مقالات توصیه و مراقبت‌های کاشت مو

آیا وارد شدن ضربه به سر پس از کاشت مو خطرناک است؟

()

کاشت مو یک راه‌حل دائمی برای از بین بردن مشکل ریزش مو است که عوارض بسیار کمی دارد. با این حال رعایت نکردن برخی از توصیه‌ها و مراقبت‌های پس از کاشت مو باعث می‌شود که شدت این عوارض زیاد شده و در نتیجه گرافت‌های کاشته شده آسیب ببینند.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو دربرگیرنده تمامی جنبه‌های زندگی فرد مانند استحمام، دوش گرفتن، خوابیدن، رابطه زناشویی و حتی الگوی تغذیه‌ای هستند. علاوه بر این موارد به طور اکید توصیه می‌شود که پس از کاشتن موها باید از وارد شدن هرگونه ضربه به سر جلوگیری کنید. اما سوال اینجا است که تا چه زمانی وارد شدن ضربه به موهای کاشته شده می‌تواند خطرناک باشد؟ آیا هر ضربه‌ای با هر شدتی باعث آسیب زدن به گرافت‌ها می‌شود؟

چه ضربه‌هایی پس از کاشت مو خطرناک هستند؟

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم که کدام ضربه‌ها پس از کاشت مو خطرناک هستند، اولین موردی که باید بررسی شود، زمان وارد شدن ضربه است. زیرا با گذشت زمان رفته‌رفته استحکام گرافت‌های کاشته شده بیشتر می‌شود و ضربه‌های واردشده فشار کمتری به آن‌ها وارد خواهد کرد. با توجه به این موضوع، ضربه‌های خطرناک در بازه‌های زمانی مختلف از قرار زیر هستند:

3 روز ابتدایی پس از کاشت مو

در بازه زمانی 3 روز ابتدایی پس از کاشت مو، گرافت‌ها هنوز در جای خود محکم نشده‌اند و کمترین فشاری می‌تواند باعث جابجایی آن‌ها و یا حتی خارج شدن پیوندها از جای خود شود. در این زمان معمولا اثر داروهای بی‌حسی هنوز به طور کامل از بین نرفته است.

به همین دلیل ممکن است که شما شدت ضربه‌ای را که به سرتان وارد شده است حس نکرده و آن را نادیده بگیرید. اما باید بدانید که در برخی موارد حتی فشار بسیار کمی مانند یک نوازش ساده می‌تواند به موهای تازه کاشته شده آسیب بزند.

به همین دلیل در این مدت باید کاملا حواستان را جمع کنید تا در حین عوض کردن پانسمان، شستشو یا خوابیدن هیچ ضربه‌ای به سر وارد شود. در بازه زمانی 3 روزه، ضربه‌هایی مانند خوردن توپ به سر و یا خوردن سر به میله، حتی اگر باعث خونریزی، کبودی و ورم نشوند، می‌توانند به طور کامل گرافت‌های کاشته شده را از بین ببرند. بنابراین باید در این 3 روز از موهای خود به خوبی مراقبت کنید تا فولیکول‌ها بتوانند وارد مرحله رشد شوند.

۳ روز بعد از کاشت مو

3 تا 10 روز پس از کاشت مو

پس از اینکه از بازه زمانی 3 روزه طی شد، می‌توان گفت که از حساسیت فولیکول‌ها کاسته شده است. اما باید بدانید که حتی با وجود گذشت 10 روز هم گرافت‌های کاشته شده به مرحله‌ای نرسیده‌اند که بتوان گفت ضربات واردشده آسیبی به آن‌ها وارد نخواهد کرد.

در بازه زمانی 3 تا 10 روز پس از کاشت مو، هنوز هم باید مراقب باشید که هیچ فشاری به موها وارد نشود. به ویژه ضربه‌ها و فشارهایی که باعث خونریزی می‌شوند، بسیار خطرناک خواهند بود. هرچند این خونریزی جزئی باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که فولیکول‌ها آسیب دیده و نتوانند چرخه رشد خود را طی کنند. به همین دلیل توصیه می‌شود که در این بازه زمانی هم به همان اندازه مراقب باشید که در 3 روز اول مراقبت کرده‌اید.

پس دقت کنید که تا 10 روز پس از کاشت مو، در حین عوض کردن پانسمان، خوابیدن و استحمام هیچ فشاری به فولیکول‌ها وارد نشود. همچنین باید دقت کنید که در این زمان ورزش‌های سنگین انجام نداده و سر خود را به مدت طولانی خم نکنید.

10 روز تا 1 ماه

زمانی که 10 روز از کاشت مو گذشت، می‌توان گفت که ریسک وارد شدن آسیب به گرافت‌های کاشته شده تا حد زیادی کاهش پیدا کرده است. در این مدت دیگر ضربه‌های خفیفی که در حین خوابیدن یا شستن موها ممکن است به موهای کاشته شده وارد شوند، خطرناک نخواهد بود.

هرچه مدت بیشتری از کاشت مو گذشته و به یک ماه نزدیک‌تر شویم، گرافت‌ها استحکام بیشتری پیدا کرده و در برابر ضربه‌های خفیف مقاوم‌تر می‌شوند. به همین دلیل مواردی که خونریزی، کبودی یا ورم را به دنبال ندارند، خطرناک نخواهند بود. اما اگر در اثر وارد شدن ضربه به ناحیه کاشت، دچار خونریزی شدید یا اینکه پس از ضربه، تورم یا کبودی ایجاد شد؛ باید نگران آسیب دیدن گرافت‌ها باشید.

زیرا این نشانه‌ها معمولا به دلیل ایجاد یک شکاف یا وارد شدن آسیب جدی به آن ناحیه ایجاد می‌شوند و این موضوع می‌تواند مقاومت گرافت‌های کاشته شده را کاهش دهد. به همین دلیل است که توصیه می‌شود در این بازه زمانی هرگز ورزش‌هایی مانند کاراته، تکواندو، جودو، کشتی، ورزش‌های توپی و فعالیت‌هایی که احتمال آسیب دیدن سر در آن‌ها وجود دارد، انجام ندهید.

ده روز بعد از کاشت مو

1 تا 6 ماه

پس از گذشت یک ماه از کاشت مو دیگر تقریبا نیازی نیست که از بابت وارد شدن ضربه به سر نگران باشید. در این بازه زمانی ضربه‌هایی مانند خوردن توپ به سر نمی‌تواند آسیبی به گرافت‌ها وارد کند. حتی خوردن سر به میله هم در صورتی که خونریزی به دنبال نداشته باشد، اصلا جای نگرانی ندارد.

در بازه زمانی 1 تا 6 ماه پس از کاشت موها تنها باید مراقب ضربه‌هایی باشید که ممکن است خونریزی‌های شدید و کبودی و تورم گسترده را به دنبال داشته باشند. برای مثال تصادف‌های خطرناک یا سقوط از ارتفاع می‌تواند سلامت و استحکام گرافت‌های کاشته شده را به خطر بیندازد. البته توصیه می‌شود که در صورت وارد شدن ضربه‌هایی که خونریزی‌های جزئی هم به دنبال داشته‌اند، حتما به پزشک خود مشورت کرده و محل ضربه را به او نشان دهید. به این ترتیب می‌توانید از سلامت فولیکول‌ها مطمئن شوید.

پس از وارد شدن ضربه به سر پس از کاشت مو باید چه کار کرد؟

همان‌طور که گفتیم شدت آسیب حاصل از این ضربه، به زمان گذشته شده از کاشت مو و شدت ضرب بستگی دارد. در 10 روز اول در صورت وارد شدن هر ضربه‌ای، حتما باید به پزشک برای معاینه‌های بیشتر مراجعه کنید. در بازه زمانی 10 روز تا 1 ماه تنها ضربه‌های منجر به توزم یا خونریزی نیاز به معالجه پزشک دارند. اما در مورد ضربه‌های خفیف هم بد نیست که با پزشک خود مشورت کنید. اما پس از گذشت 1 ماه تنها برای بررسی اثر ضربه‌هایی که خونریزی، کبودی یا تورم به دنبال داشته‌اند، نیاز به معالجه پزشک وجود دارد.

آیا می‌توان گرافت‌های آسیب دیده پس از ضربه را بلافاصله ترمیم کرد؟

گرافت‌هایی که پس از وارد شدن ضربه به سر به طور کامل از بین رفته‌اند، بلافاصله قابلیت ترمیم ندارند. زیرا بهترین زمان برای ترمیم کاشت مو حدود یک سال پس از آن است.

از چه زمانی پس از کاشت مو می‌توان در حین شستشو موها را لمس کرد؟

پس از گذشت ده روز از کاشت مو می‌توانید در حین شستن موها آن‌ها را به طور آهسته ماساژ دهید. در این زمان ممکن است که ساقه موها به همراه پوست‌های ایجادشده بر روی سر بریزند که جای نگرانی ندارد.

ضربه واردشده به سر پس از کاشت مو چه زمانی اثر خود را نشان می‌دهد؟

ضربه‌های شدیدی که باعث خونریزی، کبودی یا ورم می‌شوند، معمولا اثرات خود را به‌صورت آنی نشان می‌دهند. اما پس از گذشت ده روز، نمی‌توان به طور قطع درباره اثر ضربه‌هایی که باعث بروز این عوارض نشده‌اند، نظر داد. در چنین مواردی معمولا توصیه می‌شود که تا دو ماه پس از کاشت صبر کنید تا دوره شوک و ریزش موها پس از کاشت مو تمام شود. پس از این مدت می‌توان گفت که آیا ضربه باعث از بین رفتن گرافت‌ها شده است یا خیر.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫19 دیدگاه ها

 1. سلام‌من‌بعد‌۴۳روز‌کاشت‌بادوستم‌شوخی‌می‌کردم‌که‌سرم‌خورد‌زمین‌یک‌جوزی‌خون‌آمد‌می‌تونه‌به‌موهام‌آسیب‌بزنه‌الانم‌دست‌مو‌بی‌زارم‌جای‌ضربه‌یک‌کو‌چلو‌درد‌می‌کنه‌کبود‌قرمزم‌نشده

  1. سلام و وقت بخیر

   بله امکان آسیب به موهای کاشته شده وجود دارد. بهتر است با پزشک خود در تماس باشید.

 2. سلام،حدودا ۳۷ روز از کاشتم میگذره،سرم باضربه ی شدیدی به میله برخورد کرد،محل برخوردم خونریزی نداشت،ولی یه خورده متورم شده،اسیبی به گرفتهام وارد شده به نظرتون،ممنون میشم راهنمایی کنین

 3. سلام وقتتون بخیر.یک روز بعدازکاشت سرمن به درماشین خورد وکمی خونریزی کرد و گراف مویی جدانشد.تااینکه بعدازیک هفته شست وشوی اولیه سرمو انجام دادم.همون قسمت سرم که ضربه خورده بود چندجاش زخم شده بود وموقع شستن سرم خونریزی کرد وبعداز شستن خونریزی قطع شد.فقط قسمت خونریزی مو نداشتم البته یه نقطه هایی سیاهی داخل زخم بود.هفته سوم که موهام شروع به ریزش کردن حوالی همان قسمت که ضربه خورده بود کاملا تاس شده البته تاقبل از ریزش همان قسمت ضربه خورده مو داشتم.الان یکماه از کاشت موهام گذشته و اون قسمت کاملا تاس شده البته این قسمت سرم عمده موها موهای طبیعی خودم بوده تا موهای کاشت شده.آیا این قسمت که تاس شده دوباره موهام رشدمیکنه؟

  1. سلام و وقت بخیر

   به دلیل ضربه شدید و خونریزی احتمال رشد مجدد مو در آن ناحیه بسیار کم است. اما با این حال بعد از ماه ششم کامل مشخص می شود که در ان ناحیه مویی رشد می کند یا خیر. در هر صورت با ترمیم مجدد می توانید نسبت به رفع مشکل اقدام کنید.

 4. با سلام من بیشتر از ۴ ماه هست کاشت مو انجام دادم و به قسمت جلوی سرم که مو کاشتم موقع پایین آوردن کرکره میله برخورد کرد و یه خط انداخت یکم خون اومد آیا مشکلی پیش میاد برا موهای کاشته شده

  1. سلام و وقت بخیر

   با پزشک خود در تماس باشید، به علت خونریزی ممکن است مشکلی ایجاد شده باشد.

 5. سلام بنده روز پنجم کاشت توی خواب بودم که دست همسرم آرام به گوشه سرم برخورد کرد
  درد و خونریزی اصلا نداشت، و تغییری هم در بافت موهای کاشته شده ایجاد نکرد
  آیا این ضربه نگران کننده ست؟ کی مشخص میشه که آسیب دیدن یا نه؟

 6. سلام بنده یکم دستکاری کردم موهام توی هفته اول از روز چهارم وسواس دارم اگه خونریزی نکرده و درد نداشته باشه امکان داره فولیکول ها خراب شده باشن؟ نشون چندتا تکنسین دادم گفتن طبیعیه مشکلی نیست ولی استرس گرفتم…البته موهای کاشته شده مثل روز اول کاشت هستن…دستکاری هم ناخن کشیدن یا ضربه نبود فقط انگشتام رو اروم کشیدم نوک.موها

  لطفا راهنمایی کنید استرس گرفتم عکس هم میتونم بفرستم ببینید من ms دارم خیلی اعصابم خورده از این بابت راهنماییم کنید

 7. سلام ..بنده توی هفته ی اول به صورت ناخود اگاه نوک انگشتام رو کشیدم به نوک موها خیلی اهسته بود نه درد داشت و نه خون اومد ایا باعث از بین رفتن گراف ها شده

 8. سلام من روز چهارم وقتی میخواستم وسایل بزارم داخل ماشین ته سرم خورد به بالای در ولی نه زخم شد و نه قرمز کرد احتمال داره گرافت ها اسیب دیده باشه ؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بستگی به شدت ضربه امکان آسیب قبل از روز دهم وجود دارد.

 9. سلام خسته نباشید.من روز بیست وسوم بعدازکاشت هنگام آب دادن به گلها موقع بلندشدن حدود۵ سانتیمتر ازسطح سرم به موکت که جنسش کمی خشک وروی طناب پهن شده بود برخوردآهسته ونه شدید کرده وکمی از پوسته های خشک سرم همراه بامو که انتهای ساقه به رنگ سیاه ریز بود دراومد ولی تورم وکبودی یاخونریزی اصلا نداشت ویکم قرمز شدپوست سرم البته موقع شستشوی سرهم دقیقا به همین شکل موها همراه باپوسته وانتهای بانقطه سیاه میریزه وشبیه به همدیگه بود ریزش هاشون.به موها آسیبی واردنشده؟اگه امکانش هست جوابم۲ سوالم روبدین
  اینکه اون برخورد آسیبی وارد نکرده؟ واینکه ریزش موی چسبیده به پوسته ها باانتهای نقطه سیاه طبیعی هست؟

  1. واقعا مممون بخاطر پاسخگوئیتون به همه ی افراد که سوال دارن ومطرح میکنند.تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا