ریزش مو

دلایل ریزش مو در سنین پایین

بررسی دلایل ریزش مو در سنین پایین همراه با پرسش و پاسخ با پزشک متخصص

4.7
(151)

ریزش مو با افزایش سن یک امر اجتناب ناپذیر است. با وجود اینکه در زندگی امروزی به دلایل مختلفی از جمله تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی، رژیم‌های غذایی و استرس، ریزش مو در برخی از افراد و به خصوص آقایان از سنین پایین‌تری شروع می‌شود، ریزش مو در سنین کودکی و نوجوانی یک مسئله‌ی ترسناک برای کودک و نگران کننده برای والدین خواهد بود. در این مقاله به بررسی دلایل ریزش مو در سنین پایین خواهیم پرداخت.

به طور طبیعی در طی یک روز، هر انسان به طور میانگین بین ۵۰ تا ۱۰۰ عدد تار مو از دست می‌دهد که قسمت عمده‌ی این ریزش مو در زمان شانه کردن موها، استحمام و خواب اتفاق می‌افتد. با وجود این ریزش مو، در یک فرد طبیعی انتظار می‌رود که یک تار موی جدید جایگزین موی ریخته شده بشود.

ساخت تار موی جدید بر عهده‌ی فولیکول‌های مو است که در لایه‌ی میانی (درم) پوست قرار دارند. در برخی شرایط جایگزینی تارهای موی ریخته شده به شکل طبیعی انجام نمی‌گیرد. در نتیجه تعادل بین تارهای موی ریخته شده و تارهای موی جایگزین شده از بین رفته و کچلی یا طاسی اتفاق می‌افتد.

طاسی می‌تواند به شکل موضعی یا سراسری باشد. در شکل موضعی فقط یک منطقه‌ی مشخص و محدود از پوست سر و در شکل سراسری همه‌ی پوست سر درگیر می‌شود.

ریزش مو در سنین پایین

ریزش مو به طور کلی و برای همه‌ی سنین یک امر ناخوشایند است. فرقی نمی‌کند کودک ۷ ساله باشید یا یک شخص میانسال؛ ریزش مو به هر حال آزار دهنده است. ریزش مو علاوه بر تاثیر بر جنبه‌های زیبایی، بر جنبه‌های روحی روانی نیز اثرگذار است. این اثرات روحی در سنین پایین ممکن است شدیدتر نیز باشد. چرا که کودکان و نوجوانان توانایی پذیرش و تحمل کمتری دارند و مواجه شدن با این چالش برای آن‌ها دشوار خواهد بود.

ریزش مو در سنین پایین می‌تواند به دلایل متفاوتی باشد. شایعترین دلایل ریزش مو با در نظر گرفتن سن، به شکل زیر طبقه‌بندی می‌شود:

 • دوران پیش از مدرسه
  • اختلالات مادرزادی فولیکول‌های مو
  • آلوپسی آره‌آتا
 • دوران مدرسه
  • عفونت‌های قارچی سر
  • تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواس موکنی
  • تلوژن افلوویوم
  • ریزش موی کششی
  • آلوپسی آره‌آتا
 • دوران نوجوانی
  • ریزش موی آندروژنی
  • تلوژن افلوویوم
  • آلوپسی آره‌آتا

برخی از علل ریزش مو به سن ارتباطی ندارد. از جمله‌ی آن‌ها میتوان به آلوپسی آره‌آتا، کمبود برخی از مواد مورد نیاز بدن مثل آهن و روی، بیماری لوپوس، اختلالات غدد و متابولیسم مثل کم‌کاری غده‌ی تیروئید و مصرف برخی داروها مثل داروهای شیمی درمانی اشاره کرد.

عوامل ریزش مو در سنین پایین
عوامل ریزش مو در سنین پایین

در برخی موارد، ریزش مو در سنین پایین یکی از علایم یک بیماری زمینه‌ای است. در اکثر این موارد، ریزش مو بعد از درمان بیماری برطرف می‌شود. به طور کلی و بر اساس آمارهای موجود، ریزش مو در سنین مختلف معمولاً نشانه‌ی بیماری یا مشکل خطرناکی نیست. اما در این شرایط معاینه توسط پزشک و پیدا کردن علایم احتمالی دیگر، منطقی به نظر می‌رسد.

در ادامه هر یک از دلایل ریزش مو در سنین پایین را بررسی خواهیم کرد.

اختلالات مادرزادی فولیکول‌های مو

همان طور که گفته شد، وظیفه‌ی ساخت تارهای مو بر عهده‌ی فولیکول‌های مو است. در اختلالات مادرزادی فولیکول‌های مو، ممکن است این فولیکول‌ها تشکیل نشده باشند یا عملکرد آن‌ها مختل باشد. به این ترتیب در نهایت تار مویی ساخته نمی‌شود یا اگر هم بشود، دوام و جنس مناسبی ندارد. این اختلالات بسیار نادر هستند و معمولا در همان سنین ابتدایی و پس از نمونه‌برداری از پوست سر و بررسی پاتولوژی یا پس از بررسی‌های ژنتیکی تشخیص داده می‌شوند.

ریزش موی نوزادی

ریزش موی نوزاد برای والدین به خصوص در مورد فرزند اول آن‌ها بسیار نگران کننده است. نگران نباشید! پس از تولد نوزاد و در طی ۶ ماه اول، ریزش مو یک امر طبیعی و فیزیولوژیک است. با گذشت زمان و بدون نیاز به درمان، این ریزش مو به طور خود به خود برطرف شده و هیچ رد پایی از خود باقی نمی‌گذارد.

سایش

شاید شما متوجه ریزش مو در پشت سر نوزادان و شیرخواران شده باشید. علت ریزش مو در این کودکان، سایش مداوم این نواحی با بالشت، تخت یا زمین است. با افزایش سن و تغییر وضعیت کودک از حالت دائماً خوابیده به نشسته و در نتیجه کاهش تماس سر با زمین و دیگر سطوح، این شکل ریزش مو در سنین پایین بدون درمان برطرف خواهد شد.

رژیم غذایی نامناسب

همان طور که می‌دانید، تغذیه در سلامت موها نقش مهمی دارد. تارهای مو از جنس پروتئین هستند؛ بنابراین در صورتی که میزان پروتئین دریافتی شما نامناسب باشد، در روند ساخت تارهای مو اختلال ایجاد می‌شود.

کمبود ویتامین‌های گروه ب مثل نیاسین و بیوتین نیز در ریزش مو نقش دارد. آهن هم یکی از عناصری است که برای سلامت موها مورد نیاز است. کمبود آهن علاوه بر تاثیر بر گلبول‌های قرمز خون و ایجاد کم خونی، ممکن است باعث ریزش مو هم بشود. عنصر روی (زینک) از دیگر عناصر مورد نیاز در سلامت مو است.

کمبود هر کدام از موارد ذکر شده، می‌توانند علت ریزش مو در سنین پایین باشند. پس بررسی رژیم غذایی، رفع کمبودها و مراجعه به پزشک متخصص تغذیه می‌تواند این مشکل را برطرف کند.

نکته : ریزش موی ناشی از تغذیه نامناسب معمولاً دائمی نیست و پس از اصلاح رژیم‌ غذایی برطرف می‌شود.

مراقبت نامناسب از موها

شانه کردن خشن موها و کشیده شدن تارهای مو می‌تواند باعث آسیب به فولیکول‌های مو شود که به آن ریزش موی کششی گفته می‌شود. سعی کنید که شانه کردن، بافتن یا هر نوع حالت‌دهی دیگر بر موهای خود را با لطافت انجام دهید.

در فرهنگ‌های مختلف، از مواد و وسایل مختلفی برای مراقبت، نظافت یا حالت‌دهی موها استفاده می‌شود که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به ژل، صاف کننده‌های مو، تافت و اتوی مو اشاره کرد. اگر از این مواد و وسایل برای مدت طولانی استفاده شود، احتمال ریزش مو افزایش می‌یابد. بنابراین حداکثر سعی خود را برای کاهش استفاده از آن‌ها انجام دهید.

سشوار کشیدن نادرست باعث ریزش مو می شود
سشوار کشیدن نادرست نیز می‌تواند باعث ریزش مو بشود.

 

سشوار کشیدن نادرست نیز می‌تواند باعث ریزش مو بشود. در هنگام استفاده از سشوار حرارت مناسب را انتخاب کرده و فاصله‌ی مناسب بین سشوار و موهای خود را رعایت بفرمایید.

ریزش موی کششی یا سایر آسیب‌های مشابه مثل آسیب‌های حرارتی، از شایع‌ترین دلایل ریزش مو در سنین پایین هستند. این شکل ریزش مو معمولاً باعث صدمه دیدن ساقه‌ی مو می‌شود. ریزش مو تا زمانی که ناشی از آسیب دیدن فولیکول‌ها یا ریشه‌ی مو نباشد، موقتی و قابل جبران است. به همین اگر حالت مو یا شیوه‌های مراقبتی را اصلاح کنید، ریزش موها نیز متوقف می‌شود.

مصرف برخی داروها

ریزش مو می‌تواند از عوارض گروه‌های دارویی مختلفی باشد. یکی از معروف‌ترین مثال‌ها، داروهای شیمی درمانی است که باعث ریزش موی سر خواهد شد.

داروهای شیمی درمانی، باعث توقف تقسیم برخی سلول‌ها می‌شود. به خصوص سلول‌هایی که سرعت تقسیم بالایی دارند. این سلول‌ها در پوست، فولیکول‌ها و همچنین تومورهای سرطانی دیده می‌شوند. پس داروی شیمی درمانی علاوه بر سلول‌های سریع‌التقسیم توموری، جلوی تقسیم سلول‌های فولیکولی و پوستی را هم گرفته و موجب ریزش مو می‌شود. طاسی ناشی از این داروها، با قطع مصرف دارو معمولاً به طور کامل جبران می‌شود.

ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض مصرف داروهای ضدبارداری در نوجوانان پس از سن بلوغ باشد. این داروها باعث از بین رفتن تعادل بین هورمون‌های جنسی می‌شوند. همان طور که بالاتر گفته شد، تغییر در سطوح هورمون‌های جنسی می‌تواند باعث ریزش مو شود. اگر هنگام مصرف این داروها، ریزش مو در شما اتفاق افتاد، با پزشک خود در مورد ادامه‌ی مصرف آن‌ها مشورت نمایید.

ابتلا به برخی عفونت‌ها

بعضی از عفونت‌های میکروبی می‌توانند به صورت موضعی باعث ریزش مو شوند. البته عفونت‌های سراسری مانند سفلیس هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند که در سنین پایین چندان شایع نیستند.

شایع‌ترین عفونت‌ پوستی که باعث ریزش مو می‌شود، تینه‌آ کپیتیس یا کچلی قارچی است که در ادامه مفصل بررسی شده است. از عفونت‌های دیگر که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، می‌توان به فولیکولیت اشاره کرد که در این بیماری التهاب در فولیکول‌های مو که سازنده‌ی تارهای مو هستند، اتفاق می‌افتد. بنابراین بعد از ریزش مو، موی جایگزین رشد نخواهد کرد و آن منطقه دچار طاسی می‌شود. فولیکولیت می‌تواند باعث طاسی دائمی شود.

عفونت‌های قارچی

برخی عفونت‌ها می‌توانند باعث ریزش مو در سنین پایین شوند. شایع‌ترین آن‌ها (به ویژه در بین کودکان و نوجوانان) عفونت‌های قارچی است. شایع‌ترین عفونت قارچی، تینه‌آ کاپیتیس است که در اثر گروهی از قارچ‌ها به نام درماتوفیت‌ها ایجاد می‌شود.

شرایط رشد درماتوفیت‌ها

این قارچ‌ها بر روی سطح پوست زندگی کرده و محیط‌های گرم و مرطوب برای رشد آن‌ها مطلوب است. بنابراین اگر بر روی موهای شما عرق جمع شده باشد، شرایط برای رشد این قارچ‌ها مساعد خواهد بود. این بیماری سر را درگیر کرده و باعث ریزش مو خواهد شد.

شرایط انتقال بیماری

این بیماری در سنین کمتر از ۱۰ سال و به ویژه در بین پسر بچه‌ها بیشترین شیوع را دارد. تینه‌آ کاپیتیس به راحتی از یک فرد به یک فرد دیگر منتقل می‌شود و به شدت مسری است. لمس پوست آلوده به درماتوفیت و استفاده از حوله، شانه، بالشت یا کلاه آلوده به درماتوفیت از راه‌های انتقال این بیماری است.

علایم

شایعترین علامت ابتلا به این بیماری ریزش مو است که معمولاً یک منطقه‌ی دایره‌ای شکل را درگیر می‌کند. از دیگر علایم این بیماری می‌توان به شکنندگی موها، درد در محل ریزش، تورم غدد لنفاوی سر و گردن و تب خفیف اشاره کرد.

تشخیص

تشخیص این بیماری عمدتا بالینی است و پزشک با معاینه‌ی مناسب، به راحتی این بیماری را تشخیص خواهد داد. استفاده از لامپ وود برای تشخیص کمک کننده است. در مواردی که علایم بیمار واضح نباشد، انجام نمونه برداری از پوست سر و بررسی در آزمایشگاه قارچ شناسی توصیه می‌شود.

درمان

درمان این عفونت قارچی با مصرف داروهای ضد قارچ خوراکی (مثل گریزئوفولوین، تربینافین، ایتراکونازول یا فلوکونازول) به مدت ۴ تا ۶ هفته است. استفاده از شامپوهای ضدقارچ مثل کتوکونازول نیز در روند درمان کمک کننده است. در صورت عدم درمان این بیماری، احتمال دائمی شدن کچلی بسیار بالاست.

آلوپسی آره‌آتا (ریزش موی سکه‌ای)

آلوپسی آره‌آتا یک بیماری خودایمنی است. در این بیماری، یک منطقه با حدود مشخص و معمولاً سکه‌ای شکل، دچار طاسی می شود. این شکل طاسی معمولاً ناگهانی و غیرقابل پیشگیری است.

آلوپسی آره‌آتا غیرمسری است و در اثر تماس پوستی یا استفاده از حوله، بالشت و کلاه منتقل نمی‌شود. دلیل ابتلا به این بیماری به خوبی شناسایی نشده است؛ اما ابتلای همزمان به سایر بیماری‌های خودایمنی (مثل دیابت نوع ۱ یا کم‌کاری تیروئید نوع از نوع هاشیموتو)، شانس ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد.

ریزش موی سکه ای
ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه‌ای در تمام سنین دیده می‌شود. کودکان حدود یک سوم از بیماران مبتلا به آلوپسی آره‌آتا را تشکیل می‌دهند. متاسفانه این بیماری درمان مشخصی ندارد. تزریق موضعی کورتون توسط متخصص پوست می‌تواند در درمان کمک کننده باشد.

این بیماری غیرقابل پیش‌بینی است. در بسیاری از موارد، ریزش مو اندک بوده و به طور خودبه‌خودی بهبود می‌یابد. در برخی موارد دیگر، ممکن است نواحی بیشتری را درگیر نماید و برای مدت طولانی‌تری ماندگار باشد.

تریکوتیلومانیا  (اختلال وسواس موکنی)

تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواس موکنی نوعی اختلال روانی است که در آن، فرد به شکل غیرارادی به کندن موهای خود در نواحی مختلف (مثل موی سر و ابرو) می‌پردازد. این بیماری در دسته‌ی اختلالات وسواس فکری عملی است. بسیاری از پزشکان استرس را مهم‌ترین عامل به وجود آورنده‌ی آن می‌دانند.

افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا با وجود آگاهی از مضر بودن عمل خود، نمی‌توانند آن را متوقف کنند. برای درمان این بیمار از روش‌های دارویی و غیردارویی مختلفی میتوان کمک گرفت. مهمترین نکته در روند درمان، عدم سرزنش کردن بیمار است؛ چرا که او به شکل غیرارادی اقدام به این عمل می‌کند. کنترل و مدیریت استرس‌ها نیز نقش مهمی در درمان اختلال دارند.

کم‌کاری غده‌ی تیروئید

هورمون‌های تیروئیدی در بسیاری از فعالیت‌های بدن ما نقش دارند که ساخت تارهای مو یکی از آن‌ها است. در صورتی که غده‌ی تیروئید کمتر از حالت عادی هورمون‌های تیروئیدی را بسازد، کم‌کاری غده‌ی تیروئید اتفاق می‌افتد.

این بیماری علایم مختلفی دارد که می‌توان به خستگی، افزایش وزن، ریزش موها، خواب آلودگی، پف کردن صورت، یبوست و کند شدن حرکات و رفلکس‌های عضلانی اشاره کرد. تشخیص این بیماری به کمک انجام آزمایش‌های خونی است و درمان آن، جایگزینی هورمون‌های تیروئیدی با داروی لووتیروکسین است.

کم‌کاری تیروئید از جمله دلایل شایع ریزش مو در سنین پایین است. معمولاً با شروع مصرف لووتیروکسین، در ۶ ماه ابتدایی، ریزش مو متوقف و نواحی دچار طاسی دوباره پرمو می‌شوند.

آلوپسی آندروژنی

آلوپسی آندروژنی، طاسی ژنتیکی یا ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه شایع‌ترین دلیل ریزش مو است. این اختلال معمولاً با افزایش سن، شدت می‌یابد و تظاهرات ابتدایی را می‌توان از بعد از سنین بلوغ یا ۱۸ سالگی مشاهده کرد. گاهی اوقات شروع بیماری زودتر است و باعث ریزش مو در سنین پایین می‌شود.

در این نوع طاسی، عوامل ژنتیکی و هورمونی نقش مهمی دارند. سابقه‌ی آلوپسی آندروژنی در افراد فامیل (مثل پدر، پدر بزرگ، دایی و عمو) و افزایش سطح هورمون‌های مردانه (هورمون‌های آندروژنی مثل تستسترون) نقش موثری در ایجاد این نوع طاسی دارد. به همین دلیل در صورت شک پزشک به این بیماری، اندازه‌گیری سطوح هورمون‌های جنسی برای تشخیص کمک کننده خواهد بود.

متاسفانه آلوپسی آندروژنی باعث طاسی دائمی شده و تنها درمان موثرش کاشت مو است. سایر روش‌های درمانی مانند استفاده از داروهای فیناستراید و ماینوکسیدیل می‌توانند در کاهش طاسی و ریزش مو موثر باشند؛ اما درمان قطعی آلوپسی آندروژنی نیستند.

تلوژن افلوویوم

برای درک بهتر این اختلال باید ابتدا مروری بر چرخه‌ی طبیعی رشد مو داشته باشیم. این چرخه از سه مرحله‌ی زیر تشکیل شده است:

 • مرحله‌ی آناژن رشد فعال تارهای مو است که حدوداً ۳ سال طول می‌کشید. حدود ۹۰ درصد تارهای موی هر فرد در این مرحله قرار دارند.
 • مرحله‌ی کاتاژن، مرحله‌ای گذرا و موقت است که تنها حدود ۱ درصد از تارهای موی یک فرد در این فاز قرار دارند. کاتاژن معمولاً کمتر از سه هفته طول می‌کشد.
 • مرحله‌ی تلوژن، مرحله‌ی استراحت است که حدود ۳ ماه طول می‌کشید. از ۱۰ درصد مویی که در فاز رشد (آناژن) نیستند، بیشترشان در این مرحله قرار دارند. در پایان فاز تلوژن، تار مو می‌ریزد.

در بیماری تلوژن افلوویوم، به دلیل اختلال در چرخه‌ی رشد مو، درصد بیشتری از تارهای مو در مرحله‌ی تلوژن قرار می‌گیرند. به همین دلیل ریزش تارهای مو با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. مثلاً به جای ۱۰۰ تار مو در روز، ۴۰۰ تار مو دچار ریزش می‌شوند. عوامل مختلفی در ایجاد تلوژن افلوویوم نقش دارد که برخی از آنها عبارت‌اند از:

 • استرس شدید
 • رژیم غذایی نامناسب
 • تب شدید
 • صدمات شدید جسمی
 • کاهش وزن ناگهانی

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.7 / 5. تعداد رای ها 151

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

این مطلب را هم بخوانید
روش های جایگزین مصرف ماینوکسیدیل برای درمان ریزش مو

نوشته های مشابه

62 دیدگاه

 1. سلام من تازه وارد ۱۶ سال شدم و دخترم

  حدود ۶ ماهیه که احساس میکنم ریزش موهام زیاد شده طوری که هر دفعه شونه میکنم نصف کف دست موهام میریزه و طول فرق سرم طولانی شده
  اگه میرفتم دکتر جای شکر داشت ولی اصلا خانواده م به این موضوع اهمیت نمیدن و من هر روز به خاطر این موضوع گریه میکنم
  توروخدا بگین چیکار کنم
  هر دفعه به موهام دست میکشم امکان نداره زیر ۸ تا مو نریزه و من واقعا ناراحتم و مامانم اصلااا اهمیت نمیده به این موضوع

 2. سلام من تازه رفتم تو ۱۷ سال
  هربار که من حمام میرم ۱۵ ال ۲۰ تار موی خود را از دست میدهم
  البته دکتر رفتم‌ شامپوی اسکالپیا و قرص زینک پلاس داده ایا طبعیه
  کسی هم تو خانواده کچل نداریم نه پدری نه مادری

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش مو زمانی باید موجب نگرانی باشد که کم پشتی در سر شما مشهود شود. ریزش روزانه ۱۵ تا ۲۰ تار مو کاملا طبیعی است. داروی الکی و شامپوی گران قیمت مصرف نکنید.

 3. سلام.خسته نباشد
  من پسر 18 ساله هستم.موهای کلفت و پرپشتی داشتم.تا اینکه دو ماه پیش کچل کردم.الان حدود دو ماه گذشته ولی اصلا رشد نکرده.قبلا تو دو ماه میبایست برم ارایشگاه ولی الان یک بند انگشت هم رشد نکرده.ریزش مو هم ندارم.میشه لطفا کمکم کنید

  1. با سلام و وقت بخیر

   صبور باشید . شروع رشد موها در سنین مختلف و دوره های زندگی متفاوت است.

 4. سلام من ۱۶ سالمه من موهای خیلی پر و بلندی داشتم اما الان هم موهام بد حالت شده هم خیلی نازک شدن جدیدا هم خیلی چرب شدن چه کار باید بکنم

 5. سلام من دخترم و سیزده سالمه. موهای صاف و خوبی داشتم و میشه گفت پرپشت بود. تا اینکه یکی دو هفته‌ست که متوجه شدم موهام به قدری کم شده که کف سرم دیده میشه و خیلی هم ترسیدم که نکنه اینطوری بمونه یا اینکه بد تر بشه!امروز هم که نوبت گرفتم واسه شنبه بهم وقت داد. اگه چیزی میدونید که تا اون موقع بدتر نشه یا علل احتمالیش رو بهم یگید که دیگه انجامش ندم، واقعا ممنون میشم

 6. سلام خسته نباشید
  دو، سه ماهی هست که از ریزش مو رنج میبرم ولی تو این هفته ریزش مو شدیدتر شده به طوری که سفیدی سرم کاملا دیده میشه مو های پدرم توی سن ۲۸ سالگی شروع به ریزش کرد ولی من فقط ۱۵ سالمه مو هام خیلی نازکه و خشک دکتر رفتم گفت باید مزوتراپی کنی میخاستم ببینم نظر شما چیه آخه خالی شدن سر تو یه هفته اصلا طبیعی نیست میشه بخاطر بلوغ باشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مزوتراپی در ریزش موی هورمونی تاثیر تایید شده ای ندارد. بهتر است صبوری کنین و درمان صحیح را ادامه دهید.

 7. سلام من یک پسر چهارده ساله هستم که مم حدود ۴ ماه قلبل سرم بصورت خیلی خیلی شدیدی شوره میزد و من حساس شوره وشوره هارو در می اوردم و هنگام در اوردن شوره موهامم میریخت خیلی شوره سر سنگین بود بعد چند وقت جلو سرم خیلی خالی شد و عقب و رفتم دکتر شامپو ضد شوره نوشت و من تصمیم گرفتم دست نکنم تو موهایم و بعد کچل کردم ولی موهایی ک قبل داشتم اصلا برنگشتن و دوباره کچل کردم برنگشتن الان سرم خیلی چرب و پر از شوره و خیلی نازک شده است موهایم چیکار باید کنم کچل میشم؟راهنماییم کنید😥

  1. با سلام و وقت بخیر

   شوره باعث ریزش مو نیست. برای کنترل چربی سر و درمان شوره به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

  2. من 17 سالمه و4 ساله خود ارضایی دارم و چند مدت هست ریزش مو دارم تو رو خدا راهنماییم کنید اگه خودارضایی رو ترک کنم ریزش موهام خوب میشه تو رو خدا راهنماییم کنید

 8. سلام
  من پسر 18 ساله ام حدود 3 الی 4 ماهه که ریزش مو پیدا کردم کم کم هم از حجم موهایم کم شده وهم پیشانیم بلندتر شده و موهایم عقبتر رفته
  موهایم چرب هستند و توی دوسه ماه اخیر چربتر ه شده هنوز ریزش موهایم زیاد نیست و میخواهم خیلی زود پیشگیری کنم و مانع ریزش بیشتر شوم
  درمانی پیشگیرانه ای وجود دارد
  تشکر

  1. با سلام و وقت بخیر

   به پزشک متخصص مراجعه فرمایید تا علت ریزش مو مشخص شود.

 9. سلام من دختر 17 ساله هی هستم موهای خیلی پرپشتی داشتم تا این که یهو شروع به ریزش کردن حدود سه ساله درگیریم رفتم دکتر ماینوکسیدیل داد الان که قطع کردم خیلی بیشتر میریزه آبان حجم موهام خیلی خیلی کم شده بطوری که روزی 400یا500لاخ میریزه البته مو نرمه هم دارم باید چیکار کنم قرص اکوفن زینک آهن اسپیرونولاکتون…… همه اینارم مصرف کردم مواد گیاهی هم زیاد استفاده کردم ولی متاسفانه بهتر نشد…..

  1. سلام شما به نتیجه ای رسیدید؟منم چندین ساله همین مشکلو دارم،۲۵ سالمه

 10. با سلام دختر من 12 ساله هست و حدود 2 هفته ای که ریزش موی شدید گرفته به ظوری که الان تقریبا موهاش 1/3 شده شربت آهن و زینک گرقتم و بهش میدم ولی هنوز متوقف نشده ممکنه به خاطر شرایط بلوغ باشه ممنون میشم راهنمایی بفرمایید؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   باید نزد متخصص بروید آزمایش خون بدهید اگر دراثر بلوغ باشد در نتیجه آزمایش مشخص میشود.

 11. موهام نازک شده حالت دهی موهام ریخته بهم و وقتی موهام خیلی بلند میشه احساسس میکنم نازک شده و حالت دهی موهام میریزه بهم و احساس میکنم سمت راست چپ جلوی سرم عقب نیشینی داشته

 12. سلام.
  پسری ۱۷ ساله ام و موهای بسیار چربی دارم. هروقت که به حمام میرم و موهام تمیز میشن موهام کمی پرپشت جلوه میدن.
  درکل با مقایسه با همسن و سالانم موهام خیلی کم پشته. نازکم هست بسیار نازک.
  به دکتر هم مراجعه نمودم و مزوتراپی انجام دادم و هر جلسه پنج دقیقه زمان میبرد که با جستجو کردن فهمیدم که حداقل مزوتراپی باید نیم ساعت طول بکشه.ولی خلاصه نتیجه نداد.
  ویتامین د۳ من هم بسیار کم هست.
  توروخدا جواب منو بدین باید چیکار کنم؟؟
  کل خاندان ماهم همه شون موها پرپشت.
  ممنون اگه جواب بدین

  1. با سلام و وقت بخیر

   توصیه اول ما مراجعه به پزشک متخصص هست. احتمال زمینه ارثی بسیار زیاد است. اما قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدیل میتونه چاره ای باشه برای حل مشکل. هرچند به هیچ وجه این داروها رو سرخود و بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

  2. سلام من تازه وارد ۱۶ سال شدم و دخترم

   حدود ۶ ماهیه که احساس میکنم ریزش موهام زیاد شده طوری که هر دفعه شونه میکنم نصف کف دست موهام میریزه و طول فرق سرم طولانی شده
   اگه میرفتم دکتر جای شکر داشت ولی اصلا خانواده م به این موضوع اهمیت نمیدن و من هر روز به خاطر این موضوع گریه میکنم
   توروخدا بگین چیکار کنم
   هر دفعه به موهام دست میکشم امکان نداره زیر ۸ تا مو نریزه و من واقعا ناراحتم و مامانم اصلااا اهمیت نمیده به این موضوع

 13. با سلام پسری ۱۶ ساله هستم که روزی ۲۰ تا ۳۰ عدد موی خود را از دست میدهم با توجه به اینکه از نسل پدر بزرگم تا حالا ریزش مو داشتند ممکنه من هم ریزش مو بگیرم البته همه اونا مصل دایی هاشون شدن اما دایی های من موهای پرپشتی دارن و سوال دیگه ایا کوتاه کردن زیاد مو میتونه باعص این اتفاق نشه؟

  1. با سلام وقت بخیر

   ریزش موی ارثی هم از خانواده مادری منتقل میشه هم از سمت پدر اما از سمت مادر بیشتر است.
   کوتاه کردن تاثیری در روند ریزش مو ندارد.

  2. سلام خسته نباشید … من ی دخترم ک حدودا 15 سالم بود که ی تصادفی داشتم مجبور شدم سه بار عمل کنم چند ماه بعدش توی مدرسه یکی از دوستام گفت ک چقدر موهات کم شده و من درگیر کم شدن موهام شدم تا اینکه امسال ک یک سال از اون ماجرا گذشته بود رژیم گرفتم و پیش دکتر رفتم … موهای بلندی داشتم و بعد از رژیم خیلی خیلی زیاد موهام شروع کرد به ریختن طوری ک رژیم و رها کردم و موهامو کوتاه کردم … الان در حدی شده ک در جلوی سرم وقتی موهامو میدم بالا کف سرم پیداست … در ضمن اینم بگم ک دوتا از خاله هام خیلی خیلی مشکل کم مویی دارند … میخواستم ببینم مشکلم چیه واقعا استرس دارم و خوابو از چشمام برده میترسم ک منم کچل بشم

  3. با سلام و وقت بخیر

   مشکل اول حل مسئله روحی و استرس شماست.
   بعد از حل مشکل روحی و استرس با مزوتراپی مو می توان کمک به رشد و درمان ریزش و بازگشت موی از دست رفته شما نمود.

 14. سلام من ۱۷ سالمه هیچ مشکلی ندارم درخانواده ما فقط از طرف خانواده مادی کچلی هست ولی همه میگن موهام مثل پدرم پر پشت هست
  یک ماهی هست که هر وقت دست توی موهام میکنم ۲ الی ۵ نخ میاد تو دستام
  و اینکه تو حمام خیلی بیشتر
  من قبلاً کمتر حمام میرفتم نمیدانم چرا جدیداً بعد از یکی دو روز موهام یه جوری میشه بین چربی و خشکیه یه جوری میشه خلاصه
  و اینکه رشد موهامم کمه مثلاً همه دوستام هر ماه میرن آرایشگاه ولی من بعد ۳ ماه موهام نورمال میشه ولی مشکل من ریزشه آیا میشه بخاطر کمبود کلسیم باشه؟؟؟لطفاً کمکم کنید 🙏🙏🙏🙏🙏🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻

  1. با سلام و وقت بخیر

   تعدادی که شما اعلام کردین برای ریزش مو طبیعی است. نگرانی بیخود باعث تشدید ریزش مو می شود. بهتر است به پزشک مراجعه کنید و از نگرانی بیخود دوری کنید.

 15. سلام …خسته نباشید من سنم شونزده ساله و وقتی که سره خود را میشویم پونزده تا بیست تاره موی خود را از دست میدهم میشه راهنمایی کنید که به چه دلیلی موهایم میریزد

 16. سلام عمل بینی داشتم ۱۸سالم هست بعد از عمل ریزش مو خارش و شوره گرفتم بعد از ۶ماه هم هنوز ادامه داره

 17. با سلام
  ببخشید من یه دختر 14 ساله هستم که ریزش مو فوق‌العاده شدید دارم و بعد از شانه زدن مو به شدت سردرد میگیرم و جنس موهام هم به شدت چربه
  میخواستم بدونم برای درمان ریزش مو چیکار کنم چون من قبلا ریزش مو نداشتم و حدوداً یک ماهی میشه که این مشکل رو پیدا کردم

  1. با سلام و وقت بخیر

   چه راهی بهتر از مشورت با پزشک متخصص پوست و مو. تجویز و معاینه بصورت آنلاین و اینترنتی کمکی به شما نخواهد کرد.

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزشی که مثلا در اثر تغییرات هورمونی مثل بلوغ می شود برای مدت محدودیست و دوباره موها در می آیند و نیازی به درمان ندارند.

 18. سلام ۱۶سالمه من موهای خشک و نازکی دارم و زمانی که به مو هام دست میزنم احساس درد در ریشه مو هام دارم کچی ارثی هم دارم ولی بعد از بیست سالگی در ارثم فقط از جلو ریزش هست ولی من از همه جای سرم و حتی از بدنم هم ریزش مو دارم در کناره گردن و گوش ها هم ریزش مو دارم حدودا روزی ۲۰۰تا۳۰۰ولی زمانی که حموم هستن خیلی زیاد تر بطوری که هر طور به مو هام دست بزنم از ده تا مو کمتر مو تو دستم میبینم این هم میخواستم بدونم که اگه ارثی باشهه چرا من زود تر دوچار شودم و چه زمانی به کچلی کامل دوچار میشم خیلی ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   سن شروع ریزش موی ارثی سن خاصی گفته نشده ولی 80%مردان تا 35 سالگی مرزهای ریزش مویشان مشخص می شود. اینکه عواملی مثل کم خونی واختلال تیرویید و استرس نقش تشدید کننده برای ریزش مو دارند بدیهی است و سرعت ریزش را بیشتر می کنند.

 19. سلام من ۱۶سالمه مو هام نازک خشک وریزش موی نسبتن زیادی داره در تموم شاید بیتر از۴۰۰تا تار مو وقتی به مو هام دست میزنم احساس درد میکنم و این که من در خانواده پدر و مادرم کچلی هست اما بعد بیست سالگی ولی من ریزش مو از همه جای سر دارم ولی اینم بگم که خط پیشونیم رفته عقب واز کناره گوش هام و و طرف گردن هم کم پشت شده و مورد چخری که میخواستم بدونم اینکه اگه ارثی باشه چندوقت دیگه کچل میم مثل او ها ولی کچلی در ارثم طوری نیست که همه موهاشون بریزه فقط از جلو یکم زیاد کم پشت میشه ممنون از تمام کمک هایتان

 20. سلام من ۱۸ سالمه و خودمم نمیدونم که ریزش مو سر دارم یا نه ولی احساس میکنم در جلوی سرم قسمت راست سرم به سمت عقب تر رفته و قسمت چپ هم کمی کم پشت شده پدرمم هم ۵۰ سالشه و هنوز مو داره عموم هم همینطور قرص های زینک پلاس هم مصرف میکنم میخوام بدونم من زمینه ریزش مو از جلو سر دارم یا مربوط بلوغه و عادیه؟؟؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ممکنه به دلیل بلوغ باشه. در هر صورت تشخیص دقیق فقط با معاینه حضوری امکان پذیر است.

 21. با سلام
  امروز ۵ روز می شود که مو های من شروع به ریزش کرده به طوری در روز حدود ۲۰۰ یا ۳۰۰ تار مو در اطراف خود پیدا می کنم من ۱۷ سالمه وبسیار از این بابات نگرانم

  1. با سلام و احترام

   ممکن است ریزش مو هر دلیلی از جمله استرس یا دلایل هورمونی و ارثی داشته باشد. پس مهمترین بخش جلوگیری از ریزش مو تشخص عامل است. لطفا به پزشک متخصص مراجعه کنید و نسبت به درمان اقدام کنید.

 22. سلام وقتتون بخیر من دوخواهر ۱۵ و ۱۳ ساله دارم که هردوشون ریزش مو دارند اما خواهر۱۵ سالم خیلی ریزش مد شدیدی پیدا کرده حدودا چندماهه که قبلش اصلا اینطور نبود وبشدت هم لاغر شده وازاونجایی که تو سن رشد وهم کم خوراک و هم بدخوراک ممکنه ریزش موش بهمین دلایل باشه یا ممکنه دلیل دیگه هم داشته باشه و اینک ایشون سرشون هم نسبت به قبل بیشتر شوره میزنه لطفا راهنماییم کنید.ممنونم

  1. با سلام و احترام

   سنین نوجوانی و تغذیه می تواند عامل ریزش مو باشد. اما برای تشخیص صحیح بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 23. سلام،خدمت شما.من مدتی است که به علت مصرف قرص‌ وارفارین دچار ریزش مو شده‌ام واگر مصرف آن را قطع کنم باعث لخته شدن خونم میشود،نظر شما در مورد کاهش ریزش مو چیست؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   تمام مشتقات وارفارین و مارکومار ها باعت ریزش مو می شوند که در بعضی موارد اچتناب ناپذیر است. با پزشک قلب و عروق خود مشورت کنید شاید با پلاویکس یا ریواروکسابان بتوانند آنرا جایگزین کنند. هرچند تخصص بنده تجویز در زمینه قلب و عروق نمی باشد.

 24. باسلام
  ببخشین من ۱۶ سالمه و موهام خیلی چربن
  هروز حدود ۱۰تا ۲۰ از موهام میریزه وخارش سر هم دارم وشوره ی سر
  پدرم موهای کم پشتی دارد ولی عمو هام همه کچلن
  متونه ارثی باشه ممنون میشم کمکم کنید مرسی

 25. سلام من ۱۳ سالمه ریزشمو هام دارن روز به روز بیشتر میشن البته تحت درمان هستم ولی موهام اصلا شرایط خوبی ندارن و من افسردگی گرفتم چند هفتست و مشکل خاصی ندارم فقط رژیم غذاییم یکم نامناسبه دلیل اینکه تو این سن کم همچین اتفاقی واسم افتاده چیه ؟

  1. با سلام و احترام

   تقریبا خودتون پاسخ سوال رو دادین. اولا تغذیه خودتون رو سعی کنید به حالت عادی و مناسب برگردونید. دوم اینکه از استرس و افسردگی دوری کنید و در صورت لزوم با روانشناس صحبت کنید.

  2. سلام دختر ۱۱ ساله ام حدود دو هفته است به شدت ریزش مو دارد طوری که موهایش نصف شده مو هایش در همه نواحی سر حتی با دست کشیدن روی موها از ریشه در می آید و پوست سرش به راحتی قابل دیدن است الان پوست سرش در اثر ریزش و پوست سرش در صورت لمس درد میگیرد یک مقدار خارش هم دارد همه آزمایش هاش خوب بوده آیا دوباره موهایش رشد می کند. ضمن اینکه در خانواده خودم و همسرم هیچ کس مشکل ریزش مو ندارد و همگی موهای پری دارند.

  3. با سلام و وقت بخیر

   ابتدا با پزشک متخصص مشورت کنید تا علت ریزش مشخص شود. در نظر داشته باشید که این مدل ریزش مو برگشت پذیر می باشد و از ایجاد استرس به کودک خود اجتناب کنید.

 26. سلام تورو خدا کمکم کنید من ۱۸ سالمه و موهام یک سال داره می‌ریزه توروخدا بگید پوستم چرب وشوره قبلاً داشتم که الان دیگه اصلا ندارم آزمایش دادم و فقط ویتامین دی کم داشتم تنها چیزی که می‌خوایییم اینکه آیا با مراجعه به دکتر متخصص ریزش موهای من قابل درمان هستش یا نه جون هر کی دوست دارید کمکم کنید

  1. با سلام و احترام

   قطعا مراجعه به پزشک و پیدا کردن علل ریزش و شروع درمان بهتر از استرس و نشستن در خانه می باشد. پس به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 27. سلام خدمت شما من 16 سالمه احساس میکنم احساس میکنم موهای جولوی سرم ریخته من ی مدته به خاطر یه مشکلانی زیاد فکر خیال میکنم بعد از این که متوجه شدم موهام اینجوری شده روزی هزار بار جولوی اینه میرم نواحی که موهام ریخته زیاد نوا نگاه میکنم من سشوار زیاد میکشم ولی احساس نمیکنم ب خاطر اون باشع قسمت چپ و راست سرم قسمت جولویی موهام اینجوریه بیماری خاصی ندارم و در سلامت کامل هستم

  1. عرض ادب و احترام

   بیماری ، استرس و حتی ریزش موی ارثی می تونه دلیل ریزش موهای شما باشه. بهتر است با پزشک متخصص پوست و مو بصورت حضوری مشورت کنید.

 28. سلام و خسته نباشید خدمت تمامی اعضای خانه سفید
  من پسری 17 ساله هستم که قبلا موهای پرپشت و بسیار خوبی داشتم ولی چند وقتی است با مشکل ریزش مو مواجه شدم. ریزش موی سر من الگوی خاصی ندارد ولی بیشتر در قسمت جلوی سر(حدود 6 سانتی متر جلوتر از خط رویش مو) ریزش بیشتر است.در خانواده ما فردی نیست که موهای سرش ریخته باشد، همچنین با دادن آزمایش مشخص شد که هیچ بیماری خاصی(کم خونی – تیروئید و… ) ندارم.ابروهایم کم پشت شده اند و علاوه بر این موهای بقیه نواحی بدنم مثل دست ها و پاهام به صورت نیمه رشد میکنند(منظورم این است که نصف آنها رشد خوبی داشته ولی بعضی ها-نصف آنها- بعد از اصلاح و پیرایش به همان اندازه میمانند و دیگر رشد نمیکنند) همچنین باید اضفه کنم که پوست سرم هیچ مشکلی نداشته و فقط چرب است و البته در گذشته شوره های سنگینی میزد که با مراجعه به دکتر فهمیدم که سبورئیک درماتیت است و با استفاده از شامپو به طور کامل برطرف شد.به نظر شما مشکل من چیست و راه حل آن کدام است؟

  1. با سلام و احترام

   دوست عزیز مشکلات شما احتیاج به ویزیت حضوری دارد. لطفا به یک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا