ریزش مو

بهترین داروهای درمان ریزش مو چیست ؟

()

ریزش مو یکی از مشکلات شایعی است که افراد زیادی با آن مواجه هستند. البته ریزش مو را نمی‎‌توان به خودیِ خود یک بیماری یا مشکل در نظر گرفت، چرا که همه افراد به صورت طبیعی مقداری از آن را تجربه می‌کنند. اما ریزش موی بیش از حد که باعث کم پشتی، طاسی و یا کچلی می‌شود، نوعی بیماری محسوب می‌شود و باید با آن مقابله کرد. روش‌های زیادی برای مقابله با این مشکل وجود دارد. بسیاری از افراد سریعا اقدام به عمل کاشت مو می‌کنند ولی پیش از عمل می‌توان برخی از روش‌های درمانی کم‌خطرتر را امتحان کرد. استفاده از داروهای درمان ریزش مو یکی از این روش‌های کم خطر هستند.

استفاده از دارو به جهت این که داروها معمولا از مواد گیاهی تولید می‌شوند، علاوه بر این که عوارض جراحی را ندارند، به خوبی بر عمل اثر کرده و در پیشگیری و درمان ریزش موثر هستند. داروهای درمان ریزش مو، طیف وسیعی از داروها هستند که به روش‌های مختلفی اقدام به درمان می‌کنند. برخی از آن‌ها روی فولیکل‌های مو اثر می‌گذارند، برخی از آن‌ها چربی سر را تنظیم می‌کنند و برخی دیگر سلامت گرافت مو را افزایش می‌دهند.

اگر شما نیز قصد دارید که از این داروهای درمان ریزش مو استفاده کنید، بهتر است که تا پایان این مطلب همراه ما باشید چرا که قصد داریم در این مورد مطالبی را در اختیار شما قرار بدهیم. داشتن آگاهی باعث می‌شود که فرآیند درمان را بهتر انجام بدهید.

نکته : به هیچ وجه داروهای معرفی شده زیر را به صورت خودسر و بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.

داروهای درمان ریزش مو

علت‌های فراوانی برای ریزش مو وجود دارد. اولین علت ریزش مو بدون شک ریزش موی ارثی است. بسیاری از افرادی که پدران آن‌ها دچار مشکل ریزش مو هستند، خود نیز به این عارضه دچار می‌شوند. مشکلات هورمونی نیز یکی دیگر از علت‌های شایع این بیماری است. این علت معمولا بعد از مسائل ارثی، دومین علت شایع ریز مو است.

افرادی که استرس شدیدی را تحمل می‌کنند نیز معمولا دچار عارضه ریزش مو می‌شوند. بیماری‌‌‎های پوستی نیز یکی دیگر از این علل است. با تمام این‌ها موارد خاص دیگری نیز هستند که منجر به ریزش مو می‌شود. برخورد با اشعه‌های خاص رادیو اکتیو و سابقه استفاده از روش‌های خاص درمانی (به عنوان مثال شیمی درمانی) از دیگر علل ریزش مو هستند. استفاده از داروهای درمان ریزش مو می‌توانند اکثر این مشکلات را به طور کلی درمان کنند.

ریزش مو همچنین در سنین خاصی روی نمی‌دهد و هر کسی در دوره‌های مختلف زندگی ممکن است به آن دچار شود. با این وجود ریزش مو در افرادی که پا به سنین میانسالی گذاشته‌اند بیشتر است.

ریزش مو در زنان

برخی از افراد تصور می‌کنند که کچلی فقط در مردان اتفاق می‌افتد. درست است که کچلی و طاسی در مردان بیشتر از زنان رخ می‌دهد اما این تصور اشتباه است که زنان دچار ریزش مو یا طاسی نمی‌شوند. همانطور که در بخش قبل و حین مرور علت‌های ریزش مو دیدیم، بسیاری از علل ریزش مو (مثل مشکلات هورمونی و استرس) می‌توانند در بانوان نیز رخ دهند.

شایع‌ترین علت ریزش موی زنان آلوپسی آندروژنیک ناشی از ترشح هورمون‌های مردانه است. آلوپسی آندروژنیک می‌تواند در سنین جوانی نیز منجر به ریزش مو در بانوان شود اما با این حال ترشح شدید آلوپسی آندروژنیک در زنان بعد از چهل سالگی رخ می‌دهد و می‌توان با مصرف داروهای درمان ریزش مو آن‌ها را درمان کرد. بهتر است که بانوان نیز مانند آقایان با مشاهده علائم درمان ریزش مو به پزشک مراجعه کنند.

ریزش مو در زنان

در مقاله علت‌های ریزش مو گفتیم که اختلال و کم‌کاری عوامل و غدد مختلف باعث می‌شود که ریزش افزایش یابد. به همین دلیل تا مشخص نشود که چه عاملی موجب افزایش ریزش مو است، نمی‌توان دارو مصرف کرد. یکی از مهم‌ترین نکاتی که افراد باید پیش از درمان ریزش مو مورد توجه قرار دهند، مراجعه به پزشک متخصص پوست و مو برای تشخیص درست مشکل مو می باشد. بیماران بعد از این مشاوره می‌توانند با دستور پزشک اقدام به مصرف دارو کند. همچنین همانطور که عنوان شد استفاده سر خود از این داروها بسیار خطرناک است و حتما باید این داروها زیر نظرپزشک مصرف شوند.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین داروی درمان ریزش مو اشاره خواهیم کرد.

داروهای ضد آندروژن

برخی از هورمون‌های جنسی در ریزش مو موثر هستند. آندروژن‌ها هورمون‌های جنسی هستند که باعث ریزش مو می‌شوند. این هورمون با آسیب به فولیکل‌های مو باعث می‌شوند که رشد مو متوقف شود. اثر این داروها بر زنان بیشتر از مردان است. برای استفاده از این داروهای درمان ریزش مو حتما باید نسخه پزشک را به درمانگاه ارائه کنید.

پس از این که این داروها را مصرف کردید، باید در بازه‌های زمانی مشخص به پزشک مراجعه کنید، چرا که اثر این داروها، دراز مدت است. گاهی افراد مختلف پس از مصرف این داروها دچار عوارضی مانند مشکلات مربوط به خواب می‌شوند. در صورت مواجهه با چنین مشکلاتی پس از مصرف بهتر است که به پزشک در این مورد اطلاع رسانی کنید.

ماینوکسیدیل

ریزش مو علت‌های فراوانی دارد و به شکل‌های مختلف مانند ریزش منطقه‌ای، ریزش سکه‌ای و یا طاسی سریع و یا ریزش‌های دیگر مشاهده می‌شود. یکی از داروهای درمان ریزش مو که هم باعث افزایش رشد مو می‌شود و از ریزش جلوگیری می‌کند، ماینوکسیدیل است که بسیار داروی مفیدی برای درمان ریزش در مردان است. این دارو توایی درمان بسیاری از بیماری‌هایی را دارد که منجر به ریزش مو می‌شوند. تلوژن افلوویم، آناژن افلوویوم، هیپوتریکوزیس و چندین نوع ریزش دیگر با این دارو از بین خواهند رفت. این دارو در غلظت‌های متفاوتی ارائه می‌شود و تشخیص غلظت مناسب برای مصرف آن به نظر پزشک بستگی دارد.

ماینوکسیدیل را معمولا باید دو بار در روز روی سر خود بمالید و ممکن است که بعد از گذشت چندماه نیز اثر آن را مشاهده نکنید اما از آن جایی که این دارو، دارویی بسیار مفید است، پس از پنج ماه اثر آن را به طور قابل توجهی مشاهده خواهید کرد.

استفاده از این داروی درمان ریزش مو معمولا عوارض ندارد ولی در برخی از افراد ممکن است به شکل قرمزی پوست سر مشاهده شود. همچنین در برخی موارد نادر نیز، این دارو منجر به ریزش موی افراد خواهد شد. در این مورد باید سریعا به پزشک مراجعه کنید چرا که بدن به این دارو حساسیت دارد. پزشک در چنین حالتی اقدام به تعویض داروی مصرفی می‌کند.

ماینوکسیدیل

فیناستراید

در قسمت‌های قبل در مورد آلوپسی آندروژنتیک صحبت کردیم و گفتیم که یکی از عوامل مهم ریزش مو در آقایان و بانوان است. اگر چه وجود این ماده در بدن نیاز است و باعث سلامت می‌شود، ولی وجود بیش از حد آن باعث ریزش مو می‌شود. فیناستراید یکی از داروهایی است که آلوپسی آندروژنتیک را کنترل می‌کند.

این داروهای درمان ریزش مو نیز جزو داروهایی هستند که اثر طولانی مدت دارند و باید چند ماه منتظر واکنش بدن به آن‌ها ماند. استفاده از فیناستراید باعث می‌شود که علاوه بر این که ریزش مو متوقف شود، بلکه رشد مو نیز افزایش یابد. این دارو به شکل خوراکی مصرف می‌شود و آن را معمولا پیش از غذا مصرف می‌کنند.

فیناستراید

کتوکونازول

یکی از داروهایی که ممکن است در برخی موارد منجر به درمان ریزش مو شود، کتوکونازول است. این دارو برای افرادی که علت ریزش موی آن‌ها آندروژنتیک است بسیار مفید است کتوکونازول با کاهش التهاب فولیکل‌های مو باعث بهبود سلامت فولیکول‌های مو و توقف ریزش مو می‌شود. این دارو به شکل شامپو نیز یافت می‌شود و می‌توانید به شکل طبیعی آن را مصرف کنید. یکی از برندهایی که تولیدکننده این نوع شامپو است، برند نیزورال است. اگر چه دسترسی به این شامپو در ایران دشوار است اما از مارکت‌های آنلاین می‌توانید آن را سفارش بدهید. با این حال، بهتر است که درمان با این دارو یا استفاده از این شامپو زیر نظر پزشک باشد.

اسپیرونولاکتون

یکی دیگر از داروهای درمان ریزش مو که می‌تواند اثر بسیاری مناسبی برای افزایش رشد مو در بانوان داشته باشد، اسپیرونولاکتون است. وقتی که آندروژن‌ها علت ریزش مو باشند، می‌توان به خوبی از این دارو استفاده کرد. آندروژن‌ها می‌توانند سرعت ریزش مو را در افراد بالاتر ببرند. بانوانی که دارای سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، معمولا به ریزش مو دچار می‌شوند و علت آن آندروژن‌هایی است که بدن آن‌ها ترشح می‌کند. استفاده از اسپیرنولاکتون باعث می‌شود که تولید آندروژن متوقف شود و از ریزش مو جلوگیری شود.

اسپیرونولاکتون
اسپیرونولاکتون

استفاده از این داروی درمان ریزش مو ممکن است که عوارضی به همراه داشته باشد. سردرد، تهوع، استفراغ یا کرامپ معدی، بی اشتهایی، اسهال، دهیدراتاسیون، هیپوناترمی، اسیدوز کاهش‌توانایی جنسی، بزرگ شدن پستانها، بی‌نظمی قاعدگی، کسالت، افزایش‌پتاسیم خون، کاهش سدیم خون، مسمومیت کبدی و نرمی استخوان عوارض استفاده از این دارو هستند که اگر بدون تجویز پزشک آن را مصرف کنید حتما به آن دچار خواهید شد.

داروهای مقابله با عفونت‌های قارچی

در صورتی که علت ریزش موی شما عفونت‌های قارچی روی پوست باشد، می‌توانید از داروهای درمان ریزش مو استفاده کنید. یک نوع عفونت قارچی با نام تینیا کیپتیس معمولا منجر به ریش مو خواهد شد و برای درمان این نوع قارچ می‌توان داروهایی خوراکی مصرف کرد. بیمار برای درمان باید حدود یک یا دو ماه صبر کند و فرآیند درمان را به صورت منظم پیگیری کند تا بتواند نتایج دلخواه را بگیرد و به خوبی درمان شود. عوارض جانبی ناشی از داروهای ضد قارچ می‌تواند شامل خارش و جوش‌های پوستی، اسهال و درد شکمی (معده) باشد.

داروهای کنترل یائسگی

هورمون درمانی یکی از روش‌هایی است که برای درمان ریزش مو در بانوان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر اختلال در هورمون‌ها به خاطر یائسگی باشد، منجر به ریزش مو خواهد شد و اگر به پزشک ماهری در این زمینه مراجعه کنید، احتمالا روش هورمون درمانی و استفاده از داروهای درمان ریزش مو برای کنترل هورمون‌ها را پیشنهاد خواهد کرد. این داروها طیف بسیار گسترده‌ای دارند ولی اصلی‌ترین ویژگی‌ همه آن‌ها، کنترل هورمون‌های زنانه استروژن و پروژسترون است.

کورتیکو استروئید

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن برای حفظ سلامت به بافت‌ها و اندام‌های سالم بدن حمله می‌کند. در این حالت اگر قربانی این حمله پوست و فولیکل‌های آن باشند، سر دچار ریزش مو خواهد شد. کورتیکو استروئید یکی از داروهای درمان ریزش مو است که باعث جلوگیری از حمله سیستم ایمنی بدن به بافت‌های مختلف خواهد شد. در این حالت به تدریج رشد مو دوباره احیا خواهد شد و سیستم ایمنی مجددا به بدن حمله نخواهد کرد.

این دارو هم به شکل محلول قابل استفاده است و هم می‌توانید آن را به بدن تزریق کنید. با این حال برای مصرف این دارو به هر دو روش، باید به پزشک مراجعه کنید چرا که درمانگاه‌ها بدون نسخه این دارو را به شما نخواهند داد. مدت اثر این دارو به شرایط بدن افراد بستگی دارد ولی در بدترین حالت نیز بدن پس از دو ماه به این دارو پاسخ خواهد داد و روند روش موها آغاز می‌شود.

تزریق پلاسمای حاوی پلاکت

این نوع درمان نیز می‌تواند در جلوگیری از ریزش مو و بهبود رشد مو تاثیر موثر داشته باشد. البته پیش از انجام این روش باید آزمایش‌های خون انجام داد و پزشک باید مجوز این کار را دهد. تزریق این دارو به پوست سر به ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک می‌کند.

Document

مشاوره فوری کاشت مو و ابرو

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

در این مطلب نگاهی به داروهای درمان ریزش مو انداختیم و دیدیم که این داروها چگونه می‌توانند در مراحل مختلف مشکلات مو کمک کننده باشند. برخی از این داروها ریزش مو را کند می‌کنند و برخی دیگر از آن‌ها رشد موها را بیشتر می‌کنند. تشخیص مشکل، اولین قدم برای انتخاب داروی ضد ریزش مو است. پس از این که تجویز به درستی انجام شد باید به دنبال دارویی برای درمان گشت.

استفاده خودسرانه از داروهای درمان ریزش مو خطرناک است و حتما پیش از مصرف با پزشکی ماهر و متخصص در زمینه پوست و مو مشورت کنید. فرآیند درمان ریزش مو توسط داروهای درمانی، فرآیندی زمان‌بر است و شما به عنوان بیمار باید صبر زیادی داشته باشید. پاسخ بدن به این داروها گاهی تا 6 ماه بعد از مصرف نیز طول خواهد کشید ولی این داروها در اکثر بیماران نتیجه بخش خواهند بود.

اگر پس از مراجعه به پزشک، مصرف این داروها و طی کردن مراحل درمان، قرص‌ها روی شما اثر نکردند، بهتر است به پزشک مربوطه یا کلینیک‌های معتبر کاشت مو مثل کلینیک خانه سفید تهران مراجعه کنید تا از روش‌های جدی‌تر (مانند عمل کاشت مو) برای شما استفاده کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

Document

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫109 دیدگاه ها

 1. ضمن عرض سلام
  دوستان من حدود 4 سال هست که ریزش شدید مو داشتم دیگه جوری شده بود که انگار یه اتوبان از وسط سرم رد شده بود و وسط سرم کلا خالی بود
  اما ریشه های مو هنوز باقی مونده بودن ،دقت کنید که ضعیف شده بود ولی کاملا از بین نرفته بودن تا اینکه همین دوماه پیش شروع به استفاده از دارو های زیر کردم
  هر روز صبح یدونه میخورم
  unizinc
  biotin
  omega 3
  iron
  finasteride 1
  ===============================================
  شب ها قبل خواب از محلول ماینوکسیدیل استفاده میکنم الان ریزش سرم کاملا متوقف شده و حتی موهای قبلیم خیلی ضخیم تر شده
  این حرف ها هیچکس 4 سال پیش بهم نزد ولی شما برای یک ماه این دارو ها مصرف کنید اگه عکسی از اولش داشته باشید تغییرات کاملا قابل مشاهده هست

از پزشک خانه سفید بپرسید یا نظرتان را بگذارید.

پاسخ شما در اسرع وقت (در صورت تکراری نبودن سوال) ارسال می شود.

دکمه بازگشت به بالا