مصرف قهوه بعد از کاشت مو

آیا مصرف قهوه قبل و بعد از کاشت مو ممنوع است ؟

پزشک : دکتر حسام نهاوندی متخصص پوست و مو دسته بندی : توصیه‌های کاشت مو

ممنوعیت در خوردن قهوه از جمله مراقبت‌های مهم بعد از کاشت مو است که بسیاری از عزیزانی که کاشت مو انجام داده‌اند، از آن غافل هستند. اما بسیاری از افراد برای این که بتوانند بیدار بمانند و روز خود را شروع کنند، قهوه می خورند. در چنین مواردی چه باید کرد؟

اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که قصد انجام کاشت مو دارید و اگر قهوه نخورید، روزتان شروع نمی شود، در ادامه همراه ما باشید تا با علت منع مصرف قهوه بعد از کاشت مو آشنا شوید.

تاثیر قهوه بر روی جراحی کاشت مو

از خوردن قهوه قبل و بعد از کاشت مو باید خودداری شود، چرا که می تواند اثرات منفی بر روی فولیکول ها و نتایج جراحی بگذارد. واقعیت این است که قهوه، فشار خون و ضربان قلب را بالا می برد و همین عامل خود می تواند باعث افزایش احتمال خونریزی حین کاشت مو و در طول سپری شدن دوره نقاهت شود. خونریزی از جمله عوارضی است که برای پیوند مو اصلا خوب نیست و روند قرارگیری و ثابت شدن فولیکول ها در موقعیت جدید را مختل می سازد. خونریزی هم چنین می تواند بقای پیوندها را به خطر انداخته و کیفیت موهای پیوندی را کاهش دهد.

از دیگر دلایل منع مصرف قهوه می توان به حساسیت دارویی اشاره کرد، عاملی که می تواند بر سلامت بیمار و روند جراحی اثرات منفی بگذارد به علاوه این که مصرف قهوه می تواند با مصرف برخی داروها تداخلاتی را داشته باشد و منجر به بروز عوارض جدی شود. به همین خاطر، خواسته می شود افرادی که قصد کاشت مو دارند، از چند روز قبل از جراحی از مصرف قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری کنند.

تا چه مدت بعد از کاشت مو، از خوردن قهوه باید خودداری شود؟

معمولا توصیه می شود تا دو هفته بعد از کاشت مو از مصرف قهوه و کافئین خودداری شود، چرا که روند ترمیم و بهبود گرافت ها و هم چنین ثابت شدن فولیکول ها در موقعیت جدید، در حدود یک تا دو هفته زمان می برد و با توجه به تاثیری که قهوه بر روند بهبودی دارد، بهتر است مصرف آن به حداقل برسد و حتی در صورت امکان، به طور کامل کنار گذاشته شود. اگر فردی عادت به مصرف قهوه بعد از بیدار شدن از خواب دارد و اگر قهوه نخورد، دچار سردردهای شدید می شود، توصیه ما این است که فشار خون قبل و بعد از خوردن یک فنجان قهوه اندازه گرفته شود، اگر تغییر در فشار خون مشاهده شد، مشخص است که فرد مستعد تغییر فشار خون بعد از خوردن قهوه است و باید از مصرف آن خودداری کند.

پزشکان به منظور حفظ ایمنی بیشتر جراحی، از افراد می خواهند که خوردن قهوه یا کافئین در هر نوعی را، دو روز قبل از جراحی کنار بگذارند. چرا که مصرف قهوه قبل از جراحی احتمال بروز عوارض را چه در طول جراحی و چه در دوران نقاهت و بهبودی افزایش می دهد.

عوارض نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو

عوارض نوشیدن قهوه بعد از کاشت مو

خوردن قهوه بعد از کاشت مو، یکی از عواملی است که می تواند بر نتیجه جراحی تاثیر بگذارد، البته که تاثیر آن به شدت دیگر عوامل مانند مصرف مشروب بعد از کاشت مو نیست، اما با این حال، توصیه می شود مصرف قهوه و کافئین بعد از جراحی تا حد امکان کم یا حذف شود. از جمله عوارض مصرف قهوه در دوران بهبودی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به تاخیر افتادن روند بهبود زخم ها : همان طور که در ابتدای مطلب اشاره شد، برداشت و پیوند فولیکول ها با ایجاد برش هایی همراه است که می تواند همراه با زخم باشد. مهم است که فرد در این دوران تغذیه مناسبی داشته باشد تا به تسریع بهبود زخم ها کمک شود. اما خوردن قهوه که احتمال خونریزی را افزایش می دهد، باعث می شود روند بهبود زخم ها به تاخیر بیفتد.
  • طولانی شدن دوره نقاهت و بهبودی : بالا رفتن فشار خون بعد از خوردن قهوه، باعث می شود مدت زمان بیشتری طول بکشد تا گرافت ها در جای خود ثابت قرار بگیرند و به همین خاطر، شاهد طولانی تر شدن دوره نقاهت و بهبودی خواهیم بود.
  • از بین رفتن اثر داروها : مصرف قهوه بعد از جراحی می تواند تداخلات دارویی با آنتی بیوتیک ها یا داروهای مسکن ایجاد کند و اثر آن ها را از بین ببرد، به همین خاطر، احتمال بروز علائمی مانند درد یا عفونت افزایش خواهد یافت.

چگونه می توان مصرف قهوه بعد از کاشت مو را کم کرد؟

در کل، توصیه بر این است مصرف قهوه قبل و بعد از جراحی کاشت مو به حداقل برسد یا از رژیم غذایی حذف شود. اما برخی افراد اگر سه تا چهار فنجان قهوه در طول روز مصرف نکنند، دچار سردردهای شدید می شوند که در چنین شرایطی، توصیه می شود خوردن قهوه به روزی یک تا دو فنجان برسد. اگر فردی بخواهد همانند روال قبل به خوردن قهوه ادامه بدهد، نباید انتطار نتایج موفق آمیزی از روش جراحی داشته باشد، به علاوه این که مدت زمان بهبودی نیز طولانی تر خواهد شد.

اگر شروع روز برای فرد بدون مصرف قهوه غیر ممکن است، می توان از نوشیدنی های بدون کافئین استفاده کرد این نوشیدنی ها طعمی مشابه قهوه دارند، بی آن که منجر به بروز عوارض شوند و بهتر است تا چند روز بعد از جراحی مصرف شوند. توجه داشته باشید که از مصرف نوشیدنی های انرژی زا که حاوی کافئین هستند نیز باید خودداری شود. چای سبز نیز نسبت به قهوه، کافئین کمتری دارد.

تاریخ انتشار : 1402-06-28
نویسنده: مشاور خانه سفید
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام