دانشنامه ریزش مو

درمان و داروهای گیاهی برای رشد مو

()

ریزش مو یک نگرانی مشترک برای بسیاری از مردان و زنان است. عوامل ژنتیکی، کمبود ویتامین و تغییرات هورمون ها باعث می شود که موهای شما بریزد. بعضی از بیماری های پزشکی مانند بیماری تیروئید ممکن است سبب نازک شدن یا ریزش موها شود. هیچ معجون جادویی برای رشد مو وجود ندارد، اما تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان ممکن است ریزش مو را کند کرده یا به ترویج رشد جدید کمک کنند.

چگونه می توان از داروهای گیاهی برای بهبود رشد مو

با این وجود مهم است که توجه داشته باشید که بیشتر تحقیقات روی حیوانات انجام شده است. مطالعات بیشتری برای اثبات اثربخشی آن در انسان ضروری است. به خواندن ادامه دهید تا یاد بگیرید که چگونه می توان از داروهای گیاهی برای بهبود رشد مو استفاده کرد. مطمئن شوید که قبل از افزودن گیاهان دارویی به روال روزانه خود، با پزشک خود صحبت کنید، به ویژه اگر ریزش مویتان ناشی از یک بیماری پزشکی باشد.

روغن موی گیاهی

روغن مو، همچنین با نام تونیک مو ، عصاره های گیاهی مخلوط با پایه حامل روغن هستند. برخی از روغن های مو شامل گیاهان متعدد و روغن های حامل می باشند. روغن های حامل محبوب استفاده شده برای تولید روغن های گیاهی عبارتند از:

 • روغن نارگیل،
 • روغن بادام شیرین،
 • روغن گردو،
 • روغن زیتون،
 • روغن معدنی،
 • روغن جوجوبا،
 • روغن جوانه گندم.

برخی از گیاهان مورد استفاده در روغن موی گیاهی عبارتند از:

 • ختمی چینی (Hibiscus Rosa Sinensis) : یک درختچه همیشه سبز است. گل های خوراکی و خوش رنگ آن اغلب برای ساخت دمنوش های گیاهی استفاده می شود. تصور می شود که ختمی به تحریک فولیکول های مو، افزایش اندازه فولیکول ها و افزایش رشد مو کمک می کند.
 • برامی (Bacopa Monnieri) : برامی که به نام باکوپا نیز خوانده می شود، یک گیاه خزنده است که در داروی آیورودا استفاده می شود. شامل آلکالوئید هایی است که برای فعال کردن پروتئین های مسئول رشد مو مورد استفاده قرار می گیرند.
 • دکمه کتی (Tridax Procumbent) : دکمه کتی یک گیاه آیورودی خزنده و عضو خانواده گل آفتاب گردان است. حاوی آنتی اکسیدان ها است و رشد مو را به تنهایی و در همکاری با سایر گیاهان ترویج می کند.
 • جاتامانسی (Nardostachys jatamansi) : جاتامانسی یک درختچه کوچک است که ریزوم های آن ممکن است باعث افزایش سرعت رشد مو شود. نشان داده شده است که رشد مو در طاسی ناشی از شیمی درمانی را افزایش می دهد.
 • جینسنگ (Panax ginseng) : جینسنگ یک درمان طبیعی سالم حاوی ساپونین با مدت ها سابقه برای بسیاری از بیماری ها، از جمله ریزش مو است. این باور وجود دارد که رشد مو را با مهار 5 آلفا ردوکتاز تشویق می کند. این یک آنزیم مربوط به ریزش مو در مردان است.
نحوه استفاده

بعضی از روغن های مو برای استفاده به عنوان شامپو و یا درمان مالشی به کار می روند، بنابراین به دستورالعمل های تولید کننده توجه کنید. برچسب به شما در مورد اینکه آیا دارو بر روی موهای خیس یا خشک استفاده شود، توصیه ارائه می دهد. با استفاده از دست های تمیز، روغن مو را به طور مستقیم به پوست سر خود ماساژ دهید و بطور گفته شده شستشو دهید.

Tridax Procumbent

پمادهای چند گیاهی

پماد های گیاهی معمولا با ترکیب گیاهان با یک روغن مانند لانولین یا وازلین و آب ساخته می شوند. همچنین  ممکن است با موم زنبور عسل یا کره کاکائو هم ترکیباتی داشته باشند. پمادهای چند گیاهی معمولا عصاره های گیاهی متعددی دارند. بعضی از گیاهان استفاده شده در پماد های چند گیاهی عبارتند از:

 • انگور فرنگی (Emblica officinalis) : انگور فرنگی یک گیاه آیورودی است. برای تقویت مو و رشد مو استفاده می شود. همچنین شناخته شده است که حاوی چندین آنتی اکسیدان است.
 • آب‌ قاشقی (Centella asiatica) : آب‌ قاشقی یکی از محبوب ترین گیاهان آیورودی است. تصور می شود طول مو را افزایش داده و احتمالا با افزایش گردش خون به پوست سر باعث تحریک رشد مو شود.
 • آلوئه ورا (A. Barbadensis Mill) : آلوئه ورا یک گیاه گرمسیری و یک درمان محبوب سنتی برای سوختگی و مشکلات گوارشی است. این گیاه می تواند موهای شما را تقویت کرده و پوست سر شما را سالم تر کند. بهترین فرم استفاده آلوئه ورا برای موها، استفاده از ژل خام آن است که از گیاه گرفته اید. شما می توانید این ژل را خریداری کنید یا از برگ تازه آن با اسکوپ درآورید.
 • ریحان مقدس (Ocimum sanctum) : ریحان مقدس یک گیاه معطر و قابل سازگاری است که برای خواص شفابخش آن شناخته شده است. ممکن است به جلوگیری از ریزش مو ناشی از شوره سر و خارش یا تغییرات در سطوح هورمونی کمک کند.

نحوه استفاده

پماد چندگیاهی معمولا به طور مستقیم روی پوست سر شما اعمال می شود. با دست های تمیز، پماد را به پوست سر خود طبق دستورالعمل سازنده تا زمانی ماساژ دهید که جذب شود.

آلوئه ورا

کرم های گیاهی

کرم های گیاهی از روغن های تزریق شده با داروی گیاهی و آب نیز ساخته می شوند. آنها حاوی روغن کمتر و آب بیشتر از پماد های گیاهی هستند و به راحتی توسط پوست شما جذب می شوند. برخی از گیاهان مورد استفاده برای تولید کرم های گیاهی عبارتند از:

 • کتان غول پیکر (Cuscuta reflexa Roxb) :  با توجه به مطالعات سال 2008، کتان غول پیکر- یک گیاه آیورودی هرزه‌رو – به درمان طاسی ناشی از هورمون های استروئیدی با مهار آنزیم 5 آلفاردوکتاز کمک می کند.
 • سیب تلخ (Citrullus colocynthis) : سیب تلخ یک گیاه میوه دار کویری است که در آئورودا مورد استفاده قرار می گیرد. گوشت میوه خشک شده برای درمان ریزش مو مورد استفاده قرار می گیرد. سیب تلخ حاوی گلیکوزیدها است که ترکیباتی هستند که به نظر می رسند باعث آغاز رشد مو می شوند.
 • مستور خوابیده (Eclipta alba) : مستور خوابیده گیاهی است که در آیورودا برای افزایش رشد مو استفاده می شود. بر اساس یک مطالعه از سال 2014، مستور خوابیده به تحریک فولیکول های مو کمک می کند و باعث یک مرحله سریع رشد مو در موش های برهنه می شود.
 • یاسمن شب‌گل (Nyctanthes arbortristis) : این درختچه کوچک و گلدار بومی جنوب آسیا است. با توجه به تحقیقات سال 2016، یاسمن شب‌گل باعث رشد مو در موش صحرایی شد و در برابر طاسی موثر بود.

نحوه استفاده

با دست های تمیز، کرم مو را به پوست سر خود ماساژ دهید یا براساس دستورالعمل های سازنده از ریشه تا سر موها ها بمالید.

ژل های گیاهی

ژل های گیاهی حاوی عصاره های گیاهی در پایه ژل است. آنها معمولا حاوی روغن نیستند. گیاهان مورد استفاده در ژل های گیاهی برای حمایت از موهای سالم ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • شنبلیله (Trigonella foenum-graecum): شنبلیله عضو خانواده نخود است. این یک ادویه آشپزی محبوب با مزایای رشد موی بالقوه است. براساس تحقیقات انجام شده از سال 2006، عصاره دانه شنبلیله باعث افزایش حجم مو و ضخامت مو در مردان و زنان دارای ریزش خفیف مو شد.
 • بلاذر (Semecarpus anacardium): این گیاه در منطقه زیرهیمالیایی یافت می شود و برای کمک به رشد مو در داروهای آیورودا و سیددا استفاده می شود. تحقیقات بیشتری در مورد بلاذر برای تعیین اثربخشی و ایمنی آن لازم است.

نحوه استفاده

با استفاده از دست های تمیز، ژل را به پوست سر خود ماساژ دهید یا از ریشه ها طبق دستورالعمل سازنده روی مو استفاده کنید.

سوسپانسیون کیوبوزومی

کیوبوزوم ها نانو ذرات مایع بلوری هستند. سوسپانسیون کیوبوزومی برای هدف قرار دادن تحویل داروها و در بعضی موارد داروهای گیاهی استفاده می شود. برخی از گیاهان دارویی مورد استفاده در سوسپانسیون کیوبوزومی برای رشد مو عبارتند از:

 • سرو خمره ای (Thuja orientalis) : سرو خمره ای درخت همیشه سبز و عضو خانواده سرو است. درمان سنتی برای طاسی است. با توجه به تحقیق سال 2013، این گیاه با تحریک مرحله رشد در فولیکول های موی در حال استراحت به رشد مو کمک می کند.
 • اسپینوزیلا (Loeselia mexicana) : در مکزیک رشد می کند. این مورد برای تقویت فولیکول های مو و کمک به حفظ پوست سر سالم استفاده می شود. بر اساس یک مطالعه 2014، اسپینوزیلا رشد مو را در موش های نر نشان داده است.
 • گوجی‌بری (Lycium chinense Mill) : این بوته میوه دار در طب سنتی چینی برای ترویج رشد مو استفاده می شود. گوجی‌بری حاوی روی، یک ماده معدنی است که تصور می شود روغن را به پوست سر تزریق می کند تا به جلوگیری از شوره سر کمک کند که می تواند منجر به ریزش مو شود.
 • هفت بند چینی (Polygonum multiflorum) : این غده یک داروی طب سنتی چینی برای ریزش مو است. شامل ترکیباتی است که آنزیم های 5 آلفا ردوکتاز را مهار می کنند. همچنین به تحریک مرحله رشد در فولیکول های مو کمک می کند.

نحوه استفاده

با استفاده از دست های تمیز، با شانه به موهای خود بزنید یا از ریشه به نوک بمالید، یا به صورت دستورالعمل دیگر ارائه شده عمل کنید. از سوسپانسیون داروی گیاهی کیوبوزومی توصیه شده توسط پزشک خود استفاده کنید.

عوارض و خطرات احتمالی

خطر اصلی گیاهی محصولات رشد مو، واکنش حساسیت است. قبل از استفاده از هر گیاهی، همیشه باید یک آزمایش پچ انجام دهید تا واکنش حساسیت را بررسی کنید. برای انجام این کار:

 1. مقدار کمی از محصول را به داخل مچ دست خود بزنید.
 2. بگذارید حداقل 24 ساعت بماند.
 3. اگر در طول یک روز هیچ تحریکی ندیده باشید، باید برای استفاده در جای دیگری امن باشد.

اگر واکنش حساسیت بروز دهید، ممکن است موراد زیر را تجربه کنید:

 • بثورات جلدی،
 • کهیر،
 • قرمزی،
 • خارش،
 • دشواری تنفس،
 • سرگیجه،
 • سردرد.

عوارض جانبی بالقوه از محصولات گیاهی برای رشد مو عبارتند از:

 • نازک شدن مو،
 • افزایش ریزش مو،
 • پوست سر خشک،
 • سرخ شدن یا تحریک پوست سر.

عوارض جانبی بسیاری از گیاهان دارویی برای رشد مو به خوبی در انسان مطالعه نشده است. اطلاعات کافی برای استاندارد کردن توصیه های دوز وجود ندارد. زنان باردار یا شیرده نباید از گیاهان برای رشد مو استفاده کنند مگر اینکه تحت نظارت یک پزشک یا یک متخصص طب طبیعی باشند.

نتیجه گیری نهایی

هیچ داروی گیاهی نمی تواند موی سر را به طور کامل دوباره رشد دهد. شما باید از محصولات گیاهی که ادعا می کنند که داروی نهایی رشد مو هستند، حذر کنید. تحقیقات نشان داده است که برخی از گیاهان دارویی ممکن است به تقویت مو، حفظ سلامت پوست سر، بهبود ضخامت مو یا تحریک چرخه رشد مو کمک کنند. با این حال، قبل از این که این درمان های گیاهی تبدیل به درمان اصلی رشد مو شوند، آزمایشات بالینی بیشتری روی انسان نیاز است.

هرگونه گیاهی ممکن است در تمام انواع داروهای گیاهی مو مورد استفاده قرار گیرد. اما ممکن است یافتن محصولات رشد موی بدون نسخه که شامل گیاهان مورد استفاده در تحقیق است، دشوار باشد. پزشک یا پزشک طب طبیعی شما ممکن است بتواند به شما در پیدا کردن یک درمان مناسب با نیازهای شما کمک کند. مطمئن شوید که قبل از استفاده، با پزشک خود صحبت کنید. آنها می توانند گزینه های درمان را به شما ارائه دهند و در مراحل بعدی شما را راهنمایی کنند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫7 دیدگاه ها

 1. سلام من می خواهم با رو غم زیتون مویم را برای کنم بهتر است یا از روغن دیگر استفاده کنم

 2. سلام. ی دختر 14ساله دارم که متأسفانه مدتیه موهاش خیلی می ریزه به طوری که وقتی دست می زنه به موهاس چقدر مو میاد تو دستش فرشمون همیشه پره از موهاش یه راهکارخوب می خوام هرکس اطلاعاتی داره بگه ممنون میشم. ????

  1. سلام

   حتما ببرش دکتر. تو اینترنت چیز بدرد بخوری دستت نمیاد که درمان کنی. ببر ببین علت ریزش چیه. خدایی نکرده شاید بیماری هست که علایمش ریزش مو میشه.

  2. سلام حنا با روناس قاطی کن دوقسمتی حنا یک قسمت روناس خیلی خوب جواب میده دوساعت بزار روی سرت

  3. سلام دوست عزیز از اونجایی که دختران نوجوان تازه به بلوغ میرسند و هرمونهاشون پر کار میشه احتمال ریش یا پر مویی وجود داره گاهی مواقع به دلیل اختلالات رحمی و کم خونی هم میشه اول از همه موارد آزمایش زیر نظر پزشک راه بعد از درمان داخلی درمان موضعی هست

 3. با سلام و عرض ادب و احترام
  من تا یکسال قبل از کاشت مو صورتم و سرم خیلی جوش میزد ، با مصرف چند دوره عرقیات گیاهی مثل عرق کاسنی و‌ شاتره مشکل جوش هام به طور کلی برطرف شد ، بعد از کاشت مو با خوردن قرص های تقویتی قسمت کاشت شده جوش های سرسفید زیادی میزنه که خودم فکر میکنم بخاطر قرص های تقویتی است البته با مصرف داکسی سایکلین جوشهام خیلی کمتر شد ولی استفاده از داکسی در طولانی مدت معدم رو اذیت می‌کنه ، الان ۴۵ روز از کاشت میگذره ، ایرادی نداره مصرف عرقیات گیاهی رو شروع کنم تا لازم به استفاده از داکسی سایکلین نباشه

  1. سلام دوست عزیز بهتر است با دکتر معالجت مشورت کنی خود درمانی نکن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا