ریزش مو
موضوعات داغ

راهکارهای درمان قطعی ریزش مو بعد از کرونا

()

بیشتر از یک سال است که ویروس کرونا همه کشورهای جهان را درنوردیده و افراد زیادی را مبتلا کرده است. از میان مبتلایان به این بیماری متاسفانه تعدادی جان خود را از دست داده‌ و خوشبختانه تعداد زیادی بهبود یافته‌اند. این بیماری با علائم مشابه سرماخوردگی آغاز شده و این علائم کم‌کم شدت می‌گیرند. تب، سرفه، سردرد و سرگیجه و بدن‌درد از علائم اولیه ابتلا به این بیماری است. پس‌ازآن کووید 19 با از دست دادن حس بویایی و چشایی و برخی علائم گوارشی نظیر حالت تهوع و اسهال خود را نشان می‌دهد.

در موارد شدید این بیماری ریه‌های فرد بیمار به طور کامل درگیر شده و تنفس برای او مشکل می‌شود. همین موضوع کرونا را به بیماری مرگ‌آور تبدیل می‌کند. معمولا پزشکان توصیه می‌کنند که با مشاهده علائمی نظیر درد یا فشار در قفسه سینه، کبود شدن لب‌ها، صورت یا ناخن‌ها، گیجی و خواب‌آلودگی هرچه سریع‌تر برای تست کرونا به بیمارستان مراجعه شود. در موارد خفیف پزشکان بیماران را به قرنطینه در خانه توصیه می‌کنند و در موارد شدیدتر آن‌ها را در بیمارستان بستری خواهند کرد.

مطالعات بر روی بهبودیافتگان کرونا نشان داده است که اثرات این بیماری حتی پس از بهبود کامل نیز باقی خواهد ماند. اثراتی نظیر تاثیر بر ریه‌ها و تنفس و اختلالات بویایی از آن جمله است. اما یکی از شایع‌ترین عوارض ابتلا به ویروس COVID-19 ریزش موها است. مشکلی که بسیاری از بهبودیافتگان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند و به نظر می‌رسد که خیال برطرف شدن ندارد. اما سوال اینجا است که چرا کرونا باعث ریزش مو می‌شود و آیا اثرات ناشی از آن تا پایان عمر با افراد باقی می‌ماند؟ آیا راهکاری برای مقابله با این موضوع وجود دارد؟ برای پاسخ به این سوالات تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

آیا واقعا ریزش مو یکی از عوارض کروناست ؟

در حال حاضر زمان زیادی از ظهور کرونا نگذشته است و به همین دلیل درباره نشانه‌های این بیماری و عوارض آن هنوز نقاط مبهم زیادی وجود دارد. بیشتر مطالعات انجام شده بر روی ریزش موی ناشی از ابتلا به ویروس COVID-19 بر اساس مشاهده است و به همین دلیل نمی‌توان آماری قطعی از احتمال بروز ریزش مو پس از ابتلا به کرونا ارائه داد. یک مطالعه معتبر در سال 2020 عوارض ابتلا به کرونا را در 63 بیمار بهبودیافته بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که حدود 24.1 درصد از شرکت‌کنندگان پس از بهبودی درگیر ریزش موها شده‌اند.

در این مطالعه میانگین زمان ظهور ریزش موها پس از بهبودی کامل 58.6 روز بود. در زمان این مطالعه از میان 14 شرکت‌کننده‌ای که بعد از کرونا دچار ریزش مو شده بودند، 5 نفر به طور کامل بهبود یافتند. اما 9 نفر باقی‌مانده هنوز هم با ریزش موها درگیر بودند. این موضوع نشان می‌دهد که ریزش موها پس از کرونا مشکلی است که در مردان و زنان بهبودیافته از این بیماری ظاهر می‌شود. اما می‌توان امیدوار بود که این ریزش دائمی نیست و پس از مدتی از بین می‌رود.

ریزش موی ناشی از کرونا آلیسا میلانو
آلیسا میلانو بازیگر مطرح هالیوودی در حال نشان دادن ریزش موی خود بعد از ابتلا به کرونا

چرا ابتلا به کرونا باعث ریزش مو می‌شود ؟

گزارش‌های افراد بهبودیافته از کرونا نشان داده است که ریزش موی ناشی از ابتلا به کرونا به‌صورت شرایطی به نام تلوژن افلوویوم TE است. در افرادی که به ریزش موی TE مبتلا هستند، ریزش موها به‌صورت ناگهانی و دسته‌ای اتفاق می‌افتد. درواقع در زمان شانه زدن موها یا دوش گرفتن توده‌های بزرگی از موها می‌ریزند. اکثر افرادی که دچار ریزش موی TE می‌شوند، 2 تا 3 ماه پس از یک رویداد تحریک‌کننده، ریزش موی محسوسی را تجربه خواهند کرد. این ریزش مو باعث از دست دادن کمتر از نیمی از موهای سر می‌شود و برای 6 تا 9 ماه ادامه دارد. اما پس از این دوره افراد رویش مجدد موهای از دست رفته را مشاهده خواهند کرد. علت های ریزش مو بخاطر بیماری کرونا را بطور کامل شرح داده ایم :

 • تب شدید و بالا رفتن دمای بدن

یکی از عوامل احتمالی بروز ریزش موی TE ابتلا به یک بیماری حاد همراه با تب شدید است. یکی از اصلی‌ترین علائم بیماری کرونا نیز تب شدید است. همین موضوع می‌توان یکی از دلایل ریزش موها پس از بهبودی کرونا باشد. از طرف دیگر بالا رفتن دمای بدن خود باعث تحریک سلول‌های مو و ریزش آن‌ها می‌شود. در طول مدت ابتلا به بیماری کرونا به‌خصوص در انواع شدید دمای بدن در حد بسیار بالایی قرار دارد. در نتیجه موها به‌شدت تحت تاثیر قرار گرفته و می‌ریزند.

 • استرس و نگرانی

استرس یکی دیگر از عوامل محرک بالقوه ریزش موی TE است. مطمئنا در مدت شیوع COVID-19 استرس و نگرانی افراد در خصوص ابتلا به این بیماری بسیار زیاد است. علاوه بر این شخصی که به بیماری کرونا مبتلا می‌شود، همواره نگران شدیدتر شدن بیماری یا عدم بهبودی است. از طرف دیگر فشارهای قرنطینه و عدم ارتباط با دیگران و نگرانی از ابتلای اعضای خانواده به این بیماری باعث تشدید شرایط استرس‌آور و نگرانی افراد می‌شود. همین موضوع باعث تحریک موها شده و پس از بهبودی بیماری ریزش موها را شروع می‌کند.

درواقع TE زمانی اتفاق می‌افتد که یک عامل استرس‌زا مانع رشد موها شده و آن‌ها را وارد مرحله استراحت یا تلوژن می‌کند. در این مرحله موها برای 2 تا 3 ماه استراحت می‌کنند و برای خارج شدن از این حالت و رویش مجدد، نیازمند یک منبع مغذی و قوی هستند. در دوره ابتلا به کرونا بدن بیمار بسیار ضعیف می‌شود و پس از بهبودی مدت زیادی طول می‌کشد تا بدن بتواند قوای از دست رفته را دوباره برگرداند. به همین دلیل نیروی لازم برای رشد مجدد موها فراهم نشده و فرایند ریزش موی TE اتفاق می‌افتد.

کرونا و ریزش مو

 • داروهای درمان کرونا

در حال حاضر داروهای مشخصی برای درمان کرونا وجود ندارد. به همین دلیل پزشکان از داروهای مختلفی برای درمان این بیماری استفاده می‌کنند. این داروها عوارضی دارند که ریزش مو یکی از آن‌ها است. ریزش موی ناشی از مصرف یک داروی خاص معمولا موقتی است و مدتی پس از قطع مصرف دارو برطرف می‌شود. بنابراین می‌توان گفت که اگر ریزش موها پس از بهبودی در اثر مصرف داروهای کرونا اتفاق افتاده است، جای نگرانی نیست و پس از مدتی برطرف می‌شود.

راهکارهای خانگی برای کنترل ریزش موی بعد از کرونا

برخی راهکارهای ساده و کم هزینه برای جلوگیری از ریزش موی ناشی از کرونا و یا درمان آن وجود دارد که به اختصار به توضیح آن ها پرداخته ایم. در نظر داشته باشید که استفاده همزمان راهکارهای ارائه شده ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. لذا جهت استفاده هرکدام از آن ها خوب تحقیق کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

 • تغییر سبک زندگی

تغذیه مناسب و شیوه نگهداری از موها می‌تواند تاثیر زیادی در تقویت آن‌ها و بازگشت موهای از دست رفته داشته باشد. معمولا آرایش موها به شیوه‌های نامناسب از اصلی‌ترین دلایل ریزش مو است. بنابراین باید در زمان شانه زدن با موها به آرامی برخورد کنید و آن‌ها را با ملایمت شانه بکشید. همچنین بهتر است استفاده از کش موها و نوارهای تنگی را فراموش کنید و آرایش موها به‌صورت دم‌اسبی را به حداقل برسانید. به‌علاوه شستن موها با روغن داغ یا استفاده از مواد تقویت‌کننده نامناسب می‌تواند به موها آسیب وارد کرده و ریزش موقتی بعد از کرونا را به ریزشی دائمی تبدیل کند.

 • استفاده از ویتامین D

ویتامین D یکی از اصلی‌ترین مواد مغذی برای رشد موها و حفظ استحکام و زیبایی آن‌ها است. این ویتامین در مواد غذایی مختلفی نظیر ماهی، قارچ، غلات، آب‌پرتقال و شیر کم‌چرب وجود دارد. همچنین نور خورشید منبعی غنی از ویتامین D است. بنابراین قرار دادن موها در معرض نور خورشید می‌تواند باعث حفظ سلامت آن‌ها شود. ویتامین D همچنین با تقویت فولیکول مو باعث رشد مجدد موهای از دست رفته می‌شود. موهایی که می‌توانند جایگزین موهایی شوند که COVID-19 از شخص گرفته است.

 • مصرف آمینواسیدها

کراتین اصلی‌ترین ماده سازنده مو است که نوعی پروتئین است. آمینواسیدهای تشکیل‌دهنده این پروتئین می‌توانند تاثیر زیادی در سلامت موها و رشد آن‌ها داشته باشند. معمولا بدن قادر به ساخت این آمینواسیدها نیست و شخص باید از طریق مواد غذایی آن‌ها را به دست آورد. کلم بروکلی، شیر، مرغ، جوانه گندم، سفیده تخم‌مرغ و سبزیجات دارای برگ سبز از منابع غنی پروتئین‌ها هستند که می‌توانند آمینواسیدهای مفید برای موها را به آن‌ها برسانند. مصرف این مواد غذایی باعث تقویت موها شده و از شدت ریزش موها پس از کرونا می‌کاهد.

 • مصرف روغن ماهی

مصرف ماهی به سلامت موها کمک زیادی می‌کند. اما روغن ماهی که از بافت‌های ماهی به دست می‌آید دارای انواع اسیدهای چرب و ویتامین‌هایی است که به سلامت موها کمک می‌کنند. روغن ماهی را می‌توان به‌صورت خوراکی مصرف کرد یا موها را با استفاده از آن ماساژ داد. درصورتی‌که قصد دارید موهای خود را با روغن ماهی ماساژ دهید، باید آماده تحمل بوی ماهی در تمام طول روز باشید. اگر دوست ندارید که مرتب بوی ماهی بدهید، بهتر است این روغن را به‌صورت خوراکی مصرف کنید. البته مصرف خوراکی این روغن ممکن با برخی داروها و مواد غذایی تداخل ایجاد کند که با مشورت با پزشک این مشکل نیز حل خواهد شد.

 • استفاده از آب پیاز

آب پیاز به رشد مو کمک کرده و از ریزش ناگهانی موها جلوگیری می‌کند. بنابراین می‌تواند درمان مفیدی در برابر ریزش موی ناشی از کرونا باشد. این ماده پرخاصیت موهای شما را درخشان کرده و با برطرف کردن عفونت‌های پوستی نیز به سلامت پوست سر و در نتیجه افزایش رشد موها کمک می‌کند. برای استفاده از آب پیاز بهتر است آن را با روغن نارگیل ترکیب کرده و یک بار در هفته به مدت 1 تا 1.5 ساعت بر روی موهای خود قرار دهید. ترکیب آب پیاز و عسل نیز می‌تواند یک معجون مناسب برای تقویت موها و کمک به رشد مجدد آن‌ها باشد.

 • ماساژ موها با روغن رزماری

روغن رزماری یکی از راهکارهای مناسب برای جلوگیری از ریزش و تقویت و رشد مجدد مو است. این روغن با بهبود گردش خون در پوست سر به تقویت ریشه موها کمک کرده و ریزش مو را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. مصرف روغن رزماری پس از بهبودی کرونا باعث برطرف شدن ریزش موهای ناشی از این بیماری شده و به رشد مجدد موهای از دست رفته کمک می‌کند.

راهکارهای پزشکی برای درمان ریزش موها

معمولا راهکارهای خانگی برای درمان ریزش موها در مدت زمان طولانی جواب می‌دهند. برخی افراد به دنبال روش‌هایی هستند که در مدت کوتاه‌تری نتیجه داده و به رشد موهای آن‌ها کمک کند. درمان‌های پزشکی از این روش‌ها است که علاوه بر کمک به رشد مجدد موها از ریزش آن‌ها نیز جلوگیری می‌کند. در ادامه این بخش تعدادی از راهکارهای پزشکی موثر برای درمان ریزش موها را بیان می‌کنیم.

 • درمان‌های دارویی مانند هیرویت

این دارو به‌صورت قرص‌های خوراکی عرضه می‌شود و تاثیر زیادی در بهبود ریزش موها دارد. هیرویت (HAIR VIT) حاوی انواع ویتامین‌های B1، B2 و B3 است که به رشد مجدد موها کمک زیادی می‌کنند. این دارو همچنین اوی آهن فراوانی است که فرایند خون‌رسانی به موها را بهبود بخشیده و باعث تقویت ریشه و ساقه آن‌ها خواهد شد. روی و بیوتین موجود در این دارو نیز فرایند رشد مجدد موها را سریع‌تر می‌کنند. توجه کنید که درمان‌های دارویی برای ریزش موها پس از کرونا باید حتما تحت نظر پزشک انجام گیرند. پزشکان معمولا مصرف داروی هیرویت را روزی یک بار قبل از صبحانه تجویز می‌کنند. این دارو باید با آب فراوان میل شود.

داروهای ماینوکسیدیل و فیناستراید و بیوتین نیز از دیگر داروهای مفید برای درمان ریزش موها هستند. معمولا داروی فیناستراید برای درمان ریزش مو در مردان تجویز می‌شود، چراکه این دارو بر روی هورمون‌های مردانه تاثیر می‌گذارد و ممکن است در بدن زنان مشکلاتی ایجاد کند. اما داروی ماینوکسیدیل هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان تجویز می‌شود. اگرچه این دارو بدون نسخه نیز به فروش می‌رسد. اما مصرف آن بدون مشورت با پزشک به‌خصوص زمانی که شخص به‌تازگی بیماری کرونا را پشت سر گذاشته است، اصلا توصیه نمی‌شود.

 • مزوتراپی مو

مزوتراپی مو روش درمانی جدید برای ریزش موها است که در اکثر افراد اثرات مثبتی دارد. در این روش ترکیبی از مواد مغذی مناسب برای مو به درون پوست سر تزریق می‌شود. این مواد با تقویت ریشه و پیاز مو به رشد موها کمک کرده و ز بروز ریزش مو جلوگیری می‌کنند. این روش را می‌توان به‌صورت مستقیم برای درمان ریزش مو استفاده کرد یا به‌عنوان مکمل درمانی برای ریزش موها در نظر گرفت. مزوتراپی مو شیوه‌ای مطمئن و تاثیرگذار برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه است و می‌توان از آن در سنین مختلف استفاده کرد.

آیا ریزش مو با ابتلا به COVID-19 رابطه دارد ؟

این پرسش رابطه عکس بیماری کرونا و ریزش موها را نشان می‌دهد. درواقع باید دید که آیا افرادی که اکنون به با ریزش مو درگیر هستند، بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند؟ در ژوئیه سال 2020 پژوهشی بر روی 336 مرد مبتلا به کرونا و 1605 مرد سالم انجام شد. نتایج این پژوهش نشان داد که افرادی که الگوهای طاسی مشخص‌تری دارند بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار دارند. البته نتایج این مطالعه تنها بر اساس مشاهده به‌دست‌آمده و دلیل محکمی برای این رابطه بیان نشده است. بنابراین نمی‌توان به‌طورقطع گفت که ارتباط مستقیمی بین ریزش موها و خطر ابتلا به کرونا قرار دارد.

آیا ریزش موی بعد از کرونا دائمی است ؟

همان‌طور که گفتیم ریزش مو بعد از کرونا از نوع ریزش TE است. این ریزش از انواع ریزش‌های موقتی مو بوده و پس 6 تا 9 ماه برطرف می‌شود. درصورتی‌که شخص پس از بهبودی به موهای خود برسد و با استفاده از روش‌های تقویتی ریشه و ساقه موها را تقویت کند، ریزش موها در زمان کوتاه‌تری متوقف می‌شود و رشد آن‌ها نیز پس از مدتی دوباره آغاز خواهد شد.

چه مدت پس از بهبود کرونا ریزش مو اتفاق می‌افتد ؟

ریزش موی بعد از کرونا اغلب چند هفته بعد از ناپدید شدن همه علائم اتفاق می‌افتد. این ریزش معمولا به‌صورت توده‌ای و در اثر بیماری تلوژن افلوویم است.

آیا برای ریزش موی بعد از کرونا باید به پزشک مراجعه کرد ؟

این ریزش مو معمولا موقتی است و پس از مدتی برطرف می‌شود. اما برای اینکه مطمئن شوید که دلیل اصلی ریزش مو ابتلا به بیماری کرونا است و دلیل دیگری برای این موضوع وجود ندارد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. همچنین برای درمان ریزش موها و برگرداندن موهای از دست رفته نیز بهتر است با یک پزشک حاذق مشورت کنید تا بهترین روش مقابله با این موضوع را به شما پیشنهاد دهد.

علل ریزش مو کرونا

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫144 دیدگاه ها

 1. سلام من یک ماه بعداز کرونا ریزش مو گرفتم دکتر رفتم آزمایش انجام دادم مشکلی نداشتم موهام خیلی کم پشت شدن ریزش موهام قطع نمیشه الان یک ساله که مو هام می‌ریزه لطفاً یه راه حل بگین خیلی افسرده شدم

 2. سلام
  من یک ماه بعد بهبودی از کرونا ریزش مو گرفتم
  و این ریزش تا سه ماه ادامه داشت تا اینکه بعد سه ماه بهبودی حاصل شد و موهام دوباره رشد کردن
  اما دیگه پرپشتی سابق را ندارن
  علتش هم این کرناست
  هرکس بگیره بعدش ریزش مو میگره و بصورت طبیعی این فرایند رو طی میکنه اول ریزش بعد رویش مجدد
  اما دیگه اون پرپشتی سابق ایجاد نمیشه

 3. سلام ،اگر علت ریزش مو کرونا باشه . مو از همه قسمت سر می ریزد یا نه . تقریبا چهل روز بعد از اینکه علائم کرونا تمام شد ،ریزش مو بی سابقه پیدا کردم . اما بیشتر موها از کف سر می ریزد ،شبیه الگو مردانه . اما هیچ ارثی در این مورد نداشتم .موها به زخامت قبل نیست ،اما زیاد نازک هم نیست ،با آن انتهای سفید رنگ میریزه . تا امروز پیش چنتا متخصص هم رفتم ، به آن صورت فایده نداره و خود آنها هم در مورد این داستان هنوز دانش زیادی ندارند . دوستانی که تجربیات مشابه دارند . اطلاعات خود را به اشتراک بزارند، شاید راه حلی پیدا شد . ممنون .

  1. چه مدت دچار ریزشی؟منم همینطورم قبل کرونا ریزش نداشتم الان 8ماه ریزش دارم موهام کم پشت شده البته منم درگیر سترس شدید بودم فقط امیدوارم درست بشه موها دوباره رشد کنه
   البته برای داداشم و مادرم بالا یک سال طول کشید موهاشون الان خوب شده

  2. حدود دو ماه و نیم ریزش مو شروع شده و ،یک ماه بعد از کرونا . برای اینکه مطمئن بشیم علت کرونا هست یا چیز دیگه ابتدا باید معلوم بشه اگر عامل کرونا باشه . ریزش از تمام سر هست یا مثلا بالای سر یا نقاطی خاص .موها نازک میشن یا در عین زخامت معمولی که دارند می ریزند ؟. و سولات دیگر که تا امروز علارقم معاینه چند متخصص هنوز خودشان هم جواب مطمئنی ندارند .فرضیه من اینکه اگر کرونا برا بعضی ها ریه را درگیر می کنه . شاید برا برخی دیگر با حمله به برخی غدد ، کار آنها را مختل کنه . به هر حال ظاهرا چاره ای نیست ،مگر انجام انواع آزمایشاتی که تا حدی وقتگیر و هزینه بر هم هست .

  3. منم دقیقا به همین شکلی که شما فرمودین تقریبا یک ماه و نیم بعد از کرونایی که گرفتم موهام شروع به ریزش کرد قرص و دارو و آمپول هیچکدام کمک کننده نبود و مو هام از همه قسمت های سرم به مدت پنج ماه که میریزه و نمیدونم تا کی ادامه داره.

 4. سلام خیلی ممنون میشم به مورد من توجه کنید و جواب بدین. من پسر و حدودا ده یازده ماه پیش کرونا گرفتم قبل از اونم نا منظم بودن خاب و تغذیرو تجربه کردم بعلاوه استرس و اختلالات روانی شدید. یکی دو ماه شاید بعد کرونا متوجه شدم که شدیدا ریزش دارم که البته اول از شقیقه ها شروع شد. الان بعد هشت نه ماه چند دکتر گفتن که ارثیه ولی من خودم فکر میکنم تلوژن افلوویوم باشه چون کلی موی ریز از جلوی سرم در اومده ولی همچنان این روزا ریزش دارم و کلا موهام نازک شده… دکتر فینوکسار داده و الان بعد چهار روز مصرف موهام خیلی بیشتر میریزه و ریشه سفید و بزرگتری دارن،

  1. از نظر سابقه خانوادگی پدر یا دایی یا پدربزرگ مادری الگو طاسی دارن؟

  2. نه نداریم. درضمن شما هیچ خانواده ای رو در دنیا پیدا نمیکنید که در این گستره ای که شما انتظار دارید ینی خانواده مادر و پدر کم مو یا طاس نداشته باشن… تازه من به دکتر گفتم که نداریم، با خیال راحت گفتش پس ممکنه ده نسل قبل یکیتون الگو رو داشته !!! بدون اینکه حتی چک کنه و به حرفام توجه کنه… انگار که اصلا براش اهمیت نداشت که گفتم موی جدید در آوردم، اینکه از زمان کرونا ریزش پیدا کردم… و اصلا بعید میدونم در الگوی مردانه در این مدت هشت نه ماهه انقد مو بریزه

 5. سلام به همگی
  نظراتو خوندم …خیلی عجیبه که همه دنبال قرص امپول و چیزای عجیب غریبید!!! دقییقا همونایی که دنبال همین چیزا بودن میگن تا یکسال طول کشیده ریزش موهاشون
  منم کرونا شدید گرفتم تا سه چهار ماه موهام ریخت بعدش کم کم موهام رشد کرد ۲ ماه شد الان مثل قبل شده سرم … هیچکاری هم نکردم

 6. سلام،
  امیدوارم که حال همگی خوب باشه.
  من بعد از کرونا ریزش موی شدیدی داشتم،
  و به دکترهای زیاد مراجعه کردم ک اصلا جواب نگرفتم.
  فقط یک بسته قرص folicogen, و پودر جلبک اصل، و قرص d3 خارجی 1000، و nextyle 600 خارجی خریدم و مصرف کردم کامل برطرف شد.
  قرص folicogen رو صبح ها مصرف کنید،نیم ساعت بعد از ناهار پودر جلبک رو مصرف کنید، و دو ساعت بعد از پودر جلبک قرص d3 و nextyle رو مصرف کنید.
  مطمئن باشید که ریزش موی شما تمام خواهد شد.
  لطفا پودر جلبک تقلبی مصرف نکنید که عواقب بدی داره،
  امیدوارم که همیشه سلامت باشید.

 7. سلام خانه سفید خسته نباشید
  ممنون میشم جواب بدین🌱
  10ماه پیش کروناگرفتم 2ماه بعدبهبودی ریزش مو شدید اومد سراغم مزوتراپی هم انجام دادم بازم ریزش دارم 8ماه موهام کمی بهتر شده ولی بازم کم پشت از جلو سر و کف سر بعضی دکترا میگن خوب میشه ولی یکی خیلی اسرار داره ماینوکسیدیل استفاده کنم میگه دیگه موهات برنمیگرده واقعا نمیدونم چیکار کنم و تا چه موقعه این ریزش هست برای مادرم بالای یک سال ریزش بعد کرونا داشت که موهاش دوباره خوب شد
  بنظرتون چیکار کنم؟ممنون میشم جواب بدین

  1. سلام و وقت بخیر

   ممکن است ریزش مو به دلیل کرونا نباشد و فقط بیماری موجب تشدید ریزش مو شده باشد. بهتر است با پزشک متخصص و مجرب در زمینه ریزش مو مشورت کنید تا بعد از معاینات و انجام آزمایشات مدنظر ایشان ابتدا دلیل ریزش مو مشخص شده و سپس برای درمان تجویز مناسب انجام شود.

  2. سلام خسته نباشید
   پسرم و۱۶ سالمه. در ماه اذر و دی باتوجه به اینکه امتحامانا ترم اولمون شروع شدن خیلیییی فشار و استرس بهم امد.بلافاصع بعد از امتحانام کرونا گرفتم و خیلی هم شدید بود
   بعد از یک ماه همونجایی که فرق سرمو باز میکنم کم پشت تر از بقیه موهام شده
   تا الا ۲ بار سرمو ماشین کردم،و قرص هیتربیت و ویتامین ب۳۰۰ و ویتامین e یک ماه دارم مصرف میکنم
   خواستم یکم راهنمایم کنین ک خوب میشم؟
   یجورایی هم مال کرونا هسته و هم مال استرسی که موقع امتحانام گرفتم هسته به احتمال زیاد
   و فقطو فقط فرق سر سمت راستم هسته و موهام نازک تر و کم پشت تر از بقیه موهام هسته
   1-میتونه دلیلش این باشه که چنسال فرق سرم بع این طرف باز کردم یکم فشار امده بهش و این اتفلق براش افتاده؟
   2-ایا با خوردن ویتامین و ماشین کردن موهام دوباره اون قسمت خوب میشه؟

  3. سلام و وقت بخیر

   رعایت تغذیه مناسب و دوری از استرس و ورزش روزانه و بدست آوردن سلامت کامل بدن قطعا روند ریزش را متوقف کرده و امید به بازگشت موهای از دست رفته را افزایش می دهد.

 8. سلام خانه سفید
  خسته نباشین
  من ۳۰ سال سن دارم دو ماه بعد کرونا ریزش داشتم و گهگاهی هم خارش و سوزش کم حس میکردم دکتر پوست رفتم تشخیص اگزمای چرب داد پوست سرم صاف بود فقط دو سه جا دکتر جای خاروندن دید
  البته ریزشم قطع شده اما خیلی موهام کم پشت شده مخصوصا قسمت عقبی سرم،کمی هم پیشانی
  دکتر شامپوی لوپروکس و کرم داد بعد ی ماه باز رفتم این دفعه محلول روغن ارگان،یلانگ یلانگ،اویژن(محلول ویتامین ای)،اکتوپیکس،پروکاپ داد
  ولی بعد از یک و نیم ماه استفاده موهام ضعیفتر شده و پوست سرم حساس شده بیشتر از قبل سوزش و درد حس میکنم
  نظر شما چیه باید چیکار کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   این مورد حتما باید توسط پزشک متخصص کلینیک مورد بررسی قرار گرفته سپس درمان مناسب برای شما تجویز شود.

 9. سلام به آبجیا و داداچای خودم من ۲۰ سالمه پدرم ۶۳ سالشه و طاس نیست ارثی موهای پرپشتی داریم تا اینکه کرونا گرفتیم خانوادگی ۸ نفر😀ولی بعد از بهبودی تقریبا ۱ سال میشه ریزش مو گرفتیم هممون پدرم اگر کرونا نمیگرفت هیچ وقت موهاش کم پشت نمیشد ینی میخام بگم ارثی ریزش نداریم ولی خودم میرم حموم بشدت موهام میریزه و سرم چرب شده نمیدونم این ریزش قراره کی تموم بشه مزوتراپی بنظرم گزینه خوبیه حتما باید بریم دمتون گرم حرفاتون باعث دلگرمی بود امیدوارم همگی خوب بشیم نشدم فدا سر کچلتون😀🧿

  1. منم دوماه بعد کرونا ریرش گرفتم الان 8ماه امیدوارم خوب بشه موهام کم پشت شده البته برای مادرم بالای یک سال طول کشید موهاش برگشت

  2. منم همینطور ۵۸وروز بعد از کرونا ریزش مو داشتم الان نه ماهه با توجه به مراقبت ویژه توی این مدت از موهام ولی هنوز خوب نشده.قبلش هیچ ریزش مویی نداشتم من.

  3. تو این یه سال ریزشتون چقدر بود والان چقدر؟

   شما شقیقهاتم خالی شده بود؟

 10. سلام من حدود ۳ ماه پیش کرونا گرفتم موهای خیلی پر و بلندی داشتم و یهو ریزش شدیدی گرفتن مجبور شدم خیلی کوتاهش کنم اما ریزشش درست نشد اما طبق نظراتی ک خوندم متوجه شدم این ریزش یه تایم داره و باید تایمش بگذره فقط میخوام بدونم موهام مث اول در میاد و پر میشه؟؟
  بعد اینکه دارو گیاهی بیشتر جواب میده یا شیمیایی مث قرص .

 11. منم یکماه پیش کرونا گرفتم الان یه هفتس ریزش موی شدید دارم جرات ندارم موهامو دست بزنم حمام به حمام شونه میکنم خدا خیر کنه کجل نشم صلوات 😕

 12. سلام وقتتون بخیر من بعد از اینکه کرونا گرفتم و حالم خوب شد دچار ریزش مو شدم از قسمت جلوی سرم اگر که روغن رزماری به موهام بزنم باعث نمیشه که اختلالی در رشد موها ایجاد بشه و دیگه رشد نکنند

 13. شلغم و پیاز و سیر بخورید با لیمو ترش تازه.در عرض دو هفته تا یکماه تمام ریزش موی سرتون قطع میشه و موهای ریخته شده دوباره در میاد و از شر این ویروس لعنتی و این مریضی رها میشید.یعنی تا میتونید این 4 قلم رو بخورید و نتیجه اش رو بیایید بگید.ده مدل دارو و درمان کردم ولی اصلا جواب ندادش ولی با خوردن هر روز لیمو ترش تازه و سیر و پیاز و شلغم با غذاهام زود زود خوب شدم و مولتی ویتامین که مصرف میکردم و تازه باعث شده بود که ریزش موهام بیشتر بشه رو کلا حذفش کردم.
  اگه سینوسهاتون و سرتون هم درگیر شده عنبر نسا بگیرید روی گاز مثل ذغال بگذارید که سرخ بشه بعد بندازیدش توی یه قوطی کوچک فلزی یا شیشه ای و بگیرید جلوی بینیتون و سرتون و دودش رو وارد بدنتون کنید و هی باهاش نفس بکشید تا هرچه سریعتر اون سینوسهاتون خوب بشه و چرکش خشک بشه
  در کنار تمام توصیه های که کردم برید دکتر و همون موقع بخواهید که حتما داروهاتون رو با سرم براتون بزنه که خودش اولین قدم و مطمعن ترین راه هست که باعث میشه مریضی همون اول از بدنتون شستشو بشه و این ویروس بد و کثیف از بدنتون خارج بشه.دو یا سه روز حتما سرم رو بزنید.

 14. سلام من یکسال پیش کرونا گرفتم و مثل دیگر دوستان دچار ریزش شدید شدم کوتاهشونم کردم اما هنوزم به همون شدت ریزش داره و واقعن نگرانم خیلی موهای فر و بلندی داشتم که از دست رفت.چرا بعد از این همه مدت دوباره برنمیگرده؟

  1. برای منم 9ماه ریزش دارم نمیدونم دیگه چیکار کنم خسته شدم از دکتر رفتن هیچ جوابی نگرفتم یه دل میگه ماینوکسیدیل استفاده کنم واقعا موندم چیکار کنم

 15. سلام من بعد از زدن واکسن کرونا (سینوفارم۳دوز)
  ریزش مو دارم ک ن ب صورت وراثتی و ژنتیکی نداشته ایم
  موهام خیلی ساقشون سست شده و ب راحتی کنده میشن
  چ درمانی پیشنهاد میکنید
  سن:۱۹سال
  ممنون از شما عزیز❤❤🌹

  1. واای بخدا منم دقیقااا همینطور شدم بعد از زدن واکسن موهام ب شدت ریزش داره

 16. سلام ما یه فامیل داشتیم پارسال کرونا گرفته بود خیلی حالش بد بود ۹۰٪ ریه اش پر شده بود دکترا قطع امید کرده بودن ولی معجزه شد زنده موند بعد ۳ ماه که دیدمش موهاش همه ریخته بود سرش طاس شده بود ولی ۱ ماه پیش که دیدمش موهاش دراومده بود موقتیه توکلتون به خدا باشه

  1. یعنی دقیقن چند ماه بعدش موهاش دوباره رویش مجدد کرده بود و آیا دقیقن مث قبل از کرونا موهاش پرپشت شده بود

 17. باسلام میخواستم بدونم موهایه کاشته شده که به خاطرکروناریزش پیداکرده هم دوباره درمیان یاخیر؟؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله با تقویت موی سر با روش های ارائه شده در متن مقاله میتونین به بازگشت موهاتون امیدوار باشید.

  2. سلام.
   من حدود ۴ ماه پیش کرونا گرفتم.و تقریبا ۲ ماه قبل ریزش موی شدید گرفتم طوری که فکر میکردم دو هفته ای کچل بشم.
   پیش یک متخصص موی خوب رفتم خلاصه حرف این بود.
   ۱.ریزش موی بعد کرونا بین ۲ تا ۳ ماه بعد اون شورع میشه و خود به خود خوب میشه معمولا بعد ۲ ماه وای به ندرت ممکنه تا ۶ ماه طول بکشه.
   ۲. در طول دوره ریزش مو، موهای جدید دارن در میان و رشد میکنن اما چون ریزش مو بیشتر از رشد موهاست بعد یه مدتی از ریزش مو، سر کم پشت دیده میشه.
   ۳.تمام داروهای داده شده برای این دوره داده میشه بیشتر روی رشد و کیفیت موهای تازه تاثیر داره تا موهای در حال ریزش یا به عبارت دیگه ریزش موها در این دوره خیلی تاثیر پذیر از دارو نیست و باید دوره اش تموم بشه.
   ۴.عواملی که موجب ریزش بیشتر مو میشن مثل خیلی دیر حموم رفتن و یا خیلی خشن موها رو بعد از حموم خشک کردن یا سشوار از نزدیک رو ترک کنید.
   ۵.مهم ترین دارو ها ویتامین ب۵ و ب۷ هست که باید مصرف بشه اون هم همانطور که اشاره شد روی رشد موهای جدید موثره.
   ۶.بعد از اتمام دوره ریزش و رشد موهای جدید، فرمت موها بهش کل قبل بر میگرده یعنی اگه نگران این هستین که یه وقت یک سری موها از نقاط خاص مثلا جلوی موها بعد ریزش رشد نکن، این جوری نیست.و دقیقا هر جوری مو داشتین همون جوری دوباره در میاد و رشد میکنه.

   من بعد دو ماه ریزش موهام خیلی کم شده و تقریبا به تمام حرف های اون متخصص رسیدم.
   نگران نباشید و استرس ریزش نگیرین که اون خودش ریزش مو رو بیشتر میکنه.
   دوره اش تموم بشه همش دونه دونه در میاد

 18. ریزش موی ژنتیکی داشته ام و موهام خلوت شده بود. تا اینکه مهر امسال به کرونای شدید با درگیری ریه بالا مبتلا شدم و ده روز بستری بودم. الان یک ماهه که وحشتناک ریزش مو دارم و سرم به شدت خالی شده..شبیه شیمی درمانیها شدم. چون یائسگی زودرس داشتم(۴۴ سالگی)مشکلات مربوط به اون هم دارم از جمله آرتروز و پوکی استخوان.

 19. خدا خیرتون بده داشتم دیوونه میشدم که مطلب شما رو خوندم یکم روحیه ام بهتر شد.

 20. گوگل جان ای کاش میومدی توضیح میدادی چرا این صفحه مفید رو نذاشتی لینک ۱ و ما باید با بدبختی به صفحه درست و مناسب دسترسی داشته باشیم.

 21. سلام وقت بخیر من واکسن کرونا زدم الان ریزش مو خیلی شدید دارم خواستم بپرسم ک ایا مشکل از واکسن کرونا بود ک ریزش مو گرفتم یا یه چیز دیگس
  در ضمن من نزیک به ۳ساله ماینوکسیدل مصرف می کنم ریزش به طور کامل قطع شده بود ولی واکسنو ک زدم الان ریزش مو شدید دارم ممنون می شم راهنمایی کنید

 22. سلام من بعد از کرومنا ریزش موی خییییییلی شدید گرفتم موهام خیلی پر و بلند بود طوری شد که یک سوم موهام موندموهامو کوتاهه کوتاه کردم. دکتر پوست و مو رفتم و دارو ترکیبی برام نوشت که بمالم کف سرم گف دو ماه دیگه خوب میشه و بعد از دو ماه ریزش موهام قطع شده و ضخیم شده موهام البته روغن رزماری ام استفاده کردم نگران نباشید موقتیه خوب میشه

  1. سلام این داروی ترکیبی که گفتید رو میدونید چیه؟ ماینوکسیدیل که نیست؟

  2. سلام وقتتون بخیر ببخشید چه مواد ترکیبی دادن که ریزش قطع شد؟؟؟

  3. روغن زرماری تاثیر داشته اوکیه اگر بخوام استفاده کنم؟؟!!

 23. سلام خداوند به همه شفا بده دختر من کرونا گرفت در اکتبر ولی الان که ژانویه هست ریزش داره موهای بلند و بسیار زیبایی داشت و خیلی هم پرپشت و بلند الان میریزه از دیروز بهش زینک و ویتامین و بیوتین میدم بسیار ناراحته و گریه میکنه الان چیکار کنم حدود سی سانتاز موهاش رو با بدبختی کوتاه کردم شاگرد ممتاز بوده و تمام نمره آش یک بود الان احساس می‌کنم افت پیدا کرده چیکار کنم خیلی ناراحتم برای بچم

  1. نگران نباشید منم همین مشکل را داشتم تا ۱ الی ۲ ماه دیگه خوب میشه

  2. سلام منم همین مشکل رو داشتم خدا رو شکر خوب شدم فقط یکی دو ماه این مشکل هست خوب میشه

 24. سلام وقتتون بخیر، من سوالت و نظرات رو خوندم، من خرداد مریض شدم ولی حاظر نشدم با دکتر مراجعه کنم و بعد حدود یک هفته خوب شدم، و آخرای مرداد دوز اول واکسن رو زدم و آبان هم دوز دوم رو زدم(آسترازنکا) ، و الان که آخرای دی هستیم مو های من نصفشون ریخته تو این مدت حس میکردم داره کم میشه ولی این اواخر دیگه جوری شده فقط گریه نمیکنم براشون، vithir هم دارم استفاده میکنم ولی هیچ نتیجه ای نداره لطفا یک راه حل پیشنهاد بدین روغن سیاهدونه هم استفاده کردم

 25. سلام وقتتون بخیر.. من دچار ریزش مو بعد از کرونا شدم.. خیلی ناراحتم چون در حالت عادی موهام کم بودن الان کامل کف سرم مشخص شده.. به دکترم مراجعه کردم در وحله اول دکتر از من خواستن که حتما مزوتراپی انجام بدم ولی متاسفانه من نمیتونم جلسه ای ۵۰۰ تومن هزینه انجام مزوتراپی رو پرداخت کنم لطفا کمک کنید یه راهکاری بدید که بدون مزوتراپی ریزش موهام قطع بشه و برگشت موهامو داشتم😔

  1. سلام من امروز به خاطر همین نوع ریزش مو که رفتم دکتر برام یه آزمایش نوشت بعد که آزمایش رو دید چون کمبود ویتامین د داشتم برام نوشت و برای مو هام هم یک محلول نوشت که نمیتونم بخونمش(ماینوکسیدیل نیست خداروشکر) این محلول رو باید روزی 2بار بزنم به همراه قرص مگا بیوتین برای مو هام فقط این دوتا رو نوشت، البته مزوترا پی هم نوشت ولی نمیتونستم اینهمه هزینه کنم انشالا که خوب بشیم همگی اصلا نگران نباشید

  2. استفاده از روغن های گیاهی
   رزماری یا ارگان
   مصرف مکمل هایی مثل زینک پلاس و هیرویت

 26. عرض سلام وادب خدمت پزشکان خانه سفید میخواستم بدونم من که ۴۰ سالمه وریزش موهام براثر کرونا بوده بعد ازچندوقت موهای ریخته شده در میاد آیا موهای ریخته شده براثر کرونا تو سن من درمیاد؟
  باتشکر

 27. من متوجه ریزش موم بودم بعد از ۱ ماه از کرونام ولی فکر نمیکردم اینجوری باشه چون موهام بلند بود رفتم سلمونی اریشگره گفت داری چیکار میکنی انقدر موهات ریخته انگار سطل اب یخ ریختن روم گفتم عکس بگیر ببینم عکس گرفت فقط گریه نکردم همونو رفتم داروخانه گفتم جونه مادرت هرقرصی چیزی هست بده خارجیشم بده همین hair vit zinc یه ویتامین دیگه داد گفت شاید جواب بده گفتم چیز دیگه ندارید گفت برو پیش اون خانوم بهت راهنمایی میکنه رفتم پیشش گفتم فقط هر محلولی میدی ماینوکسیدیل نداشته باشه گفت این طبیعیه و فلان بسار یه شامپو ام داد با محلوله خلاصه مارو اون شب ۱،۵ ملیون تیغیدن الان ۱ ماهه دارم مصرف میکنم انگاار نه انگار قشنگ کف سرم داره معلوم میشه ریزش موعه شدید دارم یعنی میشه بعد از ۹ ماه قطع شه با این که ژنه کچلی داریم ما من موام خیلی پر بود یهو تو یه ماه اینجوری شد

  1. 😂
   😂
   کچل بدبخت منم سه ماه ریزش داشتم دیگه کلافه شده بودم همرو از ته زدم ، کلم خیلی ضایع شده بود . اینجوری که من فهمیدم هرکاری کنی اثر نداره حداقل نصف موها میریزه اونایی که ریخته بود تازه داره درمیاد پس تنها درمونش اینکه بعد از دو سه ماه از ته بزنید تا با اونایی که میخاد دربیاد یه دست بشه

  2. اینو یادم رفت بگم از هیچی استفاده نکردم ، فقط ی ماه روغن سیاه دونه زدم به سرم هفته ای دوبار هربار نیم ساعت دیگه موها ریزش نداره اوناییم که ریخته بود در اومده ، شاید جواب داده!

  3. سلام منم دقیقا همینجوری ام موهام بلند بود الان با ماشین صفر زدم تازه دیدم بعضی جاها اندازه ناخون کوچیک خالی شده

  4. ب مدت هفت هفته هر هفته ی امپول بیوتین دکسپانتنول بزن و وقتی هفت هفته تموم شد دوهفته ی بار بزن تا سه ماه صبحا بعد صبحونه ی دونه هیرویت بخور صدرصد جواب میگری

  5. سلام تقریبا دو ماه از اشتراک این نظر با ما میگذره میخواستم بدونم مشکلتون تا الان حل شده؟

 28. دوستان منم کرونا گرفته بودم بعد دو ماه ریزش مو گرفته بودم الان روغن ارگان میزم خیلی فرق کرده هر روز باید قطره چکان بزنین به کف سرتون بعد از سه ساعت موتدن رو بشورین و قرصهای hair vit و biotihealth و ekolife و قرص آهن خارجی مصرف کنین ان شاءالله خدا به خاطر خانم فاطمه زهرا شفاعت همه مون رو هر چه زودتر کنه الهی امین یا رب العالمین التماس دعا❤

 29. سلام من خواهرم شهریور کرونا گرفته بود تا این که یک ماه پیش ریزش مو و الان یک ماه که کشمش خوب دریک میخوره و خدا را شکر ریزش موهاش قطع شده

 30. سلام منم شهریور ۱۴۰۰ کرونا گرفتم و الان موهام نصف شده؛ صحبتهاتون دلگرم کننده بود
  ممنونم
  خدابهترین هارو نصیبتون کنه
  فقط ی سوال: اینکه بدون خوردن ویتامین و….موها به حالت عادی برمیگرده؟

  1. سلام و وقت بخیر

   نگران نباشید و مطمئن باشید ریزش موی در اثر بیماری مانند کرونا برگشت پذیر است.
   تغذیه مناسب و استفاده از ویتامین های مورد نیاز پوست سر به برگشت موی از دست رفته در اثر بیماری کرونا بهترین راهکار می باشد.

 31. دوستان منم دوماه ریزش شدید مو داشتم کف سرم پیدا شد ، با نمره بیست موهاو زدم ، هر سه روز موهامو روغن سیاه دونه زدم الان ی ماه شده ، ریزش مو که ندارم هیچ همه موهای ریخته در اومده دوباره .شمام روغن سیا دونه استفاده کنید( از عطاری های معتبر بگیرید) هر دفه نیم ساعت بزارید رو سرتون بمونه معجزه میکنه لامصب ،دوروبر قرص و دوا و شامپو و…. اینچیرا نرید که اثری نداره که نداره که نداره

 32. سلام خدا رحمتشان کند و به شما صبر بده پدر بنده هم فوت کرده و گرفتار صاحب خانه اذیت کن هستم التماس دعا

  1. سلام
   من برا ریزش هر شب کف پاهامو روغن زیتون میزنم نایلون فریزر پام میکنم و صبح میشورم فکر میکنم تاثیرش خوب بوده چون الان کمتر شده ..میگن هر وقت رفتید حمام فقطساق مو روغن بادام تلخ یا زیتون بزنید با نایلون بپوشونید ابنم موثره ..اما کف پا که خیلی ریزش کمتر کرد
   دعا کنیم خدای مهربون برا هممون سلامتی و شفا بفرسته🙏🙏

  2. واقعا تاثیر داره؟
   منم دو شبه روغن زیتون می‌زنم
   قرص هیرویت هم روزی ی دونه می‌خورم
   موهام بلنده ولی قشنگ در عرض ۳ماه نصفش ریخته

 33. سلام خسته نباشین
  بد از واکسن کرونا زدن هم باعث ریزش مو میشیم چون من واکسن ک زدم ی ریزش در حدی ک موهام نصف شده گرفتم
  و تل مو هم باعث ریزش مو میشه؟
  ممنون میشم از راهنماییتون🙏

  1. سلام و وقت بخیر

   در مورد واکسن هنوز شواهدی وجود ندارد اما محکم بستن موها موجب ریزش مو می شود.

  2. منم دوز سوم واکسن ک زدم موهام ب شدت ب شدت میریزن دارم از ناراحتی دیوانه میشم انگار اصلا موهام ب ریشه وصل ن۶ب موهام دست میزنم میریزن
   ه، نمیدونم چکار کنم خیلی ناراحت کننده ست

 34. سلام ممنونم از خانه سفید خیلی لطف میکنید اگر جواب بدین !!!! پزشک متخصص منو تجویز کرد و با دیدن نوع ریزشم گفتش که ارثیه، با این استدلال که ممکنه در نصل های قبلی ما کچل داشتیم ولی من ریزش شدید رو بعد از کرونا که پن شیش ماه قبل بوده متوجه شدم و الان ماینوکیسیله چیه، و چنتا قرص برام تجویز کرده و میخاستم بدونم نظر شما چیه.

  1. سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز متاسفانه امکان تشخیص دلیل ریزش مو بصورت آنلاین و بدون معاینه وجود ندارد. بهتر است با پزشک متخصص و مجرب در زمینه ریزش مو مشورت کنید.

  2. بنظر من ماینوکیسیدیل مصرف نکن. بجور اعتیاداوره. یعنی تا زمان مصرف فوق العاده میشه موها، ولی با قطع کردنش حتی برای یه روز، چند برابر قبل میریزه موهات و به کچلی میرسونه!

 35. سلام . شهریور و مهر در گیر کرونای شدید بودم . از اواخر آبان ریزش مو گرفتم و الان پنجم ادر هست و تموم خونه پر از موهام شده و ریزش خیلی شدید و نگران کننده شده
  نمی دونم تا کی ادامه خواهد داشت

 36. منم موهام بعداز بهبودی از کرونا مرتب می ریزه ، دکتر نرفتم ، یکی دو مورد ، امپول کورتن زدم ، ولی به خاطر نگرانی در مورد پدر ومادرم ۸۵ ساله و کرونا گرفتنشان زیاد استرس داشتم ، وقتی هم گرفتن چون واکسن نزده بودن ، به بیمارستان نبردیم، دکتر به موقع در خونه سرشان نیاوردیم ، برا پدرم سرم از داروخانه گرفتیم زدیم از بحران اولیه عبور کرد، مادرم شب پنج شنبه دچار مشکل بلع شد ، انگار ریه هاش درگیر شده بود نتونست چیزی بخوره ، عصر دوشنبه سرم زدیم دیر شده بود برادرم به موقع نزد، سه شنبه دکتر اوردیم، تا روز یکشنبه مشکل بلعش درست نشد واز دنیا رفت ، پدرم هم همینطور از غصه ی او عصر یک شنبه، مرد.‌من در طول دوهفته بیماری خودم و اونا درست وحسابی نخوابیدم وغذای درست وحسابی هم نخوردم ، فقط هفت و هشت روز بخور جوش شیرین دادم وبعداز مرگ اونا ویتامین هایی که دکتر برای اونا نوشته بود استفاده کردم ، تا بخوابم ، الان بعد دوماه ریزش مو ادامه داره.

  1. چه شرایط سختی رو تجربه کردید خدا بهتون صبر بده
   واقعا وقتی میبینی آدمها اینطوری پرپر میشن دیگه برای موهات غصه نمیخوری

  2. سلام راضیه خانم از شنیدن سرگذشتتان بسیار ناراحت شدم.خودم هم قربانی کرونا و عوارض بعداز آن هستم .امیدوارم هر چه زودتر ناراحتی هایتان را پشت سر گذاشته و بهتر شوید.

  3. مادر منم بعد از 30 روز جنگیدن با کرونا 8 آذر فوت شد و این برام غیر قابل تحمله

  4. دوستان منم کرونا گرفته بودم بعد دو ماه ریزش مو گرفته بودم الان روغن ارگان میزم خیلی فرق کرده هر روز باید قطره چکان بزنین به کف سرتون بعد از سه ساعت موتدن رو بشورین و قرصهای hair vit و biotihealth و ekolife و قرص آهن خارجی مصرف کنین ان شاءالله خدا به خاطر خانم فاطمه زهرا شفاعت همه مون رو هر چه زودتر کنه الهی امین یا رب العالمین التماس دعا❤

 37. سلام،منم ریزش مو دارم کسی میدونه تا چند وقت طول میکشه موها برگرده؟

  1. لیلی بانو
   از این موردی که براتون پیش اومده متاثر شدم لذا مسیر زندگی چنین هست و برای ما همه تعریفی امیدوارم با تمرین و مطالعه در مورد مهارتهای فردی و بسیار مراقبه بتونید به رشد و تعالی برسید
   امیری
   مدرس مهارتهای فردی

  2. سلام دوست گرامی .داستان گرفتن کرونا و فوت پدرومادرت بسیار غمگین شدم .خدابیامرزشلن..نگران نباش ریزش مو بعد از کرونا عادی ولی باید تقویت کنی ویتامین دی بخور و آفتاب مستقیم ب موهای سرت بگیر و نزد پزشک بری بهتر است داروهای خوبی رو تجویز میکنند.قرص سیتیسین هم خوبه..موفق باشی …

  3. سلام منم کرونا گرفتم بعد موهام شرو به ریختن کر دبه اندازهی که وقتی دستم رو روی سرم میکشیدم پراز مو می شد تنها کاری که انجام دادم قرص تقویتی خوردم وموهامو کوتا کردم وهرشب موهامو با روغن زیتون چرب میکردم حدود یک ماه همینجوری میریختن تااینکه نصف سرم کچل شد اما بعد ازدو ماه دوباره رویش موهام شرو شد ازاول هم پرپشتتره شده

  4. سلام حتمابعدازدوران بهبودی قرص هرویت انگلیسی بخوریدوحتماازغذاهای چرب دوری کنیدچون کروناویروسش چربه همین دلیل عددم اکسیژن رسانی به سلول های موهستش منم درگیراین بیماری بودم به امیدخداکه حل میشه

 38. دوستان منم مشکل شمارو داشتم ریزش موهام زیاد شده بود ی ماه بعد موهارو با شماره بیست و شیش زدم ( شمام همین کارو بکنید ولی از ته نزنید موهارو ) الان ی ماه گذشته اونجاهایی که تقریبا خالی شده بود نقطه های ریز ریز میبینم موها داره رشد میکنه ، دوروبر شامپو قرص روغن و …. اینچیزا نرید که همش موقتیه و خرج الکی ، این موها قراره بریزه پس بزارید بریزه . همین که از دست کرونا قسر در رفتیمو زنده موندیم باید خدارو شکر کنیم

 39. سلام من تیر ماه کرونا گرفتم تو مهر ماه هم ریزش موی شدید گرفتم موهام تا زانوهام بود و پرپشت ولی متاسفانه دیگه الان اون مو نیست و هیچ وقتم برنمیگرده 😭 موهام بقدری ریخت که تو حموم گره خورد تو هم و مجبور شدم تا سرشونه هام کوتاهش کنم😭
  الانم طبق نظر دکتر پونزده روز دارو مصرف میکنم قرص هرویت شامپو و تونیک تی دو سریتا و امپول های بیوتین و دکسپانتول هفته ای یکبار فعلا که تاثیری نداشته خوب شدم خبرتون میکنم

  1. سلام موهای منم بعد از کرونا همش گره میخوره و موقع باز کردن سه تا برس پر از موهام میریزه ، خیلی داغونم ، حس بویایی هم ندارم بچه هم شیر میدم لاغر تر از همیشه شدمممم 😭

 40. سلام خسته نباشید من ۲ ماه پیش کرونا گرفتم پشته سره هم
  موهام شروع کرد ب ریختن هنوز ۲ ماه گذشته باز داره میریزه کلافه شدم انتهای موهام یک دونه سفید رنگه میترسم دیگ در نیاد راهنماییم کنید

 41. سلام منم چندهفت بعد از کرونا ریزش گرفتم کرونا هم زمانی گرفتم که تازه زایمان کرده بودم الان به خاطر شیر دهی و تغییرات هورمونی هم ریزش مو دارم تازه کم کاری تیرویید هم دارم دکترم رفتم همه ی قرص ها رو هم خوردم ولی انگار نه انگار دیگه تقریبا دارم کچل میشم دارم دیونه میشم تو رو خدا راهنمایم کنید

 42. منم مشکل شمارو دارم ولی دکترا میگن این نوع ریزش از نوع تلوژن افلووویم هست که به مرور کمتر و بعد از مدتی موهای ریخته شده مجدد رشد میکنه

 43. سلام من خیلی ریزش موهام زیاده.سه ماه پیش کرونا گرفتم ولی الان ریزش موهام شروع شده خیلی استرس دارم و واقعا بیست و چار ساعته از فکرم بیرون نمیره و خیلی دارم اذیت میشم.لطفا اگه همچین مشکلی داشتید و حل شده راهنمایی کنید.چقدر طول میکشه ک تموم بشه عوارضش و ….

  1. هانیه جان نگران نباش.منم این شرایط رو سپری کردم .دو ماه بعد ابتلا به کرونا دچار ریزش وحشتناک و دسته ای مو شدم.دکتر بهم زینک و بیوتین و ویتامین دی تجویز کرد.موهامو کوتاه کردم و صبوری کردم .دو ماه شدید ریخت الان خیلی خیلی بهتر شده.

  2. سلام عزیزم هیچ نگران نباش اگه میتونی مزوتراپی کن کامل قطع میشه اگه نه هر چی بریزه درمیاد

 44. سلام به همه من تیر ماه کرونای دلتا گرفتم که بسیار شدید بود ۶۰ درصد درگیری ریه داشتم همراه با خونریزی از ریه هام و ۱۰ روزی بستری بودم و حدودا ۶۰ روز هم بعد از ترخیص از بیمارستان دارو مصرف میکردم از یک ماه قبل ریزش شدددددید مو دارم طوری که کف سرم مشخص شده و نمیدونم چرا کف سرم دردناکه و ملتهبه البته به این صورت که یک تکه اندازه کف دست ملتهب و قرمز میشه و درناکه و ریزشش زیاد میشه بعد یه نقطه دیگه درگیر میشه کلافه شدم سرمو رو بالش نمیتونم بزارم و از درد به موهام برس نمی تونم بکشم تو یک وعده اونقدر موهام ریخت که جمع کردم به دکتر نشون دادم خیال کرد مو مصنوعیه که تو نایلون دارم نشونش میدم و شوکه شد موهای بلند تا کمرم رو پسرونه کوتاه کردم داروی مکمل هم مصرف میکنم ولی درد کف سرم برطرف نمیشه کسی این مشکل رو داشته لطفا اگه تجربه مشابه دارید بگید؟ 😭😭😭😭😭

  1. برای کاهش درد و سوزش کف سر و ریشه مو هاتون ی عدد تخم مرغ کمی حنا و قهوه مخصوص گذاشتن رو سر با هم مخلوط کنید و ی یا دو ساعت بزارید رو سرتون مثل زمانی که رنگ میکنید نایلون بکشید من خودم کف سرم سوزش داشت با یک بار مصرف خوب شد

  2. من کل کلمو با تیغ دوبار تراشیدم بعد هیرویت و چند تا دارو مکمل و ۱۲ تا امپول هر هفته دوتا تزریق کردم ریزش موهام خوب شد ولی هنوز نشانه از از بازگشتش نیست

 45. سلام.منم سه ماه پیش کرونا شدید گرفتم.۲۸ سالمه.پنج روزه ریزش موی شدید دارم میترسم دست به موهام بزنم اندازه ریزش موهام ب ۱۰۰۰تا میرسه پرکاری تیروئید هم دارم براهمین ویتامین های ک بعد کرونا دکتر بهم داد نتونستم بخورم.فقط قرص آهن وویتامینEمصرف میکنم.کسی می‌تونه راهنمایی کنه چکارکنم

  1. سلام منم مهرماه کرونا گرفتم بعد از دوماه که دوز دوم واکسن و زدم ریزش مو شدید گرفتم پیش دکتر رفتم میگه موقتیه موهام خیلی پر بود الان دسته دسته موهام میریزه خیلی تو روحیه ام تاثیر گذاشته ویتامین میخورم آمپول بیوتین میزنم هنوز برام فایده ای نداشته تو رو خدا به من روحیه بدین یعنی موهام دوباره بهحالت قبل بر میگرده؟😭😭

 46. سلام.
  سه ماه از کاشت موی من میگذره و الان کرونا دارم و باید رمدیسیویر تزریق کنم
  شنیدم میگن رمدیسیویر باعث ریزش مو میشه، میخوام بدونم اگر موهای کاشت شدم بخاطر کرونا و عوارض داروها بریزند آیا بعد از مدتی بیرون می آیند؟ ممنون میشم جوابمو بدین تا استرس موی کاشت شده را نداشته باشم

 47. سلام
  وضعیت منم دقیقا مثل تو هست یکساله از کرونا و ریزش موهام میگذره منم موهای ریز تو سرم هست سه بار دکتر رفتم دکتر اخری اسرار داره ماینوکسیدل مصرف کنم میگه کرونا باعث ریزش مردانه هم میشه ولی میترسم مصرف کنم ویتامین دی و زینک هم مدام مصرف کردم تاثیر انچنانی نداره بعد گذشت یک سال هنوز هم ریزش دارم اما نه اونقدر گاهی روزا زیاده گاهی کم ولی هرچی که هست بهتر از شیش ماه پیشه فقط امیدوارم خوب بشه چون همه جا میگن تلوژن افلوویم نه ماه طول میکشه این طولانی شدن استرس زاس ولی امیدوارم همه موها برگرده

  1. سلام و وقت بخیر

   جهت درمان ریزش موی ناشی از کرونا به هیچ وجه احتیاجی به مصرف ماینوکسیدیل نمی باشد.

  2. وای دقیقا برای منم همینطوره. من توی نوزده سالگیم موهام حدود سی سانت بلند بود‌. خیلی ضخیم و پرپشت ولی بعد از کرونا که چند ماه پیش گرفتم الان موهام هرچی دست بکشم همش میریزه و موهام هم اندازه نیست از خیلی ریز و نازک هست تا ضخیم و بلند در یه نقطه واقعا خیلی این منو دچار استرس شدیدی میکنه نمیدونم باید چیکار کنم

 48. سلام دوستان
  من مهر 99 کرونا گرفتم و ریزش موهام بعد اون شروع شد،تقریبا 3 ماه ریختن موهام؛همون اولش موهامو صفر زدم ،کم کم کف سرم مشخص شد؛دکتر نرفتم و سر خود ماینوکسیدیل مصرف کردم،ولی کاملا اشتباه بود
  موهام در اومدن ولی وقتی قطع کردم بدتر از اول ریختن یعنی جوری شد که علاوه بر موهایی که در آورده بود موهای خودمم ریختن
  ریزشش هی ادامه داشت تا اینکه از عید بیوتین و ویتامین D و از این تقویتیا یکم استفاده کردم
  کف سرم کلا شده موهای ریز ریز ولی شدیددددا کند رشد میکنن،موها اول خیلی نازکن ولی کم کم بزرگ میشن
  الان ریزشم تقریبا طبیعی شده ولی هرچی میریزه از کف سرم در میاد
  دوستان طول میکشه موها دربیاد حتی تا 1 سال شایدم بیشتر
  آدم خیلی ناراحت میشه و آزار دهنده هست ولی باید صبر کرد پس خودتونو اذیت نکنین موها انقدر زیاده تعدادشون که تا اونا در بیان اینا پوشش میدن کف سر رو
  در کل نگران نباشین که اگر بخاطر کرونا باشه که بی شک مطمئن باشین درمیاد ولی یکم طول میکشه
  سوالی بود درخدمتم

  1. چقد خوب که سعی کردین یه دلگرمی بدین ، کسی که این مشکل براش به وجود میاد واقعاً خودش ناراحت هست بعضی کامنت هاعم که کلا دل سرد ترمون میکنه ولی در کل اینکه باصبر بالاخره درست میشه 🌱:)

  2. سلام وقتتون بخیر
   من و پسرم هردو شهریور 1400کرونا گرفتیم،الان هردو ریزش مو گرفتیم، قبل از کرونا موهای بلندی داشتم و حتی کوچکترین ریزش مو هم نداشتم، اما الان متاسفانه همینجوری دارن میریزن، واقعا نمیدونم چکار کنم، روی موهام بشدت حساس بودم، هیرویت مصرف میکنم اما بی فایده س، اگه داروی دیگه ای مصرف میکنین بمنم بگین، ممنون میشم

  3. مرسی از اینکه روحیه دادین من بخاطر موهام از نظر روحی خیلی داغون شدم یکمم عجولم امیدوارم با صبر دوباره موهام به حالت عادی برگرده

 49. سلام من تیر ماه کرونا گرفتم و الان خیلی ریزش مو دارم جوری که به قول دوستمون اگه چند ماه طول بکشه کچل میشم توی 20 سالگی کوتاهم کردم موهامو در حد کچلی فایده نداشت درمان ها هم اکثرا گرون و ناکارامدن الان دیگه کلاه گیس خوب سراغ دارین ؟ :))

  1. سلام منم دقیقا همینطوری شد ۲۲سالمه تیرماه کرونا گرفتم الان ریزش موی شدید دارم ولی خب تصمیم گرفتم برم مزوتراپی تنهاچیزیه که استفاده نکرده بودم.به نظرم امتحان کن

  2. سلام آمپول بيوتين بپانتن خارجي يا تحت ليسانس طبق نسخه پزشك بسيار جلوي ريزش مو رو ميگيره حتي قطع ميكنه اما دوره مصرف بايد كامل باشه هجده عددي يك روز درميون تزريق ميشه منتها حتما با تحويز پزشك باشه تا تداخل يا حساسيت در نظر گرفته بشه

 50. والا من الان یکساله بعد از کرونا ریزش مو گرفتم دکترا میگن بر میگرده ولی هنوز این سیکل ریزش و رویش موی من درست نشده ولی از قبل بهتر شده اما خوب نه

 51. من هم الان دو ماهه ریزش موی شدید دارم اگه طبق گفته شما ۶ تا ۹ ماه ریزش طول بکشه فکر کنم در سن ۱۷ سالگی کچل بشم!
  از روش مزوتراپی استفاده کردم ماده داخل امپولش ۴۰۰ تومن بود هنوز که نتیجه نگرفتم موهای فرفری و قشنگی داشتم که میدونم دیگه بهم بر نمیگرده 😔
  یا حد اقل ۱۰ سال طول میکشه به اندازه قبلیش برگرده برای عروسیمم فکر کنم باید کلاه گیس بذارم!
  اگه کسی نتیجه گرفته اعلام کنه تا حد اقل بدونیم امیدی هست.
  همین امروزم میخام موهامو کوتاه کنم چون طاقت دیدن این همه ریزش رو‌ندارم

 52. سلام و عرض ادب
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید چون منم دقیقا همین مشکل رو دارم 😭

 53. سلام و عرض ادب
  شما رو بخدا بگید چی مصرف کردید منم هم سن و سال شما هستم و بسیار نگرانم .
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید چون منم دقیقا همین مشکل رو دارم 😭

  1. سلام
   اگر در صورت تمايل پيام به ايميلم بدين تا راهنماييتون كنم
   من خودم هم به اين مشكل مبتلا شدم

  2. سلام
   اول اینکه نگران نباش و به جای غصه خوردن بهتره دنبال راه چاره باشی. قدم اول تا جایی که ممکنه موهاتو از بیخ بتراش بعد مصرف مناسب یه سری مکمل و ویتامین مثل زینک پلاس , D3 50000 , آهن fefol , ویتامین سی رو حتما داشته باش. زمان و طریقه مصرف تو جذب بهتر خیلی مهمه. مثلا آهن و سی رو صبح ناشتا باهم بخور و زینک پلاس 2ساعت بعداز ناهار بخور. مصرف سبزیجات تخم مرغ گوشت گرم مثل گوسفندی و بوقلمون شیر گرم جوانه گندم کنجد خرما عسل و مهمتر از همه بادام فراموش نشه.
   فست فود نوشابه دلستر تنبلی و کم تحرکی روغن مالی کف سر شست و شو با آب گرم یا داغ همه اینها ممنوع.
   ورزش روزانه خوبه . دوری از عوامل استرس زا و افراد استرس زا و غلبه بر افسردگی مفیده
   امیدوارم هممون زود خوب شیم. لطفا اگه وضعتون تغییری کرد بمن اطلاع بدید.

  3. سلام،منم ریزش مو دارم کسی میدونه تا چند وقت طول میکشه موها برگرده؟

 54. سلام به همه
  من و برادرم تقریبا آخر های خرداد ۱۴۰۰ کرونا گرفتیم و فکر کنم دلتا اما خب الحمدلله کمی گویا کرونای خفیفی بود و خلاصه بعد حدودا دو یا سه هفته یا یه ماه خوب شدیم ، اما الان حدودا چند هفته هست که ریزش مو داریم ، برای برادرم شدید تره و پوست سرش داره دیده میشه و خلاصه نیاز نیست شونه کنم یا حموم برم ، دست که میزنم حداقل ۵ تا تار مو می‌ریزه ، چ برسه برم حموم که خیلی زیاد می‌ریزه ، مادر و پدرم به خصوص خودم خیلی نگران هستیم که آیا از کروناست یاچیز دیگه ای ، اگرم کروناست چیکار کنیم و راهنمایی کنید لطفاً .
  ممنون

  1. سلام و وقت بخیر

   ریزش موی طبیعی در روز بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ تار مو ممکن است باشد. در حمام به دلیل اینکه آب بین موها رفته و موهایی که بصورت طبیعی ریخته را نیز شستشو می دهد طبیعی است که شما تعداد بیشتری مو در دستان خود می بینید. در هر صورت نگران نباشید و برای درمان با پزشک مشورت کنید.

  2. سلام.منم کرونا دلتا گرفتم بعدموهام ریخت جوری که کچل شدم ازجلوی سر وکنار گوشام تا ۱ماه همینجوری میرختن منم با ماشین شماره صفر موهاموزدم .فقط قرص تقویتی میخوردم وبا روغن زیتون موهاموچرب میکردم .الان بعد ۵ماه ازموهام از اولشم پرپشتر شدن فقط رشتشون کند شده .نگران نباش

  1. نه این طور نیست من کرونا گرفتم و هیچ دارویی هم در این دوره استفاده نکردم ولی بعد از بهبود ریش مو گرفتم هنوز هم ادامه داره

  2. سلام ، بنده هم کرونا گرفتم و در طول درمان فقط ۳ روز اون هم فقط قبل خواب قرص تب بر و مسکن خوردم همین و دیگه هیچی نخوردم و الان من و برادرم ریزش موی شدید گرفتیم .

  3. نه یک دکتر اومده بود در تلویزیون که می‌گفت در دوران کرونا مغز فعالیت خاصی نداره ولی وقتی مریضی تموم میشه شروع میکنه به فعالیت و اون باعث میشه بریزه و گفتش اگه دکتر نرید اون مویی که ریخته دیگه بر نمیگرده

 55. سلام دوستان من یه خانم ۳۰ ساله هستم بنده مهر ماه کرونا گرفتم و اول بهمن با ریش شدید مو مواجه شدم واقعا فاجعه بزرگی بود برام، حتی دوس نداشتم حموم برم یا موهامو شونه کنم به موهام دس نمیزدم بخاطر ریزش موهام حتی تمایل نداشتم با دوستان صمیمیم رو به رو بشم موهامو میشمردم شاید روزی نزدیک به ۱۰۰۰ تا مو از دس میدادم بهم گفتن عوارض کروناس و خوب میشه ولی من باز تونیک مو خریدم الان هم ر ویش مو هام خوب شده هم طاسیم برطرف شده اسم شامپو ضد ریزش و تونیکش یادم نیست دکتر گفت حتی اگه از تونیکم استفاده نمیکردی خوب میشد .شمام اگه مشکل منو دارید نگران نباشید ان شالله زود همه چی باز خوب میشه باور کنید استرس نگیرید لطفا

  1. لطفا راهنماییم کنید
   🙏🙏🙏🙏🙏🙏🌼🌼🌼🌼
   خواهر گلم ممنون میشم

  2. ممنون عزیزم منم مشکل ریزش شدید دارم خدا کنه برطرف شده نگرانم ولی کاری نمیشه کرد انگاری

  3. سلام
   لطفا بگید دوره ریزش تا بازگشت بهبودی دقیقا چند وقت طول کشید
   سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا