کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

  • 2731 225 0912
  • 021-54503
عوامل ریزش و و راه های جلوگیری از آن

عوامل ریزش مو و راه های جلوگیری از ریزش مو

علل متعددی در ریزش موی زنان و مردان نقش دارد. مهمترین عامل ریزش موی مردان، عامل وراثت است و نیز ریزش موی آندروژنتیک که گاهی مصرف برخی داروها به خصوص داروهای هورمونی آندروژنتیک و آنابولیزان که در باشگاه های بدنسازی از آن استفاده می شود، روند ریزش موی مردانه را تسریع می کند.

عوامل ریزش مو در زنان

در زنان نیز عامل وراثت و ریزش موی آندروژنتیک اهمیت خاص خود را دارد. افرادی که از لحاظ ارثی استعداد ریزش مو را داشته باشند در صورت مواجهه شدن با مشکلات هورمونی، به طور مثال، بروز کیست تخمدان، اغلب دچار ریزش مو از نوع مردانه می شوند.

یکی از مهمترین علل ریزش مو در زنان، مشکل فقر آهن و کم خونی ناشی از آن است. اگر زنی میزان ذخیره ی آهن بدنش کم شود میزان فرمتین به زیر 40mg/dl برسد، ریزش مو خواهد داشت.

یکی دیگر از علل ریزش مو در دختران جوان، رژیم های غیرمنطقی و خودسرانه ای است که در پی آن میخواهند طی دو ماه، ده تا پانزده کیلوگرم از وزن خود بکاهند. بی شک یکی از تبعات رژیم های نادرست، ریزش مو است.

کمبود پروتئین در رژیم غذایی، کمبود کربوهیدرات و کمبود ویتامین ها به خصوص ویتامین های گروه “ب” منجر به ریزش مو می شوند. اغلب ریزش موها، دو یا سه ماه پس از رژیم های سخت شروع می شود و مدت ها ادامه می یابد.

عوامل ریزش مو در زنان
عوامل ریزش مو در زنان

توصیه ی ما به عنوان متخصصان پوست و مو به همه زنان و دختران جوان که سعی در کاهش وزن خود دارند، این است که در کنار داشتن ورزش منظم، زیر نظر متخصص تغدیه رژیم مناسبی داشته باشند تا از دریافت کافی پروتئین و کربوهیدرات، ویتامین های لازم، آهن و روی در رژیم غذایی خود اطمینان یابند. به این ترتیب است که میتوانند ضمن کم کردن وزن ضامن سلامت موهای خود نیز باشند.

عوامل ثانویه در ریزش مو

در هر لحظه حدود نود درصد موهای سر انسان در فاز رشد فعال یا فار آناژن هستند. این دوره رشد بین دو تا شش سال طول می کشد. در همین زمان، حدود ده درصد موها نیز در حالت استراحت یا فاز تلوژن به سر می برند که این دوره ی استراحت بین دو تا سه ماه طول می کشد. در پایان مرحله استراحت، مو دچار ریزش می شود.

اقدامات ضربه زننده به موها مانند سشوار کشیدن بی رویه، شانه زدن و نیز شامپو کردن مکرر موها، نه تنها موجب ایجاد موخوره می شود بلکه موجب ریزش پیش از موعد موهای در حال استراحت خواهد شد.

پس از افتادن یک تار مو، تار مویی دیگر از همان پیاز مو رشد می کند و جایگزین می شود تا چرخه ی رشد دوباره تکرار شود. هر تار موی سر حدود یک و نیم سانتیمتر در ماه رشد می کند که با افزایش سن، سرعت رشد موها کندتر می شود.

در بیشتر مواقع، ریزش مو به دلیل چرخه طبیعی رشد آن است و از دست دادن پنجاه تا یکصد تار مو در روز نباید نگرانی برای فرد ایجاد کند.

با افزایش سن درصد موهای فاز آناژن کاهش می یابد و به خصوص درزمینه ی ریزش موی آندروژنتیک، این درصد بیشتر است.

استرس و ریزش مو

یکی از بیشترین سوالاتی که از ما پرسیده می شود این است که آیا استرس باعث ریزش مو می شود ؟

در پاسخ باید گفت بلی، استرس به چند طریق می تواند باعث ریزش مو شود. برای نمونه، در ریزش سکه ای موها( آلوپسی آره آتا) عوامل گوناگونی دخالت دارند که یکی از آن ها استرس های شدید است.

در این بیماری دستگاه ایمنی به فولیکول های مو حمله می کند و باعث ریزش آن ها به صورت سکه ای می شود که اغلب این ریزش موقت است و موها دوباره رشد می کنند.

حتما بخوانید
راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

نوع دوم ریزش موی ناشی از استرس، تلوژن افلوویم است. در این حالت استرس های روحی یا فیزیکی جسمی موجب می شوند که تعداد زیادی از موهای فاز رشد وارد فاز استراحت شوند. بنابراین طی چند ماه پس از استرس، موها به سادگی با شانه کردن یا شستشو می ریزند.

نوع سوم ریزش موی ناشی از استرس، تریکوتیلومانیا است که در آن فرد به صورت آگاهانه یا ناخودآگاهانه و به صورت جبری موهای خود را می کند و با این کار به نوعی استرس خود را تخلیه می کند.

درمان ریزش موی ناشی از استرس

برای درمان این نوع ریزش مو، مشاوره ی روان پزشکی بسیار مهم است.

نکته ی مهم این است که ریزش موی ناشی از استرس، اغلب برگشت پذیر است، به شرطی که استرس های روحی کنترل شوند.

استرس های جسمی مانند جراحی های بی مورد را نیز باید به حداقل رساند. بسیار دیده می شود که دختران و پسران جوان، بینی زیبای خدادای خود را بدون علت و فقط به دلیل چشم و هم چشمی به تیغ جراحی می سپارند و ساعت ها بیهوشی را تحمل می کند. این افراد نیز بعد از مدتی دچار ریزش مو می شوند و با مراجعه به پزشکان متخصص پوست و مو به دنبال درمان این مشکل هستند. هم استرس جراحی و بیهوشی و هم داروهای بیهوشی در این نوع ریزش مو دخیل هستند.

تلوژن افلوویوم

به دنبال شوک های شدید، فرد ممکن است تا هفتاد درصد موهای خود را به صورت افلوویوم از دست بدهد و این اتفاق حدود دو ماه پس از شوک روحی خواهد افتاد. به این نوع ریزش مو، تلوژن افلوویوم حاد می گویند.

علل متعددی برای تلوژن افلوویوم وجود دارند، از جمله تب، زایمان، عفونت های شدید، بیماری های مزمن، استرس های روحی شدید، جراحی های بزرگ، کم کاری تیروئید، رژیم های غذایی غیر معقول و به خصوص فقدان پروتئین کافی و مصرف زیاد داروهای شیمیایی.

ریزش مو، تلوژن افلوویوم
ریزش مو، تلوژن افلوویوم

از جمله داروهایی که باعث ریزش مو از نوع تلوژن افلوویوم می شوند، می توان به رتینوئیدهای خوراکی مانند ایزوترتینوئین (آکوتان) یا نئوتیگازون، بتا بلوکرها(مانند پروپرانولول)، داروهای مسدود کننده ی کانال کلیسم (مانند نیفدیپین)، داروهای افسردگی و مسکن هایی مانند ایبوبروفن اشاره کرد.

به طور معمول، شش تا هشت ماه پس از رفع عامل ایجاد کننده ی تلوژن افلوویوم، ریزش مو قطع خواهد شد. این نوع ریزش مو نیاز به درمان خاصی ندارد و خود به خود موهای جدید جایگزین موهای ریخته خواهد شد.

کمبود روی

یکی از عاداتی که به تازگی شاهد آن هستیم این است که افرادی که دچار ریزش مو می شوند، خودسرانه یا به توصیه داروخانه ها شروع به مصرف قرص ها یا کپسول روی به صورت زینک سولفات یا زینک گلوکونات می کنند.

هر چند کمبود روی یکی از علل ریزش مو است و با این که خاک ایران از لحاظ این عنصر کمیاب، فقیر است، اما با تمام فوایدی که برای روی قائل هستیم، مصرف بیش از حد آن باعث ریزش مو می شود.

بنابراین میزان مناسب مصرف وی پنجاه تا شصت میلی گرم به صورت گلوکونات روی است که می تواند با ریزش مو مقابله کند. این دوز را باید دو تا چهار هفته ادامه داد و مصرف طولانی تر توصیه نمی شود.

روی باعث ارتقای سطح تولید مثل سلولی، رشد بافت و ترمیم بافت های آسیب دیده می شود. اگر ریزش موی فرد همچنان ادامه داشته باشد باید به دنبال سایر علل ریزش مو گشت.

جلوگیری از ریزش مو با ماینوکسیدیل

تنهای داروی موضعی که از لحاظ علمی تاثیر آن در درمان ریزش موی آندروژنتیک اثبات شده است، ماینوکسیدیل است که سازو کارهای مختلفی را برای اثر بخشی آن مطرح کرده اند. از جمله این سازو کارها افزایش خون رسانی به پوست سر و فولیکول های مو، تاثیر مستقیم در فولیکول های مو و اثر بخشی از طریق پروستاگلاندین ها.

ماینوکسیدیل باز کننده کانال های پتاسیمی است و موجب منبسط شدن عروق می گردد.

جلوگیری از ریزش مو با اسپیرونولاکتون

چنان که گفتیم یکی از علل ریزش مو در زنان، مشکل هورمونی است. داروی مفید برای درمان این مشکل، اسپیرونولاکتون نام دارد که در حقیقت، یکی از داروای مدر (ادرار آور) است که آثار ضد هورمون مردانه نیز دارد.

این دارو به شیوه های گوناگون باعث مقابله با هورمون های مردانه می شود. مصرف اسپیرونولاکتون در افرادی که سابقه ی ارثی در سرطان سینه در خانواده خود دارند ممنوع است.

حتما بخوانید
روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

اسپیرونولاکتون می تواند باعث لکه بینی در زنان و موجب حساس شدن پستان شود. اسپیرونولاکتون هم به عنوان بلوک کننده ی گیرنده های آندروژن عمل می کند و هم تولید آندروژن در تخمدان و غدد فوق کلیه را مهار می کند.

درمان ریزش مو با اسپیرونولاکتون
درمان ریزش مو با اسپیرونولاکتون

گاه به دلیل اینکه اسپیرونولاکتون می تواند نظم قاعدگی را به هم بزند، به همراه داروهای ضد بارداری خوراکی مانند دیان استفاده می شود.

قرص های ضد بارداری و ریزش مو

قرص های ضدبارداری در برخی افراد باعث ریزش مو می شود و در عده ای نیز موجب کاهش ریزش مو. این امر بستگی به ویژگی های هر فرد دارد که تا آن را تجربه نکند نمیتوان این موضوع را پیش بینی کرد.

افرادی که استعداد ریزش موی مردانه دارند و به هر دلیلی مجبورند یا مایلند از قرص هایی استفاده کنند که پروژسترون آن ها کمترین اثر آندروژنی را داشته باشد، پزشک متخصص زنان یا غدد و یا پوست می تواند آن را راهنمایی کند.

جلوگیری از ریزش مو با درمان های طبیعی و خانگی

در این میان، عده ای نیز به درمان های طبیعی و خانگی برای ریزش مو علاقه دارند. برای مثال، عادت دارند که از زرده ی تخم مرغ برای تقویت موها استفاده کنند. گاه زرده تخم مرغ را با روغن زیتون با عسل مخلوط میکنند و سپس روی کف سر می ریزند و ماساژ می دهند.

هر چند در طب سنتی این درمان ها توصیه شده است و همه ی افراد می توانند به عنوان روشی بی خطر آن را بیازمایند، هنوز تحقیقات علمی آثار این درمان ها را به اثبات نرسانده اند.

به هرحال متخصصان پوست افراد را از این درمان ها منع نمی کنند. حتی جای بسیار خوشحالی می باشد که کسی بتواند با درمان های خانگی و سنتی به نتیجه برسد. اگر این درمان ها پاسخگو نباشد ما می کوشیم تا با درمان های دارویی این مشکل را حل کنیم.

اولین و مهمترین قدم در مواجهه علمی با ریزش مو یافتن علت آن است. پس از آن باید بر اساس علت، درمان را آغاز کرد. چنان که گفته شد، ریزش موی آندروژنتیک (هورومونی – ارثی )، مصرف داروهای مختلف ( شامل داروهای تخفیف دهنده ی اضطراب با تپش قلب)، کم خونی و فقر آهن، مشکلات تیروئید، مشکلات هورمونی در زنان، استرس، رژیم غذایی سخت و غیر علمی و بالاخره بیماری های مختلف پوستی مانند لیکن پلان و لوپوس جلدی از جمله عوامل ریزش مو به شمار می روند.

کاشت مو تنها راه قطعی و موثر بازگرداندن موهای از دست رفته

در ریزش موی آندروژنتیک، اگر پس از مصرف داروهای موضعی یا خوراکی، رضایت بیمار فراهم نشد، می توان درمان روش کاشت مو را آغاز کرد.

در این روش از موهای پشت سر که حساس به هورمون نیستند و در فرآیند ریزش موی مردانه مورد حمله قرار نمی گیرند استفاده می شود. به این ترتیب که آن ها را از پشت به جلوی سر و ناحیه ی دچار کم پشتی مو می آوریم و پیوند می زنیم. نحوه ی طراحی خط رویش مو در طبیعی به نظر رسیدن کاشت مو بسیار مهم است و به تجربه ی جراح بستگی دارد.

همچنین نحوه ی برداشت مو از پشت سر بسیار مهم است تا کمترین اثر در ناحیه پشت سر باقی بماند.

برای کاشت مو از دو شیوه ی FIT , FUT استفاده می شود. در روش کاشت مو FUT با برداشتن نواری باریک از پشت سر، موها زیر میکروسکوپ جدا می شوند و سپس به ناحیه ی جلو سر انتقال می یایند. به اعتقاد متخصصان پوست این روش ارجح است.

در روش FIT که اغلب توسط پزشکان عمومی انجام می شود، موها دانه دانه از ناحیه پشت سر توسط پانچ برداشته می شوند و سپس به جلوی سر انتقال می یابند. زیبایی کار در FUT بیشتر از FIT است، اما با روش FIT نیز می توان کاشت موهای خیلی خوبی را بسته به تجربه ی پزشک ارائه داد.

عوامل ریزش مو و راه های جلوگیری از ریزش مو
Best Score 5 Avg 5 (100%) Votes 47

اشتراک گذاری :

2
دیدگاه بگذارید

1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
saeid

باسلام و خسته نباشید،موهای من بدلیل یدوره استرس طولانی مدت کم پشت شده،خواستم ببینم پیشنهاد شما برای کاشت مو کدام یک از موارد کاشت میباشد و اینکه آیا کاشت مو بعدا به موهای خودم آسیبی وارد نمی کند،و اینکه شما ضمانت کاری دارید یا نه.باتشکر