مقالات توصیه و مراقبت‌های کاشت مو

علل ایجاد زخم های بعد از کاشت مو و روش جلوگیری از آن

()

برای بسیاری از افراد ، عمل جراحی کاشت مو می تواند راهی مطمئن و مؤثر برای بازگرداندن موهایشان باشد. این جراحی می تواند به بهبود اعتماد به نفس افرادی که موهای خود را از دست داده اند کمک کند. این عمل جراحی نسبتاً بی خطر و با عوارض بسیار کم است. ایجاد زخم یکی از عوارض اجتناب ناپذیر کاشت مو است که بیماران را نگران می کند. این عارضه همیشه و یرای همه خطرناک نیست و تحت شرایط خاصی ممکن است نگران کننده باشد.

از سوی دیگر توجه داشته باشید که در تمام روش های جراحی، زخم به جا می ماند و جراحی کاشت مو نیز از این قاعده مستثنا نیست. این مقاله اطلاعات مفیدی در مورد علل ایجاد زخم و نحوه درمان آن ها در اختیار شما قرار می دهد، پس آن را به دقت بخوانید.

زخم بعد از کاشت مو

تکنیک های مورد استفاده امروزه در به حداقل رساندن زخم های کاشت مو موثر هستند، اما جای زخم هنوز بخش ناگزیری از کاشت مو است. اگر می خواهید میزان به جا ماندن اثر زخم را به حداقل برسانید انتخاب یک جراح ماهر مهم ترین فاکتور است. علاوه بر این ، ظاهر زخم ها بسته به نوع تکنیک جراحی مورد استفاده برای درمان متفاوت خواهد بود.

کاشت مو روشی است که در آن فولیکول های مو از یک ناحیه سر به نام منطقه اهدا کننده یا بانک مو به قسمت بدون مو یعنی ناحیه گیرنده پیوند می شود. فولیکول های سالم که قابلیت رشد دارند از پوست بخش اهدا کننده به مناطق بدون مو منتقل می شوند تا تراکم رشد موها بیشتر شود. در این روش جراح برش هایی در سطح پوست سر ایجاد می کند که طبیعتا باعث ایجاد زخم می شوند.

تعداد و گستردگی زخم‌ها به روش کاشت بستگی دارد. روش های  FIT و SUT زخم های زیادی به جای نمی گذارند. اما روش FUT و روش ترکیبی زخم های بیشتر و بزرگ تری ایجاد می کنند.

انواع زخم بعد از کاشت مو

معمولا زخم‌ ها تا دو هفته بعد از کاشت از بین خواهند رفت. شدت و گستردگی زخم ها و همین طور روند بهبودی آن ها به شرایط بدن بیماران بستگی دارد. این روند در برخی طولانی تر و در برخی دیگر کوتاه تر است.

جای زخم ناشی از پیوندهای واحد فولیکولار (FUT)

جای زخم در روش FUT قابل توجه است. چون یک نوار پوست سر از ناحیه اهدا کننده در قسمت پشت پوست سر برداشته می شود. جراح از یک تیغ برای برداشتن نوار پوستی استفاده می کند. سپس برای تسهیل بهبودی از بخیه استفاده می کند. خط اسکار بسته به اندازه نوار مورد نیاز، طول و عرض متفاوتی دارد.

جای زخم ناشی  از برش های واحد فولیکولار (FIT)

در روش های مبتنی بر روش FIT پیوند مو ، فولیکول های مو بصورت جداگانه از طرفین و قسمت پشت سر از پوست خارج می شوند. در این روش از یک ابزار میکرو پانچ ( وسیله ای که سوراخ ایجاد می کند) استفاده می شود که می تواند یک اسکار گرد و ریز با قطری کمتر از 1 میلی متر را در پوست سر ایجاد کند.

صدها یا هزاران فولیکول مو پیوند می شوند ، به این معنی که به همان تعداد جای زخم در ناحیه اهدا کننده باقی می ماند. این زخم ها هنگام بهبودی مانند نقاط کوچک و سفید به نظر می رسند. برای این درمان هیچ بخیه ای لازم  نیست.

زخم پشت سر بعد از روش FUE

درمان زخم بعد از کاشت مو

برای از بین بردن جای زخم درمان های خاصی وجود دارد. یکی از درمان های احتمالی اسکار در روش FUT، استفاده از روش SUT یا Micro FIT یا کاشت مو به روش میکروگرافت می باشد است.

همان طور که توضیح داده شد، در این روش ها (استخراج واحد فولیکول)، فولیکول های مو مستقیماً از پشت سر و از طریق صدها تا هزاران برش ریز استخراج می شوند. جراح سوراخ های کوچکی را با تیغ یا سوزن در آن ناحیه از پوست سر شما که قرار است پیوند مو را دریافت کند، ایجاد می کند. سپس به آرامی موها را در این سوراخ ها قرار می دهد. اثر این روش درمانی به ضخامت زخم بستگی دارد. زیرا بخش های زخم شده ی پوست به خوبی پوست سالم توانایی نگهداری پیوندها را ندارند. از طرف دیگر ، داروهایی وجود دارد که برای نازک شدن بافت اسکار قابل استفاده است.

چه مدت جای زخم ها قرمز باقی می ماند؟

پس از اتمام عمل جراحی کاشت مو، ناحیه گیرنده و منطقه اهدا کننده برای بهبودی نیاز به زمان دارند. در منطقه گیرنده قرمزی مشاهده خواهید کرد. نکته ی مهم این است که حداقل تا 6 روز محل پیوند را لمس نکنید. زخم ها معمولاً طی 10 روز از بین می روند.

مدت زمان بهبودی زخم ها به چه عواملی بستگی دارد ؟

زخم های ناشی از کاشت مو ابتدا قرمز رنگ هستند . با گذر زمان سفید و در نهایت محو خواهند شد. از آنجا که هر فرد واکنشی منحصر به خود به عمل جراحی کاشت مو نشان می دهد، مدت زمان از بین رفتن عوارض برای هر بیمار متفاوت است. اما به عنوان یک قاعده کلی، قرمزی پوست بیمارانی که پوست روشن تر دارند دیرتر از بین می رود.

مدت زمان لازم برای این که بتوانید زندگی روزانه و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید به عوامل زیر بستگی دارد:

 1. چه مقدار مو در محل اهدا کننده برای پوشاندن علائم جراحی باقی مانده است.
 2. تعداد پیوند هایی که در بخش های گیرنده ی پوست سر شما ایجاد شده است. پیوندهای بیشتر طبیعتا باعث زخم های بیشتر خواهند شد.
 3. تفاوت های فردی نیز بر مدت زمان بهبودی پوست تأثیر می گذارد. در بعضی افراد علائم جراحی معمولاً بعد از سه هفته از بین می رود و برای برخی تا چهار ماه خواهد ماند.

آیا زخم های ناشی از کاشت مو قابل مشاهده هستند؟

میکرو برش هایی که طی جراحی رو پوست سر شما ایجاد می شوند به قدری کوچک هستند که دیدن آنها با چشم غیر مسلح دشوار است. بیمارانی که روش  F.U.E را انتخاب می کنند می توانند موهای خود را کوتاه کنند. یک یا دو سانت مو برای پوشاندن هر زخم قابل مشاهده کافی است. اگر ترجیح می دهید پس از جراحی موهای خود را کوتاه کنید ، F.U.E.  می تواند درمان مناسبی برای شما  باشد.

 همان طور که تا اینجا متوجه شدید، در جراحی کاشت مو مراجعه به یک پزشک مجرب بسیار حائز اهمیت است. از این رو قبل از اقدام، حتما در مورد میزان تخصص و مهارت پزشک معالج خود تحقیق کنید تا با کمترین عوارض بهترین نتیجه را بگیرید.

زخم های جلوی سر بعد از کاشت مو

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به علل ایجاد زخم بعد از کاشت مو انداختیم و دیدیم که این زخم‌ها در چه حالتی به وجود می‌آیند. اگر پزشک شما در زمینه جراحی متخصص باشد و بداند که چطور عمل جراحی را انجام دهد، بیمار دچار هیچ مشکلی نخواهد شد و اثر زخم‌ها روی سر بیمار نخواهد ماند. جدای از این مسئله، میزان آگاهی بیمار از عمل جراحی نیز بسیار مهم است. در صورتی که بیمار بداند که باید بعد از عمل از چه شامپو یا روش استحمامی استفاده کند یا بداند که نباید به زخم‌های خود به طور مکرر دست بزند، روند بهبود زخم‌ها به خوبی طی خواهد شد و مشکلی برای بیمار به وجود نخواهد آمد.

زخم های ایجاد شده بر روی پوست سر بعد از کاشت مو به صورت طولانی مدت ماندگار نخواهند بود. در واقع میزان ماندگاری این زخم ها به تعداد فولیکول های موی کاشته شده بستگی دارد و هر چه تعداد این فولیکول های مو بیشتر باشد، تعداد زخم های حاصل نیز بیشتر می شود و به مدت زمان بیشتری جهت بهبود احتیاج خواهند داشت.

در صورتی که قصد دارید عمل زیبایی کاشت موی طبیعی را انجام دهید، در ابتدا سعی کنید که به دنبال پزشکی ماهر بگردید که در مراکز درمانی و بهداشتی معتبر فعالیت دارد یا از کلینیک‌های معتبر مثل خانه سفید کمک بگیرید. پس از انجام عمل جراحی هم مراقبت‌های بعد از عمل زیبایی را نیز به خوبی انجام دهید تا به مشکلی در این زمینه برنخورید.

اگر سؤالی درمورد مراقبت های حین یا پس از درمان خود دارید ، حتما با مرکز تماس بگیرید. تیم متخصصان کلینیک ما آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما هستند.

در نهایت این نوید را به شما می دهیم که کاشت مو فرآیندی بی خطر است ، و می توانید با انجام تحقیقات کافی و با رعایت مواردی که ذکر کردیم خطرات و عوارض پس از درمان را به حداقل برسانید ، آن را ایمن تر کنید و از نتایج آن لذت ببرید .

کلینیک ما از امتیازات ویژه ای برخوردار است . دستگاه‌ های به ‌روز ، امکانات پیشرفته ، تکنسین های مجرب و محیط درمانی مناسب باعث شده است تا این افتخار را داشته باشیم که از دانش و مهارت بهترین متخصصان بهره ببریم و در نهایت بالاترین سطح خدمات درمانی را به شما ارائه دهیم.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫20 دیدگاه ها

 1. با سلام مرسی بابت پاسخ های کاربردیتون??

  من ۷۰ روز از کاشتم میگذره زخم های اولیه ریختن ،الان بار دوم هست که سرم مثل حالت زخم شدگی خشک شده ، اما هنوزم زخمهای سرم نریخته و بعضی وقتا با انگشت یا ناخن آروم میکنم که زخمهاش بریزه

  بنظرتون آسیب میرسونه به موهای کاشت شده ام؟؟و اینکه مزوتراپی تو با این شرایط درست انجام بدم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   به احتمال زیاد شما نحوه شستشوی سرتون رو درست و طبق اصول رعایت نکردین.
   با مشورت پزشک خودتون شامپوی مناسب موهای سرتون رو مصرف کنید تا شرایط پوست سرتون به حالت نرمال برگرده و سپس برای مزوتراپی اقدام کنید.

 2. سلام، ۳ هفته از کاشت میگذره و در قسمت برداشت در پشت سر به اندازه یک سر انگشت مو رشد نکرده، البته زخمی که جای این قسمت بود از جاهای دیگه عمیق تر بود و دیرتر خوب شده. آیا برای رشد مو در این قسمت راهی هست؟

  1. سلام و وقت بخیر

   برای دیدن نتایج کامل کاشت مو بهتر است تا ماه ششم صبور باشید.

 3. درود، همسر من یک هفته است عمل کاشت انجام دادند و هنوز قسمت اهداکننده در پشت سر درد زیادی دارند و احساس سرما میکنند، این میزان از درد بعد از یک هفته طبیعیه؟ نیاز به مصرف قرص مسکن خاصی یا پماد ندارند؟

 4. سلام 10روز از کاشت مو میگذره هنگام شستن دلمه ها سرم زخم شد مشکلی هست

  1. با سلام و وقت بخیر

   حتما با پزشک خود در تماس باشید.

 5. با سلام
  بعد از کاشت مو فقط قرص هیرویت مصرف میکنم ایا به تنهایی خوبه یا نه؟
  میتونم از قرص زینک هم همزمان استفاده کنم؟ ممنونم

 6. سلام جلو سرم زخم خشک شده داره و دوش گرفتم نرفته هشت روز از کاشتم میگذره

 7. سلام
  وقتتون بخیر
  از کاشتم بیش از ۶ ماه گذشته
  ولی جلوی سرم زخم هست و دلمه ها ی قهوه ای وجود دارد
  این مساله عادیه؟

 8. سلام
  از پاسخ گویی شما ممنونم
  ماده ماینوکسیدیل در ویتومکس وجود نداره به همین خاطر شنیدم در صورت قطع استفاده آن، موها دچار ریزش نمیشه، آیا این درست است؟
  اگه هیچ کدوم استفاده نکنم برای موهای کاشته شده مشکلی پیش میاد؟
  داروهایی که پزشکم تجویز کرده عبارتند از:
  ۱- هیرویت
  ۲-شامپو رافارر برای موهای چرب که حاوی ماینوکسیدیل ۲ درصد هست
  ۳-ویتامین سی

  با تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   مشکلی پیش نمی آید.
   با پزشکتان در میان بگذارید.

 9. سلام من یک هفته هست کاشت انجام دادم لخته های خونرو به آرامی و با نوک انگشتم جدا کردم ولی بینشون بعضی تار موهایی بود من به فولیکولها آسیب زدم؟

 10. سلام وقتتون بخیر
  در ابتدا از پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم.
  ۱۶ روز از کاشت میگذرد و موهای قسمت برداشت (بانک مو) دچار ریزش شده است. آیا این امر طبیعی است؟
  سوال دوم این است که با توجه به وابستگی ماینوکسیدیل و به محض قطع آن مو ها ی امکان ریزش دارد، نظرتون در مورد استفاده از ویتومکس به جای ماینوکسیدیل چیست؟
  با تشکر از شما

  1. با سلام و وقت بخیر

   موهای قسمت برداشت شده نباید بریزد به پزشکتان مراجعه کنید.
   قطع ماینوکسیدیل موهای خودتان را دچار ریزش موی می کند نه موهای کاشته شده را و در این موضوع فرقی بین ویتامکس و ماینوکسیدیل نیست مضاف براینکه فقط ماینوکسیدیل بعد از کاشت توصیه شده است.

  2. سلام وقت بخیر من ده روز از کاشتم میگذره بعد از دوش گرفتن پوسته های خشک سرم که نرم شده بودن و جدا کردم و زخم یا خونریزی پیش نیومد بعد از مطالعه امروز یه مقدار نگران شدم به ریشه موها آسیب نزده باشم ممنون راهنماییم کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا