کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

  • 2731 225 0912
  • 021-54503
عوامل ریزش موی موقتی و برگشت پذیر چیست ؟

عوامل ریزش موی موقتی چیست ؟

موهای ما روزانه به طور طبیعی دارای ریزش و رویش هستند ، یعنی هرروز تعدادی از موهای ما می ریزند و به همان مقدار دوباره جایگزین آن ها می شود ، اما نشانه ریزش موی غیر طبیعی چیست؟

عارضه ناراحت کننده ریزش موها همیشه و در طول همه زمان ها انسان ها را درگیر کرده و می کند ، هیچ کس چهره ای با موهای کم پشت را نمی پسندد چرا که یکی از مهم ترین عوامل در زیبایی بویژه در خانم ها موها می باشند.

به طور کلی دو نشانه برای ریزش موی غیر طبیعی وجود دارد ، یکی ریزش روزانه بیش از 80 تا 100 تار مو و دیگری اینکه فرد احساس کند موهایش به صورت منطقه ای یا کلی کم پشت یا خالی شده است.

اگر فرد ریزش موی چندانی را مشاهده نکند ولی احساس کند موهای جلوی سرش نسبت به قبل کمتر شده نیز دچار ریزش موی غیر طبیعی است ، حتی اگر ریزش مو کمتر از روزانه 50 تار مو باشد.

ریزش موقتی موها

به طور کلی ممکن است ریزش موها به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد، ریزش موها ممکن است موقتی و یا غیر موقتی باشد و همچنین ممکن است برخی ریزش ها قابل برگشت و برخی غیر قابل برگشت باشند.

استرس و اضطراب عامل ریزش موی موقتی است

استرس و اضطراب یکی از عوامل مهم در ریزش مو است، به طور کلی ریزش روزانه بیش از 100 تار مو می تواند در شرایطی باشد که فرد دارای استرس و اضطراب و تنش باشد، ولی خوشبختانه در اغلب موارد این نوع ریزش مو قابل برگشت می باشد.

استرس های ناگهانی مانند شنیدن ناگهانی یک خبر بد یا حادثه ناگهانی می تواند موجب ریزش موقتی موها شود، یا استرس های ناشی از ایجاد یک بیماری نیز می تواند موجب ریزش موی موقتی شود مثلا بعد از چند هفته سرماخوردگی شدید فرد دچار ریزش برگشت پذیر می شود.

استرس و ریزش مو
استرس و ریزش مو

ریزش موی موقتی بر اثر کمبود آهن

فقر آهن یا اختلالات هورمونی نیز می تواند از عوامل مهم در ریزش موها محسوب شود، کمبود آهن به ویژه در خانم ها می تواند باعث ریزش موی برگشت پذیر شود که با مصرف قرص آهن درمان می شود. البته این موضوع در مردان خیلی شایع نیست و به ندرت ریزش موی مردان به این دلیل اتفاق می افتد.

حتما بخوانید
دلایل ریزش مو در زنان جوان و راهکارهای جلوگیری از آن

ریزش موی ناشی از داروها

ریزش موها می تواند به دنبال استفاده از داروها نیز اتفاق بیفتد که بعد از قطع دارو ریزش موها نیز قطع می شود. در خانم ها تا مدتی بعد از زایمان دچار ریزش مو می شوند که حداکثر شش ماه طول می کشد و ریزش مو برگشت پذیر است.

اختلال در غده هیپوفیز، غده تیروئید نیز می تواند باعث اختلالات هورمونی و ریزش موی موقت شود، در ریزش موی موقتی کار اصلی که باید انجام شود انتظار است تا اتفاقی که منجر به ریزش موها شده است پایان یابد.

رسیدگی بیش از حد به موها می تواند عامل ریزش مو شود.

ریزش موها می تواند به دلیل بیش از حد فرم دادن و مدل دادن به مو نیز اتفاق بیفتد. حالت دادن و تحث فشار قرار دادن مو می تواند به گرافت مو آسیب وارد کند و باعث ریزش آن ها شود. علاوه بر اجتناب از فرم دادن بیش از حد به موهای خود پس از هر بار شست و شو سعی کنید موهای خود را با سشوار خشک نکنید و از تحت فشار گذاشتن آن ها پرهیز کنید.

ریزش موی موقتی بر اثر بیماری های پوستی سر

از جمله عوامل ریزش موها می توان به بیماری پوست سر نیز اشاره کرد. پوست سر ناسالم می تواند با ایجاد التهاب در روند رشد موها اختلال ایجاد کند. برای تشخیص بیماری های پوستی سر و همچنین درمان آن ها نیاز به مراجعه پزشک دکتر نوروزیان و انجام آزمایشات لازم است.

ریزش مو بر اثر کاهش وزن و رژیم غذایی غیر اصولی

کاهش وزن و رژیم غذایی غیر اصولی می تواند از عوامل مهم و تاثیر گذار بر ریزش موها باشد. کاهش وزن ممکن است تاثیر مطلوبی بر بدنتان داشته باشد ولی باید این نکته را در نظر گرفت که کاهش وزن باعث کمبود ویتامین های مورد نیاز برای رشد مو در بدن نشود.

کاهش سریع وزن باعث ریزش مو می شود
کاهش سریع وزن باعث ریزش مو می شود

کاهش سریع وزن باعث غافلگیر شدن سیستم بدن می شود و به مدت 6 ماه دچار ریزش مو می شوید سپس بر طرف می شود.

عدم توقف ریزش موها

بسیاری از افراد نگران ریزش موهای غیر موقتی خود هستند، اما نکته جالی اینجاست که برخی از این نوع ریزش مو نیز برگشت پذیر است.

حتما بخوانید
درمان ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه ای، ریزش موی ارثی و ریزش موی اسکار گذار، یعنی ریزش مویی که هم قسمتی از سر خالی شود و هم پوست سر دچار تغییر شود در دسته بندی ریزش های غیر موقتی مو قرار می گیرند. البته ریزش موی سکه ای که در آن یک یا چند منطقه از سر دچار ریزش مو می شود برگشت پذیر است. هر چند در مواردی این برگشت با درمان دارویی و در مواردی به صورت طبیعی درمان می شود.

ریزش موهای ارثی اگر پیشرفته نباشد نیز قابل برگشت می باشد، ولی باید این نکته را در نظر گرفت که درمان این نوع ریزش مو ممکن است طولانی باشد و زمان زیادی را برا درمان صرف کنید و یا حتی ممکن است این درمان را تا آخر عمر ادامه دهید.

همچنین این نکته نیز مد نظر است که ریزش موی ارثی یا الگوس طاسی مردانه از شایع ترین موارد ریزش مو است به صورتی که 80 درصد از آقایان و 50 درصد از خانم ها دچار این نوع ریزش مو می شوند. مهم ترین نشانه ریزش موی ارثی در مردان و زنان به الگو دار بود آن بر می گردد، یعنی جلوی سر خالی می شود ولی پشت سر باقی می ماند.

باورهای نادرست در مورد ریزش مو

چند تصور خطا در بین عموم جامعه در مورد ریزش مو وجود دارد که اطلاع از این تصورات می تواند کمک کند تا روند درمان به راه اشتباه نرود.

معمولا در موارد شایعی از ریزش مو مکمل روی تجویز می شود، اما معمولا نه افرادی که دچار ریزش مو هستند کمبود روی دارند و نه روی در روند رزش مو تاثیری دارد. اغلب موارد ریزش مو به کمبود مواد معدنی مانند کلسیم ارتباطی ندارد و هنوز ثابت نشده که مصرف مکمل های ویتامینی و معدنی می تواند روند ریزش مو را قطع کند.

شامپو ها، نرم کننده ها و رنگ موها تقریبا هیچ اثری بر کاهش یا افزایش ریزش مو ندارند. همچنین این مورد درباره فرآورده های گیاهی نیز مطرح است. بهتر است برای استفاده از این نوع محصولات حتما با پزشک مشورت شود.

اشتراک گذاری :

دیدگاه بگذارید

  Subscribe  
Notify of