جوانسازی پوست

راهکارهایی برای جوانسازی دست ها

4.9
(29)

با افزایش سن کلاژن‌ها و چربی‌های موجود در زیر پوست ما کاهش می‌یابند، عروق خونی و تاندون‌ها در پشت دست برجسته شده و ظاهری استخوانی و پیر به دستان ما می‌دهند. به جز صورت و گردن، هیچ ناحیه‌ای از بدن همچون پشت دست‌ها نشانه‌های پیری را نشان نمی‌دهند. خوشبختانه به لطف پیشرفت‌های پزشکی، روش‌های مناسبی برای جوانسازی دست وجود دارد که می‌تواند در اصلاح این شرایط به شما کمک کند.

نشانه‌های پیری و جوانسازی دست

کاهش حجم پوست دست تنها یکی از تغییرات همراه با افزایش سن است. لکه‌های تیره، چین و چروک‌ها و شل شدن پوست از جمله مشکلات دیگری هستند که دست‌های ما را پیر و فرسوده نشان می‌دهند. خوشبختانه روش‌های غیرتهاجمی و بسیار کم خطری برای جوانسازی دست وجود دارد که می‌توانند انواع و اقسام نشانه‌های پیری را برطرف کنند. در واقع روشی که برای جوانسازی دست استفاده می‌کنیم بستگی به این دارد که پوست شما دچار کدام مشکل یا مشکلات شده است. مثلاً لکه‌های زیادی روی آن وجود دارد یا حجم پوست کاهش یافته است.

پس امروز هم در مورد علایمی صحبت خواهیم کرد که معمولاً با افزایش سن روی دست‌ها دیده می‌شوند و هم راه‌هایی برای درمان آن‌ها. با کلیک بر روی نام روش‌های درمانی که در طول این نوشته معرفی کرده‌ایم، به مقاله‌ی اختصاصی آن در وبسایت کلینیک خانه سفید هدایت خواهید شد. خلاصه مطالب را هم در جدول زیر آورده‌ایم.

 ویژگیروش جوانسازی
لکه‌های پیریلکه‌های قهوه‌ای رنگ کوچک و پراکندهکرایوتراپی، میکرودرم ابریژن، لیزر، لایه‌برداری
کاهش حجمنمایان شدن سیاهرگ‌ها و تاندون‌های دست، تغییر بافت سطحی پوستتزریق ژل، تزریق چربی
بیرون زدن سیاهرگ‌هاسیاهرگ‌های بزرگی که با تزریق ژل یا چربی پوشیده نمی‌شوندلیزر، اسکلروتراپی
چین و چروک پوستچروک‌های عمیق در پشت دستلایه برداری، لیزر
شل شدن پوستافتادگی و شل شدگی پوستروش RF، لیزر، تزریق ژل
زبر شدن پوستخشک شدن و زبری پوستلایه برداری
زبر و فلسی شدنپوسته پوسته شدن، تغییر رنگ و بخش‌های زبر روی پوستکرایوتراپی، لایه‌برداری، کورتاژ، لیزر

درمان لکه‌های پیری

لکه‌های قهوه‌ای رنگ پراکنده‌ای که بر پشت دست بسیاری افراد دیده می‌شوند، لکه‌های پیری یا Aging Spots نام دارند. این لکه‌ها در کشور ما از سنین میانسالی یا حتی جوانی به وجود می‌آیند و به نظر می‌رسد که علت اصلی‌ آن‌ها تابش آفتاب است. لکه‌های پیری معمولاً با افزایش سن و تماس بیشتر با نور خورشید، بزرگ‌تر می‌شوند.

این مطلب را هم بخوانید
تزریق ژل پیشانی – هزینه، مزایا و مراقبت ها

درمان لکه های پیری

در این حالت راه‌های بسیاری برای جوانسازی دست و از بین بردن لکه‌های پیری وجود دارد. در کلینیک خانه سفید برای روشن‌سازی این لکه‌ها یا حذف آن‌ها از روش‌های زیر استفاده می‌کنیم:

 • کرایوتراپی که در آن مایعی بسیار سرد مانند نیتروژن مایع بر روی ضایعات اسپری می‌شود.
 • لیزر درمانی که تعداد متنوعی از دستگاه‌های لیزر و تکنیک‌های درمانی را شامل می‌شود. مثل روش لیزر CO2 فرکشنال
 • لایه برداری که در آن با استفاده از اسیدهای ضعیف به شکلی ایمن و موثر یک لایه نازک از روی پوست برمی‌داریم تا سلول‌های یکرنگ جای سلول‌های تیره‌تر را بگیرند.
 • میکرودرم ابریژن که در آن با استفاده از کریستال‌هایی بسیار ریز یا دستگاه نوک الماسی پوست را لایه برداری کرده و تولید سلول‌های جدید را تحریک می‌کنیم.

بسته به رنگ، نوع و ساختار پوست ممکن است یکی از روش‌های بالا برای شما موثرتر باشد. این مسئله در جلسه‌ی مشاوره با پزشک متخصص کلینیک برایتان توضیح داده می‌شود. مثلاً برای کسانی که پوست تیره دارند، لیزر درمانی راه چندان مناسبی نیست.

به جز روش‌های کلینیکی می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های روشن کننده پوست استفاده کنید که در داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم آرایشی موجود هستند. این کرم‌ها و لوسین‌ها در بعضی موارد بی‌اثرند یا گاهی زمان زیادی می‌برد تا اثر کنند. البته ارزان‌تر از روش‌های کلینیکی هستند. برخی از این کرم‌ها حاوی جیوه هستند که یک روشن کننده‌ی ارزان قیمت به حساب می‌آید و البته یک ماده سمی. برای همین توصیه می‌کنیم که پیش از مصرف این کرم‌ها با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

درمان کاهش حجم دست ها با تزریق چربی و ژل

درمان کاهش حجم پوست دست ها با تزریق چربی یا ژل

وقتی دست‌ها حجم دوران جوانی خود را از دست می‌دهند، پوست به تدریج شل شده و سطح پوست بافت کاغذی پیدا می‌کند. با کاهش حجم، سیاهرگ‌ها و تاندون‌های دست هم برجسته‌تر می‌شوند.

برای جبران حجم از دست رفته، در کلینیک خانه سفید از راه‌های زیر استفاده می‌کنیم:

 • تزریق ژل یا فیلر که امروزه یکی از پراستفاده‌ترین راه‌های جوانسازی دست و صورت به حساب می‌آیند.
 • تزریق چربی از سایر نقاط بدن.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تنها یک ژل را برای تزریق به پشت دست تایید کرده است. ژل‌هایی به نام هیدروکسی آپاتیت که به طور طبیعی در ساختار استخوان‌های ما وجود دارند و ژل‌های بسیار مناسبی برای جوانسازی دست هستند. این فیلرها به سرعت باعث افزایش حجم پشت دست شده و بین ۶ ماه تا یک سال ماندگاری دارند. البته استفاده از سایر ژل‌ها برای حجم دهی به دست کاملاً ایمن است و مشکلی ندارد. منتها ژل‌های هیدروکسی آپاتیت تاثیرات بهتری می‌گذارند.

این مطلب را هم بخوانید
هزینه هایفوتراپی به چه عواملی بستگی دارد؟

تزریق چربی ماندگاری بهتری دارد ولی به دلیل این که باید به کمک روش لیپوساکشن از بدن خودتان چربی برداریم، کمی دشوارتر است. نتایج تزریق چربی معمولاً بهتر از تزریق ژل است اما گران‌تر هم هست.

درمان بیرون زدن سیاهرگ‌ها

جوانسازی دست ها

گاهی اوقات تزریق ژل یا چربی نمی‌تواند باعث پوشاندن سیاهرگ‌های بیرون زده شود. در واقع این سیاهرگ‌ها به قدری بزرگ هستند که هرچقدرم به پشت دست حجم بدهیم، بازهم به شکل واضحی دیده می‌شوند.

اگر این عروق شما را آزار می‌دهند در کلینیک خانه سفید به شکلی ایمن ناپدیدشان خواهیم کرد:

 • لیزردرمانی یکی از بهترین‌ راه‌های ناپدید کردن این سیاهرگ‌ها است. در این روش یک فیبر بسیار نازک لیزری را به درون سیاهرگ وارد می‌کنیم و سپس لیزر را روشن می‌کنیم. پرتوی پرانرژی لیزر به شکل ایمنی سیاهرگ را از بین می‌برد و سیاهرگ به مرور زمان ناپدید می‌شود.
 • اسکلروتراپی انتخاب دیگر شماست که امروزه کمتر استفاده می‌شود. در این روش، پزشک متخصص یک ماده‌ی مخصوص را به درون سیاهرگ تزریق می‌کند و این ماده باعث تخریب رگ می‌شود. سپس مثل حالت قبل، سیاهرگ به تدریج ناپدید می‌شود. لیزرتراپی معمولاً ایمن‌تر از اسکلروتراپی است و اثرات سریع‌تری بر سیاهرگ می‌گذارد.

درمان چین و چروک‌ها دست ها

درمان چین و چروک دست ها
درمان چین و چروک دست ها

تا سن ۷۰ سالگی ضخامت پوست تا ۸۰ درصد کاهش می‌یابد. به علاوه پرتوهای مضر آفتاب هر روز با پوست پشت دست ما تماس دارند و باعث تسریع روند پیری و ایجاد آسیب‌هایی می‌شوند. استفاده از کرم ضد آفتاب برای دست‌ها می‌تواند به شکل موثری از ایجاد چین و چروک‌ها جلوگیری کند.

اگر به دست خود ضد آفتاب نزده‌اید و اکنون چین و چروک‌هایی روی آن ایجاد شده، روش‌های جوانسازی دست می‌توانند به شما کمک کنند. به شما توصیه می‌کنیم که از یک یا هر سه روش زیر استفاده کنید:

 • استفاده لوسیون‌هایی که حاوی رتینول یا گلیکولیک اسید باشند (قبل از خواب مصرف کنید)
 • لایه برداری ملایم، هر ۱ تا ۳ ماه یکبار
 • لیزر درمانی

در کلینیک خانه سفید معمولاً همراه با لایه برداری به شما توصیه می‌کنیم که از لوسیون‌های خاصی استفاده کنید. این دو در کنار هم بهترین تاثیر را می‌گذارند. اگر پزشک متخصص تشخیص دهد که لیزر درمانی نیز می‌تواند به شما کمک کند، انواع دستگاه‌های لیزر جوانسازی پوست در کلینیک خانه سفید موجود است.

درمان شل شدن پوست دست

درمان شل شدن پوست دست ها
درمان شل شدن پوست دست ها

همانطور که گفتیم، یکی از تغییرات مهم پوستی همراه با افزایش سن، کاهش میزان کلاژن‌ها و الاستین‌های پوست است. کلاژن‌ها رشته‌های پروتئینی هستند که به پوست ما قوام، طراوت و جوانی می‌بخشند. الاستین‌ها هم پروتئین‌هایی هستند که خاصیت ارتجاعی و بافت محکم پوستی را ایجاد می‌کنند.

این مطلب را هم بخوانید
جوانسازی با هایفوتراپی چیست ؟ هزینه ، معایب و مزایا

بهترین راه برای درمان شل شدن پوست، استفاده از روش RF است که در کلینیک خانه سفید با مدرن‌ترین تکنیک‌ها و دستگاه‌ها مثل RF کونتراج و RF فرکشنال انجام می‌شود. در این روش امواج رادیوفرکانسی به عمق پوست نفوذ کرده و باعث تحریک کلاژن‌سازی و الاستین‌سازی می‌شوند. به این ترتیب پوست سفت و خوش حالت می‌شود. بیشتر متقاضیان تنها به یک جلسه‌ی درمانی نیاز دارند.

به جز روش RF از ژل‌ها و لیزر درمانی هم می‌توان برای سفت کردن پوست استفاده کرد.

زبر شدن پوست

با افزایش سن توانایی پوست در نگهداری و حفظ رطوبت کم‌تر می‌شود. به این ترتیب پوست خشک شده و ممکن است زبر و ضخیم شود.

برای جوانسازی دست در این حالت از لایه‌بردارهای ملایم استفاده می‌کنیم تا لایه‌ی زبر شده پوست را برداریم و اجازه دهیم سلول‌های جدید جایگزین شوند. برای حفظ نتایج لایه برداری باید از کرم‌های آبرسان یا مرطوب کننده استفاده کنید تا بافت پوست مرطوب و باطراوت بماند.

ضایعات زبر و فلسی

اگر پوست رنگ روشی داشته باشید و بدون استفاده از ضد آفتاب یا دستکش، زمان زیادی را در معرض نور مستقیم خورشید باشید، ممکن است دچار ضایعات ضخیم و زبری شوید که معمولاً در پشت دست مشاهده می‌شوند. این ضایعات زبر و فلسی شکل ممکن است کراتوز اکتینیک باشند. کراتوز اکتینیک یا AK به ضایعات پیش سرطانی پوستی گفته می‌شود که بیشتر در کسانی که رنگ پوست روشنی و بالای ۴۰ سال دارند، دیده می‌شوند. AKها ممکن است در جوانان هم دیده شود که معمولاً ناشی از زندگی در مناطق پرآفتاب یا استفاده‌ی زیاد از دستگاه سولاریوم است.

برای درمان ضایعات فلسی و همچنین AKها از روش‌های زیر استفاده می‌کنیم:

 • کرایوتراپی
 • لایه برداری
 • کورتاژ که در آن پزشک ابتدا ضایعه را از روی پوست می‌تراشد و سپس به کمک دستگاه الکتریکی منطقه را گرم می‌کند تا تمام سلول‌های سازنده‌ی این ضایعه از بین بروند.
 • لیزر درمانی

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.9 / 5. تعداد رای ها 29

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن