کلینیک تخصصی کاشت مو خانه سفید

 • 2731 225 0912
 • 021-54503
تاثیر خود ارضایی بر ریزش مو

آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود ؟

4.4
(29)

ریزش مو می تواند عوامل بسیار متعددی داشته باشد که طبق تحقیقاتی که انجام شده است، یکی از آنها می تواند خود ارضایی باشد. بدین ترتیب باید هر فردی بداند که خو ارضایی چیست و چه ارتباطی با ریزش مو داشته، تا بتواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری به عمل آورد. معمولا به هر عملی که باعث که شخص برای ارضای جنسی خود از طریق روش غیر طبیعی انجام بدهد، خود ارضایی نام داشته و می تواند به اشکال مختلف و با استفاده از وسایل مختلفی نیز انجام شود.

تاثیر خود ارضایی در ریزش مو

بدین ترتیب هیچ تفاوتی میان چگونگی انجام این عمل وجود نداشته و در هر صورت برای بدن انسان بسیار مضر می باشد. معمولا افراد مجرد زیر 25 سال بیشتر مرتکب چنین کاری شده، اما این بدان معنا نبوده که افراد با سن بیش از 25 سال و متاهل چنین کاری را انجام نمی دهند. بدین ترتیب خود ارضایی را می توان یکی از عمل های ناپسند و رایج در جوامع مختلف دانست. معمولا یکی از عواقب اصلی خود ارضایی ریزش مو می باشد. البته خود ارضایی می تواند باعث اختلال در حافظه، ناتوانی جنسی، افسردگی، ضعف بدنی، عدم تمرکز و… نیز بشود.

علت میل به خود ارضایی در جامعه

معمولا افرادی که رابطه جنسی سالمی برقرار می نمایند، می توانند پس از اتمام این رابطه هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به شرایط کاملا نرمالی برسند. زیرا با انجام یک رابطه جنسی مناسب ناقل های عصبی و همچنین هورمون های جنسی در مغز کاهش می یابند. به جای این هورمون ها در مغز هورمون های کورتیزول و پرولاکتین تولید می شوند.

میزان احساس آرامشی که پس از رابطه جنسی سالم به فرد داده می شود، بسیار زیاد می باشد. زیرا در این موارد افراد هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ فکری به تعادل می رسند. این موضوع باعث می شود تا فرد برای مدتی نسبتا طولانی نیاز به رابطه جنسی نداشته باشد. پس یک چرخه نسبتا پایدار و سالم از نظر جنسی در زندگی وی حاکم می شود. اما معمولا افرادی که خود ارضایی را انجام می دهند، از نظر جسمی ارضاء شده اما از نظر روحی بیشتر از قبل تشنه رابطه جنسی می شوند. در نتیجه نیاز به تکرار این عمل با فواصل بسیار کوتاه دارند. چنین افرادی به سرعت معتاد به انجام عمل خود ارضایی شده و به دنبال آن مشکلات عمده ای از جمله ریزش مو به وجود می آید.

حتما بخوانید
رابطه ریزش مو با بیماری ها و رژیم غذایی
اثرات منفی خود ارضایی بر سیستم بدن انسان
اثرات منفی خود ارضایی بر سیستم بدن انسان

علت بروز ریزش مو در اثر خود ارضایی

یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو عدم تعادل هورمونی در بدن می باشد. یکی از مشکلاتی که با انجام عمل خود ارضایی نیز در بدن هر فردی به وجود می آید، کم و یا زیاد شدن برخی از هورمون ها و در نتیجه آن بر هم خوردن تعادل هورمون ها می شود. بدین ترتیب معمولا یکی از مهمترین دلایلی که می توان از آن برای ریزش مو ناشی از خود ارضایی نام برد، عدم تعادل در هورمون ها می باشد.

معمولا بدن برای تولید هورمون تستوسترون و همچنین اسپرم نیاز به ریز مغذی ها یا مواد معدنی متعددی دارد. معمولا این مواد معدنی یا ریز مغذی ها از طریق مواد غذایی برای بدن تامین می شوند. با انجام عمل خود ارضایی معمولا این ریز مغذی ها از بدن خارج شده و برای جایگزین شدن آنها نیاز به زمان نسبتا زیادی می باشد. با توجه به اینکه اغلب افراد ممکن است به خود ارضایی اعتیاد پیدا نمایند، لذا با فواصل کوتاه و در برخی از موارد هر روز و بعضی افراد در روز چند بار این کار را انجام می دهند.

خودارضایی بیماری خاموش
خودارضایی بیماری خاموش

در نتیجه بدن فرصت کافی برای تامین ریز مغذی ها را نخواهد داشت. همین کمبود مواد معدنی می تواند دلیل بسیار موجهی برای ریزش مو باشد. از جمله این مواد معدنی یا ریز مغذی ها می توان به ویتامین E، روی، منیزیم، کلسیم و… اشاره نمود. بدین ترتیب معمولا افرادی که به هر علتی خود ارضایی را انجام می دهند، برای جلوگیری از ریزش مو می بایست از طریق مکمل های مناسب و یا رژیم غذایی مخصوص، این مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین نمایند.

روش های مناسب برای ترک خود ارضایی

معمولا افرادی که خود ارضایی انجام منی دهند، پس از مواجه شدن با مشکلاتی از جمله ریزش مو ممکن است به فکر ترک این عادت زشت و ناپسند شوند، اما معمولا این کار بسیار سخت و دشوار بوده و نیاز به اراده ای بسیار قوی و تمهیدات بسیار ویژه ای دارد.

ورزش کردن

با ورزش کردن می توان بدن خود را محکم تر و قوی تر نموده و همچنین مشغله ذهنی مناسبی برای خود ایجاد نمود. بدین ترتیب می توان راحت تر خود ارضایی را از ذهن خود پاک نمود. زیرا معمولا انجام ورزش هم برای جسم و هم برای روح انسان بسیار مفید می باشد.

ورزش دشمن خود ارضایی است
ورزش دشمن خود ارضایی است

جلوگیری از تحریک

معمولا پوشیدن لباس های بسیار تنگ می تواند تحریکی برای انجام عمل خود ارضایی شود. بدین ترتیب چنانچه به دنبال ترک این کار و جلوگیری از عوارضی همچون افسردگی و ریزش مو می باشید، می توانید با پوشیدن لباس های راحت و مناسب، تا حدود زیادی از این امر جلوگیری نمایید.

حتما بخوانید
دلایل کم پشت شدن مو در زنان و راه حل ها

خواندن کتاب

معمولا کتاب و مجله می توانند فرد را غرق در موضوعاتی نمایند که باعث رفتن ذهن او به دنیای دیگری می شود. این موضوع کمک می کند تا فکر انسان راحت تر شده و وسوسه های خود ارضایی به سراغ وی نیاید. بدین ترتیب برای از بین بردن عوارض مربوط به خود ارضایی می توان به خوان مجله و کتاب خود را مشغول نمود.

کوتاه کردن زمان حمام

معمولا در اغلب موارد ماندن زیاد در حمام باعث رفتن ذهن فرد به سمت خود ارضایی می شود. بدین ترتیب معمولا افرادی که قصد ترک چنین کاری را دارند، می توانند مدت زمان مورد نیاز برای حمام کردن را به حداقل برسانند. بدین ترتیب تا حدود زیادی از خود ارضایی جلوگیری می نمایند.

پرهیز از پر خوری

طبق گفته های پزشکی و دینی معده انسان هیچگاه نباید پر باشد. زیرا باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود. علاوه بر مشکلات رایجی که از پر خوری بیان شده، پر خوری می تواند زمینه ساز خود ارضایی نیز بشود. بدین ترتیب هیچ گاه تا سیری کامل غذا نخورید.

رابطه پرخوری و خودارضایی
رابطه پرخوری و خودارضایی

مزایای ترک خود ارضایی

یکی از مهمترین مزایای ترک خود ارضایی، جلوگیری از ریزش مو می باشد. زیرا با ترک خود ارضایی سطح هورمون های بدن به حالت تعادل باز می گردد. ترک خود ارضایی هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی برای فرد مناسب بوده، زیرا ریزش مو می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری فرد نیز بشود.

از دیگر مزایای ترک خود ارضایی می توان به سلامت جنسی اشاره نمود، زیرا در صورتی که خود ارضایی برای مدت زمانی طولانی ادامه پیدا نماید، ممکن است باعث بروز مشکلات جنسی از جمله زود انزالی بشود. بدین ترتیب می تواند باعث بروز مشکلات زناشویی در زندگی زوجین نیز بشود. بدین ترتیب ترک خود ارضایی می تواند پایه های زندگی را نیز محکم نماید.

ترک خود ارضایی می تواند به شادابی بیشتر افراد نیز کمک نماید. زیرا خود ارضایی می تواند از نظر روحی فرد را دچار مشکلاتی نموده و افسردگی های شدیدی را نیز به همراه دارد. بدین ترتیب معمولا افرادی که این کار را ترک نموده اند، شاداب و سرحال تر از قبل به نظر می رسند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.4 / 5. تعداد رای ها 29

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

اشتراک گذاری :

دیدگاه در"آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود ؟"

 1. Samim

  سلام
  آیا اگر علت مو ارثی باشد درمان دارد یا غیر قابل درمان است. تشکر

  • عرض ادب و احترام

   خیر درمان دارویی ندارد داروهای ریزش موی ارثی ماینوکسیدیل و فیناستراید فقط موجب به تعویق افتادن ریزش مو تا زمانی که مصرف می‌شوند می‌شود.

   پیروز باشید

 2. محمد

  سلام
  یه سوال. من خیلی وقت هستش که به خودارضایی اعتیاد پیدا کردم و الان توی سن ۲۰سالگی به قدری موهام خالی شده که کف سرم معلوم هستش میخواستم بپرسم اگه برم زیره نظر دکتر امکان داره دوباره موهایی که ریخته شده جاش رویش مو پیدا کنه یعنی موهای از دست رفتمو حالا نه به طور کامل ولی بدست بیارم؟

 3. علی

  من۲۲ سالمه یک ساله که به خودارضایی اعتیاد پیدا کردم و دقیقا یک ساله موهام میریزه قبلش خیلی کم اینکارو میکردم(مثلا ماهی یکبار)، اما الان یه ساله شاید هفته ای چنبار، و دقیقا فهمیدم علت ریزشم همینه، به نظرتون با ترک اینکار مجددا ریزش درست میشه؟

  • عرض ادب و احترام

   علت ریزش مو میتونه عوامل دیگه ای داشته باشه، اما همانطور که قبلا هم پاسخ دادیم با زندگی سالمتر موهای سالم تر و شاداب تری دارید.

   پیروز باشید

 4. عقیل

  با سلام و خسته نباشید
  من حدود یکساله تار مو هام ضعیف شده و نازک شده و قسمتی از شقیقه ها هم ریزش داشته
  خودارضایی هم انجام میدادم
  آیاد با ترک این عادت موهام مثل سابق میشه؟؟

  • عرض ادب و احترام

   خیر به حالت سابق برنمیگرده اما ممکن است روند ریزش را کندتر کند. به هر حال بهتر با پزشک متخصص در تماس باشید.

   پیروز باشید

 5. علی

  سلام ایا در دوره ی که خود ارضایی انجام میشع وترک خودارضایی کنم دوباره رویش مو تشکیل میشه

 6. ...

  سلام
  من چند وقته این کارو انجام میدادم مقدار کمی از موها مو از گوشه از دست دادم میخواستم ببینم ایا با خوردن چیزی دوباره بر میگردن یا راهی هست که برگرده ؟

  • عرض ادب و احترام

   با ترک عمل و خوردن مواد مغذی بدن خودتون رو قوی نگه دارید که شدت ریزش رو کم کنه ، برای مشخص شدن دلیل اصلی ریزش مو حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

   موفق باشید

 7. mary

  سلام من نزدیک ۴ساله خود ارضایی انجام میدم و هیچ جوره نمیتونم ترک کنم و حتی گاهی اوقات ۶بار در روز اینکارو انجام میدادم و ریزش موی شدیدی هم دارم و ۳ساله دارم درمان میکنم ب روشای مختلف ولی هنوز درست نشده موهام و هیچ کمبود ویتامین و اختلال هورمونی توی ازمایشام نداشتم 🙁ممکنه برا این باشه؟؟من ۲۰ سالمه ولی حجم زیاری از موهامو از دست دادم واقعا زجر اورده واسه یه دختر ریزش مو

  • با سلام و احترام

   اینکه خودارضایی در دختران مستقیم باعث ریزش مو شود ثابت نشده اما چون باعث اخلال روانی و استرس خواهد شد قطعا در تشدید ریزش مو موثر است. سعی کنین با ورزش و فعالیت های روزانه تمرین کنین و از این عمل جلوگیری کنین.

   پیروز باشید

 8. ابوالفضل

  سلام خسته نباشید
  من ۱۵ سالمه وحدود یکساله این عملو انجام میدم اگه که ترک کنم ممکنه که تعادل بدنم برگرده و موهام رشد دوباره پیدا کنه؟
  یک مورد دیگه اینکه در هوش من تاثیر گذاشته یعنی درست میشه؟؟
  با تشکر

  • عرض ادب و احترام

   قطعا با ترک عمل روز به روز شرایط رو برای خودتون بهتر میبینین. در مورد ریزش مو باید عامل ریزش هم مشخص بشه و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

   پیروز باشید

 9. محمد

  سلام خسته نباشید
  من ۵ سال این گناه رو انجام میدادم و از هفته پیش فهمیدن که صد درصد علتش خود ارضایی هست که الان موهام خیلی خیلی کم پشت شده.در حدی که همه ی پوست سرم مشخصه و یک محدوده ی مشخص نریخته یعنی همه جاش ریخته و انقدر تراکم مو در همه ی پوست سر ام کمه که هرکی میبینه خیره میشه متاسفانه به سر من!!
  از بقیه ی جوان ها خواهش میکنم سبک زندگی و تفکرتون رو ارتقا بدن و به پیشرفت فکر کنن و بدونن مثل یک مرداب هست که ی لحظه هم بخوای نوک پاتو بزاری تو این مرداب و بکشی بیرون،بی تردید به خودش میکشه شمارو و در نهایت غرق میشید!!!
  از شما سوالی دارم و لطف میکنید اگه جواب بدید
  من خیلی دلم میخواد موهام برگرده و اصلا دیگه این کارو نمیکنم
  لطفا بهم بگید آیا موهام رویش مجدد پیدا میکنن یا نه؟مچکرم

  • با سلام و احترام

   پاسخ به ایمیل شما ارسال شد.

   پیروز باشید

   • محمد

    ببخشید من فکر کردم همینجا جواب رو میگید سریع یه ایمیل الکی زدم لطفا به این ایمیلی که الان پیام میدم باهاش بفرستید
    ممنون

    • با سلام و احترام مجدد

     متاسفانه بخش زیادی از موهای از دست رفته شما اگر بر اثر ریزش موی ارثی باشن برای همیشه از بین رفته اند. جهت کنترل ریزش و بازگشت موهای از دست رفته حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنین.

     پیروز باشید

 10. mahdi

  سلام من ریزش منطقع ای مو به اندازه یک سکه گرفتم ایا میتوان گفت عوارض خود ارضایی است ؟

 11. حسن

  با سلام شاید باورش سخت باشه ولی من حدود یکسال خود ارضایی نمیکنم با ورزش و تفکر سالم دوستانممیتونید ترک کنید مطمئن باشید

 12. میلاد

  باسلام و عرضه خسته نباشید من دوازده ساله دارم این کارو انجام میدم ولی وقتی با دست به داخل موهام میکشم و نگاه میکنم چهار پنج تا میاد پایین و هرباری که اینکارو میکنم اتفاق میوفته وقطع نمیشه ایا این طبیعیه یا موهام ریزش پیدا کردن و اینکه اونا دوباره رشد میکن یا نه؟خواهش میکنم جواب بدید مرسی

  • عرض ادب و احترام

   ریزش تا ۲۰۰ تار مو در روز در سیکل طبیعی ریزش مو می باشد. زمانی که ریزش انجام شود و مویی جایگزین نشود نگران کننده است. اگر حجم موی شما کم نشده مشکلی نیست. اما ادامه کاری که انجام میدین ممکنه تاثیر منفی روی رشد موهای شما بگذارید.

   پیروز باشید

 13. امیر

  سلام لطفا جواب سوال منو بدین ممنون.من تقریبا ۴ سال پیش موهامو با تیغ زدم.بعد از اون ۴ ساله عادت کردم همیشه کلاه گذاشتم سرم.جوری که فقط موقع خواب از سرم درمیاوردم .همیشه کلاه میذاشتم و سرم به شدت عرق میکرد من موهام پرپشت بود ولی از اون موقع که به مدت زیادی کلاه گذاشتم شروع کرد به ریزش.به نظرتون ریزش موهام ربطی به کلاه گذاشتن داره؟واگه دیگه کلاه نزارم موهام به حالت سابق برمیگرده؟ ممنون

 14. میهمان

  سلام من ۱۶ سالمه و یک سال و ۷ ماهه که خود ارضایی دارم و موهام ریزش پیدا کرده میخواستم ببینم اگر ترک کنم موهایم که از دست دادم دوباره رشد میکنن؟

  • سلام و عرض ادب

   قطعا با ترک این عمل سیستم بدن شما به حالت نرمال برمیگرده ولی موهای از دست رفته شما باز نخواهد گشت. اما موجب ریزش بیشتر نخواهد شد.

   با تشکر

 15. احمدیان

  سلام و خسته نباشید
  تقریبا ۹ سال میشه خود ارضایی میکردم البته تا جایی خودم را مقصر میدانم ولی بیشتر نه چون سطح آگاهی من پایین تر بود و از زیان هایش دیر فهیمیدم، الان بعد از فهمیدن اضرار این عمل پلید مدت ۵ ماه میشه ترکش کردم کاملا، ریزش مو هایم هنوز هم ادامه دارد اصلا پیش بینی میکردم در این مدت ۵ ماه ترک اش باید مو هایم از ریختن باز میماند ولی هنوز هم ادامه داره، میشه برام معلومات بدین که تا چه زمانی باید صبرکنم تا موهام ریختش کاملا جلوش گرفته بشه یا اصلا ترک خود ارضایی ربطی نداره من که حالا فهمیدم غذا های مقوی نیز استفاده میکنم.

  منتظر جواب شما میمونم
  ممنون

  • عرض ادب و احترام

   به احتمال زیاد ریزش موی شما ناشی از موارد ارثی هم می باشد. برای مشخض شدن این موضوع حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمایید.

   پیروز باشید

 16. علی

  I tell them that if they will occupy themselves with the study of mathematics they will find in it the best remedy against the lusts of the flesh.

  Thomas Mann
  یعنی خودتون رو غرق ریاضیات کنید استمنا رو ترک میکنید

  • Mahdi_UMK

   D: اگه منظورت رو درست فهمیده باشم
   نظرِ منم همینه
   یه جورایی باید به زیبایی های دیگه ی جهان فکر کرد
   تا این از ذهنمون بره، من قبلا خونه تنها بودم خیلی
   برام سخت بود که جولوی خودم رو بگیرم ولی الان
   احساس میکنم اراده ی قوی تری دارم

   من هم ریزش مو هام کم شده هم موهای نرم تری دارم
   میخوام برگردم به بچه گیم

 17. مسافری

  سلام ،متاسفانه من هشت سال خودارضایی میکردم موهایم ریزش شدید داره و الان به اندازه یک چهارم سابقش رسیده حالا باترک این عمل ریزش موهام قطع میشه؟ با توجه به اینکه کم خونی گرفتم سه چهار ساله.

 18. واحد

  با ترک خود ارضایی،موهای از دست رفته برمیگردن؟

  • با سلام و احترام

   امکان بازگشت وجود دارد اما ترک این عمل حداقل شدت ریزش را کم می کند.

   پیروز باشید

   • حسین

    سلام ببخشید من خودارضایی را گذاشتم کنار ۵ ماهه چه شامپویی برای مو خوبه که بزنم یا شامپو واسه ریزش مو تاثیری داردیانه؟

    • عرض ادب و احترام

     برای تشخیص شامپوی مناسب موهای خودتون باید حتما با پزشک متخصص و مجرب پوست و مو مشورت کنین. ابتدا باید میزان چربی پوست سر شما مشخص شده سپس شامپو مناسب تجویز شود.

     پیروز باشید

دیدگاه خود را بنویسید