کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

  • 2731 225 0912
  • 021-54503
درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه ای یا همان بیماری آلوپسی آره آتا که در مقالات قبل در مورد آن صحبت شد یکی از دلایل ریزش مو می باشد. حدود 90 درصد از مردم این نوع از ریزش مو را تجربه می کنند. از دلایل اصلی و مهم این ریزش مو می توان به ریزش مو بر اثر استرس ، اضطراب و عفونت ریشه مو اشاره کرد. ریزش موی سکه ای به اینصورت می باشد که بصورت ناگهانی یک قسمت از موها شروع به ریزش میکند و محل آن بدون زخم کاملا خالی از مو می شود. این مدل از ریزش مو ممکن است در مورد آقایان در ریش ها و موهای صورت و در خانم ها در ابرو و مژه اتفاق بیفتد.

درمان ریزش مو سکه ای

از آنجایی که آلوپسی آره آتا نتیجه استرس و بیماری های عصبی می باشد اولین اقدام در درمان آن مراجعه به پزشک اعصاب و روان می باشد. سپس باید با یک دندانپزشک مشاوره کنید، چراکه ممکن است این عارضه به علت عفونت های دهان و دندان باشد. بعد از آن باید احتمال عفونت های سینوسی هم مورد بررسی قرار گرفته و درمان شود.

پس از طی نمودن مراحل ذکر شده متخصصین کلینیک ما آماده ارائه بهترین و سریعترین راه درمان این بیماری می باشند. در ادامه با دیگر عوامل ریز مو آشنا خواهید شد :

اختلال موکنی | جنون کندن مو | تریکوتیلومانیا

نمی توان گفت تریکوتیلومانیا از عوامل ریزش مو می باشد. این یک نوع رفتار غلط است که فرد مبتلا موی خود را میکَند. این اختلال معمولا حین فیلم دیدن ، بازی های رایانه ای ، درس خواندن ، قبل از خواب و …. رخ می دهد. اینگونه افراد متوجه ضرر و زیان کاری که انجام می دهند هستند ولی قدرت مهارکردن خود را ندارند . آنها پس از بازی کردن با موها احساس آرامش کاذب می کنند.

فرد مبتلا به تریکوتیلومانیا پیش از کندن مو، میل شدیدی به این کار پیدا می کند که پس از مدتی تبدیل به تنش می شود. کندن مو به فرد آرامش، و گاهی اوقات لذت می دهد ولی بلافاصله پس از انجام این عمل، عذاب وجدان شدیدی به سراغ او می آید و خود را با برچسب هایی از قبیل بی عرضه، بی اراده و روانی آزار می دهد.

حتما بخوانید
راه های جلوگیری از نازک شدن موها

درباره شیوع این اختلال نظرات متفاوتی وجود دارد، زیرا مبتلایان به آن معمولا به خاطر رفتار خود احساس شرم و گناه زیادی می کنند، تا جای ممکن مشکل خود را پنهان و از مراجعه به درمانگر اجتناب می کنند. برآوردها نشان می دهد 1 تا 3 درصد جامعه مبتلا به این اختلال هستند. شیوع این اختلال در زنان به مراتب بیش از مردان است و با توجه به اهمیت بیشتر زیبایی ظاهر برای بانوان، احتمال جستجوی و درمان از طرف زنان بیشتر است.

سن شروع این اختلال از کودکی تا نوجوانی است، هر چند ممکن است فرد در سنین بالاتر نیز به این اختلال مبتلا شود.

  • راه حل چیست ؟

از آنجایی که این یک عادت و رفتار غلط میباشد اولین قدم در درمان آن مراجعه به پزشک اعصاب و روان برای درمان این رفتار میباشد؛ پس از آنکه روند درمان این اختلال پایان رسید با مراجعه به متخصص پوست و مو اقدامات لازم را برای جایگزینی و ترمیم موهای از بین رفته انجام دهید. دقت داشته باشید زمانی این اختلال تریکوتیلومانیا درمان شده که فرد 3 تا 6 ماه این رفتا را از خود نشان ندهد .

لوپوس پوستی :

این بیماری نیز مانند اکثر بیماری های حوزه پوست و مو ریشه در مشکلات عصبی و استرس دارد. میزان شیوع این بیماری بین زنان و مردان تقریبا یکسان بوده ، جز در برخی موارد که درصد زنان مبتلا از مردان پیشی میگیرد . در این بیماری سیستم ایمنی بدن برای جلوگیری از آسیب دیدن ارگان های اصلی بدن مانند قلب، ماده ای از خود تولید می کند که برای بدن ماده خارجی محسوب میشود. از طرف دیگر بدن برای مقابله با این ماده خارجی ماده-ای جدید تولید می نماید که ترکیب این ماده با ماده قبل به هرکدام از بافت ها یا پوست برسد باعث تخریب و از بین رفتن آن می شود.

  • راه درمان چیست ؟

اولین قدم بعد از شناسایی این بیماری نمونه برداری پوست است . با کمک نمونه برداری می توان متوجه شد ترکیب سیستم ایمنی دقیقا کدام قسمت پوست را مورد حمله قرار داده و تخریب نموده است. پس از آن از داروهای کورتون دار و در برخی موارد از دارو های ضد بیماری مالاریا برای این بیماران تجویز می شود. این دارو ها باید به مدت 2 سال و به طور مستمر استفاده شود. در موارد شدیدتر دارو های ضد سلولی با دوز بالا تجویز خواهد شد.

حتما بخوانید
تاثیر شامپوها بر ریزش مو

در بیماری لوپوس پوستی، ریزش موی سکه ای غیر قابل برگشت می باشد. این قسمت ها قابلیت کاشت مو را نیز ندارد چرا که در این بیماری پوست ، بافت پوست ، موها و فولیکول مو همگی بطور کامل از بین میرود.

آیا لوپوس پوستی قابل پیشگیری است ؟

از آنجایی که استرس و اضطراب مهمترین عامل این بیماری می باشد، برای پیشگیری باید تا حد ممکن در معرض استرس و اضطراب قرار نگرفت؛ بدین منظور :

  1. در انتخاب شغل سعی کنید شغل های کم استرس را برگزینید.
  2. در انتخاب شریک زندگی دقت نمایید تا استرس ناشی از مسائل خانوادگی به حداقل ممکن کاهش یابد.
  3. از همان ابتدا با پزشک اعصاب و روان در ارتباط باشید . این کار دو مزیت برای شما خواهد داشت؛ اول اینکه با تجویز داروهای مناسب باعث آرام بودن و دور ماندن شما از عوامل استرس زا خواهد شد. مسئله دوم مسئله رفتار درمانی است که از این طریق صبر شما نسبت به مسائل مختلف بیشتر از افراد عادی خواهد شد.
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید