دانشنامه جراحی بینی

عمل بینی چیست | انواع جراحی، هزینه، مزایا و عوارض

()

اگر از شکل ظاهری بینی خود ناراضی هستید یا تنفس برای شما دشوار است، مطمئنا بارها به جراحی بینی فکر کرده‌اید. در حالت کلی اغلب متخصصین عمل بینی را به معنی تغییر ظاهری شکل آن و ایجاد اصلاحات برای تسهیل فرایند تنفس می‌دانند.

جراحی زیبایی بینی یا تغییر شکل بینی، به عنوان رایج‌ترین عمل جراحی زیبایی در کشور شناخته می‌شود که حتی با افزایش نرخ تورم و هزینه‌های پزشکی باز هم سیر صعودی خود را طی می‌کند. عامل مهم در تعیین نتیجه عمل، مهارت پزشک و فرم بینی متقاضی است.

می‌توان بینی را به چهار حالت گوشتی، استخوانی، نیمه گوشتی و نیمه استخوانی تقسیم کرد. جراحی بینی نیز به عمل طبیعی، فانتزی، نیمه فانتزی، عمل بینی‌های گوشتی و استخوانی و جراحی ترمیمی تقسیم می‌شود.

برای آشنایی با هر یک از این موارد، مزایا، عوارض احتمالی و هزینه عمل بینی تا انتها با ما همراه باشید.

عمل بینی چیست ؟

فرم بینی تاثیر زیادی در زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس افراد دارد. کوچک کردن اندازه بینی با توجه به صورت فرد، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، کاهش یا افزایش عرض، رفع قوز، برجستگی یا فرورفتگی در ناحیه پل بینی اصلی‌ترین تغییرات ناشی از عمل زیبایی بینی هستند. مهم‌ترین نکته در مورد ظاهر بینی این است که قومیت یا نژاد افراد می‌تواند تاثیر فراوانی در ظاهر آن داشته باشد.

در برخی موارد، ممکن است جراحی بینی برای تغییر ناحیه نوک بینی یا کوچک کردن پره‌ها به‌کار رود. در چنین حالتی می‌توان مشکلاتی مانند عدم تقارن سوراخ بینی یا بزرگ بودن آن را برطرف کرد. انحراف در تیغه میانی یکی از شایع‌ترین مشکلات است و تنفس را برای فرد دشوار می‌کند.

جراح می‌تواند با اصلاح انحراف این تیغه مشکلات تنفسی فرد را کاملا برطرف کند. بینی برخی افراد به دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص، زمینه وراثت، سوانح یا تصادف آسیب جدی دیده است، جراحی زیبایی کمک بزرگی برای حل این مشکلات محسوب می‌شود.

جراحی زیبایی بینی می تواند مشکلات زیادی را در مورد بینی از جمله اندازه بینی (در رابطه با صورت)، عرض بینی، اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، و مشخصات ظاهری بینی (با کوچک کردن قوزهای قابل مشاهده، برجستگی ها یا فرورفتگی های روی سطح پل) برطرف سازد.

برخی از جراحان پلاستیک با گذراندن دوره‌های قومیت‌شناسی و کسب تخصص در این زمینه، قادرند فرم ظاهری بینی افراد از قومیت ها و نژادهای مختلفی را که به دنبال تغییر ظاهر بینی خود هستند، تغییر دهند.

جراحی بینی همچنین می‌تواند حالت نوک بینی را تغییر شکل دهد، ظاهر سوراخ‌های بزرگ بینی را کوچک کند و عدم تقارن بینی را اصلاح کند. از نظر عملکردی، این سبک از جراحی می‌تواند برخی مشکلات تنفسی از جمله مشکلات ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز اصلاح کند. جراحی زیبایی همچنین برای برطرف ساختن نقص‌های مادرزادی و بینی‌هایی که در تصادفات و سانحه‌های رانندگی یا ورزش آسیب دیده‌اند نیز گزینه‌ مناسبی است.

جراحی بینی

چه افرادی کاندید مناسب عمل بینی هستند؟

یکی از سوالاتی که اغلب متقاضیان با آن مواجه می شوند این است که آیا کاندید مناسبی برای این عمل هستند؟ یا اینکه کاندید مناسب چه ویژگی‌هایی دارد؟ درحقیقت بیش از 80 درصد افرادی که مشکلات ظاهری یا ساختاری در بینی دارند، کاندید مناسبی برای این عمل محسوب می‌شوند.

حالتی که عمل زیبایی بینی را کمی دشوار می‌کند عمل بینی‌های گوشتی و بدون استخوان است. در چنین حالتی، پزشک باید عمل پیوند غضروف را انجام دهد. اگر پزشک مهارت کافی در این نوع جراحی نداشته باشد، به احتمال زیاد نتیجه عمل قابل‌قبول نخواهد بود.

متخصصین معتقدند جراحی‌های زیبایی روی بینی‌های غضروفی یا استخوانی راحت‌تر است. در حالت کلی افرادی که با یکی از مشکلات زیر مواجه‌اند، می‌توانند برای عمل زیبایی بینی اقدام کنند.

 • شکستگی تیغه بینی،
 • افرادی که بینی آنها در مرکز صورت قرار ندارد.
 • افرادی که به دلیل مشکلات ساختاری بینی با تنفس سخت مواجه بوده و با دهان باز می‌خوابند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی بینی بزرگی دارند.
 • اگر بینی فرد در حین تصادف یا برخی سوانح آسیب جدی دیده باشد کاندید خوبی برای جراحی بینی محسوب می‌شود.
 • نوک بینی ضخیم یا بیرون زده که بینی را افتاده نشان می‌دهد.
 • افرادی که در ناحیه پل بینی با مشکل قوز مواجه هستند.
 • در نهایت، افرادی دارای بینی‌های بسیار پهن نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشند.

 در صورتی که دارای بینی‌های غضروفی هستید خیلی راحت می‌توانید بینی خود را به دست ماهرترین جراحان کشور بسپارید. برخی از دلایل متداول برای انجام جراحی زیبایی بینی به شرح زیر می‌باشد:

 • شکستگی تیغه بینی که موجب می‌گردد بینی در مرکز صورت قرار نداشته باشد.
 • قوز بینی در ناحیه پل بینی،
 • پهن بودن بیش از حد بینی،
 • نوک بینی ضخیم، نامتقارن یا بیش از حد بیرون زده که در این حالت افتادگی بینی رخ می‌دهد.
 • مشکلاتی که از لحاظ زیبایی در اثر آسیب یا ضربه ایجاد شده باشد.
 • بهبود تنفس فرد،
 • تغییر ظاهر بینی متناسب با ژنتیک.

کاندید مناسب جراحی بینی

شرایط کاندید مناسب برای جراحی بینی

برای اینکه عمل بینی با نتیجه مناسب و ایده‌آل همراه باشد، برخورداری از برخی ویژگی‌ها اهمیت بالایی دارد. در مرحله اول فرد باید از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل باشد. چنین فردی نباید به بیماری‌هایی مبتلا باشد که روند بهبودی را طولانی می‌کند. برای اطمینان از این مورد، انجام آزمایشات پزشکی قبل از جراحی الزامی است.

فرد باید اطلاعات کافی در مورد سابقه پزشکی و داروهای مصرفی خود به پزشک بدهد. زیرا در بعضی موارد بین عمل بینی و درمان برخی بیماری‌ها تداخل به وجود می‌آید. بنابراین، درمان قطعی چنین بیماری‌هایی قبل از جراحی زیبایی بینی الزامی است.

ویژگی دیگری که متقاضی باید از آن برخوردار باشد ،عدم ابتلا به وسواس فکری است. چنین افرادی حتی پس از کسب نتیجه ایده‌آل از عمل رضایت ندارند. عمل زیبایی حتما باید به دلیل وجود مشکلات ساختاری آناتومیکال انجام شود. مهم‌تر از همه، متقاضی باید انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی بینی و تغییرات ظاهری پس از آن داشته باشد.

عامل دیگری که اغلب متخصصین بر آن تاکید می‌کنند، سن متقاضی است. افرادی که در محدوده سنی کمتر از 18 سال قرار دارند به دلیل عدم اتمام فرایند رشد، کاندید مناسب جراحی نیستند. پزشکان توصیه می‌کنند متقاضیان تا اتمام دوره رشد خود صبور باشند و پس از آن بینی خود را به دست جراحی مجرب بسپارند.

جراحی بینی برای چه افرادی خطر دارد ؟

جراحی زیبایی بینی یک عمل کاملا اختیاری است. با این حال، پزشکان اجازه این عمل را به برخی متقاضیان نمی‌دهند. یا بهتر بگوییم این دسته از افراد اگر متقاضیان عمل باشند، باید مسئولیت عواقب احتمالی آن را به گردن بگیرند. مهم‌ترین موارد عبارتند از:

 • افراد مبتلا به بیماری های قلبی و عروقی : برای عمل بینی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. احتمال بروز واکنش‌های آلرژیک نسبت به این مواد وجود دارد. اگر فرد به بیماری قلبی مبتلا باشد، ممکن است در اثر این واکنش‌ها جان خود را از دست بدهد. فراموش نکنید اگر به این بیماری مبتلا هستید یا به مواد و داروهای بی هوشی حساس هستید، حتما به پزشک اطلاع دهید.
 • بیماران دیابتی : افرادی که به بیماری دیابت مبتلا هستند مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی و کلیوی نیز خواهند بود. ممکن است بگویید بیماران دیابتی که به بیماری قلبی یا کلیوی مبتلا نیستند گزینه مناسبی برای جراحی بینی محسوب می‌شوند؟ پاسخ ما به این سوال خیر است. زیرا روند بهبود زخم افراد دیابتی بسیار کند است و می‌تواند مشکلات جدی مانند عفونت را به دنبال داشته باشد.
 • ابتلا به کم خونی حاد : یکی از مشکلاتی که ممکن است در حین جراحی اتفاق بیفتد خونریزی است. اگر فردی به کم خونی حاد مبتلا باشد، در اثر بروز این مشکل واکنش‌های شدیدی نشان خواهد دارد. در موارد حاد ممکن است جان فرد به خطر بیفتد. انجام آزمایش‌های لازم برای بررسی عدم ابتلا به مشکلات خونی بسیار مهم است.
 • اختلالات تنفسی : برای انجام جراحی زیبایی بینی، امکان تنفس برای فرد تنها از راه دهان وجود دارد. به همین دلیل ممکن است مشکلات جدی برای افرادی به وجود بیاورد که با بیماری ریوی درگیر هستند.
 • مصرف‌کنندگان دخانیات یا مشروبات الکلی : همانطور که گفتیم احتمال خونریزی در حین جراحی وجود دارد. اما یکی از خطرات اصلی که سلامتی افراد سیگاری یا الکلی را تهدید می‌کند، افزایش احتمال خونریزی شدید در حین عمل است. مصرف سیگار و الکل تاثیرات منفی و مخربی بر سیستم ایمنی بدن دارد. اگر به مصرف این دو ماده عادت دارید، بهتر قبل از عمل اعتیاد خود را ترک کنید.

بینی طبیعی

انواع جراحی بینی

دلایل مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد. پس امکان استفاده از روش‌های مختلف برای حل مشکل هر یک از متقاضیان وجود دارد. در حالت کلی می‌توان عمل زیبایی بینی را به سه دستی رینوپلاستی، سپتوپلاستی و آلار پلاستی تقسیم کرد. در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم.

جراحی رینوپلاستی

ریشه این کلمه یونانی بوده و به معنی ایجاد تغییرات ساختاری در بینی است. این عمل  به ایجاد فرم و ظاهر دلخواه در بینی منجر می‌شود. در این عمل، بینی متقاضی از قسمت پایین شکافته شده و تغییرات لازم برای اصلاح مشکلات ظاهری و ساختاری انجام می‌شود.

در این جراحی می توان استخوان، غضروف، پره‌ها و شکل بینی را تغییر داد. رینوپلاستی به بهبود فرایند تنفس در افرادی که با مشکلات تنفسی یا پولیپ درگیر هستند، کمک بزرگی می‌کند. برای حل مشکل این دسته از افراد سعی می‌شود غضروف و استخوان تقسیم‌کننده داخل بینی صاف شود. اصلاح دیواره‌های بینی یکی دیگر از فعالیت‌های انجام شده در این عمل برای اصلاح مشکلات تنفسی و زیبایی ظاهری بینی است.

این روش جراحی بینی با توجه به نیاز و مشکلات فرد ممکن است با استفاده از داروهای بی هوشی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. عمده‌ترین مشکلاتی که در این عمل برطرف خواهد شد عبارتند از :

 • اصلاح اندازه و قوز بینی،
 • رفع افتادگی بینی و اصلاح فاصله کم نوک بینی با لب،
 • بزرگ بودن پره‌های بینی یا پهن بودن آن،
 • رفع فاصله زیاد نوک بینی تا صورت،
 • درمان بینی‌های زین اسبی که ممکن است به دلیل سانحه یا عمل‌های اشتباه ایجاد شود.
 • حل بدشکلی‌های ناشی از عمل‌های زیبایی،
 • رفع مشکل جعبه‌ای شکل بودن نوک بینی،
 • دو شاخه‌ای بودن نوک بینی،
 • عدم قرینگی نوک بینی یا دررفتگی آن.

کاندید مناسبی رینوپلاستی

 • افرادی که بینی زیبایی دارند اما به مشکلات تنفسی مبتلا هستند. رینوپلاستی بدون تغییر در ظاهر بینی می‌تواند مشکل آنها را حل کند.
 • افرادی که در اثر سانحه یا ضربه بینی بدشکلی دارند.
 • رینوپلاستی در رفع مشکلات مادرزادی عملکرد بسیار مطلوبی دارد.
 • به کمک این نوع عمل می‌توانید تناسب اندازه بینی با فرم و شکل صورت خود را افزایش دهید.
 • اگر جراحی زیبایی انجام داده‌اید، اما از فرم و حالت بینی خود راضی نیستید.
 • افراد مبتلا به افتادگی نوک بینی که فاصله بینی و لب آنها بسیار کم است.
 • با رینوپلاستی می‌توان مشکل پهن بودن بینی یا بزرگی پره‌های آن را حل کنید.

این عمل هیچ نوع محدودیت جنسیتی ندارد و تمام افراد بالای 18 سال می‌توانند این عمل را انجام دهند.

تفاوت رینوپلاستی و عمل بینی

پاسخ به این سوال تقریبا ساده است. زیرا زمانی که از جراحی بینی صحبت می‌کنیم یک حالت کلی بیان می‌شود که فرایند گسترده‌ای شامل حل تمام مشکلات ظاهری، ساختاری و تنفسی ناشی از بینی را دربر می‌گیرد.

اما رینوپلاستی یکی از زیرمجموعه‌های عمل زیبایی بینی محسوب می‌شود. با استفاده از این عمل می‌توان تغییرات ساختاری را بدون بروز مشکلات تنفسی انجام داد. در رینوپلاستی امکان کوچک یا بزرگ کردن اندازه بینی برای متقاضی وجود دارد.

در این روش جراحی زیبایی بینی پس از اتمام عمل، بینی با استفاده از گچ و آتل بسته می‌شود. این امر به کنترل تورم بینی پس از عمل کمک می‌کند و مراقبت‌های بعد از عمل ساده‌تر خواهد بود. در اغلب موارد پس از اتمام دوره یک هفته‌ای آتل بینی باز می‌شود.

نمونه عمل رینوپلاستی

مزایای رینوپلاستی

مزایای اصلی رینوپلاستی عبارتند از:

 • بهبود تنفس از راه بینی،
 • اصلاح شکل و فرم ظاهری بینی،
 • افزایش تناسب بینی با سایر اجزای صورت،
 • رفع مشکلاتی از قبیل عدم تقارن، بزرگ یا کوچک بودن پره‌ها، قوز و شکستگی‌ها،
 • کمک به افزایش اعتمادبه‌نفس افراد برای شرکت در اجتماع.

معایب و عوارض احتمالی

در صورتی که جراحی بینی توسط جراح غیرمجرب یا در مراکز فاقد مجوز انجام شود، احتمال بروز مشکلات زیر افزایش می‌یابد.

 • آسیب جدی به عصب بویایی،
 • خونریزی‌های غیرطبیعی بعد از عمل،
 • بی‌حسی دائمی بینی و ناحیه اطراف آن،
 • بروز مشکلات و اختلالات تنفسی،
 • ایجاد اسکارهای پوستی در پره‌های بینی،
 • انحراف و عدم تقارن نوک بینی،
 • احتمال بروز عفونت در صورت عدم استفاده از داروهای آنتی‌بیوتیک.

 

جراحی سپتوپلاستی

سپتوپلاستی مدلی از جراحی زیبایی بینی است که برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی به‌کار می‌رود. این عمل بینی از طریق صاف کردن انحراف سپتوم، به تسهیل فرآیند عبور هوا و تنفس کمک می‌کند. سپتوم در حقیقت دیواری غضروفی و استخوانی است که در میان دو سوراخ بینی قرار دارد. انحراف تیغه ناشی از منحرف شدن سپتوم به یک طرف است که مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می‌کند.

انحراف تیغه میانی بینی ممکن است از از بدو تولد یا در اثر بروز سوانح به وجود آید. مجرای بینی افراد مبتلا به انحراف سپتوم در مقایسه با سایر افراد کوچک‌تر است. همین امر سبب دشواری تنفس می‌شود. علائم دیگری مانند درد در صورت یا خونریزی‌های مکرر از بینی نیز می‌تواند نشانه‌های انحراف سپتوم باشد.

کاندید مناسب سینوپلاستی

متخصصین توصیه می‌کنند افرادی که در سنین بالای ۱۶ سال هستند و به یک یا چند مورد از علائم زیر دچار هستند، کاندید مناسبی برای عمل انحراف تیغه میانی خواهند بود.

 • درد در ناحیه صورت،
 • خرناس،
 • سینوزیت مزمن،
 • خون دماغ های مکرر،
 • خشکی دهان،
 • مشکلات تنفسی.

نحوه انجام سپتوپلاستی

جراحی بینی به روش سپتوپلاستی با توجه به شرایط متقاضی و سختی کار بین 30 تا 90 دقیقه طول خواهد کشید. این جراحی می‌تواند با بی‌حسی موضعی یا بی هوشی عمومی انجام شود. این امر به تشخیص جراح وابسته است.

جراح با ایجاد برشی در یک طرف بینی به تیغه دسترسی پیدا کرده و غشای مخاطی پوشش‌دهنده تیغه را بالا می‌برد. سپس، تیغه انحرافی به محل مناسب منتقل می‌شود. هرگونه مانع اضافی مانند غضروف یا استخوان که سبب انحراف تیغه شده است، باید برداشته شود.

پس از انجام تمام موارد غشا دوباره به جای اول بازگردانده خواهد شد. در بعضی موارد برای نگه داشتن تیغه و غضروف از بخیه استفاده می‌شود. اما در اغلب جراحی‌ها استفاده از تامپون جایگزین مناسبی برای بخیه است.

معاینه قبل از سپتوپلاستی

دوران نقاهت بعد از عمل انحراف تیغه

حدود 85 درصد از افراد پس از سپتوپلاستی، برطرف شدن انسداد بینی را حس می‌کنند. احساس خواب آلودگی تا چند ساعت بعد از عمل کاملا طبیعی است. برخی افراد به دلیل تاثیر داروهای بی هوشی با حالت تهوع یا درد روبرو می‌شوند. سعی کنید این عوارض را به پزشک یا پرستار اطلاع دهید تا درمان‌های لازم صورت گیرد.

در اغلب موارد دو سوراخ بینی با استفاده از تامپون مسدود خواهد شد. پس تنفس دهانی تنها راه خواهد بود. تامپون برای جلوگیری از خونریزی استفاده شده و هنگام ترخیص از بینی خارج خواهد شد.

برای کسب نتیجه ایده‌آل از جراحی بینی رعایت موارد زیر اهمیت دارد :

 • برای خواب از دو بالش استفاده کنید تا سر بالاتر از بدن قرار بگیرد.
 • سعی کنید برای مدت‌های طولانی فین کردن را فراموش کنید.
 • از لباس‌های جلو باز یا دکمه‌دار استفاده کنید.
 • از فعالیت‌های ورزشی مانند ایروبیک و دو تا 5 هفته بعد از عمل خودداری کنید.

خطرات و عوارض احتمالی سپتوپلاستی

این جراحی بسیار کم خطر است. با این حال، آگاهی از عوارض احتمالی آن الزامی است.

 • خونریزی شدید،
 • عفونت،
 • سندروم کشنده شوک سمی،
 • بی‌حسی بینی و دندان‌ها،
 • سوراخ شدن تیغه میانی بینی،
 • عدم رفع مشکلات تنفسی، خرناسی و …
 • تغییر در حس چشایی و بویایی،
 • نشت مایع نخاعی.

جراحی سپتوپلاستی

جراحی آلارپلاستی

انجام عمل بینی به روش آلارپلاستی برای افرادی مناسب است که سوراخ بینی آنها در بخش قدامی بزرگ است و در حین تنفس اندازه آنها بیشتر می‌شود. این عمل از طریق کاهش اندازه سوراخ‌های بینی سبب افزایش تقارن این عضو در صورت می‌شود.

در این عمل، کمی از پوست پره بینی در قسمت دیواره خارجی آن برداشته می‌شود. این عمل به باریک‌تر شدن بینی کمک می‌کند. ممکن است افرادی که بینی گوشتی دارند به انجام این عمل نیازمند باشند. در حقیقت آلارپلاستی بخشی از عمل رینوپلاستی محسوب می‌شود.

تکنیک‌های کوچک کردن پره بینی

روش‌های زیادی برای کاهش پایه آلار و کوچک کردن پره‌های بینی به‌کار می‌رود. اما سه مورد از رایج ترین تکنیک‌ها عبارتند از:

 • تکنیک وج : در این روش جراحی بینی، برش‌ها در پایین‌ترین قسمت پره بینی یعنی دقیقا در محل اتصال آن به پشت لب ایجاد می‌شود.
 • تکنیک سیل : در این روش کوچک کردن سوراخ‌های بینی بدون برش از بیرون انجام می‌شود. برش در داخل بینی خواهد بود. برای حفظ تقارن بینی، ترکیب دو تکنیک وج و سیل بهترین گزینه است.
 • تکنیک ویر : این تکنیک برای اولین بار در سال 1892 معرفی شد و اصلاح شده تکنیک وج است. برش‌های این تکنیک موازی با پل بینی و در محل خمیدگی پره‌ها هستند.

معاینه قبل از آلارپلاستی

کاندید مناسب آلارپلاستی

در بینی‌های طبیعی سوراخ ها باید کاملا متقارن و یک اندازه باشند. اگر یکی از سوراخ‌ها بزرگ‌تر یا کوچک‌تر از سوراخ دیگر باشد، می‌توان برای رفع مشکل آلارپلاستی انجام داد.

افرادی که سوراخ‌های بینی بزرگی دارند و در حین تنفس بینی آنها بزرگ‌تر دیده می‌شود، افرادی که علاقه دارند نتایج جراحی قبلی خود را اصلاح کنند و افرادی که در اثر سانحه یا فعالیت‌های ورزشی از ناحیه صورت دچار آسیب جدی شده‌اند، برای حل مشکل خود می‌توانند از آلارپلاستی کمک بگیرند.

اما بهترین کاندیدهای این عمل عبارتند از:

 • افراد برخوردار از سلامتی جسمانی و روانی،
 • افرادی که تمایلی به مصرف سیگار، مواد مخدر و مشروبات الکلی ندارند.
 • کسانی که انتظارات واقع‌بینانه از نتیجه جراحی بینی دارند.

نحوه انجام آلارپلاستی

جالب است بدانید انجام این عمل و مراقبت‌های قبل از آن کاملا مشابه رینوپلاستی است. تفاوت اصلی این دو عمل در میزان تهاجمی بودن آنها است. آلارپلاستی در مقایسه با رینوپلاستی کم تهاجمی‌تر محسوب می‌شود. مراحل مختلف آلارپلاستی شامل موارد زیر است:

 • ابتدا جراح در مورد نحوه عمل و نتایج حاصل از آن برای شما توضیح خواهد داد.
 • با استفاده از یک ماژیک محل برش و بخیه مشخص می‌شود. این روش به حفظ تقارن بینی و سوراخ‌های آن کمک می‌کند.
 • با توجه به نیاز متقاضی و تشخیص جراح می‌توان از بی‌حسی موضعی یا بی هوشی عمومی استفاده کرد.
 • برش‌ها ایجاد شده و بخش‌های اضافی بینی برداشته می‌شود.
 • پس از برداشتن ساختارهای اضافی لبه‌های پوست با استفاده از بخیه بهم متصل خواهد شد.
 • برای جلوگیری از عفونت محل بخیه پانسمان خواهد شد.
 • مصرف داروی مسکن برای کاهش درد الزامی است.

دوره نقاهت عمل کوچک کردن پره بینی

دوره بهبودی این عمل در مقایسه با سایر جراحی‌های زیبایی بینی کوتاه‌تر است. بینی در فاصله کوتاهی بعد از عمل قرمز و متورم می‌شود. این تورم بعد از 1 تا 2 هفته برطرف خواهد شد. یک هفته پس از جراحی بینی می‌توانید برای کشیدن بخیه‌ها به مطب پزشک مراجعه کنید. بهبودی کامل و رفع تمام علائم نیز بین یک تا سه ماه طول خواهد کشید.

عوارض آلارپلاستی

این جراحی بسیار کم‌خطر است، اما مانند سایر عمل‌ها در موارد نادر احتمال بروز برخی مشکلات وجود دارد. اگر فرایند عمل به دست جراحی ماهر سپرده شود، عوارض به صفر خواهد رسید. مهم‌ترین عوارض آلارپلاستی عبارتند از:

 • تورم و قرمزی
 • خونریزی جزیی از بخیه‌ها
 • باقی ماندن جای زخم
 • عفونت

قبل و بعد از جراحی بینی

جراحی بینی ترمیمی چیست ؟

اگر جراحی زیبایی بینی انجام داده‌اید اما از نتیجه عمل راضی نیستید، انجام جراحی ترمیمی الزامی خواهد بود. جراحی ترمیمی بینی نوعی جراحی اصلاحی است که با هدف درمان یا زیبایی انجام می‌شود.

اگرچه مشکلات ممکن است جزئی باشند و به راحتی اصلاح شوند، اما اغلب مشکلات عمده و پیچیده‌ای هستند، که به دلیل ضعیف شدن بافت بینی بخاطر جراحی قبلی ممکن است فرایند عمل ثانویه را برای جراح دشوارتر کند. جراحی زیبایی بینی تجدید نظر می تواند به صورت باز یا بسته انجام شود.

گاهی در برخی سوانح یا سوختگی بخشی از بافت بینی از بین می‌رود. در چنین مواردی اصلاح و بازسازی بافت تخریب شده ضروری خواهد بود. حالت دیگر جراحی ترمیمی برای اصلاح مشکلات ناشی از عمل زیبایی بینی انجام می‌شود که معمولا به عمل ثانویه یا روتوش بینی شهرت دارد.

جراحی ترمیمی برای چه افرادی الزامی است؟

اگر فرد پس از انجام عمل اولیه احساس کند که مشکلات تنفسی او برطرف نشده انجام عمل ثانویه ضرورت پیدا می کند. مهمترین مواردی که جراحی ترمیمی را به یک ضرورت اساسی تبدیل می‌کند عبارتند از:

وجود قوز بینی

یکی از مشکلات شایع که در اثر بی‌تجربگی و عدم مهارت جراح ایجاد می‌شود، باقی ماندن قوز روی پل بینی بعد از جراحی بینی است. فراموش نکنید که قوز با ورم ناشی از جراحی بینی تفاوت دارد. پس صبر کنید تا تورم کاهش پیدا کرده و فرم نهایی بینی قابل‌تشخیص شود.

مشکلات تنفسی

برخی متقاضیان پس از انجام عمل بینی با مشکلاتی مانند از دست دادن حس بویایی و تنفس آزاردهنده مواجه می‌شوند. این عارضه در اثر آسیب به عصب بویایی حین عمل رخ می‌دهد. باید بدانید درمان این عارضه حتی پس از عمل ترمیمی نیز امکان‌‌پذیر نیست. سعی کنید در انتخاب جراح با دقت عمل کنید.

بدشکل بینی

دفرمه شدن بینی نیز به دلیل عدم مهارت جراح رخ می‌دهد و اعتمادبه‌نفس فرد برای حضور در اجتماع را از بین می‌ببرد. از سوی دیگر، اگر جراح برای بینی‌های گوشتی از تکنیک مناسب استفاده نکند، به‌مرور زمان بینی فرم و حالت خود را از دست می‌دهد. در این حالت چاره‌ای به‌جز جراحی ترمیمی باقی نمی‌ماند.

افتادگی نوک بینی

این عارضه معمولا در بینی‌های گوشتی اتفاق می ‌افتد. دلیل اصلی نیز عدم مهارت جراح در تقویت غضروف بینی است.

نمونه عمل بینی

عدم تناسب بینی با سایر اجزای صورت

اغلب افراد علاقه دارند بینی آنها شباهت زیادی به بینی سوپراستارهای سینما، خوانندگان یا مدل‌ها داشته باشد. برخی از آنها نیز بینی‌های عروسکی یا نیمه عروسکی را انتخاب می‌کنند. فراموش نکنید بینی زیبا باید تمام اجزای صورت شما تناسب داشته باشد. پس از اتمام جراحی بینی ممکن است بینی شما به‌تنهایی بسیار زیبا باشد اما هیچ هماهنگی با سایر اجزای صورت شما نداشته باشد.

اگر به دلیل انتخاب نامناسب یا عدم آشنایی جراح به تکنیک‌های زیبایی شناختی چهره با مشکل عدم تناسب بینی و سایر اجزای صورت مواجه شده‌اید، عمل ثانویه می‌تواند کلید حل مشکل شما باشد.

عدم تقارن سوراخ‌های بینی

دغدغه اصلی افراد قبل از عمل عدم تقارن سوراخ‌های بینی است. عدم تقارن نسبی سوراخ‌ها تقریبا عادی است. تنها یک جراح بسیار حرفه‌ای می‌تواند سوراخ‌ها را کاملا متقارن کند. اما اگر عدم تقارن سوراخ‌ها بسیار واضح است، جراحی ثانویه الزامی خواهد بود.

بزرگ باقی ماندن یا بسیار کوچک شدن بینی

در برخی موارد علیرغم جراحی هیچ تغییری در اندازه بینی ایجاد نمی‌شود. در موارد دیگر نیز بینی بسیار کوچک شده و تناسب اجزای صورت را از بین می‌برد. در هر دو حالت تنها راه برای رفع مشکل، انجام جراحی ترمیمی است.

انحراف بینی بعد از جراحی بینی

در برخی موارد نادر بعد از رینوپلاستی نوک بینی کج به نظر می‌رسد. در روزها یا ماه‌های اول بعد از عمل این انحراف می‌تواند ناشی از تورم باشد. اما اگر پس از اتمام دوران نقاهت انحراف وجود داشت، باید جراحی ثانویه انجام شود.

گوشت اضافه در محل بخیه‌ها

بی‌تجربگی و عدم مهارت جراح ممکن است سبب بروز عارضه فیبروز یا گوشت اضافی در محل جراحی شود. برای اصلاح این عارضه جراحی ترمیمی بهترین گزینه خواهد بود.

جراحی بینی ترمیمی

انواع تکنیک‌های جراحی بینی

یکی از مزیت‌های اصلی این عمل امکان استفاده از تکنیک‌های مختلف برای اجرای آن است. در نتیجه، پزشک می‌تواند با توجه به نیاز شما روش مناسب را انتخاب کند.

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. در جلسه مشاوره پزشک اطلاعات کافی در مورد هر دو تکنیک را به متقاضی می‌دهد. سپس برای انتخاب مناسب‌ترین روش با او مشورت می‌کند. نوع بینی عامل اصلی در انتخاب تکنیک جراحی است. تکنیک‌های عمل بینی عبارتند از :

روش جراحی بینی باز

در این روش که بیش از ۹۰ درصد جراحی‌های بینی را شامل می‌شود، پوست بینی از تیغه وسط آن که کلولا نام دارد برش داده شده و پوست و بافت نرم از ساختارهای زیرین بینی که غضروف نام دارند برداشته می‌شوند تا جراح بتواند آناتومی بینی را ببیند. جراح پس از آن که ساختار بینی را به خوبی بررسی کرد، فرایند تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن را مطابق به سلیقه متقاضی آغاز و پس از آن پوست را به جای قبلی خود بازمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند.

در جراحی به روش باز، پزشک به تمام بخش‌های داخلی بینی دسترسی دارد و برای اعمال تغییرات از آزادی عملی بیشتری برخوردار است و رایج‌ترین روش جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود. استفاده از این تکنیک برای اصلاح بینی‌های گوشتی، دارای قوز یا حل مشکل انحراف بینی بهترین گزینه است. مدت زمان انجام این عمل در مقایسه با سایر روش‌ها طولانی‌تر است.

مزایای جراحی باز

 • جراح قدرت مانور و آزادی عمل بیشتری دارد.
 • دسترسی جراح به قسمت‌های مختلف بینی راحت‌تر است.

نمونه جراحی بینی

روش جراحی بینی بسته

روش بسته که کمتر از آن استفاده می‌شود برای تغییرهای جزئی و غیرمهم به کار برده می‌شود. در این روش شکاف‌ها و برش‌ها در قسمت‌های داخل بینی و حفره‌های داخلی صورت می‌گیرد تا قوز و انحرافات برطرف شوند.

روش بسته هرگز برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و جراح برای این کار نیازمند شکافتن پوست روی پل بینی است. تنها مزیتی که این روش دارد عدم برش و شکافت پوست بینی است. با این حال، کمتر جراحی از این روش برای عمل زیبایی استفاده می‌کند چراکه دسترسی او به ساختار و بافت های بینی به ویژه نوک آن کاملا محدود است.

افرادی که تمایل دارند تغییرات بسیار جزئی در ظاهر بینی خود ایجاد کنند، بهترین گزینه برای استفاده از تکنیک بسته در جراحی بینی هستند. مزیت اصلی آن نیز کاهش درد، تورم و مشکلات بعد از عمل است. افرادی که علاقه ندارند جای بخیه حتی برای مدتی کوتاه روی پوست آنها باقی بماند، می‌توانند رینوپلاستی به روش بسته را انتخاب کنند.

مزایای جراحی بسته

 • جراحی بسته در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • هیچ برشی روی بینی ایجاد نخواهد شد.
 • هیچ جای زخم و اسکاری روی بینی باقی نمی‌ماند.
 • ورم بینی در این روش زودتر برطرف می‌شود.

نمونه سپتوپلاستی

انواع فرم بینی

انتخاب تکنیک و نوع جراحی به فرم بینی فرد وابسته است. برای مثال، اگر بینی فردی استخوانی باشد نمی‌توان برای اصلاح فرم آن از تکنیک‌های مناسب برای بینی‌های گوشتی استفاده کرد. در حالت کلی بینی‌ها به سه نوع گوشتی، استخوانی یا ترکیبی از بینی‌های گوشتی و استخوانی تقسیم می‌شوند.

تفاوت اساسی در ساختار بینی‌های استخوانی و گوشتی سبب تغییر در نحوه عمل آنها می‌شود. اصلی‌ترین تفاوت بینی استخوانی و گوشتی در ضخامت بافت غضروفی آنهاست. میزان تغییرات بعد از عمل در بینی‌های استخوانی بیشتر خواهد بود. اما احتمال تغییر در بینی‌های گوشتی به‌مرور زمان کمتر است.

فراموش نکنید که جراحی بینی‌های گوشتی به‌مراتب سخت‌تر و پیچیده‌تر از بینی های استخوانی است. فرم ظاهری بینی‌های گوشتی موجب شده که نتوان آن را به مدل‌های مختلف عمل کرد. اما امکان جراحی بینی‌های استخوانی به فرم طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی وجود دارد.

 • بینی گوشتی : در تقسیم‌بندی فرم‌های بینی ابتدا به سراغ بینی‌های گوشتی می رویم. در این مدل غضروف بخش انتهای بزرگ و پهن است. زیر پوست بینی‌های گوشی بافت همبند بسیاری وجود دارد. استحکام بخش غضروفی این بینی‌ها بسیار کم است و بافت غضروفی خاصیت ارتجاعی بسیار کمی دارد.

نوک بینی‌های گوشتی معمولا بسیار براق و چرب به نظر می‌رسد. ضخامت بالای این مدل بینی سبب شده که استخوان آن قابل‌مشاهده نباشد. در جراحی بینی‌های گوشتی ابتدا باید مرحله تقویت غضروف انجام شود.

 • بینی استخوانیاین نوع بینی‌ها دارای پوست نازک هستند، غضروف‌های قوی و محکمی دارند و افتادگی نوک آنها کم است. قوز مختصری در تیغه میانی بینی های استخوانی وجود دارد. تمامی جزئیات استخوان بینی از زیر پوست نازک آن قابل  مشاهده است.

قبل و بعد از جراحی بینی

مراحل عمل بینی

جراحی زیبایی بینی فرایند چند مرحله‌ای است که به منظور ایجاد تغییرات ساختاری یا ظاهری انجام می‌شود. مراحل اصلی آن عبارتند از:

انتخاب جراح

مهم‌ترین مرحله انتخاب یک جراح خوب و باتجربه است. زیرا رابطه‌ای مستقیم بین نتیجه عمل و مهارت جراح وجود دارد. می‌توانید از طریق دوستان، آشنایان یا مشاهده نمونه‌کارها اطلاعات خوبی درباره میزان مهارت جراح به دست آورید. پس از آن برای ویزیت اولیه به مطب دکتر بروید. سعی کنید انتظار خود را از عمل کاملا شفاف برای دکتر بیان کنید. تنها در این صورت است که جراح می‌تواند شما را راهنمایی کند.

اقدامات قبل از عمل

 • تمام آزمایشاتی که پزشک تعیین کرده را انجام دهید.
 • عکس برداری از بینی برای دستیابی به نتایج بهتر در حین عمل ضروری است.
 • دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، ایبوپروفن، هر نوع دخانیات، مشروبات الکلی و آسپرین خودداری کنید.
 • اگر به دارویی خاص حساسیت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از عمل حتما به حمام بروید. زیرا بعد از جراحی بینی تا مدتی استحمام امکان‌پذیر نیست.
 • شام بسیار سبکی میل کنید. 8 ساعت قبل از عمل کاملا ناشتا باشید.
 • یک لباس جلو باز یا دکمه‌دار برای بعد از عمل همراه داشته باشید.
 • یک ساعت قبل از جراحی در کلینیک حاضر باشید.

قبل و بعد از جراحی بینی

نحوه جراحی زیبایی بینی

بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی تحت بیهوشی در بیمارستان یا کلینیک خصوصی انجام می‌شود. زمان دقیق انجام این عمل به نوع جراحی زیبایی بینی بستگی دارد. به عنوان مثال، جراحی بینی به روش باز به طور معمول به یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد، در حالی که جراحی زیبایی بینی تجدید نظر (ترمیمی) می‌تواند بسیار بیشتر طول بکشد. جراحی بینی پر کننده نیز فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

 • بی هوشی : جراح احتمالاً ناحیه مورد عمل را بسته به نوع عمل به بی‌حسی موضعی آغشته می‌کند و به دنبال آن با تزریق مقداری آرام بخش یا داروی بی هوشی عمومی شما را بیهوش می‌کند. جراحی بینی ثانویه (باز و بسته) به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد، تحت بی هوشی عمومی انجام می‌شود. در حالی که، جراحی بینی پر کننده فقط به بی حسی موضعی احتیاج دارد.
 • برش و شکاف بینی : برش پوست بینی در روش بسته تنها در داخل بینی و شکاف‌ها به صورت داخلی ایجاد می‌شوند. در روش باز اما برش‌ها در کل ناحیه کلوملا ایجاد می‌شود. سپس جراح از طریق این برش‌ها بافت‌های نرم بینی که غضروف نام دارند را بالا می‌کشند. این کار باعث می‌شود تا جراح به تمامی جزئیات بینی دسترسی داشته باشد و به راحتی بتواند عمل رینوپلاستی را انجام دهد.
 • تغییر شکل دادن فرم بینی : در این مرحله جراح می‌تواند فرم نوک بینی و سایر قسمت‌های بینی را به کمک غضروف‌های پیوندی تغییر دهد. غضروف‌های اهداشده معمولا از تیغه بینی یا گاهی از گوش یا غضروف دنده استخراج می‌شوند. اگر تیغه بینی بنا به هر دلیلی منحرف شده باشد، جراح باید آن را صاف کرده و صیقل دهد. بعلاوه، در صورت نیاز پره‌ها و حفره‌های بینی بعد از عمل نباید مسدود شوند، در غیر این صورت عمل جراحی بینی هرگز استاندارد نبوده و فرد باید مجددا برای رفع این عارضه تحت عمل‌های ثانویه قرار گیرد.
 • بخیه و پانسمان : بعد از این که فرم بینی توسط پزشک تغییر کرد، نوبت به بخیه زدن نواحی برش داده شده می‌رسد. در این مرحله پوست‌های برداشته شده به حالت اولیه خود برمی‌گردند و در صورت صلاحدید بینی بیمار گچ گرفته می‌شود.

انجام عمل جراحی بینی

توصیه‌های قبل از عمل بینی

قبل از انجام عمل باید آزمایشات را به‌دقت انجام دهید. هدف اصلی این آزمایشات بررسی وضعیت خون بیمار و اقدامات لازم برای انعقاد خون پس از عمل است. آزمایشات تشخیص بارداری آزمایشات PT و PTT برای بررسی روند انعقاد خون، تست قند خون، آزمایش بررسی سطح هموگلوبین خون و تست برای بیماری ایدز مهمترین آزمایشات قبل از جراحی بینی محسوب می‌شوند.

در مرحله بعد انجام سی تی اسکن دقیق برای تعیین وضعیت بینی فرد الزامی است. تنها در این صورت است که پزشک از گرفتگی و انحراف بینی مطلع می‌شود. انجام نوار قلب برای انداز‌گیری سیگنا‌ل‌های الکتریکی کنترل‌کننده ریتم قلب و تشخیص بیماری‌هایی مانند آریتمی برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در حین عمل اهمیت بالایی دارد. عکسبرداری از قفسه سینه به پزشک در بررسی وضعیت ریه متقاضی کمک می‌کند. عدم انجام این مورد می‌تواند وضعیت تنفسی فرد در حین جراحی را با اختلال مواجه کند.

دو تا سه هفته قبل از عمل از مصرف هر نوع ماده مخدر، دخانیات و مشروبات خودداری کنید. مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید. فراموش نکنید اگر قبل از رینوپلاستی به سرماخوردگی مبتلا شدید، باید جراحی را تا زمان اطمینان از بهبودی کامل به تاخیر بیندازید.

بهبودی و دوران نقاهت جراحی بینی

دوران نقاهت رینوپلاستی مانند هر عمل دیگر مستلزم رعایت برخی نکات است. تنها در صورت رعایت این موارد است که می‌توان امیدوار بود نتیجه عمل ایده‌آل باشد. جراحی بینی در کمتر از دو ساعت انجام می شود، اما دوران نقاهت نسبتا طولانی دارد.

رابطه‌ای مستقیم بین نوع عمل و شرایط جسمی متقاضی با طول دوره نقاهت وجود دارد. در حالت کلی دوران نقاهت این عمل را حدود 5 روز و مدت زمان قرار دادن پانسمان روی بینی نیز بین 7 تا 10 روز خواهد بود. مهم‌ترین مواردی که در دوران نقاهت باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 • ورم، کبودی و درد در بینی و ناحیه اطراف آن کاملا طبیعی است. به علاوه ممکن است با حالت تهوع، سرگیجه، تپش قلب و راش‌های پوستی مواجه شوید. این حالت به دلیل واکنش بدن فرد به داروهای بیهوشی رخ می دهد. نگران نباشید این علائم معمولا به مرور زمان برطرف می‌شود. اما اگر شدت این موارد بسیار زیاد و غیرقابل‌تحمل بود، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • روز سوم بعد از عمل شدت کبودی و تورم افزایش می‌یابد. این مورد نیز کاملا طبیعی است. برای مدیریت درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید. فراموش نکنید کمپرس یخ فقط تا روز سوم کبودی و تورم را کاهش می‌دهد. پس از آن باید کمپرس آب گرم را جایگزین کنید.
 • خونریزی‌های خفیف بعد از جراحی بینی طبیعی است. اگر با چنین وضعیتی مواجه شدید، سوراخ‌های بینی را با استفاده از گاز استریل بپوشانید و سر خود را بالا نگه دارید. در صورت افزایش شدت خونریزی حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.

عمل بینی فانتزی

هفته اول بعد از جراحی بینی

احتمالاً بعد از دیدن بینی جدید خود در آینه بسیار مضطرب شوید، زیرا چهره شما پر از کبودی و التهاب است و زیر چشم‌های شما سیاه شده است. اما، بهتر است خونسردی خود را حفظ کنید و صبور باشید. نتایج اولیه هرگز فوری نیستند و ممکن است یک سال طول بکشد تا بینی شما فرم نهایی خود را بدست آورد.

ممکن است به دلیل تورم یا وجود استامپ‌ بینی (در صورت استفاده) در ۲۴ ساعت اول نتوانید از طریق بینی نفس بکشید. همچنین، احتمال بروز برخی از ناراحتی‌ها وجود دارد که به طور معمول با داروهای مسکن قابل کنترل است. بیشتر افرادی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار می‌گیرند، می‌توانند پس از ۴۸ ساعت داروی مسکن را قطع کنند.

برخی از افراد ممکن است بعد از عمل جراحی ناراحتی معده داشته باشند که در این حالت مصرف داروهای ضد تهوع بسیار مفید خواهد بود.

احتمال دارد در طی روزهای اول خونریزی محدودی داشته باشید. همچنین ممکن است جراح به شما بگوید برای کاهش تورم و از بین رفتن کبودی‌ها، سر خود را بالا نگه دارید و در ۲۴ ساعت اول از کمپرس سرد استفاده کنید. سعی کنید تا می‌توانید از عطسه کردن خودداری کنید، و در صورتی که نوانستید جلوی آن را بگیرید سعی کنید از عمق گلو این کار را کنید تا هیچ فشاری متوجه بینی شما نشود.

از طرفی، باید همیشه مراقب ضربه خوردن به بینی خود باشید. بسیاری از جراحان بر این باورند تا ۶ الی ۱۲ ماه نباید هیچ ضربه‌ای به بینی شما وارد شود.

هفته دوم بعد از جراحی بینی

بعد از گذشت هفت روز، گچ یا آتل از روی بینی شما برداشته می‌شود. پس از برداشتن گچ نیز بینی شما هنوز متورم است، اما بعد از دو هفته مقدار زیادی از تورم آن کاهش می‌یابد. در این مرحله، کلیه اجسامی که در بینی‌ اعم از آتل ها و سایر پانسمان‌های بعد از جراحی قرار گرفته‌اند توسط جراح برداشته می‌شوند.

برای محافظت از بینی و همچنین کمک به نگه داشتن شکل جدید آن در طی روند بهبود، ممکن است یک آتل در قسمت خارجی بینی شما قرار گیرد. جراح همچنین ممکن است آتل نرم تری را در داخل بینی شما قرار دهد تا از ایجاد زخم جلوگیری کند.

با گذشت یک ماه از عمل، تقریباً ۸۵ درصداز تورم بینی شما کاهش یافته است. تورم باقیمانده نیز تا یک سال احتمال دارد باقی بماند که این یک امر کاملا طبیعی است و در اغلب جراحی‌های بینی دیده می‌شود. به همین دلیل، باید حداقل یک سال صبر کنید تا نتایج نهایی را مشاهده کنید.

بعد از عمل جراحی بینی

مراقبت‌های بعد از جراحی بینی

 • تا چند هفته اول از خندیدن و زیاد حرف زدن خودداری کنید.
 • به‌جای غذاهای سفت در برنامه غذایی خود از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید. این روش سبب کاهش فشار وارد شده به صورت و بینی شما می‌شود.
 • تا زمانی که فرم بینی شما تثبیت نشده است، از تردد در محیط‌های شلوغ مانند مترو بپرهیزید.
 • هنگام خواب باید سرتان در موقعیتی بالاتر از بدن شما قرار داشته باشد. پس دو یا سه بالش زیر سر خود بگذارید.
 • برای عطسه تا جای ممکن دهان خود را باز کنید تا فشار کمتری به عضلات صورت و بینی وارد شود.
 • انجام فعالیت های سنگین و ورزش های پرتحرک را تا بهبودی کامل به تعویق بیندازید.
 • چسب بینی شما نباید خیس شود. بهتر است برای پاک کردن صورت از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • اگر انجام فعالیت‌های کاری و تحصیلی بدون عینک برای شما غیرممکن است، سعی کنید از عینک‌های بی‌فریم استفاده کنید تا آسیبی به بینی وارد نشود.
 • تجمع ترشحات بینی و خشک شدن آنها پس از جراحی بینی شرایط برای تنفس را کمی سخت می‌کند. به همین دلیل، روزهای اول بعد از عمل باید با استفاده از سرم مناسب بینی خود را بشویید.
 • افرادی که ورزش را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند، حداقل تا 6 هفته پس از عمل بینی نباید هیچ فعالیت ورزشی سنگینی انجام دهند.
 • 72 ساعت بعد از عمل بینی باید از حمام یا دوش گرفتن خودداری کنید. در این دوره می‌توانید با استفاده از اسفنج مرطوب بدن خود را تمیز کنید.
 • در دو هفته اول بعد از عمل هرگز غذاهای تند و شور مصرف نکنید. سعی کنید میزان مایعات، فیبر، میوه‌های حاوی ویتامین ث، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، ماهی و مواد غنی از امگا 3، گوجه فرنگی، سیب و آجیل را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • تا دو ماه بینی خود را به صورت مرتب چسب بزنید تا تورم آن برطرف شود.
 • دو هفته بعد از جراحی بینی‌‌های استخوانی و یک ماه پس از جراحی بین گوشتی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید.

نمونه عمل بینی

عوارض جانبی جراحی بینی

پیشرفت‌های علم پزشکی سبب شده که عوارض احتمالی رینوپلاستی کاهش چشمگیری داشته باشد. با این حال، عوامل متعددی روی بروز این عوارض تاثیر دارد؛ اما دو مورد از رایج ترین آنها انتخاب جراح تازه‌کار یا کلینیک‌های غیرمجاز برای عمل بینی است. دومین عامل عدم رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی است. حتی اگر پزشک مهارت و تجربه کافی داشته باشد اما شما به توصیه‌های او عمل نکنید، انتظار کسب نتیجه عالی از عمل غیرممکن خواهد بود.

 • تورم : یکی از عارضه‌های کوتاه‌مدت عمل بینی تورم است که با استفاده از کمپرس آب سرد و گرم و نوشیدن آب کرفس می‌توان این مشکل را برطرف کرد.
 • باقی ماندن جای زخم : در اغلب موارد این عارضه ارتباط مستقیمی با بی‌تجربگی و عدم مهارت جراح دارد. اگر جراح مناسبی انتخاب کرده‌اید به این معنی نیست که تمام مسئولیت سلامت و زیبایی ظاهر بینی بر عهده جراح است. فراموش نکنید پس از اتمام جراحی بینی تنها شما هستید که باید برای حفظ فرم بینی و تسریع بهبودی تلاش کنید. پس استفاده از پمادهای تجویز شده برای جلوگیری از ایجاد زخم را فراموش نکنید.
 • درد : در جراحی زیبایی بینی برای اصلاحات ساختاری باید تغییرات ظاهری در غضروف و استخوان ایجاد شود. پس درد و ناراحتی بعد از رینوپلاستی کاملا طبیعی است. اگر شدت درد کم است، می‌توانید با اجازه پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید. اما اگر درد غیرقابل‌تحمل شد حتما برای بررسی علت اصلی به پزشک مراجعه کنید.
 • آبریزش و عطسه : برخی افراد ممکن است تا چند روز بعد از عمل آبریزش بینی یا عطسه داشته باشند. در این دوران حتما با دهان باز عطسه کنید. با مشورت پزشک خود می‌توانید از داروی ضدحساسیت یا سرماخوردگی استفاده کنید.
 • ماندن جای آتل یا گچ روی بینی : از گچ و آتل برای فرم‌دهی بینی استفاده می‌شود. در برخی موارد فشار زیاد گچ و آتل موجب بروز این عارضه خواهد شد. پس هرگز آتل خود را محکم‌تر نکنید و از محکم چسب زدن بینی خودداری کنید.
 • اختلال تنفسی : اگر جراح مجاری تنفسی را بیش از حد کوچک کرده باشد، ممکن است دچار مشکلات تنفسی شوید. هرگز به پزشک اصرار نکنید که سوراخ بینی شما را بیش از اندازه کوچک کند.
 • مشکلات بویایی : التهاب یا ورم بافت داخلی بینی و باقی ماندن ترشحات در آن پس از جراحی بینی می‌تواند اختلالات بویایی را به دنبال داشته باشد. این عارضه طبیعی است، خونسرد باشید. زمانی که تورم بینی برطرف شود حس بویایی شما به حالت طبیعی باز می‌گردد.
 • چسبندگی داخل بینی : یکی از عارضه‌های جانبی که در اثر عدم ترمیم زخم‌های داخل بینی و برش‌های جراحی ایجاد می‌شود، چسبندگی است. برای بررسی علت دقیق این عارضه انجام سی تی اسکن ضروری است.
 • کبودی اطراف چشم : نشت خون از مویرگ‌ها علت اصلی این عارضه است. این مشکل ارتباط زیادی با وضعیت جسمانی فرد و نوع عمل او دارد. بنابراین شدت آن در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای رفع این عارضه باید 48 ساعت بعد از جراحی زیبایی بینی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

یکسال بعد از عمل بینی

عوارض خطرناک جراحی بینی

علاوه بر مواردی که در قسمت قبل بیان کردیم، برخی موارد نیز به‌عنوان عوارض خطرناک جراحی بینی شناخته می‌شوند. تفاوت اصلی این نوع عوارض با موارد قبل این است که بروز آنها نگران‌کننده است و در صورت تداوم باید به پزشک خود مراجعه کنید.

مهم‌ترین عوارض جراحی بینی عبارتند از :

 • عفونت،
 • خون دماغ شدن،
 • هماتوم،
 • خونریزی شدید،
 • عدم تقارن سوراخ‌های بینی،
 • واکنش‌های آلرژیک به داروهای بی هوشی،
 • درد غیرقابل‌تحمل بعد از عمل،
 • باقی ماندن جای زخم و بخیه بعد از جراحی،
 • پارگی رگ‌های خونی زیر پوست.

جراحی بینی در نژادهای خاص (Ethnic Rhinoplasty)

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که در عمل زیبایی بینی باید به آن توجه شود، نژاد، رنگ پوست، فرهنگ و تمامی نکاتی است که در ظاهر فرد تاثیر می‌گذارد. متاسفانه اغلب جراحان توجهی به این نکته مهم نکرده و به همین سبب اکثر بینی‌های عمل شده آنها یک شکل از آب در می‌آیند.

جراحی زیبایی بینی صرفا در تغییر ظاهری و بالا بردن نوک بینی خلاصه نمی‌شود، بلکه سایر فاکتورها نظیر پهن بودن، سازگاری اندازه آن با فرم چهره و … نیز باید در اولویت کار جراح قرار گیرد.

جراحی زیبایی بینی قومیتی یک تخصص خاص است که در سال‌های اخیر به طور فزاینده‌ای مورد توجه آمریکایی‌های آفریقایی تبار، آسیایی آمریکایی و اسپانیایی تبار قرار گرفته است. این یک روش منحصر به فرد با ملاحظات خاص‌ و برخی احتیاط‌های ویژه است که باید قبل از جراحی اهمیت آن توسط جراح درک شود.

ریحانا، خوانند معروف آمریکایی آفریقایی تبار و همچنین نیکی میناژ از خواننده‌های پرآوازه آسیایی تبار جزو افرادی هستند که از روش Ethnic rhinoplasty برای تغییر حالت بینی خود استفاده کرده‌اند.

جراحی بینی ریحانا

هزینه جراحی بینی و عوامل موثر بر آن

نمی‌توان مبلغی ثابتی برای تعیین هزینه عمل بینی تعیین کرد. زیرا عوامل مختلفی در برآورد هزینه نهایی تاثیر دارند. در حالت کلی هزینه‌های رینوپلاستی را به سه دسته تقسم می‌شود. این موارد عبارتند از هزینه‌های قبل، حین و بعد از انجام عمل.

 • هزینه‌های قبل از عمل : شامل هزینه مشاوره، هزینه آزمایشات، هزینه سی تی اسکن، هزینه عکسبرداری است.
 • هزینه های حین جراحی بینی : دستمزد جراح، هزینه تیم جراحی، هزینه متخصص بیهوشی، هزینه داروهای بیهوشی و هزینه کلینیک محل جراحی در این دسته قرار می‌گیرند.
 • هزینه‌های بعد از عمل بینی : این مرحله از هرینه‌های جراحی بینی شامل هزینه پرداخت ویزیت برای معاینات بعد از عمل، هزینه برداشتن گچ، هزینه تهیه چسب مخصوص، هزینه تزریق کورتون و هزینه داروها است.

عوامل موثر بر هزینه جراحی بینی

در جراحی بینی، تخصص و تجربه حرف اول را می‌زند. عمل بینی، روی عضوی انجام می‌شود که بیشترین تاثیر را در زیبایی چهره ی افراد دارد. بنابراین درست انجام دادن این عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر آن بینی با داشتن ترکیبی از استخوان، غضروف و پوست و غدد چربی عضو پیچیده ای است و از این رو انجام عمل جراحی روی این عضو دارای حساسیت بالایی است. 

در صورتی که بینی توسط فردی کم تجربه یا نابلد عمل شود، ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری ها یا مشکلات تنفسی شود یا اینکه فرم دلخواه داوطلب شکل نگیرد. برخی از این جراحان کم تجربه هزینه ی پایینی را برای کار خود پیشنهاد می‌کنند اما خطراتی که ممکن است بر اثر عمل بینی توسط فرم کم تجربه ایجاد شود بسیار بیشتر از آن است که ارزش هزینه ی دریافتی پایین را داشته باشد.

مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش یا کاهش هزینه نهایی رینوپلاستی عبارت است از:

 • میزان تخصص جراح،
 • مدت زمان جراحی،
 • نوع بینی تکنیک و روش جراحی،
 • محل انجام جراحی،
 • هزینه بی هوشی.

هزینه جراحی بینی در کلینیک خانه سفید تهران بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان متغییر می باشد.

جهت دریافت مشاوره و رزرو وقت جراحی با مشاورین کلینیک خانه سفید در تماس باشید :

 • ۰۲۱-۵۴۵۰۳ (خط ویژه)
 • ۰۲۱-۸۸۸۷۰۴۸۰ (خط مستقیم)
 • ۰۹۰۱۶۵۹۰۱۱۹ (مشاوره و ارسال عکس)

یکسال بعد از جراحی بینی

چه پزشکی را برای عمل زیبایی بینی انتخاب کنیم؟

جراحی بینی جزو عمل‌های تهاجمی است که نتیجه آن کاملا مشخص بوده و افراد به راحتی می‌توانند با دیدن شکل ظاهری بیننی بعد از عمل به مهارت پزشک پی ببرند. البته، در برخی موارد به دلیل نامناسب بودن کلیت بینی، ماهرترین جراحان نیز قادر به عمل‌های موفق نمی‌شوند که همین مسئله می‌تواند بر روی رزومه آنها تاثیر منفی بگذارد.

به همین دلیل است که اغلب جراحان صاحب نام از پذیرفتن بیماران با فرم بینی‌های نامناسب خودداری می‌کنند. به طور کلی راه‌های شناخت یک جراح خوب به شرح زیر است:

 • رزومه پزشک،
 • پرس و جو از مراجعین قبلی،
 • موقعیت مکانی کلینیک،
 • تعداد مراجعه کنندگان،
 • میزان رضایت‌مندی مراجعین قبلی.

سن مناسب برای عمل بینی چه زمانی است ؟

 بر اساس نظر اغلب متخصصین اتمام دوره رشد یعنی بالای 18 سال مناسب‌ترین سن برای عمل بینی محسوب می‌شود.

آیا بدون جراحی می‌توان قوز بینی را برطرف کرد ؟

با روش های نوین مانند فیلر بینی می توان تا حدودی این مشکل را برطرف کرد، اما بهترین راهکار برای حل دائمی مشکل جراحی بینی می باشد.

چه غذاهای باعث تسریع فرایند ترمیم غضروف می‌شوند ؟

حبوبات، مواد حاوی ویتامین ث، چای سبز، ژلاتین، انار، تخم مرغ، پنیر، آجیل و برنج قهوه ای بهترین مواد برای ترمیم غضروف هستند.

آیا جراحی بینی برای خانم‌های باردار مضر است ؟

استفاده از داروهای بی هوشی می‌تواند بر سلامت جنین تاثیر منفی داشته باشد. توصیه می‌شود این عمل بینی قبل یا بعد از دوران بارداری انجام شود.

جراحی بینی بعد از شش ماه

پس از عمل بینی فرد مجاز به انجام چه فعالیت‌های است ؟

باید تا اتمام دوران نقاهت از انجام هر نوع فعالیت سنگین خودداری کنید. برای حمام باید 72 ساعت بعد از عمل صبر کنید. رابطه جنسی به دو هفته تا یک ماه بعد عمل موکول شود. استفاده از مایعات و غذاهای نرم در برنامه غذایی قرار بگیرد.

آیا می‌توان بعد از عمل بینی از عینک استفاده کرد ؟

امکان استفاده از عینک روی گج بینی وجود دارد. بهتر است از عینک‌های سبک و بدون فریم استفاده کنید.

جراحی بینی با تکنیک باز چیست ؟

این نوع جراحی معمولا از طریق برش کوچکی در ناحیه کلوملا انجام می‌شود. برش در ناحیه کلوملا کنار زدن پوست بینی را راحت‌تر می‌کند. تمام تغییرات انجام شده روی اسکلت بینی در چنین روشی در دید مستقیم جراح قرار دارد. بنابراین با نتیجه بهتری همراه خواهد بود.

جراحی بینی به روش باز غالبا برای ایجاد تغییرات اساسی در ساختار بینی به‌کار می‌رود. اصلاح نافرمی‌های ناشی از کام شکاف‌دار و مشکلات ناشی از جراحی‌های غیرحرفه‌ای از طریق تکنیک جراحی باز قابل‌حل است.

تکنیک بسته به چه نوع جراحی بینی گفته می شود ؟

برش‌های ایجاد شده در این روش کاملا درون بینی هستند. هیچ برشی از بیرون بینی قابل‌مشاهده نیست. در تکنیک بسته، کل عمل از طریق سوراخ‌ها انجام می‌شود.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫60 دیدگاه ها

  1. سلام و وقت بخیر

   بله در صورت انتخاب مرکز نامناسب و پزشک بی تجربه احتمال مرگ هم وجود دارد.

 1. روزتون بخیر.من ورزش حرفه ای بسکتبال کار میکنم. چقدر بعد عمل بینی می تونم دوباره میتونم ورزش کنم؟

  1. سلام و عرض ادب

   تا ۶ ماه نباید ورزش سنگینی مثل بسکتبال را انجام بدید. همچنین باید مراقب باشید که تا ۱۲ ماه ضربه‌ای به بینی حین تمرین وارد نشود.

 2. من 29 سالمه و دوماه بعد نوبت عمل دارم. درسته که باید مصرف سیگاررو چند روز قبل عمل قطع کنم؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   دخانیات و نیکوتین هم موجب تنگ شدن رگهای خونی می‌شود و همچنین موجب اختلال گردش خون شده، بنابراین حداقل ۲ هفته قبل از عمل بینی از استفاده آن‌ها باید اجتناب کنید.

 3. سلام.خسته نباشید.من شیش ماه پیش برای یکدست کردن غوز بینیم ژل تزریق کردم ولی میخوام عمل کنم دیگه. میتونم وقت بگیرم برای عمل؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بله می تونید برای معاینه تشریف بیارید، ولی با توجه به ژلی که تزریق کردید، تا یکسال پس از تزریق امکان عمل وجود نداره.

 4. من طبق دستور پزشک آسپرین مصرف میکنم و به زودی نوبت عمل بینی دارم.شنیدم باید مصرفشو برای عمل قطع کنم. از چند روز قبل عمل نباید این قرص رو بخورم ؟

  1. سلام و وقت بخیر

   دو هفته قبل از عمل نباید از آسپرین استفاده کنید.

 5. سلام.خسته نباشید.من ماه بعد نوبت عمل بینی دارم و با توجه به غضروفی بودن احتمال کبودی زیادی داره..چی کار میتونم بکنم که کبودی ها زود خوب بشه؟

  1. سلام و عرض ادب

   – گذاشتن متناوب یک کیسه یخ روی گونه‌ها برای چهل و هشت ساعت اول بعد از عمل،
   – بالانگهداشتن سر نسبت به سطح بدن در زمان استراحت و خواب،
   – مصرف آناناس تازه برای تسریع در جذب کبودی و تورم پس از عمل بدلیل غنی بودن آن ازماده بروملین و ویتامین C.

 6. سلام آقای دکتر. من میخوام بینیم رو عمل کنم و شهرستانم. قبل از اینکه بیام برای معاینه یه سوال داشتم. بدن من برای هر زخمی گوشت اضافه میاره.. حالا با این اوصاف میتونم عمل بینی انجام بدم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   با وجود این شرایط و علائمی که فرمودین عمل بینی رو براتون توصیه نمیکنیم.

 7. میشه لطفا یکم در مورد تورم و کبودی های دور چشم توضیح بدین؟ چقدر طول میکشه خوب بشه؟

  1. سلام و عرض ادب

   تورم و کبودی موقت دور چشم‌ها و بینی در روز اول بعد از عمل کم کم زیاد می‌شود و در روز ۲ تا ۳ به حداکثرمقدارش می‌رسد. اکثر تورم وکبودی‌ها در۲ تا ۳ هفته برطرف خواهند شد. مقداری تورم تا ماه‌ها باقی خواهد ماند که به تدریج از شدت آن کاسته می‌شود. البته در بعضی از بیماران به علت ضخیم بودن قسمت استخوانی بینی، ممکن است کبودی دور چشم بیشتر مشخص شود و گاهی قسمتی از سفیدی چشم نیز دچار خونمردگی می‌شود. با این حال به طور کل این موارد تاثیری در نتیجه نهایی عمل جراحی نداشته و موقت هستند.

 8. سلام من ۶ ماه دیگه میرم تو ۱۶ سال . از دماغم راضی نیستم و میخوام طبیعی عمل کنم آیا امکانش هست؟

  1. سلام و وقت بخیر

   توصیه ما انجام عمل بعد از ۱۸ سالگی است اما نظر قطعی پزشک بعد از معاینه دقیق داده می شود.

  1. سلام و وقت بخیر

   اگر منظور شما فیلر بینی است، باید حداقل یکسال از تزریق فیلر گذشته باشد.

 9. من از عوارض بیهوشی و خطر مرگ در عمل زیبایی بینی میترسم و این باعث تردیدم میشه

  1. سلام و وقت بخیر

   انتخاب مرکز معتبر و پزشک با مهارت بالا موجب میشه استرس شما قبل از عمل کم بشه. در مورد پزشک و مرکزی که قرار است جراحی بینی شما را انجام دهد تحقیق کامل انجام دهید.

 10. سلام وقت بخیر ….تا چه مدت بعد عمل بینی باید استراحت مطلق داشته باشیم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   حداقل تا ۴۸ باید استراحت مطلق داشته باشید.

 11. سلام خسته نباشید. ببخشید من هفته آینده وقت عمل دارم. یادم رفت بپرسم چقدر بعد از عمل میتونم برای بارداری اقدام کنم..ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام و وقت بخیر

   این مورد وابسته به بدن شما و مدت ریکاوری کامل شما بین ۵ تا ۶ ماه متفاوت خواهد بود.

 12. خسته نباشید..بنده حرفای ضد و نقیض زیادی شنیده ام..بالاخره عمل باز بینی بهتر است یا عمل بسته بینی??

  1. سلام و وقت بخیر

   عمل باز بینی بهتر است،به دلیل اینکه جراح در این مورد میدان دید کامل و دقیق تری دارد و تسلط بیشتر و عمل بدون خطایی انجام خواهد داد.

 13. سلام عرض می کنم خدمت شما. آقای دکتر من سه ماهه که دخترمو به دنیا آوردم ..البته سزارین بوده عملم. میتونم همین روزا برای عمل بینی اقدام کنم؟

  1. سلام و وقت بخیر

   عمل بینی حداقل شش ماه پس از زایمان باید انجام شود. بنابراین تا سه ماه دیگر ممنوعیت جراحی رینوپلاستی برای شما وجود دارد.

 14. وقتتان بخیر.دختر من چند سال پیش عمل بینی انجام داده است اما همچنان از مدل آن راضی نیست و البته سوراخ های بینی هم متقارن نیستند.کلینیک شما عمل ترمیمی بینی انجام میدهد؟؟؟

  1. سلام و وقت بخیر

   برای انجام جراحی ترمیمی باید توسط پزشک کلینیک به صورت حضوری معاینه شوند تا تشخیص داده شود آیا می امکان جراحی مجدد بینی وجود دارد یا خیر.

 15. سلام عرض می کنم…خسته نباشید..معمولا چند روز بعد از عمل بینی، آتل و گچ را از روی بینی باز می کنند؟

  1. سلام و وقت بخیر

   بین ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل برداشته می شود.

 16. سلام و وقت بخیر، برای عمل بینی میتونم عکس بینی ای که میخوام شبیهش بشه رو نشونتون بدم تا مثل اون بشه دماغم دقیقا؟

  1. سلام عزیزم

   ابتدا با مشخص بشه که فرم صورت شما به چه شکل است (گرد، مربعی، بیضی) و نوع بینی شما گوشتی است یا استخوانی. جراح می بایست با در نظر گرفتن این موارد بدون آسیب به ساختار بینی و تنفسی شما بینی را عمل کند، اما توصیه می کنیم اصرار به عمل بینی دقیقا مشابه عکس سابریتی ها را نداشته باشید.

 17. با عرض سلام و خسته نباشید. خواهر من میخواد بینیشو عمل کنه ولی فقط میخواد سوراخای بینیش کوچیک بشه و نمیخواد کل بینی عمل بشه.‌..امکانش هست?!

  1. سلام و وقت بخیر

   بله در جدیدترین متدهای عمل به نام آلارپلاستی، می توان تنها سوراخ های بینی را تغییر داد و سایر قسمت ها بدون تغییر باقی می مانند.

 18. سلام آقای دکتر خسته نباشید. بنده می خواهم عمل برداشتن غوز بینی را انجام دهم. امکان این عمل به روش جراحی بسته مقدور است؟!

  1. سلام و وقت بخیر

   برای برداشتن غوز بینی نیاز به دسترسی کامل به بینی است. بنابراین تنها به روش جراحی باز می توان غوز بینی را برداشت.

 19. سلام..روز بخیر..من برای عمل پلیپ بینی میخواستم اقدام کنم.میخوام بدونم آیا میشه همزمات عمل زیبایی هم انجام داد همزمان

  1. سلام و وقت بخیر

   در موارد جراحی درمانی بینی مانند برطرف کردن مشکلات انحراف، پولیپ و موارد مشابه، می توان جراحی زیبایی هم به طور همزمان انجام داد.

 20. سلام. من عینک استفاده میکنم و شماره چشمم هم بالاست. بعد از عمل بینی میتونم عینک بزنم؟

  1. سلام و عرض ادب

   خیر. تا دو ماه نباید از عینک طبی یا آفتابی استفاده شود. می توانید لنز را جایگزین کنید.

  2. سلام و وقت بخیر

   بهتر است جراحی های زیبایی را همزمان انجام ندهید. خیر امکان انجام همزمان در کلینیک خانه سفید وجود ندارد.

 21. سلام.وقتتون بخیر..میخواستم بپرسم حداقل سن برای عمل بینی پسرا چند ساله؟

  1. سلام و وقت بخیر

   صفحات رشد بینی در دختران تا ۱۵ سالگی و در پسران در ۱۷ سالگی بسته می‌شود، به همین دلیل حداقل سن مجاز عمل جراحی بینی در دختران حدود ۱۶ سال و در پسران ۱۸ است.

 22. با سلام
  میشه بفرمایید بعد از عمل بینی میتونیم با هواپیمام مسافرت کنم یا خیر؟
  من چیزای مختلفی درباره ی مسافرت با هواپیما بعد از عمل بینی شنیدم ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. سلام و وقت بخیر

   اگر بعد از عمل براحتی بتونین نفس بکشین مشکلی جهت مسافرت هوایی ندارید.

 23. سلام من پنج ماهی میشه دماغم عمل کردم از بعد عمل تا الان روی لپام جوشای بزرگ میزنه نمیدونم چیکار کنم

  1. سلام و وقت بخیر

   ممکنه در اثر تزریق کورتن باشه. به هر حال این مورد باید توسط پزشک متخصص بصورت حضوری بررسی شود.

 24. سلام
  تو ۱۸ سالگی میتونم جراحی بینی انجام بدم ؟
  سوال دومم این هست که بینیم از ۴ جا شکسته و انحراف هم داره میتونم هم زیبایی انجام بدم هم با هم عمل کنم ممنون میشم بنده رو راهنمایی کنید.

  1. سلام و عرض ادب

   بعد از ۱۸ سالگی امکان عمل وجود داره.
   عمل انحراف و زیبایی را باهم میتونین انجام بدین. فقط باید توسط پزشک متخصص ویزیت بشید/.

 25. سلام

  خونریزی بعد جراحی چقدر طول میکشه ؟ اصلا خونریزی طبیعیه ؟ خسته شدم.

  1. سلام و وقت بخیر

   خونریزی بعد از هر جراحی طبیعی است. اما خونریزی بیش از حد رو باید حتما به پزشک خودتون اطلاع بدین. معمولا مصرف داروهای تجویز شده بعد از جراحی از خونریزی جلوگیری می کند.

 26. من سال 92 جراحی کردم بعد از دوسال ورمی روی استخوان بینیم درست شد که دکترم گفت کیسته. یبار دیگه برای درآوردن این کیست جراحی شدم اما بعد یکسال دوباره کیست تشکیل شد. الان سه چهار ساله بخاطره نداشتن شرایط جراحی هر چند ماه میرم جراح با سرنگ کیست رو خالی میکنه. خواهش می کنم یه راه حل بهم بدین.

  1. سلام و وقت بخیر

   یکی از عوارض نادر جراحی ایجاد کیست هست که با جراحی مجدد در مرکز معتبر و با تجربه و یا تخلیه بوسیله سرنگ قابل درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا