دانشنامه ریزش مو

راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

()

وقتی پزشک معالج تان به شما می گوید درمان ویژه شیمی درمانی احتمالا باعث ریزش مویتان می شود شاید نگرانی هایی برای شما بوجود آورد. این به شما امکان می دهد فکری برای پوشش سر یا راهکاری به منظور کاهش ریزش موهایتان بکنید. شاید شما تا قبل از ریختن موهای صورت به ریزش مو فکر نکنید. اگر شما سرطان دارید و تحت شیمی درمانی هستید، ریزش مو هم یک واقعیت است. هم مردان و هم زنان ریزش مو را به عنوان یکی از عوارض جانبی پس از تشخیص سرطان ذکر می کنند که از آن واهمه دارند.

برای بسیاری، ریزش مو یک نماد جهانی سرطان است. اگر شما با درمیان گذاشتن این اطلاعات با دیگران راحت نیستید، احتمالا از این عارضۀ جانبی بیشتر از سایر عوارض شیمی درمانی می ترسید. صحبت کردن با گروه مراقبین از سرطان در مورد نگرانی هایتان و آمادگی پذیرفتن ریزش مو به شما در کنار آمدن با این عارضۀ جانبی دشوارِ درمان کمک می کند.

ریزش مو به دلیل شیمی درمانی چرا اتفاق می افتد ؟

داروهای شیمی درمانی، قوی ترین داروهایی هستند که بسیار سریع به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند. متاسفانۀ این داروها علاوه بر سلول های سرطانی به سایر سلول های در حال رشد دیگر در بدن از جمله ریشۀ موها نیز حمله می کنند. شیمی درمانی نه تنها موجب ریزش موهای سر بلکه موجب ریزش موهای تمام نواحی بدن می شود.

گاهی اوقات این ریزش مو شامل موهای پلک ها، ابروها، زیربغل، ناحیۀ شرمگاهی و دیگر نواحی بدن می شود. بعضی از داروهای شیمی درمانی، احتمالا بیش از سایر داروها موجب ریزش مو می گردند و حتی دوزهای متفاوت یک دارو ممکن است موجب کم پشت شدن مو تا طاسی کامل بشود.

با پزشک معالج در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، صحبت کنید. آنها می توانند به شما بگویند انتظار چه عواقبی را باید داشته باشید. خوشبختانه، اغلب اوقات ریزش موی ناشی از شیمی درمانی موقتی است. شما می توانید خوشبین باشید که شش ماه پس ار اتمام دورۀ درمان موهایتان دوباره رشد خواهند کرد، اگر چه ممکن است شکل و حالت کلی موهایتان به طور موقتی کمی متفاوت با قبل به نظر برسد.

ریزش مو در شیمی درمانی از کی شروع می شود؟

موها معمولا دو تا چهار هفته پس از شروع درمان شروع به ریزش می کنند. در این فرآیند ممکن است موها به یکباره یا به صورت تدریجی بریزند. احتمالا شما روی بالش، برس مو یا شانه یا در در روشویی یا موقع دوش گرفتن متوجه ریختن موهایتان خواهید شد.

همین طور متوجه کم پشت شدن موهای سرتان هم خواهید شد. ریزش مو تا اتمام دورۀ درمان و حتی چند هفته پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. حال ممکن است موهایتان کم پشت شوند یا به طور کلی طاس شوید، این بستگی به درمان شما دارد. افراد مبتلا به سرطان، ریزش مو را به عنوان یکی از عواض جانبی استرس زا ذکر می کنند. هنگامی که شما یک نگاه اجمالی به خودتان در آینه می کنید، ظاهر تغییر یافتۀ شما یادآور مریضی و هرچیزی است که شما از زمان تشخیص انتظار داشتید.

چقدر بعد از شیمی درمانی رشد موها باز خواهد گشت ؟

سوالی که بسیار از پزشک ما پرسیده می شود این است که چقدر بعد از شیمی درمانی مو در میاد ؟

پاسخ پزشک : این فرآیند رشد مجدد موها ممکن است چندین هفته پس درمان اتفاق بیفتد و موهایتان مجددا شروع به رشد کنند. زمانی که مویتان شروع به رشد مجدد نمودند، احتمالا این فرآیند نسبت به ریزش مو سرعت کمتری خواهد داشت. اما این تفاوت در سرعت رشد موقتی است. موهای جدید ممکن است رنگ و بافت متفاوتی داشته باشند. ممکن است نسبت به قبل جعد یا فر بیشتری داشته، یا حتی ممکن است تا زمانی که رنگریزه ها شروع به فعالیت مجدد بکنند، خاکستری رنگ باشند.

آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟

آیا امکان دارد در شیمی درمانی موها نریزد ؟ در حال حاضر هیچ درمان و یا دارویی که تضمین کند موهای شما در طی دوره درمان یا پس از آن دچار ریزش نخواهند شد، وجود ندارد. درمان متعددی به عنوان راهکارهای احتمالی پیشگیری از ریزش مو بررسی شده اند، اما هیچکدام مطلقا مؤثر نبوده اند، از جمۀ آن ها:

آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟
آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟

کلاه های خنک کنندۀ سر یا کلاه یخی مخصوص شیمی درمانی (کاهش دمای اسکالپ ): در طی دورۀ شیمی درمانی، یک کلاه کاملا متناسب که توسط مایعی سرد، خنک می شود، می تواند روی سر شما قرار بگیرد که موجب کاهش جریان خون به اسکالپ می شود. در این روش، داروهای شیمی درمانی احتمالا کمتر موهای شما را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات انجام شده بر کلاهک خنک کننده و دیگر شکل های کاهش دمای اسکالپ در اکثر افرادی که آن را امتحان کرده اند، تا حدی جواب داده است.

با این وجود، نتایج این روش نشان دهندۀ خطر کم عود دوباره سرطان است، چرا که این ناحیه نسبت به سایر نقاط بدن دوز کافی از شیمی درمانی را دریافت نمی کند. افرادی که از این روش استفاده کردند، احساس درد ناشی از سرما و سر درد را گزارش کرده اند.

ماینوکسیدیل : اعمال ماینوکسیدیل، یک داروی تایید شدۀ ریزش موی سر قبل و در طول دورۀ شیمی درمانی گرچه موجب جلوگیری از ریزش مو نمی شود، با این وجود تحقیقات نشان می دهد که ممکن است سرعت رشد مجدد موها را افزایش دهد. برای فهم اینکه آیا مینوکسیدیل در رشد مجدد موها پس از درمان سرطان مؤثر است یا خیر، تحقیقات بیشتری نیاز است.

چه کاری بکنیم که بهتر باشد؟

ریزش موی شما به دلیل شیمی درمانی به طور کلی نه قابل پیشگیری است و نه قابل کنترل، اما قابل مدیریت است. مراحل زیر را در سرتاسر دوره درمان برای به حداقل رساندن سرخوردگی و افسردگی ناشی از ریزش مو دنبال کنید.

ریزش مو در اثر شیمی درمانی
ریزش مو در اثر شیمی درمانی

راه های کم کردن روند ریزش مو قبل از شروع شیمی درمانی

 • با موهایتان با ملایمت رفتار کنید : در رفتار با موهایتان مهربان باشید. دکلره، رنگ یا فر کردن می تواند موجب ضعیف تر شدن موها شود. تا حد امکان اجازه بدهید موها با هوا خشک شود و از خشک کردن موها با سشوار و اتوی مو اجتناب کنید. تقویت موها در حال حاضر احتمال بقای آن روی سر در طول دورۀ درمان را کمی بیشتر می کند.
 • سعی کنید موهایتان را کوتاه کنید : موهای کوتاه در مقایسه با موهای بلند روی سر پر پشت تر دیده می شوند. بنابرین به این خاطر که موهایتان خواهد ریخت، کم پشت بودن و ریزش موها در صورتی که موهای کوتاهی هم دارید، خیلی محسوس و قابل توجه نخواهد بود. ولی اگر موهای بلندی دارید، آن را کوتاه کنید چرا که این به شما کمک می کند مرحلۀ ریزش مو را بهتر پشت سر بگذارید.
 • برای پوشاندن موهای سرتان برنامه ریزی کنید : اکنون زمان فکر کردن به کلاه گیس، روسری و سایر پوشش های سر است. این که موهای خود را می پوشانید یا نه، به خودتان بستگی دارد. اما اگر از الان برای اینکار برنامه ریز کنید، بهتر است تا اینکه بخواهید بعدا اینکار را انجام دهید.

راه های کم کردن روند ریزش مو در دوره شیمی درمانی

 • با موهای باقی مانده تان با ملایمت رفتار کنید : راهکارهای ملایم رفتار کردن با موهایتان را همچنان در طی شیمی درمانی نیز ادامه دهید. از یک برس نرم استفاده کنید. تنها در صورت ضرورت موهایتان را بشوئید. دقت کنید از شامپوهای ملایم استفاده کنید.
 • سعی کنید موهایتان را بتراشید : برخی از افراد اذعان می کنند که سرشان در طی درمان دچار خارش، حساسیت و تحریک می شود و همزمان موهایشان شروع به ریختن می کند. تراشیدن سر می تواند باعث کاهش تحریک پذیری و برطرف شدن احساس خجالت ناشی از کم پشتی مو و طاسی شود.
 • از پوست سرتان محافظت کنید : اگر سرتان در مقابل اشعه مستقیم آفتاب یا سرما قرار می گیرد، برای محافظت از پوست سر از کرم های ضد آفتاب یا سایر پوشش های سر استفاده کنید. همچنان که شما دورۀ درمان را طی می کنید، پوست سر شما حساس می شود، به همین خاطر اشعۀ زیاد آفتاب و سرمای هوا می تواند آن را تحریک کند. نداشتن مو یا موی کم داشتن روی سر می تواند باعث ایجاد احساس سرما شود، بنابرین یک کلاه یا پوشش دیگری می تواند احساس ناخوشایندی شما را برطرف کند.

پس از درمان بوسیله شیمی درمانی

 • همچنان با ملایمت با موهایتان رفتار کنید : رشد موهای جدید به دلیل محصولات مدلینگ مو دستگاه های حرارتی، بالاخص بسیار شکننده و مستعد آسیب خواهد بود. از رنگ کردن و دکلره کردن موها تا زمانیکه موها قوی تر شوند، اجتناب کنید. ور رفتن با موها می تواند به موهای جدید آسیب برساند و پوست حساس سر را تحریک کند.
 • صبور باشید : این احتمال وجود دارد که رشد موها به آرامی برگردد، اما ممکن است بلافاصله طبیعی به نظر نرسد. رشد کردن موها و همینطور ترمیم مو ناشی از درمان سرطان نیز زمان می برد.

 

استفاده از کلاه هنگام شیمی درمانی
استفاده از کلاه هنگام شیمی درمانی

استفاده از کلاه گیس بعد از ریزش مو

پوشاندن موها در طی ریزش مو یک تصمیم کاملا شخصی است. برای بسیاری از مردم، مو با هویت شخصی و سلامت همراه است، بنابراین آنها تصمیم می گیرند که با پوشیدن یک کلاه گیس، این نگاه نسبت به خودشان را حفظ کنند. برخی کلاه یا روسری را انتخاب می کنند. در حالی که برخی دیگر چنین کاری نمی کنند. از پزشکتان یا سایر پرسنل بیمارستان بخواهید که به شما در پیدا کردن جایی برای تهیۀ بهترین کلاه یا پوشش سر کمک کنند.

پرتو درمانی نیز موجب ریزش مو می گردد

پرتو درمانی هم به سرعت به سلول های در حال رشد در بدن حمله می کند، اما برخلاف شیمی درمانی، تنها منطقۀ خاصی که درمان در آنجا انجام شده است را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما تحت پرتو درمانی در ناحیۀ سر هستید، احتمالا موهای سرتان را از دست می دهید.

رشد موهای شما معمولا پس از اتمام درمان شروع می شود. اما اینکه به همان پرپشتی و ضخامت قبل برگردد، به فرآیند درمان شما بستگی دارد. انواع متفاوت پرتو درمانی و دوزهای متفاوت هم تاثیرات متفاوتی روی موهایتان می گذارد. دوزهای بالاتر پرتودرمانی موجب ریزش موی دائمی گردد.

قبل از درمان در مورد میزان دوز مورد استفاده و مواردی که که شما باید از آن انتظار داشته باشید، صحبت کنید. پرتو درمانی پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. منطقۀ درمان احتمالا قرمز خواهد شد و آفتاب سوخته و پوسته پوسته به نظر می رسد. اگر پرتو درمانی روی سر شما انجام می شود، بهترین راه این است سرتان را به دلیل حساسیت آن با کلاه و پوشش های دیگر از اشعه آفتاب و گزند سرما بپوشانید. کلاه گیس و پوستیژ ها ممکن است پوست سرتان را تحریک کنند.

کاشت مو بعد از شیمی درمانی

یکی از دغدغه های افرادی که به دلیل شیمی درمانی موهای آن ها دچار ریزش شده است، بازگرداندن موها به حالت قبل می باشد. یکی از راه هایی که شاید به ذهن آن ها خطور کند کاشت مو می باشد. باید در نظر داشت که در طول دوره شیمی درمانی امکان کاشت مو وجود ندارد. زیرا داروهای شیمیایی که روی فولیکول های مو تاثیر می گذارند روی موهای کاشته شده نیز تاثیر می گذارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫37 دیدگاه ها

 1. من سرطان تخمدان با متاستاز ریه دارم
  امروز اولین جلسه شیمی درمانیم بود
  روزهای سختی رو میگذرونم
  التماس دعا…
  خدایاهمه بیماران رو شفا بده

 2. سلام..من هم شیمی درمانی شدم و خداروشکر خوب شدم….لطفا وقتی موها نوک میزنه با ژیلت اونو بزنید.این باعث میشه مو محکم بشه

 3. سلام دوستان عزیزم به خدا توکل کنید بعد بدون دلهره با امید و بخاطر عزیزانتون اصلا به مرگ فکر نکنید حتی دردتون هم بروز ندین من خانومی بودم سی دو ساله که مبتلا به سرطان سینه و بعد از چند ماه سرطان خون شاید هر کس دیگه بود با همون خبر اولی دیگه امید نداشت اما من بخاطر بچه هام که تنها کسشون بودم حتی لب باز نکردم بگم دردم چیه چون تو اون وضعیت شوهرمم رهام کرد هم خودمو هم بچه هامو اما خدا که بود کار خیاطی میکردم خدا روشکر در حدی بود که محتاج کسی نباشم اما میدونید هزینه درمان زیاده به خدا توکل کردم درد زیادی کشیدم در حدی که شب ها تا خود صب بیدار بودم بعد از همون سرطان دومم که تمام تنم درد داشت و کبود بودم انگار زخمه تحمل کمترین لمسی نداشت بدنم وتب میکردم در حدی رسید که دیگه افتادم رو جا توان غذا خوردن نداشتم اما هر روز به خودم میگفتم تو نباید خودتو ببازی بچه هات چی میشن وقتی به این موضوع فکرم میرفت انگار یه نیرو بهم وارد میشد که به شب دیگه از زندگیم صب بشه حدود چندماه به هر سختی بود بلند میشدم که بچه ها روحیه شون خراب نشه رفته رفته توانم برگشت بعد از یک سال وقتی به خودم اومدم که دارم عادی زندگی میکنم خدا رو شاهد میگیرم خدا اول به بچه هام رحم کرد ورحمانیتش که امیدمو به پول کسی ندادم که کمکم کنه خوب شم تو اون شرایط هم مادر بودم هم پدر هم پرستار خودم خدا هم دکترم شد الان چهار سال داره میگذره
  عزیزان دلم شما به لطف خدا هم کس دارید هم إن شاءالله پول پس شرایطتون از اون شرایطی که من داشتم خیلی بهتره پس امید وتوکتون به خدا باشه و به فکر حال ودل عزیزانتون باشین قطعا قدرت میگیرید وخوب میشد إن شاءالله

 4. سلام دوست عزیز نویسنده کاش راهی بود که از زندگی من مینوشتین خودم دلم میخواست بنویسم اما میدونم که نمیشه

 5. باسلام وعرض ادب وآرزوی شفای کامل دوستان منم دوران درمان شیمی وپرتوگذراندم خدارا شکر خیلی بهتر شدم توان وانرژی اولم برگشته
  فقط روحیه تونو حفظ کنید غذاهای مقوی ومیوه هرچه میتونید استفاده کنید هرچه نخوردید یر خوب میشید

  عزیزا بعداز درمان پرتو سینم هم سوخته بود هم تیره شده بود
  یکی به من پیشنهاد کرد آلوورا بگیرم ژله اونو هرروز به سینم زدم ده روز نشده خوب خوب شد حتما با کمترین هزینه بااین روش درمان کنید نیاز به هیچ پمادی نیس

 6. سلام منم کنسر سینه گرید ۳ هستم و ۸ جلسه شیمی دکتر بهم تجویز کردن و ۶ جلسه انجام شده و ۲ جلسه مونده بعدش هم پرتو و بعد از اون تا یکسال هورمون تراپی دارم اما شادترین هستم برام مهم نیست خودم باید باعث حال خوب خودم باشم به خاطر بچه و همسرم باید سرپا بشم و این سرطان رو شکست بدم …
  دوستان ما میتوانیم ??

 7. باسلام خدمت تمامی بزرگواران
  بنده تمامی نظرات، حرف دل شما دل شکستگان را شنیدم چون بنده هم در زندگانی جان دلم در شرایط شماست و دلشکسته؛ اما خدا در این دنیای گذری هر کسی را با انواع مختلف روش ها به امتحان می کشد که ان شاا… با کمک خود او و توسل به ائمه بتوانیم از این امتحان الهی سربلند در بیاییم. بنده خواهش میکنم از اطرافیان بیمار که با دادن روحیه، فراهم کردن زمینه نشاط و شادی، دادن امید به زندگی در همه حال کمک حالش باشند و با قدرت پیش بروند؛ در حال زندگی کنند، گذشته را فراموش و آینده را به دست خدا بسپارند که شفا دهنده واقعی اوست پس به او توکل میکنیم و تمام کارها رو به دست او میسپاریم.
  یاعلی

 8. سلام متاسفانه مادر درگیر سرطان سینه هست الان نزدیک ۵سال دوبار هر بار ۸جلسه شیمی درمانی شد بعد اتمام دوره اول رویش مو داشت ولی بعد اتمام دوره دوم که یک سال با بار اول فاصله داشت دیگه موهاش در نیومد الان نزدیک هفت ماه تموم شده حالا جسمانی شم خوب نشده لطفاً راهنمایی کنید

  1. سلام.باید هم جسما وهم روحا تقویت بشه.برای تقویت جسمی غذاهای مقوی مثل آبگوشت گوسفندی وعسل آب بالیمو ترش تازه،ژل رویال،میوه جات وسبزیجات تازه و ورزش ملایم وپیاده روی وبرای روحی قبول بیماری وهمزمان تلاش برای نشاط بیشتر توسط خود وهمراهان وداشتن محیط آرام وبی تنش.بابیماری خودمون مثل فرزندمون رفتار کنیم.با آرامش ومحبت توکل بر خدا.یاد خدا وشنیدن وخواندن آیات الهی وجود بیمارو سرشار از انرژی میکنه.نشست وبرخواست با انسانهای سالم وشاد.به امید سلامتی تمام بیماران

 9. با عرض سلام
  من سال 93به سرطان سینه دچار شدم 8جلسه شیمی درمانی انجام دادم بعد هم جراحی شدم و کلا یکی از سینه هام رو برداشتن 17دوره آمپول هرسپتین دوباره تو مرکز شیمی درمانی به من تزریق شد دچار سرطان بدخیم بودم موهایم کاملا ریخت اما بعد از شیمی درمانی اول خودم موهای سرم تراشیدم که حتی تو دوره شیمی درمانی ریشه اونا هم ریخت اما همیشه شاد بودم روحیه خودم رو نباختم بعد هم موهام دراومد، دوستان اینا رو گفتم تا بدانید همه چیز بستگی به روحیه خودتون داره الان نزدیک 8سال از اون روزا می گذره و سرطان من کاملا خوب شد و دیگه برنگشت خدایا شکرت

  1. چقدر عالی خداروشکر
   منم دچار کانسر سینه راست عستم تازه یک جلسه شیمی درمانی رفتم
   سمردم به خدا مثل همیشه خودمو

  2. سلام دوست عزیز!خداروشکر میکنم که شما بهبودی کامل بذست اوردین!عاجزانه ازتون خواهش میکنم اگر ممکنه برای پنج دقیقه با خاله من که مبتلا به سرطان سینه شده صحبت کنید
   من هرکاری لازم باشه هر خدمتی بتونم بهتون میکنم و تا اخر عمر مدیون و دعاگوی شما هستم اگر پنج دقیقه با خالم صحبت کنید خیلی خیلی تو روند بهبودیش کمک ما کردین

 10. من یک دوره هفت جلسه شیمی شدم ک موهام کاملا ریخت بعد چند ماه دوباره بسرعت رشدکرد و حالت قبلشرو پیدا کرد اما حدود یک ماه پیش وقتی جواب پت اسکن رو ب دکترم نشون دادم گفت ک جلسه دیگه شیمی لازمه که حدودا ده روز میگذره.تا الان فقط موهام زبر شدن ولی ریزش نداشته میخاستم بدونم ایا ممکنه بریزه با یک جلسه ؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بطور قطع نمی توان نظر داد اما بله ممکن است با یک جلسه هم ریزش داشته باشین.

 11. همسر من حدودا 13 ماه است که درگیر سرطان مغز استخوانه از ابتدای تشخیص تا قبل از پیوند مغز استخوان با هماهنگی پزشک و بیمارستان از نوع بیماری و حاد بودن شرایطشون مطلع نبود و فکر میکرد بابت کم خونی مزمن تحت درمان است ایشان قبل از پیوند شش مرحله شیمی درمانی و در هر مرحله 6 شبانه روز به صورت مداوم داروی شیمی درمانی میگرفت که جالبه بدونید یک تا موی ایشان نریخت و بعد از یک سال در زمان پیوند تقریبا از نوع بیماریشون مطلع شدن و موهاش ریخت و الان دوره نقاهت پیوندشون رو دارن می گذرانند.
  با توجه به این تجربه من اعتقاد دارم رابطه عمیقی بین دغدغه های فکری و روحی و ریزش مو وجود دارد چون اسم سرطان برای عموم مردم یک نوع تابو است

  1. بنده كاملا با اين صحبت شما موافقم- كنترل ذهن بزرگترين كمك هست

 12. سلام منم ۲۱ساله سرطان سینه که درحال حاضرشیمی وجراحی روبه پایان رسوندم والان اماده میشم برای پرتودرمانی…فقط میخاستم بگم همه ی این دوره هاتموم میشه مودوباره رشدمیکنه مهم سلامتیه…همین که امیدی هست برای باقی عمر چه فرقی میکنه که موباشه یانباشه مال من کامل ریخت ولی الان قشنگ داره رشدمیکنه

  1. من هم مورد ِ شما رو داشتم شیمی تمام شد و در حال حاضر دارم پرتو میشم،چند وقت بعد از شیمی موهاتون رشد کرد؟

  2. الهی همیشه سلامت باشی.مادر منم فردا شنبه ۲۷ اذر دومین شیمی درمانیشه.امیدوارم بتونه طاقت بیاره.۷۶ سالشه و براش نگرانم.خودمم خیلی بیتابم.دعا کنید منم آرامش داشته باشم.

 13. سلام
  درست هست که موها در سری اول شیمی درمانی میرسزند و بعد در دوره های بعد کم کم رویش مجدد مو ایجاد می شود ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر از نوع شیمی درمانی با ریزش مو باشند تا زمانی که تحت شیمی درمانی هستید ریزش مو ادامه دارد و بعد از قطع دارو مجددا رشد میکنند.

  2. سلام ببخشید من نویسنده هستم،می خواستم یه داستان در مورد کسی که سرطان داره و موهاش می‌ریزه ونا امیدی های این بیماری بهم بگید،که با واقعیت و تجربیات واقعی بیشتر بخونه.ممنونم

  3. سلام من سرطان سینه داشتم‌ جراحی شدم و شیمی درمانی قرص لتروزل میخورم شیمی درمانی ۴ ماهه تمام شده موهام درامده ولی خیلی کم پشت شده و همینطور ابروهام کسی میدونه باید چی کار کنم

 14. من ۵۰ سالم هست و خانم هستم
  میدونستم که شیمی درمانی خواهم شد و موهام خواهد ریخت زمان ریختن موهام خوشحال بودم که درمانم خوب پیش میرود نه تدارکی برای موهایم دیده بودم نه از کلاهی استفاده کردم خیلی هم راضیم سلامتی بدست بیاد خدا یا شکرت چه با مو چه بی مو????????

  1. افرین به نوع نگاه شما به عوارض شیمی درمانی چون من خودم هم الان باهاش درگیرم وتازه شیمی درمانی و شروع کردم و ذهنم به تدریج آماده کردم وبه همین نتیجه شما رسیدم سلامتی خیلی مهمه چه با چه بدون مو

  2. چقدر خوب که اینجا ادم امیدش بیشتر میشه من قرار شیمی درمانی بشم تنها دغدغم ریزش موهام

 15. سلام و سپاس از اطلاعات مفید شما
  من دختر پانزده ساله ام بعد از شیمی درمانی پیوند مغز و استخوان شده
  رشد موها کاملا ضعیف و تعدادشون بسیار بسیار کمتر از سابق هست
  در حال حاضر از دو امپول تقویت مو و ماینوکسیدیل ۵درصد استفاده میکنه که حدود سه ماه هست که شروع مصرف داروها میگذره
  ولی رشد چشم گیری نداشته
  کاش بتونید ما رو هم راهنمایی کنید
  سپاس گذارم.

  1. عرض ادب و احترام

   این دو را کماکان مصرف کنید وصبر داشته باشید زمان به نفع شما کار می‌کند حداقل سه ماه باید فرصت دهید.

   پیروز باشید

  2. منم پیوند مغزاستخوان کردم و بعد از گذشت یکسال حدود ۳۰٪ موهام درآمده که بسیار نازک و کمرنگ هست

  3. سلام من سال۸۸ بعد پیوند ریخت دیگه در نیومدند، یعنی خیلی کم پشت در اومدند، خواهش میکنم اگه تونستید درمانی برای مشکل مو هایتان پیدا کنید، خواهش میکنم من را هم راهنمایی کنید،
   سپاسگزارم

 16. سلام و درود بر شما
  مطالب شما جامع و کامل بود ممنون و سپاس . فقط مطلبی عنوان کرده بودین که از پزشک خودمون بخوایم برامون برای کلاه گیس نسخه ایی بنویسند تا بیمه مبلغ رو کمک کنن آیا همه جا امکان پذیر هستش این درخواست؟ این مطالب احیانا ترجمه مقالات خارجی نیست چرا که تا بحال نشنیدم برای کلاه گیس بیمه هزینه رو متقبل بشه.
  ،ایا خوردن داروهای گیاهی مثل سیاهدانه رو میشه حین یکسالی که تحت درمان هستیم استفاده کنیم برای سفید نشدن مو ،؟؟ شما چه چیزی توصیه میکنید
  با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   بله مطلب ترجمه از وب سایت دانشگاهی معتبر آمریکایی بود و قسمت مد نظر شما اصلاح شد. متشکر از تذکر بجایی که دادین.
   در مورد تاخیر در سفیدی مو نمیتوان به طور قطع ماده گیاهی یا دارویی را پیشنهاد داد،‌ بهتر است با مشورت با متخصص پوست و مو مجرب تصمیم گیری کنید.

   پیروز باشید

  2. سلام،من می خواستم از کسانی که این بیماری رو دارند درخواست کنم که در مورد اون یکم برام توضیح بدید.ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا