جوانسازی پوست

رفع ضایعات عروقی پوست

4.9
(65)

ضایعات عروقی از جمله مشکلات شایع پوستی هستند که طیف وسیعی از انواع ضایعات را شامل می‌شوند. از خال‌های لکه شرابی (پورت واین) گرفته تا ماه گرفتگی‌ها، تلانژکتازی، واریس و خال‌های عروقی شبکه‌ای که در شکل‌ها و شدت‌های مختلف مشاهده می‌شوند. نوین‌ترین و موثرترین راه برای رفع ضایعات عروقی تکنولوژی PDL (Plused dye laser) است که امروز می‌خواهیم راجع به آن صحبت کنیم.

تاریخچه رفع ضایعات عروقی پوست

واقعیت این است که اکثر ضایعات عروقی پوست خطری برای سلامتی و تندرستی شما ندارند؛ اما می‌توانند در زیبایی، سلامت روان و روابط اجتماعی شما اختلال ایجاد کنند. بسیاری از افراد مبتلا، از ضایعات پوستی خود خجالت می‌کشند. متاسفانه افراد ناظر گاهی این ضایعات عروقی را بیماری‌های پوستی واگیردار در نظر می‌گیرند و ممکن است برخورد مناسبی نسبت به شما نشان ندهند. به همین خاطر رفع موثر و ایمن ضایعات پوستی همواره از دغدغه‌های پزشکان زیبایی و متخصصان پوست و مو بوده است.

از حدود ۳ دهه‌ی پیش، انواع و اقسام لیزرها برای رفع ضایعات عروقی پوست مورد مطالعه قرار گرفتند. در ابتدا لیزرهای روبی و آرگون استفاده شدند که توفیقی نداشتند. لیزرهای کربن دی اکسید نیز چندان موثر نبودند و حداقل توصیه می‌شود که برای مراحل ابتدایی درمان ضایعات عروقی پوست از آن‌ها استفاده نشود.

از سال ۱۹۸۹ تا کنون پژوهش‌ها و مطالعات زیادی روی لیزر PDL انجام شده و تقریباً تمامی نتایج نشان می‌دهند که این لیزر بهترین راه رفع ضایعات عروقی پوست است. به جز PDL گاهی از لیزرهای الکساندریت با پالس بلند و لیزرهای ND:YAG هم برای درمان ضایعات عروقی مانند لکه‌های شرابی، ضایعات حجیم عروقی و تلانژکتازی سیاهرگ‌های پا استفاده می‌شود.

رفع ضایعات عروقی با لیزر PDL

لیزر PDL چیست؟

لیزر PDL اولین دستگاهی است که به طور اختصاصی برای رفع ضایعات عروقی پوست طراحی شده است. این تکنولوژی امروزه در علم درماتولوژی به عنوان بهترین راه رفع ضایعات عروقی پوست مانند ماه‌گرفتگی‌ها، لکه‌های شرابی (پورت واین) و تلانژکتازی‌های زیر پوستی شناخته می‌شود. البته این لیزر کاربردهای بسیار بیشتری دارد و در رفع انواع ضایعات عروقی پوست موثر است. کمی جلوتر راجع به ضایعات قابل درمان با لیزر PDL صحبت کرده‌ایم. اما ابتدا بیایید نحوه‌ی کار این تکنولوژی را با هم مرور کنیم.

لیزر PDL چگونه کار می‌کند؟

اساس کار تمام دستگاه‌های لیزر تولید یک پرتوی نوری متمرکز و پرانرژی با یک طول موج ثابت است. طول موج تعیین کننده‌ی میزان جذب انرژی نوری توسط یک جسم در برخورد لیزر با آن جسم است. مثلاً طول موج لیزر الکساندریت که برای رفع موهای زائد استفاده می‌شود، ۷۵۵ نانومتر است. پرتوی لیزر الکساندریت وقتی به پوست برخورد می‌کند بیشتر از هر چیز جذب رنگدانه‌هایی به نام ملانین می‌شود. ملانین در پوست و فولیکول‌های مو وجود دارد ولی چون مقادیر آن در فولیکول مو بسیار بیشتر است، بیشترین جذب انرژی لیزر توسط فولیکول اتفاق می‌افتد. انرژی نوری جذب شده توسط فولیکول به انرژی گرمایی تبدیل شده و باعث از بین رفتن فولیکول موساز و رفع موهای زائد می‌شود.

در لیزر PDL نیز همین اتفاق می‌افتد. این لیزر پرتویی به رنگ زرد با طول موج ۵۷۷ تا ۵۹۵ نانومتر تولید می‌کند. پرتوی لیزری PDL نفوذ بسیار بالایی در پوست دارد و به طور اختصاصی تنها بر روی هموگلوبین‌ها اثر می‌گذارد. به این ترتیب انرژی پرتوی PDL جذب هموگلوبین موجود در ضایعات عروقی شده و آن‌ها را از بین می‌برد.

ضریب نفوذ لیزر PDLهمانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، پرتوهای لیزر PDL (با نام Dye در تصویر) دقیقاً تا جایی نفوذ می‌کنند که عروق خونی پوست در آن لایه قرار گرفته‌اند. به این ترتیب لیزر به شکل موثری از لایه‌های سطحی پوست عبور می‌کند و آن قدرها هم عمیق نفوذ نمی‌کند که به ساختارهای زیرین پوست آسیب بزند.

چون پرتوی لیزر جذب هموگلوبین موجود در ضایعات عروقی می‌شود، بافت‌های اطراف و دیواره‌ی عروق خونی آسیبی نمی‌بینند. برای همین عوارضی همچون خونریزی و آسیب‌های بافتی به حداقل ممکن می‌رسند. از بین روش‌های لیزری برای رفع ضایعات عروقی پوست ، لیزر PDL کمترین احتمال ایجاد زخم‌ را دارد.

چگونگی رفع ضایعات عروقی با لیزر PDL

ضایعات عروقی مشکلات نسبتاً شایعی هستند که پوست یا ساختارهای زیرین پوست را درگیر می‌کنند. شناخته‌شده‌ترین مثال برای این ضایعات، ماه گرفتگی‌ها هستند. همانطور که گفتیم استاندارد طلایی یا بهترین راه رفع بیشتر انواع ضایعات عروقی، لیزر PDL است.

تا به اینجا از چند مورد از ضایعات عروقی مثل تلانژکتازی یا لکه‌های شرابی نام بردیم. در فهرست زیر تمام ضایعات عروقی قابل درمان با لیزر PDL را مشاهده می‌کنید که در مورد هر کدام به اختصار توضیحی داده‌ایم:

 • لکه‌های شرابی یا پورت واین: این ضایعات عروقی می‌توانند اکتسابی یا مادرزادی (ماه گرفتگی) باشند. میخائیل گورباچف، آخرین رهبر شوروی سابق یک لکه‌ی شرابی بزرگ بر روی سرش داشت که بسیار معروف است. لیزر PDL به خوبی می‌تواند در رفع ضایعات عروقی پورت واین موثر باشد. بیش از ۲۵ درصد از قرمزی این لکه با ۱ تا ۳ جلسه درمانی کاهش می‌یابد و بعد ۱۰ جلسه می‌توان به بهبودی کامل رسید.
 • همانژیوم مویرگی یا توت فرنگی: همانژیوم به تومورهای خوشخیم پوستی گفته می‌شود که از دیواره‌ی عروق پوست منشاء می‌گیرند. این ضایعات انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها همانژیوم توت فرنگی یا مویرگی است. حدود ۹۰٪ از این همانژیوم‌ها به درمان PDL پاسخ بسیار خوبی می‌دهند.
 • تلانژکتازی سیاهرگ‌های پا: در پزشکی به گشاد شدن عروق تلانژکتازی می‌گویند. این ضایعات بسیار شایع هستند و بیشتر در حفره‌ی پشت زانو و با شیوع کمتر در پشت ساق‌ها یا ران‌ها مشاهده می‌شوند. PDL به قدری خوب روی تلانژکتازی سیاهرگ‌های پا جواب می‌دهد که تنها در ۱۰ درصد موارد ممکن است به رفع کامل این ضایعات عروقی نرسیم.
 • تلانژکتازی صورت: گشاد شدگی مویرگ‌های صورت معمولاً به شکل یک لکه‌ی قرمز رنگ روی گونه‌ها، اطراف بینی یا روی بینی مشاهده می‌شوند. لیزر PDL می‌تواند به طور کامل این ضایعات را برطرف کند؛ اما ممکن است باعث ایجاد کبودی‌ شود. البته این کبودی‌ها خطرناک نیستند و معمولاً در عرض یک هفته برطرف می‌شوند.

از لیزر PDL به جز رفع ضایعات عروقی پوست برای درمان ضایعاتی همچون اسکار یا جای زخم، رفع قرمزی پایدار ناشی از آکنه روزاسه یا جراحی زیبایی بینی و همچنین بهبود ضایعات بیماری پسوریازیس استفاده می‌شود.

آیا لیزر PDL عوارض دارد ؟

 • درد: معمولاً بعد از درمان PDL احساس درد نخواهید داشت و در طول درمان ممکن است کمی درد را تجربه کنید. در صورتی که تحمل درد برایتان دشوار است، می‌توانیم از بی‌حسی موضعی استفاده کنیم.
 • واکنش‌های پوستی: بسیاری از بیماران، واکنش‌های پوستی موقت و مختصری را تجربه می‌کنند؛ مواردی مانند کبودی، سفید شدن یا پوسته پوسته شدن ناحیه‌ی درمان شده. این عوارض به ما نشان می‌دهند که لیزردرمانی موثر واقع شده است. واکنش‌های پوستی معمولاً به سرعت برطرف می‌شوند.
 • حساسیت به نور: بعد از لیزر درمانی به مدت ۶ ماه مستعد آفتاب سوختگی هستید. برای همین محافظت از ناحیه درمان شده در برابر نور خورشید به کمک البسه یا کرم‌های ضد آفتاب ضروری است.
 • تغییر رنگ پوست: تغییر در رنگدانه‌های پوستی در حدود ۳ درصد از بیماران مشاهده می‌شود. حال این تغییر می‌تواند به شکل لکه‌های روشن (هایپو پیگمنتشن) یا لکه‌های تیره (هایپر پیگمنتیشن) باشد. لکه‌های تیره‌ی پوستی شایع‌ترین عوارض درمان PDL هستند که بیشتر در افرادی که رنگ پوست تیره دارند، رخ می‌دهد. این لکه‌ها تا ۶ ماه بعد به مرور کمرنگ و ناپدید می‌شود. لکه‌های روشن در ۱ درصد از بیماران دیده می‌شود که می‌توانند دائمی باشند.
 • زخم شدن: درمان PDL در ۱ درصد مورد می‌تواند باعث ایجاد زخم شود. این زخم‌ها به ندرت در درمان نواحی صورت رخ می‌دهند و در نواحی اطراف قوزک شایع‌تر هستند.

رفع ضایعات عروقی پوست در کلینیک خانه سفید

تجارب ما در کلینیک خانه سفید نشان داده که برای درمان ضایعات عروقی، لیزر PDL بهترین انتخاب است. البته راه‌های دیگری همچون کرایوتراپی، اسکلروتراپی و سایر تکنیک‌های درمان این ضایعات نیز در کلینیک خانه سفید ارائه می‌شوند.

دستگاه Synchro VasQ

یکی از بهترین دستگاه‌های لیزر PDL که کلینیک خانه سفید از آن استفاده می‌‌کند، دستگاه Synchro VasQ ساخت شرکت ایتالیایی و معتبر دکا (DEKA) است. این دستگاه برای رفع ضایعات پوستی، درمان جای زخم، درمان ضایعات ناشی ویتیلیگو و پسوریازیس موثر است. ویژگی‌ اختصاصی این دستگاه بهره‌گیری از تکنولوژی Micropulse است. یعنی پالس‌های لیزری آن بسیار کوچک‌اند و برای همین کبودی و قرمزی را به حداقل می‌رساند. دستی اختصاصی دستگاه برای رفع ضایعات عروقی پوست، RightLight نام دارد و می‌تواند تمام ضایعات عمیق و سطحی پوست را درمان کند.

تعداد و فواصل جلسات درمانی

رفع ضایعات عروقی پوست با لیزر PDL معمولاً به ۳ تا ۱۰ جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. البته بسته به شرایط شما ممکن است که تعداد جلسات بیشتر یا کمتر شود. تعداد و همچنین فواصل جلسات درمانی بسته به وخامت ضایعه و نوع آن متفاوت خواهد بود. مثلاً برای ماه گرفتگی لکه شرابی بین هر جلسه ۲ ماه و برای همانژیوم‌ها بین هر جلسه ۳ تا ۴ هفته فاصله خواهد بود.

هزینه رفع ضایعات عروقی در کلینیک خانه سفید

همانطور که اشاره شد، روند درمانی در مورد ضایعات عروقی مختلف بسیار متغیر است. برای همین نمی‌توانیم هزینه دقیق درمان کامل را به سادگی اعلام کنیم. برآورد حدودی هزینه در جلسه مشاوره به شما اعلام می‌شود. به طور میانگین، هر جلسه درمانی با لیزر PDL، ؟؟ تومان هزینه دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روند درمان ضایعات عروقی پوست و بهترین روش درمان برای مشکلات پوستی شما، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید و برای جلسه‌ی مشاوره‌ی حضوری وقت بگیرید. شماره های تماس کلینیک خانه سفید : ۰۲۱۵۴۵۰۳ و ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ می باشد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.9 / 5. تعداد رای ها 65

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

19 دیدگاه

 1. سلام خوبین خسته نباشید من تو کل صورتم ب جز پیشانی ضایعات عروقی دارم میشه ی توضیحی در مورد نحوه درمانش بدید اینکه چقدر طوب میکشه از بین بره >؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   پاسخ به ایمیل طبق درخواست شما ارسال شد.
   بهترین راهکار استفاده از لیزر می باشد.

  2. با سلام من وقتی ب دنیا اومدم ی لکه قرمز رنگ روی نصف پام بود و با بزرگ شدنم من اونم بزرگ شد وقتی بهش دست میزنم برای چند ثانیه محو میشه تا الانم پیش هیچ دکتری نرفتم فک میکنین قابل درمان هست لیزر جواب میده؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   عزیزم با شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ در واتس اپ ارتباط بگیر مشاور کلینیک خانه سفید راهنمایی میکنن شمارو.

 2. سلام. من مشکل کیلویید سازی در دوطرف شانه هایم دارم و چندین بار هم جهت درمان و لیزر اقدام کردم و نتیجه آن اسکاری هست که از آن بجای مانده و هنوز کیلیویید سازی ادامه دارد. آیا با استفاده از لیزر PDL امکان درمان و رفع جای آن هست؟
  تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   یکی از درمان های این مشکل لیزر PDL هست، اما اینکه برای شما موثر باشد یا راه درمان دیگری باید در پیش بگیرید فقط با معاینه حضوری توسط پزشک متخصص تعیین می شود.

  2. سلام خوبین ببخشید منم دقیقا همین مشکل رو دارم پشت شونه م کلویید سازی داره شما چ کاری انجام دادین؟؟

 3. من پوست چانه و گردن تیره‌ای دارم و همینطور لک تیره روی دست چپ و کک و مک با لیزر کدام یک از اینها کاملا رفع میشه لک ها اصلا قرمز نیستند.

  1. با سلام و وقت بخیر

   برای تشخیص این مورد باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص معاینه شوید.

 4. سلام
  ببخشید من قسمتی ازصورتم ماه گرفتگی داره
  میخاستم ببینم بادستگاه pdl درمان قطعی انجام میشه
  من شیراز زندگی میکنم تو شیراز دستگاه pdl نداره میشه
  آدرس دقیق معرفی کنین تا به اونجا مراجعه کنم ممنون میشم

 5. سلام کلینیک شما ماه گرفتگی که به صورت یک لک سیاه کوچیک هست رو درمان میکنه

 6. سلام وقتتون بخیر این لیزر روی رگ های عنکبوتی زیر چشم ک بر اثر نازکی پوست نمایان شدن هم جواب میده؟اگه بله چند جلسه درمان لازم هستش؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   از لیزرهای عروقی برای رگ های عنکبوتی دور چشم استفاده نمی شود.

 7. سلام وقت بخیر
  بنده گوشم سوخته و الان تمامی زخم ها روی گوشم سوخته
  چند جا از گوشم اسکار داره اما بقیه اش قرمزه
  باد سرد میخوره حالت طبیعی میشه منتها غیر هوای سرد قرمز میشه
  باید پی دی ال انجام بدم؟
  یا از طریق دیگه هم میشه بهتر بشه!

  1. با سلام و وقت بخیر

   دوست عزیز این مورد حتما باید بصورت حضوری توسط پزشک متخصص بررسی شده و سپس راهکار مناسب برای شما داده شود.

 8. سلام
  پسرم 4 ماهشه یه همانژیوم قرمز رنگ متورم روی لب پایینش داره که تقریباً نصف لب رو گرفته، میخواستم بدونم برای درمان این همانژیوم با لیزر pdl از چه سنی میتونم درمان رو شروع کنم
  ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   سن خاصی برای درمان مطرح نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا