دندان زیبا

سریع‌ترین روش‌ها برای داشتن دندان های زیبا و براق

دسته بندی : اخبار

سریعترین روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا کدام‌اند و چگونه انجام می‌گیرند؟ این سؤالی است که ذهن هر فردی را می‌تواند به خود مشغول کند. در دنیای مدرن امروزی، دندانپزشکی زیبایی از اهمیت فراوانی در مقایسه با گذشته برخوردار است و در حال حاضر با توجه به اثرگذاری زیاد یک لبخند جذاب بر زیبایی، در دانش دندانپزشکی حدوداً روش‌های فراوانی برای داشتن دندان جذاب قابل انجام است.

درگذشته‌های نه‌چندان دور با شنیدن شیوه‌های زیبایی دندان سریعاً به یاد ارتودنسی می‌افتادیم ولی امروزه افزون بر ارتودنسی روش‌های فراوان دیگری هم برای داشتن یک لبخند جذاب و تأثیرگذار وجود دارد که در این مطلب قصد داریم به معرفی آن‌ها بپردازیم پس همراه ما باشید.

انواع روش‌ها برای داشتن دندان های زیبا

روش‌های مختلفی برای داشتن دندانهای زیبا و جذاب وجود دارد که ما در ادامه قصد داریم به معرفی برخی از آن‌ها بپردازیم.

لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا  است که برخی اوقات به آن ونیر هم می‌گویند. ونیر یک روکش باریک و نازک است که رنگی مانند دندان دارد و برای بهتر شدن زیبایی لبخند و شکل کلی بیمار انجام می‌گیرد. زمانی که قطعات کوچک لمینت روی دندان‌ها جایگذاری می‌شوند، موجب تغییر در رنگ، فرم، ابعاد یا طول دندان‌ها به طبق شرایط دلخواه بیمار می‌شوند. لمینت‌ها به‌غیراز مزیت‌های زیبایی‌شناختی، مزیت‌های دیگری هم دارند ازجمله اینکه نسبت به مینای دندان، استقامت و قدرت دندان‌ها را بسیار بالاتر می‌برند و با پوشاندن ناهمترازی و بقیه مشکلات دندان، ردیف دندان‌ها را به‌صورت منظم و یکدست نشان می‌دهند.

لمینت‌ها را می‌توان از جنس‌هایی مانند پرسلن (چینی)، یا مواد کامپوزیت رزین ساخت. لمینت های دندان چینی مناسب‌تر از کامپوزیت رزین هستند و در مقابل لکه‌ها استقامت نشان می‌دهند. برخی افراد روکش‌های پرسلن را به این خاطر که در مقابل لکه‌ها مقاوم‌ترند و خصوصیات بازتابش نور در آن‌ها به دندان‌های طبیعی افراد شبیه‌تر است، ترجیح داده‌اند. درست کردن مواد لمینت دندان و انجام دادن آن اغلب احتیاج به سه دفعه رفتن به مطب دکتر دارد که بار نخست آن برای مشاوره گرفتن و دو دفعه دیگر برای قسمت آماده‌سازی و کار گذاشتن لمینت است. شما باید در مورد انتخاب عالی‌ترین و مناسب‌ترین جنس برای روکش دندان‌هایتان با دندان‌پزشک متخصص مشورت نمایید.

کامپوزیت دندان

کامپوزیت یکی از روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا است، که از زیرمجموعه‌های لمینت دندان است. این شیوه برای اصلاح طرح لبخند بیماران استفاده می‌شود و در حال حاضر طرفداران بالایی دارد. از ماده‌ای به اسم رزین کامپوزیت تولید می‌شود. این ماده در اصل همان ماده‌ای است که برای پر نمودن دندان به‌کاربرده می‌شود.

کامپوزیت دندان معمولاً به‌وسیله متخصص دندانپزشکی زیبایی به شکل مستقیم بر روی سطح دندان جایگذاری می‌شود.  بدون آنکه نیاز باشد در آزمایشگاه تولید شوند. دندان‌پزشک متخصص لایه‌های متنوعی از ماده کامپوزیت را بر روی سطح دندان قرار خواهد داد و مثل کار مجسمه‌سازی به آن ابعاد و شکل موردنظر را می‌دهد. هر بخش از کامپوزیت دندان به‌وسیله نور بر دندان محکم خواهد شد. تطبیق دادن رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت یکی از بااهمیت‌ترین مسائل این مدل روکش دندان است.

 در اینجا ممکن است شما تصور کنید روکش دندان همان کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی است اما واقعیت این است که این موارد تفاوت‌های بسیار و شباهت‌هایی با یک دیگر دارند. برای آشنایی با تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو روش زیبایی در دندانپزشکی پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت‌های کامپوزیت ونیر و روکش دندان را در وب‌سایت دکتر محمد نیکزاد مطالعه کنید.

مواد کامپوزیت به شکل خمیر است که زمانی که برای انجام ونیر می‌خواهند آن را استفاده کنند به‌وسیله قلم مخصوص بر سطح دندان جایگذاری شده و شکل داده می‌شود و پس‌ازآن به‌وسیله نور دستگاه لایت کیور سخت و خشک می‌شود و در آخر کاملاً به دندان بسته می‌شود. به‌صورتی که هیچ نوع درز و منفذی میان لایه کامپوزیت و دندان باقی نمانده باشد.

با توجه به مسائل گفته‌شده، معلوم است که درمان کامپوزیت یکی از روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا کاملاً یک عمل ظریف و با دقت و وابسته به هنر دستان دندان‌پزشک است. کامپوزیت ونیر یک‌راه درمان بسیار محافظه‌کارانه برای اصلاح شکل و فرم دندان‌ها است که بی‌هیچ تراش و یا با کمترین میزان تراش انجام می‌گیرد. بنابراین اگر بنا به عللی احتیاج به درمان زیبایی دندان در سنین کم باشد، شیوه کامپوزیت ونیر بر شیوه لمینت دارای ارجحیت است.

کارایی کامپوزیت ونیر بیشتر در حوزه زیبایی است. در دندانپزشکی  امروزه معمولاً از کامپوزیت دندان‌های جلویی برای پوشاندن نقص‌ها و مشکلات دندان و زیباتر کردن فرم لبخند استفاده می‌شود. مسائلی مانند دندان‌های فاصله‌دار یا دندان‌هایی که دارای شکستگی یا لب‌پریدگی شده‌اند و یا دندان‌هایی که  دارای تغییر رنگ هستند به‌وسیله کامپوزیت دندان می‌توانند از بین بروند.

دندان فاصله دار

ایمپلنت یک‌روزه

ایمپلنت فوری ازلحاظ فن کارگزاری و وضعیت موجود با سایر ایمپلنت‌ها فرق دارد.  به این معنا که اگر طول و عرض و ابعاد استخوان خوب باشد و  استخوان تراکم مناسبی داشته باشد احتیاجی نیست برای کاشت پروتز به مدت سه ماه منتظر بمانیم. به این صورت که در زمان جراحی پروتز موقت بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد، پس از گذشت دوره سه یا پنج‌ماهه پروتز نهایی به‌جای پروتز موقت قرار داده می‌شود.

یکی از مزایای پروتز موقت اولیه این مسئله است که از جنس فلز یا پرسلن نخواهد بود و از ماده سبک پلاستیکی تولید می‌شود و حتی مقداری کوتاه‌تر است به خاطر اینکه فشار پایین‌تری به ایمپلنت وارد کند تا زمانی که ایمپلنت به شکل کامل جوش بخورد. در جایگذاری ایمپلنت فوری که یکی از روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا است گیر نخستین استخوان باید میان 60 تا 70 نیوتون باشد. ولی در وضعیت عادی این مقدار بین 25 تا 30 نیوتن خواهد بود. اگر تراکم استخوان به میزان خوب نباشد نمی‌توان این مقدار فشار را به آن وارد نمود و به‌این‌علت دیگر ایمپلنت فوری نخواهد بود.

 برای ایمپلنت دندان‌های جلویی اغلب از ایمپلنت فوری استفاده می‌شود، که در زیبایی صورت بیمار اهمیت زیادی دارد و احتیاج داریم جایگزینی سریع و فوری قرار دهیم که مسئله‌ای برای بی‌دندانی در فرد بیمار به وجود نیاید. در دندان‌های پشتی یا همان کرسی تنها درصورتی‌که تعدادی از دندان‌ها به‌صورت گروهی باشند این عمل را انجام می‌دهیم، در این زمان اگر بی‌دندانی به شکل تک دندانی باشد باوجود 60 نیوتن فشار هم مناسب نیست این عمل انجام گیرد اما در آخر همه این مسائل به وضعیت بیمار بستگی دارد.

باید توجه داشته باشید که پروتز ثابت مقاومت بسیار بالایی دارد و برای مدت‌زمان 15 تا 20 سال تولید می‌شود و چون ایمپلنت هنوز به شکل کامل درون فک جا نگرفته است نمی‌توان این میزان فشار را به فک و استخوان آن وارد نماییم و نیاز است یک پروتز سبک و موقتی جایگذاری شود تا وقتی‌که استخوان به‌صورت کامل جوش بخورد.

ایمپلنت دندان جلویی

نحوه انجام ایمپلنت دندان

ایمپلنت در طی یک عمل جراحی کوچک در مطب به‌وسیله بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد و بلافاصله، تاج‌های دندان به‌صورت کامل در قسمت بالایی آن قرار می‌گیرند. این اجزا درست مثل دندان‌های طبیعی شما شکل، احساس و کارایی دارند. مقدار موفقیت در ایمپلنت بالاتر از 95 درصد است و به همین علت مناسب‌ترین انتخاب برای جایگزینی دندان است. با مسواک زدن مرتب ، کشیدن نخ دندان و تمیز نمودن حرفه‌ای ایمپلنت شما تا آخر عمر ماندگار و بادوام خواهد شد.

مزایای دیگر استفاده از ایمپلنت فوری دندان

از دیگر خوبی‌های این پروتز موقت قابلیت سایش آن است. این قابلیت موجب می‌شود فشارهای واردشده ناشی از جویدن، به خود پروتز برسد و به ریشه دندان که ایمپلنت است فشاری وارد نشود. چون نباید هیچ حرکتی بر ایمپلنت انجام شود و به همین علت وارد شدن کمترین فشار به قسمت ایمپلنت شده می‌تواند موجب جوش نخوردن آن شود، و در اصل حتی با از میان رفتن پروتز موقت هیچ مشکلی ایمپلنت را تهدید نخواهد کرد.

ایمپلنت در بیشتر افراد بزرگ‌سال قابلیت نصب دارد و احتمال دارد نوجوانان بعد از بلوغ شکل کلی صورت، دارای شرایط این درمان باشند. البته بعضی از شرایط پزشکی کنترل نشده احتمال دارد تأثیر درمانی در کاشت ایمپلنت را پایین آورد، بنابراین در آغاز درباره تاریخچه پزشکی خود به‌صورت کامل با متخصص ایمپلنتتان صحبت نمایید.

 از دست رفتن یک یا تعدادی از دندان‌ها تأثیر بسیار زیادی در صورت و مهم‌تر از آن در روحیات و اعتمادبه‌نفس مردم دارد. به‌وسیله ایمپلنت‌های دندان می‌توان افزون بر بازیابی قابلیت جویدن به‌صورت طبیعی، چهره طبیعی و جذابیت لبخند را هم به شخص باز‌گرداند. کاشت ایمپلنت در بانوان و خانم‌ها از سن 15 سالگی و در آقایان از سنین 18 سالگی می‌تواند انجام گیرد.

مسواک زدن

سخن آخر روش‌ها برای داشتن دندان های زیبا

باید توجه داشته باشید که برای انجام درمان‌های زیبایی دندان‌پزشکی حتماً به سراغ متخصص دندانپزشکی زیبایی بروید. دندان‌پزشک زیبایی افزون بر دوره دندانپزشکی عمومی چندین سال در حوزه درمان‌های زیبایی‌ درس‌خوانده است و در این حوزه مهارت و تخصص بسیار زیادی را کسب نموده است. این دندان‌پزشک عناصر زیبایی لبخند مثل تقارن، میزان درست میان ارتفاع و پهنای دندان، ارتفاع لثه، ایجاد تناسب میان رنگ دندان و رنگ پوست، اندازه مناسب دندانهای و مسائل زیاد دیگری را به‌درستی می‌شناسد و آن‌ها را در زمان درم آن‌های زیبایی در نظر می‌گیرد.

دکتر محمد نیک زاد، جراح دندان‌پزشک، یکی از بهترین دندان‌پزشکان زیبایی شهر تهران است که به‌خوبی قادر به انجام تمامی روش‌ها برای داشتن دندانهای زیبا برای شما عزیزان است.

تاریخ انتشار : 1401-02-13
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام
  • ناشناس
    1401-02-18

    ممنوت اطلاعات جامع و خوبی بود از روش های محلتف زیبایی دندان

+مشاهده بیشتر