ریزش مو

راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

4.6
(109)

در این مقاله به بررسی راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی می پردازیم.

وقتی پزشک معالج تان به شما می گوید درمان ویژه شیمی درمانی احتمالا باعث ریزش مویتان می شود شاید نگرانی هایی برای شما بوجود آورد. این به شما امکان می دهد فکری برای پوشش سر یا راهکاری به منظور کاهش ریزش موهایتان بکنید. شاید شما تا قبل از ریختن موهای صورت به ریزش مو فکر نکنید. اگر شما سرطان دارید و تحت شیمی درمانی هستید، ریزش مو هم یک واقعیت است. هم مردان و هم زنان ریزش مو را به عنوان یکی از عوارض جانبی پس از تشخیص سرطان ذکر می کنند که از آن واهمه دارند.

برای بسیاری، ریزش مو یک نماد جهانی سرطان است. اگر شما با درمیان گذاشتن این اطلاعات با دیگران راحت نیستید، احتمالا از این عارضۀ جانبی بیشتر از سایر عوارض شیمی درمانی می ترسید. صحبت کردن با گروه مراقبین از سرطان در مورد نگرانی هایتان و آمادگی پذیرفتن ریزش مو به شما در کنار آمدن با این عارضۀ جانبی دشوارِ درمان کمک می کند.

ریزش مو به دلیل شیمی درمانی چرا اتفاق می افتد ؟

داروهای شیمی درمانی، قوی ترین داروهایی هستند که بسیار سریع به سلول های سرطانی در حال رشد حمله می کنند. متاسفانۀ این داروها علاوه بر سلول های سرطانی به سایر سلول های در حال رشد دیگر در بدن از جمله ریشۀ موها نیز حمله می کنند. شیمی درمانی نه تنها موجب ریزش موهای سر بلکه موجب ریزش موهای تمام نواحی بدن می شود. گاهی اوقات این ریزش مو شامل موهای پلک ها، ابروها، زیربغل، ناحیۀ شرمگاهی و دیگر نواحی بدن می شود. بعضی از داروهای شیمی درمانی، احتمالا بیش از سایر داروها موجب ریزش مو می گردند و حتی دوزهای متفاوت یک دارو ممکن است موجب کم پشت شدن مو تا طاسی کامل بشود.

با پزشک معالج در مورد داروهایی که باید مصرف کنید، صحبت کنید. آنها می توانند به شما بگویند انتظار چه عواقبی را باید داشته باشید. خوشبختانه، اغلب اوقات ریزش موی ناشی از شیمی درمانی موقتی است. شما می توانید خوشبین باشید که شش ماه پس ار اتمام دورۀ درمان موهایتان دوباره رشد خواهند کرد، اگر چه ممکن است شکل و حالت کلی موهایتان به طور موقتی کمی متفاوت با قبل به نظر برسد.

ریزش مو در شیمی درمانی از کی شروع می شود؟

موها معمولا دو تا چهار هفته پس از شروع درمان شروع به ریزش می کنند. در این فرآیند ممکن است موها به یکباره یا به صورت تدریجی بریزند. احتمالا شما روی بالش، برس مو یا شانه یا در در روشویی یا موقع دوش گرفتن متوجه ریختن موهایتان خواهید شد.

همین طور متوجه کم پشت شدن موهای سرتان هم خواهید شد. ریزش مو تا اتمام دورۀ درمان و حتی چند هفته پس از آن نیز ادامه خواهد داشت. حال ممکن است موهایتان کم پشت شوند یا به طور کلی طاس شوید، این بستگی به درمان شما دارد. افراد مبتلا به سرطان، ریزش مو را به عنوان یکی از عواض جانبی استرس زا ذکر می کنند. هنگامی که شما یک نگاه اجمالی به خودتان در آینه می کنید، ظاهر تغییر یافتۀ شما یادآور مریضی و هرچیزی است که شما از زمان تشخیص انتظار داشتید.

چقدر بعد از شیمی درمانی رشد موها باز خواهد گشت ؟

سوالی که بسیار از پزشک ما پرسیده می شود این است که چقدر بعد از شیمی درمانی مو در میاد ؟

پاسخ پزشک : این فرآیند رشد مجدد موها ممکن است چندین هفته پس درمان اتفاق بیفتد و موهایتان مجددا شروع به رشد کنند. زمانی که مویتان شروع به رشد مجدد نمودند، احتمالا این فرآیند نسبت به ریزش مو سرعت کمتری خواهد داشت. اما این تفاوت در سرعت رشد موقتی است. موهای جدید ممکن است رنگ و بافت متفاوتی داشته باشند. ممکن است نسبت به قبل جعد یا فر بیشتری داشته، یا حتی ممکن است تا زمانی که رنگریزه ها شروع به فعالیت مجدد بکنند، خاکستری رنگ باشند.

آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟

آیا امکان دارد در شیمی درمانی موها نریزد ؟ در حال حاضر هیچ درمان و یا دارویی که تضمین کند موهای شما در طی دوره درمان یا پس از آن دچار ریزش نخواهند شد، وجود ندارد. درمان متعددی به عنوان راهکارهای احتمالی پیشگیری از ریزش مو بررسی شده اند، اما هیچکدام مطلقا مؤثر نبوده اند، از جمۀ آن ها:

آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟
آیا می توان جلوی ریزش موی ناشی از شیمی درمانی را گرفت؟

• کلاه های خنک کنندۀ سر یا کلاه یخی مخصوص شیمی درمانی (کاهش دمای اسکالپ ): در طی دورۀ شیمی درمانی، یک کلاه کاملا متناسب که توسط مایعی سرد، خنک می شود، می تواند روی سر شما قرار بگیرد که موجب کاهش جریان خون به اسکالپ می شود. در این روش، داروهای شیمی درمانی احتمالا کمتر موهای شما را تحت تاثیر قرار می دهند. مطالعات انجام شده بر کلاهک خنک کننده و دیگر شکل های کاهش دمای اسکالپ در اکثر افرادی که آن را امتحان کرده اند، تا حدی جواب داده است.

با این وجود، نتایج این روش نشان دهندۀ خطر کم عود دوباره سرطان است، چرا که این ناحیه نسبت به سایر نقاط بدن دوز کافی از شیمی درمانی را دریافت نمی کند. افرادی که از این روش استفاده کردند، احساس درد ناشی از سرما و سر درد را گزارش کرده اند.

• مینوکسیدیل (فیناستراید). اعمال ماینوکسیدیل، یک داروی تایید شدۀ ریزش موی سر قبل و در طول دورۀ شیمی درمانی گرچه موجب جلوگیری از ریزش مو نمی شود، با این وجود تحقیقات نشان می دهد که ممکن است سرعت رشد مجدد موها را افزایش دهد. برای فهم اینکه آیا مینوکسیدیل در رشد مجدد موها پس از درمان سرطان مؤثر است یا خیر، تحقیقات بیشتری نیاز است.
چه کاری بکنیم که بهتر باشد؟

ریزش موی شما به دلیل شیمی درمانی به طور کلی نه قابل پیشگیری است و نه قابل کنترل، اما قابل مدیریت است. مراحل زیر را در سرتاسر دوره درمان برای به حداقل رساندن سرخوردگی و افسردگی ناشی از ریزش مو دنبال کنید.

ریزش مو در اثر شیمی درمانی
ریزش مو در اثر شیمی درمانی

راه های کم کردن روند ریزش مو قبل از شروع شیمی درمانی

با موهایتان با ملایمت رفتار کنید. در رفتار با موهایتان مهربان باشید. دکلره، رنگ یا فر کردن می تواند موجب ضعیف تر شدن موها شود. تا حد امکان اجازه بدهید موها با هوا خشک شود و از خشک کردن موها با سشوار و اتوی مو اجتناب کنید. تقویت موها در حال حاضر احتمال بقای آن روی سر در طول دورۀ درمان را کمی بیشتر می کند.

سعی کنید موهایتان را کوتاه کنید. موهای کوتاه در مقایسه با موهای بلند روی سر پر پشت تر دیده می شوند. بنابرین به این خاطر که موهایتان خواهد ریخت، کم پشت بودن و ریزش موها در صورتی که موهای کوتاهی هم دارید، خیلی محسوس و قابل توجه نخواهد بود. ولی اگر موهای بلندی دارید، آن را کوتاه کنید چرا که این به شما کمک می کند مرحلۀ ریزش مو را بهتر پشت سر بگذارید.

برای پوشاندن موهای سرتان برنامه ریزی کنید. اکنون زمان فکر کردن به کلاه گیس، روسری و سایر پوشش های سر است. این که موهای خود را می پوشانید یا نه، به خودتان بستگی دارد. اما اگر از الان برای اینکار برنامه ریز کنید، بهتر است تا اینکه بخواهید بعدا اینکار را انجام دهید.

راه های کم کردن روند ریزش مو در دوره شیمی درمانی

با موهای باقی مانده تان با ملایمت رفتار کنید. راهکارهای ملایم رفتار کردن با موهایتان را همچنان در طی شیمی درمانی نیز ادامه دهید. از یک برس نرم استفاده کنید. تنها در صورت ضرورت موهایتان را بشوئید. دقت کنید از شامپوهای ملایم استفاده کنید.

سعی کنید موهایتان را بتراشید. برخی از افراد اذعان می کنند که سرشان در طی درمان دچار خارش، حساسیت و تحریک می شود و همزمان موهایشان شروع به ریختن می کند. تراشیدن سر می تواند باعث کاهش تحریک پذیری و برطرف شدن احساس خجالت ناشی از کم پشتی مو و طاسی شود.

از پوست سرتان محافظت کنید. اگر سرتان در مقابل اشعه مستقیم آفتاب یا سرما قرار می گیرد، برای محافظت از پوست سر از کرم های ضد آفتاب یا سایر پوشش های سر استفاده کنید. همچنان که شما دورۀ درمان را طی می کنید، پوست سر شما حساس می شود، به همین خاطر اشعۀ زیاد آفتاب و سرمای هوا می تواند آن را تحریک کند. نداشتن مو یا موی کم داشتن روی سر می تواند باعث ایجاد احساس سرما شود، بنابرین یک کلاه یا پوشش دیگری می تواند احساس ناخوشایندی شما را برطرف کند.

پس از درمان بوسیله شیمی درمانی

• همچنان با ملایمت با موهایتان رفتار کنید. رشد موهای جدید به دلیل محصولات مدلینگ مو دستگاه های حرارتی، بالاخص بسیار شکننده و مستعد آسیب خواهد بود. از رنگ کردن و دکلره کردن موها تا زمانیکه موها قوی تر شوند، اجتناب کنید. ور رفتن با موها می تواند به موهای جدید آسیب برساند و پوست حساس سر را تحریک کند.

• صبور باشید. این احتمال وجود دارد که رشد موها به آرامی برگردد، اما ممکن است بلافاصله طبیعی به نظر نرسد. رشد کردن موها و همینطور ترمیم مو ناشی از درمان سرطان نیز زمان می برد.

 

استفاده از کلاه هنگام شیمی درمانی
استفاده از کلاه هنگام شیمی درمانی

استفاده از کلاه گیس بعد از ریزش مو

پوشاندن موها در طی ریزش مو یک تصمیم کاملا شخصی است. برای بسیاری از مردم، مو با هویت شخصی و سلامت همراه است، بنابراین آنها تصمیم می گیرند که با پوشیدن یک کلاه گیس، این نگاه نسبت به خودشان را حفظ کنند. برخی کلاه یا روسری را انتخاب می کنند. در حالی که برخی دیگر چنین کاری نمی کنند. از پزشکتان یا سایر پرسنل بیمارستان بخواهید که به شما در پیدا کردن جایی برای تهیۀ بهترین کلاه یا پوشش سر کمک کنند.

پرتو درمانی نیز موجب ریزش مو می گردد

پرتو درمانی هم به سرعت به سلول های در حال رشد در بدن حمله می کند، اما برخلاف شیمی درمانی، تنها منطقۀ خاصی که درمان در آنجا انجام شده است را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر شما تحت پرتو درمانی در ناحیۀ سر هستید، احتمالا موهای سرتان را از دست می دهید.

رشد موهای شما معمولا پس از اتمام درمان شروع می شود. اما اینکه به همان پرپشتی و ضخامت قبل برگردد، به فرآیند درمان شما بستگی دارد. انواع متفاوت پرتو درمانی و دوزهای متفاوت هم تاثیرات متفاوتی روی موهایتان می گذارد. دوزهای بالاتر پرتودرمانی موجب ریزش موی دائمی گردد.

قبل از درمان در مورد میزان دوز مورد استفاده و مواردی که که شما باید از آن انتظار داشته باشید، صحبت کنید. پرتو درمانی پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. منطقۀ درمان احتمالا قرمز خواهد شد و آفتاب سوخته و پوسته پوسته به نظر می رسد. اگر پرتو درمانی روی سر شما انجام می شود، بهترین راه این است سرتان را به دلیل حساسیت آن با کلاه و پوشش های دیگر از اشعه آفتاب و گزند سرما بپوشانید. کلاه گیس و پوستیژ ها ممکن است پوست سرتان را تحریک کنند.

کاشت مو بعد از شیمی درمانی

یکی از دغدغه های افرادی که به دلیل شیمی درمانی موهای آن ها دچار ریزش شده است، بازگرداندن موها به حالت قبل می باشد. یکی از راه هایی که شاید به ذهن آن ها خطور کند کاشت مو می باشد. باید در نظر داشت که در طول دوره شیمی درمانی امکان کاشت مو وجود ندارد. زیرا داروهای شیمیایی که روی فولیکول های مو تاثیر می گذارند روی موهای کاشته شده نیز تاثیر می گذارد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 109

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

13 دیدگاه

 1. همسر من حدودا 13 ماه است که درگیر سرطان مغز استخوانه از ابتدای تشخیص تا قبل از پیوند مغز استخوان با هماهنگی پزشک و بیمارستان از نوع بیماری و حاد بودن شرایطشون مطلع نبود و فکر میکرد بابت کم خونی مزمن تحت درمان است ایشان قبل از پیوند شش مرحله شیمی درمانی و در هر مرحله 6 شبانه روز به صورت مداوم داروی شیمی درمانی میگرفت که جالبه بدونید یک تا موی ایشان نریخت و بعد از یک سال در زمان پیوند تقریبا از نوع بیماریشون مطلع شدن و موهاش ریخت و الان دوره نقاهت پیوندشون رو دارن می گذرانند.
  با توجه به این تجربه من اعتقاد دارم رابطه عمیقی بین دغدغه های فکری و روحی و ریزش مو وجود دارد چون اسم سرطان برای عموم مردم یک نوع تابو است

 2. سلام منم ۲۱ساله سرطان سینه که درحال حاضرشیمی وجراحی روبه پایان رسوندم والان اماده میشم برای پرتودرمانی…فقط میخاستم بگم همه ی این دوره هاتموم میشه مودوباره رشدمیکنه مهم سلامتیه…همین که امیدی هست برای باقی عمر چه فرقی میکنه که موباشه یانباشه مال من کامل ریخت ولی الان قشنگ داره رشدمیکنه

  1. من هم مورد ِ شما رو داشتم شیمی تمام شد و در حال حاضر دارم پرتو میشم،چند وقت بعد از شیمی موهاتون رشد کرد؟

 3. سلام
  درست هست که موها در سری اول شیمی درمانی میرسزند و بعد در دوره های بعد کم کم رویش مجدد مو ایجاد می شود ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر از نوع شیمی درمانی با ریزش مو باشند تا زمانی که تحت شیمی درمانی هستید ریزش مو ادامه دارد و بعد از قطع دارو مجددا رشد میکنند.

 4. من ۵۰ سالم هست و خانم هستم
  میدونستم که شیمی درمانی خواهم شد و موهام خواهد ریخت زمان ریختن موهام خوشحال بودم که درمانم خوب پیش میرود نه تدارکی برای موهایم دیده بودم نه از کلاهی استفاده کردم خیلی هم راضیم سلامتی بدست بیاد خدا یا شکرت چه با مو چه بی مو????????

  1. افرین به نوع نگاه شما به عوارض شیمی درمانی چون من خودم هم الان باهاش درگیرم وتازه شیمی درمانی و شروع کردم و ذهنم به تدریج آماده کردم وبه همین نتیجه شما رسیدم سلامتی خیلی مهمه چه با چه بدون مو

 5. سلام و سپاس از اطلاعات مفید شما
  من دختر پانزده ساله ام بعد از شیمی درمانی پیوند مغز و استخوان شده
  رشد موها کاملا ضعیف و تعدادشون بسیار بسیار کمتر از سابق هست
  در حال حاضر از دو امپول تقویت مو و ماینوکسیدیل ۵درصد استفاده میکنه که حدود سه ماه هست که شروع مصرف داروها میگذره
  ولی رشد چشم گیری نداشته
  کاش بتونید ما رو هم راهنمایی کنید
  سپاس گذارم.

  1. عرض ادب و احترام

   این دو را کماکان مصرف کنید وصبر داشته باشید زمان به نفع شما کار می‌کند حداقل سه ماه باید فرصت دهید.

   پیروز باشید

  2. منم پیوند مغزاستخوان کردم و بعد از گذشت یکسال حدود ۳۰٪ موهام درآمده که بسیار نازک و کمرنگ هست

  3. سلام من سال۸۸ بعد پیوند ریخت دیگه در نیومدند، یعنی خیلی کم پشت در اومدند، خواهش میکنم اگه تونستید درمانی برای مشکل مو هایتان پیدا کنید، خواهش میکنم من را هم راهنمایی کنید،
   سپاسگزارم

 6. سلام و درود بر شما
  مطالب شما جامع و کامل بود ممنون و سپاس . فقط مطلبی عنوان کرده بودین که از پزشک خودمون بخوایم برامون برای کلاه گیس نسخه ایی بنویسند تا بیمه مبلغ رو کمک کنن آیا همه جا امکان پذیر هستش این درخواست؟ این مطالب احیانا ترجمه مقالات خارجی نیست چرا که تا بحال نشنیدم برای کلاه گیس بیمه هزینه رو متقبل بشه.
  ،ایا خوردن داروهای گیاهی مثل سیاهدانه رو میشه حین یکسالی که تحت درمان هستیم استفاده کنیم برای سفید نشدن مو ،؟؟ شما چه چیزی توصیه میکنید
  با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   بله مطلب ترجمه از وب سایت دانشگاهی معتبر آمریکایی بود و قسمت مد نظر شما اصلاح شد. متشکر از تذکر بجایی که دادین.
   در مورد تاخیر در سفیدی مو نمیتوان به طور قطع ماده گیاهی یا دارویی را پیشنهاد داد،‌ بهتر است با مشورت با متخصص پوست و مو مجرب تصمیم گیری کنید.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا