لایه برداری ، نرم و روشن کنند.

ماسک برطرف کننده آکنه :

آکنه رایج ترین مشکل پوستی این روزهای اغلب افراد است. اساسا در اثر مسدود شدن منافذ چربی به علت تجمع سلول های مرده پوست و رشد باکتری ها در این منافذ، آکنه ایجاد می شود. آکنه شامل همه انواع جوش های سرسیاه، جوش های سر سفید، ندول ها و کیست ها می شود.

نتایج مطالعات اخیر نشان داده اند که استفاده موضعی از پروتئین موجود در سفیده تخم مرغ ممکن است به از بین بردن باکتری های پوست کمک کند و به کاهش و رفع آکنه بیانجامد.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک: 2 عدد سفیده تخم مرغ
 • نحوه استفاده از ماسک: 2 عدد سفیده را از زرده جدا کنید و سفیده ها را در یک کاسه قرار دهید. یک پنبه را به سفیده ها آغشته کنید و آن را روی صورت خود بمالید. اجازه دهید ماسک به مدت 10 تا 15 دقیقه بر روی صورت شما بماند. سپس آن را با پارچه مرطوب بشویید و پس از آن، از یک مرطوب کننده مناسب استفاده کنید.

ماسک تخم مرغ

ماسک برای لک های پوست:

لک های پوستی اغلب به دلیل التهاب ناشی از آکنه، افزایش سن یا تابش زیاد نور آفتاب  ممکن است ایجاد شوند. شما می توانید با استفاده از ماسک زردچوبه که باعث کاهش التهاب می شود، این لک های پوستی را تا حد زیادی برطرف کنید.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک : نصف قاشق چایخوری پودر زردچوبه + 2 قاشق غذاخوری عسل
 • نحوه استفاده از ماسک : همه مواد را در یک کاسه ریخته و خوب با هم مخلوط کنید تا حالت خمیری ایجاد شود. خمیر را به آرامی روی صورت خود ماساژ دهید. بگذارید 10 دقیقه بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید.

ماسک زردچوبه

ماسک کوچک کننده منافذ پوست:

بلغور جو دوسر و جوش شیرین خاصیت لایه برداری دارند که می توانند سلول های مرده پوست را از بین ببرند و منافذ پوست را تا حدودی کوچک کنند.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک : 2 قاشق چایخوری بلغور جو دوسر + 1 قاشق چایخوری جوش شیرین
 • نحوه استفاده از ماسک : بلغور جو دوسر و جوش شیرین را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. به آرامی چند قطره آب به آن اضافه کنید تا حالت خمیر ایجاد شود. خمیر را به آرامی روی صورت خود ماساژ دهید و بگذارید خشک شود. سپس با آب گرم بشویید و بعد از آن با استفاده از یک مرطوب کننده، پوست خود را مرطوب کنید.

ماسک بلغور جو دوسر و جوش شیرین

ماسک کنترل کننده چربی پوست:

اساسا غدد موجود در زیر پوست با ترشح ماده­ ای چرب به نام سبوم سعی در حفظ رطوبت پوست و مو دارند. تغییر در سطح هورمون­ های آندروژنی می ­تواند تولید مقادیر بیش از حد سبوم را تحریک کرده و باعث چرب شدن بیش از حد پوست شود. اغلب اوقات تولید مقادیر بیش از حد سبوم ممکن است باعث بسته شدن منافذ پوست شده و مکان مناسبی را برای رشد باکتری ها فراهم کند و بدین ترتیب باعث بروز آکنه شود. پس عدم کنترل چربی پوست می تواند آکنه را نیز ایجاد کند. در حالی که استفاده از لیمو به پاکسازی پوست کمک می کند.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک : 1 عدد موز + 10 قطره آب لیمو تازه + 1 قاشق چای خوری روغن زیتون
 • نحوه استفاده از ماسک : موز را در یک کاسه له کنید. آب لیمو و روغن زیتون را به آن اضافه کنید تا یک خمیر مایع ایجاد شود. ماسک را روی صورت خود بمالید و بگذارید به مدت 15 دقیقه بماند. سپس با آب گرم بشویید.

ماسک موز و لیمو

ماسک آبرسان مناسب برای رفع خشکی پوست :

ماسک آبرسان پوست می تواند به شما در حفظ رطوبت و رفع خارش پوست کمک کند. پوست خشک به شدت در معرض ایجاد چین و چروک است، لذا آب رسانی به آن امری ضروری است.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک : نصف یک خیار متوسط + 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا
 • نحوه استفاده از ماسک : خیار رنده شده را با ژل آلوئه ورا ترکیب کنید. ترکیب را به آرامی بر روی صورت خود ماساژ دهید. بگذارید 30 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید.

ماسک آلوئه ورا و خیار

ماسک برطرف کننده چین و چروک :

درمان های منظم پوستی می تواند باعث کاهش خطوط و چین و چروک های پوستی شود و سفتی پوست را به همراه داشته باشد. در طب سنتی، از آووکادو و پودر کاکائو برای تحریک تولید کلاژن و از عسل برای مرطوب سازی و لطافت پوست استفاده می شود.

 • مواد مورد نیاز برای تهیه این ماسک : 2 عدد آووکادو + 1 قاشق غذاخوری عسل + 2 قاشق غذاخوری پودر کاکائو
 • نحوه استفاده از ماسک : آووکادو را در یک کاسه له کرده و سپس پودر کاکائو و عسل را به آن اضافه کنید. ماسک را به آرامی روی صورت خود ماساژ دهید. بگذارید 20 دقیقه بماند و سپس با آب گرم بشویید.

ماسک آووکادو و کاکائو

بایدها و نبایدهای ماسک صورت

چند نکته تکمیلی زیر را برای به حداکثر رساندن تأثیر ماسک بر صورت حتما در نظر داشته باشید:

 • ماسک ها را به مدت 10 تا 30 دقیقه بر روی پوست خود بگذارید، بدین ترتیب به مواد اجازه می دهید به پوست شما نفوذ کنند.
 • توصیه می شود ماسک ها را قبل از حمام کردن استفاده کنید اما ممکن است برخی ماسک ها بعد از حمام تاثیر بهتری بگذارند.
 • قبل از استفاده از ماسک، ابتدا صورت خود را با آب و یک پاک کننده ملایم به خوبی بشویید. این کار به نفوذ بهتر ماسک به پوست کمک می کند.
 • برای شستن صورت پس از استفاده از ماسک، صورت خود را با آب سرد بشویید. این کار باعث بسته شدن منافذ پوست نیز می شود.
 • بعد از شستن ماسک، حتما از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • در صورت احساس تحریک پوست یا واکنش آلرژیک (قرمزی ، خارش یا بثورات پوستی) از ماسک استفاده نکنید.
 • هر شب ماسک نزنید. فقط هفته ای یک یا دو بار کافی است.
 • به هنگام شستن ماسک ، پوست خود را با پاک کننده، شستشو ندهید چرا که می تواند باعث ایجاد تحریک و قرمزی پوست شما شود.

چگونه ماسک صورت را به درستی استفاده کنیم ؟

هدف هر ماسک، به نوع آن ماسک بستگی دارد. برخی ماسک ها برای خشک کردن سبوم (روغن) اضافی در انواع پوست ترکیبی و چرب طراحی شده اند، در حالی که برخی دیگر رطوبت از دست رفته در پوست خشک را دوباره احیا می کنند. برخی ماسک های صورت ناهمواری پوست را درمان می کنند و برخی دیگر ممکن است حاوی لایه بردارهایی باشند که به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک کنند.

به طور کلی صرف نظر از نوع ماسک ، چند مرحله اصلی برای استفاده صحیح از آن وجود دارد:

 • ابتدا پوست خود را با پاک کننده معمول خود تمیز کنید.
 • ماسک را به صورت یک لایه نازک و یکنواخت در همه صورت خود بمالید. مراقب باشید به چشم و لب زده نشوند. (همچنین می توانید لایه را تا ناحیه گردن و دکلته خود گسترش دهید.)
 • برخی از ماسک ها نیاز دارند که شما آن را برای چند ثانیه بر روی پوست خود ماساژ دهید. این موارد بیشتر به محصولات لایه بردار اعمال می شود که در دستورالعمل آن ماسک ذکر می شود.
 • بسته به دستورالعمل ماسک ، 5 تا 20 دقیقه صبر کنید. به طور کلی، ماسک های خشک کننده برای پوست چرب برای مدت زمان کمتری بر روی پوست باقی می مانند، در حالی که ماسک های آبرسانی و ضد چروک مدت طولانی تری – بعضی اوقات یک شبانه روز – لازم است روی پوست باقی بمانند.
 • برای پاک کردن ماسک، صورت خود را با آب سرد بشویید.
 • از تونر، سرم، مرطوب کننده و ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید.

اینکه چند بار ماسک صورت خود را بزنید به نوع پوست شما بستگی دارد. ماسک ضد چروک ممکن است چند بار در هفته استفاده شود، در حالی که ماسک برای پوست چرب دو تا سه بار استفاده می شود. ماسک های آبرسان ممکن است چند بار در هفته نیز استفاده شوند. اگر پوست حساسی دارید، ممکن است تنها هفته ای یک بار از ماسک صورت نیاز داشته باشید استفاده کنید.

پرموشن پاکسازی صورت

بهترین زمان برای استفاده از ماسک صورت چه زمانی است؟

اگر این سوال برای شما ایجاد شده باشد که استفاده از ماسک صورت قبل از دوش گرفتن بهتر است یا بعد از آن، احتمالاً اطلاعات متناقضی را در وبسایت ها برای آن مشاهده کرده اید. پاسخ این سوال به نوع ماسک شما و همچنین به نوع پوست شما بستگی دارد و لزوماً زمان بندی از پیش تعریف شده ای برای آن مشخص نیست. اما به طور کلی:

اگر پوست خشکی دارید: بهتر است قبل از دوش گرفتن ماسک خود را بزنید. این کار کمک می کند تا رطوبت ماسک به خوبی به پوست شما برسد. حتما مطمئن شوید که بلافاصله پس از بیرون آمدن از حمام، با یک مرطوب کننده غنی از نرم کننده، پوست خود را مرطوب خواهید کرد.

اگر پوست چربی دارید : در مورد ماسک های تمیز کننده عمیق برای پوست چرب و مختلط توصیه می شود که ابتدا دوش بگیرید و سپس ماسک خود را بگذارید. این روش اجازه می دهد تا منافذ پوست شما به وسیله آب گرم و بخار به طور کامل باز شوند و پوست شما را به خوبی تمیز کند.

برای استفاده از ماسک های خانگی، توصیه می شود که ماسک را به طور مرتب برای حداقل چند ماه استفاده کنید. چرا که اثر بخشی ماسک های خانگی در دراز مدت مشخص می شود و تنها با داشتن صبر و حوصله می توانید به نتیجه دلخواه خود برسید.

راهکار جایگزین با تاثیر سریع چیست ؟

این روزها، اغلب در کنار ماسک های خانگی، خدمات زیبایی که در کلینیک های پوست ارائه می شوند، می تواند نتایج بسیار مطلوب و چشمگیری را در یک مدت زمان کوتاه به شما بدهند و به شما در ارتقا سلامت و شادابی پوست تان کمک کند. در کلینیک پوست خانه سفید، خدمات جوانسازی بسیاری از قبیل پاکسازی، لایه برداری، میکرودرم، هیدرودرم ابریژن و غیره برای افرادی که به سلامت پوست خود اهمیت می دهند، با بهترین مواد از بهترین برندهای مورد تایید، و توسط پزشکان مجرب انجام می شود.

این روش های کلینیکی جوان­سازی، نوعی روش غیر تهاجمی برای جوان‌سازی پوست و پاکسازی پوست هستند که برای بهبود چین و چروک‌ها، درمان لک‌های ناشی از افزایش سن و جمع کردن منافذ باز پوستی به کار می‌رود. در حالت معمول، این روش ها بر روی پوست صورت، گردن و بازوها به کار می‌رود و حداقل زمان بهبودی را نیاز دارند.

تفاوت در نوع پوست و رنگ پوست، محدودیتی را برای استفاده از این روش ها برای افراد ایجاد نمی کند. همانند ماسک های خانگی ، انجام می شوند و به هیچ عنوان درد ندارند. همچنین انجام  این روش ها هیچ گونه نیازی به بیهوشی نیز ندارند. تنها با چند جلسه درمان، نتایج بسیار مطلوب و ایده آلی را از این روش ها خواهید گرفت.

جهت دریافت مشاوره خدمات جوان­سازی و یا رزرو وقت قبلی در کلینیک تخصصی خانه سفید می توانید همه روزه با شماره تلفن های

 • 021-88670647 (خط مستقیم)
 • ۰۲۱-۵۴۵۰۳ (خط ویژه)

تماس حاصل فرمایید.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 5 / 5. تعداد رای ها 10

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

این مطلب را هم بخوانید
بایدها و نبایدهای بخور صورت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره آنلاین (واتس اپ)