کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا چیست ؟

4.5
(4)

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یکی از دلایل ریزش موی سر، ریش و سایر نقاط بدن است. به طور معمول این عارضه باعث ریزش مو به شکل نواحی کوچکی به اندازه یک سکه بر روی پوست سر یا ریش می‌شود. کسانی که از این شکل ریزش مو رنج می‌برند، سالم هستند و در بیشتر موارد موها بعد از مدتی دوباره رشد می‌کند. البته گاهی (به ویژه در کسانی که دچار ریزش موی کامل سر یا بدن می‌شوند) طاسی یا فقدان مو دائمی خواهد بود.

امروز می‌خواهیم بحث ریزش موی سکه ای را به طور جامع بررسی کنیم. ببینیم که علت این عارضه چیست، چه علایمی به جز ریزش مو دارد، بیشتر چه کسانی را درگیر می‌کند و چه انواعی را شامل می‌شود. پیش از این که به سراغ جزئیات برویم، بیایید نکات مهم آلوپسی آره‌آتا را با هم مرور کنیم.

نکات مهم ریزش موی سکه ای

 • پزشکان معتقدند که علت این عارضه یک بیماری خودایمنی است که در آن گلبول‌های سفید به اشتباه به فولیکول‌های بدن حمله می‌کنند.
 • وجود سابقه‌ی این عارضه در خانواده باعث افزایش احتمال ابتلا می‌شود.
 • برای این مشکل درمان قطعی وجود ندارد ولی با راه‌هایی می‌توان به بهبود شرایط کمک کرد.
 • ریزش موی سکه ای می‌تواند باعث طاسی کل سر، ریزش موی کل بدن یا به وجود آمدن نواحی کوچک طاس روی سر یا ناحیه ریش شود.
 • شیوع بیماری در زنان و مردان یکسان است. کمتر از ۱ درصد جمعیت از این عارضه رنج می‌برند و معمولاً شروع علایم از سنین کودکی اتفاق می‌افتد.

شناخت بیشتر ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه ای در علم پزشکی با نام آلوپسی (ریزش مو) آره آتا شناخته می‌شود. این عارضه یکی از دلایل کمتر شایع ریزش مو است. افراد مبتلا به ریزش موی سکه ای مشکلی از نظر سلامت جسمی ندارند و لازم نیست نگران باشند. در مورد علل ریزش موی سکه‌ای کمی جلوتر صحبت کرده‌ایم.

ریزش مو در آلوپسی آره آتا معمولاً قابل پیش بینی نیست. در اکثر مواقع موها بدون نیاز به درمان خاصی دوباره رشد می‌کنند. منتها سه نکته را باید توجه داشته باشید:

 1. گاهی اوقات این عارضه می‌تواند باعث ریزش کل موهای سر یا کل موهای بدن شود. در این صورت احتمال عدم رشد دوباره‌ی موها بیشتر می‌شود.
 2. ممکن است مناطق طاسی کوچک، بعد از رشد دوباره موها، دچار کم‌پشتی شوند.
 3. در برخی موارد همزمان با رشد موها در نواحی طاس، مناطق جدیدی دچار طاسی می‌شوند.

گاهی همراه با ریزش مو، تغییراتی در ناخن‌ها هم دیده می‌شود. خطوط، فرورفتگی‌ها، شکنندگی و قرمزی ناخن از جمله تغییراتی هستند که در بخش علایم و نشانه‌ها (کمی جلوتر) بیشتر در موردشان صحبت کرده‌ایم.

سوالات متداول در مورد ریزش موی سکه ای

۱. علایم بیماری معمولاً از چه سنی نمایان می‌شوند؟


آغاز بیماری می‌تواند در هر سنی باشد. با این حال شروع بیماری بیشتر در سنین کودکی یا نوجوانی اتفاق می‌افتد. تقریباً در نیمی از بیماران تا حداکثر یک سال بعد از ریزش، موها بدون نیاز به درمان خاصی از نو رشد می‌کنند و نواحی طاسی از بین می‌روند. بعد از رشد مجدد موها، ممکن است دیگر این اتفاق رخ ندهد. یا در زمان‌های خاصی در ادامه زندگی دوباره دچار ریزش و در آمدن موها شوید و این چرخه تا سال‌های دراز تکرار شود.

حتما بخوانید
درمان ریزش مو سکه ای

۲. اگر والدین به این عارضه مبتلا باشند، کودکشان هم دچارش می‌شود؟


لزوماً خیر. فقط وجود سابقه‌ی ریزش موی سکه ای در خانواده خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر می‌کند. توجه داشته باشید که افزایش احتمال ابتلا به این معنی نیست که کودک شما حتماً دچار این عارضه می‌شود. حتی در دوقلوهای یکسان (که ساختار ژنتیکی کاملاً یکسانی دارند)، اگر یکی از آن‌ها دچار آلوپسی آره آتا شود، احتمال ایجاد این بیماری در قل دیگر، حدود ۵۰ درصد است. پس عوامل وراثتی و ژنتیکی موثر هستند ولی این طور نیست که قطعاً باعث ایجاد بیماری شوند.

۳. آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد؟


خیر؛ متاسفانه تا کنون درمان موثری برای آلوپسی آره آتا کشف نشده است. البته تحقیقات گسترده‌ای روی این بیماری در حال انجام است و احتمالاً به زودی خبرهای خوبی بشنویم. با این حال راهکارهایی وجود دارند که می‌توانند به مدیریت یا بهبود شرایط بیماری کمک کنند. در مورد راه‌های درمانی در مقاله‌ی «درمان ریزش موی سکه‌ای» صحبت کرده‌ایم.

۴. ریزش موی سکه ای چه انواعی دارد؟


بسته به محل و شدت ریزش مو، این عارضه با نام‌های مختلفی طبقه بندی می‌شود. مثلاً زمانی که کل موهای سر بریزد، به آن آلوپسی توتالیس می‌گویند. زمانی که کل موهای بدن بریزد، به آن آلوپسی یونیورسالیس می‌گویند. اگر ریش شما دچار ریزش موی سکه ای شود، به آن آلوپسی باربی (به معنی ریش در زبان لاتین) می‌گویند.

۵. ریزش موی سکه‌ای دائمی است یا موقتی؟


سیر بیماری به طور کلی به دو شکل مشاهده می‌شود:

 1. ایجاد تعداد کمی ناحیه‌ی کوچک طاسی به اندازه یک سکه که بعد از مدتی (چند ماه تا یکسال) موهایشان رشد می‌کنند. (شایع)
 2. ایجاد تعداد زیادی ناحیه‌ی کوچک طاسی که ممکن است بعد از مدتی خوب شود یا به سمت طاسی کامل سر (آلوپسی توتالیس) یا ریزش تمام موهای بدن (آلوپسی یونیورسالیس) پیش برود. (نادر)

در برخی موارد ریزش موی سکه‌ای تنها یکبار رخ می‌دهد و در برخی افراد هم به صورت چرخه‌های تکرار شونده در طول زندگی مشاهده می‌شود. اگر بیماری پیش از سنین بلوغ آغاز شود، احتمال مزمن شدن و تکرار آن بیشتر است.

۶. آیا این بیماری عوارض دیگری هم دارد؟


 • خیر؛ آلوپسی آره آتا مشکلی برای سلامت بدن ایجاد نمی‌کند ولی می‌تواند اعتماد به نفس شما را کاهش داده و باعث اختلالاتی نظیر افسردگی، اضطراب یا فوبیاهای اجتماعی شود.
 • همانطور که گفتیم ممکن است ناخن‌ها نیز دچار مشکل شوند. ناخن‌ها و موها هردو از کراتین ساخته شده‌اند به همین دلیل گاهی ساخت ناخن هم با اختلال مواجه می‌شود.
 • گاهی این بیماری با بیماری سلیاک (حساسیت روده به گلوتن) مرتبط است. در این حالت قطع مصرف گلوتن به رشد دوباره‌ی موها کمک می‌کند.
 • نواحی دچار طاسی را باید با ضد آفتاب بپوشانید و اگر در جریان بیماری مژه‌های شما دچار ریزش شد، باید عینک به چشم بزنید تا نور خورشید به چشم‌ها آسیب نرساند.

۷. شیوع بیماری در چه کسانی بیشتر است؟


ریزش موی سکه ای در بین زنان و مردان به یک اندازه دیده می‌شود. شیوع آن در جامعه کمتر از یک درصد است و بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که بیماری عمومی یا پوستی دیگری ندارند (یعنی سالم هستند).

اگر هر کدام از شرایط زیر برای شما صدق می‌کند، خطر ایجاد بیماری در شما بیشتر است:

 • سابقه‌ی خانوادگی: در میان بستگان درجه اولِ حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران، ابتلا به آلوپسی آره آتا دیده می‌شود.
 • آسم، تب یونجه، درماتیت آتوپیک، بیماری تیروئیدی، ویتیلیگو و سندرم داون: پژوهش‌ها نشان می‌دهند، افرادی که به یکی از بیماری‌های بالا مبتلا هستند، با احتمال بیشتری دچار ریزش موی سکه ای می‌شوند.
حتما بخوانید
راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

۸. آیا کمبود ویتامین D در ایجاد عارضه نقش دارد؟


ارتباط ویتامین D با بیماری‌های خود ایمنی مدت‌ها است که مورد بحث و بررسی است. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که برخی از مبتلایان به ریزش موی سکه ای دچار کمبود ویتامین D هم هستند. به هر حال فعلاً نمی‌توان با قطعیت در این مورد نظر داد و نیاز به پژوهش‌های بیشتری هست.

علایم و نشانه‌های ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای در بیشتر مواقع در موهای سر دیده می‌شود. ریزش موی سکه‌ای ریش در مردان هم نسبتاً شایع است. اما همانطور که اشاره کردیم، هر نقطه از بدن می‌تواند دچار ریزش موی سکه‌ای شود. هرجایی از بدن که دچار این شکل ریزش مو شود، فاقد آثاری مانند بثورات پوستی، قرمزی، زخم یا اسکار خواهد بود.

۱. ریزش موی سکه‌ای سر

معمولاً اولین علامت آلوپسی آره آتا ظاهر شدن نواحی طاس دایره‌ای یا بیضی شکل بر روی سر است. این نواحی معمولاً از یک سکه بزرگ‌تر نیستند. البته نواحی طاس می‌توانند شکل‌های غیر از دایره و اندازه‌ای بزرگ‌تر از سکه داشته باشند.

گاهی ریزش مو به شکل نواری از طاسی در می‌آید که در این حالت به آن «اوفیاز» می‌گویند. برخی موارد هم ریزش مو به قدری شدید است که تا تقریباً تمام سر را فرا می‌گیرد (آلوپسی توتالیس).

۲. ریزش موی سکه‌ای ریش

مردانی که به آلوپسی آره آتا مبتلا هستند، گاهی در ناحیه‌ی ریش هم دچار ریزش مو می‌شوند. ریزش موی سکه‌ای در ریش به صورت یک یا چند ناحیه‌ی فاقد مو مشاهده می‌شود که بیشترشان کوچکتر از یک سکه هستند.

۳. تغییر در ناخن‌ها

حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات ناخن می‌شوند. از شایع‌ترین علایمی که روی ناخن‌ها پدیدار می‌شود می‌توان به قرمزی ناخن، وجود چاله‌های کوچک یا ایجاد خطوط کم عمق به موازات خط طولی ناخن اشاره کرد. گاهی سطح ناخن‌ها به اندازه‌ی کاغذ سمباده زبر می‌شود. در موارد نادر ناخن افراد سست و شکننده می‌شود که در این حالت ناخن به سادگی شکسته و جدا می‌شود.

۴. سایر علایم

در نظر داشته باشید که عمده‌ترین علامت آلوپسی آره‌آتا همان ریزش مو به صورت نواحی سکه‌ای است. در بیشتر افراد به جز این علامت، نشانه‌ی دیگری از بیماری وجود ندارد. سایر علامت‌هایی که ممکن است نشان دهنده‌ی آلوپسی آره آتا باشند شامل موارد زیر است:

 • عدم ریختن موهای سفید یا خاکستری در نواحی دچار ریزش مو
 • رشد خود به خود موها بعد از ریزش
 • رشد موها در ناحیه‌ی دچار طاسی و ریزش موها در ناحیه‌ای دیگر به طور همزمان
 • ریزش مویی که در ماه‌های سرد سال اتفاق می‌افتد

علت ریزش موی سکه ای

اشاره کردیم که علت این عارضه ناشی از اختلالی در سیستم ایمنی است. یعنی سلول‌های ایمنی (به اشتباه) فولیکول‌های بدن را عامل خارجی شناسایی کرده و به آن‌ها حمله می‌کنند. فولیکول‌ها ارگان‌هایی کوچک در زیر پوست هستند که وظیفه‌ی ساخت مو را برعهده دارند. نکته‌ای باید بدانید این است که این حمله‌ی سیستم ایمنی باعث ریزش مو می‌شود ولی به ندرت باعث از بین رفتن کامل فولیکول می‌شود. برای همین بعد از مدت کوتاهی، فولیکول ترمیم شده و موها دوباره رشد می‌کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.5 / 5. تعداد رای ها 4

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا چیست ؟"

 1. علی

  سلام خوب هستین.
  من ۳ ساله که با این مشکل دست و پنجه نرم میکنم و در انگلستان زندگی میکنم و دکتر اینجا هیچ کمکی نتونستن بکنن. آیا راهکاری برای این مسئله وجود داره؟

 2. کرمی

  سلام.
  ببخشید اگه یکی از افراد نزدیک ریزش موی سکه ای داشته باشن آیا را ه حلی وجود داره که بقیه افراد دچار این عارضه نشن؟

دیدگاه خود را بنویسید