ریزش مو

علت ریزش موی شدید و ناگهانی چیست ؟

4.3
(65)

ریزش مو با افزایش سن یک امر اجتناب ناپذیر است. در زندگی امروزی به دلایل مختلفی از جمله تغییرات ایجاد شده در الگوی زندگی، رژیم‌های غذایی و استرس، ریزش مو در برخی از افراد (به خصوص آقایان) از سنین پایین‌تری شروع می‌شود که این مسئله ممکن است برای برخی از افراد ترسناک باشد.

اما ترسناک تر از ریزش موی زودهنگام، ریزش موی ناگهانی است! یعنی فردی که تا چند وقت پیش هیچ مشکلی از نظر ریزش مو نداشته، در یک بازه‌ی زمانی کوتاه و به طور ناگهانی یک قسمت یا همه‌ی موی سر او دچار ریزش می‌شود. در این مقاله به بررسی دلایل ریزش موی ناگهانی خواهیم پرداخت.

ریزش مو چیست ؟

به طور کلی، ریزش روزانه حداکثر ۱۰۰ تار مو در انسان طبیعی در نظر گرفته می‌شود. این ریزش مو بیشتر در هنگام شانه کردن موها، استحمام  یا زمان خواب اتفاق می‌افتد.

در یک فرد جوان، همزمان با ریزش یک تار مو، با فعالیت فولیکول‌های مو، تار موی جدید در همان محل جایگزین می‌شود. در واقع به طور طبیعی بین ریزش مو و رویش مو، یک تعادل وجود دارد. بنابراین کچلی و طاسی در افراد جوان به طور معمول دیده نمی‌شود.

با افزایش سن به دلایل فیزیولوژیکی و ژنتیکی، تعادل بین ریزش و رویش به هم خورده و بسیاری از افراد دچار طاسی‌های کم تا شدید می‌شوند. اکثر طاسی‌ها از نوع ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا آلوپسی آندروژنی هستند. به شکل طاسی ریزش موی ژنتیکی هم می‌گویند.

پس به طور کلی همه‌ی ما ریزش مو داریم؛ منتها موهای ریخته شده جایگزین می‌شوند. وقتی تعادل بین ریزش و رویش موها به هم بخورد، می‌گوییم فرد به ریزش مو مبتلا است.

ریزش موی شدید

ریزش موی ناگهانی

ریزش مو به طور کلی بین آقایان شایع‌تر از خانم‌ها است. با این وجود، ریزش مو در خانم‌ها نیز شیوع زیادی دارد. به طوری که گفته میشود حدود ۳۷ درصد خانمهای زیر ۵۰ سال دچار ریزش مو می‌شوند.

روند ریزش مو می‌تواند به دو صورت تدریجی یا ناگهانی باشد. اگر ریزش مو به صورت تدریجی باشد، فرد به مرور متوجه افزایش تارهای موی ریخته شده در مقایسه با قبل می‌شود. این روند اگر ادامه پیدا کند، ممکن است باعث کچلی و طاسی نیز بشود. اما در نوع ناگهانی، ریزش مو در یک بازه‌ی زمانی کوتاه مدت شروع می‌شود و فاصله‌ی میان شروع ریزش مو و نمایان شدن کم‌پشتی یا طاسی، کوتاه خواهد بود.

توجه داشته باشید که ریزش مو علاوه بر تاثیر بر جنبه‌های زیبایی، بر جنبه‌های روحی روانی نیز اثرگذار است. چرا که فرد دچار ریزش مو، ممکن است به دلیل ناراحتی و خجالت از وضع موهای خود، از حضور در بسیاری از مناسبت‌های شغلی، تحصیلی، تفریحی و اجتماعی دوری کند. این اجتناب تا برطرف شدن ریزش مو ادامه خواهد داشت که حتی ممکن است برای ماه‌ها طول بکشد. همین موضوع به تدریج باعث کاهش اعتماد به نفس و آغاز مشکلات روحی روانی خواهد شد.

شایع‌ترین علل ناگهانی ریزش مو

آلوپسی آندروژنی

در بسیاری از موارد دلیل اصلی ریزش مو، آلوپسی (طاسی) آندروژنی است. آلوپسی آندروژنی معمولاً به صورت تدریجی رخ می‌دهد؛ اما می‌تواند از دلایل ریزش موی ناگهانی هم باشد. در این نوع طاسی، عوامل ژنتیکی و هورمونی نقش مهمی دارند:

 • عوامل ژنتیکی: اگر سابقه‌ی ریزش مو و طاسی در پدر، عمو، دایی یا دیگر اقوام شما وجود داشته باشد، احتمال این واقعه در شما بیشتر از حالت عادی است. بنابراین هنگام مراجعه به کلینیک، پزشک معالج حتما در مورد سابقه‌ی فامیلی ریزش مو در سنین پایین از شما سوال خواهد کرد.
 • عوامل هورمونی: هورمون تستوسترون و دی هیدروتستوسترون هم در آقایان و هم در خانم ها وجود دارد اما مقدار آن در بدن آقایان بالاتر است. افزایش سطح این هورمون‌ها در بدن هر فرد نسبت به حالت عادی برای او، با افزایش میزان ریزش مو در ارتباط است. به همین دلیل درخواست آزمایش خون برای بررسی سطح هورمون‌ها یکی از اقدامات در بررسی علت ریزش مو ناگهانی است.

متاسفانه درمانی برای آلوپسی آندروژنی وجود ندارد. البته داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید می‌توانند در به تعویق انداختن طاسی موثر باشند ولی برای جبران موهای از دست رفته، تنها راه درمانی کاشت مو است.

آلوپسی آندروژنیک
آلوپسی آندروژنیک

رژیم غذایی نامناسب

همان طور که گفته شد، ساخت تارهای موی جدید در فولیکول‌های مو اتفاق می‌افتد. برای این کار مواد مختلفی مورد نیاز است که کمبود آن‌ها می‌تواند باعث ریزش موی ناگهانی شود.

شاید شما هم شنیده باشید که فردی در اثر پیروی از یک رژیم غذایی غیراصولی، دچار ریزش مو ناگهانی شده است. معمولاً در مورد این اشخاص می‌بینیم که با اندکی کشش، دسته‌ای تارهای مو از سر جدا می‌شوند.

جنس تارهای مو پروتئینی است. به همین دلیل کمبود مواد پروتئینی در رژیم غذایی می‌تواند باعث ریزش موی ناگهانی شود. منابع پروتئین در رژیم غذایی شامل انواع گوشت‌ها (ماهی، مرغ و گوشت قرمز)، تخم مرغ و لبنیات است.

ویتامین‌های مختلفی نیز برای ساخت تارهای مو مورد نیاز است که از مهم‌ترین آن‌ها می توان به گروه ویتامین‌های ب و به خصوص نیاسین و بیوتین اشاره کرد. به طوری که در اکثر داروها، مکمل‌ها و شامپوهای تقویت‌کننده‌ی مو، این ویتامین‌ها وجود دارند.

وجود برخی از مواد معدنی نیز در فرایند ساخت تارهای مو ضروری است. کمبود آهن علاوه بر ایجاد کم‌خونی، میتواند باعث ریزش مو ناگهانی شود. کلسیم و منیزیم که به وفور در لبنیات وجود دارند، در واکنش‌های ساخت تارهای مو حضور داشته و حائز اهمیت‌اند. عنصر روی (زینک) هم از دیگر مواد مورد نیاز در ساخت تارهای مو است. کمبود هر یک از عناصر گفته شده می‌تواند باعث ریزش مو بشود.

ریزش موی ناگهانی در اثر تغذیه نامناسب، بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که مشکلات سوء جذب (مثل بیماری‌های دستگاه گوارش) مبتلا هستند یا از رژیم‌های لاغری غیراصولی پیروی می‌کنند.

ریزش مو در اثر رژیم غذایی نامناسب معمولاً با برطرف کردن کمبودهای بدن، خود به خود درمان می‌شود و نیاز به مداخلات درمانی دیگری ندارند.

ریزش موی شدید زنان

تلوژن افلوویوم

برای این که عارضه‌ی تلوژن افلوویوم را بهتر متوجه شوید باید ابتدا مروری بر مراحل رشد مو داشته باشیم. چرخه‌ی زندگی تارهای مو، سه مرحله دارد:

 1. مرحله‌ی آناژن یا فاز رشد: در این مرحله، رشد تارهای مو اتفاق می‌افتد. آناژن معمولاً حدود 3 سال طول می‌کشد و به طور متوسط، ۹۰ درصد تارهای موی هر فرد در مرحله‌ی آناژن قرار دارند.
 2. مرحله‌ی کاتاژن یا فاز موقت: کاتاژن یک مرحلهی گذرا و موقت بوده و مثل یک پل بین مرحله‌ی آناژن و تلوژن است. این فاز معمولا کمتر از سه هفته طول می‌کشد. فقط حدود ۱ درصد از تارهای موی فردی سالم از نظر ریزش مو در این مرحله قرار دارند.
 3. مرحله‌ی تلوژن یا فاز استراحت: در این مرحله تارهای مو دیگر رشدی نخواهند داشت. این مرحله حدود ۳ ماه طول می‌کشد و به طور متوسط ۱۰ درصد از تارهای موی یک فرد در این مرحله قرار دارد. در پایان مرحله‌ی تلوژن، تار مو از پیاز مو جدا شده و می‌ریزد.

در بیماری تلوژن افلوویوم، به دلایلی که در ادامه ذکر خواهد شد، تارهای مو مراحل آناژن و کاتاژن را سریع‌تر طی کرده و در نتیجه، درصد بیشتری از موها در مرحله‌ی تلوژن قرار می‌گیرند. به همین دلیل سرعت ریزش تارهای مو افزایش می‌یابد. یعنی مثلا به جای ۱۰۰ تار مو، روزانه ۴۰۰ تار مو می‌ریزد. تلوژن افلوویوم به نوعی سردسته‌ی علل ریزش موی ناگهانی است.

تلوژن افلوویوم به دلایل مختلفی می‌تواند ایجاد شود. همه‌ی این دلایل یک پایه‌ی مشترک دارند؛ آن هم وارد شدن استرس شدید به بدن است. ین استرس می‌تواند به دلیل مسائل روحی، بیماری‌های جسمی، تغییرات ناگهانی و آسیب‌ها باشد.

نکتهی قابل توجه این است که مواجهه با یک استرس شدید، بلافاصله باعث ریزش مو نمی‌شود. استرس شدید با سرکوب فعالیت سلول‌های سازنده‌ی مو، ساخت تارهای موی جدید را کاهش می‌دهد. همچنین باعث افزایش سرعت عبور از مرحله‌ی رشد یا آناژن می‌شود. می‌دانیم که ریزش مو زمانی اتفاق می‌افتد که فاز کاتاژن و تلوژن به اتمام برسند؛ که روی هم رفته ۳-۴ ماه طول می‌کشد. به این ترتیب حدود ۳ ماه بعد از یک استرس شدید، ریزش موی ناگهانی آغاز می‌شود.

بیماری تلوژن افلوویم

مثال‌هایی از استرس که می‌توانند باعث ریزش موی ناگهانی شوند:

 • استرس شدید
 • رژیم غذایی نامناسب
 • تب شدید
 • صدمات شدید جسمی
 • کاهش وزن ناگهانی
 • استرس
 • قطع عضو
 • رویدادهای حساس زندگی مانند کنکور، جدایی یا از دست دادن عزیزان

تلوژن افلوویوم معمولاً بعد از برطرف شدن علت استرس، خود به خود درمان شده و نیازی به دارو یا مداخلات درمانی دیگر ندارد.

مصرف برخی داروها

ریزش موی ناگهانی می‌تواند ناشی از مصرف داروهای مختلف باشد. لیست داروهایی که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، بسیار طولانی است. اگر به تازگی مصرف دارویی را شروع کرده‌اید و پس از آن، ریزش موی شما افزایش یافته است، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. در بسیاری از موارد می‌توان از یک داروی جایگزین دیگر استفاده کرد. ریزش مویی که در اثر عارضه‌ی دارویی باشد، معمولا در طی چند ماه پس از قطع دارو برطرف شده و موها مثل قبل خواهند شد.

 معروف‌ترین داروهایی که باعث ریزش موی ناگهانی می‌شوند، شامل موارد زیر اند:

داروهای شیمی درمانی

شاید معروف‌ترین داروهایی که باعث ریزش مو می‌شوند، داروهای شیمی درمانی باشند. این داروها برای جلوگیری از رشد سلول‌های سرطانی، تقسیم شدن سلول‌ها را مهار می‌کنند. البته نه تقسیم همه‌ی سلول‌ها، صرفاً تقسیم سلول‌هایی را مهار می‌کنند که سرعت تکثیر بالایی دارند.

علاوه بر سلول‌های سرطانی، سلول‌های فولیکول‌های مو هم سرعت تقسیم زیادی دارند. به همین دلیل یکی از اثرات ناخواسته‌ی این داروها، جلوگیری از تقسیم سلولی در فولیکول‌های مو است. همان طور که می‌دانید، فولیکول‌های مو محل ساخت تارهای موی جدید هستند و اگر تقسیم سلولی در آن ها مهار شود، تار موی جدید ساخته نمی‌شود.

داروهای ضدبارداری

همان طور که گفته شد، تغییر در سطوح هورمون‌های جنسی می‌تواند باعث ریزش موی ناگهانی شود. داروهای ضدبارداری هم باعث تغییر در تعادل بین هورمون‌های جنسی می‌شوند. بنابراین ریزش مو در هنگام مصرف این داروها ممکن است اتفاق بیفتد.

ریزش موی در اثر بارداری

ریزش موی پس از بارداری

ریزش مو پس از زایمان یا دوران شیردهی، یکی از شایع‌ترین شکایت‌های مادران و یکی از دلایل ریزش موی ناگهانی است. در حین بارداری، سطح هورمون‌های جنسی استروژن و پروژسترون در بدن مادر بالاست و پس از زایمان، سطح این هورمون‌ها به طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. این تغییر باعث می‌شود تا فولیکول‌های مو که سازنده‌ی تارهای مو هستند، وارد مرحله‌ی استراحت شوند. به همین دلیل پس از ریزش هر تار مو، تار موی جایگزینی برای آن وجود نخواهد داشت و موهای مادر پس از زایمان کم پشت خواهد شد.

نکته‌ی مهم این است که مادر نباید به هیچ عنوان نگران باشد! چرا که با گذشت زمان و معمولا در طی همان سال اول پس از زایمان، اوضاع بهتر و موهای مادر مثل قبل از بارداری خواهد شد.

ابتلا به برخی بیماری‌ها

بیماری‌های مختلفی می‌تواند موجب ریزش موی ناگهانی شود که برخی از آن‌ها را در ادامه بررسی می‌کنیم:

عفونت‌ها

برخی عفونت‌ها می‌توانند باعث ریزش موی ناگهانی شوند. شایع‌ترین آن‌ها عفونت‌های قارچی هستند که بیشتر در کودکان، نوجوانان و افراد دچار ضعف سیستم ایمنی مشاهده می‌شوند. شیوع عفونت‌های قارچی در بزرگسالان سالم کم است.

تینه‌آ کاپیتس یک بیماری قارچی است که علت آن گروهی از قارچ‌ها به نام درماتوفیت‌ها هستند. محیط‌های گرم و مرطوب برای رشد این قارچ‌ها مساعد است؛ به همین دلیل پوست و موی سر زیستگاه مناسبی برای آن‌ها محسوب می‌شود.

شاخص‌ترین علامت این بیماری، ریزش موی ناگهانی است. ممکن است محل دچار ریزش مو، دردناک هم باشد. این بیماری به راحتی از یک شخص به شخص منتقل می‌شود. استفاده از کلاه، حوله و شانه‌ی آلوده از راه‌های انتقال این بیماری است.

درمان این عفونت قارچی با مصرف داروهای ضد قارچی مثل گریزئوفولوین، تربینافین یا فلوکونازول به مدت ۴ تا ۶ هفته است. معمولا ریزش مو با درمان برگشت‌پذیر است.
از عفونت‌های دیگری که می‌توانند باعث ریزش موی ناگهانی شوند، می‌توان به فولیکولیت اشاره کرد. در این بیماری التهاب در فولیکول‌های مو اتفاق می‌افتد. بنابراین بعد از ریزش مو، تار موی جایگزینی رشد نخواهد کرد و آن منطقه طاس خواهد شد.

بیماری‌های تیروئیدی

ریزش موی ناگهانی می‌تواند علامتی از کم‌کاری غده‌ی تیروئید باشد. کم‌کاری غدهی تیروئید علائم دیگری مثل ضعف و خستگی، چاقی و پف کردن صورت، کند شدن حرکات و رفلکس‌ها و خشکی پوست نیز خواهد داشت. در صورتی که پزشک معالج شما به این بیماری مشکوک باشد، انجام آزمایش خون برای تشخیص کمک کننده است.

تریکوتیلومانیا

اختلال وسواس موکنی یا تریکوتیلومانیا، اختلالی روانی است که هم در آقایان و هم در خانم‌ها مشاهده می‌شود. این اختلال در میان دختران جوان شایع‌تر است.

در تریکونیلومانیا فرد به طور وسواس گونه‌ای اقدام به کندن موهای خود می‌کند. هنگام معاینه‌ی فیزیکی، پزشک با مشاهده‌ی نحوه‌ی رشد موها و برخی سرنخ‌های دیگر، به این بیماری شک خواهد کرد. هم از روش‌های دارویی و هم از روش‌های روان درمانی می‌توان برای درمان این بیماری کمک گرفت.

بیماری لوپوس

بیماری لوپوس بیشتر با ضایعات پوستی قرمز رنگی که به شکل پروانه بر روی بینی و گونه‌ها ایجاد می‌کند، شناخته می‌شود. این بیماری، یک بیماری خودایمنی است که در آن سیستم ایمنی اشتباهی به سلول‌های بدن حمله کرده و به آن‌ها آسیب وارد می‌کنند. در بیماری لوپوس ممکن است پوست سر نیز درگیر شده و مناطقی به شکل سکه دچار ریزش موی ناگهانی شوند.

بیماری لوپوس در خانم‌ها بیشتر از آقایان دیده می‌شود. ریزش موی ناشی از این بیماری می‌تواند موقت یا دائمی باشد که بستگی به شدت بیماری و نوع آن دارد.

آلوپسی آره‌آتا

ریزش موی سکه‌ای یا آلوپسی آره‌تا، مانند بیماری لوپوس نوعی بیماری خودایمنی است. در لوپوس کل بدن درگیر می‌شود و در آلوپسی آره‌آتا، سلول‌های ایمنی تنها به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند.

آلوپسی آره آتا معمولاً باعث ریزش موی ناگهانی با حدود مشخص و به شکل مناطق دایره‌ای کوچک می‌شود. البته می‌تواند باعث ریزش کل موهای سر یا حتی کل موهای بدن شود. در این حالت‌ها به بیماری آلوپسی توتالیس و یونیورسالیس گفته می‌شود.

ریزش موی ناگهانی ناشی از آلوپسی آره‌آتا معمولاً خود به خود درمان می‌شود. در موارد وخیم‌تر، درمان بیماری با تزریق موضعی کورتون توسط متخصص پوست انجام می‌شود.

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک (PCOS)

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک که به آن پیکوز (PCOS) هم می‌گویند، بیماری است که تنها در خانم‌ها دیده شده و باعث اختلال در تعادل هورمون‌های جنسی آن‌ها می‌شود. همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم، اختلال در تعادل هورمون‌های جنسی می‌تواند باعث ریزش موی ناگهانی یا تدریجی شود. البته سندرم تخمدان پلی‌کیستیک بیشتر از این که باعث ریزش مو شود، باعث پرمویی در نقاط مختلف بدن می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.3 / 5. تعداد رای ها 65

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

این مطلب را هم بخوانید
کدام مدل ریزش مو موقتی و برگشت پذیر است ؟

نوشته های مشابه

140 دیدگاه

 1. سلام من ۱۶سالمه.یه ساله ریزش مو دارم قبلنم داشتم ولی کم بود حالا خیلی زیاد شده این اواخر که افتضاح شده .واحساس میکنم وفتی میمالم سرمو بیشتر میشه وتوی حموم که غوغا میکنه ماشا… یهجوری میریزه انگار حالش از من بهم میخوره 😪کلا دایم الریزشه بعد موهام خیلی کم شده کف سرم’دیه معلومه خیلی موهام پرپشت بود فک کنم چشمم کردن .😉نمیدونم چرا اعصابم ریخت بهم از همه نفرت پیدا کرده بودم یه حالت افسردگی نه اینکه نخندما نه عادی بودم هیچکی باور نمیکرد من افسردگی داشته باشم اینقدر که اوکی بودم ولی خیلی به خودکشی فکر میکردم چند بارم’این کارو میخواستم بکنم بعد اینکه دکتر اعصاب رفتم دارو دادگفتم شایدریزش موم کم شه با داروهای اعصاب ولی نشد بعد از اون دکتر گیاهی رفتم اصلا تاثیری نداشت و متخصص مو رفتم اون که دیه اصلا تاثیر نداشتازمایش دادم هیچیم بد نبود نه کم خونی نه هیچی … واینکه یه دکتر دیه رفتم گفت واسه اعصابته الان من موندم ریزشم واسه چیه واینکه اصلاموهای خوشگلم برمیگرده ؟

  1. اول حتما یه سونو گرافی برو به احتمال زیاد کیست تخمدان داری، استرس نداشته باش، غذاهای با طبع گرم بخور، دوماه عرق بومادران بخور،ورزش کن خصوصا یوگا و ویتامین دی مصرف کن ، مراقب باش وگرنه کلا موهات میریزه

 2. باعرض سلام و خسته نباشین
  6 ماهی هست کاشت ب روش fit انجام دادم و الان ربزش زیادی دارم باذاینکه تمام دستورات و داروهای تجوبز شده رو مصرف میکنم
  میخاستم بدونم بداز عمل انجام مزوتراپی باعث نریختن موها میشه و چ زمانی بد کاشت لارمه یا اصلا لازم نیست؟؟
  و این ریزشهایی ک بد کاشت مو و بد چند ماه ایجاد میشه برگشت پذیرند یا کلا ار ریشه هستند و کاری نمیشه کرد؟!
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. عرض ادب و احترام

   سن شما چقدر است و اینکه آیا ریزش موی شما متوقف شده بود که اقدام به کاشت مو کردید ؟

  2. 30 سال ریزش نداشتم کمی جلوی سرم خالی شده بود ک اقدام ب کاشت کردم اما الان ریزش خیلی شدیدی دارم و سرم خیلی سبک و کم مو حتی نسبت ب قبل کاشتم شده

 3. سلام من 16 سالمه و دخترم
  راستش من ریزش مو از ریشه دارم اما خوب زیاد نیست مثلا تقریبا 6 یا 7 تا در روز
  می خواستم بدونم ریزش مویی که از ریشه دارم باعث خالی شدن سر میشه؟ و مشکلی داره؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   پزشک به شما گفته که ریزش موی شما از ریشه است ؟

  2. نه خیر. اما من وقتی موهام رو شانه میکنم موهام از ریشه هستند و مقدار خیلی کمی موهام ریزش داره
   می خواستم بدونم مشکلی داره ؟یعنی کم شدن موهام به این چیز ربطی داره؟

  3. ببینید دوست عزیز اینکه مو از ریشه ریزش داشته باشه یا خیر در اینکه موی شما کم پشت شود فرقی ندارد هر مدل ریزش مویی که برگشت پذیر نباشد موجب کم پشتی دائم می شود.
   بهتر است به جای گشتن در فضای مجازی و خواندن این سایت و اون سایت به پزشک متخصص مجرب در زمینه ریزش مو مراجعه کرده و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

 4. سلام وقت بخیر من ۲۳سالمه من تاچندماه پیش ریزش موی طبیعی داشتم اما بعد اینکه به یک آرایشگاه رفتم ریزش موهام وشوره سر وخارش زیادشده طوری که باهربار دست برسرکشیدن ۱۱تا۲۰یاشایدم بیشترمیریزد وهمچنین موقع استحمام وسربرروی بالش هم میریزد الگوی طاسی وراثتی هم ندارم به نظر شما از چیست؟؟؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   صرف محیط و آرایشگاه دلیل ریزش مو نیست. ممکن است بیماری خاصی در بدن شما ظهور کرده باشد . حتما با پزشک مشورت کنید.

 5. سلام .وقت بخیر .من ۱۹ سالمه و شیش ماهی می شه ک دچار ریزش موی شدیدی شدم دو بار هم ب دکتر مراجعه کردم ازمایش هم دادم ن از تیروعیده ن کم خونی .یه عالمه هم قرص و امپول و شامپو اینا هم برام تجویز کرد ولی بعد از استفاده هیچ اثری نداشت .بار اخر گفت از استرس شدید .با کاهش استرس و مصرف دارو هم باز ریزش موهام شدید هس ب حدی ک کف سرم دیده می شه .نمیدونم چیکار کنم افسردگی گرفتم هر درمانی هم استفاده کردم ولی بازم موهوم می ریزه

  1. با سلام و وقت بخیر

   مدل ریزش موی شما به نظر هورمونی و ارثی است. تنها درمان و راه کنترل آن کاشت مو در سن بالای ۲۷ سال و قبل از آن ماینوکسیدیل در صورت نداشتن عوارض به این دارو می باشد.

 6. سلام و خسته نباشید من تو سن تفریبا ۱۶ سال بودم ۳ ماه تابستات رو واسه اولین بار رفتم زیر افتاب ژلو سشوارم هروز میزدم واسه اولین بار …بعد از اینکه مدرسه ها شروع شد یه هفته بعدش رفتم ارایشگاه تا موهامو کوتاه کنم اومدم خونه رفتم تو حموم اومدم که دوش بگیرم یه عالمه مو اومد تو دستم که تو اینه نگاه کردم دیدم اوه اوه پوست کلم معلومه وقتی سرمو شستم مو هام رو کف حموم معلوم میشد اومدم بیرون سرمو که خشک کردم دستمو ژلی کردم کشیدم باز یه عالمه مو اومد رو دستم خلاصه فرداش که رفتم مدرسه همه گفتن که موهات ریخته داری کچل میشی…دیگه گذشت الان ۱۸ سالمه موهام همون مدلی ولی بهتر تغییری نکرده نازک کم پشت …بعضی وقتا شامپویی که میزنم با موهام میسازه یکم سر حال تر نشون میده موهامو …
  تصمیم گرفتم موهامو ماشین کنم همین ۲ ماه پیش کوتاه کوتاه کردم کلا کچل کردم ریزش داشت موهام ولی تغییر نمیکرد خلاصه موهامو که زدم با روغن کرچک هرچند وقت چرب میکردم با شامپو سی گیاه میشورم سبوس برنجم مصرف میکردم الان دوماه بیشر میگذره موهام دیگه یه لاخم نمیریزه تو رشد موهامم تقریبا سریعه الان بلند شده تو دوماه …میخواستم بدونم افتاب باعث ریزش موهام شده و اینکه قابل درمان هست حالا نمیخوام مثل اولا خیلی پرپشت بشه ولی همینقدرم از کچلی بهتره واینکه این روغنای گیاهی واقعا تاثیر داره؟؟؟
  تشکر ویژه میکنم بخاطر سایت خوبتون

  1. با سلام و وقت بخیر

   تاثیر گیاهان دارویی را نه میتوان تایید کرد و نه تکذیب. اما قطعا مصرف درست و بجای هر دارو تاثیر گذار است. نور خورشید موجب ریزش موی شما نمی شود.

  1. با سلام و وقت بخیر

   برخی سوالات به دلیل تخصصی بودن بعد از ارسال برای پزشک متخصص پاسخ داده می شوند. به همین دلیل مدتی طول می کشد تا پاسخ در وب سایت درج شود.

 7. سلام باتشکر
  من۲۱سالمه و دانشجو هستم و من خیلی موهای پرپشتی داشتم حدود۱،۲سالی میشه ک ریزش موی شدیدی دارم و تایم دبیرستان ی رژیم خیلی سنگین گرفتم طوری ک درعرض چن ماه کلی وزن کم کردم و بعد ک دچار ریزش موی شدیدی شدم فک میکردم بابت رژیمه و بعد هم احتمال دادم بابت استرس کنکور و… باشع و ب پزشک مراجعه کردم و برام آمپول نوشته بودن و شامپو آلپسینc1(البته پزشک متخصص نبودن)و بازدن آمپول ها و مصرف قرص ها خیلی ریزشم خوب شده بود اما چن وقتیه بازم کلی ریزش دارم و از ناحیه پیشونی کاملا دارم کچل میشم و کف سرم داره مشخص میشه و کف سرمم چرب میشه و هرباری ک دست کنم تو موهام میریزه و خارش سرم دارم(و گاهی شوره) و تو ناحیه صورت و گردنمم تعدادی موهای کلفت رشد میکنه و رشد موهای بدنمم خیلی زیاد و کلفت شده،میخواستم ببینم موهای ریخته شدم درست میشه،ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   پیدا کردن دلیل ریزش مو با حدس و گمان نیست. پزشک باید موارد را بررسی کرده و با انجام آزمایش و شواهد موجود تصمیم صحیح بگیرد. برطرف کردن ریزش مو با شامپو ؟ از درمان های عجیب و غریب است. بهتر است با پزشک متخصص و مجرب مشورت کنید تا راهکار صحیح برای درمان ریزش موی شما را ارائه کند.

 8. سلام خسته نباشد
  من ۲۰ سال دارم و ۲ سال پیش بخاطر فوت پدرم ریزش موی شدیدی در تمام سرم پیدا شد که توی ۲ هفته کف سرم معلوم میشد
  و جوری شده بود که خانوادم از کم پشتی موهام اگاه شده بودن. الان بعد ۲ سال که حال روحیم خوب شده اینو مطمئنم که از استرس و افسردگی بوده این کم حجمی موهام قابل برگشت هست اخه تقریبا نصف موهام ریخته و فکر نمیکنم بازم مثل اولش بشه. اگه قابل برگشت هست زمان معمولی رشد مو های ریخته شده چقدر طول میکشه؟ الان ریزش مو ندارم ولی با این موی کم حجم چیکار باید بکنم.

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است ابتدا با مشورت پزشک متخصص علت دقیق ریزش مو را پیدا کنید و در صورتی که امکان بازگشت از طریق مزوتراپی مو یا راهکارهای دیگر بود نسبت به درمان اقدام نمایید.

 9. سلام
  ببخشید من ۱۷ سالمه و پسرم من الان چند وقته وقتی میام دست توی سرم میندازم حدود ۷ تا ۸ تار مو از سرم جدا میشه ولی فک میکنم ریزش وقتی برام اتفاق میفته که موهامو یکم بلند میشه مثلا تا اندازه تا زیر چشمام آیا این عمل طبیعیه که هر روز چندتا از تار موهام این جوری میشن یا ربطی به بلند کردنه مو داره و باید کوتاه کنم ؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   جای نگرانی نیست. این مقدار ریزش مو طبیعی است. بلندی موها تاثیری در ریزش مو ندارد اما باید بهداشت موهای بلند بیشتر رعایت گردد تا از بیماری های احتمالی پوست سر جلوگیری کنید.

  2. حاجی آیدی تلگرامتو میدی؟ منم 17 سالمه و وضعیتم دقیقا مثل تو هست

 10. سلام من بعد از بلوغ چهار سال پشت سر هم صورتم چوش های کیستی میزد و چند بار دکتر رفتم و دکتر دارو هایی داد که صورتم بهتر شود و صورتم خیلی بهتر از قبل شد اما در حدود ۱/۵سال بعد از اون داروها ریزش مو شروع شد و الان خیلی راحت موهای از جا در میاید به حدی که دست روی سرم می کشم مو کنده میشود
  مشکل من چیست لطفا کمکم کنید شما چه پیشنهادی میکنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   مشکل شما ربطی به داروهایی که ۱۸ ماه قبل مصرف شده ندارد. جهت تشخیص صحیح حتما به پزشک متخصص مراجعه شود.

 11. سلام
  من چهار ماه پیش علائمی شبیه کرونا داشتم
  تب شدید، بدن درد شدید
  یک ماه بعدش نصف موهام ریختن
  ولی بخش خاصی از موهام نیست
  ینی همه موهای سرم بطور یه دست ریختن
  سه ماهم هست با تجویز پزشک دارو مصرف میکنم
  ولی تاثیری نداشته، خواستم بدونم موهام برمیگرده؟
  ممنونم ازتون

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر بر اثر بیماری ریزش مو داشته اید قابل بازگشت است و در صورت تشخیص و صلاحدید پزشک میتونین با مزوتراپی مو نسبت به تقویت موها و تسریع در روند بازگشت موها اقدام کنید.

 12. سلام من 16 سالمه حدود یک سال و نیمه که اسیر این ریزش مو شدم
  البته تا 2 ماه پیش اونقدر شدید نبود تقریبا روزای عادی 80 تا و وقتاییم ک حموم میرفتم به 200 تا هم میرسید
  ولی تو این دو ماه با اینکه موهامو که تا کمرم بود کوتاه کردم و الان تا زیر چونم میرسه ریزش موهام قشنگ دوبرابر شده بعضی وقتا حتی به 400 تام میرسه
  واقعا دیگه افسرده شدم و وسواس شدید پیدا کردم به طوری ک هرروز موهام میشمرم و جرات ندارم پامو تو حموم بذارم به زور هفته ای یبار حموم میرم
  خودم فک میکنم کیست تخمدان داشته باشم چون رویش موی کلفت بعضی جاهای بدنم دارم ک واقعا وحشتناکه ولی به خاطر کرونا و یه سری مسایل دیگه تا حالا دکتر نرفتم
  بخدا میترسم کچل بشم تو این سن .کاملا مشخصه ک موهام کم پشت شده اصن نمیتونم ببافمش انقد ک کم دیده میشه پوست سرمم کم کم داره مشخص میشه
  دیگه دارم به این فکر میوفتم ک خودکشی کنم چون اصن نمیتونم کچل شدنو تحمل کنم تروخدا کمکم کنین

  1. با سلام و وقت بخیر

   با فکر کردن و حدس و گمان و خوددرمانی ریزش موی شما کنترل نمی شود. بهتر است با مراجعه به متخصص مجرب علت ریزش موی خود را فهمیده و سپس برای کنترل و درمان ریزش مو اقدام کنید.

 13. سلام وقتتون بخیر من ۲۶سالمه تا دو سال پیش موهای خیلی خوب و پرپشتی داشتم اما بخاطر یه مشکلی که برام پیش امد خیلی فکرو خیال اذیتم میکردم ریزش مو شدید گرفتم موهام میشکنه و بی حال شده و دوسال از ریزش مو عذاب میکشم دکتر رفتم و کلی بهم داروی هورمون و مولتی ویتامین داد ولی هیچ فایده ای نداشت الان هم نمیدونم چیکار کنم موهام خیلی کم پشت شده از یه طرف هم نمیدونم این ریزش مو میتونه ارثی باشه یا نه چون دوتا خواهرام البته از اول موهای کم پشتی داشتن و ریزش مو هم دارن اما من ۲ساله اینطوری شدم

 14. سلام من 26 سالمه و حدودا از 2 ماه پیش موهای سرم روزانه حدود 100 تا در هر بار شانه کردن میریزه و گاها به 200 عدد هم. میرسه موهای من خیلی بلنده تا زیر کمرم قبلا موهام خیلی پرپشت بود ولی الان کم. پشت شده قبلا در هر بار شانه کردن حدود 20 تا 30 تار مو میریخت، علتش چی میتونه باشه؟ ضمنا به طور کامل مکمل استفاده میکنم و تغذیه ام. کافیه فقط چندماهیه کمبود خواب دارم و شبا خییلی دیر میخوابم.

 15. سلام..مچکر از سایتتون♥ عذر میخوام من براثر مصرف تتراسایکیلن دچار ریزش موی شدیدی شدم..این مشکل چطور حل میشه؟؟؟کچل کردن مشکلمو برطرف میکنه؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   توکسیک آلوپسی سه ماه پس از قطع دارو دوباره درست می شود. نیازی به کچل کردن نیست. تتراسایکلین جزو داروهایی نیست که توکسیک الوپسی می دهد.

 16. سلام خسته نباشید ممنون از سایت خوبتون
  من رژیم غذایی نامناسب گرفتم تو ۵ ماه موهام کم پشت و ضعیف شده
  الان تو این ماه رژیم رو درست کردم
  و دارم دارو های چربی سوز میخورم
  موهام از ریشه در میاد یعنی پیازچه مو بهش وصله
  این سوال برام پیش اومده ایا این موهای ریخته از ریشه
  در میاد میشه کمکم کنید استرش شدید گرفتم

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی هورمونی نداشته باشید با مزوتراپی مو می توان به رشد مجدد و تقویت موهای شما کمک کرد. جهت دریافت وقت مزوتراپی با شماره های کلینیک در تماس باشید. ۰۲۱۵۴۵۰۳

 17. با سلام
  من حدودا دو سه ماه یک ریزش شدید مو رو تجربه کردم و همچنین این اوخر خارش در بدن و یا جوش های بزرگ زیر پوستی در صورت که تمام شدنی هم نبودن و به مدت چند هفته هر کدوم در صورتم باقی میموندن و به طوری که وقتی برای حمام میرفتم ریزش موهای زیادی داشتم و موهام هم نازک شده بودن الیته بعد از اینکه شامپو رو عوض کردم شوره های سر برطرف شد اما ریزش مو برطرف نشد الان که دلایل ریزش مو رو میخونم متوجه شدم یک بیماری داشتم حدود چهارماه پیش که تب زیادی داشتم یا اینکه حدود دو ماهی تغذیه درست و حسابی نداشتم و بدنسازی هم میکردم به هر حال ده روزی است که قرص زینک استفاده میکنم و ریزش موهام برطرف شده و همچنین خارش هایی که در بدنم داشتم و یا جوش های زیرپوستی صورتم که شاید حدود دو ماه و خورده ای در بدنم بود هم کامل برطرف شده اما جلوی موهام مقداری کم پشت شده سوالی که دارم این است که آیا موهایی که ریزش پیدا کرده اند قابل برگشت هستند و یا اینکه موهام باز هم پر پشت میشن یا نه.ممنوم

  1. سلام من سرباز مرز بودم یشب ی حشره کوچیک ک شک داشتم عنکبوت یا رتیل رو پام کنار انگشتای پام راه میرفت ک یهو احساس کردم نیشم زد فرمانده ترسید ک شاید رتیل بوده فرستاد بیمارستان اونجام گفتن برو تهران خلاصه اومدم تهران بماند ک بعد از حدود3ماه رفتوامد اخرم ی جواب ندادن ک قانع بشم همه مدل ازمایش دادم اما جواب نگرفتم.بعداز این داستان دستوپام شکمم کمرم یعنی همه جای بدنم بین موهام یهو ی تار ضخیم وبلند درمیاد ک ب چشم محکم دیده میشه اما تا دست بزنم کنده میشه..!! امایسری دیگ ک انقدر نازک مثل هاله دورگوش دیده میشه رشد میکنه ب قدری محکم و دردناک ک حتی پوست قرمز حتی زخم میکنه اما کنده نمیشه…!!!! این اتفاقا همه جای بدنم میفته حتی جایی مثل کف دست ک رشد مو غیرممکن 2،3تا تار درمیاد.
   ی وقتا میبینم موی دستم چندبرابر میشه دوباره1، 2ساعت بعد میبینم کم شده ازنظر حجم و تعدادش میگم. ن کوتاهی بلندیش!!!
   ی مورد دیگم این ک ی زمانهایی حس میکنم یچیزی لای موها تکون میخوره نگاه ک میکنم ب وضوح دیده میشه تو چندثانیه تارموی جدید میزنه بیرون تا 2،3سانت بلند میشه.
   راستی بیشترشون 3تا،3تا کنارهم درمیان قشنگ صاف و منظم.
   بخدا دارم دیونه میشم اگ چیزی هست ک باید جلوشو گرفت خواهش میکنم راهنمایی کنید.

  2. با سلام و وقت بخیر

   مواردی که ذکر کردید سبقه علمی و استناد علمی ندارد. بیشتر به نظر می آید نوعی توهم خاص در ذهن شما شکل گرفته است که بهتر است با روانشناس مشاوره کنید.

 18. سلام خیلی ممنون ک اینجا ب سوالات جواب میدین. من 6 ماه هست ب طور ناگهانی موهای سرم شدید شرو کردن ریختن الان نصف شدن موهای پاهامم جفتشون در ناحبه ی ساق پا ب اندازه ی یه وجب دایره ای خالی شده.. الان ب حدی شده ک متوجه شدم گوشه ی ابرومم داره خالی میشه عاصی شدم ب پزشک مراجعه کردم گف ریرش موی هورمونیه ولی ارمایش ندادم.. محلول ماینوکسیدیل استفاده میکنم ریزش موهای سزم کم شده ولی بدنم ن

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر تشخیص پزشک شما ریزش موی هورمونی هست باید طبق دستورالعمل اقدام کنید. همچنین آزمایشات لازم را حتما باید بدهید و بعد نسبت به مصرف دارو اقدام کنید. استفاده از ماینوکسیدیل بصورت خودسر اصلا راه درستی نیست.

 19. با سلام
  مدت یک سال هست که به خاطر ریزش مو تحت نظر پزشک متخصص هستم. کم پشتی موهای وسط سرم تا ماه پیش با مصرف داروی فینستراید ۵ و ماینوکسیدیل ۵ درصد آلوپکسی به صورت روزانه کاملا برطرفشده بود ولی الان مدت سه هفته هست که به شدت موهام در حال ریزشه و وسط سرم هم مجددا موهاش کم پشت شده. با اینکه همچنان در حال استفاده از داروها هستم دلیل این ریزش شدید رو درک نمیکنم. پزشکم هم به خاطر شرایط فعلی در دسترس نیست

  1. عرض ادب و احترام

   فیناستراید 5mgبرای ریزش مو اجازه تجویز ندارد و فقطبرای بزرگ شدن پروستات داده می شود.
   این اثر پارادوکس فیناستراید در دو ز بالاست باید 1mgرا مصرف کنید و بعد از حدود سه ماه دوباره خوب می شود.

 20. سلام خسته نباشید…مرسی که وقت میزارید….من پسرم و ۱۶ سال سن دارم.‌..فکر نمیکنم ریزش مو ارثی داشته باشم چون دوتا برادر بزرگتر از خودم دارم که موهای کامل دارند و پدرمم به دلایل دیگه ای ریزش مو داشت…من ب طور معمول روزی ۳ تا ۴ تار موم ریزش داشا ..اما هفته پیش از روغن زیتون ب مقدار زیاد استفاده کردم و حدود ۳۰ دیقه ای رو سرم موند و بعد با شامپویی غیر شامپوی خودم سرمو شست و شو دادم‌…امروز که دوباره از روغن زیتون استفاده کردم و سرم رو ماساژ میدادم حدود ۲۵ تار مو ریخت…میخاستم بدونم ممکنه از روغن زیتون باشه؟؟یا تغیر شامپو؟…بعدشم من موهام مدلش جوریه که اطرافش خالیه یعنی این تعداد مو فقط از بالا ریخته ن از اطراف سر‌‌..ممنون میشم اگه جواب بدید.

  1. با سلام و وقت بخیر

   تعداد تار مویی که دچار ریزش شده کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد.

 21. با سلام.
  ۳۳ سال سن دارم، سابقه ریزش مو و مشکلات هورمونی نداشتم. اما حدود یکماه هست که دچار ریزش مو نسبتا شدید شدم . خصوصا زمان حمام خیلی شدید هست.
  سیکل عادت ماهانه منظمی دارم و یکسال هست قطع شیردهی کرده ام.
  آیا تغییر فصل یا نگرانی های کرونا میتونه عاملش باشه؟
  رژیم غذایی خاصی کمک میکنه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر فصلی باشد یا در اثر استرس باشد دوباره خودش درست میشود. تست کم خونی در اثر شیر دهی بدهید.

  2. سلام من ۱۶ سال تمام دارم حدود یه ماهه دچار ریزش مو شدم یعنی هر بار رو موهام دست میکشم ۳تا۵ تار مو بیرون میاد با ریشه های سفید
   اینو میدونم ارثی نیست و تما م موهای بدنم میریزه به نظرتون مشکل از چیه؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   از کشیدن موها اجتناب کنید. ریزش تعداد حتی ۲۰۰ تار مو در روز طبیعی است. مشکل از جایی شروع می شود که مو ریزش کند ولی جای آن موی جدیدی رشد نکند. وسواس فکری خود را کنترل کنید.

 22. سلام من 25سالمه نزدیک یک ماه موهام فجیح میریزه ریشه موهام سفیدو خشک هست قبلا خارش و شوره داشت ک برطرف شد ولی ب اونا راضی بودم زیاد موهام نمیریخت ولی الان ن خارش دارم ن شوره ولی موهام میریزه بدون اینکه بکشم ی دسته مو میاد دستم ترسیدم الان روغن نارگیل استفاده میکنم موهامو تازه اون در اومده ها رو تمیز کرده بودم روغن ک زدم دست کشیدم بازم ی دسته مو 😱من چیکا کنم اخه دیگه😣رژیم گرفتم ب اون شک دارم و ی سوال بنظرتون کوتاهی مو تاثیری داره البته موهام کوتاهه مثلا پسرانه کنم فرق میکنم الان خیلی ناراحتم این نوهایی ک من میبینم اینجور میریزه فک کنم تا15روز کچل بشم😐

 23. سلام .من برج ۳ پارسال بدنسازی رفتم‌ .ازقرص متان استفاده کردم باگینر.کراتین.آمپول تستسترون .ازبرج ۶ پارسال موهام کم کم ریزش داشت الان ۹ ماه میگذره رفتم پیش متخصص برام قرص زینک پلاس تجویز کرد.الان موهام دارن درمیان یه ماهی هست موهام درمیان دکترم گفت درست میشه موهات.چندجاهم رفتم متخصص گفتن درست میشه .من استرس هم دارم به نظر شما درست میشه یان فقط کمی جلوش کم پشت شده اما جلوی آینه معلومه دراومدن

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش به دلایل غیرارثی باشد به قول خودتون درست میشه.

  2. سلام من ۱۷ سالمه
   من حدودا یک ماه پیش رفتم پیش دکتر برای درمان مو هام هنوزم که دارم از داروهای استفاده میکنم جواب نداده البته یه کپسول داد که برای ضخامت وپر شدن موها بود احساس میکنم اون یکم جواب داده ولی یه محلول داد و یه لوسیون کپیدرما که به قول خودش برای درمان قطعی ریزش مو بود ولی اثر که نداشته بدترم شده حدودا بعد ۱۵ روز مصرفش مو هام خیلی ریزشش شدید تر از قبل شد من چند سالی میشه که درگیر این عارضه هستم .علاوه بر ریزش مو موهام خیلی مو خوره داره طوری که حداکثر یه هفته بعد از کوتاه کردن مو هام شروع به مو خوره زدن میکنه دیگه دارم کلافه میشم نمیدونم باید چیکار کنم😔🥺
   سابقه ی ارثی هم نداریم .نمیدونم که بخاطر اختلال هورمونی هست یانه

 24. باسلام من ۲۳سالمه وزنمم ۹۲کیلوریزش مو از ۲۰سالگی دارم اول زیاد جدی نبود نوی که میریخت جاش درمیومد ولی الان باسرعت داره میریزه یعنی روزانه۲۰۰الی۳۰۰تا جاشم درنمیاد جلوی سرم ووسطش قرص روی هم خوردم که یه مقدار خیلی کمی جلوشو گرفت ولی فایده نداره باریشه سفید هم میریزه لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  1. سلام و وقت بخیر

   اطلاعات ارسالی شما خیلی تکمیل نیست و نمیشه دلیل اصلی ریزش مو رو تشخیص داد. بهتره به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. احتمال زمینه ارثی ریزش مو هم هست. از خود درمانی پرهیز کنید.

  2. یادم رفت بگم بابام سن بیست سالگی کچل شده باباششم همینطور بعد اینکه ابروهامم میریزه مژه هامم میریزه شرمگاه بیچاره امم داره کچل میشه

 25. سلام من ۲۱ سالمه و هفته پیش فهمیدم موهام شپش داره و مجبور شدم از این حشره کش ها استفاده کنم تا از بین برن ولی حالا که از شر شپش خلاص شدم موهام وحشتناک داره میریزه…چیکار کنم من😭😭😭😭😭

 26. با سلام ببخشید که دوباره مزاحم شدم انگار پایخ نبومد متاسفانه میشه دوباره بفرستین به این یکی ایمیلم با تشکر

  1. درد ریشه مو برای خودارضاییه. خودارضایی بعلت دفع مواد زیاد معدنی و تضعیف بدن سبب ایجاد بحران میشه. همینطور سطح تستوسترون خون بالا میره و هورمون جنسی به ریشه موها آسیب میزنه.

 27. سلام من به ریزش مو شدید دچار شودم که طوری که وقتی دست به سرم می خوام میزنم ۴یا۵تا مو رو دستم میبینم سنم هم تقریبا۱۶هست پنج ماه هم هست که ریزش دارم ولی این ۳هفته آخری خیلی شدید شده استری دارم همیشه ولی نه دراون حدزیاد خود ارضایی هم میکردم ۴نیم سال هست ولی دارم ترک میکنم و رژیم هم گرفته بودم همه چیز مقوی میخوردم تو یه ماه ۸کیلو وزن کم کردم بعضی وقت ها هم وقتی به موهام دست میزنم از ریشه مو ها احساس درد میکنم رفتم دکتر ولی در وضیعت کرونا دکتر پوست مو نبود برای همین نا چار رفتم دکتر داخلی شوره داشتم یه شامپو داد داره کم کم کم میشه مو هام خشک و نازک شودن از همه جای بدنم مآ داره میریزه تو ارث مون هم کچلی دارم آلی بعد بیست سالگی خواهش میکنم کمکم کنید ممنون

 28. سلام من پانزده سالمه و روزانه حدود ده تا ریزش مو دارم که موهام با ریشه سفید میریزن میخواستم بدونم موی جدیدی رشد میکنه اخه میگن وقتی مو با ریشه سفید میریزه دوباره رشد نمیکنه! ممنون میشیم جواب بدین

 29. سلام خسته نباشید
  من از اوایل عید دچار ریزش شدید مو شدم بطوریکه موهای سرم و بقیه
  قسمتهای بدنم کاملا ریختن. به چند تا دکتر مراجعه کردم . درآزمایش خونم کمی کم خونی و کمی پر کاری تیرویید وجود داشت ( البته من حدود ۵ الی ۶ سال میشد که کم کاری تیرویید داشتم و دارو مصرف میکردم) هر کدام از دکتر به من یه چیزی گفتن . یکی گفت برای استرسه یکی گفت واسه کم خونی و … در ضمن من در اوایل بهمن ماه ٩٨ آنفلونزایه شدیدی هم گرفتم، می خواستم نظره شما رو هم بدونم، ممنون میشم

  1. با سلام و وقت بخیر

   دو دلیلی که فرمودین جفتش دلیل ریزش موی میتونه باشه. اگر همزمان هم باشن که وضعیت بدتر میشه. بیماری های سخت نیز موجب ریزش موی می شوند. نسبت به درمان بیماری ها اقدام کنید. بدن سالم موی سالم تری دارد.

 30. با سلام و احترام بنده دختری ٢٢ ساله هستم در روزهای عادی حدود ۶٠ تار مو از دست میدم ولی در زمان اسحمام که اغلب دو روز درمیان هست این ریزش تا ٢٠٠ تا هم میرسه میخواستم بدونم دچار ریزش مو شدم.؟ خیلی نگرانم . ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. با سلام و احترام

   تعداد تار موی اعلامی طبیعی است. اگر دچار کم پشتی مو شدید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 31. سلام وقت به خیر
  خانمی هستم ۴۰ ساله مدت دوهفته ریزش موپیداکردم درحدی که دست می کشم می ریزه دوسال پیش هم کمبود کلسیم و ویتامین د داشتم ولی کمی درمان شده میخواستم ببینم که علت ریزش مو به این مواردبستگی داره

  1. با سلام و احترام

   بله کمبود کلسیم هم میتونه دلیل ریزش مو باشه. ولی بهتره با پزشک متخصص مشورت کنید و علت دقیق آن را مشخص کنید.

  2. سلام من تقربیا ۴ماه دیگه میرم ۱۶سالگی مو هام داره میریزه اونم زیاد از همه جای بدنم و سرم هم ریزش مو داره از همه جاش پیشونیم عقب رفته خیلی نگرانم استرس هم هیشه دارم نه در اون حد زیاد ریزش موم از سرم جوری هست که وقتی دست رو از بین موهام میکشم ۴\۵مو هر بار بکشم میاد مو هام نازک شودن رفتم دکتر دید شوره دارم شامپو داد شروه کم کم داره حل میشه ولی ریزش نه مو هام خشک شودن دو ماه میشه برای ریزش مو هم ویتامین داد این رو بگم که دکتر پوست مو نبود و دکتر داخلی بود چون کرونا هست دکترا پوست مو رفتن تقریبا هم ریزش مو از۵ماهه شروع شده سه ماه اول خیلی کم بود ولی رفته رفته بد تر شد سه ماه پیش هم رژیم گرفتم ولی انواع غذا می خوردم گوشت کاهو و… ولی کم تو یه ماه ۸کیلو کم کردم بنظرتون کدوم عامل ریزش هست و تو ارث هم تاسی داریم از هر دو طرف ولی میگن بعد ۲۰سالی ببخشید این مورد آخری هم هست من خود ارضایی میکنم تقریبا ۴نیم سالی میشه ولی دارم ترک میکنم توروخدا کمکم ممنون لطفا زود جواب بدین تشکر

 32. سلام ۲۷سالمه شیش ماهه که زایمان کردم دوماهه ریزش مو دارم موهام دسته دسته میریزه ب خاطر کرونا وبچه ام نمیتونم برم بیرون طول بارداری تیروئیدداشتم میشه بگید دلیل ریزش موهام چیه دیگه داره دیونه میکنه میترسم تا کرونا تموم بشه منم کچل بشم????????خیلی خیلی میریزه خیلییییییییی

  1. با سلام و وقت بخیر

   تا مدتی که شیر می دهید باید آهن و اسید فولیک مصرف کنید و گرنه موهایتان می ریز.د تیرویید را زیر نظر متخصص غدد باید باشد به هر حال آزمایش خون برای تشخیص احتیاج است.

 33. سلام من ۳۸ سالمه الان ۱ ماهه ریزش مو شدید گرفتم طوریکه موهام یک سوم شده دسته دسته میریزه قرص تیروییدمم هر روز میخورم آزمایشم قبل از کرونا دادم چیزی نبود تورو خدا یکی راهنماییم کنه خیلی نگرانم

  1. با سلام و وقت بخیر

   از استرس دوری کنید. تنها راهکار درمان مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایش مد نظر ایشان برای تشخیص و جلوگیری از ریزش مو می باشد. متاسفانه با اطلاعات کمی که دادین بصورت اینترنتی کمک بیشتری نمی توان انجام داد.

 34. سلام و خسته نباشید
  من حدود 19 سال سن دارم و حدوده سه سال پیش موهام بطور ناگهانی شروع به ریزش کرد ولی الان حدود یکسالی هست که بعد کنکور دیگه تقریبا ریزش قطع شده فقط بعضی اوقات خودم احساس میکنم بعضی روزا ریزش موهام از حالت عادی بیشتر شده.. میشه لطف کنین بفرمایین علتش چی میتونه باشه.. آخه وقتی دکتر هم رفتم گفت ریزش موی شما قطع شده ولی خودم همچنان احساس ریزش مو در بعضی روزها رو دارم
  ضمنا من الان قرص هیرویت و سرم ضدریزش سینره استفاده میکنم و وقتی زدن سرم رو با فاصله 4 روز اینا می خوام انجام بدم موهام شروع به شکنندگی و ریزش میکنه… در حالت عادی هر 2 روز یه بار استفاده میکنم ولی می خوام کم کم کنار بزارمش
  به نظر شما این ریزش و شکنندگی میتونه بدلیل کنار گذاشتن سرم باشه
  مرسی از توجهتون

 35. سلام.وقت بخیر.من خشک و فر بود و ریزش داشت دی ما 98 موهام رو کراتینه کردن تا یه هفته بعد از کراتینه ریزش موهام کلا قطع شد.اما بعدش چشمتون روز بد نبینه دسته دسته موهام می‌ریزه به طوریکه حجم موهام یک چهارم شده.انواع زینک و ویتامینم میخورم.تورو خدا چکار کنم ریزش موهام قطع شه؟

  1. عرض ادب و احترام

   یک بازه زمانی سه ماهه طول میکشد تا دوباره وضع موی شما با ثبات شود در این مدت شامپویی که با موی شما سازگاری بیشتری داشته را بزنید و بعد از جریان کرونا شاید با مزوتراپی بتوان به شما کمک کرد.

  2. سلام خسته نباشد ……..ممنون از پاسخگویی سریع شما ……..‌‌ بعضی ها میگن موهای نازک و نرم زود تر خودش رو از دست میده و ادم کچل میشه………ایا احتمال داره این درس باشه ؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   در شروع ریزش مو نیز ابتدا موها نازک و ضعیف تر می شوند و به مرور شروع به ریزش می کنند. پس احتمال ریزش موی های نازک تر و ضعیف تر بیشتر است.

 36. سلام من دانشجوی پزشکی هستم و وقتی برای کنکور می‌خوندم به مدت ۲ سال ریزش شدید مو داشتم سپس بعد قبولی جوش های زیادی در آوردم به خصوص در گونه که قبلاً اصلا جوشی به این شدت نداشتم دکتر راکوتان تجویز کرد و مصرف کردم هم جوش ها و هم ریزش اوکی شدن الان هم که دو سه ماهی میشه دوز راکوتان کمتر کردم و امروز دیدم که دوباره موهام مثل همون ۲ سال که برا کنکور خوندم میریزن (حین استحمام و شانه ) انگار که ریشه ندارن همینجوری میریزن و البته امسال علوم پایه هم دارم وکلی امتحان مثل همیشه .همچنین تقریبا ۴ سالی میشه که از شامپو بچه جانسون استفاده میکنم .
  الان نمی‌دونم چرا هی یدفه میاد می‌ره این ریزش
  مشکل از چیه به نظرتون !؟!

  1. سلام… من 14 سالمه و خارش مو و پوست سر دارم… بعضی ها میگن برای گرما هست…. بیشتر جلوی سرم و دور سرم میخواره

 37. سلام بزرگوار آیا ریزش ۱۰۰ تار موی طبیعی که در روز میریزد بجای آن دوباره مو رویش میکند؟
  خوردن کپسول زینک پلاس روزانه تاثیر داره در روند کاهش ریزش مو؟

  1. عرض ادب و احترام

   بله، به جای موهای ریخته شده در سیکل طبیعی ریزش مو ، موی جدید و جوان تر رشد می کند.
   اگر دلیل ریزش مو کمبود زینک یا ویتامین های گروه B باشد، بله خوردن کپسول زینک پلاس تاثیر دارد.

 38. سلام، خسته نباشید، بنده به دلیل ویروسی کرونا که اخیراً در دنیا پیدا شده، حدود یک ماهه دور کار هستم و از بودن توی خونه خسته شدم و به شدت عصبی شدم از وضعیت موجود. ریزش موهام سه هفتست به شدت زیاد شده، حجم موهام کم شده، دو روز هست شروع به مصرف کپسول هیرویت کردم با توجه به اینکه سرچ کردم و عوارضی در مصرف کوتاه مدت نداشت. علت این ریزش شدید چی می‌تونه باشه؟ ممنون میشم راهنمایی کنید چون به خطر شرایط کرونا نمیتونم دکتر برم، ۲۸ساله هستم و قبلاً خیلی معمولی ریزش مو داشتم، خیلی کمتر از ۱۰۰تا در روز. پاییز هم آزمایش خون دادم و کلاً مریضی ای ندارم

  1. عرض ادب و احترام

   اگر ریزش موی ارثی نداشته باشید، همان استرس و حالت عصبی می تواند از دلایل ریزش موی شدید شما باشد. در هر حال فقط از طرق معاینه و انجام آزمایش می توان نظر قطعی داد. بهتر است با رعایت موارد ایمنی روزانه بیرون از خانه قدم بزنید و به خانه برگردید. در ساعاتی که شلوغی کمتری هست از فضای آزاد بیرون استفاده کنید. حفظ سلامتی روان و جسم رو در نظر بگیرید و با سرگرم کردن خود از ایجاد حالت عصبی و استرس دوری کنید.

   پیروز باشید

 39. خانم۳۲ ساله هستم. مشکل کم کاری تیروئید دارم اما نه به شدت وداروش مصرف میکنم این اواخر ریزش موی خیلی خیلی زیاد دارم در تمامی نقاط سرم، بخاطر بیماری کرونا استرس زیادی گرفتم و سعی میکنم خونسردیمو حفظ کنم. یکبارم اینطور شدم یادم نیست چه دارویی دادن خوب شدم الان بااین شرایط نمیتونم برم دکتر راهنماییم کنید. ضمنا دوره قرص بیوتین وزینک ملاس خارجی رو هم تازه تموم کردم و همش قبل وبعدحموم روغن زیتون میزنم اما بدتر شده بهتر نشده. برای استرسم راهکاری دارید هم بگید ممنونم

  1. عرض ادب و احترام

   برای استرس و راههای مهار آن به روانشناس مراجعه باید کرد
   کم کاری تیرویید استرس و داروی تیرویید همه باعث ریزش مو هستند.

  2. با سلام.
   ۳۳ سال سن دارم، سابقه ریزش مو و مشکلات هورمونی نداشتم. اما حدود یکماه هست که دچار ریزش مو نسبتا شدید شدم و از طرفی موهای دست و پام کمی بیشتر از معمول شده است.
   سیکل عادت ماهانه منظمی دارم و یکسال هست قطع شیردهی کرده ام.

  3. سلام
   خواهش میکنم سوالمو پاسخ بدید و اگه شد ب ایمیلم ارسال کنید
   ممنونم
   من پسری هستم 19 ساله
   حدود 8 ماه دچار ریزش مو ی شدید تو کل بدن بجز دور سر ریش زیر بقل و ناحیه شرمگاهی شدم.
   هرکاری میکنم درست نمیشه
   چکار باید کنم

  4. با سلام و وقت بخیر

   بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص و انجام آزمایشات تحت نظر ایشون هست.

 40. سلام خسته نباشی من ۲۷ سالمه به طور ناگهانی ریزش مو پیدا کردم هیچ مریضی هیچ استرسی هم نداشتم به دکتر هم مراجعه نگردم خودم شکه شدم از ریزش موم

 41. سلام و خسته نباشید آقای دکتر من 17 سال دارم و تا یک سال و نیم پیش من 108 کیلو بودم و داروی اعصاب مصرف میکردم و به دستور پزشک قطع شد طی رژیم غذایی و ورزش و بحران های استرس زا طی این یک سال 38 کیلو کاهش وزن داشتم و شروع به ریزش موی شدید در همه ی قسمت سرم شدم و موهای پرپشتم خالی شده عوامل ژنتیکی نداشتیم زیاد و دکتر پوست و مو رفتم قرص فولیک اسید و ویتامین B1 و زینک تجویز کردن آزمایشام هم همه منفی بوده ولی کماکان ادامه داره کم پشتی و ریزش اگه میشه راهنماییم کنین ممنون میشم.

 42. سلام مهدی هستم ۲۲ سالمه موهای خیلی پرپشتی داشتم خانواده ام ب من گفتن موهام مو خوره داره منم مجبور شدم موهام رو بزنم ک ارایشگرش خوب نبود بعد از اون موهام ریزش پیدا کرد من جلوی دو طرف موهام کمی عقب رفته ولی سمت راستیم کم تر و اینکه من وقتی موهام رو ب سمت راست میدم پرپشت نشون داده میشه ولی ب سمت چپ خیلی ضعیف و نازک خانواده امم میگن موهات پره چرا هی میگی دکتر هم رفتم چن تا دارو داد نگرفتم و اینکه من پدرم موهاش پرپشته و اون هم جلوی سرش دو طرفش عقب رفته و برادرمم همینطور و عموهام کم پشت و بقیه داییامم پرپشت هستن ب جز یکی از داییام ک از بچگی کلن موهاش کم پشت بود و اینکه موهای من ریزش کم تره ولی موقعه حمام زیاد چن وقتی هم میشد قبل از اینکه موهام رو بزنم باز با صابون میشستم کم تر شد ولی دوباره مریض شدم موهای پوست سرم درد و همراه با ریزشه ولی زیاد نه خلاصه شرمنده اگه تایپم زیاده موهامم دکتر دیده بود گفت پرپشته ولی خیلی ضعیف ممکنه ژنتیکی باشه ولی من تو خانواده ب جز یکی از داییام و عموهام کم پشتن ولی بقیه پرپشن

 43. سلام خدمت پزشک محترم
  من ۴۱ سال دارم و حدود ۲۲ سال پیش برای اولین بار قسمتی از صورتم سکه ای ریخت و پس از اون تقریبأ ۱۰ سال پیش پشت سرم هر از گاهی دو یا سه نقطه سکه ای ریزش داشت و به اشتباه پیگیر خیلی از مراحل درمانی شدم و در آخر به این نتیجه رسیدیم که اعصاب و حتی به خوردن کلی قرص اعصاب عادت بیهوده داشتم
  تا حدود ۴ سال قبل که یهویی متوجه شدم که راهی که انتخاب کردم صحیح نیست از روزمرگی افتادم و هیچ فایده اس هم نداره سپس سه دفعه طی چهار سال هرکدام به مدت سه ماه حدودأ دچار میشدم و خوب میشدم تا اینکه مهر امسال تابحال بیش از نیمی از موهای سر و تمامیمژه و ابرو و ریشم دچار کچلی شده دکتر مراجعه کردم فرمودن قارچ هستش و الان یکماهی هست تحت درمان هستم
  نتیجه خیلی خاصی نگرفتم اما شکر خدا میکنم و اگر مقدور هست تمنا دارم راهنمایی کنید کجا مراجعه کنم و چه دارویی استفاده کنم

 44. سلام ممنون از مطالب مفیدتون
  من دوماه پیش حدود دوروز تب 39 درجه داشتم آیا مبتونه این موضوع دلیل افزایش ریزش موهام بعد گذشت دوماه از این تب باشه?

 45. با سلام و خسته نباشید
  بنده ۲۹ ساله هستم ک تقریبا بیشتر موهام سفید شده و ۲سال ۱بار ریزش شدید و عجیب مو میگیرم ک تو فصل زمستون اتفاق میوفته و ته ریشه موهایی ک ریخته رو نگاه میکنم مثل حالت سفیدی ک از پیازچه مو کنده شده میبینم.ازمایش تیرویید و کم خونی هم انجام دادم ک منفی بوده.هرجور روغن و دارو مکمل زدم اما فقط خودمو خسته میکنم.هر سال حجم موهام داره کمتر میشه و تقریبا نصف شده نسبت ب سال قبلش.ممنون از پاسخ گوییتون

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه بدون معاینه دقیق نمیتونیم نظری بدیم. اگر امکانش هست مراجعه حضوری داشته باشین، پزشک متخصص پوست و مو بعد از معاینه و انجام آزمایشات لازم نظر قطعی خودشون رو بهتون اعلام کنن.

   پیروز باشید

 46. سلام و درود؛
  بنده 27ساله هستم. قد 183 و وزنم حدود 73کیلو
  سابقه ریزش های سکه ای در برهه زمانی 7 و 8 سال(یعنی تقریبا از 20 یا 21سالگیم) داشتم بیشتر در نواحی پشت سرم بوده و یکی دوبارهم پشت گوشام سکه ای ریخته بود.
  اما هربار بعد از شش یا هفت ماه تقریبا خوب میشدن و ترمیم موهام در قسمت ریزش سکه ای چه اینکه دارو دکتر پوست مصرف کردم و چه اینکه در دوره هایی بیخیال بودم و درمان نکردم، در هر دو حالت بعد از همون هفت یا هشت ماه خوب میشدن.
  ضمن اینکه، در اخرین باری ک سکه ای شدم، فقط یک ناحیه اندازه سکه 25تومنی قدیم، موندگار شد و بقیه فعلا رفع شدن و مجدد مو رشد کرد.
  اما الان که(در حدود 4بهمن ماه98 هستیم) قریب به یک ماه میشه ک به طرز عجیب و وحشتناک ریزش کلی مو دچارش شدم.
  طوری ک حتی میترسم دست لای موهام یا حتی سرم بکشم، چون هربار خیلی از تار موهام تو دستم میان و میریزن.. واقعا به طرزی ک خیلی ترسناکه برام
  انگار حس میکنم نیم ساعت ادامه بدم ب اینکار، کل سرم موهاش بریزن..
  1. چکار کنم؟ راه نزدیک و راهکاری ک در سریعترین زمان ممکن باید انجام بدم چی هستش؟
  2. آیا امکان داره بعد از اقدام ب درمان یا بعداز اون، امکان رویش مجدد و استحکام یا جبران این ریزشها وجود داره؟
  3. بیماری خاصی غیر از ریزش سکه ای و البته سندروم پای بیقرار شدید، ندارم
  4. وضعیت استرسی روحی و روانی هم در حد متوسط دارم اما ته دلم میدونم ک باید بیخیال باشم..

  ممنون میشم حداقل یک پاسخ اساسی بدین و خدا خیرتون بده
  ممنونم از خانه سفیدی های عزیز و زحمتکش????❤️

  1. عرض ادب و احترام

   به پزشک متخصص مراجعه کنید.
   بلی
   همانطور که گفتید چندمورد وجود دارد که موها دوباره در میاید ولی بیماری‌هایی نیز هستند که درمان‌های دیگری دارند و به این راحتی دوباره در نمیایند تشخیص آن با پزشک متخصص است.

   پیروز باشید

  2. سلام من کن کاری تیروئید با تنبلی تخمدان دارم موهام خیلی پرپشت که یک سال پیش متوجه ریزش شدید مو شدم رفتم ازمایش دادم کم کاری تیروئید دارم قرصم رو هم مرتب میخورم ولی قبل کروکا میرفتم باشگاه چیزهای شیرین قطع کردم ریزش موم قطع که شد موهای جدیدم در اومد ولی باز شروع شد احساس میکنم کل موهام داره میریزه دارم کچل میشم راهنماییم کنید لطفا میگن مویی که به خاطر کم کاریی تیروئید بریزه دیگه در نمیاد ۲۷ سالمه و ی خانومم

  3. با سلام و وقت بخیر

   با مراجعه به پزشک و تشخیص دقیق علت ریزش مو نسبت به درمان اقدام کنید. اگر ریزش موی غیرارثی باشد با تکمیل دوره مزوتراپی مو می توانید شاهد بازگشت موهای از دست رفته خود باشید.

 47. با سلام و عرض ادب و احترام حضور شما
  خواستم به عرض برسانم که پس از حدود ۹ سال درگیری با بیماری آلوپسی و رفتن چندین راه اشتباه در صورت داشتن سلامت کامل از لحاظ چکاپ کامل بدنی بتازگی خدمت دکتری رسیدم که ایشان با نهایت درایت و چک کردن آزمایشات و معاینه فرمودند دچار قارچ شدم و با دستگاهی که چک کردند متوجه شدم که بسیاری از مقاط سرم که دچار طاسی شده رنگ سبز رنگ و بدون رویش مو هستش و فرمودند با خوردن داروهای ضد قارچ و زدن آمپول و چندتا سرم و شامپوی ضد ریزش و قارچ امید به خدا درمان خواهم شد
  از همه دوستان تمنا دارم راه اشتباه و قرص اعصاب و پیگیری بیخود نکنید و دنبال ریشه اصلی بیماری باشید
  بعد از این همه وقت و صرف کلی هزینه و عمر تازه متوجه شدیم که ایراد کجاست…..!!!
  آرزوی سلامتی و روزگار خوش برای همگی دارم
  خداوند پشت و‌پناه همگی باشه انشاالله

 48. سلام من ۲۸ سالمه و دو هفتس ک ریزش مو وحشتناک گرفتم طوری ک هربار دست ب موهام میکشم دستام پر میشع از مو وقت استحمام هم ک کلی مو داخل کف حموم میریزه،تا قبل این من یه تار موهام نمیریخت الان ی دفعه شروع شده چکار باید کنم ب نظرتون؟

  1. با سلام و احترام

   بهترین کار مشورت با پزشک متخصص پوست و مو جهت تشخیص علت و شروع درمان آن است. بصورت اینترنتی و بدون مشاهده و معاینه تقریا نمی توان نظری داد.

 49. سلام من ۱۷ سالمه و تقریبا ۳ ماهی هست که موهام کم پشت شده و میریزه و الان ۲و۳ روزی هست که ریزش موها بیشتر شده دلیل این ریزش مو چی میتونه باشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   نوع ریزش موی شما مهم است، ممکن است ارثی باشد. به هر حال مشورت با پزشک متخصص پوست و مو بصورت حضوری بیشتر به شما کمک می کند.

 50. سلام خانمی هستم ۲۳ساله حدودا یک هفته میشه که به طور ناگهانی موهام بیش ازحد شروع به ریزش کردن این موضوع خیلی نگران وعصبانیم کرد باید چیکارکنم امکانش هست بخاطر کراتینه مویی که ۸ماه پیش انجام دادم این مشکل بوجود آمده باشه

 51. سلام.4ساله استرس وضربه شدید روحی روانی دارم.50سالمه مدتیه ریزش مو پیدا کردم بیش ازیکسال وازچندوقتیه زیاد شده.بصورتیکه طی2ماه گذشته روی سرم داره خالی میشه/از35سفید شدولی پرپشت بود/الان خیلی میریزه.ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. عرض ادب و احترام

   استرس و ناراحتی موجب تشدید ریزش مو می شود. بهتر است با یک روانشناس مشکلات را در میان گذاشته و اقدام به درمان کنید، سپس برای حل مشکل ریزش مو و درمان به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. در صورت تایید می توانید جهت کاشت مو برای بازگشت موها اقدام فرمایید.

   پیروز باشید

 52. سلام خسته نباشی من یه مدت از شامپویه کتو کنازل استفاده کردم برای شوره شدید سرم بعد استفاده یه دوره ۲ماها سرم شروع به ریزش کرد که برای درمان از چند تا شامپو استفاده کردم ولی هیچ جوابی نداد و ریزش مومم موقعیه که موهام خیس میشه.
  ممنون میشم راهنماییم کنید که چه کاری انجام بدم.

  1. عرض ادب و احترام

   برای تعیین علت ریزش مو حتما باید توسط پزشک معاینه و بعد از انجام آزمایشات مد نظر ایشون اقدام به درمان کنین. به طور عادی شامپوهای استاندارد و سالم موجب ریزش مو نمی شوند.

   پیروز باشید

 53. سلام خسته نباشد ببخشید مادر من در سن۴١سالگی به سر میبره و تا همین۵،۶روز پیش مو های پر پشتی داشت و ریزش کم اما به دلایلی که واقعا برام نامفهومه به طرز ناگهانی موهاش شروع به ریزش کرده البته اینو ذکر کنم که مادرم تا ۵ماه قبل از داروی لیتوکسی مب استفاده کرده به دلیل بیماری ام اس اما ریزش مو نداشت و الان تو این چند روز این طوری شده به نظرتون دلیلش چی میتونه باشه لطفا سریع پاسخ بدین من نگرانم!”

  1. عرض ادب و احترام

   در مورد عوارض این دارویی که مصرف کردین باید با پزشکی که دارو رو تجویز کردن تماس بگیرید. ممکن است از عوارض آن دارو باشد یا عامل دیگری باشد که باید حتما مورد معاینه قرار بگیرید.

   پیروز باشید

  2. سلام و خسته نباشید
   من 23 سالمه و تقریبا یک سالی میشه ک موهام شروع ب ریزش کردن .. با هر استحمام و شونه کردن میشه گفت حداقل 100 تا از تار موهام ریخته میشن .. شاید بگین طبیعیه ولی قبلا اصلا اینطوری نبوده تو این یک سال موهام شدیدا ریزش پیدا کردن خیلی موهام کم پشت شده .. الان موهام درازن اگه کوتاهشون کنم تاثیری تو ریزش داره یا نه؟ ممنون

  3. با سلام و وقت بخیر

   کوتاهی مو تاثیری در ریزش مو ندارد. موی بلند داشته باشید و بهداشت موها را رعایت کنید مشکلی بوجود نمی آید. به پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا دلیل ریزش مو مشخص شود.

  4. سلام خسته نباشید.من ۲۰سالمه و حدودا سه هفتس از وقتی موهامو کوتاه کردم شروع ب ریزش کرده.برنامه غذاییمم شامل مواد پر پروتیین هستش ب نظرتون دلیلش چی میتونه باشه؟

  5. با سلام و احترام

   دلایل مختلفی می تونه داشته باشه که تغذیه فقط یک مورد از آن هاست. احتمال ریزش موی ارثی هم هست. به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 54. سلام_ من دختری 31 ساله هستم که یکسال پیش ب طور ناگهانی ریزش مو گرفتم ک تقریبا دو ماهی طول کشید ب پزشک متخصص هم مراجعه کردم گفتن یک ریزش موی موقتی هست_بعداز اونم خوب شدم_ اما الان دوباره ریزش مو ناگهانی گرفتم، موهام خیلی کم پشت شدن، اما فرق سرم باز نشده و بین موهام موی ریز ریز زیاد میبینم، و اینکه حس میکنم ریزش موهام پیشتر از پشت سرم هست_ خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید؟؟؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص صحیح علت ریزش مو احتیاج به انجام آزمایش و معاینه حضوری می باشد. ابتدا باید هورمون ها و مواد معدنی و مواد داخل خون و ویتامین های شما بررسی شده و سپس علت ریزش مو اعلام شود.

   پیروز باشید

 55. سلام. 8 سالی میشه که کمی ریزش مو دارم. تو این 7 ماه آخر شدید تر شده. تاسی از فرق سر. فقط کمی تو این دو سال استرسم بیشتر شده. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. عرض ادب و احترام

   ای کاش سن خودتون رو هم اعلام کرده بودین. اما در کل برای تشخیص دلیل اصلی ریزش مو باید با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنین. مدل ریزش شما به نظر الگوی طاسی مردانه و ریزش موی ارثی هست. به هرحال با مشورت از پزشک نسبت به درمان اقدام کنین.

   پیروز باشید

 56. سلام.من 18سالمه و ازگوشه موهام ریخته دلیلش چیه؟ایا امکان دباره رشد داره؟

  1. عرض ادب و احترام

   به لحاظ ارثی موهایتان دارد فرم می‌گیرد و دوباره در نمی آید.

   پیروز باشید

 57. بیشترین دلیل ریزش مو در ایران استرس هست انواع استرسهای شغلی و اجتماعی و … اینقدر زیاده که تقریباً هفته ای یکبار برای همگان اتفاق میافته مورد بعد که اینجا اشاره نشده ترکیبات شیمیایی مشتقات سولفات و سدیم درون شامپوهاست که به سطح محافظ پوست و رنگدانه و ریشه مو حتی پروتئین پوست آسیب جدی میزنه اکثر شامپوهای ایرانی بجز شامپو بچه باعث ریزش مو هستند

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه دلیل شما صرفا یک نظر شخصی هست و استناد علمی ندارد. حتی شما از نوشتن نام و ایمیل رسمی خودداری کردین و ما به دلیل احترام به کاربر نظر شما را بازتاب داده ولی تایید نمیکنیم.
   در مورد شامپوهای ایرانی هم پزشک و متخصصین کلینیک با نظر شما کاملا مخالف هستن، کیفیت برندهای ایرانی تولید شامپو دست کمی از رقبای خارجی آن ها ندارد. حتی برخی برندها کیفیت بسیار بالاتری دارند که بعدا به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.

   پیروز باشید

 58. سلام و خسته نباشید
  بنده 26 سالمه و موهایم خیلی کم پشت شده طوری که کف سرم مشخص است. با توجه به اینکه ما از لحاظ ژنتیک تقریبا همه موهای پرپشت داریم می خواهم بدانم چطور متوجه شوم که علت ریزش موی من در چیست .. سپاس فراوان

  1. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص ریزش مو حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنین و بعد از انجام آزمایش و به کمک تجربه پزشک دلیل اصلی آن مشخص شود. اما در مورد ریزش موی ارثی حتما نباید نمونه مشابهی در اطرافیان خود مشاهده کنین، احتمالا ژن نهفته که در بدن شما فعال شده باشد نیز وجود دارد.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا