ریزش مو
موضوعات داغ

علت ریزش موی سکه‌ای و راه درمان آن چیست ؟ پرسش و پاسخ با پزشک

فهرست مطالب

4.8
(654)

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره آتا یکی از دلایل ریزش موی سر، ریش و سایر نقاط بدن است. به طور معمول این عارضه باعث ریزش مو به شکل نواحی کوچکی به اندازه یک سکه بر روی پوست سر یا ریش می‌شود. کسانی که از این شکل ریزش مو رنج می‌برند، سالم هستند و در بیشتر موارد موها بعد از مدتی دوباره رشد می‌کند. البته گاهی (به ویژه در کسانی که دچار ریزش موی کامل سر یا بدن می‌شوند) طاسی یا فقدان مو دائمی خواهد بود.

امروز می‌خواهیم بحث ریزش موی سکه ای را به طور جامع بررسی کنیم. ببینیم که علت این عارضه چیست، چه علایمی به جز ریزش مو دارد، بیشتر چه کسانی را درگیر می‌کند و چه انواعی را شامل می‌شود. پیش از این که به سراغ جزئیات برویم، بیایید نکات مهم آلوپسی آره‌آتا را با هم مرور کنیم.

نکات مهم ریزش موی سکه ای

 • پزشکان معتقدند که علت این عارضه یک بیماری خودایمنی است که در آن گلبول‌های سفید به اشتباه به فولیکول‌های بدن حمله می‌کنند.
 • وجود سابقه‌ی این عارضه در خانواده باعث افزایش احتمال ابتلا می‌شود.
 • برای این مشکل درمان قطعی وجود ندارد ولی با راه‌هایی می‌توان به بهبود شرایط کمک کرد.
 • ریزش موی سکه ای می‌تواند باعث طاسی کل سر، ریزش موی کل بدن یا به وجود آمدن نواحی کوچک طاس روی سر یا ناحیه ریش شود.
 • شیوع بیماری در زنان و مردان یکسان است. کمتر از ۱ درصد جمعیت از این عارضه رنج می‌برند و معمولاً شروع علایم از سنین کودکی اتفاق می‌افتد.

نمونه ریزش موی سکه ای در پشت سر

شناخت بیشتر ریزش مو سکه ای

ریزش موی سکه ای در علم پزشکی با نام آلوپسی (ریزش مو) آره آتا شناخته می‌شود. این عارضه یکی از دلایل کمتر شایع ریزش مو است. افراد مبتلا به ریزش موی سکه ای مشکلی از نظر سلامت جسمی ندارند و لازم نیست نگران باشند. در مورد علل ریزش موی سکه‌ای کمی جلوتر صحبت کرده‌ایم.

ریزش مو در آلوپسی آره آتا معمولاً قابل پیش بینی نیست. در اکثر مواقع موها بدون نیاز به درمان خاصی دوباره رشد می‌کنند. منتها سه نکته را باید توجه داشته باشید:

 1. گاهی اوقات این عارضه می‌تواند باعث ریزش کل موهای سر یا کل موهای بدن شود. در این صورت احتمال عدم رشد دوباره‌ی موها بیشتر می‌شود.
 2. ممکن است مناطق طاسی کوچک، بعد از رشد دوباره موها، دچار کم‌پشتی شوند.
 3. در برخی موارد همزمان با رشد موها در نواحی طاس، مناطق جدیدی دچار طاسی می‌شوند.

گاهی همراه با ریزش مو، تغییراتی در ناخن‌ها هم دیده می‌شود. خطوط، فرورفتگی‌ها، شکنندگی و قرمزی ناخن از جمله تغییراتی هستند که در بخش علایم و نشانه‌ها (کمی جلوتر) بیشتر در موردشان صحبت کرده‌ایم.

علایم و نشانه‌های ریزش موی سکه ای

ریزش موی سکه ای در بیشتر مواقع در موهای سر دیده می‌شود. ریزش موی سکه‌ای ریش در مردان هم نسبتاً شایع است. اما همانطور که اشاره کردیم، هر نقطه از بدن می‌تواند دچار ریزش موی سکه‌ای شود. هرجایی از بدن که دچار این شکل ریزش مو شود، فاقد آثاری مانند بثورات پوستی، قرمزی، زخم یا اسکار خواهد بود.

 •  ریزش موی سکه‌ای سر

معمولاً اولین علامت آلوپسی آره آتا ظاهر شدن نواحی طاس دایره‌ای یا بیضی شکل بر روی سر است. این نواحی معمولاً از یک سکه بزرگ‌تر نیستند. البته نواحی طاس می‌توانند شکل‌های غیر از دایره و اندازه‌ای بزرگ‌تر از سکه داشته باشند.

گاهی ریزش مو به شکل نواری از طاسی در می‌آید که در این حالت به آن «اوفیاز» می‌گویند. برخی موارد هم ریزش مو به قدری شدید است که تا تقریباً تمام سر را فرا می‌گیرد (آلوپسی توتالیس).

 •  ریزش موی سکه‌ای ریش

مردانی که به آلوپسی آره آتا مبتلا هستند، گاهی در ناحیه‌ی ریش هم دچار ریزش مو می‌شوند. ریزش موی سکه‌ای در ریش به صورت یک یا چند ناحیه‌ی فاقد مو مشاهده می‌شود که بیشترشان کوچکتر از یک سکه هستند.

 •  تغییر در ناخن‌ها

حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از افراد مبتلا به این بیماری دچار تغییرات ناخن می‌شوند. از شایع‌ترین علایمی که روی ناخن‌ها پدیدار می‌شود می‌توان به قرمزی ناخن، وجود چاله‌های کوچک یا ایجاد خطوط کم عمق به موازات خط طولی ناخن اشاره کرد. گاهی سطح ناخن‌ها به اندازه‌ی کاغذ سمباده زبر می‌شود. در موارد نادر ناخن افراد سست و شکننده می‌شود که در این حالت ناخن به سادگی شکسته و جدا می‌شود.

سایر علایم

در نظر داشته باشید که عمده‌ترین علامت آلوپسی آره‌آتا همان ریزش مو به صورت نواحی سکه‌ای است. در بیشتر افراد به جز این علامت، نشانه‌ی دیگری از بیماری وجود ندارد. سایر علامت‌هایی که ممکن است نشان دهنده‌ی آلوپسی آره آتا باشند شامل موارد زیر است:

 • عدم ریختن موهای سفید یا خاکستری در نواحی دچار ریزش مو
 • رشد خود به خود موها بعد از ریزش
 • رشد موها در ناحیه‌ی دچار طاسی و ریزش موها در ناحیه‌ای دیگر به طور همزمان
 • ریزش مویی که در ماه‌های سرد سال اتفاق می‌افتد

نمونه ریزش موی سکه ای در کف سر

علت ریزش موی سکه ای

اشاره کردیم که علت این عارضه ناشی از اختلالی در سیستم ایمنی است. یعنی سلول‌های ایمنی (به اشتباه) فولیکول‌های بدن را عامل خارجی شناسایی کرده و به آن‌ها حمله می‌کنند. فولیکول‌ها ارگان‌هایی کوچک در زیر پوست هستند که وظیفه‌ی ساخت مو را برعهده دارند. نکته‌ای باید بدانید این است که این حمله‌ی سیستم ایمنی باعث ریزش مو می‌شود ولی به ندرت باعث از بین رفتن کامل فولیکول می‌شود. برای همین بعد از مدت کوتاهی، فولیکول ترمیم شده و موها دوباره رشد می‌کنند.

ریزش موی سکه ای یا آلوپسی آره‌ آتا یک بیماری خود ایمنی است که باعث ریزش غیرقابل پیش‌بینی موها می‌شود. در بیشتر موارد مشاهده می‌کنیم که ریزش مو به شکل نواحی دایره‌ای شکل یا بیضی شکل کوچک بر روی پوست سر یا ریش اتفاق می‌افتد. گاهی هم شرایط وخیم‌تر می‌شود و کل موهای سر، ریش، مژها یا تمام موهای بدن می‌ریزند. امروز می‌خواهیم در مورد درمان ریزش موی سکه ای صحبت کنیم. از درمان‌های بالینی و خانگی گرفته تا مراقبت‌هایی که باید در صورت ابتلا به این بیماری انجام دهید.

نکات مهم ریزش موی سکه ای

قبلاً در مقاله‌ای ریزش موی سکه ای را به طور کامل بررسی کرده‌ایم. برای این که مروری بر مهم‌ترین نکات مقاله قبل داشته باشیم، به موارد زیر توجه کنید:

 • در یک پنجم افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا، یکی از دیگر اعضای خانواده نیز از این بیماری رنج می‌برد.
 • ریزش مو در این بیماری معمولاً ناگهانی و طی چند روز اتفاق می‌افتد.
 • مدارک کمی وجود دارد که نشان می‌دهند ریزش موی سکه‌ای با استرس مرتبط است. ( بخوانید در مورد : درمان ریزش مو ناشی از استرس )
 • آن دسته از بیمارانی که دچار ریزش مو به شکل نواحی پراکنده سکه‌ای می‌شوند، معمولاً بدون نیاز به درمان تا حداکثر یک سال شاهد رشد دوباره‌ی موهای خود خواهند بود.
 • تاکنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.

درمان ریزش موی سکه ای

متاسفانه هنوز درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای کشف نشده است و این عارضه از جمله بیماری‌های لاعلاج محسوب می‌شود. البته راه‌هایی برای مدیریت و درمان ریزش موی سکه ای وجود دارد که به رشد سریع‌تر موها کمک می‌کنند.

درمان ریزش موی سکه ای

درمان‌های دارویی

همانطور که گفتیم، آلوپسی آره آتا یک بیماری خود ایمنی است. یعنی در اثر تهاجم اشتباهی سیستم ایمنی بدن به فولیکول‌ها (ارگان‌های موساز) رخ می‌دهد. رایج‌ترین شیوه‌ی درمان این بیماری، تزریق کورتیکواستروئیدها است. داروهایی که با نام کورتون هم شناخته می‌شوند. کورتیکواستروئیدها داروهای ضدالتهابی قوی هستند که باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند. شکل مصرف دارو بسته به شرایط شما و نظر پزشک متفاوت است. بیشتر از تزریق موضعی این دارو استفاده می‌شود ولی گاهی کرم‌های موضعی و داروهای خوراکی نیز به بیماران داده می‌شود.

سایر داروهایی که ممکن است پزشک برای شما تجویز کند، یا باعث تسریع و تحریک رشد مو می‌شوند یا سیستم ایمنی بدن را سرکوب می‌کنند. داروهایی مانند ماینوکسیدیل و آنترالین می‌توانند باعث رشد دوباره‌ی موها شوند؛ اما نمی‌توانند از ایجاد ریزش موی سکه‌ای جلوگیری کنند. کمی جلوتر در مورد این داروها بیشتر توضیح داده‌ایم.

در مورد سایر شیوه‌های درمانی تحقیقاتی در دست انجام است. مثلاً «شیمی‌نوردرمانی» یکی از روش‌هایی است که از ترکیب تابش اشعه UVA و استفاده‌ی موضعی داروی متوکسالن استفاده می‌کند و می‌تواند باعث بهبود ریزش مو شود.

مراقبت‌های ضروری

موها از مهم‌ترین اجزای زیبایی صورت هستند؛ اما به غیر از این نقش محافظتی مهمی هم دارند. پس به غیر از درمان ریزش موی سکه ای ، باید نگاهی هم به مراقبت‌های ضروری مربتط با این بیماری بیندازیم.

اگر به آلوپسی آره آتا مبتلا هستید، به موارد زیر توجه کنید:

 • بخش‌هایی از سر یا صورت که دچار طاسی شده‌اند و معرض نور خورشید قرار دارند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.
 • اگر ابروها یا مژه‌های شما دچار ریزش شده‌اند، حتماً باید عینک آفتابی به چشم بزنید. ابروها و مژه‌ها به طور طبیعی از چشمان شما در برابر گرد و غبار و نور آفتاب محافظت می‌کنند.
 • برای جلوگیری از گرم شدن سر توسط نور خورشید، کلاه یا کلاه گیس به سر بگذارید.
 • اگر موهای بینی خود را از دست داده‌اید، باید از مرطوب‌ کننده‌ها و داروهای مخصوص بینی استفاده کنید تا میکروب‌هایی که به طور معمول درون موهای بینی به دام می‌افتند، شما را بیمار نکنند.

جنبه‌های دیگر بیماری

آلوپسی آره آتا باعث ایجاد بیماری‌های حاد یا مزمن نمی‌شود و واگیردار هم نیست. منتها از نظر روانی ممکن است تحملش برای شما دشوار باشد. بسیاری از مبتلایان می‌گویند که این بیماری برای آن‌ها عذاب آور بوده است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که افراد مبتلا به ریزش موی سکه‌ای، بیشتر در خطر اختلالات روانی مانند افسردگی، اضطراب و فوبیاهای اجتماعی هستند. پس مهم است که در کنار این که به فکر درمان ریزش موی سکه ای هستید، به سلامت روحی و روانی خود هم توجه کنید.

ریزش موی سکه ای و راه های درمان آن

درمان ریزش موی سکه ای ریش

آلوپسی آره آتا به شکل‌های مختلفی مشاهده می‌شود. ممکن است نواحی سکه‌ای خالی از مو روی سر، ریش، مناطق شرمگاهی و … ایجاد شوند. ریزش موی سکه ای ریش فقط در مردان مشاهده می‌شود و نسبتاً هم شایع است. درمان این حالت از آلوپسی آره آتا مشابه با درمان‌های اصلی بیماری هستند که در بالا هم اشاره کردیم و در ادامه با جزئیات بیشتری توضیح‌شان داده‌ایم.

برخی از بهترین داروهای درمان ریزش موی سکه ای در ریش شامل موارد زیر اند:

 • کورتیکواستروئید‌ها (کورتون‌ها): همانطور که گفتیم این داروها باعث سرکوب سیستم ایمنی می‌شوند تا گلبول‌های سفید فولیکول‌ها را تخریب نکنند. برای ریزش موی سکه‌ای ریش معمولاً به شکل تزریق موضعی یا کرم‌های موضعی تجویز می‌شوند.
 • ماینوکسیدیل: این داروی موضعی با نام روگین هم شناخته می‌شود. معمولاً از آن برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه (آلوپسی آندروژنی) استفاده می‌شود. این دارو به شکل فوم یا مایع وجود دارد و باید ۲ بار در روز به نواحی طاس بزنید. نتایج درمان معمولاً بعد از ۳ ماه مصرف مداوم، قابل مشاهده است. در واقع ماینوکسیدیل باعث تحریک رشد موها می‌شود ولی نمی‌تواند از ریزش دوباره ریش جلوگیری کند.
 • دیفن سیپرون: این داروی موضعی را هم باید به نواحی دچار طاسی بزنید. دیفن سیپرون باعث بروز واکنش آلرژیک بر روی پوست می‌شود که با علایم قرمزی، تورم و خارش قابل مشاهده است. به نظر می‌رسد که این دارو به نحوی سیستم ایمنی را گول می‌زند تا گلبول‌های سفید به سطح پوست بیایند و فولیکول‌ها را رها کنند. درمان با دیفن سیپرون ۳ ماهی زمان می‌برد. این دارو یکی از موثرترین راه‌های درمان ریزش موی سکه ای است.
 • آنترالین: از این دارو به شکل محلول یا کرم برای درمان بیماری پسوریازیس (یک بیماری خود ایمنی پوستی) استفاده می‌شود. آنترالین معمولاً به شکل مایعی روغنی و تیره رنگ است که باید روزی یکبار به نواحی دچار طاسی بمالید و بگذارید ۳۰ دقیقه تا چند ساعت (بسته به دستور پزشک) روی پوست بماند. آنترالین هم باعث تحریک پوست و رشد موها می‌شود. معمولاً طی ۸ تا ۱۲ هفته نتایج درمانی قابل مشاهده هستند.

درمان‌های خانگی ریزش موی سکه‌ای سر و ریش (تایید نشده)

برای درمان ریزش موی سکه ای راه‌های درمانی خانگی هم وجود دارند. تاثیر این راه‌ها از لحاظ علمی اثبات نشده و بیشتر تجربی هستند. به هر حال امتحان این راه‌ها خالی از لطف نیست و ممکن است برای شما موثر باشد.

درمان ریزش مو با سیر

خاصیت درمانی طبیعی سیر می‌تواند به درمان ریزش موی سکه ای کمک کند. پژوهشی در سال ۲۰۰۷ نشان داد که ژل سیر برای درمان آلوپسی آره آتا موثر است. در این مطالعه کسانی که از کرم‌های کورتون همراه با عصاره‌ی یا ژل سیر استفاده کرده بودند، نتایج درمانی بهتری را نشان دادند.

درمان ریزش مو با قرص ویویسکال

این مکمل طبیعی از منابع دریایی و اقیانوسی ساخته می‌شود. مصرف ویویسکال به مدت ۶ ماه می‌تواند باعث تحریک رشد موها شود. پژوهشی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که مکملی مشابه با ویویسکال در مردان دچار ریزش مو، باعث افزایش رشد موها و کاهش ریزش می‌شود.

درمان ریزش مو با مکمل‌های بیوتین و زینک

بیوتین و روی (زینک) از جمله ریزمغذی‌هایی هستند که می‌توانند باعث افزایش رشد مو و پیشگیری از ریزش شوند. بدن شما روزانه به ۳۰ میلی‌گرم روی و ۳ میلی‌گرم بیوتین نیاز دارد. رژیم غذایی سالم همراه با این مواد مغذی می‌تواند به پیشگیری و درمان ریزش موی سکه ای کمک کند.

نمونه ریزش موی سکه ای در خانم ها

سایر روش‌های درمانی

درمان‌های دیگری هم برای ریزش موی سکه ای پیشنهاد می‌شوند که در مورد تاثیر آن‌ها حرف و حدیث‌هایی وجود دارد. برخی از آن‌ها را در ادامه فهرست کرده‌ایم:

 • شیمی‌نوردرمانی که کمی قبل به آن اشاره کردیم
 • مزوتراپی مو و PRP که معمولاً برای درمان ریزش مو با الگوی مردانه و زنانه یا بهبود نتایج کاشت مو استفاده می‌شوند
 • رایحه درمانی یا آروماتراپی
 • طب سوزنی
 • میکرونیدلینگ
 • مواد پروبیوتیک
 • لیزر درمانی با لیزر کم توان
 • نوشیدنی‌ها و کرم‌های موضعی آلوئه ورا
 • آب پیاز که باید به روی مناطق دچار طاسی بمالید.
 • روغن‌های اسانس طبیعی مانند روغن درخت چای، رزماری، لاوندر (استخودوس) و نعنای فلفلی (پپرمینت)
 • سایر روغن‌ها مانند جوجوبا، بادام، زیتون و نارگیل
 • استفاده از رژیم‌های غذایی مخصوص بیماران خود ایمنی که شامل گوشت و سبزیجات فراوان است.
 • ماساژ
 • مکمل‌های گیاهی مانند جنسینگ، چای سبز و ساوپالمتو

سوالات متداول در مورد ریزش موی سکه ای

۱. علایم بیماری معمولاً از چه سنی نمایان می‌شوند؟


آغاز بیماری می‌تواند در هر سنی باشد. با این حال شروع بیماری بیشتر در سنین کودکی یا نوجوانی اتفاق می‌افتد. تقریباً در نیمی از بیماران تا حداکثر یک سال بعد از ریزش، موها بدون نیاز به درمان خاصی از نو رشد می‌کنند و نواحی طاسی از بین می‌روند. بعد از رشد مجدد موها، ممکن است دیگر این اتفاق رخ ندهد. یا در زمان‌های خاصی در ادامه زندگی دوباره دچار ریزش و در آمدن موها شوید و این چرخه تا سال‌های دراز تکرار شود.

۲. اگر والدین به این عارضه مبتلا باشند، کودکشان هم دچارش می‌شود؟


لزوماً خیر. فقط وجود سابقه‌ی ریزش موی سکه ای در خانواده خطر ابتلا به این بیماری را بیشتر می‌کند. توجه داشته باشید که افزایش احتمال ابتلا به این معنی نیست که کودک شما حتماً دچار این عارضه می‌شود. حتی در دوقلوهای یکسان (که ساختار ژنتیکی کاملاً یکسانی دارند)، اگر یکی از آن‌ها دچار آلوپسی آره آتا شود، احتمال ایجاد این بیماری در قل دیگر، حدود ۵۰ درصد است. پس عوامل وراثتی و ژنتیکی موثر هستند ولی این طور نیست که قطعاً باعث ایجاد بیماری شوند.

۳. آیا درمانی برای این بیماری وجود دارد؟


خیر؛ متاسفانه تا کنون درمان موثری برای آلوپسی آره آتا کشف نشده است. البته تحقیقات گسترده‌ای روی این بیماری در حال انجام است و احتمالاً به زودی خبرهای خوبی بشنویم. با این حال راهکارهایی وجود دارند که می‌توانند به مدیریت یا بهبود شرایط بیماری کمک کنند.

۴. ریزش موی سکه ای چه انواعی دارد؟


بسته به محل و شدت ریزش مو، این عارضه با نام‌های مختلفی طبقه بندی می‌شود. مثلاً زمانی که کل موهای سر بریزد، به آن آلوپسی توتالیس می‌گویند. زمانی که کل موهای بدن بریزد، به آن آلوپسی یونیورسالیس می‌گویند. اگر ریش شما دچار ریزش موی سکه ای شود، به آن آلوپسی باربی (به معنی ریش در زبان لاتین) می‌گویند.

۵. ریزش موی سکه‌ای دائمی است یا موقتی؟


سیر بیماری به طور کلی به دو شکل مشاهده می‌شود:

 1. ایجاد تعداد کمی ناحیه‌ی کوچک طاسی به اندازه یک سکه که بعد از مدتی (چند ماه تا یکسال) موهایشان رشد می‌کنند. (شایع)
 2. ایجاد تعداد زیادی ناحیه‌ی کوچک طاسی که ممکن است بعد از مدتی خوب شود یا به سمت طاسی کامل سر (آلوپسی توتالیس) یا ریزش تمام موهای بدن (آلوپسی یونیورسالیس) پیش برود. (نادر)

در برخی موارد ریزش موی سکه‌ای تنها یکبار رخ می‌دهد و در برخی افراد هم به صورت چرخه‌های تکرار شونده در طول زندگی مشاهده می‌شود. اگر بیماری پیش از سنین بلوغ آغاز شود، احتمال مزمن شدن و تکرار آن بیشتر است.

۶. آیا این بیماری عوارض دیگری هم دارد؟


 • خیر؛ آلوپسی آره آتا مشکلی برای سلامت بدن ایجاد نمی‌کند ولی می‌تواند اعتماد به نفس شما را کاهش داده و باعث اختلالاتی نظیر افسردگی، اضطراب یا فوبیاهای اجتماعی شود.
 • همانطور که گفتیم ممکن است ناخن‌ها نیز دچار مشکل شوند. ناخن‌ها و موها هردو از کراتین ساخته شده‌اند به همین دلیل گاهی ساخت ناخن هم با اختلال مواجه می‌شود.
 • گاهی این بیماری با بیماری سلیاک (حساسیت روده به گلوتن) مرتبط است. در این حالت قطع مصرف گلوتن به رشد دوباره‌ی موها کمک می‌کند.
 • نواحی دچار طاسی را باید با ضد آفتاب بپوشانید و اگر در جریان بیماری مژه‌های شما دچار ریزش شد، باید عینک به چشم بزنید تا نور خورشید به چشم‌ها آسیب نرساند.

۷. شیوع بیماری در چه کسانی بیشتر است؟


ریزش موی سکه ای در بین زنان و مردان به یک اندازه دیده می‌شود. شیوع آن در جامعه کمتر از یک درصد است و بیشتر در افرادی مشاهده می‌شود که بیماری عمومی یا پوستی دیگری ندارند (یعنی سالم هستند).

اگر هر کدام از شرایط زیر برای شما صدق می‌کند، خطر ایجاد بیماری در شما بیشتر است:

 • سابقه‌ی خانوادگی: در میان بستگان درجه اولِ حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بیماران، ابتلا به آلوپسی آره آتا دیده می‌شود.
 • آسم، تب یونجه، درماتیت آتوپیک، بیماری تیروئیدی، ویتیلیگو و سندرم داون: پژوهش‌ها نشان می‌دهند، افرادی که به یکی از بیماری‌های بالا مبتلا هستند، با احتمال بیشتری دچار ریزش موی سکه ای می‌شوند.

۸. آیا کمبود ویتامین D در ایجاد عارضه نقش دارد؟


ارتباط ویتامین D با بیماری‌های خود ایمنی مدت‌ها است که مورد بحث و بررسی است. دانشمندان مشاهده کرده‌اند که برخی از مبتلایان به ریزش موی سکه ای دچار کمبود ویتامین D هم هستند. به هر حال فعلاً نمی‌توان با قطعیت در این مورد نظر داد و نیاز به پژوهش‌های بیشتری هست.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.8 / 5. تعداد رای ها 654

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

این مطلب را هم بخوانید
جلوگیری از ریزش مو - راهکار مهم در مورد درمان ریزش مو

نوشته های مشابه

88 دیدگاه

 1. ریزش موی سکه ای معمولا از استرس بیش از حد هستش.برای درمان ریزش مو من از داروگیاهی جواب گرفتم البته با تجویز متخصص طب سنتی و گیاهی نه خود درمانی و…

 2. سلام تورو امام حسین ک چنروز دیگه عذاشه اینو بخونید کمک میخام من پسری ۲۸ ساله هستم امشب خواهر بزرگم از شهرستان به منزل ما اومد و بطور اتفاقی گفت پشت سرت مگه شکسته دوجایه خالی داره تعجب کردم گفتم عکس گرفت تا دیدمش چون چندین سال مشکل اعصاب دارم و به همین خاطر معاف خدمت شدم و چنبار بیمارستان اعصاب بستری شدم و الانم دارویه اعصاب قوی مصرف میکنم الان واقعا حالم بده هرچی تو خونه بود رو خورد کردم و الان تو اتاقم درو قفل کردم دارم قرص میخورم و سیگار میکشم سرم رو هم زدم ب دیوار خون تو صورتم و لباسامه بجون مادرم ک عزیزترینمه دارم منفجر میشم تورو قران کمکم کنید فقط یچی بگید بهم

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش موی شما سکه ای است و با درمان استرس و اعصاب شما برطرف می شود.

  2. یکم خودت کنترل کن این کارایی که شما کردیدریزش مو عارضه قابل توجهی نیست.

  3. سلام
   نگران نباش
   هرچی نگرانی و استرس به خودت راه بدی شرایطتت بدتر میشه برو پیش متخصص پوست یه امپولی هست میزنن بهتر میشی

 3. سلام
  بنده۱۹ سالمه و ۱ سال و نیمه ریزش مو دارم.۱ سال رفتم یزد دکتر نور بالا متخصص پوست و مو که از همه ی ایران پیش اون میرفتن.۶ ماه اول تمام مو های بدنم در اومد با تزریق کورتون و قرص بتامتازون و محلول مانکسیدیل اما بعد ۶ ماه دوباره شروع به ریزش کرد.علتش هم استرس بود.

 4. سلام.
  من پسری دارم 9سالش هست تقریبا دوسال پیش ریزش مو با یک نقطه اندازه سکه شروع شد رفتیم پیش دکتر یه سری دارو بهش داد بهترشدن ولی مجدد بعد6ماه مجددا ازقسمت پایینتر شروع شد وباشدت بیشتر تا اسفندماه پارسال وشروع شد با بحران کرونا.یکی ازفامیلا داروگیاهی پیشنهاد داد رفتیم ومشکلش بدترشد.حقبقتش پرخاشگری و عصبانیت خیلی داره اکثرا میگن ناشی از پرخاشگریش هست.بخدا موندیم چکار کنیم.پیش کدوم دکتر بریم

  1. با سلام و وقت بخیر

   ابتدا سعی کنید مشکل عصبی و استرس فرزند خودتون رو حل کنید. بیشتر علت ریزش موی سکه ای بخاطر مشکلات عصبی و روانی است.

 5. سلام
  چهار سال است که لیکن پلان سر دارم ، واقعا هیچ راهی ندارد ، تقریباً سی درصد از موهامو به طور پراکنده از دست دادم ،

  1. با سلام
   درمان قطعی ریزش سکه ای را بلدم صد در صد جواب میده.
   ترکیبش خیلی ساده است به مدت ۱۰ روز الی ۱۵ روز.
   شماره خودم:—–
   هرکه خواست زنگ بزنه

  2. دوست عزیز اینجا جای چرت و پرت نشر دادن و تبلیغات دروغین و کلاهبرداری نیست. برو تا بنده های خدا رو به راه غلط ننداختی سعی کن روزیتو از راه حلال بدست بیاری.

 6. من 32 ساله هستم و دو بار به فاصله 5سال دوچار ریزش موی سکه ای شدم . چیزی که من تجربه کردم هر بار که این ریزش مو در من اتفاق افتاده در شرایط سخت زندگی بوده که استرس زیادی داشتم. به نظر من استرس زیاد و شک عصبی باعث ریزش موی سکه ای میشود

 7. دو روزی است ک متوجه شدم گوشه جلوی سمت راست موهام دچار ریزش سکه مانند البته خیلی کوچیکتر از سکه است شده.موهای پرپشتی دارم و حتی ریزش مو هم ندارم.استرس گرفتم و دارم افسرده میشم دو روزه

 8. سلام من چندین‌ سال هست که درگیر این بیماری هستم همه کار رو هم بگین انجام دادم از تزریق بگیر تا محلول ماینوکسیدیل فقط تو یک پرسه کمی من به بدنم میزانی استروئید‌ رسوندم‌ که باعث روش بیشتر موهای بنده شد و الان هم چون دیگه مصرف نمیکنم مو های بنده با مقداری گم ریخته ولی بیشترش‌ اوکی شده لازم هست به دکتر غدد‌ مراجع کنم برای از سر گیری استروئید

 9. سلام
  من ۹ ماه که زایمان داشتم
  و۳ماه هست که مادرمو از دست دادم و شوک بزرگی رو تحمل کردم و هنوز از نظر روحی بد هستم ۱ماه بعد از فوت مادرم متوجه شدم دونقطه از سرم ریزش مو به صورت سکه ای داره و الانم ریزش شدید موهامو دارم و البته خارش هم دارم
  این ریزش سکه ای هست یا چیز دیگه
  ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله به احتمال زیاد ریزش موی سکه است. برای درمان ابتدا باید از استرس دوری کنید و به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

  2. سلام خسته نباشید
   من الان ۲۲سالمه این بیماری تقریبا از سن۱۱ سالگی گرفتم یکبار در اومد تقریبا۲سال طول کشید که من از نوع شدید گرفتم کل بدنم گرفت ،همه فکر میکردن شیمی درمانی شدم در اون حد بود،و بعد رفتم دکتر برام کورتون نوشت و در اومد دوباره،ولی باعث شد ۲۰ کیلو اضافه وزن بیارم،۲سالی خوب بود که دوباره این بیماری اومد سراغم ولی خیلی ضعیف تر از قبل، الان هم دوباره داره رشد میکنه.،و (به دکتر هم مراجعه نکردم برا بار دوم،)

 10. سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما عزیزان من یک دختره ۹ساله دارم که دچاره ریزش مو سکه ای شده قبلش ریزش موی شدیدی داشت بعد از مدتی بطور ناگهانی متوجه شدم یک قسمت از سرش به حالت دایره شکل کاملا ریخته بعد از دو روز دیدم از یک قسمت دیگه به شکل بیضی شکل ولی یه خورده بزرگتر از قبلی ریخته دوتا دارو براش گرفتم یک قطره روغنی به اسم کلوتریمازول و یک قرصه زینک پلاس البته ناگفته نماند دخترم از کوچیکی مشکل دفعه پروتئین کلیه داره از زمانیکه قطره رو به سرش میزنم و قرصو بهش میدم ریزش موی سرش قطع شده خواستم بپرسم چیکار کنم آیا این دو دارو که براش گرفتم تاثیری داره یا نه ممنون میشم جوابمو بدین و راهنماییم کنید بازم ازتون ممنونم

  1. با سلام و وقت بخیر

   خیر دارو و موادی که تجویز شده می باشد تاثیری چندانی ندارد. عمده دلیل ریزش مو استرس و شوک روحی می باشد. نسبت به درمان احتمالی این مسئله اقدام کنید.

 11. سلام خسته نباشیدچندروزپیش ک ارایشگاه رفتم دیدم یه دایره کوچک ازموهای پشت گردنم نیستیه چیزی مثل جوش زده و موی روش ازبین رفته علتش چیه همین ریزش موی سکه ییه؟

  1. عرض ادب و احترام

   توضیحات شما کافی نیست. ممکن است به دلیل عفونت باشد. حتما به پزشک مراجعه فرمایید.

 12. سلام وقتتون بخیر.
  من سه چهار سالی هست که موهام میریزه، کلی دارو از جمله hair vit و ویتامین سی و.. مصرف کردم، prp هم انجام دادم ولی احساس میکنم هیچ تاثیری نگذاشته.
  الانم موهامو کامل زدم، متوجه شدم که موهام بصورت نقطه نقطه های نیم سانتی کامل ریخته.
  موهام از جلو و از پشت خیلی میریزه، البته کلا کم پشت شده.
  لطفا اگه دلیلش رو میدونید راهنمایی کنید متشکرم ????????????
  ممنونم از وبسایت خوبتون????

  1. سلام..منم این مشکل رو دارم..دقیقا از زمانی شروع شد که یکی از عزیزانم رو ازدست دادم..ماله من فقط به اندازه سکه اونم یکی بیشتر نمیشه منظورم یه نقطه است و معمولا دوباره بعد مدتی خودش رشد میکنه..گاهی هم دیدم درعرض یک هفته همون نقطه اندازه چند ماه روشد کرده و بابقیه یکی شده..امامتاسفانه دو ساله که هرچند وقت یک بار این اتفاق میفته و خود به خود بعد تقریبا ۲ماه درعرض چند روز با بقیه یک دست میشه..ظاهرا ول کن هم نیست🤠😑آیا نیاز داره واسه درمان اقدام کنم؟؟میترسم بد تر بشه سوزن بزنم

  2. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است برای درمان اقدام کنید. مهمترین درمان هم دوری از نگرانی و استرس است.

 13. سلام من ۱۶ سالمه چند روزی توی سرم یه برامدگی ماننده جوش به وجود امده بود بعد یه هفته نرم شده بود و من اونو فشار دادم و عفونت ازش بیرون اومد بعدش به اندازه ۲ سانت موهام ریخت و الان ۲ هفتس که موهام رشد نکردن و بصورت دایرس باید چکار کنم ایا رشد میکنن باز ????????????????

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر عفونت ریشه مو به موهای مجاور هم رسیده باشد فولیکول های درگیر از بین میرون و دیگه مویی در نمی آید. بهر حال به متخصص مراجعه تا درمان شود.

 14. سلام. من دقیقا یکسال پیش ۳ سی سی فیلر در چانه م تزریق کردم در یک کلینیکی. که چند روز بعد تزریقی مقداری عفونت کرد و با مصرف انتی بیوتیک برطرف شد. اما متاسفانه با گذشت یکسال از تزریق همچنان در محل تزریق به اندازه یک دایره یا قطر یکسانت ریش رویش نداره در چانه م به هیچ عنوان . دو ماه دیگه هم مراسم عروسیم برگزار میشه و شدیدا بابت این قضیه تحت فشار و استرس هستم.خواستم ازتون کمک و راهنمایی بگیرم

  1. عرض ادب و احترام

   باید مراجعه به پزشک کنید.
   اگر سکه ای باشد میتوان با تزریق تریامسینولون درست کرد. اگر در اثر عفونت قدیم فولیکل ها از بین رفته باشند شاید بتوان با کاشت مو درمان کرد.

  2. سلام من الان ۳۸ سالمه و تقریبا از اواخر سال ۹۷ متوجه شدم که موهای سرم از پشت ریزش پیدا کرده به مدتی بی خیال بودم چون با کسانی که مبتلا شده بودند صحبت کردم اغلب گفتند که خودش دوباره رشد می کنه ولی ترمیم نشد و رفتم دکتر یه کورتون شش بار به قسمت های سرم که در حال ریزش بود تزریق کرد بازهم توفیری نکرد و رفتم بیمارستان رازی دکترش برام کورتون نوشت و من هم نمی خواستم کورتون بزنم و نزدم و شروع کردم به درمان خانگی ولی بازم نه تنها خوب نشد بلکه دایره وسیع آری از پشت سرم رو در برگرفت و الان تقریبا یک سال و نیمه که من به شدت ناراحت و غمگینم بابت این موضوع ،،😪😪 به نظرتون باید چی کار کنم

 15. سلام خسته نباشید .اگه مویی که بعد ریزش رشد کرده باش سفید نباش .ریزش سکه ای نیس؟ممکنه عفونت قارچی باش؟

 16. سلام.من حدود یکسال پیش ریزش شدید سکه ای پیدا کردم که با تزریق و قطره بعد 7 ماه درست شد ولی دوباره بعد چند ماه دوباره ریخت.چیکار باید بکنم.واقعا افسردگی شدید گرفتم.

 17. سلام و عرض ارادت
  بنده دوسال پیش ابتدا در پشت سرم پایین سمت راست (گوشه سمت راست) اندازه سکه ریزش کرد رفتم پیش دکتر آمپول زدم اما مو رشد نکرد همزمان از پس مدتی بعد موهای ریشم در زیر فکم کامل ریزش کرد اما پس از چندین ماه استفاده از لوسیون و قرص و . . . پشت گردنم و زیر فکم مو رشد کرد اما اینبار در پشت سرم وسط(قسمت گیجگاه سر) دچار ریزش مو شدم که با گذشت زمان یه مقدار موهای کوچیک آورده ناگفته نماند که جلوی چانه ام ریزش مو داشت اما الان بعد از یک سال داره مو های نازک نیاره البته موهای سالم هم چن تا آورده ، روی دو ناحیه از دو دستم هم ریزش ضعیف دارم اما باید بگم که من دچار آسم خفیف هستم قبلا مشکلات شخصی داشتم (استرس)زود عصبی میشدم ولی الان کمتر شده استرسم و ساعت خواب و میزان خوابم خوب و تنظیم نیست .
  فکر میکنم عامل اصلی ریزش موی سکه ای همین باشه

 18. با عرض سلام و خسته نباشید…پسرم 4 سالشه آمپول کورتون تزریق کردیم الان 40روزه موهاش در نیومده ..چند روز طول میکشه تا دوباره موی سرش رشد کنه ؟

 19. سلام من حدودا ۵ ساله گرفتارش شدم از ریشم شروع شده و الانم ۴ لکه از موهای سرم اینطور شده ، هیچ راه درمانی نداره همه این مواردی که ذکر شده توسط مشاورین عزیز رو هم انحام دادم ولی هیچ فایده ای نداره فقط آرامش و نداشتن استرس میتونه به پیشگیری از این بیماری کمک کنه ، سعی کنید دور از استرس باشید و داروهای ضد استرس مصرف کنید .

 20. سلام دوماه است که متوجه شدم موهای سرم سمت چپ ریزش سکه ای دارد و سکه ها بیشتر هم میشود موهایم را کوتاه کردم البته چون تو قرنطینه هستیم خودم کوتاه کردم ولی بازم ریزش در همون ناحیه است چه کار کنم گاهی تو خونه روغن سیاه دانه یا روغن زیتون میزنم واز آب پیاز حالا چه کار کنم دکتر هم نیست آیا میتونید را هنمایی کنید تو ایمیل بفرستید ممنون

 21. سلام من بیشتر از دوسال دچار ریز موی سکه ی بود خیلی دخترای پوست و انواع دارها از جمله کرتونها که خیلی هم به بدن آسیب میزنن استفاده کردم دکتر پوست میگه برو سه ماه دیگه بیا خوب میشی دارو استفاده نکنی دوباره میریزه تا اینکه تصمیم گرفتم برم پیش یک روانشناس که کارش درست بود صحبت کردم مشکلم حل شد باید مشکل استرس و اضطراب درونی حل بشه هرچقدر برید دکتر پوست فایده نداره چه برا بچه و چه بزرگسال ما ایرانیا از متاسفانه اسم روانشناس میاد میترسیم اینجوری نیست مشکلتون رو با یه روانشناس در میون بزارید.

 22. سلام من حدود دو سالو نیم این بیماری رو دارم و هر چی دکتر میرم کاملا خوب نمیشم یعنی موهای اون قسمت ها رشد میکنه و قسمت های دیگه ریزش میکنه
  لطفا اگر کسی درمان قطعی این بیماری رو میدونه یا دکتری رو میشناسه ک رفته و کاملا خوب شده معرفی کنه.. مرسی

 23. سلام
  منم ریزش موی سکه ای گرفتم که صورتم افتاده قبلا یکی بود ولی چهار تا شده الان از سیاه دانه و روغن رز ماری استفاده می‌کنم که از جاشون موی نازک سفید رنگ در میاد و امروز هم با مطالعه زیاد رفتم حجامت کردم ببینم جواب میده یا نه
  با تشکر

 24. من ده سالی هست که چهار بار ریزش سکه ای رو تجربه کردم. از مکمل های زینک پلاس استفاده کردم به همراه محلول تونیک سینره که هر شب سرمو با بیست قطره از محلول ماساژ میدادم هر بارم نتیجه گرفتم. من دلیله ریزش موهام استرس شدیده. البته طریقه مصرف محلول سینره سه بار تو هفته هست.

  1. عرض ادب و احترام

   مهمترین دلیل ریزش موی سکه ای همان استرس می باشد که اعلام کردین. بهترین راهکار مراجعه به پزشک متخصص می باشد.

 25. سلام .من 25 سالمه حدودا دوماهه موهام از دوناحیه ریزش سکه ای گرفته .قرص یا پماد خاصی میتونین پیشنهاد بدین .ممنون

 26. سلام.من یه ماه هست که متوجه شدم به صورت سکه ای دو طرفه سرم پشت گوش هام خالی شده .سمت چپم حالت بیضی و بزرگه سمت راست سرم قطر دو سانت که داره بیشتر میشه.با یه دارو که از داروخانه تهیه کردم موهای ریز سمت چپ سرم در اومده اما سمت راست همچنان در حال ریختنه
  من چطوری جلوی ریزشو بگیرم.؟؟؟؟آیا کوتاه کردن موهام کمکی می‌کنه؟؟؟؟.واقعا منو دبرس کرده!!!و چقدر زمان میبره تا خوب بشه????

  1. عرض ادب و احترام

   علت آن استرس و در موارد نادری بیماری خود ایمنی است اگر تا شش ماه خودش در نیامد باید تزریق کورتون انجام شود. اگر الان هم خیلی روی اعصاب است. می توانید تزریق را انجام دهید. توجه داشته باشید که این درمان علاج نیست فقط در جهت کنترل این ماجراست.

 27. سلام من الان چند ماهه موهام سکه ای ریخته و از ماه اول هم تریامینوسولون تزریق کردم ی قسمت هایی در اومده اما باز ی قسمت هایی داره میریزه.

 28. سلام
  من یکماهی هست متوجه شدم که ریشم دچار یک مورد کچلی سکه ای شده باید چیکار کنم؟

 29. سلام من حدود دوسال پیش پشت سرم یه قسمت کوچیک خالی شد کچلی سکه ای گرفته بودم رفتم دکتر امپول تزریق کردو یه پماد دادو با قرض زینک اما الان دوباره بخاطر استرس هایی ک داشتم احساس میکنم یه هفتس موهام داره به شدت ریزش میکنه اما جایی هنوز خالی نشده اما قبلا هم یهویی ریزش کزده بود وبعد معلوم شد خیلی میترسم به نظرتون الان چیکار کنم؟

  1. عرض ادب و احترام

   نسبت به درمان وضعیت روحی و استرس خود اقدام کنید. سپس برای درمان مو و وضعیت ریزش موها به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. مادامی که استرس داشته باشید درمان ریزش مو نتیجه نخواهد داد.

  2. سلام راهی وجود داره که جلوی پیشرفتش گرفته بشه بعد جاهای که ریخته اگر رشد نکرد کاشته بشه ینی مو بکاریم

 30. سلام همسر من جلوی سرشون سمت چپ سکه ایی ریخته چیکارکنم دربیاد،داره دیوونه میشه

 31. سلام من ۵۱سال سن دارم ریزش مو سکه ای پیدا کردم رفتم دکتر آمپول تزریق کرد ورقص تقویتی به من داد موها رشد میکنند ولی احساس می کنم جلوی سرم خیلی کم پشت شده البته نه بصورت سکه ای لطفا راهنمایی بفر مایید

 32. سلام خسته نباشید چند ساله ک موهام میریزه اما قبل از ازدواج کم میریخت ولی عروسی ک کردم ریزشش چند برابر شد و رفتم بیمارستان رازی ک بهم دیترانل تجویز کردن ولی هنوزم ریزش داره و ی جا ک ی زیره شروع ب رویش میکنه از ی جای دیگ میریزه الان جلوی سرم ریخته نمیدونم چیکار کنم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش موی سکه ای دارید ؟ یا مدل ریزش موی شما متفاوت است ؟

 33. سلام من نزدیک یک ماه شده دچار ریزش مو سکه ای شدم ولی اینقد استرس دارم ک حد نداره

 34. سلام وقت بخیر یک ماه جلوی سرم مثل یه سکه خالی شده ولی خیلی کم موهای ریز داره سمت رأست سرم هست ممنونم

 35. سلام من ۱۵سالمه ۸/۹ماهه کچلی سکه گرفتم اول بجا بود ولی به مدت زمان بیشتر شد و هفت تا شد خیلی عذاب اوره پیش متخصص رفتم گفت یکم طول می‌کشه و قرض آمپول و قطره داد بنظرتون درمان داره؟

 36. سلام همسر من دچار ریزش سکه ای ریش شده و متاسفانه دارو هم استفاده کرده ولی جواب نگرفت بعد از تمام شدن داروها باید امپول استفاده میکردن که نکردن الان ریششون داره درمیاد ولی سفید رنگه و بسیار نازک آیا به مرور مثل بقیه ریششون میشه؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   بلی اولین سری موها سفید است بعد به مرور رنگ قبل را می‌گیرد و مثل بقیه ریش می‌شود.

   پیروز باشید

  2. منم دچار ریزش مو سکه ای شدم ولی دارو مصرف نکردم بعد چند مدت در میاد ؟؟؟

  3. با سلام و احترام

   تا شش ماه اگر در نیامد به پزشک متخصص مراجعه کنید که تریامسینولون تزریق کند.

   پیروز باشید

 37. سلام خسته نباشید . حداقل زمانی که مو در ریزش سکه ای دوباره رشد کنه چقدر هست

 38. با سلام.پسر هفت ساله من دقیقا چهار ساله که موهاش میریزه و هر سری یه قسمت ازش میریزه و چندین دکتر مختلف بردم کلا گفتن ریزش سکه ای .دیگه کلافه شدیم بخدا مدرسه که میره هم کلاساش مسخره میکنن .خواستم ببینم درمان قطعی داره آیا؟

  1. عرض ادب و احترام

   درمان قطعی خیر، شاید اگر اضطراب و استرس پسرتان کمتر شود موضوع حل شود.

   پیروز باشید

 39. سلام. من الان نزدیک ۳ ماهه یه قسمت از موهام حدودا زیر گوش سمت چپم مو رشد نمیکنه ویه حالت سکه ای شکل شده. خواستم بدونم این همون ریزش مو سکه ای هست؟ چطور باید از شرش راحت بشم

  1. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص صحیح باید مدل ریزش را از نزدیک مشاهده کرد یا حداقل عکس ارسال کنین. برای تشخیص صحیح با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنین.

   پیروز باشید

  2. سلام دختر م چهار ساله است دو سال میشه ریزش مو سکه ای داره به هند هم بردیم به ایران هم آوردیم دارو دادن گفتن خوب میشه خوب هم میشه ولی دوباره می‌گیره چی کار کنم

 40. سلام
  ببخشید اگر کسی چند سال دچار ریزش موی سکه ای باشه و بیشتر موهاشو از دست داده باشه میتونه مو بکاره؟اگه موی کافی روی سرش نداشته باشه و خانم هم باشه چجوری بانک موی اونو میشه تامین کرد؟

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه تا زمانیکه ریزش موی فعال و در حال پیشرفت وجود دارد نمی‌شود کاشت. اصولا ریزش موی سکه ای اندیکاسیون کاشت نیست.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا