تزریق بوتاکس

عوارض بوتاکس چیست ؟

کلیه عوارض احتمالی تزریق بوتاکس در نواحی مختلف صورت

4.5
(119)

بوتاکس یکی از روش‌های کم‌تهاجمی و موثر برای جوانسازی پوست و رفع خطوط صورت و گردن است. حدود ۵۰ سال است که در علم پزشکی از بوتاکس و سم بوتولونیوم برای درمان اختلالات مختلف استفاده می‌شود و در ۱۵ سال اخیر، کاربردهای زیبایی هم به استفاده‌های بوتاکس اضافه شده‌اند. پژوهش‌ها و مطالعات انجام شده بر روی بوتاکس نشان می‌دهند که این روش بسیار ایمن و کم عارضه است. با این حال تمامی روش‌های درمانی و زیباسازی عوارض محتملی دارند. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی عوارض بوتاکس بپردازیم.

عوارض بوتاکس چیست ؟

در کل تزریق بوتاکس عوارض بسیار کمی دارد و بیشتر این عوارض ممکن است به دلیل ناآشنایی شخص تزریق کننده بوتاکس و تزریق این ماده توسط افراد غیر متخصص ایجاد شود. لذا اولین و مهمترین توصیه ما به شما انجام تزریق بوتاکس در کلینیک های معتبر پوست و مو و مطب پزشک متخصص می باشد.

کلیه عوارض احتمالی در نواحی مختلف صورت بصورت کامل برای شما شرح داده شده است.

عوارض عمومی بوتاکس

قرمزی و اِدِم

قرمزی و ادم (تورم) واکنش طبیعی بدن به هر روش درمانی است. این عوارض معمولاً خفیف تا متوسط هستند، در عرض چند ساعت برطرف می‌شوند و نیازی هم به درمان ندارند. شدت قرمزی و ادم به میزان بوتاکس تزریق شده و همچنین ضخامت سوزن تزریق بستگی دارد. پیشگیری از این عوارض تا حد زیادی به تجربه‌ی پزشک وابسته است.

استفاده از سوزن‌های باکیفیت، تزریق آهسته‌ و مقادیر کم بوتاکس و همچنین استفاده از کمپرس سرد پس از اتمام تزریق، از جمله مواردی هستند که می‌توانند از شدت قرمزی و تورم بکاهند. جهت درمان سریع ورم بعد از بوتاکس قبل از خروج از مرکز خانه سفید از پزشک متخصص کلینیک سوالات خود را بپرسید.

قرمزی پوست بعد از تزریق بوتاکس

درد

میزان درد در طی تزریق بوتاکس به آستانه‌ی تحمل درد شما بستگی دارد. معمولاً بیشتر مراجعین به خوبی درد ناشی از تزریق را تحمل می‌کنند. برای کاهش درد می‌توانید پس از مشورت با پزشک، حدود ۱ ساعت قبل از مراجعه به کلینیک، استامینوفن مصرف کنید. در برخی موارد قبل از درمان، از کرم‌های بی‌حسی موضعی یا کمپرس سرد استفاده می‌شود تا درد محل تزریق کاهش یابد. درد ممکن تا ۳۰ دقیقه بعد از اتمام تزریق هم کمی باعث رنجش شما شود.

سردرد و تهوع

شایع‌ترین عوارض بوتاکس سردرد و تهوع هستند. این دو عارضه در ۲ تا ۱۵ درصد از مراجعین مشاهده می‌شوند. البته سردرد و تهوع معمولاً خفیف بوده و بیشتر برای کسانی رخ می‌دهد که اولین تزریقات بوتاکس خود را انجام می‌دهند. ماندگاری این عوارض بین چند ساعت تا حداکثر سه چهار روز متغیر است.

علت و نحوه درمان این عارضه در صفحه سردرد بعد از بوتاکس بطور کامل شرح داده شده است، که می توانید برای اطلاعات کامل در این خصوص به صفحه مذکور مراجعه فرمایید. اما بطور خلاصه عواملی مانند آسیب‌های ایجاد شده در محل تزریق، استرس و سابقه‌ی سردردهای میگرنی در ایجاد آن‌ها موثرند. برای درمان سردرد، مصرف داروهای مسکن یا قرص‌های ضد میگرن معمولی کفایت می‌کند.

عوارض بوتاکس - سردرد

کبودی

کبودی به دلیل سوراخ شدن عروق خونی موجود در محل تزریق رخ می‌دهد. این اتفاق معمولاً ناشی از این است که محل عروق خونی، پیش از تزریق بوتاکس به خوبی شناسایی نشده‌اند. توجه داشته باشید که پزشکان غیرمتخصص و افراد غیر پزشک با آناتومی صورت و گردن آشنایی کافی ندارند. به همین علت ممکن است در طی فرآیند تزریق به عروق خونی آسیب بزنند. کبودی بیشتر زمانی مشاهده می‌شود که پزشک مهارت و تجربه‌ی کافی در تزریق بوتاکس نداشته باشد.

پیشنهاد ویژه : جهت دریافت وقت تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص پوست و موی کلینیک خانه سفید (دارای بورد تخصصی از کشور اتریش و عضو انجمن پوست و مو آمریکا) با قیمت بسیار مناسب با شماره 02154503 یا 09122252731 تماس حاصل فرمایید.

برای پیشگیری از این عارضه، باید از مصرف آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل ژلوفن) تا حداقل ۷ روز پیش از تزریق خودداری کنید. استفاده از کرم‌های ویتامین K یا کرم‌هایی که حاوی عصاره‌ی گیاه ارنیکا هستند، در رفع کبودی موثرند. سایر اقداماتی که باید برای پیشگیری از کبودی پوست انجام بگیرند، شامل موارد زیر است:

 • در حین تزریق بوتاکس باید در حالت نشسته قرار داشته باشید؛
 • عروق خونی باید پیش از تزریق شناسایی شوند؛ به ویژه در مورد نواحی اطراف چشم و سایر بخش‌های مستعد؛
 • پزشک با فشار دادن انگشت خود بر محل تزریق (بدون ماساژ دادن) می‌تواند احتمال کبودی را کاهش دهد.

عفونت

تا کنون گزارشی مبنی بر عفونت ناشی از تزریق بوتاکس منتشر نشده؛ البته در مورد تزریق‌هایی که در محیط‌های درمانی و توسط پزشک صورت گرفته‌اند. تمامی محلول‌های بوتاکس حاوی مایع نرمال سالین هستند و در دمای ۴ درجه‌ی سانتی‌گراد نگهداری می‌شوند. حتی ۳۰ روز بعد از باز کردن محلول بوتاکس، هیچ نشانه‌ای از رشد باکتری‌ها یافت نمی‌شود. با این حال در محیط‌ های درمانی، پیش از تزریق پوست شما را به خوبی استریل می‌کنند تا خطر عفونت به صفر برسد.

واکنش‌های کولینرژیک

واکنش‌های کولینرژیک از جمله عوارض بوتاکس هستند که معمولاً به شکل خشک شدن دهان یا چشم‌ها مشاهده می‌شوند. این عوارض بیشتر در صورت استفاده از فرآورده‌هایی مشاهده می‌شود که از سم بوتولونیوم نوع B ساخته‌ شده‌اند. در کلینیک خانه سفید تنها از فرآورده‌های حاوی سم بوتولیونیوم نوع A استفاده می‌کنیم.

تخفیف ویژه بوتاکس

عوارض بوتاکس در محل تزریق

این گروه از عوارض معمولاً ناشی از انتشار بوتاکس به عضلات مجاور محل تزریق و اثر گذاری بر ماهیچه‌هایی است که مد نظر ما نیستند. احتمال این عوارض زمانی زیاد می‌شود که تزریق بوتاکس توسط افراد غیر پزشک یا پزشکان غیرمتخصص صورت بگیرد.

عوارض محل تزریق در موارد درمان یک سوم بالایی صورت (خط اخم، خطوط افقی پیشانی، ابروها و خطوط پنجه کلاغی) بسیار کم است. چون تکنیک‌ها و دستورالعمل‌های تزریق بوتاکس در این نواحی تا حد زیادی بهینه سازی شده‌اند. تزریق بوتاکس در یک سوم میانی و پایینی صورت و همچنین گردن، کاربردهای کمی دارد. به همین علت تکنیک‌های تزریق در این مناطق ضعیف‌تر بوده و تزریقات باید با دقت و احتیاط بیشتری صورت بگیرند. احتمال بروز عوارض محل تزریق در این مناطق بیشتر است.

در ادامه عوارض بوتاکس در محل تزریق را به تفکیک مناطق تحت درمان بررسی کرده‌ایم:

عوارض بوتاکس در تزریقات بین دو ابرو

عوارض بوتاکس در موارد درمان خطوط بین ابروها شامل سه مورد زیر است. هیچ کدام از این عوارض دائمی، خطرناک یا تهدید کننده‌ی سلامت شما نیستند. صرفاً از لحاظ زیبایی‌ شناختی عوارض نامطلوبی به شمار می‌روند.

افتادگی پلک

افتادگی پلک در گذشته شیوع زیادی داشت و هنوز هم در افرادی که تزریق بوتاکس را در مراکز غیر درمانی یا غیرمعتبر انجام می‌دهند، مشاهده می‌شود. این عارضه به دلیل تزریق نادرست و اثر گذاری ماده‌ی بوتاکس بر عضله‌ی بالا برنده‌ی پلک فوقانی اتفاق می‌افتد. افتادگی پلک معمولاً ۲ تا ۱۵ روز بعد از تزریق بوتاکس مشاهده شده و ۲ تا ۸ هفته طول می‌کشد تا بهبود یابد. با این حال با از بین رفتن تدریجی اثرات بوتاکس، به کلی درمان شده و جای نگرانی ندارد.

برای پیشگیری از این عارضه توجه به موارد زیر کاملاً موثر است:

 • بعد از تزریق بوتاکس به جلو خم نشوید. به محل تزریق دست نزنید و آن را نمالید.
 • پزشک باید محلول بوتاکس را در مقادیر کم و به آرامی تزریق کند. یادتان باشد که هیچگاه نباید در حین تزریق، نواحی تحت درمان را ماساژ داد.
 • برای ثبیت بوتاکس در عضلات هدف، بهتر است تا ۲-۳ ساعت به طور مداوم عضلات مورد نظر را به کار بگیرید و با آن‌ها تمرین کنید. به این ترتیب بوتاکس سریع‌تر جذب بافت هدف شده و به سمت عضلات دیگر نمی‌رود.

بوتاکس عوارضی ندارد

برخی از افراد نسبت به این عارضه از عوارض بوتاکس مستعدترند. پزشک باید عوامل خطرساز در مورد شما را بررسی کند تا اگر هر کدام وجود داشت، شیوه‌ی تزریق را منطبق بر شرایط شما انتخاب کند. برخی از عوامل افزایش دهنده‌ی احتمال افتادگی پلک در زمان تزریق بوتاکس در بین دو ابرو عبارت‌اند از:

 • کسانی که سابقه‌ی آسیب یا جراحی در آن ناحیه داشته‌اند؛
 • افراد مسن؛
 • کسانی که به طور ژنتیکی عضله‌ی بالابرنده‌ی پلک ضعیفی دارند. این مشکل به طور معمول توسط عضلات دیگر صورت جبران می‌شود و در حالت عادی قابل تشخیص نیست. پزشک با معاینه‌ی عضلات متوجه این موضوع خواهد شد.

در گذشته افتادگی پلک در ۱۰ درصد از مراجعین دیده می‌شد. اما اکنون با بهبود تکنیک‌های تزریق و موارد مصرفی، شیوع این عارضه تقریباً به صفر رسیده است. تاکنون در کلینیک خانه سفید هیچکدام از مراجعین ما دچار این عارضه نشده‌اند.

تورم بافت لنفاوی ابرو و پلک مجاور

احتمال این عارضه کم است و بیشتر در کسانی مشاهده می‌شود که سابقه‌ی تورم و ادم در ناحیه‌ی ابرو و پلک دارند، به ویژه آن‌هایی که دچار پف صبگاهی چشم می‌شوند. همچنین التهاب ملتحمه و افتادگی بافت بین دو ابرو، می‌توانند باعث افزایش احتمال این عارضه شوند.

افزایش خطوط مجاور بینی

گاهی با فلج شدن عضلات ناحیه بین ابروها، فعالیت عضلات اطراف بینی بیشتر شده و خطوط مجاور بینی نمایان می‌شوند؛ به ویژه در زمان خندیدن و اخم کردن. با تزریق بوتاکس در طرفین بینی می‌توان این مشکل را به خوبی برطرف کرد.

 عوارض بوتاکس در تزریقات ابرو و پیشانی

افتادگی ابرو

عضله پیشانی که فرونتالیس نام دارد، یک عضله‌ی نازک، عریض و حساس به دوزهای پایین بوتاکس است. اگر محل تزریق بوتاکس در پیشانی بیش از اندازه پایین باشد، می‌تواند باعث افتادگی ابروها و پلک‌ها شود. در این حالت روی پیشانی و پلک‌های فوقانی احساس سنگینی می‌کنید که با آرایش کردن بدتر می‌شود. البته این عارضه بر روی بینایی شما اثری نمی‌گذارد و معمولاً بعد از ۱ تا ۴ هفته برطرف می‌شود. این عارضه هم مانند سایر عوارض بوتاکس به دلیل کم‌تجربگی تزریق‌ کننده و عدم شناخت آناتومی صورت رخ می‌دهد. در صورتی که تزریق توسط پزشک متخصص صورت بگیرد، احتمال افتادگی ابرو و پلک تقریباً صفر است.

چهره بی‌احساس

چهره بی‌احساس یا یخ زده (Frozen look) یکی از عوارض بوتاکس است که به دلیل تزریق دوزهای بیش از حد اتفاق می‌افتد. همانطور که گفتیم، عضله‌ی پیشانی به داروی بوتاکس حساسیت بالایی دارد. برای پیشگیری از این عارضه، دوز پایینی از بوتاکس را به پیشانی تزریق کرده و ۱ ماه بعد نتایج را بررسی می‌کنیم. در نیمی از مراجعین نیازی به تزریقات بیشتر نیست ولی در نیمی دیگر دوز بسیار کمی برای رفع خطوط باقی‌ مانده تزریق می‌شود.

علامت مِفیستو

بالا رفتن بخش میانی و/یا یک‌سوم انتهایی ابرو را علامت مفیستو می‌گویند. این حالت زمانی اتفاق می‌افتد که بخش‌های طرفی عضله‌ی پیشانی به خوبی فلج نشده باشند.

عوارض بوتاکس در تزریقات پلک

شل شدن پلک پایین

عضله‌ی دور چشم شما که مسئول ایجاد خطوط پنجه کلاغی است، یک عضله‌ی سطحی، نازک، عریض و بسیار قدرتمند است. گاهی در زمان درمان خطوط پنجه کلاغی، فلجی ایجاد شده در این عضله به حدی زیاد است باعث افتادگی یا فتق بالشتک‌های چربی زیر چشم می‌شود. به علاوه عضله‌ی دور چشم با ماساژ عروق لنفاوی اطراف چشم باعث تخلیه‌ی مایعات اضافی ناحیه می‌شود. در صورت فلج شدن کامل عضله، مایعات اضافی تخلیه نمی‌شوند و زیر چشم ورم می‌کند. این وقایع باعث پف کردن صبگاهی زیر چشم شده و حتی می‌تواند چین و چروک‌های پلک تحتانی را بیشتر کند. شل شدن  پلک پایین مانند بیشتر عوارض بوتاکس ناشی از اشتباه در تزریق دارو بوده و موقتی است.

سایر عوارض بوتاکس در این ناحیه

 • افتادگی پلک پایین
 • افتادگی پلک بالا
 • دو بینی و لوچی چشم‌ها(بسیار نادر)
 • افتادگی لب (نادر)
 • عمیق شدن خطوط گونه (نادر)

عوارض بوتاکس در تزریقات لب و گردن

عوارض بوتاکس در تزریقات یک‌سوم میانی و پایینی صورت

اطراف دهان

معمولاً تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست اطراف دهان انتخاب چندان مناسبی نیست و سایر روش‌های جوانسازی تاثیر بیشتر و زیبا‌تری بر این ناحیه می‌گذارند. در بیشتر موارد تزریق بوتاکس در نواحی دور دهان همراه با تزریق ژل (معمولاً هیالورونیک اسید) انجام می‌شود. برای پیشگیری از عوارض، باید از دوزهای بسیار پایین و غلیظ بوتاکس استفاده کرد. عوارض بوتاکس در تزریقات اطراف دهان شامل موارد زیر است:

 • عدم تقارن
 • فلج عضلات لب و ناتوانی در تکلم و بلع صحیح
 • دشواری در لب خند زدن
 • گاهی ناتوانی در جلوگیری از بیرون ریختن آب دهان

خطوط اطراف بینی

تزریق در این ناحیه باید با دقت بسیار زیادی صورت بگیرد. عوارضی همچون افتادگی گوشه‌های دهان، افتادگی لب‌ها و عریض شدن لب بالایی در صورتی رخ می‌دهند که پزشک مهارت کافی در تزریق بوتاکس نداشته باشد.

گوشه‌های دهان و چانه

تزریق بوتاکس به عضله‌ی مثلثی که در پایین گوشه‌های دهان جای گرفته می‌تواند باعث لیفت گوشه‌های دهان شود. در مورد این کاربرد، خطر دشواری در لبخند زدن و همچنین دشواری در تکلم وجود دارد. در مورد تزریق بوتاکس به چانه، اگر تزریق به درستی صورت نگیرد، بازهم شاهد عوارض ذکر شده هستیم.

عوارض بوتاکس در تزریقات گردن

مهم‌ترین عارضه‌ی تزریق بوتاکس در گردن، اختلال در بلع و کاهش ترشح بزاق دهان است. همچنین اگر بوتاکس به عضلات عمقی‌تر گردن انتشار یابد، امکان دشواری در حرکت دادن گردن به چپ و راست وجود دارد.

سایر عوارض بوتاکس

فلج نشدن عضلات هدف از دیگر عوارض بوتاکس است که در صورت عدم استفاده از دوزهای مناسب دارو و همچنین تزریق در محل‌های نامناسب رخ می‌دهد. در موارد بسیار نادر مقاومت نسبت به سم بوتولونیوم مشاهده شده که در این حالت، تزریق بوتاکس هیچ تاثیری بر عضلات نمی‌گذارد.

واکنش‌های سیستمیک یا عمومی بدن نسبت به ماده‌ی بوتاکس بسیار نادرند. تاکنون گزارشی مبنی بر واکنش‌های حساسیتی به داروهای مجاز بوتاکس منتشر نشده است. گزارشاتی مبنی بر ظاهر شدن علایم مشابه بیماری پسوریازیس و دانه‌های قرمز بر روی پوست منتشر شده که تا کنون در میان میلیون‌ها بار تزریق، تنها برای دو نفر در هر میلیون نفر در سرتاسر دنیا رخ داده است.


تزریق بوتاکس یکی از ایمن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. البته اگر با استفاده از مواد مجاز و به دست پزشک متخصص در مراکز درمانی صورت بگیرد. در کلینیک خانه سفید تمامی تزریقات بوتاکس توسط پزشکان متخصص انجام شده و از بهترین برندهای موجود در بازار ایران استفاده می‌کنیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.5 / 5. تعداد رای ها 119

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

109 دیدگاه

 1. تشکر ک اینو جواب رو دادید که موقتی هست و بهترین راه لیفت و تزریق چربی هست

 2. من ۳۶ سالمه بخاطر چروک ریز پیشونیم و یه خط اخم نسبتا کم که از بین دو ابرو تا فرق سرم کشیده میشد پنج ماه پیش بوتاکس انجام دادم و الان اثرش داره از بین میره و احساس میکنم چروک ریزم بیشتر شده پیشونیم مثل بادکنکی که بادشو خالی کردن شده🥺

 3. سلام،من مادرم حدودا سه هفته پیش بوتاکس پیشانی و خط اخم انجام داد،و حدودا یک هفته بعدش آرایشگاه پیشانی مادرم رو بند انداخت،فرداش پیشانیش خیلی متورم و قرمز شده بود و فرداش بهتر شد،اما پلک هایش خیلیییی باد کردو افتاده شد و بعد چند روز پلک هاش بهتر شد،اما بینیش ورم کرد،و بعد یک روز انگار کنار لبش ورم داره و وقتی می‌خنده لبش کج میشه،این کجیه لب شدید بود اما الان یکم بهتره اما اثرش هنوز هست،به دکتری که تزریق کرده بودیم زنگ زدیم گفتن نه ربطی به خود بوتاکس نداره،یا به یک چیز حساسیت نشون داده یا اینکه سکته خفیف کردن،(مادرم شب قبل از اینکه چشماش ورم کنه از اسید استفاده کرده بود)الان خیلیییی نگرانیم که نکنه یه وقت سکته باشه،لطفا اگه اطلاعی دارین بگید که میتونن از بوتاکس باشه یا نه و راه درمانی چیه؟

  1. سلام این ها علاءم سکته است و مادر پیش دکتر ببرین و سی تی و ام ار ای حتماااااااااااااااااااا انجام بده چون مادر من سابقه سکته دارن و تا دیر نشده و دوباره اتفاق نیوفتاده مراجعه کن دوست عزیز

 4. سلام وقتتون بخیر
  خاهر من یک ماه پیش بوتاکس مصپورت فول فیس زد،پزشکش رو گونه رو هم بوتاکس میزنه…فردای تزریق زیر گلو و زیرفکش ورم کرد،اول فکرمیکردیم صورتش پف کرده و چاق شده ولی بعد متوجه شد ک غدد لنفاویش ورم کردن…ایا موادش بد بوده یا خاهر من حساس بوده؟خطری داره آیا؟کی رفع میشه؟

  1. دلیلش واکنش سیستم ایمنی به بوتاکس بوده نهایت ۳ روزه رفع میشه

 5. سلام وقتتون بخیر من ۴۰روز پیش بوتاکس مصپورت کردم وابروهام خیلی خوش فرم شد اماالان بعداز۴۰روز درطی روز هرچندساعت یکبار ابروهام بالا پایین میشه یعنی تقارنش ازبین میره بعد به حالت اول برمیگرده این موضوع منو نگران کرده لطفا راهنمایی کنید

 6. سلام من دو هفته پیش بوتاکس کردم، بعد از یک هفته دیدم زیر چشمم پف کرده، از اثرات بوتاکسه؟ و اینکه چه مدت بعد خوب میشه

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله از عوارض نادر بوتاکس هست. حدود ۴ تا ۶ هفته ممکن است بطول انجامد.

 7. سلام من ناحیه پیشانی رو بوتاکس کردم و حالت صورتم و چهره ام به صورت اخمو شده.راهکاری دارید تا ازین حالت خارج بشه.خیلی ناراحتم که چهره ام اخمو به نظر میرسد

  1. با سلام و وقت بخیر

   این مورد بیشتر به دلیل تزریق نادرست یا انتخاب اشتباه ماده بوتاکس بوجود میاد. با پزشک خود در تماس باشید.

  2. سلام دوست عزیز، من ماسک‌های صورت آمریکایی استفاده میکنم که گیاهیه و قشنگ مثل بوتاکسه
   اگه دوست داشته باشی به ایمیلم پیام بده کمکت میکنم.

  3. سلام من یک‌هفتس بوتاکس کردم ناحیه پیشونیم رو سرگیجه های شدید دارم احساس سری و سبکی میکنم تو ناحیه سرم بنظرتون بخاطر بوتاکسه ؟

  4. سلام عزیزم
   میشه اسم محصولی که استفاده میکنید رو بگید؟؟
   ممنون میشم

 8. سلام و‌عرض ادب من ۱ماه پیش بوتاکس مکسفورد زدم و پریشب موهامو دکو کرم کردم وابروهامو دیروز صبح که بیدار شدم پیشانیم باد کرده اندازه گرده الان پلک هام افتاده و باد داره میاد رو چشم هام گفتن بخاطر حساسیت به دکلره است رفتم دکتر امپول بتازون داد و قرص سیتریزین اصلا بهتر نشدم چیکار کنم بوتاکس هم انگار رفته اصلا چون پلک هام افتاده باد کرده بین ۲تا ابروهام این بخاطر بوتاکس یا دکلره بعد بوتاکس ام از بین میره این باد اصلا میخوابه کمپرس سرد گذاشتم بدتر شد

  1. با سلام و وقت بخیر

   البته برند بوتاکس مدنظر شما مسپورت بوده نه مکسفورد.
   این مورد باید حتما بصورت حضوری بررسی شود.

  2. ل
   با توجه به اینکه یک ماه از بوتاکس گذشته احتمال اینکه پتوز باشه و افتادگی ناشی از بوتاکس منتفی میشه حساسیت به دکلره داشتید

 9. با سلام من چندین مرتبه بوتاکس انجام دادم ولی آخرین بار تقریبا دوسال پیش بود که یکی دو دقیقه بعد از تزریق من دچار ضعف و تنگی نفس خفیف شدم و خواهرم حین تزریق دچار تنگی نفس خیلی شدید شد و نمی تونست نفس بکشه و بعد از تقریبا یک ربع کم کم حالش خوب شد.بعد از اون ترسیدم و دیگه بوتاکس نکردم. به نظر شما این اتفاق ممکنه برای من دوباره تکرار بشه و یا تنگی نفس شدید تر بشه؟ ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   عوارض سیستمیک بوتاکس از دوز بالای ۵۰۰ واحد بوجود می‌آید در مصارف زیبایی حداکثر ۱۷۰ واحد استفاده می شود.
   بعید است که از بوتاکس باشد شاید واکنش وازوواگال بوده است.

  2. بله ممکنه دچار واکنش انافیلاکسی نسبت به بوتاکس شده باشند مثل واکنشی ک نسبت به پنی سیلین ایجاد میشه. بهتره هرجا خواستند بوتاکس کنند قبلش تست بدند

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله اما این موارد نادر فقط در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام نشده باشد بوجود می آید.

 10. با سلام
  من دو روز پیش بوتاکس مصپورت ایرانی زدم در ناحیه اطراف چشم و بالای پیشانی و بین دو ابرو، امروز میبینم ک بالای دوتا ابروم قلمبه شده انگار که عضله جمع شده باشه و یک منظره بدی رو بوجود اورده به طوری ک وسط پیشانی من یک گودی سرتاسری داشت ک الان بیشتر ب چشم میاد.آیا راهی برای برطرف شدنش هست؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   دو روز بعد از بوتاکس هنوز عملکرد بوتاکس تمام نشده است.
   حدود ده روز پس از بوتاکس موقع ترمیم آن است.

  2. سلام دوست گلم،ما لوسیونهای بی نظیر گیاهی و طبیعی عالی ای داریم که می‌تونه التهابتو رفع کنه.

 11. با سلام. من اوایل آبان پیشونیم رو بوتاکس کردم. الان تقریبا سه هفته است که داره اثرش از بین میره و متوجه شدم با حتی مقدار خیلی کمی فشار به پیشونیم (مثلا موقع خاروندن یا کرم زدن یا شست و شو)، عضلات پیشونیم یهو میگیره قفل میکنه! انگار اخم کردم یا یک ابروم بالا میمونه! واقعا نگرانم دیگه میترسم اصلا دستمو سمت پیشونیم ببرم. میخواستم ببینم خوب میشه؟؟ و علتش چیه؟؟ من چیکار باید بکنم؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   با توجه به اینکه ما اطلاعی از مارک بوتاکس تزریقی و نحوه تزریق و دوز تزریق شده به پیشانی شما اطلاعی نداریم لذا بهتر است جهت رفع این مشکل با پزشک خود در تماس باشید. همچنین از عوارض مشاهده شده بوتاکس این مورد دیده نشده است.

  2. عزیزم مارکی که برات استفاده کرده چینی بدرد نخور بوده ، مامان منم یه زمان جایی که زده بود اینجوری جمع میشد یجا بوتاکسش ، دیگه جایی که بوتاکس میکنی نرو ، موادش خوب نبوده

  3. دقیقا من همچین مشکل یداشتم و الان پیشونیم حالت بد یداره دکتر دیگه که رفتم گفت دکتر اشغال برند ایرانی برام استفاده کرده

  4. با سلام و وقت بخیر

   عزیزم برند ایرانی مسپورت از با کیفیت ترین بوتاکس های هم رده با برندهای معروف خارجی است.
   احتمال زیاد برندی که استفاده شده براتون چینی و بی کیفیت بوده یا مشکل تاریخ مصرف داشته. پزشک محترم دوم هم سلام بهشون برسونین و از اینکه اطلاعات ناصحیح بهتون دادن گلایه کنین.

  5. سلام،من ۳ روز بوتاکس انجام داوم.خیلی خواب آلود هستمو بسیار کسل و هوشیاریمکمشده به طوری که در این ۳ روز ۴مورد تصادف داشتم که به دلالی بز دقتی خودم بوده.میخ لستم بدونم به بوتاکس ربط دارهو تا چه مدت خواب آلودگی باقی میمونه.البته من داروهای دپاکین و سرترالین هم استفاده می کنم.

  6. برای منم اینطوری شد وقتی تموم‌میشه تایم بوتاکس . حل میشه. نگران نباش. منم دیگه نزدم

 12. سلام آیا بوتاکسی هست که خط پیشانی رو برای همیشه از بین ببره یا امکان نداره

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر بوتاکس درمان موقتی است. برای درمان طولانی تر بهتر است از روش های دیگر مانند لیفت با نخ یا تزریق چربی استفاده کنید.

 13. سلام من سه هفته پیش بوتاکس چینی زدم پیش دکتر عمومی چند روزه پیشونیم گز گز میکنه بین ابروهام یکم ورم کرده وقرمز میشه امروز پلکای چشام ورم کردن تمام بدنم خارش گرفته است از عوارض بوتاکسه

  1. با سلام و وقت بخیر

   بجز خارش باقی موارد از عوارض بوتاکس است.

 14. سلام
  من ۳بار بوتاکس کردم پیشانی و دور چشم الان ۱سال انجام ندادم زیر چشمام پوف کرده به نظرتان بوتاکس بکنم خوب میشه یا ربطی به بوتاکس نداره

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر این مورد ربطی به بوتاکس ندارد.

  2. سلام
   من کرم دور چشم عالی ای میشناسم که برای پف عالیه، دوست داشتین به ایمیلم پیام بدین کمکتون میکنم

 15. سلام من ١۵ روز پیش بوتاکس زدم پلکم متورمه ایا هنوز خطر افتادگی پلک هست ؟ برای بهتر شدنش چکار کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر
   پف پلک در ده درصد از موارد پیش می آید و ۴ تا ۶ هفته بعد از تزریق بین می رود.

 16. سلام مامان من به دلیل لرزش سر به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردن و ایشون یک آمپول بوتاکس به عضلات گردنشون تزریق کردن ولی الان ۲۵ روزه گردنشون درد میکنه سرشو نمیتونه پایین نگه داره و لرزش سرش هم خوب نشده
  بنظرتون طبیعیه؟

  1. عرض ادب و احترام

   این مورد را باید با متخصص نورولوژی درمیان بگذارید.

 17. سلامم من چهاارروزه که بوتاکس انجام دادم ولی تاالان کوچیکترین اثری تو صورتم نمیبینم یعنی تاالان یه زره ام نباید اثر میکرد؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   کمی صبور باشید، بوتاکس با توجه به برند آن ممکن است تا چند روز طول بکشد تا تاثیر کند.

  2. سلام وقت بخیر
   مادرم تقریبا چهارهفته پیش در قسمت پیشانی و دور چشمش بوتاکس کرده بعد از حدود چهارهفته تماکی نواحی ورم کرده انگار آب جمع شده زیر پوستش خیلی بده رفته دکتر گفتن آلرژیه، میخواستم بدونم ممکنه بخاطر بوتاکس باشه و خوب میشه؟ ممنون میشم جواب بدید

  3. سلام و وقت بخیر

   این مورد باید بصورت حضوری معاینه شود اما اگر پف و مایع لنفاوی باشد احتمالا تا هر وقت که اثر بوتاکس وجود دارد ادامه خواهد داشت و تا حدود شش ماه دیگر از بین خواهد رفت.

  4. احتمال اینکه بعد قطع تزریق بوتاکس چین پیشانی از قبل بدتر بشه

 18. سلام وقت بخیر
  من ۳۰ سالمه بیشتر از یکماهه که برای اولین بار بوتاکس پیشونی انجام دادم پیش متخصص ولی الان قسمت بین دو ابروم دچار خارش قرمزی و تورم شده نمیدونم باید چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید😥

  1. با سلام و وقت بخیر

   مشکل پیش آمده فقط با معاینه قابل بررسی است. بهتر است از پزشک خود مشکل را جویا شوید. چون ما از نوع بوتاکس تزریقی و دوز و نحوه تزریق شما با خبر نیستیم.

 19. با سلام من ۷ماه پیش بوتاکس دور چشم انجام دادم که موقع خندیدن گوشه بیرونی چشمام خیلی گود میشد الان دیگه اثر بوتاکس از بین رفته ولی گودی کاملا برطرف نشده، میخواستم بپرسم ممکنه ماهیچه های دور چشمم آسیب دیده باشه و همچنین دو تا لک قهوه ای در محل تزریق هردو تا چشمم افتاده، آیا این عوارض مربوط به بوتاکسه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مواردی که فرمودین از عوارض بوتاکس نیست.
   لکه های قهوه ای ممکن است بخاطر عدم رعایت مراقبت های بعد از بوتاکس و رفتن زیر نور آفتاب در زمان کبودی رخ داده باشد.

 20. سلام من یکبار بوتاکس انجام دادم اما در واکنش به بوی فلفل پیشونیم به شدت منقبض شد طوری که انگار به شدت اخم کردم..و کاملا غیرارادی این اتفاق می افتاد..با کوچکترین لمسی دوباره این اتفاق می افتاد..با استرس این اتفاق می افتاد..کمک کمک اثرش از بین رفت و این حساسیت ها هم کم شد..
  چون من سابقه آلرژی خیلی شدید رو داشتم دو سال پیش که منجر به بستری شدنم شد..البته بوتاکس یک سال بعدش بود
  نمیدونم الان دوباره بوتاکس کنم یا خیر..میترسم. مصپورت هم بود

  1. با عرض ادب و احترام

   با توجه به سابقه حساسیت شدید بهتر است بوتاکس انجام ندهید.

 21. سلام
  من ماه پیش بوتاکس و فیلر انجام دادم و هنوز روی استخوان گونه و زیر پلکم کمی ورم و کبودی داره و همه ی صورتم مخصوصا روی گونه هام خیلی درد داره
  چرا اینجوری شده و چیکار باید بکنم ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. عرض ادب و احترام

   در اثر بوتاکس که نمی تواند باشد و احتمالا در اثر ژل باشد به پزشکی که برایتان تزریق انجام داده است مراجعه کنید شاید با تزریق هیالاز باید ناحیه را به حالت قبل برگرداند.

 22. سلام.بوتاکس دور چشم و پیشونی زدم تقریبا بعد دو سه روز چشم چپم شدید قرمز شد و سوزش و اشک داره احتمال داره بخاطر بوتاکس باشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   مواردی که ذکر کردین از عوارض بوتاکس نیست، بهتر است با پزشک خود مسئله را در میان بگذارید.

 23. سلام، این حقیقته که بعداز چندین سال بوتاکس انجام دادن باعث میشه پوست شل بشه و افتادگی شدید ایجاد کنه

  1. با سلام و وقت بخیر

   شواهد علمی و پزشکی مبنی بر عارضه ای که اعلام کردین وجود ندارد.

  2. سلام دوست عزیزم، من محصولات پوستی عالی ای میشناسم که کمکتون میکنه هم پوستتون تغذیه بشه و هم لیفتینگ بشه، دوست داشته باشین به ایمیلم پیام بدین کمکتون میکنم.

  1. با سلام و وقت بخیر

   برندهای متفاوت و تایید شده بوتاکس فقط در مدت ماندگاری و نوع عوارض با هم متفاوت می باشند. در حال حاضر بهترین نوع بوتاکس همان مصپورت تولید داخل می باشد.

 24. سلام.من ۲۴ روز قبل بوتاکس زدم.هنوز.قسمتی از پیشانی من بالای شقیقه و دو سانتمتر بالاتر از اانتهای ابرو به اندازه‌ی یک نصف فندق ورم کرده .بدون کبودی‌ و با ورم کمتر به سمت داخل موها به اندازه‌ی ۴ سانتیمتر کشیده شده.کمپرس یخ هم کردم.بعد از ۳ هفته هنوز خوب نشده. به دکتر گفتم میگه کاریش نمیشه کرد برو کمپرس گرم بکن و ماساژ بده.این هم فایده نداشت .۴ بار قبل پیس متخصص زیبایی و پوست میرفتم هیچ مشکلی نداشتم این بار اشتباه کردم جای رفتم که طرف پزشک عمومی بود.چه کار کنم .منظره‌ی زشتی داره.مثل ژل آنزیمی برای رفعش نیست؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر انزیمی وجود ندارد .
   گرانولوم به مرور زمان قاعدتا از بین میرود.

 25. سلام
  من یک هفته هستش که برای تعریق کف دست بوتاکس انجام دادم
  و هر دو تا انگشت شصت دستم ناتوان و ضعیف شدن
  جوری که کارای روزمره من رو مختل کرده
  میخواستم در این مورد راهنماییم کنید که ایا این وضعیت از بین میره یا نه

  1. عرض ادب و احترام

   جای نگرانی وجود ندارد. از بین خواهد رفت.
   به احتمال زیاد در اعصاب اصلی و عمیق تزریق شده است.

 26. سلام من ۲ ماه پیش در ایران کارهای زیبایی مثل بوتاکس و تزریق ژل و همچنین نخ کلاژن انجام دادم، الان بعد از گذشت ۲ ماه افتادگی پلک و تورم و قرمزی زیر چشم دارم، نا گفته نماند تمام این کارها توسط یکی از دکترهای معروف زیبایی انجام شده، لطفا راهنمایی کنید و اینکه چه کاری بکنم؟؟ ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   تمام کارهای انجام شده reversible هستند یعنی بعد از مدت اثر دوباره به حالت قبل برمیگردند. افتادگی پلک قاعدتا باید از همان اول می بود و الان بهتر می شد. بهرحال با دکترتون تماس هم بگیرید و بپرسید چون فقط او میداند که چه کرده است قطره چشمی Apraclonidin.

  2. سلام سوالی داشتم خدمتتون من امروز بوتاکس تزریق کردم هنگام تزریق کمی از مایع بوتاکس درون و اطراف چشمم ریخت دکتر با سرم شستشو داد ولی باز نگرانم امکان داره مشکلی پیش بیاد و چکار باید بکنم

  3. با سلام و وقت بخیر

   امکان دارد عضلات چشم تحت تاثیر قرار بگیرد بطور موقت و بعد از مدتی دوباره به حالت عادی برمیگردد.

 27. سلام وقت بخیر تزریق بوتاکس در پیشانی انجام دادم نزد متخصص پوست حدودا ۲ماه گذشته از ۳روز بعداز تزریق درد عضلات در دستانم دارم و با گذشت زمان هیچ فرقی نکرده یه حالت گز گز دارم این طبیعی هست؟
  موقع خواب خیلی اذیتم میکنه
  ممنون میشم راهنماییم کنیم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر جزو عوارض بوتاکس نیست و در مقداری که برای پیشانی مصرف می شود تاثیرات سیستمیک در نقاط دیگر بدن نمی دهد به متخصص نورولوژیست مراجعه کنید.

 28. سلام وقت بخیر.
  یک بار بوتاکس دور چشم و پیشانی انجام دادم ولی بعد از آن تا ۳ ماه سرگیجه داشتم ، الان بیشتر از یک سال از تزریق میگذرد و ابروهای من حالت افتاده پیدا کردن ، آیا دوباره بخوام بوتاکس انجام بدم سرگیجه رو خواهم داشت؟

  1. عرض ادب و احترام

   احتمالا بله.
   توصیه می شود فقط بوتاکس که مجوز وزارت بهداشت را دارند یعنی مصپورت دیسپورت نرونوکس و زیومین مصرف شود و از زدن بوتاکس های چینی که با نام کانادایی و فرانسوی در بازار هستند اجتناب کنید و در ابتدا مقادیر کم زده شود.

  2. سلام وخسته نباشید در مواردی که پس تزریق بوتاکس این عارصه پیش میاید که موقه خندیدن یک پلک بسته میشود چطور میتوان این عیب را برطرف کرد از راهنمایی شما سپاسگزارم

  3. با سلام و وقت بخیر

   راهکار درمانی خاصی وجود ندارد، باید صبور باشید تا خود به خود درمان شود.

 29. سلام مادر من دو ماه بعد از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک شدند و سر درد دارند چی کاری باید انجام دهند؟ مخصوصا برای سر درد

  1. عرض ادب و احترام

   عوارض بوتاکس گذرا هستند و بعد از خاتمه اثر عوارض آن نیز از بین میروند اگر هنوز باگذشت دوماه از بوتاکس سردرد دارند اولا دیگه بوتاکس نزنند ودر ثانی به متخصص نورولوژیست مراجعه کنید.

 30. سلام وقتتون بخیر ببخشید مادر من بوتاکس پیشانی انجام دادن وحالا افتادگی پلک وبالارفتن ۱/۳انتهایی ابرو دارن چیکار باید بکنیم و چه مدت طول میکشه خوب بشه؟! خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. عرض ادب و احترام

   اگر تا سه چهار هفته خوب نشود باید صبر کرد اثر بوتاکس از بین برود و این دو تا چهار ماه طول میکشد .
   برای سریع تر برطرف شدن افتادگی پلک می توانید قطره چشمی آپراکلونیدین را مصرف کرد.

 31. سلام خسته نباشید ایا بوتاکس میتونه باعث بشه مویی ک ب تازگی(یک ماه) کاشته شده بریزه؟؟؟

 32. سلام. عذر میخوام آیا بوتاکس میتونه برای مشکل قلبی( پرولاپس دریچه میترال)مشکل ایجاد کنه؟

 33. سلام من تقریبا ده روز بوتاکس ناحیه پیشانی داشتم زیر نظر متخصص پوست ، احساس گز گز و سفت شدن و سنگینی در ناخیه پیشانی دارم و با دست که لمس میکنم یک کوچلو قسمت ابتدای بالای یکی از ابروهام متورم شده ، آیا این قضیه طبیعی هستش؟

 34. سلام ‌میخواستم بپرسم آیا تزریق مداوم بوتاکس باعث میشه پوست خراب بشه و مثل اولش نشه یا برعکس پوست بهتر میشه ممنون

  1. سلام من برای اولین بار یک هفته ی پیش دور چشم رو بوتاکس زدم و از فرداش احساس خواب آلودگی خیلی شدیدی دارم و چشمام خیلی سنگینه میخوام بدونم طبیعیه ؟

  2. سلام من یکبار تزریق بوتاکس به کف دست داشتم که بعد از دو هفته، بدنم به شدت ضعیف شد ، افتادگی پلک و سرگیجه و دوبینی پیدا کردم تا ۱ ماه، میشه دلیل این عارضه بفرمایید؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   در مواردی که بیش از ۵۰۰ واحد در پوست به یکباره تزریق شود، می تواند اثرات سیستمیک یعنی در جاهای دیگر بدن داشته باشد که شامل فلج شدن روده، بینی، افتادگی پلک و تهوع و سرگیجه باشد.

 35. سلام وقت بخیر
  مادر من بوتاکس صورت انجام دادن که عوارض افتادگی لب . صحیح تکلم نکردن . و ریختن آب دهانش رو داره . سوالم اینه که آیا به تدریج این عوارض بر طرف می شوند یا خیر ؟
  ممنون از شما

  1. با سلام و احترام

   بلی حتما دور لب زیاده از حد زدند و حتما این عوارض برطرف می‌شود، البته اگر در اثر بوتاکس باشد.

   پیروز باشید

  2. سلام ببخشید من 3روز پیش بوتاکس زدم و مزوتراپی انجام دادم از همون شب رگ جلوی گوشم درد گرفته و ب گوشم و چشمم تیر میکشه بنظرتون از عوارض بوتاکس؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   جزء عوارض بوتاکس نیست. صبر کنید اگر مسئله ادامه پیدا کرد با متخصص حضورا قضیه را پیگیری کنید.

 36. سلام عذرمیخوام خانوم های باردار در چه صورتی نباید بوتاکس انجام بدن؟ اصلا خطری داره ؟

  1. سلام و وقت بخیر

   عارضه خاصی در دوران بارداری مشاهده نشده ولی توصیه ما عدم تزریق بوتاکس در دوران بارداری می باشد. اما در دوران شیردهی مشکلی وجود ندارد.

   پیروز باشید

  2. سلام من دوهفته پیش بوتاکس پیشانی و ابرو انجام دادم و دقیقا از همان روز اول تپش قلب و نفس تنگی و سرگیجه شدید دارم و تزریقم روی پیشانی کاملن اثر کرده اما یکی از لبروهام افتادگی پیدا کرده و یکی از ابروهامو میتونم به سمت بالا بدم اما اون یکی را اصلن نمیتونم تکون بدم و افتاده تر هم هست ممنون میشم راهنماییم کنید مرسی

  3. با سلام و وقت بخیر

   شما برای ترمیم یا تاچ آپ به پزشکتان مراجعه کنید که دو طرف را یکسان کند.

  4. با سلام و خسته نباشید ..
   من اطاف چشم ، پیشانی و خط اخمم را بوتاکس زدم از مارک مصپورت، که بعد از سه روز متوجه شدم ابروی سمت راستم خیلی بالا رفته و با ابروی سمت چپم نامتقارن هست مخصوصت صبح ک از خواب بیدار میشدم بسیار منطذه بدی داشت تا کمی ماساژ میدادم تا بهتر بشه هنوز هم این نامتقارنی را دارم، همزمان سه ذوز بعد از بوتاکس سردرد و دوبینی داشتم ک ی ده روزی شایدم بیشتر طول کشید، این عوارض همه ب کنار، متاسفانه ۱۷ روزبعد از تزریق بوتاکس گوش سمت راستم در واقع همون گوشم که ابروم نامتقاران شده بود و خیلی بالا رفته بود شروع کرد ب صداری هور هور، بسیار عذاب اور، رفتم متخصص حلق و بینی ک تست شنوایی دادم و گفتن اعصابت مشگلی نداره و اگر یک ما دیگ طول کشید مجدد بیایین، جایی خوندم ک از عوارض بوتاکس وزوز گوش هست، سوالم اینه ایا این هور هور گوش من ک هنوزم ادامه داره مربوط ب عوازض بوتاکس هست و اگر اره چه مدت طول میکشه ک برطرف شود؟
   و نکته دیگ اینکه من شبها ک میخابم و کاملا بی حرکتم این صدا کامل قطع میشه ب محض اینکه صبح بیدار میشم و راه میرم شروع میشه ..
   بسیار ممنونم..

  5. سلام و وقت بخیر

   بنظر میاد که از عوارض نادر بوتاکس باشد که حداکثر تا پایان اثر مصپورت یعنی ۶ ماه ادا مه خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا