سبک زندگی فریلنسری

راهنمای سبک زندگی سالم برای فریلنسرها

دسته بندی : اخبار

برای بسیاری از افراد، شرایط کاری فریلنسری در خانه بسیار دلچسب است. اینکه شما بتوانید با پیژامه روی مبل راحتی گرم و نرم خود در خانه دراز بکشید و درآمد کسب کنید، شاید دلپذیر باشد اما ممکن است بعد از مدت نه چندان طولانی دچار مشکلات متعددی شوید. فریلنسرها افرادی هستند که به عنوان یک شخص مستقل، به صورت دورکار فعالیت می‌کنند و معمولا زمان کاری آن‌ها دست خودشان است که این شرایط کاری، به تنهایی مزیت بزرگی محسوب می‌شود.

اگر تصمیم دارید به عنوان یک فریلنسر فعالیت کنید باید بدانید، سبک کار و زندگی شما به ناچار دچار تغییراتی خواهد شد. تغییراتی که در سبک زندگی فریلنسرها اتفاق می‌ا‌‌فتد، عموما آن‌ها را با آزادی مطلق رو به رو می‌کند. در این مقاله، نکات مهمی برای داشتن سبک زندگی سالم فریلنسری به شما معرفی می‌کنیم که رعایت آن‌ها به سالم نگه داشتن جسم و روح شما کمک بسیار زیادی می‌کند.

ویژگی‌های شاخص موثر در سبک زندگی فریلنسری

فریلنسر به این معنی است که شما ترجیح می‌دهید به عنوان یک فرد مستقل کار کنیدتا اینکه توسط شخص یا سازمان دیگری به صورت تمام وقت یا نیمه‌وقت با تعهد بلندمدت استخدام شوید. فریلنسری شغلی است که به طور معمول زمان کاری آن در دست خود شماست.

همین شرایط، سبک زندگی فریلنسرها را بسیار تحت تاثیر قرار می‌دهد. افرادی که به عنوان کارمند مشغول به کار می‌شوند، ناچارا سبک زندگی خود را باتوجه به خواسته‌ها و شرایط کاری آن ارگان تنظیم می‌کنند. آن‌ها نمی‌توانند تصمیم بگیرند که چه ساعت‌هایی از شبانه روز را کار کنند، چه روزی از هفته را به سفر بروند یا حتی در چه محیطی کار کنند. این شرایط فقط مختص کارمندان نیست. حتی افرادی که اصطلاحا شغل آزاد دارند، باید در زمان مشخصی مشغول به کار شوند. اما فریلنسینگ چه ویژگی‌هایی دارد که در زندگی فریلنسرها تاثیر گذار است؟ در ادامه با ما همراه باشید تا جواب این سوال و بسیاری از سوالات دیگر در این زمینه را بخوانید.

آزادی در انتخاب ساعت کاری

فریلنسرها نیازی ندارند که صبح زود از خواب بیدار شوند و برای به موقع رسیدن به محل کار خود عجله کنند. زندگی فریلنسری این اختیار را به فریلنسرها می‌دهد که هر ساعتی از روز که می‌خواهند به کار اختصاص دهند و در هر ساعت که احساس نیاز می‌کنند، به استراحت بپردازند. برخی افراد ممکن است از صبح تا بعد از ظهر بازدهی بیشتری برای کار داشته باشند و برخی دیگر ممکن است سکوت و آرامش شب را برای کار کردن انتخاب کنند.

این ویژگی، یکی از بزرگ‌ترین مزایای کار فریلنسری است و افرادی که به این شیوه کار می‌کنند، می‌توانند زمان خود را با توجه به کارایی ذهن‌شان مدیریت کنند. در این صورت قادر هستند که بهتر و مفیدتر کار کنند و محصول نهایی را به بهترین شکل ممکن به کارفرما تحویل دهند.

البته آزادی در ساعات کاری ممکن است در نگاه اول خوشایند باشد اما ممکن است در طولانی مدت، آسیب زننده باشد. تحقیقات نشان می‌دهد شب کاری و استراحت و خواب در طول روز، سلامت جسم و روح را در معرض خطر قرار می‌دهد.

آزادی در میزان کار کردن

فریلنسرها می‌توانند علاوه بر انتخاب ساعات کاری خود، مدت زمان و میزان کارکرد در هر روز را هم خودشان تعیین کنند. شاید یک فریلنسر ترجیح دهد روزانه 5 ساعت کار کند و پروژه‌های کمتری بگیرد و در مقابل ممکن است فریلنسر دیگری بتواند روزانه 8 ساعت کار کند و تعداد پروژه‌های بیشتری را انجام دهد. این امر باعث می‌شود شما به عنوان یک فریلنسر در میزان درآمد ماهانه خود هم آزادی داشته باشید.

این موضوع باعث می‌شود سبک زندگی فریلنسرها مستقیما در میزان درآمدشان تاثیر گذار باشد. مراقب باشید که افزایش درآمد باعث کمبود خواب و سایر مشکلات در زندگیتان نشود. افزایش ساعت کاری شاید منجر به افزایش مستقیم درآمد شما شود، اما توانایی‌های خود را هم در نظر بگیرید؛ هرگز سلامت جسم و روح خود را صرفا برای افزایش درآمد به خطر نیاندازید.

آزادی در انتخاب محیط کار

شاید بعضی فریلنسرها بخواهند روی راحتی گرم و نرم اتاقشان مشغول کار شوند و برخی دیگر یک فضای اشتراکی مانند کافه را برای انجام پروژه‌های خود انتخاب کنند. همانطور که می‌دانید، محیط کار تاثیر بسیار زیادی روی عملکر و کیفیت کار دارد. بعضی افراد در محیط‌های خلوت تمرکز بیشتری دارند و برخی هم کار کردن در محیط‌های شلوغ را ترجیح می‌دهند. برخی دیگر هم ممکن است از کار کردن در محیط‌های تکراری خسته شوند و بخواهند هر چند وقت یک بار محیط کار خود را تعییر دهند. فریلنسینگ این امکان را به شما می‌دهد که بتوانید آزادانه محیط کار خود را انتخاب کنید و در محیطی پروژه‌های خود را انجام دهید که از آن لذت می‌برید.

آزادی در انتخاب پوشش

در بسیاری از محیط‌های کاری، حتی انتخاب نوع پوشش هم دست شما نیست. شما باید از پوششی رسمی برای حاضر شدن در محیط کار خود استفاده کنید. حتی گاهی فقط اجازه دارید لباس فرم آن شرکت، که بدون دخالت سلیقه شما تعیین شده است را بپوشید. در فریلنسینگ شما می‌توانید آزادانه نوع پوشش خود را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید که این آزادی به معنای هنجار شکنی نیست. در جامعه امروز ما، فریلنسرها هم در نوع پوشش خود محدودیت دارند. مگر اینکه محیط خانه را برای انجام پروژه‌های خود انتخاب کرده باشند!

فریلنسر

نکات مهم برای رسیدن به سبک زندگی سالم فریلنسری

ایجاد عادت‌های درست در هر کاری، باعث افزایش بازدهی و بهبود کیفیت زندگی می‌شود. در فریلنسینگ یا همان آزاد کاری، به دلیل وجود آزادی مطلق، بسیاری از افراد بعد از مدتی مشکلات زیادی پیدا می‌کنند که همه آن‌ها ناشی از سبک زندگی‌شان است. سبک زندگی که فریلنسرها عموما به دلیل نوع کارشان در پیش می‌گیرند، در مدت بسیار کوتاهی باعث مشکلاتی از جمله چاقی، کم تحرکی، انزوا و… می‌شود. برای جلوگیری از بروز مشکلات جدی، لازم است مواردی را رعایت کنید تا یک سبک زندگی سالم داشته باشید و در عین حال که به صورت فریلنسینگ مشغول به کار هستید، به درستی و سالم زندگی کنید.

برنامه روزانه داشته باشید

اگر می‌خواهید به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شوید، پیش از هر چیز باید بدانید داشتن یک برنامه روزانه و منظم برای شما بسیار ضروری است. افرادی که به عنوان کارمند مشغول به کار هستند، ناخودآگاه طبق یک برنامه منظم روزانه زندگی می‌کنند. اما با توجه به ویژگی‌های کاری فریلنسینگ، اکثر افراد بدون هیچ برنامه ریزی زندگی خود را پیش می‌برند و همین امر کار و زندگی آن‌ها را در مدت کوتاهی دچار آسیب‌های جدی می‌کند. برای داشتن یک برنامه ریزی درست و کارآمد باید چند مورد را حتما رعایت کنید:

صبح‌ها زودتر از خواب بیدار شوید

اگر می‌خواهید در طول روز ساعات مفید بیشتری داشته باشید و بتوانید بدون حواس پرتی کار کنید، لازم است روز خود را کمی زودتر شروع کنید. دیر بیدار شدن و دیر خوابین، نه تنها باعث از بین رفتن ساعات مفید روزانه شما می‌شود بلکه از نظر علمی هم ثابت شده است که خواب شب بسیار مفیدتر از استراحت و خواب روز است.

زمان خود را مدیریت کنید

فریلنسرها کارفرمایی ندارند که آن‌ها را مجبور کند در ساعات مشخصی به انجام پروژه بپردازند و کار کنند. همین امر باعث می‌شود بسیاری از فریلنسرها از این فرصت به اشتباه استفاده کنند و سلامت خود را به خطر بیندازند. برخی فریلنسرها با کار کردن بیش از حد در طول روز به سلامت خود آسیب می‌زنند و برخی دیگر برعکس؛ از انعطاف پذیری زمان خود به اشتباه استفاده می‌کنند و اگر زمان خود را به درستی مدیریت نکنند، ممکن است کارها به تعویق بیفتد و مجبور شوند در روزهای آخر برای تحویل به موقع پروژه،‌ به صورت شبانه‌روزی مشغول کار شوند و سلامت خود را به خطر بیندازند. بنابراین، مدیریت زمان برای فریلنسرها اهمیت ویژه‌ای دارد.

پروژه های خود را مدیریت کنید

برای تمام ما کسب درآمد بیشتر خوشایند است. اما این موضوع در فریلنسینگ باعث شده است که بسیاری از فریلنسرها برای کسب درآمد بیشتر، مدت زمان زیادی را به کار اختصاص دهند و به قدری پروژه بگیرند که هیچ زمان خالی برای استراحت و تفریح نداشته باشند. اگر چنین روشی را پیش بگیرید، شاید در اوایل کار بسیار خوشحال و راضی باشید اما به مرور زمان از کار زده شده و تازه متوجه می‌شوید در تمام مدت زمان گذشته از زندگی و خانواده خود غافل بوده‌اید.

عدم مدیریت پروژه‌ها نه تنها به زندگی شخصی، روح و جسم شما آسیب می‌زند، بلکه در کیفیت کار شما هم تاثیر گذار خواهد بود؛ به دلیل حجم کاری بالا نمی‌توانید پروژه‌ها را با کیفیت مطلوب به کارفرما تحویل دهید و فقط انرژی و مدت زمان زیادی را صرف کار کرده‌اید.

ورزش کنید

سعی کنید ورزش را به برنامه روزانه خود اضافه کنید. فریلنسرها به دلیل شرایط کاری که دارند، در تمام مدت زمانی که مشغول به کار هستند به شکل‌های عجیب و غریبی پشت سیستم کامپیوترشان قرار می‌گیرند. ورزش کردن، نه تنها گردش خون در مغز را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش قدرت تمرکز می‌شود، بلکه برای سلامت جسمانی هم بسیار مفید و حتی ضروری است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم قبل از شروع کار و در شروع صبح، کمی ورزش کنید. علاوه بر این، ورزش کردن در شروع روز باعث می‌شود بیشتر احساس مفید بودن کنید و با افزایش سطح انرژی و آمادگی ذهنی، پروژه‌های خود را با کیفیت بهتری انجام دهید.

مرز بین کار و زندگی خود را مشخص کنید

از هر فریلنسر با تجربه‌ای که سوال کنید، قطعا به شما می‌گوید که آزادی بیش از حد و بدون مدیریت، می‌تواند بجای مزیت، به یک عیب بزرگ در فریلنسینگ تبدیل شود. برای داشتن سبک سالم زندگی فریلنسری، حتما باید مرز بین کار و زندگی خود را مشخص کنید. برای این منظور باید در زمانی که مشغول به کار هستید فقط کار کنید و تمرکزتان را روی سایر موارد و محیط اطراف نگذارید.

این مورد در زندگی شخصی شما هم صدق می‌کند. یعنی زمانی که برای خانواده و استراحت خود اختصاص داده‌اید را فقط استراحت کنید و کار را به طور کامل کنار بگذارید. توجه داشته باشید که مرز بین کار و زندگی فریلنسرها بسیار باریک است و شما به عنوان یک فریلنسر، باید سبک زندگی‌تان را به بهترین شکل ممکن حفظ کنید. در غیر اینصورت سبک زندگی فریلنسری به شدت به ضرر شما خواهد شد.

اگر انرژی کافی ندارید؛ از پشت میز بلند شوید!

حالا وقت آن است که از مزیت‌های شغل خود به درستی استفاده کنید. اگر فکر می‌کنید انرژی کافی برای ادامه دادن ندارید، از پشت میز خود بلند شوید، کمی از میزتان فاصله بگیرید تا بتوانید ذهن خود را کمی استراحت دهید و انرژی لازم برای برگشتن به کار را به دست آورید. نگران نباشید! این که دقایقی کار را رها کنید و ذهن خود را آزاد کنید، باعث دور شدن از موضوع کارتان نمی‌شود. برعکس، باعث می‌شود کمی استراحت کنید و مجدد با ذهن باز و انرژی بیشتر به کار برگردید. یادتان باشد در زمان استراحت به برنامه روزانه خود هم توجه داشته باشید تا از برنامه ریزی روزانه خود زیاد فاصله نگیرید.

لپ تاپ ایسوس

عوامل استرس زا در فریلنسری

بسیاری از افراد بر این باورند که مهم‌ترین منبع استرس زندگی‌شان، ناشی از عواملی مانند ساعات کاری طولانی، داشتن رئیس سخت‌گیر یا درگیری با همکاران در محیط‌های کاری‌شان است. اینکه برای بسیاری از افراد محیط کار و درگیری با کارفرما و همکاران باعث ایجاد استرس می‌شود، این باور غلط را ایجاد کرده است که شغل فریلنسری به دلیل ساعت کاری آزاد و رئیس خود بودن، کاری بدون استرس است. اما این نظر معمولا درست نیست.

مانند هر شغل دیگری، در فریلنسری هم گاها ممکن است استرس وجود داشته باشد. برای اینکه بتوانید این استرس را کاهش دهید، لازم است ابتدا بدانید استرس شما ناشی از چیست؟ عوامل استرس زا در فریلنسینگ عموما موارد زیر هستند:

  • انزوا
  • عدم ایجاد تعادل بین کار و زندگی
  • حواس پرتی

شرایط کاری فریلنسرها شاید به نظر خیلی عالی و وسوسه برانگیز به نظر برسد، اما در عمل می‌تواند فرایندی استرس زا باشد. از جمله مهم‌ترین عوامل استرس زا در زندگی فریلنسرها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

جذب و حفظ مشتریان

فریلنسرها باید به طور مداوم با افراد مختلف در ارتباط باشند و برای نگه داشتن آن‌ها به عنوان مشتریان بالقوه، تلاش کنند. در عین حال باید برای پیدا کردن مشتریان جدید هم از تمام توان خود استفاده کنند. فریلنسرها مزایایی که کارمندان دریافت می‌کنند را ندارند. آن‌ها مجبورند خودشان را بیمه کنند، به خودشان مرخصی بدهند و تمام وظایف یک کارفرما را برعهده بگیرند.

پیدا نکردن پروژه ‌های مناسب

یکی دیگر از اصلی ترین عوامل استرس زا در فریلنسینگ، پیدا کردن پروژه است. همه ما می‌دانیم پیدا نکردن پروژه برای یک فریلنسر برابر است با نداشتن درآمد! اما در این مورد نگران نباشید. امروزه وبسایت‌های زیادی مثل وبسایت پونیشا وجود دارند که برای رفع این دغدغه بزرگ، چاره‌ای اندیشیده‌اند.

وظیفه اصلی این وبسایت‌ها، ارائه خدمات به فریلنسرها و کارفرمایان آن‌ها است. شما با عضویت در سایت پونیشا با تعداد بسیار زیادی پروژه واقعی رو به رو می‌شوید که می‌توانید با توجه به توانایی و مهارت‌های خود، هر کدام از آن‌ها را انتخاب کنید و با اتمام پروژه، حق الزحمه خود را تمام و کمال دریافت کنید.

عدم توانایی در مدیریت زمان

برای بسیاری از فریلنسرها، به خصوص در اوایل کار، ممکن است یاد گرفتن مهارت‌های مدیریت زمان در تحویل پروژه‌ها کمی دشوار باشد. همین کم تجربه بودن فریلنسر در دریافت پروژه‌های مناسب، منجر به ایجاد استرس زیادی در زندگی او می‌شود.

کاهش استرس

راهکارهای کاهش استرس شغل فریلنسری

برای اینکه از این عوامل استرس زا تا حد ممکن دور باشید باید راه‌های مقابله بااسترس را بدانید.

تنظیم نور، دما و شرایط محیطی

علاوه بر انتخاب درست تجهیزات و رعایت اصول مناسب فیزیکی، شرایط محیطی هم در بهبود بهره‌وری تاثیر می‌گذارند. موارد مختلفی از جمله وجود نور کافی، دمای مطبوع اتاق، وجود پنجره و تهویه مناسب جزو مهم‌ترین عوامل در روحیه و انگیزه کارمندان است. مثلا خیره شدن در صفحه رایانه در مدت طولانی، به طور عادی سبب خستگی چشم می‌شود. حال اگر نور کافی هم در اتاق وجود نداشته باشد، پس از مدت کوتاهی چشم دچار آسیب‌های جبران‌ناپذیری می‌شود. بنابراین لازم است که تمامی ابزارها و عوامل دخیل در بهبود کار را مورد بررسی قرار دهید.

داشتن روتین مناسب

برای دوری از استرس، باید بهترین روتین را برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی خود پیدا کنید. این روتین، با خوابین و بیدار شدن در ساعات مشخص شبانه روز شروع می‌شود. شما باید برای ساعات کاری، استراحت و انجام کارهای شخصی خود برنامه ریزی کنید.

آنالیز درست پروژه‌ها

یکی از عوامل اصلی استرس زا در فریلنسینگ، انتخاب پروژه‌های نامناسب است. شما باید بتوانید پروژه‌های موجود را به خوبی بررسی کنید، به زمان تحویل پروژه، مهارت وتوانایی خود و پروژه‌های بازتان توجه داشته باشید، و مناسب‌ترین پروژه را برای انجام دادن قبول کنید.

وقتی یک فریلنسر هستید، هر پروژه‌ای مهم است. اما این به آن معنا نیست که باید خود را غرق کار کنید یا با مشتریان ناسازگار همکاری کنید تا به سلامتی جسم و روحتان آسیب بزنید. اگر می‌خواهید به عنوان یک فریلنسر کار کنید و به سلامت جسم و روح خود اهمیت می‌دهید،‌ حتما به موارد بالا توجه و تا جای ممکن آن‌ها را رعایت کنید. اگر فکر می‌کنید به اطلاعات بیشتری در خصوص مشاغل فریلنسینگ نیاز دارید، حتما سری به پونیشا بلاگ بزنید تا به منبعی معتبر از اطلاعات مفید دست پیدا کنید.

تاریخ انتشار : 1401-04-26
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام