دلایل کم پشت شدن مو در زنان و راه حل ها

پزشک : دکتر حسام نهاوندی متخصص پوست و مو دسته بندی : دانشنامه ریزش مو
علت کم پشتی موی زنان

کم پشت شدن مو در زنان که تلوژن افلوویوم  هم گفته می شود، می تواند به دلایل متعددی از جمله پزشکی، سبک کلی زندگی و ژنتیکی اتفاق بیفتد. همین طور به دلیل ماهیت متفاوت ریزش موی زنان، همه راه حل های کم پشت شدن مو ممکن است مناسب نباشد. امروز ما قصد داریم علت و اثرات کم پشت شدن و ریزش موی زنانه و راهکارهای موثرترِ در دسترس در خصوص کم پشت شدن موی زنانه برای زنان را بررسی کنیم.

علت کم پشتی مو در زنان

کم پشت شدن مو در زنان معمولا در ناحیۀ تاج سر اتفاق می افتد و این عارضه با گذشت زمان و نه در همه موارد ممکن است به شقیقه ها و خط جلوی سر هم کشیده شود. با این وجود، کم پشت شدن مو در زنان توسط متخصصین مو تحت عنوان “الگوی ریزش موی منتشر”  تعریف می شود، چرا که در این مورد الگوی مشخص یا میزان خاص ریزش مو معمولا یک الگوی کاملا فردی است.

یکسری دلایل بالقوه پزشکی در مورد کم پشت شدن مو در زنان وجود دارد. شایع ترین آنها عبارتند از:

ریزش موی ژنتیکی

الگوی طاسی زنانه ممکن است ناشی از وضعیت موجود در DNA خانوادگی شما باشد. این نوع از ریزش موی زنانه توسط فولیکول های چروک شدۀ مو از طریق یک بیوپسی و همچنین یک معاینه عمومی تشخیص داده می شود.

ریزش موی ژنتیکی زنان

تیروئید

پرکاری (افزایش میزان هورمون هیروئیدی) و کم کاری (کاهش میزان تیروئیدی) تیروئید یک وضعیت پزشکی قابل درمان است که می تواند موجب ریزش مو شود. داروهای تجویز شده برای عدم تعادل هورمون های تیروئیدی را هم باید در نظر گرفت زیرا عوارض جانبی دوزهای خیلی بالا و خیلی پایین داروها نیز می تواند بر رشد مو تاثیر بگذارد. بیماری های خود ایمنی مثل لوپوس  یا آلوپسیا آره آتا، که در این بیماری ها در نتیجۀ اختلال سیستم ایمنی، به فولیکول های مو یا پوست و یا رشد مو حمله می شود.

یائسگی

اثر شدید آندروژن ها همزمان با کاهش هورمون های زنانه در دوران یائسگی، که یک جزء آن DHT (دی هیدروتستوسترون) است، ممکن است باعث بروز برخی از انواع ریزش مو در این دوره شود، اگرچه به سختی می توان گفت آیا روند ریزش مو ماندگار خواهد بود یا خیر؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک  (PCOS)

یکی از مشکلات شایع در زنان جوان و همچنین نسل های قدیمی تر است، ریزش مو به علت عدم تعادل هورمونی از جمله افزایش سطح آندروژن ها یا تستوسترون و دی هیدروتستوسترون (DHT) رخ می دهد. سطح بالای این هورمون ها به ویژه DHTدر زنان، باعث ریزش مو می شود.

سبک زندگی، اضطراب یا دلایل بهداشت عمومی

به خوبی مشخص شده که اضطراب می تواند موجب ریزش مو شود و البته این مشکل تا هفته ها پس از یک واقعه استرس زا یا آسیب ادامه می یابد. تریکوتیلومانیا یک وضعیت روانی است که به موجب آن شخص مبتلا دچار ریزش مو یا رویش ضعیف مو می شود. ما پیش از این درباره رژیم غذایی صحبت کردیم؛ رژیم غذایی دارای فقر مواد مغذی ضروری، احتمالا موجب کاهش سلامت مو، پوست و ناخن می شود که به طور بالقوه منجر به شکننده یا کم پشت شدن تارمو می شود.

راهکارهای درمان کم پشت شدن مو در زنان

مشورت با پزشک

اولین اقدام شما صحبت با پزشک متخصص است. زمانی که که آزمایش های خاصی برای تلوژن افلوویوم وجود ندارد، پزشک ممکن است به دنبال پیازهای کوچک و راکتی شکل بر روی ریشه موهای شما باشد. این علامت نشان می دهد که مو یک چرخه رشد کامل را طی کرده است، احتمال می رود که چرخه رشد به دلیل استرس یا مساله دیگری سریعتر شده باشد. پزشک ممکن است از شما در مورد رخداد های اخیر زندگی یا تغییر در روند معمول زندگیتان سوالاتی به منظور جمع آوری شواهد بیشتر بپرسد.

پزشک شما می تواند اقدامات لازم برای جلوگیری از هر گونه شرایط پزشکی خاص شامل آزمایش خون یا پوست را انجام دهد. به دنبال تجویز پزشک، ما هم پیشنهاد می کنیم با یک متخصص باتجربه و شایستۀ ترمیمی مو صحبت کنید که می تواند گزینه های قطعی برای مراقبت و ترمیم مو به شما ارائه دهد.

تشخیص ریزش مو در زنان

ترمیم مو

 ماینوکسیدیل ۲٪ و ۵٪ در حال حاضر موثرترین دارو برای ریزش مو است. بسیاری از متخصصان بهداشت جایگزین ماساژ منظم پوست سر با روغن های گرم (گرم، نه خیلی داغ) و یا با تعدادی از مخلوط های طبیعی را توصیه می کنند. یک مقاله مختصر درباره مخلوط هایی که می توانید در خانه درست کنید، در اینجا ارائه شده است.

شما می توانید کاشت مو برای زنان را هم، بسته به ماهیت ریزش مو (با در نظر گرفتن موارد منع مصرف دارویی موجود) در نظر داشته باشید. جراحی پیوند مو امکان پیوند مو را دقیقا با همان الگوی رشد طبیعی فراهم می کند، به طوریکه موهای پیوندی قابل تمیز از موهای طبیعی نباشد.

اینگونه درمان برای مردان و زنان از سنین 20 به بالا و حتی افراد 60 و 70 ساله نیز قابل دسترس است. با کاشت مو، یک مقدار زیاد مو از یک ناحیۀ اهدا کننده، گروه هایی که واحد های فولیکولی نامیده می شود، برداشته می شود. گرافت ها تحت بزرگنمایی میکروسکوپی آماده می شوند که در این صورت این گروه های طبیعی دست نخورده می مانند. سپس گرافت ها در در یک برش بسیار ریز میکروسکوپی در ناحیۀ طاس جایگذاری می شوند و الگو و توزیعی که تقلیدی از حالت طبیعی است، ایجاد می کنند.

مزوتراپی برای رشد مو

مزوتراپی برای رشد مو از طریق تزریق ترکیبات دارویی به لایه مزودرم انجام می‌شود. مزودرم در زیر لایه اپیدرم است و میان لایه چربی و بافت پوستی قرار دارد. تزریق ترکیبات دارویی به کمک آمپول‌ شکل مخصوص مزوتراپی و سوزن استریل صورت می‌گیرد. بسته به اندازه قسمتی از کف سر که نیاز به درمان دارد، زمان مزوتراپی مو از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه متغیر است. همچنین موادی که جهت درمان در این روش استفاده می شوند شامل بیوکانین A و استیل تتراپپتاید ۳ است.

تاریخ انتشار : 1401-05-26
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
سوالات متداول
  • آیا کم پشت شدن مو منجر به طاسی می شود؟

    کم پشت شدن به طاسی کامل نمی‌انجامد، اما اگر نسبت به درمان آن و تقویت موها جدیت نداشته باشید، کم پشتی به حدی می‌رسد که تفاوت چندانی با طاسی کامل ندارد.

مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام