جوانسازی پوست

بهترین راهکارهای خانگی درمان و از بین بردن لک صورت

پرسش و پاسخ با پزشک متخصص پوست و مو

راهنمای مطالعه

4.3
(170)

زیبایی و شادابی پوست نقش مؤثری در افزایش اعتماد به نفس افراد  دارد. از طرف دیگر اعتماد به نفس بر تعاملات اجتماعی و موفقیت ما تأثیر انکار‌ناپذیری دارد. در صورتی که شما از جمله افرادی هستید که به دلیل لکه‌‌های صورت از رفتن در جمع دوستان و اجتماع خودداری ‌‌می‌کنید یا اگر مدت زمان طولانی است که نگران لکه‌‌های روی صورتتان هستید، باید بگوییم که نشستن در خانه و دست روی دست گذاشتن، راه حل این مشکل نیست. باید راهی پیدا کنید که پوستی تمیز و شفاف داشته باشید و اعتماد به نفس از دست رفته خود را بازیابید. امروز شما با بهترین راهکارهای خانگی از بین بردن لک صورت آشنا ‌‌می‌شوید.

همیشه راه حل برطرف کردن لکه‌‌های صورت، داروها و محلول‌‌های شیمیایی نیست. در بسیاری مواقع این داروها باعث پوسته پوسته شدن، خشکی و تحریک پوست ‌‌می‌شوند. به نظر ما راهکارهای خانگی، گزینه امن‌تری برای برطرف کردن لکه­ های صورت هستند. ما این مژده را به شما ‌‌می‌دهیم که راهکارهای مطرح شده در این مقاله، خانگی و ساده هستند. لطفا با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت‌؛ دلایل ایجاد لک صورت

شاید لازم باشد قبل از پرداختن به بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت، درباره دلایل تشکیل و ایجاد لک صورت صحبت کنیم. دلیل اصلی ایجاد لک در صورت، تولید زیاد چربی در پوست است. پس از ترکیدن آکنه و از بین رفتن جوش‌، جای آن‌‌ها به‌صورت لک روی صورت باقی ‌‌می‌ماند.

مسدود شدن منافذ پوست با سلول‌‌های مرده و چربی زیاد، منجر به آکنه و  سپس لک در صورت ‌‌می‌شود. اگر تجمع چربی و مسدود شدن منافذ در لایه‌‌های بالایی اپیدرم اتفاق بیفتد، جوش‌‌های سرسیاه در پوست ظاهر ‌‌می‌شوند؛ اما در صورتی که تجمع سلول‌‌های مرده و چربی در لایه‌‌های داخلی پوست رخ دهد، آکنه در پوست ظاهر ‌‌می‌شود.

عوامل متعددی در ایجاد جوش و آکنه در صورت مؤثر هستند. مهم‌ترین عوامل مؤثر در این زمینه عبارت‌اند از:

 • ژنتیک فرد؛
 • تغییرات هورمونی؛
 • استرس و فشارهای روحی و روانی؛
 • تغذیه؛
 • عفونت‌‌ها.

در انتهای این نوشتار به اکثر پرسش های پرتکرار شما درباره لک صورت از پزشک متخصص کلینیک خانه سفید پاسخ داده ایم. تا پایان با ما همراه باشید.

آب گوجه‌فرنگی

آب گوجه‌فرنگی سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است. این ماده باعث ‌‌می‌شود، منافذ پوستی که در اثر آکنه باز شده بودند، بسته شوند. مقدار بالای لیکوپن موجود در گوجه‌فرنگی به روشن شدن لکه‌‌های تیره کمک ‌‌می‌کند.

برای استفاده از گوجه‌فرنگی در برطرف کردن لک صورت، پوست خود را با گوجه‌فرنگی ماساژ دهید. بعد از مقداری ماساژ پوست، اجازه دهید پوست شما به همین حالت بماند. بعد از ۱۵ دقیقه که پوست شما خشک شد، حالا آن را بشویید. این کار را ۱۵ روز تکرار کنید. ما به شما قول ‌‌می‌دهیم نتیجه کار شما را متعجب خواهد کرد.

گوجه فرنگی

ژل آلوئه ­ورا

یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت که به راحتی در منزل انجام ‌‌می‌شود، استفاده از آلوئه ورا است. با توجه به اینکه این ماده حاوی پلی ساکارید است، باعث ایجاد سلول‌‌های جدید در پوست و بهبود لک و زخم‌‌ها ‌‌می‌شود. این ماده یک مرطوب کننده طبیعی نیز است و از پوست در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت ‌‌می‌کند.

ژل آلوئه ورا را روی پوست خود بمالید و بعد از خشک شدن پوست خود را بشویید. به مدت یک ماه این کار را انجام دهید. به­ مرور متوجه ‌‌می‌شوید که لکه‌‌های صورت شما، روز به روز کمتر ‌‌می‌شوند.

ژل آلوئه ورا

استفاده از سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ حاوی آنزیم‌‌هایی است که سبب یکدست شدن پوست، روشن شدن تیرگی و لکه‌‌های پوست ‌‌می‌شوند. برای استفاده از این ماده، ابتدا سفیده و زرده تخم مرغ را جدا کنید. سپس سفیده تخم مرغ را روی پوست خود بمالید و اجازه دهید که خشک شود. پس از خشک شدن کامل، آن را با استفاده از آب سرد بشویید.

استفاده از سفیده تخم مرغ،  دو بار در هر هفته، برای یک ماه توصیه ‌‌می‌شود. از این ماده استفاده کنید و تأثیر آن را در بهبود کیفیت پوست خود ببینید.

سفیده تخم مرغ

استفاده از عسل

خاصیت آنتی‌اکسیدانی و ضد‌التهابی عسل به روشن شدن رنگ پوست و لکه‌‌های پوستی کمک ‌‌می‌کند. بنابراین کاربرد عسل یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است. یک قاشق چایخوری عسل را بردارید و با انگشت روی لکه‌‌های صورت بمالید. بعد از ۱۵ دقیقه با آب سرد صورت خود را بشویید. این کار را به مدت ۱۵ روز تکرار کنید.

در صورتی که مقداری زردچوبه به عسل اضافه کنید به خواص ضد‌التهابی و آنتی‌اکسیدانی آن کمک ‌‌می‌کند.

عسل طبیعی

استفاده از لیمو

آب لیمو به‌عنوان یک ماده سفید کننده طبیعی برای پوست عمل ‌‌می‌کند و در بهبود جای لک و زخم نیز تأثیر قابل توجهی دارد. بنابراین این ماده نیز ممکن است از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت باشد.

مقداری آب لیمو را روی لکه‌‌های صورت خود بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه آن را با آب سرد بشویید. اگر این کار را به‌مدت ۱۵ روز تکرار کنید، متوجه تأثیر آن روی پوست خود ‌‌می‌شوید.

لیمو برای از بین بردن لک

بخور دادن صورت

بخور صورت باعث باز شدن منافذ بسته پوست ‌‌می‌شود، به این ترتیب محتویات درون منافذ پوست اعم از چربی، سلول‌‌های مرده پوست، باکتری‌‌ها و مایعات چرکی راحت خارج ‌‌می‌شوند. با خروج این مواد و جلوگیری از تجمع آن‌‌ها در زیر پوست، از بروز جوش و آکنه جلوگیری ‌‌می‌شود.

استفاده از روش بخور دادن در پاکسازی پوست، قدمت زیادی دارد.

بخور صورت

سرکه سیب

خاصیت قلیایی سرکه سیب در صورت استفاده موضعی روی پوست، باعث بهبود تعادل PH ‌‌می‌شود و خواص ضد میکروبی این ماده از رشد باکتری‌‌ها که زمینه ایجاد آکنه در پوست هستند، جلوگیری ‌‌می‌کند.

برای استفاده از سرکه سیب به منظور بهبود لک‌‌های صورت، یک سوم فنجان سرکه سیب و یک فنجان کامل آب را در یک ظرف شیشه‌ای بریزید. محلول حاصل از آب و سرکه سفید را درون یک بطری استریل‌شده و تمیز ریخته و به‌خوبی تکان دهید. چند قطره از این محلول را روی یک پنبه تمیز بریزید و از آن برای پاک کردن صورت خود استفاده کنید. اجازه دهید مواد به مدت ۵ الی ۲۰ ثانیه روی پوست شما بمانند و سپس پوست خود را بشویید.

نکات مهم در استفاده از سرکه سیب برای از بین بردن لک صورت:

 • قبل از استفاده از سرکه سیب پوست شما باید کاملا تمیز باشد؛
 • در صورتی که پوست شما حساس است از مقدار بیشتری آب استفاده کنید و به اصطلاح محلول را رقیق‌تر کنید؛
 • در استفاده از سرکه سیب روی پوست کمی ‌احتیاط کنید. بهتر است اول مقداری از آن را روی پوست خود امتحان کنید و در صورتی که عکس‌العمل شدیدی از پوست شما ظاهر نشد، به استفاده از آن ادامه دهید.

سرکه سیب

کمپرس سرد

یکی دیگر از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت که در خانه به راحتی قابل انجام است، استفاده از کمپرس سرد است.این روش که در واقع روشی سرما درمانی است، به کاهش قرمزی و تورم مرتبط با آکنه‌‌های التهابی کمک ‌‌می‌کند.

یک قطعه یخ را در یک دستمال یا پارچه نرم و تمیز بپیچید و آن را به مدت ۲۰ الی ۳۰ ثانیه روی پوست در محل آکنه بگذارید و سپس بردارید. این کار را چند بار در روز انجام دهید.

کمپرس گرم

علاوه بر کمپرس سرد از کمپرس گرم نیز برای تمیز کردن پوست و جلوگیری از ایجاد آکنه استفاده ‌‌می‌شود. وقتی گرمای ملایمی ‌روی حفره‌‌های چرکی پوست قرار ‌‌می‌گیرد، چرک به‌آرا‌‌می ‌به سمت بیرون حرکت ‌‌می‌کند و به اصطلاح سر باز ‌‌می‌کند.

برای استفاده از کمپرس گرم در تمیز کردن پوست کافی است که یک دستمال تمیز را در آب گرم فرو کرده و سپس آن را بفشارید که آب‌‌های اضافی آن خارج شوند. سپس پارچه مرطوب شده با آب گرم را روی پوست صورت خود قرار دهید.

توجه کنید که گرمای آب و پارچه نباید در حدی باشد که احساس سوختگی به شما دست دهد.

استفاده از خیار

استفاده از آب خیار نیز یکی دیگر از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است. با توجه به اینکه خیار سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان است، استفاده از آن در برطرف کردن لک‌‌های صورت و شاداب کردن تأثیر زیادی دارد.

یک پنبه تمیز را در آب خیار تازه خیس کنید و آن را روی پوست خود بمالید. اجازه دهید که ۲۰ دقیقه بماند و سپس صورت خود را با آب سرد بشویید.

استفاده از خیار برای از بین بردن لک صورت

تنظیم مقدار روی در بدن

روی در ترشح هورمون­های آندروژنیک از قبیل تستوسترون تأثیر قابل توجهی دارد. عدم تعادل در ترشح این هورمون‌‌ها در بدن، سبب ایجاد آکنه و جوش صورت ‌‌می‌شود؛ بنابراین با استفاده کافی از مواد غذایی غنی از روی و تأمین روی بدن، مقدار ترشح این هورمون‌‌ها متعادل ‌‌می‌شود و درنتیجه از ایجاد جوش و لک در پوست صورت پیشگیری ‌‌می‌شود.

برخی از بهترین منابع روی شامل تخم هندوانه، غلات غنی شده، لوبیا، سیب زمینی، گوشت گاو و گوشت بره است.

علاوه بر این با تجویز پزشک، امکان استفاده از مکمل‌‌های روی نیز وجود دارد. البته بهتر است که با رژیم غذایی مناسب مقدار روی مورد نیاز بدن خود را تأمین کنید و در صورتی که مقدار روی بدن شما با استفاده از مواد غذایی تأمین نشد، از مکمل‌‌های روی استفاده کنید.

استفاده از کرم‌‌های روی نیز در شادابی و زیبایی پوست تأثیرگذار است؛ اما استفاده از این کرم‌‌ها نیز باید با مشاوره پزشک باشد.

لایه‌برداری پوست

همان طور که بیان شد، تجمع سلول‌‌های مرده پوست در منافذ پوستی، عامل اصلی ایجاد آکنه است. جای آکنه و جوش نیز بعدها به صورت لک روی پوست ظاهر ‌‌می‌شود. توصیه ‌‌می‌شود که لایه برداری پوست، هرچند وقت یکبار، نقش بسیار مهمی‌ در از بین بردن لک‌‌های صورت دارد و از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است.

لایه بردارهای شیمیایی شامل اسید سالسیلیک و اسید گلیکولیک ‌‌می‌شوند. استفاده از این لایه بردارها باعث ریزش بالاترین لایه پوست مرده و آسیب دیده ‌‌می‌شود و به‌جای آن لایه جدید پوستی که بدون لک است، تشکیل ‌‌می‌شود.

انتخاب لایه‌بردار مناسب پوست شما، توسط متخصص پوست انجام ‌‌می‌شود. او ‌‌می‌داند که چه ماده لایه‌برداری برای پوست شما مناسب‌تر است.

لایه برداری شیمیایی

ماسک عسل و دارچین

ترکیب عسل و دارچین، قابلیت مقابله با باکتری‌‌ها و کاهش التهابات را دارد. باکتری‌‌ها و التهابات پوستی دو عامل اصلی ایجاد آکنه‌‌ها هستند. آکنه و جوش نیز زمینه ایجاد لک در صورت هستند. طبق یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۷، ترکیب عسل و دارچین دارای اثرات ضد باکتریایی است. علاوه‌بر‌این همان‌طور که بیان شد، عسل به‌تنهایی نیز برای از بین بردن آکنه و لک صورت مفید است.

برای تهیه ماسک صورت عسل و دارچین، ابتدا باید ۲ قاشق عسل و ۱ قاشق دارچین را مخلوط ‌‌‌کنیم. مخلوط این دو ماده به‌صورت خمیر در‌‌می‌آید. بعد مقداری از این خمیر را روی صورت ‌‌می‌گذاریم و به‌ مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صبر ‌‌می‌کنیم ماسک کاملا خشک شود و سپس آن را می‌شوییم.

نکته مهم در استفاده از این ماسک این است که پوست صورت باید کاملا تمیز باشد.

روغن درخت چای

روغن درخت چای دارای خواص ضد‌باکتریایی و ضد‌التهابی است. بنابراین استفاده از محلول تهیه شده با این ماده نیز، یکی از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت است.

با توجه به اینکه آنتی‌بیوتیک‌‌های موضعی و خوراکی در صورت استفاده طولانی مدت برای آکنه، باعث مقاومت باکتریایی ‌‌می‌شوند، روغن درخت چای با توجه به خواص ضدباکتریایی که  دارد، ممکن است جایگزین مناسبی برای آنتی بیوتیک‌‌ها باشد.

روغن درخت چای خواص قوی دارد. بنابراین قبل از استفاده باید کمی ‌از آن را روی پوست خود امتحان کنید. استفاده از روغن درخت چای برای درمان لک صورت و آکنه شامل مراحل زیر است:

 • ابتدا یک قسمت روغن درخت چای را با ۹ قسمت آب مخلوط ‌‌می‌کنیم؛
 • پنبه‌ای تمیز را آغشته به این مخلوط کرده و در محل لک و آکنه روی پوست صورت قرار ‌‌می‌دهیم؛
 • این کار را ۱ الی ۲ بار در روز تکرار کنید؛
 • در صورت تمایل بعد از استفاده از این محلول، پوست خود را با مرطوب‌کننده‌ای مرطوب کنید.

روغن درخت چای

استفاده از چای سبز

خواص آنتی اکسیدانی چای سبز ثابت شده است. همیشه به استفاده از چای سبز و تأثیر آن در سلامتی تأکید شده است. این ماده با توجه پلی‌فنول‌‌های موجود در آن باعث از‌بین‌رفتن باکتری‌‌ها و التهابات پوستی ‌‌می‌شوند. در یکی از تحقیقات انجام شده با حضور ۸۰ زن، از تعدادی از زنان خواسته شد که به مدت ۴ هفته، روزانه ۱۵۰۰ میلی‌گرم عصاره چای سبز مصرف کنند. در پایان مطالعه، زنانی که از این عصاره استفاده کردند، در بینی، چانه و اطراف دهان، آکنه و لک کمتری داشتند.

استفاده از چای سبز به صورت غیر­مستقیم نیز بر سلامتی پوست تأثیر قابل توجهی دارد. چای سبز سبب کاهش سطح قند خون می­شود. افزایش قند خون از عواملی است که سبب ایجاد آکنه می­شود. البته استفاده مستقیم از چای سبز روی پوست نیز به درمان آکنه و از بین بردن لک صورت کمک ‌‌می‌کند.

آنتی اکسیدان اصلی موجود در چای سبز، اپی گالوتچین ۳ گالات (EGCG)   است که تولید چربی در پوست را کاهش ‌‌می‌دهد و با التهاب مقابله ‌‌می‌کند و از رشد آکنه در افرادی که پوست‌‌هایی مستعد آکنه و جوش دارند جلوگیری می‌کند.

امکان استفاده از کرم‌‌ها و لوسیون‌‌های حاوی چای سبز به‌ منظور بهره‌مند شدن از خواص چای سبز وجود دارد؛ اما بهتر است که آن را در منزل تهیه و استفاده کنید.

برای استفاده از چای سبز به‌منظور درمان لک صورت، ابتدا چای سبز را ۳ الی ۴ دقیقه در آب بجوشانید. سپس اجازه دهید که چای خنک شود. با استفاده از یک پنبه تمیز پوست خود را با پنبه شستشو دهید یا چای را درون یک بطری اسپری بریزید و روی پوست اسپری کنید. صبر کنید که پوست خشک شود و بعد آن را با آب خنک بشویید و خشک کنید.

عصاره چای سبز

استفاده  از مکمل های روغن ماهی

اسیدهای چرب امگا ۳ چربی‌های سالمی هستند که فواید زیادی برای سلامتی انسان دارند. روغن ماهی حاوی دو نوع اصلی اسیدهای چرب امگا ۳ است. این دو نوع اسید چرب باعث کاهش التهابات پوستی و پیشگیری از ایجاد آکنه و لک می­شوند.

مصرف روزانه خاصی برای اسیدهای چرب امگا ۳ وجود ندارد. توصیه می شود که بزرگسالان روزانه حدود ۲۵۰ میلی گرم از این اسیدهای چرب استفاده کنند.

ماهی‌های ساردین و قزل آلا، گردو، دانه­های کتان و چیا غنی از اسیدهای چرب هستند. استفاده کافی از این مواد غذایی نیز در تأمین اسیدهای چرب امگا ۳ بدن مؤثر است؛ بنابراین یکی دیگر از بهترین راهکارهای از بین بردن لک صورت، استفاده از مواد غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مانند مکمل‌های روغن ماهی و این مواد است.

پرسش و پاسخ با پزشک متخصص درباره لک صورت

جای آکنه و جوش روی پوست صورت، به‌صورت لک ظاهر ‌‌می‌شود. روش‌‌های مختلفی برای برطرف کردن لک صورت وجود دارد. برخلاف تصور بسیاری از افراد، استفاده از داروهای شیمیایی بهترین راه درمان لک صورت نیست؛ چراکه این داروها همراه با ایجاد خشکی و حساسیت در پوست هستند. بسیاری از راهکارهای خانگی برای درمان لک صورت وجود دارد. در صورتی که از این روش‌‌ها به‌درستی استفاده شود، بعد از مدتی اثرات شگفت‌انگیز آن، قابل مشاهده خواهد بود.

در این قسمت سعی کرده ایم اکثر پرسش های پرتکرار شما درباره لک صورت را پاسخ دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

 • آیا کک و مک درمان قطعی و بدون بازگشت دارد؟

کک و مک در افرادی که پوست روشن دارند شایع تر است. این کک و مک ها تا زمانی که تحت درمان هستند، برطرف می شوند. ولی نکته ای که لازم است بدانید این است که مراقبت در برابر نور خورشید اقدام بسیار مهمی محسوب می شود. از قرار گرفتن در معرض نور شدید و مستقیم خورشید خودداری کنید. حتما از ضدآفتاب استفاده کنید و آن را هر دو ساعت یک بار تمدید کنید. در تابستان که نور خورشید شدید تر است استقاده از کلاه های لبه دار که طول لبه ی آن پانزده تا بیست سانتی متر است، می تواند کمک کننده باشد. در مراحل ابتدایی ایجاد کک و مک می توان از درمان لیزر کمک گرفت.

کک و مک یک بیماری ژنتیکی است. درمان های آن شامل درمان های ضد لک و لیزر می باشد. اما امکان بازگشت آن وجود دارد و این گونه نیست که صد در صد از بین بروند. لک و کک و مک باید طولانی درمان شود و بعد از درمان با لیزر کیوسوئیچ، داروهای ضد لک انجام شد، مراقبت در برابر نور مهم ترین فاکتور برای جلوگیری بازگشت آن است.

 • چه اقدامات و راهکار هایی برای رفع لک ناشی از آفتاب سوختگی پیشنهاد می دهید؟

اگر آفتاب سوختگی به صورت حاد باشد، ابتدا باید داروهای ضد التهاب مصرف شود تا از ماندگاری لک ناشی از آن جلوگیری شود. مانند استروئیدهای توپیکال و کالامیندی. در این شرایط مراقبت از نور بسیار مهم است. اما اگر لک تشکیل شد این اقدامات دیگر موثر نیستند و باید از پمادهای ضد لک حاوی ویتامین ث، هیدروکینون با درصد پایین به خصوص اگر سوختگی روی بدن هست، و کرم های سوتینگ و آرام بخش پوست استفاده کرد تا به مرور از بین بروند. از سولار و آفتاب گرفتن نیز باید به شدت پرهیز شود.

 • چه راه کاری برای درمان لک قهوه ای روی پیشانی که با کرم ضدلک هم از بین نرفته است، پیشنهاد می دهید؟

اگر با ترکیبات توپیکال و درمان موضعی نتوانستیم لک را درمان کنیم، از روش های دیگری در درمان استفاده خواهیم کرد. برای مثال ترکیبات موضعی را تغییر می دهیم و مواد قوی تری به آن اضافه می کنیم و یا ضدلک های قوی تر استفاده می کنیم. همچنین برای افزایش میزان جذب دارو لیزر به کار می بریم. لیزر باعث تحرک بیشتر پوست شده و میزان جواب دهی را افزایش می دهد. لیزر های ND YAG  ، IPL ، الکساندرایت با طول موج های مخصوص به کتر گرفته می شوند. هم زمان می توانیم برای افزایش جواب دهی در کنار به کارگیری لیزرها از CO2 فرکشنال یا اربیوم خفیف استفاده کنیم.

 • لک های ایجاد شده پس از دوران بارداری و زایمان چگونه از بین می روند؟

لک های آفتابی، لک های پس از دوران بارداری و لک های ناشی از تغییرات هورمونی پس از زایمان، درمان های متفاوتی دارند. اولین درمان آن ها مراقبت در برابر نور خورشید است. دومین درمان کرم های ضد لک های حاوی هیدروکینون، ویتامین ث، آربوتین و کوجیک اسید هستند که به صورت جداگانه یا ترکیبی استفاده می شوند. این داروها باید ماه ها به مدت طولانی و به دفعات متعدد و ماه ها مصرف شوند تا اثر بگذارند. استفاده از این ترکیبات حتما باید در کنار مصرف ضد آفتاب باشد.

روش دیگر، روش های لیزری هستند. دو دسته روش لیزری موجود است: اولین روش لیزرهای پیگمان که کیوسوئیچ معروف ترین آن هاست. این لیزرها باعث خرد شدن ذرات لک می شوند و از بین رفتن آن ها را تسهیل می کنند. کیوسوییچ فرکشنال در جلساتی به فاصله ی یک ماه و  ماهی یک بار انجام می شود. دومین روش استفاده از لیزر های لایه بردار پوستی است. لیزرهای لایه بردار مانند لیزرهای فرکشنال CO2  و اربیوم با درجه ی پایین  که نفوذ پذیری دارو و لایه برداری پوست را افزایش بدهند و لک ها را سریع تر از بین ببرند روش مناسبی هستند.

روش دیگر استفاده از قرص های ضدلک است. این قرص ها مثل ترانگزامیک اسید یا ترنسید داروهای بسیار موثری هستند. اما با توجه به این که عوارضی مثل ایجاد لخته ی خون در پا یا آمبولی ریه دارند باید بسیار با احتیاط و با در نظر گرفتن سابقه ی خانوادگی پزشکی دقیق بیمار تجویز شوند. در طول مدت مصرف این داروها، بیمار باید شدیدا تحت نظر پزشک باشد. معمولا هفتاد تا هشتاد درصد موفقیت طی شش تا نه ماه درمان با روش های فوق به دست می آید.

 • آیا ماکولار درمان دارد؟

ماکولار آمیلوئیدوز یک بیماری با استعداد ژنتیکی در زمینه ی خشکی پوست است. در این بیماری ماده ی سیاه رنگی به نام آمیلوئید در پوست رسوب می کند.

ماکولار درمان قطعی ندارد اما اقداماتی برای بهبود آن انجام می شود. مرطوب کردن پوست و استفاده از پمادهای ضد التهاب یکی از درمان های آن است. درمان دیگر استعمال محلول هایی است که آمیلوئید را در خود حل می کنند. مثل محلول دی متیل سولفوکساید. باید توجه داشت که نباید این محصول در منطقه ی وسیعی از پوست استفاده شود و باید فقط برای همان بخشی از پوست که لک تیره دارد و در دید است، به کار برده شود.

درمان های دیگری هم وجود دارد مانند استفاده از لیزرها. البته لیزرها مثل شمشیرهای دولبه هستند. در بعضی موارد ماکولار را بهتر می کنند و بعضی موارد بدتر. به همین دلیل باید با احتیاط به کار برده شوند.

درمان های خوراکی مثل رتینوئید ها و لایه بردارهای خوراکی پوست با دوز کم از دیگر روش های درمانی هستند که می توانند موثر باشند. این داروها می توانند لایه های پوست را تغییر بدهند. به این دلیل باید با دوز کم مصرف شوند که التهاب و خشکی پوست بیشتر نشود. داروهای ضد خارش که چرخه ی خارش را می شکنند در درمان ماکولار آمیلوئیدوز بسیار موثرند. مانند آنتی هیستامین و دوکسپین.

 • علت ایجاد لک سفید روی پیشانی کودک دو ساله چیست؟ 

لک سفید روی پیشانی می تواند آغاز بیماری ویتیلیگو یا همان برص باشد. این عارضه در کودکان با بیماری های تیروئیدی همراه است و بهتر است در این سن غربالگری بیماری های تیروئیدی انجام گیرد. این بیماری خود به خود از بین نمی رود و باید توسط پزشک ویزیت شود. پزشک هنگام معاینه از لامپ وود برای تشخیص این بیماری استفاده می کند. اگر بیماری، ویتیلیگو تشخیص داده شود، درمان های توپیکال و موضعی از پیشرفت آن جلوگیری خواهد کرد. وضعیت پیشرفت بیماری باید طی ویزیت های مکرر توسط پزشک بررسی شود.

 • برای از بین بردن لک درمان لیزری بهتر است یا درمان های موضعی؟

لیزر در ابتدای درمان لک به کار برده نمی شود. در آغاز از ترکیبات دارویی موضعی و توپیکال، کرم های ضد لک عصر و شب و ضد آفتاب در روز تجویز می شود. این درمان شش ماه به طول می انجامد. اگر فرد به درمان مقاوم باشد یا اقدامات انجام شده جوابگو نباشد از لیزر یا روش های دیگر استفاده می شود، که البته ریسک آن بالاتر است. ممکن است به تشخیص پزشک متخصص از همان ابتدا برای افزایش میزان جذب دارو از روش های غیردارویی و تهاجمی و لیزری استفاده شود.

 • لک های ناشی از مزونیدلینگ چگونه از بین می روند؟

باید توجه داشته باشید که اگر پس از مزونیدلینگ روی پوست شما لک ایجاد شد، قطعا از تکنیک مناسب استفاده نشده است. چون اولا هر پوستی کاندید مناسب برای مزونیدلینگ نیست. دوما بر اساس نوع پوست شما و هدف شما از مزونیدلینگ ( ازبین بردن اسکار، جوان سازی، بستن منافذ) عمق و میزان سرعت آن در کیفیت و نتیجه دخیل هستند. لکی که پس از مزونیدلینگ ایجاد شده قطعا به دلیل خطای اپراتور  بوده است. این روش حتما باید تحت نظر پزشک متخصص انجام شود و ضروری است که لک ایجاد شده توسط پزشک ویزیت شود و درمان لازم انجام بگیرد. برای ادامه ی مزونیدلنیگ هم حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 • برای درمان خشکی پوست چه کنیم ؟

خشکی پوست علت های مختلفی دارد. گاهی مصرف داروی خاصی باعث خشکی پوست می شود مانند داروهای کاهنده ی چربی. علت دیگر وجود بیماری های زمینه ای است. شوینده ها هم باعث خشکی پوست می شوند. لازم است بیمار توسط پزشک متخصص معاینه شود تا پس از پرسش و پاسخ علت اصلی آن تشخیص داده شود.

به هر حال اگر علت خشکی پوست، بیماری زمینه ای باشد، ابتدا باید آن بیماری درمان یا کنترل شود. در کنار آن استفاده از امولینت ها و کرم های مرطوب کننده توصیه می شود. برای کنترل خشکی پوست باید میزان تماس پوست بیمار با آب کاهش یابد. با این که استفاده از آب اجتناب ناپذیر است اما باید بدانیم که آب خود عامل اصلی خشکی پوست می باشد.

شوینده ها و صابون ها هم از جمله عواملی هستند که پوست را بسیار خشک می کنند. برای شست و شوی صورت فقط از پن های شوینده که PH مناسب پوست هستند استفاده کنید. دفعات و مدت زمان استحمام را کاهش دهید. به هیچ عنوان از آب داغ برای شست و شو و استحمام استفاده نکنید. بعد از حمام هم حتما از مرطوب کننده ها و امولینت ها استفاده کنید.

 • لک های سفید ناشی از ویتیلیگو چگونه به رنگ طبیعی پوست بر می گردند؟

این بیماری یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی علیه رنگدانه های پوستی واکنش نشان می دهد و آن ها را از بین می برد. بر اساس شدت از بین رفتن رنگدانه ها درمان های متعددی وجود دارد که پزشک شما تصمیم گیری خواهد کرد که چه درمانی را برایتان شروع کند. در ضایعات محدود معمولا از داروهای موضعی و تاپیکال استفاده می شود و در ضایعات پیشرونده ممکن است پزشک شما از داروهای سیستمیک و خوراکی هم کمک بگیرد.

تزریق سلول یکی دیگر از اقداماتی است که انجام می شود. یعنی سلول های رنگدانه ای از قسمت های دیگر پوست که رنگدانه سازی بهتری دارند به این ناحیه منتقل می شود. این نوع بیماران باید شرایط خاصی داشته باشند و پزشک تصمیم می گیرد که آیا بیمار کاندید مناسبی برای سلول درمانی در بیماری ویتیلیگو هست یا خیر. در موارد بسیار پیشرفته هم ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که کل بدن بیمار را سفید کند و رنگدانه های بهش های سالم را از بین ببرد و کل صورت و بدن بیمار را یک دست سازی بکند.

 • برای از بین بردن خال های ریز قهوه ای روی لب و  زیر گوش و گردن چه اقداماتی لازم است؟

مهمترین مسئله در مورد درمان خال های قهوه ای این است که علت و خاستگاه آن ها مشخص شود. عمده ی خال های قهوه ای که در صورت و بدن اکثر افراد مشاهده می شود یا استعداد ذاتی هستند و یا در اثر برخورد با نور آفتاب به وجود آمده اند. درمان این خال ها بسیار ساده است و به صورت جراحی انجام می شود. در مورد خال هایی که استعداد بدخیمی کمی دارند حتی ممکن است از لیرز هم استفاده شود.

نوع دیگری از این حال ها، خال های مادرزادی هستند که برخلاف اسمشان ممکن است از بدو تولد وجود نداشته باشند و حوالی سن بلوغ پر رنگ شوند و موارد دیگری مثل مو به آن ها اضافه شود. پزشک متخصص بسته به اندازه ی این خال ها و محلی که قرار گرفته اند تصمیم می گیرد که از چه روش های درمانی برای برداشتن آن ها استفاده کند.

ممکن است در مورد بسیاری از این خال ها ما به بیمار آرامش بدهیم و هیچ درمان خاصی برای آن ها انجام ندهیم. در خال های بزرگ تر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشیم. در خال هایی که پیگمان سازی دارند می توانیم از لیزرهایی که رنگدانه ها را از بین می برند استفاده کنیم. پس نوع خال که در معاینه ی دقیق پزشک متخصص مشخص می شود، تعیین کننده ی دقیق درمان انواع خال ها است.

 • درمان لک ملاسما چیست؟

معمولا ساده ترین راه استفاده از کرم های حاوی هیدروکینون، کوجیک اسید یا عصاره ی شیرین بیان یا ترکیباتی که معمولا به عنوان ضد لک به کار می روند و همراه با ترکیباتی مثل AHA یا ترتینوئین ها به صورت ترکیبی استفاده می شوند. فرمول کلیگمن یا سایر فرمول ها هم برای درمان این بیماری به کار برده می شوند.

این ترکیبات باید بیش از 24 ماه و همراه با ضد آفتاب مناسب مصرف شوند تا اثر گذار باشند. در صورتی که لک ملاسما مقاوم باشد می توان از لیزرهایی مثل ND YAG استفاده کرد. انرژی لیزر توسط پزشک و با توجه به نوع پوست بیمار انتخاب می شود. در بعضی موارد همراه با ND YAG لیزرهای خفیف و لیزرهای ابلیتیو برای اثربخشی بیشتر مثل CO2 و اربیوم یگ به کار برده می شود. بعضی از پیلینگ ها می توانند همراه با درمان های دیگر و یا ترانگزامیک اسید به صورت خوراکی یا موضعی هم تاثیرگذار باشند.

 • آیا برای از بین بردن کک و مک ارثی درمانی وجود دارد؟

اگر منظورتان از کک و مک ارثی نوعی است که در دیگر اعضای خانواده مثل مادر و خواهر هم مشاهده می شود باید گفت که این مسئله روش و طرح درمان را تغییر نمی دهد. درمان به همان روش هایی که اشاره شد مثل درمان دارویی، پیلینگ و لیزرها خواهد بود. اما نکته ای که در مورد درمان کک و مک وجود دارد این است که بیماری که پوستی حساس به نور دارد و  کک و مک در اثر قرار گرفتن در معرض نور ایجاد می شود، به مراقبت دائمی از پوست خود نیاز دارد. این مراقبت دائمی به صورت استفاده از ضد آفتاب و روشن کننده ها و لایه بردار ها و مراجعه ی متناوب و سالانه به پزشک می باشد. به این ترتیب پزشک می تواند کک و مک هایی که در طی فصول گرم و آفتابی سال به وجود آمده اند را از بین ببرد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.3 / 5. تعداد رای ها 170

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫24 دیدگاه ها

 1. سلام
  من چندماه قبل داخل مطب پزشک با توضیه خود دکتر مزو انجام دادم البته ی خانم دیگه ک اپراتور بود مزو انجام داد. اما لکهام چند درجه تیره تر شد و ناحیه های دیگه صورتمم لک شد هردفعه هم بهشون گفتم گفتند باید جلساتتون تکمیل بشه وشش جلسه رو باید بیایین فقط بخاطر پولشون الان چکار باید کنم ضدلک اوردینری خریدم منتها بی فایده هست

  1. عرض ادب و احترام

   قبل از اقدام برای هرگونه عمل جوانسازی پوست از لیزرتراپی و مزوتراپی تا جراحی های زیبایی بهتر است کاملا تحقیق کنید و پزشک هم باید طبق معاینات و آزمایش ها ابتدا به علت بیماری پی برده و سپس روش مناسب را اتخاذ کند. به هر حال اکنون تنها راه شما مراجعه به پزشک متخصص و مجربی است که موارد فوق را رعایت و روش مناسبی برای برطرف کردن مشکل پیش آمده در نظر بگیرد.

 2. سلام روی پوست من لک های سیاه است و خیلی زیاد هم است برای جلوگیری چیکار کنم لطف کمک کنید🙏

  1. سلام و وقت بخیر

   از لکه ها عکس گرفته و به شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ واتس اپ کلینیک خانه سفید ارسال کنین تا راهنمایی تون کنیم.
   البته راهکارهای ما راهکارهای خانگی نیست.

 3. سلام ببخشید جای لک زخم های قدیمی رو چجوری از بین ببریم نیاز به لیزر داره؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله با استفاده از لیزر های فرکشنال می تونین براحتی جای زخم های قدیمی رو هم درمان کنین.

 4. سلام خسته نباشید جاهای جوش رو از چه روشی میشه از بین برد هر روشی رو استفاده کردم اما جواب نگرفتم

  1. سلام و وقت بخیر

   مقاله راهکارهای کلینیکی درمان جای جوش وب سایت رو مطالعه بفرمایید.

 5. با سلام
  من وقتی جوس های سر سیاه رو خالی میکنم جاهاشون روی پوستم میمونه و ی چند باری هم جوش هامو ترکوندم و جاشون خیلی بد مونده و دارم از این بابت رنج میبرم
  میخواستم بدونم چطور اونارو برطرف کنم!
  راهی هست!!!!

  1. با سلام و وقت بخیر

   به هیچ وجه به جوش های خود دست نزنید. برای درمان جای جوش میتونین از لیزرهای جوانسازی مانند فرکشنال استفاده کنید.

 6. سلام من‌ لیزر برای از بین بردن لک انجام دادم جای لیزر چندین برابر لک اولیه مونده چندین بار هم به دکتری که اینکار رو انجام داده مراجعه کردم فقط ویزیت های میلیونی نوشتن فایده ای هم نداشته میشه راهنمایی کنید

  1. سلام و عرض ادب

   از ناحیه مورد نظر خودتون عکس بگیرید و به شماره ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ ارسال فرمایید تا راهنمایی تون کنن.

 7. سلام روز بخیر
  من جوش های زیر پوستی دارم بعد از تخلیه شدن جوش ها جای اون ها به صورت لک های قرمز مونده برای از بین رفتن این لک های قرمز باید چکار کنم؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر راهکارهای خانگی پاسخگو نبودند تشریف بیارید کلینیک درمان با لیزر انجام بدین.

  2. سلام خسته نباشید.واقعا خیلی خوشحال شدم همچین سایتی هست برای پاسخگویی
   من دو بار میکرونیدیلینگ انجام دادم.دفه دومی یه سایه افتاده تو صورتم.دقیقا جاهایی که میکرو شده.یه درجه تا دو درجه پوستم تیره کرده.آیا راه حلی داره؟

  3. سلام و عرض ادب

   بله راه حل وجود داره، البته باید بصورت حضوری معاینه بشه تا بهترین راهکار بهتون داده بشه. به پزشک متخصص مراجعه فرمایید یا برای دریافت وقت معاینه با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ ، ۰۹۱۲۲۲۵۲۷۳۱ در تماس باشید.

 8. ایران برا از بین بردن لک از ای پی ال استفاده نمیکنن،همش لیزر کیو،لیزر کیو ضرر داره یا نه؟!یا اینکه عارضه ای ایجاد کنه بدتر از لک باشه؟!

 9. سلام وقتتون بخیر

  لک های ایجاد شده پس از درمان آکنه توسط پزشک رو چیجوری درمان کنیم ؟

  1. سلام و وقت شما هم بخیر

   در درمان آکنه از راکوتان استفاده می شود و ممکن است پس از اتمام دوره ی درمان و از بین رفتن ضایعات آکنه لک پس از التهاب باقی بماند. معمولا این لک ها پس از یک درمان شش ماهه توسط پزشک و با استفاده از روش های موضعی و توپیکال و لیزر و هم زمان مراقبت در برابر نور آفتاب درمان می شوند.

  1. سلام.
   وقت بخیر.
   من از دارو هایی شیمیایی مثل پرودرما استفاده کردم اما لک ها کمتر نشده و بعضی قسمت هایی که لک داشته تغییر رنگ (سفید )پیدا کرد یا قسمت های دیگه صورتم هم لک شده .میشه راهنمایی کنید چیکار کنم؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   این موارد حتما باید توسط پزشک متخصص در میان گذاشته شود و بعد از معاینه نسبت به درمان مد نظر ایشان اقدام نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برو بریم یکی دیگه بخونیم
بستن
دکمه بازگشت به بالا