ریزش مو

آیا خود ارضایی باعث ریزش مو می شود ؟

علت بروز ریزش مو در اثر خود ارضایی چیست و راه مبارزه با آن

4.6
(227)

ریزش مو می تواند عوامل بسیار متعددی داشته باشد که طبق تحقیقاتی که انجام شده است، یکی از آنها می تواند خود ارضایی باشد. بدین ترتیب باید هر فردی بداند که خو ارضایی چیست و چه ارتباطی با ریزش مو داشته، تا بتواند از بروز چنین مشکلی جلوگیری به عمل آورد. معمولا به هر عملی که باعث که شخص برای ارضای جنسی خود از طریق روش غیر طبیعی انجام بدهد، خود ارضایی نام داشته و می تواند به اشکال مختلف و با استفاده از وسایل مختلفی نیز انجام شود.

تاثیر خود ارضایی در ریزش مو

بدین ترتیب هیچ تفاوتی میان چگونگی انجام این عمل وجود نداشته و در هر صورت برای بدن انسان بسیار مضر می باشد. معمولا افراد مجرد زیر 25 سال بیشتر مرتکب چنین کاری شده، اما این بدان معنا نبوده که افراد با سن بیش از 25 سال و متاهل چنین کاری را انجام نمی دهند. بدین ترتیب خود ارضایی را می توان یکی از عمل های ناپسند و رایج در جوامع مختلف دانست. معمولا یکی از عواقب اصلی خود ارضایی ریزش مو می باشد. البته خود ارضایی می تواند باعث اختلال در حافظه، ناتوانی جنسی، افسردگی، ضعف بدنی، عدم تمرکز و… نیز بشود.

علت میل به خود ارضایی در جامعه

معمولا افرادی که رابطه جنسی سالمی برقرار می نمایند، می توانند پس از اتمام این رابطه هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی به شرایط کاملا نرمالی برسند. زیرا با انجام یک رابطه جنسی مناسب ناقل های عصبی و همچنین هورمون های جنسی در مغز کاهش می یابند. به جای این هورمون ها در مغز هورمون های کورتیزول و پرولاکتین تولید می شوند.

میزان احساس آرامشی که پس از رابطه جنسی سالم به فرد داده می شود، بسیار زیاد می باشد. زیرا در این موارد افراد هم به لحاظ جسمی و هم به لحاظ فکری به تعادل می رسند. این موضوع باعث می شود تا فرد برای مدتی نسبتا طولانی نیاز به رابطه جنسی نداشته باشد. پس یک چرخه نسبتا پایدار و سالم از نظر جنسی در زندگی وی حاکم می شود. اما معمولا افرادی که خود ارضایی را انجام می دهند، از نظر جسمی ارضاء شده اما از نظر روحی بیشتر از قبل تشنه رابطه جنسی می شوند. در نتیجه نیاز به تکرار این عمل با فواصل بسیار کوتاه دارند. چنین افرادی به سرعت معتاد به انجام عمل خود ارضایی شده و به دنبال آن مشکلات عمده ای از جمله ریزش مو به وجود می آید.

اثرات منفی خود ارضایی بر سیستم بدن انسان
اثرات منفی خود ارضایی بر سیستم بدن انسان

علت بروز ریزش مو در اثر خود ارضایی

یکی از شایع ترین عوامل ریزش مو عدم تعادل هورمونی در بدن می باشد. یکی از مشکلاتی که با انجام عمل خود ارضایی نیز در بدن هر فردی به وجود می آید، کم و یا زیاد شدن برخی از هورمون ها و در نتیجه آن بر هم خوردن تعادل هورمون ها می شود. بدین ترتیب معمولا یکی از مهمترین دلایلی که می توان از آن برای ریزش مو ناشی از خود ارضایی نام برد، عدم تعادل در هورمون ها می باشد.

معمولا بدن برای تولید هورمون تستوسترون و همچنین اسپرم نیاز به ریز مغذی ها یا مواد معدنی متعددی دارد. معمولا این مواد معدنی یا ریز مغذی ها از طریق مواد غذایی برای بدن تامین می شوند. با انجام عمل خود ارضایی معمولا این ریز مغذی ها از بدن خارج شده و برای جایگزین شدن آنها نیاز به زمان نسبتا زیادی می باشد. با توجه به اینکه اغلب افراد ممکن است به خود ارضایی اعتیاد پیدا نمایند، لذا با فواصل کوتاه و در برخی از موارد هر روز و بعضی افراد در روز چند بار این کار را انجام می دهند.

خودارضایی بیماری خاموش
خودارضایی بیماری خاموش

در نتیجه بدن فرصت کافی برای تامین ریز مغذی ها را نخواهد داشت. همین کمبود مواد معدنی می تواند دلیل بسیار موجهی برای ریزش مو باشد. از جمله این مواد معدنی یا ریز مغذی ها می توان به ویتامین E، روی، منیزیم، کلسیم و… اشاره نمود. بدین ترتیب معمولا افرادی که به هر علتی خود ارضایی را انجام می دهند، برای جلوگیری از ریزش مو می بایست از طریق مکمل های مناسب و یا رژیم غذایی مخصوص، این مواد معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن را تامین نمایند.

روش های مناسب برای ترک خود ارضایی

معمولا افرادی که خود ارضایی انجام منی دهند، پس از مواجه شدن با مشکلاتی از جمله ریزش مو ممکن است به فکر ترک این عادت زشت و ناپسند شوند، اما معمولا این کار بسیار سخت و دشوار بوده و نیاز به اراده ای بسیار قوی و تمهیدات بسیار ویژه ای دارد.

ورزش کردن

با ورزش کردن می توان بدن خود را محکم تر و قوی تر نموده و همچنین مشغله ذهنی مناسبی برای خود ایجاد نمود. بدین ترتیب می توان راحت تر خود ارضایی را از ذهن خود پاک نمود. زیرا معمولا انجام ورزش هم برای جسم و هم برای روح انسان بسیار مفید می باشد.

ورزش دشمن خود ارضایی است
ورزش دشمن خود ارضایی است

جلوگیری از تحریک

معمولا پوشیدن لباس های بسیار تنگ می تواند تحریکی برای انجام عمل خود ارضایی شود. بدین ترتیب چنانچه به دنبال ترک این کار و جلوگیری از عوارضی همچون افسردگی و ریزش مو می باشید، می توانید با پوشیدن لباس های راحت و مناسب، تا حدود زیادی از این امر جلوگیری نمایید.

خواندن کتاب

معمولا کتاب و مجله می توانند فرد را غرق در موضوعاتی نمایند که باعث رفتن ذهن او به دنیای دیگری می شود. این موضوع کمک می کند تا فکر انسان راحت تر شده و وسوسه های خود ارضایی به سراغ وی نیاید. بدین ترتیب برای از بین بردن عوارض مربوط به خود ارضایی می توان به خوان مجله و کتاب خود را مشغول نمود.

کوتاه کردن زمان حمام

معمولا در اغلب موارد ماندن زیاد در حمام باعث رفتن ذهن فرد به سمت خود ارضایی می شود. بدین ترتیب معمولا افرادی که قصد ترک چنین کاری را دارند، می توانند مدت زمان مورد نیاز برای حمام کردن را به حداقل برسانند. بدین ترتیب تا حدود زیادی از خود ارضایی جلوگیری می نمایند.

پرهیز از پر خوری

طبق گفته های پزشکی و دینی معده انسان هیچگاه نباید پر باشد. زیرا باعث بروز مشکلاتی در بدن می شود. علاوه بر مشکلات رایجی که از پر خوری بیان شده، پر خوری می تواند زمینه ساز خود ارضایی نیز بشود. بدین ترتیب هیچ گاه تا سیری کامل غذا نخورید.

رابطه پرخوری و خودارضایی
رابطه پرخوری و خودارضایی

مزایای ترک خود ارضایی

یکی از مهمترین مزایای ترک خود ارضایی، جلوگیری از ریزش مو می باشد. زیرا با ترک خود ارضایی سطح هورمون های بدن به حالت تعادل باز می گردد. ترک خود ارضایی هم از نظر روانی و هم از نظر جسمی برای فرد مناسب بوده، زیرا ریزش مو می تواند باعث از بین رفتن زیبایی ظاهری فرد نیز بشود.

از دیگر مزایای ترک خود ارضایی می توان به سلامت جنسی اشاره نمود، زیرا در صورتی که خود ارضایی برای مدت زمانی طولانی ادامه پیدا نماید، ممکن است باعث بروز مشکلات جنسی از جمله زود انزالی بشود. بدین ترتیب می تواند باعث بروز مشکلات زناشویی در زندگی زوجین نیز بشود. بدین ترتیب ترک خود ارضایی می تواند پایه های زندگی را نیز محکم نماید.

ترک خود ارضایی می تواند به شادابی بیشتر افراد نیز کمک نماید. زیرا خود ارضایی می تواند از نظر روحی فرد را دچار مشکلاتی نموده و افسردگی های شدیدی را نیز به همراه دارد. بدین ترتیب معمولا افرادی که این کار را ترک نموده اند، شاداب و سرحال تر از قبل به نظر می رسند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 227

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

از اینکه این مطلب نظر شما را جلب نکرده است، شرمساریم.

فرصت دهید مطلب را بهتر خواهیم کرد.

جهت ارتقا این مطلب پیشنهاد خود را در بخش نظرات ارسال کنید.

این مطلب را هم بخوانید
علل و درمان ریزش مو در دوران بارداری

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫180 دیدگاه ها

 1. دوست عزیز منم دچار همین مشکلم . ازت خواهش میکنم اگه پیاممو میبینی جواب بده که واقعا موهات رشد کرده دوباره . خیلی با حرفت امید گرفتم

 2. سلام من یه مدتی خودارضایی میکردم بالاخره تونستم ترک کنم . از اسپری بی حسی دندان درد استفاده کردم . البته هر کسی قبل استفاده از این اسپری باید با پزشک مشورت کند. موفق باشید.

 3. سلاام دوستان عزیز
  خودارضایی خیلی ضررداره شمااراده کنیدمیتونیدترکش کنید
  دوستان شماالان خودارضایی میکنیدمضرات زیادی برای ازدواجتون پیش میاد مثلا :
  عقیم میشین،وقتی ک ازدواج کنین میل جنسی زیادندارین،موهاتون میریزه،و……
  سعی کنید حتما ترکش میکنید .
  و اگه نمیتونید ترکش کنید درشرایطی هستید ک میتونید ازدواج کنید هرچ سریعتربهتر من برادرم دراثرخودارضایی موجلوی سرش کاملا ریخته من تازه متوجه شدم دلیلشوچون توخانواده ماکسی کچل نیست ومن برادرم دوست نداره ازدواج کنه الان بیست وهفت سالشه نمیدونم چیکارکنم
  تولدبیست وهشت سالیگیشوبگیریم من خودم مجبورش میکنم ازدواج کنه دوست داره تا سی سی وپنج مجرد باشه خودارضایی میکنه کلا کچل شده زیبایش ازبین رفته
  دوستان این عادت روترک کنید هم زندگیتون بهتر میشه هم مودارید وکچل نیستید من به شخصه حاضرنیستم شوهرم کچل باشع عیچ دختری شوهرکچل دوست نداره ترک کنید این عادت زشت روشمامیتونیدقطعأ…..

 4. سلام من ده پانزده باری خود ارضایی کردم اولاش سه چهار هفته یه بار بود الان شده سه چهار روز یه بار کلا اینا سه چهار ماهی طول کشید . به نظرتون احتمال اینکه از این مریضی( لاغری . زود انزالی. ریزش مو و..) ها گرفته باشم هست ؟🥺🥺🥺

 5. پدرمو عمومو داییم. و مامانم هیچکدوم ریزش ندارن که هیچ پرپشت هم هستن؟

 6. اقا من ۱۴ سالمه و از ۱۲ خودارضایی میکنم معمولا روزی یه بازدشده جدیدا نزدیکه ۳ یاد۴ ماهه یکم کم پشت شده جلوی موهام وداره میریزه واسه یه تیکه از وسط سرم ماینوکسیدیل زدم و خوب شد ولی یه ۳ هفته زدم نازکم هست جلوش حموم میزم میام بیرون خشکه خشک میشه خیلی بد میشه ایا بعد ترک برمیگرده ینی جلوش دوباره پرپشت میشه و در میاد ؟تصمیم به ترک گرفتم وترک هم میکنم لطفا زودتر جواب بدید

  1. با سلام و وقت بخیر

   هرچه سالم تر زندگی کنید قطعا موی بهتری خواهید داشت. ضمنا از مصرف دارو و محلول های ضد ریزش مو بدون تجویز پزشک به شدت خودداری کنید.

 7. من مو هام زیاد ریزش نداره ولی وقتی شانه میزن سه چهار مو نده میشه و و مو هام ک مپشته آیا رشد مجدد میکنخ

  1. سلام.اگه طبع گرم دارید.از روغن سرد استفاده کنید.واگه طبع سرد دارید روغن گرم بزنید.روغن بنفشه برا گرمایی ها خوبه..روغن گزنه و بادام تلخ برا سرمربی ها.اونایی که خیلی گرمایی هستند چون بدن داغه ریشه مو میسوزه. روزی دو استکان سکنجبین بخورید.وسرتونو تو حمام با سرکه طبیعی بشورید.وشبها بسرتون سرکه بزنید

 8. سلام
  من 15 سالمه تقریبا از سه سال پیش خودارضایی رو شروع کردم و تقریبا یک هفته ریزش مو پیدا کردم میخاستم ببینم اگر خودارضایی رو ترک کنم ریزش موهام قطع میشه؟

 9. 1399/9/12 من اقدام به ترک این گناه میکنم و اینشالله که خداوند هم یاریم کنم و به زندگی خود برگردم…

  برای پایان دادان به اشتباهی هیچ وقت دیر نیست!
  پس
  یاعلی مدد🌹🌹🌹

 10. با سلام
  خودارضایی هم چند نوع هستش!
  کسی که اصلا تمایل جنسی نداره و هیچ گونه شهوت و هوسی نداره و به زور و برای سرگرمی هر روز این عمل رو انجام میده با کسی که فقط زمانی که هوس و شهوتش بصورت طبیعی زیاد شده و با فیلم پورن با کیفیت HD میاد این کار رو انجام میده! زمین تا آسمان فرق می کنه!

 11. سلام من ۲۳ سالمه از ۱۵ سالگی شروع به خود ارضایی کردم خیلی وقت ها از خودم بدم میاد احساس گناه زیاد دارم موهام هم کم پشت شده و میریزه اصلا حوصله هیچ کاری را ندارم ولی اراده کردم این عادت مزخرفو ترک کنم انشالله این بار موفق میشم برام دعا کنید دوستان

  1. سلام عزیز !
   امیدوارم هرچه زودتر موفق بشی من هم این مشکل رو داشتم ولی ترکش کردم .راحت نبود ولی خیلی خیلی ارزش داشت‌.اگر تحریک شدی و دوباره اینکار رو کردی فکر نکن دیگه نمیتونی !همیشه راه بازه ولی هرچه زود تر بهتر.
   مشوق و دوست دار تو ،محمدرضا.
   موفق باشی

 12. ادمین این سایت مینویسه با ترک خودارضایی موهای ریخته شده برنمیگرده ولی من تجربه ی واقعی خودمو میخوام بنویسم، حدود ۷ سال خودارضایی میکردم و تقریبا کچل شده بودم انقد طاسی سرم زیاد بود که روم نمیشد از خونه برم بیرون و تو فکر کاشت مو بودم !! چند ماهی بود میخواستم ترک کنم ولی همش میخوندم که داخل سایت ها نوشته شده خودارضایی ارتباطی به ریزش مو‌ نداره، به خاطر همین جمله هرروز خودارضایی میکردم و تو این باتلاق داشتم غرق میشدم تا اینکه تصمیم گرفتم برای همیشه کنار بگذارم ببینم موهام برمیگرده یا نه؟ من ۴ ماه از محلول ماینوکسیدیل ۵ درصد استفاده کردم و این ۴ ماه هر هفته یک بار داخل خواب ارضا میشدم به صورت طبیعی ولی اصلا خودارضایی نمیکردم، بعد از ۴ ماه نه تنها موهای جلوی سرم پر پشت و ضخیم تر شد بلکه موهای شقیقه هام که حتی فکرشم نمیکردم رشد کنه پُر شد و فوق العاده خوشحال و راضیم، نمیگم ۱۰۰درصد موهام برگشت ولی ۴۰ درصد رویش‌مجدد داشتم که نتیجه فوق العاده ای بود، اگر چه با ترک ماینوکسیدیل ریزش موهام برگشت ولی اصلا مثل سابق‌ که خودارضایی میکردم نیست و به طور حتمی میگم با ترک خودارضایی نه تنها ریزش مو متوقف میشه بلکه موهایی که داشتید ضخیم تر میشه، اگه در کنارش محلول هم استفاده کنید رویش مجدد هم دارید… در ضمن من ارثیه از طرف خانواده پدریم داشتم ولی باز هم تونستم کنترل کنم، همین الان حتی اگه ۲۰ درصد از موهاتون باقی مونده خودارضایی رو ترک کنید فقط ۴ ماه تحمل کنید نتیجشو میبینید

  1. دوست عزیز، محلول ماینوکسیدیل ک استفاده کردین، در ابتدا باعث ریزش بیشتر موهاتون نشد؟
   آخه میگن ک با مصرف ماینوکسیدیل موها در ابتدا میریزن و بعدش موهای کرکی جوانه میزنند

 13. سلام من 15 سالمه 4 ساله که خود ارضایی میکنم ولی متوسط یه یک ماهی هست که موهای سرم داره میریزه و حالتشو از دست داده لطفا بگید باید چیکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   برای ترک عادت خود به روانشناس مراجعه فرمایید.

 14. سلام من خور ارضاییمو کم کردم هر دو هفته یک بار و برای ریزش مو هم فیناستراید مصرف می کنم ایا این دارو با خود ارضایی تداخل هورمونی ایجاد می کنه،

 15. سلام:
  یادمه اولین باری که دست به خود ارضایی زدم۱۴ سالم بود دقیقا دوم راهنمایی،من تا اونموقع نمیدونستم خودارضایی چیه و از همکلاسیام اینو فهمیدم و منم رفته رفته ناخودآگاه سمتش رفتم وخیلی خوشم اومد ومتاسفانه شروع کردم والان که ۲۳سالمه این کار رو انجام میدادم تا اینکه از نظر جنسی ناتوان شدم یعنی انگاری هیچ چیزی برای من از نظر جنسی که زمانی دیوانه اش بودم معنی و مفهومی نداردالان چون از نظر جنسی ناتوانم دیگه خود به خود خودارضایی از من فاصله گرفته ولی زمانی که این کارو میکردم به هیج وجه سیر نمیشدم
  اما الان دوستان کچل شدم و زیبایی گذشتمو ندارم۲_اعتماد به نفس ندارم۳_از زندگی خسته شدم وشور وهیجان گذشته رو ندارم۴_زندگی برام مفهومی نداره چون دیگه نمیشه ازدواج کنم و نا امیدم۵_تیپ گذشتمو ندارم ۶_چشمام قدرت بینایی گذشته رو نداره۷_قدم ۱۷۵موندو رشدم متوقف شد۸_موهای ریخته شدمم به حالت اولش بازنگشت۹_خیلی زود خسته میشم و کاری رو نمیتونم درست انجام بدم۱۰_بیشتر مواقع احساس خواب آلودگی دارم و میترسم ماشین برونم۱۱_نفس کشیدنمم سخت تر شده۱۲_دچار پیری زودرس شدم و….
  حالا دوستان من صادقانه مشکلاتی که برام پیش اومده رو واستون گفتم و هدفمم این هست که اگه شماهاتابه الان دست به چنین کار کثیفی میزدی دیگه نزنی چون خیلی از عوارض دیگه روکه به من پیش اومده رو نگفتم مثل بی حوصله گی، سرگیجه،خراب شون روحیه،تلخ کردن اوغات خانواده،ترک دوستان و تنهایی،نداشتن اعصاب،احساس پوچی واحساس شدیدگناه وعذاب وجدانی که هیچ وقت ول کنت نیس و لاغری شدید وخیلی چیزای دیگه درضمن این کار مث با نسل کشی فرقی نداره چون در آینده عقیم میشی و نسلی از تو نخواهد بودو لذت پدر شدن را از دست خواهی دادپس از همین الان تصمیم بگیر و برای همیشه با توکل بر خدا کنار بگذارانشالله……

  1. سریع برو ازمایش تیروتیید و انزیم کبدی و کلسترول و قند خون بده
   یه نوار قلب هم بگیر

 16. با سلام حتمن بخونید
  من از ۹سالگی این کار کردم
  ماهی یه بار
  کم کم سنم رفت بالا ار در یه روز ۳بار انجام مبدادم چون چهره خیلی زیبای دارم دختر زیادی دورم بود با سکس میخاستم خودم خالی کنم ولی فهمیدم که این لامصب مثل یه کرم و مثل پرنده در قفس حبس میشی
  خیلی اراده کردم من میتونم میرفتم تا دوماه و نمی شد دوباره
  اینقد که لاغر شدم مثل موتادها واقعا خسته شدم و محرم تصمیم گرفتم بزارم کنار اولش خیلی سخت بود فقط خاستم تونستم العان ۲۷ سالمه و ۱۸سال اسیر این لامصب بودم و واقعا گذاشتم کنار
  عوارضی که داشت
  زیر چشام سیاه شد بدنم ضعیف شد زخمهات خوب نمیشه
  رنگ صورتت میره
  موهام کم پشت شده
  وووو
  گذاشتم کنار روحیم بر گشت لپام گل انداخت العان همه میگن مهراب چقد چاق خوش تیپ شدی
  موهام قوی شد و زخمات موهام زیاد رشدشونم فرق کرد واقعا این مایع حیات توی بدنتون حیاط شماست چطور اگه بگن از پشت بوم بیفت پاین میکی ن اینم همون جوره فقط باید اراده کنید
  و بخاین از خدا بخاین که کمکتون کنه. اراده کنید زندگیتون متمول میشه واقعا من درکتون میکنم که سخت هست این برنامه انجام بدین اصلا کاری به گناهش و ضرر های بدنتون نداریم
  ادم که هستین شما خودتون تو چالش بندازین و خودتن بکشین بالا

  1. داداش جون من درکت میکنم نتها راه ترکش توسل به زور هست مثل بستن کمربند پاک دامنی تو گوگل سرچ میاد.
   ورزش رزمی بکن.

 17. سلام اینکه موی شقیقه ها کمی عقب رفته باشد حتما حتما ارثی است دیگه؟؟، نمیتونه برای خودارضایی باشه ،مگه خود ارضایی dht رو بیشتر نمیکنه و موهای جلو سر هم حساس هستند به dht دیگه درسته؟ ، آخه من بیست و هشت سال دارم شقیقه هام کمی عقب رفته دایی ها و عموها هیچکدام طاس نیستند٫ ممنون.

 18. سلام من چند ماه دیگه 17 ساله میشم چهار پنج سالی هست که خود ارضایی میکنم روزی 10 تا 15 تار موهام میریزه موهام کم پشته شده زیاد هم نشده قبلا خیلی خوب بود ولی الان کم پشت شده فقط عموی بزرگم موهاش ریخته اونم تاس کامل نیست به خودم خیلی اعتماد دارم از همین امروز خود ارضایی را ترک میکنم اگه ارثی نباشه که انشالله موهام نمیریزه اگه هم ارثی باشه که نمیشه کاریش کرد

  1. اگه ارثی که که هیچ اما اگه از خودارضایی باشه نگران نباش کله انسان بالای میلارد نخ مو داره.

 19. سلام آیا خودارضایی 5روز بعد از کاشت باعث خراب شدن فولیکول های کاشته شده میشود?

  1. چرا نظر پزشک ها و دانشمندان مختلف در مورد خودارضایی متفاوته؟ یکی میگه خیلی هم مفیده برای بدن و یکی دیگه میگه کور و پیر و کچل می کنه آدم رو. لطفا ما رو از این بلاتکلیفی در بیارید.

  2. با سلام و وقت بخیر

   کدوم پرفسوری تو کدوم شهر نظر مفید بودن داشتن ؟

 20. سلام.من۲۰ سالمه از بچگی جلو سرم به اندازه‌ی یه سکه(قلبی شکل) موهام رفته(البته عکسای ۶/۷سالگیم این شکلی نیست) و احساس می‌کنم هر روز بیشتر موهام عقب میره
  یه سالی میشه خودارضایی می‌کنم می‌تونه به این قضیه ربط داشته باشه؟
  توو یکی از جواباتون دیدم گفتید توو دخترا هنوز رابطه مستقیم خودارضایی و ریزش مو ثابت نشده منم دخترم،یعنی این قضیه فقط واسه پسراست؟

 21. باسلام خدمت تمای جوانان و نوجوانان عزیز.
  بنده دانشجوی دکتری پوست و مو هستم و وقتی که پیام ها رو خوندم تصمیم گرفتم ۳ نکته خدمت شما سروران عزیز عرض کنم.
  ۱:بله درسته خودارضایی باعث ریزش مو میشود و جدا از ریزش مو به خیلی از نقاط حساس بدن مثل چشم ،مغز و…آسیب میرساند.اما دلیل تمام ریزش مو ها خودارضایی نیست.ریزش مو در بیشتر افراد ارثی است.
  ۲:ریزش موی شما هر دلیلی که دارد جدا…اما اگر شما درگیر خودارضایی هستید ،توصیه میکنم به صورت خیلی اورژانسی این عمل و ترک کنید و گرنه مطمئن باشید آسیب هایی بد تر از ریزش مو در انتظار شماست.
  ۳:دوستان امروزه دیگه ریزش مو یک معضل بزرگ نیست چرا که ما الان به این سطح علم رسیدیم که مو بکاریم و ریزش مو درد بی درمان نیست و استرس ریزش موی خود را نداشته باشید.

  ممنون

  1. کلا مشخص اصلا دکتر نیستی ما که دکترای پوست و مو نداریم! تخصصشو داریم ولی قبلش عمومیه!!!!! حالا چه دکتری هستی به خودت نمی گی دانشجوی تخصص😂😂😂😂

  2. در پاسخ به Ali عزیز؛
   در رشته‌های پزشکی، دوره دکترای عمومی (معادل با فوق لیسانس) و دوره دکترای تخصصی (معادل با Phd) هست.
   چیزی برای مسخره کردن وجود نداره.

 22. سلام خسته نباشین
  برای ریزش موهایم به دکتر مراجعه کردم و دکتر امپول بیوتین و دکسپانتنول تجویز کردن الان یک هفته هست ریزش موهایم کامل قطع شده. میخواستم بدونم با توجه به این که با تزریق این دو آمپول ریزش موهایم قطع شده ایا بنده باز احتمال ریزش مو ارثی هم دارم یا خیر؟ و اینکه ایا تاثیر این امپول ها موقتی هست یا دائمی؟

 23. سلام چن وقته خود ارضایی مکنم 3 ساله موهام خیلی کم پشت شده اگه خود ارضایی بزارم کنر ممکن هست موها رشد دوبارع کنه یا ریزش قطع بشه البته این بگم از طرف مادری دایی ها ارثی دارم

 24. سلام دوستان ،خود ارضایی با ریزش مو رابطه مستقیم دارد ،اونایی که میگن ریزش مو ربطی به خود ارضایی نداره چرت میگن ،اگه ادامه بدین طاس خواهید شد ،من تجربه بهتون گفتم، ولی بعد از ترک حدودا ۷ ماه بعد هم ریزش مو قطع خواهد شد هم احتمال رویش مجدد مو است .

 25. سلام بخشید من ۱۷ سالمه در زمستون بیضتر و در بعضی روزها در بعضی نقاط سرم احساس خارش پوست سردارم… وحتی در زمستان شوره سرم بسیار زیاد میشه حتی ریزش موهم زیاد میشه در حدی م هر بار ک دس میکردم تو موهام دو تا سه تار مو توی دستم میومد … وموهام بنظر خودم کم پشت شدن اما الان کمتر ریزش مو دارم…. و دوسه باری ک دیت توموهام میکنم یه تار بیشتر توی دستم نمیاد…
  اما بازم استرس کم پشت شدن مو رو دارم چکارکنم که ریزش مو و شوره متوقف بشه
  درصمن هیچ پیشینه ارثی ندارم بابا و مامانم موهاشون پر پشته
  با تشکر

 26. من 21 سالمه و ریزش موی زیادی ندارم، موهام مجعده و و آخرین بار موهام رو مثل سرباز ها زدم و رشد زیادی نکرد، چون موهای من معمولا 2 ماهه رشد میکنه به حد نصاب خودم میرسه، ولی الان 4 ماه از زمانی که موهام رو زدم میگذره و موهام به اندازه کافی رشد نکرده، فکر نکنم مشکل ارثی و هورمونی باشه،خود ارضایی هم هر روز متاسفانه انجام میدم، به نظرتون با قرص های مولتی ویتامین میتونم دوباره موهای سابقم رو داشته باشم؟

 27. سلام خسته مباشید اگه کسی خود ارضایی را بزارد کنار
  جای موهای ریخته شده بعد چند وقت در میاد
  من یک هفته است موهام شروع کرده
  ترک کردم اگه دیگه خود ارضایی نکنم موهایم مثل قبل میشود هنوز مقدار زیادی نریخته است

 28. با سلام
  من دو ماه ی هست که خود ارضایی را ترک کردم حال روحیم خیلی تقویت شده
  در زمانی که خود ارضایی می کردم ریزش مو داشتم و نمی دانستم دلیلش خود ارضاییست بعد از این که فهمیدم خود ارضایی را ترک کردم
  ایا مو های من به حالت قبل خود بر می گردد خیلی دوست دارم مو هام دوباره شاداب شوند و پر پشت
  دلیل این ریزش مو ارثی نیست چون در خانواده پدریم کسی نیست که کچل باشد
  لطفا بگین و راه حلی برای شادابی مو هام هست ایا
  چون خیلی اعصابم خورده که اون عمل زشت را انجام میدادم
  می خواهم که مو هام مثل قبل شه می توانید داروی گیاهی پیشنهاد بدین برای شادابی مو
  ممنون …

  1. با سلام و وقت بخیر

   با مشورت پزشک در صورت امکان از مزوتراپی مو کمک بگیرید.

 29. سلام من چن سالی بود که خودارضایی میکردم ولی یهو نفهمیدم و افتادم تو دامش ینی اولا کم بود بعد زیاد شد طوری که جدید مثلا ۳ یا ۴ بار پست سرهم این کارو انجام میدم و همچنین این مدت اب پیاز هم میزدم بعد دیدم موهام شروع به ریزش کردن یه مدت کنار گذاشتم و تا حد زیادی برگشت کرد الان میخام بدونم به خاطره خودارضاییه یا به خاطر اب پیاز؟

  1. سلام دوست عزیز
   آب پیاز ضرری برای موهای شما ندارد و بالعکس باعث تقویت شگفت انگیز موهای شما میشود
   ریزش موهای شما از این عمل زشت خودارضایی بوده..

 30. سلام من متاسفانه از ۱۳ سالگی خودارضایی میکنم ولی یک ساله ک دفعاتش بیشتر شده و همزمان با اون هم ریزش موهام بیشتر شده و ب شقیقه ها و جلوی سرم کم پشت شده ولی با روغن درمانی کم کم موهای ریز داره رشد میکنه…خواستم بپرسم با وجود اینکه موهای ریخته شدم کم کم داره جوونه میزنه بازم احتمال داره ارثی باشه یا ب خاطر خودارضایی و ضعف بنیه هست؟

  1. برنامه ریزی کنید دوست عزیز
   با کمک خدا حتما این عمل رو کنار میگذارید به خدا توکل کنید و هنگام به یاد افتادن آن سریع محل را ترک کنید

 31. سلام من ۲۵ سالمه از ۱۹ سالگی خود ارضای میکردم (زیاد)موهام خیلی کم پشت شده بود تاحدی که پوست سرم دیده میشد الان سه ساله ترک کردم اصلا انجام ندادم الان خداروشکر موهام پرپشت شده بهتون توصیه میکنم ترک کنید فواید شو میبینید
  باتشکر

  1. سلام من ۱۴ سالمه من از ۱۱ سالگی متاسفانه خودرضایی میکنم الان ۳ هفته هست که موهام شدید ریخته که سطح سرم معلومه . اومدم موهامو کوتاه کردم ولی هنوز داره میریزه و سطح خودرضاییم هر شب یک بار هست من چیکار کنم . تشکر لطفا پاسخ دهید

  2. سلام
   ببخشید یه سوال داشتم ازتون
   شما تو این ۳سال کار درمانی خاصی انجام دادین؟
   موهاتون مثل قبل شده؟؟ لطفا راهنماییم کنید
   لطفااااا🙏🙏🙏

  3. سلام.یعنی واقعا دوباره موهاتون پرپشت شد و مثل قبل شد؟ چی استفاده کردین؟ منم خودارضابی کردم الان یک ساله ترک کردم ولی موهام پرپشت نشده

  4. مرسی واقعا میترسیدم موهام دوباره رشد نکنه
   مطمعنید؟

 32. سلام خسته نباشید
  ۱۷ سالمه و در جاهای زیادی خوندم که اب پیاز سبب رفع ریزش مو و تقویت مو ها و گاهی سبب رویش مجدد موها نیز میشود
  من استفاده میکنم الان ولی در هنگام استفاده ریزش مو به طور قابل توجهی افزایش پیدا میکنه
  ممنون میشم پاسخ بدید باید چیکار کنم

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش موی ارثی درمانی ندارد. راهکارهای خانگی استناد علمی ندارند.

 33. با سلام
  لطفا به سوال من جواب بدین. ممنون میشم.
  من یه پسر 21 ساله هستم که در حال حاضر دچار ریزش موی شدیدی شدم بطوریکه اگه اینجوری پیش برم قطعا تا دو سه سال دیگه کاملا کچل میشم. خط پیشونیم عقب رفته و پیشونیم بزرگتر شده. روی شقیقه هام مو ندارم(البته این مورد رو از اول زیاد نداشتم یعنی قبل ریزش هم قسمت شقیقه زیاد پر مو نبود) من خودم احساس میکنم که علت این موضوع خود ارضایی هس. ریزش مو من تقریبا دو سالی میشه شروع شده (که متقارن بوده با افزایش عمل خود ارضایی) و یک سالی هس که شایع شده. من تقریبا از 14 سالگی متاسفانه دچار این عمل زهرماری شدم ولی اونموقع دفعاتش خیلی کم بود ولی رفته رفته زیاد شدطوریکه این اواخر یعنی یکی دو سال اخیر دو سه روز یک بار یا حتی بعضی مواقع هر روز هم بود! حالا من تصمیم به ترک گرفتم درسته خیلی سخته برام ولی میخوام کم کم کاهش بدم و دیگه کلا بزارم کنار. تا الان به دکتر مو نرفتم ولی در مورد این ریزش مو یکی از فزوشگاه ها ی لوازم آرایشی شهرمون که خیلی معروف هس و همه بهش اعتماد دارن و همیشه محصولاش خوب بودن و من خودمم اعتقاد دارم بهشون، یه ماسک مو زیر دوش به من داد گفت اینو هفته ای دو سه بار بزن مشکلت حل میشه. منم استفاده کردم تقریبا سه چهار ماهی ولی اصلا جلوی ریزش رو نگرفت و فقط تنها نکته مثبتش این بود که یه سری تار مو رو سرم شروع به جوونه زدن کردن و از پوست بیرون اومدن خیلی ریز ولی اینا ام رشد نکردن و همینجوری رو سرم الانم موندن!
  من میخواستم به من کمک کنین و اینکه یه چن تا سوال :
  من اگه به متخصص مو مراجعه کنم ایشون با آزمایش میتونن بفهمن که دلیل ریزش موی من عدم تعادل هورمونی به خاطر خود ارضایی بوده یا نه؟
  بعد از ترک آیا ریزش من قطع میشه؟ و اینکه چطور میشه موهای از دست رفته رو برگردوند؟ با دارو و هورمون میشه؟ یا تنها چارش کاشت مو هس یا یجوری پیوند مو یا همچین چیزی
  من واقعا رو موهام حساسم و نمیخوام به این زودیا از دستشون بدم برا همین خاطر الانم خیلی ناراحتم و استرس کچلی دارم.

  1. با سلام و وقت بخیر

   احتمال زیاد ریزش موی شما هورمونی و ارثی است. ترک عمل خودارضایی حداقل کمکی که به شما می کند سلامت جسم و روان شماست. تقریبا راهی برای بازگشت ریزش موی ارثی در حال حاضر نیست بجز کاشت مو.

 34. خودارضایی به غیرازریزش مو تاثیرات دیگری هم برمو داره مثلا خشک شدن مو یا آسیب به شادابی مو

 35. سلام خودارزایی باعث ریزش مومیشودوکسانی که میگن یه هفته .یک ماه .سه ماه گذاشتم کناراین بایدبگم بهتون ریزش موی شماتاچندین ما ادامه داره چون بدن تموم ویتامین پروتئین که ذخیره کرده برای سوخت ساز بدن شماازطریق خودارزایی دفع کردیدکلابرای اینکه بدن برگرده به حالت نرمال خودش تا6الی7ماه زمان لازمه پس کلا خودارزایی ترک کنیدبعد6الی7ماه ریزش موی شماقطع میشود

 36. با سلام
  آیا کسی که خود ارضایی کرده طی چند سال فقط( برای مو)تاثیر بر روی موی سر می‌گذارد یا بر روی موی بدن هم تاثیر می گذارد مثلا شده برای فردی موی سر ریزش داشته باشه و موی بدن زیاد و ضخیم شده باشد الان مشکل من همینه
  آیا بعد از ترک مشکلاتی که برای بدن پیش اومده به حالت عادی بر میگرده یا خیر

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش مو اگر در اثر تاثیر هورمونی باشد خیر برگشت پذیر نیست.

 37. سلامن ۱۵ سالمه و هفتع ای سه بار خودارضای میکنم و شنیدم ک خودارضای بیش از حد باعث این ریزش میشود من ب موهام دست میزنم همش میریزه کمک کنید

 38. سلام من ۱۶ساله هستم پوست سرم خشک هست و زمانی که به مو هام دست میزنم احساس درد میکنم در ریشه مو هام آیا این طبیعی هست این بگم که ریزش مو نسبتن بین۲0۰ تا ۴۰۰دارم مخصوصا زمان حمام و شانه کردن من ۴نیم ساله خود ارضایی میکنم الان تو ترک هستم ولی تو هردو طرف خانواده ام کچی هست ولی اون ها بعد بیست سالگی دوچار این شودن و در اون حد زیاد هم کچلی نیستن که اصلا مونداشته باشن اینم بگم که از بقل های سرم هم ریزش هست یعنی از همه جای سرم و همه جای بدنم خیلی ممنون

  1. این درد از ریشه مو بخاطر شستن اشتباه سر هست
   یبار موهاتو خیلی کوتاه کن
   شامپوتم عوض کن
   بده یکی از اعضای خانوادت بدون وسواس چند بار حموم رفتی سرت بشورن
   درست میشه
   الان التهاب داره سرت احتمال زیاد

 39. اینو یادم رفت که بگم خط پیشونیم رفته عقب و وقتی به مو هام دست میزنم احساس درد در ریشه مو هام میکنم

  1. اینم هادی هست که از همه جای بدنم ریزش مو هیت لطفا با این دوتا متنب که کامل کردم بازم پایخ همون هست

 40. سلام من ۱۶ساله هستم و ۴سال هست خود ارضایی میکنم ولی دارم ترک میکنم مو هام نازک کم پشت و پوست سرم خشک شده و شوره هم دارم ریزش موهام زیاده مخصوصا زمانی که میرم حموم رفتم دکتر اما تو ضیعت کرونا دکتر پوست نبود برای همین رفتم دکتر داخلی اونم دو تا قرص ویتامین داد برای مو و یه شامپو ضد شوره به اسم سلنیوم سولفات داد شورم از بین رفته ولی ریزش می هام خیلی زیاد شده چند تا هم عامل ریزش دارم یکی خودارضایی دوم رژیم گرفتم ولی رژیمی بود که همه چیز از گوشت وکاهو و… داشت سوم هم تو ارث مون کچلی هست هم تو دایی هام و هم عمو هام چهارم هم استرس دارم ولی نه درحد زیاد واینکه ۵ماه هست ریزش شروع شده ولی این یه ماه آخری خیلی شدید شده خواهشا کمکم کنید و ریزش مو هام از همه تنم هست از سر تا پایین واینم لطف کنید بگید آیا خودارضایی که ترک کزدم ریزش از بین میره یا نه یه خواهش هم دارم که جواب رو به ایمیلم نفرسین چون نمیدونم چی شده برای این اینجا جواب بدین خیلی ممنون

  1. با سلام

   ریزش موی شما ارثی است و برای کند کردن روند ریزش مو باید به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

  2. دوست عزیز منم مشکل شما رو داشتم چون پشت کنکوری بودم دو سال استرس شدید داشتم از اون طرف ارث کچلی هم دارم
   پیشنهاد بنده به شما اینه در مواقع استرس نفس عمیق بکشید و سعی کنید حواس خودتون رو پرت کنید
   جدا از اون خودارضایی شدیدا رو ریزش اثر داره حتما ترک کنید این عادت رو یا کمترش کنید
   از محلول موضعی ماینوکسیدیل استفاده کنید سه ماه اول هر 12 ساعت یکبار و بعدش روزانه یکبار
   اگر بعد از یکسال همچنان ریزش شدید داشتید میتونید از 18 سالگی روازنه یک قرص فیناستراید بخورید
   تغذیه خیلی روی ریزش مو اثر داره
   انجام اینکارها ریزش ارثی مو رو عقب میاندازه ولی درمان دائمی ریزش مو کاشت مو هستش

  3. اگر علاوه بر موی سر،موی بدن هم دچار ریزش شده حتما آزمایش تیرویید بدید..بعد از اون حتما به یک متخصص غدد مراجعه کنید

 41. سلام من ۱۶ سالمه وه ۴ ساله خود ارضاعی دارم من تازه یکساله ریزش مو گرفتم وه موهام از ریشه کنده میشه هس میکنم که ریشه موهام ضعیف شده و یا پوست سرم خیلی نازک شده چون وقطی دست میزنم اصلا نمیتوانم موهام را شونه کنم وه پوستم درد میگیره پدرم وه عمو هام کچلن ولی هیچ کدوم بچه هاشون کچل نشدن من برام اجیبه که تو سن ۱۵ سالگی موهام ریزش پیداکرد دکتر هم رفتم محلول که محلوم موضعی هست را داد من ۳ ماهه استفاده میکنم نه اینکه خوب تر نشد بد ترم شد لطفا بهم بگین چیکار کنم دارم میمیرم🙏🙏

 42. بنظرتون مگه خود ارضایی چند درصد روی ریزش مو تاثیر داره ؟ خیلی زیاد یا خیلی کم . من خودم الان ۱۶ سالمه هر وقت دست میبرم توی موهام هیچ مویی کنده نمیشه و اصلا مویی در دستم قرار نمیگیره و خواستم بدونم که در حمام من بعضی وقت ها دست میبرم تو موهام چند تا در میاد عادیه؟ ببخشید یکم طولانی شد

 43. سلام من پسری ۱۸ ساله هستم فکر کنم حدود ۵ یا ۶ ساله که دارم خود ارضایی میکنم و واقعا نمیتونم ترکش کنم.
  یه چنباری تا دوماه نزدم ولی بازم نتونسم.
  یکسالی هس که ریزش موهام خیلی زیاد شده ینی جوریکه هروقت میرم حموم روی بدنمو دستام پر مو میشه و موهام کنده میشه.
  البته در خانواده من دلیل ارثی هم هس چون بابامو داداشم یکم از موهاشون ریخته
  ایا بنظر شما اگه ترک کنم ریزشش کمتر میشه؟
  من موهام کامل لخته و خیلی نازک ایا اینم تاثیری روی ریزش داره؟
  میشه جلوی بیماری ارثیو گرفت یا کمش کرد؟
  و اینکه من امسال کنکور دارم ایا این استرسو فشار هم روی ریزش تاثیر داره؟

  1. با سلام و احترام

   استرس باعث تشدید ریزش مو میشه.
   بدن سالم تر موی سالمتری داره پس با ترک خودارضایی به ایمنی بدن خود کمک کنید.
   متاسفانه ریزش موی ارثی تاکنون درمان قطعی نداشته.

 44. سلام من18سالمه و ۵ ساله خودارضایی میکنم دو سه ساله موهام به شدت درحال ریزش هست مخصوصا از جلو و بغل سر در صورتی که ارثی هم نیست میخواستم بدونم قرص فیناستراید تاثیری دارد یا خیر و اینکه اگر هم فیناستراید مصرف کنیم هم خودارضایی کنیم باعث پروستات نمی‌شود؟(با توجه به عوارض فیناستراید)؟ و اینکه ریزش مو از گوشه ها (بغل سر) به خاطر تغیرات هورمونیه یا خیر. ممنون از شما

  1. عرض ادب و احترام

   به احتمال زیاد ریزش موی شما ارثی می باشد. جهت درمان به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

  2. سلام من ۱۴ سالمه ۵ ساله خورضایی میکنم و الان ۲و۳ ماهی است که موهام بشدت میریزه من چی کنم.

 45. سلام خسته نباشید من ۷سالی میشه خودارضایی میکنم بعضی اوقات هرروز و یک روز درمیان خودارضایی انجام میدم کل موهام کم پشت شده و موی شقیقه هام کمی عقب رفته و کم پشت شده این مال خودارضاییه یا ارثیه؟

 46. سلام حدود دوهفته بود که من هر روز خودارضایی میکردم بعد من پرسجو کردم که مشکل ریزش مویه من چیه گفتن خود ارضایی تقریبا ۵ روزه که ریز مو دارم و سه روزه که خود ارضایی رو قط کردم چرا ریزش موم قط نمیشه چه قد زمان میبره ریزش موم قط شه خواهش میکنم جواب بدین خیلی نگرانم

  1. عرض ادب و احترام

   ریزش موی شما ممکن است دلایل ارثی و هورمونی داشته باشد. البته ریزش تا ۱۰۰ یا حتی ۲۰۰ تار مو در طول روز خیلی مهم نیست و سیکل طبیعی ریزش مو سر شما می باشد. اگر بیش از تعداد ذکر شده ریزش دارید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

   پیروز باشید

 47. سلام، خیلی ممنون بابت اطلاعات خوبتون
  من 17سالمه و متاسفانه ازکودکی دچار تحریک و خودارضایی شدم ک حتی تاچنسال پیش نمیدونستم چیه.. الان موهام ب شدت هم میریزه هم جلوی سرم داره خالی میشه، حتی موهامو کوتاه کردم ک تقویت شه ولی دوباره برگشت ب حالت اولش ریشه موهام دردهم میگیره.. خیلی دوست دارم ترک کنم اینوولی هم سخته هم هورمونام خیلی فعاله اصن نمدونم چیکارکنم????????میشه راهنماییم کنین

 48. سلام من از تابستون 97 شروع به خودارضایی کردم و الان ۱۳ هستم لطفا بگید
  اول:روزی چند بار خودارضایی تاثیر کمی داره
  دوم:ایا با ترک خودارضایی مو ها دوباره به حالت عادی شان برمیگردند

  1. سلام ایا خودارضایی بعد از کاشت تاثیری در رویش موهای کاشته شده داره یا خیر؟ چون من کاشت مو انجام دادم و دوهفته ای یکبار ارضا میشم البته بیشتر تو خواب ملتحم میشم. میخواستم ببینم تاثیری داره یا نه مشکلی نیست. ممنون میشم جواب بدید.

 49. سلام
  من ۴ سال به صورت مداوم خود ارضایی میکردم ولی الان این کارو ماهی یکبار انجام میدهم
  خواستم ببینم خودارضایی ماهی هکبار هم میتونه باعث ریزش بشه؟ چون موهام خیلی کم پشت شده و میریزه
  و اینکه امکان کاشت مو برای من وجود داره تا موهای از دست رفته رو برگردونم؟

  1. عرض ادب و احترام

   الان توقع دارید ما به شما توصیه کنیم مثلا ماهی یکبار عملی که به شدت نهی میشه رو انجام بدین اشکالی نداره ؟
   خیر انجام این عمل به شدت به سیستم بدنی و روحی شما آسیب وارد میکنه و بهتره از هر طریقی که میتونین نسبت به ترک آن اقدام کنید.
   جهت کاشت مو باید حداقل ۲۷ سال سن و ریزش موی متوقف شده داشت باشید.

  2. سلام.من ۲۲سالمه و هفته ای بیشتر از ۱۰ بار خودارضایی میکنم موهام به شدت ریزش پیدا کرده از طرف دیگه من موهام شوره داره و چربه میخواستم بدونم دلیل این ریزش مو به خاطر خودارضاییه یا به خاطر موی چرب و شوره؟
   باتشکر

  3. با سلام و وقت بخیر

   فعالیت جنسی زیاد ترشح چربی بدن را افزایش می دهد. چربی پوست و بدن شما ممکن است به این دلیل باشد.

 50. خیلی ممنون مطالب خیلی خوبی بود باتشکر ایشا الله که همه بایاد خدا و تقویت معنویت و روح بتونن از دام این بلا نجاتپ پیدا بکنن.

 51. با عرض سلام و خسته نباشید من موهای سرم به شکل M ماننده ریخته این عمل رو ۴ ساله انجام میدم الان ترکش کردم و حسی بهتری دارم ورزش های بدنی انجام میدم ۲۰ سالمه حدودا ۲ ساله ریزش مو دارم تو خوانواده پدرم کچلا عموهام بنظر شما ارثیه یا نه برا خود ارضاست برادارام اصلا کچل نشدن من اینجوری شدم لطفا راه نشونم بدین ممنون ازتون یه دکتر رفتم گفت اب پیاز با روغن زیتون استفاده کن مجددا مواهت رشد میکنه ممکنه این کارو بکنم رشد کنن یا خیر

  1. عرض ادب و احترام

   به احتمال زیاد ریزش موی شما ارثی است.
   استفاده از آب پیاز و روغن توصیه نمی شود.
   جهت درمان به پزشک متخصص و مجرب پوست و مو مراجعه فرمایید تا راهکار درستی جهت درمان به شما پیشنهاد دهد.

  2. با سلام من ۱۴ سالمه ۲ ساله خودرضایی میکنم ۱ ماه ایی هست که موهام به شدت مریزه الان مو هامو کوتاه کردم و دو هفته است که خودرضایی نکردم ولی باز این که موهام کوتاهه باز دست میکشم روی سرم باز مو میاد دستم . حمام و تغذیه هم خوبه . من چی کار کنم برم دکتر یا بخاطر بلوغه اخه بصورتیه که وسط موم خیلی کم پشته به صورتی که معلومه

 52. سلام خسته نباشید
  راستش 7 سالی هست که این کارو انجام میدم ای آخریا توی یک هفته سه بار این کارو کردم
  الان یک هفته میشه که موهام خیلی مریزن شدید. طوری که حموم میرم کف دست و پشت دست پر مو میشه . هر وقتم که همینطوری دست میکشم میریزه . اینو بگم که موهام پر پشته
  اما ترس به دلم بد جور افتاده تو ایینه نگاه که میکنم یکم پوست سر دیده میشه
  حالا هی به خودم امید دادم که ترک کنم همه چی درست میشه قطعا البته با مصرف ریزمغزی ها
  حالا بهم بفرمایید که درست میشه
  لطفا جوابو به ایمیل بفرستید من 19 سالمه
  لطفا جواب واقعی رو بفرمایید

 53. سلام پسری ۱۹ ساله هستم و حدودا ۵یا۶ ساله که خودارضایی میکنم قبل از اون مو هان کاملا عادی بود اما حالا وسط سرم کم پشت شده ولی ریزش مو ندارم البته طی این چند سال خیلی لاغر شدم و صورتم جذابیتش رو از دست داده حدودا هفته ای ۳ یا۴ بار خودارضایی میکنم میخواستم بدونم دلیل این علائم خودارضایی هستش و با ترکش مشکلم حل میشه ؟

  1. عرض ادب و احترام

   بله بیشتر عوارضی که اعلام کردین برای خود ارضایی می باشد. با ترک آن و تغذیه مناسب و ورزش همه مشکلاتی که اعلام فرمودین حل میشود.

 54. سلام
  ببخشید یه سوال دارم که:
  من در سن نوجوانی هستم و چند سال خود ارضایی میکردم الان ترک کردم و مو های من در سن نوجوانی نریخته اگه دیگه این عمل و انجام ندم ممکن است در اینده مو هایم نریزد

 55. سلام من با وجود این که متاهلم باز بادیدن بعضی افراد مرتکب به عمل خود ارضایی میشم میخوام ترک کنم متاسفانه سکس با همسر زیاد برام مثل قبل جذابیت نداره بیشتر به خود ارضایی رو میارم ????

  1. عرض ادب و احترام

   بخاطر خودارضایی و تصور ذهنی که ایجاد می کنید و احتمالا دیدن فیلم های پورنوگرافی رابطه خوبی با همسر خود ندارید. تنها راه آن دوری از دیدن فیلم ها و روی آوردن به زندگی سالم می باشد. در صورت ادامه این روند مشکلات شدید روانی پیدا خواهید کرد.

   پیروز باشید

 56. سلام ببخشید من از وقتی خود ارضاییم زیاد شاه ریزش مو زیاد شد ولی چند روز نمیزنم ریزش کم میشه با ترک درست میشه؟

 57. سلام خسته نباشید.من حدود یک سالو نیمه که به گناه زشت خود ارضایی مبتلا شدم.16 سالمه.تو این یک سالو نیم موهای وسط سزم خیلی کم پشت شد بطوریکه خودم حس کردم.من خانواده پدریم کچل و کم مو هستن اما مادریم یه دونه کچل و کم موهم تو شون نیست.جنس موهای من مثل داییم هست یعنی اصلا مو نمیزنه باهاش.من یه دوره ای مصرف ویتازینکو قطع کرده بودم و الان که شروع کردم ریزش موهام خیلی خیلی کم شد.خواستم بدونم با ترک خود ارضایی موهام برمیگردن؟ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   خیر موهای از دست رفته به هیچ وجه قابل بازگشت نیست. با زندگی سالم تر موهای سالم تری خواهید داشت. البته ریزش موی شما بیشتر جنبه ارثی هم دارد.

   پیروز باشید

  2. من همونیم که واستون این نظر گذاشتم.من از اون زمانی که این نظرو براتون ارسال کردم تا الان دیگه خود ارضایی نکردم و موهای من علاوه بر پرپشت شدن و ضخیم شدن رویش مجدد هم داشته.از شما انتظار همچین پاسخی رو نداشتم

  3. سلام و وقت بخیر

   خدا رو شکر که هم از خودارضایی دوری کردین و هم موی شما رشد مجدد داشته. ریزش موی ارثی و هورمونی قابل بازگشت نیست. اما ریزش مو به دلایل دیگر بازگشت پذیر است. مثل ریزش مو در اثر بیماری یا کمبود ویتامین یا استرس و … . به احتمال زیاد ریزش موی شما دلیل غیر هورمونی داشته.

   به هر حال اگر اشتباهی رخ داده عذرخواهی ما را بپذیرید.

 58. سلام، خسته نباشید و ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در اختیارمون میزارید.
  من دختر ۲۶ ساله هستم که دقیقا یادم نیست از کی خود ارضایی رو شروع کردم، گاهی روزی دوبار انجام میدم و گاهی هم هفته ای یکبار، قصد ترک هم دارم. قسمت جلو و کنار موهام به شدت ریخته و دکتر رفتم، ۱۶ تا امپول برام نوشتن با قرص و این چیزا، ازمایش هورمون دادم همه چیز طبیعی بود، مشکوک به تیروئید کمکار هم هستم، و اینکه من همیشه مولتی ویتامین و مواد مقوی استفاده میکنم، شامپو و مشتقاتی ک برای مو استفاده هم میکنم مارکای خوب برمیدارم. الان ریزش مو ندارم اما با کمپشتی شدید مو دارم، با این شرایطی که گفتم احتمال بازگشت موهام هست؟ موهام قبلا خیلی خیلی پرپشت بود

 59. من 24 سالمه موهام کم پشت شده دکتر رفتم گفت ارثیه گفتم خود ارضایی تاثیر داره گفت خیلی کم چنتا قرص و سرم مو داد بهم گفت اینا رو تا جایی که میتونی باید استفاده کنه که ریزش قطع بشه رویش مجددی نداره دیگه

  1. عرض ادب و احترام

   با زندگی سالم تر موهای سالم تری خواهید داشت، خودارضایی مستقیما اثری ندارد ولی موجب تشدید خواهد شد، جایی که موها کاملا کرکی شده دیگر رویشی نخواهد داشت.

   پیروز باشید.

 60. سلام من 20 سالمه و روزی یه بار خود ارضایی میکنم… ریزش مو دارم دکتر رفتم فیناستراید برام نوشته… جلوی موم خیلی کمپشت شده…. خواستم ببینم خود ارضایی رو ترک کنم امکانش هست ب حالت اول برگرده موام؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر موهایی که از دست دادین که برنمیگرده، اما حداقل با زندگی سالم تر از ریزش موی شدیدتر جلوگیری میکنین.

   پیروز باشید

  2. سلام من ۱۵ سالمه ۳ ساله به خود ارضای مبتلا شدم اولین سال ۲ یا ۳ بار در ماه شد حالا هم تقریبا هفته ۴تا ۵ بار.من موهای پرپشتی داشتم ک حالا کم پشت شده البته مسببش فقط خود ارضای نیست و من چون کم خونی دارم ریزش رو دارم.. خلاصه من خیلی پشیمونم و اگ خود ارضای رو ترک کنم و تحت درمان باشم موهام ب حالت اولیه برمیگرده یا بهتر میشه؟؟ و بگم ک من ۳ ماه پیش پی ار وی مو کردم و قرص هم میخورم

 61. سلام من ۱۶ سال دارم و الان نزدیک به ۲ سال هست که خود ارضایی میکنم؛سال اول ماهی ۱ یا ۲ بار بود اما نزدیک به ۸ ماه است که تقریبا هفته ای بین ۳ تا ۵ بار این کار رو انجام میدم؛روم نمیشه به کسی بگم تا کمکم کنه تا دوباره هم موهام رشد کنه هم وضعیته جسمیم بهتر شه موهام خوب هستن امی بینشون خیلی کم پشت شده میخواستم ببینم که میشه یک راه درمان برای موهام به من بدید؟

  1. عرض ادب و احترام

   با زندگی سالم قطعا موهای سالم تری خواهید داشت. با ورزش و تقویت قوت اراده خودتون سعی کنین ترک کنین و پیشرفت سلامت جسمی و روحی خودتون رو شاهد هستین.

   پیروز باشید

 62. سلام خسته نباشید
  من حدوداً سه سال پیش استرس بیش از اندازه ایی رو به خاطر کنکور و مشکلات خانوادگی تجربه کردم و متاسفانه تو این دوره یه رژیم خودسر هم گرفتم که باعث شد ۱۵ کیلو در سه ماه کم کنم و بعد از اون ریزش موی شروع شد من زمینه ی ارثی هم تو خانواده دارم
  وقتی دکتر رفتم گفتن کارایی که کردید باعث شده ریزش موی شما اگه قرار بود ۴۰ سالگی شروع بشه به خاطر ارث الان شروع بشه
  حالا الان یه سری دارو مثله فیناسرایت کلسیم فولیکوژن… دادن که مرتب مصرف میکنم و یه چنتا محلول هم هست که دارم استفاده میکنم سوالم اینه موهای من نه مثله قبل اما قابل برگشت هست ؟؟
  ممنون میشم پاسخ رو برام‌ ایمیل کنید

 63. سلام
  آیا اگر علت مو ارثی باشد درمان دارد یا غیر قابل درمان است. تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   خیر درمان دارویی ندارد داروهای ریزش موی ارثی ماینوکسیدیل و فیناستراید فقط موجب به تعویق افتادن ریزش مو تا زمانی که مصرف می‌شوند می‌شود.

   پیروز باشید

 64. سلام
  یه سوال. من خیلی وقت هستش که به خودارضایی اعتیاد پیدا کردم و الان توی سن ۲۰سالگی به قدری موهام خالی شده که کف سرم معلوم هستش میخواستم بپرسم اگه برم زیره نظر دکتر امکان داره دوباره موهایی که ریخته شده جاش رویش مو پیدا کنه یعنی موهای از دست رفتمو حالا نه به طور کامل ولی بدست بیارم؟

 65. سلام جوانی هستم ۱۶ ساله ‌پنج ساله روزی ۱۲ باز خود ارضایی میکنم موهام داره میریزه عدم تمرکز دارم تورو خدا یه راهی واسه ترک بگید

 66. من۲۲ سالمه یک ساله که به خودارضایی اعتیاد پیدا کردم و دقیقا یک ساله موهام میریزه قبلش خیلی کم اینکارو میکردم(مثلا ماهی یکبار)، اما الان یه ساله شاید هفته ای چنبار، و دقیقا فهمیدم علت ریزشم همینه، به نظرتون با ترک اینکار مجددا ریزش درست میشه؟

  1. عرض ادب و احترام

   علت ریزش مو میتونه عوامل دیگه ای داشته باشه، اما همانطور که قبلا هم پاسخ دادیم با زندگی سالمتر موهای سالم تر و شاداب تری دارید.

   پیروز باشید

  2. چرا نداره بنده از طرف پدری کچل هستم موهام ریخت دوباره داره پر میشه پیشنهاد من این طبع بدنتونو بشناسین خیلی تاثیر داره.از شهوت دور باشین بدون شک شهوت علت نازکی مو و ریزش هست برا کسایی که فولیکول موشون حساس هست به هورمون جنسی.ورزش کنید اما مکمل های بدنسازی نه اونا ریزش میاره.روحیه و محلول های گیاهی خدارو شکر من موهام رشد مجدد داره.گول تبلیغات کاشت مورو نخورین فکر جیب خودشونن دوستم کاشت همش ریخت .و رویش مو حاصل صبر و سالم زندگی کردنه موفق باشین

 67. با سلام و خسته نباشید
  من حدود یکساله تار مو هام ضعیف شده و نازک شده و قسمتی از شقیقه ها هم ریزش داشته
  خودارضایی هم انجام میدادم
  آیاد با ترک این عادت موهام مثل سابق میشه؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر به حالت سابق برنمیگرده اما ممکن است روند ریزش را کندتر کند. به هر حال بهتر با پزشک متخصص در تماس باشید.

   پیروز باشید

 68. سلام ایا در دوره ی که خود ارضایی انجام میشع وترک خودارضایی کنم دوباره رویش مو تشکیل میشه

  1. عرض ادب و احترام

   معلوم نیست که در اثر خود ارضایی موها ریخته باشد، بهر حال هر چه سالم تر زندگی کنید موها هم بهتر می‌شود.

   پیروز باشید

 69. سلام
  من چند وقته این کارو انجام میدادم مقدار کمی از موها مو از گوشه از دست دادم میخواستم ببینم ایا با خوردن چیزی دوباره بر میگردن یا راهی هست که برگرده ؟

  1. عرض ادب و احترام

   با ترک عمل و خوردن مواد مغذی بدن خودتون رو قوی نگه دارید که شدت ریزش رو کم کنه ، برای مشخص شدن دلیل اصلی ریزش مو حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید.

   موفق باشید

 70. سلام من نزدیک ۴ساله خود ارضایی انجام میدم و هیچ جوره نمیتونم ترک کنم و حتی گاهی اوقات ۶بار در روز اینکارو انجام میدادم و ریزش موی شدیدی هم دارم و ۳ساله دارم درمان میکنم ب روشای مختلف ولی هنوز درست نشده موهام و هیچ کمبود ویتامین و اختلال هورمونی توی ازمایشام نداشتم ????ممکنه برا این باشه؟؟من ۲۰ سالمه ولی حجم زیاری از موهامو از دست دادم واقعا زجر اورده واسه یه دختر ریزش مو

  1. با سلام و احترام

   اینکه خودارضایی در دختران مستقیم باعث ریزش مو شود ثابت نشده اما چون باعث اخلال روانی و استرس خواهد شد قطعا در تشدید ریزش مو موثر است. سعی کنین با ورزش و فعالیت های روزانه تمرین کنین و از این عمل جلوگیری کنین.

   پیروز باشید

  2. عزیزم خیلیا شاید اینکار و بکنن
   و ترک کردنشم سخته به هر حال
   ولی 6 بار در روز قطعا یکی از دلایلش اینه که حتما برای وقت آزاد زیادی که داری برنامه و سرگرمی نداری. مطالعه، پیاده روی، گسترش دادن روابط حتی کار نسبتا بیهوده ای مثل سریال دیدن یا رقص یا صحبت تلفتی حتی گشتن تو اینستا و کامنت گذاشتن
   چه بدونم یه پیج داشته باشی مطالب جالبی توش بذاری
   چون من خودم 29 سالمه و اینکارو با دفعات کم انجام میدم ولی ترکش هم دیگه بنظرم جدا سخت شده حتی وقتایی که سرکارمیرم
   سنتم کمه کاش همین الان کم کم ترکش کنی
   و سعی کن حتما خودتو بیشتر دوس داشته باشی
   امیدوارم از اونموقع که این کامنت و گذاشتی تا الان ترکش کرده باشی. موفق باشی

 71. سلام خسته نباشید
  من ۱۵ سالمه وحدود یکساله این عملو انجام میدم اگه که ترک کنم ممکنه که تعادل بدنم برگرده و موهام رشد دوباره پیدا کنه؟
  یک مورد دیگه اینکه در هوش من تاثیر گذاشته یعنی درست میشه؟؟
  با تشکر

  1. عرض ادب و احترام

   قطعا با ترک عمل روز به روز شرایط رو برای خودتون بهتر میبینین. در مورد ریزش مو باید عامل ریزش هم مشخص بشه و نسبت به درمان آن اقدام کنید.

   پیروز باشید

 72. سلام خسته نباشید
  من ۵ سال این گناه رو انجام میدادم و از هفته پیش فهمیدن که صد درصد علتش خود ارضایی هست که الان موهام خیلی خیلی کم پشت شده.در حدی که همه ی پوست سرم مشخصه و یک محدوده ی مشخص نریخته یعنی همه جاش ریخته و انقدر تراکم مو در همه ی پوست سر ام کمه که هرکی میبینه خیره میشه متاسفانه به سر من!!
  از بقیه ی جوان ها خواهش میکنم سبک زندگی و تفکرتون رو ارتقا بدن و به پیشرفت فکر کنن و بدونن مثل یک مرداب هست که ی لحظه هم بخوای نوک پاتو بزاری تو این مرداب و بکشی بیرون،بی تردید به خودش میکشه شمارو و در نهایت غرق میشید!!!
  از شما سوالی دارم و لطف میکنید اگه جواب بدید
  من خیلی دلم میخواد موهام برگرده و اصلا دیگه این کارو نمیکنم
  لطفا بهم بگید آیا موهام رویش مجدد پیدا میکنن یا نه؟مچکرم

  1. ببخشید من فکر کردم همینجا جواب رو میگید سریع یه ایمیل الکی زدم لطفا به این ایمیلی که الان پیام میدم باهاش بفرستید
   ممنون

  2. با سلام و احترام مجدد

   متاسفانه بخش زیادی از موهای از دست رفته شما اگر بر اثر ریزش موی ارثی باشن برای همیشه از بین رفته اند. جهت کنترل ریزش و بازگشت موهای از دست رفته حتما با پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنین.

   پیروز باشید

 73. سلام من ریزش منطقع ای مو به اندازه یک سکه گرفتم ایا میتوان گفت عوارض خود ارضایی است ؟

  1. عرض ادب و احترام

   خیر، اما شما را نسبت به ترک ان توصیه میکنیم تا بدن شما عوارض حادتری از خود نشان ندهد.

   پیروز باشید

 74. با سلام شاید باورش سخت باشه ولی من حدود یکسال خود ارضایی نمیکنم با ورزش و تفکر سالم دوستانممیتونید ترک کنید مطمئن باشید

 75. باسلام و عرضه خسته نباشید من دوازده ساله دارم این کارو انجام میدم ولی وقتی با دست به داخل موهام میکشم و نگاه میکنم چهار پنج تا میاد پایین و هرباری که اینکارو میکنم اتفاق میوفته وقطع نمیشه ایا این طبیعیه یا موهام ریزش پیدا کردن و اینکه اونا دوباره رشد میکن یا نه؟خواهش میکنم جواب بدید مرسی

  1. عرض ادب و احترام

   ریزش تا 200 تار مو در روز در سیکل طبیعی ریزش مو می باشد. زمانی که ریزش انجام شود و مویی جایگزین نشود نگران کننده است. اگر حجم موی شما کم نشده مشکلی نیست. اما ادامه کاری که انجام میدین ممکنه تاثیر منفی روی رشد موهای شما بگذارید.

   پیروز باشید

 76. سلام لطفا جواب سوال منو بدین ممنون.من تقریبا ۴ سال پیش موهامو با تیغ زدم.بعد از اون ۴ ساله عادت کردم همیشه کلاه گذاشتم سرم.جوری که فقط موقع خواب از سرم درمیاوردم .همیشه کلاه میذاشتم و سرم به شدت عرق میکرد من موهام پرپشت بود ولی از اون موقع که به مدت زیادی کلاه گذاشتم شروع کرد به ریزش.به نظرتون ریزش موهام ربطی به کلاه گذاشتن داره؟واگه دیگه کلاه نزارم موهام به حالت سابق برمیگرده؟ ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   خیر کلاه گذاشتن مداوم در ریزش موی شما تاثیری نداشته است.
   خیر، جایی که دچار ریزش شده است برنمیگردد.

   پیروز باشید

 77. سلام من ۱۶ سالمه و یک سال و ۷ ماهه که خود ارضایی دارم و موهام ریزش پیدا کرده میخواستم ببینم اگر ترک کنم موهایم که از دست دادم دوباره رشد میکنن؟

  1. سلام و عرض ادب

   قطعا با ترک این عمل سیستم بدن شما به حالت نرمال برمیگرده ولی موهای از دست رفته شما باز نخواهد گشت. اما موجب ریزش بیشتر نخواهد شد.

   با تشکر

 78. سلام و خسته نباشید
  تقریبا ۹ سال میشه خود ارضایی میکردم البته تا جایی خودم را مقصر میدانم ولی بیشتر نه چون سطح آگاهی من پایین تر بود و از زیان هایش دیر فهیمیدم، الان بعد از فهمیدن اضرار این عمل پلید مدت ۵ ماه میشه ترکش کردم کاملا، ریزش مو هایم هنوز هم ادامه دارد اصلا پیش بینی میکردم در این مدت ۵ ماه ترک اش باید مو هایم از ریختن باز میماند ولی هنوز هم ادامه داره، میشه برام معلومات بدین که تا چه زمانی باید صبرکنم تا موهام ریختش کاملا جلوش گرفته بشه یا اصلا ترک خود ارضایی ربطی نداره من که حالا فهمیدم غذا های مقوی نیز استفاده میکنم.

  منتظر جواب شما میمونم
  ممنون

  1. عرض ادب و احترام

   به احتمال زیاد ریزش موی شما ناشی از موارد ارثی هم می باشد. برای مشخض شدن این موضوع حتما با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت نمایید.

   پیروز باشید

 79. I tell them that if they will occupy themselves with the study of mathematics they will find in it the best remedy against the lusts of the flesh.

  Thomas Mann
  یعنی خودتون رو غرق ریاضیات کنید استمنا رو ترک میکنید

  1. D: اگه منظورت رو درست فهمیده باشم
   نظرِ منم همینه
   یه جورایی باید به زیبایی های دیگه ی جهان فکر کرد
   تا این از ذهنمون بره، من قبلا خونه تنها بودم خیلی
   برام سخت بود که جولوی خودم رو بگیرم ولی الان
   احساس میکنم اراده ی قوی تری دارم

   من هم ریزش مو هام کم شده هم موهای نرم تری دارم
   میخوام برگردم به بچه گیم

 80. سلام ،متاسفانه من هشت سال خودارضایی میکردم موهایم ریزش شدید داره و الان به اندازه یک چهارم سابقش رسیده حالا باترک این عمل ریزش موهام قطع میشه؟ با توجه به اینکه کم خونی گرفتم سه چهار ساله.

  1. سلام ببخشید من خودارضایی را گذاشتم کنار ۵ ماهه چه شامپویی برای مو خوبه که بزنم یا شامپو واسه ریزش مو تاثیری داردیانه؟

  2. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص شامپوی مناسب موهای خودتون باید حتما با پزشک متخصص و مجرب پوست و مو مشورت کنین. ابتدا باید میزان چربی پوست سر شما مشخص شده سپس شامپو مناسب تجویز شود.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
مشاوره آنلاین (واتس اپ)