ریزش مو

جلوگیری از ریزش مو – راهکار مهم در مورد درمان ریزش مو

4.6
(859)

ریزش مو یکی از مشکلاتی است که هم آقایان و هم خانم‌ها را سنین مختلف آزار می‌دهد. این ریزش مو می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. برخی ناشی از مشکلات قابل درمان هستند و برخی برای برخی هم هنوز درمان موثری یافت نشده است. امروز می‌خواهیم در مورد راه‌ها و روش‌های جلوگیری از ریزش مو و پیشنهادی در مورد درمان ریزش مو داشته باشیم صحبت کنیم.

علائم ریزش مو

همه‌ی ما در هر شبانه روز به طور متوسط ۵۰ تا ۱۰۰ تار از موهای سرمان را از دست می‌دهیم. موهای ریخته شده در حالت عادی با تارهای موی جدید جایگزین شده و تراکم مو ثابت می‌ماند. در صورتی که تعادل بین رشد و ریزش مو به هم بخورد، یعنی ریزش موها بیشتر شود یا رشد موها توقف یابد، به طور کلی گفته می‌شود که فرد دچار ریزش مو شده است. پس موی همه ما می‌ریزد ولی ریزش مو به شرایطی اطلاق می‌شود که تراکم موها کاهش یابد.

بیشتر اوقات ریزش مو به صورت تدریجی اتفاق می‌افتد و تا زمانی که تراکم موهای سر تا حد قابل توجهی کم نشود، متوجه آن نمی‌شویم. در جلوگیری از ریزش مو (و تقریباً تمام مشکلات سلامتی) زمان شروع درمان اهمیت زیادی دارد. یعنی هرچه زودتر برای درمان ریزش موی خود اقدام کنید، احتمال موثر بودن درمان بیشتر می‌شود.

این مطلب را هم بخوانید
مهمترین علت ریزش مو و راه درمان آن

شایعترین نشانه‌ها و علائمی ریزش مو عبارتند از:

 • کنده شدن راحت موها به هنگام کشیدنشان
 • تجمع مقدار زیادی مو در موگیر چاه بعد از استحمام
 • جدا شدن مقدار زیادی مو هنگام بستن یا شانه‌ کردن موها
 • ریختن تعداد زیادی مو بر روی بالشت بعد از خواب شبانه

در این شرایط مراجعه به پزشک جهت بررسی‌های بیشتر لازم است. چون گاهی ریزش مو نشانه‌ای از یک بیماری زمینه‌ای است.

چرا جلوگیری از ریزش مو مهم است؟

اول از همه باید بدانید که ریزش مو پدیده‌ی شایعی است و در هر سنی، از نوزادی تا سالمندی ممکن است اتفاق بیفتد. بر خلاف تصور بسیاری از افراد، ریزش مو فقط در آقایان اتفاق نمی‌افتد و خانم‌ها نیز از این مشکل در امان نیستند.

اهمیت جلوگیری از ریزش مو را می‌توان از دو جنبه بررسی کرد:

 • جنبه‌ی زیبایی

در برخی از کشورها، موی سر به عنوان تاج جوانی شناخته می‌شود. موهای پرپشت علاوه بر اینکه نشانه‌ای جوانی و شادابی است، باعث دوچندان شدن زیبایی شما می‌شود. در صورتی که هر مشکلی برای مو به وجود بیاید، مثلا اگر ریزش مو اتفاق بیفتد، زیبای ظاهری بسیاری از افراد هم افت می‌کند.

 • جنبه‌ی روحی روانی

به دنبال ریزش مو و تاثیر این مسئله بر زیبایی ظاهری، فردی ممکن است به دلیل خجالت یا ناراحتی از وضع ظاهری خود، از حضور در بسیاری از موقعیت‌های شغلی، تحصیلی، تفریحی یا اجتماعی اجتناب کند. این موضوع در سنین پایین و در جوانان، دارای اهمیت ویژه‌ای است. چرا که این گروه سنی پذیرش کمتری برای این موضوع و اعتماد به نفس آسیب‌پذیرتری دارند. مثلا یک کودک دبستانی که دچار ریزش مو شده باشد، ممکن است تا زمان برطرف شدن این موضوع به مدرسه نرود.

البته ناگفته نماند که برخی با سر طاس شبیه هنرپیشه‌های هالیوودی می‌شوند. آن‌ها از این قاعده مستثنا هستند. ولی بیشتر ما با از دست دادن موهای سر، احساس ناخوشایندی نسبت به ظاهرمان پیدا کرده و اعتماد به نفسمان کاهش می‌یابد. پس جلوگیری از ریزش مو بسیار مهم است.

جلوگیری از ریزش مو با تغذیه‌ی مناسب

وضعیت سلامت موهای یک فرد تا حدودی وضع تغذیه‌ی او را منعکس می‌کند.  یعنی تغذیه مطلوب بر جنس، میزان ریزش، حالت و مقاومت‌ موهای شما موثر است. برای جلوگیری از ریزش مو و حفظ سلامت آن، باید مقادیر کافی از پروتئین‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی در رژیم غذایی وجود داشته باشد.

رژیم‌های غذایی

اگر می‌خواهید رژیم لاغری بگیرید، حتماً با متخصص تغذیه در مورد مواد غذایی ضروری یا مکمل‌های غذایی مورد نیاز برای تامین ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین‌ها مشورت کنید. از رژیم‌های غذایی غیر اصولی دوری کنید؛ چرا که می‌توانند نتایج فاجعه‌باری برای سلامت عمومی شما داشته باشند.

در رژیم‌های غذایی علاوه بر مواد مغذی، میزان کالری مصرفی هم مهم است. پژوهش‌ها نشان می‌دهند که کاهش ناگهانی و افراطی کالری مصرفی روزانه باعث ریزش مو می‌شوند. البته ریزش موی ناشی از رژیم‌های غیراصولی بعد از بازگشت به یک برنامه‌ی غذایی سالم، درمان شده و رشد موها از سر گرفته می‌شود. ولی یادتان باشد که رشد موها بسیار آهسته است و شاید یک سال طول بکشد که دوباره سری پرمو داشته باشید.

تغذیه و ریزش مو
تغذیه و ریزش مو

اگر قصد دارید که رژیم گیاهخواری را امتحان کنید، با متخصصان تغذیه در مورد مکمل های مورد نیاز مشورت کنید تا اقدامات لازم برای جلوگیری از ریزش مو را یاد بگیرید. چرا که برخی از مواد مورد نیاز برای سلامت مو فقط در منابع حیوانی وجود دارند. به طور مثال بیشتر کسانی که رژیم‌های گیاهخواری پیروی می‌کنند، با کمبود ویتامین D مواجه هستند.

مواد مغذی مهم برای مو

تارهای مو از جنس پروتئین هستند؛ بنابراین کمبود پروتئین در رژیم غذایی باعث ایجاد مشکلاتی در روند ساخت مو می‌شود. مصرف مقادیر کافی پروتئین برای جلوگیری از ریزش مو اهمیت ویژه‌ای دارد. ماهی، مرغ و گوشت قرمز، تخم مرغ و حبوبات مهم‌ترین منابع پروتئین در رژیم غذایی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

وجود کلسیم و منیزیم به مقدار مناسب در رژیم غذایی برای سلامت مو مهم است. بنابراین مصرف روزانه‌ی لبنیات را در برنامه‌ی غذایی خود داشته باشید.

کمبود آهن علاوه بر ایجاد کم‌خونی و خستگی، می‌تواند موجب ریزش مو نیز بشود. مصرف مقادیر کافی آهن برای خانم‌های در سن قاعدگی اهمیت ویژه‌ای دارد. در صورتی که مقادیر آهن رژیم غذایی کافی نباشد، مصرف مکمل‌ها‌ی آهن توصیه می‌شود.

کمبود برخی ویتامین‌ها میتواند خود را به صورت ریزش مو نمایان سازد. ویتامین های گروه ب، به خصوص بیوتین، در سلامت موها و جلوگیری از ریزش مو نقش مهمی دارند. به طوری که در ترکیب بسیاری از مواد آرایشی بهداشتی که برای مو ساخته می‌شود، ویتامین ب۶ و بیوتین وجود دارد. منابع غذایی غنی از بیوتین شامل جگر، جوانه‌ی گندم و تخم مرغ و منابع غنی از نظر ویتامین ب۶ شامل جگر، ماهی، جوانه‌ی گندم و زرده‌ی تخم مرغ است.

مواد مغذی کمک کننده به رشد مو

در برخی از رژیم‌های غیراصولی، مصرف روغن به طور کلی ترک می‌شود. این در حالی است که مصرف اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ در حفظ سلامت موها اثرگذار است. اسیدهای چرب امگا ۳ در روغن سویا، روغن کانولا و روغن ماهی و اسید چرب امگا ۶ در روغن ذرت، روغن آفتابگردان و روغن کانولا به مقادیر زیاد وجود دارد. مصرف به‌اندازه‌ی این روغن‌ها را در نظر داشته باشید.

این مطلب را هم بخوانید
دلایل ریزش مو در زنان جوان و راهکارهای جلوگیری از آن

مطالعات مختلفی نقش مثبت آنتی‌اکسیدان‌ها بر استحکام تارهای مو را نشان داده‌اند. این مواد با اثر بر فولیکول‌های مو، استحکام تارهای موی تازه ساخته شده را افزایش می‌دهند. آنتی‌اکسیدان‌های معروف شامل ویتامین E، ویتامین C و عنصر سلنیم هستند. این مواد به مقادیر فراوانی در میوه‌جات و سبزیجات وجود دارند.

جلوگیری از ریزش مو با کاهش استرس

یکی از محل‌های نمایانگر استرس، موهای شما هستند. اگر در زندگی خود حجم زیادی از استرس را تجربه می‌کنید، بدانید که سلامت موهای شما در خطر است. در این شرایط شکنندگی موهای شما افزایش خواهد یافت، تارهای موی شما نازک خواهد شد و فعالیت فولیکول‌های مو برای ساخت تارهای موی جدید دچار اختلالاتی خواهد شد. پس مدیریت استرس در جلوگیری از ریزش مو نقش مهمی دارد. برای کاهش استرس‌های خود می‌توانید از دوستان، خانواده، مشاوران روانشناس یا کلاس‌های آموزشی مدیریت استرس استفاده کنید.

یکی از بیماریهای روانپزشکی که می‌تواند باعث ریزش موها شود، تریکوتیلومانیا یا اختلال وسواسی موکنی است. در این بیماری فرد به طور غیرارادی اقدام به کندن موهای سر و صورت خود می‌کند. استرس یکی از مهمترین عوامل تشدید و حتی ایجاد این بیماری است.

استرس و ریزش مو
استرس و ریزش مو

با موهای خود به لطافت برخورد کنید

گاهی ریزش مو در اثر آسیب دیدن پیاز مو یا فولیکول مو است، گاهی هم ساقه‌ی مو آسیب دیده باعث کنده شدن تار مو از پوست سر می‌شود. در حالت اول که در آلوپسی آندروژنی شاهدش هستیم، طاسی دائمی ایجاد می‌شود. در حالت دوم طاسی موقف بوده و دوباره موها رشد می‌کنند.

برای جلوگیری از ریزش مو مهم است که علاوه بر مراقبت از ارگان‌های موساز، مراقب خود تار مو هم باشید. ساقه‌ یا شفت مو بخشی از تار مو است که با چشم مشاهده می‌شود، پیاز و فولیکول مو هم ارگان‌های کوچکی هستند که درون پوست قرار دارند و مو می‌سازند.

مواردی که می‌توانند باعث آسیب دیدن ساقه‌ی مو و ریزش مو شوند؛ عبارت‌اند از:

 • ریزش موی کششی به علت سفت بستن، بافتن یا کشیده شدن موها
 • آسیب حرارتی ناشی از سشوار، اتو مو، ابزار حرارتی فر کردن و …
 • استفاده‌ی بیش از حد از رنگ‌های مو، ژل‌های حالت دهنده، تافت، صاف کننده‌های و لخت کننده‌های مو
 • استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی کم کیفیت
این مطلب را هم بخوانید
درمان ریزش مو ژنتیکی یا ارثی مردان و انواع الگوی طاسی مردانه

توصیه و هشدارهای زیر را جدی بگیرید :

 • توصیه: شانه کردن روزانه را فراموش نکنید

اگر هر روز موهای خود را با لطافت شانه کنید، این کار موجب افزایش خون‌رسانی به فولیکول‌های مو می‌شود. فولیکوله‌ای مو وظیفه‌ی ساخت و نگهداری تارهای مو را دارند. بنابراین با شانه کردن روزانه، سلامت موهای خود را حفظ خواهید کرد.

 • توصیه: استفاده از شامپوی مناسب

همانطور که کمی بالاتر گفتیم، گاهی ریزش مو به دلیل آسیب دیدن ساقه‌ی مو است. یعنی فرد از نظر تولید مو مشکلی ندارد ولی به دلیل مراقبت‌ ضعیف از موهای سر، دچار ریزش مو شده است. در این حالات برای جلوگیری از ریزش مو استفاده از شامپوی مناسب توصیه می‌شود. مثلاً اگر موهای خشک و وزی دارید، باید از شامپوهای نرم کننده استفاده کنید تا موهایتان بیش از حد خشک و شکننده نشوند. همچنین سعی کنید از شامپوهای باکیفیت و برندهای معتبر استفاده کنید.

شستن روزانه موها

 • توصیه: بگذارید خودش خشک شود!

موهای خیس، در آسیب‌پذیرترین شکل خود قرار دارند. به همین دلیل بسیاری از متخصصان پوست و مو توصیه می‌کنند که اجازه دهیم موها به طور طبیعی خشک شوند و از سشوار یا دیگر وسایل استفاده نکنیم. اگر از سشوار استفاده می‌کنید، مراقب باشید که تا حد امکان، حرارت کمی به موها وارد شود. آسیب حرارتی یکی از شایع‌ترین علل آسیب دیدن ساقه‌ی مو و طاسی‌های موقت است.

 • هشدار: آسیب‌های کششی همیشه موقت نیستند

ریزش موی کششی (Traction alopecia) از جمله علل ریزش مو در خانم‌ها و آقایانی است که موهای خود را سفت می‌بندند یا می‌بافتند. این شکل ریزش مو بیشتر در خانم‌های مشاهده می‌شود که دم اسبی‌های سفتی در بالای سر می‌بندند یا موهای خود را به سبک بافت آفریقایی می‌بافند.

در این حالات فشار زیادی به ساقه‌ی مو وارد شده و موها از سر جدا می‌شوند. گاهی این کشش به حدی شدید است که موجب زخم شدن پوست سر و تشکیل اسکار می‌شود که می‌تواند به طاسی دائمی منجر شود. پس برای جلوگیری از ریزش مو از این دست مدل‌های مو (حداقل برای طولانی مدت) پرهیز کنید.

از حوله و کلاه شخصی خود استفاده کنید

همان طور که می‌دانید، موها به دلیل تماس زیاد با محیط اطراف، یکی از آسیب‌پذیرترین اعضای بدن ما هستند. یکی از این آسیب‌ها، مواجهه با عفونت‌های مختلف است. پس رعایت بهداشت شخصی برای جلوگیری از ریزش مو مهم است.

شایع‌ترین عفونتی که موها را درگیر می‌کند، عفونت‌های قارچی است که در علم پزشکی به آن “تینه‌آ کاپیتیس” ( Tinea Capitis ) گفته می‌شود. عامل این بیماری، گروهی از قارچ‌ها به نام درماتوفیت‌ها هستند. محیط مساعد برای رشد این قارچ‌ها، محیط‌های گرم و مرطوب است. این بیماری به شدت مسری است و می تواند به راحتی از یک شخص به شخص دیگری منتقل شود.

استفاده از حوله، کلاه، بالشت و شانه‌ی آلوده به این قارچ‌ها از راه‌های ابتلا به این بیماری است. شایع‌ترین علامت ابتلا به عفونت قارچی هم ریزش مو است که معمولا در مناطق مختلف به شکل دایره‌های مشخص یا سکه‌ای دیده می‌شوند. ناحیه‌ی دچار ریزش مو می‌تواند دردناک باشد. تب خفیف و بزرگ شدن غدد لنفاوی سر و صورت از دیگر علائم این بیماری است.

تشخیص این بیماری عمدتا بالینی و به کمک معاینه‌ است. گاهی نمونه برداری از پوست سر برای انجام آزمایش قارچ شناسی نیاز است. درمان این عفونت با داروهای ضد قارچ مثل گریزئوفولوین، تربینافین یا فلوکونازول به مدت ۴ تا ۶ هفته است. برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری، سعی کنید از کلاه، شانه، حوله و بالشت شخصی خود استفاده کنید.

لیست داروهای خود را بررسی کنید

ریزش مو می‌تواند یک عارضه‌ی دارویی باشد. داروهای ضد سرطان یا همان داروهای شیمی درمانی از معرو‌ف‌ترین داروهایی هستند که باعث ریزش مو می‌شوند. این داروها سلول‌های سریع‌التقسیم را مهار می‌کنند که شامل سلول‌های سرطانی و همچنین سلول‌های فولیکول مو می‌شود. بعد از قطع مصرف این داروها، ریزش مو متوقف شده و موهای شما دوباره رشد می‌کنند. روش درمانی دیگری که در سرطان استفاده می‌شود و می‌تواند موجب ریزش موها شود، روش پرتودرمانی است که ریزش موی ناشی از آن هم موقتی است.

به جز داروهای شیمی درمانی، تعداد زیادی از داروهای دیگر هم می‌توانند باعث ریزش مو شوند. پس برای جلوگیری از ریزش مو باید نگاهی به لیست داروهای مصرفی خود بیندازید. همانند داروهای شیمی‌درمانی، ریزش موی ناشی از داروهای دیگر هم موقتی است و بعد از قطع مصرف دارو برطرف می‌شود. توجه داشته باشید که عوارض جانبی داروها در افراد مختلف متفاوت است. یعنی ممکن است دارویی در شما باعث ریزش مو شود ولی در افراد دیگر چنین تاثیری نداشته باشد.

این مطلب را هم بخوانید
راه های درمان ریزش مو به دلیل شیمی درمانی

داروهای ضدبارداری یکی از دسته‌های دارویی پرمصرف هستند که ریزش مو می‌تواند یکی از عوارض آن‌ها باشد. تعادلی که در حالت عادی بین انواع مختلف هورمون‌های جنسی در بدن وجود دارد، در چرخه‌ی رشد مو اهمیت زیادی دارد. داروهای ضدبارداری با بر هم زدن این تعادل، می‌توانند باعث ریزش مو شوند.

لیست داروهایی که می‌توانند باعث ریزش مو شوند، بسیار طولانی است و نام بسیاری از داروهای رایج و پرکاربرد در آن دیده می‌شود. بنابراین اگر به تازگی مصرف دارویی را شروع کرده‌اید و پس از مدتی ریزش موهای شما افزایش پیدا کرده است، به پزشک معالج خود مراجعه کنید و این موضوع را مطرح کنید. در بسیاری از موارد برای جلوگیری از ریزش مو می‌توان با نظر پزشک مصرف داروی مشکوک را قطع و یک داروی دیگر جایگزین آن کرد.

لیست داروهای خود را جهت عوارض ریزش مو بررسی کنید
لیست داروهای خود را جهت عوارض ریزش مو بررسی کنید

به بیماری خاصی مبتلا هستید؟ به دنبال درمان آن باشید

در ابتدای مقاله اشاره کردیم که ریزش مو می‌تواند یکی از علائم ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها باشد. بنابراین در صورتی که پس از مراجعه به پزشک و انجام بررسی‌های لازم، تشخیص بیماری خاصی برای شما داده شد، به دنبال شروع درمان باشید.

برخی از بیماری‌هایی که با ریزش مو در ارتباط هستند، عبارت‌اند از:

کم کاری غده‌ی تیروئید

کم‌کاری تیروئید به بیماری گفته می‌شود که در آن ساخت هورمون‌های تیروئید توسط غده‌ی تیروئید کاهش می‌یابد. علائم شایع‌ این بیماری عبارت‌اند از:

 • ضعف و خستگی
 • چاقی
 • پف کردن صورت
 • کند شدن حرکات و رفلکس‌ها
 • خشک شدن پوست
 • ریزش مو
این مطلب را هم بخوانید
بهترین راه درمان ریزش مو حاصل از تیروئید

برای افراد مبتلا به این بیماری داروهای جایگزین هورمون تیروئید مانند لووتیروکسین تجویز می‌شود که در جلوگیری از ریزش مو ناشی از کم کاری تیروئید هم بسیار موثر است. ریزش موی ناشی از این بیماری موقتی است و در فاصله‌ی چند ماه پس از شروع درمان، بهبود می‌یابد. برای تشخیص بیماری معمولاً از آزمایش‌های خونی استفاده می‌شود

سندرم تخمدان پلی‌کیستیک یا پیکوز (PCOS)

این بیماری در خانم‌ها و پس از سن بلوغ مشاهده می‌شود و در آن به دلیل افزایش ترشح برخی از هورمون‌های جنسی مانند هورمون‌های آندروژنی، تعادل بین هورمون‌های جنسی به هم می‌خورد. معروف‌ترین هورمون‌های آندروژنی، هورمون تستسترون و دی‌هیدروتستسترون هستند که به هورمون‌های جنسی مردانه معروف‌اند. این‌ هورمون‌ها در آقایان بیشتر ترشح می‌شوند ولی در خانم‌ها هم وجود دارند.

برهم خوردن تعادل میان هورمون‌های جنسی باعث ایجاد علائم مختلفی می‌شود که شامل اختلال در چرخه‌ی قاعدگی، آلوپسی آندروژنی، پرمویی بدن، چاقی و آکنه است. پیکوز عمدتاً باعث پرمویی شده ولی در برخی افراد هم موجب ریزش مو با الگویی مشابه آلوپسی آندروژنی می‌شود. متاسفانه درمان مشخصی برای این بیماری وجود ندارد ولی با استفاده از راه‌های جلوگیری از ریزش مو ممکن است.

اگر حس می کنید کمک بیشتری نیازمند هستین می توانید با شماره های 02154503 و 09122252731 کلینیک خانه سفید تماس گرفته و وقت مشاوره با پزشک متخصص کلینیک خانه سفید درخواست دهید. در جلسه مشاوره پزشک با کمک اطلاعات شما دلیل اصلی ریزش مو را مشخص کرده و راه های درمان آن را برای شما شرح خواهد داد.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران 4.6 / 5. تعداد رای ها 859

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

اگر مطالب ما برای شما مفید بوده است ...

در شبکه های اجتماعی زیر هم ما را دنبال کنید

نوشته های مشابه

129 دیدگاه

 1. سلام من انالی هستم 13 سالمه موهام وحشتناکککککککککک میریزه دارم دیونه میشم موهام که شونه میکنم نصف موهام کلا میره تو شونه تروخداا کمکم کنید همش ریزش داره کمککککککککک لطفا لطفا لطفا

 2. سلام خسته نباشید.
  یه مرد 37 ساله هستم . پس سر من مقدار کمی ریزش پیدا کرده ایا ممکنه ریزش شدید بشه؟برای جلوگیری از ریزش بیشتر چه پیشنهادی دارین؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مهم پیدا کردن علت ریزش موی شماست. با توجه به سن شما اگر قبلا ریزش مو نداشته اید بعید است ریزش ارثی باشد. علت را با مشورت پزشک پیدا کرده و نسبت به درمان اقدام کنید.

 3. رسیدن به خدا نماز هزار “قل هو الله” نمی خواهد!

  🔸آیت الله فاطمی نیا

  🔹من خسته شدم بس که تکرار کردم که این دین، دین کیفیت است نه کمیّت! خدا و شما را شاهد میگیرم که مقصود من این نیست که ما مستحبات انجام ندهیم، نمازهای طولانی نخوانیم، اینها به جای خودش هست اما بعد از همه اینها بدانید که رسیدن به خدا نماز هزار “قل هو الله” نمی خواهد!

  🔸عمدتاً باید با باطن خود به خدا برسید ! اگر هزار “قل هو الله” هم خواندی خودت میدانی، من فضولی نمی کنم! اما امامان ما فرمودند با باطن خود زودتر به خدا می رسید.

  🔹هنوز باطن را اصلاح نکرده نماز هزار قل هو الله می خواند، چه فایده ای دارد؟ باطن را اصلاح نکرده مرتب دعای کمیل می رود! چه فایده ای دارد؟
  باطن را اصلاح نکرده و هنوز بلد نیست که در منزل با همسر و فرزندان خودش چطور رفتار کند اما هر سال به عمره می رود ! دین ما مسخره که نیست!

  🔸آقای بهجت شانزده ساله بود که پدر ایشان پیغام داده بود که راضی نیستم هیچ مستحبی را به جای آوری! چرا گفته بود؟ چون می ترسید ایشان از دین زده شود. حتی نماز ایشان در آن سن نمازی عاری از مستحبات بود به خاطر امر پدر اما در همین شانزده سالگی صاحب کرامت شد ! به خاطر عمل به وظیفه، اطاعت امر خدا! 

  🔻امام صادق (ع) می فرماید عمل به وظیفه باعث حصول معرفت است. این دین ، دین بزرگی است!.

  📡 حداقل برای یک☝️نفر ارسال کنید.

  #معنوی

  1. سلام ادمین عزیز ، الان که داری میخونی که approve کنی کامنت و یا نه ولی خواهشن بکن تا این جواب به این دوست رو دلم نمونه. آقا مهدی یکی دیگر از چیزهای قشنگ دینت اینه که هر جا مردمو دیدی چرت نگی و چرت ننویسی. ملت واسه نوشتن این مطالب و گردوندن سایت جون میکنن اونوقت تو میای با اراجیفت که ربطی هم نداره به موضوع فضا رو آلوده میکنی؟

  2. سلام خسته نباشی .آیا در کلینیک شما فقط کاشته مو انجام میشه یا prp. یا میزیترابی ویا …. ام انجام میشه

  3. عرض ادب و احترام

   کلیه درمان های مرتبط ریزش مو در کلینیک خانه سفید انجام می شود.

 4. سلام
  من ۲۰ سالمه
  وقتی موهام کوتاه بود اصلا ریزش مو نداشتم
  اما یکساله موهامو بلند کردم (موهام فره)

  و جدیدا ریزش موی شدید پیدا کردم
  طوری که با تکون دادن سرم هم چندین تار میریزه
  و خیلی غیر طبیعی داره میریزه بالای ۱۰۰/۱۵۰ تار در روز
  شامپو های مختلف رو امتحان کردم
  اما تاثیری نداشته احساس میکنم داره کم پشت میشه
  میشه راهنمایی کنین مرسی

  1. با سلام و وقت بخیر

   حتما با پزشک متخصص مشورت کنید و درمان خود را سریع تر آغاز کنید.

 5. سلام من برای درمان موخوره چ کار کنم .همه میگن باید از موهات سبک کنی اما واقعا این روش نمیپسندم اگ درمان ک اسیبی ب موهام نمیزنه رو پیشنهاد بدین ممنون میشم
  و برای درمان ریزش مو چ راهکاری رو ارائه میدین …؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   مقاله سایت در مورد موخوره را مطالعه فرمایید.

 6. سلام
  من موهامو فر ۶ ماهه کردم بعد از فر ریزشش خیلی زیاد شده . تا قبل از فر ریزشش طبیعی بود .
  الان سه ماهه از فر میگذره و باوجود اسفاده از قرص ویتامین ریزشش کم نشده ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. سلام وقت بخیر
  من پسرم و ۲۰ سالمه
  حدودا یک ساله ک حس میکنم ریزش مو زیادی دارم مثلا وقتی به مو هام دست میکشم کلی مو میریزه یا وقتی شونه میکشم توو شونه کلی مو میشه
  در ضمن موهامم خیلی چربه و بعضیا میگن بخاطر همینه
  ی مشکل ریزش پوست سرم دارم که رفتم دکتر گفت شوره نیست و بیشتر از استرسه و درمانی نداره فقط میشه کنترلش کردو کاهشش داد.
  ولی خیلی شبیه شوره سر هست.
  لطفا کمکم کنین

  1. سلام و وقت بخیر

   نه چربی سر و نه شوره موجب ریزش موی شدید نیست. برای کنترل چربی پوست و درمان شوره به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. جهت تشخیص علت ریزش مو باید مدل ریزش موی شما بررسی شود. پس چاره ای نیست جز مراجعه به پزشک متخصص.

 8. سلام
  من قبلا موهای بلند و پرپشتی داشتم اما حس میکنم به دلیل استرس هایی که بهم وارد شده توی دوره راهنمایی ریزش موی غیر عادی رو دارم تجربه میکنم . از شامپو هایی که برای این نوع مشکل هم وجود داره استفاده میکنم ولی نتیجه ای تا به حال نداشته تا چند ماه پیشم این موضوعو زیاد جدی نمیگرفتم ولی الآن واقعا نگرانم.من باید چیکار کنم؟؟ممنون میشم کمی منو راهنمایی کنین

  1. با سلام و وقت بخیر

   بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص علت اصلی ریزش موی خود را پیدا کرده و سپس نسبت به درمان اقدام کنید. اگر ریزش موی ارثی نبود با تکمیل دوره مزوتراپی مو درمان را آغاز کنید.

 9. سلام خسته نباشید
  من 15 سالمه و موهای پرپشتی داشتم ولی الان حس میکنم به شدت کم پشت شده و ریزش داره
  همیشه هم از شامپو بچه هم برای شستشوی موهام استفاده کردم.
  شوره دارم و گاهی زخم های قرمز هم روی پوست سرم ایجاد میشه
  چیکار کنم ریزش موهام برطرف شه
  لطفا جواب بدین
  ممنونم

 10. سلام. من دخترم و 16 سالمه. موهای پرپشتی داشتم ولی حدودا دوسال میشه که موهام شروع به ریزش کردن. به دکتر مراجعه کردم ولی بعد از استفاده از دارو ها ریزش موهام بیشتر شد. الان وقتی موهام رو شونه می‌کنم شونه پر از مو میشه و هروقت که موهام رو می‌شورم، کف دستم هم پر از مو میشه. قسمت جلوی سرم کاملا خالی شده. خانواده هم موهای کم پشتی دارن ولی موهای من ریزش خیلی شدیدی داره. آیا راهی برای درمان هست؟!

  1. با سلام و وقت بخیر

   بله و بهترین کار مراجعه به پزشک متخصص و مجرب برای تعیین دقیق علت ریزش مو و شروع درمان است.

 11. سلام. من چند سالی هست که ریزش مو دارم، اوایل خیلی کم بود و همه میگفتن چیزی نیست،
  اما بعد از گذشت 4 سال افزایش ریزش مو رو حس می کنم بیشتر در ناحیه جلوی موی سرم داره کم کم خالی میشه

  و الآن واقعاً ریزش بیشتر شده پشت کامپیوتر که می شینم یکی دو روز بگذره … روی سرامیک کلی ریزش کرده دیده میشه، یعنی من بخواطر خاک نباید سرامیک رو تمیز کنم بخواطر مو هایی که روی زمین میشینن باید تمیزش کنم، پسرم و 25 سال سن دارم موهام هم چرب و هم خشک
  مو های پرپشتی دارم رشدشون خوبه اما این ریزش مو داره ازش جلو میزنه

  1. با سلام و احترام

   به احتمال زیاد ریزش موی شما ارثی است. برای جلوگیری از ریزش موی زیاد بهتر است به پزشک متخصص پوست و مو برای آغاز درمان و کنترل ریزش مو مراجعه فرمایید.

 12. سلام
  من ۲۰ سالمه ریزش مو دارم و وقتی به پزشک مراجعه کردم مونیکسیدول را پیشنهاد کرد تقریبا ۷ ماه استفاده کردم نتیجه موثر نداشت حالا استفاده نمیکنم من شوره سر دارم و یکماه میشه که سرم خارش داره و هر روز موهام رو میشویم اگر این کارو نکنم ماهان خیلی خارش پیدا میکنه اگه میشه یه راهنمایی کنید و یا علت خارش را اگه میتوانید بگوئید ممنون

  1. با سلام و وقت بخیر

   خارش قرمزی و شوره از علایم درماتیت سبورویه است که در حقیقت ربطی به ریزش مو ندارد و با استفاده ار شامپوهای طبی مثل کتوکونازول 2%قابل کنترل می شود.

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش مو به دلیل شوره سر استناد علمی ندارد. دلیل ریزش موی شما چیز دیگری است.

 13. سلام خسته نباشید
  من ۱۶ سال سن دارم و احساس میکنم موهای سرم به تدریج داره کم میشه و با هر دستی که به سرم می کشم تعداد متوسطی از اونها کنده میشه قبلا پرپشتی موهام خیلی عالی لطفا راهنمایی کنید

 14. سلام خسته نیاشید جوانی ۲۰ ساله هستم که تقریبا از پارسال ریزش موی سرم شروع شد و از جلو عقب رفته و از فرق سر خیلی کم شده رفتم دکتر گفت با مزوتراپی خوب میشه ولی به دلیل کرونا دیگه نرفتم،
  پدرم کچل هست و دایی هام موی کم پشتی دارن به نظر شما خوب میشه.

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر ریزش موی هورمونی باشد مزوتراپی مو تاثیر چندانی ندارد.

 15. سلام در رابطه با پاسخی ک تو کامنت قبلی بهم دادید.

  اون موقعی ک تازه دارو رو زده بودم همون قسمت هایی بود ک دارو رو زدم یکم از فرق سر جلوتر وسط سر و جلو سر وقتی اون دارو رو میزدم یه حالتی پیدا میکرد موهام ک وقتی ژل میزنی پیدا میکنه حالا کاری به اونش ندارم ولی واقعا از اون موقع به بعد موهام خیلی جنس بد شده دارو نبود لعنتی ابزار شکنجه بود و هست 🤦‍♂️
  حالا ب جز اون روی پلاسمای غنی از پلاکت یا قرص فیناستراید چ نظری دارید؟؟!

  1. عرض ادب مجدد

   اگر ریزش مو دلایل ارثی نداشته باشد، (که ظاهرا ریزش موی شما هورمونی یا ارثی است) میتوان از مزوتراپی مو یا PRP برای بازگشت موهای از دست رفته استفاده کرد. در مورد مدل ریزش موی هورمونی محلول مایندوکسیدیل و قرض فیناستراید فقط با تشخیص و تجویز پزشک متخصص می تواند موثر باشد.

 16. سلام من هفده سالمه پارسال ماه اخر تابستون رفتم دکتر پوست مو این خانم اومد یچیزی برام نوشت گفت اینو بدید داروخونه براتون درست کنه آقا ما رفتیم دارو خونه یه چهل چهلو پنج دقیقه بخاطر همین درست کردنش الاف شدیم و بلاخره این محلولو گرفتیم اومدیم خونه یه یکی دو هفته ای ب موهام زدم بعد این مدت کم کم دقت کردم ریزش موهام که مثلا روزی بیستام نمیشد یدفعه ای اونقدی زیاد شد ک من رفتم موهامو از ترس ماشین کردم حالا بد جوری کف سرم معلوم بود یعنی چقد بگم خودمو لعنت میکردم کمه بیشتر اون دکتره رو بی وجدانو بعد چند وقت رفتیم دوباره پیش اون این اومد گفت این مثل یه بادیه ک میاد موهای ضعیف میریزونه بعد موهای قوی تری در میاد. بگذریم ما بعد یه مدت ک این موهای من دراومد من رفتم موهامو کلا تیغ زدم یکم بهتر شد نسبت به اون موقع ولی یه مشکلی ک تازه فهمیدم به وجود اومده اینه ک یه لایه چربی بگم پوست مرده بگم هرچی اسمشو میذارید رو پوست سرمه ک من یکم ناخنومو میکشم روش یه عالمه جمع میشه سر ناخونم دوباره موهام در اومد هنوزم این مشکل بود و ریزش موهام بیشتر شد رفتم موهامو ماشین کردم تو این طوری هم میریزه در ضمن پوست پوستم میشه ناجور البته الان ک ماشبن کردم کمتر شده اینش ولی هنوز هم موهامو میریزه هنوزم این چیزی ک گفتم زیر ناخونم جمع میشه ببخشید زیاد گفتم ولی واقعا اعصابم خورد از اون موقعی ک اون محلول لعنتیو زدم اینطوری شد حدودا یکسال گذشته دیگه یه راهکاری چیزی هست مث قبل بشه یا درست بشه آقا غلط کردم 🤦‍♂️

  1. با سلام و وقت بخیر

   مدل ریزش موی شما بصورت هست ؟ کدام قسمت موها ریزش بیشتری داشته است ؟

  2. سلام محلول بسیار چرب بوده و باعث چربی بیشتر پوست شما شده باید از شامپویه مخصوص موهای چرب استفاده کنید

  3. ببخشید من یه سوال از شما داشتم محلول به چه شکل بود چه محلولی بود در واقعه چون به منم دادن

 17. سلام.من تاقبل از ماه رمضان ریزش مو نداشتم ولی یک هفته که روزه گرفتم موهام یدفعه‌ای اومدن طوری که به ساقه موهام دست میکشم چنتا تار مو تو دستم هست.چکار کنم؟!

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر در ماه رمضان روزه میگیرید شاید به دلیل تغییر عادت غذایی خود و تغییر سطح ویتامین ها در بدن شما کمی ریزش مو دچار شده باشید. که اگر به این دلیل باشد بعد از ماه رمضان مشکل حل می شود. اگر حس میکنید به دلیل دیگری است حتما با پزشک متخصص مسئله را مطرح کنید.

 18. سلام من دختری ۱۸ ساله هستم قبلا موهای پرپشتی داشتم یه مدت این ریزش متوقف شد اما الان باز شروع شده و خیلی شدیده به طوری که کف سرم خالی شده به شدت ناراحت و نگران هستم ایا درمانی برای توقف ریزش و رشد مجدد وجود داره ؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   به طور قطع نمی توان نظر داد. اطلاعات ارسالی شما تکمیل نیست. اما در هر صورت بهتر است با مراجعه به پزشک متخصص و معاینه و انجام آزمایش نسبت به درمان اقدام کنید.

   پیروز باشید

 19. سلام. من مشکل ریزش ریش و شوره ریش دارم. وقتی ریش هامو بلند میکنم بعضی وقتا که دست میزنم بهش چند تا تارش میریزه تو دستم و واقعا اعصابمو بهم میریزه. استرس و اینا هم ندارم. تغذیه ام هم خوبه. دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ریزش ریش هم مانند ریزش مو طبیعی است. وقتی ریش بلندی دارید ریزش آنرا بیشتر مشاهده میکنید. بهداشت ریش در مواقعی که بلند هستند بسیار بیشتر از زمانی که کوتاه هست باید باشد. با رعایت موارد بهداشتی و شستشوی مناسب ریزش غیر طبیعی نخواهید داشت.

  2. سلام من ۱۸ سالمه و پسرم هستم ، من ۱ ساله که موهام رو گذاشتم که بلند شده و رشد خوبی هم داشته اما کف سرم نزدیک به ۵ ساله که خشک و پوسته پوسته میشه و از سرم پوست سرم جدا میشه اما هر دکتری رفتم همهی راهکارا موقتی بوده ، الان حدود دو سه ماه میشه که ریزش موهام خیلی شدید شده و بیشتر کف سرم میریزه اما از اطراف سرمم ریزش دارم و شقیقه هام تو این دو سه ماه خیلی عقب تر رفته من قبلا مشکلم فقط خشکی بود اما الان ریزشش به شکلیه که جرئت ندارم موهامو شونه بکشم یا تو حموم موهامو بشورم چون کف دستم همش میشه موهام باید چیکار کنم؟ بلند شدن موهام ربطی به تراکم و ریزش موهام داره؟

  3. با سلام و وقت بخیر

   مدلی که شما اعلام کردین جهت ریزش مو به نظر هورمونی می باشد. بهتر است برای درمان و کنترل ریزش مو به پزشک متخصص پوست و مو مجرب مراجعه فرمایید.

 20. سلام و وقت بخیر..من در ناحیه بالای سرم، دقیقا کاسه ی سر ،موهام خیلی ضعیف و نازک رشد میکنه و ریزش بیشتری داره .و جنسش نسبت ب قسمتهای دیگر موی سرم کاملا متفاوته ک همین باعث کم پشتی اون قسمت موهام میشه .چند باری کوتاه کردم.ولی همچنان ضعیفه ..جوریکه انگار آسیب دیدست.علت چیه؟و چکار میشه کرد؟!

  1. با سلام و وقت بخیر

   اگر مدل ریزش ارثی نباشد می توان از طریق مزوتراپی، موهای آن ناحیه را تقویت کرد. در هر صورت بهتر است بصورت حضوری مشاوره شوید. با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ در تماس باشید.

 21. سلام پسری ۱۷ساله هستم چند ماهی هست که ریزش مو دارم شقیقه هام هم چن سانتی رفته عقب ….راهی برای جلوگیری هست

 22. سلام من موهای ریزو کوچیک سرم ک احتمالا تازه درمیان میریزن
  البته بقیه موهمم میریزن
  واگه ارثی باشه ریزش مودرمانی نداره؟
  ومیخاستم بدونم اینایی ک میگن روغن کرچک یا آلوئه ورا و…واسه ریزش مو خوبه درسته یا ن؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید

  1. با سلام و وقت بخیر

   درمان خاصی برای ریزش موی ارثی وجود ندارپ. چه درمان کلینیک چه خانگی. جهت تشخیص نوع ریزش مو باید اطلاعات بیشتری ارائه دهید یا به پزشک متخصص مراجعه فرمایید.

 23. سلام 16 سالمه موهای پرپشتی دارم یک برادر دوقلو هم دارم مدتی که دقت میکنم ریزش مو در زیر دوش دارم روی بالشتم هی تک و توک مو پیدا میکنم پدرم موهای پرپشتی دارد و 45 ساله است همچنین عمو هایی موهای پرپشتی دارد از شامپو هلث نوشن استفاده میکنم تغذیه ام خوبه بیماری هم نداشتم موهام زود چرب میشه دست تو موهام میکنم دو تا سه تار مو می اید علت چیست ایا زمینه ارثی دارم
  اگه میشه نظرم در همینجا ارسال شود

  1. با سلام و عرض ادب

   پیدا کردن چند تار مو روی بالشت دلیل ریزش مو نیست. ریزش موی طبیعی و سیکل طبیعی جایگزینی موها با موی جوان تر می باشد.

 24. سلام پسری 16 ساله هستم
  من هنگام شستن موهایم ریزش دارم جنس موهایم صاف است پدرم 45 ساله است و موهای پرپشتی دارد خودم یک روز در میان حمام میروم مصرف مواد غذاییم خوبه از شامپو هلث نوشن استفاده میکنم چند وقتی هست سشوار به ندرت استفاده میکنم و از لوازم ارایشی قبل از قرنطینه از تافت استفاده میکردم اما سه ماهی میشه که استفاده از تافت نمیکنم قرص امکا 3 هم یک دو هفته ای هست مصرف میکنم موهایم هم دوروز یکبار چرب میشود راهنمایی میکنید علت ریزش مو هنگام شستن بیماری هم ندارم

 25. سلام من 16 سالمه پسر هستم
  پدرم موهای پرپشتی دارد
  و از شامپو هلث نوشن استفاده میکنم
  قبل از قرنطینه مراقبت از موهام پایین بود اما از وقتی قرنطینه شروع شده هر روز مراقبت میکنم
  اما هنگام شامپو زدن موهایم میریزند علت چیست

 26. با سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه تا پارسال خیلی موهایه پرپشت داشتم الان یک سالی میشه مو هام میریزه شقیقه هام یه ۴ سانتی رفته عقب پیشونیم یکم بلند تر شده ارثی نه از پدر نه از دایی کسی دارم موهام داره زیاد میریزه به نظرتون باید چکار کنم

  1. سلام و وقت بخیر

   اینکه فکر کنیم چون پدر یا دایی ما موی پرپشتی داره پس ارثی نیست تصور غلطی هست. ممکن است هورمون ارثی در بدن شما فعال شده باشد.

 27. با سلام و وقت بخیر ، دختری ٢٢ ساله هستم در روز های عادی مقدار ۶٠-٧٠ تا ریزش مو دارم ولی زمانیکه حموم میرم این ریزش ممکنه به ١۶٠-١٧٠ تا هم برسه میخواستم بدونم طبیعی هست یا دچار ریزش مو هستم ؟ ممنون

  1. با سلام و احترام

   مقدار ریزشی که اعلام کردین طبیعی است. با این حال بهتر است برای بررسی بهتر و بیشتر به متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید.

 28. سلام و وقت بخیر
  من سندروم پلی کستیک دارم به همراه جوش زدن مدتی هست مه با ریزش شدید مو مواجه شدم که واقعا وحشتناکه و وقتی دست میکشم توی موهام میریزه و تهش یه نقطه سفیده .دکترم برام قرص های بیوتین نوشته ولی حس میکنم فایده ای نداره . چیکار کنم من ؟ کم مسئله دارم برای افسردگی اینم اضافه شده جوش از یکطرف مو از طرف دیگه .

  1. با سلام و وقت بخیر

   دوره درمان ریزش مو کمی احتیاج به صبر و حوصله داره. درمان را ادامه بدین و همزمان با پزشک متخصص در ارتباط باشین. از استرس دوری کنید چون درمان را کم اثر می کند.

  2. سلام برای مشاوره رایگان ودرمان قطعی مشکل پوست وموتون به این شماره پیلم دهیددرواتساپ
   09122252731

  1. عرض ادب و احترام

   رعایت بهداشت مو بله ولی صرفا تراشیدن مو خیر تاثیری ندارد.

 29. سلام و خسته نباشید
  من از وقتی که مصرف داروی راکوتان داشتم موهام ریزش پیدا کرده به طوری که وسط سرم خالی شده
  تار های موهام خیلی نازک شده و ریزشش شدید شده

 30. سلام پسری ۲۳ ساله هستم .پوست سرم چرب هست و حالت جوش صورت روی پوست سرم دارم. موی سرم چند سالی هست که میریزه و سرم خیلی شوره میزنه به طوری که حتی ابرو ها و ریشم‌ هم شوره میزنه . میخواستم درمانش رو بپرسم؟

  1. با سلام و وقت بخیر

   ابتدا باید از طریق آزمایش نسبت به درمان و کنترل چربی سر اقدام کنید. سپس با شامپوهای کنترل کننده چربی سر و ضد شوره درمان را آغاز کنید.

 31. با سلام و احترام

  بهتر است با موهای خود با ملایمت بیشتری برخورد کنید. از استرس دوری کنید و روی ریزش موی خود حساس نباشید. مقدار ۱۰۰ تار مو ممکن است در طول روز ریزش مو داشته باشید.

  1. سلام وقتتون بخیر …درمورد اینکه میگید روزی ۱۰۰ الی‌…طبیعی هستش میخاستم بدونم اینطوری که موهامون تموم میشه…بعدش هم من خودم روزی حدود ۱۵ تار مو ریزش دارم ولی از چند نفری ک پرسیدم گفتن که ریزش مو دارم چون اون مویی که ب طور طبیعی میریزه رو ما نباید ببینیم…من خیلی به موهام و تعداد ریزشش دقت میکنم شاید بخاطر اون باشه…انتهای موهام هم حالت سفید داره ولی بعید میدونم ریشه باشه چون با ساقه دقیقا یک دست هستش و تنها تو نور مشخص میشه…شاید داره سفید میشه موهام…۱۶ سالمه موهای پرپشتی دارم تقریبا…با توجه ب مدل موهام این تعداد مویی که میریزه از بالای سر هستش ن از اطراف‌‌‌…ممنون میشم کمکم کنید نگران هستم

  2. با سلام

   ریزش طبیعی مو نگران کننده نیست چون به ازای هر تار مویی که دچار ریزش می شود موی جدید و جوان تر رشد می کند. زمانی ریزش مو نگران کننده است که به جای تار موی ریخته شده موی جدید رشد نکند.
   اگر حس میکنید ریزش موی شما غیر طبیعی است به پزشک متخصص مراجعه کنید.

  1. سلام من دختری ۱۹ هستم
   تقریبا ۴ماهه ریزش شدید مو از ریشه گرفتم دکتر رفتم و ازمایش دادم گفتن مشکل خاصی نیست و کمی کمبود اهن و ویتامین دارم که قرص بهم دادن من نزدیک به ۳ماهه دارم از قرص ها استفاده میکنم ولی هیچ تاثیری نداشته و این مسئله شدید داره منو اذیت میکنه ولی از چند وقتی هست موهای جدیدی داره جایگزین موهام میشه ولی ریزش موهای من خیلی شدیده طوری که حتی اگه ۳بار پشت سرهم شانه بکنم دفعه چهارم بازم چند تاری میریزه و درضمن در اقوام ما کسی کم پشتی مو نداره

  2. با سلام و وقت بخیر

   یکی از دلایل ریزش مو مسائل عاطفی و روحی است. اگر استرس و نگرانی دارید میتونه دلیل ریزش موی شما باشد. اگر خیر به پزشک متخصص و مجرب مراجعه فرمایید و دلیل اصلی ریزش مو را یافته و نسبت به درمان اقدام کنید.

 32. سلام خسته نباشید دخترم 2 سال و 11 ماهشه تقریبا یک ماه پیش تو سرش تخم شپش دیدم که فورا به داروخانه رفتم وبا پزشک مشورت کردم گفت سرکه بزن و یک شامپو دادن که دو روزه کلا تموم شد و هیچ اثری نبود تا اینکه الان حدودا چهار روزه هر وقت موهاش رو شانه میزنم موهاش میریزه به خاطر کرونا دکتر نرفتم داروخانه رفتم و شربت مولتی ویتامین مینرال داد ولی هنوز ربزش داره بعنی باید دورش طی بشه؟ این شربت رو چند بار و چقدر باید بدم بهش یعنی دلیل این ریزش چیه مبتونه از سرکه باشه خیلی نگرانم در ضمن دخترم خیلی موهاش پرپشت هشت

  1. عرض ادب و احترام

   متاسفانه میتواند از سرکه باشد.
   مصرف سر که فقط به ساقه مو باید باشد و نه کف سر.
   حدود سه ماه شربت را روزی یکبار بدهید و بعد از کرونا حضورا به یک متخصص نشان دهید.

 33. سلام وقت بخیر ریزش مو شدید دارم به حدی ک با هر بار شانه یا استحمام موهام از حد مجاز ریزش داره واقعا نمیدونم چیکار کنم؟؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   برای کشف علت ریزش موی شما، باید توسط پزشک معاینه شوید و سپس نسبت به درمان اقدام کرد. الان از طریق اینترنت من چه کمکی می تونم به شما بکنم‌؟

 34. سلام من ی پسر تقریبا۱۷ساله هستم چن ماهیی هس ک دچار ریزش مو شدم روزانه هم تقریبا بین ۵۰ تا ۱۰۰ مو بیشتر کنده نمیشع ولی خب موهام نسبت ب چن ماه پیش خیلییی کم پشت تر شده با اینک خیلی هم مراقبم و فقط بعد حمام چن ثانیع با سشوار خشک میکنمشون هزینه های زیادی هم کردم دکتر زیاد رفتم دارو دادن اما فایده ای ندارع استرس زیادی دارم فک کنم همین استرس بیشتر میکنه این ریزشو داروهاشم ی شامپو پرو_مین و ی قرص المان و ی اسپری سریتا هس اما همونطوری میریزع بعضی وقتا هم بیشتر میشع ریزشش میخاستم ببینم راهی داره ک متوقفش کرد و دوبارع مثل قبل پر پشت تر شع ؟ ؟

  1. سلام من۱۹ سالمه الان تقریبا ۳ساله ک ریزش مو دارم از ۱۶ سالگی شروع شد تا الان و اوایل زیاد بود درحد ۱۵۰ تا اینا که اونم تو حمام میریخت ولی الان کم تر شده درحد ۸۰ تا اینا دکترم نرفتم موهام به نظرم کم پشت شده ولی پدر مادرم میگن که فرقی نکرده.پدر بزرگ طرف مادر موهاش ریخته طاس بانک موش هم ضعیفه اما طرف پدری عمو ها و حتی پدر بزرگم۷۵سال داره موهاش مونده.ریزش موی من ارثی ایا؟یا مشکل هورمونی؟

  2. با سلام و وقت بخیر

   تعدادی که اعلام کردین ریزش طبیعی موهاست. برای تشخیص ریزش موی هورمونی باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 35. سلام.من از وقتی ک موهام خیلی بلند شدند شروع ب ریزش کرده اند.من موهام فر هستند و وقتی از حمام بیرون میام فقط با سشوار ب مدت کم خشک میکنم و ن شونه میکنم و نه هیچ…دلیل ریزش موی من ب نظ شما چیست؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   ریزش ۱۰۰ تا ۲۰۰ تار مو در روز کاملا عادی است، اگر مو دچار ریزش شود و جایگزین نگردد جای نگرانی است.

 36. سلام من یه دختر 16 ساله هستم و الان نزدیک به هشتماهی مشه که قسمت جلویه سرم هر روز چهار تا پنج تا کنده میشن و جلویه موهام خیلی کم شده قبل این خیلی موهایه پرپشت و بلندی داشتم چند باری موهامو کوتاه کردم پیش دکترهایه زیادی هم رفتم و الان از محلول ماینکسیدیل 5درصد دست ساز خود دکتر استفاده میکنم و قرص سوپررابیون

 37. سلام
  وقتتون بخیر
  تقریبا ۴ سالی میشه ریزش مو دارم..
  تو این یکسال که گذشت خیلی خیلی بیشتر شده
  دکترم خیلی زیاد رفتم
  دارو هم زیاد مصرف کردم
  ولی بی فایده بود
  موهام خیلی کم پشت شده..
  راهی هست که دوباره رشد بکنه ؟؟میخوام بدونم اصن میشه؟شدنیه؟؟
  یه چیز دیگه هم اینکه من مشکل اعصاب دارم.استرس خیلی
  و به شدت بیخواب..
  با همه اینا امکانش هست دوباره موهام دربیاد؟!خیلی ناراحتم

 38. با سلام.۲۸ سالمه.یکماه پیش کف سرم قرمز میشد و خارش شدید داشت.الان ۱۰ روزی هست که خارش و قرمزی سرم ازبین رفته ولی به شدت ریزش مو دارم یعنی وقتی دستم رو به موهایم می کشم، به صورت دسته ای و زیاد میریزه و روسری ام پر از موهست که از سرم ریخته .سابقه بیماری خاص یا استرس شدید هم نداشتم.ناگهانی وشدید دچار ریزش مو شدم.علتش چی میتونه باشه؟چیکار باید بکنم ؟

 39. سلام خسته نباشید ممنون از مطالب مفیدتون.
  خواستم بدونم استرس کاری وشب کاری و آلودگی محیط کاری مثل لاستک سازی در ریزش مو چقدر تاسیر داره و با تغییر شغل می تونم رشد دوباره موهامو به دست بیارم؟؟

  1. عرض ادب و احترام

   تمام عواملی که گفتین در ریزش مو تاثیر گذار با تغییر شغل فقط ریزش بیشتر را جلوگیری میکنید. موهای از دست رفته قابل بازگشت نیست.

 40. درود.ریزش موی ارثی قابل بر گشت نیست.دادمه دکترم گفت شما الگوی ارثی نداری هر چی هست زیر داروهاته.که با قطع دارو اروم اروم بر میگرده.اگه من ریزش مو ارثی داشتم تا الان خود کشی میکردم

 41. سلام خسته نباشید من ۱۷ دیماه مو کاشته ام و شنیدم ماینوکسیدیل بعد از قطع کردن باعث ریزش مو میشود بنابراین از تونیک مو لافارل استفاده میکنم میخواستم بدانم ماینوکسیدیل بهتر هست یا تونیک و تا چه زمان باید استفاده کنم ممنون از راهنمایی .

  1. با سلام و احترام

   ماینوکسیدیل ۵٪ را در سه ماه اول صبح ‌و شب استفاده کنید و از اول ماه چهارم شبی یکبار استفاده کنید ولی هر موقعی قطع کنید سرعت ریزش موهای خودتان بیشتر می‌شود. روی موهای کاشته شده اثر منفی ندارد حداقل یکسال مصرف کنید.

 42. سلام
  من پسر هستم ۲۱ ساله
  ۲ سالی هست موهام رو بلند کردم و تا رو شونه هام میاد
  ریزش مو داشتم از وقتی بلند کردم ولی ۳ ماهه خیلی شدید شده دائم رو بالشم مو میریزه و هر بار دست میکنم تو موهام کلی مو جمع میشه
  شامپو ضد ریزش هم گرفتم یک هفته خوب بود بعد مثل قبل شد
  موهام خیلی هم خشک شد در ضمن چه بورس چ دستم ب زور میر لا موهام و ب سختی میشه بورس کشید
  شامپو نرم کننده از طرفی برا خشکی مو لازمه از طرفی خود نرم کننده باعث ریزش میشه
  چکار کنم؟

 43. سلام خسته نباشید. در سن ۲۰ سالگی علت ریزش مو چیه ک انگار پوست سر معلوم بشی و موها کم پشت و خالی بشن لطفا راهنمایی کنید برای درمان

 44. سلام من طی استفاده ازقرص اتیسترون ریزش موی نسبتاشدید گرفتم حتی بعد قطعش این ریزش خیلی بیشتر شده چیکارباید بکنم؟

  1. عرض ادب

   از عوارض مستقیم این قرص ریزش مو ذکر نشده اما ممکن است از عوارض غیرمستقیم آن باشد. در هر صورت با پزشکی که این قرص را برای شما تجویز کرده تماس بگیرید.

   پیروز باشید

 45. سلام من 22سالمه و موهام بیشتر از قسمت جلو یعنی پیشانی شروع به عقب نشینی کرده ولی از فرق سر ریزش نداشتم چه دارهایی مصرف کنم تا ریزش متوقف بشه تا به سن کاشت برسم ؟

  1. عرض ادب و احترام

   برای تشخیص علت و نحوه درمان حتما باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه فرمایید. تجویز دارو و نحوه درمان بصورت اینترنتی و خود درمانی صحیح بدون دانستن علت اصلی ریزش مو صحیح نمی باشد.

   پیروز باشید

 46. سلام وقت بخیر منی مدتیه ریزش موی شدیدی گرفتم خیلللللی شدید وقتی میگم شدید ینی واقن شدید نمیدونم چکار کنم حتی گفتن اگ کوتاه کنید بهتر میشن ولی نشدن راهمنماییم کنید واقن نیازمند راهنماییم

  1. عرض ادب و احترام

   بهترین کار مشاوره گرفتن از یک پزشک مجرب و متخصص پوست و مو هست، بعد از انجام آزمایشات و مشخص شدن دلیل اصلی ریزش موی شما نسبت به درمان آن اقدام کنید.

   پیروز باشید

 47. سلام بعد از پرتو درمانی تکه ای از موهای سدم ریخته، چه کار کنم که دوباره بیرون بیاد و رشد بکنه ؟

 48. سلام وقت بخیر من پارسال چن کیلو وزنم بالا رفت بعد از اون تا حالا ریزش مو شدید دارم به صورتی که موی سرم کم پشت شده.ازمایش مربوط به کم خونی و هورمون و ویتامین د و تیروئید و کلا چکاب کامل دادم هیچ مشکلی ندارم از قرص بیوتین به مدت چند ماه استفاده کردم تاثیری نداشت.فقط موی سرم چرب به صورتی که سرم رو میشورم بعد دو روز کاملا چرب میشه شامپو موی چرب هم چند دوره استفاده کردم تاثیری نداشت و الانم دو هفتس شامپو ساپو کتوکونازول و الاستین الجی مخصوص موی چرب استفاده میکنم.در ضمن برای بحث ارثی بودن پدرم کچله.این ریزش خیلی رویه روحیم تاثیر گذاشته خواهشا راهنماییم کنید چیکار کنم این مشکلم رفع بشه.

  1. عرض ادب و احترام

   اگر ریزش موی ارثی داشته باشید با توجه به سن شما می‌توان تصمیم گرفت که چه کاری می‌شود کرد. بهتر است با یک پزشک متخصص پوست و مو مشورت کنید تا بهترین تصمیم برای شما گرفته شود.

   پیروز باشید

  2. با سلام.. من یک پسر 21 ساله هستم تقریبا از 18 سالگی ریزش مو هام شروع شد..البته اون موقع گفته میشد که به خاطر استرس کنکور هستش..اما علی رغم این که کنکور تموم شد و الانم هیچ استرسی ندارم موهام روز به روز نازک تر میشن..آهن در گردشم تو آزمایش ها حدود 40 هستش که برای مو کم هستش ولی با وجود مصرف مکمل آهن، مقدارش بالا نمیاد..از طرفی گاه گاه رشد مو هام خوب میشه..نمی دونم چ اتفاقی می افته که دوباره شروع به ریزش شدید می کنه..زمینه ژنتیکی دارم اما مشکلات تیروئیدی یا عفونت پوست سر رو ندارم…در ضمن پوست سرم هم حساسه و وختی بهش دست میزنم گرمه و درد می کنه…ممنون میشم راهنماییم کنید

  3. با سلام و وقت بخیر

   برای شما به شرطی که پشتکار لازم را داشته باشید می توان ماینوکسیدیل را با توجه به نوع و الگو ی ریزش تجویز کرد. اما متخصص باید شما را ویزیت کند و اندیکاسیون را تعیین کند.

 49. سلام و عرض خسته نباشید.
  بنده۳۷سال سن دارم و قبلاً به دکتر مراجعه کردم و گفتند ریش موی من طرح ریش موی مردانه داره .میخواستم بدونم شما در کلینیک از روش sutهم استفاده میکنید برای کاشت چون در اکثر روشهای کاشت گفته شده این روش پر تراکم تر هست.مو های سر من در قسمت جلوی سر و کارها کم پشت هست و تارهای موی نازکی دارم. (ببخشید در ادامه باید عرض کنم خانم هستم و ریزش موی من مدل ریزش موی مردانه داره)؟

  1. عرض ادب و احترام

   تشخیص مناسب بودن روش کاشت مو به عهده پزشک می باشد، کلیه روش های SUT, SUPER FUE, Micro FIT توسط متخصصین و جراحان پر تجربه کلینیک خانه سفید انجام می شود.

   پیروز باشید

 50. سلام خسته نباشید من ۲۱ سالمه موهای خیلی خوبی داشتم و بلند نگهشون میدارم اما یهو موهام خیلی ظعیف شد ک حتی با دست کشیدن داخل موهام موهام کنده میشه یا شونه زدم موهای نازک کوچیک کوچیک میومد تو دستم لطفا راهنمایم کنید.

  1. عرض ادب و احترام

   جهت تشخیص علت حتما باید به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنین و بعد از انجام آزمایشات لازم نسبت به درمان اقدام فرمایید.

   پیروز باشید

 51. سلام
  حقیقتش من موهای خیلی پرپشتی داشتم ولی متاسفانه تو‌دوره راهنمایی که سن رشدم بوده رژیم گرفتم و یه سری چیزای ضروری رو حذف کردم و دچار‌ریزش شدید شدم و اون موقع وقتی گفتم خانوادم پیگیری نکردن تا اینکه چند سال بعد و بعد از چند بار کوتاه کردن موهام با ماشین بالاخره دکتر رفتم و از اسپری استفاده کردم ولی جوابی نگرفتم دوباره مدتی بعد یه دکتر دیگه رفتم و‌فقط قرص مصرف کردم بازم خیلی تاثیری نداشت دوباره همین چند وقت پیش کلینیک رفتم و مزوتراپی و کربوکسی انجام دادم و الان حس میکنم موهای ریز کف سرمو‌ ولی بازم خیلی نگرانم و دلمم نمیخواد موهامو کوتاه کنم داشتم. دنبال روشی بدون کوتاه کردن مو میگشتم که سایت شما رو دیدم و‌روش جدیدتونو و‌ اینکه فک نکنم الان بتونم انجامش بدم ولی اگه بازم خوب نشدم میخوام انجام بدم و‌میخوام از الان بدونم هزینشو که بتونم پس انداز کنم براش اگه قرار باشه انجامش بدم.
  و‌اینکه من قبلا موهام واااقعا پر پشت بوده و الان حتی نصف اونموقع هم‌نیست بنظرتون امکان برگشتش هست‌با روش شما؟!
  ممنون

  1. با سلام و احترام

   ای کاش سوال خودتون رو زیر مطلب کاشت مو به روش میکرو اف آی تی پرسیده بودین. اما در کل برای تشخیص اینکه کاشت مو مناسب شما هست یا خیر حتما باید عکس ارسال بفرمایید تا توسط پزشک متخصص کلینیک بررسی شده و نتیجه خدمت شما ارسال گردد. برای ارسال عکس با شماره ۰۲۱۵۴۵۰۳ در ارتباط باشید.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا