طلاق توافقی

طلاق توافقی با موسسه حقوقی دادنیک

دسته بندی : اخبار

طلاق توافقی به معنای رضایت طرفین برای جدایی است. عوام مردم غیر حقوقی اطلاعاتی نسبت به طلاق توافقی ندارند و زمانی که قصد اقدام برای ثبت طلاق توافقی را دارند مدت زمان زیادی را صرف کسب اطلاعات می‌کنند. طلاق توافقی همان‌طور که از اسم آن پیداست به نوعی از جدایی گفته می‌شود که طرفین سر موضوعاتی مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل، حضانت فرزند مشترک و استرداد جهیزیه به توافق رسیده باشند.

طلاق توافقی

همانطور که توضیح دادیم عوام مردم غیر حقوقی اطلاعاتی در این خصوص ندارند. بعضا که خانم تمایل به ادامه زندگی ندارد و قصد طلاق دارد، اعلام می‌کند که قصد طلاق توافقی را دارم. در صورتی که همسر ایشان موافق طلاق نیست و خانم باید برای طلاق یکطرفه اقدام کند. در طلاق یکطرفه از سمت خانم باید به یکی از شروط 12 گانه سند ازدواج استناد کند. برای مثال اگر آقا اعتیاد آسیب زننده داشته باشد، یا اگر به مدت 6 ماه نفقه پرداخت نکند، یا اگر آقا به مدت 5 سال مداوم مفقود الاثر باشد و یا …. خانم می‌تواند با ثبت دادخواست طلاق یکطرفه و ارائه مدرک به دادگاه برای طلاق اقدام کند.

در خصوص طلاق یکطرفه از سمت آقا باید بدانید که حق طلاق از نظر قانونی و شرعی با مرد است و  نیاز به ارائه دلیل برای طلاق همسرش را ندارد. بلکه با پرداخت حق و حقوق مالی خانم (مانند مهریه، نفقه، اجرت المثل و تنصیف اموال) می‌تواند برای طلاق اقدام کند.

تا این قسمت تفاوت طلاق توافقی و یکطرفه را بررسی کردیم. بهتر است بدانید انجام انواع طلاق توسط وکیل پایه یک دادگستری امکان پذیر است. برای مثال اگر قصد طلاق توافقی دارید باید به وکیل طلاق توافقی مراجعه کنید. اگر قصد طلاق یکطرفه چه از سمت آقا و چه از سمت خانم را دارید باید به وکیلی که به صورت تخصصی در زمینه طلاق یکطرفه تخصص دارد، مراجعه کنید. اما بهتر است قبل از انجام هر کار از فردی متخصص، مشاوره دریافت کنید. برای این کار می‌توانید از طریق واتس‌اپ و تماس با کارشناسان حقوقی موسسه دادنیک در ارتباط باشید. در ادامه به صورت کامل درباره طلاق توافقی برای شما توضیح می‌دهیم.

یکی از مهم‌ترین موضوعات قابل عنوان در طلاق توافقی رسیدگی به موضوع مهریه است. مهریه در طلاق توافقی در صورت توافق زوجین قابل پرداخت است. برای مثال طرفین می‌توانند توافقی کنند که مهریه به صورت یکجا به خانم پرداخت شود. یا به صورت اقساطی و ماهیانه پرداخت شود. نفقه نیز مانند مهریه بسته به توافق زوجین دارد.

حضانت فرزند در طلاق توافقی می‌تواند هم مطابق سن قانونی فرزند و هم توافقی زوجین پیش رود. اگر زوجین سر موضوع حضانت فرزند به توافق نرسند به این صورت می‌شود که حضانت دختر و پسر تا سن 7 سال با مادر و فرزند دختر تا 9 و فرزند پسر تا 15 سالگی با پدر است. بعد از این سن از مدار حضانت خارج می‌شوند. اما اگر زوجین توافق دیگری داشته باشند که با مصلحت فرزند مغایرت نداشته باشد قابل رسیدگی است.

استرداد جهیزیه نیز دقیقا بر اساس توافقات زوجین قابل تقسیم است که اگر توافقی برای این موضوع نداشته باشند می‌توانند بر اساس فاکتور یا سیاهه پیش روند.

طلاق توافقی

مراحل طلاق توافقی

تا این قسمت توضیح دادیم که زوجین باید توافقات خود را انجام دهند. در مرحله بعد برای اقدام طلاق دو راه وجود دارد. طلاق توافقی بدون وکیل و یا به کمک وکیل طلاق توافقی قابل انجام است. اگر زوجین بدون وکیل قصد اقدام داشته باشند باید در سامانه تصمیم ثبت نام کرده و برای شرکت در جلسات مشاوره وقت تنظیم کنند. بعد از حضور در جلسات مشاوره گواهی عدم امکان سازش صادر شده که به کمک آن باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. بعد از ثبت دادخواست وقت حضور در دادگاه مشخص می‌شود که هر دو نفر باید در تمامی مراحل حضور پیدا کنند.

بعد از دریافت دادنامه طلاق امکان ثبت طلاق در دفتر ثبت طلاق وجود دارد. اگر زوجین امکان حضور در مراحل گفته شده به دلیل مشغله‌های مختلف را نداشته باشند، می‌توانند به وکیل طلاق توافقی وکالت دهند. برای وکالت دادن به وکیل طلاق توافقی باید در سامانه ثنا که متعلق به قوه قضاییه است، ثبت نام کنید. سپس در دفتر وکیل حضور پیدا کرده و توافقات خود را نسبت به موارد گفته شده (مهریه، نفقه، اجرت المثل، استرداد جهیزیه و حضانت فرزند) اعلام می‌کنند. وکیل به جای زوجین در دادگاه حضور پیدا کرده تا دادنامه طلاق را دریافت کند.

اما در انتخاب وکیل طلاق توافقی باید دقت کافی را داشته باشید. چرا که شما به وکیل وکالت می‌دهید که مراحل بدون نیاز به حضور شما انجام شود. پس بهتر است اگر تصمیم شما برای طلاق قطعی است و همچین قصد دارید به وکیل وکالت دهید، با وکلای مختلف صحبت کرده و شرایط پرونده را برای ایشان توضیح دهید. بنا بر توضیحات شما مدت زمان انجام کار و هزینه را برای شما توضیح می‌دهند. بر اساس جلساتی که دارید، می‌توانید به وکیل مورد نظر خود وکالت دهید.

وکیل طلاق توافقی

یکی از موسساتی که می‌توانید برای انجام امور طلاق توافقی خود مراجعه کنید، موسسه حقوقی دادنیک می‌باشد. موسسه دادنیک متشکل از وکلای پایه یک دادگستری خانم و آقا می‌باشد که به صورت تخصصی در زمینه امور خانواده فعالیت می‌کنند. در صورتی که نیاز به دریافت مشاوره دارید می‌توانید از طریق تماس و واتس‌آپ با مشاورین حقوقی این موسسه در ارتباط باشید. در صورت نیاز می‌توانید به کمک مشاور زمانی برای جلسه حضوری و آنلاین تنظیم کنید. در صورتی که قرار باشد وکلای موسسه حقوقی دادنیک پرونده شما را انجام دهند همه امور بدون حضور شما انجام می‌شود. شما پشتیبان اختصاصی پرونده خواهید داشت. پشتیبان پرونده به صورت هفتگی گزارش کاملی از مراحل پرونده در اختیار شما قرار می‌دهد.

تاریخ انتشار : 1400-11-09
نویسنده: دکتر قاسم اصلانی
مطالب پیشنهادی

لیستی از مطالب که شاید شما بپسندید

دیدگاه ها
نام و نام خانوداگی
متن پیام