دانشنامه تزریق ژل

توصیه و مراقبت های قبل از تزریق ژل

()

بسیاری از علایم پیری پوست مانند چین و چروک‌ها، فرورفتگی زیر چشم یا افتادگی پوست در ناحیه‌ی صورت و گردن به دلیل کاهش حجم پوست پدیدار می‌شوند. تزریق ژل یکی از بهترین راه‌های جبران کاهش حجم، درمان چین و چروک‌ها یا حجم دهی به بخش‌هایی از صورت مانند لب یا گونه‌ها است. این روش‌ زیبایی پرطرفدار، هم ایمن است و هم موثر. امروز می‌خواهیم قدم به قدم توصیه‌ها و مراقبت‌های قبل از تزریق ژل را باهم مرور کنیم.

قدم به قدم قبل از تزریق ژل

قدم اول: در مورد تزریق ژل مطالعه کنید.

قبل از تزریق ژل یا اقدام برای هر روش جوانسازی، بهتر است در مورد آن مطالعه کنید. بسیاری از ما نتایج یک روش جوانسازی را در تصاویر، شبکه‌های اجتماعی یا روی دوستان و آشنایان می‌بینیم و گمان می‌کنیم که آن روش برای ما هم مناسب است. لزوماً این طور نیست. شما باید در مورد مراحل، ایمنی، کاربردها، تاثیرات و همچنین هزینه‌های یک روش تحقیق کنید. پس اولین قدم شما قبل از تزریق ژل مطالعه و کسب اطلاعات بیشتر است.

تماس با ما کلینیک خانه سفید

در مورد هر روش جوانسازی اگر سوال یا ابهامی دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید. همچنین در جلسه‌ی مشاوره‌ با پزشک متخصص (که قبل از تزریق ژل برگزار می‌شود) می‌توانید سوالات خود را بپرسید و اطلاعات بسیار مفیدی کسب کنید. شماره های تماس با کلینیک خانه سفید 02154503 و 09122252731 می باشد.

در ادامه می‌خواهیم به سوالاتی که برای بسیاری از مراجعین ما قبل از تزریق ژل پیش می‌آید، پاسخ دهیم.

تزریق ژل چیست؟

ژل‌ها شامل فرآورده‌های طبیعی یا مصنوعی هستند که برای از بین بردن چین و چروک‌ها، بهبود انحنای سطحی (کانتور) یا حجم‌دهی به پوست استفاده می‌شوند. بسته به نوع ژل استفاده شده، نتایج تزریق ژل می‌تواند از ۶ ماه تا ۲ سال پایدار باشد. پرطرفدارترین ژل‌ها از هیالورونیک اسید ساخته‌ شده‌اند که یکی از اجزای ساختاری طبیعی پوست است.

تزریق ژل چه کاربردهایی دارد؟

تزریق ژل برای جوانسازی پوست صورت و پشت دست از سوی سازمان FDA تایید شده است. از این روش می‌توان برای موارد زیر استفاده کرد:

 • حجم‌دهی و اصلاح کانتور صورت
 • درمان افتادگی و فرورفتگی‌های زیر چشم
 • رفع چین و چروک‌های مختلف از جمله خطوط پیشانی، خط اخم، خطوط پنجه کلاغی، خط خنده و …
 • افزایش اندازه، بهبود شکل و تقارن لب ها
 • افزایش حجم و زیباسازی شکل گونه‌ها
 • جوانسازی و حجم‌دهی به پشت دست

آیا تزریق ژل روشی ایمن است؟

بله. یکی از مهم‌ترین نکاتی که قبل از تزریق ژل باید بدانید این است که این روش از ایمن‌ترین شیوه‌های جوانسازی و زیبایی به شمار می‌آید. البته نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 • محصولات و فرآورده‌های زیادی تحت عنوان حجم‌ دهنده‌ی پوستی (Dermal fillers) یا ژل وجود دارد که همه مورد تایید سازمان FDA نیستند. این‌ها خطرات و عوارض بیشتری دارند. در کلینیک خانه سفید تنها از محصولاتی استفاده می‌کنیم که مورد تایید FDA و وزارت بهداشت باشد.
 • برای تزریق ژل از سوزن‌های بسیار کوچکی استفاده می‌کنیم و در محل تحت درمان برش یا زخمی ایجاد نمی‌شود.
 • تزریق ژل دوره‌ی نقاهت یا بهبودی ندارد. بلافاصله بعد از اتمام جلسه‌ی درمانی می‌توانید به کارهای روزمره مشغول شوید یا به محل کار بروید.

نتایج تزریق ژل چه زمانی قابل مشاهده است و چقدر ماندگاری دارد؟

نتایج تزریق ژل معمولاً بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی قابل مشاهده است. طی ۲ تا ۴ هفته بعد، وضعیت پوست به تدریج بهتر و بهتر می‌شود. به طور کلی ژل‌ها بین ۹ تا ۱۸ ماه ماندگارند. پایداری نتایج به شرایط خود بیمار و همچنین محصول استفاده شده بستگی دارد. برخی از ژل‌ها بسیار کوتاه اثرند (مثل ژل‌های کلاژنی)، برخی ماندگاری متوسطی دارند (مثل ژل‌های هیالورونیک اسید) و برخی هم دائمی هستند (مثل ژل‌های مصنوعی).

قدم دوم: آیا تزریق ژل برای شما مناسب است؟

گفتیم که تزریق ژل یکی از بهترین راه‌های جوانسازی پوست است؛ اما باید در نظر داشته باشید که شاید یک روش دیگر برای شما موثرتر باشد. روش‌های زیادی برای جوانسازی و زیباسازی پوست وجود دارد که همه مزایا و معایب خود را دارند. روش‌های جراحی مانند لیفت پوست، روش‌های غیرتهاجمی مانند هایفوتراپی یا اندولیفت و روش‌های تزریقی مانند تزریق چربی و بوتاکس از جمله‌ی این موارد هستند.

برای این که به بهترین روش جوانسازی برسید و انتخاب خوبی داشته باشید، اولاً باید در مورد آن‌ها مطالعه کنید، دوماً با پزشک متخصص مشورت کنید. پزشک با معاینه‌ی پوست و تجربه‌ای که از صدها عمل جوانسازی مختلف دارد، به خوبی می‌تواند شما را راهنمایی کند.

جدول راهنمای استفاده از روش های جوانسازی
جدول 1 ) راهنمای استفاده از روش های جوانسازی

 قدم سوم: مراقبت‌های قبل از تزریق ژل

بعد از این که تصمیم به تزریق ژل گرفتید، باید با کلینیک تماس و برای مشاوره با پزشک متخصص وقت بگیرید. در جلسه‌ی مشاوره، پزشک مراحل و مراقبت‌های بعد از تزریق ژل را به طور کامل توضیح می‌دهد. اگر سوالی داشته باشید، می‌توانید در همان جلسه از پزشک بپرسید. معاینه‌ی دقیق و دریافت سوابق پزشکی از موارد دیگری هستند که در جلسه‌ی مشاوره انجام می‌شوند.

قبل از تزریق ژل باید موارد زیر را رعایت کنید که در کلینیک‌ هم به شما توضیح داده خواهد شد:

 • حداقل ۱۰ روز قبل از تزریق ژل از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهابی (مانند ایبوپروفن، ژلوفن و ادویل)، روغن ماهی، ویتامین E و هرگونه ویتامین یا دارویی که باعث افزایش احتمال خونریزی در شما می‌شود، پرهیز کنید.
 • حتماً داروهای مصرفی (درمانی، ویتامینی یا گیاهی) خود را با پزشک چک کنید تا خدایی نکرده عارضه‌ای برایتان پیش نیاید.
 • حداقل تا ۲۴ ساعت قبل از تزریق ژل نوشیدنی‌های الکلی مصرف نکنید. الکل باعث افزایش احتمال خونریزی و کبودی می‌شود.
 • تا ۲ هفته قبل از تزریق ژل درمان‌های دندانی (شامل جرم‌گیری) انجام ندهید.
 • تزرق ژل درد ندارد ولی برای پیشگیری از هرگونه درد یا ناراحتی، می‌توانید ۱ ساعت قبل از مراجعه به کلینیک استامینوفن مصرف کنید.
 • در روز جلسه‌ی درمانی، با صورتی پاک به کلینیک مراجعه کنید. از لوازم آرایشی و کرم‌های مرطوب کننده استفاده نکنید.
 • قبل از تزریق ژل غذایی سبک بخورید.
 • بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از تزریق ژل امکان کبودی یا تورم وجود دارد. طوری برنامه ریزی کنید که فعالیت‌های ورزشی نداشته و در رویدادهای خاصی شرکت نکنید.
 • اگر سابقه‌ی تبخال زدن (ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس) دارید، حتماً در جلسه‌ی مشاوره به پزشک بگویید. ممکن است برای پیشگیری از تبخال نیاز باشد که دارویی مصرف کنید. معمولاً تزریق ژل باعث تبخال نمی‌شود، ولی همیشه پیشگیری بهتر از درمان است.

مراقبت های قبل از تزریق ژل

کاندیدای نامناسب تزریق ژل

در صورتی که هرکدام از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند، کاندیدای مناسبی برای تزریق ژل نیستید:

 • عفونت پوستی فعال در نزدیکی محل تزریق
 • حساسیت یا آلرژی به ژل‌های تزریقی یا لیدوکائین
 • بارداری یا شیردهی

همچنین به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • از تزریق ژل نباید به صورت همزمان با روش‌های جوانسازی لیزری (مثل اندولیفت یا هایفوتراپی) در یک محل استفاده کرد.
 • افرادی که از بیماری‌های خود ایمنی رنج می‌برند بهتر است تزریق ژل انجام ندهند.
 • ورزشکاران حرفه‌ای باید در نظر داشته باشند که تزریق ژل ممکن است تست دوپینگ را مثبت کند.

آیا این مطلب برای شما مفید بود ؟

برای امتیاز به مطلب روی ستاره ها بزنید.

میانگین رضایت کاربران / 5. تعداد رای ها

اولین نفری باشید که به این مطلب امتیاز می دهید.

مشاوره فوری خدمات زیبایی

مشاوره تخصصی تلفنی و آنلاین با مشاورین خانه سفید

پیشنهاد ما برای کسب اطلاعات بیشتر :

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام و وقت بخیر

   این مسئله بلافاصله اتفاق نمی افتد. به مرور زمان ژل ها جذب بدن شده و تحلیل می روند.

 1. با عرض سلام.
  ببخشید من اطراف چشمم و روی پیشونیم خط های ریزی هست و خط خنده هم دارم بهترین راه برای از بین بردنشون تزریق ژل هست یا هایفو تراپی؟میخوام روشی استفاده کنم که زیاد نیاز به تکرار نداشته باشه

  1. عرض ادب و احترام

   این را باید در مشاوره حضوری عنوان کرد. هر کدام از این روش‌ها ماندگاری حدود یکسال دارند.

   پیروز باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا